RODE VOGELAAR LAAT VREDESDUIFLOS RUSLAND WENST VERSTERKING VAN DE VREDE Vijfmogendhedenpact sou het middel sijn RIDGWAY bereid weer te gaan praten L van Poging tot instelling Sovjet-regering Water en snelverkeer eisen 5 doden HET PERZISCHE OLIEGESCHIL door Franse bril w M Tussen neus en lippen EGYPTE HOUDT VOET BIJ STUK Koe wilde een ritje maken Persen hebben te veel gebluft Dus toch....! Nieuw incident ml hij niet dulden Besprekingen in vriend schappelijke sfeer Het weer Tot hoofd en hart DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25143 BRIEF VAN RUSSISCHE PRESIDENT AAN PRESIDENT TRUMAN In 'n boodschap van de president van het presidium van de Opperste Sovjet, Sjvernik, aan president Truman heeft de Russische regering een beroep op Truman gedaan tot medewerking „aan het sluiten van een vijfmogendheden- verdrag tot versterking van de vrede." De brief was het antwoord op een resolutie, welke vorige maand door het Amerikaanse Congress was aangenomen en waarin Amerika zijn vriendschap voor het Russische volk betuigde. Truman had deze resolutie naar Sjvernik gezonden. Hij deed er een brief van zichzelf bij. In zijn brief schrijft Sjvernik, dat de weg naar vrede ook dient te lopen via beperking van de bewapening en ver bod van atoomwapens, plus hel tot stand komen van toe zicht op de naleving van zulk een verbod. ULBRICHT DREIGT Herbewapening van West- Duitsland, betekent: „Oorlog" DE ONDERHANDELINGEN TB KAESONG Generaal Ridgway heefi ie Tokio meegedeeld, dai de be- siandsbesprekingen mei de communistische afgevaardig den zullen worden herval. De opperbevelhebber der V.N. "Verklaarde echier dai hij de onderhandelingen weer zou afbreken als opnieuw communistische iroepen Kaesong zouden binnentrekken. Verdrag met Engeland wordt binnenkort opgezegd Besprekingen over de atoomoven Avontuur van Nederlanders in Vlaanderen Mgr. Ammerlaan heeft rustige nacht mifcu üiiifi KHAKI SHORTS - SHIRTS 4 De onrust in INDONESISCHE DEFENSIERAAD BIJEEN Grootscheepse koe handel Nederlanders gewond in Duitsland Bij auto-ongeval ht j Krachtige maatregelen sijn nodig BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhisstr. 45, tel. 3998 Bijkant. ITmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weel<, I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Walter Ulbricht, waarnemend minis ter-president van Oost-Duitsland, heeft Maandag bij de opening van de interna tionale studentenspelen een onderdeel Van het communistische „vredescongres" verklaard, dat herbewapening van West-Duitsland oorlog zal betekenen. Tegelijkertijd drong hij aan op een vre desverdrag van de Grote Vjjf met deelneming van communistisch China. Ulbricht zeiae, dat de „monopolistische PSfigP uit de V.S. eniüun bondgeno- ln Bonn Duitsland doormidden ge Scneurd hebben om West-Duitsland te maken tot de hoofdbasis van hun agres sieve oorlog tegen de democratieën' Nog steeds arriveren jeugddelegaties uit landen in de gehele wereld in Oost- Berlijn ter gelegenheid van het derde wereldjeugdfestival, dat Zondag is ge opend. Maandagochtend arriveerden de legaties uit België, Luxemburg, Neder land, Zwitserland. Schotland, Turkije. India. Columbia, Cuba en Brazilië. De organisatoren zeggen, dat meer dan twee millioen jongeren, merendeels uit Oost- Duitsland, gedurende de twee weken van het festival in vier golven Oost-Berlijn zullen binnenstromen. Hoewel de Amerikaanse resolutie welke op 7 Juli naar Rusland was ge zonden, in feite Rusland opwekte om het IJzeren Gordijn op te trekken en vrijer omgang tussen het Amerikaanse en het Russische volk toe te staan, ne geert Sjvernik dit aspect. In plaats daarvan doet hij zelf voorstellen aan de hand gesteund door het presidium der Sovjets als basis voor de beëin diging van de koude oorlog. Na gewezen te hebben op de behoef te aan een „vijfmogendhedenpact ter versterking van de vrede", schrijft Sjvernik: „Het sluiten van zulk een pact zou van buitengewoon belangrijke bete kenis zijn voor verbetering van de be trekkingen tussen Rusland en Amerika en de versterking van de vrede onder de volkeren. Zulk een pact zou het ver trouwen van alle volkeren in het be houd van de vrede vergroten en zou bovendien de mogelijkheid bieden de bewapening te beperken en de last van militaire uitgaven te verlichten, welke in al ziin zwaarte rust op de schouders der volkeren". De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Vishinski. heeft het idee van een vijfmocendheden- pact en voorstellen betreffende be wapeningsbeperking, plus atoom- contróle, al geopperd gedurende de zittingen van de Algemene Verga dering der V.N. in 1949 en 1950. (Red.). In zijn brief zegt Sjvernik ook dat het Amerikaanse volk, als het met de Russische voorstellen accoord zou gaan, altijd de volledige medewerking zal hebben van het Russische volk. „Ik benut deze gelegenheid om u te verzoeken aan het Amerikaanse volk mijn groeten en de goede wensen van het volk der Sovjet-Unie over te bren gen", zo zegt hij. Hij vroeg Truman om er voor te zorgen dat de brief en de Russische resolutie het Amerikaanse volk zouden bereiken. Truman voldeed sr.el aan dit verzoek. Onmiddellijk gaf hij zijn ministerie van Buitenlandse Za ken opdracht om al het materiaal zo spoedig mogelijk te publiceren. De eer ste reacties in Amerika waren echter als vele voorgaande: „De brief is niet anders dan een stuk Russische propa ganda. een „bewijs" van de vredelieven de Russische bedoelingen tegenover de „Amerikaanse oorlogsophitsers". De Egyptische minister van Buiten landse Zaken. Mohammed Salah, heeft Maandagavond in een juichende Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat Egypte zeer binnenkort het Angio- Egypische verdedigingsverdrag van 1936 zal opzeggen. In een formeel antwoord op de ver klaring, die zijn Britse ambtgenoot, Herbert Morrison, tijdens het debat over het Midden-Oosten in het Lager huis heeft afgelegd, zei Salah EI Din, dat Morrison's standpunt verdere on derhandelingen overbodig maakte. Hij verklaarde dat de belofte, die ko ning Faroek in zijn laatste troonrede ge daan had dat 'het verdrag opgezegd zou worden vóór het einde van deze zitting van het parlement gestand ge daan zou worden. Men verwacht, dat de zitting tegen het einde van de maand gesloten zal worden. Momenteel voeren Nederlandse en Noorse deskundigen in Oslo besprekin gen over de Noorse atoomoven in Kjel- ler. Zij zouden oorspronkelijk één dag duren, doch zij zijn met twee dagen verlengd, aldus bericht A.P. uit Oslo. Voornamelijk worden vraagstukken over het financiële aspect van de on derneming besproken. Twee Nederlandse gezinnen, die des avonds in hun auto's over de stille land wegen van West-Vlaanderen reden, heb ben nabij het plaatsje Gits een merk waardig avontuur beleefd. Zij zagen plotseling in het licht van hun schijn werpers enkele koeien op de weg. De eerste auto kon de beesten ontwijken, doch de volgende, welke werd bestuurd door de heer A. Brouwers, kwam mid den tussen de dieren terecht. Een der koeien schrok dusdanig, dat zij bovenop de auto sprong, waarbij zij het voorste gedeelte en het dak van de wagen in drukte. De ruiten van de auto werden geheel verbrijzeld en de heer Brouwers alsmede een der inzittenden, mej. R. Haagh, liepen hierdoor kwetsuren aan handen en gezicht op. Bij het door de gealarmeerde politie ingestelde onder zoek bleek, dat de koeien, vijf in getal, toebehoorden aan een veehandelaar uit het nabijgelegen gehucht Hooglede. De dieren hadden de omheining doorbroken. Naar wij vernemen, heeft de vicaris- generaal van de Haarlemse bisschop mgr. N. L. A. Ammerlaan, die gisteren werd voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden een rustige nacht gehad, hoewel het gevaar nog niet geweken is. Men wordt verzocht voor de zieke te bidden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13459 Te Ford Junction nabij Arundel in Engeland is eefi personentrein op een locaal- trein gelopen. Zeven personen werden gedood, vijftig gewond, van wie zeventien ernstig. De trein van Brighton naar Portsmouth reed in op het achterste gedeelte van de locaaltrein naar Bognor, die hoofdzakelijk mensen vervoerde, die op weg waren om de Bank-Holiaay, de speciale vacantiedag in Engeland, te vieren. De gevolgen waren ontzettend. Wagons werden versplinterd en geheel in elkander geschoven, waardoor vele gewonden beklemd raakten. Naar aanleiding: van een artikel in de „Javapost" inzake pogingen tot om verwerping: van de Indonesische regering: om vervolgens een Sovjet-regering: in te stellen, heeft men van officiële zijde te Djakarta aan Aneta verklaard, er er inderdaad in Oost-Java een beweging gaande is, die uit het buitenland geleid wordt. De procureur-generaal van Indonesië heeft medegedeeld, dat degenen, die de aanval op Tandjong-Priok uitvoerden, de rode vlag voerden; deze vlag is thans in zijn bezit. De aanvallers droegen voorts rode linten om het hoofd met het hamer- en sïkkelembleem. Er zijn acht en dertig arrestaties ver richt. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn aan de zijde van de politie vjjf doden gevallen, de aanvallers verloren zes man en onder de bur gerbevolking vielen zeven slachtoffers, twee doden en vjjf gewonden. De tekst van de boodschap van gene raal Ridgway luidt als volgt: ,,Aan de generaals Kim II Soeng en Pen Teh-Hoeair: Ik heb uw bo.odschap van 6 Augus tus ontvangen en nota genomen van de inhoud. Gij zegt, dat nogmaals opdracht is ge geven aan uw wachtposten in het ge bied van Kaesong om stipt de verorde ning na te leven, dat er geen gewapende wachten het terrein waar de besprekin gen plaats vinden mogen betreden, op dat incidenten zoals dat van 4 Augustus niet weer zullen voorkomen. Ik heb er nota van genomen, dat gij dergelijke incidenten klein, toevallig en onbeduidend noemt. Zoals ik reeds heb uiteengezet, zijn dergelijke incidenten integendeel van fundamenteel belang. De incidenten zijn noch klein, noch onbeduidend. Of zij toevallig waren betwijfel ik, Sangezien er zich, in strijd met de over eenkomst, eenheden uitgerust met mor tieren en machinegeweren op het neu trale terrein bevonden terwijl de enige bewapende troepen, die in het neutrale gebied nodig zijn, eenheden met de functie van militaire politie zijn. Het moet volkomen duidelijk zijn, dat. Wanneer ik toestem in hervatting van Wapenstilstandsbesprekingen, ik daarbij de voorwaarde stel, dat strikt de hand Zal worden gehouden aan uw garantie vpor de neutraliteit van het gebied van Kaesong. Elke verdere overtreding in dit ppzicht zal worden gezien als een op zettelijke stap van uw kant om de wapenstilstandsbesprekingen te beëindi gen. In afwachting van uw aanvaarding van de voorwaarde, B. J. M. Ridgway, generaal van het Amerikaanse leger, opperbevelhebber van het commando der Ver. Naties". Oost-Duitsland. De Oostduitse vice- Premier. Walter Ulbricht. heeft in Oost- «erlijn een groot monument van Stalin onthuld. Het bronzen beeld zal dag en Pacht door een erewacht van de Oost- Duitse volkspolitie worden bewaakt. Een Engelse vliegtuigfabriek heeft een nieuw type vliegtuig ontworpen, dat de naam kreeg van de Avro Delta 707B, meer populair „De vliegende driehoekHet vliegtuig kan starten met een snelheid van ongeveer 630 m. en landen met een snelheid van ongeveer 720 m., terwijl dan een parachute aan de staart van het vliegtuig dienst doet als rem. Vliegtuigexperts geloven, dat de deltavorm in de toekomst voor grote, zowel als voor kleine vliegtuigen gebruikt zal worden. Het toestel is niet bedoeld als proto-type van het toekomstige gevechtsvliegtuig, doch dient als voorbeeld voor het bouwen van grote bommenwerpers, militaire transportvliegtuigenen verkeersvliegtuigen van hetzelfde model. In Franse politieke en zakenknngen volgt men met de grootste belangstelling het verloop van de geweldige poker-partij tussen Iranen en Britten, met assisten tie van Amerikanen, welke zich afspeelt om de Iraanse petroleum. De bevoorra ding van Frankrijk wordt weliswaar niet direct bedreigd door het eventuele weg vallen van de Perzische petroleum-leveranties, moor dit neemt niet weg, dat op een totale invoer van 14% mill, ton in 1950, het land 1% mill, ton Iraanse olie heeft verbruikt, dus meer dan 10 pet. veel hebben gebluft, en dat zjj nu aan het eind van hun Latijn zijn, behalve op detailpunten, zoals de chicanes, waar het Engelse personeel van de Anglo-Iranian Oil aan bloot staat. Bovendien is een belangrijke Franse firma, de Société Générale des Huiles de Pétrole, met een kapitaal van 5,2 mil liard francs en officieel genoteerde aan delen, welke onder het publiek zijn ver spreid, de Franse dochtermij. van de Anglo-Iranian Oil Co. Haar raffinade rijen in Lavera en Duinkerken hebben een totale productie-capaciteit van 1.950.000. Zjj koopt ook ruwe olie van de Compagnie Frangaise des Petroles, die grote hoeveelheden ontvangt uit Irak m haar hoedanigheid van Franse partner van de Iraq Petroleum Co., die de olie velden van Mossoul exploiteert. De Anglo-Iranian levert haar ook petroleum uit Kuweit, want zij heeft directe belan gen bij de Kuweit Oil. De algemene indruk in Frankrijk is, dat men te maken heeft met een groot scheepse koehandel. Men erkent dat, waar ex-koning Abdullah van Transjor- danië een meester was in het mislukken, dr. Mossadeq en zjjn raadslieden de klappen van de zweep verstaan. JToch gelooft men hier, dat zjj een beetje te Het eerste zwakke teken van Perzië was de publicatie in de pers van ver schillende Europese landen, waarbij millioenen tonnen ruwe petroleum werden aangeboden, terwijl zjj tege lijkertijd trachtten in de Ver. Staten vliegtuigbenzinc te kopenHierin lag de betekenis, dat geen enkele koper, zelfs niet Rusland, zich bereid had ver klaard de olie te kopen, die aan de En gelsen werd geweigerd. Dit noga] naïef erkennen van on macht, dat enigszins komiek aandeed, gaat gepaard met de bekende financiële onwetendheid van de Iraanse schatkist. De royalties van de Anglo-Iranian ver tegenwoordigden namelijk het grootste gedeelte van de Perzische revenuen en sinds het onderbreken van de stortingen als gevolg van de ontstane crisis, zit de Staat Iran op zwart zaad. De Iraanse nationalisten waren er be paald van overtuigd, dat zij dadelijk i af nemers zouden vinden voor hun petro leum, maar het tegenovergestelde is ge beurd. Dit bewijst, dat ook de bedreiging om directe aanbiedingen aan de Russen te doen louter bluf 'is geweest. Men weet trouwens thans vrijwel zeker, dat de Russen in de materiële onmogelijkheid zijn om petroleum uit Abadan te ver voeren. Zij zouden jaren nodig hebben om een speciale tankervloot te bouwen en de reis zou zeer lang en kostbaar zijn, of zij zouden meerdere tienduizenden tankwagens moeten laten bouwen en een speciale weg laten aanleggen. Een eventuele pipe-line zou eveneens lange tijd vorderen, terwijl bovendien Rusland de stalen buizen niet bezit, noch Kan vervaardigen, óm deze pipe-lines te bou wen. Ten slotte weet men in Teheran, dat de productie van de andere petroleum- velden in de wereld kan worden ver hoogd en dat zelfs in het Nabije Oosten gemakkelijk meer olie kan worden ge produceerd. Maandagmiddag zijn in het zomerver blijf van de Sjah de besprekingen tussen de Britse en Perzische delegaties begon nen. De bjjeenkomst duurde anderhalf uur. De Perzische delegatieleden deel den mee, dat de atmosfeer „vriendschap pelijk" was. De besprekingen waren bemoedigend, hoewel zjj pas in het beginstadium verkeren. De Sjah van Perzië heeft Maandag een speciale radioboodschap tot zijn volk gericht en het de raad gegeven zijn kalmte te bewaren tijdens de onderhan delingen. De Sjah riep op tot samenwer king en kalmte, welke factoren hij essentieel voor de tenuitvoerlegging der hervormingen noemde. Het water heeft opnieuw drie slacht offers geëist. Maandagmorgen was het zes-jarig dochtertje van de heer A. V. uit Schoonhoven met enkele familieleden naar de uitspanning „Klein Schevenin- gen" onder Lopik gegaan, om een dagje op het daar gelegen strand aan de Lek door te brengen. Tegen de middag werd de kleine vermist. De gehele middag heeft men gedregd en ook is nog met een politiehond een onderzoek in het griendhout ingesteld, doch zonder resul taat. Aangezien de kleding van het meisje gevonden is. moet worden aan genomen, dat het kind verdronken is. In het natuurbad „De Branding" te Renkum is het vijfjarig jongetje G. S. uit Doorwerth in een ondiepe vijver verdronken. Hij was aan het spelen en zonder dat iemand het merkte is hij in het water verdwenen. Uit de Schie bij Delft is opgehaald het stoffelijk overschot van de vijfjarige P. M. de W. uit Delft. Het jongetje was Zaterdagmiddag buiten gaan spelen en 's' avonds niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Maandagmiddag omstreeks kwart over één is een zes-jarig meisje in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam door een auto overreden en gedood. Aan boord van het s.s. „Reeuwijk" te Amsterdam is Maandagmiddag even eens een dodelijk ongeluk gebeurd. Men was bezig met een z.g. loopkraan balken met een gewicht' van twee tot vier ton in het ruim van een §chip te laden. Een havenarbeider, die deze balken moest stuwen, is met zijn hoofd tussen een balk en het luikhoofd geraakt. De man was op slag dood. Bij een auto-ongeval te Ahlhorn in Duitsland ziin een Nederlandse automo bilist, de houthandelaar C. Wijma uit Apeldoorn en een Apeldoornse dame, mevr. J. Noteboom, die als passagiere meereed, ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Cloppenburg opgenomen. De auto van de heer Wijma kwam op een kruispunt in botsing met een auto bus. Vier van de inzittenden van deze bus werden gewond. In een J.H.C.-meisjeskamp te Wapen veld heeft zich een licht geval van kin derverlamming voorgedaan. De patiënte is naar het ziekenhuis in Zwolle over gebracht en voor het kamp is, op last van de medische autoriteiten, een qua rantaine ingesteld. Reden tot ongerustheid is er niet, zo vernemen wij van bevoegde zijde. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking en enkele verspreide buien. Vanavond vrij krachtige, overigens matige Zuid- Westelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Zon: 5.11—20.20. Maan: 11.37—21.50. ^Pns als de mens van zelfzucht los is, is hij vrij. Van officiële zijde wordt te Djakarta voorts vernomen, dat de Indonesische regering thans een onderzoek instelt in hoeverre de ongeregeldheden te Priok en Bogor waar een handgranaat in een menigte werd geworpen, waardoor v\jf en veertig personen in een zieken huis moesten worden opgenomen met elkaar in verband staan. Voor Djakarta is intussen een uitgaansverbod afgekon digd van zonsondergang tot zonsopgang. Vandaag zou de Indonesische defensie raad in speciale zitting te Djakarta bij eenkomen, teneinde zich over de toe stand te beraden. De minister van Financiën, Wibisono, heeft aan Aneta medegedeeld: Indien de ongeregeldheden, welke zich hebben voorgedaan in Priok, Bogor en Oost- Java inderdaad acties zijn van rode ele menten, is thans de tijd aangebroken, dat de regering krachtige maatregelen neemt tegen dergelijke destructieve ele menten. Wibosono wilde zich echter niet uitlaten over eventuele door de regeling te nemen maatregelen. Hij zei: „De schade, die het land heeft ondervonden door deze ongeregeldheden is zeer groot. De regering heeft financiële en econo mische klappen moeten incasseren. Door de georganiseerde stakingen zijn de moeilijkheden onnoemelijk groot. Ook de prijsstijgingen zijn het gevolg van acties van onverantwoordelijke arbeiders. Zij hebben voedselpakketten geëist en de ondernemers waren om de bedrij ven gaande te houden genoodzaakt rijst op te kopen, waardoor er een con currentie ontstond tussen de onderne mers en het voedingsmiddelenfonds. Het resultaat hiervan was, dat de rijstprijzen stegen. Ook de deviezenpositie is door de ongeregeldheden in gevaar gebracht. Terwijl Indonesië reeds aanstonds zijn misnoegen uitte over het door Amerika en Engeland op gestelde ontwerp-vredesverdrag met Japan, dat een wel zéér verzoenende geest ademt vergeleken b.v. met dat, waarmee Italië werd „verblijd", heeft thans ook de Nederlandse regering for meel in Washington laten weten, wel ke bezwaren zij tegeri bepaalde clau sules van dit ontwerp-verdrag koes tert. Deze bezwaren gelden vooral do annulering van alle bestaande schade vergoedingsvorderingen van Neder land, de onvoldoende uitkeringen aan krijgsgevamgenen, tot wie Nederland terecht ook do geïnterneerd geweest zijnde Nederlandse burgers rekent, en de visserijbepaling, waardoor de Japan ners het recht zouden krijgen Neder lands Nicuw-Guinea op het gebied van de tonijn-visserij ernstige schade te be rokkenen. Reeds op dit ogenblik zijn er Japanse vissers in de N.-Guinese visge- bieden verschenen. Het is vanzelfspre kend, dat de Nederlandse regering in deze aangelegenheid in overleg met de Indonesische Unie-partners handelt, al staat zij moreel ietwat anders tegen over de vroegere Japanse vijand Im mers Nederland heeft het eerst van allo geallieerden aan Japan indertijd de oorlog verklaard en ontzaglijk veel kostbaar goed en bloed in de gemeen schappelijke strijd voor vrijheid en echt geofferd, terwijl Indonesië wel- is-waar eveneens grote schade heeft geleden, maar mede aan Japans optre den en de op Nederland door Amerika en Engeland uitgeoefende pressie de snelle verwerving van zijn souvereini- teit heeft te danken. ij begrijpen volkomen, dat Amerika en Engeland zo spoe dig mogelijk de oorlogstoestand •net Japan geliquideerd willen zien met het oog op de defensie van de democratie in het Verre Oosten tegen het opdringend communisme, maar van de andere kant menen wij, dat Nederland daarvoor reeds méér offers heeft gebracht dan redelijkerwijze kon worden geëist, en zich thans met zijn sterk afgezwakte draagkracht niet voetstoots behoeft neer te leggen bij wat de grote heren gelieven te beslis sen. Nederland heeft metterdaad be wezen, hoezeer de belangen van do Westerse gemeenschap ook in het Verre Oosten het ter harte gaan. De voortreffelijke en algemeen als zoda nig erkende praestoties van de Neder landse vrijwilligers in Korea leveren daarvan opnieuw en ten overvloede een overtuigend bewijs. Vergelijken wij de gewilligheid, waarmee Neder land zich steeds heeft gestoord aan de aanwijzingen van de V. N. inzake onze politiek tegenover Indonesië, niette genstaande het principieel de be voegdheid van de V. N.-bemoeiingen als inmenging in een toen nog bin nenlandse kwestie moest ontkennen, vergelijken wij die verregaande ge willigheid met de houding van het kleine Israël, dat zich van V. N.-reso- luties niets aantrok en zichzelf dien tengevolge als souvereine slaat heeft kunnen consolideren, dan vinden toy, dat wij eindelijk eens verdienen niet aldoor in het hoekje gezet te worden, waar de zware klappen vallen. De liefde kan nu eenmaal niet aldoor van één kant blijven komen. ocht lAmerika geen oren hebben voor onze gerechtvaardigde wensen en eiserc ten aanzien van het vredesverdrag met Japan, wensen en eisen, die trouwens door verschillende Aziatische landen muta tis mutandis óók worden geponeerd, dan zou de Nederlandse regering naar onze mening het eindelijk eens op een andere, nog nooit aangedurfde ma nier moeten proberen. Of zij daartoe bereid zou zijn. moeten wij echter betwijfelen, gezien de voorzichtige woorden, waarmee de minister-presi dent mece namens de minister van Buitenlandse Zaken in antwoord op door prof. Gerbrandy gestelde vragen er op aeeft gewezen, hoe bij de onge bruikelijke procedure, waarmee dit ontwerp-verdrag is samengesteld, de individuele wensen van de betrokken landen slechts in beperkte mate tot hun recht zullen kunnen komen. Kijkt onze regering niet te eenzijdig naar wat het Atlantisch pact en het daaruit voortgevloeide verdedigings systeem voor ons betekent, en te wei nig naar de waarde, die Nederland voor de andere Westerse mogendheden in dat systeem heeft? REFLECTOR. Gelukkige vinder De 51-jarige Johannes Venter, een arme boer in Zuid-Afrika, die al tien jaar met zijn gezin in een tent woonde, heeft op zijn klein stukje grond een diamant van meer dan 500 karaat gevonden. De kanarie-gele, oc togonale steen vertoont een onzui verheid, maar de deskun digen schatten de waar de na het kloven op on geveer 400.000 gulden. Vorm en kleur maken voor kenners deze steen tot je van het. Venter, die in de malaise van 1927 zijn winkeltje ten onder zag gaan, heeft jaren lang zijn stukje grond als boer bewerkt. Toen er in de buurt diamanten werden gevonden, begon hij zelf ook te zoeken met dit verblijdend resultaat. De steen is zijn volledig eigen dom. De fotograaf, die de gelukkige vinder kwam fotograferen, vroeg hem een lachend gezicht te trekken, maar Venter ant woordde: „Man, dat kan ik niet meer. Ik heb het al zo vaak gedaan, dat het pijn doet". Oestervorken De subcommissie voor de toewijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden was het ter ore gekomen, dat de Amerikaanse Marine in het bezit zou zijn van 130 millioen oestervorken, het geen echter door een admi raal werd tegengesproken. Het zouden er maar 125.064 zijn. En die 125 064 kon den niet verkocht worden, omdat het zilver ervan afbladderde. De subcom missie ondervroeg schout- bii-nacht Charies Fox, chef van de Marine-voor raden. over deze stekelige aangelegenheid. Zij wilde weten, of de marine die vorken noghad en zo ja, waarom. Fox verklaarde, dat er nog 10.693 dozijn van die dingen waren en dat daar van 10.422 dozijn nutteloos waren. Ze werden in 1942 gekocht en wel voor 18.5 dollar per stuk. De zilver laag was niet zo best en liet spoedig los. „Hoe essentieel is een oestervork voor de Mari ne?" wilde het commissie lid George Mahon weten „Eigenlijk helemaal niet essentieel", verklaarde For. Daarom heeft de Ame rikaanse Marine dan ook. zij het nu pas, de oester vork geschrapt van haar lijst van noodzakelijke uit rustingsstukken voor tijden van nood. „Ik ben er heel zeker van", merkte een ander commissielid op, „dat, als Ö.6 nood CLOLTl do 771Q71 kOTTlt, de Marine evengoed als altijd zou werken zonder die dingen". Laten we het hopen. Voetgangers, hier oversteken.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1