GLASBLAZERS VAN LEERDAM TONEN KONINKLIJK PAAR HUN MEESTERSCHAP MIJN HART STAAT STIL! Kwart millioen kijkers bij het slot van de VIERDAAGSE 1 Mensen op reis k ®i de Vierdaagse dat pakje... Erekruis voor 8804 wandelaars Bejubeld en bezongen Een gesprek is mogelijk mar «J f* shag altijd Vijfheerenlanden vieren zeldzame gebeurtenis van een koninklijk bezoek met groot enthousiasme Inbeslagnemingen bij Eeuwen Trouw Niet beperkt tot industriële bedrijven Nederl. Bedrijfsauto's Medisch Meisje gered van de Matterhorn soms dit... Maatregelen tegen Am. missies in China ZIJN HELE HUIS DOOK VOOROVER ZATERDAG 28 JULI 1951 PAGINA 5 EEN GEITJE VOOR PRINSES MARIJKE Stichting dient bezwaar schrift in E.C.A.-plan WEST-DUITSLAND VERHOOGT BUITENLANDSE BOTERPRIJS Minister wijst studie rapport af Dijk op de St. Pietersberg standpunt OPBRENGST RIJKSMIDDELEN IN JUNI Invloed van gewijzigde loonbelasting Haar gids verongelukt rr. het blauwe pakje dat 9 van de 10 rollers eisen 1 Liturgische weekkalender ....maar alles kwam goed in het eind (Van een speciale verslaggever) Het was moeilijk gisteren in de Vijfheerenlanden één huis te ontdekken waar niet gevlagd werd. In elke hoek van de bochtige wegen wachtten mensen, weggelopen van hun werk, om de koninklijke stoet toe te jui chen; tot in de kleinste dorpen waren erebogen opgericht en waar Koningin of Frïns zich een oponthoud konden gunnen, stonden drommen kinderen met vlaggetjes en ouderen met oranje hen op te wachten: met bijzonder groot en thousiasme heeft deze streek de zeldzame gebeurtenis van een koninklijk bezoek gevierd. Dit enthousiasme kwam niet op de laatste plaats tot uitdrukking in een lange reeks, vaak originele geschenken, waar de sterk aan „Oranje gehechte bevol king van dit polderland op verschillende plaatsen m spontane gulheid mee klaar stond. mogelijk, want ze moest nog bij het moe- derdier blijven. Maar het beestje kon wel trappen lopen en zo verscheen dan Hare Majesteit in de deuropening van het Meerkerkse raadhuis met een geitje een gebaar door de plattelandsbevol king niet weinig geapprecieerd! In Asperen wachtte men de Koningin met een juweel van een 2 maanden oud veulentje op. dat de elegante naam „Pe nelope van Asperen" droeg; ook dit dier moest nog bij de moeder blijven. Maar er waren nog genoeg andere geschenken om in de bagageruimten van de Konink lijke auto's geborgen te worden: 'In Vianen was de Koningin, die ge kleed was in een deux-pièces Van grijze changeant-zijde en een gele, vilten hoed met grote strik droeg, met de Prins aan het begin van de dag ontvangen in de raadzaal, waar de burgemeester de roemruchte geschiedenis van deze stad verhaalde met als aardig detail, dat Via nen nog eens ooit gebelgd is geweest, omdat het niet voor het congres van Wenen was uitgenodigd. In Sehoonrewoerd had men de mooiste boerenwagens uit de streek - en mooi waren ze met hun kleurige emblemen in handschilder- en snijwerk op een pleintje achter de kerk bijeengebracht. Het stoere boerenvolk stond er trots bij te glunderen. De Koningin bewonderde hier een zeldzaam ooievaarsnest en er werd een antieke boerenwagenkist aan geboden. Het aardigste moment op deze tocht v/as ongetwijfeld toen in Meerkerk een drie maanden oud geitje, speciaal be stemd voor Prinses Marijke, over het zorgvuldig schoongemaakte tapijt in de raadzaal werd binnengeleid. Men moet zo'n gebeurtenis van nabij meemaken om de plezante sfeer bij de aanbieding van een dergelijk cadeau op haar waar- do te kunnen appreciëren. De notabelen uit de omgeving staan allen in een grote kring stemmig opgesteld in de raadzaal van het dorp; er wordt een grote kaas aangeboden door een reeds 50 jaar „zelf- kszende" boerin, er gaat melk rond in öe echte kommen, die tijdens het hooien Worden gebruikt en dan: een geit bij deze officiële ontvangst. De Koningin Was kennelijk verrast. Zij streelde het dier en de fotografen hadden hun beste Plaatje van de dag. Of de geit vandaag nog bezorgd kon worden op Soestdijk? Dat bleek niet Advertentie De stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven zal bij de rechtbank te 's Hertogenbosch een bezwaarschrift indienen tegen de inbeslagnemingen, welke bij haar en haar bestuursleden hebben nlaats gehad, waarbij, zo zegt de Stichting, een groot aantal brieven en andere bescheiden door de justitie zijn meegenomen. Deze inbeslagnemin gen werden, aldus „Door de Eeuwen Trouw", door de betrokken ambtena ren gemotiveerd met een strafrechte lijk onderzoek wegens vermoedelijke deviezenovertreding. In het bezwaarschrift wordt gesteld, dat de stichting aanspraak maakt op onverwijlde teruggave van stukken, om dat de inbeslagneming niet in het belang is van enig strafrechtelijk onderzoek en dus in strijd met de wet. Voorts wordt gesteld, dat de Stichting de overtuiging heeft, dat de inbeslagnemingen zijn ge schied om haar te belemmeren in haar actie ten behoeve van het zelfbeschik kingsrecht, om haar bij het Nederlandse publiek in discrediet te brengen en om gegevens te verkrijgen omtrent de werk zaamheden van de Stichting in het ver leden en haar plannen voor de toekomst, welke voor de Nederlandse regering van politiek belang zouden kunnen zijn. Dit blijkt wel hieruit, aldus de Stich ting. dat in hoofdzaak de in beslag ge nomen stukken niets met financiële aangelegenheden te maken hebben, doch betrekking hebben op mededelingen en richtlijnen over de actie van de Stich ting. In een verklaring over het nieuwe E.C.A.-financieringsprogram heeft Wil liam Foster, hoofd van de E.C.A., te Washington verklaard, dat evenals in het verleden de E.C.A. alleen zal wer ken met volledige instemming en mede werking van de betrokken regeringen. Bij de uitvoering van het plan Marshall zal de E.C.A. blijven werken met vak- Verenigingen, firma's en" ondernemers, bedrijfsverenigingen en de leiders van de vakverbonden. Het thans op komst zijnde producti- viteitsprogramma zal niet worden be perkt tot industriële ondernemingen. Het zal ook van toepassing zijn op de grondstoffenproductie en op de bedrij ven, die belast zijn met de verdeling van die grondstoffen. Charmante meisjes, beladen met bloe ♦hen en een ereboag, marcheren de Kei zer Karei-stad binnen. De West-Duitse regering heeft beslo ten vanaf heden de prijs, waartegen buitenlandse boter aan de groothandel zal worden aangeboden, vast te stellen op 570 Duitse mark per honderd kilo gram. Daarmede wordt ingevolge de marktordeningswet voor melk en vet ook de buitenlandse boter in de prijs vaststelling betrokken. De prijs is gelijk aan de binnenlandse boterprijs, terwijl Nederlandse boter tot dusverre iets goedkoper kon worden aangeboden. In Asperen, een typische plaats voor de Vijfheerenlanden met een mooie to ren, kwamen twee Ambonezen de Vor stin begroeten; hier kreeg de bevolking wel heel goed de gelegenheid de Konin gin van nabjj te zien, want zij ging te voet door een deel van het dorp naar de „Piet Hein", die op de Linge gereed lag. De christelijke inslag van deze streek sprak wel duidelijk uit de hier door al len met ware hartelijkheid meegezongen psalm 121, „De Here zal U steeds gade slaan", waarmee Asperen afscheid nam van de Landsvrouwe. Leerdam liet zijn klokken luiden, toen de koninklijke auto de bevlagde straten binnenreed. Bij de glasfabriek trof de Koningin weer de Prins, die van Vianen af een andere route had gevolgd om het bedrijf van de N.V. de Vries Robbé in Gorinchem en de N.V. „Betondak" in Arkel te bezoeken. Ongemeen boeiend is altijd het werk van de glasblazers. Men vergat er de hitte van de fabriek bij om gespannen de wording van het glaswerk te volgen. Een paar meesters in het vak bliezen voor de ogen van het koninklijk paar een fraaie siervaas. Een kandela ber, een bokaal en presse-papiers met monogrammen voor de prinsesjes wer den hier aangeboden. Verder ging de tocht weer met de „Piet Hein", de schil derachtige Linge af, naar Arkel. Een oude sage wil, dat de Heeren van Arkel door een zwaan plachten te wor den voorafgegaan. Men was hier op net originele idee gekomen de legende tot werkelijkheid te maken voor de Vorste lijke gasten en zo werd dan een grote houten zwaan van wel 2 y2 meter hoog vóór het koninklijke jacht uitgetrokken tot aan de aanlegsteiger. In Gorinchem tenslotte, het eindpunt van deze dag, stond als geschenk een indrukwekkende grote bouwdoos met alle huizen van de stad uitgestald; de aanbie der van het geschenk voor de prinsesjes zei er bij. dat hij hoopte, dat ook de vader daar nog plezier van zou hebben, omdat het prettig is als een vader nog lang kind mag blijven Lang heeft het feest nog nageduurd in de gehele streek der Vijfheerenlanden. Het koninklijk paar woonde een perso- neelsavond bij van De Vries Robbé; er voeren verlichte vaartuigen op de Mer- wede; de karakteristieke torens in dit oude land stonden in floodlight en ver lichting was er overal tot aan de zender- mast van Lopik toe. Vandaag bezoch ten de hoge gasten o.a. dc kabelfa'orie-, ken in Alblasser- dam, de baggerbe drijven van Slie- drecht en het be roemde Waardhuis te Nieuw-Lekker- land. Op 't Waard huis, de zetel van het waterschapsbe stuur, staan, met de wapens der dragers er bij, namen van een grote reputatie, getuigen van de harde strijd in deze streek tegen het water: Adriaen van Cruyskerken, Dirckjean van den Hoeven. Nicolaes van Slijpen. Sebas- tiaan van Nooten. En van deze water burcht uit heeft men 'n prachtig uitzicht op de twintig mo lens van Kinderdijk, een uniek com plex en een stukje Holland op z'n best. Een stuk van ons land ook met een bevolking, die het koninklijk paar een zeer warm hart toe draagt. Dat is deze twee dagen wel ge bleken. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Verkerk, in verband met het rapport van een studiecommissie, inzake de voorziening in de behoefte aan be drijfsautomobielen, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat hij de conclusie van de commissie niet kan onderschrijven en wel omdat het productieprogramma van de betrok ken Nederlandse fabriek DAF van het type, dat in bedoelde berekening als vergelijkingsmaatstaf wordt genomen, 500 stuks per jaar bedraagt. Indien deze hoeveeelheid in haar geheel afzet zou vinden op de binnenlandse markt, houdt zulks bij een geschatte levensduur, als in het rapport aangegeven, van 200.000 km. en bij een eveneens in het rapport verondersteld aantal van 30.000 km. per jaar in, dat zich in het Ne derlandse vervoersapparaat maximaal 33003400 van de betrokken vracht auto's zullen kunnen bevinden. Dit Is iets meer dan 10 pet. van hetgeen in het rapport wordt verondersteld. De prijsvergelijking valt niet meer, zoals het rapport aangeeft, ongunstig uit voor het Nederlandse product. De minister is niet van oordeel, dat de bovengenoemde conclusies uit het rap port het algemeen regeringsbeleid ten aanzien van kostenverlaging en investe ringsbeperking doorkruisen. Tenslotte deelt de minister ten aan zien van de export mede, dat, hoewel de betrokken fabriek eerst sinds April 1950 vrachtauto's fabriceert, thans reeds een zodanige export plaats vindt, dat het deviezenbedrag, hiermede verdiend, nagenoeg toereikend is voor de betaling van in het buitenland aangekochte on derdelen voor de gehele productie. Zoals gemeld zal de plateaurand langs de Westelijke helling van de St. Pieters berg te Maastricht worden verhoogd. Deze verhoging bestaat uit een 275 meter lange dijk met een breedte van twintig meter. De benodigde hoeveelheid grond bedraagt 6.000 kubieke meter en wordt geleverd door de N.V. Kalkmergelmaatschappij ,,St. Pietersberg". Vrijdag werd ten kan tore van de Dienst der Genie te Maas tricht de aanbesteding gehouden. De laag ste inschrijving was van het aannemers bedrijf firma Bronswaer te Maastricht met een bedrag van 26.210.F zodat de uitvoe ring aan deze firma werd opgedragen.- Naar het Duitse ministerie van PTT mede deelt, kunnen van heden af tussen Neder land en Duitsland in beide richtingen tele foongesprekken worden gevoerd. H. M de Koningin is opgetogen over het geitje, dat haar in 'Meerkerk werd aangeboden voor prinses Marijke. De gezonde mens. die geen studie heeft ge maakt van de wijze, waarop zijn lichaam reilt en zeilt, is zich niet of nauwe lijks bewust van wat er zich in zijn binnenste afspeelt. Uit ervaring weet bij, dat hij moet eten om zijn hongerge voel te stillen en moet drin ken om zijn dorst te blussen. Zo weet hij ook, dat na grote lichamelijke inspanning zijn spieren pijnlijk worden, dat hij vermoeid raakt, en dat hij deze verschijnselen'' kan doen verdwijnen door te rusten, te slapen. Het zweet breekt hem uit om een te grote warmte-ontwikkeling tegen te gaan, vaste en vloei bare afvalstoffen verlaten zijn lichaamen nog ver schillende andere elemen taire functies zijn hem be kend. Maar organen zoais lever, milt. alvleesklier, bij nier, schildklier, hartklep pen, ruggemerg, buikvlies e.a. spelen een rol, waarvan hij geen weet heeft. Totdat, er aan deze organen iets gaat mankeren. Pijn, zwel ling en geheel of gedeeltelijk functieverlies verraden de aanwezigheid: de aap komt uit de mouw en de mens is in zak en as. Zolang er met hem niets aan de hand is, js de opmerkzaamheid van de mens naar buiten gekeerd, richt zich op zijn omgeving en op zijn eigen lichamelijke buitenkant. Aan zijn inwen dige is hij gewend, het ver gezelt hem steeds en trekt zijn aandacht niet. Raakt de mens uit zijn gewone doen, stapelen de moeilijkheden zich rondom hem op, dan be gint voor hem een probleem te worden, wat voor een ge zonde mens nooit een pro bleem is, n.l. zijn binnen kant. Hij luistert, en hoort dat zijn nekwervels kraken bij de geringste beweging van zijn hoofd; hij proeft, en bemerkt, dat zijn tong een vreemde smaak heeft, hij tast en voelt, dat zijn hart bon zend heen en weer beweegt. De Spaanse denker Ortega y Gasset schrijft ergens: „In normale omstandigheden be merken wij bijvoorbeeld niet dit vreselijke, ontzagwekken de feit van het stromen van het bloed door de aderen, het wellicht moeizaam dooi- dringen er van tot in de top pen van de vingers, en het kloppen van het bloed in de slapen, waarvan toch ons be staan afhankelijk is en waar door het wordt bepaald." Dergelijke ontdekkingen kun nen angstaanjagend zijn. De rest van de wereld wordt hierbij vergeleken onbelang rijk en trekt zich terug. Met angst en beven volgt dan de mens het drama van zijn stromende bloed en de regel matig weerkerende klop van zijn hart, die toch elk ogen blik kan wegblijven met alle gevolgen van dien. „Het hart is het beginsel en het uitgangspunt van alie leven", leerde de oude Gale- nus. Zijn leer deugde niet, maar zijn idee leeft in zeer velen. Talrijke uitdrukkin gen bevestigen de centrale plaats van het „hart" in de gedachtengang. Scherper ge formuleerd: de hartklop is identiek met het leven. Gevoelens van angst gaan meestal gepaard met hart kloppingen. Angst is steeds het gevolg van een bedreiging van het bestaan. Het is een verschijnsel dat niet bedriegt het is zoveel als een maatstaf voor de angst, dikwijls het enige symptoom dat bewust wordt. „Mijn hart stond stil van angst", is een bekende zegswijze. Kennelijk wordt de angst geprojecteerd in de hartstreek.. Omgekeerd is het niet zelden zo, dat het hart reageert met voelbare en snelle slagen, terwijl de oor zakelijke angstige situatie niet tot het bewustzijn door dringt. Het verhaal van de patiënten luidt dan, dat ze nog niet in bed liggen of ein delijk eens rustig zitten, en daar begint het onaangename bonzen. Inderdaad, als de af leidende bezigheden achter de rug zijn, dringt de knellende situatie tegen het „plafond" van het onderbewustzijn, het hart vangt door een muizen gaatje een glimp op van de dreiging en reageert als een gekooid vogeltje. Zulke pa tiënten moeten niet vreemd opkijken als de dokter aan hun harten geen kwaad kan vinden. Nerveuze patiënten worden nogal eens opgeschrikt door kortdurende stilstand van het hart, gevolgd door een extra harde bons. De verklaring van dit onschuldige ver schijnsel is tamelijk eenvou dig. Voor elke hartslag (sa mentrekking van de hart spier) is een zenuwprikkel nodig. Deze prikkels volgen elkaar normaliter op met de regelmaat van een klok. Een extra prikkel „van zenuw achtige aard" kan dit rhyth- me verstoren, veroorzaakt een ontijdige hartcontractie. De prikkel van het normale rhythme, die al naar de hartspier onderweg was, vindt bij zijn aankomst het voorbarige hart in samenge trokken toestand en ver dwijnt gepiqueerd in de woe lingen van het moment zon der zijn opdracht uit te voe ren. Gevolg is, dat de extra contractie door een langere prikkelpauze dan gebruike lijk gescheiden wordt van de nu aanschietende prikkel. Deze laatste treft de hart spier in zo'n bezadigde toe stand aan dat de reactie bui- engewoon hevig is. Dus „bons" na „hartstilstand". Dit artikel wilde iets over het hart verklaren, maar U niet weerhouden om met Uw hartklachten naar de arts te gaan. Laat de arts uit maken of Uw hartzeer af komstig is van Uw hart of van Uw (on)bewuste ang sten. J. M. In de maand Juni werd voor de ge zamenlijke kohierbelastingen een aan zienlijk hoger bedrag opgelegd dan in de beide voorgaande maanden. Inclusief opcenten en vermenigvuldigingsfactor voor de gemeentefondsbelastingen be. liep het op kohier gebrachte bedrag 221.1 min-, tegenover in April en Mei j.l. resp. 59,8 en 50,4 min. Deze ont wikkeling is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat in de afgelopen maand een begin is gemaakt met het opleggen van de voorlopige aanslagen vennoot schapsbelasting over de boekjaren 1950 en 1950/51. De ontvangsten uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen beliepen in Juni 151,6 min. tegenover in Mei en April j.l. resp. 180,5 en 174,5 min. Doordat, zoals medegedeeld, een bedrag van 221,1 min. aan aanslagen werd opgelegd, steeg het nog in te vor deren bedrag vrij scherp en wel met f 69,5 min. tot 1.196,9 min. De niet-kohierbelastingen brachten in het afgelopen kwartaal 892,2 min. op, tegenover 931,7 min. in de eerste drie maanden van dit jaar. De ontvangsten uit hoofde van de drie gedeeltelijk per kwartaal geheven belastingen, t.w. de loonbelasting, de vereveningsheffing en de omzetbelasting, beliepen in het afge lopen kwartaal resp. 151,5, 67 en 327,3 min. tegenover resp. 222,7, 77,5 en 313,5 min. in het voorgaande kwartaal. In de opbrengst van de loon- en omzetbelasting in het tweede kwar. taal 1951 komt voor het eerst volledig de invloed van de per 1 Januari 1951 van kracht geworden tariefsverlaging resp. verhoging tot uiting. Voorts dient men bij een vergelijking van beide kwartalen te bedenken, dat de opbreng sten van de genoemde drie middelen in het eerste kwartaal 1951 gunstig zijn beïnvloed door de maatregelen tot ge deeltelijk versnelde afdracht van inge houden belasting. De opbrengsten van de accijns op ge distilleerd bedroeg in Juni 8.9 min., de overeenkomstige maand van het voorgaande jaar had 8,1 min- opgele verd. De ontvangsten aan accijns op suike- vielen na de hoge opbrengst in Mei ad 10,1 min. vrij scherp terug tot 7,1 miii. Daarentegen werd aan ac cijns op tabak een in vergelijking tot de voorgaande maanden hoog bedrag geïnd n.l. 26,2 min., in Juni 1950 beliep de opbrengst van dit middel 20,8 min. De ontvangsten uit hoofde van de buitengewone heffingen beliepen in de afgelopen maand 5,9 min., waarmede het in totaal geïnd bedrag op 2,839,8 min. kwam. Een Zwitsers meisje is Vrijdag gered door zeven Italiaanse, alpinisten, nadat ze bijna 24 uur op een smalle richel van de Matterhorn had doorgebracht. Het meisje had Donderdag de berg be klommen, bijgestaan door de beroemde Zwitserse gids Otto Fuhrer, die cp de terugtocht verongelukte Het nieuws van zijn dood werd bekend, omdat de bewa ker van de „Orionde"-berghut aan de Italiaanse zijde van de berg Funrer's verrichtingen volgde door de telescoop. Terstond begaven zich zeven alpinis ten op weg. Zij vonden Vrijdag het meisje, dat zich in uiterste wanhoop vasthield aan de richel van de rotsen. Het meisje werd veilig naar de berg hut de „Hertog van Aosta" gebracht, waar het zal blijven, totdat het vol doende is aangesterkt om de gevaarlijke afdaling naar de „Orionde"-berghut te maken. De verongelukte Zwitserse gids Otto Fuhrer heeft meer dan 152 maal da Matterhorn beklommen in 46 jaar. Hij kende elk plateau en elke kloof. De Matterhorn heeft reeds vele slacht offers gemaakt, waaronder meer dan 150 bekende gidsen. Advertentie M-Sï-M i (Van onze speciale verslaggever) Nijmegen was gisteren beslist te klein om alle mensen te herbergen die het slotfestijn van de vijf en dertigste Internationale Vierdaagse wilden bij wonen. Volgens Majoor Breunese mag worden aangenomen dat langs de laat ste tien kilometers van het parcours tenminste een kwart millioen kijkers zich hadden neergezet. In alle vroegte reeds verschenen de eerste kijklustigen met divans en luie stoelen. Vanaf het moment dat de eerste lopers omstreeks één uur gistermiddag verschenen, heb ben zij vijf volle uren lang kunnen ge nieten van een zeer spectaculair schouwspel, waarin de grote trossen militairen een hoofdrol speelden. De Rijksweg van Mook via Malden naar Nijmegen kreeg weer iets van de luister van de „Via triumphalis", dg heirbaan, waarover in vroeger tijden de Romeinse legerscharen het oude Noviomagum moeten zijn binnengetrok ken. En waren het dan geen met zware blinkende koperen platen behangen Romeinse krijgers, die gisteren hun schreden naar de Nijmeegse veste richtten, moeilijk zou een Romeins ver overaar zich een grootser en enthousias ter intocht kunnen voorstellen, dan gis teren de ruim 8800 wandelaars is ten dee] gevallen. Zij zijn bejubeld en bezongen, zij zijn ingehaald met trompetgeschal en de rhythmische dreun van zware trommen en van de zijden van de weg werden hun bloemen toegeworpen in duizend voudige kleuren. Maar voor het zover Is, gaat de tocht in alle vroegte reeds door het oude ves tingstadje Grave, waar de wandelaars, profiterend van de ochtendkoelte, snel doorheen gaan. Want gisteren diende het weer de lopers op uitzonderlijke wijze, zoals dat de laatste jaren in suc cessie het geval is geweest. De zon zond haar mildste stralen uit over de wegen van het land van Gram, over Cuyck en Mook en, ver kwikt door deze zonnige tegemoetko ming, hetgeen door de kilte der eerste dagen aan spieren en hakken werd er varen, hebben vrijwel alle lopers, die gisteren waren gestart, de eindstreep gehaald. Slechts 24 van hen mochten de zoete vreugde van de glorieuze in tocht niet smaken. Zij maakten het totaal uitvallers bij deze jubileum- Vierdaagse precies rond op 300, zodat er 8804 lopers het ere-kruis voor hun prestatie hebben verworven. Cuyck neemt onder de rij Vierdaagse- steden wel een heel uitzonderijke plaats in en het is zeker niet in de laatste plaats de joviale burgervader van het twee duizendjarige stadje, die daar de hand in heeft. Hij heeft er slag van om de vele zeer hoge gasten, die de laatste marsdag de lopers plegen te komen be zien, op uiterst ongedwongen wijze te Toen burgemeester L. Jansen van Cuyck gistermorgen het lint door knipte, dat voer de toegang tot de pontonbrug was gespannen, heeft hij daar slechts een heel kort ope ningswoord bij gesproken. Dat ope ningswoord hield een stille en lang gekoesterde wens van deze magis traat in. Hij zeide en weinigen zullen het gehoord hebben Dat deze brug hier maar altijd mag blij ven liggen!" Want het snel groeien de en industrialiserende Cuyck kan, meer dan vele andere stadjes, een vaste oeververbinding over de Maas gebruiken! verenigen in de tot atelier ingerichte grote zaal van het voormalige oude raadhuisje aan de Maas. Hier praten burgemeesters ongedwongen over in dustrialisatieproblemen en confereren anderen over het genoegen, dat een duik in het koele Maaswater op deze warme dag ongetwijfeld zou verschaf fen. Generaals drinken Jerez met jour nalisten en burgemeester L. Jansen gaat weldoende rond. En ondertussen trekken de duizenden lopers over de door pon toniers uit Geertruidenberg gelegde pon tonbrug over de Maas, de lachende na tuur van Noord-Limburg, van Gennep en Mook in. Voor de mannen vaft het 4e Linie- Regiment, een onderdeel van de Bel gische, verliep de intocht in Nijmegen niet zoals zij zich die hadden voor gesteld. Hun verzorgingswagen, waarin zij hun Zondagse uniform hadden ge borgen tussen melkflessen en water bussen, kantelde even voorbij Cuyck van de weg af in een moddersloot. De allereil te drogen gelegde fieldjackets waren nog wel droog, toen zij voor hun generaals defileerden, maar de plooi was eruit. Ir. C. Staff, de minister van Oorlog en Marine, Lt.-Gen. Hasselman en vice-ad- miraal Meyer, hebben de deelnemende militaire groepen, die door de militaire muziekcorpsen werden ingehaald langs zich laten défileren en uitten hun volle tevredenheid over de verrichtingen van hun jongens, die daar met bloemen in hun geweren voorbijtrokken.. In een radio-uitzending van radio Pe king is Vrijdag verklaard, dat de Chi nese communistische minister van bui tenlandse zaken Chou en Lai opdracht heeft gegeven dat alle christelijke ker ken en organisaties in China „onmiddel lijk" hun betrekkingen met de Ameri kaanse missies en met andere niet-Ame- rikaanse missies moeten verbreken. In deze order werd gezegd dat al der gelijke missies hun werkzaamheden in China moeten staken. Die Amerikanen die „blijk hebben ge geven niet reactionnair in woord en daad te zijn en wier diensten vereist worden door de kerken en de organisa ties mogen blijven maar geen admini stratieve functies in deze kerken of or ganisaties bekleden." ZONDAG, 29 Juli: 11de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 H. Martha; 3 H.H. Felix en gezellen; (Roermond: 3 H. Chris- toffel; 4 H.H. Felix en gezellen); Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; laatste evangelie v. d. H. Martha: groen. MAANDAG: H.H. Abdon en Sennen, mar telaren; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. Roer mond: onder het octaaf v. H. Christoffel: Mis v h. feest; 2 H.H. Abdon en Sennen: 3 tot 'de H. Maagd; Credo: gewone pre fatie; rood. DINSDAG: H. Ignatius, belijder; eigen Mis; (Roermond: 2 H. Christoffel; Credo gewone prefatie: wit. WOENSDAG: St. Petrus' banden: eigen Mis: 2 H. Paulus: 3 H.H. Machabaeen: Cre do; prefatie v. cl Apostelen: wit. Roer mond: octaaf v d. H. Christoffel; Mis v. h. eest: 2 H. Petrus: 3 H. Paulus; 4 H.H. Machabaeen; Credo: prefatie v. d. H. Aoos- telen; laatste evangelie v. Petrus' Banden; rood. DONDERDAG: H. Alphonsus, bisschop, belijder, Kerkleraar; eigen Mis; 2 H. Ste- phanus; Credo; prefatie v. d. Apostelen: wit. VRIJDAG: vinding v. d. H. Stephanus, martelaar; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; rood. Eerste Vrijdag v.d. maand: Plechtige votief- mis ter ere v. h. H. Hart; Mis Cogitationes, Credo; prefatie v. h. H. Hart wit. ZATERDAG: H. Dominicus, belijder; eigen Mis; gewone prefatie wit. ZONDAG 5 Aug.12de Zondag na Pink steren; Mis v. d. dag; 2 O.L. Vrouw ter Sneeuw; Credo: prefatie v. d. H. Drievul digheid; laatste evangelie van O.L Vrouw; groen. Fait niet mee meneer, op mijn leeftijd nog op reis en dan in die hitte", puft een oud moeder tje. En zij vertelt, dat zij haar jongste zoon (nou ja, die loopt ook tegen de vijftig) weggebracht heeft naar Rot terdam. „Een avontuner-eerste-klas, me neer. Met zijn zeventiende jaar ging hij naar zee. Sinds die tijd heb ik hem nog zes keer gezien. Maar een goeie jongen, meneer, een beste jongen." Naast, ons zit een echtpaar onder een bagagenet vol koffers, reistassen en bergstokken. „Vond je haar nou niet een beet jecritiseert ma de kennissen- ult-het-hotel. „Och", houdt Pa zich op de vlakte, „och". „Hem vond ik wel een joviale man. maar haar, nee, ze was me té poes lief' trekt Ma haar lippen naar be neden en haar nens omhoog. In de andere hoek bij het raam zit een drietal jonge en luidruchtige ar beiders. Twee ervan zijn ondermaats mager, no. drie heeft een baard van vier. dagen. Het span neemt elkaar om de beurt in de maling. „Wat zit er toch op je kin, Hein vragen de collega's aan de man-met- de-baard. „Als je het nou precies wil weten: ik heb vis gegeten en nou steken de graatjes uit mijn wang. Maar vertel eens, is dat waar? Toen jij Zondag aan het strand was, moest je van je vrouw met een vlaggetje lopen, anders zag ze dat magere scharminkel niet?" Als Arie, de tweede magere, lacht, krijgt hij te horen: „Voorzichtig nou, Arie, knoop jij ie jas nou goed dicht, anders rammel je uit elkaar." Een zomers landschap schuift achte* liet raam van ons compartiment, dat een wereldje op zich vormt. Met de reizigers in de andere compartimen ten bemoeit men zich pas, als er her rie is of er sigaretten uitgedeeld wor den. Iedere trein is een huts van leuke of saaie, vreugdevolle of droevige, in ziende of plagende wereldjes. En net als de echte, grote wereld, trekt de trein suizend-snel naar zijn doel. (Vervolg van pag. 1). Inmiddels wil de erkenning van het feit, dat er economisch sterkeren en economisch zwakkeren zijn en steeds blijven zullen, niet zeggen, dat de eco nomisch zwakkeren ook paupers moe ten zijn. verhongerende en rechteloze proletariërs. Als prof. Duynstee of Ba ron van Voorst iets dergelijks zou hebben beweerd, dan zouden deze be weringen als onmenselijk, als onchris telijk, als niet voor bespreking in aan merking komend, moeten worden gebrandmerkt. Maar dat hebben ze niet beweerd. De z.g. tegenstelling die de heer Bakker meent te ontdekken in de uitspraak van beide heren is der halve geen tegenstelling. Discutabel is de vraag die Baron van Voorst heeft gesteld. of liever de stelling die hij heeft verkondigd, dat de arbeiders in het algemeen niet meer tot de econo misch zwakkeren zouden behoren. Met de heer Bakker zijn wij van oordeel, dat de heer van Voorst niet voldoende met de feitelijke toestand in arbeiderskrin gen op de hoogte is. Nu kan men twee dingen doen. Men kan zeggen, mijnheer de Baron waar hebt u mee te maken, wij arbeiders zullen zelf wel uitmaken of onze rechtszekerheid voldoende is. Men kan ook, en dat lijkt ons verkies lijker aan iemand die dat beweert, vra gen, zich nader te verklaren, en dan tegenover de mening die werd verkon digd de feiten gaan stellen, die moeten aantonen, dat de verkondigde mening een onjuiste is. Men heeft daarbij de moed op te brengen, de mogelijkheid te veronderstellen, dat het standpunt het welk men zelf verdedigt, misschien niet geheel juist is. De redeneer-methode van St. Thomas volgen, die bijna altijd begint met te zeggen; „men" beweert dit en dat, misschien heeft „men" ge lijk en voor de redenering van „men" pleiten die en die gronden, maar er tegen pleiten weer andere gronden. Eerst daarna komt hij dan tot zijn con clusie. Het is beslist fout om te hande len zoals de heer Bakker doet. die zegt' ..U vindt het noodzakelijk dat de par tijen elkaar ver-staan en tot overeen stemming komen, maar dat lijkt mij nu juist niet mogelijk". Waarom niet? In de wetenschap dat wij dagelijks in kleine en grote dingen fouten maken, willen we tot het uiterste het recht verdedigen voor andere mensen, iets veikeerd te ?ien en iets verkeerd te zeggen. ^Cp 3'"!st h.et daarentegen als de heer Bakker begint met een aantal ar beiders-grieven op te noemen. Wij ge- ItJit" w .1 ge,iik heeft wanneer hij ui staat dat het met de stoffe- lilke verzorging van grote groepen van arbeiders nog treurig is gesteld. Wat te denken van de ook door de K.V P gevolgde politiek, waardoor tal van man- njn.™leF. enige misdaad het is dat zij de 40 zijn gepasseerd, niet meer in het arbeidsproces kunnen worden opgeno men Dit zijn in.de regel mannen, die snakken naar arbeid, die nog tot alles in staat zijn, maar die losgelaten wor den omdat de bestaande pensioenrege lingen hun arbeid iets duurder maken", voorts wijst hij op het grote risico, dat arbeiders lopen bij werkloosheid. Dan is de overbruggingsuitkering, dan is de sociale bijslag niet voldoende om een menswaardig bestaan te leiden. Deson danks blijft de W.W.-wet nog altijd uit. Zie, moeten we nu van de veronder stelling uitgaan dat wat men de „tegen partij" noemt, ongevoelig zal zijn voor de nog bestaande tekort-kominpen. dan zou een gesprek inderdaad heel erg moeilijk worden, maar dit is zeker nog niet gebleken en tenslotte, er zijn ook nog andere punten in discussie gebracht. Het ging niet alleen over de arbeiders. De positie van de arbeidersbeweging is thans wel zo sterk, dat mede daardoor ook het economisch bestaan van andere maatschappelijke groepen wordt Beïn vloed, Maar dan ligt het toch voor de hand. dat die K.A.B. bereid moet zijn ook over de belangen van die andere groepen te gaan praten. Wij blijven bij onze mening, dat een op peil staand gesprek mogelijk en nodig is en uitein delijk zeker de oplossing zal brengen Advertentie Zijn hele huis helde vreemdsoortig voorover Zijn interieur werd een zandverstuiving. Het landschap ver anderde in een nevelbank. Nee. van fotograferen bracht hij niet veel te recht. Dat alles is echter voor goed achter de rug, nu hij gewapend is met een Philips Flitscamera. Het misluk ken van foto's is daarmee practisch onmogelijk geworden, omdat de be diening de eenvoud zelve is. Overdag (zonder flitslamp) schitterende foto's en des avonds of binnenshuis (met flitslamp) brillante opnamen. Uw handelaar laat U gaarne zo'n Philip» Flitscamera zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5