POLITIE DOET BIJ VERRASSING INVAL IN SPEELCLUBS Aantal croupiers en bestuurs m III Èk EISEN DER GEALLIEERDEN GAAN VERDER DAN DE HUIDIGE FRONTLIJN JAMBOREE IN BAD ISCHL GEOPEND Tussen neus en lippen leden in arrest BEZOEKERS NA VERHOOR VRIJGELATEN li is Beroepskeuze en levensbeschouwing Overwicht ter zee en in de lucht moet tot uitdrukking komen Het weer O' Tot hoofd en hart J Jongen drinkt uit fles met nicotine Weinig gunstig weer verwacht In Den Haag zingend naar het bureau VIER POLEN VLUCHTEN NAAR ZWEDEN Boesman landt vlak voor Russische zone M BI FRAUDE DIJ EXAMENS SITUATIE VAN VRAAG EN AANBOD? Echtpaar verdwenen Op de torens begon de verbroedering k }ee riUftKio oefmijcu mij! Venlo 's goudvissen door snoek verslonden Afgelopen week de warmste ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25141 Verrassende ontdekking in de hoofdstad Casino te Laren De gearresteerde luchtmacht officieren Met een oefenvliegtuig ontkomen étetproe BISSCHOP kskkbm Bouwen/ V Negentig Amerikaanse cadetten geschorst DE DEMARCATIELIJN IN KOREA FALCON REGENKLEDING Slachtoffer enige ogen blikken later overleden Drie jonge mensen verdronken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdagavond ongeveer elf uur is de politie haar verwachte actie begonnen tegen een aantal speelclubs in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Laren. Verscheidene honderden personen werden in bewaring gesteld om een ver hoor te ondergaan en vele anderen kregen een proces-verbaal. Deze actie was voor de speelzaalhouders een volkomen verrassing. De politie vond de roulette veelal in vol bedrijf. Zo lagen er in de speelclub „Aristo" te Sche- veningen vele duizenden guldens aan fishes op de tafels. Aan verscheidene tafels werd druk gespeeld. De speelkassen werden onmiddellijk in beslag genomen. Een aantal croupiers en bestuursleden van speelclubs is gearres teerd onder verdenking van overtreding van artikel 234 van het Wetboek van Strafrecht. Inmiddels zjjn de bezoekers van de speelzalen na het ver hoor vrijgelaten. De Haagse politie had in de afgelopen week de vijfentwintig haar bekende speelclubs in Den Haag gecontroleerd en geconstateerd, dat alle op twee na de „Aristo "-club te Scheveningen en de „Mondial"-club aan de Kneuterdijk met het roulettespel waren opgehouden. Daarom heeft de politie alleen bij deze twee clubs een inval gedaan. De inval begon om elf uur en was grootscheeps opgezet. Toen commissaris Abbenbroek, die zich reeds enige tijd in de club bevond, de rechercheurs zag binnenkomen maan de hij de aanwezigen, ongeveer drie honderd personen onder wie enkele bui tenlanders, aan, kalm te blijven en te gaan zitten. Velen trachtten via de ach terzijde te ontsnappen, doch zij vonden de uitgang versperd. De rechercheurs werden even later geassisteerd door po litieagenten, die, aldus een ooggetuige, met getrokken revolvers de club zouden zijn binnengestormd. Intussen was de politiebewaking wel niet zo scherp, of enkele personen konden in de algemene verwarring via enkele toiletraampjes en over de daken ontsnappen. De buitenlanders, twee Ameri kanen, twee Belgen en een Frans man, konden heengaan. Alle andere spelers werden met de werkende leden, als bestuursleden, bankhou ders en croupiers, in vier speciaal gecharterde H.T.M.-bussen geladen en naar het hoofdbureau van politie o^rRe5racht- ZÜ bleken niet erg onder de indruk te zijn, want onder cv Zin°en van populaire liedjes als ..Wc gaan nog niet naar huis" en Wie heeft zo veel ping. ping, ping....", lieten zij zich dit vervoer welgevallen. In de politieschool op het Alexanderplein werden zij ver hoord, successievelijk werden zij op vrije voeten gesteld. Voor de inval in de „Mondialclub" bleek slechts een klein aantal recher cheurs nodig te zijn. Hier trof men niet meer dan vijftien spelers aan- Ook zij Werden per bus naar het hoofdbureau gebracht. Mr. Maris, Officier van Justitie in Den Haag, die deze invallen leidde. heeft de verzekering gegeven, dat het parket, indien nodig met dezelfde kracht de bestrijding van de speelclubs zal voortzetten. Op de vraag, of hij ver wacht, dat er op grond van deze actie veroordelingen zullen volgen, verklaarde hij, dat men aan deze actie niet zou zijn begonnen, indien men iets anders verwachtte. Mr. Maris verklaarde nog, dat twee speelclubs in Noordwijk vrij willig gesloten zijn, toen de politie de bekende waarschuwing had doen uit gaan. Toen een bediende van ..Aristo", in de club bekend als Jacob, werd losgelaten was dit hem niet naar de zin. „Samen uit, samen thuis" vond hij. De politie gaf hem zijn zin en liet hem weer binnen. De Amsterdamse politie, die even eens verscheidene invallen in speel clubs heeft gedaan, vond slechts in de club „Eureka" op het Thorbeekeplein de roulette in werking. Een tiental spe lers werd tot diep in de morgen ver hoord. Geld, fiches en roulette werden in beslag genomen. Het verhoor heeft tot een verrassend als een lopend vuurtje door de „amu- Sementswijken" van Amsterdam was rondgegaan, rustig voortgingen met het spel. Tot hun grote verrassing stond de politie plotseling toch voor hun neus. Spelers, roulette, fishes etc, wer den meegenomeen naar het bureau Singel. In Rotterdam heeft de politie een in val gedaan m een speelclub aan de Mathenesserlaan. Er werd geen roulette gespeeld. Veertien leden van de ..amu sementsvereniging" die zich in het ge bouw bevonden, werden naar het po litiebureau overgebracht, doch na ver hoor vrijgelaten omdat geen overtreding was geconstateerd. Twee andere speel- gelegenheden in de Maasstad waren ge sloten. Ook de Larense politie onder leiding van korpschef insp. W. A. N. Boog, is gisteravond overgegaan tot het boen van een inval in het Casino van H°tei Harqdorff te Laren, alwaar de roulette nog op volle toeren draaide. Naar wil van een van de leden van het bestuur van deze speelgelegenheid vernamen was het de bedoeling van de speelclub om de waarschuwing van de officier van Justitie te negeren en daarmede een proefproces uit te lokken, daar het hier een vereniging betreft welke openlijk wordt geëxploiteerd, terwijl de lede'n eerst na nauwkeurige ballotage worden aangenomen en ook de bankhouders ge wone leden zijn en geen spelers van professie. Gisteravond omstreeks half elf vond de inval plaats, waarna een zestal croupiers en het bestuur van de club, bestaande uit drie personen, werden ge arresteerd, doch na verhoor door de Larense politie wee op vrije voeten werden gesteld. Ook drie leden van de speelclub, welke op het moment van de inval aan het spel deelnamen, kregen een proces-verbaal. Het aanwezige ma teriaal om de speelgelegenheid draaiende te houden benevens alle aanwezige fi ches en een bedrag van ruim f 1600.— werden in beslag genomen. De twee officieren van de luchtmacht, die in verband met malversaties in voorlopig arrest zijn gesteld, zijn de 52- jarige res. lt.-kolonel W. B. en de luite nant B. Overste B. is hoofd van de lucht- machtaanschaffingsdienst. Aangenomen mag worden, dat hij in voorlopig arrest wordt gehouden op vermoeden van mal resultaat geleid. Op een der aanwezige versaties op 't gebied van de luchtmacht dames trof de politie namelijk een uit nodiging aan van een club, waarvan het bestaan haar niet bekend was. Dit was een zgn. clandestiene speelgelegen heid, gevestigd aan de Prinsengracht. De spelers, die daar aanwezig waren hadden kennelijk zo'n vast vertrouwen in het feit, dat de club niet aan de po litie bekend was, dat zij, ook nadat het nieuws van het optreden van de politie aanschaffingsdienst, die voor een deel teruggaan tot de jaren 1945 en 1946. toen de staf van de luchtmacht 'nog ge vestigd was op Ypenburg en de toenma lige kapitein B. o m. belast was met de inkoop van de uniformen. Hij zou toen de inkoopprijzen hoger hebben opgege ven dan ze in werkelijkheid waren en het overschot ten eigen bate hebben aan gewend. Gistermorgen zijn vier jonge Polen met een vliegtuig op een Zweeds vlieg veld bij Malmö geland en hebben om politiek asyl gevraagd. De politieke vluchtelingen, drie mannen en een meisje, vertelden, dat zij 's nachts naar een boerderij bij de Poolse kust geslo pen waren, waar, naar zij wisten, een oefenvliegtuig van een luchtvaartclub stond, dat door twee schildwachten werd bewaakt. De jongelui beschikten over e<"h verouderde revolver. Zij wisten de ^'achten te overrompelen en daarna in 'iet vliegtuig plaats te nemen. Bij het opstijgen werden zjj evenwel door andere wachten beschoten, en een na de landing in Zweden ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het landingsgestel kogelgaten vertoont. Dc Zweedse autoriteiten houden de hamen van de vluchtelingen geheim. Zij zijn geïnterneerd hangende eeVi onderzoek van hun verzoek om politiek ®syl. In de afgelopen drie weken zijn in totaal 22 vluchtelingen uit Oost-Euro- Pese landen in Zweden aangekomen. Dank zij de claxon van een politie auto uit Wolffenbuttel zijn de Neder landse ballonvaarders, de heer en mevr. Boesman en de heer De Vos, slechts enkele meters voor de Russische zone geland. Zij waren met Westenwind postwaarts afgedreven en besloten een tussenlanding te maken ten Zuiden van Wolfenbüttel om daar naar de juiste hgging van de Russische zonegrens te Vragen. Een politie-auto had de ballon reeds enige tijd gevolgd en bij de goed geslaagde tussenlanding verklaarde de West-Duitse politie-inspecteur, dat de ballonvaart kon worden voortgezet. De Politie-auto bleef de ballon echter na zitten en toen de ballonvaarders bij het niemandsland waren aangekomen, toe terden de politie-agenten ter waarschu wing drie maal. De tweede landing' vlak foor een Russische grenspost verliep vlot. In Amerika is grote beroering ont staan, doordat 90 cadetten van de be roemde militaire academie West Point zijn weggestuurd wegens bedrog hij de examens. De maatregel werd uitgevoerd op last van de minister van het leger, Frank Pace, met goedkeuring van Pre sident Truman. Generaal Lawton Collins, stafchef van het leger, die vooraanstaande senatoren heeft ingelicht, heeft verklaarddat een diepgaand onderzoek aan de gang is. Collins sprak van een „reusachtige sa menzwering" onder de cadetten welke twee jaar geleden begonnen was. Som migen die er aan hebben deelgenomen dienen thans als officier in het leger. De examens op West Point worden afgenomen in groepen, maar aan elke groep worden dezelfde vragen gesteld Volgens de ere-code mag een geëxami neerde cadet de vragen niet aan andere examinandi, die later aan de beurt komen, doorgeven. De samenzwering waarover Collins sprak, bestaat hierin dat de ene groep cadetten de vragen aan de volgende groep doorgaf. De zaak is aan het rollen gebracht doordat een cadet de leiding van West Point heeft ingelicht. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie'behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, I 1.82 'per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van een bijzondere medewerker) Het laden van een speciaal Engels vrachtvliegtuig op het vliegveld Tempelhof te Berlijn, een van de vliegtuigen, welke gebruikt zullen worden voor de uitvoer uit West-Berlijn van goederen voor het Westen, Reeds liggen tengevolge van de kleine blokkade" 'door de Russen goederen ter waarde vam zestig millioen gulden opgestapeld voor de uitvoer. Uit een verklaring van het UNO-hoofdkwartier in Tokio blijkt, dat de geal lieerden tijdens de onderhandelingen in Kaesong over de demarcatielijn, geëist hebben, dat aan hun kant van deze bestandslijn een stuk van Korea komt, dat thans in handen is van de rode troepen. Het hoofdkwartier verklaarde, dat de geallieerde macht op zee en in de lucht geheel Noord Korea beheerst. Daar aan werd toegevoegd: „De militaire demarcatielijn, waarover wij overeenstem ming moeten bereiken, ligt daarom erger.fi tussen het lucht- en zeefront aan de Yaloe en het grondfront in het gebied van Kaesong, Pyongyang en de Yangjin- rivier. Vice-admiraal Turner Joy heeft er de roden Vrijdag in Kaesong op ge- wezen, dat men bij de krachtsbepaling niet alleen moet uitgaan van dc grond troepen, doch ook rekening moet houden met de macht ter zee en in dc lucht, zo verklaarde een officieel woordvoerder. Een boog van „middies" adelborsten van de man-ine-academie in Annapolis (V. S.) langs de trap van het gebouw der Verenigde Naties in New York Zij maken een zomertour langs de Oostkust van de V. S. en bezochten naast mili taire installaties ook het UN O-secretariaat. De verklaring van Joy, de verklaring van het hoofdkwartier en de commu nistische berichten, waarvan wij giste ren melding maakten, laten er geen twijfel over bestaan, dat de onderhan delaars van de V. N. om een bestands lijn vragen die ten Noorden van het tegenwoordige front ligt. Of dit hun de finitieve houding is, of dat zij het al leen maar op een situatie van vraag- en-aanbod afsturen, kan pas uit het verloop van de besprekingen in Kae song blijken. Generaal Ridgway en hoge ambtena ren in Washington zijn blijkbaar even wel vastbesloten in Kaesong even lang vol te houden als de communisten. De onderhandelaars van de V. N. schijnen tegenover een combinatie van de be kende Russische taktiek van vertraging en hét traditionele geduld van het Oos ten te staan. Autoriteiten in Washington geloven, naar Reuter verneemt, dat de com munisten werkelijk een einde wensen te maken aan de oorlog in Korea, doch onder zo gunstig mogelijke voorwaarden. Vandaar dat verwacht wordt, dat zij tot het laatste toe zul len volhouden. De heersende mening op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is, dat op het laatst de communisten op het punt der bufferzone concessies zullen doen en mogelijk ook op an dere punten, waardoor uiteindelijke overeenstemming over een wapen stilstand in de loop van de zomer mogelijk zou zijn, aldus meldt Reu ter. Nadat men er gisteren niet in ge- De groepscommandant der Rijkspoli tie te Landsmeer deelt mede, dat het echtpaar Jan Pronk-Schreuder, wo nende te Oostzaan, Zuidereinde K 282, spoorloos is. Beiden zijn in de ochtend van 2 Augustus om zes uur per auto (bestelauto) fabrieksmerk Bedford, een soort station-car, lichtgroen gelakt, ge merkt met letter en nummer GZ 92841, van Oostzaan vertrokken in de i-ichting Wieringermeer. Afsluitdijk enz. Zij zou den des avonds weer in hun gezin te rug keren, doch zijn daar tot op heden niet aangekomen. Ieder spoor ontbreekt. Een ongeluk wordt gevreesd. slaagd was de impasse te doorbreken zijn de beide delegaties vanmorgen voor de negentiende maal bijeen gekomen. Om twaalf uur werd de conferentie onderbroken en om twee uur werden de besprekingen weer voortgezet. Generaal Ridgway heeft in zijn pe riodiek rapport aan de V. N. verklaard, dat de noordelijken in Korea zich tij dens de wapenstilstandsbesprekingen voorbereiden tot een nieuw offensief. De noordelijke activiteit was van de zelfde aard als die, welke tot nu toe voorafging aan een noordelijk offensief. Er werden ook nieuwe troepen voor actie te velde in gereedheid gebracht, zo was van krijgsgevangenen vernomen. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk nog veel bewolking met enkele buien, morgen overdag echter enkele opklaringen en afne mend buiig. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vrij warm, maar minder drukkend dan vandaag. Zondag: Zon: 5.0620.25; Maan: 7.46—21.18. Maandag: 9.02—21.28. Zon: 5.08—20.23; Maan: Advertentie De zevende wereldjamboree is gister avond in Bad Ischl, Oostenrijk, geopend met een plechtigheid waaraan meer dan 15.000 padvinders en verkenners hebben deelgenomen. De openingsceremonie symboliseerde de vriendschap, die lussen de leden van de internationale padvfn- dersbeweging bestaat, en die in de ko mende tien dagen zal worden bestendigd en uitgebreid, door het aanknopen van nieuwe vriendschapsbanden. De leider van het hoofdbureau van de padvinders beweging, kolonel John Skinner Wilson, zei in zijn openingsrede, dat de deelne mers aan de jamboree de tien dagen in Bad Ischl moesten besteden voor de ver betering van de verstandhouding tussen de verschillende landen. Tevoren hadden de deelnemers zich in een boog opgesteld en terwijl koren uit de landen, waar reeds een jamboree ge houden is, liederen zongen, werden snel zeven houten torens van tien meter hoogte 'opgebouwd. Op iedere toren nam een vertegenwoordiger plaats uit een land, waar reeds een wereldjamboree is gehouden: Denemarken Engeland (twee), Nederland (1937) Frankrijk en Hongarije. De hoofdverkenner van het Oosten rijkst contingent klom hierna op de middelste toren en op een teken van hem beklommen Oostenrijkse padvin ders de torens van de andere landen en schudden de hand van de daar op gestelde vertegenwoordiger van voor gaande jamborees. Kolonel Wilson be klom tenslotte de toren van de Oosten rijkse verkenners, vanwaar hij de Jamboree voor geopend verklaarde. Daarna defileerden de padvinders, land na land voorafgegaan door een eigen muziekkorps, langs de vlaggen van 47 landen en de genodigden, onder- wie zich o.m. de Oostenrijkse minister van Onderwijs, dr. Felix Hurdes, en lady Baden Powell, weduwe van de op richter van de padvindersbeweging, be vonden. De Jamboree zal tien dagen duren. Eerder op de dag werd gisteren in het nabijgelegen Salzburg een internationale padvindersconferentie beëindigd. Zij is "bijgewoond door gedelegeerden uit 34 landen. De conferentie heeft bekend ge maakt dat de internationale padvinders organisatie op het ogenblik 5.160 000 leden telt, verdeeld over 50 landen. Duitsland Bolivia Turkije, Panama en Uruguay werden als officieel lid van de organisatie bevestigd. Besloten werd dat de volgende internationale conferentie in 1953 te Luzern gehouden zal worden. De volgende Rover-Mood, de interna tionale bijeenkomst voor voortrekkers, zal in 1953 in Lichtenstein plaats vinden. De gedachte aan uw eigen gebre ken zal de fouten van anderen klein doen zijn. BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 W Het negenjarig zoontje van de tamilie de N. in Bergen op Zoom heeft Vrijdag middag uit een fles nicotine gedronken, tengevolge waarvan hij kort daarna overleden ïs. De jongen was met een vriendje naar buiten getrokken. In een tuinderij ge legen tussen de Moerstraatsebaan en het riviertje, de Zoomontdekte het tweetal tussen het struikgewas een fles met vloeistof. Zonder zich af te vragen wat voor vloeistof déze fles bevatte, heeft de jongen om zijn dorst te lessen er een slok uit genomen. De fles bevatte ech ter een preparaat voor het bespuiten van bloemkool, dat hoofdzakelijk nico tine bevat. De jongen zakte direct in elkaar, waarna zijn vriendje ijlings de vlucht nam. Eén voorbijganger ontdek te even later de jongen, die inmiddels reeds overleden was. In het centrum van Venlo bevindt zich een rozenpark met een grote vij ver. waarin duizenden goudvissen zwem men, althans tot voor kort. Want voor bijgangers bemerkte de laatste tijd dik wijls hevige „agitatie" in het water. Verontruste goudvissen maakten ver twijfelde luchtsprongen of schoten met snelle zig-zag bewegingen door het water. Spoedig ontdekte men, dat een snoek deze onrust veroorzaakte. En er werd jacht op het beest gemaakt, maar te vergeefs. Tenslotte heeft men de gehele vijver laten leeg lopen en zo kon de snoek gevangen worden: het was een „knaap" van ruim zeven pond. De 16-jarige seminarist Piet v. d. Pol uit Schijndel, die met elf andere pries terstudenten in een kamp op de Een- denberg bij Well (Limburg) verblijf hield, is bij het baden in de Maas plot seling onder water verdwenen. Pater Janssen, die de jongelui begeleidde, sprong de student na, maar slaagde er niet in hem op het droge te brengen.. De negen-jarige Hennie Kraus uit En schede, die in Gennep logeerde, en die met een vriendje langs de Maas speel de, waagde zich te ver in de rivier en is verdronken. In Oss is do 20-jarige controleur A. v. i U. verdronken. (Van onze weerkundige medewerker) De temperaturen, die deze week in ons land zijn gemeten, bewijzen dat het de warmste week van het gehele jaar is geweest. Voor het eexst deze zomer steég het kwik tot boven 25 gr. C„ in het Zuiden zelfs tot 30 gr. (Eindhoven 31 gr;) De onweersbuien die Donderdag met zware slagregens gepaard gingen hebben een record opgeleverd: 105 mm in één etmaal te Boskoop, waarvan 70 mm binnen een half uur. Gisteren steeg het kwik in De Bilt tot 27 gr. C. en in Brabant tot 28 gr. Een onweersstoring, die zich gisteren boven Frankrijk ontwikkelde, dreigt nu roet in het eten te gooien. Het K.N.M.I. verwacht dit weekend buiig weer met plaatselijk onweer. Morgen kan koelere lucht ons land bereiken, waarachter op klaring kan voorkomen. Uitgesproken ongunstig weer verwachten wij gedu rende het weekeinde dus niet, al zal men er wel verstandig aan doen niet zonder regenjas er op uit te trekken. Boven de Oceaan nadert reeds een nieu we actieve depressie, maar dit is zorg voor begin volgende week. ns werden een paar nummers van het blad ..De Vakbeweging" (uitgave N. V. V.) toegezonden, waarin opgenomen een tweetal artike len van de heer Paul de Vries, over be roepskeuzevoorlichting, overheidszorg en levensbeschouwing, met het verzoek deze artikelen var, een commentaar te willen voorzien. Alhoewel wij reeds meerdere malen zowel in negatieve als positieve zin onze zienswijze op deze materie hebben gegeven (o.m. Nov. Dec. 1950 en 9-6-'51) komt het ons toch wenselijk voor. de stellingen van de heer De Vries nader te bezien, omdat ons telkens weer blijkt dat ook vele katholieke ouders geen juist inzicht in deze materie hebben. De heer De Vries is een van de N.V.V.-secretarissen. Zijn we juist ge ïnformeerd. dan was hij oorspronkelijk ambachtsschoolleraar. Hij mag derhalve pretenderen enig inzicht te hebben ir, problemen die met jeugdopvoeding en beroepskeuze samenhangen. Dit is van belang, omdat we dan een serieuze kans maken om in ons betoog ook ver staan te worden. Het eerste artike] van de heer De V. handelt voornamelijk over de werk zaamheden van het R.A.B. na de oor log: het tweede over beroepskeuze en levensbeschouwing. Schrijve.r zegt toe. nog nader te zullen terugkomen op hetgeen vóór de oorlog op dit terrein in ons land bestond en werd gedaan. Wij vertrouwen dat hij dan een gron dige speurtocht zal houden en ons met de resultaten volledig op de hoogte zal stellen. Het komt ons voor, dat we dan zullen hebben vast te stellen, dat ervan Overheidswege weinig werd verricht op het zo belangrijke gebied van de be roepskeuzevoorlichting en dat practisch alles aan het particulier initiatief werd overgelaten; bovendien dat ini tiatieven terzake voor het grootste deel confessioneel waren gefundeerd. Enfin, iri dit opzicht kunnen we met een ge rust hart verdere publicaties van de beer De V. afwachten, te meer omdat hij aan het slot van zijn tweede artikel dringend vraagt ..met 'open vizier en met eerlijke middelen" te strijden. Van zelfsprekend zijn we het daarmee eens. Het treft ons in beide artikelen, dat de schrijver zich hoofdzakelijk tot fei ten beperkt en als het ware angstvallig verzuimt, het wezen van de beroeps keuzevoorlichting te determineren. Toch komt het ons voor. dat dit het eerst noodzakelijke is, anders ontstaat im mers het gevaar dat twee partijen aan het twisten gaan over punten, die, al hoewel nauw verwant, niet precies de zelfde zijn en dan praat men langs el kaar heen. Onder beroepskeuzevoorlichting ver staan wij het advies dat aan ouders en andere opvoeders en aan jeugdige per sonen wordt gegeven, nadat een weten schappelijk onderzoek is ingesteld naar de aard en de aanleg van de advies- vragende, met het doel deze jeugdige mens de mogelijkheden en de weg te doen zien waarlangs hij (zij) zijn (haan geestelijk en materieel geluk zo goed mogelijk kan bereiken. In wezen gaat het derhalve om het persoonlijk geluk van de mens. Omdat evenwel de mens we zenlijk deel is van de grote mensen gemeenschap (staat, maatschappij) en van tal van andere begrensde gemeen schappen (gezin. bedrijf), heeft de voorlichting bij beroepskeuze, naast het persoonlijke, geestelijke en materiële aspect, ook reeds direct sociale aspec ten. En elk van deze aspecten is weer onder te verdelen. Op deze wijze kan men zeggen, dat zowel de beroepskeuze op zich. als dé voorlichting daarbij, zo veel aspecten vertoont dat degene, die zich gerechtigd-acht deze vc» rlichtir;;! te verzorgen, aan hoge eisen var, ver antwoordelijkheidszin dient te voldoen. Deze verantwoordelijkheidszin dient in te sluiten dat de adviseur alle moeite moet doen om de te onderzoeken per soon zo goed mogelijk te leren kennen. Een filosophische stelregel is dat het kennen van een ding in zeker opzicht betekent het één-worden met de ge kende zaak of het gekende dir.g. Nog meer gaat dit op bij mensen. (Vervolg op pag. 5) eiiniitiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiHiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHniiiiiiiiiii'N Hoe in de Russische Uraniumtnijnen wordt gewerkt. In haar radiouttzending heeft de „Stem van Ame rika" een beeld gegeven van de omstandigheden, waaronder in de Saksische uraniummijnen in de om geving van Zwickau aan de Tsjechische grens wordt gewerkt. Zoals men weet, worden deze mijnen door en voor de Russen geëxploiteerd en hebben 10 mijnwerkers er onlangs de dood gevonden, terwijl er 15 werden gewond Volgens een ooggetuige zijn de schachten onge veer 180 M. diep. De ar beiders dalen er in af langs houten ladders, die in de winter met ijs be dekt zijn, zodat tal van dodelijke ongevallen er aan de orde van de dag zijn. Het vorig jaar zouden alleen tengevolge van de gladheid dier ladders 80 arbeiders het leven heb ben verloren, maar tal rijker nog zijn de slacht offers van het instorten van mijngangen. Het erts wordt aan de oppervlakte gebracht in manden, ge wone zakken en rugzak ken. Elk der uit tien man bestaande brigades of ploegen moet per werktijd van vijf tot acht. zware lasten erts van ongeveer 50 K.G. elk naar boven brengen. Zij. die gewone zakken gebruiken, moeten er 15 tot 20, elk met een gewicht van 20 tot 30 pond, voor hun rekening nemen en zij, die rugzak ken hebben, moeten 25 tot 30 rugzakken met onge veer 25 K.G. afleveren. Het erts wordt verpakt in kisten met het opschrift „machine-onderdelen" en i gaat per spoor naar Frei burg ten Oosten van Chemnitz, waar het ge sorteerd wordt. Het beste erts wordt per vliegtuig naar Leningrad gebracht voor de Russische atoom- fabrieken. Dagelijks ver trekken minstens 25 wa gons met uraniumerts naar Freiburg. Bezetting In de sinds 1945 door de geallieerden bezette Wes- ■hui tMiit unit telijke zone van Duits land is het aantal onwet tige geboorten schrikba rend toegenomen. Behal ve aan de „verbroede ring" van de bezettings troepen met de bevolking moet dit ook geweten wprden aan de immense stroom van vluchtelingen, woningtoestanden, demo ralisatie enz. Het totaal cijfer sinds 1945 is al over het half millioen heen. y* Als vader moeder speelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1