Haarlemse Nachtegalen zongen in Bilthoven C. DE WEERS DE WEEK IN STAD EN STREEK filPl Succes Schotels f2.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek 23. 38. FANTASIE SPREI ZIJDEN DEKEN Patiënten van Berg en Bosch"enthousiast over ,De vier jaargetijden Een laatste, dringende oproep AGENDA LEUBILAIRVEILINGEN RKAVIC vanavond derde klasser? Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG? 90 25 ZATERDAG 28 JULI 1951 PAGINA 2 H.P.C. KAMPIOEN Burgerlijke Stand In Bilthoven Verkeersregeling Anegang en rondom Krelagehuis G.C O u vreu r&Fils SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht ESPERANTISTEN IN OVERVEEN 300 jongeren uit 17 landen 12500 ingehaakten ZOMERCONCERT H.O.V. 14-jarige Jean L. Stuurop solist Zwemfestijn in Riche-bad te Zandvoort Duizend toeschouwers genoten van waterballet HAARLEM EN HULP- ACTIE-INDIA HEEMSTEDE Examen Middenstands diploma R.K. Verenigingsgebouw Burgerlijke Stand Zondagsdiensten Waterstanden mei soep en toespijs naar keuze f 3.50 Zondag Maandag 1™^'L H.H. MISSEN OP ZONDAG Nieuwe rector in IJmuiden-Oost Ook een derde kapelaan benoemd „SE SLEUTELSPECIALIST •e Zestig kinderen tussen de zes en zes tien zijn gisteren met een bus van de N.Z.H. naar Bilthoven gereden. Het wa ren Tilly, Anneke en Willemientje met hun vriendjes en vriendinnetjes, alle maal lid van het zangkoor „De Nachte galen" van mej. Cis Kampmeijer. die in het sanatorium „Berg en Bosch" een concert voor de patiënten gingen ver- torgen. Om elf uur was het een hele drukte in de Aelbertsbergstraat. Beladen met grote pakken brood, koffers met kleren en alles wat je maar nodig kunt heb ben als je een hele dag van huis gaat en ver weg moet optreden, liepen de kinderen zenuwachtig om de gereed staande bus heen. Moeders met kleinere broertjes en zusjes stonden aan de kant en vroegen voor de zoveelste maal: „He"o je nu een schone zakdoek bij je?" en „Vergeet je je tas niet?" Marietje was bang dat Nelly haar mattenklopper thuis had laten liggen en Jan was natuurlijk net weer zijn hoge hoed kwijt. Het was vanzelfsprekend dat het stel eerst op de foto moest voor de bus vertrok. Het zal wel een zeer schone beeltenis geworden zijn met allemaal lachende gezichten er op, want de Nach tegaaltjes gaven zelf het sein aan voor mej. Kampmeijer wanneer ze kon af knippen met een luidruchtig: „Eén, twee, drie.floep!" En toen kon dan eindelijk de start plaats vinden. Het gaf nog wel enige voeten in de aarde voor ze allemaal een goede plaats hadden en voor alle ba gage in het net lag, maar toen zaten ze dan ook en genoten volop van het uit zicht. En nadat we ook de terugreis meegemaakt hadden konden we zeggen, dat ze op de heenreis in stilte van het landschap genoten! Want mej. Kamp meijer had hen voor het vertrek op het hart gedrukt dat ze hun stem moesten sparen en alleen zachtjes mochten pra ten! Dank zij dit verzoek kon je in de bus nog geen kilo lood hoven vallen. Toen we bij de Leidse Vaart reden, klonk er een opgewonden stemmetje: „Is dit nou nog al Haarlem? Is het nog verder dan naar Den Haag?" Toen het antwoord luidde, dat het welhaast twee maal zo ver was, ging er een opgeto gen „Ooooo!" dor de lucht. Het Spaarne vonden ze allemaal erg mooi, verzeker den ze tegen elkaar toen ze er langs reden. De reis werd gekort met het opgeven van raadseltjes. Het was jammer dat deze raadseltjes uit een boekje gehaald werden en dus door bijna niemand op gelost konden worden, maar toch heb ben de kinderen er wel veel plezier mee gehad. De chauffeur, die de N.Z.H. had meegegeven bewees dat hij een echte kindervriend was door zeer lang zaam langs onze grote luchthaven te rij den en zo de jongens en meisjes alle gelegenheid te geven om de luchtsche pen op hun gemak te bekijken. De vrouwelijke passagiers waren wel en thousiast over de grootte van de vlieg tuigen en ze vonden ze wel erg mooi om naar te kijken zoals ze zeiden, maar ze zouden er toch liever niet in willen. Dat vonden ze veel te gevaarlijk even als het varen op grote schepen over de zee. De mannelijke minderheid die overigens de meeste praatjes had, zij het niet in vervelende zin bewees haar technisch op de hoogte-zijn door opmer kingen als: „Daar staat een Constella tion" en „Daar heb je een straaljager". Er waren er verschillenden die dol graag eens zouden vliegen, hoewel er toch ook een was die het wel leuk zou vinden maar spontaan bekende: ,.Ik be grijp niet dat ze het durven." Vlak na Schiphol was een groot wa- Het leven is zo'n grote schat U onverdiend door God gegeven, Toon Hem uw dankbaarheid, Doordat ge anderen helpt te leven. Steunt de Speldjesdag van Her wonnen Levenskracht en Santos morgen Zondag. Zondagmorgen zal aan de uitgang van de kerken gecollecteerd worden ten behoeve van „Herwonnen Levens, kracht" en „Santos". Het wordt bijna eentonig hier onder Uw aandacht te moeten brengen, hoe zeer de Katholieke t.b.c.-bestrUding, die door deze twee lichamen op de meest efficiënte wijze ter hand wordt genomen, Uw steun behoeft; even een tonig als de steeds wederkerende aan slagen op Uw portemonnaie door aller lei charitatieve instellingen en soortge lijke verenigingen- Toch willen wij, begrip hebbend voor Uw moeilijkheden in deze allesbehalve gemakkelijke tijden, niet nalaten, U aan te sporen, deze collecte naar beste vermogen te steunen- Want al zijn Uw materiële omstandigheden door allerlei omstandigheden niet rooskleurig, U kunt nog gaan en staan waar U wil, U kunt nog vacantie genieten: de aan hun bed gebonden zieken echter moeten ook deze zaken missen- Helpt hen daar om door „Herwonnen Levenskracht" en „Santos" net gul gebaar te steunen. U doet daarmede een goed werk ten be. hoeve van medemensen, die er zeker erger aan toe zijn dan U, ondanks de zorgen, die U zelf drukken. J. J. zi. KUILMAN, Deken van Haarlem- Donderdagavond werd in Amsterdam door HPC de laatste wedstrijd van de zomercompetitie tweede klasse C heren tegen DJK gespeeld. Het was een span nende wedstrijd, waarbij de Heemstede naren in de eerste speelhelft een voor sprong van 20 behaalden. In de twee de speelhelft werd deze voorsprong ver groot tot 30, waarna tenslotte de Am sterdammers de eer wisten te redden en het einde kwam met 31. HPC is nu on geslagen kampioen geworden en moet nu met de nummers een van de afdelin gen A, B, D en E een halve competitie spelen voor een plaats in de eerste klasse. GEBOREN: J. M. WedekindJanse z; C. EebbingVan Schie z; M. Koele veld Maerten z: J. BoeléKamp z; A. A. J. van KloosterDorresteijn d; E. Dek kerVan Berk d; H. EversenVan Heest d; M. J EgginkVan den IJsseld. ONDERTROUWD: A. S. .Bruijn en W. M. Duineveld. GEHUWD: J. B. F. van Gmert en H. G. Kol. OVERLEDEN: C. A. Piepenbrink 49 j„ Paus Leostraat; A. E. Veenhoven 56 j., Hedastraat; P. de Zwart 82 j., Crayenes- karlaan, A. Schijf 76 j., Kamperlaan. ter waarop enige zeilboten dreven en dat dus zonder meer als De Kaag werd begroet. Tot Hilversum verliep de reis zonder noemenswaardige incidenten behalve dan dat de meesten al nonger kregen en dus op hun boterhammen aanvielen. Er was een meisje, dat voor alle zekerheid drie broden had meegenomen voor haar zelf en haar twee broertjes; ze moest het brood alleen nog snijden en toen ze dit doodkalm op de grond deed in de bus, veroorzaakte dat een hele opschudding, want iedereen wilde het zien. De wondermooie schepping van Du- dok, het beroemde Hilversumse raad huis, wekte aller bewondering op. Ja, het was zelfs zó erg, dat er stemmen weerklonken die zeiden dat het raad huis van Bloemendaal er niet aan kon tippen! Ook de studio's vonden ze alle maal erg mooi, terwijl de K.R.O.-studio natuurlijk de meeste aandacht genoot omdat hier de Zaterdagse Wigwam ge huisvest is. Bij Soestdijk wilden ze al lemaal uitstappen om de prinsesjes een hand te gaan geven. Het paleis zelf von den ze ook wel mooi, maar de Lage Vuurse won heb toch nog. Tot zover hadden de Nachtegaaltjes nog al stil gezeten. Nu echter kregen ze hier genoeg van en wilden ze de bossen in. Toen er dan ook een eindje verder halt werd gehouden, stormden ze wild naar buiten om een echte picnic te hou den. Om even over twee werd het sanato rium bereikt en nadat de kinderen zich in het bos hadden verkleed er was een ruim podium in de openlucht op gesteld kon omstreeks drie uur de voorstelling beginnen. Opgevoerd werd „De vier jaargetijden" en als achter grond voor dit zang- en declamatiespel kon geen mooiere gevonden worden dan de hoge dennenbomen en de blauwe lucht. Èn is de zuivere dennenlucht niet veel echter dan de stoflucht die er an ders uit de coulissen opwaait? Omroeper Jan met zijn deftige hoge zijden en zijn rode jas kondigde de nummers aan als een echte conferencier. Het is moeilijk te zeggen wat er het meeste door de patiënten gewaardeerd werd. Was het het liedje van de schoon maaksters die door de vrouwelijke pa tiënten zo enthousiast begroet werden? Of waren het de drie. straatzangers, die zo in de smaak vielen bij de mannen? Dit komieke stel vergeleek zich bru taalweg met Benjamino Gigli en hoewel deze waarschijnlijk wel iets beter zingt, valt het toch te betwijfelen of hij zijn toehoorders ook zo zou hebben geamu seerd als deze drie. De kinderen .onder de patiënten vermaakten zich het meest bij de capriolen die de twee appeldie- ven maakten, nadat ze door de boer ge snapt en in een grote zak gebonden wa ren. Maar ook de sneeuwklokjes en de kabouters, de bruiloftsstoet en de groe ne jagertjes, die vast de eekhoorntjes aan het schrikken gemaakt hebben, wa ren charmant. De glimlach van stil ge noegen die we op het gelaat van de ver plegende zusters zagen, zegt ons wel genoeg. In de Paastijd heeft het koor een opvoering gegeven ten bate van „Berg en Bosch" en het doel van deze tocht was eigenlijk om .het bijeengekregen geld aan het bestuur aan te bieden. Het allerkleinste lid van het koor heeft flit gistermiddag op de uitvoe ring mogen doen als Texels boertje verkleed. Blozend en wel heeft hij onder warm applaus de zware zak met zilvergeld overhandigd. Na afloop der voorstelling hadden de zorgzame zusters voor boterhammen ge zorgd die met grote glazen melk naar binnen werden gespoeld. En toen werd weer de terugreis aanvaard. De stemme tjes hoefden nu niet meer gespaard te worden en dit was wel te horen! Aller eerst werd het repertoire van deze mid dag afgedraaid, maar vreemd genoeg klonk het ineens veel minder mooi dan een uur tevoren. En hierna volgde een serie welluidende liederen, die ze vast niet van mej. Kampmeijer geleerd heb ben, zoals het schone „Irene good night" „We hebben een potje met vet" en „We gaan nog niet naar huis". Niet tegenstaande dit werd toch om acht uur de Aelbertsbergstraat bereikt. BIOSCOPEN Rembrandt: Adam's rib, 14 j. 2, 4.15, 7 en .9.15 uur. Palace: Louise-Lotte, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Dolle Woensdag, a.l. 2, 7 en 9.15 uur; Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Korea, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: De Vissersjongen, a.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „De vrijbuiter" en „Duizend en één nacht", 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Speciale filmvoorstellingen Rembrandt: Jody en het hertenjong, 14 j. 10.30 uur. City: Sneeuwwitje en Rozerood, a.l. 10.30 u. Zaterdag 28 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Kennemer Toneel Festival. Kennemer Spelers met „Dorp in opstand", 8 uur. Grote Kerk: Carillonbespeling door M. J. Ritter, stadsbeiaardier te Delft, 8 uur. Zondag 29 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Zie Zaterd. Maandag 30 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Zie Zaterd. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote Markt: Tekeningen en etsen van Rembrandt. Geopend op werk dagen en 's Zondags van 1017 uur (t/m 2 September. Museum het Huis van Looy. Ingang Kam perlaan: Zomertentoonstelling „De Hollandse Aquarellistenkring". Geopend op werkda gen van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zon dag van 1417 uur (t/m 2 September). Kunstzalen Frans Heerkcns Thijssen, plein 13: Schilderijen van meesters der 17de, 18de en 19de eeuw. Geopend op werkdagen van 10.12.30 en 1417 uur. (t/m 11 Augustus). Onder de St. Bavo i.d. Vishal, ingang Gr. Markt. Van 14 Juli af Marokkaanse schilde rijen, door Willem Dooyewaard (t/m 28 Juli) Krelagehuis, Leidsevaart. Haak-in ten toonstelling ten bate van het Kon. Wlihel- minafonds (kankerbestrijding). Geopend op werkdagen van 10—17 en van 19—23 uur (t/m 28 Juli). Cultuurcentrum ,.De Stompe Toren", te Spaarnwoude. Blijvende expositie. Geopend Donderdags van 2—6 uur. Zaterdags van 3 6 en Zondags van 26 uur. (Ook op aan vraag). Te bevragen bij mr. H. K. de Raaf, Bronsteeweg 1, Heemstede, 's morgens voor 9 uur. Telefoon 38199. APOTHEKEN De Zondag- avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waargeno men door Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, tel. 11596; Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals apotheek, Fr. Halsplein 1. tel. 11180 ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400: te Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.30—10.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15)Kraam- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; Wo. 2—3 uur; Do. 10—11 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: Spreek uur Rector de Bot: Di. 45 uur en Dins dagavond 7.308.30 uur; spreekuur Dr Ter- vooren, Mauritsstraat 9, dag. van 13.3014.30 uur en na afspraak. Kantooruren 95 uur. Advertentie Verkooplokaal Notarishuis Dir. W. N. Wolterink Bilderdtikstraat. la - Haarlem Tel. (K 2*00) 11928 Inzendingen van Huisraad worden dagelilks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Daar er des Maandags tijdens de bloembollenbeurs in het Krelagehuis veel auto's worden geparkeerd in de in de omgeving gelegen straten, hebben B. en W. bepaald dat het des Maandags tussen 10 en 16 uur verboden is voer tuigen te doen stilstaan anders dan voor het in- en uitladen van personen of goederen op het gedeelte van de Rol landstraat tussen de Leidsevaart en de Nadorststraat en het gedeelte van de Oost-Indiësfraat tussen de Leidsevaart en de Nadorststraat. Verder hebben B. en W. bepaald dat het in het gedeelte van de Anegang tussen Schagchclstraat en de Kleine Houtstraat verboden is voertuigen te doen stoppen anders dan voor het in- en uitstappen van personen of het laden van goederen aan de zijde van de oneven huisnummering op de even data van de maand en aan de zijde van de even huisnummering op de on even data van de maand. Advertentie CHAMPAGNE BOER Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand. ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's middags 4 uur Lof, waar na zegening motorrijtuigen. In de week H.H. Missen 7 en 8.15 u. WOENSDAG 10 u. plechtig gez. Huwelijksmis. VRIJ DAG 6.30 uur extra H. Mis; 's avonds 7.30 uur Lof. ZATERDAG 59 u. biech ten, 7.30 uur Broederschapslof. De sportschool C.I.O.S, te Overveen herbergt dezer dagen een uniek inter- nationaal gezelschap. Ruim driehonderd I jongeren uit zeventien verschillende landen zijn er bijeengekomen. Men is geneigd op te merken: „Zoveel nationa liteiten, zoveel talen". Hoewel hier ze ventien landen vertegenwoordigd zijn, heerst er toch geen Babylonische spraak verwarring. Alle jongeren spreken een en dezelfde taal: het esperanto. Zij con verseren heel genoeglijk en een tolk is op dit internationaal congres van jonge esperantisten een onbekende figuur. Op het terrein van de sportschool, die in het buitengoed „Duinlust" ge huisvest is, werd gisteravond dit zeven de congres van de „Tutmonda Junular Organizo" officieel geopend. De heer Geurtsen, die de deelnemers verwel komde, noemde het Esperanto een be smettelijke ziekte. Wie ermee begint, raakt er aan verslaafd, aldus spreker. Verschillende vertegenwoordigers van de deelnemende landen vertelden voor de microfoon, hoe mooi ze Haarlem wel vonden en sommigen gaven lyrische esperanto-ontboezemingen over het na tuurschoon van Bloemendaal. De jong ste esperantist, een 8-jarig jongetje uit Ede, vertelde in zuiver Esperanto aan zijn buitenlandse vrienden, dat hij alle schooljuffrouwen bijzonder aardig vond. Zo bleef het gezelschap, vrolijk esperan to koutend, nog lange tijd onder de bo men bijeen, tot zij door de muggen en de duisternis verdreven werden. Het programma voor de komende congresdagen vermeldt een aantal ex cursies en enkele lezingen o.a. van de bekende esperantisten mevr. J. Isbruc- ker en Andreo Cseh. Vanmorgen half elf werden de espe rantisten op het stadhuis ontvangen door het Haarlems gemeentebestuur. Burgemeester P. O. F. M. Cremers sprak hen toe, waarbij hij opmerkte, dat hij veel sympathie ten opzichte van de or ganisatie koesterde. Esperanto be schouwde spreker als het aangewezen middel om vriendschapsbanden over de gehele wereld te leggen en dit vormt een belangrijke bijdrage tot de wereld vrede. Daarom is het voor het Haarlems gemeentebestuur zeer verheugend, dat het zulke idealistische jonge mensen als de esperantisten als gasten mag ontvan gen. Mej. H. Veldhuizen, het jongste lid van het internationaal bestuur, vertolkte de woorden van de burgemeester in het Esperanto. Namens de esperantisten dankte de heer C. Geurts uit Edam, voorzitter van het bestuur. Gisteravond passeerde de 12500ste be zoeker voor de Haak-In-tentoonstelling de loketten van het Krelagehuis. Er werd een serveerboy uitgeloot. Vanavond kan men een eetservies winnen. Om elf uur wordt deze nu reeds geslaagde expositie besloten onder de vrolijke tonen van het orkest van Bas Meegdes en zal de con ferencier Frans Dumée de laatste prij zen uitreiken. Advertentie geeft U NU nog tot 100 gld. voor Herencostuums, Dames-, Heren en lederen kleding goede prijzen. JANSWEG 14 b. 't Station Haarlem Telef. 17825 Vanavond om 7 uur zal RKAVIC op het fraai gelegen Bloemendaal-terrein tegen Ripperda de kans moeten weten te benutten, de extra-halve competitie om een plaats in de 3e klasse in zijn en Bloemendaal's voordeel te beslis sen. Een gelijk spel is voor de gecombi- neerden reeds voldoende, daar zij dan promoveren door een beter doelgemid- delde dan Ripperda, behaald in de eer ste promotiecompetitie. Ongetwijfeld zal onze katholieke vertegenwoordiger alles op alles zetten om nu eindelijk eens het pleit te beslechten in deze lang- gei'ekte voetbalgeschiedenis, hierbij ge sterkt door de wetenschap, dat Ripper da na de eerste twee gewonnen wed strijden, die nu niet bepaald overtuigend in 't voordeel van de Haarlemmers ein digden, geen kans meer heeft gehad het toen nog enige benodigde punt in de wacht te slepen. Vanzelfsprekend zal Ripperda vanavond haar huid zo duur mogelijk verkopen, want een overwin ning van zijn kant maakt de Spaarne- stedelingen, hoe de eventuele laatste ont moeting RKAVICBloemendaal ook verloopt, al definitief derde klasser. Het vijfde Zomerconcert der HO V., onder leiding van Marinus Adam, opende met een der schoonste Ouver. tures van het orkest-repertoire: „Obe- ron" van C. Maria von Weber Lyrisch, feëriek en pittig van rhythme liet Adam het stuk uitvoeren, hier en daar door iets te sterk koperwerk het evenwicht wat schadend. Vervolgens hoorden we de jeugdige solist Jean Louis Stuurop in het bekende, maar niet gemakkelijke vioolconcert van Mendelssohn- Deze 14- jarige solist veraste alleszins door mooie toongeving en uitgesproken mu zikaliteit. Natuurlijk mag men op deze leeftijd niet de diepte verwachten, die bijvoorbeeld in het tweede deel van dit concert gesteld wordt- Het voornaamste echter is bij Jean Louis Stuurop aan wezig, namelijk een levendige muzika liteit, een mooi dragende toon en een flinke dosis techniek Het is de taak zijner paedagogen dit ontluikende talent verder in goede banen te ontwikkelen. Met belangstelling hopen wij deze thans nog jeugdige violist op wat rijpere leef tijd wederom op het concertpodium te ontmoeten. Er kan van alles uit groejen. Onnodig te zeggen. dat een hartelijk applaus hem vele keren terug- riep. Na de pauze allereerst de „Marche ecossaise" van Debussy op een oude Schotse# melodie, oorspronkelijk voor vierhandig-piano, later door de compo nist bewerkt voor orkest. Een fris stuk, dat echter ver in de schaduw staat van andere meesterwerken van deze com- ponist. Met de uitvoering van het sub tiele werk van Ravel „Ma mère l'Oye" legde de H.O.V. veel eer in- Het is een waar meesterwerk van perfectie, ten volle de componist Ravel waardig. Adam's visie bleek hierop uitstekend te zijn, en er viel meermalen veel schoons te genieten. Met het uiterst knap geïnstrumenteer de werk van Paul Dukas „L'apprenti sorcfier" als mitfikale illustratie naar Goethe's ballade „Der Zauberlehrling" sloot de H.O.V. dit concert met een cli max. Er was veel succes, speciaal na het laatste werk. De opkomst van pu blieke zijde mocht dit keer zeker niet onbevredigend genoemd worden. JAN LAARVELD. Men behoeft zich waarlijk deze zomermaanden niet in de stad te vervelgn. Iedereen logeert bij iedereen en het aantal vreemdelin gen, soms uit verre landen, lijkt groter dan menig jaar. Men staat midden op de Grote Markt, bekijkt het Stadhuis, bewondert de bloemenversiering, die telkens weer een mirakel is, neemt houtje onder de loupe en stevent de Vleeshal in, ts het niet om Rembrandt dan om het gebouw zelf. V/ie dan'nog verder kijkt dan zijn neus lang is, ziet op de stoepen van de te veel vergeten Hoofdwacht oude pijprokende manne tjes zitten, die daar een geliefd terras hebben ontdekt en nog volop genieten van de fleurige schonen die een bios coopkaartje gaan halen voor de avond voorstelling. Toen ik deze week een wandeling maakte door het centrum en in de woelige bedrijvigheid een bewijs te meer zag dat onze stad levend is, viel het me op hoeveel mensen de weg, vroegen en tot welke gevolgen de aanwezigheid van vele niet-stadgeno- len kan leiden. „Kunt u me ook zeggen waar de Smedestraat is?" vroeg een Groninger aan iemand plaatjes keek. :g et het City theater „Ik ben hier ook onbekend" luidde het antwoord. De Groninger liep verder en stelde aan een ander dezelfde vraag. I can't understand" klonk het. waarop de Groninger de Smedestraat inliep tot aan het politiebureau om daar te vragen hoe hij naar de Smede straat moest komen. Een ander wilde met de tram naar Zandvoort en vroeg de weg op de Ge dempte Oudegracht. „Ik icoon hier nog niet zo lang" zei de gevraagde, „maar ik meen, dat. u eerst linksom moet, dan de trambaan volgen die er niet meer is en dan weer rechtsom tot u een bus ziet. Maar als u zeker niet verkeerd wilt gaan, moet u naar het Stationsplein lopen, want daar kunt u een automati sche stratenaanwijzer raadplegen, die het waarschijnlijk niet zal doen. U ziet maar eens Hoe komt het toch, dat we van de tientallen mensen die ons in een vreemde stad passeren net degene raadplegen die ook een vreemdeling is? Daarom: neem een agent van politie in de arm, want zo'n dienaar weet al les. Hij heeft een stratenboekje in zijn zak en een bonboekje, zodat u niet moet dénken, dat ieder die met een agent staat te praten op de bon geslin gerd is. De politie is hier zeker in de zomer verschrikkelijk soepel. Menige agent heeft diep medelijden met de automobilist die op de Krocht vraagt hoe hjj bij hotel „De Leeuwerik" op de Kruisstraat moet komen. Dan moet hem uitgelegd worden dat hij de Bar- teljorisstraat of de Smedestraat kan kiezen om via de Grote Markt en de Jansstraat ergens te belanden van waar hij zijn hotel kan bereiken. Tijdens het bloemencorso heb ik het per bromfiets nog veel mooier meege maakt. Ik wilde vanuit de Smedestraat naar de Verspronckweg, maar mocht niet de Krocht over; de agent wees me naar de Grote Markt om zo de route naar het Stationsplein te nemen. Ik zwaaide na het viaduct Jansweg het Kennemerplein op en wilde rechtdoor rijden over het Staten Bolwerk toen een agent mij bij 't viaduct Kruisweg Kennemerplein weer de stad in diri geerde. Bij de Krocht kon ik toen weer hetzelfde rondje gaan maken. Dit is geen criliek maar alleen een bewijs hoe raar het in onze nauwe binnenstad met eenrichtingverkeer kan gaan. Onze stad leeft en er wordt veel geld verteerd. Na de sportweek het bloemenfestijn en daarna de Haak-in tentoonstelling in het Kre lagehuis, die een enorme belangstelling heeft getrokken. Voor de bioscopen verdrong men zich en het ziet er naar uit, dat ook de rederijkers in het Bloemendaalse openluchttheater niet te klagen hebben. Er is wel eens op gemerkt, dat de bewoners van de rand gemeenten profiteren van de instellin gen der grote stad zonder dat de ge meenten hunner inwoning de lasten van die instellingen hebben te dragen. De H.O.V., stadsschouwburg, concert gebouw en musea vragen veel geld van Haarlem. Maar heeft men wel eens uitgerekend hoeveel vermakelijk heidsbelasting die bewoners der rand gemeenten binnen brengen? En is het niet een gelukkig verschijnsel, dat de gemeente Bloemendaal nu een open luchttheater bezit waar de gasten der Haarlemmers in de zomermaanden, wanneer de stadsschouwburg gesloten is, volop ontspanning en cultuur kun nen vinderl? Heeft Heemstede over enkele maanden ook niet zijn schouw burgje en trekt de kinderboerderij in Groenendaal niet duizenden stedelin gen? En is het niet heerlijk, dat de stedelingen bij mooi weer met dui zenden naar de zee kunnen trekken om daar volop gezondheid op te doen zonder enige betaling? Die oude argu menten, zo graag gehanteerd door voorstanders van annexatie, hebben toch wel zeer aan betekenis ingeboet. Het Rijk zal ook moeten inzien, dat de zelfstandigheid der gemeenten de beste waarborg is voor een bloeiend stedelijk en regionaal leven. Dat is overigens bij de herdenking van de instelling der gemeentewet overal scherp naar voren gebracht. TA e vacantie van uw onderdanige J dienaar nadert met rasse schre- den. Hij heeft er al van ge droomd bp een heel merkwaardige manier. Enige malen per dag ziet hij voor de ramen van het politiebureau de jongen-met-flaporen, die gezocht wordt en op wiens aanhouding een premie van duizend gulden in uitzicht is gesteld. Nu droomde ik dit jong mens te ontmoeten in een hotel in de Ardennen en onmiddellijk zette ik een strategisch plan op om die duizend gulden te verdienen en enkele vacan- ties veilig te stellen. Ik waarschuwde de hotelier, die beweerde, dat dieven en verduisteraars zijn inrichting nooit zouden durven betreden. Terwijl ik met hem in gesprek was nam de flap oor de benen. Ik, ook niet van gis teren, hem achterna, door heuvels, dalen, bergen en watervallen. Toen ik hem hijgend en hevig transpirerend dacht te grijpen hield ik een oor in mijn handen, maar na de overwinning van de verbijstering zette ik de ach tervolging voort, helaas zonder resul taat. Dit droombeeld vertelde ik de vol gende dag aan mijn collega's; zij schudden het door vacantie gebruinde hoofd. „Arme kerel", fluisterde iemand, „nog even en hij haalt zijn vacantie niet meer Tot over enige weken, SPAARNEBABBELAAR. Het zwemfestijn dat Vrijdagavond door zwemclub Haarlem in het Riche- bad te Zandvoort gehouden werd, is wederom door de medewerking van de balletgroep van de Meeuwen een groot succes geworden. Naar schatting hebben 1000 toeschouwers genoten van de wa- terballetkunst die dit groepje zwemster- tjes liet zien. Wat de deelname van de Engelse meisjes aan de zwemwedstrijden betreft was het in de wedstrijd 100 meter rugslag, dat zij een succes wisten te boeken doordat O. Feil als tweede ein digde in 1 min. 28.2 sec. L. Diks van de Meeuwen legde beslag op de eerste plaats in 1 min. 26 sec. en als derde werd genoteerd Jopie Wisker (DWR) 1 min. 28.7. Elly Hölsken legde nu in 1 min. 15.1 sec. de 100 meter vrije slag af en dit is 0.3 sec. minder dan Donder dagavond; L. de Goede (Meeuwen) werd tweede in 1 min. 19.3 sec. gevolgd door A. de Goede (VZV) 1 min. 19.4 sec. De 200 m. vrije slag werd gewonnen door Fred Pieters (DWR) in 2 min. 21.6 sec., Joop van Merkensteyn deed er 2 min. 26.8 sec. over en Piet Smit (HPC) 2 min. 32.7 sec. Ad de Vries (HPC) en Jan Hofman (Haarlem) gaven elkaar weinig toe in de wêdstrijd 100 meter schoolslag heren en het resultaat was: Jan Hofman 1 min. 15 sec.; Ad de Vries 1 min. 15.1 sec.; J. Stutterheim (HVGB) 1 min. 19.2 sec. In de estafette 5 x 50 meter vrije slag heren nam HVGB van meet af aan de leiding gevolgd door DWR en HPC. HVGB wist een flinke voorsprong te behalen en als één te eindigen. Tjebbes wist echter in de laatste baan voor DWR te komen zodat HPC als tweede eindigde in 2 min. 30.4 sec. DWR volgde met 2 min. 35.4. De waterpolowedstrijd Haarlem/HVGB combinatieSouthern Counties werd wederom gewonnen door de combinatie. In de Engelse ploeg waren nu enige andere dames opgesteld hetgeen de ploeg ten goede kwam. Nanny Franke was wederom bij de combinatie de goalget- ter, de rust ging in met 20. In de twee de speelhelft kwam er meer spanning. Nadat Nanny Franke de stand op 30 had gebracht waren het de gasten die tot tweemaal tog succes hóekten en de achterstand verkleinden tot 32 Ten slotte werd de eindstand 42 voor de Haarlem/HVGB combinatie. Bij de de monstratie sehoonspringen verscheen al leen mevr. L. LantingKeiler op de springplank. Zij gaf echter een pracht serie sprongen ten beste waarmede zij veel succes oogstte. Na de afwerking van het programma werd door de heer Hölsken. voorzitter van zwemclub Haar lem, aan de leidster van de balletgroep een welverdiende hulde gebracht welke met het aanbieden van bloemen werd bezegeld. De verkoop van voedselbonnen is ook in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal ingezet. Er klinkt een afgrijselijke nood kreet op uit India, waar elke dag nieuwe doden brengt omdat de hongersnood er rondwaart. De Nederlandse Jeugd Ge meenschap heeft deze kreet verstaan en India zal hulp krijgen. Misschien is het een druppel op een gloeiende plaat, maar het is toch de moeite waard om ervoor aan het werk te gaan en te pro beren een paar scheepsladingen Neder landse producten bijeen te krijgen en af te zenden. De jepgd zal de bonnenveikoop ter hand nemërt r"n niemand zal deze steun kunnen weigeren. Maar de jeugd kan nog niet alles. Hulp is gewenst. Honderden affiches zijn in de stad verspreid en voor de winkelramen ge hangen. Waar men overgeslagen is en prijs stelt op een affiche kan men deze bekomen bij de penningmeester van het Comité Hulpactie India, H. Stapel, Oranje Nassaulaan 111, Overveen, tel. 18819. De jeugdorganisaties zullen tezamen over enkele weken een grootscheepse actie beginnen met de voedselbonnen. Maar ook dit is nog onvoldoende. Vele ouderen zullen kunnen helpen met de verkoop van deze bonnen, juist m de vacantietijd. Wie wil en kan helpe. Het centrale adres waar de voedsel bonnen in vellen van 10 steeds voor ver koop te krijgen zijn is: U.V.V., stadhuis. Behalve bij de penningmeester zijn in lichtingen ook te verkrijgen Oranje straat 7. Advertentie Van de cursus Heemsteeds Handels onderwijs, directeur de, heer J. Steen- brink slaagden voor het examen Mid denstandsdiploma de volgende candida- ten: P. v. Amerongen, J. v. Buuren, J. Denayère, P. Bonchier, P. v. Dongen, P. Drogtroo J. Duivenvoorden, S. Hooger- vorst, W. v. Houten, A. Hulsbosch, F. Hulsbosch, J. Hulsbosch, H. Jansen, C. Jansen. H. v. Kimmenaede, B. Koster- msns C. Meijer, T- Meijer, Th. Moor- mann, N. Oomen, H. Peeperkorn, P. Samson, T. Sassen, J. v. Schie, A. Sel- horst, J. v. Staveren. G. Turkenburg, N. v. Wees en M. Wiegman. 29 Juli—4 Augustus Maandag: 8 u. repetitie „Laudate Do- minum", 8 u. bestuur H.B.C., 8 u. Missie Naflikrans. Dinsdag: 8 u. repetitie Kath. Gemengd Koor, 8 u. repetitie R.K. Harmonie „St. Michaël". Woensdag: 7.30 u. clubavond aamcluD ,St. Bavo", 8 u. repetitie Melodia. Donderdag: 8 u. repetitie dameskooi ,Viva Maria", 8 u. St. Vincentius. Vrijdag: 8 u. toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". GEBOREN: A. van DamWijssmann z, A. van der LeeuwHerweijer z, K. OskamCarlee d, A. van Houten Ver- hoef d. t— t "q ONDERTROUWD: C. P. J. Baron van Lawick en J. Medenblik; J. E. Lestrade en J. M. Vos. J. Kok en M. Prins. J. van der Eem en J. N. van der Meel. A. F. van den Berg en W. van Zutphen. GETROÜWD: E. J. Groenevelt en G. E. de Ruiter. K. W. Verbeek en J. Schip- per. OVERLEDEN; R. E. van der Wiel, 28 j. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 29 Juli waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dr. W. v. d. Linde, Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout-Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel 26772. Politie tel. 38850, brandweer tel. 38315 IJMUIDEN. Zaterdag 28 Juli: Hoog water: 11.14 u. en 23.48 u. Laag water: 6.29 u. en 19.06 u. Zoudag 29 Juli: Hoog water: 12.32 u. Laag water: 7.44 u. en 20.22 u. Gebr. Kip, Appelmoe», Pommes frites. T~)ir-ic^l=> Geb. Kalfslever/spek, Dinsaag appelmoes, geb. aard. Woensdag Nasi Goreng, special. Donderdag Wiener Kostbraten. Vrijdag Geb. Paling, salade. Zaterdag Lamsbout, sperciebonen. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antonius van Padua (Nwe Groen markt): 6.30, 7.30, 8.30, 10, 11 en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30, 7.30. 8.45. 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en uw. T H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 12 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15, 7.30, 9.00, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30,7.30, 8.30. 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (Bloemendaal): 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur (Hoogmis). «H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15. 8.45, 10 en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7, 8.30. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 6.30, 7.30, 9 en 10.15 uur. H. Adelbertus (Spaarndam): 7.30 en 10 uur (Hoogmis). Ten vervolge op het Kapittel van de Paters Capucjjnen in Nederland, deze week in Den Bosch gehouden, is in de Definitie-vergaderingen tot rector te IJmuiden-Oost benoemd, als opvolger van pater dr. Clementinus, de zeereerw. pater drs. Victorianus, O.F.M.C. De nieuwe rector, wiens wereldse naam J. A. Boemaars is, werd op 13 December 1910 te Molenschot (N.-B.) geboren. Op 7 September 1929 trad htf in de orde der fraters Capucynen én óp 4 Augustus 1936 werd hij priester gewijd. Zijn titel doc torandus in politieke en sociale weten schappen behaalde hU In 1941 te Leuven. Sinds 1942 was hij Lector voor de ge wijde Welsprekendheid en tot Juli 1951 vicarius van het klooster te Tilburg. De nieuwe rector, die ook deelgeno men heeft aan het kapittel, is tegelijk met broeder Amatus, die als afgevaar digde van IJmuiden-Oost aanwezig was, naar IJmuiden gekomen. Het gold echter nog slechts een voorlopig bezoek en Za terdagmorgen zou hij weer naar Tilburg terugkeren om daar alles voor de over dracht aan zijn opvolger te regelen. In de loop van de volgende week kan pater drs. Victorianus definitief in zijn nieu we standplaats worden verwacht. ,Een tweede gevolg van de definitie vergaderingen is, dat het aantal kape laans in IJmuiden-Oost uitgebreid is tot drie. Naast de beide paters Amatus en Ignatius is als zodanig benoemd pater Bonifacius, gewijd in 1939 en tot dusver rector in Sluiskil. De nieuwe kapelaan wordt vandaag in IJmuiden-Oost ver wacht. Advertentie met Santpoorterplein 1 - Haarlem - WeL Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OUEBRANDERS Advertentie LANGE VEERSERAA® M TEL. 11493 Advertentie Zijden 2 persoons groen, goud, terra Gewatteerde 2 persoons goud, terra, groen KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2