Kunst in schaftlokalen OPVOEDEND INITIATIEF VAN HOOGOVENS Personeel leert schilderijen zien EEN SPORTWAGENTJE VOOR F 2500. Gancia Naaimachines tot in de verste UITHOEKEN DER AARDE Admiraal Byrd neemt er zes mee naar de Noordpool H TOT DE RAND VAN DE AFGROND Dwangmiddelen gebruikt bij een verhoor EXPOSITIES GEOPEND der democratie Moordaanslag te Groningen Twee personen sullen er met een snelheid van 65 km in kunnen touren „Goed ijzer maakt goed lawaai Geruchtmakende rechtszaak in Malang DOOR LEO BRADY Vier exposities Oude man sloeg zijn vrouw met hamer Prinses Beatrix in Nijmegen BurgersRijwielfabriek heeft fantastisch plan Mgr. Th. van Roosmalen Viering van twee jubilea op 7 October a.s. Pater A. van Mieghem ter aarde besteld Nieuwe Provinciaal S.V.D. Broeders van Huybergen Eén jaar voor soldaat Wegens poging tot doodslag vermouth Torino 100 JAAR SNORREN DE SINGERS IN MILLIOEN EN GEZINNEN Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zuorbranden op de maag voelt... DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 PAGTNA 3 Expositie van werken van Jeanne BiermaOosting, zeer levendige aquarellen, olieverven en pentekeningen, gemaakt met de Flo-Master, een soort tekenstift, die een inktlijn afgeeft gelijkend op die van schrale O.I.-inkt uit een kort penseel. (Schaftlokaal Staalfabriek). BS eerste oogopslag zal men het een vreemde combinatie vinden, dat ijzer en ■taal met kunst gecombineerd worden. Nergens zon men later naar kunst zoeken dan tussen de ovens van een staalfabriek en de rood-gioeiende platen in een walserij. De combinatie is dan ook nieuw voor Nederland en de pogingen kunst in het bedrijf te brengen vormen dan ook een experiment, waartoe Hoogovens graag is overgegaan. Deze gedachte zit namelijk voor: in een snelgroeiend industrie-centrum, waar steden en dorpen niet op deze groei waren ingesteld, ontbreekt voor de arbeider vrijwel de gelegenheid in contact te komen met kunst uitingen, bijzonder wat de schilderkunst betreft. Niettemin heeft de kunst een verheffende invloed op de mens, die in een industrie-centrum niet afwezig mag zijn. Vandaar dat men de kunst naar de arbeiders wil brengen, in schaftlokalen exposities organiseert van schilderijen. Deze blijven daar enige tijd hangen, de kunstenaar komt er eens een praatje over maken met het personeel, en de be langstelling voor de kunst is mogelijk gewekt. De arbeiders komen veel minder met kunst in aanraking, dan wij ons reali seren, merkte president-directeur ir. A. r7f>l{ht>cs*Iir>rrninrt H' Ingen Housz gisteren-A" zijn °Pe- j' t j f S( 11( rrrtt ningsredc tot deze exposities in het be- J O drijf, op. Meestal zien zij niets anders (Vervolg van pag. 1) Het is' duidelijk, dat men niet uit pure lust tot vrijheidsbeknot ting de geschetste voorstellen heeft geformuleerd; men heeft inte gendeel, onder de indruk der gevaren van het ogenblik en geleerd door de ervaringen in het jongste vefleden, zich gedwongen gevoeld paal en perk te stellen aan de..voortgaande .onder graving der democratische staatsorde. De vraag is nu, of men dit mag doen door de opoffering van rechtsgoederen die onlosmakelijk met diezelfde staatsorde zijn verbonden. Laten wij voorop stellen, dat de de mocratische vrijheden geen doel in zichzelf zijn, maar middel tot verder gelegen doeleinden. In wezen bete kent vrijheid alleen maar doch dat is al heel wat! de mogelijkheid tot het onbelemmerd en dus op eigen ver antwoordelijkheid doen van goede of kwade dingen. Wie enig begrip heeft van 's mensen tijdelijke èn boven tijdelijke bestemming, weet daarbij, dat die mogelijkheid dient te worden gegeven om het goede te doen, opdat dit waarde zal hebben voor individu en gemeenschap beide. Wanneer men het er vervolgens over eens is, dat het kwade, dus ook het in maatschappe lijk opzicht kwade, mag en moet wor den tegengegaan met passende mid delen, dan is het even evident dat men zekere mogelijkheden en vrij heden mag beknotten als dat men een afrastering mag oprichten langs een gevaarlijke gracht. Bij de toepassing dezer simpele grondlijnen op de ver wikkelde werkelijkheid van het staat kundig leven zal men er echter voor moeten oppassen, zich aan enig sim plisme te bezondigen. In feite gaat het om het tegengaan <3er obstructiëpolitiek van de commu nisten in de vertegenwoordigende li chamen enerzijds en om het verhin deren dat zij nog langer voortgaan via hun persorganen de openbare mening te vergiftigen anderzijds. Het is zon der meer duidelijk, dat men gerech tigd is, ja, verplicht kan zijn, daar tegen op te treden, zo goed als het in het verleden zaak was geweest scher per op te treden tegen die anderssoor- tige extremisten, die door hun staatsvijandigheid en landverraad zo veel ellende over ons volk hebben ge bracht. Maar slechts met voorzichtig heid, dat wil zeggen met een zorgvul- delen, zal tot zulke précaire maatrege len mogen worden overgegaan, pré cair, omdat zij ondemocratisch schij nen. Het is echter beter en redelijker om met schijnbaar ondemocratische middelen de democratie te beschermen dan te dulden, dat zij door werkelijk ondemocratische acties wordt onder graven. Bovendien betekent ook in de maatschappelijke orde de kwalificatie democratisch niet de hoogste norm. Goed en kwaad zonder meer liggen in dat opzicht op hoger niveau. Bij een ernstige, indringende discussie zal men steeds bij die grondnormen te recht komen, al doet zich onmiddellijk de moeilijkheid voor, dat hier goed Wordt geheten wat elders kwaad heet. Samenvattend menen wij, dat het vergiftigen der openbare mening zo goed als het bedrijven van subversie ve acties (overeenkomstig wat het Weldenkende, d.w.z. christelijk en humanistisch denkende, deel onzer natie onder „vergiftigen" en „subver- sief verstaat) moet kunnen worden tegengegaan. De omstandigheden in aanmerking genomen juichen wij het daarom toe, dat de staatscommissie, althans hij wijze van te bediscussië ren voorstel, de mogelijkheid daartoe m haar rapport heeft geformuleerd. £n het is aan ons evenmin als aan Prof. Romme duidelijk, waarom de degering zo overhaast beide voorstel ten der commissie heeft laten vallen. dan wat in de woningen van hun vrien den hangt. Dat is niet veel zaaks. De op voeding op dit terrein ligt nog vrijwel braak. Het genieten van kunst betekent niettemin verheffing in het leven. Op muzikaal gebied heeft de radio veel weten te bereiken. De grote belangstel ling voor muziekuitvoeringen, die te Be verwijk worden gegeven. belangstel ling ook van vele arbeiders bewijst dit. Beeldhouwwerk ziet men op open bare pleinen en langs de wegen. Maar wat de schilderkunst betreft, ligt de zaak geheel anders. Daarom juichte ir. Ingen Housz het initiatief van de Pr°Pa_ ganda-chef van het bedrijf, de heer C. F. van Dam, zeer toe. Een nieuwe weg is geopend om de ar beiders van deze kunst te leren genieten. Musea vindt men niet in de directe om geving. Bovendien is een museum een opeenstapeling van kunstwerken, waarin dikwijls het ware leven van een kunst stuk de bezoeker ontgaat. Men moet het anders zien. In een meer aangepaste om geving. De gedachte de kunst te brengen bij de mensen in schaftlokalen e.d.. in een hun vertrouwde sfeer, zal de blik voor het schone doen opengaan. Ir. Ingen Housz hoopte, dat deze ex positie zowel ten dienste zou zijn van de werkers in het bedrijf als ten profijte van de kunstenaars. Een viertal exposities van vier ver schillende kunstenaars verschillend geaard ook zijn over het bedrijf ver deeld. In het restaurant van Walserij- Oost treft men werk van Bob Buijs, in het schaftlokaal van de Mekog van Jo- han Buning, terwijl in het schaftlokaal van de Staalfabriek veel werk van Jean ne BierumaOosting bijzonder fraai staat geëxposeerd. In een der lokalen van het hoofdkantoor tenslotte yipdt men werk van de jonge Beverwijkse kunstschilder Jan van Fucht, leerling van de Amsterdamse kunstenaar Van Tongeren. Onze kunst-recensent zal aan de geëxposeerde werken dezer dagen een beschouwing wijden. Het gaat er nu om: hoe ontvangen de arbeiders en de beambten dit werk. Waarderen zij deze exposities en doen zij er hun voordeel mee? In dat geval heeft dit initiatief van Hoogovens enig in den lande ook een belangrijke sociale betekenis. (Van onze correspondent) In Groningen heeft zich gisteren in alle vroegte een drama afgespeeld, waarbij eèn oude vrouw zodanige ver wondingen opliep, dat zij direct door de G.G.D. naar het Academisch Zieken huis moest worden vervoerd. Aan de Radebinnensinge] trok een plotseling gegil de aandacht van matineuze huur lieden, die kwamen toesnellen naar het perceel, vanwaar de kreten kwamen. Het bleek dat de bejaarde hoofdbewo ner, de 68-jarige G. H„ zijn vrouw met een hamer op het hoofd had geslagen. De vrouw lag met bloedende hoofd wonden in bed, niet in staat zich te verweren, herstellend als ze was van een langdurige ziekte. Uit het voorlopig onderzoek bleek, dat de oude man was opgestaan en uit de kolenschuur een hamer had genomen, waarmee hij zijn vrouw enkele slagen had toegebracht. Uit de verklaringen van de' buurtbe woners valt op te maken, dat de man in kwestie een zonderling is. Er was kort te vorer. over gesproken of zijn aanwezigheid in het huis, waar nóg meer mensen verblijven, wel verant woord is. De dader is ter observatie in een inrichting opgenomen. Prinses Beatrix heeft Woensdag een onverwacht bezoek aan Nijmegen ge bracht. Zij begaf zich naar het Stevens kerkhof en nam de in aanbouw zijnde Sint Stevenskerk met historische toren in ogenschouw. Het werk aan de kerk ligt, in verband met vacantie van de bouwvakarbeiders, momenteel stil. (Van onze speciale verslaggever) Naar alle waarschijnlijkheid zal de Eerste Nederlandse Rjjwielenfabriek, de N.V. Burgers E.N.R. te Deventer, in Maart van het volgend jaar de eerste auto's afleveren van een grote serie die daar in licentie zullen worden gebouwd. Dit wordt een klein twee-persoons wa gentje, dat een kruissnelheid heeft van ongeveer 65 kilometer per uur, dertig kilometer loopt op 1 liter benzine en gerekend volgens het huidige prijspeil 2500 gulden gaat kosten. Dit moet de eerste auto worden die geheel in Ne derland met motor en al wordt gemaakt. Zo ver is het echter nog niet, want voor lopig zal die motor nog uit Duitsland worden ingevoerd. Waarom Ir. A. de Geus, de directeur van Burgers E.N.R. naast zijn onvolpre zen fietsen nu ook auto's gaat maken, vindt zijn oorzaak niet in het feit, dat hij van mening is dat de fiets na een evolutie van honderd jaar heeft afge daan en naast de petroleumlamp en het snuitertje in een museum voor oudheid kunde terecht hoort. Want voor de Bur gers-fabrieken blijft de fiets hoofdzaak. Het valt echter niet te ontkennen, dat er in ons land en trouwens in de gehele wereld een enorme vraag naar kleine, zuinige en vooral goedkope wagens be staat. Een handelsreiziger kan door de exorbitant hoge invoerprijs en de zwa re lasten op de benzine, geen grote wa gen meer gebruiken, zoals dat vroeger het geval was, toen de benzineprijs een vrijwel te verwaarlozen factor was. Hoewel er in vrijwel alle autofabrieken een streven is naar de productie van kleinere auto's, blijft de prijs hoog en het benzineverbruik groot. De heer De Geus is in Duitsland in aanraking gekomen met de „Brütsch Kraftwagenbau" in Stuttgart en zag daar een auto produceren, tegen een minimum aan kosten met een bijzonder laag benzineverbruik en een model dat toch niet aan scooters op de kermis deed denken. Een grappig wagentje met een wielbasis van 180 bij 98 en een gewicht van rond 180 kilo. Een tweetakt lucht- Het kleine volkswagentje, dat Burgers in Deventer in licentie gaat bouwen. In Duitsland ziet het er uit als hier boven. In Deventer krijgt het een linnen kap, waaronder twee (niet te omvangrijke) mensen kunnen schuil gaan. gekoelde motor met een inhoud van 250 cc en 9 p k. dient als krachtbron. Besprekingen met' Egon Brütsch werden geopend en dezer dagen ont ving de N.V. Burgers E.N.R. de licen tie voor de bouw in Nederland, met exportmogelijkheid naar de Benelux- landen en Zuid-Amerika. Het wagen tje dat in Nederland zal worden ge bouwd, wijkt enigszins af van het ty pe dat op de Duitse wegen te zien is. Daar rijden alleen één-persoons mo dellen en Burgers gaat uitsluitend twee-persoons cabriolets bouwen. De belangstelling in Nederland en daarbuiten is bijzonder groot en wan neer de heer De Geus daar op af zou gaan. zou hij de productie direct groot op kunnen zetten. Maar dat is niet de bedoeling. Men wil klein be ginnen en deze au- tofabriek-in-de- fietsenfabriek lang zaam laten groeien tot verantwoorde proporties. Het is onmogelijk te zeggen hoe groot de productie de eerste jaren zal worden. Voorlopig kan men in de bestaan de fabriekshallen oyer voldoende ruimte beschikken om de eerste wa gentjes te maken. Door reorganisatie van de rijwielfa- briek zijn verschil lende ruimten vrij gekomen en moch ten die te klein blijken, dan ligt er naast de fabriek in Deventer nog vol doende braakland om uit te bouwen. Aquarel Bob Buijs. Buitenhaven met gezicht op Hoogovens. Buijs heeft hier gewerkt met het helle rood van het erts tegen een blauwe hemelkoepel. De uit drukkingskracht van de kleuren is groot in dit aquarel (geplaatst in restaurant Walserij-Oost). Mgr. Th. van Roosmalen C.s.s.R., oud- Apostolisch Vicaris van Suriname, zal 8 October zijn gouden priesterfeest vie ren; voorts herdenkt hij 15 November zijn veertigjarig bisschopsjubileum. Bei de jubilea zullen Zondag 7 October in de kathedraal te Paramaribo kerkelijk worden gevierd. Te Vught heeft Woensdag de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van pater A. van Mieghem S.J., die Zater dag j.l. plotseling is overleden. Aanwe zig waren oud-minister E. Sassen, bur gemeester mr. H. Loeff uit Den Bosch en afgevaardigden van de Jezuïeten kloosters uit Venlo, Nijmegen en Am sterdam. De H. Requiemmis werd opge dragen door de superior van „Loyola", pater dr. F. de Graaf S.J. Pater M. Bouwmans, rector van het missiehuis te Overijsche bij Brussel, is benoemd tot provinciaal van de paters van het gezelschap van het Goddelijk Woord. Pater J. de Hosson volgt pater J. Goeman op als rector van het missie huis te Steyl. Het Kapittel van de Congregatie der Broe ders van Huybergen, gehouden onder voor zitterschap van mgr. dr. W. Koenraadt, vi caris-generaal van de bisschop van Breda, heeft tot leden van het hoofdbestuur ge kozen Br. Clemens, alg. overste; Br. Salesius, vicaris; Br. Venantius, Br. Cyrillus en Br. Silverius, assistenten. Wegens poging tot doodslag heeft de krijgsraad te Velde-West de soldaat eerste klasse, G., uit Enschede veroor deeld tot een gevangenisstraf van één iaar met aftrek, terugzetting in rang en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen. De auditeur militair had vier jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, ontslag uit de mili taire dienst en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. G. heeft n.L 23 September 1950 te Djakarta in beschonken toestand met een revolver op een mede-militair ge schoten. De kogel trof gelukkig geen doel. Advertentie ~W 1 1 (Van onze speciale verslaggever) et verhaal gaat, dat de overleden leider van India, Mahatma Gandhi, toen hij door zijn strijd tegen de Britse overheersing in de gevangenis was geworpen, daar heeft geleerd, hoe een naaimachine werkte. Hu was Gandhi helemaal geen liefhebber van de moderne Westerse machines. Hij be schouwde het gemak als een gevaar voor de volkskracht en was er van over tuigd, dart uitvindingen slechts tot groter rampen konden leiden. Maar toen hij zijn volgelingen verbood moderne machines te gebruiken, moet hij een uitzon dering gemaakt hebben voor de naaimachine, omdat deze volgens hem een van de weinige bruikbare dingen was, ooit uitgevonden Men vertelt ook', dat admi raal Byrd zes naaimachines meenam naar de Noordpool; dat Griekse monniken in het aloude St. Catharina-klooster op de berg Sinari sedert jaar en dag hun pijen met een naaimachine stikken en dat de Keizerin van Ethiopië zweert niet meer zonder een dergelijk apparaat te kunnen leven. ■55 Voorts schijnen de negerinnen in Afrika hun baadjes niet meer met de hand te naaien en moeten ook de Eski mo's de huiden van ijsberen met een naaimachine tot winterjassen stikken. Om van de vrouwen, die in een wat wij normale beschaving plegen te noe men leven, maar niet te spreken. Velen zouden zonder naaimachine waarschijnlijk ver terugzakken tot het peil van minder-geklede volksstam men. Of de vernuftige Amerikaan Isaac Mcrritt Singer dit alles bevroed heeft,, toen hij in Augustus 1851 dus hon derd jaar geleden de eerste werke lijk bruikbare machine uitvond, kan gevoeglijk buiten beschouwing worden gelaten. Een feit is, dat de machine dor hem ontworpen, in een recordtijd de gehele wereld heeft veroverd en meer dan 100 millioen van zijn naai machines worden sedert Augustus 1851 door huisvrouwen, tot in de uithoeken der aarde gebruikt. Isaac Singer had voor 1850 nooit het plan gekoesterd een naaima chine te ontwerpen Hij was een zeer handig mens met een rijke in- ven.ieve ge=st, bereid deze aan te wenden, daar waar hij mogelijkhe den vond om zijn capaciteiten in geld om te zetten. Na een mislukte demonstratie van een van zijn uit vindingen in een winkel waar men zich bezig hield met het repareren van een soort thans geheel ver geten naaimachines, werd Singer plotseling gewaar, dat hij een veel betere machine kon bouwen dan deze zware, ouderwetse kasten. In elf dagen tekende en bouwde hij een nieuwe machine. Het wa$ een prachtig apparaat en had slechts één gebrek, want het werk te niet! Teleurgesteld wilde Singer de werkplaats verlaten, toen hij er aan dacht, dat hij een draadverbinding, die hij wilde maken, niet tot stand had ge bracht. Hij keerde op zijn schreden terug en bracht de vergeten verbinding aan. De machine werkte, zoals geen enkele naaimachine tevoren ooit ge werkt had. Rond 1835 waren de eerste naaimachi nes uitgevonden. De Engelsman Stone Henderson en later de Oostenrijker Jozef Madensperger, hadden reeds vóór S'nger, zware apparaten ontworpen. De eigenlijke uitvinder van de tegenwoor dige naaimachine is de Amerikaan Howe, die voor het eerst op een ma chine een dubbeldradige naad kan stik- Maar in de gang wachtten de twee rechercheurs en toen zij op hem toe stapten, voelde hij alleen nog maar een geweldige angst, die hem op de inge wanden sloeg en hem krachteloos maak te. XIX Toen het meisje de deur nit was ge gaan, bleven de jonge priester en de rechercheur zwijgend aan de voet van de trap staan. Alberts hoge, doordrin gende stem klonk uit het kantoortje achter hen. Langzame, zware stappen dreunden boven hun hoofden. „Aan haar heb ik ook niet veel ge had", zei Mandel eindelijk en hij keek peinzend in de richting, waarin het meis je was verdwenen. „Ze had helemaal niets te vertellen. Dat is het vervelende met die amateurs. Geen gevoel voor de waarde van kleine aanwijzingen. Ze had zeker verwacht, dat de moordenaar hier zou komen om een bekentenis af te leggenHij haalde de schouders op. „Maar waarschijnlijk viel er ook niets te zien". Zij hoorden iemand op de. trap en ke ken op. Juffrouw Lally strompelde moei zaam naar beneden, zich met het kramp, achtige van oude mensen aan de leu ning vastklampend. „Martin," riep zij, „Martin,vóór haar oude ogen de ka pelaan herkenden. „Bent u het, kape laan Roth?" vroeg ze. Hij glimlachte tegen haar, zich inspannend om ondanks zijn verwarring beleefd te zijn. „Twee tegelijk," zei juffrouw Lally somber, terwijl zij langzaam verder de trap af liep. „Ze zeggen wel eens, dat er altijd drie. tegelijk sterven." Zou ze iets we ten? vroeg de priester zich af. Zou zij er enig idee van hebben, wat hij uit de flauwe doordruk op het blaadje papier had opgemaakt? Hij keek naar Mandei De rechercheur had zich afgewend naar de rouwkamer, waar de pastoor lag en ging er binnen; hij had genoeg van kwebbelende vrouwen. „Juffrouw Lally," vroeg de kapelaan, (Vit het Engels vertaald door André Noorbeek cm uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) ken. Maar aan Singer is het te danken, dat de naaimachine, ook voor huishou delijk gebruik over de gehele wereld een enorme bekendheid kreeg. Een grote groep, uiterst merkwaar dige handelslieden hebben Isaac Singer geholpen zijn machine over de wereld bekend te maken Het waren veelal avonturiers die op muilezels, in kano's, op sleden en dikwijls te voet alle landen van de wereld af reisden, de meest afgelegen uithoe ken bereiken en daar hun machines aan de man brachten. Het moet gebeurd zijn, dat een ontdekkingsreiziger, die, toen hij een primitief dorpje in Tibet bereikte, meende de eerste afgevaardig de van de moderne beschaving te zijn, die het dorpje bezocht. Maar plotseling hoorde hij een bekend gezoem en zoe kend naar de bron van dit geluid, vond hij een Tibetaan. die met gekruiste be nen achter een Singer-naaimachine zat op de grond van zijn hut van gedroog de modder De Afrikaanse negerinnen die door agenten van Singer in hun kralen werden bezocht, keurden de naaimachines af, omdat zij geen lawaai maakten, „Goed ijzer maakt een goed geluid", zo redeneerden deze zwarten. Zonder mankeren kwamen daarop ma chines uit Amerika, die een lawaai maakten als een stoomwals op een klin kerweg. Een der agenten had moeite Isaac Merritt Singer, die honderd jaar geleden de eerste naaimachine voor huishoudelijk gebruik uitvond. om de machines in Rus.and aan de man te brengen. Om de Russen nu te tonen, wat de Singers waard waren, liet hij een kwart millioen tenten maken voor het leger van de Tsaar op inderhaast uit Amerika overgebrachte machines En Rusland kocht Singers. Door dit leger van 40.000 agenten, is de naam van Singer een soort „huishouw delijk" woord geworden over de ge= hele wereld, reden waarom het eeuw feest van zijn uitvinding hier wordt herdacht, „heeft u Martin Lynn gezien, die avond dat zijn moeder stierf?", Hij wierp een zenuwachtige blik naar de deur van de Als de jongen het gedaan had, dacht de kapelaan ais Martin Lynn inder daad pastoor Kirkman had vermoord rouwkamer, alsof hij zelf een misdadiger dan was het duidelijk, wat hem te. dopn stond. Maar telkens moest hij weer denken aan dat gemartelde jonge ge was. „Ja zeker." Zij sprak luid, met een holle stem. „Die arme jongen. Ik heb hem gezien, vlak voor ik u opbelde, mijn- zicht, aan dat lijden, waren dat teke nen van.... berouw? Martin was toch zijn verdoold schaap: als hij de jongen uitleverde aan de wolven van de wet, verdrie.t. Zijn moeder was alles wat hij bezat." Tranen welden op in de oude ogen. „Ik weet niet, wat hij nu moet beginnen." „Waarom heeft hij niet gewacht tot ik kwam?" vroeg de priester. Hij dacht, dat Mandel hun gesprek kon horen en aan een harteloze justitie, die zich he lemaal niet om vergiffenis bekommer de. dan kon de zonde worden ingekap seld en het berouw uitblijven. Als hij Martin nog enige tijd desnoods maar heel kort op vrije voeten liet, zou het duistere, verwarde motief van zijn Thans vindt men naaimachines op olie plaatsen in de wereld Nonchalant gaat hier een vrouw uit Phong Tho in Noord Indo-China om met - zoals Gandhi het heeft gezegd een van de meest nuttige uitvindingen ooit gedaan. hoopte, dat zijn woorden zouden klin- daad misschien verhelderen tot berouw. ken als de. normale vragen van een geestelijke aan iemand van zijn parochie. Vroeg of laat zou hij de rechercheur van het blocnote-blaadje, moeten vertellen, of hij nu het motief voor de zonde had ontdekt of niet. „Hij was helemaal buiten zichzelf." Juffrouw Lally overgoot alles met haar medelijden. „Hij bleef weg tot laat in de nacht. Hij zwierf over de straat en kwam te.rug, slap als een vaatdoek. Alsof hij gehuild had. Die arme jongen." Het was natuurlijk nog geen bewijs. Er konden allerlei onschuldige redenen zijn, waarom Martin's naam daar geschreven stond. Het was geen besliste, aanwijzing. „Misschien krijg ik hem er toe, dat hij zijn plichten weer waarneemt," zei juffrouw Lally lichtelijk snotterend. „Dat heeft hij niet gedaan sinds de dood van zijn vader." De kapelaan herinnerde zich Martin's woorden op het kantoor tje van Murray: „Jullie willen niets in orde maken, jullie priestersHij zag weer het verwilderde gezicht van Mandel had de straatdeur geopend en bood juffrouw Lally zijn arm aan. Hij hielp haar de stoep af, waarbij hij haar arm voorzichtig met zijn hand onder steunde. Hij leek helemaal niet op een wolf van de wet, meer op een herders hond, de vriend van d° herder. Er waren nog andere, minder mooie mogelijkheden. De jongen zou niet goed 'rij het hoofd kunnen zijn; of hij zou de tijd, die hem werd gelaten, misbruiken om te vluchten. Die risico's moest hij voor zijn rekening nemen te.rwille van het grotere goed; hij moest het wagen, in de hoop dat de dader berouw zou krijgen, dat het verdwaalde schaap in het gras zou gaan liggen, jammerlijk blatend om te worden gevonden. Hij ging de stoep af, achter de moei lijk lopende vrouw en de rechercheur, biddend, dat de dunne draad van zijn vertrouwen niet zou breken. XX Toen Mandel terugkwam op het hoofd- de jongen en de angst in zijn ogen toen bure brachten ze Craig b« hem. Hij hij uit het souterrain kwam. Het ver- - - -- 6 U1J J smaden bloot aan aÏ T L ab zap er slaP en slordig uit en hij glim- van de genade stelde de ziel iacbte n;et meer jk dacht, dat de on- onvoorziene. gevaren. „Wij zouden de juffrouw wel thuis kend. dervraging was afgelopen", zei hij mok- kunnen brengen," zei Mandel, die in de deuropening van de rouwkamer stond. „Het is al laat. Ik heb de wagen hier staan." „Er is iets aan het licht gekomen. Wat zie je er vreemd uit!" (Wordt vervolgd). Enkele maanden vóór de souvereini- teiteoverdracht is te Malang een arres tant, Effendi Hanafi, lid van een ram- pokbende. gedurende een verhoor, waarbij dwangmiddelen werden ge bruikt, overleden. Voor de rechtszaak tegen de betrokken politiefunctionaris sen de Nederlandse inspecteur E. de N. en acht Indonesiërs bestaat in geheel Indonedië grote belangstelling, Van de zes zittingen, die tot heden ge houden werden, is er nog geen enkele in rustige sfeer verlopen. De president van de Pengadilan-Negeri, te Malang, moet rechtspreken te midden van een wraakroepende menigte, die voortdu rend tracht om tijdens, voor en na de rechtszittingen de beklaagden te moles teren. Men verwacht, dat tijdens de zevende zitting, Zaterdag 11 Augustus, requisitoir en pleidooi zullen worden gehouden. Op last van de president is reeds bij een van de vorige zittingen het publiek uit de zaal verwijderd, Enige malen was het er in geslaagd de beklaagden vuistslagen toe te dienen. De zittingen, die. wegens de enorme toeloop, eerst werden gehouden in de TNI-cantine, maar thans weer in het zaaltje van het Landgerecht, zijn in feite slechts toegankelijk voor persvertegenwoordi gers. Nochtans slagen opgeschoten jon gens er telkens in, tot de zaal door te dringen. Eenmaal heeft de politie, toen de menigte bij het wegvoeren van de beklaagden al te heftig opdrong, schoten met een stengun gelost, waardoor twee personen gewond raakten, De nu bijna twee jaar slepende zaak is als volgt samen te vatten: Effenen Hanafi, lid van een rampokbende. die bij de oud-regent van Surabaja voor r. 200.000 aan juwelen gestolen had, is gedurende een verhoor overleden. Hi) werd tijdens dit verhoor .met een kis- tenlat geslagen en door middel van een oud telefoontoestel onder zwakstroom gezet. Het verhoor duurde ruim ander half uur. Alle beklaagden hebben toe gegeven dwangmiddelen te hebben g bruikt. Advertentie moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Van daar, dat gij, met eer. paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de om standigheden bieden. Rennies kunt rJ zonder bezwaar, onopgemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3