ENGELSE MINISTER MORRISON VANDAAG IN DE RUSSISCHE „PRAVDA" „MEN HEEFT U VERTELD, DAT WIJ OORLOGSHITSERS ZIJN. NIETS VAN DAT ALLES IS WAAR" Sovjet-regering beschuldigd van achterdocht en vrees te kweken jegens andere volkeren Vijfhonderd jongelui naar Zevende Wereldjamboree vertrokken HEVIG ONWEER TROK OVER ONS LAND Bliksem trof enige boerderijen Tussen neus en lippen 1 Niet langer aarzelen IN 2600 WOORDEN DIENT REDACTIE VAN DE „PRAVDA" VAN REPLIEK Oostenrijk zal hen met open armen ontvangen Kistje met goud verdwenen Volledige teksten in de Britse pers Het weer Tol hoofd en hart ZOUT BELANGRIJK GOEDKOPER Sukarno: Annuleren R.T.C. is onzin Rumoerig afscheid van Julimaand UITBREIDING PSEUDO- VOGELPEST Uit K.L.M.-toestel ROOFRIDDERS PER BROMFIETS WOENSDAC 1 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25133 De Briise minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morri son, heeft het Russische volk vandaag meegedeeld, dat het indien hei werkelijk vrij was zou weien, dat hei Westen vrede wenste en dat de Russische staatsleiders de kiemen van een oorlog uitzaaien. Morrison's duidelijke verklaring van 1.500 woorden is vandaag gepubliceerd in de „Pravda", het te Moskou verschijnende dagblad der communistische partij. Morrison had de „Pravda" in Juni uitgedaagd de verklaring ie publiceren. De „Pravda" heeft de uitdaging aangenomen. Ook publiceerde hei blad een weerlegging van 2.6O0 woorden. „Men heeft u verteld, dat wij oorlogshitsers zijn", schreef Morrison, „dal wij ons door een verbond mei de andere landen van Wesi-Europa en de V.S. lof de landen ioe wapenen voor een aanval op de Sovjei-Unie, dal wij deelnemen aan een wapeningswed loop en dal wij ons op een nieuwe oorlog toerusten. Dal is niet waar, niets van dat alles is waar." fgpipS" Besmette kippen verkocht op Groninger kippenmarkt Overleg inzake de prijspolitiek Liquiditeitspositie midden stand besproken Nederlandse kapitein in Zweden verongelukt Vier broers plegen lood dief stallen ARBEIDERS BESTORMEN DE „TJITJALENGKA" Om textiel te roven Veerboot vastgelopen bij Ameland KHAKI-PANTALOIVS fflinimiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiniiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHininmiiiimimiiiiiiiiiminiiiiiniiiiiiiimiiiniiniiiniiiiniiiiii BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk; Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïtttmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. In de jaren vóór de laatste wereld oorlog waakte de overheid er voor, dat in het ambtenarencorps onbe trouwbare elementen zouden schuilen of daarin zouden doordringen. In 1933 vaardigde de regering-Colijn een amb tenarenverbod uit. Nationaal-socialisti- sche en communistische verenigingen en mantelorganisaties werden geplaatst op de lijst van voor het overheidspersoneel verboden verenigingen. De motivering luidde: „dat deze organisaties om de doeleinden die zij nastreven of de mid delen die zij aanwenden de behoorlij ke vervulling van de plicht als ambte naar in gevaar brengen of schaden." Tegelijkertijd werden de S. D. A. P. en het N. V. V. om dezelfde reden ge plaatst op de lijst van voor ambtenaren van het departement van Defensie ver boden verenigingen. De laatste maatre gel werd in 1938 ingetrokken. Aan het bovengenoemde ambtenaren verbod is het grotendeels te danken ge weest dat het overheidspersoneel in de jaren van de bezetting slechts in on belangrijke mate door nationaal-socia- listische elementen werd beïnvloed. De meeste nazi's kwamen door ingrijpen van de bezetter en zijn handlangers in de rijen van het overheidspersoneel. Hun onbenulligheid en ongeschoold heid maakten hun invloed op de gang van zaken op enkele uit zonderingen na zeer gering. Bij het vervullen van hun landverra- derlijke taak werden zij zeer gehinderd door hun volkomen gebrek aan ervaring in het vervullen van functies in dienst der overheid. Vooral in dat .opzicht bewees het ambtenaren-verbod nog zijn grote nut, ook toen het uiteraard door de bezetter voor nationaal-socialistische organisaties was ingetrokken. Evenals in de dertiger jaren staat de overheid voor een nieuwe bedreiging van zo nog niet in methoden, dan toch in gezindheid landverraderlijke elementen, namelijk de communisten. En nu is het verwonderlijk, dat de regering in 1933 meer diligentie toonde op dit terrein dan thans het geval schijnt te zijn Hoe wel de regering deer de opgedane erva ringen wijs zal zijn geworden, is zij nog steeds nalatig in het nemen van de dringend noodzakelijke maatregelen en het zuiveren van het overheidsperso neel van communistisch gezinde elemen ten. Het is toch buiten twijfel dat om de formulering van 1933 te bezigen de communistische organisaties om de doeleinden die zij nastreven de behoor lijke vervulling van de plicht als ambte naar in gevaar brengen of schaden. Het is angstwekkend, te moeten er varen dat, terwijl de regering al lerlei maatregelen neemt en de bevolking haast niet te dragen offers laat brengen voor de uit- en inwendig? veiligheid van het land, de landverra ders-in-spe rustig in het overheidsap paraat worden gehandhaafd. Deze ele menten krijgen de gelegenheid de rege ringsmaatregelen te saboteren cellen te en eventueel te hunner kennis omende geheime zaken door te geven «n hun meesters achter het ijzeren groep Nederlandse communisten die per vliegtuig van Schiphol naar Moskou vertrokken; daaronder bevond zich een telefoniste van de rijkstelefoondienst! Het is zeker niet zonder reden dat een goed geïnformeerd man als de voorzitter van de R.K. Politiebond ..St. Michael" tijdens het laatstgehouden congres dier organisatie verklaarde het te betreuren, dat de overheid uit de rijen der gezagdragers niet die ele menten verwijdert, die een gevaar kun nen worden voor ons volksbestaan. Deze politieman verzocht de regering toen met alle klem en alle doordringendheid waarover hij beschikte: Laat geen vijf de colonne toe in de rijen der Neder landse ambtenaren! In verband hiermee zij nog vermeld, dat de commissie tot herziening der Grondwet, een gelukkig voorstel heeft uitgebracht met betrekking tot het zit ting hebben van revolutionnaire ele menten in vertegenwoordigende licha men. Volgens dat voorstel zouden deze lichamen uit hun midden die vertegen woordigers kunnen weren, wier streven er kennelijk op gericht is de bestaande rechtsorde met illegale middelen omver te werpen. Morrison schrijft, dat er in Rusland „geen vrije meningsuiting mogelijk is en dat men er niet onbelemmerd aan de weet kan komen, hoe de rest van de wereld leeft en wat de rest van de we reld noodzakelijk acht om elkaar te be grijpen". „Door deze onwetendheid cre- eert men vrees en achterdocht ten aan zien van de motieven van andere vol keren" schrijft Morrison. „Daarom be treur ik het, dat U niet volledig op de hoogte bent van hetgeen er in mijn land gebeurt". Morrison schrijft, dat zelfs de Britse radio-uitzendingen voor Rusland „door uw regering kunstmatig en met voorbe dachte rade gestoord worden. „Ik vraag mij af waarom", zegt Morrison, „wat heeft Uw regering te duchten?" „Ik zou willen dat zij onze practijk zou volgen, de radiouitzendingen van de Sovjet- Unie in de Engelse taal kunnen onge hinderd beluisterd worden en niet al leen. het dagblad van de Britse com munistische partij, maar ook de „Prav da" zelf is verkrijgbaar. Naar onze me ning is iedereen in een vrije en ver lichte democratie in staat zelf te oor delen of hetgeen hij hoort of leest juist is." Hierop antwoordde de „Pravda": „In Rusland bestaat geen vrijheid van het woord, geen vrijheid van drukpers, geen vrijheid van vereni ging en vergadering voor de vijanden van het volk: voor de landeigenaren en de kapitalisten, die door de re volutie ten val zijn gebracht. Even min bestaan deze vrijheden voor onverbeterlijke dieven. voor re volutionnaire agenten, terroristen en moordenaars die door de geheime diensten van vreemde mogendheden gezonden zijn, voor de misdadigers, die Lenin vermoordden. Voor deze gentlemen tracht de heer Morrison toch zeker niet vrijheid van het woord, vrijheid van drukpers en per soonlijke vrijheid te verkrijgen?" Morrisonridder zonder vrees in de Pravda. Maar de blaam..... De "Pravda voegde hieraan toe. dat Morrison vergeten had „het vrij zijn van exploitatie, economische crises, werk loosheid en armoede" te noemen. De Britse radio-uitzendingen naar Rusland, aldus de ..Pravda", vormen tegen het volk gerichte propaganda, bovendien zijn zij een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de U.S.S.R." Morrison verklaarde, dat het Britse volk „geen derde wereldoorlog wil". Hij voegde er aan toe: „Onze allianties zijn defensieve allianties, met U hebben wij het Anglo-Sovjet-verdrag. dat in 1942 afgesloten werd. Zij zijn tegen nie mand gericht, uitgezonderd tegen een agressor". De Pravda antwoordde: „Als dit waar is, waarom hebben de initiatiefnemers van het Noord-Atlantische Pact de Sov jet-Unie dan niet uitgenodigd er aan deel te nemen? Waarom sloten zij zich af van de Sovjet-Unie? Waarom sloten rij dit Pact achter de rug van de Sov- (Van onze correspondent) Vijfhonderd padvinders en verkenners oit geheel Nederland vormden vanoch tend een aanvankelijk woelig, maar na een commando, keurig geformeerd car ré voor het spoorwegpostkantoor te Utrecht. Het waren de deelnemers aan de zevende Wereldjamboree, die te Bad Ischl in Oostenrijk zal worden gehou den. De Postharmonie en een vrachtwa gen vol flesjes limonade kortten de tijd, die verstreek tussen de aankomst der eerste deelnemers uit het hoge Noorden, tot het ogenblik van het officiële af scheid. Land-, zee- en luchtverkenners jonge knapen, en buikige oubazen en zowaar zelfs enkele onzer collega's, al len droegen zij een donkerblauwe das •het d? Nederlandse Leeuw. Nadat de contingentleider, schipper Navelaars van de Katholieke verken ners, stilte had gecommandeerd, sprak d? heer E. A. Schüttenhelm, hoofd van afdeling vrije jeugdvorming van het ministerie vah O. K. en W., de verken ners en padvinders toe, namens staats secretaris Cals. Deze voormalige oubaas tvees op het belang van een Jamboree, Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat in verband met de afschaffing van de accijns op con- sumptiezout, de winkelprijs van zout met ingang van 1 Augustus is verlaagd van 0.21 tot 0.14 per kg. De prijs van gejodeerd zout is vastgesteld op 0.19 Per pak van 1 kg. niet slechts voor de deelnemers, maar voor allen, die van goeden wille zijn Hij sprak de hoop uit. dat men vooral in Oostenrijk persoonlijk vriendschap zal gaan sluiten. „Voel je als ambassa deurs van Nederland," zo besloot spre ker. Nadat ook burgemeester De Ranitz als ere-voorzitter van de afdeling Utrecht der Nederlandse Padvindersbeweging allen een goede reis had toegewenst en de verwachting had uitgesproken, dat deze Jamboree van de eenvoud ook de een voud der harten zou kennen, sprak als laatste dr. Agstner, secretaris der Oos tenrijkse legatie. Deze liet o.a. een in het Nederlands gestelde brief van de ge zant voorlezen, waarin deze zei, er zeker van te zijn, dat men in Oostenrijk met open armen zal worden ontvangen. Tot slot studeerden de vijfhonderd onder leiding van de assistent-contingent leider H. Rozendaal, districtscommissaris der N.P.V. te Utrecht, de Jamb.oree-yell in. Nog eenmaal stonden alley stram toen de Bondsfanfare het Wilhelmus speelde. Daarna marcheerden allen ach ter de muziek het perron op, waar de trein reeds wachtte, die de deelnemers regelrecht naar Salzkammergut zal voe ren, waar de beide hoofdcommissarissen, mr. Ravensloot van de N.P.V. en Baron Van Voorst tot Voorst van de K.V., hen leeds wachten. Een vrolijk groepje padvinders en verkenners op het station te Utrecht, vóór hun vertrek naar de zevende Wereldjamboree, jet-Unie om en in het geheim?" De Pravda herinnerde er ook aan. dat En geland en Amerika weigerden het Noord-Atlantisch Pact te bespreken op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. Morrison vroeg zich af waarom het Westen het nodig vond zijn legers op te bouwrn en beantwoordde daa'rna zijn eigen vraag: „Om openhartig tegenover U te zijn. het is uit hoofde van de po litiek, die door de Sovjet-Unie sedert het einde van de oorlog gevolgd werd.... Wij verwachtten en streefden naar samenwerking me» U in de V. N., maar, helaas, wij werden in onze hoop teleurgesteld. Zij veranderde in twijfel door de weigering van Uw regering in Duitsland en bij het economisch herstel samen te werken. Deze twijfel werd be vestigd toen wij zagen, hoe communis tische regiems in Oost-Europa met ge weld aan de macht werden geholpen en toen de Cominform opgericht werd." Verder vroeg Morrison: „Waarom is het voor Uw regering nodig een politiek na te streven en organisaties op te rich ten, welker enige doel het verwekken van moeilijkheden en het opwekken van internationale haat schijnt te zijn'.'" Hierop antwoordde de „Pravda": „In roerkelijkheid weet men, dat niet de Russen, maar de Engelsen en Amerika nen weigerden samen te werken, omdat zij wisten, dat de Russen er niet in zouden toestemmen het fascisme in Duitsland weer in het zadel te helpen. Om West-Duitsland te maken tot een basis voor agressie.... Even ongegrond zijn de beweringen van de- heer Morri son over communisten, die met geweld in de volksdemocratische landen aan de macht gekomen zouden zijn en over propaganda van het geweld door de Cominform." Morrison behandelde vervolgens de Russische strijdkrachten. Hij verklaarde dat het Westen na de oorlog gedemobi liseerd had en dat Rusland dit niet deed „Langzamerhand kwamen wij tot het besef, dat ons bestaan gevaar liep door het gebrek aan evenwicht in de militaire macht tussen de Sovjet-Unie en de Westerse mogendheden. Dat ge brek aan evenwicht moest hersteld wordenaldus Morrison. De „Pravda" repliceert hierop: ..De Sovjet-regering heeft reeds officieel verklaard. dat zij 32 leeftijdsgroepen demobiliseerde, dat het leger op bet ogenblik de omvang heeft van vóór de tweede wereldoorlog en dat de Britse en Amerikaanse legers integendeel dubbel zo sterk zijn als voor de tweede wereld oorlog. Zou de heer Morrison willen, dat de U.S.S.R. geen leger had, dat vol doende sterk voor de verdediging was?" „Er is in de geschiedenis," aldus de „Fravcta". „geen enkel voorbeeld te vinden van een aanval van Russen op het grondgebied van Groot-Britlan- nië. maar de geschiedenis is getuige geweest van een hele reeks voorbeel den van Engelse aanvallen op. en be zettingen van het grondgebied der Russen". De „Pravda" vroeg Morrison, „om een enkele Russische soldaat aan te wijzen, die een schot gelost heeft op een vreedzaam mens". Het blad voegt hieraan toe: „Zo'n soldaat is niet te vinden. Laat de heer Morri son dan eens behoorlijk uitleggen, waarom Britse soldaten op Korea vreedzame burgers doden?" Morrison verklaarde, dat „de mensen waar ook ter wereld, een oorlog vre zen".. „Uit naam van de Britse rege ring", schreef hij de Russische lezers, „kan ik u de verzekering geven, dat er geen enkele reden bestafat om onze po litiek jegens het volk der Sovjet-Unie te vrezen. Ik hoop, dat hetgeen ik zo openhartig geschreven heb. zal bij dragen tot een beter begrip tussen onze beide volkeren en dat, nu de „Pravda" zijn kolommen voor mij beschikbaar gesteld heeft, ik nogmaals gelegenheid zal hebben het Britse standpunt aan het Russische volk uiteen te zetten en om antwoord tet geven op opmerkin gen, die de „Pravda" zou willen ma ken". In de weerlegging schreef de „Pravda" niet of men Morrison nog maals een kans wil geven zijn stand punt in de Russische pers voor het Rus sische volk uiteen te zetten. Zes landelijke Britse dagbladen en negen vooraanstaande provinciale dag bladen, hebben vandaag zowel de let terlijke tekst van Morrison's uitgebrei de verklaring als het nog langere ant woord van de ..Pravda" gepubliceerd, waarmede een belofte aan de ..Pravda" gestand werd gedaan Het Moskovische blad had n.l. verklaard, het artikel van Morrison onverkort en ongewijzigd te zullen afdrukken, mits zijn antwoord eveneens ongewijzigd en op een voor aanstaande plaats door de Britse pers afgedrukt zou worden Een woordvoer der van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat er geen reden was om te vrezen, dat de „Pravda" veranderingen in de tekst van Morrison's artikel zou aanbrengen. Het zal echter gecontroleerd worden, zodra het nummer van vandaag van de „Pravda" in Londen verkrijgbaar is. Sukarno heeft er in Medan op gewe zen dat het onzin zou zijn de gehele R.T.C.-overeenkomst te annuleren, daar hiermede ook de souvereiniteit zou wor den geannuleerd. Een realistische poli tiek zal er op gericht zijn, slechts de voor Indonesië nadelige bepalingen te herzien. iiHiftMiiiiiMiiimimiiitiHHmiiiimuitiiiiitiiMiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffiiMmiiiiiiiiiiiHiiiifiiiifitiiiimmiuHHMimmmHiimH i In Los Angeles raakte een man van 85 jaar onder de tram. Een voorbijkomende geestelijke kroop onmiddellijk zo ver mogelijk onder de wagen om de onge lukkige in zijn laatste ogenblikken bij te staan. De laatste dag van Juli heeft rumoe rig afscheid genomen van ons land. Reeds in het einde van de middag trok ken in het Zuiden van het land de donderkoppen samen aan de horizon. Beek bij Maastricht was de eerste Ne derlandse plaats waar de bliksem flitste en de donder rolde. Intussen was ook langs de Hollandse kust opkomend on weer gesignaleerd. Langzaam trokken de buien van het Zuiden en het Westen, later ook van het Oosten uit over ons land. Tegen tien uur was het onweer op zijn hevigst. Slechts Leeuwarden had zich nog niet gëmeld; verder waren uit alle delen van ons land meldingen over onweer. gepaard met hevige regens, binnengekomen. De buien bleven lang hangen en de gehele avond bleef het rommelen in tal van plaatsen. Tijdens een kort doch hevig' onweer, dat gisteravond over Winkel (gem. Nu land) trok. is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van de heer H. Huysmans, aan de Van Rijckevorssel- weg te Geffen. De bliksem, die in het achterhuis insloeg, veroorzaakte een felle brand, die al spoedig het gehele huis in lichterlaaie zette. De brandweer uit Den Bosch was spoedig aanwezig, doch kon wegens gebrek aan water wei. nig uitrichten. De boerderij brandde nagenoeg geheel af, slechts enige bui tenmuren bleven behouden. De gehele inboedel ging verloren en de hooioogst, die juist was binnengehaald, were, een De grootste vijand van het recht is het voorrecht. j Vermoedelijk doordat een kippenhan- delaar uit Wezep (Geld.) met pseudo- vogelpest besmette kippen op de Gro ninger kippenmarkt heeft gebracht, is in de gemeente Onstwedde (Gr.) op ver schillende plaatsen pseudo-vogelpest ge constateerd. De kippen zijn op de Gro ninger kippenmarkt aan verschillende kippenhouders verkocht, die de besmette kippen bij hun gezonde kippen hebben gebracht. De veeartsenij kundige dienst te Groningen heeft zich gedwongen ge zien 600 kippen af te maken en verschil lende bedrijven rond Mussel te ontsmet ten. Men heeft dit jaar in de provincies Groningen en Drenthe ongeveer 5000 a 6000 kippen moeten afmaken. Ook op een viertal bed; "ven te Leur (West-Brabant) is pseudo-vogelpest ge constateerd. De besmette dieren werden afgemaakt. De veeartsenijkundige dienst te Breda heeft maatregelen genomen om verdere besmetting tegen te gaan. De minister van Economische Zaken heeft Dinsdag voor de tweede maal een onderhoud gehad met de commissie uit de georganiseerde detailhandel over de prijspolitiek, in het bijzonder 'n verband met de jongste ontwikkeling op prij- zengebied en het daarmede nauw sa menhangende vraagstuk van de liquidi teitspositie der middenstandsbedrijven. De minister zal tezamen met zijn ambtgenoot zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts. die de bespre kingen niet heeft kunnen bijwonen, het overleg met de commissie voortzetten. Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met regen- of onweersbuien, sommige wellicht met zware wind stoten, morgen overdag opklaringen en afnemend buiig. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen Zuid- West en West. Koeler overdag. Zon: 5.01—20.30; Maan: 3.59—20.40. prooi der vlammen. Het vee kon wor den gered. Enige belendende schuren werden niet door het vuur aangetast- Ook boven Groningen heeft zich gis teravond een zwaar onweder ontlast- De assistentie van de brandweer uit de stad Groningen werd gevraagd voor twee felle boerderijbranden. In Ferwer- dermeedum (gemeente Ezinge) sloeg de bliksem in de boerderij van de heer B. Meisinga- Een felle brand ontstond en in korte tijd was van de boerderij en van de bedrijfsgebouwen weinig meer over. In Peize werd de boerderij van de landbouwer Berends door de bliksem getroffen. Het woonhuis kon worden gespaard, doch de boerderij brandde af. In de provincie Overijssel sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van de heer Ottenschot te Bentelo. Het woonhuis, alsmede twee schuren, ston den spoedig in brand. Hoewel de brand weer uit Delden spoedig ter plaatse was, kon van de boerderij en schuren niets gered worden. Ook de inventaris ging grotendeels verloren. In Ouder kerk aan de Amstel werd een hooiberg het slachtoffer van het hemelvuur. Een kistje met goud ter waarde van ongeveer f 120.000 is tussen Johannes burg en Rome uit een K.L.M.-vliegtuig verdwenen. Te Johannesburg gelooft men. dat de verdwijning in verband staat met het verloren gaan van diaman ten ter waarde van f 250.000 in Maart j.l. tussen Johannesburg en Londen en met het verdwijnen van een zending goud tussen Londen en Zuid-Afrika op 28 Juni. Men vermoedt, dat een en ander het werk is van een internationale bende. Het thans vermiste kistje bevatte twee en twintig 9taafjes goud van 22 karaat. Het is verzonden door een firma in Johannesburg en onder politiebewa king naar het internationale vliegveld van Palm ietfontein vervoerd. Toen het vliegtuig in Rome landde was net kistje verdwenen. (Van onze correspondent) In Winschoten en wijde omgeving heerst momenteel zeker een lood- schaarste, want er is bijna geen plaats, waar niet tientallen kilo's lood gestolen zijn. Vier broers hebben zich hieraan schuldig gemaakt. Moderne roofridders waren het, want ze trokken geregeld „op loodroof" per bromfiets. De buit loopt in de honderden kilo's. In Groningen werd bij een opkoper een partij lood van ongeveer driehon derd kilo in beslag genomen en bij deze looavoorraad bevonden zich enkele stukken, die eens hun nuttige functie vervulden ergens op het dak van een school, een kerk of een fabriek in een van de plaatsen van Oost-Groningen. Er was derhalve een spoor en het duur de niet lang of de politie uit Winscho ten Kad voldoende bewijzen in handen gekregen om vier broers wegens dief stal van lood te arresteren. Het waren de vier gebroeders K., resp. 29. 22. 20 en 19 jaar oud. Woensdagmiddag om ongeveer twee uur werd de „Tjitjaiengka'die te Tandjong Perak gemeerd ligt. bestormd door ongeveer 200 arbeiders. Zij drongen op het schip door en verdwenen in een van de ruimen, waaruit ongeveer 500 singlets werden gestolen. De politie, die direct aanwezig was, zette de om geving van het schip af en omsingelde de 20Ó arbeiders, die daarna stuk voor stuk gevisiteerd werden. Het resultaat was echter maar zeer pover. Slechts op een arbeider werden 21 singlets gevon den, de rest bleef zoek. Wederom is eer. der veerboten van de rijksveerdienst op Ameland vastge lopen op de ir. toenemende mate onbe vaarbaar wordende route langs de zand platen tussen Nes en Holwerd. De on geveer honderdvijftig passagiers moes ten de nacht op het wad doorbrengen. Advertentie 'ARTELJ0R1SSTRAAT 20 TEL. 13439 ntmiiitaMUMiiiM De kapitein van het Nederlandse mo torschip June, de 43-jarige Rotterdam mer G. H. van Leeuwen, is gisteren in de Noord-Zweedse haven Sundsvall om gekomen bij een ongeval. De kapitein, die toezicht hield bij het laden, geraak- te bekneld tussen een kraan en een con- j bezetten, en omdat, ook tragewicht. zonder oorlog Oostenrijk Een gat in het IJzeren Gordijn Amerika. Frankrijk- en Engeland hebben velerlei redenen om de schijn van samenwerking met de Russen in Oostenrijk op te houden. Zij hopen, dat Russische politieke of mi litaire nederlagen elders de kans zullen vergroten om met de Russen tot overeenstemming te ko men over het terugtrek ken van alle bezettings troepen uit Oostenrijk. Dit zou de communisti sche bedreiging aanzien lijk verminderen en de Russen dwingen 44000 man uit Oostenrijk weg te voeren en de in Honga rije en Roemenië geleger de Russische troependie daar gestationneerd helen om de Russische aanvoer naar Oostenrijk te „be schermen", naar huis ie zenden. De Westelijke mogendheden hopen nog steeds, dat op zekere dag het gemanoeuvreer van de Russische diplomatie zal leiden tot een Oosten rijks vredesverdrag. Een dergelijk verdrag zou be tekenen. dot het kleine Oostenrijk met zijn 7 mil- lioen inwoners een bastion van het Westen gaat worden, want de overgrote meerderheid van de overheersend ka tholieke bevolking voelt niets voor het communis me. De Russen handhaven de „samenwerking" met 't Westen, omdat zij weten, dot als het tot een alge mene oorlog mocht ko men, zij gemakkelijk heel Oostenrijk zullen kunnen Een ongeluk zit in een hier wel heel zonderling hoekje. Politie en brandweer kwamen er aan te paw het klemzittende- voetje van de 14 maanden oude Candy Johnson te bevrijden. voor hen van grote waar de is, ook al is de Oosten rijkse regering anti-com munistisch. Oostenrijk vormt een gat in het IJze ren Gordijn, waardoor de grootste wettige en on wettige handel tussen Oost en West in Europa stroomt. Rusland betrekt uit Oost-Oostenrijk grote hoeveelheden olie en in dustriële goederen, ener gie en grondstoffen. Door zich aan de letter van de bezettingsovereenkomst te houden, kan de Sovjet- Unie aldoor schermen met haar „goede trouw" Zowel voor het Westen als voor het Oosten is vooral de Oostenrijkse hoofdstad Wenen op het ogenblik het grootste spionnage-centrum van de wereld De inlichtin gendiensten van een tien tal landen hebben hier hun agenten, die elkaar be- spionneren. om achter ei kaars geheimen te komen. Maar zoals een vooraan staande agent van de In telligence Service ver klaarde: „Het meeste, wat we hier vernemen, is ver zinsel nét als het sprookje van de bestaande samen werking." De sigaar Morris Dreicher, presi dent van het 'Amerikaan se Verbond van Sigaren- rokers, heeft „van de twee fijnste sigaren", die hij uit Amerika had meege bracht, er één geschon ken aan de oude Finse componist Jan Sibelius. De tweede is voor Win ston Churchill. De siga ren hebben 15 dollar per stuk gekost en hebben een lengte van 40 c.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1