TOEKOMST IS NIET SOMBER A I *Eric de h/oohwan: ©E PI2US ©EP WRAKE SKUTSJE SILEN" op het IJsselmeer HU hdDagkoek Van Et AAR 4 4 Nog grote belangstelling voor traditionele volkssport r~ Diep doorleefd Christendom heeft onuitputtelijke mogelijkheden IS wijzigingen in de Augustijns feest in Friesland van een J .J VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC SAMENLEVING KONING FAROEK verleent toestemming 1 Zaterdag herdenking in Witmarsum Geprikkelde stemming in de woonoorden Vragen over Ambonezen Katholieke Illustratie Neemt het voor Nel Herntsen op Amerikaanse officieren naar ons land Als adviseurs bij opleiding van militairen BELGISCHE ZEGE TE CHAAM 99^ Schipper Salverda uit Stavoren is kampioen WNmk Buitenlanders nemen de leiding Na eerste dag intern, open golf kampioenschap Parlevliet verslagen bij kampioenschap van tennisleraren KAMPIOENSCHAPPEN van NEDERLAND 4 FINALES 1 00 km. Audiënties LUXOR LEPELS Rafale" en „Succes" Dutry van Haeften in gestuurde Vier Willem III Neumeier moet op medische gronden verstek laten gaan Engelse waterpoloërs verpletterd (9—0) Nederlands team op dreef PRINS maakt goede kans in Travemuende V. i i 1 de "de ijwil- al de vader ancis- omen an de de deren haar ver- rmen. üt de leven n. Al jonge Cla- toen ;eman Lssisië lij nu een rmoe- t God ■ngen. Fran- ad te moest s, die rzoek riend, over voor- e le- De laatste les van de twintigste Limburgse Studieweek te Rolduc stond ge heel in het teken van een optimistische verwachting. Dr. A. Gerats M.S.C. had rich tot taak gesteld aan de hemd van onloochenbare, internationaal geconsta teerde feiten het beeld te schilderen van de onmiddellijkevooruitzichten op het Cebied van de moderne maatschappelijke evolutie. Spreker legde er na nadruk °P, dat zijn betoog beslist niets visionnairs had, maar integendeel strikt realistisch tvildè zijn. Hij baseerde zich daarbij op een vergelijkende studie van de grootste moderne deskundigen, die allen in de interpretatie van hun statistische gegevens blijken overeen te stemmen. Zonder ook maar in het minst de- werk-elijk bittere ernst van de momentele toestand-in-ontwikkeling te willen onderschatten, meende pater Gerats toch volkomen verantwoord te zijn, wanneer hij, steunend °P het resultaat van de moderne onderzoekingen, maar vooral op de onuitput telijke mogelijkheden van een diep doorleefd Christendom, de toekomst niet somber inzag. De Katholieken zullen daarbij echter alles in het werk moeten stellen om hun op de leer van Christus gebaseerde maatschappijleer alom ingang te Ooen vinden. haar •d de a een Cla- en n het staan, i wel de jullie jn er men- n het ch in villen ak de Cla- at de ver- i be- cenen hekel be- joster i dan r. De egen- ar de •agen. :ij de Hei- e Sa- even schij- :iara: r aan n uW UW Vol teen altijd iraee- niet amen i het -a 'van reeds ver- 1* haat d »et Ras' 3id 0»v Zoals het heden pas geheel tot klaar- leid komt door een helder inzicht in let verleden, zo moeten wij om het »eden te begrijpen doordenken in de 'pekomst. Er zijn immers in het heden 'linen vast te stellen, die zich zelf door dekken, en tevens kan men op dit 3Kenblik in het maatschappelijke leven oorzaken aanwijzen, die ook nog in de toekomst werkzaam blijven. De geschie denis, die wij n u beleven, moet een pin hebben. Zo niet, dan zou het hele even geen betekenis hebben. Wij moe- •en ons boven de tijd van nu verheffen en zien dan zeer bepaalde lijnen op sociaal-economisch en levensbeschouwe- 'lik gebied, die geleidelijk aan scherper borden. Economen, sociologen en planologen v»n naam zijn ervan overtuigd, dat de tegenwoordige mens in een gigan tische overgangstijd leeft. Binnen twee generaties zijn tradities van eeuwen «tavergiehaald. Er heeft zich op maat schappelijk terrein een verschuiving, 'en deportatie van mensen voltrokken, «elke de samenleving grondig wijzigt. Met sprekende cijfers toonde spreker tleze verandering, die onmiskenbaar in ternationaal is, aan. Zo gaat b.v. het Percentage landbouwbevolking overal, «'aar industrie is, achteruit. Maar ook 'h de industrie is diezelfde achteruit gang te constateren, terwijl de overgang °P de vrije beroepen is georiënteerd. £odat men momenteel voor het feit s'aat, dat het grootste deel van de •hensheid zijn bestaan vindt in niet- ÏToductieve arbeid. Op het terrein van de eigenlijke arbeid heeft zich even- 'ens een grote verandering voltrokken, «n vergelijking met vroeger wordt er 1,1 minder tijd met minder krachten "beer gepresteerd. Het ideaal is zelfs: "c best mogelijke prestatie in de kort te tijd, al is het tempo niet gelijk in "c verschillende takken van arbeid. De bioderne mens hecht meer waarde aan tijd, waarin de arbeid volbracht is. Wij staan op het ogenblik duidelijk poor de situatie, dat er bij minder ar beid meer arbeiders zijn en bij minder Producenten meer consumenten. Op het eerste gezicht lijkt dit een crisisver schijnsel. In werkelijkheid is het niets anders dan een normale ontwik keling, tengevolge van de massale overgang naar de vrije beroepen. Het k&pmerk van de komende tijd zal niet Ju hoe het productie-vraagstuk op te °ssen, maar aller aandacht moet veel- 6er gericht zijn op de distributie. Er "Joet een nieuw sociaal evenwicht ko- fPert, omdat de productie kan plaats "et>ben met minder personen, inspan- Jbng en tijd, en het aantal vrije be nepen dus groter wordt. Deze oniwik- reIing voltrekt zich reeds overal, zelfs 'h het communistische regiem. Hoemeer ®en dergelijke evolutie wordt opgeno- ■den in gezonde sociaal-economische wrhoudingen des te meer wint zij in «aardigheid. Maar ergens komt er ®®n einde aan deze verschuiving van Mensen, want het is niet waar, dat de «•'ereld eenmaal één grote fabriek zal ?'jn. Daarvoor kan men in korte tijd 'veel produceren. Het staat vast, dat er een nieuw even wicht zal komen met geheel nieuwe «'rhoudingen, zodat zich weer tradities 'U gewoonten kunnen vormen, die een P'euwe vastheid geven aan het leven. r is meer geld en meer vrije tijd; de 'ntwikkeling neemt quantitatief toe. Hok deze lijn is door te trekken. Er li'oeit een ander mensentype, omdat de Wije tijd meer tot persoonlijke vorming Wordt besteed dan vroeger. Internationaal sinds tientallen jaren 's ook het nivelleringsverschijnsel, niet *'s gevolg van een b.v. socialistische Politiek, maar uit een algemene ten- "'nz, die de vroegere verhoudingen niet Wieer gehandhaafd wenst te zien. Zoekt Pien naar een verklaring hiervan, dan Mndt men deze in een toenemende af keer van handenarbeid. Van de arbei- wordt steeds gnotere technische kundigheid geëist en hij draagt wijdere J'rantwoordelijkheid. De betekenis van Pet kapitaal neemt af en de productie 's minder afhankelijk van geldverscbaf- hg, in deze omstandigheden wordt het W>1 komen begrijpelijk, dat b.v. de sa rrissen van ambtenaren 1/3 hebben in geboet tegenover die der arbeiders. De ?verheid kan hier niet meer afzijdig PJijven en zal de grootst mogelijke PJedezéggenschap der burgers moeten Aanvaarden. De grote vraag is nu: welke macht gd deze nieuwe ordening beheersen? ijfit christendom of het communisme? JWt enige antwoord is, dat alleen die Wacht de ontwikkeling in gezonde ba- Advertentie Unieke kans voor Nederlands fotograaf Enige cijd geleden Berichtten wij het Plotseling vertrek van Koning Faroek, Koningin Narriman en het gevolg uit *®n hotel te Genève. De Egyptische kon ing had aanstoot genomen aan het fotograferen zonder zijn toestemming ®n achtte zich daartegen niet voldoende beschermd door de Zwitserse autori- 'eiten. 'n dit verband is het interessant te ver- p'men, dat een Nederlandse amateur- Jotograaf, de Heer Willem W. uit Meer- 'angbroek, die aan de roulettetafel met Koning Faroek bevriend was geraakt, «an de vorst wèl toestemming kreeg, jj*m en zijn gemalin te fotograferen. D' heer W. nam een grote serie foto's, «ie ongetwijfeld buitengewoon interes- Wnt en uitermate waardevol zouden Wn geweest, als bij het ontwikkelen in bfeerlangbroek niet was gebleken dat ue door W. gebruikte films slechts vage Schaduwen vertoonden. D«tis ons een raadsel, waarom de Heer J^.geen Kodak-films heeft gebruikt, superieure film, die nimmer teleur- •telti nen kan leiden, waarin het beeld van de mens volgens de Openbaring tot uit drukking komt. Alle oude tradities zijn aangetast, óók de godsdienstige. De mens is oneven wichtig geworden sinds hij de kennis van zijn oorsprong en doel verloren heeft. Het is echter van belang hierbij te onderstrepen, dat een sociaal-econo misch klimaat nooit de waarheid van een levensbeschouwing beïnvloedt, maar wèl het denken van de mens. De romantische voorstellihg van de menselijke ontplooiing heeft absoluut afgedaan en zegt de moderne mens niets meer, voor wie de natuur een grote kracht heeft, die destructief kan wer ken. Inplaats van de romantiek is nuch terheid en harde zakelijkheid getreden, waarmee de mens de krachten der na tuur dienstbaar tracht te maken aan zijn eigen welzijn. Toename der ge- meenschapsgedaehte heeft het begrip voor de persoonlijkheid vergroot. Niet meer de individuele, maar de sociale factor is normatief. Wie nu verstandig wil leven ziet af van veel persoonlijke wensen, maar leeft voor de gemeen schap. Een persoonlijkheid in de mo derne zin is hij, die bewust de planning van deze tijd aanvaardt en zich inspant aan de gemeenschap een leefbare en menselijke vorm te geven. De geest van de nieuwe tijd droomt van een universele maatschappij, waarvan de vrije menselijke persoon de maatstaf is. Met de verovering van de nieuwe macht over de natuur moet echter het grote werk nog beginnen. Hoe zal de mens die macht gaan gebruiken? Slechts wanneer 'hij zich bewust wordt van zijn absolute gebondenheid aan de zedenwet, wordt misbruik van die macht voorko men. En dit bewustzijn is op zijn beurt pas mogelijk, wanneer het geloof alge meen wordt, dat wij allen aan een buitentijdelijk doel zijn gebonden, aan een wetgevende Schepper. Een cultuur van nuchtere zakelijkheid en eerlijkheid tegenover het leven vraagt als voorwaarde grootmoedigheid tegenover God en lankmoedigheid je gens de medemens. Macht over zijn eigen macht bereikt de mens alleen in gemeenschappelijke samenwerking en door biddend zijn handen te verheffen tot Wie hem schiep in het paradijs en verloste op Calvarië. Tegen de donkere hemel straalt hoop vol en rijk aan beloften het Kruis van Christus. (Van onze correspondent) Deze maand is het vijftig jaar geleden dat de paters Augustijnen zich in Wit marsum vestigden en het ligt in de be doeling, zoals we reeds eerder onder de aandacht brachten, dat gouden jubileum kerkelijk en anderszins te vieren, o.a. met het opvoeren van een openlucht spel voor deze gelegenheid geschreven en de uitgave van een Gedenkboek over de Kerkgeschiedenis in Friesland. Boven het herdenkingscomité, dat is samengesteld uit alle lagen van de katholieke bevolking uit geheel het Noorden, is thans ecu ere-comité ge vormd, bestaande uit de hoogeerw. Abt van de Praemonstratenser Abdij te Heeswijk de hoogeerwaarde pater Provinciaal S. van Nuenen O.E.S.A., de heer Reitsma, burgemeester van Wonseradeel en de hoogeerw. heren dekens van Leeuwarden, Heerenveen en Groningen. In verschillende kerken is reeds ge collecteerd voor het vormingswerk van Vinea Domini. In alle andere katholieke kerken in Friesland, Groningen en Dren te zal Zondag a.s. gecollecteerd worden, teneinde de katholieke bevolking in het Noorden in de gelegenheid te stellen bij te dragen aan het jubileumgeschenk voor de Paters Augustijnen, de uitbrei- ling van het vormingswerk, waardoor dit klooster de laatste jaren bekendheid heeft gekregen. Zaterdag zal het jubileum bescheiden en parochiaal herdacht worden te Wit marsum. Op 30 Augustus vindt dan de grote herdenking plaats in Bolsward. De jubileumviering vangt aan met een pontificale Hoogmis in de Bolswarder kerk, opgedragen door mgr. Van Lierde, de schatbewaarder der reliquiën in de* St. Pieterskerk te Rome. Des middags om drie uur zullen de paters recipiëren en er worden door de katholieke vereni gingen en organisaties voorbereidingen getroffen om hun gelukwensen op ori ginele wijze aan te bieden. Tijdens deze receptie zal het geschenk van de katho lieken worden aangeboden. Het Tweede-Kamer-lid Krol <C.H.) heeft de minister van Binnenlandse Za ken gevraagd of het hem bekend is, dat onder de Ambonese bevolking in de voor haar bestemde woonoorden een ietwat geprikkelde stemming heerst, omdat zij ten gevolge van de door de regering genomen maatregelen het h.i. vereiste persoonlijke contact mist en met de leden van het bureau Zuid-Mo- lukken en met de bestuurders van de stichting ..Door de Eeuwen. Trouw". Hij vraagt de minister te overwegen om in het belang van de rust der Am bonese Devolking in de woonoorden zo wel de tegen het bureau Zuid-Moluk- ken als de tegen de bestuurders dei- stichting „Door de Eeuwen Trouw" ge nomen maatregelen op te schorten. Het nummer van deze week brengt een vervolg op het artikel over de her vorming van het gevangenisstelsel in Nederland, het gaat thans over de jeugdgevangenis te Zutphen, de vier strafgestichten te Norg die in. de plaats van „Veenhuizen" zijn gekomen, over Avereest en het open gesticht Hessum. Er is voorts een fotoreportage van een realistische oefening van de katholieke EHBO bij een fictieve oorlogshandeling, speciaal voor de K.I. te Blerick gear rangeerd. Van het openluchttheater te Arnhem wordt een interessante beschrij ving gegeven met een reeks foto's. Pa ter H. Geurtjens M.S.C. besluit zijn ar tikel over de reis van ruim veertienhon derd Nederlandse emigranten naar Au stralië. „Het Witte Tunis" wordt in woord en beeld geschetst en een andere fotoreportage verhaalt van de opneming van een postulant in de orde der Basi- lianen, in een klooster in Amerika. Ver der een behartigenswaardig woord van aalmoezenier van Iersel over het huwe lijk en een causerie over Margaret Tru man. Jan Cottaar schrijft met veel waar dering over Hugo Koblet, winnaar van de Tour de France. Verder de roman, verhalen, filmrubriek etc., zoals ge woonlijk besloten door de wekelijkse pagina „Uit de schatkamers van de beel dende kunst." Gloria Butler, een jeugdige Ameri kaanse millionnaire, die louter uit ver veling tennistournooien te Monte Carlo organiseert, en haar woonplaats in New York heeftneemt het voor de jonge tennisspeelsters op en becritiseert de Europese tennisbonden. Bij aankomst te New York met de Nieuw Amsterdam, vergezeld van de Nederlandse kampioene Nel Hermsen en Jacqueline Marcellin uit Parijs, met wie Gloria sedert 1949 in internationale tournooien uitkomt, zei de Amerikaanse onder meer het volgende: „De tennisbonden van het Europese vasteland willen geen medewerking ver lenen om jonge Europese speelsters naar Amerika te laten gaan om daar ervaring op te doen, en haar spel op hoger peil te brengen door tegen sterkere speelsters uit te komen. Alleen de Engelsen heb ben er iets voor over". „Neemt u eens het geval van Nel Hermsen"f zei de Amerikaanse. „Zij krijgt niet eens rakets en ballen". „Ik zal hier blijven, tot mijn geld op is en dan zal ik wellicht als versteke- linge naar Holland moeten terugkeren als ik niet als hulp-bordenwasser een plaatsje op een boot kan vinden", zei de Nederlandse tennisspeelster, die tezamen met Gloria Butler en Jacqueline Mar cellin verschillende wedstrijden zal spelen. Zij zullen uitkomen in het Essex tournooi te Massachusetts, te Boston in het tournooi van de Longwood Cricket Club, tijdens de nationale kampioen schappen te Forest Hills en in wedstrij den te New York in Mexico en Brazilië". De Nederlandse kampioen weiter- gewicht Giel de Roode heeft te Brigh ton een kleine doch verdiende punten- overwinning behaald op de Engelsman Jeff Tite in een gevecht over tien ronden. Vanavond vertrekt een groep van een en twintig leden der Hilversumse zwemclub „De Robben" onder leiding ,van trainer J'an Stender naar Engeland, waar een tour van tien dagen zal wor den gemaakt. De Amerikaanse legerleiding heeft met ingang van 1 Augustus 1951 drie hoofd officieren voor enkele maanden ter be schikking gesteld van de Koninklijke Landmacht,, zo deelt de Legervoorlich- tingsdienst ons mede. Deze oorlogserva- ren officieren zullen als adviseurs op treden bij de opleiding en oefening van het thans voor de eerste oefening onder de wapenen zijnd personeel en bij de herhalingslichtingen. 37. De kleine Erwin loopt aarzelend het donkere hos in. Hij begrijpt er helemaal niets van. Vér weglopen! heeft oom Awain gezegd. Rillend in de nachtelijke kilte gaat hij verder. Waar moet ik heen? denkt Erwin. Huhgriezelig met oom Awain langs dat touw! Angstig kijkt hij om zich heen. Ik geloof er niets vandat mijn vader dood is! houdt het knaapje zich voor. Pum-Pum zei toch ook al.... Pum-Pum! Natuurlijk, ik loop naar huis! zegt hij zacht jes voor zich heen. Vader zal er ook wel zijn! Als vanzelf versnelt Erwin de pas. Heer Haifa moet zich inhouden om niet in drie grote sprongen de zoon van Ene in te halen en aan het hart te drukken. Gered! prevelt hij m.et vochtige ogen. Mijn Koningin! Hoe zal zij zich verheugen! Wachten! beveelt de edelman zichzelf; maak het kind niet aan het schrikken! Als het wegloopt of gaat schreeuwen, dan merken de rovers in de burcht het ook! Eerst wat verder weg zijn! Zowel bij de profs als amateurs heeft gisteren in „De Acht van Chaam" een Belg gezegevierd. Leijsen won in eerst genoemde categorie vóór Faanhof, Mer- tens (B.), Peters en Van Est. Bij de ama teurs werd Plantaz derde achter Zagers (B.) en Wijns (B.). 4. v. d. .Elshout; 5. Paymans. Langzaam wordt het wat lichter. Erwin voelt de slaap in zijn ogen branden. Honger heeft hij ook en zijn, voeten gaan pijn doen. Even gaan zitten? Goed, maar dan ook. maar heel even! Moeder wacht op hem, thuis! En met die gedachte valt de knaap in slaap De trouwe Haifa kijkt met ogen vol liefde op het slapende kind neer. Voor zichtig legt hij lErwin in een wat makkelijker houding en spreidt er zijn mantel over uit. De zon staat al hoog aan de hemel, wanneer Haifa wakker schrikt door de hoefslag van een paard, dat. in stijve draf nadert. Ongerust maar vastberaden gaat de hand. van de edelman naar zijn zwaard. Iemand van Tyrfing....? Nader komt het geluid. Haifa kan nu de ongewoon kleine gestalte van de ruiter onderscheiden. Maar deze heeft blijkbaar ook hem ontdekt. Met een felle ruk brengt hij zijn rijdier tot staan. Min achtend neemt de vreemdeling Haifa met zijn ene oog op. Doch wanneer hij het sla pende figuurtje van Erwin ontdekt, balt de onbekende woedend de vuist en schreeuwt: Ah! Kinderrover! Kom op, kerel! Mijn goede zwaard hunkert naar Uw laffe tronieI Ik zal u leren prinsen te roven! Ellendige snorrebaard! Als een duiveltje springt de kleine man van zijn paard Men heeft ernstig gevreesd,, dat het Friese „skutsje silen", de jaarlijkse zeilwedstrijd voor vrachtboten op het IJsselmeer bij Lemmer, weinig belangstelling meer zou trekken.,, De wedstrijden welke Donderdag op het IJsselmeer werden gehouden, hebben echter geleerd, dat het enthousiasme voor deze traditionele volkssporte nog groot is. Niet het minst bij de schippers zelf. En tocb is ook nu weer gebleken, dat er voor de schippers grote risico's aan de wedstrijden verbon den zijn. Als gevolg van het stormachtige weer tijdens de middag wedstrijd liepen „De Nijverheid", de „Ale" en de „Jonge Jan" een flinke averij op. Op de course^ van de Kennemer Golf en Countryclub is gisteren het interna tionaal open kampioenschap van Neder land begonnen. De weersomstandigheden waren niet gunstig. Na de eerste ronde leidde de bekende Belgische prof Flory van Donck net veld. Hij ging in 67 slagen rond, een prestatie welke hoog moet worden aan geslagen, aangezien ze in stromende regen werd verricht. De Brit Reg Home, die voor het eerst aan een tournooi op het continent deèlneemt en eveneens prachtig speelde, noteerde 68. Daarna kwamen Forrester (G.B.) met 70, de Rotterdammer B. Koudijs en de Egypte naar Hassan Hassanein met ieder 71 en de Franse prof Albert Pelissier van Port Marly, winnaar van het Belgische open kampioenschap 1951, met 73. Ruhl van de Kennemer G.C.C., Cramer van de Twentse G.C. en de Brit E. C. Brown van de Hartsbourne G.C. volgden met 74. Aan het eind van de eerste dag, dus na twee ronden van 12 holes, hadden de Belg van Donck en de Engelsman Horne tezamen de leiding met een totaal van 141. Zij worden gevolgd door Genny (Gr. Br.), Forrester (België) en onze landgenoot Ruehl van de Kennemer G.C.C., die ieder een totaal van 144 sla gen noteerden. Vervolgens Brown (Gr. Br.) 145, Koudijs (Rotterdamse G.C.) en Hassanein (Eg.) 146, Stickley (Gr. Br.) en Pelissier (Fr.), ieder 147 en Cramer (Twentsche G.C.) met 148. Op het lepiuspark „Hanenburg" te Den Haag is een begirt gemaakt met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor tennisleraren. Ondanks de slechte weersomstandigheden het regende een groot deel van de dag kon een flink gedeelte van het program ma worden afge\Verkt. Een verrassing was de nederlaag van Parlevliet, die in drie sets van Schie verloor <62 64 64), terwijl H. Hem mes niet minder dan 5 sets nodig had om over Poot te zegevieren. Het tournooi om de Zilveren Be vrij- dingsklok 1950 is gewonnen door het Haagse paar StamDeibert van H.V.V. Advertentie Ned. Wielren Unie Zondag 12 Aug. 2 uur Sprint amateurs. Achtervolging amateurs. Achtervolging professionals en onafhankelijker*. achter gr. motoren (één rit) Deelnemers o.a.: HIJZELENDOORN - SCHOTMAN SCHULTE-PETERS-v.EST-PRONK DE BEST BAKKER BIJSTER De aartsbisschop-coadjutor. Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink. zal in de komende week alleen Dinsdag audiën tie verlenen. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag 15 Augustus geen audiëntie verlenen. Piet en ik hebben onze onderlinge wedstrijd niet verder kunnen voort zetten. De volgende ronde van kunstaas contra levend aas is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Wegens zeer ver heugende omstandigheden! Wat meestal juist niet het geval is, wanneer een wed strijd wordt uitgesteld. Ge kunt dus ge rust wezen, geachte lezers, er is geen sprake van de pokken of zelfs maar de griep. Het is mijn oude vriend en leer meester Paddy O'Shea uit Ierland, die is overgestoken om een maand te blijven logeren. Van het Groene Eiland, waar hij mij leerde vissen op zalm en forel, is hij gekomen naar Nederland, waar over ik hem al zoveel vertelde. En, dat hij nu zelf in ogenschouw kan nemen. Hetgeen hij al had gedaan, toen hij uit de trein stapte waar ik hem afhaal de. Want hij maakte alras de opmerking, dat er plenty water was. maar dat het geen mooie stroompjes waren. En dat het land ijselijk vlak was. Natuurlijk, hii bekijkt het met het oog van de zalm visserman, die gewend is aan wilde, bruisende beken en riviertjes, die tussen de heuvels en i'otsblokken hun weg vin den naar zee. Daarom zei ik verder niets en troonde hem mee naar huis nadat ik voor zijn bagage had gezorgd. Zijn hen gels had hij de gehele reis bij zich ge houden, die vertrouwde hij aan de zorg van een ander niet toe. Zoals ge zult begrijpen waren we nog maar een paar uur thuis of allengs breidde ons gesprek zich uit tot de vis vangst. We haalden oude koeien uit de sloot en hij vertelde me, dat de eerste weken van het seizoen in Ierland veel te koud waren geweest voor goede vang sten. Maar dat nadien verbeteringen waren opgetreden én hij, eerst met spin- hengels en daarna met „Castle-Connell lOd", mooie zalm had gevangen. Vooral de Shannon en de Lee hadden goede ïesultaten opgeleverd. De Black water, waar ik zelf mijn grootste zalm had ge kregen, was minder dan andere jaren. Enzovoorts, enzovoorts. Tot diep in de nacht De volgende dag hebben we het kalmaan gedaan en heb ik hem zo'n beetje rondgeleid. Doch 's mid dags hadden we er allebei genoeg van en nog diezelfde dag hebben we voor bereidingen getroffen. Ik had hem ver teld over de Afsluitdijk en we besloten daarheen te vertrekken. Wat hij, toen we er een keer waren, over de Dijk zei, dat zal ik maar niet vertalen. Want als Paddy ergens zijn bewondering over uitspreekt, dan komen er veel en sterke woorden bij te pas. Aanvankelijk wei gerde hij te geloven dat het water aan oe ene kant zout en aan getij onderhevig was, terwijl het aan de andere kant van de dijk zoet was. Enfin hij heeft het ge zien en geproefd. En gelooft me weer. Ook toen ik hem zei, dat je aan de zee kant geep en makreel kón vangen en aan de andere snoekbaars en baars. Vooral die snoekbaars, daarvan wiiae Advertentie H Koopt geen „rommel", gebruikt (met en zonder pluim) hij meer weten. Want die komt in Ier land niet voor. Ik heb er een kwartier tje over gebabbeld en toen wist hij, wat hij weten wilde. Eigenlijk was dat al te veel, want een uur later had Faddy-boy vier snoekbaarzen. Waarvan eentje elf pond woog. Terwijl, deze man zichzelf eer. snoekbaars-specialist denkende, nog geen netje in het water had. Zulks dient om de bescheidenheid van de mens te rug te brengen tot meer normale propor ties. Bij mij dan! Vreemd genoeg niet bij Paddy, alhoewel vele Ieren vaak toch niet verstoken zijn van een luid ruchtige, goedbedoelde snoeverij. Mijn vriend, kalm en bedaard, blijft onder verheugende omstandigheden als goede vangsten zo mogelijk nog kalmer dan gewoonlijk. Ik geloof, dat hij zichzelf beschouwt als een eeuwige leerling. Nooit prikt hij. zich op. Altijd is hij ge negen wat van een ander aan te nemen op het gebied van de hengelsport. Wel- licht juist daardoor, zowel als door zijn doordachte manier van vissen, is hij ieder ander de baas. In ieder geval moet ik de man nog tegenkomen, die hem de loef afsteekt. Want ook met karperen dat hij nog nooit gedaan had, heeft hij Piet, die meegegaan was, en mij laten zien, wat hij wel mans is. De allereerste keer, dat hij op de karper vist, ziet hij kans om een spiegelkarper van achttien pond aan nylon 22/100 te vangen. Alsof het een brasem was. Aan een forellen-hengeltje voor de kunstvlieg. Natuurlijk, ik weet het wel. zonder geluk vaart niemand wel. Maar ondertussen lapt ie het toch maar. Zodat Piet en ik er stil van wor den. Df. Velen hebben op de Westelijke dam van de Lemster haven vooral gister middag genoten van het prachtige ge zicht, dat het IJsselmeer bood. Want niet alleen de „Skuts.ies" zeilden bij stormachtig weer, ook de visserssche pen zeilden traditiegetrouw onderlinge wedstrijden. De geldprijzen, welke de schippers met de wedstrijden verdienen, zijn ge woonlijk niet voldoende om de onkos ten aan hun schepen ce dekken. Niette min hebben de schippers dit jaar gre tig de mogelijkheid aangegrepen om op plaatsen, waar aanvankelijk geen wed strijden zouden worden gehouden, toch op het laatste ogenblik de strijd met elkaar aan te binden. Zelfs heeft men het initiatief genomen om ook te Sta voren op het IJsselmeer nog eens tegen elkaar uit te komen. Ook de eerstvol gende jaren zal er voor het aloude skutsje silen, zo verwacht men in schipperskringen, nog wel een moge lijkheid zijn In de klasse „aken" werd de LE 21 van A. Fleer eerste. In de klassen sloe pen en schouwen, resp. de LE 24 van M. J. Visser en de LE 49 van O. Poep- jes. In de morgenwedstrijden van de Skutsje!' hadden de zes aan de kam pioenswedstrijd deelnemende schepen met windgebrek te kampen. Bij stro mende regen dreven zij lang'zaam voort en de wedstrijdenroute kon slephts eenmaal worden gezeild. „De Twee Gebroeders" van C. Salverda te Stavo ren werd winnares, de „Ale" van W Pietersen te Drachten tweede. Bij de middagwedstrijd was de wind toegenomen, zodat men vier routes kon zeilen. Van het begin af had C. Salverda de leiding en hij wist weer als eerste door de finish te gaan. Tweede werd „De Twee Gebroeders" van U. Zwaga te Langweer, die reeds drie ja ren achtereen het kampioenschap heeft behaald. Voor dit jaar zijn de titel en de beker echter voor Salverda, doordat hij twee wedstrijden won. Gisteravond heeft de voorzitter van de „Skutsjecommissie", de heer S. van Manen, uit Drachten, de grote wissel beker met de kampioenswimpel 1951 overhandigd aan Salverda's stuurman Klaas van der Meulen Nu Neumeier, de slag van de gestuur de vier van Willem III, op medische gronden ontraden is dit seizoen nog te :oeien, leek het er op, dat ons land in deze ploeg voor de Europese kampioen schappen een van de grootste troeven verloren had. De Njord-crack Dutry van Kaeften heeft er echter in toegestemd Neumeier te vervangen en gisteravond heeft de Leidenaar voor het eerst op slag geroeid in de Willem III-ploeg. Dr. A. A. J. H. Marres, die namens de technische commissie van de Nederland se Roeibond, deze proefvaart in Leiden bijwoonde, verklaarde, dat de ploeg in de samenstelling Dutry van Haeften (slag), dr. Van der Meer, Reiding en Loek (boeg) zal worden uitgezonden. Door het opnemen van Dutry van Haeften in de gestuurde vier zal de twee met stuurman van Njord niet naar Macon gaan. In de eerste van de serie van drie wedstrijden welke het Nederlandse wa- terpoloteam deze week op het Engelse Kanaaleiland Jersey speelt, werd een ruime overwinning (90) behaald op het officiële Engelse zevental In alle onderdelen van het spel waren onze landgenoten superieur aan hun tegen standers die vooral in de laatste twee minuten totaal overspeeld werden. Onmiddellijk na het uitzwemmen nam de Nederlandse voorhoede bezit van de bal en binnen 30 seconden had midvoor Van Feggelen het leder reeds met een zwaai van een van zijn lange armen achter de Engelse doelman ge werkt Dadelijk hierop was Smol door gebroken en weer was Hardy gepas seerd voor hij er zelf goed en wel erg in haa. Maar de Hagenaar had de bal ontvangen terwijl hij zich in het tweemetergebiedo bevond en dus werd het doelpunt afgekeurd. De Engelsen k.-egen nu enkele kansen achtereen, maar de midvoor, Miller, miste een keer, ^geheel vrijliggend. terwijl Max van Gelder de andere schoten o£> uit stekende wijze stopte, Nederland bleef verder in de aanval en enkele minuten voor het verstrijken van de eerste speelhelft, had Van Feggelen voor de tweede maal succes. (02) Met deze stand brak de rust aan. Nederland leid de, maar ce cijfers waren niet m ver houding var, het grote overwicht. In de tweede helft begon de doelpun- tenmachine pas op volle toeren te draaien. Eerst was het Smol, die Hardy met een schijnbeweging verraste en de stand op 03 bracht. Nadat de Engelse voorhoede door slecht schieten en goed doelverdedigen van Van Gelder, een paar kansen om de achterstand in te halen had gemist, was het Bijlsma, die door snel opzwemmen scoorde Nog geen minuut later slaagde Miller er eindelijk in het net te vinden, maar hij had hierbij een overtreding begaan, zo dat de goal werd afgekeurd Met een van zijn befaamde rushes bracht aan voerder Braasem daarop de stand op 50 voor Nederland. Prachtig combi nerend bleef de Nederlandse ploeg in de aanval, terwijl de Engelsen, die dit hoge tempo niet gewend waren, ver moeid raakten. Toch konden Miller en Turner, de linksvoor, zich elk nog een keer goed vrij maken, doch hun scho ten belandden in de handen van Van Gelder De laatste fase van de strijd bracht nog vier Nederlandse doelpunten. Ach tereenvolgens voerden Braasem, Bijlsma. Korevaar (die de zieke Cabout ver ving) en Smol de stand op tot 09. In de negende ronde van het interna tionale schaaktournooi te Travemuende werden slechts drie partijen afgespeeld. De partijen KramerKieningen eii PrinsEnevoldsen werden afgebro ken. De stand is nu: 1. Heinicke 6%, 2. Prins 6 (1), 7. Kramer 3V& (2). ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m.: VARA: 7.00 Nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld",, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 solistenconcert, 12.05 gram., 12.33 Roemeens orkest, 13.00 nieuws, 13.15 accordeonmuziek. 13.50 gram., 14.00 jeugd, 14.20 harmonie-or kest, 14.40 koorzang, 15.15 residentie orkest, 16.20 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.35 gram., 17.05 sport. 17.20 gram., 17.30 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 in strumentaal trio en solist, 18.40 orgel en zang, 19.00 „Artist. Staalkaart". VPRO 19.30 „Passepartout", causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gram., 21.00 „Let op Uw tellen", 21.15 dansor- kest, 21.40 socialistisch commentaar, 21.55 Metropole orkest en solist, 22.25 „Onder de pannen", hoorspel, 22.45 accordeonmu ziek, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 gymn., 7.30 koorzang, 7.45 morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 clavecimbelrecital, 10.00 voor de kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram.,. 11.50 „Als de ziele luistert", 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muziek, 13.45 gram., 14.00 piano en or gel, 14.20 instrumentaal septet en solist, 14.40 mannenkoor, 15.00 kroniek van let teren en kunsten, 15.35 harmonie-ox'kest. 16.05 gram., 16.20 „Vreugden van xiet vliegen", causerie, 16.30 „De Schoon heid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 gram., 18.15 actualitei ten, 18.25 gram., 19.00 nieuws, 19.15 „Dit is leven", 19.21 actualiteiten, 19.27 gram., 19.52 journalistiek weekoverzicht, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.15 „Lichtbaken", 20.40 „Steek eens op, Heren!", 21.00 lichte muziek, 21.45 Wereld-Jamboree, 22.00 operettemuziek, 22.30 „Wij luiden de Zondag in", 23.00 nieuws, 23.15 Es peranto, 23.22 Radio Philharmonisch Orkest en solist. ENGELAND. BBC home service 330 m.: 11.00 orkestconcert, 14.30 orkestcon cert, 15.00 Schots orkest, 20.00 amuse mentsmuziek. BBC light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek, 13.45 orkestconcert, 15.15 lichte muziek, 16.00 militair orkest, 17.00 jazzmuziek, 18.45 „Join the navy to see the world", 21.10 symphonie-ork. en solisten, 22.15 dansmuziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 om roeporkest. 14.00 operettemuziek, 16.00 lichte muziek, 16.45 amusementsmuziek, 20.15 schlagermuziek, 21.30 dansmuziek, 22.25lichte muziek, 22.50 rhythmische muziek, 0.10 dansmuziek, 0.35 lichte mu ziek, 1.00 jazzmuziek. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 klassieke mu ziek, 16.00 balletmuziek, 16.15 Ethnische muziek, 20.00 omroeporkest en solisten, 21.15 lichte muziek, 22.15 verzoekpro gramma, 23.05 jazzmuziek, 23.30 gram. 484 m.: 14.00 verzoekprogram., 20.15 orkestconcert, 22.15 lichte muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 orkestconcert, 16.50 kamermuziek, 20.15 orkestconcert, 23.25 kamermuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5