Moeilijkheden in kamp van Ambonezen Generaal Eisenhower bij overdracht van de eerste Thunderjet gS Strijken van de vlag geeft te Woerden aanleiding tot verzet Verenigde Staten moeten paraat zijn Vier gevangenen ontvlucht RAIILSCOMPLEX VERNIEUWD IN AMSTERDAMS BINNENSTAD Toestellen moet Nederland zien als een stukje hart van Amerika O O In het naaw GUNSTIGE ONTWIKKELING IN HET IRAANSE OLIECONFLICT ss te Tot hoofd en hart AMBTENAAR VAN DIENST MAATSCHAPPELIJKE ZORG DOOR AMBONEZEN AANGEVALLEN Veertig man Rijkspolitie ter versterking Rusland treft overal gevaarlijke voorbereidingen „Het weer Ernstige autobotsing bij Veip Gecompliceerd karwei door ÏOO man tijdens weekend volbracht Nieuwe situatie bij Hoofdpostkantoor Vliegfeest op Ypenburg volledig geslaagd Een gulden voor ieder staartje Ex-wild zwijn eet tabak en pepermuntjes VECHTPARTIJ MET DODELIJKE AFLOOP Kans om tot een nieuwe overeenkomst te komen aanzienlijk gestegen .J Zaak-Bertha in appèl te Singapore MAANDAG 30 JULI 1951 75ste JAARGANG No. 25136 WAARSCHUWING VAN TRUMAN Overleg in Den Haag Standpunt overheid Eén dode en acht gewonden EMIGRATIEVLUCHTEN UITGESTELD 99 J- Niet vergeten door soortgenoten In café bij Eindhoven (jee MORRIS ^ejcie if ca iutj! TENNIS - SHORTS SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45. tel 5998 Bijkant, ümuiden: Bonifaciusstr. 27, te! 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 7. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitHmeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich hei rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Tijden* een plechtige herdenking van .het ontstaan van de z.g. „republiek der Zuid-Molukken" in het Ambonese kamp aan de Utrechtsestraatweg te Woerden, zijn Zaterdag ernstige moeilijkheden ontstaan tussen de Ambonezen enerzijds en ambtenaren van de Dienst Maatschappelijke Zorg van het depar tement van Binnenlandse Zaken en de Rijkspolitie anderzijds. Eén ambtenaar van de Dienst Maatschappelijke Zorg is daarbij door Ambonezen aangevallen. Dank zij het ingrijpen van de plaatselijke voorzitter van de Stichting „Door. de Eeuwen Trouw" zijn de Nederlandse en Ambonese vlaggen waarom de kwestie draaide later tijdelijk binnen gehaald. Het ontstaan van de „republiek der Zuid-Molukken" wordt door de Ambone zen zn ons land iedere maand herdacht en daarbij wordt meestal in het kamp de Ambonese vlag gehesen naast het Rood-Wit-Blauw. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur vervoegde zich een groep Nederlanders aan het kamp te Woerden, aldus deelde sergeant Pieter, voorzitter van de kamp- raad, ons mede. Het waren dr. J. Th. A. H. van der Putten, hoofd yan de Dienst Maatschappelijke Zorg van het departe ment van Binnenlandse Zaken, de heer Mijnlieff,.een ambtenaar van deze dienst te 's-Gravenhage, de heer A. C. van Beek, loco-burgemeester van Woerden, de heer Oosting, .inspecteur van de ge meentepolitie te Woerden, en drie agen ten van de gemeentelijke politie. In een kort gesprek, dat de heren Van der Put ten en Mijnlieff hadden met de vice- voorzitter en tweede secretaris van de kampraad, resp. de Ambonezen Sahetian en Hehanuza (de overige vier leden van de kampraad waren afwezig), eiste men binnen vijf minuten het neerhalen van de Nederlandse en Ambonese vlaggen. Nadat de Ambonezen ruggespraak had den gehouden met de kampbewoners, vroegen zij de heren Van der Putten en Mijnlieff van wie deze opdracht kwam en of dit een schriftelijk bevel was. De heer Van der Putten deelde mede, dat het een mondeling bevel was namens de Nederlandse regering. Indien de Ambonezen de vlaggen niet zouden binnenhalen, zo deelde hij verder mede. zou hij deze zelf strijken. Tot dit laatste zijn de regeringsvertegenwoordigers overgegaan. Ter gelegenheid van het 250-jarig be staan van Detroit heeft president Tru man Zaterdag aldaar een rede uitgespro ken. Hij beschuldigde Rusland er van de landing van de „Pilgrim Fathers" te Plymouth Rock verklaard, dat het enige grote gevaar waartegenover Amerika zich geplaatst ziet is, dat Amerika meer op zich neemt dan het kan volbrengen. Amerika kon de volledige controle van overal"irT'"de'wereld''^gevaar 1 ijke mUN i lucht en de zee verkrijgen. Het land taire voorbereidingen te treffen en hij zou dan velh§ zlJn en zou een maximum -- J aan steun kunnen leveren aan degenen in de wereld, die het communisme wil den tegengaan. Amerika diende hierin samen te gaan met Groot-Brittannië. Amerika kon niet in de gehele wereld een oorlog te land met de Sovjet-Unie uitvechten. Ook kon het niet iedere op mars van de communisten het hoofd bicden. Door dc landen om Rusland heen te bewapenen liep men het risico Rus land tot een derde wereldoorlog uit te dagen. By het toepassen van 't beginsel van steun aan degene, die zich zelf wenste te helpen „zie ik niet in, waar om men de voorkeur aan Europa of aan Azië zou geven." waarschuwde de Verenigde Staten pa raat te zijn. Truman betwijfelde of de weTenniSieVï Korea werkelijk vrede Tndo 1 a°f hlJ meende, dat zij met ondei handelingen hopen te bereiken, w- geweld niet konden krijgen. „Wu trachten dit uit te vinden. De be sprekingen kunnen succes hebben als de communisten in feite bereid zijn om de agressie in Korea op te geven," aldus de president. Voorts verklaarde hij, dat „wat er ook in Korea mag gebeuren, wij niet een vergissing moeten maken door te denken, dat de Sovjet-regeerders hun plannen om de wereld te veroveren heb ben opgegeven." Kort geleden is het Congress door minister van Defensie George Mar shall voorgehouden, dat de mogelijk heid van oorlog met Rusland toeneemt en dat de Russen en hun satellieten hun gewapende macht voortdurend versterken. Marshall gaf deze visie in zijn\getui- genis, die hij op 18 Juli voor de mili taire subcommissie van het Huis van Afgevaardigden aflegde. Zijn verkla ringen werden vandaag gepubliceerd. Marshall waarschuwde ook, dat het wel zes of meer weken zou duren voordat de Koreaanse wapenstilstands besprekingen klaar zouden zijn. De minister drong er bij het Congress op aan snel zijn fiat te geven aan een de fensie-toewijzing van 60 milliard dol lar, de grootste in vredestijd. De republikeinse senator Taft heeft ter gelegenheid van de herdenking van Het strijken van de vlaggen verwekte een dusdanige reactie, dat de heer Gold man. ambtenaar van de Dienst Maat schappelijke Zorg en assistent sociaal- leider voor de Ambonese kampen te Woerden die de heren Van der Put ten en Mijnlieff bij het binnenhalen der vlaggen had geassisteerd van de kampbewoners een afstraffing kreeg toegediend. Hij verwijderde zich hierna uit het kamp. De ambtenaren probeer den vervolgens de vlaggestok, waaraan de Ambonese vlag had gewapperd, te verwijderen. Dit werd belet door de kampbewoners, die samenkwamen rond om de vlaggemast. Gedurende een daarop volgende be spreking tussen de Nederlandse ambte naren en de Ambonezen, heeft de kamp bevolking de vlaggestokken weer in orde gebracht en opnieuw de vlaggen in top gehesen. Daarna zijn de amb tenaren vertrokken. Zij deelden nog mede, dat, indien de rust en orde niet werden hersteld, de Woerdense gemeen tepolitie zou worden versterkt, 's Mid dags arriveerden inderdaad veertig man Rijkspolitie. Zondagmorgen zijn de vlag gen opnieuw gehesen. Overleg met de plaatselijke voorzitter van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", die ondanks het verbod van de Nederlandse regering zich genoodzaakt zag het kamp te be treden, teneinde zijn invloed aan te wenden, opdat er geen slachtoffers zou den vallen, had tot resultaat, dat de vlaggen daarna tijdelijk werden bin nengehaald. Voorts werd overleg gepleegd met de loco-burgemeester van Woerden, die toezegde zich met de desbetref fende autoriteiten in Den Haag te zullen verstaan om een spoedige en voor de Ambonezen bevredigende oplossing te vinden. Van Ambonese zijde is men van mening, dat de Ambonezen „door het beledigend optreden van hoge ambtenaren uit Den Haag geprovoceerd zijn in ver band met het kort geding, dat door hen aanhangig is gemaakt inzake het verbod van regeringszijde om in de Ambonese woonoorden toe gang te verlenen aan bestuurders van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Naar aanleiding van de moeilijkheden vernamen wij van bevoegde zijde o.m.: Aanvankelijk hebben in enkele kam pen de Ambonezen getracht naast de of ficiële vlaggestok, waaraan uiteraard de Nederlandse vlag wordt gehesen, een tweede vlaggestok te plaatsen, om daar aan de vlag van de zich noemende re publiek der Zuid-Molukken uit te ste ken. De overheid heeft instructies gegeven, dat zulk officieel vlagvertoon op over- heidsterrein niet is toegestaan. Zoals bekend erkent de Nederlandse regering niet dp remibliek der Zuid-Molukken als een zelfstandige sónvereine staat, dus evenmin de vlag welke die staat zou voeren. Zij kan niet toestaan dat naast de officieel uitgestoken Nederlandse vlag door de Ambovezen een dundoek wordt uitgehangen, dat door hen als een officiële tegenhanger van onze vlag wordt beschouwd, maar door de rege ring niet als zodanig kan worden er kend. Generaal Eisenhower tijdens zijn toespraak op de 1. L. S. Y. ter gelegenheid van de overdracht der Thunderjct-straaljagers. Achter de generaal staan de in Amerika opgeleide Nederlandse piloten opgesteld voor het eerste toestel, dat aan Neder land werd overgedragen. Zondagmiddag zijn uit de strafgevan genis te Groningen aan de Hereweg vier gevangenen ontvlucht. Waarschijn lijk zijn de delinquenten over de ge vangenismuur geklauterd. De Groninger recherche tracht de ontvluchten op te sporen. Tot dusver ontbreekt van hen nog ieder spoor. Het zijn de 33-jarige Am sterdammer A. O., die schijnt betrokken bij de overval op de juwelier in de Pieter de Hooghstraat in de hoofdstad, de 33-jarige Amsterdammer J. C., de 42-jarige G. E. uit Hilversum en de 32- jarige Rotterdammer J. J. L. Men neemt aan, dat zij van buiten af hulp gehad hebben. Zij zullen waarschijnlijk pogen naar het Westen van het land te ver dwijnen, waar zij stellig vrienden heb ben. die hen verder helpen. Het is een raadsel, hoe zij er in zijn geslaagd over de vier meter hoge muur te klimmen en op dit drukke verkeerspunt onopvallend te .verdwijnen. Te tweeden male is een aanval onder nomen op de thee-onderneming Ardjasari nabi.i Bandjaran (Priangan, West-Java) Hij leidde tot een hevig vuurgevecht tus sen onderdelen van leger en politie en de aanvallers. De schade is nog niet bekend Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk weinig, maar in de l00P van de dag geleidelijk toene mende bewolking, echter nog vrijwel de gehele dag droog weer. Aanvan kelijk zwakke, later matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.58—20.34. Maan: 1.41*—19.51. Op de gevaarlijke wegkruising Ringal- 'eRozendaalselaan, op de grenzen van de gemeenten Rozendaal en Velp (Gld.), 's Zondagavond een ernstig auto-onge- 'uk gebeurd. Twee personenauto's bot sten met grote snelheid tegen eikaar op. negen inzittenden van beide wa- Sens werden uit de auto's geslingerd. Van twee ernstig gewonden is inmiddels reeds één slachtoffer in het Velper ziekenhuis overleden. De botsing ontstond tussen een volks- agen uit Limburg en een Skoda uit Gelderland. De Limburgse wagen kwam met grote snelheid de Ringalle afrijden, fjij het kruispunt is het uitzicht zéér echt en daardoor is waarschijnlijk ook «e aanrijding ontstaan. Onder de slacht- lers bevonden zich drie kinderen. Al- n werden naar het Velper ziekenhuis overgebracht. zii»"ffi Wij van. de K L.M. vernemen, lii ^"V^^vluchten naar Austra- uitgesteld'einWv KIai? 404 nader order «e U piriPc and met de oliesitua- Van onze verslaggever) Een dubbele ploeg arbeiders van het Amsterdamse Gemeentelijke Ver voerbedrijf tezamen ongeveer honderd man hebben in het afgelo pen weekend in het hart van de stad met bekwame spoed een zeer om vangrijk karwei uitgevoerd. Het bij het Hoofdpostkastoor gelegen complex wis sels en rails in totaal ongeveer 1200 meter spoor met een gewicht van 150 ton werd uit de grond gelicht en ver vangen door een nieuw; en wel in dier voege dat ter plaatse nu, instede van twee, drie tramsporen naast elkaar lig gen. Zulks om een scheiding mogelijk te maken tussen de lijnen 1 en 2 die van nu af aan zullen doorrijden naar een nieuwe halte voor het z.g. Geldkan toor en de lijnen 13 en 17. De inleidende werkzaamheden, die reeds enkele weken duurden, waren Zaterdagavond zover gevorderd dat het eigenlijke karwei kon beginnen. Om de verkeersstremming, die een en ander uiteraard tengevolge had, van zo kort mogelijke duur te doen zijn, heeft men in het afgelopen weekend dag en nacht doorgewerkt. Zaterdagavond om zeven uur werd de binnenstad voor alle ver keer afgesloten. Van dat moment af kre gen de lijnen 1 en 2 tijdelijk haar eind punt bij het gebouw van het Handels blad; de passagiers werden verder ver voerd met bussen, die van de Dam via het Damrak naar het C.S. reden. De passagiers van de lijnen 13 en 17 moes ten er bij de kruising van de Rozen gracht al uit en de bussen reden hen via Raadhuisstraat en Spui naar het Cen traal Station. Het had alles een zeer vlot verloop en de betreffende Amster dammers „namen" het geringe ongerief van het overstappen in de bussen met de blijmoedigheid van mensen, die wel iets over hebben voor „het goede doei". Zondagavond om half zeven kwam trou wens een einde aan de ongewone toe stand en kon het normale tramverkeer weer worden ingeschakeld. Zeer ten ge rieve ongetwijfeld van de velen die op dat uur hun vertier in het hart van de stad plegen te gaan zoeken. Het overige verkeer bleef echter op dat moment nog taboe op de Nieuwe Zijds tussen Pa leisstraat en Mozes en Aaronstraat evenals op de Raadhuisstraat tussen Spuistraat en N.Z. Voorburgwal. Dat kon pas vanmorgen om zes uur weer hervat worden. Inmiddels: £e gecompliceerde werk zaamheden bij het Postkantoor werden door niet weinige hoofdstedelingen ook wel als een „attractie" beschouwd. Met grote belangstelling sloegen zij gade, hoe grote stukken rails door de zware m precies 3 uur landde Zaterdagmiddag op het vliegveld Ypenburg, waar opnieuw duizenden kijklustigen waren heengetrokken, een twee-motorig toestel van de Amerikaanse luchtmacht met aan boord generaal Dwight D. Eisenhower; It.-generaal L. Norstadt, opperbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Europa; vice-admiraal jhr. E. J. van Holthè en It.-gene raal J. A. A. Aler, chef van de Luchtvaartstaf. Ter begroeting waren aanwezig Z.Exc. de minister van Oorlog, ir. C. Staf, en mr. O'Donoghue van de Ameri kaanse ambassade. Generaal Eisenhower was niet naar Ypenburg gekomen, om getuige te kunnen zijn van een zeer geslaagd vliegfeest, hoewel hij toch onge veer een uur in gezelschap van minister-president Drees onder de toeschouwers verbleef. Het eigenlijk doel van zijn komst was de overdracht van de eerste Thunderjet aan de Nederlandse luchtmacht. Als symbool hechtte hij, zoals hij het ook in zijn korte toespraak uitdrukte, aan deze overdracht zeer veel waarde. .m,. „Deze toestellen," aldus generaal Eisenhower, „moet mer; niet alleen zien als voortbrengselen van het Ameri kaanse productie-apparaat, maar ook als een stukje hart van Amerika. Dit typeert iets van het begrip van Ame rika, dat de vrije wereld aan elkaar ge klonken moet worden, daar we anders allen verloren zullen zijn." In het be gin van zijn toespraak had de generaal woorden vol lof gesproken over de Ne derlandse piloten, die hun opleiding in Amerika hadden genoten en nu links en rechts van de Thunderjet stonden aangetreden. Hij verzekerde de duizen den toeschouwers, dat zij tot de besten van de cursus behoord hadden. Hij fe liciteerde het land. dat deze piloten be zat. „Deze Thunderjet'', zo besloot ge neraal Eisenhower zijn sympathieke toespraak, „kan iedereen vliegen, als hij maar zo goed kan vliegen als de mannen, die hier achtei me staan!" Vóór zijn toespraak liet generaal Eisenhower, die in khaki uniform ge kleed was, de cadetten aan zich voor stellen, waarbij hij voor ieder een kort woordje had. Direct na zijn aankomst inspecteerde de opperbevelhebber van de Geallieerde Strijdkrachten, samen De mannen van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf aan de arbeid op het railscomplex voor het hoofdpostkan toor. „spieren" van de „Noodwagens" van de Amsterdamse tram uit de grond werden getrokken. En de vakkundigheid, waar mee de werklieden twee complete „krui singen" die tevoren in de werkplaatsen pasklaar waren gemaakt aanbrachten, wekte de bewondering van velen op. In Helenaveen brengen konijnen veel schade aan de te velde staande gewassen toe. De mij. Helenaveen, die uitkeringen hiervoor aan de betrokken tuinders verleent, heeft zich beraamd omtrent de middelen, waarmee deze post zo laag mogelijk gehouden kan worden. Deze onderneming, welke de jacht heeft ver pacht aan een Helmondse jagersvereni ging, heeft nu de jachtopziener ter plaatse belast met het wegschieten van konijnen, die de tuinderijen belagen. Om de ijver van deze personen aan te moe digen, ontvangt hij een premie van een gulden voor ieder staartje, dat hij op het kantoor der mij. inlevert. In Februari kon hij uit dezen hoofde reeds f 120 in ontvangst nemen en ook voor het hui dige seizoen begint zijn rekening al weer aardig op te lopen. In de gemeente Ottersum in Noord- Limburg opereren nog steeds wilde zwij nen. Van het nabijgelegen Reichswald uit komen de evers zich hier te goed doen aan koren en graan, maar vele moeten dat met de dood bekopen. Al leen dit jaar zijn. er al twaalf wilde zwijnen geschoten en vijf jongen zijn in gevangenschap naar een boerderij over gebracht. Op deze boerderij, die van de gebrs. Aarts in het gehucht Milsbeek, heeft men ervaring met jonge evers. Een wild zwijn is daar begin vorig jaar reeds in een hok ondergebracht en sindsdien niet alleen formidabel ge groeid, maar ook zeer „beschaafd" ge worden. Het eet n.l. pepermuntjes uit de hand, alsmede tabak, waarop het ver lekkerd is, legt de voorpoten op de schouders van de boer en heeft ook te genover vreemden alle schuwheid afge legd. Blijkens sporen, die men in de nabij heid heeft gevonden, hebben de wilde evers hun gevangen soortgenoot echter nog niet vergeten. met minister Staf en generaal Norstadt, een ere-commando van het Comman do Luchtvaarttroepen uit Nijmegen. Toegejuicht door het talrijke publiek begaven de hoge gasten zich toen naar de eretribune, waar een hartelijke be groeting plaats vond tussen generaal Eisenhower en dr. Drees. De heer Sidney O'Donoghue, Ameri kaans ambassadeur, droeg toen na een korte toespraak de eerste Thunderjet aan minister Staf over. Toen hei doek van de neus van de straaljager was ge trokken en minister Staf de overdracht had aanvaard, klonken het Amerikaanse volkslied en het Wilhelmus. Daarop sprak de minister van Oorlog een dank woord. Tegen 4 uur vertrok generaal Eisen hower weer. Het duizend-koppige pu bliek bracht een driewerf hoera op hem uit, dat de generaal joviaal met zijn pet zwaaiend beantwoordde. Tevoren had het Commando Lucht vaart Opleidingen hem nog een aardige verrassing bereid door met een forma tie Harvards over te vliegen, die de letter E vormde. Zowel Zaterdag als gisteren is het vliegfeest op Ypenburg schitterend verlopen. Het hoogtepunt vormde het stunten met Thunderjets van de „Skyblazers", vier Amerikaanse pilo ten, die hun toestellen met angstaan jagende snelheid over de hoofden van de duizenden joegen en prachtige staaltjes van vliegkunst lieten zien. Als slotstuk vlogen ze met vieren als een ster omhoog, om op een hoogte van 3 km uit elkaar te spatten en even later met een razende snelheid en onder elkaar laag over het vliegveld te schieten, zodat het leek of de bomen, waarover ze rakelings heen- vlogen. in een woendende orkaan ge staan hadden! Het experiment van de vliegende mens heett zowel Zaterdag als Zondag geen doorgang kunnen vinden. Op last van de minister van Verkeer en Water staat werd het waagstuk om veiligheids redenen door de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst afgelast. De Zwitser Walti heett zijn stoute stuk met een stevige hoofdpijn moeten betalen. Tijdens zijn val raakte hij met zijn voeten in de touwtjes van een van zijn parachutes verward, waardoor hij slechts twee parachutes kon gebruiken en met een smak op de grond terecht kwam. Overigens is alles zonder onge lukken verlopen. Het stralende zomer weer heeft er niet weinig toe bijgedra gen, dat de derde I.L.S.Y. zo uitstekend is geslaagd. Op de vooravond van de Eindhoven- se kermis is het in een café, „De Klei ne Man" genaamd, aan de Laagstraat in het stadskwartier Gestel te Eindhoven, tot een vechtpartij gekomen, die aan de vierenvijftigjarige ongehuwde arbeider A. M. G. M. het leven heeft gekost. Er ontstond een woordenwisseling tussen genoemde M. (die in 't café inwoont) en de zevenenveertigejarige gemeente arbeider H. T. S. De ruzie werd gevolgd door een vechtpartij; plotseling kreeg M. een vuistslag tegen de linkerslaap, waarna hij bewusteloos ineenzakte. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. S. is later in zijn woning te Eindhoven gearres teerd. Het stoffelijk overschot is in be slag genomen. p 1 Juli 1950 trad de Europese Be- talings Unie in werking. Zij had ten doel de handel tussen d* daarbij aangesloten Europese landen te vergemakkelijken en uit te breiden door het verlenen van crediet en het on derling aanvaarden van eikaars munt tegen de officiële wisselkoers. De duur der Unie werd op twee jaren gc-steld; haar doelstelling was het uiteindelijk vrij maken van de handel en het gera ken tot een normale, vrijwillige inwis selbaarheid der Europese munten, ge baseerd op de Amerikaanse dollar als standaarómunt. De V. S. stortten ter wille van dit ideaal 300 mill, in een speciaal fonds, bestemd om de noodlijdende onder de deelnemende landen te hulp te komen. Nederland ontving in dit verband 30 mill, en daarnaast de mogelijkheid om 300 mill, aan crediet op te nemen. Evenals elk ander deelnemend land wa ren wij evenwel aan de volgende voor waarden verbonden: Op de eerste tran che van 60 mill, behoefden wij geen terugbetaling in dollars of goud te ver richten. op de tweede moest dit voor een vijfde gedeelte wel gebeuren, op de derde voor twee vijtden. op de vierde voor drie vijfden en op de vijfde voor vier vijfden. Daar, zoals boven ge zegd, de E.B.U. een duur van twee ja ren moest hebben, kon men redelijker wijze verwachten, dat Nederland, nu het eerste jaar verstreken is. nog pas in de derde tranche zou ziin beland Thans blijkt echter, dat wij einde Juni, dus reeds een jaar na het in wer king treden van de Unie. 240 mill, hadden opgenomen, zodat wij in de lopende maand reeds in de allerlaatste tranche met terugbetaling van 80 pCt. in dollars waren terechtgekomen. Na uitputting van de laatste 60 mill, zou den wij dus, waarschijnlijk in de ko mende herfst, uit de Unie moeten tre den. Vandaar, dat wij bij de Raad van de Unie hebben aangeklopt met het ver zoek ons nog een verder crediet van 60 mill, te willen verlenen om weer wat tijd te winnen. Dit verzoek schijnt geen goed onthaal te hebben gehad. Wel zou thans nog worden onderhan deld over een veel kleiner crediet on der zeer strenge voorwaarden. Of wij nu 60 mill, krijgen of veel minder, of wij dus meer of minder tijd winnen, het einde van het liedje zal wel zijn. dat. zoals de ondervinding het heeft geleerd, elke poging om met kunstmatige middelen een blijvende verbetering te bewerkstelligen, op een fiasco zal uitlopen. In het onderhavige geval b.v. verzet ten Engeland en Frankrijk zich er te gen dat zij mede moeten financieren om Nederland in staat te stellen in het ka der van de Benelux Belgische overtol lige exportgoederen op te nemen Daar om verwachtte Nederland eigenlijk van België ook een verder crediet. boven de BF 3 milliard, die wij al van onze partner in loen hebben gekregen. Het ernstigste van deze zaak is. dat men van de rijke broeders van de Unie (die goede orde op hun zaken stellen) verwacht, dat zij de arme broeders (die niet altijd even zuinig zijn) voortdurend nieuwe levensmoed zullen inblazen met klinkende munt. Op de duur is een dergelijke taak bovenmenselijk. Hierbij komt nog, dat er van de door de EBU be oogde vrije inwisselbaarheid van de munten heel weinig schijnt te komen. De crediteuren van de EBU gaan waarschijn lijk van het standputt uit, dat Neder land boven zijn stand heeft geleefd met geleend geld en ook Amerika begint te kennen te geven, dat 't geen lust heeft door te gaan de regeringen in staat te stellen op te gróte voet te leven. Immers wenst de ECA reeds meer direct met het bedrijfsleven in contact te komen voor rechtstreekse hulp. Uit een en ander zou men kunnen opmaken, dat van Neder land een grote versobering zal worden verwacht: dat de importen en Rijksuit gaven zullen moeten worden verminderd en de export verder opgevoerd om tot een meer evenwichtige betalingsbalans te komen. Tenslotte lijkt het geenszins uitgesloten, dat ter vergemakkelijking van bovengenoemde factoren en tot be vordering van eventuele verdere credie- ten een nieuwe devaluatie van de gulden tegen een nog niet definitief vastgestel de gewijzigde officiële wisselkoers ern stig wordt overwogen. De voor zeer grote bedragen geconstateerde dagelijkse handel in dollarleningen op de Amster damse Beurs wettigt in elk geval het vermoeden, dat de bewuste aankopen worden uitgevoerd voor rekening van een welingelichte zijde. In de Brits-Iraanse oliekwestie hebben zich in het afgelopen weekeinde enkele gunstige ontwikkelingen voorgedaan. Engeland heeft Perzië tegenvoor stellen gedaan voor hervatting van de besprekingen en reeds enkele uren later heeft de Perzische regering hierop gereageerd. Volgens Perzische bronnen, die in nauw contact staan niet het kabinet, is dit antwoord gunstig. Harriman, de Amerikaanse bemiddelaar, die Zaterdagmorgen in Londen is aangekomen, zal begin dezer week naar Teheran terugkeren met het gevoel, dat er goede kans bestaat een nieuwe overeenkomst tussen Groot-Brittannië en Perzië uit te werken. De Britse tegenvoorstellen, waarin de grondslag waarop Engeland bereid is een nieuwe delegatie naar Perzië te zen den kenbaar werd gemaakt, waren ver vat in een boodschap van Harriman aan de Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran, Henry Grady, die de boodschap Zondagmorgen aan de Perzische pre mier, Mossadeq, heeft overhandigd. De Perzische vice-premier, Hoessein Fate- mi, noemde de tegenvoorstellen „hoop vol". Hij weigerde de boodschap van Harriman verder te bespreken, doch U.P. verneemt van welingelicht^ krin gen, dat de boodschap Britse tegenvoor stellen bevatte. Perzië werd verzocht een redelijker houding aan te nemen ten aanzien van het Britse personeel op de olievelden. Gevraagd werd voorts te preciseren of het standpunt van Per zië inzake nationalisatie beperkt is tot de letter van de wet. En tenslotte werd Perzië verzocht geen beperkingen te stellen aan mogelijke besprekingen, al vorens deze begonnen zijn. Premier Mossadeq hield gisteren en kele uren na de ontvangst van de voor stellen uit Londen een speciale kabi netszitting, waarbij tevens verscheidene adviseurs op het gebied van olie aan wezig waren. Na deze zitting verklaar de vice-premier Hoessein Fatemi, dat men het Iraanse standpunt aan de Ame rikaanse ambassadeur Henry Grady had kenbaar gemaakt met het verzoek het aan Londen door te geven. „Onze bedoelingen zijn om de im passe te doorbreken en een atmos feer te scheppen voor het houden van besprekingen", zo vertelde Fatemi, De minister van Onderwijs, Sanjabi, verklaarde; „Het schijnt dat de En gelsen de nationalisatiewet hebben geaccepteerd. Ik ben optimistisch. Ik hoop dat met goede verstandhouding de nationalisatiewetten kunnen wor den nageleefd en het geschil beëin digd kan worden". „Het Iraanse standpunt is verzoenend deelde Mar- thine Daftary, een lid van de Iraanse olie-maatschappij, nog mede. De „Anglo-Iranian" heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de enorme raffina derij te Abadan, de grootste in de we reld, morgen zou worden gesloten. Zulks Vliegers stijgen omhoog tegen de wind in, niet met de wind mee geschiedt, volgens een woordvoerder van de maatschappij, „niet om de Perzen schrik aan te jagen, maar enkel omdat de opslagtanks, die 500 millioen gallons kunnen bevatten, vol zijn". Nassergholi Ardalan, een lid van de Perzische olie commissie, heeft Zondag de berichten over het sluiten van de raffinaderij te Abadan echter tegengesproken. Hij zei- de, dat de raffinaderij nog tien dagen aan het werk kon blijven. Er bestond hoop, dat met Engeland overeenstem ming zou worden bereikt, waardoor de sluiting voorkomen kon worden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Hedenochtend tijdens de behandeling in appèl voor het Hooggerechtshof te Singapore van de zaak-Bertha Hertogh tegen de oAgeldigverklaring van haar „huwelijk" met Mansoer Abadi was er op de publieke tribune slechts weinig belangstelling. De advocaat van de partij-Mansoer zette uiteen, dat het lagere hof niet be voegd was het huwelijk ongeldig te ver klaren. Bij de behandeling in eerste aan leg is. aldus de raadsman, gebleken, dat ten tijde van de huwelijkssluiting Ber tha de oprechte wens koesterde, Mo hammedaanse te blijven en dat niets was gebleken van dwang of listige kunstgrepen om haar tot het huwelijk te bewegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1