Fraai zwemfestijn in Stoop's Bad POESJENELLEN IN MAASTRICHT Gemeenteraad Heemstede vergaderde nu Marshall betaalt f 700.000 voor hotelbouw in Zandvoort VAN NIEl V BUREN HORLOGES Twintig mille verloren Wedstrijden met inter nationaal tintje BABY-UITZET AGENDA J. J. DRIESSEN (Juwelier) Anegang 9 VACANTIE-SEUITING Studerenden zullen financieel gesteund worden Amsterdams initiatief onder Antwerpse invloed Kindercircus in Open luch ttheater VRIJDAG 27 JULI 1951 PAGINA 2 AFGELUISTERDE GESPREKKEN Wij zullen royaal offeren 10.000STE INGEHAAKT 400 ONDERSCHEIDINGEN CHEMICI IN HAARLEM Talrijke interessante excursies Carillonconcert Dienstgebouw Noorder Begraafplaats Jubileum BLOEMENDAAL Geen spreekuur Oude Groen markt 16 vanaf 30 JULX lot en met 4 AUGUSTUS Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Burgerlijke Stand LITERATOREN EN SCHILDERS WERKEN MEE 'i!™ 1 'jripkè Dieven aangehouden ZANDVOORT Concert Touring Zandvoort OP IEDERS LIP! Attractie voor onze abonné's W aters tanden ff :'VM ;v' Onderlinge Tuinlieden vereniging UURWERKEN GR. HOUTSTR. 86, HAARLB*1 68 jaar speciaalzaak Het succes van de avond, bij de inter nationale zwemwedstrijden, die Donder dagavond door zwemclub ..Haarlem" in Stoops Bad werden gehouden, mag zeker wel genoemd worden de demonstratie kunstzwemmen, onder leiding van me vrouw Iet Koster-van Feggelen, uitge voerd door „The Bathing Beauties" de balletgroep van de zwemvereniging „De Meeuwen" uit Amsterdam. Het buiten bad was hiervoor van een onderwater verlichting voorzien en voorts lieten enige schijnwerpers hun lichtbundels over de wateroppervlakte schijnen. In keurige costuumpjes gestoken werd door de balletgroep, begeleid door muziek, op keurige wijze een balletprogramma af gewerkt. Het was een film gelijk, die aan het oog voorbij trok, waarmede zeer veel succes werd geoost en zeker zul len zeer velen Vrijdagavond naar het Eiche-bad in Zandvoort gaan om nog maals te genietep van de kunst Don derdagavond door de balletgroep gebo den werd. Aan de zwemwedstrijden, die het bal letprogramma vooraf gingen werd een internationaal tintje gegeven door de deelname van de Southern Counties La- dies waterpolo association. In het eerste nummer, de 100 ipeter schoolslag voor dames boekten de Engelsen na een fraaie strijd succes. Het was J. Caplin die in de laatste baan een achterstand wist in te lopen om met een minimaal verschil op H. Boon. Meeuwen, als eerste aan te tikken; de klok wees echter voor beide dames dezelfde tijd 1 min. 30 sec. Do Turkenburg, DWT, werd derde in 1 min. 32.1 sec. Bob Bonte zegevierde wederom in de wedstrijd 200 meter schoolslag voor heren in 2 min. 50 sec. Jan Hofman, eveneens Haarlem, deed er 6.2 sec. lan ger over en het was de vlinderslag- zwemmer Ad de Vries, HPC, die met 3 min. 0.3 sec. als derde eindigde. Een spannende strijd werd in de wedstrijd 100 meter vrije slag geleverd tussen Fred Pieters, DWR, Gerrit Bijlsma, Haarlem en de hiei-bij ook weer eens aanwezige Joop van Merkesteyn, Haarlem. Met een fraaie eindspurt wist Bijlsma voor te komen om met 0.7 sec. voorsprong op Pieters de eerste plaats te bezetten in 1 min. 2.7 sec.; Pieters volgde met 1 min. 3.4 sec. en dan Joop Merkesteyn, die er 1 min. 5.9 sec. over deed. In de wedstrijd 100 meter vrije slag dames hadden de Engelse dames geen schijn van kans en was het Elly Hölsken die met een grote voorsprong op Margot Marsman de eer in de wacht sleepte. De tijden zijn: Elly Hölsken, Haarlem. 1 min. 15.4 sec. Margot Marsman, HVGB, 1 min. 21.2 sec.; E. Caplin, Southern Counties, 1 min. 24.9 sec. Wim Goed hart, Haarlem, won de 50 meter vrije slag voor jongens in 31.7 sec., gevolgd door Han Wolters. Haarlem, 32.3 sec., en Hans Vinkenoog 32.6 sec. Bij de meis jes werd de 50 meter vrije slag gewon nen door Tiny Geestman 40.8 sec.; Sinny van Beusekom volgde met 43 sec. en Velen hebben Zaterdag j.h het prach tige bloemencorso gadegeslagen. Velen hebben bewondering gehad voor die bloemenpracht en voor de zakelijke en prachtige reclamewagens. Maar het laatste nummer van de stoet, de tuber culosebestrijding, in aanschouwelijk beeld voorgesteld, heeft duizenden ge grepen en is een groot succes geworden. De jury bekroonde deze zeer goed* uit gebeelde tuberculosebestrijding dan ook met een prijs. Enkele gesprekken hebben wij langs de weg opgevangen n-L: „Kijk, dat is nu eens mooi werk, ziekenverplegen, zoals de zuster dit op de propagandawagen zo practisch voorstelt. Daaraan zou ik mij wel willen geven". Een tweede: „Daar is je geld goed aan besteed". Laat dit alles een aanleiding zijn mor gen de speldjesdag van „Herwonnen Le venskracht"- en „Santos" eens extra te gedenken. Mogen wij nog enkele voorbeelden van meeleven voor de tuberculosebe strijding noemen: de fruitactie in ver schillende delen van ons land, aardbeien, kersen, straks de druiven, peren en ap pelen, welke in grote partijen naar ons sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven worden gezonden. De mooie daad van 't kinderkoor „De Nachtegalen", dat geheel belangeloos een kindermatinee verzorgde en de zan gertjes die zelf een offertje medenamen en zich tenslotte ook nog een ijsco ont zegden om het bedrag maar zo groot mogelijk aan het sanatorium te kunnen afdragen Dat is offeren voor de tuber- culosebestrij ding. Laten morgen alle Haarlemmers tu- berculosebeströders(sters) zijn. Offert royaal bij de huis-aan-huis-collecte en als dit niet mogelijk is deponeer dan een gift in de collectebus, welke U wordt voorgehouden door vriendelijke collectrices. Geeft, en de tuberculose-patiënten zullen U dankbaar zijn. B. REIJNDERS, Voorz. „Herw. Levenskracht". F. HOLSHAUS, Voorz. „Santos". Het leven is zo'n grote schat U onverdiend door God gegeven, Toon Hem uw dankbaarheid, Doordat ge anderen helpt te leven. Steunt de Speldjesdag van Her wonnen Levenskracht en Santos morgen Zaterdag. Elsje van Houten met 44.6 sec. In de dameswaterpolowedstrijd, die hierna ge speeld werd, bleek de Haarlem-HVGB- combinatie over betere polospeelsters te beschikken dan de Southern Counties. Wat hun snelheid en schotvaardigheid betreft waren de Haarlemse dames de meerderen. Na een mislukt schot van Nanny Franke kwam de bal bij Tineke van Meel. die de Haarlemse dames de leiding bezorgde. Hierna waren de En gelse dames sterk in de aanval, maar zij konden de Haarlemverdediging niet doorbreken en de bal ging de andere kant uit, waarna Nann; Franke met een hard schot succes had. Eveneens door een doelpunt van Nanny Franke ging de rust in met 30. In de tweede speelhelft mochten de Engelse dames door de hand van R. Molloy succes boeken, nadat zij zich keurig dan de Haarlemverdediging had weten te onttrekken. Hiervoor had echter Nanny Franke de Haarlem-voor sprong op 4—0 gebracht, zodat het einde aanbrak met een 41-overwinning voor de Haarlem-HVGB-combinatie. Een de monstratie schoonspringen werd vervol gens ten beste gegeven door mevr. L. LantingKeller, E. v. d. Horn en Jan Paanakker, welke demonstratie zeer ge waardeerd werd. Het bezoek aan de Haak-In-tentoonstel- ling overtreft de verwachtingen van het bestuur van het Koningin Wiihelmina Fonds. Gisteren passeerden ruim 4000 bezoekers de loketten van het Krelage- huis, waardoor de 10.000e net geboekt werd. Het publiek is enthousiast over de vaak originele tentoonstellingsvoor- werpen, welke op de bekende radio avonden van de Haak-In-actie werden overhandigd. Daarnaast zijn de geboden attracties: het optreden van Frans du Mee, de bekende radio-conferencier, Bas Meegdes en zijn amusementsorkest en de diverse gezellige stands zeer in tei. Vele cadeaux, waaronder een stofzuiger en een schemerlamp, vielen ten deel aan fortuinlijke bezoekers en bezoeksters. Heden- en morgenavond zal de heer Willy le Noble geheel belangeloos als gast optreden. Deze bekende zanger zaï dan enige populaire liederen ten gehore brengen. Heel Haarlem haakt in. Haakt U mee in? Burgemeester Cremers zal Woensdag 1 Augustus, des avonds om half acht op de binnenplaats van de Koudenhorn- kazerne aan een vierhonderd-tal gede- mobiliseerden uit Indonesië de ere-teke- nen voor Orde en Vrede uitreiken. De leden van de Nederlandse Chemi sche Vereniging hebben zich na een ge meenschappelijke maaltijd in Restau rant Brinkmann over een vijftal groe pen verdeeld, welke excursies maakten naar bedrijven en musea in Haarlem en omgeving. Zo werden bezocht de Kou- senfabrieken Hin, de Kunstharsfabriek Corodex te Zandvoort, de Drukkerij „De Spaarnestad", de Grafische Inrichting Johan Enschedé Zonen en Teyler's Museum. In de morgenuren hadden de dames der leden reeds een excursie ge maakt door oud Haarlem onder leiding van mej. dr. Kurtz en mr. De Jongh. 's Avonds verenigde men zich aan een officieel diner in Restaurant Dreefzicht in de Haarlemmerhout, waar o.m. aan zaten de Commissaris der Koningin in Noord-Holland en de burgemeester van Haarlem. De Vrijdagmorgen werd be steed aan vergaderingen van de sectie voor physische en colloïdchemie en die voor organische chemie, terwijl de da mes der leden de werkplaats tot herstel van antieke textiel onder leiding van mej. dr. v. IJsselsteijn bezochten. Gedu rende de bijeenkomsten was er in het Kennemer Lyceum een interessante ten toonstelling van onderdelen van chemi sche apparaten, vervaardigd van vinidur, kunststof van de plaatwellerij te Velsen. De jaarlijkse vergadering wordt beslo ten met bezoeken aan de Kon. Hoog ovens en Staalfabrieken, dfe Mekog en de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Velsen. De stadsbeiaardier uit Delft M. J. Rit- ter, speelt Zaterdagavond om 8 uur het volgendie op het carillon van de Grote Kerk: 1. Improvisatie; 2, a. Courante m F, b. The Harmonious Blacksmith, G. F. Han del; 3. a. De grote Jager, b. Noten Kra ken, c. Mandenmakertje, d. Regenliedje, J. Worp; 4. Rondo, M. v. d. Gheijn; 5. a. Beiaardlied uit de „Rubenscantate", P. Benoit, b. Klokke Roeland, J. Destoop; 6. Courante, D. Rauck; 7. Sonatine V, J. Plenjel; 8. a. Een scheepje, b. De zilver vloot, J. J. Vietta; 9. Menuet, J. Krebs; 10. a. Marsliedje, R. Hol, b. Avondliedje, G. v. Weeren, e. Zandmannetje, J. Brahms; 11. Mars, J. Hartop. Wethouder A. Angenent heeft Woens dagmiddag officieel het nieuwe dienst gebouw op de Noorder Begraafplaats overgedragen aan de Dienst van Hout en Plantsoenen. De heer G. Rolvers herdenkt op 14 Augustus de dag waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de drogisterij A. J. van der Pigge in de Gierstraat. Wethouder A. van Geluk zal morgen geen spreekuur houden. Advertentie Naast de onvolprezen v. DELFT KIN DERWAGEN komt nu Schous Uw aan dacht vragen voor de complete Jurkjes, pakjes,* truitjes, schortjes, eenvoudig of luxueus, Oude Groenmarkt 16 heeft de meeste keus Haarlem, Tel. 11266 Rembrandt: Adam's Rib (14 j.) 2, 4.15 7 en 9.15 u. Palace: Louise-Lotte (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Dolle Woensdag (a.l.) 2, 7, 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Korea (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30 en 8 u. City: De Vissersjongen (a.l.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaame: „De Vrijbuiter" en „Duizend en één nacht" (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Speciale filmvoorstellingen Rembrandt: Jody en het hertejong (14 j.) 10.30 u. Citv: Sneeuwwitje en Rozerood (a.l.) 10.30 u. Vrijdag 27 Juli Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Marinus Adam m.m.v. Jean Louis Stuurop (viool), 8 u. Zaterdag 28 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Ken- nemer Toneel Festival, Kennemer Spe lers met „Dorp in Opstand", 8 u. Grote Kerk: Carillonbespeling door M. J. Ritter, stadsbeiaardier te Delft, 8 u. uit De hertog van Parma masker en pop, ontworpen schilder Roosenburg. door de Advertentie Geëxamineerd voor ged. A 7 candi- daten. Geslaagd de heer J. G. Gonkel. Geëxamineerd voor ged. B. 5 candida- ten. Geslaagd de heer J. G. Gonkel. Geslaagd de dames: A. Dekker, B. v. Everdingen, C. Lelieveld, J. Insing, E. Goedkoop, C. Steneker, D. Snel, G. Schoutsen, H. Schotte, H. Scholder, D. Rozemeyer, C. Rom, J. van Hartings- veld, J. Diepenhorst, J. Bosch M. Jutte, G. van Keulen, A. Bakker. D. Dunne bier, G. Veriende, C. Tonio, J. de Groot, M. den Drijver, N. Mentink. De heer A. van Accooy. Afgewezen 1. GEBOREN: F. BerkBouwens, z; M. H. LindstrómAlders, z- M. A van den BergScheffers, z; C. E. JacobsStee- mers, z; H. M. B. OeneJansen, z; M. W. Glas—Wijtvliet, d; T. F. Kenselaar- Kubatz, d; H. G. Stoetevan der Waa, i; M. A. SweijenIJzermans, d. GEHUWD: 26 Juli: G. Huijser en J Koezen; A. Hos en J. Koppen; C. de Vries en A M. Eliermeiier; F. A. A. van ie Weijer en E. M. G. W. Koot. OVERLEDEN: E. van der Wall, 67 j„ Westerhoutstraat. Daar burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard met vacantie is, vergader de de Heemsteedse gemeenteraad gister middag onder voorzitterschap van loco burgemeester wethouder E, J. van Lent. Om dergelijke redenen waren er nogal wat lege ülekken in de raad en daarom besloot men om de notulen maar aan te houden tot de volgende vergade ring. Over het voorstel om een stichting van financiële hulp aan studerenden in het leven te roepen, waren alle raads leden zeer enthousiast. Toch moest er welhaast anderhalf uur gediscussieerd worden voor men het eens was over alle onderdelen van dit voorstel. Met name over de samenstelling van het bestuur was men het niet met elkaar eens. De heer Van Bruggen (C.H.) vroeg zich tevens af of de toelage voor de gehele studie ineens werd gegeven. Wegens een mogelijke verslapping van de ijver van de student zal deze zijn beurs echter van jaar tot jaar moeten verdienen. De heer Van Bruggen zou ook gaarne zien, dat alleen zeer ge schikte candidaten de toelage ontvan gen. Mocht er dus een zeker jaar bij de toekenning geen voldoend aantal ge schikte candidaten zijn, dan wilde spr., dat de stichting het geld in kas zou houden en niet zou toekennen aan een eventueel minder geschikte. Mevr. Van Nispen van Wely (VVD) wilde een vrouw in de bestuurscommissie en de heer Kooyman (A.R.) vroeg zich af of dit allemaal Heemsteedse ingezetenen moesten zijn. De heer Reynders (Arb-,) drong er op aan, dat in deze commissie geen politiek bedreven zou worden. De heer Zegwaard (KVP) die van me ning was dat de terugbetaling door de bursalen vaak grote moeilijkheden met zich mee zou brengen, stelde voor om deze terugbetaling niet contractueel te verplichten, maar als een ereplicht te beschouwen Voorts was hij het liiet eens met de grote zeggenschap van B. en W. in het bestuur. De heer Zeg waard was n.l, bang, dat de commissie uit intellectuelen zou bestaan en dat dezen hun kring zo veel mogelijk voor de arbeiders gesloten zouden houden. Daarom drong spr. aan op een grotere zeggenschap van de raad Verder wilde hij, dat alle bestuursleden te allen tijde ontslagen kunnen worden en dat de goedkeuring van de raad nodig is voor de voorstellen van het bestuur. Wethouder Disselkoen was het met het voorstel-van de heer Van Bruggen om het geld alleen aan geschikte can didaten te geven, volkomen eens. Tot de heer Zegwaard zei hij, dat de mede zeggenschap van B, en W. niet zo'n ge vaar was, daar deze altijd door de raad op hun vingers getikt kunnen worden. De heer Zegwaard behoefde zich geen zorgen te maken; de academici uit de raad hadden het voorstel even enthou siast begroet als de ahdereu en van een angstvallig gesloten houden van hun „kring" zal dus wel geen sprake zijn. Een vereiste voor de bestuursleden is voorts een groot sociaal gevoelen. De geschikte vrouw zal welkom zijn voor de commissie en hoewel het geen nood zaak is dat de commissieleden in Heem stede wonen, zou de wethouder dit toch wel gaarne zien In een der artikelen is (Van onze Limburgse redacteur) ijf jaar geleden ondernam in Limburgs hoofdstad een Amsterdamse jongen iets wat al spoedig een gelukkige greep zou blijken, iets wat Maastricht niet alleen een attractie voor jong en oud, simpel en geletterd zou brengen, doch dat ook het culturele leven iets mocht verrijken. Onder de naam „Het kleine we reldtoneel", stichtte hij hier een poppenkast, die, debuterend in een voormalige schuil kelder en voortgezet in een andere soortgelijke ruimte maar nu een met een histo risch en zelf luguber verleden meteen maar Poesjenellenkelder werd geheten. De eerste impuls kwam vermoedelijk wel uit Antwerpen, doch deze werd in Limburg Amsterdams verwerkt, want de eerste posjenel heet Kees Kaas, en dat werd als typisch Hollands in deze Zuidelijke omgeving aangevoeld. De baas begreep dit wel; hij trok medewer kers aan uit de naaste omgeving, die zich van het plaatselijk dialect wisten te bedienen, doch niettemin bleef „Het kleine wereldtoneel" een Hollands ca chet behouden. Dit werd zelfs opvallen der, doordat de bekende Dordtse lite rator van Oldenburg Ermke, ofwel F. Brunklaus in de artistieke leiding kwam. Overigens hebben ook Limbur gers wel aan de verzorging van teksten hun aandeel genomen. We behoeven slechts Fr. Lodewick te noemen en Dr. Jos Viegen. Brunklaus, die al bijna een kwart eeuw in Limburgs dierbaar oord ver blijft, kent zijn Pappenheimers uitste kend, men beluistere zijn teksten voor de „Politieke poppenkast", vol hakken en zetten op locale grootheden, maar Foust", eens. Wel toch nog 'n ietsje Dordtenaar soms, zoals iemand uit Rome steeds een weinigje Romein blijft, doch allerminst een kniesoor. En vrijmoedig ook. Overi gens kan dat Hollandse tintje geen kwaad, want onze Poesjenellenkelder blijkt meer en meer een attractie voor onze toeristen van benoorden de grote rivieren Met dat publiek is het wel eigenaar dig gelopen. Bij de kinderen is de pop penkast geen marionettentheater, want men speelt er met handpoppen wel ingeslagen. Nelissen gaat zelfs, on der patronaat van een onzer geweste lijke dagbladen, geregeld de boer op, en zijn Poesjenellen trekken zalen, waar naar beroepstoneel en semi-beroepsto- neel mogen likkebaarden. Voorstellingen van duizend kinderen zijn geen uitzondering, er werd zelfs een opvoering voor 2500 kinderen te gelijk gegeven. En meeleven dat dit grut doet! Niet alleen vuren ze aan, jouwen ze uit, maar ze gooien ook met propjes papier en stukjes hout. En heeft er eentje onlangs niet de duivel zelf uit de tent gesleept? Niet temin verlaagde de leiding, om pae- dagogische en psychologische redenen, het percentage griezels, „de dood" is vrijwel geliquideerd. Wat voert men alzo op? Sprookjes natuurlijk op de eerste plaats; wanneer men de programma's overschouwt, ont waart men dat ze een Grimm-ige inslag hebben. En ook Faust heeft men gege ven. Dezer dagen waagde men zich aan een experiment: toen werd een marte laarsleven verpopt, want deze typering mag men wel bezigen. Brunklaus had het aangedurfd te dramatiseren onder de titel „De heilige verrader", de laat ste levensjaren van pater Vink, de Franciscaan, die in 1638 beschuldigd van „grouwelyk verraet" door de Staatsen werd terecht gesteld, tezamen met een Jezuïet en een kapelaan en enkele minder onschuldigen. Deze op voering, in de kelder van het voorma lige Dinghuis geschiedde ter plaatse waar de ongelukkige monnik, die alleen maar iets onvoorzichtig is geweest, af schuwelijke folteringen heeft doorstaan. Brunklaus had een waardige tekst ge schreven, die geen lachlust opwekte, hoewel de poppen flink gechargeerd waren. Het publiek uit volwassenen samengesteld, merendeels intellec- - IS" "Z -Sr Imam, sv,.'>i geschreven dat de candidaat gedurende de laatste vijf jaar in Heemstede moet hebben gewoond. Hierop zal echter, in dien noodzakelijk, wel eens een uit zondering gemaakt worden. De wethouder vond het zeer verheu gend, dat de raad geen enkel bezwaar had om geen verplichting van terug betaling aan de studerenden op te leg gen, Dit zag hij als een uiting van ver trouwen in de verantwoordelijkheids- gevoelens van de jonge mensen. Bij hervatting van de discussie vroeg de heer Kamerbeek (Kath. Vrije Lijst) of de afgewezen candidaat in beroep kan komen. Dit zal niet mogelijk zijn De heer Zegwaard bleef er bij, dat hij angstig was voor wat er zich mo menteel in intellectuele kringen jegens de arbeider afspeelt, waarop de heer Van Bruggen zei, dat er niet alleen academici in het bestuur zouden ko men, maar ook deskundigen op het ge bied van nijverheidsonderwijs Wethouder Disselhoven kon nog geen toezegging doen wie er wel en niet in de commissie zal komen te zitten. Hij zag gaarne suggesties tegemoet. Op een desbetrellende vraag van de heer Zeg waard antwoordde hij, dat het reeds gebruikelijk is om de onderwijscommis sie in te schakelen bij dergelijke beslui ten. En hiermede was het laatste woord gezegd en het raadsbesluit een feit. De Asserlaan zal voortaan Prof. As serlaan heten. Prof. Asser is de eerste Nobelprijswinnaar, die deze won we gens zijn verdienstelijk werk voor de vrede. Zonder meer werd goedgekeurd dat het R. K. parochiaal kerkbestuur van de H. Bavo medewerking krijgt om de speelplaats en fietsenstalling van de Jacobaschool uit te breiden en m te richten. Na stemming werd het van een vo rige raadsvergadering aangehouden voorstel om een stuk grond van de heer Kaptein te pachten voor het overbren gen van de kweektuin toch, niettegen staande de afwezigheid van weth. Bak huizen van den Brink, behandeld. Er werd een hevig debat over gevoerd en tenslotte werd het met 8 tegen 3 stem men aangenomen, zodat de kweektuin nu aan de zuidzijde van Meer en Berg komt. De discussie ging voornamelijk over de prijs van de grond, die vol gens sommigen te hoog was en over net contract. De eigenaar wilde n.l. slechts een contract voor de tijd van zes jaar tekenen, terwijl de gemeente het voordediger uitkomt er een per jaar te tekenen. Daar er geen betere grond is voor het inrichten van de kweektuin en Openbare Werken met langer kan wachten is het raadsvoor stel goedgekeurd. Over de vergoeding kan later nog beslist worden. Bij de rondvraag zei de heer Zeg waard dat het verkeer op de Zand- voortse Laan Zondag zeer voortreffelijk was geregeld. Hij verzocht de voorzit- ter om het politiecorps namens de raad een uiting van tevredenheid over te brengen. De Heemsteedse politie hield 25 Juli twee personen aan, die een partij zink waarvan zij de herkomst niet konden of wilden opgeven, in hun bezit hadden. Naar alle waarschijnlijkheid is het zink afkomstig uit een garage, schuur of ander gebouw met een mastiek dak. Degenen, die nadere inlichtingen kun nen geven, worden op het politiebureau verwacht. Het in opdracht van de Compagnie Général d'Armements Maritimes te Parijs op de werf van de N.V. Haarl. Scheepsbouw Mij. gebouwde Franse motorschip Moaador" is gistermiddag om één uur te water gelaten in tegenwoordigheid van 'de president van de Société Général Trans-atlantique en Haarlems burgemeester. Het schip is bestemd voor de vaart op Bordeaux—Casablanca—Marokko. De te waterlating van de „Mogador". 1 De stichting Touring Zandvoort heeft Donderdagavond talrijke badgasten en inwoners aan zich verplicht door het aanbieden van een concert door de Post- fanfare uit Haarlem. Het Raadhuisplein was geheel gevuld met een aandachtig luisterend publiek dat door een gul applaus dankte voor de uitstekende prestaties van de musici. Een belangrijk aandeel had hierin ook de sterk bezette drum-band; in voortreffelijk samenspel met het muziekkorps werd een complete taptoe ten gehore gebracht. Het concert werd besloten met een daverend drum nummer: de Oriënt-expres. Advertentie CHIEF WHIP tuelen de arbeider heeft men voor de poppenkast nog niet weten te win nen volgde met aandacht het spel. Een succes voor auteur, leider en mas ker- of poppenontwerper. Ook laatstgenoemde kunst vindt hier, onder onze beeldende kunstenaars, be gaafde beoefenaars, zoals Rosenburg en Aad de Haas. Natuurlijk moet humorde boventoon blijven voeren; dit gebeurt in de politieke poppenkast rijkelijk. We hoorden een lofzang op Koning Cam- brinus, voor een geheelonthouder om van te sneuvelen. Onze Poesjesnellen worden nu meer en meer expansief. Reeds sprongen ze rond te Amsterdam, Rotterdam, Amers foort en Arnhem. Onze Limburgse jeugd raakte ermee vertrouwd. Voor aanstaande lieden bezochten onze kel der. Het huisorgaan onzer poppen „stoeft" erover als volgt: „Onze uitvoe ringen worden geregeld uitgezonden via de P.C.J. Wereldomroep, naar Canada, en Noord- en Zuid-Amerika. On der onze bezoekers telden we o.a. de leden van de Ronde-Tafelconferentie, onze ambassadeur Dr. Van Royen, mevr. Fanny BlankersKoen, de abten van Oosterhout en Beme en vele ande ren." We hopen straks ook nog Truman en Stalin ter vredesconferentie in de nieuwe Poesjesnellenbar te ontmoeten. Nelissen en zijn assistent manoeu vreren de handpoppen. Men zal zich het grote succes her inneren, dat „Mr. Jauno's Jeugd- amusement" verleden jaar in het openluchttheater te Bloemendaal oogstte met het kindercircus. Dit circus komt Woensdag 8 Augustus, des middags om half drie met een nieuw programma wederom in Bloe mendaal. De directie van de Nieuwe Haar- lemsche Courant heeft met de Stich ting Openluchttheater te Bloemen daal een overeenkomst kunnen tref fen teneinde haar lezers tegen sterk gereduceerde prijs te laten profite ren van dit zeer goede amusement. De kinderen kunnen een dolle mid dag van intens plezier verwachten. De toegangsprijs is 75 cent, alle rechten inbegrepen. Lezers van de Nieuwe Haarlem- sche Courant kunnen de kaarten echter van Zaterdag 28 Juli af aan ons bureau, Smedestraat 5, afhalen tegen 50 cent, dus met een reductie van een kwartje. Na Vrijdag 3 Au gustus geldt deze aanbieding niet De heer J. H. van der Sans te Haar lem slaagde voor de acte M. O Han delswetenschappen A. Dinsdag 31 Juli a.s. hoopt de heer J. J. Florie, Spaansevaartstraat 19, Haar lem, de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de voormalige Werf Conrad N.V., thans Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem. Woensdag 1 Augustus is het 25 jaar geleden, dat mej. Fia Schaefer bij de firma Vroom Dreesmann in dienst trad Het zal de jubilaresse, wonende in de Begastraat 9, op die dag zeker niet aan hartelijke belangstelling ontbreken. IJMUIDEN. Vrijdag 27 Juli. Hoog water: 10.06 u. en 22.35 u. Laag water 5.26 u. en 17.53 u. Zaterdag 28 Juli. Hoog water; 14.W en. 23.48 u. Laag water: 6.29 u. en 19.06 Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wij serveren diverse EXQUISE ROOMIJS COMBINATIES die U doen watertanden. J?-. r Gedrang van de jeugd voor de poesjenellenkelderonder het voormalig Dinghuis te Maastricht. Een incasseerder van de firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam had gis termiddag bij twee banken in de Rotter damse binnenstad een bedrag van ƒ20.179.31 afgehaald. Toen hij op de terugweg was naar zijn firma aan de Blaak, kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn portefeuille kwijt was, waarin hij het geld had ge daan. Direct ging hij langs dezelfde rou te terug, maar de loketbeambten hadden niets gevonden. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat hij de portefeuille naast zijn binnenzak heeft gestoken. Het gebeur de tussen half één een één uur en het bedrag bestond uit achttien bankbil jetten van duizend gulden, twintig van honderd, terwijl de rest klein geld was. Aangaande de aan Zandvoort toege wezen gelden voor hotelbouw uit de tegenwaarde-rekening der Marshall-hulp kan nog worden medegedeeld dat deze in totaal ongev. 700.000 zullen bedragen; een mooi resultaat als men in aanmer king neemt dat voor het gehele land zeven millioen gulden voor dat doel be schikbaar is. Het belangrijkste project dat tot uit voering zal komen, is de bouw van een hotel ten Zuiden van de Strandweg op de plaats waar vroeger het Groot-Bad huis stond. De heer N. W. Bouwes, ex ploitant van verschillende Horeca-be- drijven in Amsterdam, Den Haag en Scheveningen, zal dit hotel bouwen. Het zal een capaciteit hebben van plm. 100 bedden en er zal ook een concert- en schouwburgzaal aan verbonden worden. De architect Wils werkt daarvoor de plannen uit. De heer Bouwes zet grote spoed achter deze zaak om zo mogelijk nog in het seizoen 1952 tot exploitatie te kunnen overgaan. Het tweede plan is dat van de heer A. H. Pomper, eigenaar van bad-Riche aan de Zeeweg; het is van bescheidener afmetingen (plm. 30 a 40 bedden). De architecten Wesselo en Van Voorst te Bussum hebben dit hotel ontworpen nabij de bestaande bar en badinrichting. Te Zandvoort is dit nieuws met grote instemming vernomen. Zo komt men dan toch in de beslissende fase van de ver wezenlijking van het wederopbouwplan, namelijk die van de stichting der zo hoog nodige bedrijven die de accommo datie voor het vreemdelingenverkeer leveren. De huidige toestand is dan ook onhoudbaar. In verband met de laatst gehouden autowedstrijden waren talrijke officials, coureurs en helpers verschil lende dagen in Zandvoort werkzaam; voor logies moesten zij zich echter naar de aangrenzende gemeenten wenden om dat Zandvoort daarvoor geen gelegen heid bood. Dank zij de voortvarendheid van de burgemeester, de medewerking van de Rijksinstanties en niet in de laatste plaats de activiteit van de heren Bou wes en Pomper als ondernemende zaken lieden zal Zandvoort in dat opzicht het volgend jaar een grote vooruitgang te zien geven. Op de rozenavond, georganiseerd door de Onderlinge Tuinliedetivereniging, was de belangstelling vooral kwalitatief zeer groot te noemen en duidelijk is gebleken dat de roos nog steeds de ko ningin van de bloemen genoemd mag worden, al ondervindt zij in toenemen de mate concurrentie van andere soor ten. Voordat de heer L. Wegman met zijn causerie over de roos begon, werden eerst enige verenigingszaken behandeld en trok o.m. een verslag van de gehou den grote excursie op 19 Juli naar Arn hem en omgeving de aandacht. Daarna werd de spreker in de gelegenheid ge^ steld, zijn causerie te houden en htj slaagde er in, aan de hand van diverse soorten rozen die do?r hem en andere leden waren medegebracht, enige uren lang de aandacht van de vrij talrijke aanwezigen te boeien. Hij liet daarbij tot uiting komen dat de roos een van de oudste bloemen op de wereld is en dat reeds 1200 jaar voor Christus een Oosterse vorstin rozen in baar tuin had. Achtereenvolgens werden van diverse bekende en minder bekende soorten de verschillende eigenschappen behandeld, alsmede de wijze van veredeling en het kweken van nieuwe soorten. Ook aan het snoeien werd grote aandacht be steed en het ligt voor de hand dat na afloop van deze zeer boeiende lezing tal van vragen werden gesteld, die de hec Wegman vlot beantwoordde. Onder de vele inzendingen die aan wezig waren vielen vooral op, een serie rozen uit diverse kassen te Aalsmeer, een inzending van de heer P. van Tol, opzichter aan de Algemene Begraaf plaats te Heemstede, die liet zien, dat ook hier grote aandacht wordt geschon ken aan de bloemenvorstin, vooral wat betreft treurrozen en een inzending van de heer G. van Bakel, verbonden aan de Heemsteedse plantsoenendienst, die aantoonde dat ook daar de roos veel belangstelling heeft. Eerst tegen elf uur werd deze zeer interessante bijeenkomst door de voor zitter op de gebruikelijke wijze geslo ten en de leden waren het er over eens, dat deze avond, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden zeker een zeer belangrijke is geweest. Advertentie le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK Voor Haarlem en omstr. uitsluitend bij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2