Voorlopig gebouw 1 September a.s. voor het gebruik gereed Hoogste Amerikaanse onderscheiding GEVAERT Voedselgebrek op rood jeugdfestival TOT DE RAND VAN DE AFGROND Besprekingen te Kaesong weer op gang Commissie Werkgevers van de K.V.P. geïnstalleerd Voor Nederlandse detachement in Korea - - Op korte termijn zullen nieuwe gebouwen nodig zijn V S. beperken kaasinvoer Voor bedrijfsleven van belang blauwe wimpel Scandinavië-express ontspoord Rode leiders zouden ontslagen en in arrest gesteld zijn „Operatie open tafel" Roden beschuldigen Amerikanen van schending der neutraliteit Handgemeen in Italiaanse Kamer BI DOOR LEO BRADY VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 MEDISCHE FACULTEIT DER R.K. UNIVERSITEIT Ook andere zuivelproducten onder controle Leids student in Noorwegen verdronken 17 October a.s. opening door Mgr. Alfrink GEMEENTELIJKE INDELING Rapport verschenen Prinses Beatrix met vacantie in Limburg Sjahrir weer premier? Aardappelmeel in margarine? Nog beperkte groenten- export naar Duitsland m UITGEREIKT Studiedagen te Voorhout Defensiebegroting' V. S. goedgekeurd Troepen zenden naar Europa niet aan banden gelegd ■im'ïW SS 63 (Wordt vervolgd). RodeNederl. tomaten voor grage rode magen Motie van vertrouwen in De Gasperi President V. S. in '52 Eisenhower volgens Truman niet candidaat (Van onze speciale verslaggever) Tussen de bomen van het landgoed „Heyendael" te Nijmegen wordt momen teel de laatste hand gelegd aan het eerste voorlopige gebouw van de medi sche faculteit van de R.K. Universiteit. 1 September a.s. zal dit sobere bouwwerk gereed zijn en 1 October zal Nijmegen daar de eerste studenten in de medicijnen kunnen ontvangen. Naar schatting zullen dat er ongeveer 100 zijn. Het voorlopige gebouw, dat later, wanneer het gehele complex gereed zal zijn, als werkplaats wordt ingericht, bevat thans een collegezaal, ruimten voor de practica en voor de research- en technische afdelingen. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft Donderdag alle invoer van boterolie, aardnotenolie, aardnoten voor pindakaas en vetloze gedroogde melk verboden. Volgens U.P. is tevens alle verdere import van boter voor bin nenlandse consumptie verboden en strikte controle voorgeschreven op de import van kaas. Hierdoor zal een verdere uitbreiding Van de verkoop van buitenlandse kaas in de Ver. Staten onmogelijk worden; Het besluit werd genomen op grond van de bepalingen van een nieuwe wet op de defensieproductie, waarin ter be scherming van de binnenlandse produ centen en het regeringsprogramma tot ondersteuning gevraagd wordt om toe zicht op de invoer van vetten, oliën, bo ter, kaas en andere zuivelproducten. Tot dusverre kon kaas onbeperkt in gevoerd worden. Jaarlijks kwam zodoen de 50.000.000 pond de V.S. binnen on- Eeveer vijf procent van de binnenlandse Productie. Voor de rest van 1951 zal de totale te importeren hoeveelheid kaas beperkt v. orden tot vijf twaalfden van de gemid delde jaarlijkse import der verschillende soorten gedurende de kalenderjaren 1948 —1949 en 1950. j He autoriteiten zeggen, dat de invoer hierdoor ongeveer op het huidige peil gestabiliseerd zal worden. Volgens regeringsfunctionarissen zul len voornamelijk Denemarken, Noorwe gen Zwitserland en Nederland door het invoerverbod worden getroffen. George W. The, een 29-jarige Chinese student aan de universiteit te Leiden, is in de Namsen (Midden-Noorwegen) verdronken bij een poging zijn verloof de, die in de rivier was gevallen, te redden. Het meisje wist zonder hulp de wal te bereiken. The kon niet zwem men en verdween in de snelle stroom. Een andere reisgenoot van The sprong Bog in het water om hem te redden, maar moest zijn poging opgeven en Baar de oever terugzwemmen. Alle drie, met vacantie in Noorwegen, staan te Leiden als student ingeschreven. Advertentie Deze veeleisende man hoorde het van zijn vrouw. Alkaliirij betekent vooral niet: ge* tchikt voor alles en nog wat. Veilig wast It indien U speciaal alkaliirij uast. Speciaal Malivrij voor wol. is Echfalon en speciaal alkaliirij voor zijde 'u Vivalon. Daar is thans allemaal nog niet zo heel veel van te zien. De contouren van het gebouw zijn gereed in strakke en een voudige vormen, waarbij is gewoekerd met het beschikbare materiaal. In on verdroten ijver, werken de timmerlieden en electriciens aan de aankleding van het interieur. Honderden meters kabel worden gelegd en grote tafels worden gebouwd. De stucadoors zijn bijna klaar en binnen enkele weken zal het gehele gebouw kunnen worden opgeleverd. De moeilijkheden enige maanden geleden bij de bouw ondervonden, toen het mi- Ged. Staten van Noord-Holland heb ben de eerste band van het tweede deel het licht doen zien van het rapport der provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland. Deze band bevat de voorstellen der commissie tot herziéning van de gemeentelijke indeling van de kop van Noord-Holland en van West- Friesland. De band beslaat bijna 300 pa gina's druk. Verscheidene kaarten zijn afzonderlijk bij de uitgave gevoegd. Van tal van gemeenten wordt de historische groei, de vorm- en grensontwikkeling, de door de commissie in overweging ge geven grenswijzigingen, samenvoegingen enz. c.q. voorstellen, die renzen onge wijzigd te laten, gedetailleerd en gemo tiveerd. gegeven. Prinses Beatrix heeft enige dagen in Limburg doorgebracht als gast van d° familie Houben. Zij bezoent o.a. de ce- ramische industrie en de grotten van Valkenburg. Er is goede reden aan te nemen dat Sjahrir voor het eind van het iaar weer premier van Indonesië zal zijn. Dit is, naar A.P. uit Rome meldt, de mening van Indonesische diplomatieke woord voerders in Europa. Naar wij vernemen, wordt de moge lijkheid overwogen aardappelmeel toe te voegen aan de margarine, welke in ver pakte vorm bestemd is voor de detail verkoop. Een en ander zou een onderdeel vormen van een nieuwe regeling, welke voor de prijzen van margarine wordt uitgewerkt. Het schijnt in de bedoeling te liggen voor dit artikel twee onderscheiden prijsklassen in te voeren. Aan de mar garine in de laagste prijsklasse zou dan, mede ter kwalitatieve onderscheiding van die der hogere prijsklasse, aard appelmeel worden toegevoegd. Het Bedrijfschap Margarine, Vetten en en Oliën heeft geen bezwaar tegen deze plannen, doch van de zijde der fabrikan ten wordt aangevoerd, dat de margarine welk artikel thans een algemeen volksvoedsel is geworden eerder in aanmerking moet komen voor verbete ringen dan voor een verslechtering. In een dezer dagen gehouden verga dering is een Commissie Werkgevers an de KVP geïnstalleerd. Deze commissie heeft tót taak advie- fen uit te brengen aan het partijbestuur 11 in voorkomende gevallen ook recht- reeks aan de Tweede Kamerfractie der hwij. Zy zal tevens een middel zijn t*" doorlopend contact tussen het par- Joestuur en de ondernemersWereld. Bij den* besprekingen zal zij zich laten lei- u„V, ('"°r de beginselen, gelegen in de katholieke doctrine. Het werk van de commissie zal voor jle+ z®er' belangrijk gedeelte bestaan uit Var. hêstuderen van die vraagstukken hp. Practisch politiek beleid, die voor het ?edriilsleveB van belang zijn, alsook Van eoorcielen en het eventueel leveren n commentaar op aanhangig gemaakte wetsontwrpen. Voorts zal zij haar wen sen kenbaar maken ten aanzien van het programma van de partij. Tenslotte zal de commissie ernstige aandacht schen ken aan de critiek, die in werkgevers kringen op het beleid van de KVP wordt uitgeoefend. Men stelt zich daar om voor na te gaan, op welke feiten uit het legislatieve en administratieve beleid op sociaal, economisch en fiscaal gebied deze critiek is gebaseerd. Indien nodig en mogelijk zullen voorstellen tot verbetering worden gedaan. De commissie staat onder voorzitter schap van de heer F. H. Terwindt uit Nijmegen, terwijl hierin verder zitting hebhen: voor de partij de heren dr. L. A. H. Albering, H. Rottinghuis en mr. dr. A. J. J. M. Mes; voor de fractie de heren M. M. A. A. Janssen, mr. F. J. van Thiel en Th. D. J. M. Koersen en voor de ondernemerswereld de heren N. P. J. M. Daalderop, dr. ir. J. P. M. van Gilse, P. J. Spoorenberg en J. M. C. Teppema. Het secretariaat is opgedragen aan de heer L. J. M. van Son en gevestigd: Raamweg 32, 's-Gravenhage. nisterie van Wederopbouw dreigde de bouwvergunning in te trekken, omdat het voltooien van dit voorlopige gebouw praematuur werd geacht daar de plan nen voor het gehele complex nog niet waren goedgekeurd, hebben slechts een kleine vertraging in het bouwschema "eweeg gebracht. Dit tijdverlies is dooi de grote inspanning van arbeiders en aannemer vrijwel geheel ingelopen. Op de 28ste Dies Natalis van de R. K. Universiteit, op 17 October a.s.. zal zoals reeds -eerder gemeld de Nij meegse medische faculteit officieel ge opend worden. Dan zal mgr. Alfrink, Aartsbisschop-coadjutor, in Nijmegen zijn en deze opening verrichten. Dit mo ment is voor katholiek Nederland van bijzondere betekenis. Jaren van inge spannen arbeid door prof. dr. R. Post en zijn helpers zijn daaraan voorafgegaan en nn ons katholieke volksdeel dan ein delijk over een eigen wetenschappelijk vormingsinstituut voor medici beschikt, houdt dat belangrijke consequenties voor dat volksdeel in. Immers op 17 October zal slechts d? eerste stap zijn gezet. Het is vol gens de woorden van professor Post absoluut noodzakelijk, dat binnen zeer afzienbare tijd begonnen wordt aan de bouw van het totale complex dat voor de medische faculteit nodig is. Anders zullen de studies na het candidaatsexamen onherroepelijk vast lopen. Binnen twee jaar zullen enige nieuwe gebouwen gereed moeten zijn die kunnen dienen voor de clinische opleiding der studenten. Voor het eer ste studiejaar, dat 1 October aanvangt, kunnen 70 tot 100 studenten een plaats vinden in het voorlopige gebouw van de prae-clinische opleiding. Aan de voltooiing van de R.K. Uni versiteit met de facultteit voor wis- en natuurkunde kan voorlopig nog niet gedacht worden. Allereerst dient de medische faculteit volgroeid te zijn. Voordat deze zowel in wetenschappe lijk als financieel opzicht geheel zal zijn uitgebouwd, zijn er tenminste vijf tien jaren verstreken. De eerste jaren die nu komen zullen daar ongetwijfeld de moeilijkste van zijn. Dit nieuwe gebouw voor de medi sche faculteit schuift ongetwijfeld de vraag naar voren: wanneer wordt in Nijmegen de vrijwel totaal verwoeste en eigenlijk nooit bestaande Ci te Universitaire" herbouwd? Prof. Post kon op die vraag nog geen positief antwoord geven. De gebouwen, over een groot deel van de stad verspreid, die thans in gebruik zijn. zijn alle te klein en ondoelmatig. Weliswaar heeft de stad Nijmegen reeds een terrein, het Galgenveld, voor de universiteit ge reserveerd, maar dit terrein is nog geen bezit van de Universiteit. Het wachten is op de Staat, die 80 pet. van de herbouw moet financieren. Voor de overige 20 pet. kan de Universiteit vrij_ wel geheel zelf zor gen uit de op brengst en de sloop van de gebouwen die thans in gebruik zijn. Bovendien is het huidige tijds gewricht niet het meest geschikte om een zo groot project als de bouw van een „Cité Universi. taire" te realiseren. Het is tenslotte niet te verwachten, dat de komst van de eerste medische studenten het huis vestingsprobleem voor de studenten in Nijmegen zal toespitsen. Tot he den toe zijn er in dit opzicht weinig moeilijkheden ge weest. Elke oproep van het studenten- huisvestingscomité op de Nijmeegse burgerij werd ger honoreerd met vol doende adressen, waarmede alle be staande moeilijkhe den konden worden opgelost. Van Nederlandse zijde wordt voorlo pig vastgehouden aan de met ingang van verleden Maandag ingestelde beperking van de export van groenten naar West- Duitsland. Slechts bepaalde soorten bloemkool, tomaten en komkommers zullen mogen worden uitgevoerd. Voor uien blijft het uitvoerverbod gehand haafd. In tuinbouwkringen wordt verwacht, dat het thans beschikbaar gestelde be drag van 2.9 millioen dollar, waarvan tct op heden 1.4 millioen is opgebruikt, vrijwel toereikend zal zijn voor Augus tus, mits de export met enige omzichtig heid geschiedt. Zoals men weet, werd de groentenexport door het bedrijfschap verleden weekend beperkt omrat de stroom naar Duitsland te sterk werd in verhouding tot de toen beschikbare dol lars, Duitsland sloot daarna de grens. In Den Haag wordt ernstig overwogen cm met ingang van Maandag 13 Augus tus de export van groenten naar Duits land weer normaal vrij te geven. Vernomen wordt, dat het contingent voor de export van tomaten naar Enge land uitgeput is. Voorlopig echter kan de export van dit product naar de Britse eilanden op normale voet worden voort gezet. H. K. H. Prinses Elizabeth van Engeland, de hertog van Edinburgh en hun beide kinderen prins Charles (geboren 14 November 1948) en prinses Anne (geboren 15 Augustus 1950) in de tuin van Clarence House, hun residentie in Londen. Het Nederlandse detachement vrijwil ligers in Korea heeft de hoogste Ame rikaanse collectieve onderscheiding ont vangen, namelijk de „Distinguished Unit Citation". Generaal Van Fleet, de bevel hebber van het Amerikaanse achtste leger, die de blauwe wimpel van deze eervolle vermelding bij de reeds verwor ven onderscheidingen van het bataljon voegde, zeide hierbij: „Het is inspire rend, in het gezelschap van zulk een dapper bataljon te zijn en een zeer groot voorrecht de hoogste onderscheiding van mijn land te mogen uitreiken aan zulke dappere vertegenwoordigers van alle vrijheidlievende mensen. Gij, man nen, zijt een levend bewijs van de macht van de Verenigde Naties om communis tische agressie, waar deze zich ook voor doet, een halt toe te roepen". De Nederlandse vertegenwoordiger voor de V.N. in Korea, A. H. Gieben, zegde namens Nederland dank aan de Ameri kaanse strijdkrachten voor de „schitte rende ondersteuning en samenwerking Het detachement heeft de onderschei ding gekregen voor zijn optreden in het gebied van Hoentsjong en Wondjoe in de dagen van 12 tot 15 Februari, toen lt.-kolonel Den Ouden sneuvelde. In de vermelding wordt o.m. gezegd: „Na twee tegenslagen en drie slapeloze nachten van strijd deed deze helden troep, die niet meer over ammunitie beschikte en van alle verbindingen was afgesneden, een dreigende nederlaag in overwinning verkeren door de bajonet op te steken en heuvelachtig terrein van strategisch belang te bestormen. Onder hun befaamde strijdroep „Van Heutz" vochten zij zich een weg naar de top van de heuvel dwars door de achter gebleven vijand heen". De huidige commandant van het deta chement, lt.-kolonel Eekhout, heeft voor het detachement de onderscheiding in ontvangst genomen. Van 17 tot 21 Augustus worden in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, uitgaande van de K.A.B. in het bisdom Haarlem, de jaarlijkse stu diedagen gehouden. Inleidingen worden gehouden door dr. A. A. Olierook, rector J. Th. M. Kraakman, Anton van Duin kerken, dr. F. Hoethuyzen, mr. L. Baas en Herman Divendal. Advertentie Donderdagavond ruim elf uur is van de Scandinavië-express naar Hoek van Holland op de Ceintuurbaan te Rotter dam bij het nemen van een wissel de achtste wagon van de uit tien wagons bestaande trein, ontspoord De reizi gers in deze wagon werden danig door elkaar geschud, maar niemand kreeg enig letsel. Het is zeer opmerkelijk, dat alleen de achtste wagon ontspoorde en dat de laatste twee op correcte wijze de wissel namen. Dit had tot gevolg, dat de rails geheel werd ontzet. Gelukkig reed de trein met matige gang zodat reeds na enige tientallen meters gestopt kon worden. Behalve de ontspoorde wagon bleken van de laatste twee rijtuigen de buffers over elkaar gewrongen te zijn. Na ongeveer een kwartier oponthoud konden de reizigers van de achterste rijtuigen in de voorste zes overstappen en de reis voortzetten. Van paniek is geen sprake geweest. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. De nacht boot van Hoek van Holland naar Enge land had door dit ongeval enige vertra ging. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Donderdag zijn goedkeu ring gehecht aan de grootste begroting voor defensie, die ooit in vredestijd werd goedgekeurd ten bedrage van 56.062.405.890 dollar, nadat kort te voren een poging van de republikeinen was ongedaan gemaakt om de bevoegdheid van de regering aan banden te leggen voor het zenden van troepen naar Europa. Een van de practicum-ruimten van de medische faculteit. Volgens het West-Berlijnse blad „Te- legraf" heeft de waarnemend minister president van Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, het ontslag en de arrestatie be volen van enige der hoogste leiders der Oost-Duitse jeugdbeweging in verband met stijgend levensmiddelengebrek en de groeiende ontevredenheid onder de deelnemers van het communistische jeugdfestival. Het hoofdkwartier van het West-Duit se Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat namens de Rode Kruis-organisaties der Benelux-landen vijf ton voedsel uit Nederland is verzonden om het levens- middelentckort op het jeugdfestival te helpen dekken. Het voedsel werd gezon den nadat het Rode Kruis in Berlijn een beroep op de drie landen had gedaan. In de West-Berlijnse bladen kan men voorts lezen, dat het tot „ernstige inci denten" is gekomen toen jongelieden protesteerden tegen de voedselvoorzie ning en de wijze, waarop zij waren on- (Uit het Engels vertaald, door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum. Utrecht „Ik heb me nooit met moord opge- Craig stak bevend een sigaret op. Er houden", zei Craig plotseling wanhopig, zaten vlekken op zijn jas, zijn dasknoop „Daar ben ik te slim voor. Dat weet u sloot niet tegen zijn boordje, zijn haar heel goed." zat slordig. „Waar hebben ze jou ge- „Och, het verbaasde mij ookerken- vonden?" vroeg Mandel argeloos. „Daar de Mandel. „maar dit keer ging het niet was het zeker ook niet alles?" „O, wat dat betreft", zei Craig, „ik ga daar weer naar toe, zo gauw die komedie hier is afgelopen. Ik heb toch al gezegd, dat ik helemaal niet in de buurt van die bioscoop ben geweest. Als u het mij zo lastig maakt, wil ik wel met getuigen voor de dag komen." „Blondjes natuurlijk", zei Mandel, om geld, maar om heel wat anders.' „Wie?" vroeg Craig. Hij had de stoel leuning vastgegrepen en hing er over heen als over de railing van een schip in nood. „Wie is er vermoord?" „Iemand, die een paar jaar geleden een kameraad van je heeft dwarsgezeten.' Mandel keek nu recht in zijn gezicht, zijn doffe ogen fel op hem gericht, als denkend aan vorige gelegenheden. „Jij op' een schietschijf. „Een pastoor." komt altijd met blondjes. Van die echte Craig keek verontwaardigd. „De pries- betrouwbare meisjes." ter, die ons die tip gaf aangaande Martin Craig keek kwaad naar hem op. Toen Lynn. Pastoor Kirkman." ontspanden zijn trekken, hij strekte zich Craig hing zwaar ademend over de lui uit in de stoel en. verborg zich weer rand van de stoel. Zijn sigaret, waar hij achter zijn gewone nonchalance. Mandel niet -meer aan dacht, brandde zijn vin- vroeg zich af, of Craig in dienst zo ver- gers' en hij gooide hem op de grond. „Ik was hem vergeten", zei hij. „Ik was hem volkomen vergeten." anderd zou zijn. „U zult het wel gek vin den", zei Craig langzaam en dromerig, „maar het is er een met bruin haar. Het zou de moeite waard zijn voor u haar hier te laten komen, alleen al om haar eens te zien. Een pracht-meid." „Al zou ze ook zweren, dat je niet in lachelijk". antwoordde Craig, zijn die bioscoop bent geweest, dan zou dat nog niet helpen", zei Mandel. Aandach tig bekeek hij het gezicht tegenover zich: de kleine mond onder het snorretje, de harde ogen, die helder of broeierig konden kijken, al naar Craig wilde. „Ik heb iets anders op mijn hart." „U blijft zeker 's nachts opzitten om lelijke dingen uit te broeden", zei Craig, maar hij was nu op zijn hoede; nadruk kelijk blies hij de rook door zijn geron de lippen. „Als je een alibi voor de hele avond zou kunnen geven", vervolgde Mandel, „dan zou het wat anders zijn." „Wat is er aan de hand. Zeg het maar, We zijn oude vrienden." „Je zult wel verbaasd zijn", zei Mandel „Moord." Craig liet zijn nonchalante houding varen. Hij werd bleek en fronste de wenkbrauwen. „U bent gek". „Of jij bent het ggggééstzei Mandei. DEEL III I De grimmige rechercheur, die Evers heette, voerde voornamelijk het woord, maar Martin had moeite zijn gedachten te. houden bij wat hij zei. Evers had zijn jasje uitgetrokken en zijn gespierde lichaam was zichtbaar onder het witte overhemd; zijn mouwen waren opge stroopt en vertoonden harige armen. De prikkelbare rechercheur, die Lindell heette, zat op de leuning van een stoel tegen de muur. Een stenograaf, een vo gelachtig mannetje met een groene oog klep, zat rechts van Evers met bloc note en potlood, klaar om zijn beken tenis op te. nemen. Martin zat aan een tafel tegenover Evers en keek de re chercheur open in het gezicht, als een veelbelovend student, die een beurt krijgt. Hij was niet bang. Hij zat een beetje in spanning om te weten, welk verloop de. ondervrag ng zou hebben, maar hij Wil je over de brug komen met de was niet angstig. Hij voelde zich vooral hele geschiedenis, dat spaart verdere onzegbaar opgelucht en daarom viel moeite." het hem zo moeilijk te luisteren naar „Er is geen geschiedenis. Het is be- wat Evers zei,' zoals hij ook nauwelijks best de vragen had gehoord, die hem daar doende om weer moedig te schijnen; straks waren gesteld aan de hoge les- daarin had hij altijd zijn kracht gezocht senaar, waar een politie-agent met een „Absoluut belachelijk. Ik heb die pas- krassende pen in een groot boek zat te toor in geen vijf of zes jaar gezien." schrijven: zijn naam, leeftijd en zulke Vanmorgen heb jij over Lynn gespro- dingen. Hij moest toen aldoor denken. dat die lange diender net een engel was, die alles over je opschreef. De hoofdzaak was, dat hij zich nu nergens meer het hoofd over behoefde te, bre ken, dat de jacht afgelopen was. Hij verbeeldde zich, dat hij zijn moeder zag glimlachen en dat de oude priester vol daan zijn dikke lichaam weer in de ken; ik had even tijd nodig om weer op de hoogte te komen. Ik moest de dossiers nakijken. Het stond er allemaal in." „Ik ben onschuldig", zei Craig en zijn vingers zochten zenuwachtig naar een sigaret. Hij was nooit eerder ten onrech te van een misdrijf beschuldigd. Hij zat daar als een acteur, die een bepaalde scène talloze malen met het grootste ge- biechtstoel wrong. De hoge, geheel be- mak en volkomen natuurlijk heeft ge speeld en die zich nu in het werkelijke leven in dezelfde situatie bevindt en ont dekt, dat zijn woorden en gebaren op een verschrikkelijke manier detoneren. De goed-ingestudeerde rol deed het in eens niet meer. „Ik ben onschuldig", her haalde hij, en hij dacht: Ik maak de in druk, dat ik zit te liegen. sloten ruimte van zijn ellende was niet meer zo verstikkend; hij kon er in ade men. Als het meisje niet was versche nen, dacht hij met vreugde, dan had hij misschien iets anders gedaan; hij was haar dankbaar. dergebracht. Volgens „Der Abend" kwam het in het kamp Müggelsee tot een demonstratie, nadat de bewoners in geen drie dagen een warme maaltijd hadden gekregen. De „Telegraf" meldt, dat het tot een handgemeen tussen de jeugd en de volkspolitie kwam nadat de politie zestig jongelieden had gearres teerd, die een bezoek aan West-Berlijn hadden gebracht, waar zij wel te eten kregen. De Amerikaanse Hoge Commissa ris in Oostenrijk, Walter J. Donnelly, heeft in een brief aan zijn Russische ambtgenoot luitenant-generaal V. P. Sviridof laten weten, dat hij de reis beperkingen voor communisten, die zich naar het jeugdfestival in Berlijn willen begeven, zal opheffen, wan neer de Sovjets van hun kant de be perkende maatregelen opheffen voor Westelijke onderdanen, die zich naar Oostenrijk willen begeven. Hoe goed het leven is in Oost-Duits land blijkt intussen uit het volgende be richt van U.P., waarin wordt verteld, dat het de jeugdige gedelegeerden van het Oost-Berlijnse vredesfestival enige moeite heeft gekost te geloven, dat zij de burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, werkelijk ontmoet hadden. Men wees hun de burgemeester aan, juist toen deze alleen uit een warenhuis in het Westelijk deel der stad kwam. „Dat kan onmogelijk de burgemeester zijn", was het oordeel van een jongeman. „In Dresden komt de burgemeester alleen maar op straat in gezelschap van een lijfwacht." Vijf der Oost-Duitse jongelui vervoeg den zich later aan de woning van de burgemeester in een voorstadje van Ber lijn en vroegen hem te spreken. Reuter liet hen binnenkomen en onthaalde hen op koek en koffie. Vijfduizend kilogram tomaten en kool zijn Donderdagavond uit Nederland naar West-Berlijn verzonden als ge schenk van de Nederlandse tuinbouw aan de West-Berlijnse jeugdherbergen, die op het ogenblik leden van het com munistische jeugdcongres in Oost-Ber- lijn ontvangen. Deze zending zou eerst per vliegtuig gaan, doch om technische redenen heeft men de voorkeur gegeven aan verzending per spoor. Zoals men weet slippen dagelijks tien duizenden deelnemers aan het commu nistische jeugdcongres in de Russische zone van Berlijn geregeld naar het Wes telijke deei der stad. Zij krijgen daar te eten in ruim vijftig jeugdtehuizen vol gens het schema „Operatie open tafel" dat inderhaast werd opgesteld. Omdat reeds meer dan honderdduizend maaitij den werden verstrekt, deed men een be roep op de Westerse wereld om steun in natura of geld. Het Centrale Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft toen onmiddellijk twee vliegtuigladingen to maten èn kool beschikbaar gesteld. Deze vijfduizend kilogram werden door twee grote exporteurs belangeloos verpakt en een grote expeditiefirma nam het trans port op zich. Verwacht wordt, dat de wagon Nederlandse groente Zaterdag morgen in Berlijn zal aankomen. De Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen zijn, na een onderbreking van vijf dagen, heden hervat en worden morgen voortgezet. De delegatie der Ver. Naties is vandaag per helicopter naar Kaesong vertrokken nadat zich de volgende ont wikkelingen hadden voorgedaan: Generaal Ridgway gaf, na het communistische antwoord op zijn eis tot garanties voor de neutraliteit van de Kaesong-zone bestudeerd te hebben, toestemming tot het hervatten van de besprekingen. Vice-admiraai C. Turner Joy, de voornaamste gedelegeerde van de Ver. Naties, zond daarop een boodschap aan luitenant-generaal Nam U, de voornaamste com munistische onderhandelaar, waarin hij voorstelde de conferentie voort te zetten. De communistische delegatie telefoneerde kort daarna naar het hoofdkwartier" der Ver. Naties, dat zij instemde met het voorstel. Zij beloofde ervoor te zorgen, dat er op het vliegveld van Kaesong jeeps waren om de geallieerde missie naar de conferenticplaats te brengen. 1 De tekst van de boodschap van Joy aan Nam-Il luidde als volgt: „Ik heb van mijn opperbevelhebber instructies gekregen om de conferentie te hervatten, mits het ondenkbaar mag worden ge acht. dat gij van uw kant nogmaals zult verzuimen de overeenkomst betreffende de neutraliteit van het gebied van Kae song na te leven, zoals gezegd in de boodschap die op 9 Augustus door de generaals Kim II Soeng en Pen Te-Hoeai aan generaal Ridgway werd gericht. Dienovereenkomstig stel ik voor dat wij de conferentie op 10 Augustus 13.30 uur Koreaanse tijd hervatten, zo het weer een reis per hefschroefvliegtuig moge lijk maakt. De Roden stuurden gisteren twee boodschappen naar het commando van de V. N. In de eerste lieten de Noord-Koreaan- se en Chinese bevelhebbers generaal Ridgway weten, dat zij reeds „nauwge zet" de neutraliteit van Kaesong gega randeerd hadden. Zij vroegen de be standsbesprekingen daar weer onmiddel lijk op te vatten. In de tweede bood schap diende de leider der rode on derhandelaars, generaal Nam II. een formeel „ernstig protest" in. waarbij hij de beschuldiging uitsprak, dat vliegtui gen der V. N. nabij Siblon, Hwangoe en Sariwon bevoorradingsvoertuigen van de rode delegatie, welke een witte vlag voerden, hadden aangevallen, ter wijl voorts door geallieerde soldaten gevuurd zou zijn op het dorp Pan Moen Jon, dat binnen het neutrale gebied van Kaesong ligt. Vice-admiraal Turner Jov, de chef van de geallieerde delegatie, heeft de klacht der roden over geallieerde luchtaanvallen als ongegrond van de hand gewezen. Hij merkte op, dat de klacht over het vuren op Pan Moen Jon, werd uitgesproken 24 uur nadat het incident zou hebben plaats gevon den. Dit uitstel werkte een tijdig onder- zoek tegen, zei Joy, maar desniettemin wordt de zaak onderzocht. De Italiaanse premier Alcide de Gas peri heeft Donderdag in de Kamer van Afgevaardigden met 291 tegen 175 stem men een motie van vertrouwen gekre- ken voor zijn regering. Liberalen en sociaal-democraten onthielden zich van stemming De stemming vond plaats aan het einde van een stormachtige zitting, waarin het tot een handgemeen kwam tnssen de communisten en de christe- lijk-democraten. De storm brak los, toen De Gasperi zijn toespraak tot de Kamer van Afge vaardigden beindigd had en de commu nist Fausto Gullo. het woord nam Hij beschuldigde De Gasperi er plotseling van de morele eenheid van het Ita liaanse volk op het ogenblik van haar bevrijding verbroken te hebben. De christelijk-democratische leider stond woedend van zijn plaats op om de beschuldigingen te weerleggen. De leden van het nieuwe kabinet stonden eveneens op en op hetzelf de ogenblik kwamen de communisten er aan om ze het hoofd te bieden. Er ontstond een handgemeen, maar nieband werd gewond De president van de Kamer, Giovanni Gronchi, schreeuwde, rinkelend met zijn bel, om orde. Zaalwachters scheidden de vechtende afgevaardigden. Bij een bespreking over de in 1952 te houden presidentsverkiezingen heeft president Truman Donderdag verklaard gaarne senator Robert Taft als republi keins candidaat te rollen zien. Hij zei niet te geloven, dat generaal Eisenhower voor de democratische partij candidaat gesteld zou worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3