GUNSTIGER STEMMING TEN AANZIEN VAN DE GEZINSRAAD 'Bric de Noorman: DE PfcUS DEP WRAKE WÊm m KONINKLIJK BEZOEK AAN ALBLASSERWAARD TOT DE RAND VAN DE AFGROND plfc mat BRONZEN LEEUW VOOR DAPPERE RELIGIEUZE- VERPLEEGSTER I.C.V. NIET VERANTWOORDELIJK VOOR BESLISSINGEN VAN I.A.B. KATHOLIEKE SOCIALE DAG IN HET STADION TE HENGELO 98PS8tij encyclieken "AKKERTJES K.V.P. in strijd voor steun aan het grote gezin nog alleen Liefde is niet hetzelfde als liefdadigheid" Herdenking sociale WEST-JAVA IS HET ZORGENKIND Werkzaamheden worden critisch gevolgd Zenuwpijn 4 MILLIARD DOLLAR VAN JAPAN Mag. dr. J. v. d. Ploeg te Nijmegen benoemd IN Streefkerk toont aspecten van zijn leven in acht tableaax-vivants PRINS BERNHARD BIJ AVIOLANDA DOOR LEO BRADY „POPPENSTAD' ZANDVOORT Zij verrichtte zelfstandig enige operaties in ziekenhuis in de vuurlinie' Boerderij afgebrand 2 MAANDAG 30 JULI 1951 PAGINA 3 PROF. ROM ME OP GEZINSCONGRES TE BLOKKER: NEDERLANDSE INGENIEURS NAAR GRIEKENLAND Belangrijke opdracht aan ons land? Na het heengaan van Serrarens Onveiligheid in Indonesië ELBURGS STADSOMROE PER OP NON-ACTIEF Indonesië eist: Voor schade gedurende de bezetting GOEDERENTARIEVEN N.S. 15 AUG. VERHOOGD Opvolger van Mgr. dr. B. J. Alfrink mwmé 53 BENOEMING BIJ DE E.E. PATERS M.S.C. Tentoonstelling van de Bond Zonder Naam f80.000 a f90.000 schade (Van onze verslaggever) Prof. mr. C. P H. Eomme heeft Zondag op het gewestelijk Gezinscongres in Blokker (N.-H.) voor een talrijk gehoor een zeer duidelijke uiteenzetting gegeven van het doel en de taak van de Gezins raad, waarvan de instelling in Novem ber 1950 aan de orde is gesteld. Hij heeft tevens de gezinspolitiek van de K.V.P. behandeld, daarbij de verscheidene te genslagen in de Tweede Kamer, die de K.V.P. in haar nimmer aflatende zorg voor het grote gezin heeft moeten in casseren, gememoreerd en er op gewe zen dat men oploopt tegen de steeds ho ger rijzende muur yan meningen, dat het maar eens uit moet zijn met de min of meer grote zorg voor het grotere gezin. Wij staan in de Eerste en Tweede Ka mer eenzaam op het gebied van de ge zinspolitiek, zo begon prof. Romme zijn rede. Sedert het optreden van het tweede kabinet-Drees hebben wij viermaal te genkanting tegen ons streven tot steun aan het grote gezin beleefd. Allereerst is de motie-Andriessen, die wilde waken rio8in onevenredige achteruitgang van ne lonen voor de hoofden van grote ge zinnen, verworpen. Daarna heeft de Ka mer het regeringsvoorstel om de on evenredigheid van de vijf pet. toeslag op de kinderbijslag voor de grotere gezin nen weg te nemen verworpen. Inzake de noodvoorziening van de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen heeft de rege ring de grote gezinnen de voet dwars gezet en tenslotte is de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek verlaagd. Wel niet tot zestien, maar dan toch tot zeventien jaar. Dit zijn droevige voorbeelden; ze zijn echter niet verrassend. De K.V.P. staat in haar streven, het grote gezin te steu nen, alleen of nagenoeg alleen. De Gezinsraad zal de zaken van het gezin bezien in onderling verband. Hij is een lichaam van overleg tussen over heid, maatschappelijk leven en gezins leven. Hij moet zich over de betekenis van het grote gezin uit maatschappelijk oogpunt beraden, rekenschap geven, wat er geschied is en of dit al of niet aan vulling of wijziging behoeft. Hij moet verder bepaalde fouten herstellen en in lacunes voorzien. Langzamerhand, aldus prof. Romme, kan men een gunstiger stemming t.o.v. de Gezinsraad constateren. De P. v. d. A.-fractie wil aan zijn totstandkoming medewerken. Na tal van besprekingen is men gekomen tot de instelling van een nationale contactcommissie voor de behartiging Van de gezinsbelangen. Dit kan een stap zijn tot de verwerke lijking van de Gezinsraad. Een uitgangspunt voor de gezonde groei van deze raad is niet wat ons ver deelt, maar wat ons verbindt, wat wij ten opzichte van het gezin gemeen heb ben. Men moet zich uitrusten met wat spr. noemde de minimum-overtuiging, dat het grote gezin als feitelijk ver schijnsel behoort te worden erkend en ontzien. Zo kan men komen tot een Ge zinsraad als een practisch instituut om gezamenlijk door te dringen in de be langen, noden en behoeften van het ge zin in het algemeen en het grote gezin in het bijzonder. Zo groeit het inzicht in de positie van de gezinnen. De kath. moeten in verband hiermede bun gezonde meningsverschillen tot een constructieve oplossing brengen; zij moe ten gelijk denken en voelen t.a.v. de diepere grondslagen en onze uiteinde lijke doeleinden. Zó moeten wij geza menlijk onze verantwoordelijkheid blij ven waarmaken tegenover onze gezin nen, ons vaderland en God, aldus be sloot prof Romme. Mgr. F. Féron heeft in een boeiende rede de Christusfiguur bezien als de hoeksteen van het gezin. Hij wees op de Vastenbrief van de bisschoppen, die het gezin de bron van alle leven noemen en de tempel waarin men het eerst leert bidden. Het gezin is de school van het leven, waarin het kind leert denken in Gods geest. De taak van de ouders gaat hier zelfs vóór die van de priester. He laas steunen vee] ouders heden ten dage te veel op school, jeugdorganisatie en Kerk. Het gezin moet stevig verankerd zijn in de goddelijke en zedelijke wetten en het moet zijn de zetel van het gods dienstig leven. De pauselijke internuntius, mgr. P, Giobbe, die dit gezinscongres bijwoonde, heeft tot besluit van de dag een plechtig Lof gecelebreerd op een in het Blok- kerse veilinggebouw fraai ontworpen altaar. Twee Nederlandse ingenieurs zijn voor ongeveer twee en een halve maand naar Griekenland vertrokken, om daar in opdracht van de N.V. Grondmij. (grondverbetering en ontginnings maatschappij) te Zwolle plannen uit te werken voor de droogmaking van enige Griekse lagunen, voor het gebruik van draineerbuizen bij die ontginning en voor het uit de weg ruimen van tal van problemen in verband met de bevloeiing van de veengronden rond het voorma lige Yanitza-meer. Vier^andere inge nieurs zullen 2 Augustus met hetzelfde doel de reis naar Griekenland maken. Wie de eventuele uitvoering van het werk te beurt zal vallen, is nog niet be kend, maar het spreekt bijna vanzelf, dat de Nederlanders alles in het werk zullen stellen om die opdracht „naar Nederland te halen". 27. „Er blijft mij niets anders over!" zegt Eric. „Erwin's leven berust in zijn handen." Winonah onderdrukt een droge snik. „Moet ik u dan beiden verliezen?" vraagt zij wanhopig. Maar Eric schudtJhet hoofd. Het moet!" zegt hij eenvoudig. „Het is de enige kans!" Hij keert zien tot Haifa: „Gij moet Likar goed beschermen!" zegt hij op zachte toon. „Ik zeide Hovin. dat hij dood was. En verderhij onderbreekt zichzelf om een bemoedigende blik op Winonah te werpen, die in verwezen smart voor zich staart, „en verder: laat mij werkelijk alleen met de barbaar vertrekken, zoals hij eist. Volgt mij eerst na enige uren met. heer Ewoud en de ruiters! Gij weet, dat Tyrfing het middelpunt is. Maar blijf er aan denken, wie deze Hovin is en onderneem niets overijld! Mijn leven en dat van Erwin kunnen de prijs zijn van één onbezonnen daad!" Haifa knikt sprakeloos. De treurige blik in zijn trouweopenhartige ogen is voor Eric op dit moeilijke ogenblik een groter blijk van aanhankelijkheiddan woorden zouden kunnen vormen. In een eenvoudig reiskleed gestoken daalt Eric de trappen van Wogram's burcht af. Hovin stapt dreunend achter hem aan. Zwijgend en diep onder de indruk kijken de wapenknechten tandenknarsend hun koning en de overweldiger na. Machteloze woede vonkt in hun ogenmaar de bevelen van Eric zelf zijn duidelijk: Zij mogen niets ondernemen Op het voorplein van de burcht stijgt Eric te paard. Hovin zit reeds in het zadel hoog en breed als een blok graniet. De koning werpt een laatste blik vol liefde omhoog naar Winonah. Dan keert hij zich af en rijdt de slotbrug overeen onbekend noodlot tegemoet. Hovin blijft dicht achter hem Advertentie <-Van onze speciale verslaggever) "Meri krijgt af en toe de indruk in katholiek Nederland, dat men soms de gewichtige waarheid uit het oog dreigt te verliezen, dat bij de inrichting van een rechtvaardige maatschappij zoals Paus Pius XI in Quadragesimo Anno zegt het primaat dient te worden toe gekend aan de liefde! En deze liefde is niet hetzelfde als liefdadigheid. Een ge zonde christelijke maatschappelijke orde is geen zaak van liefdadigheid, maar een zaak van recht en plicht." Aldus sprak Mgr. dr. B. Alfrink, Aartsbisschop-coad jutor, tijdens de eerste na-oorlogse Twentse Katholiekendag, die Zondag in het stadion van Hengelo is gehouden. Mgr. Alfrink betoogde niet in die zin over recht en plicht tc spreken, dat de ene groep alleen rechten zou hebben en de andere alleen plichten. In een goed geordende maatschappij heeft elke stand en groep zijn rechten èn zijn plichten. Men dient zich daarbij echter wel be wust te blijven, dat er geen christelijke maatschappij op te bouwen is, alleen maar op het recht. Een rechtvaardige strijd voor een rechtvaardige zaak zal zelfs onchristelijk worden, wanneer de christelijke liefde erbij geschonden Wordt. „Alleen recht en liefde zullen samen de christelijke sociale vrede kun nen waarborgen!" Deze Twentse katholiekendag stond geheel in het teken van de herdenking der sociale encyclieken. In deze geest spraken daarom de geestelijk adviseur van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuin- oersbond, pastoor Th. Hendriksen uit "e Steeg en de heer W. Andriessen, voorzitter van de K.V.P. "astoor Hendriksen heeft erop gewe zen, dat, indien wij tot een nieuwe maat schappelijke ordening wensen te komen, een nieuwe geest over ons vaardig moet worden. Hij sprak over de belangrijke taak van de standsorganisaties op gods dienstig en cultureel terrein. Zij dienen de gezinnen van hun leden te doordrin gen met de christelijke gedachte. De wereld is immers niet alleen een econo mische instelling! Hij riep het katholieke volk van Twente op om trouw te blijven aAaa..de idealen van hun grote zonen dr. Ariëns en Schaepman. De voorzitter van de K.V.P. sprak o,a, over het recht van de grote massa op bezit. In verband hiermede vroeg hij de aandacht voor het „sparen", De Waarde van de Pauselijke encyclieken Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Defensie heeft me- .ejedeeld, dat wat de veiligheid in «donesië betreft, West-Java nog steeds Oermat"86"1"110 iS' West"Java is de ba" van politieke stromingen en dëë" r1110 mogelijke benden. In mid- d® toestand normaal. Het hpik.jL daar ziin bevoegdheden voor Eedrn^" van de veiligheid over- ten tS0?! afnT de burgerlijke autoritei- rn Uost-Java nntmil-VnK „i„v. „1- tuati» ?°st"Java ontwikkelt zich de si* Hneen gu j ge zin' De ordeversto- onminalftUt dLage.n het karakter van hoemrip rii De toestand op Sumatra Borneo hchw?°a 0erder normaal. Op 'esultoat j zuiveringsacties tot zfch hebben nv dat talrijke bendeleden >*ndenUopn Zi°h daa" danP„deSekske?niShPdie i°e« b*ter v®n Ceram bevind s elljk deel v®u aanhaiw»« nog restanten lukken doch republiek Zuid-Mo- ®oientiè meer. ben geea fievechts- vatte hij samen in een aantal conclu sies. Ten eerste leggen deze encyclie ken de plicht op tot erkennning van eikaars rechten en plichten. Voorts dient men de noodzaak te erkennen van de P.B.O. en moet het volk le ren de consequenties van de sociale ordening te aanvaarden, Tenslotte riep de heer Andriessen op tot groter eenheid onder het katholieke volk, Tevoren had de voorzitter van „Ka tholiek Twente", de stichting, die deze Katholieke Sociale Dag organiseerde^ de heer G. Kolenbrander Mgr. dr. B. Alfrink ir. J. Ridder de van der Schue- ren, commissaris van de Koningin in Overijssel, de dekens van Oldenzaal, Hengelo en Almelo en vele andere burgerlijke en kerkelijke hoogwaardig- heidsbeleders, welkom kunnen heten.. Na dit openingswoord trok de geüni- formde jeugd van Hengelo in een kleu rige stoet over de sintelbaan van het stadion in een défilé met hun verenii- gingsvlaggen, langs de aanwezige autoriteiten. Een uitzonderlijke plaats werd ingenomen door een groep Poolse arbeiders en arbeidsters in hun natio nale costuums, Des morgens hadden de katholieke jongeren van Twente een grote bede tocht naar het stadion gehouden, waar de hoogeerw. heer deken Van den Berg voor hen een plechtige Hoogmis heeft opgedragen. De predikatie werd gehou den voor deze jeugdige katholieken werd gehouden door de zeereerw. heer G. Jansen, directeur van het mannelijk Jeugdwerk in het Aartsbisdom. Ten besluite van deze feestelijke dag heeft Mgr. Alfrink op het grote altaar, midden op het stadionveld een pontifi caal Lof opgedragen waarbij de gevan gen door de duizenden aanwezigen wer den meegezongen. Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond is te Rjjssel (Fr.), onder voorzitterschap van dc heer Gaston Tessier, bijeen geweest. Over het verloop der besprekingen is een commu niqué verstrekt, waarin o.a. wordt mede gedeeld, dat het bestuur de toestand heeft onderzocht, die voortvloeit uit de laatste verkiezingen voor de raad van beheer van het Internationaal Arbeids Bureau. Zoals bekend heeft de heer Serrarens zijn zetel in het bestuur van de I.A.B. verloren en is in zijn plaats gekozen de heer Vermeulen, secretaris van het N.V.V. Het bestuur van het I.C.V. betreurt het, dat de christelijke vakbeweging, die van het begin af steeds royaal haar medewerking heeft verleend aan de in ternationale arbeidersorganisatie, ver wijderd is uit het leidend orgaan van het I.A.B. Vaststellende, dat de arbeids- groep in deze raad voortaan uitslui tend is samengesteld uit vertegenwoor digers van één richting, spreekt het be stuur als zijn mening uit, dat een der gelijke toestand niet beantwoordt aan het universele karakter, dat het Inter nationale Arbeids Bureau moet kenmer ken. Het legt er de nadruk op, dat de christelijke vakbeweging geen en kele verantwoordelijkheid draagt voor de beslissingen, die de nieuwe raad van beheer van het Internatio nale Arbeids Bureau zal nemen. Het I.C.V. zal de werkzaamheden van de internationale arbeidsorganisatie als consultatieve organisatie construc tief critisch blijven volgen. Het bestuur waarschuwt de niet gou vernementele organisaties voor bepaalde neigingen tot discriminatie, die in de wereldgezondheidsorganisatie aan het licht zijn getreden. Want het is van me ning, dat deze neigingen volkomen in tegenspraak zijn met de geest en de letter van het Handvest der Verenigde Naties en in strijd zijn met een gezonde opvatting van de vrijheid van gedach ten en meningsuiting. Het bestuur heeft de toestand op het gebied van de vakbeweging in Spanje onderzocht en daarbij de onwankelbare gehechtheid van het I.C.V. aan de vak bewegingsvrijheid in herinnering ge bracht. Het heeft op grond daarvan een aantal zeer belangrijke maatregelen ge nomen. Tegenover de talrijke initiatieven, die zich onder de meest verschillende vor men ten gunste van de herleving van de christelijke vakbeweging in Duits land openbaren, wijst het bestuur van het I.C.V. op de grote ernst van deze kwestie en is van oordeel, dat op de eerste plaats de Duitse christelijke ar beiders zelf en niet het I.C.V. een be slissing op dit gebied nemen. Zon treiterende, zagende pijn, die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J Uit het stadsleven van Elburg gaat een stukje romantiek verdwijnen. De omroeper J. Hulsman legt op 79-jarige leeftijd zijn functie neer. Zeven en twin tig jaar heeft hij alles en nog wat aan o'e Ëlburgse bevolking bekend gemaakt. Hij gebruikte bij zijn werk een bekken voor de algemene bekendmakingen, zo als bijvoorbeeld aankondigingen van vis- afslag, doch meer officiële publicaties werden gemeld met een hoorn. Elburg zal het in het vervolg zonder stadsom roeper moeten stellen, want een opvol ger is er niet. Hulsman, die elk bericht ongeveer veertig maal afriep, was in het dagelijks leven schoenmaker. Ook vervulde hij de functie van telegrambesteller en lan taarnopsteker, en bovendien zorgde hij ervoor, dat bij brand de brandweerlie den gewaarschuwd Werden. Radio Indonesië heeft verklaard dat Indonesië vier milliard Amerikaanse dollars van Japan eist ter vergoeding van schade, geleden gedurende de Ja panse bezetting van het voormalige Nederlands Oost-Indië, aldus meldt A.P. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken zei, dat de eis was geba seerd op schattingen van de voormalige Nederlands-Indische regering, met drie vermenigvuldigd. Het Indonesische geld is op het ogenblik n.l. ongeveer één derde waard van de voormalige Neder lands-Indische gulden. Radio-Indonesië verklaarde nog, dat Japan het geëiste bedrag gedeeltelijk in natura, gedeeltelijk in diensten over een lange periode zou kunnen betalen gezien de huidige financiële toestand van Japan. De onlangs door de minister van Ver keer en Waterstaat in de Tweede Kamer aangekondigde verhoging van de goede rentarieven der Ned. Spoorwegen zal 15 Augustus worden ingevoerd. Hedenmorgen is officieel de reeds verwachte benoeming afgekomen van dr. J. v d. Ploeg O.P. tot gewoon hoog leraar in de faculteit der Godgeleerd heid aan de BK. Universiteit te Nijme gen, waar hij les zal geven in het Oude Testament en het Hebreeuws. Dr. v. d. Ploeg is benoemd in de vacature, ont staan door het heengaan als hoogleraar van Z. H. Exc. Mgr. prof, dr. B. J. Alfrink, I»* Na de bezichtiging van Ae oude kerk te Noordeloos op de tweede dag van de tocht door de Alblasserwaard en de Vijf Heerenlanden wandelden Koningin Juliana en Prins Bcrnhard, vergezeld door de burgemeester, de heer M. W. Scha kei, door de dorpsstraat, luide toegejuicht door de bewoners, die hun huisjes op feestelijke wijze versierd hadden (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) ogen, dacht zij; hij denkt dat ik ben bij- man, die opveerde als hij liep, stond par. De bezoekers van de rouwkamers gedraaid, dat de katholieke opvoeding ma'ntig in de deuropening en hield het vertrokken onder het uitwisselen van me tenslotte toch weer te pakken heeft gordijn voor haar opzij. Dat behoorde na- gekregen. „Ik begrijp dat het een mar- tuurlijk bij de „Toegewijde Bedienihg", conventionele verdrietelijkheden,. D« geïntimideerde, slecht-geklede troep schuifelde weg onder het groene neon licht; het leek wel of ze er tegen op zagen, hun aandeel in de narigheid teling 'is geweest." „Het was verschrik- dacht zij. kelijk", antwoordde zij boosaardig. „Die mensen „Mooi van je. dat je gekomen bent", prijs te geven en terug te zakkenen zei hij op verontschuldigende toon. U begrijpt me verkeerd", zei ze scherp, in verzet komend tegen bet idee, zalvende. Als ze even dat Ze uit vroomheid uit harteliikheid. bet lijk knielde, zouden ze misschien Ze wist niet, of ze al die neerslachtig heid, die naargeestigheid en die herinne ringen nog wel vijf minuten zou kunnen verdragen. Maar uit de richting van het kantoortje kwam de krasstem, in dis cussie met een zalvende. Als ze even bij hun eigen, kleurloos bestaantje. Die gele schoenen en die hoeden met bloe- H men onderhielden de traditie. dat ze uit vroomheid, uit hartelijkheid, het lijk knielde, zouden ze misschien zijn Kapelaan Roth kwam achter uit de misschien zelfs uit liefde zou zijn geko- verdwenen. Vijf minuten zou nog wel uit gang tussen de vrouwen door, die hem men. Maar hij ging door: „Je ziet nu. hoe houden zijn. Zij ging naar binnen, staande hielden met vragen en rouwbe- geliefd hij was. Hoe ze hem vereerden." Langzaam liep zij over het dikke vloer- klag. „Wat een slag", hoorde Rita een Hij maakte een vaag gebaar naar de kleed, zich verwonderend over de ruimte dikke vrouw zeggen. „Ik heb hun ver- dikke en magere vrouwen, naar de neer- in de lege rouwkamer, over de massa's I-u,, dat was we€r ,je krassende slachtige mannen. 1 1-1-1- zwoel geurende bloemen en de koele Zij dacht: dat doen ze voor iedere roerloosheid van de oude priester, die geestelijke, dat doen ze ook voor tiran- gerieflijk in de doodkist scheen te liggen, nen gaan. Net zo duidelijk als ik u zie." nen, voor filmsterren. Rouwbetoon kost keurig gekleed in een schone toog, de Ja, zo spraken de rechtvaardigen, dacht z0 weinig. Bernadette, Mussolini. Ru- handen op de borst gevouwen, u j- dolf Valentino; het is allemaal hetzelfde rr" teld' kraaienstem „van gisteravond. Zó'n godvergeten mens. Ik zag hem naar bin- het meisje; de stem van de onuitstaan bare deugd, die maar doorschetterde, als voor ze. een radio, met alle klein-burgerlijke zelf-ingenomehheid van de reclame-om- Jl8n_da?'-.Z0-daC.b!_?'.!a moordenaar zou kunnen ontdekken on- Zij schrok er van, dat het lichaam zo stil lag. Zij betrapte zich er op, dat ze Tfc- hor, j j„i v,ot verwachtte, dat hij een beweging zou më vrneo m S' de maken, de vlakke hand zou uitsteken om vroeg. Hij dacht, dat ik misschien de hü t#» ver- met voldoening, dat zij hier ook tussen de bloemen en de kaarsen zal liggen, dan A )t JfL„ zal haar schrille stem tot zwijgen zijn ,Van de U1twerking. Er kwam een ge- gebracht, zoals nu die van haar oom - kwetste' verlegen uitdrukking en misschien om dezelfde reden. zijn woorden kracht bij te zetten en ver moeid met het hoofd zou knikken bij d® ï6,1 f z w z? en ZG het articuleren. Maar het gezicht bleef ogen. even bleek, de oogleden gesloten, de m zijn hui<j op een eigenaar{jige manier gete kend door de dood. Hij was vertrokken, „Jullie hebben allemaal een goed werk "9 zej en °P moment kwamen dacht zij, om een excursie te maken ,daan". zei de kanelaan nan de begrafenisondernemers de trap af, de naar zijn eigen theorieën. Zij probeerde gedaan", zei de kapelaan, „een werk van - barmhartigheid." De verdiensten worden 2°^ hier al even royaal beloond als in de laagste klassen op school, dacht het meis je geërgerd. „U hoeft nu niet langer te blijven." „We hebben nog één zaakje op te knappen", zei de stem. Het gezicht ging zich de dood volgens de katholieke leer „Mijnheer kapelaan viel Albert uit, voor te stellen en die algemeenheden toe „die jongen van Lynn is er weer. Nu te passen op de eigenzinnige oude ziel maakt hij herrie over de slippendragers." Van haar oom. Op dit ogenblik was hij „Die arme jongen", zei de kapelaan en aj geoordeeld en naar verdienste ge- hij keerde zich van Rita af om naar het straft of beloond, met het vuur of met kantoortje te gaan, gevolgd door Albert. Gods tegenwoordigheid; hij had een De vader kwam stralend van gedien- tocht naar boven gemaakt, door een schuil achter een monsterachtige ring van stigheid naast haar staan. „Er is nu nie- nevelig verschiet en voor zijn Rechter bloemen. „De mannen-congregatie heeft mand -meer binnen", zei hij glimlachend gestaan. Nu had hij alles al gezien. En een krans gestuurd. Ze trokken naar het bij zijn begrafenistoon. „U kunt er nu al- het lichaam, traag als het was, lag daar kantoortje. Kapelaan Roth kreeg Rita m leen zijn. Om hem te zien." behaaglijk in de kist, zonder zich er iets het oog en probeerde de verrassing te Hij sprak opgewekt, als een jongen, die van aan te trekken; het liet de ziel op verhelen, die een ogenblik op zijn rozig een lesje heeft geleerd en er trots op is. het uiterste in de steek, gezicht te lezen stond, terwijl hij naar zij had op het punt gestaan, haar tasje waren zo netjes gevouwen, haar toekwam. en haar handschoenen te nemen en weg „Ik wist niet, dat je zou komen", zei te gaan, de hele boel achterlatend, met hij rustig. O, er is bewondering in zijn de heilige en al. Maar de dikke, ronde De handen alsof de en haar handschoenen te nemen en weg eeuwigheid daar niets mee te maken had. (Wordt vervolgd). In snelle vaart trok de koninklijke stoet bij het bezoek, dat de Vorstin en Prins Bernhard Zaterdag brachten aan de Alblasserwaard, van dorp tot dorp Niet minder dan veertig gemeenten telt dit poldergebied en hoewel de Konin gin zich nóg een respectabel aantal ke ren onder Haar volk begeven heeft, was het uiteraard niet mogelijk alles te bezichtigen wat deze streek, bijzon der ingenomen met het koninklijk be zoek, Haar wel zou hebben willen to nen. Een der plaatsen, waarvoor slechts één minuut oponthoud kon worden uit getrokken, was Streefkerk aan de Lek, doch juist dit dorp was er in geslaagd de vorstelijke gasten het meest originele welkom te bieden. Acht „tableaux- vivants", voorstellende de verschillende aspecten van het leven ter plaatse jacht, visserij, timmerindustrie, vee teelt, sigarenindustrie, enz. waren er langs de dijk opgesteld en de burge meester had een bijzonder goede keus gehad bij het aanwijzen van de figuren, die hier Hare Majesteit hét werk van de streek toonden niet het minst bij de dorpsschone, die zich met karnen be zig hield. Sprekender dan alle redevoe ringen, welke er bij zo'n gelegenheid plegen te worden gehouden, was dit kijk spel in recordtijd. Gezellig was voorts de ontvangst in Nieuwpoort, de kleinste „stad" van Nederland binnen wallen; het grond gebied is namelijk maar 54 ha. groot. Een hartelijk applaus klaterde hier op tussen de huizen aan het bijna speelgoedachtige binnenhaventje, waar de Koningin langs wandelde. In Kin derdijk stond de jeugd, in plaats van met de vrolijk ritselende papieren Vlaggetjes, die overal elders bij hon derden werden gezwaaid, met grappig;e, kleine draaiende molentjes gereed; in Noordeloos had men confetti op de straat gestrooid en te Bleskensgraaf werd, evenals de dag tevoren in Aspe- ren, een psalm bij het afscheid gezon gen: „Dat 's Heren Zegen oP U daal!" Het was een dag vol milde zon, die de vele rivieren en stroompjes, waar men langs reed, deed glinsteren en van de De Hoogeerw. pater Jac. van Erp is voor een tweede triennium als provinci aal overste benoemd. De zeereerw. pa.- ter Jer. Vermin is herbenoemd als over ste van de Braziliaanse werkkring in Rio de Janeiro. In Nederland zijn be noemd: als overste te Tilburg de zeer eerw. pater W. Woudenberg, te Berg sn Dal de zeereerw. pater dr. W. Jaspers, te Stein de zeereerw. pater dr. H. van Zunderen, te Arnhem de zeereerw. pater J. de Jong, te Sittard (Overhoven) de zeereerw. pater J. v. Zandvliet, te Eind hoven (Tivoli) de zeereerw. pater Jac. Adriaanse, te Rotterdam (Una Sancta) de zeereerw. pater J. Vermelis, te Den Haag (Una Sancta) de zeereerw. pater dr. B. Naaijkens. Tot directeur van de Apostolische School Tilburg z.e.z.g. pater drs. J. Krol. Voor de Missies zijn benoemd: naar het vicariaat Amboina de paters Th. Deuling en G. Draayers en br. H. Paternotte, voor het vicariaat Merauke pa ter W. Lommertzen: voor het vicariaat Menado pater S. van Baars, voor het vicariaat Purwokerto pater H. Obbens, voor de werkkringen in de Philippijnen de paters H. v. d. Sman en H. van Engelen en voor de werkkring in Brazilië (Rio de Janeiro) de paters J. deJN&stea A-.Keet, Alblasserwaard-in-oranjetooi een zeer vriendelijke indruk gaf. Tweemaal is een deel van de tocht te water gemaakt; bijzonder verkwikkend was het varen over de Giessen, een door de toeristen gelukkig nog onontdekt ri viertje, ideaal voor de kleine water sport. Prins Bernhard heeft ook dit keer een deel van de dag een andere route ge volgd. Hij bezocht daarbij de Maat schappij voor Vliegtuigbouw N.V. „Avio- landa" in Papendrecht, waar men een deel van de productie der „Gloster Me teors" verzorgt. Om zes uur was in Slie- drecht het einde voor het koninklijk be zoek aan Vijfheerenlanden en Alblas serwaard gekomen; de burgemeesters van alle plaatsen uit de streek stonden aan de kade om de „Piet Hein" met de vorstelijke gasten aan de reling uit te wuiven en rond hen had zich een waarlijk enorme menigte verzameld, die van haar oranjegezindheid geen geheim maakte Advertentie Zondagmiddag is de poppensjad (,.Dol- lv Town") van de Bond Zonder Naam te Zandvoort geopend. In een predicate onder alle H.H. Missen in de parochie van St Agatha heeft pater Loop S.M.M. het doel van deze tentoonstelling toege licht. Om 12 uur had zich een groot aan tal genodigden in het patronaatsgebouw verenigd. Wij zagen de burgemeester, Mr. H. M. van Fenerna met echtgenote, pastoor van Diepen, de katholieke raadsleden Siegers en Lindeman, artsen, hoofden van gemeentelijke diensten en vele anderen. In zijn inleidend woord zeide pater Lot>p dat deze expositie op grond van de beoordeling door des kundigen werd geopend met de ze kerheid van een groot succes. Door de medewerking van de zusters en patiën- ten van de psychiatrische inrichtirig „Sancta Maria" te Noordwijkerhout Is een grote verzameling poppen gevormd waarin de spreuken van de Bond Zon der Naam worden uitgebeeld. De pater bracht dank aan de burgemeester, pas toor van Diepen en de gemeentelijke instanties voor de ondervonden mede werking. Burgemeester van Fenerna verklaarde volgaarne deze tentoonstel ling te willen openen omdat daarin het egoïsme wordt bestreden en het altru ïsme, de naastenliefde, wordt gepredikt. Hierdoor wordt in Zandvoort een tegen wicht gevormd tegen de materialistische inslag welke het leven in de badplaats nu eenmaal kenmerkt. Ook aan cultu rele belangen moet aandacht geschon ken worden. Spr. heeft bewondering voor het werk van de Bond Zonder Naam. De tegenwerping: maar die is katholiek! aanvaardt spr. niet. Het doel van deze actie is goed en dat moet het eriterium zijn. Hierna werd deze unieke tentoonstel ling door de genodigden bezichtigd. Men had grote bewondering voor wat hier te zien is. Het enthousiasme van de bezoekers bleek uit een spontane gift van f 100. Wij onthouden ons van een verdere beschrijving van alles wat er te zien is: Men ga zelf zien op deze tentoonstelling, die tot en met 12 Aug. a.s. geopend is. De zusters van het gezelschap van J.M.J. te 's-Hertogenbosch, hebben te Makassar op het eiland Celebes (Indo nesië) naast uitgebreide scholen ook een groot ziekenhuis: Maris Stella- De hoofdverpleegster nu van dit zie kenhuis, zuster Rumolda (in de wereld M. J. van Scheyndel uit Naaldwijk), werd onlangs onderscheiden met de Bronzen Leeuw. En wel om een dubbele reden. Vooreerst, omdat zij in de rumoerige dagen van 5—8 Augustus 1950, toen het geweer- en mortiervuur bijna niet van de lucht was, door haar tactisch optre- den, de strijdende partijen buiten het ziekenhuis wist te houden en daardoor een onvermijdelijk bloedbad wist te voorkomen. En vervolgens, omdat zw met even grote kloekmoedigheid als be kwaamheid, verschillende operaties ver richtte, waardoor zij meerdere zwaarge wonden van de dood vermocht te red den. De uitreiking van de onderscheiding geschiedde door de Commissaris der Ne derlanden, dr. v. Straten, in een kring van doktoren, verplegend personeel va» „Stella Maris" en enkele genodigden: o.a. was aanwezig mgr. Schneider. Dr. v. Straten las het Koninklijk Be sluit voor, waarin de redenen voor deze onderscheiding zijn omschreven en hij voegde daaraan gelukwensen toe na mens de Hoge Commissaris der Neder landen in Indonesië en persoonlijke ge lukwensen. Mejuffrouw M. ,J. v. Scheyndel (Eerw. Zuster Rumolda), aldus het K.B. „heeft zich door het bedrijven van bijzondere moedige en beleidvolle daden onder scheiden door in het tijdvak van 58 Augustus 1950 als hoofdverpleegster van het R.K. Bevolkingsziekenhuls „Stella Maris" te Makassar tijdens de ernstige ongeregeldheden aldaar op manmoedige op te treden tegen militairen, die dit ziekenhuis wilden binnendringen en zo doende het leven te redden van bedreig de lieden van het ziekenhuispersoneel. Voorts door tijdens deze dagen zonder op gevaar voor eigen leven te letten, terwijl het ziekenhuis in de vuurlinie lag en het door vrijwel onafgebroken automatisch vuur en inslaande mortier granaten voor de aan het ziekenhuis verbonden artsen onbereikbaar was. op verscheidene gewonden, onder wie zich soldaten behorende tot de Konink lijke landmacht bevonden, onder zeer moeilijke omstandigheden eigenhandig vier grote en enige kleine operaties te verrichten, waarbij tijdens een van deze operaties nog naar een andere kamer moest worden verhuisd wegens een vol treffer van een mortiergranaat. Door dit bijzonder moedige optreden te bereiken dat drie van de vier slacht offers, respectievelijk met een arm- e» met een beenamputatie en een buik schot met talrijke darmperforaties, be houden kunnen worden". De directeur van het Militair Zieken huis, luitenant-kolonel dr. Soemarno, zeide als arts met trots van deze onder scheiding te hebben kennis genomen omdat zij een uitdrukking is van waar dering voor het medisch werk. Moge het zuster Rumolda gegeven zijn, nog lang en vruchtbaar te werken in het haar zo dierbare Missieland! F. D. Zondagmiddag omstreeks één uur ont stond waarschijnlijk tengevolge van hooibroei brand in een hooiberg, behorende bij de eeuwenoude boerderij „Kloosterschuur" te Rijnsburg. De boerderij, die werd bewoond door de gebroeders Van Tilburg, brandde tot de grond af. Voorts gingen de woning, twee hooibergen, een zomerhuisje en de stal in de vlammen op. De schade wordt geraamd op f 80.000 f 90.000, die door de verzekering wordt gedekt. De Staten van de Nederlandse An tillen hebben bij de behandeling van de begroting voor 1951 een bedrag van f 35.000 gevoteerd voor bestrijding van de gele koorts-muskiet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3