Stortvloed over Zuiden van Noord-Holland Watervloed sleurt bus met Nederlanders mee 400 meter verder in poel tot stilstand gekomen Auster-vliegtuig neergestort op Vlieland Tot hoofd en hart Punten van overweging H Tussen neus en lippen Zelfbescherming der democratie HOOFDSTAD HAD HET ZWAAR TE VERDUREN Het weer Enorme brand in San Salvador ZWARE STORTREGENS IN m&üf! Aardschokken in Italië E.C.A. overweegt ruimere hulp Weer groen tenexport naar Duitsland Gaat minister Lieftinck heen? J DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25145 Geit zware depressie, die uit Noord-Frankrijk is gekomen, is de oorzaak van hef zware noodweer, dal zich heden nacht boven een groot deel van ons land ontlastte. Uit verscheidene plaatsen bereiken ons mededelingen over zeer zwaar hemelvuur; bij vergelijking komt men lot de conclusie dat Amsterdam het wel het zwaarst te verduren had. Hier kliefde van ongeveer half vijf af de bliksem on ophoudelijk de lucht, gevolgd door hevige donderslagen. Dit ging gepaard met een enorme regenval, zoals de hoofd stad in geen jaren gekend heeft. De regenval was overigens grillig verdeeld. Hei Zuiden van Noord-Holland verwerkte een ware stortvloed,- in hel Zuid-Ooslen van ons land is ook veel regen gevallen. Maar in hel Noorden en Noord-Weslen was de regenval bedui dend minder. In Friesland en de kop van Noord-Holland was slechis betrekkelijk weinig neerslag. RECORDNEERSLAG Run op taxi's Brandweer Blikseminslag Lourdeskerk onder water In de Jordaan Water in huis Te Bussum f 25.000 op nr. 19225 Sigarettenpeukje de oorsaak Mgr. Ammerlaan heeft rustige nacht Aardgas in Tubbergen FALCON REGENKLEDING Piloot en dochter van de commandant van het vliegveld Leeuwarden gedood Doch via de E.B.U. 307 millioen dollar voor Formosa Minister spreekt zich niet uit BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mifHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m-m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f S.45 per kwartaal. Er is van regeringswege iets merk waardigs gebeurd met het inte rim-rapport, dat de staatscom missie tot Grondwetsherziening on langs heeft uitgebracht. De minister raad heeft zich over dit rapport n.l. in die zin beraden, dat hij de twee meest précaire voorstellen der staats commissie heeft laten vallen, ofschoon in het ene geval er evenveel vóór- als tegenstanders in de commissie waren en in het andere geval zich zelfs een meerderheid achter het voorstel had genlaatst. Prof. Romme heeft gisteren in De Volkskrant getuigd, dit maar een duister beleid te vinden. Toen hiizelf enige dagen geleden in genoemd blad het licht ziiner ster over bedoelde voorstellen liet schijnen, bleek hij in beide gevallen tot de overtuigde voor- Standers te behoren. I kan deze voorstellen, die in zoverre Précair ziin, dat hun vóór- en tegen- Standers hun mogelijkerwijs harts- Jochteliike overtuiging on aanneme- hike argumenten kunnen gronden, behelst het ene een begrenzing der drukDersvriiheid. het andere de mo- geliikheid tot het doen verwiideren Van revolutionnaire elementen uit de vertegenwoordigende lichamen: Sta ten-Generaal, Prov. Staten en Ge meenteraden. Tn beide gevallen kan men spreken van het beknotten van belangrijke, met de democratie we- zenlöv verbonden, vriiheden. In beide gevallen is het evenzeer duideliik, dat men ernaar streeft diezelfde de mocratie te beschermen tegen wat in de nractiik haar zwakte kan ziin of schoon het in beginsel tot haar sterk te moet worden gerekend. Zoals men weet ligt onze huidige vrijheid van drukpers verankerd in het bekende artikel 7 der Grondwet, volgens hetwelk niemand „vooraf gaand verlof nodig heeft, om door de drukpers gedachten en gevoelens te openharen, behoudens ieders verant woordelijkheid volgens de wet". Deze laatste toevoeging duidt op de moge lijkheid van vervolging achteraf, wan neer men bijvoorbeeld door smaad schrift of beledigins; in de termen van enige strafrechtelijke bepaling valt. Volgens het voorstel der staatscom missie. waartegen zich precies de helft der leden heeft verzet (de liberalen, de anti-revolutionnairen en de socia listen op één na zou het mo gelijk moeten worden, dat een ver schijningsverbod wordt opgelegd van ie uitgaven, welke de veiligheid van p otaat aantasten of ernstig in ge- Om wille van diezelfde ruigheid van de Staat zou het, vol- gens het andere voorstel der commis sie, mogelijk moeten worden, dat die genen van hun lidmaatschap der ver tegenwoordigende lichamen worden uitgesloten, die duidelijk doen blijken van een streven „gericht op verande ring van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen". Te gen dit voorstel heeft zich slechts een kleine minderheid der commissie gekeerd, voornamelijk socialisten en één katholiek. Beide beperkingen van in de Grond wet verankerde vrijheden worden in de voorstellen met talrijke waarbor gen omgeven voor zover het de prac- tische toepassing betreft: tekenend voor de schroom waarmee men deze materie is tegemoet getreden. Wij zullen deze fijnere bepalingen echter laten rusten om slechts een enkel woord te wijden aan de princi piële hoofdlijnen. (Vervolg op pag. 3) j Viking-raket tijdens de start voor ne succesvolle hoogterecordpoging, die aeze week in White Sands, in de staat Mexico, werd ondernomen. Enkele mi- uten nadat deze foto genomen werd, vloog het vijf ton zware gevaarte reeds met een snelheid van ruim 6500 km. op een nog niet eerder bereikte hoogte van 210 km. NOODWEER boven een deel land van ons (Van onze verslaggever) Het filiaal van het K.N.M.I. te Amster dam deelde ons mede, dat er vannacht een recordneerslag sinds twintig jaar is gevallen, n.l. 94 m.m. Het record was tot dusver in 193C gevestigd met 60 m.m., zodat het nieuwe record wel buitenge woon groot is. In Amsterdam is de regenval zó in tens geweest, dat talrijke kelders en woonvertrekken zijn ondergelopen. Ve len hebben de na-nacht wakende moe ten doorbrengen ter bescherming van hun have en goed. Met pannen en em mers moest men het hemelwater de baas worden en en passant werd ook de geranium maar even onder de druipen de zolderingen gezet: dan kreeg hij ook wat water! Ernstige ongelukken zijn gelukkig nergens gemeld. Wel kreeg het tramverkeer (weer) grote vertra ging doordat de straatkolken in de Churchill-Iaan de toevloed niet konden verwerken, waardoor de trams van 'ijn 25 in de richting Rivierenlaan niet konden rijden door de overstroming van de rails. Door het bijplaatsen van een hulpgemaal kon men het euvel verhelpen, zodat tegen tien uur de trams weer konden passeren. Ook in het Frederik Hendrikplant soen stond de straat blank, met het ge- tolg, dat de bestuurder van een auto in de watervloed bleef steken juist op de tramrails, zodat lijn 3 niet kon passe ren. De auto moest met een kraan wagen worden weggesleept. Ook lijn 10 had het hard te verantwoorden, maar hier was een ..doodgewoon" ongeluk, zoals er tientallen dagelijks in Amster dam voorkomen, de oorzaak van een half uur vertraging. Mede dank zij deze vertragingen had den dé taxi's het overstelpend druk ge had. In Zuid stonden de gegadigden in rijen bij de standplaatsen te wachten en iedere taxi kon direct volbezet wegrij den. Door het weghalen van taxi's bij minder drukke standplaatsen, kon men toch nog alle klanten helpen, al moes :en die wel eens wat lang wachten. Met het oog op de moeilijke toestand in de taxi bedrijven konden de taxi's deze extra grote drukte best gebruiken. Nader deelde de brandweer ons me de, dat zij om half twaalf vanmorgen meer danhonderd aanvragen om hulp had lopen. Het ernstigste was wel die van het Wilhelminagasthuis, waar het ketelhuis, een vitaal onderdeel van het gehele complex, onder water was gelo pen. Twee motorspuitèn van de brand weer waren hier de gehele nacht en morgen druk in de weer om het ketel huis wéér droog te krijgen. Bovendien waren elders nog vier motorspuiten van de brandweer kelders met geneesmidde len, levensmiddelen en dergelijke aan het leegpompen. Het was de brandweer onmogelijk, om aan alle aanvragen te voldoen. Alleen de ernstigste gevallen werden geholpen. De Gemeentewaterleidingen schatte om tien ui|" het aantal telefoontjes om hulp op ongeveer vijftig, maar ver wezen allen naar de particulier lood gieters. De G.G.D. deelde mede. dat hij nergens in verband met het noodweer heeft behoeven op te treden. Gemeentereiniging en P, W. waren volledig in touw. De burgemeester hield een conferentie met de diensthoofden om de hulpverlening te coördineren. De bliksem is een paar maal in de stad ingeslagen zonde;- nochtans ernstige schade of enig letsel te veroorzaken. Zo werd b.v. de fabrieksschoorsteen van de Westersuikerraffinaderij getroffen, maar de schade bedroeg niet meer dan enke le afgesprongen stenen. De kerk van O. L. Vrouw van Lourdes aan de Jac. Catskade is. zoals bij alle zware regenval in de laatste jaren is ge schied, ook nu weer onder water gelo pen. Om elf uur vanmorgen stond er tien centimeter water in het gebouw. De kerk is het laagste punt tussen de Fagel- straat, de Nassaukade en de Jac. Cats kade, zij is destijds gebouwd in een tuin en bovendien ligt zij momenteel twee meter beneden het trottoir, zodat al het overtollige water naar dit punt vloeit. Dit is reeds de zevende keer, dat het gebouw door het water wordt geteis terd. Met een kattekop is men bezig de kerk leeg te pompen, hetgeen wel ette lijke uren zal duren. Indien de regen niet aanhoudt hoopt men de kerk mor gen weer droog te hebben. Vanmorgen moesten de gelovigen om droog te blij ven over banken klauterend het gebouw betreden. De communiebanken kon men slechts wadend bereiken, schoenen en kousen moesten daarvoor uitgetrokken worden. Uit de Jordaan hebben ons een serie berichten bereikt, die er alle op wijzen dat men ook daar op overvloedige wijze ziin deel van de watersnood heeft ge kregen. De Willemstraat stond al zeer vroeg in de ochtend blank. In de Palm- dwarsstraat werd een sigarenwinkelier ernstig gedupeerd. Behalve schade aan zijn artikelen kreeg hij ook nog zeer veel water in zijn lager liggende woon kamer. die onherkenbaar was gewor den. Een melkzaak in dezelfde straat had eveneens met een ondergelopen huiskamer te kampen. In de Tweede Goudsbloemdwarsstraat wilde de be woonster bij het eerste wekkeralarm het bed verlaten. Wie schetst echter haar verbazing toen zij op de vloer stappend het water tot haar knieën zag komen? Zeker veertij» centimeter vocht was naar het vertrek gestroomd. In een lompen handel in de Willemstraat dreef de in ventaris door het pakhuis. '3ij een zui velhandel in deze straat liep de opslag plaats onder, waardoor talrijke dozen margarine beschadigd werden. Ook ons eigen bedrijf heeft zijn tol aan het water moeten betalen. De werk plaats van de electro-technische afdeling had veel weg van een ondiep zwem bassin. De papier-opslagplaats werd uit twee richtingen door het water belaagd. De zoldering van deze ruimte lekte door en verstopte riolen in de naaste om geving van ons gebouw veroorzaakten in de belendende stegen een zo grote over stroming, dat het water over de drem pels de huizen binnendrong. Enige schade aan de papiervoorraad was niet te voor komen. Hedenochtend is tijdens het hevige onweer de bliksem ingeslagen in de schoorsteen van een woonhuis aan de St. Janslaan te Bussum. De geweldige klap, die de inslag veroorzaakte, ver wekte nogal enige consternatie, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Bij de trekking in de 513e Staatsloterij' vijfde klas, twaalfde lijst viel op het nummer 1 9 2 2 5 een prijs van f 25.000 Boven de hoofdstad van het land hebben zich in de vroege morgenuren van deze dag compacte massa's regenwolken ontlast. Ook later op de dag is het hemelwa ter uit de grauwe lucht blijven stromen, zodat het riolenstelsel van de stad niet meer in staat was het meer dan overtollige vocht op te vangen en te verwerken. In vele wijken heeft dit geleid tot overstromingen. Tramrails en -wissets waren niet meer te herkennen. De trottoirs waren aan het oog onttrokken Zoals het op bovenstaande foto was, die genomen is in de Jordaan, op de hoek van de Wil lemsstraat en de Eerste Goudsbloemdwarsstraat, zo was het in vele delen van de hoofdstad. Slechts fietsers, die goed met de weg bekend waren, konden zich enigszins ongehinderd langs de straten verplaatsen. Voetgangers waren genood zaakt rustig het einde van de miniatuur-zondvloed af te wachten. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Overwegend ma tige wind tussen Noord en West. Ge matigde temperaturen Zon: 5.14—20.16. Maan: 14.27—22.26. Te San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige staat, heeft in de afge lopen nacht een enorme brand gewoed. Het gebouw van de opera, de honderd jaar oude kathedraal, magazijnen, clubs en hotels, alle aan het grootste plein gelegen, en een aantal geparkeerde au to's zijn geheel uitgebrand of ernstig beschadigd. De brand is ontstaan door het wegwerpen van een sigaretten eindje in de opera. De waterdruk was zeer laag en het beschikbare blusma- terieel was zo gering, dat men eerst ze ven uur na het uitbreken van de brand het vuur meester was. Zes personen werden licht gewond. Naar wii vernenru heeft Mgr. N. Am merlaan, vicaris-generaal van de bis schop van Haarlem, een rustige nacht gehad, maar de toestand blijft nog steeds u'nstig. Bij een proefboring van de Neder landse Aardolie Maatschappij bij Sprin- gendal (gemeente Tubbergen) is op een diepte van ruim veertienhonderd meter een gasvoerende laag aange boord. Omtrent het productievermogen zijn nog geen nadere gegevens bekend. Grondverschuivingen en zware overstromingen hebben ook Zwitserland voor de tweede maai binnen het jaar in de kolommen van het nieuws gebracht. Veroor zaakte deze winter een aanhoudende regenval overal in de Alpen lawines, die grote verwoestingen aanrichtten, ditmaal waren het zware stortregens, die zich boven Oost- en Zuid-Zwitserland ontlastten en overal grote overstromingen en grondverschuivingen veroorzaakten. Zo werd de spoorbrug te Ponte Brolle weg geslagen door de rivier de Maggia, die in een half uur meer dan twee en een halve meter steeg- Het station Cresciano, ongeveer 10 km ten Noorden van Bel- linzone aan de St. Gotthardlijn staat volkomen onder water. Tussen Celerina en Samedan in Engadine is de rivier de Inn op drie plaatsen buiten haar oevers getreden. Alle wegen naar Pontresina en Celerina. in de buurt van St. Moritz, zijn versperd. tere berichten v.'erden de aardschok ken ook waargenomen in verschil lende plaatsjes ten Noordoosten van Rome. Terni schudde tien seconden lang op zijn grondvesten en ook in Spoleto en Rieti werden schokken gevoeld. Er werd geen schade aange richt. Ook vielen er geen slachtof fers. De Nederlandse bus, die in Zwit serland door een grondverschuiving werd verrast, is een wagen van de Ned. Reisvereniging. De bus werd een eind meegesleurd en kwam op een voetpad terecht. Niemand van de inzittenden werd gewond, de bus werd beschadigd. Met een Italiaanse bus zijn de inzittenden doorgereisd naar Lugano. Enkele reizigers ge raakten bagagestukken kwijt. In de bus zaten 28 touristen, een leider en een chauffeur. 14 personen konden de bus verlaten, voordat het ongeval geschiedde. De overigen moesten in de bus blijven, maar kwamen met de schrik vrij. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Lugano is Woensdagmiddag door een hevig onweer bijna afgesloten van de rest van Zwitserland. De water-, gas- en stroomvoorziening is thans gerantsoe neerd. De verbindingen zijn nagenoeg geheel verbroken. Vele telefoonlijnen ziin vernield en een aantal plaatselijke trei nen tussen Lugano en Chiasso rijden niet meer door gebrek aan stroom. Ook in het kanton Tessino zijn vele telefoon verbindingen en hoogspanningskabels door grondverschuivingen en omgeval len bomen vernield. Er is veel vee om gekomen. Een negentienjarige jongen, die in de buurt van Navaggio aan het vissen was, werd door het water van ds Magliasina meegevoerd en verdronk. Twee personenauto's en een bns met Nederlandse toeristen zijn te Cas- tasegna, aan de weg van St. Moritz naar Chiavenna, door de rivier de Lovere verrast. De bus werd 400 meter meege sleurd en kwam in een poel van een meter diep tot stilstand. De Nederlan ders wisten zich in veiligheid te stellen. Ook twee personenauto's, een Franse en een Italiaanse werden door de stroom van water, modder en losgeraakt ge steente gegrepen. De inzittenden van de Franse auto konden zich redden. Twee inzittenden van de Italiaanse auto wis ten eveneens te ontkomen. Een reiswieg, waarin zich een zuigeling bevond, kon den zij echter niet redden. De reiswieg is later gevonden, maar was leeg. In Rome werd Woensdagavond een lichte aardschok gevoeld, die vier seconden aanhield. Volgens la- Een Auster-vliegtuig van de lucht macht is Woensdag boven Vlieland neergestort. De beide inzittenden, de 25-jarige eerste luitenant-vlieger W. A. M. Jansen uit Eindhoven en de 22-jarige mej. S. Fiedcldij, dochter van de commandant van het vlieg veld Leeuwarden, kwamen hierbij om het leven. Het toestel was van het vliegveld Leeuwarden opgestegen en de piloot wilde omstreeks één uur op Vlieland landen. Op dat moment hingen boven het eiland zware regenbuien en woedde een onweer. Bij de landing is het toestel ir: een, door de weersomstandigheden optredende, opwaartse luchtstroming ge raakt, die zó sterk was, dat een vleugel van het vliegtuig afknapte. De Auster stortte daarop naar beneden. Luitenant ,.Bill" Jansen kwam in 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de luchtmacht. Hij kreeg zijn vliegopleiding in Engeland en vertrok daarna als militair naar In donesië, waar hij een voortgezette trai ning op Mitchells op het eiland Biak kreeg. Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij een opleiding op straaljagers en werd daarna gestationneerd op het vliegveld Leeuwarden. Hij stond bekend als een bekwaam jachtvlieger. Ware voornaamheid is even be scheiden als ware bescheidenheid voornaam. Door zware regenval werd Woensdag in de Franse hoofdstad aanzienlijke schade aangericht. De Franse meteoro logische dienst maakte bekend, dat 30 mm. regen was gevallen in het gebied van Parijs tussen 14 en 19 uur. Weerkundigen noemden een dergelij ke regenval in dit seizoen iets buiten gewoons. Zij waarschuwen voor nog meer regen, ofschoon waarschijnlijk niet meer in die mate. In tegenstelling met het bericht, af komstig van United Press in Parijs, als zou de E.C.A. voortaan rechtstreeks financiële hulp verlenen aan de zwakke deelnemende landen, met uitsluiting van de E.B.U., welke in het vervolg slechts als accountant zou optreden, vernemen wij van zeer bevoegde zijde, dat deze voorstelling van zaken groten deels op een misverstand berust. Wel iswaar overweegt de E.C.A. een uit breiding van haar hulp, vermoedelijk door het verhogen van haar dollar- fund, oorspronkelijk op 350 mill, vast gesteld, doch overigens zal geen wijzi ging worden gebracht in de te volgen politiek, zodat eventuele verdere hulp ten gunste van de zwakke partner- landen, als vroeger door middel van te verlenen credieten via de E.B.U. zal worden verleend. Wij voegen hier nog aan toe, dat derhalve ook de bedragen van de zgn. initial aid, welke niet als crediet behoefde te worden beschouwd, eventueel nog voor een verhoging in aanmerking zouden kunnen komen. De Amerikaanse regering heeft het Congress verzocht een hulpprogram van 307 millioen dollar voor de Chinese na tionalistische strijdkrachten op Formosa goed te keuren. Dit program waarin 217 millioen dollar is uitgetrokken voor wapens heeft ten doel Tsjang Kai Sjek te helpen zijn leger van tussen de 25 en 30 divisies te moderniseren. Het plan bestaat om geschut, munitie, ge pantserde voertuigen en misschien ook vliegtuigen te sturen. Woensdagmorgen werd brand ontdekt aan boord van de Nederlandse coaster „Deo Favente" uit Delfzijl, die in de vrijhaven van Kopenhagen lag te los sen. De brandweer van Kopenhagen rukte met groot materieel uit en be streed het vuur, dat in het vierhonderd ton metende schip woedde. Na ruim een half uur was men de brand mees ter. Op een te Bonn gehouden bespreking over Nederlandse groentenexport naar Duitsland tussen Nederlandse vertegen woordigers onder leiding van mr. S. T. J. Teppema en Duitse vertegenwoordigers is een regeling getroffen op grond waar van de uitvoer van groenten met ingang van vandaag kan worden hervat. Voor de eerstkomende tijd is voor dit doel een bedrag van 2,9 millioen dollar beschikbaar. Een deel van dit bedrag zal eventueel moeten worden benut om reeds geleverde hoeveelheden te betalen. De overschrijding der be schikbare middelen was aanleiding, dat Dinsdag de groentenuitvoer naar Duits land was stopgezet. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat voor het houden Van een beurs of tentoonstelling thans geen erkenning meer vereist is van de cen trale commissie voor het Tentoonstel lingswezen. Waarschijnlijk zal deze commissie wel blijven bestaan, doch in gewijzigde samenstelling. In dat geval zal zij een nieuwe taak krijgen. Op de Sociale Studieweek in R ol- duc Worden behartigenswaardige woorden gesproken, die 'bij zonder actueel geacht mogen u. orden in verband met de gerezen controver sen onder de katholieken in deze uiterst moeilijke tijd. Zo heeft hoofd aalmoezenier K. Roncken niet alleen gewezen op de noodzakelijkheid van zich opnieuw te bezinnen op het we zen der christelijke beginselen en de kennis der sociale problemen met hun ondergrond te verdiepen, maar ock op het bevorderen van onderling begrip en waardering, welk laatste hij van essentieel belang acht, omdat men daardoor alleen in staat is de onmis bare eenheid en samenwerking te ver wezenlijken. En inderdaad, juist aan het onderling begrip en de onderlin ge waardering tussen de verschillende stands- en belangen-groeperingen on der ons katholieken heeft het bij de openbaar gevoerde discussies wel ee^s ontbroken, al was dit goeddeels méér te wijten aan een zekere persoonlijke geprikkeldheid dan aan gebrek aan goede wil. De te bestreven eenheid en samenwei king- kunnen alleen lot een houdbare harmonie leiden, wanneer zij niet enkel door de kwantiteit van een meerderheid wordt opgedrongen, maar door de kwaliteit van een min- derheid ook mei nolle overtuiging wordt aanvaard. Een afgedwongen eenheid en samenwerking kunnen slechts een loze schijn handhaven zon der enige wezenlijke betekenis en met vele ernstige gevaren; zulk een schijn- eenheid zou allerminst onmisbaar ge noemd mogen worden. Een overtuigd en hartelijke eenheid en samenwerking onder de katholieken kan daarentegen van onschatbare waarde zijn, niet en kel voor de katholieken zelf, maar ook voor geheel het land. Zulk een een heid en samenwerking moeten moge lijk zijn, juist onder ons, aan -wie de dwingende eis gesteld wordt, dat wij herkenbaar moeten zijn aan de toijze, waarop wij elkander liefhebben. He laas echter heeft het er wel eens de schijn van, dat eerder het tegendeel het geval is oo*<?.;ui aoerenier Roncken heeft op aangedrongen, dat men zich goed rekenschap geeft van het feit, dat een verantwoorde emancipatie van de arbeiders de on misbare voorwaarde is voor een chris telijke democratie, in- dat dezen niet alleen de h— urs maar ook de dra- c, s- zón van een gezonde gemeen schap. Zó gesteld vrezen wij, dat er niet door iedereen voldoende nadruk zal gelegd worden op het „verartf- tvoorde", waaraan die emancipatie zich zal hebben te houden, en dat zijn woorden door sommigen zo kunnen woraen verstaan, als zouden de ar beiders de enige bouwers en drage-s zijn van een gezor.de gemeenschap. Dit laatste kan natuurlijk niet in de be doeling van hoofdaalmoezenier Ron cken hebben gelegen en juist daarom lijkt het ons ter voorkoming van wéér een misverstand niet ondienstig daar op nog eens te wijzen. REFLECTOR Minister Lieftinck zegt in zijn M.v.A. aan de Eerste Kamer met betrekking tol de aanhangige belastingontwerpen, dat hij kennis heeft genomen van de persberichten waarin bij geruchte zijn aftreden werd medegedeeld. Hij heeft dienaangaande terstond verklaard niet bereid te zijn welke geruchten ook. zijn persoon betreffende. van commentaar te voorzien. De motivering van het oor deel van enige leden der Eerste Kamer, dat hij voor het onderhavige gerucht een uitzondering zou behoren te ma ken. kan hij tot zijn spijt niet delen. Dat zijn heengaan, eventueel, ver gaande politieke gevolgen zou kunnen hebben, acht hij slechts dan waar schijnlijk, indien de oorzaak daarvan zou liggen in de politieke sfeer. Dat de houding, welke tegenover de onder havige belastingherziening dient te worden aangenomen, mede door zijn aanblijven of heengaan zou worden be ïnvloed, miskent het feit, dat het hier gaat om een stuk kabinetspolitiek, dat °P zijn zakelijke verdiensten moet wor den beoordeeld. De opvatting dat het een publiek be lang zou zijn, dat hij het bedoelde ge rucht zo mogelijk en dat nog wel pertinent tegenspreekt, kan de mi nister niet tot de zijne maken. Tegen Stekelvarkens Een zekere Mrs Mayme Hall, een Amerikaanse dame van 56 jaar, die in Stambaugh woont, moest dezer dagen naar het hos pitaal gebracht worden, omdat de 22-kaliber re volver, die zij zo goed als altijd in haar blouse draagt, per ongeluk was afgegaan. Waarom deze dame aldus gewapend door het leven gaat? Wel, zij jaagt ermee op stekelvarkens, die de bloemen in haar tuin ver nielen. Afgod De 49-jarige wieler sport-maniak Annibale Bussecchi te Milaan heeft geprobeerd zelfmoord te plegen door zich voor een trein te werpen, om dat zijn afgod Gino Bar- tgli de Tour de France niet heeft gewonnen. Vrienden konden hem nog net op het nippertje won de rails trekken. Sportief Kalf Een stierkalf klauterde in Noorwegen boven op de ski-springschans in de omgeving van Frederik- stad. die meer dan tien M. hoog is. Boven aange komen bleef het enige minuten in bewondering voor het fraaie lajidschap staan, maar gleed toen op zijn achterste naar bene den en maakte met wap perende staart een pracht van een sprong, om ten slotte weer zonder onge lukken op de begane grond terecht te komen. geen Als het een beetje blijft trainen, geven we het een goede kans op een prijs bij de komende Olympi sche winterspelen in Oslo. Geen Bloemen, Kransen. De Franse bloemisten, die in Lyon hun jaar lijkse nationale congres hielden, hebben geprotes teerd tegen het toene mend gebruik om in over- lij densannonces te ver zoeken „Geen bloemen, geen kransen." Zij heb ben een deputatie naar de aartsbisschop van Lyon, Pierre kardinaal Gerlier, oezonden met het verzoek of Z. Eminentie daar niet iets tegen kon doen. Wij denken zo, dat kardinaal Gerlier bij zichzelf ge dacht zal hebben: „Liever H.H. Missen, dan bloe men," Bonte Duiven. Een tandarts in Brugge, een zekere mijnheer Glo- rieux, is er in geslaagd gele, rode, groene, blauwe, bruine en zwarte duiven te fokken. Hoe hij het doet, wil hij niet zeggen. De duiven, die zich door gaans in de omgeving van de Quai vert ophouden, vormen een grote attrac tie voor de touristen. Het meest glorieuze exem plaar van mijnheer Glo- rieux is een duif met zwarte vleugels en een oranje lijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1