Ontslagen in sommige bedrijven nog geen reden om alarm te slaan "EVic de Noornidn: "DE PtïUS "DEP WRAKE NOTARIS SPOORLOOS VERDWENEN t Minister geeft uiteenzetting van de schoolgeldregeling Werkloosheid in Juli met één tiende procent gestegen Met een luxe jacht in Juli uit Ostende vertrokken RODEN vragen voortzetting der besprekingen Nederlandse vlag te Woerden niet ingehaald Enkele vorderingen bij de besprekingen in Teheran MinisterLieftinck wijst critiek op beperking kinderaftrek af Wel vlaggen, die waren uitgestoken m strijd met de bevelen Voorlopig slechts voorbereidingen voor tweede Techn. Hogeschool Waarschuwing tegen Moskou 's plannen Vraag naar DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 Gevolgen van beperkte bouwnijverheid merkbaar Bestuursleden speel clubs in vrijheid „Casino" te Scheveningen blijft dicht Brand in textielfabriek Maastricht voor een raadsel Schuldig aan deviezen- overtreding m RIDGWAY KRIJGT ANTWOORD Minister van Binnenl. Zaken antwoordt: Nevelen rond de Wereldomroep 4.06 pet. van jaarinkomen van f 3000.- vloeit naar omzetbelasting Onze vorderingen op W.-Duitsland Productiebeperking bij haardenfabriek „Gomedia" in het komend seizoen de tapijtindustrie van het Gooi doen zich sedert enige tijd moeilijkheden v°or, tengevolge van het feit, dat de handel niet voldoende producten meer kan afnemen; dit heeft reeds geleid tot een betrekkelijk groot aantal ontslagen. Bij de Instrumentenfabriek Waldorp te Den Haag is dezer dagen het gehele, 500 man Ellende, personeel met inachtneming van de wettelijke termijn ontslag aangezegd, omdat deze N-V. niet meer bij machte is aan haar financiële verplichtingen tegenover haar werknemers te voldoen. De constructicwerkplaatsen van Jonge ns in Jutfaas hebben bij het G.A B. te Utrecht een voorlopige ontslagaanvrage 'opend voor 700 man personeel, wijl dit bedrijf een nijpend gebrek aan liquide middelen heeft, waardoor het gevaar van sluiting dreigt. Verschillende textiel bedrijven in Twente kampen met moeilijkheden, hetgeen reeds geleid heeft tot ontslagen, ofwel men zal zich uit overwegingen van rationalisatie genoodzaakt l'en hier in de naaste toekomst toe over te gaan. Bovenstaande berichten alle van recente datum doen de vraag rijzen of er een verband ligt tussen deze ver schillende ontslagen, dat reden moet Keven tot ongerustheid over de werkge- leKenheid in Nederland, dan wel dat hier slechts Sprake is van een toevallige coïncidentie. In officiële kringen te Den "aag antwoordt men hierop, dat er geen reden is om naar aanleiding van de pas Sevallen of te duchten ontslagen in net bijzonder alarm te slaan. De gevallen Waldorp en Jongerius buiden niet op een zorgwekkende toe stand in de gehele metaalsector van onze industrie integendeel. Zelf heb ben deze bedrijven ook niet over een gebrek aan orders te klagen; interne moeilijkheden schijnen hier echter een rol te spelen. Het zou uiteraard zeer on verkwikkelijk zijn, wanneer hierdoor enkele honderden mensen op straat ko- bren te staan en het zou ook heel slecht Passen in het industrialisatie-streven, htaar de remedie hiertegen is niet ge makkelijk aan te geven. Anders liggen de zaken en dit duidt er dan tevens op, dat er geen ver band behoeft gelegd te worden bij de textielindustrie in Twente. Hier doet zich een situatie voor, te vergelijken met die, welke men kortgeleden in de schoenenindustrie heeft gezien: de inge haalde achterstand in de behoeften van de consument en de daling van de bin nenlandse koopkracht worden merkbaar. Daarnaast speelt hier, zoals gisteren ge schreven werd in ons blad, de rationali satie 'n rol; groepen van werknemers, die Aangetrokken werden in 'n periode, toen men vaak met andere dan de gezochte arbeidskrachten genoegen moest nemen, Worden langzamerhand weer afgescho ven. Het is niet onredelijk te verwach ten, dat bij deze industrie straks weer enige kentering ten goede zal optreden, zoals ook bij de schoenenindustrie de ernstigste moeilijkheden overwonnen schijnen te zijn. Dieper ligt deze problematiek bij de tapijtindustrie; hier oefent de gedaalde koopkracht een nog sterkere invloed uit. Ook in de bedrijven, die koeajes d, maken, begint deze factor zich te dQ6h geiden. Daarnaast kan men b.v. nog wijzen op problemen in de Siga ren- en diamantindustrie, doch die hebben een geheel eigen karakter en zijn niet bepalend voor het geheel van onze industriële bedrijvigheid. Voor wat de sociale aspecten van deze problematiek aangaat, is er over het geheel genomen tot dusverre geen reden tot uitzonderlijke ongerustheid; Wel schuilen in de bovengenoemde moeilijkheden voldoende waarschu wingen om de situatie bij bepaalde be drijven en bedrijfstakken niet te roos kleurig voor te stellen. De laatste cijfers over de stand van zaken op de arbeidsmarkt wijzen uit, dat in de maand Juli het aantal man nelijke werkzoekenden, bij de ar- beidsbureaux ingeschreven, steeg van 56501 tot 62056 (om precies te zijn: het aantal geheel werklozen steeg van 38443 in Juni tot 45262 in Juli; het aantal DUW-arbeiders daalde van Bestuursleden en werkende leden van dc Haagse speelelubs „Aristo" en „Mon dial" zjjn Woensdagmiddag 0p vrije voe- ï®14 gesteld. De rechter-commissaris "®(ft n.l. geen bevel tot inhechtenisne ming tegen deze vier en dertig personen; 'c vorige week Vrijdag bij overvallen ®P de verenigingslokalen, ter.amen met speelsters en spelers werden gear- ïesteerd, uitgevaardigd. De Justitie bestudeert thans de pro cessen-verbaal, waarop eventuele dag vaardingen voor strafvervolgingen ge baseerd moeten worden. Zoals gemeld, wil de Justitie thans de nadruk leggen op het „deel uitmaken ener verboden Vereniging". Een der bestuursleden van „Aristo" deelde mede, dat men er voor lopig. hangende de processen, niet aan denkt om het verenigingslokaal „Casino" te Scheveningen weer open te stellen. Woensdagavond bleek aan vele parti culieren, dat sommige betrokkenen bij dc exploitatie van rouletteclubs in Den tlsag hun bedrijf in eenvoudige vorm hebben hervat. De „clubs", die doorgaans door een of twee man worden geëxploi teerd, huizen grotendeels op nieuwe Adressen. De exploitanten letten zéér streng op degenen die worden toegela ten en zorgen er wel voor, dat dit uit sluitend draagkrachtigen zij». Degenen, die Vrijdagavond tijdens de mval van de Haagse politie in ^e speel- dlub „Aristo" te Scheveningen kans hebben gezien om in de verwarring te dntkomen, blijven niet buiten schot. j;oor zover hun namen bij de politie be kend zijn uit voorafgaande verhoren. Smlen zij allen nog worden verhooi'd. Woensdag is een croupier van de „Aris. d -club, die tijdens de inval niet aan- ezig was, door de politie van huis ge aaid. Na op het hoofdbureau van poli- e te zijn verhoord, is hij weer heen- gezonden. .Woensdag is door onbekende oorzaak .uitgebroken in het aan de Ka naaldijk te Helmond gelegen grondstof- mnmagazijn van de textielfabriek H. T. (Helmondse Textiel Maatschappij). Eoe, brand bleef beperkt tot een klein tuc e van het magazijn. De automa- che sproei-inrichting heeft echter vrij ccl waterschade veroorzaakt. De Helmondse brandweer, die met «foot materiaal was uitgerukt, had de £tand na anderhalf a twee uur onder de **Uê. 17736 tot 16447 en dat der volledige wachtgelders van 322 tot 317). In absolute zin is de werkloosheid in Zuid-Holland thans het grootst; pro centueel echter in Drente en Gro ningen, namelijk resp. 4,6 en 3,5 pro cent. Het rijksgemiddelde is 2 pro cent; in de afgelopen maand is de werkloosheid met 0,1 procent toege nomen. Niettemin mag men een stijging van rond 6000 werklozen uiteraard niet ver onachtzamen. Voor oeze ontwikkeling kunnen echter verschillende verklarin gen worden gegeven, welke de zaak haar scherpste kanten ontnemen. Zo hebben b.v. dank zij verschillende ac ties welke gevoerd zijn vele geslaag den van de ambachtsscholen zich met een (dit wil zeggen vroeger dan ge woonlijk pleegt te gebeuren) laten in schrijven voor de bouwbedrijven en de metaalnijverheid; zo blijkt ook, dat ve le werkgevers het aannemen van nieuw personeel nog even uitstellen, waardoor het beeld van de situatie op de arbeids markt speciaal in Juli ongunstig be- invloed wordt. Over de gehele linie daalde de vraag naar mannelijk perso neel van 22773 tot 20611. Allerlei bijkomstigheden, waar men niet zo gauw aan denkt, blijken mede van invloed te zijn op de werkgelegen heid. Het slechte weer b.v. heeft het onkruid minder hard doen groeien, waardoor de behoefte aan seizoenar beiders in de landbouw dit jaar ge ringer was. Toenemend is het aantal scholieren en studenten, die in de zo mer seizoenarbeid verrichten, waardoor minder losse arbeiders emplooi vinden. Belangwekkend zijn altijd en ze ker in verband met de eerder genoem de affaires bij Jongerius en Waldorp de cijfers voor de metaalnijverheid. Het aantal werkzoekenden liep voor deze branche in een maand tijds op van bij na 3700 tot rond 5600, doch daartegen over staat, dat het aantal openslaande plaatsen van 7450 tot rond 8600 steeg. Men ziet: de moeilijkheden mogen niet veronachtzaamd, doch behoeven even min overschat te worden. In de bouwvakken moet de situatie ernstiger worden aangemerkt. Tengevol ge van de beperkingen, welke de bouw nijverheid ondervindt, steeg de werk loosheid in deze sector van rond 5900 tot rond 7400 personen. Hier voltrekt zich een soortgelijke rationaliserende opera tie als in de textielbranche: een selectie, die de minder goede krachten, die in de eerste periode na de oorlog werden aan getrokken, thans doet afvallen. Behalve in de textiel-industrie ziet men thans het probleem van de gerin gere werkgelegenheid o.a. in de leder- waren-, de confectie- en de meubelin dustrie. De verschillende getallen overziende krijgt men de indruk, dat, mede gelet op de tijd van het jaar, de toestand er niet beter op wordt, doch diezelfde cij fers tonen ook aan, dat het nog altijd om een zeer klein aantal mensen gaat in verhouding tot de totale beroepsbe volking in Nederland. De procureur-generaal te 's Graven- ha ge heeft de voorgeleiding verzocht van J. M. H. O. Q„ een 74-jarige notaris te Maastricht. Het vermoeden bestaat *o vernemen wjj van bevoegde zjjdc, dat de notaris zich aan deviezenover- treding heeft schuldig gemaakt. Hij zou een belank-ijk deel van zijn niet onaan zienlijk vermogen naar het buitenland hebben overgebracht. Het was algemeen bekend, dat de notaris vrij veel onroerende goede ren (huizen en landerijen) bezat, alsmede effecten. Nog onlangs heeft hij een van zijn huizen voor een aanzienlijk bedrag verkocht. Men heeft nog niet kunnen ophelderen- waar de opbrengst van deze verkoop is gebleven. Er wordt verder nage gaan, of hij hypotheek heeft geno men op zijn eigendommen en het aldus verkregen geld naar het bui tenland heeft gesmokkeld. Belas tingschulden van enige betekenis schijnt hij niet te hebben achter gelaten. Van de kant der belastingen zijn tenminste tot dusverre geen stappen ondernomen om beslag te leggen op achtergelaten eigendom men. Notaris Q. is reeds enige tijd spoor loos uit Limburg verdwenen. Naspo ringen van de Rijksrecherche hebben uitgewezen, dat hij zich met zijn vrouw, zijn huishoudster en haar dochtertje naar België heeft begeven. Midden-Juli heeft hij zich te Ostende ingescheept op het onder Liberiaanse vlag varende luxe jacht „President Roberts". Het jacht heeft in totaal achttien passagiers aan boord. Vóór zijn inscheping is hij in België op verzoek van de Neder landse justitie verhoord door de Bel gische politie. Gevraagd naar het reis doel van het jacht, heeft hij verklaard, commerciële belangen te gaan behar tigen. Aangezien er geen uitlevering staat op deviezenovertredingen heeft de Nederlandse politie hem niet kunnen horen. Na het plotselinge vertrek van de no taris, ontstond er onder diens clientele in Limburg grote ongerustheid. Wilde geruchten, volgens welke de notaris er met de aan hem toevertrouwde gelden vandoor gegaan zou zijn, doken spoedig op. Een onderzoek van de Maastrichtse politie heeft echter uitgewezen, dat no taris Q. voor zijn vertrek orde op zaken heeft gesteld door opdracht te geven voor bepaalde betalingen. Er zqn bij de politie nog peen klach ten binnengekomen van mensen, die op korte termijn nog gelden van hem had den te vorderen. Zjjn kantoor is niet gesloten. Het wordt voortgezet door de plaatsvervanger van notaris Q., notaris S., die zich in zjjn zakelijke samenwer king met notaris Q„ zo vernemen wij van bevoegde zijde, steeds verre heeft gehouden van diens particuliere aan gelegenheden. De opschudding, die het vertrek van de notaris in Maastricht heeft verwekt, vindt o.m. zijn oorzaak in het feit, dat de familie L. uit Den Haag, althans va der en zoon L„ zich in zijn gezelschap bevinden. Na de oorlog heeft deze fa milie het vertrouwen van de notaris weten te verwerven. Vooral de 29-jarige zoon R., die een tijd lang ten onrechte in priesterkleding heeft rondgelopen, was geregeld en langdurig te gast bij de notaris. Na allerlei manipulaties, waar de justitie later nog bemoeienis heeft gehad, hebben notaris Q„ vier leden van de familie L. en een later wegens verduistering veroordeelde notaris B. uit Schiebroek de vereniging „particu lier initiatief tot het doen van charita tieve werken" gesticht, waar veel om te doen is geweest. Midden-Juli heeft naar thans blijkt de familie het huis, dat zij in een buitenwijk van Den Haag bewoonde, ontruimd. Haar huidige adres is bij het bevolkingsregister onbekend. Er bestaat echter een sterk vermoeden, dat de ge hele familie, vader, moeder, drie doch ters en vier zoons, zich aan boord van de „President Roberts" bevinden. 36. De nacht is gekomen. Duisternis omhult de burcht. Binnen de muren is het be weeglijk vertier langzaam verstild tot ook de laatste voetstappen in de donkere gangen zijn verklonken. Tyrfing slaapt... maar daar, bij de trap, tekent zich eensklaps de vage omtrek af van een gestalte. Behoedzaam, bijna onhoorbaar sluipend, komt dc man nader tot de deur van het vertrek waar Erwin slaapt. Een bleke streep maanlicht valt over zijn gezicht: het is Awain. Hij staat stil en luistert scherp. Aan zijn gordel hangt een stevig touw van hennep. De nacht is gunstig! prevelt hij voor zich heen, duister en bewolkt Mijn plan zal gelukken, als Hasil tenminste zijn deel van onze taak heeft volbracht. Awain overv)int een laatste aarzeling. Zijn hand vat de deurknop Heer Haifa houdt de muren van Tyrfing hardnekkig in het oog. Ik zie er uit als een kolenbrander! denkt hij met een gemelijke blik op zijn ge stofte en bevuilde kleding. T De anders zo zwierige edelman verandert zijn ongemakkelijke houding, zijn jcoe- maten zijn stijf. Haifa heeft zich geen rust gegund sedert zijn overhaast vertrek un de Koningsburcht. Het roversnest! mompelt hij, misnoegd kijkend naar het slapende Tyrfing. Een waar edelman kan daar geen gastvrijheid meer verwachten! Hij heeft op een beschutte plaats zijn paard vastgebonden en dit plekje uitgezocht om de zetel van de Koningsmoordenaar te kunnen bespieden. Deze nacht zal hij nog afwachten en morgen.... maar de vermoeidheid is sterker dan Haifa s wil om wakker te blijven. In een lichte onrustige sluimering droomt hijdat hij door een stroom moet waden. Steeds hoger klotst het water tegen zijn borst tot het eindelijk over zijn hoofd heenslaatRillend ontwaakt Heer Haifa uit zijn nachtmerrie. Water.... Meteen heft hij luisterend het hoofd op. Het geplas van roeiriemen in de slotgracht! Haifa tracht met zijn ogen de duisternis te doorborenmaar. de maan gaat juist geheel achter de wolken schuil. Dichterbij komt het geluid. Dof stoot het bootje tegen de kant. En op hetzelfde ogenblik dringt een manestraal tussen de voortjagende wolken door om gedurende enkele seconden Heer Haifa een blik te gunnen op het touw, dat langs de muur van de burcht omlaag hangt. Hij ziet een kleine jongen uit de roeiboot springen en een. andere gestalte, groot en fors, komt achter hem aan. De edelman op zijn uit- kijkpost. houdt de adem. in. Gelaatstrekken kan hij niet onderscheiden,maar h <j ye. heel duidelijk, dat de man overredend tot het knaapje spreekt cn onder de beschutting van het bladerdek de hand uitstrekt om de jongen te beduidendat hij alleen verder moet gaan Mevr. Ridgway, de echtgenote van de Amerikaanse opperbevelhebber in Korea, kwam op het Deense hospitaalschip „Jutlandia" in de haven van Yokohama per soonlijk afscheid nëmen van de gewonde Turkse, Griekse, Belgische, Franse, Ethiopische en Nederlandse soldaten, die naar hun vaderland terugkeren. Mevr. Ridgway in gesprek met een van de gewonden. Radio-Peking heeft vandaag een verklaring uitgezonden, die dwor de Chinese en Noord-Koreaanse generaals was ondertekend en waarin generaal Ridgway wordt gevraagd de onderhandelingen te hervatten. Dit is het antwoord van de commu nisten op de boodschap van generaal Ridgway van 7 Augustus, waarin deze om garanties vroeg, dat de roden de neutraliteit van het gebied rond Kaesong niet opnieuw zullen schenden. In hun antwoord wezen de Noordelijke bevelhebbers er op dat hun verklaring van 6 Augustus op een eerdere boodschap van gen, Ridgway reeds waarborgen bevatte voor uitblijven van verdere schendingen Van de neutraliteit van Kaesong. Rusland heeft Woensdag Amerika beschuldigd van het stilleggen van de wapen stilstandsonderhandelingen en het ophopen van reserves voor een nieuw offen sief. Het Russische persbureau Tass uitte deze beschuldiging in een telegram uit Pyongyang en citeerde daarbij „goed ingelichte journalisten. Volgens het legerbericht van de ver bondenen van hedenmorgen zijn geal lieerde verkenningsafdelingen aan het front op lichte tot matige tegenstand ge stoten, terwijl zij de vijandelijke linies bleven aftasten. Het verzet van de vijand was het krachtigst in de Weste lijke sector en in de' centrale sector. Aan de rest van het front was weinig ge- Advertentie Op vragen van het Eerste-Kamerlid Reijers (C. H. U.), met betrekking tot het vlag-incident in het Ambonezen kamp te Woerden, heefi de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat het niet juist is dat Zaterdag, 28 Juli j.l. Rijksambtenaren de officieel uitgestoken Nederlandse vlag, tegen de wens van de kampbewoners in, hebben ingehaald. Juist is, dat vlaggen welke in strijd met de bevelen van de kamp leiding bij de ingang van het Ambone zenkamp waren uitgestoken, door Rijks ambtenaren zijn ingehaald. Het een en ander is geschied in uit drukkelijke opdracht van de minister, die ten deze handelde ter uitvoering van een door de regering bepaalde ge dragslijn. De regering is bevoegd te be palen, of vlaggen in de onder haar res sorterende kampen zullen worden uit gestoken. welke vlaggen dit zullen zijn en waar en wanneer zij zuilen worden uitgestoken. De daartoe strekkende be velen moeten worden opgevolgd. Zou worden gedoogd, dat de kampbewoners de betrekkelijke bevelen in de wind slaan, dan zouden orde en tucht in de kampen niet langer kunnen worden ge handhaafd. In het Ambonezenkamp te Woerden verblijven enkele zéér op de voorgrond tredende leden van de z.g. Commissie Rechtspositie Ambonese Militairen en Schepelingen (C. R. A. M. S.). Sinds het verbod aan het bureau Zuid-Moluk- ken de Ambonezenkampen te bezoeken heeft de C. R. A. M. S. en in het bij zonder de bovenvermelde leden daar- hutzen werdenverwoest bij pore woedde. Geweldige rooi ie stad langs het water. Ongtf m mr Het Onderwijsdebat is in dë Eerste Kamer afgehandeld op de paisibele manier, waarop het was begonnen. Minister Rutten en staatssecretaris Lais ne en t e sprekers geantwoord. Minister Rutten mag er z»ch J« bepaald goed in de Kamer te liggen- Hij heeft nu reeds van vcrschi en e z j lof vernomen over zijn recente onderwijsnota en die lof is trouwens met parlement alleen beperkt gebleven. de school zover voor te bereiden, dat er geen tijd meer behoeft verloren te worden, als de oprichting urgent wordt. Er is dus geen sprake van, dat naast elkaar komen te staan de uit breiding van Delft en de oprichting van Eindhoven, doch naast elkaar staan slechts de uitbreiding van Delft en de voorbereiding van de oprichting van Eindhoven. Men kon dit een ant woord noemen in de zuiverste diplo matieke stijl. Uit zijn antwoord stippen wij aan de schoolgeldkwestie. De minister heeft die sprekers, die het niet goed meer begre pen, wat er nu precies met de school gelden gaat gebeuren, uiteengezet noe het nu zal wot'den. De reeds eerder in uitzicht gestelde gezinsreductie voor hel Middelbaar Onderwijs zal nu worden uitgevoerd. Ditzelfde systeem wordt ook toegepast op het L.O. Dit komt neer op een reductie van 25% voor het tweede kind en 50% voor het derde en volgende kinderen. De gemeenten kunnen de ver menigvuldigingsfactor reduceren Cot 0,8% en de gemeenten, die dit doen, kunnen rekenen op de steun van de rijksoverheid. De kwestie van de Technische Hoge school heeft de minister met omzich tigheid aangepakt. Hij heeft gezegd, dat het alléén de bedoeling is de twee- Over de Wereldomroep werden ne velen van vaagheid gespoten. Men hoor de van achter de regeringstafel, dat er spoedig beslist zal worden over de plan nen, die in een stadium van uitwerking verkeren. De kostendekking zal nader worden bezien bjj de ontwerp-regeling van het omroepbestel. We zijn dus nog precies even wijs, als we waren. Bij de kunstinstellingen was het niet zo heel veel beter. Over het Concertge bouw hoorden we vertellen, dat de be sprekingen over de nieuwe beheersvorm gaande zjjn, hetgeen iedereen wist. Voorts, dat de regering bereid is aan de nieuwe beheersvorm mede te werken, hetgeen ook niet bepaald een geheim was. Bij de Opera gaf de staatssecretaris een raadseltje op. Dc heer Van kanten had n.l. betoogd, dat het subsidie aan deze kunstinstelling 15% hoger moest worden. Nu, zei de staatssecretaris, als de heer Van Santen dit bij de komende begroting maar goed in het oog wil hou den. Wij hebben altijd wel gedacht, dat politiek en kunst broertje en zusje zijn. Overigens wist de staatssecretaris, evenmin als de heer Kropman de vorige dag. precies of hij de fluwelen dan wel de ijzeren handschoen moest aantrekken bij het opredderen van de rommel in onze kunstinstellingen. Maar hij verze kerde de heer Kropman, dat hij beide in zijn handschoenendoos had gereed liggen. Men kan dan nog slechts hopen, dat hij zich niet vergist en per ongeluk de verkeerde aantrekt. Daarna begonnen de debatten over de begrotingen 1951 van Uniezaken. Daar bij heeft vooral jhr. Ruys de Beeren- brouck (KVP) een warm pleidooi ge houden voor begrip voor de moeilijk heden in Indonesië en voor samenwer king met de Uniepartner. Het heeft geen zin te blijven nakaarten. Ook deed hij een beroep op de Ambonezen hier te lande om ons als gastheren niet in ver legenheid te brengen. De heren Algra en Molenaar lieten echter een minder ver- zoenensgezind geluid horen. Minister Peters heeft naast een wel kom ook enige critiek moeten in ont vangst nemen. Van enkele zijden heelt men zijn Memorie van Antwoord een vaag en onpersoonlijk stuk genoemd. van de activiteit van dit bureau in de kampen overgenomen. Van de zijde der Ambonezen zelf en van de leiding van enkele kampen bereikten de rege ring klachten, dat deze activiteit ge paard gaat met pogingen tot intimida tie, zoals bedreiging, waarmede deze aanhangers van een bepaalde politieke stroming onder de Ambonezen aan an- dersgezinde Ambonezen hun wil trach ten op te leggen. De minister acht het voor de hand liggend, dat miskenning van het gezag van de overheid in de Ambonezenkampen zou kunnen leiden tot verstoring van de openbare orde en rust. Hoewel de minister voornemens is zo spoedig mogelijk te bevorderen, dat in de bestaande burgemeestersvacature te Woerden wordt voorzien, stelt hij er prijs op te verklaren, dat de loco- burgemeester juist in deze aangelegen heid metterdaad getoond heeft, dat de handhaving van de openbare orde en rust bij hem in goede handen is. vechtsactiviteit. Een krachtige geallieer de patrouille is doorgedrongen in Pyong- gang, de top van de voormalige „ijzeren driehoek" en vond de plaats verlaten. De directeur van het V.N.-reliefwerk in Korea heeft op een persconferentie verklaard van mening te zijn, dat Noord-Korea hoe langer hoe anti-eom- munistischer wordt. Op 't ogenblik bevinden zich 3.o00.000 tot 4.000.000 Noord-Koreanen in Zuid- Korea, zei hij. Deze mensen zijn letter lijk uitgehongerd. Velen hunner hebben b.v. drie maanden lang niets anders dan gras gegeten.- Uit hun toestand blijkt, dat de levensmiddelensituatie in net Noorden critiek is. Indien zij zouden mogen kiezen, zei hij, zouden zij vast en zeker aan de Zuid-Koreaanse republiek de voorkeur geven boven het commu nistische Noord-Korea Volgens een officieuze schatting heeft de oorlog op Korea de V.S. reeds v(jf milliard dollar gekost en zal dit bedrag eind Juni op zijn minst verdubeid zijn. De schatting*is afkomstig van de de mocratische afgevaardigde George MS' hon, voorzitter van de subcommissie voor de toewijzing van gelden van het Huis van Afgevaardigden, die het wets ontwerp voor de militaire begroting heeft opgesteld. De Britse en Perzische onderhande laars hebben bekend gemaakt, dat cr Dinsdag op de tweede bijeenkomst sinds de aankomst van minister Stokes en de Britse missie in Teheran enkele vorde ringen gemaakt zijn. De vergadering duurde twee uur. De Perzische onderhandelaars werden geleid Met de leden die critiek oefenden op de beperking van de kin deraftrek kan minister Lieftinck het niet eens zijn, zo merkt hij op in de M. v. A. op de verschillende belas- tingontwerpen. De bestaande rege. ling, krachtens welke de ouder ook kinderaftrek toevalt voor kinderen, die geacht moeten worden ten volle in eigen onderhoud te kunnen voor zien, is naar zijn stellige overtuiging te ruim. Nu wordt weliswaar deze te ruime aftrek ten dele gecompenseerd door d verzwaarde belastingheffing voor inwonende minderjarige kinde ren, doch bevredigend kan deze toe stand niet worden genoemd. Deze leden vestigen overigens alleen de aandacht op een aspect van de voor gestelde maatregel, n.l- de beperking van de kinderaftrek, zonder evenwel gewag .e maken van de tevens voor gestelde afschaffing van de verzwaar de belastingheffing voor inwonende minderjarige kinderen. Het ligt bepaaldelijk in de bedoeling van de minister een zo groot mogelijke rechts zeker he id voor de belas tingplichtigen na te streven. Met het oog daarop stelt hij zich voor, in over leg met zijn ambtgenoot van Economi sche Zaken, over te gaan tot het doen uitgaan van een of meer algemeen gel dende beschikkingen, welke de toepas sing van de bevoegdheid nader omlij nen. Wat betreft het gevraagde overzicht over de druk van de omz-tbe. lasting deelt de minister mede, dat slechts gegevens bekend zjjn over de druk bjj een inkomen van ongeveer f 3.000 per jaar voor een gezin met twee kinderen. Die druk, berekend mede aan dc hand van publicaties van het C-B.S-, kan na aanvaarding van het onderhavige ontwerp, van wet bij be nadering worden gesteld op 4.06 pro cent van bet inkomen- Naar uit gezaghebbende bron in Bonn werd vernomen, wenst Nederland, on danks oppositie van de zijde der Weste lijke Geallieerden, rechtstreekse be sprekingen te voeren met de West-Duit se regering over de Duitse buitenlandse schulden. De Nederlanders zijn er ontevreden over dat de geallieerden hebben gewei gerd die Nederlandse crediteuren voor schadevergoeding in aanmerking te doen komen, wier bezit tijdens de bezetting van Nederland door de Duitsers onder dwang werd geliquideerd. Van Nederlandse zijde zou men wen sen, dat de Nederlandse houders een schadevergoeding ontvangen binnen het kader van het internationale plan voor de regering der Westduitse buitenland se schulden. Als gevolg van de verminderde koop kracht, de teruggang van de aanvoer van onderdelen, vermindering van de grondstoffenlevering en de credietbe- perking door de regering is de haarden- fabriek en ijzergieterij Becht en Dyse- rinck N.V. te Weespercarspel overgegaan tot productiebeperking. Aan vijftig werknemers is ontslag aangezegd. De toestand in de textielindustrie te Tilburg is geenszins alarmerend. Ontsla gen zijn nog niet verleend. In totaal heb ben vier en dertig bedrijven, met 45oa mannen en 934 vrouwen een wachtgeld regeling gevraagd. In deze bedrijven staan 785 mannen en 21 vrouwen op wachtgeld; 893 mannen en 114 vrouwen zijn gedeeltelijk werkloos. door Mohammed Ali Varasteh, minister van financiën. Men vermoedt, dat de Perzische delegatie het antwoord van het kabinet op de Britse nota aange boden heeft- Geen der delegaties wilde zich over de besprekingen uitlaten. Dr. Saifpour Fatemi. een vroegere af gevaardigde in het Perzische parlement, heeft Woensdag in een rede te Phila delphia gewaarschuwd, dat Rusland zich in de aangelegenheden van het Midden- Oosten zal mengen, tenzij een bevredi gende oplossing wordt gevonden voor de Perzische oliecrisis. Aandringend op Amerikaanse deelne ming zei Fatemi: „De Amerikanen voe deren koeien en melken ze zelden, de Britten voederen de koeien zelden en melken te veel en de Russen eten koeien". Fatemi stelde voor, dat een nieuwe maatschappij, welke Amerikaanse. Britse en Perzische belangen zou omvatten, zou worden opgericht ter vervanging van de Anglo-Iranian Oil Company- Op zijn persconferentie heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Acheson Woensdag verklaard op timistisch gestemd te zijn over het re sultaat van de Brits-Perzische onder handelingen; al stelde hij zich voor ogen dat er nog belangrijke^ vraagstukken moeten wórden opgelost. „Hamman heeft veel bereikt door een hervatting der besprekingen mogelijk te maken. De V. S. zijn Groot-Brittannië en Perzie dankbaar voor hun medewerking in deze", zeide hij. Het toneelgezelschap „Comeqja is het komend seizoen samengesteld uit un alphabetische volgorde): Manon Alving, Vera Bondam, Steye van Brandenbeig, Beb Dekker, Rie Gilhuys, Jonn Gobau, Wim Hart, Cor Hermus, Guus Hel,£"s' Rika Hopper, Mag«a Janssens, Sticne Lerou, Ennie Meunier. Jo^anRT^,Px' John Soer, W. van Sierenbeig Riny van Slingelandt en Bob Verstiaete, De regie is in handen van de heren Remmelts en Cor Hermus. Het repertoire staat nog niet „eheel vast Er zal een keuze worden gemaakt uit de volgende stukken: „Rathenau van Arthur Bauer; „Darkness at noon van Koestier' „Het landgoed Stepantsjiko- wo", een' blijspel van Dostojevski; ..The Cocktailparty" van Elliot; „The male animal" van Jamès Thurber; „Philomena Marturano" van Edoardo Philippi; Hamlet" van Molière. Het gezelschap opent het seizoen in het Centraal Thea ter op 1 September a.s. rpet „The male animal". De Gasperi heeft Woensdag in de Senaat het vertrouwensvotum gekre gen. De stemverhouding was 151 tegen 101. met acht onthoudingen van liberale zijde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5