Inwoners letterlijk voor t geen gerucht vervaard W ïïUiitJjT* Twintigste in Rolduc Sociale Studieweek geopend gf§ Nederlanders vieren verjaardag van Prinses Irene Ariëns, stem van geweten van Katholiek Nederland ptö mat De evolutie in de sociale boodschap der pausen Goudse pijp voor alle bezoekers COMMUNISTISCHE JEUGD IN OOST-BERLIJN HOUDT „VREDESFESTIVAL" Wilhelm Pieck doet felle aanval op de Engelse en Amerik.oorlogsstokers AKKERTJES Opzet en doel der studiedagen Canaris veroordeeld tot 20 jaar Zijn sterfdag in Maarssen herdacht MAANDAG 6 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Er wordt voortreffelijk gemusiceerd DE UITSLAGEN Tand- oï kiespijn ...die helpen direct! J ïTof. Steger commandeur in orde van de H. Gregorius de Grote VRAAG NAAR Boerderij op Ameland prooi der vlammen FEEST IN VERKENNERS KAMP TB BAD ISCHL Y.P.R.O. wil deelnemen aan televisie Jamboree in teken van soberheid Benoemingen bisdom Haarlem Dertien Thunder jets voor Nederland 9 Kerkrade vol trompetgeschal tVan onze speciale verslaggever) anneer een mens geen dubbel en dwars overtuigde volgeling (volgelinge) is van Apollo, die het in de muziekhemel voor het zeggen schijnt te hebben, dan moet hij in deze dagen Kerkrade beslist mijden. Want die voortreffelijke stad is voor veertien dagen geheel gedompeld in de klank. In Kerkrade wórdt geen muziek gemaakt, Kerkrade is muziek. Het trompetgeschal schettert U er om de oren zodra U 's morgens de ogen opent. U ontbijt er met de heer Keler Bela, U luncht er met een „Festpolonaise" naast Uw bord, bij Uw diner staat Jacques Offenbach glimlachend toe te zien en als U 't moede hoofd op het kussen legt, komt niemand minder dan Richard Wagner U toedekken. Vóór U dan werkelijk inslaapt, staart U dan nog in het ietwat sombere gezicht van Jean Sibelius. Kerkrade is op dit moment een stad voor zeer toegewijde melomanen en zeer zeker niet voor hen. die gemeenlijk al korzelig worden wan neer hun buurman na twaalven nog één stukje Clementi geeft. steeg de spanning ten top toen, nadat een Fins harmonie-orkest met voor niet-landslieden onuitspreekbare naam met een zeer geacheveerde uitvoe ring van, wij mogen wel zeggen hün „Finlandia"' een eerste prijs in de af deling superieur had gewonnen, die mannen van de Schutzpolizei .uit Frankfurt op het podium kwamen om hetzelfde stuk uit te voeren. Dat bracht in de tent bijna een Holland-België- sfeer teweeg. De agenten toonden een licht overwicht van zes punten De Kerkradenaren zelf schijnen in derdaad tot degenen te behoren die in alle letterlijkheid voor geen enkel ge rucht vervaard zijn. Is er in de muziek tent, waar tijdens de concoursdagen glo baal berekend van 's middags twee tot 's avonds ongeveer elf uur wordt gemu siceerd, een pauze van twintig minuten, dan zet men er zonder dralen de gra- mofoon aan; zodat niemand de „Stars en Stripes" kan ontgaan. Ieder muziek corps, dat buiten concourstij d hier of °aar in de stad een extra nummer Weggeeft, kan op de hartelijkste bijval rekenen. En geen café in Kerkrade, dat Zichzelf respecteert, vrzuimt bijtijds radio of gramofoon in te schakelen om de gasten te gerieven; en waar het even kan heeft men een strijkje of zelfs een groep Tirolers aan het werk gezet. Meen niet, dat wij doende zijn ons zelf te be klagen, wij staan op goede voet met de velerlei geneugten, die de toonkunst kan bieden. Een bovendien, het i s in Kerk rade waarheen Apollo zijn hemrel tijde lijk heeft verlegd. Hij had het, dunkt ons, nergens beter kunnen doen. Maar goed; wij zouden U over het con cours vertellen, dat Zaterdagmiddag klokslag twee uur is begonnen. Op dat moment beklom de jury de verhoging, die hier in de tent tegenover het podium is opgesteld. Deze Parnassus werd dan bestegen door de heren Hendrik An driessen (voorzitter), Frank Wright, Australiër van geboorte, en prof. Gaston stoltz uit Nancy, gereed om elk muziek gezelschap te beoordelen naar klankzui verheid, klankgehalte, dynamiek, tech niek, samenspel en tenslotte naar op vatting en tempo. Daar werd dus op al les gelet. Voor elke bovengenoemde ru briek kon ieder lid van de jury punten toekennen van 1 tot 10. Elk corps speel de twee nummers en kon dus een kleine berekening leert zulks bij een Volmaakte uitvoering in totaal 360 pun ten behalen. Die volmaaktheid werd niet bereikt, zoals dat op deze wereld trouwens nog hooit gebeurde; ook in andere takken Van menselijke activiteit niet. Maar wat vhj na twee dagen internationaal mu ziekconcours ongetwijfeld hebben ge leerd. is, dat men werkelijk nergens zul ke toewijding zal aantreffen als onder bcnór E muziek uit pure liefhebberij Neemt u b.v. dat ferme corps uit oedan, dg „Harmonie Municipale'', dat ons gistermiddag in de afdeling uit muntendheid- met ware passie een fantasie uit „Der Freischütz" in het gelaat smeet. Daar was werkelijk geen noot Frans bij, maar er wilde er dan ook bijna geen enkele op zijn plaats blij ven staan; zij tuimelden alle uit de in strumenten voor de brave kerels het zelf in de gaten hadden en het was of de breedzwaaiende dirigent ze alle in zijn armen wilde vergaren om er althans nog enige orde in te brengen. Maar nimmer hebben wij muzikanten met zulke spontaneïteit en met zulke overgave alle mogelijke en onmoge lijke toonkunstige moeilijkheden zien wegblazen. Nee, er kon geen prijsje af, zelfs geen derde. Maar wat belan geloze toewijding betrof slaagden de mannen uit Sedan cum laude. De Fransen helden deze eerste dagen kennelijk nog niet hun beste corpsen in de strijd geworpen. Afgezien van de „Harmonie Municipale" uit Laon, die Riet o.m. Mozart's ouverture „Die Zau- berflöte" een eerste prijs in de afde ling uitmuntendheid behaalde, bleven de andere beneden de (artistieke) maat. Maar wat hebben wij nochtans toch genoten van de fanfare uit Issoire mannen die in een wijde boog om het podium gingen staan en met grote geest drift hun „Au bivouac" tegen het tent doek uitschetterden. De dirigent blies Zelf mee en tekende met de vrije hand Vaaglijk de contouren van de muziek in öe lucht. Advertentie 5? 55 Ook Nederland heeft nog niet in zijn volle glorie aan het toonkunststeekspel deelgenomen. De mannen uit het Bra bantse Nuland waagden een kans en brachten het in de derde afdeling niet verder dan een derde prijs; en de fan fare de „Vooruitgang" uit Stiphout speelde zich met aardige variaties op een volksliedje van Boedijn een van de weinige oorspronkelijk voor het ensem ble geschreven stukken op dit concours een tweede prijs toe. In ons nummer van morgen komen wij nog terug op de muzikale prestaties en tevens zullen wij u dan het een en ander omtrent de marswedstrijden uit de doeken doen. Zondagmiddag heeft minister Van Maarseveen een bezoek aan het con cours gebracht. Hij werd welkom ge heten door de algemeen voorzitter, de heer W. Scheelen, en verder speelde de „Harmonie d'Arras" ter ere van de minister het Wilhelmus en de Marseil laise. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijden van Zaterdag en Zondag luiden: Afdeling superieur: Harmonie „Toni ca", Aarhuus (Denemarken), eerste prijs met 317 punten; harmonie „Suomen Dingend naar de hand der muze en de goedkeuring van de jury. 3e prijs, 227 Gummitehdas Osakeytion" (Finl.) uk Nokia, eerste prijs met 300 punten; „Kapelle der Schutzpolizei", Frankfurt a Main (Did.), eerste prijs met 306 pnt. Eerste afdeling: „Werkorchester der Rheinischen Kunstseide A.G.", Krefeld (Did.). 3e prijs met 238 punten; Harmo- niekapelle Freiburg-Zahringen (Did.), 2e prijs, 241 punten (derde afdeling). Afdeling uitmuntendheid fanfare: „Ou- vrière Ducellier". Issoire (Fr.), 3e prijs 212 punten: fanfare „De Vooruitgang", Stiphout (Ned.), 2e prijs 265 punten; Pasaunen Chor. Wuppertal-Cronenberg (Did.), 3e prijs", 200 punten. Ere-afdeling fanfare: „L'Espérance Meldoise", Eaux (Fr.). 3e prijs, 231 pun ten; Stadtkapelle Esslingen am Neckar (Did.), 3e prijs, 217 punten; Stadtmusik Advertentie Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan Singen-Hohentwiel (Did.) punten. Derde afdeling: Harmonie Nuland (ÏV-Br.), 3e prijs, 238 punten. Eerste afdeling: Harmonieverein „Cae- cilia Herzogenrath (Did.), 3e prijs, 207 punten. Afd. Uitmuntendheid: Ungdomsmusik- korps, Horten (Noorw.), 241 punten, 2e prijs; Harmonie Municipale de Sédan (Frankrijk), 172 punten, geen prijs; Har monie Municipale de Laon (Frankrijk) 301 punten, le prijs. Ere-afdeling: Symphonieorchester der GrenzlandMusikschule, Aken (Did.), 330 punten, le prijs met lof. Afd. superieur: Instrumentalverein, Wuppertal-Elberfeld (Did.), 312 punten, le prijs; Harmonie „La Lyre Decazevil- loise", Decazevillo (Frankr.), 206 pnt., 3e prijs; Harmonie Uellendahl, Wuppertal- Elberfeld (Did.), 249 punten, 2e prijs; Harmonie d'Arras (Frankr.), 225 punten 3e prijs. Bij de marswedstrijden behaalde ae „Harmonie Municipale de Sédan" (Fr.) in de derde afdeling met 72 punten een derde prijs. Het „Ungdomsmusikkorps" uit Horten (Noorwegen) met 100 punter een eerste 'prijs. De fanfare „Ouvrière Ducellier" uit Issoire (Frankrijk) met 82 punten een derde prijs: de „Harmonie Municipale de Laon" (Frankrijk) met 84 punten een tweede prijs. In de eerste afdeling kreeg de „Musik- verein Uellendahl" uit Wuppertal (Did.) met 96 punten een eerste prijs; „Suomen Gummitehdas Osakeytion" uit Nokia (Finl.) met 100 punten een eerste prijs. Maar er werd ook wel degelijk voor treffelijke muziek gemaakt in Kerkrade fjt weekend. Zij het dan ook in het bijzonder in de klasse der amateur-sym- Vhonie-orkesten, die ook aan dit tour- hooi mogen meedoen. Het Symphonie orchester der Grenzlandmusikschule" Jdt Aken, een groepje van 32 jongelie- ;en, leverde tot nu toe de beste pres tatie en behaalde in de ere-afdeling een eerste prijs met lof. Dank zij o.m, een «iderdaad zeer charmant gespeeld eerste "eel van Haydn's Symphonie in B dur Ur' en de „Instrumentalverein'' uit jyuppertal-Elberfeld, een compleet sym- Vnonie-orkest vayi 64 man, veroverde in e afdeling superieur een eerste prijs met een aantal punten tegen de „lof" an met de Finale van Dvorak's „Aus uer neuen Welt" en met Von Weber's "Oberon"-ouverture. Termen als „veroveren" wijzen er «11e op dat er soms inderdaad' fel ge streden werd door al die Europeanen bie in Kerkrade al blazend en fluitend haar de hand van de muze en de goed keuring van de jury zijn komen din gen. Op de eerste concoursavond b.v. wjjidens de receptie, die gistermiddag goifa sehouden bij gelegenheid van het hipv„en huwelijksfeest van de heer en d Pr°f. Steger te Heemstede, deel- hiBi- m t 1 van het bisdom Z.h i ij' Ammerlaan mede, dat had w 5aus de heer Steger benoemd de H r- ommandeur in de Orde van W^, ;._l,'egoriu.s de Grote. Prof. Steger IH had 5aus de heer Steger benoemd 11 tot Commandeur Va Gregorius de Gi J hl der7eQedo ferder benoemd tot Ridder "ifmnL J J n een korte toespraak diensten 1 vicaris de vele ver- lecenul hnden ^teger" ^idens deze hef lelHkWlnSen aan" Vanmorgen wérd loco h°Uden bruidspaar bezocht dfor de héè;bfrgemeestej van Heemstede, de SecretaH„' de gemeente- Vos. Gisteravond is in het aloude Rolduc, het eerste cultuurcentrum van ons land, de 20ste Sociale Studieweek geopend onder het motto: De evolutie in de sociale boodschap der Paltsen en de situatie in de huidige samenleving. Voor ongeveer 450 belangstellenden uit alle delen van het land opende de voorzitter, K. Roncken, de studiebijeenkomst met een algemeen overzicht van opzet en doel der lessen, die in de komende dagen zullen gegeven worden. Het jaar 1951 staat in het teken van de herdenking der grote sociale encyclieken Rerum No varum en Quadragesimo Anno. Rome en Rotterdam hebben vooral de vraag- stukkeh der eigenlijke arbeidersbeweging belicht: Roermond en Roldv- bestu deren voornamelijk de samenwerking der standsorganisaties. De Pausen heb ben hun sociale leer gefundeerd op de christelijke opvatting over de mens en zijn ivaardigheid. De richtlijnen, welke zij daarbij uitwerken, zijn afgestemd op de nood er* de behoeften van de tijd. Maar evenals de maatschappelijke structuur aan evolutie onderhevig is, zo dienen ook de in de Pauselijke en cyclieken aangegeven beginselen telkens opnieuw te worden aangepast aan de veranderde situatie. Hoofdaalmoezenier K. Roncken zette welsprekend uiteen dat het voornaamste doel van deze studieweek ligt in het' opsporen van de evoluerende lijn der moderne maatschappelijke verhoudin gen. Om dit te bereiken dient men zich opnieuw te bezinnen op het wezen der christelijke beginselen terwijl een ver breding en verdieping van de kennis der sociale problemen met hun onder grond even noodzakelijk is. Daarnaast neemt het bevorderen van onderling begrip en waardering een essentiële plaats in. omdat men daardoor alleen in staat is de onmisbare eenheid en samen werking te verwezenlijken. Hoewel Nederland met recht trots mag zijn op zijn vruchtbare sociale or ganisaties en voortvarende activiteit op dit gebied, blijft toch een voortdurende confrontatie nodig van de sociale plan nen met het ideaal der christelijk maat schappelijke, omdat de problemen da gelijks toenemen en veranderen. Veel is er reeds gedaan zowel in negatieve zin door het voorkomen van een massaal afglijden der arbeidersklasse als positief door het vormen van een leidinggeven de elite. Het is echter van het grootste belang dat men zich goed rekenschap geeft van het feit, dat een verantwoorde emanci patie der arbeiders de onmisbare voor waarde is voor een christelijke demo cratie, omdat dezen niet alleen de bou wers maar ook de dragers zijn van een gezonde gemeenschap. Op alle gebieden van het leven con stateren wij een groeiende onrust. Waar deze in de sociale sector tot uiting komt, is het gevaar in zijn gevolgen het meest te duchten. Willen wij slagen in het saneren der menselijke samenle ving, dan zal dat slechts kunnen ge schieden in onderlinge liefde en liefde voor het gemeenschappelijk doel. Leo XIII en de arbeiders De eerste les op deze openingsdag Aegegeven door pater Jac. Jacobs M.Ö.L., die als een van de oudste voor vechters der K.A.B. de hitte van de dag heeft gedragen. Met jeugdig enthou siasme zette hij zijn visie op het ar- beiaersprobleem uiteen, die ongetwij- feld ampele 33nleiding zal geven tot vruchtbare gedachtenwisseling. Zijn uitgangspunt was de stelling dat het arbeidersvraagstuk het middel punt moet vormen van het katholieke leven, omdat de toekomst van het christendom van de arbeiders afhangt. Dit probleem is echter nog verre van een definitieve oplossing en in de grond hetzelfde als toen Leo XIII zijn ency cliek Rerum Novarum uitvaardigde. Wel zijn de toestanden sindsdien veel ver beterd, maar deze verbeteringen raak ten volgens spr. de kern niet. In een volksgroep ontstaat een pro bleem wanneer er een onevenredigheid bestaat tussen de redelijke verlangens en strevingen van die groep en de be vredigingsmogelijkheid daarvan. Pater Jacobs meende te moeten vaststellen dat de redelijke verlangens der arbeiders die tot nog toe onbevre digd zijn gebleven, samen te vatten zijn in de volgende punten: 1. Een gezond, op de natuurwet steunend verlangen naar volledige eer biediging van de menselijke persoon lijkheid van de arbeider, die het besef heeft van de fundamentele gelijkheid van alle mensen. 2 Het gezonde, natuurlijke verlangen naar persoonlijk- eigendom, dat even eens wortelt in de menselijke natuur. De bestaansonzekerheid dient te worden weggenomen en het recht op eigendom moet als een natuurrecht worden be schermd. 3. Het verlangen naar rechtvaardig heid dat tot uiting moet komen in een rechtvaardige loonregeling en dat door de staat dient te worden beschermd, zoals de staat in het algemeen de weer loosheid van de arbeiders in bescher ming moet nemen door hun recht van vereniging als een natuurrecht te er. kennen. Spr. pleitte vooral voor een goed be grip van deze punten vanuit de psy chologie van de arbeider. Een definitie ve oplossing van deze problemen is echter alleen mogelijk vanuit de chris telijke beginselen. Men zal het christen dom in de arbeiders tot nieuw leven moeten wekken en. zich in alles laten inspireren door de christelijke liefde. Advertentie FILMS CAMERA'S Het communistische wereld-jeugd-vredesf estiva!" in Oost-Beriijn is gisteren geopend door de president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck, met een rede, waarin hij op de gebruikelijke wijze de Westelijke landen aanviel. Het lilbrichi-sportstadion in de Russische sector, waar Pieck zijn rede hield, was met 60,000 toehoorders geheel bezet. Volgens Pieck waren jongelieden uit 38 landen naar Berljjn gekomen om aan het festival deel te nemen. Het stadion was versierd met de vlaggen van zestien landen. De communisten, die zeggen, dat het festival, dat veertien dagen zal duren, door 2 millioen deelnemers zal worden bezocht, gaven toe, dat tot gisteren pas 240.000 deelnemers waren aangekomen. Uit het Westen zijn enkele honderden gearri veerd, uit het Sovjet-blok in Europa en Azië ongeveer 5000. Naar schatting kost het festival de Oost-Duitse belastingbetalers tien millioen dollar terwijl op grote schaal „vrijwillige arbeid" moet worden verricht. In zijn openingsrede zei Pieck o.m.: „De toestand is uitzonderlijk ernstig. De Amerikaanse en Engelse oorlogsstokers hebben hun oorlogsplannen niet opge geven, ondanks hun nederlaag. De Ver, Staten en Engeland bewapenen zich met koortsachtige haast en misbruiken de krachten van hun volken om steeds meer vernietigende wapens te vervaardigen Het oorlogsblok van de mogendheden van het Atlantische Pact heeft een eigen bureau voor de productie van wapens ingesteld. De vijanden van de mensheid, de Duitse en Japanse imperialisten en militaristen, worden herbewapend en zullen opnieuw op de volken worden losgelaten. Steeds meer landen sluiten zich echter aan bij de beweging voor het sluiten van een vredespact tussen de vijf grote mogendheden" vervolgde Pieck. De Sovjet-Unie, met haar „reus achtige constructieve plannen en pro jecten", liet volgens hem de wereld zien, „wat met vreedzame arbeid bereikt kan worden voor het heil en welzijn der mensheid". Bondskanselier dr. Adenauer heeft Zaterdag in een radiotoespraak een be roep gedaan op de West-Duitse jeugd om zich niet op het „Wereldjeugdfesti- val" der communisten te vertonen. „Het is een manoeuvre om u tegen ons op te zetten. Wij weten uit ervaring heel goed wat de Sovjets eigenlijk met hun „vredesdemonstraties" willen be reiken. Het antwoord van de „Pravda" op het vredesberoep van de Britse mi nister van buitenlandse zaken Morrison heeft dat weer eens overduidelijk aan getoond". Uit Bonn wordt gemeld dat het West-Duitse ministerie van binnen landse zaken heeft medegedeeld dat de West-Duitse politie er „over het algemeen" op doelmatige wijze in was geslaagd onwettige grensoverschrijdin gen te voorkomen. Een groep van 390 Zwitsers, die tracht te naar het communistische jeugdfesti- val in Oost-Berlijn te gaan, werd Za terdag aan de ZwitsersOostenrijkse grens door de Oostenrijkse politie tegen gehouden op instructie van de Franse bezettingsautoriteit'en. Slechts 60 van de 1.500 Britten, die het festival wilden bijwonen, zijn er in geslaagd Oost-Berlijn te bereiken. Zij werden met het Poolse schip „Ba- tory" naar Gdynia vervoerd. Ook van de Amerikaanse afvaardiging heeft, door maatregelen van de Westelijke autoriteiten, slechts een klein aantal Oost-Berlijn weten te bereiken. Constantin Canaris, voormalig leider van de Gestapo in België en Noord- Frankrijk, is Zaterdag door een militai re rechtbank te Brussel tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Het proces is 23 April begonnen. Het verweer van Canaris, dat hij niet wist, wat er in zijn hoofdkwartier te Brussel voorviel, werd door de president van het Hof, Achille Mareehal, niet aanvaard. Canaris kan binnen tien dagen hoger beroep aantekenen. Terwijl de landbouwer P. Barv uit Hollum (Ameland) Zondagmiddag op het land aan het melken was is zijn boerderij door hooibroei in brand ge raakt. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de schuur met tachtig voer hooi en vele landbouwwerktuigen een prooi der vlammen werden. De boerderij herbergde vele kam- peergasten, die bij het uitbreken van de brand allen afwezig waren. Enkele fiet sen gingen verloren. De schade, die circa f 30.000 bedraagt, wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering gedekt. In een stampvolle kerk is gisteren te Maarssen de herdenking van de 23e sterfdag van Mgr. Alfons Ariëns ingezet met een plechtige Hoogmis, gecelebreerd •door de hoogeerwaarde heer C. N. van Dijck, deken van Nijmegen. Pater Bona- ventura Latour O.P. vond in het Evan gelie van de Zondag, de parabel van de barmhartige Samaritaan, uitstekende stof om Mgr. Ariëns, die zo het tegen deel was van de priester uit de parabel, te schetsen. Na de H. Mis vond er een algemene pelgrimage plaats naar het graf van de grote sociale voorvechter op het kerkhof aan de Amsterdamse straatweg. Talloos velen, uit heel het land en van iedere rang en stand, namen hieraan deel, ter wijl de leeftijdsgrenzen zo ver uiteen lagen als tussen een 84-jarige boer uit Olst en een deputatie van de beweging „Dit is leven" onder leiding van pater Jelsma M.S.C. Bij de opening van de herdenkingsver gadering in de middaguren deelde prof. Rogier mee, dat de aartsbisschop coadjutor hem had doen weten hoezeer het hem speet dat hij thans uit het Ariënscomité moest treden welks se cretaris mgr. Alfrink lange jaren is ge weest. Slechts omdat hij juist deze dag in zijn geboorteplaats Nijkerk moest pontificeren, was mgr. Alfrink verhin derd aanwezig te zijn. Spr. stelde voor aan Z.H. Exc. een schrijven te richten, waarin mgr. wordt dank gezegd voor het vele werk. dat hij steeds voor het comité en de Ariënsdag heeft verricht. Als herdenkingsredenaar trad vervol gens de president van het Aartsbisschop pelijk Klein-Seminarie, mgr. dr. N. C. Ramselaar. naar voren, die in een uit stekende en perspectivische rede over Ariëns' vroomheid diens betekenis in het huidige maatschappelijke en wereld bestel belichtte. Ariëns, zo stelde mgr. Ramselaar. is de stem van het geweten van katholiek Nederland. Daarom doet men onrecht aan Ariëns, zowel wanneer men hem wil uitroepen als patroon der r.underheidsgedachte, der non-confor misten, alsook wanneer men vindt, dat Als in de prille ochtend de eerste zonnestralen het dal binnendringen, draagt de aalmoezenier de H. Mis op. men een figuur als Ariëns en de bewe ging rond hem ontstaan met omzichtig heid moet benaderen. Spr. zette uiteen, dat menselijke hei ligheid altijd feilen blijft vertonen en dat daarom een heilige vaak in zijn om geving moeilijk te onderkennen valt. Maar hun ondefineerbare kracht ont lenen heiligen altijd aan hun diepe ver bondenheid met Christus, hun gehoor zaamheid, hun geest van armoede en hun bovennatuurlijke naastenliefde. Deze eigenschappen, in heldhaftige mate be oefend, mogen iemand in veler ogen tot een dwaas maken, zij maken hem daarmee niet tot de patroon der non conformisten. Ariëns was geen indivi dualist en revolutionnair; bezorgdheid en verdriet waren zijn drijfveren in zijn verhouding tot de medemens. Maar evenmin is hij de voorganger der con formisten, want hij had op alles een eigen kijk en een doelbewustheid, die uit liefde tot Christus voortkwamen. Advertentie Het bestuur van de VPRO. heeft zich dezer dagen tot de Nederlandse Televisie-stiching gewend met de me dedeling, dat de V-P.R.O. het op prijs stelt om, indien te zijner tijd met tele visie-uitzendingen zal worden begon, nen, bij deze uitzendingen te worden betrokken. Reeds geruime tijd bestaat er ook in vrijzinnig protestantse krin gen veel belangstelling voor televisie uitzendingen. Van de zijde van de Nederlandse tele visie-stichting vernemen wij nog dat een bespreking over dit onderwei p tus sen de V.P.R.O. en de stichting zeer spoedig zal worden gehouden. ZONDAG, 5 Augustus. Er is vandaag te veel gebeurd om alles in details weer te geven, maar één ding is zeker: terwijl Zaterdag de luidruchtige Amerikanen het kamp als het ware beheersten met shows en Indiaanse dansen, laat het Hollandse contingent zich vandaag op elk ogenblik van de dag en bijna op ieder punt van het kamp zien en horen. Het begon vanmorgen al om half negen met een vla-ggenparade ter ere van Prinses Irene. Daarna zag men in het hele kamp onze Hollandse verkenners rond lopen met oranje om hun stok, met oranje halsdoeken of rood-wit-blauwe petten. Vanmiddag had er in het Nederlandse hoofdkwartier een officiële receptie plaats, waar alle buitenlandse leiders waren uitgenodigd. Aanwezig waren o.m. de algemene leider Wilson, alsmede de zoon en dochter van Baden Powell, Peter en Betty. Wie deze receptie meemaakten, voelden zich opeens in Holland thuis. Men ging door een poort in de vorm van een echte Hollandse molen Aan alle bezoekers werd een gestopte Goudse pijp aangeboden en in een mi mimum van tijd liepen oudere verken ners, maar ook een paar dames met Goudse pijpen rond. Er werd thee ge serveerd met koekjes van Verkade, cho colade van Droste. En wat het hoogte punt uitmaakte: er was echte Hollandse haring, die de buitenlandse gasten bij zonder wisten te appreciëren. Er werd een Hollandse boerendans uitgevoerd. De pijpers lieten hun wijsjes horen en nu de avond begint te vallen hoort men de Hollandse verkenners door het kamp trommelen en op hun horens blazen. Wie het Hollandse kamp vanavond ver laat krijgt een flesje oranjebitter mee. Deze jamboree staat wel in het teken Van soberheid, maar het is er buitenge woon genoeglijk en de leiding heeft vooral uit deze jamboree geleerd dat men het getal der deelnemers niet met geweld moet opdrijven. De stemming is uitstekend. Voor de Hollandse jon gens is het leven in. zo'n kamp tussen de bergen een openbaring. Het grootste gedeelte van de Hollandse jongens is op een heuvel ondergebracht vanwaar zij een uitzicht hebben over de gehele tentenstad. Nu iedereen zich hier lang zaam heeft ingeleefd komen alle groe pen met bijzonderheden voor de dag: Amerikaanse cowboys laten zwepen knallen, de Schotse verkenners blazen op hun doedelzakken en voeren dansen uit en hier en daar ziet men ook Hol landse jongens op een paar nieuwe klompen rondlopen die nog goed in de verf zitten. Elke dag brengt iets nieuws. Ieder een zorgt voor een verrassing. Maar in tussen wordt er geoefend, gelachen en gekwanseld, want iedereen heeft ietsj. meegebracht om het voor aardige bui tenlandse insignes en souvenirs om te ruilen. Maar ook wordt de keuken niet verwaarloosd. Er wordt niet alleen goed gekookt, maar er is voor deze jongens in de groei van hun leven een over vloed aan eten. Zij kunnen het gebode- ne niet op. Ze zijn enthousiast over al les maar vooral over de melk. Er is dan ook geen enkel ziektegeval in het Ne derlandse kamp. zoals dr. van Wel uit Zaandam ons vertelde. Maar er wordt niet alleen voor het lichaam gezorgd, ook de geest krijgt zijn voedsel. In de eerste uren van deze Zondagmorgen hadden Cr godsdienstplechtigheden plaats voor verschillende gezindten. De protestantse verkènncrs hadden ver schillende diensten met psalmgezang en preek, dc katholieken hadden al om ze ven uur een vroegmis en waren daarna om half 10 ook nog bij de plechtige hoogmis aanwezig, die door kardinaal Innitzer werd opgedragen. Na deze plechtigheden zonden dc verkenners van acht en veertig Weste lijke landen zestien duizend luchtbal lons in de hoogte. Aan elk daarvan hing een kaart met een oproep tot vrede. De avonden zijn hier altijd het mooist. Ook in het Hollandse kamp. Vanavond was er een groot kamp vuur, waarbij vele buitenlandse gas ten waren uitge nodigd. Er werd een spel opgevoerd onder de titel: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe-1 komst". Het beeldt de strijd uit die Nederland tegen het water heeft gestreden om op vreedzame wijze nieuw land te ver overen. De vuren branden nog steeds, de jongens zingen, zij spelen, zij dro men ook van thuis, hun gedachten zijn hier romantisch tussen de bergen. Er hangt over dit dal in de avond een blauwe nevel, hier en daar doorbro ken door de rode gloed van de vuren, en dan weerklinkt weer het Wilhel mus. We zijn allen even ontroerd en dan wordt het nacht. Vier hon derd en zestig Hollandse jongens slapen gelukkig en tevreden in. N-'\ - Kolonel John Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de weleerw. heer A. A. M- C- Rietveld, die rector was te Buitenveldert (St. Jozefshuis). Tot rector aldaar is benoemd de weleerw. heer C. M. M, Hij- gemann. Tot pastoor te Amsterdam (H. Joan, de Doper), de weleerw. heer C. Kempen, dei kapelaan was te Amsterdam tH. Agnes). Tot kapelaan van de H. Joan, de Dooper, Amsterdam, de weleerw. heer B. J. Tetteroo- Tot kapelaan te Heiloo. de weleerw. heer A. Th. Groenendijk. Tot kapelaan te Bovenkerk, de weleerw. her P- J- Meyer (Neomist). Tot kapelaan te Amsterdam (H. Joan, de Doper) de weleerw. heer B. C. Hoogeveen. Tot kapelaan te Heer-Hugowaard (H. Dio- nysius), de weleerw. heer P. N. Opdam. Tot kapelaan te In 't Kalf (Zaandam) de weleerw. heer J. P. M- van der Does (Neomist), Dertien Amerikaanse F 84 Thunder- jets voor Nederland zijn Zondag te £'f®fow' degelijk met veertien voor ïnt jfc6' *;n. voor Noorwegen en Dene- marken ieder vijf, ontscheept. Zjj kwa- men uit Amcrikta aan op een vlieg- Skimes Wilson tijdens zijn openingsrede eerTte^dic ^"die'Tani^ wordln^ele' vanaf een der torens. Terd M oraen geie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3