HET VAN RODE WIEGELIED DE VREDE Westelijke mogendheden reageren koel zee door Stuurman op lier gegrepen Olietoevoer niet voornaamste punt L J Tussen neus en lippen SOVJET-UiNIE MOET BEWIJZEN DAT HET HAAR ERNST IS Jonge Oost-Duitsers stromen naar West-Berlijn WÊfwÊt „Volk betaalt niet voor troep zich misdragende soldaten'' Roofoverval in de Purmer m Moskou 's dubbele aangezicht Hospitaalschip geeft radiografisch instructies voor behandeling „Hier heb je geen last van de propaganda Grote vraag is of Perzië bij een débacle communistische vazalstaat wordt Tot hoofd en hart Gebeurtenissen te Eindhoven gelaakt Roosenburg wint Kennemer tournooi Kinderen speelden met vuur rSrv* QJee 1 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1951 Nederlandse visie V. S. zullen mannen in Europa oproepen Toestand mgr. Ammer- laan onveranderd ernstig Raket bereikt hoogte van 210 km. Succes voor Amerikaanse marine WWW STOKES GEEFT ZIJN VISIE OP HET PERZISCHE OLIEGESCHIL mm&m DAGORDER CHEF GENERALE STAF Onruststokers worden streng aangepakt HAARDEN VAN ONRUST OP JAVA 75ste JAARGANG No. 25144 Ned. troepen volgende maand naar Duitsland Vier gebouwen verbrand Ned. leerling-vlieger in de V. S. verongelukt NOORSE WANDELSOKKEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Terwijl de Moskouse vredespropa- ganda alsmaar Picasso-duiven laat vliegen en het presidium der Sovjets een beroep doet op Truman om een vijfmogendhedenverdrag tot versterking van de vrede te sluiten, terwijl in Oost-Duitsland de jeugd wordt opgetrommeld voor communis tische vredesmanifestaties en de Wes terse mogendheden stelselmatig als oorloghitsers door de heren van het Kremlin worden verketterd, blijft het wereldcommunisme onder patronage en op instigatie van de Russische machthebbers overal stoken en wroe ten, waar het daartoe maar de kans schoon meent te zien. In Berlijn sabo teren de Russen het verkeer tussen West-Duitslana en het niet in hun be zit zijnde deel van de voormalige Duitse hoofdstad, zodat een nieuwe luchtbrug, zij het ook in bescheidener omvang, moest worden ingesteld. In Kaesong trekken ,,bij vergissing" rode Chinese patrouilles de geneutraliseer de zone binnen, zodat de moeizaam slepende onderhandelingen over een Wapenstilstand worden gestagneerd. In Indonesië doen gewapende commu nisten, opgehitst door het communis tische imperialisme, een aanval op Priok, die ten doel had de Indonesi sche regering omver te werpen en het economisch en financieel aan lager wal geraakte eilandenrijk in de machtssfeer van Moskou te brengen, waarin heel China reeds is opgeno men. In Indo-China voert de commu nistische Vietminh een hardnekkige guerilla. In Perzië stookt de Tudeh- partij. Atoomspionnen repatriëren uit het Westen naar hun geestelijk vader land, zodra de grond hun te warm on der de voeten wordt. Wat is de bedoeling van al deze communistische dubbel hartigheid? Wat gaat er om in het hart van de Russische Janus met het dubbele aangezicht? Niets anders dan de ontembare en onveranderde begeerte naar een communistische wereldheerschappij. Maar voor het vestigen van deze heerschappij wil Moskou, dat het handvest van de Ver enigde Naties aan zijn laars lapt en met de repeterende breuk van zijn veto's het opbouwwerk voor een vreedzame wereldgemeenschap sabo teert, vooralsnog geen wereldoorlog riskeren. Wel gaat het ononderbroken voort met zich tot de tanden te bewa penen. De larmoyante communistische vredespropaganda en papieren vre- desstunts dienen alleen om het ver ontruste en tot defensieve maatrege len gedreven Westen in slaap te sus- eer> voederen van ae alge- e vredeswi] met illusieswekkende opiumphien. Maar Goddank, 'hebben Politieke kwakzalversmiddeltjes a een maar enig effect op zwakke geestelijke gestellen als die van b.v. een Aneurin Bevan. Ook de Indone sische regering heeft zich na de aan val op Priok gelukkig op haar qui-vive getoond, maar indien zij geen orde zal weten te scheppen in de financiële en economische chaos van het ogenblik en met krachtige hand orde en tucht en recht in heel haar Archipel zal we ten te herstellen en te consolideren, zal eerlang ook de gordel van smaragd aan de pacifieke penetratie-buit van Moskou worden toegevoegd. Washington, Parijs en Londen reageren zeer koel op hel jongsle Sovjei-voorsiel lol hel sluiten van een Vijf Mogend heden Pacl. De woordvoerder van hel Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken McDermoii achl hel een propagandaval, bedoeld om hel Amerikaanse volk in slaap le wiegen. Brilse officials zien er een poging in om het Westelijke kamp le splijten, Franse autoriteiten zien er niets nieuws in. De officiële Nederlandse reactie is, dat de Sovjet-Unie door haar feitelijke gedragingen moei aan tonen, dat de vrede haar ernst is. Volgens McDermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, is nog niet besloten of de V.S. een officieel antwoord zullen zen den op het laatste voorstel van de Sov jet-Unie. „Het Kremlin is in die mate tekort geschoten in het nakomen van zijn verplichtingen, dat de wereld het vertrouwen in de achting van de Sovjet- Unie voor verdragen heeft verloren", al dus McDermott. Tussen Londen en Washington zullen mogelijk besprekingen worden gehou den over het Russische voorstel. Uit al les kan men echter afleiden, dat derge lijke besprekingen slechts op initiatief van Truman zullen plaatsvinden, zo meldt Reuter. Volgens kringen, die in het alge meen goed van de bedoelingen van Morrison op de hoogte zijn zou de Britse regering het Russische voor stel zeer interessant vinden. Er wordt echter de nadruk op gelegd, dat de handhaving van de goede be trekkingen tussen Londen en Wash ington de hoeksteen vormt van de Britse buitenlandse politiek. Radio-Moskou heeft Dinsdagavond de tekst van president Truman's boodschap van vriendschap tot de Sovjet-Unie en het Russische antwoord, waarin een vredesverdrag der vijf mogendheden wordt voorgesteld, uitgezonden. In de uitzending in de Russische taal werd voor het eerst door Radio-Moskou ge wag gemaakt van de boodschap, die pre sident Truman op 7 Juli verzond, nadat het Amerikaanse Congress zijn goedkeu- ring had gehecht aan een gemeenschap pelijke vriendschapsresolutie. Te Moskou deelde de persafdeling van het Russische ministerie van Buitenland se Zaken mede, dat de boodschap van Truman vandaag in de Russische pers gepubliceerd zou worden. Een zegsman van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van het Russische voor stel verklaard, dat geen enkele poging mag worden verwaarloosd, welke een redelijke kans biedt om te geraken tot een oplossing van de geschillen, die de vrede in gevaar brengen. Dat een over eenkomst tussen de Grote Vijf daarvoor echter het aangewezen middel zou zijn, valt moeilijk in te zien. Immers, de doel stellingen en de organisatie der V.N. zijn er volledig op berekend de vrede te waarborgen, indien alle partijen daartoe oprecht medewerken. Primair is en blijft, of de Sovjet-Unie bereid is in het kader der V.N. met de overgrote meerderheid der vredelieven de naties mede te werken om het perio dieke uitbreken van geweld of een nieuw wereldconflict te voorkomen. Zij zal dit moeten bewijzen door daden, die voor de hand liggen en door ieder wel denkend mens kunnen worden opge somd. In plaats daarvan heeft de Sovjet- Unie een z.g. „vredes-campagne" ontke tend, bestaande uit een vreemde menge ling van beschuldigingen aan het Wes ten en anderzijds vredelievende betui gingen, die door haar eigen handelingen bijna dagelijks worden weersproken. Zolang deze toestand bestaat en de Sovjet-Unie niet door haar feitelijke ge dragingen aantoont, dat de vrede ook haar ernst is, is de enige waarborg ge legen in een gemeenschappelijke defen sieve inspanning van de vrije volken, in de V.N. of op regionale basis, welke dan ook geen ogenblik mag verslappen. Het hoofd van de selectiedienst van het Amerikaanse leger, generaal-majoor B. Lewis Hershey, heeft Dinsdag te Neurenberg medegedeeld, dat de V. S. voorbereidingen treffen om alle Ame rikaanse mannen in Europa tussen 18 y. en 26 jaar op te roepen. De toestand van Mgr. N. Ammerlaan, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, die Zondagavond door een hartaanval werd getroffen, was heden onveranderd ernstig. Verwachting tot Dnderdagavond: Vanavond enkele opklaringen; daar na overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige, af en toe vrij krachtige wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtin gen, later weer draaiend naar Zuid of Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.12—20.18. Maan: 13.00—22.05. Comelis Taal, de vijfendertigjarige stuurman van de 162 ton metende Ne derlandse treiler „Oceaan Zes" (thuis haven: Scheveningen). is Dinsdag, ter wijl zijn vaartuig zich in de Noordzee bevond, door een ongeval ernstig ge wond. Taal liep over het dek, toen zijn oliejas door een windvlaag met de lier in aanraking kwam, waarmede men juist bezig was de netten in te halen. Voor Taal zijn jas weer los kon maken, was hij rond de windas getrokken. Zijn lin kerbeen werd beneden de knie bijna van het lichaam gescheiden, terwijl hij ook aan het rechterbeen ernstige verwon dingen kreeg. Toen dit ongeval gebeurde bevond de „Oceaan Zes" zich ter hoogte van de Schotse haven Aberdeen, op een afstand van ongeveer tweehonderd kilo- meter uit de kust. Schipper Dijkhuisen zond een SOS- Deelnemers aan het communistische Wereldjeugdfeest in Oost-Berlijn tekenen een boodschap aan Stalin, maar of het van harte gaat signaal uit, dat werd opgevangen door het zich op 'n afstand van honderdzestig kilometer bevindende Nederlandse hos pitaalschip „De Hoop". Het slachtoffer was inmiddels naar de kombuis ver voerd, waar men hem op een tafel had neergelegd. „De Hoop" gaf radiografisch instructies voor een voorlopige behande ling van de gewonde, die door de schip per, geholpen door de matroos Arie Vroolijk, werden uitgevoerd. Tevens werd de schipper de raad gegeven on verwijld koers te zetten naar Aberdeen, hetgeen geschiedde. Gedurende de gehele vaart naar Aberdeen werd radiografisch contact onderhouden met „De Hoop". Bij aankomst in dc haven van Aberdeen wachtte een ambulance-auto aan dc kade om de .gewonde naar het ziekenhuis te brengen. Dokters van het ziekenhuis maakten, na de zwaargewonde te hebbei onderzocht, de schipper en zijn assistent een compliment voor de doelmatige wijze waarop zij de radiografische in structies van „De Hoop" hadden uitge voerd. Tienduizenden jonge „blauwhemden" die aan de jeugd-bijeenkomst in de Rus sische sector deelnemen, komen elke dag naar West-Berlijn. Nadat 70.000 jonge mensen in de eer- ste 48 uur van de bijeenkomst over de Spctor-grenzcn waren geglipt, voerden he communistische autoriteiten tegen maatregelen in, maar het resultaat is hog steeds nihil. De jongens en meisjes 2,in in massa-kwartieren opgesloten en hregen strikte orders om hun kwartie- ren alleen maar te verlaten om officiële bijeenkomsten bij te wonen en altijd in groepen van tien of meer te lopen. Zij trekken echter gewone kleren over hun blauwe uniformen en komen zonder moeilijkheden per trein door de door Politie bewaakte grensstations. Ongeveer 80 procent van de jonge nmensen die het communistische „Wereld Jeugd festival" bijwonen, brengen een bezoek aan West-Berlijn. Een groot aan tal is alleen naar het „feest" gekomen om West-Berlijn te zien. Een van de grootste klachten der jon gens en meisjes geldt het onvoldoende voedsel, dat zij in de Sovjet-sector krij sen. Hun lege magen werden snel ge- y.uld door West-Berlijners. Zij kregen Lis, chocola, en andere lekkernijen, die he kinderen in de Russische zone niet hennen. ti'?C Amerikaanse marine heeft gisteren Jüens proefnemingen met raketten een leuw hoogterecord behaald. Een in de ton yervaardigde Viking-raket van vijf v— heeft hij proeven in White Sands uexico) gedurende een vlucht van tien minuten een snelheid van 6.560 km. per Van en hiermede een hoogte «tan n (de afstand van Amsterdam "torn, wT bereikt- Tot dusverre i* a vl hoogterecord op naam van een dc V.S. herbouwde Duitse V-2, die op lle«'eiktember 66hoogte van 185 k,n- Drie jongemensen uit de Oost-Duitse staat Saksen die met ontelbare anderen op de Kurfürstendamm wandelden, vertelden, waarom West-Berlijn hen zo trekt. „Het fijnste hier is dat je geen last hebt van aanplakbiljetten met propa- gandaleuzen, schetterende loudspeakers ot colonnes geüniformeerde marcheren- vertelde een 20-jarig meisje. tul? ^"iar'Se bekeek het practischer: „ik kan mijn ogen niet van jullie étala ges houden, er staan zo veel verschillen de en mooie dingen in. heel wat anders aan de eenvormige rommel in onze HO- winkels (door de staat geëxploiteerde winkels) Een 21-jarige verpleegster voegde hier aan toe: „Ik kan wel de hele dag kijken naar die mooie jurken, goede schoenen en leuke hoeden, waarover de mensen in de Russische zone zelfs niet durven dromen". „Bovenal lijken de mensen hier vriendelijk en lopen zij niet de gehele dag met sombere of ver moeide gezichten", merkte zij nog op. siiËÉilS - Lord grootzegelbewaarder Richard Stokes heeft Dinsdag als zjjn mening te kennen gegeven, dat het belangrijkste probleem, waarmede de onderhande laars in het Perzische oliegeschil te ma ken hebben, niet de olietoevoer is, maar de vraag of Perzië een communistische vazalstaat zal worden wanneer het land zich voor een economische ineenstorting geplaatst ziet. In een gesprek met Britse olietechnici in Abadan bracht Stokes deze functio narissen dank voor het feit, dat zij op hun post waren gebleven ondanks de moeilijke omstandigheden. Stokes arriveerde per vliegtuig uit Te heran in gezelschap van Avérell Harri- man, de adviseur van president Truman, die reeds geruime tijd poogt de onder handelingen tussen Engeland en Perzië op gang te krijgen. Stokes beloofde de Britse technici, dat zij niet aan hun lot zouden worden over gelaten. De oliecommissie van het Perzi sche kabinet heeft Dinsdag in een speciale bijeenkomst een schrijven van minister Stokes bestudeerd, Woorden, waar hart in is, vinden altijd weerklank. waarin deze een algemene uiteen zetting geeft van zijn standpunt. Men verwacht dat de commissie een antwoord zal opstellen, dat op een vanavond te houden bijeenkomst met de Britse delegatie zal worden over handigd. Stokes zal dan uit Abadan te Teheran zijn teruggekeerd. Misschien zal Perzië eisen, dat de Britse regering de Britse consul-gene raal te Khoramsja, majoor Charles Cap per, terugroept, aldus heeft plaatsver vangend premier Hosein Fatemi giste ren aan de pers verteld. Fatemi wraakte het interview, dat Capper Zondag aan de pers verleend heeft en waarin Cap per gezegd had, dat Hoessein Makki, se cretaris van de olie-commissie en Mo hammed Mazda, perschef van de gena tionaliseerde olie-maatschappij onge wenste elementen zijn en de olievelden moeten verlaten willen de Perzisch-Brit- se onderhandelingen hervat worden. Fa temi beloofde, dat zijn regering de ge- eigende stappen, zou nemen. Een aantal zwanen ziet men hier te Shadwell aan de Thames bijeengedreven om schoon gemaakt te worden. Dezer dagen had namelijk de bemanning van een op die rivier varend schip in de nabijheid van deze zwanen een hoeveelheid olie over boord geworpen, hetgeen allerminst geoorloofd is. Dat juist die zwa nen het slachtoffer werden ergerde de Engelsen bijzonder, omdat immers van ouds de zwanen op de Thames het eigendom van de koning zijn. Dus zijn de vorstelijke vogels inmiddels met spoed gereinigd. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de chef van de Generale Staf naar aanleiding van de gebeurte nissen te Eindhoven de volgende dag order heeft uitgegeven: „Zoals u uit de couranten bekend is geworden, heeft een aantal militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren geroepen in het kamp Oirschot, zich Zondagavond tot recht matige ergernis van ieder weldenkend Nederlander op ernstige wijze mis dragen. Ik wil u daarover het volgende zeggen: Het Nederlandse volk betaalt jaarlijks anderhalf milliard voor zijn defensie. Dit betekent dat het Neder landse volk zichzelf opofferingen en beperkingen oplegt. Het Nederlandse volk is bereid deze offers te aanvaar den. doch op één voorwaarde, n.l. dat deze offers niet tevergeefs zijn. Het Nederlandse volk betaalt voor een leger en niet voor een troep zich mis dragende soldaten. Bijzonder bescha mend is, dat te Eindhoven een deel van de bevolking zich tezamen met de on verantwoordelijke elementen tegen het gezag heeft gekeerd. Ik doe een beroep op u, soldaten in werkelijke dienst, om u tegen deze ergerlijke en het Neder landse volk onwaardige toestanden te verzetten. Mijnerzijds geef ik u de ver zekering, dat ieder, die het gezag hand haaft, op mijn onvoorwaardelijke steun kan rekenen. Onruststokers daarentegen zal ik met alle mij ten dienste staande middelen aanpakken." Voorts heeft de chef van de Generale Staf aan de commandant van de te Oirschot gelegerde troepen, welke com mandant, aldus de Legervoorlichtings- dienst, over houding en gedrag van zijn mannen (met uitzondering van een aantal onverantwoordelijke onruststo kers) zeer tevreden is, een brief ge richt met de volgende inhoud: „Ik heb kennis genomen van de er gerlijke misdragingen, waaraan zich een aantal der te Oirschot voor her halingsoefeningen onder de wapenen zjjnde militairen heeft schuldig ge maakt. Ik gelast u het gezag met alle u ten dienste staande middelen te handhaven. Uitspattingen als de boven bedoelde kunnen niet worden geduld. Hier is terstond een krachtig ingrijpen geboden. U en de onder uw hevelen gestelde officieren en onderofficieren kunnen op mijn steun rekenen en u op mijn orders beroepen." JITENZ AANSLAG OP PAS AN. St ALAN MOHAMEDAANSE terroristen COMMUNISTISCHE CONCENTRATIES INFILTRATIES ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In de afgelopen nacht ongeveer half een zijn drie bejaarde mensen het slacht offer geworden van een ernsA e roof overval. Aan de Oosterweg in de Pur mer (gemeente Monnikendam) wonen tezamen Jan van Laan 79 jaar en zijn zusters Suzanne 76 jaar en Neeltje 74 jaar. De dader(s) heeft (hebben) deze oude mensen zwaar mishandeld en daar na alles wat zich in huis bevond, over hoop gehaaid. Neeltje, de minst gewonde, is het ge lukt de aandacht van de buren te wek ken. Deze hebben terstond alarm ge maakt. De drie slachtoffers zijn in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen. De toestand van Jan is levensgevaarlijk, die van Suzanne zeer ernstig; Neeltje's toestand baart geer. directe zorg. De verwondingen moeten met een hard voorwerp zijn toegebracht. De brandkast, waarop de bandieten 't gemunt hadden lag op de vloer; de sleutels waren echter verdwenen. Hierin bevindt zich, volgens een der zusters, een bedrag van vijfduizend gulden. Of dit bedrag nog aanwezig is, weet men niet. Van regiment Betuwe, lichte lucht doelartillerie, dat gelegerd is in de Palmkazerne te Bussum, zullen 350 man oorlogssterke troepen zeer waarschijn lijk binnenkort Bussum gaan verlaten voor oefeningen in groter verband. De mogelijkheid bestaat, dat de troe pen, een oorlogssterk onderdeel van de 31ste regimentsgevechtsgroep. binnen kort zullen deelnemen aan de Britse ma noeuvres, die in Duitsland zullen wor den gehouden. De juiste plaats van de ze manoeuvres is nog niet bekend. De oorlogsafdeling zal na de manoeuvres weer in Bussum terugkeren, waarna in October het gehele regiment, aangevuld met nieuwe troepen, naar het kamp Laren zal verhuizen. Naar wij nader vernemen, zal de zojuist uit de lichting 1950-11 gevormde 31ste regimentsgevechtsgroep van 13 tot 23 September deelnemen aan oefeningen van het eerste Britse legerkorps in het gebied ten Zuid-Westen van Hannover. Bij deze oefeningen, „Counter Thrust" genaamd, welke o.m. beogen de samen werking tussen grond- en luchtstrijd krachten, zal de 31ste regimentsgevechts groep, evenals de deelnemende Noorse, Belgische en Deense eenheden, onder Engels commando staan. Gehoopt wordt dat de 31ste regiments- gevechtsgroep daarna ook zal deelnemen aan oefeningen tezamen met de Franse troepen in Duitsland. Wereldkampioen dammen Piei Roo zenburg heeft de verwachtingen t.a.v. zijn prestaties in het Kennemer dam- tournooi niet teleurgesteld. Hij heeft het tegen meesters als Laros en Dukel zeer zeker niet gemakkelijk gehad en de spanning heeft dan ook tot de laatste dag van het tournooi voortgeduurd. Maar in de laatste partij dwong hij La- ros tot overgave en kon zodoende met één punt meer dan Dukel als overwin naar van dit Kennemer-invitatietour- nooi uit de bus komen. Vol goede moed kan de wereldkampioen zijn titel nu gaan verdedigen tegen zijn rivaal Kei ler, gesterkt door de goede vorm, waar van hq in dit trainingstoumooi heeft blijk gegeven. Ondertussen heeft de HDC-er Sluiter het kampioenschap van het district Kennemerland behaald, door 11 punten te behalen. De eindstand van de vijf best geplaatsten is: 1. Roozenburg 13 pnt; 2. Dukel 12 pnt: 3. Sluiter 11 pnt; 4 Laros 10 pnt; 5. Y. de Jong 8 pnt. Omdat vier kleine kinderen met vuur speelden ontstond Dinsdagmiddag brand in een schuur op het gehucht Oostappen bij Asten. Door de felle wind stond de schuur ogenblikkelijk in vlammen en binnen enkele minuten sloeg het vuur over op een grote schuur, van de we duwe Berkers, ongeveer zestig meter verder gelegen. Het strooien dak daar van begon te branden, waardoor weer vlammen oversprongen op de kapitale boerderij van de weduwe Berkers en op de daarbij staande houten noodwo ning van de landbouwer J. Stevens. Tien minuten later was het grote com plex gebouwen een grote vuurzee, waar tegen de brandweer uit Asten, die snel met de motorspuit ter plaatse was, niets kon uitrichten, omdat zij het water over een afstand van achthonderd meter moest aantrekken uit de Vlierdense Aa, Toegeschoten boeren en verkenners hebben de inboedels echter grotendeels kunnen redden, doch alle landbouwma chines en de hooioogsten gingen verlo ren. Drie kleine gezinnen zijn dakloos geworden. Alles was verzekerd. Een ou de boer kon een der kinderen, die de brand veroorzaakt hadden op het nip pertje redden, toen de bedremmelde kleine radeloos tussen de vlammen stond. De 22-jarige Nederlandse leerling vlieger F. Maatman uit Den Kaag, is Dinsdag om het leven gekomen bij een mislukte start met een straaljager op de luchtbasis Luke in Arizona. n Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Lezen in donker Het in bed lezen is een uitkomst voor velen, die ofwel aan slapeloosheid lijden of overdag geen tijd hebben om aan hun be hoefte tot lezen te vol doen. Om te lezen heeft men echter licht nodig en licht is de vijand van de slaap. In huwelijken, waar in een der echtgenoten aan slapeloosheid of een grotere leesbehoefte dan de ander lijdt, vormt het al-of-geen-lichtvraagstuk dan ook een puzzle, die slechts door opofferings gezindheid hetzij van de naar slaap hetzij van de naar lezen verlangende partij kan worden opgelost. Dit vraagstuk zal echter, naar de Manchester Guar dian vertelt, spoedig op houden een vraagstuk te zijn, aangezien de Parijse uitgever Raoul Solar thans boeken met een lichtge vende letter op zwart pa pier laat drukken, die zonder inspanning .duide lijk in het donker gelezen zullen kunnen worden. Hij gebruikt daarvoor een lichtgevende inkt, waar van de samenstelling zijn geheim blijft. Het idee van in donker leesbare letters is niet nieuw. Reeds in 1853 gaf een Spaanse uitgever in Madrid een krant „La Luminaria" uit, die niet lichtende inkt op donker papier was gedrukt. Daar hij echter niet over vol doende geldmiddelen be schikte, was zijn nacht krant slechts een kort le ven beschoren. In 1947 lieten de Australische au toriteiten telefoongidsen met phosphorescerende inkt drukken ten behoeve van hen, die 's nachts moesten telefoneten. Nu de electriciteiistarieven een in Wenen vertoeft, heeft steeds groeiende post in het huishoudboekje vor men, maakt Solar een goede kans met zijn nacht boeken. Hét is echter te hopen, dat hij geen be denkelijke Franse roman netjes op deze manier laat verschijnen, want dan zou de slapeloosheid van de lezer en het inslapen van zijn geweten op gevaar lijke wijze worden bevor derd. Kevers De Amerikaanse staats secretaris van Landbouw, Charles F. Brannan, die op een persconferentie een loopje genomen met de communistische pers, die halsstarrig blijft bewe ren, dat Amerikaanse vliegtuigen colorado-ke- vers uitstrooien boven de aardappelvelden in Hon garije en Tsjechoslowakije. Hij vertelde, dat hij een campagne op touw heeft gezet om de naam van de colorado-kever te veran deren in Russische ke ver", daar dit meer in overeenstemming is met de rode kleur van het vernielzuchtige insect. ■i, Het Oostenrijkse oorlogsslachtoffer Erwin Macho uit Salzburg, die sinds 1942 zijn beide handen mist, scheert zich thans met behulp van zijn voeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1