a v Vacantiegangers genoten van een fantastisch schouwspel Het probleem van de ploegendienst Adam 's Rib, een vermakelijke klacht Het begon slechts met één sluis wachterswoning Komende week viert Santpoort feest De oriëntatie van het gezin op de veeleisende continu m Deze week in Rembrandt m Voor het vervoer Afstemmen op de dienst m IJmuiden, uitgegroeid tot grootste deel van de gemeente Velsen Vier kleurrijke Amerikaanse vliegtuigen speelden met de dood Draverij en wielerwedstrijd als hoogtepunten ^*2" en °ntroerende Radio Moors ZATERDAG 28 JULI 1951 PAGINA 7 Luxor Frans Hals Piet Kohier in Haarlem W aterpoloprogramma HAARLEM NAAR KEVELAER Grote deelname verwacht NOORDZEEKANAAL—IJMUIDEN 1876—19S1 Alle arbeid op Schiphol verstilde A.B.C. Barrevoetestr. 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 u. 14810 -14135 MULO-EXAMENS VAN FLUIT TOT FLUIT XI City Spaame F 3.1&CC Wppk Crma, Palace draait voor de 3e Het geestelijk belang Ook Friese paarden Volledig programma MARKTBERICHTEN De Keizer Wilhelmstraat Examen Hoofdakte Adolf Cukor heeft met „Adam's rib een vermakelijke klucht geleverd, een ontspanningsfilm met vaart, grappig heden en kleine ondeugendheden. Man en vrouw, beiden advocaat, wor den betrokken in een en dezelfde moord aanslag. 0e man is officier van justitie, de vrouw verdediger van de beklaagde. En aangezien ze geen kinderen hebben, is er volop gelegenheid tot ruzie maken. De vrouw wint de slag en de man voelt zich vernederd. Maar al heeft hij dan het onderspit moeten delven, hij is ten slotte een man en inzake de liefde heeft hij het laatste woordzullen we maar zeggen. Men begrijpt, dat een gevecht tussen man en vrouw in de rechtszaal, waar zij elkaar met spitsvondigheden te lijf gaan, stof tot vermaak bevat en Cukor maakt er een dankbaar gebruik van. Hij kiest Katherine Hepburn en Spencer Tracy tot zijn helden. Twee uiterst bruikbare spelers, die ieder voor zich gestalte en masker meebrengen, voor zulk een klucht bijzonder geschikt. Men kijkt er dan ook met genoegen naar en neemt de gewaagde glossen en beelden, die er nu en dan zijn, voor wat ze zijn: toespelinkjes, die er op uit zijn. ons in het vage er op te wijzen, dat de strijd om de macht tussen man en vrouw ten slotte zijn oplossing vindt in hun ver houding van man en vrouw. Waar de vrouw wint, verliest zij, waar zij ver liest, wint zij. Precies als de man ove rigens. (14 jaar). In „Dolle Woensdag" kan men Harold Lloyd, de zeer oude, zeer beproefde grappenmaker, weer eens zien. Het ver" haal begint met een vrij groot frag ment uit een stomme film van 1923: Ha rold speelt daar een grote rol in een rugbywedstrijd, en dat is, misschien omdat het zo curieus is, prachtig om te zien. Zijn prestaties in die wedstrijd be- fuf u" cI een kantoorbaantje, waar uit hy 22 jaar later ontslagen wordt. Maar dan beginnenl ook de dolle Llpyd- avonturen pas opnieuw. Het heeft el even naar uitgezien, dat Harold Lloyd oud geworden was, maar dat is maar van korte duur: daarna is hij precies als vroeger en hij beleeft ook precies dezelfde soort onmogelijke avonturen, die hun hoogtepunt beleven in een ge.- velacrobatiek, die helaas alles behalve nieuw is, en waarschijnlijk daarom niet meer zo komisch-spannend, als toen wij het, lang geleden, voor de eerste keer zagen. Misschien ook leent de geperfec- tionneerde techniek er zich niet meer toe, om die grove effecten meeslepend te maken, zoals het fragment uit 1923 nu nóg meeslepend is. Iedereen kan de gekke gebeurtenis sen gaan zien. Terwijl op Korea de nu ruim een jaar oude oorlog nog in alle hevigheid voort- tvoedt, verschijnt op het witte doek feeds de eerste film als een doorslag van deze zoveelste zwarte bladzijde in het boek der jongste geschiedenis. Het is een eenvoudig, maar boeiend verhaal, verfilmd naar aanleiding van een brief, die een Amerikaanse sergeant twee da gen vóór zijn dood aan vrouw en kin deren schreef. Na het aanmelden, trainen en het ver trek uit het vaderland, zien wij deze Vrijwilliger samen met zijn makkers een aantal opdrachten uitvoeren, die gepaard gaan met hevige gevechten en onnoeme lijk veel leed. Hoewel de film hier en daar wat al te kunstmatig is, laat zij ons fuetternin op knappe wijze kennismaken m®t het leven en sterven der soldaten aan het front. Korea" zal daardoor de daden der dapperen in onze snel vervagende her- mnering doen bewaren. Bij de aanvang van de speciale voor stelling, welke gisteravond ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen werd gegeven, wees burgemeester Cremers er °P, dat ook deze nieuwste oorlogsfilm ens moet herinneren aan de ereschuld, die wij allen jegens de oorlogsslacht offers hebben. Spreker wees op de vele gevallen, waar de hulp var. de regering "iet voldoende kan zijn en die der fond sen noodzakelijk is. Vooral ook in dit verband is de film "Korea" voor ieder, die veertien jaar of ouder is,, dubbel de moeite waard. Twee advocaten Spencer Tracy Katherine Hepburn als man en vrouw met beklaagde in hun midden (A'dam's Rib). Piet Kohier heeft 24 Juli in zijn be kende creatie van „Droógkeeitje" in de operette „De Boemelbaron" in Theater Carré te Amsterdam zijn 60-jarig toneel- jubileum gevierd. Het succes aldaar was aanleiding om ook andere steden nog een keer van hem te laten genieten. Voor Haarlem is dit vastgesteld op Zaterdag 4 en Zondag 5 Augustus. Dan treedt Piet Kohier in het Concertgebouw op. Competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond: Zondag 29 Juli: hoofdklasse, HVGB SVH. Reserve eerste klasse A: SVH 2 —Haarlem 2. Maandag 30 Juli: dames, 2e kl. A: VZV—ADZ. Heren le kl. A: Neptunus (Amersfoort)DWR. Hoofdklasse. Haar lem—SVH. 3e kl. F: ZWIP—HZV. Dinsdag 31 Juli: dames, 3e kl. A: HaarlemOosterbad. Heren: res. le kl. B: Haarlem 3—AZPC 2; res. 3e kl. B: Haarlem 4—HVGB 4. Woensdag 1 Augustus: dames 2e kl. A: DWR-DWT; 3e kl. D: DWR 2—DWT 3. Heren le kl. A: DWR—Neptunus (Arn hem). Res. 2e kl. A: DWR 2—Nereus 2. Donderdag 2 Augustus: 2e kl. A dames: NereusDWT. Vrijdag 3 Augustus, heren, hoofdklas se: MeeuwenHVGB; res. le kl. B: HVGB 2—AZPC 2, Robben 3—Haarlem 3, res. 2e kl. A: HVGB 3—Dolfijn 2; 2e kl. C: Sleutelstad—VZV. Kringcompetitie Maandag 30 Juli: jpngens: HaarlemDWT. Dinsdag 31 Juli heren: HPC 4—HVGB 5. Woensdag 1 Augustus jongens: HPCHVGB a. Donderdag 2 Augustus meisjes: DWT DWR: heren. HPC 5—Haarlem 6. Vrij dag 3 Augustus jongens: HVGB a Haarlem 6. Vrijdag 3 Augustus jongens: HVGB aHaarlem. Zaterdag 4 Augus tus meisjes: HVGB aHPC; jongens: HVGB b—DWR. Velen zullen nog met een prettige her innering terugdenken aan de grote Haar lemse processie naar Kevelaer, zoals die voor de oorlog ieder jaar weer uittrok. Een deelname van vier tot vijfhonderd personen was niets bijzonders en velen maakten toen dan ook gebruik van de gelegenheid om dit genade-oord te be zoeken. Het vorig jaar trok van Haarlem uit voor het eerst na de oorlog een beschei den bedevaart naar Kevelaer en zo als altijd waren de deelnemers weer enthousiast. De oorlog heeft weliswaar de Kevelaerse traditie enige afbreuk gedaan, maar verwacht mag worden, dat de komende jaren weer grote bloei brengen. Ook dit jaar trekt de bedevaart weer uit, welke gehouden wordt van 21 tot en met 23 Augustus. De biljetten in do kerkportalen geven alle verdere inlich tingen. Advertentie van kleine en grote zendingen neemt U de betrouwbare besteldienst Duizenden vacantiegangers, die gister morgen Schiphol tot hun doel hadden gekozen, hebben een extraatje genoten, zoals de Haarlemmermeer maar zelden biedt. Omstreeks half elf dook plotseling uit de wolkenlaag het Amerikaanse Skyblazers escadrille", dat Zaterdag en Zondag op Ypenburg een van de hoofdnummers zal vormen van de in ternationale luchtvaartshow, omlaag. Met een snelheid van 700 km. per uur daverde het escadrille in vlekkeloze for matie over de polder en liet daarna gedurende een kwartier zien hoe men op de meest efficiente wijze met deze Thunderjets in formatie kan vliegen. Dit is althans de bedoeling van de groep, maar van de duizenden op en om het vliegveld, die geheel door dit weinig voorkomende gebeuren waren gevan gen, vonden de me'esten het maar een spel met de dood. Kortom, stuntvliegen van zeer hoge kwaliteit werd hier ver toond. De formatie, waarbU de toestellen op voor een leek onbegrijpelijk korte afstand van elkaar door de lucht ra zen, bleef gehandhaafd, ook in rolls, loopings en wat meer tot het repertoire van deze luchtduivels behoort. Lange rookslierten wezen de weg, die de toe stellen volgden en voor dit alles werd het werk op Schiphol voor een wijl neergelegd, want zelfs de meest gehar de luehtvaartwerkers, die op dit gebied toch wel wat gewend zijn, staarden gefascineerd naar deze driedimensionale acrobatiek. Geheel onverwacht was deze demon stratie niet gekomen, want tevoren wa- J- ren o.a. twee Thunderjets op het vlieg- Bea, Aerts, Ans Baars, Leonie Comans, veld gedaald. Een der Thunderjets was i Bep van Dijk. Ria Groenendaal, Annie bemand door Jack O'Brien, de „reser- I Heesen, Nel Heyne, Iet Janssen, Loes 1 Kimman, Ans Kohschulte, Ria de Ko ning, Lucie Lelyveld, Ettie Leyssenaar, Corrie v. d. Linden, Ans Paauw, Tineke Passmann, Ineke Peters, Tiny Rietvink, Riet Rijkes, Truus van Schagen. Bep Schomagel, Nel Stokman, Nicoline Teeuwissen, Riekie Vermeys. Thea v. Vilsteren, Ans Wennink, Tineke Wil- lemse, Bep Zonneveld. Er werd niemand afgewezen. ve" van de stuntgroep, die bij demon straties altijd klaar staat met zijn toe stel om een eventueel opengekomen plaats in te nemen. De toestellen zijn in felle kleuren be schilderd (elk escadrille heeft zijn eigen kleuren om bij het vliegen in formatie de onderlinge herkenning te vergemak kelijken) en dragen als mascotte een op de romp geschilderde hommel, compleet met vliegerspet en een pijp in de „mond". Trouwens op die romp van de toe stellen staat nog een hele roman in geschilderde letters,' die voor de leek een onsamenhangend geheel vormen, maar voor de insider een welkome toe lichting zijn op de functies van de di verse onderdelen. De Skyblazers hebben in de afgelo pen maanden een tournee gemaakt door Noord-Afrika, Spanje en Frankrijk en de jongens vinden het nog niet eens zo gek. dat zij in hun vrije tijd het vliegen in formatie als hobby zijn gaan beoefenen. In hun wijnrode overalls vormden de vier een kleurig groepje op het toch al zo kleurijke vliegveld. Na de demonstratie, toen de „jets" op het platform stonden opgesteld, zeil de statig een Dakota van de United States Air Force binnen, die het eigen grondpersoneel voor elk toestel een man bracht. En zo trekt deze groep van vliegveld tot vliegveld, van de ene luchtvaartshow naar de andere. Van. de St. Theresiaschool, Kleine Houtweg 24, slaagden: Paula v. d. Aar, Wanneer men een studie maakt van de historie van IJmuiden, komt men alleraardigste bijzonderheden tegen. Neemt men de eerste ontwik keling van de plaats als woongebied, dan moet men zich in alle ernst af vragen, of de eerste IJmuidenaren zulke stevige drinkebroers waren. Dit zou men althans kunnen afleiden uit een bericht in de Amsterdamsche Courant van 11 October 1817, waar in letterlijk stond te lezen: „Het jonge IJmuiden begint flink uit de kluiten te wassen, en de bouw van huizen, vooral die van herbergen, neemt toe". Of zouden die alleen maar de klandizie van de bezoekers hebben gehad raag aan de aardkundigen, wat een eeuw is en het antwoord zal lui den: slechts een moment in de ge schiedenis van de aarde. Vraag het de geschiedschrijver en hjj zal het een kor te periode noemen, samenvallende met enkele kortere of langere oorlogen. Maar vraagt gjj het de IJmuidenaar, dan zal hjj hiervoor geen woorden kunnen vin den. Want waar nog geen eeuw geleden de visverkoopsters uit Egmond te voet via Wijk op Zee dwars door de Kenne- merduinen hun weg vonden naar Haar lem om er handel te drjjven en hun waar uit te venten, waar in vroeger dagen de Breesaap door schrijvers als Hildebrand werd geroemd om zijn na tuurschoon, daar waar slechts een en kele hoeve, zoals bijvoorbeeld de Palt- zerhof achter de duinen zijn beschutting vond tegen de zeewind, daar stroomt nu niet alleen als een machtige arm het Noordzeekanial van de kust naar Am sterdam, maar daar is tevens een cen trum verrezen, dat zich zo snel heeft uit gebreid, waar de industrieën by tiental len zijn neergestreken, dat men zich met verwondering afvraagt hoe het moge lijk is geweest, dat hier nu 86 jaar gele den niets anders was dan maagdelijk en ongerept duin-terrein. Op 19 Augustus van het vorig jaar was het op de kop af 75 jaar geleden, dat IJmuiden zijn naam kreeg door de De komende week zal iedere inwoner van Santpoort, die een vlag bezit, deze uitsteken. Er zal vreugde heersen in dit landelijke deel van de gemeente Velsen, waar de traditie van eeuwen her in ere wordt gehouden. De eerste week van Augustus is dan aangebroken en dan kan het niet anders of Santpoort trekt de aandacht, niet alleen in eigen ge meente, maar tot ver in de omtrek. De bollenhandelaren mogen het nog zo druk hebben met de export, het feest gaat door en iedereen in het bollenvak zal eens zo hard werken om eerder klaar te zijn en mee te kunnen genieten met de jolijt, die hem en haar in de ko mende dagen geboden gaat worden. Op het terrein tussen Hoofdstraat en Rijks weg zjjn de eerste hei-gekleurde ker miswagens reeds gearriveerd en met koortsachtige ijver wordt er gewerkt aan de opbouw van een lunapark, dat als onvervreemdbaar deel aan deze feestweek verbonden ls. Natuurlijk mag de ringrijderij niet vergeten worden. Daarmee opent stee vast ieder jaar op Dinsdag de feestweek. Dat is nu al twee eeuwen zo en ook a.s. Dinsdag zal het weer druk zijn op de Hoofdstraat bij „De ffeyman", waar de fietsers, de berijders van het losse paard en tenslotte de paren in paard met til bury de speer door de zo moeilijk te treffen ring zullen trachten te steken. Maar een nieuw gezichtspunt in fieze feestweek is de „Ronde van Santpoort", die op Woensdag gehouden wordt. Wan neer deze noviteit slaagt en de ver wachtingen daaromtrent zijn hoog ge spannen, want er rijden prominente fi guren mee in deze wielerwedstrijd, zo als Piet van Roon, A. Voorting en P. Peters dan zal het een jaarlijks te rugkerend programma-onderdeel gaan Bobby Breen, die in de volksmond graag „de jongen met de gouden stem" Senoemdwordt, geeft deze week weer Jjjte de présence in Haarlem met, de 'kn „De Vissersjongen" Iedereen be rijpt wél,' dat de film in hoofdzaak be doeld is om die gouden stem in ruime ^>atc te laten klinken en daarom kan hien moeilijk zeggen, dat de film als Zodanig representatief geacht mag wor den voor de filmkunst. Maar het ver- dat rond Bobby is gesponnen, wedt toCh wel zoveel avontuur en ^Panning, dat de liefhebber er veel Mezier aan kan beleven, niet het minst om de charmé, die er toch wel an uit gaat. Iedereen kan er heen. De bezoekers van dit theater worden eens in het Wilde-Westen ge- p aatst waar „0e Vrijbuiter", naar wie hi-o l11 's genoemd, de nodige sensatie Cola1, vl Hat gaat allemaal om heel veel hiaai \s een str,Üd op leven en dood, achterwe e blijft tenslotte niet andere film „Duizend en een befaaVni^o t men weer kennis met de telw^f i. u en wanneer wij u ver- Oostp^-af3 j verhaal draait om een schnnnlh-a dar>seres van betoverende Veert"en jaar3" W6et U Wel voldoende (Van onze Beverwijkse redacteur) Johan Falkberget tekent in de aangrijpende trilogie „Christianus Sextus De Geschiedenis van een mijngroeve" het lot van een groep emigranten, die de bergen overtrekken van Zweden naar Noorwegen om werk te vinden in de kopermijnen. Hun gezinnen bleven achter, zy leefden in armoede in het mijn- district, stierven de een na de ander, zagen huisgenoten noch vaderland ooit terug. Hun gedachten gingen naar de kinderen in het verre land. Ze wisten niet of ze nog in leven waren. Ontroerend is dit harde verhaal, levensverhaal van arbeiders in de achttiende eeuw, verschoppelingen, armoedzaaiers, alles ontberend, zelfs het gezinsverband, dat zoveel verdriet kan wegnemen. Onze continu-arbeiders, werkend onder goede omstandigheden in eigen streek, drei gen vaak het zo belangrijke contact met het gezin kwijt te raken, zUn in zekere zin emigranten, die wegtrekken naar het werk, het bij-werk bovendien in meerdere gevallen, en het gezin geheel achterlaten in handen van de vrouw. De arbeider is niet voldoende georiënteerd op het gezin, het gezin is niet ge oriënteerd op de continu, waardoor een situatie ontstaat, die voor beide onbe vredigend en nadelig is. Vrouwen van continu-arbeiders hebben ons toegezegd over dit onderwerp hun mening te geven. Anderen zullen daaraan het hunne toevoegen, want niet alleen het gezin zal zich op de continu moeten oriënteren, in een industrie-centrum zullen ook de Kerk, het organisatieleven, ontspanning en meerdere instanties rekening met de continu dienen te gaan houden. Het belang gelegen in het feit, dat het gezin wordt afgestemd op de dienst van vader illustreerde de heer S. Slotema- ker, Adrichemstraat 54, Beverwijk, heel duidelijk in een artikeltje, dat hij ons zond over „het opgewarmde eten". De moeilijkheden rond dit gewone van alle dag tonen aan, hoe ingrijpend de continu is in het leven van enkeling en gezin. „Jan," aldus de heer Slotemaker, „we hadden onlangs een gesprek over vita mine C In Van fluit tot fluit VIII Ik heb je toen de oorzaken genoemd, waardoor ons lichaam een tekort aan deze stof krijgt. Daaronder was: het re gelmatig eten van opgewarmd eten. Je zult je herinneren, dat vitamine C slecht bestand is tegen hitte en inwerking van de lucht, reden waarom opgewarmd eten vrijwel geen vitamine C meer bevat. We zouden het nog eens hebben over het ondervangen van de bezwaren, die opgewarmd eten met zich meebrengt. In het personeelsblad van Van Gelder Zo nen heb ik daar goede dingen over ge lezen. Heel lastig is het voor een huis vrouw, wanneer haar man of één van de kinderen steeds op ongeregelde tijden van het werk komt. Want hoe moet zij met het warme eten aan? De meesten houden ervan om midden op de dag om 12 of 1 uur warm te eten. Kan op die tijd niet het gehele gezin bijeen zijn, dan staan er twee mogelijkheden open; ófwel die voorkeur voor het middaguur op zij zetten en 's avonds omstreeks 5 uur sa men warm te eten óf voor degenen, die er 's middags niet bij zijn afzonderlijk te koken. Dit laatste brengt natuurlijk extra werk mee en omdat de meeste huisvrouwen nog meer te doen hebben, zullen zij hiertegen misschien bezwaar hebben. 'Wanneer zij echter voor ogen houden, dat het gaat om de gezondheid van man of kinderen, zullen zij inzien, dat er toch iets aan gedaan moet worden. Is het niet mogelijk om te eten op een uur, waarop iedereen thuis is, of om voor de laatkomers vers te koken, dan zullen rauwe slaatjes wel de beste uit weg bieden. Slaatjes kan men maken van allerlei groenten, en er is maar een heel kleine hoeveelheid voor nodig. Ze zijn heel wat beter dan opgewarmde groenten. Ook kunnen we de opgewarm de prak wel eens aanvullen met verse komkommersla, krops'.a, of tomaat, of fruit toe geven. Vooral sinaasappelen, citroenen, aardbeien en bessen leveren ons een behoorlijke portie vitamine C." Zo zie je Jan, dai wanneer men voldoen de zorg besteedt aan de samenstelling en bereiding van het menu eigenlijk een tekort aan vitamine C niet behoeft voor te komen. We hebben hier ook een voor beeld van het feit, dat gezondheidszorg een kwestie van opvoeding is, van aan leren van bepaalde gewoonten. Doe er je voordeel mee. Tot zover de heer Slotemaker in zijn gesprek met een arbeider. Over het kos- tenbezwaar meer uitgaven voor gas, brandstof e. d. is hier niet gesproken. Een eenvoudige gezondheidskwestie be wijst dus reeds, dat het nodig is, dat het gezin zich op de continu oriënteert. Er is echter meer. Veel meer. De kwestie van de maal tijden kunnen we daarbij ook nu tot voorbeeld nemen. Stel, dat moeder geen enkele maatregel genomen heeft. Er wordt om 12 of 1 uur warm gegeten. In de meeste gevallen is vader er dan niet bij. Hij eet apart. Waar nu juist de maaltijden in normale gezinnen het trefpunt zijn, waarbij allen bijeen zijn, valt dus reeds een belangrijke factor van gezinseenheid weg. Aan tafel kan zo'n gezellige sfeer zijn, leren de ouders op andere uren druk in de weer hun kinderen door kleine trekjes beter kennen, worden moeilijkheden voorge legd, wordt iets gedaan aan de opvoe ding. Dat valt allemaal weg. Een groot geestelijk belang wordt op die manier verwaarloosd, ook voor het contact van de ouders onderling. Een prettige bin ding van het gezin ontbreekt We hebben de correspondentie naar aanleiding van het negende en tiende artikel even laten liggen om een ander probleem te kunnen aan snijden: dal van de oriëntatie van het gezin op de ploegendienst. Ver stoord gezinsleven is het eerste be zwaar van werknemerszijde tegen deze dienst. Daaraan moet iets ge daan worden. Het kan gemakkelijk, wanneer men wil. Bijgaand artikel leidt de besprekingen daarover in. Wie iets omtrent deze materie te zeggen heeft, schrijve ons: redactie, Smedestraat 5, Haarlem, of Stum- phiusstraat 45, Beverwijk. Wie de ma terie met eigen gezin heeft opgelost, ook hij schrijve hoe, opdat anderen van zijn voorbeeld kunnen leren. Hoe denken de dames er over? In de brochure door de Arbeidsin spectie „Onderzoek naar de omvang van de ploegenarbeid in de Industrie", (Staatsdrukkerij 1950) wordt dan ook als het meest op de voorgrond treden de bezwaar van werknemerszijde te gen de ploegenarbeid genoemd: net on geregelde leven, met alle daaraan verbonden bezwaren als een verstoord gezinsleven. Voelen de werknemers dit bezwaar dus, het zou dom zijn. het bij een constateren van het feit te la ten zonder maatregelen te treffen, die tot opheffing, gedeeltelijk of geheel, van deze bezwaren kunnen leiden. Daarover spreken we in deze artike len. Noemden we eerder reeds de nood zaak, dat de vrouw het werk van haar man moet kennen, beiden zullen zich psychisch meer op elkaar moeten in stellen, zullen samen zodoende de ont stane hiaten in het gezinsleven kunnen oplossen. Geen oplossing is: werken bij twee bazen. Wel een oplossing is: thuis z'n vertier zoeken in de uren. dat men vrij is. Desnoods de gehele weekindeling omgooien. Werkt men op Zondag, wel nu, dan maakt men van een vrije door- de-weekse-dag z'n Zondag: samen met moeder naar de kerk, samen ontbijten, samen de stad in. kortom een Zondag zomaar midden in de week. Stofzuiger in de kast en stofdoeken in de mand. Ieder moet in eigen gezin leven, in eigen gezin zelf oplossen wat zich aan bezwa ren voordoet tengevolge van de ploe gendienst. Maar belangrijk is, dat men deze din gen ziet, dat men niet voortsukkelt in sleur, grauw en somber, zonder meer de zon te zien. Onze werkers zouden een zo heel veel mooier leven kunnen heb ben, indien ze de ogen openhielden voor de reële mogelijkheden dat moois te grijpen! Daarvoor is nodig: oriëntatie van het gezin op de continu! Men denke er eens ernstig over na. De heer P. v. d. Westen, Scnrevelius- straat 8r, Haarlem, zond ons een interes sant schrijven naar aanleiding van het geen de heer J. Heeres, Havenstraat 33, Hillegom zeide over het wonen in eigen dorp. Het standpunt van de heer v. d. Westen wijkt volkomen af van dat van de heer Heeres. Hij noemt dit conserva tief en bewijst dit uitvoerig. We komen op het schrijven van de heer v. d. Wes ten, nadat we het een volgende maal gepubliceerd hebben, uitgebreid terug. Intussen zijn we dankbaar voor deze reactie, die de gelegenheid biedt de zaak van alle kanten te bezien. Gloeiend vloeit bij Hoogovens het ijzer in de vormen. Dag en nacht gaat de productie voort, mensen vragend van de dag een nacht en van de nacht een dag te maken. Houden zij er rekening mee geen werkslaven to zijn, maar persoon lijkheden, die niet in de sleur van het werk mogen zijn opgenomen, al moeten' ze hun leven er naar inrichten? Geen sleur, maar als het gloeiende ijzer, actief, een mooi en gelukkig gezin vormend, dat één geheel is, ook al werd het normale burgerleven verstoord. worden. Ook in de wielerwereld is er veel belangstelling voor en het is geens zins uitgesloten, dat de Santpoortse feestweek in de toekomst bekendheid zal blijven houden én om haar tradi tionele kortebaan-draverij èn om haar dan tot traditie geworden wielerwed strijd. De kortebaan-draverij is vastgesteld op Donderdag, 's Morgens om 11 uur vind de loting plaats en als om 1 uur de Hagelingerweg wordt afgesloten is er voor de coureurs nog een uur gelegen heid om met hun paarden de baan even af te tasten. Om 2 uur begint de offi ciële course, waarbij weer woi'dt ge draafd volgens het oude systeem. Dit betekent, dat alle paarden eerst twee keer lopen, waarna de verliezers afval len. Tussen de winnaars wordt dan op nieuw gestreden volgens hetzelfde af- val-systeem, net zo lang tot er vier paarden over zijn, die strijden om de verdeling van de eerste vier plaatsen. Al is de course dit jaar niet gewor den, zoals het bestuur in stilte gehoopt had, een wedstrijd om het kampioen schap van Nederland, de belangstelling is er niet minder om. Zevenentwintig paarden staan ingeschreven, onder welke de bekende cracks Miss A, Laetare A en Larsus S, alsmede de outsider Allouez. Onder de stallen leest men bekende na men, zoals De Vlieger, Wagenaar en J. van Leeuwen. Bovendien kan gerekend worden op de deelname van enkele Friese paarden, wel een bewijs, dat er in de dravery-wereld belangstelling be staat voor deze course. Maar zij zullen het ook zyn, die de spanning zullen verhogen, want omtrent hun prestaties is hier nxet zo veel bekend. Er is over deze feestweek nog veel meer te schrijven. Vrijdags zijn er 's middags kinderspelen en 's avonds volksspelen op het feest-terrein,- Zater dags verzorgen dé plaatselijke muziek verenigingen „Soli Deo Gloria" en „Wil helm ina", tezamen met een tambour- corps een muzikale rondgang en ten slotte mag niet onvermeld blijven de activiteit van de Algemene Winkeliers vereniging „Santpoort", die een etala ge-wedstrijd uitschreef, waarvoor veel animo is. Het bestuur van de harddra verij-vereniging „Santpoort en Omstre ken", die al de feestelijkheden organi seert, is hiervoor uiteraard zeer erken telijk, wat mede kan blijken uit de ex tra geldprijs, die zij hiervoor beschik baar stelde. Ten gerieve van onze lezers laten wij hieronder het volledige programma van de Santpoortse feestweek volgen. Wij raden onze lezers aan het uit te knip pen en er de volgende week van te pro fiteren. Dinsdag 31 Juli: Ringrijderij bij „De Weyman", 9 uur op de fiets, 11 uur op het losse paard en 13.30 uur met paard en tilbury, 's Avonds half zeven rondrit van bestuur, winnaars en overige deel- nemei's, met muziek van „Wilhelmina" door het dorp. Lunapark 1424 uur. Woensdag 1 Augustus: Wielerwed strijd over 100 km te 18.30 uur „Ronde van Santpoort". Parcours Verlengde Terrasweg, Dinkgrevelaan, Middendui- nerweg, Burg. Enschedélaan. Lunapark 14—24 uur. Donderdag 3 Augustus: Kortebaan- draverij op de Hagelingerweg, 11 uur loting in „De Viersprong", 13 uur inrij den der paarden,. 14 u. course. Lunapark 1424 uur. Vrydag 3 Augustus: Lunapark-terrein 16 uur boegsprietlopen voor de jeugd, 19 uur mastklimmen voor de ouderen'. Lunapark 1424 uur. Zaterdag 4 Augustus: 20 uur Muzikale rondwandeling „Soli Deo Gloria". „Wil helmina" en tambour-corps door' het dorp. Lunapark 1424 uur. VEEMARKT ZWOLLE 27 Juli. Aan gevoerd: 1205 runderen, 510 graskalveren, 234 nuchtere kalveren, 91 schapen, 80 lammeren, 126 drachtige varkens, 1072 biggen, 23 gei ten, 324 schrammen. De prijzen waren: neurende en vers gekalfde koeien 600920; dito schokken en vaarzen 500500; guste koeien 400650; guste vaarzen 400570; na- jaars kalvende koeien 450650: pinkstieren 420620; pinken 350475; fokkalveren 150 280; nuchtere kalveren 4060; vette scha pen 75110; lammeren 5065; biggen (6 10-weekse) 3042; biggen (14-weekse) 50 65; drachtige varkens 250325, alles per st. 2.052.40; vette kalveren 1.602.10; vette Vette koeien en ossen 2.102.70; vette stieren varkens 1.501.85, alles per kg. VEILING TIEL 27 Juli. Kersen Mei- 56—85. U—37; volgers 82—115, 18—40; bast- aarddikke 5072, 1430; Beierlanders 50 65; bieskersen 4767; Frans Meiling 4265, 1537: Hedelfinger Riesenkirsche 7094; klerken 4958; morellen 46—50, 4144; Na poleon 4064. Rode bessen 3245. 2733; zwarte bessen 120; kruisbessen/wit 3245, 15—33; Idem/blond 40—61, 20—41. Pruimen: early Laxton 6187, 3965; krozen 5462, 18—25! Ruth Gerstetter 57—62, 17—45; bra men 100; frambozen 130160, 41111. Appe len; yellow transparant 4254, 3046, 9—28; Gravensteiner 50. Peren; janbazen 1622, 9— 16; kruidenier 1239; permagnepeer 15—22. Groenten: landbouwerwten 2023; komkom mers per stuk 411; princessebonen 2041; tomaten 3840: snijbonen 3233. Aardappe len: grote 815, drielingen 46. GRAANMARKT AMSTERDAM 28 Juli. Granen: In buitenlandse granen op toewij zing ging weinig om mede in verband met eerste steenlegging voor een sluiswach terswoning aan het Sluisplein. De toen 7-jarige Alida Smakman mocht de plechtigheid verrichten en al is het huis tijdens de tweede wereldoorlog gesloopt, die bewuste eerste steen is teruggevon den en berust nu als een monument in het gemeente-archief. De vader van Alida Smakman, die eerst op de Paltzer- hof gewoond heeft en employé was bij de Kanaal-maatschappij, werd later bij de opening van het kanaal adjunct-sluis- meester. Gelukkig zijn niet alle sluis- huisjes gesloopt. zodat men zich aan het overgebleven deel een indruk kan vormen van de situatie bij het eerste begin van IJmuiden. Terwijl de Engelse werklieden zich langzamerhand opmaakten om naar hun land terug te keren, zodat begin Decem ber 1878 de laatste godsdienstoefening in de Engelse taal gehouden kon worden en het „Engelse dorp" kon worden gesloten, begon zich langzamerhand ook een blij vende bevolking in de nieuwe haven plaats te vestigen. Op 1 October 1877 was de telegraaf- en semaphoredienst geopend, waardoor mededelingen over eb en vloed, windkracht en -richting en over de waterstand te IJmuiden, naar Amsterdam konden worden overgeseind. In 1877 hadden de heren Bik en Arnold reeds algemene voorwaarden vastge steld, waaraan eventuele kopers en bou wers zich hadden te houden in het be lang ener goede bebouwing en van de hygiëne. In datzelfde jaar verrezen ook de eerste woningen iets verder van de sluizen vandaan. Een los- en laadsteiger werd gebouwd voor de stoombootdienst, welke door de firma Gebr. Goedkoop in 1878 werd geopend tussen Amsterdam en IJmuiden De ontwikkeling van de plaats ging in een buitengewoon snel tempo. Telkens en telkens weer moesten verbeteringen en veranderingen worden aangebracht en de verwachtingen voor de toekomst waren hoog gespannen. Het Willems plein verrees, met daarlangs grote herenhuizen, Hotel Nummer Een kwam tot stand en toen dat te klein werd, bouwde men ..Willem Barendsz". dat eveneens een plaats kreeg aan de Ka naalstraat. We schrijven de laatste dagen van Juni 1891. De keizer van Duitsland zou een bezoek brengen aan Amsterdam. Een eskader van niet minder dan zes oorlogsschepen en een aantal torpedobo- ten was voor de ontvangst aanwezig. De dagbladen hadden dag en uur van aankomst allerwege bekend gemaakt en de autoriteiten staken zich in gala om het keizerlijk echtpaar te ontvangen. Ook in IJmuiden, want er was geble ken, dat het keizerlijk jacht te lang was om geschut te kunnen worden en dus was er een oorlogsschip in gereed heid gebracht om de hoge gasten, na dat deze in IJmuiden gedebarkeerd zou den zijn, weer op te nemen en naar Amsterdam te voeren. Te bestemder ure begaf men zich dan ook naar de aan legsteiger, waar men, misschien om enigszins de figuur te redden, wellicht ook om de waardigheid van IJmuiden hoog te houden, een getimmerte had op gericht en met groen en vlaggen had versierd, waarlangs het keizerlijk paar zich door IJmuiden zou begeven. Er was echter in de acte van verkoop van gronden aan de Amsterdamse Ka naalmaatschappij, later aan de staat, de bepaling opgenomen, dat getimmerten, die niet ten behoeve van de haven of van de havendienst zouden dienen slechts mochten worden opgericht met toestemming van de verkoopster. En aaar stond nu een getimmerte in triom fantelijke schoonheid, zonder dat de ver gunning zelfs was aangevraagd Dus werd met luider stemme de niet van guitigheid gespeende opzichter van de Kanaalmaatschappij ontboden en deze kreeg opdracht om mannetjes op te ha len,^ die het getimmerte moesten ver wijderen. Fluisterend werd hier even wel aan toegevoegd, dat de „mannetjes" konden blijven waar zij waren. En dus kwamen die mannetjes niet, de autori- ll'roL!01111 het onnod'g de vereiste Sh g aan „te vragen. de keizer stoomde naar Amsterdam, maar men "f™,Z vo?r de keizer te vragen een jnalr, te m°gen vernoemen, inderdaad kreeg men later bericht, dat hiertegen geen bezwaar had, behoudens de toestemming van de ko- aanël*~regTrltieS' E" 10 kwam IJmuiden aan zijn Keizer Wilhelmstraat. Geëxamineerd voor gedeelte B 7 can didates Geslaagd mej. M. A. M. Cosse de heren J. Beertema, G. C. Donia en J. H. v. Eijsden. De heer J. H. van der Sluis te Haar lem slaagde voor de acte M. O. Handels wetenschappen A. Advertentie Van ouds bekend. Tel 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem het feit dat per 1 Augustus de prüzen wor den verlaagd met f 2 per 100 kg met 'tl maan delijkse verhoging van 20 c. p. 100 kg. De markt in vrije buitenlandse granen ver keerde in vaste stemming, doch het aan bod bleef zeer beperkt. Van inlandse granen is de oude oogst practised geruimd, ter wijl nieuwe oogst contracten nog maar schaars aan de markt waren. Inlandse rogge per directe levering werd geoffreerd voor f 33.25, nieuwe oogst per levering Aug./ Sept. voor f 30.75 en Sept./Dec. f 31.—. Zomergerst nieuwe oogst werd gelaten voor f 32.75 en haver 53/54 kg voor f 33.—. De prijzen voor Johannesbrood konden ver beteren, daar alleen 2e hands offertes aan de markt waren. Gelaten werd stomend voor f 21.50 en Sept./Dec. aflading voor f 21.65. Voor N. Afrikaanse voererwten be stond goede belangstelling. Stomend was %an de markt voor f 35.80, terwijl voor af lading f 35.75 werd gevraagd. Paardebonen bleven onveranderd aangeboden. Italiaanse loco noteerden f 32.60 en aflading f 32.75. Fijne zaden; De eerste partijen nieuwe oogst karwijzaad zijn inmiddels aan de markt gekomen. De kleur en het stuk zijn goed, doch de droogte Iaat. over het alge meen te wensen over. De prijs van het arti kel kon zich niet handhaven en liep ca. 4. terug. Voor blauw maanzaad bleef de koop lust matig, ondanks enige guldens lagere noteringen. In geel mosterdzaad ging een en ander om tot onveranderde prijs. Kanarie zaad enige guldens iagêr genoteerd, doch zaken kwamen er practisch niet tot stand. Van koolzaad zijn de eerste partijen nieuwe oogst op de binnenlandse markt aange voerd. De kwaliteit is over het algemeen goed, doch het vochtgehalte is door elkaar genomen te hoog. Peulvruchten: Door betere vraag kon de de prys voor groene erwten iets aantrekken, doch de omzetten waren niet groot. De vraag naar de overige peulvruchten bleef onbevredigend, terwijl de prijzen geen ver andering ondergingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7