De laatste hinderpalen opgeruimd mm ÖS ONTSNAPTEN TE LADDERTJE OVER KRANSLEGGING GING NIET DOOR... U - BESPREKINGEN IN KAESONG IN EEN CRITIEK STADIUM Geen muziek! Departementen werken Receptie op het Plein van Haagse bloemenkoningin GRONINGEN MET 4 M. HOGE MUUR Chelarine „4" ilnel wonderen SHOW VAN KAPSELS IN DE TREIN Er zijn drie dames voor U" ZWARTKOP SEBOREX WESTERSE DEFENSIE PLANNEN Beroep van Mgr. Grösz verworpen Een rustig kaartje in kolenwagon Deportaties op grote schaal in 0.-Europa Nieuwe bisschop van Berlijn gewijd MOORDAANSLAG IN INDO-CHINA deviezenpositie „Mensen en microben FABER OP SINGEL 23 NAAST DE RONDE LUTHERSE KERK WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 FAGINA 5 Perzië zal onderhandelen met Britse lord-zegelbewaarder Stokes Ook op beroep van 6 anderen afwijzend beschikt IISp? Sm "Drastisch optreden" zou einde aan de crisis kunnen maken Ook automatische deporta tie-regelingen in gebruik Spanje neemt sleutel positie in Oorlogsgewonden op weg naar huis Gen. Ridgway nam afscheid Mgr. Weskamm dringt aan op „broederlijke liefde" Vietnamees gouverneur en Franse generaal gedood Circulatie gestegen met 62 millioen IS IETS BETER HOGER BEROEP KOREA- MILITAIREN Het „geleerde" voorhoofd t SEBOREX WERKT WERKELIJK DE VERANDERINGEN IN DE EERSTE KAMER Vice-adm. Van Holthe grootofficier O.N. Film over t.b.c.-bestrijding Partijbureau der K.V.P. gesloten Een eigenaardig verschijnsel in de legergoederenhandel VELE ZAKEN VAREN ONDER VREEMDE VLAG! BIJ FABER KOPEN VEILIG KOPEN! Een Havana-kleurige Brazilian Last minute bag Een complete herenzwemset De laatste hinderpalen voor de nieuwe Brits-Perzische oliebesprekingen zijn gisteravond uit de weg geruimd. Minder dan tien uur nadat Averell Harri- man per vliegtuig uit Londen in Teheran was teruggekeerd, aldus meldt A.P. Hoessein Fatemi, de Perzische vice-premier, heeft aan het einde van een vergadering van zijn kabinet en de olieraad verklaard, dat de Britse onder handelingscommissie onder leiding van de lord zegelbewaarder Richard Stokes tegen het einde van deze week in Teheran zal aankomen. De bijeen komst werd ten huize van premier Mossadeq gehouden. Nadien is de premier naar het Saheb Gharanieh paleis vertrokken om te dineren met Harriman en informeel de laatste schikkingen voor de onderhandelingen te bespreken, aldus meldt A.P. Volgens deze inlichtingen blijft alleen nog over de Britten te doen weten, dat de weg geëffend is en datum en plaats vast te stellen voor hernieuwing van de besprekingen, die anderhalve maand ge leden vastliepen. Fatemi verklaarde tegenover A.P.: „Wij zijn zeer optimistisch gestemd. De Perzische regering heeft minister Stokes als leider van de Britse onderhande- lingsdglegatie aanvaard. De oprechte en vriendschappelijke pogingen van de heer Harriman hebben resultaten opgeleverd, die onze meest optimistische verwach tingen overtreffen." Hij zei, dat het kabinet en de Per zische „olieraad" de resultaten van het bezoek van Hamman aan Londen be sproken hadden en voegde er aan toe: „De laatste punten, waarop Morrison zinspeelde, zijn nu opgehelderd." Na de aanval, die Churchill Maandag 'n het Lagerhuis heeft gedaan op de Britse politiek, heeft gisteravond ook de leider van de conservatieve partij in het Hogerhuis, Lord Salisbury, met nadruk een krachtiger politiek jegens Egypte en Perzië geëist. De Egyptenaren, aldus verklaarde hij tijdens een debat over de buitenlandse politiek, zijn een politiek begonnen „van de Britse leeuw te sar ren" en geven zich over aan een hevige anti-Britse propaganda. De eerste mi nister heeft verklaard, aldus Salisbury, dat een krachtiger optreden tegen Egyp te een slechte uitwerking in de gehele Mohammedaanse wereld zou hebben. „Dit standpunt toont een totaal misver staan aan van de fundamentele principes van buitenlandse politiek." Ondertussen zijn gisteren, tot grote vreugde van de Britse arbeiders in het oliegebied van Abadan, vier Britse tor pedojagers de Shatt El Arab-rivier op- gestoomd. Drie ervan, de Chequers, Chi valrous en Chieftain, vervolgden hun W'eg stroomopwaarts naar Basra, terwijl de vierde, Chevron, het anker liet val len bjj de kruiser Euralyus in de Irakse wateren, ongeveer 400 meter van de raf finaderij van Abadan. De aankomst van de schepen heeft het moreel onder de Britse technici doen toenemen. Het be zoek wordt in Perzische kringen be schouwd als vlagvertoon, terwijl de di plomaten in Teheran en Londen spreken over een hernieuwing van de onderhan delingen. Het Hongaarse Opperste Gerechtshof heeft afwijzend beschikt op het beroep van Aartsbisschop Josef Grösz en zes anderen, die onlangs werden veroordeeld wegens „samenzwering tegen de staat en andere misdaden", aldus meldde gis teren het officiële Hongaarse persbureau M.T.I. Mgr. Grösz moet 15 jaar gevangenis straf uitzitten, vijf andere veroordeelden kregen straffen van 8 tot 14 jaar en een zal worden terechtgesteld wegens ,-moord op een Russische soldaat". (Van onze correspondent) De drie van de vier uit de Groninger strafgevangenis ontsnapte gevangenen, die intussen weer achter de tralies zit ten, hebben uitvoerig verteld hoe hun ontvluchting zich heeft toegedragen. De ontsnapping was zeer goed voorbereid. Zü hadden de beschikking over een zaagje, waarmee zij de tralies van hun Het zat de leider van de neo-Nazis- tische „Deutsche Partei", die met een krans bij zijn standbeeld de „grote Duitser" Otto von Bis- marck-Schönhausen wilde eren, niet mee$ De Schupo had hem in z\jn kraag voor hij de plechtigheid kon voltooien. De impasse in de wapenstilstands besprekingen in Korea, die ook vandaag weer te Kaesong werden gehouden, duurt onverminderd voort. De situatie wordt critiek genoemd en U.N.O.-func tionarissen hebben vandaag te kennen gegeven, dat „drastisch optreden" wel licht een einde aan de crisis zou maken. He onderhandelaars hebben tot nu toe nog geen vorderingen gemaakt met be trekking tot de gedemilitariseerde zone. He V.N. blijven pertinent weigeren, zich op de 38ste parallel terug te trekken als prijs voor een wapenstilstand in Korea, zo wordt uit officiële kringen vernomen. He V.N. zijn evenwel niet van mening, dat de besprekingen in Kaesong naar een mislukking gaan als gevolg van het probleem der bestandslijn. In het communiqué van de V.N. over de besprekingen te Kaesong van van daag wordt gezegd, dat wederom geen voortgang is gemaakt. De Chinese commandant te velde in Korea, generaal Peng Teh-Hoeai, heëft in een verklaring voor Radio-Peking ter gelegenheid van de Legerdag gezegd: „Mocht de V.N.-delegatie onmogelijke eisen stellen en deze handhaven, dan zal de vredesconferentie in een misluk king eindigen. Een oplossing in Korea kan slechts worden bereikt als beide partijen het eens zijn over instelling van een bufferzone met de 38ste breedte graad als uitgangspunt en over de terug trekking van de buitenlandse troepen". Officiële kringen hebben verklaard, *^1 de wens der geallieerden om de St'vechtslinie van thans te handhaven, °P minstens twee belangrijke factoren gebaseerd is, namelijk: 1. De 38ste paral lel biedt geen geschikt terrein voor een unie, voor geval weer oorlog op grotere schaal gevoerd zou worden. 2. Een te rugtocht der geallieerden naar de 38ste §faad zou door de communisten worden uitgelegd als een nederlaag van de V.N. De generaal zei dat het Chinese leger De recente deportaties in Boedapest *tjn maar een klein deel van een alge meen plan om millioenen mensen in Host-Europa te verplaatsen, aldus vcr- heemt U.P. in diplomatieke kringen te Honden. In ieder Oost-Europees land, ^'aar de communisten het bewind voe ren, zijn duizenden uit hun huis gezet gedeporteerd naar concentratiekam pen of kleine steden. Volgens schattin ten, gebaseerd op ooggetuigenverhalen eb betrouwbare diplomatieke rapporten f'ie in Westerse hoofdsteden zijn ont vangen, bedraagt het aantal gedepor- eerdcn al aanzienlijk meer dan twee millioen. Bovendien duurt de zuivering altjjd voort. Vier categorieën vallen vroeg of laat Utomatisch onder de deportatieregelin- in de volksdemocratieën: 1. De ge nuien van gezuiverde en gearresteerde °mmunisten. 2. Alle personen die in ®fatie stonden met het oude regime, °als leger-officieren, rechters en andere Unctionarissen. 3. Alle militante leden an partijen die zich na de oörlog tegen rj communisten verzet hebben. 4. Leden an de bourgeoisie en de grondbezitters. Een vijfde en zeer grote categorie be- aat uit boeren die hun medewerking jfeigeren aan de collectieve boerderijen, ^zittingen van de gedeporteerden wor- en geconfiskeerd en hun huizen worden *egeven aan stootarbeiders onder de ^tij-leden, aldus meldt U.P. wordt gemoderniseerd en na verloop van tijd onoverwinnelijk zal zijn. China kon ook geen Amerikaanse bezetting van Formosa en herbewapening van Japan dulden. Op een besloten zitting van de se naatscommissie voor de Strijdkrachten en de Buitenlandse Betrekkingen heeft generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, gisteren ver klaard, dat Spanje Amerikaanse hulp zal krijgen op grond vari de wet op de hulp aan het buitenland. Collins verklaarde, dat hoge militaire autoriteiten het er over eens zijn, dat Spanje de sleutelpositie in de Westerse defensie-plannen inneemt, aldus ver neemt U.P. van leden van genoemde commissies. Om deze reden meende Col lins, dat Amerikaans militaire materiaal zowel als economische hulp naar Spanje moeten gaan om Franco's grote, doch slecht toegeruste leger te helpen moder niseren. De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat prof. Sidney Sufrin, van de Syracuse University, de leiding zal hebben van een economische delegatie, die naar Spanje zal gaan om ter plaatse een on derzoek in te stellen naar het gebruik van leningen voor de industrie van de export-import bank aan Spanje, Generaal Matthew B. Ridgway, de opperbevelhebber van de verbonden troepen, heeft vandaag op het Deense hospitaalschip Jutlandia persoonlijk af scheid genomen van 205 oorlogsgc Won den, die naar hun vaderland terugke ren. Onder de gewonden bevinden zich vier Nederlanders. Het contingent be staat verder uit veertig Britten, zes Fransen, zes Belgen, zeven en negentig Turken, negen en veertig Grieken en drie Ethiopiërs. Het schip komt 16 Sep tember in Rotterdam aan. De namen van de Nederlandse gewonden zijn: Mar tin Groos, H. C. M. van Moll, Anton Duyvestyn en Harry van Hurne, aldus meldt U.P. i cel doorzaagden. Eén van hen had aan een laddertje en een touw weten te ko men en ook hadden zij oude kleren op de kop kunnen tikken. Zaterdagmiddag hebben zij zich in de kleren gestoken. Zij hebben zich met het touw laten zakken en met het laddertje zijn zij de vier meter hoge muur over gekomen. Terwijl de politie het Groningse Ster renbos uitkamde en ook in de omgeving van Groningen naarstig naar de uitbre kers zocht, zaten de vier mannen rustig in een kolenwagen op het Groningse stationsemplacement. Zij legden kalm 'n kaartje en als ze honger hadden ging een van hen voorzichtig wat bessen in de omgeving plukken. Zondagavond zijn de vier uitbrekers op pad gegaan. Twee van hen gingen in de richting Zuidlaren Zij kregen voedsel van boeren en kwamen liftend in de buurt van Zwolle. Hier werden zij, ter wijl zij voor de IJselbrug op een lift stonden te wachten, gearresteerd. Zij gaven eerst voor bouwvakarbeider te zijn, doch vielen spoedig door de mand. De twee andere uitbrekers wisten tot Utrecth te komen. Hier werden zij op het perron ontdekt, maar zij wisten te ontkomen. De Amsterdammer C. is, zoals bekend, later in zijn woonplaats achter haald. De Rotterdamse recherche zoekt nu naar de vierde man, die in Rotter dam woont. De nieuwe bisschop van Berlijn, mgr. Wilhelm Weskamm, die als zodanig is aangesteld na het overlijden van Kon rad Kardinaal Von Preysing, is gisteren in de kerk van St. Sebastian, in de Franse sector der stad, gewijd- De plechtigheid werd door vertegen woordigers der Oost- en West-Duitse regeringen bijgewoond. De kerk v as overvol, terwijl buiten duizenden Ber- lijners het verloop der plechtigheden, zoals dat via luidsprekers werd weer gegeven, volgden- Onder de aanwezigen bevond zich onder meer professor Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn- Ook de Duitse Evangeli sche kerk en de Joodse gemeenschap waren vertegenwoordigd. Na het opdragen van de plechtige Heilige Mis hield de nieuwe bisschop een korte toespraak tot de priesters en de gelovigen van Berlijn. Hierin zeide hij onder meer, dat hetgeen de huidige generatie het meest nodig heeft „broederlijke liefde is, die de Kerk ondanks alle heersende geweld, haat en onrechtvaardigheid, niet zal nalaten telkens opnieuw te verkon digen". Advertentie Gistermiddag heeft de Haagse Bloe menkoningin voor het gebouw van de Hoge Raad op het Plein een receptie gegeven voor de Haagse bevolking. Er was een enorme belangstelling voor dit evenement, ondanks de moordende hit te. die tussen de gebouwen van de mi nisteries hing. Eén tegenvaller was er voor de bloemenlievende toeschouwers: er mocht geen muziek gemaakt, worden bij deze aardige gebeurtenis. De depar tementen werkten namelijk en zomden er een t.è zeer storende invloed ven on dervinden! Nu, dat was dan ook wel te zien: alle ambtenaren en secretaresjes hingen een uur lang uit de ramen Muziek of geen muziek: om even over drie uur arriveerde de Bloemenkonin gin met haar 4 hofdames in een open wagen, luide toegejuicht door het pu bliek. Zij nam plaats cp een geïmpro viseerde troon, waaraan de bloemen niet gespaard waren. Links en rechts van die troon hadden zich dertig ver pleegsters opgesteld van het Gemeente- De gouverneur van Zuid-Vietnam en de Franse generaal, die de grondstrijd. krachten in dat gebied aanvoert, zijn gisteren in Sadec vermoord. De gouver neur, Thai Lap Thanh, en de generaal, Charles Chanson, werden gedood door een handgranaat, die door een lid van de communistische Vietminh-partij, een zogenaamde „zelfmoord-vrijwilliger", tot ontploffing werd gebracht- De aan slag vond plaats tijdens een inspectie in Sadec, dat ongeveer 100 kilometer ten Zuiden van S-aigon ligt. De moorde naar, die 25 jaar oud was, werd zelf ook door de granaat gedood. Twee an dere Franse officieren werden gewond. Thai Lap is in een ziekenhuis gestor ven zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen- Chanson, die 49 jaar was, stierf op weg naar het ziekenhuis- Hij was Franse commissaris in Zuid-Viet- nam. De lijken van de twee vermoorden zijn naar Saigon gebracht. President Vincent Auriol heeft een telegram ge zonden aan de weduwe van Chanson in Indo-China- West-Duitsland Amerikaanse amb tenaren van de hoge commissie zullen met vertegenwoordigers van de West- Duitse regering de thans ontstane situ atie rond dr. Hans Kemritz, een voor malig officier van de Duitse inlichtin gendienst, die volgens Duitsers de Rus sen heeft geholpen West-Berlijners te ontvoeren, bespreken. De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal-majoor Mathewson, heeft gisteren de stadsau- toriteiten bevolen de vorige week door een Duits gerechtshof aan Kemritz op gelegde straf te vernietigen. Zoals te verwachten was, is de Juli ultimo vrij zwaar geweest voor het rijk, hetgeen blijkt uit de verkorte balans van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 30 Juli, De post schatkistpapier, rechtstreeks door de bank in disconto genomen, is met 35 millioen gulden gestegen tot 295 millioen. er zijn voor schotten aan het rijk verleend tot een bedrag van bijna 9 millioen en het kleine saldo van de schatkist ad 2.619.218 is geheel verdwenen, zodat het rijk totaal ruim 46 millioen nodig had voor zijn diverse betalingen. In onze deviezenpositie kan ditmaal een wending ten gunste geconstateerd worden. Uit de diverse posten, die de netto deviezenreserve bepalen, valt af te leiden, dat deze thans 933.5 millioen bedraagt week. tegen 911 millioen vorige De gebruikelijke ultimoverschijnselen, die vorige week reeds vielen waar te nemen, komen ditmaal iets scherper tot uiting. De bankbiljettèhomloop is geste gen met 62 millioen tot 2.806.139.425. Voorts zijn de voorschotten in rekening courant met ruim 2'A millioen geste gen tot 207.4 millioen en de saldo's van banken in Nederland met 1.5 mil lioen verminderd tot 41.9 millioen. De bijzondere rekening van 's-rijks schatkist steeg voor het eerst sinds ge ruime tijd, ditmaal van 1.547.690.196 tot 1.626.085.809. De andere saldo's, die o.a. als tussenrekening fungeren, daalden met 65.8 millioen tot 160.198.673, zodat ook andere boekingen hierop heb ben plaats gevonden. Op de geldmarkt is de situatie nog steeds ruim en call- money wordt aangeboden tegen 1 pet. ziekenhuis. Toen er voldoende handjes gedrukt waren en iedereen zijn plaats had gevonden, kon de receptie begin nen. Hele rijen moeders met kinderen, deputaties van bedrijven en organisa ties en allen, die de bloemenweek een warm hart toedragen kwamen de ko ningin bloemen aanbieden, die zij vrien delijk lachend in ontvangst nam en die de verpleegstertjes op de trappen van het gebouw van de Hoge Raad neerleg den. Een vol uur lang heeft het zo ge trokken en de vele trappen van het ge bouw waren dan ook bezaaid met bloe men, een waarlijk kleurig tafereel, waarop de Hooggeleerde Rechtskundi gen vanaf hun voetstuk neerkeken. De verpleegsters, die vonden dat de heren er toch maar zielig bijzaten, klommen op de zes voetstukken en leg den hun allen een bosie bloemen in de schoot, een aardige geste, die door het publiek zeer werd gewaardeerd en natuurlijk ook door de ambtenaven, die nog steeds uit de ramen hingen. Tot slot vormden de verpleegsters een ere-haag naar de auto van de koningin De bloemen, die hier werden bijeenge bracht, waren bestemd voor de Haagse zieken, die ze even later naast zich op hun tafeltjes vonden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABIETTEN i F 0.75 De wet, houdende regeling van hoger beroep van vonnissen, door de krijgsra den te velde gewezen ter zake van straf bare feiten, in tijd van oorlog begaan, bepaalt o.m., dat ook van de vonnissen als bovenbedoeld beroep open staat op het hoog militair gerechtshof. Thans is echter een Staatsblad ver schenen, dat die wetsbepaling niet van toepassing is op de vonnissen, gewezen door de krijgsraad te velde „Korea", tenzij daarbij is opgelegd de doodstraf, een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf van tenminste een jaar dan wel de onvoor waardeli.jke bijkomende straf van ont slag uit de militaire dienst of ontzetting van het recht bij de gewapende macht te dienen. tVan onze Utrechtse correspondent) Wat zou u doen, lieve lezer, wanneer u, in de trein gezeten, plotseling een kaartje zou worden overhandigd met de mededeling: „Pardon, er zijn drie dames voor u"? Zou u typisch mannenge- baar haast werktuiglijk voelen of uw das recht zit; zou u zich het spel uwer kinderjaren herinneren en mompelen: Drie is te veel; of zou u uw naast u ge zeten echtgenote onmiddellijk met klem van argumenten trachten te overtui gen, dat u werkelijk („heus, echt waar, lieve!") van niets weet en er niets van begrijpt? Zo u het antwoord op het voorgaande mocht schuldig blijven, zult u in de loop van de maand Augustus uw reac tie zelf kunnen toetsen, want driemaal in de week zal u een dergelijk be- zoek(ing?) inderdaad ten deel kunnen vallen, wanneer u althans van Amster dam naar Amersfoort of Dordrecht of Vier kapsels op een rijtje. vice versa reist. De reiziger met de achterdochtige echtgenote (of het kwa de geweten?) hoeft het reizen per spoor in deze tijd echter niet angstvallig te mijden, want het is toch wel op de eer ste plaats voor zijn echtgenote en de andere reizigsters, dat deze drie dames even de coupé zullen binnenkomen. Helen, Freddie en Hermine willen namelijk even hun respectievelijk blonde, donkerblonde en kastanjekleu rige haar laten zien en wel speciaal de wijze, waarop dit is opgemaakt Zij zijn mannequins voor een bepaalde methode van home-permanent, maar de manier waarop deze aan de vrouw wordt gebracht, is niet alleen in ons land, maar ook internationaal gezien een novum. Gistermorgen hebben reizigers op het traject AmsterdamHaarlem v.v. on verwachts de primeur gehad en behou dens een enkele reiziger, die niet wak ker te krijgen was, toonde men alge meen waardering voor deze afwisse ling tijdens de rit. Vervolgens hebben ook uw correspon dent en velen zij ner (vooral manne lijke) collega's de show eveneens mo gen bewonderen op het traject Amster- j damUtrecht. Be- j halve over perma nenten zijn we toen nog vee] meer te weten gekomen over het leven van mannequins. Maar daarover mogen wij u niets vertellen, want ten eerste wil een der drie daar over een boek schrijven en ten tweede „zou toch alleen maar een vrouw dat kunnen beschrijven." U moet dus nog maar de nodige jaren ge duld hebben tot onze zegsvrouw aan de leeftijd voor het schrijven van mé moires toe is Maar als u ze nu eens in een wat lege trein treft, wie weet of ze u ook niet wat ver telt! Advertentie is niet steeds het ge volg van ingespannen geestesarbeid. Dikwijls kondigt het kaalhoofdigheid aan of is het een aanwij zing, dat het haar ge brek lijdt aan de be langrijkste opbouw stoffen. Vult dit tekort aan door gebruik van Zwartkop SEBOREX. SEBOREX bevat als belangrijkste bestanddeel „Thiobofn", dat de vor ming van de haarbouwstof „keratine" bevordert. De toepassing van SEBOREX is eenvoudig: morgens en 's avonds licht masseren met de vingertoppen. Het verfrist en geeft het haar nieuwe levenskracht. Door regelmatige toepassing verdrijft U zodoende root en jeuken der hoofdhuid, terwijl U de haargroei stimuleert. MET „THIOHORN" Als gevolg van de verkiezingen voor leden van de Eerste Kamer zullen de volgende veranderingen in de samenstel ling der Kamer optreden. Wat de Partij van de Arbeid betreft zal prof. ir. W. Schermerhorn de plaats9 innemen van mr. J. Cramer, die onlangs benoemd is tot Commissaris der Ko ningin in Drente en zal de heer J. van Tilburg te Rotterdam, de heer A. Kie vit opvolgen. De K.V.P. zal de heer H. J. Kuiper moeten missen. Van de commu nisten zal de heer Schalker uitvallen. De V.V.D. wordt versterkt met een ze tel van mr. R. H. de Vos van Steenwijk, de afgetreden Commissaris der Koningin in Drente. Tenslotte zal prof. F. C. Gerretson te Utrecht de C.H.U. komen versterken. De minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, heeft gistermorgen in het mi nisterie van Marine afscheid genomen van de aftredende chef marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr. J. E. van Holthe. Minister Staf uitte mede namens de regering zijn erkentelijkheid voor het vele, dat vice-adrrriraal Van Holthe m zijn lange loopbaan voor de marine heeft gedaan. Hij zei het een groot voorrecht te achten mede te deien, dat het dc Ko ningin heeft behaagd de aftredende chef marinestaf te benoemen tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. De E.C.A. heeft bekend gemaakt, dat aan negen West-Europese landen in Juni werd toegestaan een bedrag van ruim 43 millioen dollars aan Marshall- gelden te besteden voor de aankoop van machinerieën en uitrusting. J In opdracht van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding van ae Tuberculose heeft Max de Haas een korte film gemaakt, die de bedoeling heeft het publiek aan te sporen, zich aan het bevolkingsonderzoek te onder werpen om daardoor gevrijwaard te zijn tegen een mogelijke langdurige periode van herstel, indien men door de ziekte is aangetast. De film „Mensen en Microben" be reikt haar doel door enerzijds te wij zen op de grote gevaren, anderzijds na drukkelijk te constateren, dat het een kleine moeite is, zich periodiek te la ten onderzoeken om grote gevolgen te kunnen voorkomen. Er hangt over de film eer een blijmoedige dan een alarmerende sfeer, al blijft de waar schuwing niet uit. De Haas is erin ge slaagd. een pittige, frisse en levendige film te maken, waarin zowel beeld ais geluid (muziek en commentaar) voor beeldig met 4 elkaar in evenwicht zijn. De film loont de moeite van een nadere analyse, die wij dan ook in onze film rubriek van Zaterdag a s. hopen te ge ven. Dbg. Van Zaterdag 4 tot Maandag 20 Aug. is het partijbureau der K.V.P. gesloten, wegens vacantië,. Deze vacanüe hjg treft alle diensten, die in het part* bureau zijn ondergebracht, t.w.: het* algemeen secretariaat der partij, de centrale propagandadienst, de documen tatiedienst, 't centraal adviesbureau voor gemeentepolitiek, de redactie en admi nistratie van de periodieken: „Opmars", Katholiek Staatkundig Maandschrift en „De Gemeenteraad", de administratie dei- brochures, en de secretariaten der di verse commissies, middengroepen be drijfsleven, middenstand, de buiten landse commissie met haar secties, de propagandacommissie, enz. Ja, U kent de legergoederenhandel natuurlijk niet zo goed als wij, maar is t óók U niet opgevallen, dat vrijwel geen mens er met zijn eigen naam voor t voetlicht komt? Waarom niet, vragen wij; heeft het. publiek er geen recht op, te weten van wiéhet koppt en wie met zijn naam borg «laat voor kwaliteit en prijs? Dat is toch de goede oud-Hollandse gewoonte! Varen onder vreemde vlag? Doorgaans geen teken van sterkte, dit ver stoppertje spelen, maar zekere voordelen hééft het. Men kan er onder andere groter door lijken, dan men is! Sommigen zouden maar 't liefst direct onder de Faber-vlag varen, zó bedriegelijk bootsen zij Faber in alle dingen na (we noemen ze met een grapje Faber-papegaaien). An deren hebben zich zulke imposante fantasie-namen aangemeten, dat men veilig zou menen, dat Amsterdam vol wolkenkrabbers met Army-surplus is, zóveel USA-centrales, Amerikaanse Surplushallen, Army-paleizen, Dumpstations en Stocks zijn er; de echte Jansens, Pietersens en Klaasscns van oudsher zijn er totaal onder verdwenen! Faber staat volkomen zelfstandig. Van alle legergoederenwinkels met im posante fantasienamen is er niet éne van Faber bij! Faber heeft zijn eigen stijl, zelfs in 't groot importeren, géén noteringen met kortingen en cadeaux, géén vanaf prijzen in advertenties, maar direct laag en direct goede waar. ronduit gedekt door de naam Faber! Dat Is, wat Faber honderden klanten brengt! Of Faber daardoor een zaak is geworden? De wereldomroep PCJ verzorgde kort geleden een uitzending naar Australië en Zuid-Amerika met een repor tage van Faber over Army-surplus en Postorder-systeem, de Nederlandse regering werd op haar verzoek door Faber voorgelicht over Armysurplus- importen. De Faber-postorderafdeling heeft (gecontroleerd) nu al meer dan 12.000 ingeschreven klanten. Wilt U nog méér bewijzen dat de naam Faber alléén al voldoende is? Vr»a»t het anders onze klanten: zii zeggen U allen hetzelfde: (want niet goed, natuurlijk Uw geld terug!) Khaki drill broeken f 10.50, f 12.50, f 17.50, khaki shirts met borstzakken f 8.50, f 9.50, f 10.50, f 14.50, f 16.50, f 17.50 (ook voor dames), khaki shorts f 8.50, f 9.50, f 11.50 (ook voor dames), khaki tropenrokies f 10.50 (gebruikt f 4.50), rubbercanvas luchtbedden 180 cM. f 34.50. 190 cM. f 36.50 (beide met garantie), U.S. opvouwb. veldbedden met nieuw canvas dek f 25.(ge bruikt f 14.50), donkere kampdekens molton f 8.50. woolmixed f 17 50. Havana Last minute bags f 6.50, khaki Last, minute bags f 9.—, Schotse Last minute bags f 10.50. dubb. browncord fietstassen f 12.50, Royal Airforce zii- tas m. draagband f 1.45, canvas plunjezakken (gebruikt) f 4.50, travellingbags f 27.50, Emigrationsbags f 32.50, grote Army-rugzakken met draagstel 30.50. Tenten, ligstoellopers, markiesdoek, U.S. Army WTatercows (watertanks) f 22.50 U.S. Army wateremmers (nieuw) f 5.50. verengevulde witte British Army slaapzakken f 34.50. donzen Thibet slaapzakken f 85.50. sponsrubber mótor- kussens f 12.50, Army-klamboe's (gebruikt) f 9.50 POSTORDERBON A 1 DAMESBON (nieuwste New York warenhuis-model) van matglanzend waterproof Glamourtex, een nieuw rubberized rayonweefsel, sierlijk en vlot, voor de reis, voor 't winkelen of 't strand. f 6.50 VERKRIJGBAAR AAN ONS HOOFDKAN TOOR SINGEL 23. (Postorder 7. POSTORDERBON B 1 HERENBON (op verzoek) bestaande uit 1 blauwe Marine-zwembroek driehoekmodel, pi iina Governmentkwaliteit, eh 2 witte zwembad-handdoeken m. róde streep, als door ons per partij aan de zweminrichtingen worden geleverd. f 7*50 per set (Postorder 8. VERKRIJGBAAR AAN ONS HOOFDKAN TOOR SINGEL 23. AMSTERDAM Tel. 40223 44317 Zaterdagmiddag tot halfzes open, óók voor Silvertex-autoparkeerhoezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5