Televisie gaat starten In September begin met een experimenteelvan drie sober program uur per week GELUIDSFILM BESTAAT VIJF EN TWINTIG JAAR Frater Wigbertus v. Zon overleden Lid van Sint Lucasgilde op zoek naar Charles Eyck HET ZONNEHUIS TE BILTHOVEN BESTAAT VIJF EN TWINTIG JAAR STRAKS EEN STUDIO IN HILVERSUM? BEELDEN UIT MOSKOU VIA DE MELKWEG WEK DE GAL IN UW LEVER OP De stilte als gelaidselemenï Schilder had „een heel goede bui Een gastvrij oord voor catechumenen (Van onze speciale verslaggever) Waarschijnlijk in September (maar mo gelijk ook pas in October, zegt Pr°L Kors voorzichtig) begint Nederland officieel aan het hoofdstuk: televisie. De zender Lopik start dan met een nationaal pro gramma, verzorgd door de gezamenlijke omroepverenigingen en daarna zal iedere week opnieuw de zender Dinsdags- en Vrij dagsavonds anderhalf uur lang in de aeiher zijn. Elk der vier omroepverenigingen komt zo eenmaal in de veertien dagen aan bod en twee jaar achtereen kan Nederland derhalve drie uur per week (en mogelijk na Januari zes uur) genieten van een eigen experimenteel televisieprogramma. Lei wel: experimenteel, want dat is hei belangrijkste woord dal het televisiebedrijf op dit ogen blik bezigt. Overal hoort ge het. Iedereen zegt het en geen ielevisieman, die niet uit voerig komt uitleggen waarom dit woord inderdaad voortdurend en overal moei worden gebezigd en herhaald. Eerlijk ge zegd, die uitleg is nauwelijks noodzakelijk, want ieder die al is hei maar voor één dag in de Hilversumse of Bussumse televisiewereld onderduikt, bemerkt ogen blikkelijk, dat men hem zelfs op de meest voor de hand liggende vragen het ant woord schuldig blijft en moei blijven. Men weet hei namelijk niet. En men weet hei niet, omdat niemand ervaring, niemand routine en niemand zekerheid heeft. Neder land begint een experiment mei een aantal medewerkers, voor wie de eerste resul taten een even grote verrassing zullen vor men als voor de kijkers. Kortom, hei wordt een forse slag in de lucht en geen kijker mag vertoornen omdat hem dat misschien op een bepaald ogenblik zal mishagen. De financiering KONINGIN ONTVANGT VEERTIG VROUWEN Bekend Esperantist Zenders in Zuid en Noord Nieuw tehuis wordt gezocht Een hele toer Eindelijk gevonden Examens Bureau Zuid-Molukken RECHTSVORDERING TEGEN DE STAAT DER NEDERLANDER? Wegens gebeurtenissen te Woerden HR. MS „VAN SPEIJCK" OP THUISVAART DINSDAG 31 JULI 1951 PAGINA 5 De enige experts immers, die wij bezit ten, zijn de mannen van Philips, die tij dens de experimentele uitzendingen van Eindhoven de nodige vakkennis hebben opgedaan en die nu dan ook meteen als instructeurs moeten optreden. En nu wij toch over Philips en over instructeurs spreken: het is misschien wel nuttig, wanneer wij om alle misverstanden te voorkomen eerst even nadrukkelijk vaststellen in welke organisatorische vorm de televisie in Nederland straks bedreven gaat worden. Welnu, de programma's worden op gesteld, uitgevoerd en betaald door de vier omroepverenigingen. Daarvoor is in totaal een bedrag van f 1.200.000 uit getrokken; hetgeen dus betekent, dat ieder van de omroepen voor de eerste twee jaar drie ton voor de televisie ter beschikking heeft gesteld. Iedere om roepvereniging maakt voorts haar eigen programma's, kondigt die voor lopig aan in haar eigen radiogids en iedere omroepvereniging begint zelf met de opleiding van een televisiestaf, die in geen geval ook radiowerk te doen krijgt. Die scheiding namelijk tussen radio en televisie wordt sterk en principieel doorgetrokken. De technische apparatuur en de studio ln Bussum worden betaald en verzorgd en zijn eigendom van Philips. Dit De- drijf heeft bovendien gratis zijn vak mensen en hun ervaring ter beschikking van de omroepen gesteld en Eric de vues, die in Eindhoven ais regisseur tde belangrijkste man in de televisiewereld) Zijn sporen verdiend heeft, treedt ook nu in Bussum voorlopig weer als regisseur op. Hij zal een van de belangrijkste lei ders zijn in dat Irene-kerkje, dat in 1802 gebouwd werd en dat nu aoor ingenieu ze technici is omgetoverd tot Neerlands televisiestudio nummer één. Overigens, het is wel duidelijk, dat het niet in de bedoeling ligt de televisiestudio defini tief in Bussum te huisvesten. Dit ge bouw bv. is weliswaar door Philips met een joyeus gebaar aan de omroepen ter beschikking gesteld, maar zijn eigenlijke bestemming is die van televisielaborato rium voor de N.S.F. En vroeg of laat zullen de omroepen het dus weer moeten ontruimen. Dan gaan zij natuurlijk naar Hilversum, de zendstad bij uitnemend heid, en of zij daar dan of weer een be staand gebouw zullen betrekken of een heuse, levensgrote nieuwe studio bou wen, is bekend noch actueel. De tijd zal het wel leren en als de televisie in Ne derland werkelijk aanslaat, wordt het natuurlijk nieuwbouw. Voorlopig begin nen wij dus in Bussum. De hele staf van de regisseur tot en met de juffrouw van de administratie en alle omroep mensen incluis zal 30 a 35 man be- Men zal zich herinneren, dat er nog niet zo heel lang geleden in ons land berichten circuleerden over plot seling waargenomen Russische tele visiebeelden. Deze berichten deden een stroom van geruchten ontstaan, waarbij sprake was van opzettelijke dyoarsbomerij, geheime stoorzenders, uitzendingen van Leipzig uit, enz., enz. Toevallig is dit geval dezer dagen geheel tot klaarheid gekomen en daarbij is gebleken dat voor derge lijke veronderstellingen geen aanlei ding bestaat. In Genève namelijk is onlangs een internationale conferen tie van o.a. ook televisie-experts ge houden, waarop deze merkwaardige beelden eveneens ter sprake kwamen. De Russische afgevaardigden, die reeds van de meest alarmerende ver halen op de hoogte waren, deelden toen mede, dat deze opgevangen beel den deel uitmaakten van de reguliere uitzendingen van de zender Moskou. Het feit, dat delen van die uitzendin gen zover en zo scherp zijn doorge drongen maakte op de deskundigen niet veel indruk. Het is namelijk bekend dat bepaalde uilzendingen van Philips' experimentele televisie zender in Ierland en andere normale uitzendingen van de BBC in Zuid- Af rikc werden opgevangen. Een stringente verklaring voor deze feiten heeft men nog niet, doch men neemt aan dat sommige secundaire televisie- stralen niet zoals de overige bij de horizon definitief de aarde verlaten, doch dat het bij zeer aparte weersge steldheden en onder zeer bijzondere voorwaarden mogelijk is dat zij via hogere luchtlagen naar de aarde wor den teruggekaatst. Wat het geval Moskou betreft, wij vernemen van deskundige zijde dat men hier zelfs aan een wel zeer merkwaardige reflectie denkt. Het zou namelijk niet onmogelijk zijn, zo zegt men, dat een zich in die periode in de Melkweg bevindende meteoorstofregen eenvou digweg als spiegel gewerkt heeft en de stralen van de Moskouse zender weer tot in Nederland deed doordrin gen. Bewijzen voor deze theorie heeft men niet, doch mede door het on derzoeken van deze kwestie hoopt men nadere gegevens te verkrijgen omtrent de aard en de intensiteit van televisiestralen. dragen. Die heren komen al in de eerste bezitters. Of er spoedig veel meer zijn, week van Augustus bijeen, want dan be- js een brandende kwestie, die gezien ginnen de mannen van Philips die van aanschaffing en installatie de radio te instrueren en moeten de Binnenkort om precies te zijn op 6' Augustus zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de eerste „sprekende film" in Amerika werd vertoond, met name „Don Juan". Dit is maar een titel, Men kan evengoed een andere film noemen van de vele, die „Don Juan" hebben verdrongen, want alle films van die woelige eer ste jaren lijken als twee druppels water op elkaar. programma's worden voorbereid, wil tenminste Nederland inderdaad op het aangekondigde tijdstip zijn eerste uit zendingen kunnen savoureren. Over die programma's wordt onder tussen op het ogenblik hevig gediscus sieerd. De omroepen hebben zich name lijk verenigd in een Nederlandse televi siestichting, waarvan prof. Kors voor zitter is en voor en aleer men het er in die kring helemaal definitief over eens is, zal nog wel enig water de sluis van IJmuiden gepasseerd zijn. Toch kan men er, heel in het algemeen, wel iets van zeggen: 1. de programma's mogen niet duur worden, derhalve geen kostbare shows en geen groots gemonteerde bal letten; 2. men zal zeer speciaal zijn aan dacht richten op wat men nog vry vaag overigens instructieve en educa tieve uitzendingen noemt. Het amuse ment zal zijn plaats krijgen, het „toneel spel" in kleine bezetting ook en dan niet te vergeten de onmisbare televisiefilm, waaraan wij elders in dit nummer bij zondere aandacht besteden. Een heel belangrijke rol zal natuurlijk ook wor den toebedeeld aan de rubriek actuali teiten. Daarover worden, als wij ons niet vergissen, onderhandelingen gevoerd én met de journaalproducers èn met de Ne derlandse Bioscoopbond, en men mag zonder twijfel de hoop uitspreken, dat die besprekingen de allerbeste resulta ten mogen opleveren. Dan, natuurlijk, kan men zich een met kaarten, foto's en filmstukjes toegelicht buitenlands over zicht voorstellen of een gesproken weer bericht. Wat de godsdienstige uitzendin gen betreft, prof. Kors heeft ons als zijn mening kenbaar gemaakt, dat voorlopig een uitzending van een Lof of van een H. Mis niet aan de orde kan komen. Ten eerste niet, omdat zulks vooralsnog tech nisch onmogelijk is en ten tweede omdat daardoor de godsdienstoefeningen te veel gestoord zouden worden. Daar staat tegenover, dat buiten-processies en doopplcchtighcden zich juist wel weer bijzonder voor televisie lenen. Deze programma's, waarover dus nog geen definitieve overeenstemming is be reikt, staan of vallen natuurlijk met de beschikbare gelden. Voor de eerste twee jaar is die kwestie wel min of meer ge regeld, maar dat neemt toch niet weg, dat men in radiokringen hoopt en ver wacht, dat nog tijdens de experimentele periode een noodwetje zal worden afge kondigd, dat de „kijkgelden" regelt. Iedere televisietoestelbezitter zal, zo neemt men aan, jaarlijks dertig gulden belasting moeten betalen en uit die fondsen zullen de radio-omroepen, die na de experimentele periode ook nog de gehele techniek zullen moeten verzor gen, waarschijnlijk voor hun werk wor den gesubsidieerd. Een klassieke strijdvraag daarbjj is nu of kijkgeld alleen voldoende zou zijn voor de gehele financiering der televisie. Velen menen, dat betaalde reclame volstrekt onmisbaar is. De omroepverenigingen, zo heeft ons prof. Kors categorisch verklaard, zijn prin cipiële tegenstanders van reclame. Mocht echter, zo voegde hij eraan toe, de overheid de mening zijn toegedaan dat dit commerciële element niet ge mist kan worden, dan zou het denk baar zijn, dat dergelijke uitzendingen buiten de zendtijd der omroepen wor den gehouden. B.v. een half uur re clame voorafgaande aan het officiële programma. De aan deze reclames te stellen eisen alsmede de verantwoor delijkheid voor dergelijke uitzendin gen zouden bij de wet geregeld dienen te worden. Voorlopig echter beginnen wij zonder reclame. Zij zou uiteraard op dit ogen blik ook weinig zin hebben, want al heeft de zender Lopik voldoende capa citeit om vijf millioen Nederlanders te bereiken, er zijn op dit ogenblik hoog uit enkele duizenden televisietoestel- Advertentie U call 's morgens ..kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln Jiw Ingewanden doen stromen, andera ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt reratopt. wordt humeurig en loom. Neem ??^rP^*"taard,?• CARTER'S LEVERPILr- letjes om die liter gal op te wekken en u,T-«??£?verterinS stoelgang op natuur- Een plantaardig zacht 2J2iel' overtroffen om de gal te doen stromen, miat Carter's Leverpületjes. Maandagmiddag heeft H.M. de Ko ningin ten paleize Soestdijk de leden van de board en de council van de In ternational federation of university wo men ontvangen, die momenteel op uit nodiging van de Nederlandse vereni ging van vrouwen met academische op leiding, haar jaarvergadering in ons land houden. De Koningin onderhield zich geruime tijd met het gezelschap, dat uit een veertig vrouwen, tezamen drie en twintig landen vertegenwoordi gend, bestond. Een geanimeerd gesprek werd gevoerd over de positie en de taak van de academisch gevormde vrouw in de tegenwoordige maatschappij. Frater Wigbertus van Zon, een be kende Esperantist, is Maandag in de leeftijd van 82 jaar te Vught overleden. De thans overledene werd 22 Maart 1869 in Vught geboren. In 1880 trad hij in de fraters-congregatie van Tilburg en was achtereenvolgens werkzaam te Oss, Grave en Tilburg; in 1892 vertrok hij naar de missie van Curasao waar hij acht jaar bij het onderwijs werkzaam was. Hij behaalde daar o.a. de akten Spaans en Engels. Na zijn terugkomst in 1900 was hij werkzaam in het insti tuut Ruwenberg te St. Michielsgestel, de Bossche kweekschool voor onderwij zers, te Tilburg en te Reusel. In 1922 behaalde frater Wigbertus het diploma A en B Esperanto. Hij correspondeerde van Steenwijk uit met Esperantisten in nagenoeg alle landen der wereld. „De navolging van Christus" van Thomas a Kempis heeft hij o.a. in het Esperanto vertaald. Mr. G. M. J. W. van de Ven uit s-Gravenhage is met ingang van 16 Augustus benoemd tot burgemeester van de gemeente Schayk. rond de duizend gulden kosten, ook nog enige bijzonder interessante sociale as pecten biedt. Om met prof. Kors te spreken; het zal wel meevallen; als de mensen speelgoed willen, kopen ze het, desnoods op afbetaling. Hoe dit ook zij, de ontwerpen voor een verdere uitbouw van de zendappa ratuur, die overigens niet door Philips maar door de P.T.T. beheerd worden, zijn klaar. Er komt nog een zender in Zuid-Oost en een in Noord-Oost Neder land, zodat (wanneer?) het hele land bestreken wordt. Voorts zijn op het ogenblik Philips-mensen druk in de weer om nauwkeurig de veldsterkte van Lopik te meten. Philips voelt zich na melijk een tikkeltje moreel verant woordelijk voor de toestelbezitters in het Zuiden en het is helemaal niet on denkbaar. dat Philips zelf in afwach ting van het gereedkomen van de Zuid- Oostelijke zender Lopik voor het Zuiden zou relayeren. Tenslotte nog een enkel woord over de studio: hoog in de (verhoogde) to ren staat een straalzendertje, dat de in Bussum opgenomen beelden doorzendt naar Lopik. Alle anders luidende ge ruchten ten spijt, die verbinding is uit stekend. In de studio zelf kan worden gewerkt met drie camera's. Het ver lichtingssysteem, dat men in Eind hoven gebruikte, namelijk de sterke maar geen nuancering toelatende kwik damplampen, is gewijzigd. Men ge bruikt nu batterijenschijnwerpers, zo als gebruikelijk in alle filmstudio's en hoopt daardoor de dieptewerking van het beeld te kun nen vergroten. Over dat beeld gesproken, op dit ogenblik wordt in Bussum al druk ge- experimenteerd. De cameramensen richten daarbij de toestellen dikwijls vanuit de kerk op straat en de vrou welijke jeugd van Bussum weet dat. Heel vaak ver schijnt zij dap ook in de snoezigste jurkjes met haar opvallendste glim lachje voor de lens. Zij bloost en hoopt diep in haar hart „ontdekten straks beroemd en gevierd te worden. Helaas, haar tech nisch inzicht is zo gering, dat zij veel vuldig de camera te dicht nadert. Het gevolg is triest: haar schoon heid verwordt tot een donkere scha duw en een scha duw kan misschien wel mooi zijn, zij Het vroegere Irene-kerkje tn Bussum. dat door de tech- is nooit knap.'nici is omgetoverd tot een moderne televisiestudio. De schonen van Bussum weten, dat het camera-oog hen ziet. En misschien, mis schien worden zij ontdekt Toen men er eenmaal en zelfs op verschillende manieren in geslaagd was het geluid op een filmband vast te leggen of het geluid van een gramofoon- plaat nauwkeurig gelijk tc laten vallen met het visuele beeld, voelde de indus triële filmregisseur zich in opdracht van zijn producers verplicht zoveel geluid in zijn films onder te brengen als maar mogelijk was. Iedere deur, die men zag dichtslaan, hóórde men dichtslaan, alle voeten die" men zag dansen, hóórde men dansen, alle monden die spreken kon den, deden het ook en hoe! en men zocht meer dan ooit tevoren naar deuren, voeten, monden, revolvers, claxons, onweren.... Het lawaai was opnieuw ontdekt en de klant zou waar krijgen voor zijn geld. Dat al dat geluid op oorverdovende wijze een einde was komen maken aan de nieuwe kunstvorm, die de „stomme" film bezig was te worden, kon slechts een kleine groep van avantgardisten deren. De filmhandel trok er zich niets van aan en terecht, want de filmhandel be greep er niets van en waarom zou men zich druk maken over iets dat verdwijnt wanneer een nieuw fenomeen gereed staat om het oude te vervangen met nóg meer kans op geldelijke winst. Wim Langendijk, lid van het Bever- wijkse Sint Lucasgilde van Amateur schilders, vertelt in de „Paletdop", het aardige contact-orgaan van deze ama teurs, van een bezoek, dat hy tijdens een vacantie-tocht door Limburg aan Char les Eyck heeft gebracht. Aan dit interessante artikel ontlenen wij het volgende: Ik had nog enkele vrije dagen te goed en kreeg het zomaar in m'n hoofd om naar Limburg te gaan. Eerst naar Maastricht, een pracht van 'n oude stad met vele mooie bouwwerken, bruggen, kerken, oude gevels enz. Na een paar uur zwerven door de stad plakte mijn tong aan mijn verhemelte, dus eerst maar even losweken. Bij een kop koffie en de plattegrond van de stad, kwam opeens de naam Charles Eyck in m'n gedachten met onmiddellijk zoiets als een impuls: ..Ik wil en ik zal nu werk van hem zien." Maar waar zit hij? Naar de V.V.V., daar weten ze wel meer. En ja hoor.. „Oho", zei de juf frouw, die mij. hielp „dat is héél mak kelijk te vinden, u loopt maar. eerst zó, dan rechts, dan links, en dan maar rechtuitNet 'n kookboek, zoveel van dit en zoveel van dat en 't gerecht is klaarDariR u wel. En ja hoor. Na een stief kwartiertje stond ik voor een groen deurtje, dat toegang verschaf te tot de oude Sin Andrieskapel, waar Charles Eyck een van zijn ateliers heeft. Want dit is niet zijD enige, hij heeft er meer. Na een flinke bons op de deur werd er niet opengedaan. Ik liet mij hierdoor echter niet afschrikken. ik zou en ik moest werk van hem zien, nu ik zo dicht in de buurt was. In het naastgelegen schoolgebouw had ik meer succes. Na een druk op de bel, ging de deur wagenwijd open en 'n meisje vroeg, wat ik wilde. Prompt zei ik, dat ik even bij meneer Eyck moest zijn. „O, loopt u dan maar hier over de binnenplaats en dan die deur daar in die hoek, daar is wel iemand." Hè, hè, daar stond ik dan voor de deur van het atelier. Op mijn bescheiden klopjes werd, na even geduld beoefend te hebben, de deur voorzichtig op een kiertje geopend en een kleine man vroeg naar het doel van mijn komst. Doodnuchter zei ik, even meneer Eyck te willen spreken. „Komt U binnen". En daar stond ik dan temidden van le vensgrote en nog groter beelden van gips en klei. Bij een van die beelden stond een man met een klein sikje boven op een trap. Toen hij mij zag, daalde hij af, stelde zich voor en al (Van onze correspondent) Op 16 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat te Bilthoven het Zon nehuis werd gesticht. Het Zonnehuis, voor vele katholieken misschien een niets zeggende naam; voor vele niet-katholieken een begrip, hetzij als plaats waar velo onbegrijpelijke en weinig gewaardeerde zaken uit het katholieke geloof duidelijk werden, hetzij als het vertrekpunt voor een reis naar het land der grote genade, waar uiteindelijk de sluier van de niet -ziende ogen werd genomen. Want het Zonnehuis staat open voor ietier, die, op welke gronden dan ook, op de hoogte wil komen van het katholicisme in al zijn aspecten: de dogmatiek en liturgie evenzeer als de cultuur en het gewone leven van alledag. Het Zonnehuis heeft aan ook niets van het onpersoonlijke, dat zelfs het beste conferentieoord nog hééft; het bezit een huiselijk karakter, dat mede wel door de inrichting worat bepaald, maar dat toch grotendeels voortspruit uit de bij uitstek christelijke deugd der blijde gastvrijheid. bied door katholieke geleerden en kunstenaars verzorgd. De parochiekerk in Bilthoven biedt gelegenheid voor het bijwonen der kerkelijke plechtigheden door het jaar. En de liturgie van de grote kerkelijke feesten wordt 's avonds tevoren in het Zonnehuis uiteengezet, eventueel met gramofoonplaten of licht beelden. Ook in huiselijke kring worden deze feesten gevierd, zoals dat in ka tholieke families gebruikelijk is. Het zijn de Vrouwen van Bethanië, die sinds Augustus 1940 deze gastvrijheid voortdurend beoefenen als opvolgsters van zulke eminente mensen als o.a. de missie-arts dr. Oomen, de bekende schrijver ir. Edmond Nicolas, pastoor Metz en juffrouw Bouvin. Hun dienen de taak is het hier een werk te vol brengen, dat onder geen omschrijving te vangen is en waarvan uiteindelijk de voltooiing van hen nooit afhankelijk is. Men kan alles verklaren en alles doen begrijpen en aanvaardbaar maken en zodoende velen begrip bijbrengen voor het Katholicisme. Maar wie van die velen zullen gaan geloven, is een zaak die geen mens kan uitmaken en waarvoor men slechts kan bidden. Speciaal bij hen, die met heel hun wezen de waarheid zoeken, maar nog lang geen keuze kunnen doen, zijn de dagen van geestelijke verdieping bij zonder in trek, omdat in zo'n bijeen komst van een tiental gelijkgezinde en toch alle van elkaar verschillende per sonen het directe contact met God zo veel gemakkelijker tot stand komt. Daarnaast staan de lezingen, conferen ties, weekends en cursussen op dogma tisch, wetenschappelijk en cultureel ge- En naar dit Zonnehuis komen men sen van ieder beroep, van elke levens overtuiging, uit alle gewesten. Niet slechts het Gooi van Utrecht tot Am sterdam, maar Goes evengoed als Leeuwarden zijn de woonplaatsen van de studenten en professoren, maat schappelijke werksters en verpleeg sters, juristen en ingenieurs, artsen en - kunstenaars, journalisten en technici; i geschenk onder couvert aanbieden, be- van gereformeerden zo goed als van stemd voor kapel en bibliotheek, waar- afgelegen. Daarom is men maris sinds September op zoek naar een nieuw Zonnehuis, dat bij Hilversum zou moe ten komen. Men heeft deze plaats uit gezocht, daar men in het Gooi wilde blijven en deze stad goede verbindingen heeft, maar bovendien meer mogelijk heden biedt dan Bilthoven, al was het alleen maar in keuze van kerken. Zo dra men er in slaagt op een rustige plaats in of bij Hilversum een gebouw te verwerven, zal men verhuizen, ook al zal het afscheid van Bilthoven zowel de gastvrouwen als vele katholieke en met-katholieke vrienden zwaar vallen. Hier liggen nu eenmaal vijf en twintig jaren van wederzijds begrip, van vol komen vrij uitspreken, van contact van mens tot mens op de lange weg naar God. Niet alleen de voleinding van hun moeiiyke geestelijke arbeid hebben de Vrouwen van Bethanië in Gods handen gelegd, maar ook de materiële basis daarvoor. Voor hun werk wordt niet betaald en slechte hun, die blijven lo geren, wordt een bedrag van enkele guldens gevraagd voor logies en voe ding, zo zij dit althans betalen kunnen. Maar afgezien van een kleine subsidie van de St. Willibrordvcreniging bestaan hun inkomsten uit vrijwillige giften. Die kunnen groot of klein zyn (Giro 162260 t.n.v. Comité Zonnehuis). Zij zijn altijd welkom. En voor een vaste gift van honderd gulden jaarlijks wordt men zelfs met de titel „Steunpilaar" (met oorkonde) getooid 19 Augustus is de grote feestdag, waarvoor zich een feestcomité onder voorzitterschap van prof. dr. W. Bronk- horst gevormd heeft. Dit comité wil een vrijzinnigen, van schijn-christenen, joden en humanisten, van mensen, die nog bewust gemaakt moeten worden, dat ze zoekende zijn. Rond vijfhonderd logeren er elk jaar en een ongeveer gelijk aantal bezoekt min of meer ge regeld de lezingen Zo is het Zonnehuis, ondanks het na de oorlog verworven dependance „Ca sablanca" vaak te klein voor zijn gas ten, waar nog bijkomt, dat het in Bilt hoven wel mooi en rustig ligt, doch zeer voor men desgewenst ook zijn bijdrage kan schenken. Maar de belangrijkste bij drage voor heel dit werk is toch wel het gebed en met name het H. Misoffer. Op 19 Augustus zal pastoor Metz dit om 10.45 uur celebreren in Bilthovens parochiekerk met assistentie van pas toor Popma en prof. Fortmann. In de met muziek opgeluisterde f eestvergade ring spreekt J. A. M. Weterman, pr., over „Ik geloof in Jezus Christus, Zijn enige Zoon, Onze Heer", aldus het doel van dit en ons werk samenvattend. heel gauw waren we in een geanimeerd gesprek gewikkeld. Hij begon direct iets te vertellen over het grote verzetsmonument, waar hij aan bezig was en was blijkbaar zeer benieuwd naar wat ik feitelijk hier kwam doen, dus zei ik hem dat ik graag wat werk van Charles Eyck wilde zien. Nu trok hij een heel bedenkelijk gezicht en mompelde: „jammer, wat jammer, meneer Eyck is net weg en komt hier vandaag niet weerom, maarmis schien kunt u hem nog wel thuis tref fen, echterhij heeft nooit tijd om iemand te kunnen ontvangen want hij heeft het altijd geweldig drukNu daar was weinig aan te veranderen, dus ik bedankte hem vriendelijk en wilde weggaan. „Maar wacht u 'n ogenblik, meneer had vanmorgen een heel goede bui, ik zal eens bellen of het gelegen komt" en ja hoor, „ik heb goed bericht voor u, of u direct maar bij hem wil komen, dus schiet zo vlug mogelijk op anders is hij misschien weer weg daar hij bijna zo goed als nooit voor belangstellenden thuis blijft". Maar nuhoe kwam ik zo gauw bij hem? „Ja, u moet eerst met de bus naar Meerssen en dan verder met een bus naar Ravenbos, bij 't kapelletje uitstap pen en vraag dan maar naar het huis van Eyck; ik ben echter bang dat u het nooit zult .vinden, omdat het geheelin het groen verscholen ligt". Met deze weinig hoopvolle woorden nam ik af scheid. Wat nu te doen? Goede raad was duur, niet langer denken, dan maar een taxi nemen. Nu ik zover was moest ik doorzetten. Onderweg vertelde de chauffeur mij wat over het leven van dc bekende schilder. En daar stond ik dan als „amateur" voor het grote witte huis. Ik liet de klopper vallen, wijd opende zich de deur een meisje vroeg; „Is u mr. Langendijk?". „Ja die ben ik". „Wilt u even wachten, ik zal meneer roepen'. Ondertussen keek ik mijn ogen uit, in het voorhuis stond een Pièta op een gro te halkist, op de grond lag een Gene- muider mat, recht voor mij uit een weelderige plantentuin omgeven door witte zuilen, die dienden om een glazen kap te steunenik had ogen te kort. Daar kwam Charles Eyck, stak direct zyn hand uit en wees naar z(jn mond. Nu wist ik wel dat hij niet kon spre ken en doof was. pakte vlug potlood en papier en schreef wie ik was en wat ik wilde. Hij wenkte dat ik hem moest volgen de trap op, daar liet hij mij bin nen in een grote ruimte met aan de wand veie schilderstukken, een ezel met nog nat doek in een hoek, een grote ron de tafel heel laag met grote rieten stoe len, links en rechts prachtige doeken pullen, enz. Toen kwam ook zijn vrouw, mevr. Ka rin Mayer geboren te Stockholm 20 April 1901. Zij vertelde me dat dit haar atelier was en dat deze werken klaar hingen om naar een tentoonstelling te gaan. Voor het werk van haar man moesten we naar een ander vertrek. Daar wist ik ook niet wat ik zag.. Aan de wand een stelling met schuifla den met een legio tekeningen en schet sen. Hij trok diverse schuiven uit en liet mij de tekeningen zien. Ik vroeg hem of hij geen schets of krabbel voor mij had, echter dit was reuze lastig daar ik alles schrijven moest. Zo schreef hij dan weer dat hij de laatste twee jaar niets voor zichzelf had kunnen maken omdat er zoveel opdrachtwerk nog ge maakt moest worden. Nadat hij mij nog verschillende mooie dingen had laten zien gingen we naar beneden om de prachtige tuin te bewonderen. Ik bedankte hartelijk en na een vrien delijk afscheid wees hij mij de weg naar het kapelletje, vanwaar de bus vertrok naar Meerssen. Die was ver over tijd, zodat ik volop tijd had om een praatje te maken met mensen uit het dorp. AMSTERDAM. M.O. handelswetensch. A.: P. Kuiper, Zwolle; J. Overeijnder, Gouda; G. Roozen, Heemstede; G. v. Riel Paap, Rijswijk; M. Roobol, Den Haag; H. de Roo, Amsterdam en J. v. Rongen, Schiedam. Engels M.O.; mej. W. Snijder en de he ren; G. Meysal, J. v. Ammeren en A. Os kam. M.O. handelsw. A: W. Schel, Rotterdam; E. Sennema, Heerenveen; G. Schols. Ge leen; A. Schenk, Amsterdam; A. Schildt, Rotterdam; J. de Rijcke, Souburg. AMSTERDAM. Engels MO A: mevr. J. Stuerv. Harte. A. Depoortere, Th. Ge- raets, A. v. d. Hooven, A. Jacobs, G. Otten, E. Ronner, H. v. Wijk, H. v. d. Zijden en J. Verschuren. UTRECHT. Tandartsex.: M. Verplanken, Den Haag; J. Weil, Utrecht; K. Bouman, Zeist; H. Dirksen, Oegstgeest. 's-GRAVENHAGE. Notarieel examen: E. Wientjes. Haarlem, tweede ged. Nederl. MO B: J. Blessinga. Sneek. Nederlands MO A: B. Witzel, Overveen; mej. A. Pozzi, Utrecht; R. Schippers. Beverwijk; G. Drese. Slochteren; mej. M. v. Westenbrugge. Ny- kerk: A. Bloot. Amsterdam: J. Janssen, Honselersdijk: G. v. Beek, Nijmegen: J. v. Houts, Zaandam; P. Simons. Tilburg; mej. M. Loozen. Sittard; P. Lamain. Wissekerke; mej. J. Lampe, Eindhoven; C. v. d. Heiden, Rijswijk; B. Eertink, Enschede; H. Mondna, Hilversum; S. v. d. Berg, Deventer; K. de Boer. Lutjegast; J. V. Oseh, Schimmert; mej. L. Haitjema. Amsterdam; mej. W. v. Cranenbuyk, Vaals; H. Bijl, Rotterdam. De geest waait, waar hij wil en al is het waar, dat de film(kunst) aan de stomme vertoning een volledig in strument had voor de gave ver-beel ding van al wat de filmkunstenaar te zeggen kon hebben, de geluidsfilm had dat evenzeer. Méér zelfs als het er om gaat de kwantiteiten van beide vor men tegen elkaar af te wegen, maar precies evenveel als het er om gaat, de artistieke kwaliteiten met elkaar te vergelijken. De geluidsfilm, die het op kan nemen tegen de stomme film „De Aarde" van Dovschenko, moet nog gemaakt worden, maar zelfs bij de twintigste aanschouwing van dat prachtige werk moet men zich van tijd tot tijd troosten met de overwe ging, dat er ook geluidsfilms zijn. al zou „De Aarde" bij iedere toevoeging van geluid een stap achteruit gaan, zoals „Potemkin" en „Storm over Azië" die stap zeer nadrukkelijk heb ben gedaan. Wij zijn de zwijgende film ontwend, maar zij is en blijft een respectabele realiteit. Intussen heeft dan de geluidsfactor zijn tol geëist, maar ook betaald, want Van Ginneken's „Psuche nikai, vele jaren vóór de komst van het geluid in de film geformuleerd, is op de gang van zaken in de filmomwikkeling vol ledig en brillant van toepassing. Niet alleen de kunstenaars in de filmwereld, zeifs de zoekers naar de (niet te ach terhalen) desiderata zijn vrij spoedig tot de ontdekking gekomen dat de film het rhythme niet missen mag op straffe van hopeloze verveling en aangezien het ge luid. als bij het beeld horend verschijn sel, een belemmering voor de rhythmiek was, is en blijven zal, is men van lie verlee tot de erkenning geraakt, dat de stilte als een element van geluid moet beschouwd worden. Een van de eerste films, waarin deze erkenning een fascinerende bevestiging heeft gevonden is Ruttmann's „Melodie der Welteen experiment dat van meet af aan midden in de roos trof. Ruttmann georuikte hier het geluid als een nieu we dimensie, als een verschijnsel, dat, losgemaakt van het beeld, mét het beeld en via de compositie een spel kon spe len. waarin die twee elementen elkaar zodanig aanvullen, verhevigen, ver nieuwen, dat er een nieuw en samen gesteld element ontstaat: het element „film", in casu het element „geluids film". Men vindt in de verdere evolutie van de film deze stelling herhaaldelijk bevestigd. Noem ze maar op, al die films, die de bewijzen in overvloed be vatten: Werton's „Enthusiasmus" en „Wiegelied", „Die Nacht gehort uns" van Carl Froelich, Ruttmann's stede films. Fischinger's muziekfilms, Anatole Litvak's „Towaritsch", Bernard Vor- haus' „His last journey", John Crom well's „Of human bondage", Edmond Gréville's „Marchand d'amour", Henri Hathaway's „Peter IbbetsonMax de Haas' „Ballade van de hoge hoed", Da vid Lean's „Brief encounter", René Clé ments „Bataille du rail", Robert Flaher ty's „Louisiana Story", Vittorio de Si- ca's „Ladri di bicyclette", Roberto Sot- sellinis „Paisa" enz. enz. om nu nog maar niet te spreken van de vele cere brale maar van inzicht getuigende avantgardistische studies, die in de loop der jaren zijn ontstaan en hun bij dragen tot de rijpwording van het in zicht hebben geleverd. Er is geen film van betekenis aan te wyzen, waarin de regisseur niet op zoek ls ,naar de synthese tussen beeld en geluid. Er is zelfs geen slechte film aan te wijzen, die niet een aantal pogingen doet, want het bloed kruipt waar het niet gaan kan en de mens wil zijn spel spelen, als hij maar even de kans krijgt. Een analyse van de meest willekeu rig gekozen klucht of het allertoeval- ligste drama zou op dit stuk de ene ver rassing na de andere aan het licht bren gen. In de filmentieken ontmoet men nu en dan de uitdrukking een toneel matige film steen des aanstoots voor hen, die het filmrhythme als onaantast baar erkennen. Sommigen, die spoedig vermoeid raken in de strijd of het con formisme als een religie belijden aan vaarden de toneelmatigheid als een soort tussenvorm, die er wel altijd zal zijn. Maar het merkwaardige feit doet zich. voor, dat beide categorieën, de ene bewust, de andere argeloos onwetend, de eisen van het filmrhythme als een axioma aanvaarden, ook in de geluids film. In 25 jaren heeft de „sprekende film", die doorgaans nog te veel praat- en te weinig geluidsfilm is, toch een ontwik keling doorgemaakt, welke respect af dwingt. De talloze belemmeringen voor die ontwikkeling zullen wij in het kort bestek van deze beschouwing maar achterwege laten om te volstaan met de 'conclusie, dat het resultaat van 25 jaar groei respectabel moet genoemd worden. Vijf en twintig jaar is als een csconde in het groeiproces van een cultuurvorm. Dbg. Het Bureau Zuid-Molukken te Den Haag deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van de gebeurtenis sen te Woerden, waarbij Nederlandse ambtenaren, in opdracht van de Neder landse regering, eigenhandig, de Neder landse en Zuid-Molukse vlaggen hebben neergehaald en daarbij die vlaggen op onheuse wijze hebben bejegend, deelt genoemd bureau mede, dat tenzij de regering zich alsnog bereid toont tot een minnelijke regeling vermoedelijk binnenkort een burgerlijke rechtsvorde ring terzake van belediging tegen de Staat der Nederlanden zal worden aan hangig gemaakt, wegens krenking van de hoogste eergevoelens der Ambonezen jegens de Nederlandse vlag en jegens hun eigen vlag". Hr. Ms. fregat „Van Speyck welk schip op 15 November 1949 uit Den Helder naar Curasao vertrok en sedert 5 December van dat jaar aldaar is ge- stationneerd, vertrok 12 Juli uit Willem stad op thuisreis naar Nederland. Het schip, dat onder bevel staat van luitenant ter zee der eerste klasse K, J. Roberti, wordt morgen ter rede van Den Helder verwacht en zal Donderdag 2 Augustus om 15.00 uur de haven van Nieuwediep binnenvaren. Sa- de ;en sen en De dse ne- net iet ïen uw iet jor te de le ter ui- ,kt. aar Lu- us- m- ise n. ïen ve-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5