Wolkbreuken in Italië en Zwitserland ZWARE REGENVAL EN GEWONDEN Lugano afgesneden en zonder drinkwater EIST DODEN Eén dode bij brand te Zonderling gezelschap aan boord van jacht „President Robert Tussen neus en lippen Jamboree-kamp te Bad Ischl een grote modderpoel ■IMan wilde zijn geld nog halen Slechts één kant GOTTHARD-TUNNEL VERNIELD OP VIJF PLAATSEN Slachtoffer roof overval overleden Verdwenen Maastrichtse notaris in gevolg van Robert voorzitter Tot hoofd en hart w MORRIS iefmycu iïwj! Het weer AAK SLAAT OM KINDERMOORDEN IN ZUID-ENGELAND Eén dode VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25146 De wolkbreuk, die zich Woensdag boven Zwitserland ont lastte, heeft ook Noord-Italië geteisterd, waar stortregens grote overstromingen veroorzaakten. In hei Italiaanse dorpje Gero Lario brak een dertig meter hoge muur van modder en water door de dijk en stortte zich op hei plaatsje Er vielen zeventien doden. Overal in Noord-Italië is grote schade door de overstromingen aangericht. Heizelfde is in Zuid-Zwitserland hei geval. Op vijf plaatsen is de Goiihard- lunnel kapot. Uit Lugano en Locarno kan men alleen per bus via Milafen en de Simplon-iunnel naar het Noorden. Bellinzona staat voor een deel blank. Er vielen hagelstenen zo groot als eieren. Lugano is van de wereld afgesneden en zit practisch zonder drinkwater. Alle wegen zijn door de grondverschuivingen en de overstromingen versperd Locarno kent een zelfde situatie. NED. PULMAN- TREIN ONTSPOORD Vier jonge meisjes het slachtoffer WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN Zaterdag laatste dag van de opruiming wordt de sensatie van Haarlem I. KAN JUWELIER - HORLOOER Nederlanders gewond 80.000 ansichten in drie dagen Polen contra V. S. Geld (zij t doorweekt) later gevonden WINKELS DICHT OP 15 AUGUSTUS TROON EN MINISTERS ONTBREKEN NIET HEREN SHORTS SHIRTS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 't avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wr»d. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week. f 1.82 per maand, 5.45 per kwartaal. Donderdagavond, na 36 uur van hevige regens en verwoestende overstromingen, bedroeg het aantal in Noord-Italië ver miste personen 26. Men neemt aan. dat zij allen om het leven zijn gekomen. Naar schatting 200 personen werden ge wond. De schade aan de te velde staande ge wassen, huizen, wegen en telefoonlijnen aangericht is enorm en loopt in de mil- liarden lires. Honderdduizenden zijn in ellende gedompeld. De situatie in Zuid-Zwitserland blijft nog onduidelijk, daar alle punten ten Zuiden van Bellinzona, zoals Lugano, Locarno en Ascona volledig waren afge sneden. De spoorweg en de kantonale weg tussen Bellinzona en Locarno zijn onderbroken, de Ceneri-weg tussen Bel linzona en Lugano is geblokkeerd door rotsverschuivingen en de Gotthard-lijn blijft gesloten, evenals de Gotthard-weg en alle andere wegen, die naar het Noor den leiden. >- iteuS^°i°rliïn' A,elke de Tessin verbindt ~,J' "dl kar ton Orisons, is nabij Lumino onderbroken door een aardverschuiving over een afstand van 700 meter en de vlakte van Castifilione staat onder drie meter water. Alle wegen zijn er over stroomd. Volgens de Zwitserse radio is de zij lijn. welke van Lugano naar Chiasso aan de Italiaanse grens leidt, geblokkeerd door een aantal treinen, welke niet naar het Noorden kunnen. Te Chiasso kunnen 220 goederenwagens niet fruit voor En geland en Scandinavië niet verder. Zij moeten mi naar Milaan om ze vandaar door de Simplon-tunnel te brengen. Bellinzona staat gedeeltelijk onder water en het Misox-district is thans vol ledig geïsoleerd. De situatie in de Gri- sons is ook weer slechter geworden. De Reihnwald-weg is dicht als gevolg van twee nieuwe rotsverschuivingen en vele andere wegen zijn ook geblokkeerd. Alle telefoonlijnen naar de Bergell zijn ver broken. Het Zwitserse telegraaf-agentschap meldt uit Lugano, dat alle aquaducten, die de stad van drinkwater voorzien, In Zuid-Engeland heerst ernstige be zorgdheid naar aanleiding van een vier tal moorden op jonge meisjes, die zich in een maand tijds hier hebben voor gedaan. Het eerste slachtoffertje was de zevenjarige Christine Butcher, die op 10 Juli geworgd werd gevonden in een weide in Windsor. Op 2 Augustus vond men de elfjarige Sheila Attwoo in Caversham, bij Birmingham, waar schijnlijk ook geworgd in een tuin in de buurt van haar huis. Een dertigja rige arbeider wordt van deze moord verdacht. De laatste twee moorden werden bedreven in Bath (Somerset). Hier vond men Donderdag het lijkje van de negenjarige Cecily Batstone, die reeds een dag lang werd vermist en die woonde in de buurt van de plaats waar men eerder de zesjarige Brenda Goddard geworgd had gevon den. Een man, verdacht van de laatste moord, is gearresteerd. Donderdag is bij de familie te Hen gelo bericht binnengekomen, dat het stoffelijk overschot van mej. J. van der Linde is gevonden op een berghelling in de nabijheid van het dorpje Brand in Vorarlberg (Oostenrijk). Zij had een bergtocht gemaakt en werd zoals be kend daarna vermist. Advertentie Barteljorisstraat 2 - tel. 130W - Haarlem vernield zijn. Het pompstation staat on der water. De bevolking van Lugano is verwittigd, dat het beschikbare drink water slechts voor een dag voldoende is. Verscheidene wijken van Lugano zitten zonder gas en verscheidene dorpen ten Noorden van Lugano hebben geen drink water. In de vlakte van Bioggio moesten de bewoners op de daken klimmen. Te zamen met hun vee werden zij door boten opgehaald. Men gelooft, dat de schade, door de catastrophe aangericht, zeer groot is. Schattingen zijn echter nog niet ge maakt. Vijf personen zijn verdronken. Drie Nederlanders zijn Donderdag licht gewond, toen nabij Castasegna in Zwitserland een dijk doorbrak en een Nederlandse Pullmantrein uit de rails liep. De namen van de gewonden zijn nog niet bekend. Twee Franse wagens werden eveneens uit de rails» gewipt. Een Franse jongen, wiens naam ook nog niet bekend is, wordt vermist. Castasegna ligt op de Zwitsers-Ita liaanse grens. De trein werd getroffen door een enorme golf water bij de Italiaanse douanepost van Villa di Chiavenna, te genover Castasegna. iiiimimiiiiiiiHmtHmiiiiMMiHiiiiiiiiiimiHiHiimiiiiiiMiiHMitmiitiiitniniiiiiinHiiiiiiimiMHHHHHiiiHtiiiMiMiiiiiiiiiiHi In Bad Ischl heeft het Donderdag gestortregend. Het kamp van de zevende wereldjamboree veranderde snel in een modderpoel. Door de zondvloed, die om tien uur 's morgens begonkwam er een einde aan de feestelijke drukte in en om het kamp. De tochten naar de meren en de bergen moesten worden afgelast, maar de geest van de padvinders werd door het weer niet gebroken. In alle tenten hoorde men zingende padvinders. Dansen voor het enorme kampvuur van Zaterdagavond werden druk gerepeteerd. Andere padvinders gingen onverstoorbaar door met het traditionele ruilen', de uitwisseling van souvenirs in de „zakenstraat", die slechts na een kilometerslange tocht door de modder te bereiken is. Op het marktplein vinden Tiroolse souvenirs veel aftrek. Dolken, houtsnij werk en witte eigengebreide kousen zijn populair. Maar de grootste attrac tie zijn de ,,Ledethosen" de korte leren broeken, die de Oostenrijkse pad vinders en boeren dragen. De winkeliers wordt onophoudelijk in een tiental talen om de prijs van deze Lederhosen gevraagd. De jongens zijn buitengewoon teleurgesteld als ze te duur blijken te zijn. Tot hun grete verbazing horen de as pirantkopers van Lederhosen ook nog, dat een tweedehands exemplaar nog duurder is dan een spiksplinternieuw. De Oostenrijkse padvinders kunnen hun De 79-jarige P- van Laan, slachtoffer van de roofoverval in de Purmcr, die Woensdag werd gepleegd is vanmorgen in het ziekenhuis te Purmercnd aan zijn verwondingen overleden. Zijn zuster Suzanne verkeert nog im mer in levensgevaar. Het derde slacht offer, Neeltje van Laan, gaat vooruit en zal zeer waarschijnlijk haar verwon dingen te boven komen. Omtrent de dader(s) kon de Rijks politie, die het onderzoek in handen heeft, vanmorgen nog geen nadere me dedelingen doen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Donderdagavond medegedeeld dat de Poolse regering heeft bepaald dat alle Amerikaanse werkzaamheid op cultureel gebied lp Polen moet worden gestaakt. De Ameri kaanse regering heeft thans opdracht gegeven dat het Poolse propagandakan- toor te New Vork binnen de komen0e 24 uur moet worden gesloten. tegenpartij meestal nauwelijks aan het verstand brengen, dat zij het glimmen de en versleten uiterlijk hunner broe ken meer op prijs stellen dan de pracht van een nieuwe. De tulbanden van het Indische con tingent, Turkse fez's en Nederlandse klompen zijn als souvenirs ook zeer in trek. Vele ruiliransacties moesten tot het einde van de jamboree uitgesteld wordenomdat de respectievelijke eige naren de goederen dan pas niet meer nodig hebben. Het jamboreefeest verschaft Oostenrijk en Europa heel wat deviezen. Alleen al in de omgeving vr.n Ischl ontvangt het land voor 8 milliocn Schilling aan bui tenlandse betaalmiddelen. Voor an sichtkaarten is er een enorme belang stelling. De eerste drie dagen van de jamboree alleen werden er 80.000 ver kocht. De Oostenrijkse P.T.T. durde het niet aan een hele serie postzegels aan de jamboree te wijden en volstond met het drukken van één bijzondere zegel ter waarde van 1 Schilling. Hiervan kwamen er één millioen van de persen. Brandweerlieden bezig met het blussingswerk bij de brandende zolderverdieping boven de kofferwinkel in de Kleine Houtstraat te Haarlem. In het kamertje, waarvoor de linker brandweerman zich bevindt, werd het stoffelijk overschot gevonden vait de door rook verstikte eigenaar van de kofferhandel. Honderden huizen werden verwoest bij een hevige brand, die in het havengebied van Singapore woedde. Geweldige rookwolken hingen over het schilderachtige deel van de stad langs het water. Ongeveer vierhonderd woonhuizen, een groot aantal kleine rubberfabrieken, werkplaatsen en opslagplaatsen werden een prooi der vlammen. Een felle uitslaande brand heeft vannacht in de Kleine Houtstraat te Haar lem gewoed, waardoor de bovenverdieping van het winkelpand op no. 50 in de as werd gelegd. De bewoners wisten zich aanvankelijk veilig te stellen, maar de hoofdbewoner, de heer Willem C. Bos, keerde later in het huis terug om zijn geld te haler., hetgeen hem het leven heeft gekost. De brand trok uiteraard de belangstelling van het publiek, dat door de politie op behoorlijke afstand werd gehouden en de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, kon door krachtig ingrijpen voorkomen, dat het gehele pand vernield werd. Het huis heeft niettemin belangrijke waterschade opgelopen. Het is verder nog niet bekend, of de schade door verzekering wordt gedekt. Burgemeester Cremers was in uniform bij het blussingswerk aanwezig ch heeft later persoonlijk de echtgenote van het slachtoffer op de hoogte gesteld van de tragische dood van haar man. Het pand werd bewoond door het echtpaar Bos. dat daar een winkel in lederwaren drijft. Aan de achterzijde woonde het jonge echtpaar G. M., dat binnenkort naai* Canada zou emigre ren. Beide echtparen sliepen op de zol derverdieping. die door een groot hou ten schot in twee delen was gesplitst. De brand, waarvan de oorzaak ove rigens nog onbekend is, schijnt ont staan te zijn in het gedeelte van het jonge echtpaar. Dit rook omtrent één uur een brandlucht en sloeg direct alarm. Het wilde eerst langs de nor male weg naar beneden gaan maar de rook verhinderde dat. Toen zijn beide mensen via een raam aan de achter zijde op een plat van de eerste ver dieping geklommen en op deze manier konden zij zich in veiligheid stellen. Het echtpaar Bos zag intussen kans via het trappenhuis op straat te komen De heer Bos is toen dadelijk naar een brandweerman gegaan, die aan de overzijde woont en deze heeft onmid dellijk de brandweer gewaarschuwd Een andere lezing verhaalt, dat de brand het eerst werd opgemerkt door voorbijgangers. Hoe het ook zij, de Haarlemse brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig met twee grote wa- De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verz.-personeel hebben gezamenlijk het verzoek gericht tot de katholieke ondernemers in de midden-, Sr9°t- en kleinbedrijven, indien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 15 Augustus, het feest van Maria Tenhe melopneming, te sluiten, om deze dag als Zondag te kunnen vieren. Het publiek wordt verzocht bij het doen van inkopen en bestellingen daar mede rekening te houden. 5? Het staat thans vast dat de gehele familie L. uit Den Haag zich met de verdwenen Maastrichtse notaris Q. aan boord van het onder Liberiaanse vlag varende jacht „President Robert" be vindt. Op de passagierslijst van het jacht komt behalve de notaris Q. en zijn echtgenote, ook de Haagse familie L. voor, bestaande uit man en vrouw, drie dochters en vier zoons. Verder ver meldt de passagierslijst nog de 53-jarige A. R. uit Heerlen, diens echtgenote, geboren L. en hun vier kinderen, als mede pater S geboren te Oosterhout in 1893. De kapitein van het jacht, de Pool K. Nowak, heeft de Belgische haven autoriteiten papieren voorgelegd, waar uit blijkt, dat het schip eigendom is van de .'.President Roberts Company", alsmede documenten, afkomstig van het consulaat van Liberia te Londen. Op de deur van de cabine, die ge reserveerd is voor Robert een van de zoons van de Haagse familie staat het volgende opschrift: „Robert I voorzitter". Deze 29-jarige jongeman is tijdens de bezetting leider geweest van de buiten medeweten van de Duitsers bestaande jeugdvereniging van de „Ro- bertisten". „Vivat Robert" was de kreet waarmee de kinderen hun leider moes ten begroeten. Hij fungeerde als presi dent van „Particulier Initiatief" in 1948 cn heeft vermoedelijk thans de leiding van het gezelschap op zich genomen. Hij is voorzitter van de „President Ro berts Company". Hij is ook degene ge weest, die tijdens een receptie aan boord van het jacht op een troon zetelde en lieden uit de omgeving voorstelde als „ministers" en dergelijken. De equipage van achttien leden bestond bij het ver trek van het schip uit Belgen, Polen en Engelsen. De Pater, die zich aan boord van de „President Robert" bevindt, heeft gewoond in het missiehuis St. Joseph van de paters Lazaristen te Helden- Panningen. De pater heeft zich bij het gezelschap aangesloten, zo vernemen w'ij bij informatie te bevoegder plaat se, omdat hij naar Noord-Amerika wil de gaan en het gezelschap zich o.m. ook daarheen zal begeven. Hij maakt deze reis niet in opdracht van zijn kerkelijke overheid. Voor de u-aarlijk groten van geest is niets klein. gens en de brandweerlieden. zowel beroeps- als vrijwilligers, bestreden met grote kracht iiet vuur. dat met vurige vlammen uit de zolderverdie ping sloeg. De heer Bos wilde zijn geld in veilig heid stellen en hij snelde het huis bin nen naar de zolderverdieping. Zijn echt genote wist niet waar hij was gebleven, maar bij de blussingsn erkzaamheden troffen de brandweerlieden het stoffe lijk overschot aan op de zolderverdie ping. Het slachtoffer werd met een zie kenauto naar het Grote Gasthuis ver voerd, waar bleek, dat hij een gapende wonde had in het achterhoofd. De moge lijkheid bestaat natuurlijk, dat de man in huis is gevallen en toen gestikt, ter wijl het ook niet uitgesloten is, dat hij, door de rook bedwelmd, is gevallen. De echtgenote wist nog niets van het tragisch gebeuren en werd daarvan door burgemeester Cremers op de hoogte ge steld. Het nieuws bracht uiteraard grote verslagenheid in -de omgeving van het slachtoffer. Bij het begin van de brand werd in allerijl de inventaris van de winkel weg gesleept en bij buren ondergebracht. De zolderverdieping brandde geheel uit. Omstreeks twee uur had de brandweer de brand onder de knie, maar het na- blussingswerk vorderde nog de nodige Hjd. De brandweerlieden vonden het papieren geld op de zolderverdieping doorweekt en overal verspreid liggen. Naarmate de tijd vorderde, werd de be langstelling van de zijde van het pu bliek groter en begrijpelijk vormde het gebeurde in de omgeving het gesprek van de dag. Advertentie Barteljorisstraat 20 tel. 13439 Amerikaanse ouders en kinderen De bekende Amerikaan se caricaturist Al Capp heeft aan de ,.New York Herald Tribune" verteld, waarom hij een reis naar Europa maakt. „Het is allemaal be gonnen", ze' Capp een beetje meewarig, „omdat Cathy, mijn dochtertje van 14 jaar, een vriendje had, dat Teddy Baily heette. Elke avond na het eten kwam Teddy aanlo pen om mijn humoristi sche beeldverhalen in te kijken. Cathy liet hem alleen maar binnen en verdween dan naar het televisietoestel. Teddy gaf niets om televisie. Hij bleef in de andere kamer met zijn boekjes Dit ging zo de hele winter door en ik betwijfel, of zij ooit meer dan twee woorden met elkaar gesproken hebben. Maar op een goede dag verklaarde Cathy, dat zij met Teddy „gebroken" had. Het gaf me een schok, omdat ik niet kon begrijpen, wat er eigenlijk te breken viel. Maar als welwillende va der deed ik, alsof ik het volkomen begreep. Enkele weken later kwam Cathy beneden met mijn beeldromans en Ted dy bracht om haar te pla gen een aardig meisje van 13 jaar mee. Cathy werd woedend en bezwoer, dat zij de hele boel in de steek wou laten. Zij wou op reis om hem te ver geten Ik bood haar aan om haar ergens mee naar toe te nemen in de ge dachte, dat een mooie tocht naar Montrealof Maine wel voldoende zou zijn om Teddy duidelijk te maken, dat hij stapel gek was. Maar Cathy had andere plannen. Zij belde me op kantoor op en deel de me mee, dat ze twee plaatsen op de „Ile de France" had besproken. Ik zei tenen haar, dat Ted dy beslist ev.en bedroefd -011 zijn. als wc alleen maar naar de Cfttslülls of Berkshires zouden gaan, maar een man mag nooit de macht van zijn dochter onderschatten. Cathy wou naar Europa om te verge ten. Mijn andere dochter, Julie, van 17 jaar, was stomverbaasd, toen zij van onze plannen hoorde. Zij beweerde, dat Cathy en ik niet het type waren om alleen in Europa rond te zwerven en stond er op om mee te gaan en toe te zien, dat we niet in zeven sloten tegelijk souden lo pen. Toen kwam mijn vrouw tussenbeiden en be sliste, dat het te veel voor mij zou zijn om Cathy en Julie de baas te blijven en dat zij daarom mee zou gaan. Ik dacht, dat alles zo in kannen cn kruiken was, totdat op een avond Teddy Baily builen adem kwam binnenstormen en zonder de beeldromans ook maar een blik waar dig te keuren ons ver telde, dat zijn ouders het goed vonden, dat hij met ons mee ging Cathy was in de wolken. 'Ais vrien delijke vader heb ik haar er niet aan herinnerd, dat het enige doel, waarvoor we op reis zouden gaan. was, dat zij Teddy Baity zou vergeten. En zo zijn we thans allemaal in Europa. vijf stuks, en geen van ons heeft er ook maar een flauw benul van, waarom wij eigenlijk hier zijn." n zijn les. die pater Jacobs .M.S.C. op de openingsdag van de Sociale Studieweek in Rolduc heeft ge houden, is deze voortreffelijke en hoogst verdienstelijke voorvechter van de emancipatie der katholieke arbei ders, indien men tenminste de pers verslagen mag geloven, niet aan een zekere eenzijdigheid ontkomen. Wij nemen hem dit geenszins kwalijk en vinden het zelfs tot crp zekere hoog te begrijpelijk, maar niettemin menen wij in het gemeenschappelijk belang van de katholieken van Nederland op deze eenzijdigheid in zijn betoog te moeten wijzen. Pater Jacobs ging uit van de stelling, dat het arbeiders vraagstuk het middelpunt moet vor men van het katholieke leven, ornaat de toekomst van het christendom van de arbeiders afhangt. Tegen de for mulering van deze 'stelling zouden wij kunnen aanvoeren, dat het mid delpunt van het katholieke leven niet het arbeidersvraagstuk maar de ge loofsbeleving van alle katholieken dient te zijn. Wij zijn ervan over tuigd. dat pater Jacobs het daarmee eens is. al heeft hij het dan ook niet uitdrukkelijk gezegd. Wij onderschat ten de geweldige betekenis en in vloed, die de arbeiders op de toe komst van ons land uitoefenen en nog kunnen uitoefenen geenszins, maar geloven toch dat die toekomst mede zal afhangen van b.v. de gees telijkheid, de z.g.n. leidende standen en de middenstand. Wij hebben eens een katholieke arbeidersleider horen verklaren, dat men wel gedwongen is om vrij vergaande concessies op so ciaal gebied aan de arbeiders te doen om te voorkomen, dat deze naar het communisme zullen overlopen. Uit de kringen der andere standen hebben wij een dergelijke uitlating over de leden der door hen geschapen organi saties nooit vernomen. Zij beicijst, dat aan de innerlijke en geestelijke vor ming van sommige georganiseerde katholieke arbeiders nog een en an der ontbreekt, indien zij op grond van hun vermeende of gerechtvaar digde onvoldaanheid tot verraad aan hun christelijke li vensbeschouwing zouden overgaan. Wij weten wel, dat ook de beste organisatie niet in staat is van elk van haar leden een diep overtuigd en onwankelbaar Christen te maken, zelfs de Kerk kan dat niet. Daartoe zijr. naast de genade van God de wil en de zelfwerkzaamheid van de individuele mens nodig. Deze wil en zelfwerkzaamheid van het in dividuele lid kunnen door de organi satie alleen maar geholpen ert be vorderd en aangemoedigd worden. Dat de katholieke arbeidersorganisa ties deze taak ten volle erkennen en aanvaarden, bewijzen de instellingen, die speciaal op dit doel zijn gericht. Dat zij niet altijd en bij iedereen het gewenste resultaat bereiken, is alleen maar betreurenswaardig, vocral voor de zwakke broeders zelf. Maar de kracht er. de waarde van een organi satie wordt nooit bevorderd door het met concessies vasthouden van zwak ke broeders. Ook in dit opzicht geeft de Kerk een leerrijk voorbeeld. Terecht stelde Pater Jacobs vast, dat in een volksgroep een pro bleem ontstaat. wanneer er een onevenredigheid bestaat tussen de redelijke verlangens en strevingen van die groep en de bevredigings mogelijkheid. daarvan. De problemen en controversen, welke tussen ver schillende groeperingen van katho liek Nederland zijn gerezen. komen dan ook voort uit hel feit, dat zij de redelijkheid van de verlangens en strevingen van elkander betwisten, mede in verband met de onder de huidige benarde omstandigheden uiterst beperkte bevredigingsmogelijk heid. Onder de punten, waarep de redelijke verlangens der arbeiders tot nog toe onbevredigd zijn gebleven, noemde Pater Jacobs o.a: Het ge zonde natuurlijke verlangen naar per soonlijk eigendom, dat wortelt in de menselijke natuur. Wij zouden hier bijzonder de nadruk willen leggen op het persoonlijke van die eigen dom, want collectief in organisato risch verband bezitten de arbeiders vele en belangrijke zaken, die ande re groeperingen hun zouden kunnen benijden. Denken wij bijv. alleen maar aan het zo pas ten koste van meer dan een millioen tot stand ge brachte katholieke arbeidersvacantie- oord ..Nieuwerooid". Maar hoe voor treffelijk dit ook is, wij geloven niet dat ieder K.A.B.-lid dit als zijn per soonlijk eigendom zal beschouwen, ook al heeft Mj voor de tot stand koming daarvan zijn bijdrage geof ferd. Elk probleem heeft echter verschil lende kanten en wij begrijpen, dat Pater Jacobs niet alle tegelijk in één- les heeft kunnen belichten. REFLECTOR Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt en aan vankelijk overwegend droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land weer plaatselijk enige regen. Langs de Waddenkust aanvan kelijk krachtige of harde, overigens matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.16—20.14. Maan: 15.56—22.57. Op het IJselmeer is gistermiddag, an derhalve kilometer Oost-Noord-Oost van de vuurtoren van Marken, in de 'Enk- huizer koers een Lemmer aak, de v.Piet Hein 2", eigenaar de heer H. van Win gerden Jr., die deelnam aan de Flevo- race Pampus'—Enkhuizen, tengevolge van een windhoos omgeslagen. De vier inzittenden, de heren H. van Wingerden Jr., Van Maurik en Lugten- burg uit Gorinchem en de 22-jarige W'. Brakel uit Haarlem sloegen over boord. De drie eerstgenoemden werden door het jacht „Jan Klaassen" van de heer Scheffer uit Blaricum gered. De heer Brakel verdween evenwel onmiddellijk in de diepte en men heeft geen kans gezien hem te redden. De geredden zijn naar de haven van Volendam gebracht, waar zij van droge kleren werden voor zien. De boot zou vandaag worden ge borgen. Mode 1952. Het meest afdoende costuum tegen de gevaren van een atoomexplosie. West-Duitsland Blijkens een mede deling van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Luxemburg de staat van Oorlog met Duitsland op geheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1