Revolutionnairen in Oost- Sumatra worden aangepakt Militairen en de politie houden razzia 's Duits motorschip op de Noordzee vergaan Geheimzinnigestranding te Scheveningen Eisenhower is niet tevreden over Europese defensie WEST-DUITSLAND MET STAKING EN SABOTAGE BEDREIGD l: Roden leggen een kaart op tafel in Kaesong Gematigder generaal toon Nam van II 1 Vrouw van Franse minister vermoordt haar echtgenoot Denen redden bemanning Kamerlid Burger krabbelde aan land Ulbricht spoort jonge commu nisten ertoe aan Tanks in straten van Medan Gewapend conflict Peru-Ecuador Omdat zij hem zo zelden zag Drie boerderijen prooi der vlammen Oplossing bij N.V. Jongerius? Bemanning was onvindbaar Kindje door vracht auto overreden Tot hoofd en hart Dr. Verhage geen voorzitter MAANDAG 13 AUCUSTUS 1951 75ste JAARGANÓ No. 25148 BENOEMING VERSTOORT GELUK Geval van brand stichting? DINSDAG Geboden Vasien- en Onihoudingsdag """"""'""iiiiiiiiinmniiiiuiiHiiuuiumuuuuiiuuuuu Vijf zwaar gewonden in Ambonezenkamp Pro en contra de „Republiek" Baldadig optreden van Korea-vrij willigers In Roosendaal Drie Nederlanders bij Bern verongelukt w rlUKKIO bejcteifcubmj. NOORSE WANDELSOKKEN I De juiste toedracht Twee gewonden bij botsing te Doesburg In 1950 was orrtsparing drievoudige van thans Witboek O.-Duitsland Witboek Radio Peking begrijpt eisen met A van Bond van Bloembollen- handelaren Toenemend aantal faillissementen Onderzoek in oude grot fMni BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter Hoofdredacteur Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In geheel Oost-Suinatra zijn Zaterdag grote razzia's uitgevoerd, waarbij hon derden personen werden gearresteerd. In Medan werden bij het aanbreken van de dag alle hoeken der straten bezet door militairen en politie, die iedereen, ook hoge ambtenaren en militairen zonder speciale opdracht, terug stuurden. Een uitzondering werd gemaakt voor artsen en voor personeel van de gezondheidsdienst en de radio. Het spoorweg-, telegraaf- en telefoonver keer werd volledig stilgelegd. Door de straten patrouilleerden tanks en pantserauto's; af en toe reden opgeëiste autobussen voorbij, waarin de ar restanten werden vervoerd. echter enigszins verzwakt door kran tenberichten, volgens welke „arresta ties op grote schaal misschien ver wacht konden worden". Hierdoor gewaarschuwd, wisten sommige van de gevaarlijkste elementen zich Zater dag aan de genomen maatregelen te onttrekken. Radio Medan riep een bekendmaking om van de plaatselijke militaire com mandant, waarin werd medegedeeld, dat iedereen in huis moest blijven in ver band met een „oefening". De radio zond voorts de rede uit, die president Sukarno uitsprak tijdens het bezoek, dat hij kort geleden aan Medan bracht. Om drie uur in de middag kondigden sirenes van de politie het einde van de „oefening" aan. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men aan Aneta, dat de actie gericht was tegen georganiseerde en on georganiseerde verstoorders van orde en rust in welke vorm ook. waarbij de be vindingen bewezen, dat de aanmoediging van bepaalde zijde geschiedt, zoals ook vermoed werd naar aanleiding van de gebeurtenissen, die kort geleden op Java voorvielen. Het element van verrassing werd Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Ecuador deelde Zondag mede. dat Peruaanse troepen sinds Donderdag vier aanvallen hebben uitgevoerd op grenstroepen van Ecuador. De jongste aanval gebeurde Zondagmorgen. De ge vechten werden gevoerd in het gebied van Moreno en Gualingo, in de provin cies SantiagoZamora (Zuid-Oost-Ecua- dor), aldus het ministerie. Pierre Chevaliier, de Franse staats secretaris voor technische opleidin" jeugd- en sportaangelegenheden is nauwelijks 24 uur na zijn benoeming te Orleans door zijn echtgenote met vjjf revolverschoten vermoord, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Hij was tot aan zijn dood burgemeester Van Or leans. Onmiddellijk na het gebeurde meldde mevrouw Chevaliier zich bij de politie en bekende, dat zij haar echtgenoot uit jaloezie had vermoord, omdat zij hem de laatste tijd zo zelden zag. De politie van Orleans verklaarde tegenover de pers, dat mevrouw Chevaliier een zeer nerveuze indruk maakte. Chevaliier, die arts was, is tijdens de Duitse bezetting lid geweest van (Van onze correspondent! De Nijmeegse brandweer moest gis teravond tot driemaal toe voor brand uitrukken. Omstreeks kwart over negen kwam de eerste melding binnen, dat in Leut. een dorpje onder BeekUbber- gen bij Nijmegen, brand was uitgebro ken in de grote boerderij van de land- houwer Jeuken. Een uur later rukten de mannen opnieuw uit, omdat de kapi tale boerderij van de broer van de land bouwer Jeuken op de grens van Erle- com, op twee km. afstand van de eerste hoeve, brandde. Weer een uur later kon de brandweer de derde boerderijbrand op één km. afstand van de tweede te lijf gaan. De blussingen verliepen" vlot en alle drie de woonhuizen bleven gespaard. De veestapels leden geen verliezen. Wel is er van de inventaris en het pas binnen gehaalde hooi veel verloren gegaan. Naar men ons mededeelt, is de moge lijkheid, dat de brand van de ene op de andere boerderij is overgeslagen uitge sloten. Men vermoedt hier met een geval Van brandstichting te doen te hebben. In het laatste geval blijkt de brandstich ter wel punctueel te zijn geweest. Een en ander heeft veel ontsteltenis onder de buurtbewoners veroorzaakt. De scha de valt moeilijk te schatten. Kort geleden heeft de directie van de N.V. Jongerius Constructiewerkplaats te Utrecht bij het Gewestelijke Arbeids bureau een ontslagaanvrage ingediend Voor circa zevenhonderd arbeiders, vrij wel de gehele personeelsbezetting. Dit hield verband met gebrek aan liquide h'iddelen. Waar de constructiewerk- Plaats nog voor jaren orders heeft lopen en eveneens werkt voor de Nederlandse regering, zijn over deze ontslagaanvrage departementale besprekingen gevoerd. Naar wij vernemen, is de kans groot, dat deze besprekingen tot een oplossing Van de bestaande moeilijkheden leiden. doorwerken van het bedrijf zou ''iermede verzekerd zijn, zij het dat een geringe inkrimping van de personeels- ezetting wel in de bedoeling ilgt. Bin- "en enkele dagen valt hierover de be- slissing. """""""iimiiimiiii de verzetsbeweging. Na da oorlog werd hij lid van het parlement, als aanhanger van de links-radicale groep van Pleven, en vervolgens burgemees ter van Orleans. Hij was Zondagmorgen v.roég uit Pa rijs vertrokken op weg naar Chatillon- sur-Loire, teneinde daar de zitting van een landbouwcommissie bij te wonen. Bij het passeren van Orleans verzocht hij zijn chauffeur hem bij zijn woning af te zetten en op hem te wachten. Tien minuten later klonken revolvei'schoten. Chevaliier werd op slag gedood. IMIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllillllllfMI llllllltlllllll In het woonoord Schattenberg zijn Zondagmiddag ongeregeldheden voor gekomen tussen een aantal Ambonezen, die het bureau „Republiek Zuid- Molukken" zijn toegedaan, en overige kampbewoners. Een Ambonese familie, die enkele vertegenwoordigers van de „Republiek Zuid-Molukken" had uitgenodigd, moest al spoedig ervaren, dat verscheidene van hun medebewoners hiertegen be zwaar maakten. De onenigheid liep zo hoog, dat er handtastelijkheden ont stonden en er met stenen geworpen v/erd. Hierbij werden vijf personen, onder wie een der vertegenwoordigers van de „Republiek", ernstig gewond. De laatste werd naar het zieken huis in Assen overgebracht, de vier an dere ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis in Westerbork vervoerd. In de gemeenteraadsvergadering van Roosendaal hebben de raadsleden W. Moerings (KVP) en M. Koppenol (PvdA) zich beklaagd over misdragin gen van Korea-vrijwilligers. Zij vroegen de burgemeester maatregelen te nemen, opdat ergerlijk optreden van de vrijwil ligers voortaan kan worden voorkomen. Volgens deze raadsleden loopt het met de baldadigheid de spuigaten uit. Veel bewoners van de huizen, gelegen aan de toegangswegen naar de Engelbrecht van Nassaukazerne, ondervonden er grote hinder van. Zondagmiddag is een auto met vijf personen te Soubey (gemeente Pruntrut in het kanton Bern) in de ri vier de Doubs gereden. De bestuur der van de auto, de te Bazel wonende Nederlander Van der Wolk, en een der passagiers konden de wal zwemmend bereiken. De echtgenote van de bestuurder en haar beide kin deren van 6 en 2.'/, jaar verdronken. Het stoffelijke overschot van de vrouw kon geborgen worden, die van de kin deren zijn nog niet gevonden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De uit twee koppen bestaande beman ning van het 130 ton metende Duitse mo. torschip „Anneline" zal waarschijnlijk niet gedacht hebben er nog het leven af te brengen toen eerst de kapitein in een zware storm overboord sloeg en de lichtmatroos daarna in zijn eentje moest trachten het scheepje, dat dertig graden slagzij maakte, boven water te houden. De „Anneline" was met hout geladen op weg van Zweden naar Keulen- Er waren slechts twee mannen aan boord: de kapitein Karl Kruse en de licht matroos Smit. Een derde bemanningslid was in Zweden ziek achtei gebleven. De reis verliep aanvankelijk gunstig, doch in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. begon het zwaar te stormen uit het Noord-Westen en de windkracht groeide aan tot negen. Des nachts om vier uur wilde de kapitein ter hoogte van het lichtschip Wezer bijdraaien, doch de deklast hout ging bij deze ma. nocuvre schuiven en de „Anneline" maakte al spoedig slagzij. Kruse wilde de deklast doorkappen, doch viel bij deZe poging over boord, gelukkig met zijn zwemvest aan. Matroos Smit deed wanhopige pogingen het scheepje drijvend te houden en tevens in de huurt van zijn kapitein te blijven. Tot beider geluk passeerde later op korte afstand het Deense s-s. „Ken tucky Smit wist de Deen te beduiden, dat zijn kapitein in het water lag. De „Kentucky" draaide bij en slaagde erin Kruse. die toen reeds twee uur in het water had gelegen, op te pikken. De be manning van de „Kentucky" beduidde Smit over boord te springen. Dit deed hij en kort daarop werd ook hij aan boord van de „Kentucky" gehesen. De „Anneline" was toen reeds een wrak en kreeg zware zeeën over. De „Kentucky" heeft na de redding een telegram gezonden naar de loods boot van Hoek van Holland, die de twee schipbreukelingen overnam en hen in de Hoek aan wal bracht. Het wrak van het ranke jacht, thans een prooi voor de jutters. 3- Er heerst ontevredenheid onder hoofdofficieren te Washington ten aan zit" van het politieke, economische en militaire beleid. Volgens enige senatoren wordt dit standpunt door Eisenhower gedeeld. 4. Het zal ongeveer één milliard dollar kosten om in Frankrijk vliegvel- De Haagse politie heeft twintig uren nodig gehad om een raadselachtige schipbreuk, die zich Zaterdagavond te Scheveningen voordeed, op te lossen. Om kwart voor elf die avond was n.l. een jacht op het Noorderhavenhoofd te pletter gelopen. De twee mannen, die zich in de boot bevonden, sprongen er uit en reden aanstonds per auto weg. Eerst veel later kwam vast te staan, dat het jacht „Caro" genaamd het Tweede Kamerlid mr. Burger aan boord had gehad, die met een Gronin ger schipper een tochtje op de Noordzee had gemaakt. taxi. die niets met de rit van mr. Bur ger naar Dordrecht te maken had. De heer P. J. Bruinink. havenmeester van de Rijkswaterstaat, belast met het toezicht op de Scheveningse buitenha ven, deelde na de schipbreuk het vol gende mede: „Ik stond juist op het punt om naar bed te gaan. toen er twee da mes bij meaanklopten met de bood schap, dat er een schip op het Noorder- hoofd was gelopen. Toen ik me er heen begaf, kwamen op de havenmuur twee mannen van een jaar of dertig op me toelopen. Ze waren doordat. „Waren jullie maar met zijn tweeën?" vroeg ik. „Ja" zeiden ze. Ze liepen meteen door. Ik ging hen achterna en vroeg waar ze heen gingen. Daar gaven ze echter geen antwoord op. Ze stapten in een wach tende auto en reden met grote snelheid weg." De politie was spoedig met enkele jeeps ter plaatse en gaf opdracht naar de drenkelingen uit te zien. Later ver scheen ook nog een. oproep van de wachtcommandant van de Haagse re cherche Rond deze schipbreuk is er ook nog een spel van vergissingen geweest. Toen de Haagse taxi, die mr. Burger van Scheveningen naar Dordrecht bracht, huistoe keerde, werd deze te Rotter/am aangehouden. Hier ver telde de taxichauffeur wie hij ver voerd had en waarheen. Tezelfdertijd reed een auto, die te Voorburg onder Den Haag werd gestolen, op een Rot terdamse taxi on de Aelbrechtskade te Rotterdam. De Haagse taxi werd later heengezonden, nadat contact met de politie in de Residentie was opgenomen. Tijdens de Zondag zijn heide gebeuf "nissen verwisseld en bij informatie bij de Rotterdamse nolitie werd verteld, dat de Haagse taxi dooi de gestolen auto werd aangereden en ''at de chauffeur zijn geheugen ge deeltelijk had verloren. De man. die werkelijk zijn geheugen had verloren, was de chauffeur van de Rotterdamse Heb jacht „Caro" was Zaterdag van Cadzand naar Scheveningen vertrok ken. Ondanks het vrij zware weer be reikte de „Caro" de Scheveningse ha ven, nadat men op Hoek van Holland mis gevaren had. Het lag reeds met ge streken zeilen binnen de pieren, toen de motor afsloeg. Door uitstromend getij is de „Caro" toen weer naar zee gezo gen en daarna tegen de buitenkant van het Noorderhavenhoofd geslagen. Het jacht sloeg stuk en was daarna redde loos verloren. Koud en nat krabbelden mr. Burger en de schipper met veel De negen Amerikaanse senatoren, die onlangs een tocht door West-Europa ge maakt hebben in hun kwaliteit Van leden van een subcommissie voor de buiten landse betrekkingen, hebben Zondag in een rapport de volgende punten naar voren gebracht. 1. Er heerst ontevredenheid in het hoofdkwartier van Eisenhower! over het feit, dat. terwijl de Verenigde Staten sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog hun landstrijdkrachten verdubbeld hebben, de West-Europese landen hun legers slechts met twintig procent hebben uitgebreid. Aan het eerste punt wordt toegevoegd, dat de deelnenver.de landen aan het Noord-Atlantische Verdrag zich hebben verbonden het aantal divisies, dat aan generaal Eisenhower ter beschikking staat,, in 1952 met 75 procent te verhogen. 2. Spanje en Joegoslavië moeter. worden betrokken in de defensieplannen voor Europa. De behoefte van Spanje aan militaire en economische hulp wordt ge schat op 400 millioen dollar. den voor jachttoestellen in te richten, een gedeelte hiervan zouden de Verenig de Staten moeten bekostigen. 5. De economische hulp moet aller eerst gebruikt worden om bevriende naties te helpen bij het versterken van haar individuele en collectieve defensies. 6. De handel tussen Oost en West mag niet leiden tot een versterking van het Russische oorlogspotentieel ten koste van Europa. In het Schuttevaartje te Brunssum is Zaterdag het tweejarig zoontje van de familie Van de W. onder een rijdende vrachtauto geraakt. De kleine was op de treeplank gaan zitten, toen de auto stil stond en sprong er, zodra het voertuig begon te rijden, af. Hierbij kwam het kind te vallen. Een wiel reed over zijn hoofdje, waardoor het op slag gedood werd. Een bestelwagen uit Lier (Z.-H.) is Zondag in de bocht van de zg. Ellecomse Draai te Doesburg tegen een achter eer. boom geparkeerde werkwagen van de Wegenwacht gebotst. De bestuurder van de bestelauto, E. van S., en zijn echtge note werden ernstig gewond naar het ziekenhuis in Velp vervoerd. De voertui gen werden beschadigd. moeite tegen het havenhoofd omhoog. Zij waren zéér moe en hebben direct een taxi gepakt om naar Dordrecht te rijden. Dit mede in verband met de ge zondheidstoestand van de tachtigjarige moeder van mr. Burger en om zijn vrouw niet ongerust te maken. Na een stevige maaltijd en een flinke slaap heeft mr. Burger Zondag de schipper, die tamelijk overstuur was. met een auto naar huis gebracht. Hij hoorde pas bij zijn terugkomst, dat de Haagse po litie de twee mannen, die bij de schip breuk betrokken waren, zocht. Mr. Burger was verbaasd over het „lawaai" dat gemaakt was om het stran den van het Belgisch jacht, waarover hij de beschikking had. Het was een heel simpele zaak, die door de meest domme samenloop van omstandigheden tot een geheimzinnige geschiedenis was uitgegroeid. Boven dien waren aan boord van de „Caro" nog kleren van zijn echtgenote en diie hebben waarschijnlijk bijgedragen tot de legende, dat er misschien nog wel een derde persoon aan boord van het zeiljacht moest zijn geweest. Vernomen wordt dat de „Caro", een zeewaardige „Hogaars", gebouwd naar Zeeuws-Vlaams type, was. Het schip was eigendom van baron Opzoomer te Antwerpen, een vooraanstaand lid van de Koninklijke Belgische Jachtclub. Met de „Caro" heeft de eigenaar aan vele jachtraces over zee deelgenomen. Aangezien baron Opzoomer deze zomer weinig gelegenheid had om te zeilen, heeft hij ziin eigendom in bruikleen af gestaan aan zijn sportvriend', oud minister Burger. In de maand Juli werd bij de Rijks postspaarbank ingelegd f25.443 903 (Juli '50: 22.057.285en terugbetaald f 31.445.973 (40.200.681). De ontsparing beliep in Juli van dit jaar dus f 6.002.070 tegen f 18.143.396 in Juli 1950. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over wegend matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zon; 5.20—20.08. Maan: 19.12—0.54. Zondagavond heeft Walter Ulbricht, de vice-premier van Oost-Duitsland en de sterkste man in de Oost-Duitse communistische party, in een rede W'est-Duitsland met sabotage en stakingen bedreigd, indien het zich zou herbewapenen. Ulbricht sprak in Oost-Berlijn op een bijeenkomst, waar prijzen voor productie-records werden uitgereikt. Hij spoorde de communistische jeugd in West-Duitsland aan de Westelijke defensiemaatregelen te saboteren en „alle mogelijke stakingen uit te lokken". „De lieden., die verantwoordelijk zqn voor het verbod van de F.D.J. in Wcst- Duitsland, zuilen daar nog eens voor boeten", riep Ulbricht tenslotte uit. Zijn gehoor bestond uit 50.000 deelnemers aan het Berlynse jeugdfestival. plein, waar zich de leden van het Oost- Duitse politieke bureau hadden opge steld, onder leiding van minister-presi dent Otto Grotewohl. president Wilhelm Pieck en de waarnemend minister-pre sident Walter Ulbricht. Honderduizenden jeugdige commu nisten marcheerden intussen Zondag lusteloos door de verlaten straten van Oost-Berlijn; een betoging die het hoog tepunt moest vormen van het commu nistische jeugdfestival in deze stad. De deelnemers betoogden voor vredesbe sprekingen tussen de vijf mogendheden, doch richtten zich tegelijkertijd tegen president Truman, generaal Eisenhower en andere geallieerde leiders. Onder een loodgrijze hemel trokken de eindeloze colonnes over „Unter den Linden" naar het enorme Marx-Engels- Het Marx Engelsplein was afgezet De wijze hoort; de onverstandige neemt vaak het woord. door gewapende, in bruine hemden gestoken leden van de volkspolitie. terwijl vele honderden gewone leden der volkspolitie zich langs de route van Unter den Linden tot de Bran denburger Tor hadden opgesteld. Op een druk bezochte persconferentie in Oost-Berlijn heeft de Oost-Duitse regering Zaterdag naar aanleiding van het Wereidjeugdfestival, een witboek uitgegeven over „de Brits-Amerikaanse interventiepolitiek in West-Duitsland en de wederopstanding van het Duitse im perialisme". Het door de „nationale raad" van Oost-Duitsland uitgegeven document beschuldigt de regeringen van de drie grote Westelijke mogendheden ervan doelbewust de verplichtingen van Yalta en Potsdam te schenden. De Oost-Duitse eerste minister, Otto Grotewohl, legde op de persconferentie de nadruk op het niet-militaire karak ter van de volkspolitie. Zij bestond volgens hem voor 90 pet. uit arbeiders en had tot taak, de vreedzame opbouw van de Oost-Duitse republiek tegen spionnen en saboteurs te beschermen. Walter Ulbricht, de vice-premier, kon digde een „meedogenloze vernietiging" aan van „allen, die in opdracht van spionnag'ecentralen der imperialisten ge organiseerde misdaden begaan". Na de onderhandelingen, die vandaag en gisteren in Kaesong zijn gevoerd, koes teren Westerse politieke waarnemers in Korea weer enige hoop, dat de beide delegaties in de naaste toekomst bij de besprekingen over de gedemilitariseerde zone eindelijk vooruitgang zullen boeken. Die hoop was gebaseerd op verwachtingen, die de Noordelijke delegatie Zondag had gewekt, door een kaart ter tafel te brengen waarop hun gedemilitariseerde zone cn die welke de geallieerden wensen waren aangetekend; en voorts door uit latingen van de radio der tegenpartij, waaruit bleek, dat de tegenpartij een compromis nog steeds mogelijk acht. De twee-en-twintigste bijeenkomst in Kaesong leverde gisteren volgens het of ficiële geallieerde communiqué weliswaar geen tastbaar succes op, en ook heeft de UNO-woordvoerder. brigade-generaal William Nuckols. gewaarschuwd tegen te groot optimisme, maar toch had die bijeenkomst kennelijk uitzicht op latere vorderingen geboden. Generaal Nam II, leider van de Noordelijke delegatie, bleek Zondag hardnek kig vast te houden aan de eis dat de 38e breedtegraad demarcatielijn moet wor den, maar zijn toon was gematigder dan gewoonlijk- Ook de besprekingen van vandaag, die tachtig minuten duurden, hebben nog geen tastbaar resultaat ople- verd. De roden hebben tijdens deze 23ste bijeenkomst een aanbod van de geal lieerden, om tijdelijk de kwestie van de gedemilitariseerde zone te laten rusten, van de hand gewezen. Verdere berichten over het verloop van de strijd aan het Oostelijk en het Westelijk deel van het centrale front waren niet te verkrijgen. Geallieerde eenheden bleven patrouille-acties uit voeren, echter zonder voeling te krij gen met de vijand. Luit-generaal Milburn, die in Korea het eerste Amerikaanse corps heeft aan gevoerd. verklaarde Zondagavond, dat verscheidene communistische gevange nen bericht hadden de vermiste gene- raal-majoor William Dean gezien te hebben als communistisch gevangene. De Noordelijken hadden tijdens eer dere bijeenkomsten tweemaal geweigerd een blik te slaan op kaarten die de geallieerde delegatie ter verduidelijking wilde tonen. Daarom achtten waarne mers het een gunstig teken dat de Nbor- delijken Zondag zelf een kaart ter tafel hebben gebracht. Na afloop van de bijeenkomst van Zondag deelden Wilfred Burchett en Alan Winnington, twee journalisten die voor West-Europese communis tische dagbladen werken, mede. dat zi.i de indruk hadden dat beide partijen zeer goed tot overeenstemming zouden kunnen komen indien Admiraal Joy zich bereid wilde tonen mede te delen welke demarcatielijn de geallieerden precies wensen en als de geallieerden zich genegen wilden tonen een compro mis te sluiten. Zij meenden dat gene raal Nam II het spel van geven en ne men zou willen spelen indien de ge allieerden de frontlijn als demarcatie lijn wensen. Radio Peking drong vanmorgen bij de geallieerden aan op een duidelijke uit eenzetting van de gestelde eisen. Een vijandelijke eenheid van naar schatting twee compagnieën sterk heeft gisteren ten Noorden van Inje een uit val gedaan naar de geallieerde linies en de verbonden troepen van een heuvel verdreven, na 200 mortiergranaten op de geallieerde stellingen te hebben af gevuurd. De verbonden troepen gingen tot de tegenaanval over, maar volgens een of ficier van de Voorlichtingsdienst waren geen verdere berichten over de situatie beschikbaar. In een sector ten Noord- Oosten van Koemhwa kon echter een tweede vijandelijke aanval worden af geslagen. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen heeft dr. A. J. Verhage zich niet bereid verklaard het voorzitterschap van de Bond van Bloembollenhandelaren op zich te nemen. Middels een brief heeft dr. Verhage dit intussen aan het hoofd bestuur van de bond medegedeeld. Totaal uitgesproken faillissementen over de maand Juli 1951, J34 (117) te verdelen als volgt: In de prov. N.-Holland (excl. A'dam) 12 (20), A'dam 31, (18), Z.-Holland (excl. Den Haag en R'dam) 17 (11), Den Haag 14 (13), R'dam 7 (10), Utrecht 6 (9), Gelderland 13 (2), N.-Brabant 9 (20), Limburg 5 (7), Zee land 2 (0), Friesland 0 (6), Groningen 6 (0). Drente 2 (0), Overijsel 10 (1). Het totaal uitgesproken aantal faillisse menten van 1 Januari t.m. 31 Juli 1951, be draagt 1084 (973). Tussen geplaatste cijfers zijn over de zelfde periode van 1950. In het kleine Fran se dorpje Licq !Athe- rey bu de Spaanse grens zijn onder zoekers afgedaald in een pr'aehistori- sche grot, zoals er de laatste jaren verscheidene in Frankrijk ontdekt zijn. De Belgische hoogleraar Cosijns is leider van het onderzoek. Deze rots in de Pyre neeën de „Gouf- fre de la Pierre St. Martin" is al lang bekend, maar er, is nog nooit een gron dig onderzoek naar ingesteld. De na men van de heren, die, voor zij de af daling in de diepe spelonk beginnen, nog eens overleg plegen, zijn (vcm links naar rechts) de heren Levi, Ter- rot, Cosijns enJan- son.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1