NOODWEER NIJMEGEN In VERANDERT STRATEN VAN IN KLEINE BEKEN golven Beek kwam het water in van de heuvels Moeilijk te blussen brand in Zaandam Nederland wil gedeporteerden uit Hongarije opnemen BESPREKINGEN TE KAES0NG VASTGELOPEN OP DE BUFFERZONE I Tussen neus en lippen I Het ontbrekende ONWEERSBUI TROK OVER HET OOSTEN VAN ONS LAND Landarbeider door bliksem gedood Raad van Vakcentralen verzoekt haar ongedaan te maken of te verzachten Roden houden vast aan han eisen doch Acheson wijst ze af Tol hoofd en hart GESNEUVELD IN KOREA GEEN OUDE PRIJZEN DE VERHOGING DER KOLENPRIJZEN .Het weer LICHTRECLAME WEER TOEGESTAAN Gigantische hoeveelheid water nodig om vaar in fabriekspand De Vrede" te bedwingen Supomo naar ons land GROTE VRAAG NAAR MORRISON'S ARTIKEL Weer een „luchtbrug" Protest Westerse Drie tegen deportaties DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1951 75sfe JAARGANG No. 25139 Voor lopende bestellingen van brandstof Pseudo-vogelpest Evenals etalageverlichting Revisie R.T.C.? Kiosken in Moskou na enkele uren uitverkocht Thans echter met gewone vrachtvliegtuigen BOERDERIJBRAND DOOR HOOIBROEI ee ORRIS iejcieycu iiy! HERENSHORTS - SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphkisstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur: I. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur. Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Dat Engelands minister van Bui tenlandse Zaken een lijvig ar tikel had geplaatst in de Russi sche Prawda, waarover gisteren uit voerig werd bericht, léék op het eer ste gezicht behalve opzienbarend ook enigszins hoopgevend. Zelfs aan de genen, die niet met een grotere mate van argeloosheid dan van verstand zijn toegerust, zal het even hebben toegeschenen, dat een eerste stap was gezet od de weg naar wederzijds be grip, althans naar een doorbreking van de geslotenheid in onderling wan trouwen. Iedere uitwisseling van opinies geeft immers aanleiding tot de hoop op een elkaar verstaan, beginnend bij een openstaan voor elkanders denk beelden. Men brengt dan tenminste de ruimheid van geest op om jegens elkaar te getuigen, hoever men van elkaar afstaat. Zulk een methode houdt bij de gratie harer eerlijkheid een stevige garantie tot vruchtbaarheid in zich besloten. Soortgelijke goede dingen kunnen bijvoorbeeld worden gezegd van het huidige in ons land bestaande Gesprekcentrum, waarin de uiteen lopende gezindten elkaar met open vizier, doch in irenische gezindheid ontmoeten, niet om beurtelings water in de eigen wijn te doen, maar om wijn en water alvast precies als van elkaar verschillend te onderkennen. Het zou echter buitengewoon licht vaardig zijn tussen deze verschijnse len en de gastschrijverij van de heer Morrison in de Prawda een soort van parallel te trekken. Daartoe lette men eenvoudigweg op de inhoud van het naschrift van het Russische partijblad en de gevolgtrekkingen, welke bij nauwkeurige lezing daaruit kunnen worden afgeleid met betrekking tot de gezindheid, waarmee deze „stunt" van Russische zijde werd ondernomen. En op die voorinstelling komt 't aan, want het is deze, die de uitslag van het begonnene bij voorbaat bepaalt. Welnu, uit genoemd redactioneel naschrift kan niets anders worden af geleid, dan dat men niet alleen on overbrugbaar ver van elkaar afstaat, maar dat opzettelijk en kwaadwillend wordt vermeden zich op te werken tot begrip van het licht begrijpbare. Slechts de oude tactiek wordt ge volgd: botte loochening van het ge stelde en een doorhameren op het al tijd eendere propagandistische aam beeld in de trant van: al wat niet (Russisch-) communistisch is, is kapi talistisch, onvrij, imperialistisch en gericht op de uitbuiting der arbeiders massa. Beknopter: alleen wij zijn wit, derhalve is de rest zwart. Punt. Leu gens. ondeugdelijke argumenten, sub- ie -bedrieglijke redeneringen, een otweg langs de ander heenpraten: alles blijkt dienstig aan hét gestelde j niets anders is en nooit iets anders is geweest dan de opzettelijke Verblinding der openbare opinie ten gunste van de eigen politieke doel einden. Men behoeft de heer Morrison niet direct van naïeveteit te be schuldigen, want zelfs wan neer dit soort van gedachtenwisseling geen bevredigend effect oplevert, kan zij achteraf blijken niet geheel zin loos te zijn geweest, maar wel mag men zich afvragen of het tactisch juist is, dat een officiële regeringspersoon zich aan zulksoortige experimenten waagt. Voorlopig is alleen droevig duide lijk geworden wat men tevoren wel iswaar'had kunnen weten, maar eer lijkheidshalve telkens opnieuw dient te worden geverifieerd: dat er aan de overzijde van enige goede wil nog al tijd geen sprake is. En die goede wil vormt het onmisbare gemeenschappe lijke element, zonder hetwelk het hoe dan ook bijeenbrengen van het overi gens niet gemeenschappelijke illusoir blijft. Uit het gebeurde, gecombineerd met enige andere verschijnselen, zo o.a. het voortdurend pogen van Rusland om tweedracht te zaaien in het Wes terse kamp, moet eerder worden af geleid, dat de kwade wil heeft voor gezeten om door de discussie met ■Morrison te openen zich des te feller te kunnen uitlaten tegenover Ame rika. Zoals de doorgaans goed inge lichte Berlijnse correspondent van de N. Rott. Crt. gisteravond in dat blad mededeelde, zou Rusland gaarne ko men tot 'n beïnvloeding van Labour- Engeland om het van Amerika los te weken. In dat licht gezien zou de Prawda-,,stunt" naar twee kanten kunnen werken. - Samenvattend komt men slechts tot de conclusie, dat in het ogenschijnlijk hoopgevende het wezenlijk hoopge vende ontbreekt: dat minimale ele ment van gemeenschappelijkheid zon der hetwelk alles onvruchtbaar blijft. Geen gemeenschappelijkheid van in zicht of overtuiging, want iedere dis cussie is er juist op gericht om de ver schillen in dat opzicht scherp af te bakenen, maar een anderssoortige, tot het domein van het menselijke hart behorende, gemeenschappelijkheid: de goede wil, zonder welke nimmer het grote doel, de vrede op aarde, kan worden bereikt, welke in de aanvang der heilsboodschap letterlijk werd toegezegd slechts aan „de mensen van goede wil". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 26 Juli j.l. is gesneuveld de Sergeant J, E. Schaapman, legemummer 450216130 afkomstig uit Genemuiden. Too Beant Schaapman werd 16 Februari 1925 geboren. Hij was ongehuwd en afkomstig van het wapen van de Ko- mnklijke Marechaussee. De naaste fa- JL'.fdeden zijn gewaarschuwd. H|) ruste in vrede. Een woordvoerder van het Franse Mimsterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de besprekingen van ti* J'eden-staten van het Noord-Atlan- •sche verdrag over de Duitse deelne- SfcüiL r^'es^ersc defensie van eptember tot October zijn uitgesteld. Woensdagavond is het van half negen lof ongeveer half fien boven Nijmegen en wijde omirek noodweer geweest. Gelukkig waren er geen ernstige blikseminslagen. De regen was zo hevig, dat de hellende sirafen van Nijmegen kleine beken geleken en het water in de benedenstad de kelders binnendrong. Ergeb was de toestand in het heuvelachtige terrein van Beek, Berg en Dal en de Hunnerberg. In Beek kwam hef water, vermengd mei zand, in golven van de heuvels afzetten. De Beekse straatweg werd geheel over stroomd en de tramrails kwamen dik onder het zand te liggen, zodat honderden mannen aan hei werk gezet moes ten worden, om de tramlijn van Nijmegen naar Beek, de zg. bergbaan, weer vrij ie maken. De dienst werd tijdelijk onderhouden mei bussen. Vanochtend was de baan weer vrij voor het verkeer. Het onweer woedde boven Maaskant en boven de Rijnstreek. De bliksem was niet van de lucht. Het enige geval van brand wordt gemeld uit Heumen, waar de bliksem insloeg in een landbouw- schuur. De daarin opgeslagen oogst ging verloren. Enige varkens kwamen in de vlammen om. Om tien uur was de stad weer water vrij. Toen werd in Ub- bergen en Beek nog hard gewerkt aan het zandvrij maken van de hoofdwegen. Ook Groesbeek heeft onder het nood weer geleden. De regenval en c!e hagel was zo hevig, dat de straten in korte tijd onder water stonden. Vooral de la ger gelegen woongedeelten moesten het ontgelden. In verschillende huizen stroomde het water door de voor- en achterdeur naar binnen, slib en vuil meevoerend. Hagelstenen, groter dan twee vierkante centimeter werden ge vonden. Talrijke pensiongasten waren in het dorp gelogeerd en velen van hen staken laat in de avond hun handen uit dc mouwen om de pensions en restau rants van water en vuil te reinigen. Een vrij hevig en langdurig onweer woedde de gehele Woensdagmiddag bo. ven Winschoten en Oostelijk Groningen- Te Westeriee werd de 45-jarige land arbeider T. de Groot, die op weg was van het land naar huis, door de bliksem getroffen en gedood. Het slachtoffer was vader van vijf kinderen. Te Nieuwe-Pekela sloeg de bliksem in op de boerderij van de landbouwer Poortman. Gelukkig brak er geen brand uit en was de schade gering- Te Bel- lingwolde waaide de landbouwschuur van de heer Oldenziel omver. De hevige slagregens en felle windstoten welke met het onweer gepaard gingen, veroor zaakten vooral in Winschoten veel schade. Ook hier stonden veel straten in de binnenstad blank en stroomde het water in kelders en laag gelegen huizen. Tot laat in de avond was de brandweer in actie om hulp te bieden. Bij het onweer dat boven Z.-O. Dren the woedde is de bliksem ingeslagen in het gebouw voor kunstmatige insemi natie te Zweeloo en in een boerderij te Wezep. Het nog nieuwe kunstmatige inseminatiegebouw, dat twee maanden geleden is geopend, brandde geheel uit- De boerderij te Wezep, bewoond door de fam. J. Hgen, trof hetzelfde lot. De stieren, die zich in het kunstmatige inseminatiegebouw bevonden, konden nog tijdig in veiligheid worden ge bracht. Van de boerderij konden het vee en een gedeelte van de inboedel worden gered- De dienstbus van de N.V. Gelderse Tramwegen te Doetinchem is Maandag avond omstreeks half tien op het tra ject DoetinchemEnschede, nabij Neede tegen een boom gebotst. De chauffeur was verblind geraakt door het hemel vuur en had daardoor de macht over het stuur verloren. De bus, die bestuurd werd door de heer Wagenaar uit Die ren, was juist Neede gepasseerd toen het ongeval gebeurde. Ongeveer twaalf tot vijftien passagiers liepen min of meer ernstige verwondingen op. De conductrice, mej. Knee uit Gouda, liep ernstige hoofdwonden op en moest naar het ziekenhuis te Lochem worden ver voerd. De chauffeur werd licht gewond en kon evenals de andere gewonden, ter plaatse worden verbonden- De bus werd zwaar beschadigd. Nu de prijzen voor huisbrand zijn ver hoogd zullen zonder twijfel veel ver bruikers, die hun bestellingen vóór i Augustus bij de detailhandelaren heb ben gedaan, zich gedupeerd voelen en eisen, dat hun bestellingen alsnog tegen de oude prijzen worden uitgevoerd. De Federatie voor de Nederlandse Brand- stoffenhandel wijst er in een circulaire aan de handelaren op, dat toegeven aan deze eis een groot gevaar voor de han del betekent. Want de groothandelsprij- zen zijn eveneens sterk gestegen en la ten het verkopen tegen de' oude prijzen niet toe. Bovendien berekent dc groothandel aan de detaillist ingaande vandaag ook de nieuwe prijzen, ook al zou het de aflevering van reeds in de afgelopen twee maanden gedane orders betreffen. De detaillist kan zich dus evenals de particulier niet beroepen op het feit, dat hij vóór 1 Augustus heeft besteld. Ten slotte wijst de federatie er nog op, dat deze jongste prijsverhoging zonder voor kennis of medewerking van de detail handel tot stand is gekomen. De situatie bij de handelaren is thans zo, dat zij over practisch geen voorraad kunnen beschikken. Wat er nog over was is in het lange koude voorjaar op gegaan en bovendien is er een achter stand van ongeveer één maand in de aflevering door de groothandel. Verwachting tot Vrijdagavond: Vanavond en vannacht weinig be wolking en zwakke wind. Morgen overdag toenemende bewolking en later voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige re gen. MeeSt matige wind tussen West en Zuid. Over het algemeen iets la gere temperaturen. Zon: 5.03—20.28; Maan: 5.15—20.55. Op het bedrijf van de landbouwer Duijkx te Zevenbergen is pseudo-vogel pest geconstateerd. Op het advies van het districtshoofd van de veeartsenij- kundige dienst te Breda is voor onbe paalde tijd voor een begrensd gebied rond de boerderij een ophokgebod uit gevaardigd. Eveneens is pseudo-vogelpest gecon stateerd in de pluimveestapel van een slager wonend in de Dorpstraat te Over- hoven. onder de gemeente Sittard. Een veertigtal kippen werden vernietigd. Mede met het oog op de veelzijdige belangen van het vreemdelingenverkeer heeft de minister van Economische Za ken besloten de beperkende bepalingen met betrekking tot lichtreclame en eta lageverlichting op te heffen. De brand- stoffenpositie is nog geenszins verbeterd, zodat het noodzakelijk blijft de uiterste zuinigheid te betrachten hij het gebruik van kolen, gas en electriciteit. Men dient er rekening mede te hou den, dat in het najaar wederom beper kende maatregelen zullen moeten wor den getroffen. In het algemeen belang zal aan de handhaving hiervan streng de hand worden gehouden, aldus het mi nisterie. De Raad van Vakcentralen betreurt de prijsverhoging van vaste brandstoffen, omdat deze maatregel veel gezinnen voor onvoorziene en grote moeilijkheden plaatst. Aldus deelt hij in een telegram aan de Raad van Ministers mede. De aangekondigde prijsverhoging, zo gaat het telegram verder, drukt met na me op de minst draagkrachtige gezin nen, die reeds bijna niet in staat waren, de middelen voor "orandstoffenaankoop te besparen. De Raad van Vakcentralen Prof. dr. mr. R. Supomo zal 18 Augus tus uit Djakarta naar Nederland ver trekken. Het doel van zijn reis wordt als volgt omschreven: „Het voeren van in formele en voorbereidende besprekingen met de Nederlandse regering en Neder landse politieke kringen over de wijze, waarop de R.T.C.-overeenkomsten gere viseerd zouden kunnen worden". Er bestond gisteren grote vraag in Moskou naar het nummer van de „Pravda" met Morrison's artikel en het commentaar daarop van het blad. Bij alle krantenkiosken in de Russische hoofdstad stonden velen, die het blad wilden kopen. In de treinen, waarmee de arbeiders 's morgens uit de voorste den naar hun werk reisden, zaten velen de artikelen te lezen. De „Pravda" heeft niet gepoogd het artikel van Morrison in een hoekje weg te drukken. Zoals gewoonlijk hadden de kiosken gistermorgen stapels van de ..Pravda" voorhanden. De Britse ambassade leek voldaan over de wijze waarop de „Pravda" de gedachtenwisseling gepu bliceerd had en een woordvoerder zei, dat men probeerde zo goed mogelijk te controleren of het artikel nieuwe ge zichtspunten ter zake van de huidige geschillen inhield. De ambassade liet een groot aantal personen in de ver schillende wijken van Moskou controle ren, hoe het met de verkoop ging. Een woordvoerder verklaarde, dat hij voor tien uur bij twaalf kiosken ge weest was, die alle door hun voorraad „Pravda" heen bleken te zijn, aldus meldt A.P. De drie westelijke geallieerden heb ben op beperkte schaal weer een „lucht brug" ingesteld om exportgoederen uit West-Duitsland te vervoeren. Met ingang van vandaag vervoeren vier extra burgervliegtuigen twee Franse, een Brits en een Amerikaans dagelijks 30 ton goederen nit Berlijn naar West- Duitsland. Zoals gemeld, wordt het ver voer te land en te water belemmerd door bepalingen van Russische zijde, aldus meldt Reuter. Bij de grote luchtbrug van 1948-'49 werd alleen gebruik gemaakt van mili taire vliegtuigen. Men is voornemens thans slechts commerciële vliegtuigen in te schakelen. Spreken zonder denken is als schieten zonder richten. j Twee waterskiërs zweven door de lucht. De drukvan het water op de platte ski's en hun snelheid heeft hen hoog in de lucht geworpen. Links de kampioen water skier van Oost-Amerika Jack McGuire, rechts de wereldtitelhouder Dick Pope Jr. is voorts pijnlijk verrast door het feit dat zulk een belangrijke maatregel ge nomen werd zonder dat daaromtrent overleg is gepleegd in de voor zulk over leg ingestelde organen. Dit te meer om dat de onderhavige prijsverhogngi in strijd is met de publicatie van 2 April 1951 van het ministerie van Economische Zaken houdende de stellige mededeling, dat geen hogere winterprijzen voor anthraciet zouden worden berekend. De Raad van Vakcentralen verzoekt de regering daarom dringend maatrege len te nemen, welke kunnen leiden tot een ongedaan maken van de aangekon digde prijsverhoging resp. tot een ver zachting van deze prijsverhoging in haar gevolgen voor de gezinnen. Voorts stelt de Raad het op hoge prijs in het over leg ter zake te worden betrokken. Hedenmorgen omstreeks half zes brak brand uit in de graansilo's van het fa briekspand De Vrede, aan het Noord- zeekanaal, welk pand grotendeels eigen dom is van de Gebrs. Gort. uit Nieuw- Vennep, die de silo's gebruiken voor de opslag van graan, gedroogde peulvruch ten, cacaodoppen, etc. De brandweer rukte terstond uit met de materialenwagen en de magyruslad- der, doch cte blussingswerkzaamheden werden ernstig belemmerd, omdat men niet kon uitmaken waar zich nu precies de vuurhaard bevond. Bovendien kon men door de enorme rookontwikkeling en de intense hitte niet doordringen tot de bewuste kaar, waarin zich naar schat ting 7 ton mais bevond, en waar men vermoedde, dat deze de vuurhaard be vatte. Het merkwaardige was, dat tegen zes uur het vier verdiepingen tellende Woensdagmorgen is de Hoogeveense brandweer gealarmeerd voor een felle boerderijbrand aan de Pesserstraatweg onder Ruinen in de boerderij van de heer Ten Have. De brandweer rukte direct met groot materieel uit en wist de bijschuur en het voorhuis te behou den. De schade wordt geschat op een halve ton. Oorzaak vermoedelijk hooi- broei. (Van onze Haagse redactie) Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag bekend gemaakt, dat van Nederlandse zijde aan de Hongaarse regering het aanbod is gedaan om een beperkt aantal van de onlangs gedeporteerde Hongaarse burgers in Nederland op te nemen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tot op heden op dit aanbod nog geen officieel antwoord ontvangen van de Hongaarse regering. Op initiatief van Frankrijk hebben de Britse, Amerikaanse en Franse regerin gen gisteren ieder afzonderlijk openlijk geprotesteerd tegen de massa-deporta ties in Hongarije. In een communiqué van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken worden de „gedwpngen evacuaties in Hongarije" „een flagrante aanslag op het principe van eerbied voor de menselijke persoon en de rech ten van de mens", genoemd. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, Ernest Davies, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering de maatregelen veroordeelt van de Hongaase regering, „die de princi pes, vastgelegd in de verklaring van de rechten van de mens en het artikel over deze rechten in het Hongaarse vredes verdrag. in de wind slaat". De Britse regering zal aan de V.N. gedetailleerde gegevens over de schending van dit ar- De mogelijkheid, om de impasse, waarin de wapenstilstandsbespreking-en in Kaesong zijn geraakt, tot een oplossing te brengen, schijnt voortdurend kleiner te worden. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren het communistische voorstel om een buffer zone in te stellen langs de 38ste breedtegraad in Korea, rondweg van de hand gewezen, terwijl de Noordelijken gisteren lieten uitkomen, dat de onderhandelingen geheel zullen mislukken, tenzij de geallieerden de com munistische eisen zouden aanvaarden. De impasse duurt nu reeds zeven dagen. Op zijn wekelijkse persconferentie verklaarde Acheson, dat de communis ten terug wilden gaan naar een linie „vanwaar zij een onuitgelokte aanval, die de oorlog in Korea veroorzaakte, begonnen waren". Dat was niet aan vaardbaar. De minister voegde er aan toe, dat Marshall, de Amerikaanse mi nister van Defensie, volkomen duidelijk had gemaakt, dat een demarcatielinie een verdedigingslinie moest zijn. De ge beurtenissen hadden aangetoond, aldus Acheson, dat dit niet het geval was met de acht en dertigste breedtegraad. Naar Acheson verder zei, waren de besprekingen in Kaesong in wezen militaire besprekingen. De communis ten hadden echter getracht een poli tieke strekking er aan te geven. Op het ogenblik schenen de onderhande lingen vastgelopen te zijn. Gisteravond begon de rode propa- ganda-actie voor de acht en dertigste breedtegraad. Radio Peking zond een verklaring uit van generaal Peng Teh Hoeai, de opperbevelhebber van de Chinese troepen in Korea, waarin het heette: „De weg naar een vreedzame op lossing ligt alleen open, wanneer beide partijen terugtrekken op de acht en dertigste breedtegraad en deze aan vaarden als basis." Volgens generaal Peng Teh Hoeai zullen de bcstandsbesprekingen volledig mislukken, indien de geallieerden op hun standpunt blijven staan, dat de huidige frontlijn demarcatielijn moet worden. Radio Pyongyang kwam met een bericht van gelijke strekking, dat afkomstig was van het Rood-Chinese Persbureau Nieuw-China. Volgens dat bericht moeten de geallieerden de eon- Minister Acheson. sequenties aanvaarden indien de be standsbesprekingen worden afgebroken. Ten Zuiden van Kaesong hebben van morgen korte botsingen plaats gehad tussen kleine eenheden. Ten Noord westen van Janggoe worden de gevech ten voortgezet tussen geallieerde pa trouilles en een goed-ingegraven noor delijke compagnie, welke bewapend is met geweren en machinegeweren. Op het centrale front was geen acti viteit van gewicht. tikel voorleggen, aldus verklaarde de onderminister. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson deelde gis teren op zijn persconferentie mede, dat ook de Amerikaanse regering de „on menselijke massa-deportaties in Honga rije afkeurt en de UNO op de hoogte zal brengen van deze schending van de rechten van de mens". Met de evacuatie is 21 Mei begonnen. Veertien dagen geleden werd zij vol tooid. Volgens niet-officiële schattingen zuden 45.000 personen uit Boedapest geëvacueerd zijn. gebouw van binnen een walmende rookkolom was, welke walm zich ver stikkend verspreidde naar de nabij gele gen panden van de Brocachemie en de dieDvriesfabriek De Weegschaal. Het werd een verwarrend heen en weer verplaatsen van uitgelegde brand slangen; er werd flink water gegeven, doch een ieder had het gevoel dat men het water net zo goed de Zaan in kon spuiten. Tegen half acht nam de omvang van de brand in hevigheid toe. men zag geen vlam. doch de tientallen spuitgasten zag men wankelend uit het gebouw strompelen, bevangen door rook en hitte. Een zeer ernstig tekort bleek de af wezigheid van voldoende zuurstofappa raten en rookmaskers Van de eerste waren er. welgeteld drie aanwezig, waarvan nog één defect. De drager kwam snakkend naar adem en hijgend van benauwheid reeds na vijf minuten de eerste trap alweer afdalen. De hitte was ondraaglijk en een broeiende damp stond in de silo's, men vreesde een her haling van de ramp van „De Verwach ting" in het voorjaar. De commandanten Kakes en Over toom. lieten tegen acht uur het nodige reservemateriaal komen en thans werden van acht kanten tegelijk, zelfs van het hoge platform, gigantische hoeveelheden water in het gebouw gespoten, dat met golven de trappen afliep. Aan de rook ontwikkeling ontdekte men. wanneer men bij de vuurhaard zat. Was de rook wit. dan was het goed; werd de rook echter grauw en bruin, dan zat men op de verkeerde plaats. Daar ernstig ge vaar voor instorting van één der ver diepingen dreigde en de druk van het water en het inmiddels lopende graan groter werd en levensgevaar niet denk beeldig was, moest de blussingstaktiek herhaaldelijk gewijzigd worden. Vrijwel de gehele ochtend duurde het blussen voort De schade, die zeer aan zienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. Over de oorzaak van de brand, die ontdekt werd door arbeiders van de diepvriesfabriek De Weegschaal, is niets met zekerheid te zeggen. Men neemt aan dat broei in de kaar, zoals ook het vorig jaar het geval was, ook ditmaal de meest verklaarbare oor zaak is. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 giiiiiii!iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiininHiiniiniifniiiiiuiin| verkocht en het plan op- lui in het snikhete ruim. gevat om als verstekelin- De een en twintigste dag gen naar Californië scheep werden ze door de zee- te gaan. Zij slenterden man vroeg gewekt. Ze langs de kaden van Genua, mochten aan dek komen waar zij een vriendelijke en kregen zeep en een zeeman ontmoetten, die scheermes om zich te zich bereid verklaarde hen adoniseren. Heel in de tehelpen en rechtstreeks verte aan de kim was een naar Californië te bren- kust zichtbaar, die er on- gen. daar zijn schip toe- miskenbaar subtropisch vallig toch die kant uit uitzag. „Dat is nu Califor- moest. Hij vroeg 700.000 nië", verklaarde de zee lires bij vooruitbetaling man opgewekt. Hij liet een en de reis begon. Eerst klein bootje strijken en werd in Marseille aan- daarin roeiden de twee gelegd en daarna in Oran jongelingen onder het zin- aan de Noord-Afrikaanse gen van „California here kust. Daar zei de zeeman, I come" (Californië, ik kom dat de jongelui zich moes- er aan) naar de kust. ten verstoppen, omdat ze Enige tijd later stonden de Straat van Gibraltar ze ongeveer op dezelfde straks zouden passeren, plaats als waar ze woon- Twintig dagen en twintig den. op het strand van nachten bleven de jonge- Sicilië. Om het Wereld- hongerrecord De 47-jarige Nadia Goya, een belijdster tan Yoga (mystieke leer en methode van het Brahma nisme en Boeddhisme) uit India heeft zich, dezer dagen in Genua in een kristallen urn laten op sluiten om het wereld- hohgerrecord te breken. Het huidige record wordt betwist tussen een Franse fakir en een Italiaanse professor in occulte aan gelegenheden, die er 62 dagen van vasten heeft opzitten. De Fransman heeft de zaak voor een Italiaanse rechtbank ge bracht met het verzoek de 62-daagse vasten van zijn Italiaanse concurrent niet te erkennen, omdat deze zich niet aan de spelregels heeft gehouden, twee keer zijn kist is uit geweest en niet in het gezelschap van slangen op glasscherven heeft gelegen. De Italiaan zegt echter, dat hij geen Yogi is maar een geleerde en dus geen behoefte heeft gehad aan glasscherven en slangen. Wel had hij be hoefte aan een bad en dat heeft hij dan ook twee maal in die 62 dagen on der toezicht van twee po litieagenten genomen. De fFransman zou, volgens de beweringen van de Ita liaan, echter niet gewoon water, maar hooggecon- centreerd voedsel tot zich hebben genomen. Het Italiaanse hof is nu een en ander tan het uit- Aids Salsky, een 52-jarige Wener, beu van alle po- zoeken. gingen om hongerrecords te breken, probeert van Rondvaart de weeromstuit een eet-record te vestigen. In twee Twee jonge Sicllianen uur tijd slurpte hij 200 rauwe eieren op. en at voor van rond de twintig jaar de afwisseling daartussendoor nog een broodje en hadden samen 900.000 lires twee pond rauw paardenvlees Men ziet hem hier aan gespaard, hun bezittingen het „werk".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1