Sportieve Engelse gasten hartelijk ontvangen SPORTNIEUWS Wielerronde bracht intense spanning N.vanBREEMENsCp ®P huisdyvarioUyÜA „Zang en Vriendschap" kreeg eerste prijs te Keulen Namen van Nederlanders uit Rusland „Nederlands-Engelse vriendschap van het grootste belang" Uitwisseling Derby-Haarlem HERINGA WUTHRICH HAARLEMMERS FAVORIET IN BEVERWIJK Een halve eeuw geleden Extra-bulletin bracht nieuws bij de Haarlemmers MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 ONTVANGST OP HET STADHUIS „PERZIK EN PRUIM" Burgerlijke Stand KAMER VAN KOOP- HANDEL TE HAARLEM Orgelbespeling v ZOMERAVOND. VOETBAL WATERPOLO Waterpolotoufnooi H.Z.V. BASKETBALL Eerste nederlaag van de Sportbond 'n TIP VAN BOOTZ De nieuwelingen De sterrit Nederlandse Volleybal Bond Afd. Haarlem WASSERIJ DUYN Chauffeur kreeg klap van schroefblad Pastoor Van Eeden aangereden ZANDVOORT Terug uit de Missie Voetbal Opbrengst collecte As van raketmolen gebroken Geen vuurwerk LAATSTE NIEUWS De onfortuinlijke zeereis van mr. Burger Beurs van Amsterdam o o „Ik ben erg blij dat ik meegekomen ben", zei gisteravond mrl Z. P. Grayson, de grijze burgemeester van de stad Derbytoen hij klokslag half tien op het eer ste perron de hand schudde van zijn Haarlemse collegamr. Cremers En' dat hij de tolk was van alle honderdzevenentwintig Engelse gasten, bewees de enthou siaste manièr, waarop zij de trein uitsprongen en het hartelijke „welcome" van hun vele Haarlemse sportvrienden in ontvangst namen. Dit was het begin van de zoveelste sportuitwisseling tussen de beide steden Een gulden traditie, niet gebouwd op scoringcijfers en glorieuze overwinningen, maar op de rots van een sportieve vriendschap, diezoals burgemeester Grayson zeide, voor een goede verstandhouding tussen Nederland en Engeland van het grootste belang is. In de boottrein, die zo juist uit Hoek van Holland vertrokken was, zaten wij tegenover mr. John Hill, een van de ini tiatiefnemers van deze sportuitwisse ling, die nu reeds voor de vierde keer naar Haarlem kwam. „We hebben een prettige reis gehad", vertelde hij. „Van morgen om twaalf uur zijn we uit Derby vertrokken en ruim twee en een half uur later zaten we op de „Prinses Beatrix" van de Stoomvaart Mij. Zee land,- die ons van Harwich naar Hoek van Holland heeft gebracht. Ondanks de storm en wat regen verliep de over tocht zonder moeilijkheden. Natuurlijk zijn we allemaal erg blij, dat we straks in Haarlem zijn". Toen de Engelse gasten om zeven uur in Hoek van Holland arriveerden, wer den zij ontvangen door de heer F. Hel- lemink van het sportcomité en de heer A. Moen van het stadhuis. Naast burge meester Grayson en zijn echtgenote be vonden zich onder de officiële gasten de wethouders van Derby, mr. Bowner en mr, Johnson, die, evenals mr. Hill, door hun echtgenoten vergezeld wer den. Van de honderdzevenentwintig dames en heren zullen er zesentachtig aan de verschillende wedstrijden deel nemen. Gevraagd naar wat hij van de komen de sport-ontmoetingen verwachtte, ant woordde Mr. Hill: „In de eerste plaats hopen we een prettige week te heb ben. Als we veel winnen is het prach tig, maar verliezen we meer. dan is het ook best. Onze goede relaties met de Haarlemmers zijn immers van gro ter belang dan de uitslagen van de wedstrijden. Niettemin zijn onze men- Advertentie HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende Teleioon- installaties Toen de Nederlandse toneelspeler en schrijver Herman Bouber in 1918 een klucht schreef, waarin hij de ijdelheid ei: de verwaandheid van net dilettantis me aan de kaak stelde, koos hij daar voor het Nederlands-Joodse milieu van de compagnons Perzik en Pruim, han delaars in zuidvruchten. Evenals „Pot- asch en Perlemoer" voldoet dit stuk dan ook aan de eisen, die men al dan niet aan zo'n daverende klucht mag stellen. De oorzaak van het succes, dat men in de loop der jaren met dit spel be haald heeft, moei dan ook met in de eerste plaats gezocht worden in het wei nig belangrijke hoofdmotief, doch wel in het humorrijke milieu van Joodse handelaars met hun grappige tongval en drukke gesticulatie. De familie Perzik is verzot op comediespelen en gaat zich op aandrang van een onbetrouwbare toneeldirecteur aan het beroepstoneel wagen. Perzik gaat zelfs ze ver, dat Hij zich door de compagnon Pruim laat uit kopen, zich geheel aan het toneel wijdt en zelfs de regie van een middeleeuws stuk gaat voeren. Het is een hachelijke onderneming, die in een débacle ein digt. Als hij dan van alles berooid is, neemt zijn compagnon hem in de zuid- vruchtenhandei terug en rest,ons nog de waarschuwing, dat het verstandiger is bij de eigen leest te blijven dan aan een onbekende weg te timmeren. Vooral het tweede bedrijf waarin een repetitie van het middeleeuwse stuk wordt vertoond, leent zich uiteraard bij zonder tot overdrijven en de leden van Bcubers gezelschap hebben deze gele genheid dan ook behoorlijk uitgebuit. Vooral Netty Hart ais de Volendamse dienstbode, die plotseling de allures van een jonkvrouw moet aannemen, speelde er evenals Max Tailleur, de pseudo-re- gisseur, flink op los. Pas in het laatste toneel van het der de bedrijf kwam men tot een waarlijk stuk volkstoneel. Hier was het dan ook Herman Bouber als Pruim, die ons zijn natuurlijk talent weer eens kon tonen op die echt rustige, maar aangrijpende manier. Samen met Bep Mouton en Max Tailleur bereikte hij hier een hoogte punt. dat wij beter konden waarderen dan de overdreven kluchtige scenes, die niettemin de halve zaal gelegenheid ga ven meermalen de hele zaal van het Concertgebouw bijkans af te breken. GEBOREN: C. Pieters—Koopman, z; S C. W. Witte—le Febre, z; J. M. Lam- bóo.Hummels, z- W. H. van Steijnen van Vliet, d; J. M. LambooHtimmels, d; P. HollemanBestenbreur, d; M. M. C. van den BeidSprokholt, d; T van Böggetvan Kempen, 2 d; M. E. Kei lerKuneman, d. ONDERTROUWD: A. Wassenberg en W. J. Hardebil. GETROUWD: H. Senten en W. van Beek. OVERLEDEN: G. P. Breetveld, 72 i„ Zaanenstraat; R. LamHaringa, 88 j„ Madoerastraat; W. Korte, 79 j„ Van Olststraat; W. C. Bos, 64 j„ Kleine Houts -aat; C. Hartman, 59 j„ Gen Bo- thastraat; E. W. de FoeljaegerRis, 84 j., Gaelstraai; J. Kraak, 30 j„ Pegasus- straat; C. W van MeursKoek, 60 j., Oost-Indiëstraat. sen goed getraind en natuurlijk erg enthousiast". Tijdens de reis was Mr. Hill nog zo vriendelijk ons te introduceren bij Derby's burgemeester, die op zijn beurt ook gaarne bereid was het een en an der te vertellen. „Aan mijn bezoek aan Holland be waar ik de prettigste herinneringen", aldus Mr. Grayson. „Dat was in 1949, toen ik in Amsterdam een Internatio nale Water-conferentie bijwoonde. De hartelijke ontvangst die we'toen geno ten hebben zal ik niet gauw vergeten. Ik geloof zeker, dat het nu niet anders zal zijn en daarom ben ik blij dat ik meegekomen ben". „Wat is uw mening over de sportuit wisseling Derby-Haarlem?". „De sport is niet het belangrijkste. Zelfs niet de vriendschap, wanheer deze beperkt blijft tot onze twee steden. Deze vriendschap kan echter zeer veel gaan betekenen, als zij gebruikt wordt om de onderlinge verstandhouding tussen Ne derland en Engeland te verstevigen. Uit dat oogpunt bekeken is deze onderne ming van groot belang". Inmiddels minderde de trein z'n vaart en kwam er beweging in het wat ver moeide gezelschap, dat overigens in een beste stemming verkeerde. Dez« was niet minder goed in de stations cht- kamer, waar de dames en heren na de aankomst werden ondergebracht. Er waren vele nieuwe gezichten bij en het was er zo ontzettend druk, dat het wel even duurde voordat iedereen zijn Haarlemse gastheer of gastvrouw had gevonden. Hierna beklom de heer S. Heyers, in specteur van lichamelijke opvoeding, een stoel, om zich boven de menigfe te verheffen en in een hartelijk speechje de Engelse vrienden welkom te heten. Hij vervulde hiermee de taak van de voorzitter van het comité, wethouder D. Geluk, die uit Groningen telefoneer de. dat hij door een onvoorzien opont houd niet tijdig aanwezig kon zijn. Toen het toespraakje van de heer Heyers plotseling onderbroken werd door een dienstmededeling over D- trein uit Parijs, maakte hij er een eind aan, door de dames en heren een goede nachtrust en veel succes bij de komende wedstrijden toe te wensen. Vanmorgen om elf uur werden de En gelse gasten in de hal van het stadhuis officieel ontvanggji door het gemeente bestuur van Haarlem. Burgemeester Cremers sprak hen toe. In zijn hartelijk welkomstwoord wees de burgemeester op het enthousiasme, waarmee sportlie den uit Derby de lange en kostbare reis over zee maken. Hij uitte zijn tevreden heid over de vele banden van vriend schap die ook dit jaar weer nauwer werden aangehaald. Zijn speciale waar dering voor de populaire mr. John Hill werd niet zonder reden met stevig ap plaus begroet. Ik hoop, aldus de burge meester aan het eind van zijn toespraak, dat U goede verliezers zult zijn of spor tieve winnaars, want wie altijd wint, beseft meestal niet hoe prettig het is te winnen. De burgemeester van Derby, mr. Crayson, beantwoordde de toe spraak van de Haarlemse burgervader met een spontane speech, waarin hij zich bijzonder dankbaar toonde voor de uitstekende voorbereidingen, die waren getroffen voor de ontvangst van zijn sportieve stadgenoten. Onze goede re latie doet mij geloven, aldus de Engelse burgemeester, in een betere verstand houding tussen onze landen Hierna ble ven de gasten nog enige tijd in de hal van het stadhuis bijeen, waarna het programmapunt koffie met cake zonder hoofdelijke stemming enthousiast werd aanvaard. Om twaalf uur hebben de burgemeester van Derby en zijn echtge note, evenals de andere officiële Engelse gasten een wandeling gemaakt door de oude gedeelten van de stad, waarbij de gemeente-archivaris, mr, dr. G. H. Kurtz, als gids fungeerde. Om een uur gebruik ten zij met de burgemeester en de wet houders de lunch op het stadhuis. He denmiddag om half drie zouden zij een bezoek brengen aan de Rembrandt-ten- toonstelling in de Vleeshal, gevolgd door een autotocht door de omgeving en een bezoek aan de ambtswoning van de bur gemeester. De hoge gasten, die in de loop van de week verschillende sport evenementen zullen bijwonen, logeren in hotel ..Li.on d'Or". Woensdag gaan zij naar Avifauna in Alphen aan de Rijn. Later op de middag worden zij ontvan gen door de ourgemeester van Gouda, welke stad zij eveneens zullen bezichti gen. In de avonduren gaan ze dan nog naar het Rijksmuseum te Amsterdam. Vrijdag trekken de burgemeester van Haarlem en Derby met hun echtgenoten naar Vilsteren voor een privébezoek. De Engelse wethouders en hun dames be zichtigen dan de grafische industrie van Joh. Enschede. In de middag gaan ze naar Velserend voor de zwemwedstrij den. De officiële bezoekers zullen Za terdagavond ook het afscheidsfeest in hotel „De Leeuwerik" bijwonen. Rembrandt: Cinderella. a.l„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace; Tea for two, volw. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het ver borgen leven van Walter Mitty. 14 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De grote pa rade van 1915, a.l., 2.30, 7 en 9.15 uur. Ci'y: Tarzan's wonderbron, 14 j., 2.15, 4.30. 7 cn 9.15 uur. Spaarne: ..Opium" en „Pechvogel", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Speciale filmvoorstellingen: Rembrandt: Alleen op de wereld, a.l., 10.30 uur. City: Watt en Half-Watt op manoeu vre, a.l.. 10.30 uur. DINSDAG 14 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelbespeling door Ja cob Bijster, 8 uur. Dé Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordholland, kantbor Haar lem, heeft een uitgebreid verslag uitge geven over de werkzaamheden en de stand van zaken in 1950. Enige maanden geleden hebben wij daaruit reeds uit voerig gepubliceerd, zodat wij ,u met enkele cijfers mogen volstaan. In totaal stonden bij de Kamer 11695 Handelsza ken ingeschreven, waaronder 303 filia len. Door de arrondissementsrechtbank te Haarlem werden gedurende het jaar 1950 132 faillissementen uitgesproken. In de Grote Kerk te Haarlem zal op Dinsdag 14 Augustus 's avonds van 89 uur door Piet Halsema het volgende ge speeld worden: 1. Fantasia en fuga in c kl. t. van J. S. Bach; 2. Orgelconcert in d kl. t. van G. F. Handel, andante (bew. W. T. Best) Air (Larghetto) en Adagio fuga; 3. Orgelmesse opus 59 van Max Reger, Kyrie eleison, Gloria in txcelsis en Benedictus; 4. Ie Orgelsonate van Félix Borowski, allegro ma non troppo, andante en allegro con fuoco. Advertentie RBK 1—MHO 2—1, HAC—Fort Boys 1—3, Nederl. 1—OW 1 0—1, Holl. Nau- tic—Heeremans 21. HSM 1Vermaat 1—2, Booy't Westen 0—2, FKF—HSM 2 6—1, Nederl. 2—OW 2 3—3, RBK 2— Blokmetaal 3—7, HSM 2—Haak 4—4. Het programma voor a.s. weck luidt: Dinsdag 14 Aug. Nederl. 2FKF; Don derdag 16 Aug. BlokmetaalDamevo; Vrijdag 17 Aug. HSM 2—OW 2, Vrijdag 17 Aug. RBK 2—Haak. In een stromende regen werd Zater dag door de Hillegomse zwemvereni ging haar jaarlijkse waterpolo-tournooi gehouden, met als deelnemende zeven tallen combinaties uit de lagere zeven tallen van Haarlem, DWT en HPC en het eerste zevental van HZV. Laatstge noemde moet het nog steeds van enkele oudere krachten als de Graaf en Moll- man hebben, toch hebben zij weer de nodige jongeren die in de komende jaren de wankele basis zullen helpen versterken. DWT klopte na een span nende strijd Haarlem met 32, waarna HPC met 'dezelfde cijfers van HZV won. De HPC-combinatie nu versterkt me. de midvoor uit 't eerste, P. Smit ver loor desondanks tegen de enthousiast spelende Haarlem-combinatie met 20, waarna DWT de HZV met 41 klopte. In de derde ronde speelde HZV gelijk tegen Haarlem. 33 en HPC nu ver sterkt met Smit en Geurtsen uit HPC I kon de DWT-ploeg met 30 slaan. Hierdoor eindigden HPC en DWT gelijk met 4 punten. Het nemen van strafwor- pen besliste ten gunste van HPC dat daardoor de beker in ontvangst kon ne men. De eindstand werd: HPC DWT Haarlem HZV Advertentie Door cfe polocommissie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwem band is het Haarlems jeugdzevental, dat Zaterdag 18 Augustus in Bergambacht aan het kringen waterpolo tournooi zal deelnemen, als volgt samengesteld: doel: A. Donker, HVGB; achter: C. Wisker, DWR, C. v. Weele, HVGB, Fred Pieters, DWR; voor: L. Gravemaker, VZV, J. Felix, HVGB. D. Pronk, HPC. Reser ves: J. Melchior, DWT, F. .Michelsen, HVGB en W. Vosman, HVGB. Op Duindigt Kost een goede Tip veel geld En wordt men toch dikwijls teleurgesteld. Tip van Bootz, die moet U vragen: Die zal U zeker wel behagen En bovendien, die kost maar weinig geld- Inz. de Hr. Ai. Li. te Vvassen, oiitv. 1 fl. TIP De gladiolen zijn uit het stadsbeeld verdwenen. De lampjes werden opgeruimd. Beverwijk heeft zijn eerstfe, voorzichtig opgezette gladiolenfeest achter de rug, We biyvfcn het verstandig vinden, dat niet meteen op de grote trom werd geslagen buiten de streek heeft men weinig van het gladiolenfcest gemerkt en op som mige dagen zelfs niet in eigen stad. Ervaringen zijn nu opgedaan voor volgende jaren, wanneer Beverwijk wèl met zijn gladiolenfeest naar buiten zal treden. Intussen zijn de laatste dagen van het feest niet de minste geweest. Noemden we Zaterdag de gymnastiekdemonstratie reeds zeer geslaagd, zowel door de prestaties als door de publieke belangstelling, diezelfde middag hebben enkele duizenden urenlang langs de Populierenlaan, Komerkerkwcg en Acacialaan gestaan om de „Ronde van Beverwijk" te volgen, die intense spanning bracht. Zondag heeft de Sterrit voor Bromfietsen weer honderden op de been gebracht, al werkte het Hollandse buiige weer zeer tegen. Het waren goede dagen, deze laatste van de Gladiolenweck. Een zestigtal amateurs trad om half vijf aan voor een 80 km.-rit. Terstond renden zij in hoog tempo door de baan, met de Haarlemmer J. van Leeuwen aan de kop. Spoedig moest deze de leiding overgeven aan G. Timmerman, de forse Zaandammer, die van volhouden wist en zijn naam tot het einde van de twee uur lange rit op de lippen van enthousiaste supporters wist te houden. Het peloton bleef lange tijd bijeen, af en toe een uit looppoging, die op niets uitliep. Een val partij af en toe was oorzaak, dat de rijen van de renners gedund werden. Het pu bliek, voortdurend aangemaand op de trottoirs te blijven, door politie en orde commissarissen op afstand gehouden, drong meermalen zo op, dat ongelukken hoewel gelukkig kleine niet uit bleven. Men kon echter, de onvoorzich- tigen buiten beschouwing gelaten, het enthousiasme van het publiek begrijpen. Er zat veei spanning in deze ronde, vooral toen nog slechts 28 ronden ge reden moesten worden en Kuitwaari, Voorting en Post aan de kop lagen. Meer en meer verwijderden dezen zich van het peloton, lagen een halve ronde voor na verloop van tijd. Ook in het peloton zelf nam de spanning toe. Het kwam tot een valpartij, die E. Koeman noodlottig werd. De kranige Wijk aan Zeeër Frans Stroomer, voortdurend aangemoedigd door supporters, kon het tempo niet langer volhouden, zakte af, raakte achter en gaf tenslotte op. Tim merman liep weg uit het peloton, J. Bruggekamp volgde zijn voorbeeld, het gaf weinig. Kuitwaard intussen begon tekenen van vermoeidheid te tonen, zakte af, liet Voorting en Post alleen aan de kop. Toen nog vijftien ronden gereden moesten worden, waren nog maar vijf tien renners in de baan. Onbetwist cn ongenaakbaar renden Voorting en Post verder, bijna zeker van hun succes. De Amsterdammer P. J. Reumen zorgde toen voor nieuwe sensatie. Plot seling rukte hij zich los uit het peloton, zette de achtervolging van de beide kop- liggers in, spoedig vergrootte zich de afstand tusen hem en het peloton, men kon reeds met grote stelligheid de derde prijs aan hem toekennen. Inderdaad. De laatste ronden veran derde het beeld niet meer. In spanning werd afgewacht wie als eerste door de eindstreep zou gaan. Voorting en Post gaven elkaar geen duimbreed toe. De uitslag werd tenslotte: 1. A. Voor ting, Haarlem, In de tijd van 2 u. 03, 11; 2. K. Post, Burgerveen; 3. P. J. Reumen, Amsterdam; 4. H. S. Kuitwaard, Velsen; 5. J. Ottenbos, Alkmaar; 6. J. Brugge kamp, IJmuiden; 7. J. Eelsing, IJmui- den; 8. J. Trompetter, Wieringen; 9. G. Timmerman, Zaandam; 10. B. v. d. Eyk- hof, Haarlem. Tevoren waren in twee series de nieu welingen gestart. Deze wedstrijden, Dinsdagmorgen 6 Augustus 1901 werd per bulletin aan de Haarlemmers be kend gemaakt, dat de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap", direc teur W. Robert Jr., in de Hoogste In ternationale Ereklasse van de zang- wedstrijd te Keulen de 1ste prijs had behaald met algemene stemmen. Deze prijs bestond uit een gouden medaille, met de beeltenis van de keizer, een ge schenk dus van Z.K.H en genoemd de Keizerprijs en een geldprijs van 3000 Rijksmark, .toen ongeveer f 1800 Het was de hoogste en voornaamste prijs van de gehele wedstrijd, die was uit geschreven door de zangvereniging „Polyhymnia" te Keulen. De concurrerende verenigingen in ïó?ze ?f4elinS waren: de Liedertafel uit Mannheim ,La Concorde" uit Verviers, de „Crefelder Sangerbund" uit Crefeld en „Orphéa uit Aachen. Het verplichte koor „Requiem Benedictus und Sanc- tus, was achtstemming getoonzet door Heinrich Zöllner geboren in Leipzig, maar in 1901 directeur van de „Kölner Mannergesangvereins" en leraar'aan het Konservatorium te Keulen Het was een compositie, waarvan de uitvoering aan directie en zangers hoge eisen stel de. De feestzaal „Gürzenich" genaamd, kon ongeveer 2000 personen bevatten en was op Maandagavond, toen Zang en Vriendschap als nummer 1 op het po dium verscheen, geheel gevuld. Zöll- ner's prachtige werk genoot, volgens verklaringen van deskundigen, een schier onberispelijke uitvoering en op het auditorium maakte het een diepe in druk. Aan de toejuichingen kwam haast geen einde. Als vrij nummer voerde Zang en Vriendschap uit „Deus est nostra Spes" van L. F. Brandts Buys, een machtig werk, dat eveneens een schone vertolking genoot al was de bijval hiervoor niet zo spontaan als voor het verplichte koor. Directeur en zangers verlieten voldaan het podium, De vier mededingers, onder welke het zeer vermaarde „La Concorde" uit Ver viers, moesten nog op het podium ver verschijnen. Ze kwamen en gaven zon der onderscheid zeer veel schoons te genieten Toen het vaandel van „La Concorde" werd voorgedragen, riep een stem uit de zaal „Voila, les trois milles Mark Ook voor de aanvang van de wedstrijd, toen de vaandels en banieren der deelnemers in een nevenzaal wer den opgetuigd, zei een lid van „La Con corde" tegen de heer J. D. Franse, vice- voorzitter van Zang en Vriendschap: ..Hedenavond is deze banier drie duizend Mark meer waard", waarop deze gevatte vice-voorzitter antwoordde: „Daar zal dan eerst voor gezongen dienen te wor den", Welnu, dat geschiedde ook en de opvatting van het verplichte koor, die bij de uitvoering door Zang en Vriend schap afweek van al de andere, vooral in het Benedictus, kreeg de eerste prijs met algemene stemmen. De altijd juiste opvatting van de directeur W. Robert had weer gezegevierd. „La Concorde" verkreeg bij de stemming door de jury de tweede prijs. De voorzitter meende, dat er een abuis had plaatsgehad en liet overstemmen De Duitse jury-leden begrepen de wenk van de voorzitter en beide naar het buitenland; dat was te veel. „La Concorde" ontving de derde prijs, maar deze werd bij de prijs uitdeling niet aangenomen. Dezelf de heer Franse nam het nu voor de zangers uit Verviers op en gaf op waar dige en kernachtige wijze zijn misnoe gen aan de voorzitter van de jury te kennen, die ook de onderscheiding aan Zang en Vriendschap met een a.h.w. onwelwillend gebaar aan het bestuur overhandigde Maar de hoogste onder scheiding, die zij ooit verwerven mocht, was door haar te Keulen verdiend Hoe hoog de geestdrift steeg is niet te be schrijven en de zangers, die met lange pijpen gewapend hun biertje gebruik ten, trokken in hoge mate de aandacht van de Duitsers. Het vorig jaar waren er, volgens hun zeggen, ook „Hollander" op bezoek geweest, maar die hadden het wel wat erg gemaakt. Men be doelde de leden van de „Feuerwehr Zehn", eveneens uit Haarlem. Dit was „Spuit 10", in Haarlem beter bekend, in 1901 tenmiste onder de naam van „De Jongeherenspuit" Ook dit illuster gezel schap had blijkbaar in Keulen de blommetjes buiten gezet. Waarom ook niet? Alle gebeuren wordt geschiedenis. In de nacht van 28 Februari op 1 Maart 1914 is de directeur. W. Robert Jr., in zijn woning te Haarlem, Spaarne no 8, overleden. Hij was 31 jaar Zang en Vriendschap-leider geweest en onder zijn directie had de Liedertafel: een derde, vijf tweede, 10 eerste en twee prijzen voor Prima Vista, behaald. Hij heeft het verdwijnen van de, wat men wel eens noemt, romantische tijd, niet meer beleefd De keizer en de kroon prins, in 1918 op de vlucht voor hun eigen leger, asyl vragend aan Neder land. Van 1940 tot 1945 een Duitse be zetting met al haar gruwelen. Het „Gürzenich" te Keulen, de zalen in Groningen, in Nijmegen, in Rotterdam in puin geschoten of gebombardeerd. Het Paleis voor Volksvlijt in Amster dam, waar zovele wedstrijden werden de tweede prijs werd nu toegekend aan gehouden en zoveel lautveren geoogst, een der Duitse mededingers. De Keizer- in de nacht van 14 op 15 April 1929 tot prijs en de Prijs van de Kroonprins (de de grond toe afgebrand. Waarlijk van tweede prijs was geschonken door de veel schoons blijft alleen maar de hèr- onlangs overleden kroonprins) gingen innering over. vooral de tweede serie, waren even spannend en hadden een vlot verloop. Er werd 30 km. gereden. De uitslagen waren: le serie; K. Slot, Alkmaar; 2. W. Rusman, Haarlem; 3. J. Hofland, Beverwijk; 4. P. de Vries, Haarlem; 5. U. Messchaert, Bovenkar- spel; 6. D. Vanacker, Beverwijk; 7. W. Biesterveld, Amsterdam; 8. E. Bellis, Alkmaar, 2e serie: 1. W. Eelsing, IJmuiden; 2. O. Dral, Oostzaan; 3. J. Boeltaard, Am sterdam; 4. M. Edelenbosch, Enkhuizen; 5. D. Bes, Haarlem; 6. P. Tienstra, Half weg; 7. J. Hoorenman, Amsterdam; 8. P. Vermast, Assendelft. De belangstelling van het publiek voor deze Ronde van Beverwijk was groter dan tydens de draverij in de Breesiraat. Er zyn ongeveer 3.000 kaartjes verkocht. Men kan het aantal bezoekers op 4.000 schatten. t De sterrit voor bromfietsen is Zondag, ondanks de moeilijke weersomstandig heden, zeer goed geslaagd. Er was een grote belangstelling van de zijde der deelnemers, zowel als van het publiek. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat volgend jaar weer een dergeiykc sterrit zal worden gereden. We zagen vele merken bromfietsen; Mobylette, Rex, Victoria, Soiex, •Berim, Cyclemaster, Vap, Le Poulain, Fuchs, Flink, Power Pack etc. De heer Ab. Blom Hzn., voorzitter van de VVV, heette tijdens de prijsuitreiking in 't Centrum allen welkom, sprak woor den van dank voor de belangstelling van het gemeentebestuur, vertegen woordigd door wethouder W. Alberda, het gemeentebestuur had alle festivi teiten van de afgelopen week bijge woond dankte verder politie, deelne mers, schenkers van prijzen, de Kenne- mer Motorclub en de heer J. Berg. Deze laatste heeft de prijzen uitge reikt. In een verzegelde envelop was een geheime tijd van aankomst vastge steld voor de winnaar van de wisselbe ker. De tijd bleek 15 u. 47 m. te zijn en de winnaar de heer A. Steik te Be verwijk, die 15.48 u. binnenkwam. Deze kreeg bovendien nog een persoonlijke eerste prijs, een kilometerteller een Beverol-oüe, enz. 2e. L. de Jens, B®" verwijk; 3. J. Albers, Beverwijk; 4. G. de Reus, Veisen-Noord; 5. G. J. Ruize naar, Velsen-Noord; 6. J. C. Muijen, Be verwijk; 7. L. Schipper, Velsen-Noord; 8. Jac. v. Heijst, Velsen; 9. mej. T. v. d. Busken, Amsterdam; 10. J. W. Knijnen- burg. Beverwijk; 11. A. Sterk, Bever wijk. Eerste prijs voor eerst-binnenkomen- de Power Pack, P. Springintveld, Vel sen-Noord; Verstkomende Cyclemaster, P v. d. Brink, Castricum; best geplaat ste Solex, Schiliemans, Bevprwijk; A. Zwaneveld, Vlaardingen; Mobyiette, E. Kraaijer, Wormerveer; verstkomende Berim A. C. van Hagen, Arnhem; best geplaatste Cyclemaster, J. H. Hagedoorn Beverwijk; Victoria met meeste stem pels, L. Schipper, Velsen-Noord; voorts kregen prijzen; mej. A. Haasbroek, Alk maar; L. de Jong, Hoofddorp; B. v. d. Linden, Zwanenburg; H. Holtslag, J. A. Mohr, v. Lieshout, M. Verseveld, en Knijnenburg, allen te Beverwijk. De twee oudste deelnemers, de heren A. Sterk (68 jr.) en Wagenaar (70 jr.) bei den uit Beverwijk, kregen eveneens een prijs. Zo ook de jongste deelnemer (13 jr.) E. J- Ruizenaar, Velsen-Noord. De heer Berg, dankte de heren H. v. Dporn, Koningstraat en J. van Vuuren voor hun grote, deskundige medewer king bij de organisatie. Alle deelnemers ontvingen een her inneringsspeldje en een bos gladiolen. Velen kregen ook een bus Beverol-olie door dit Beverwijkse bedrijf beschik baar gesteld. Het succes van deze sterrit voor brom fietsen aan de lijst van prijswinnaars bemerkte men, dat velen van buiten stad en streek kwamen is voor de Kennemer Motorclub aanleiding ge weest over te gaan tot oprichting van een Bromfietsenclub. En hiermee zqn dan de feesten geslo ten. Een slot, dat een succes werd en van de Gladiolenfeesten 1952 veel doet verwachten. Met voorzitter Ab. Blom Hzn. en de actieve secretaris van de VVV, de heer H. J. de Groot, hopen we; tot volgend jaar. Beverwijk zal dan in den lande bekend zijn om zijn grootse Gladiolenfeest. gesp. gew. 7 6 Heren I: Sportbond I Oosterkwartier 15 3 H. O. C. I 7 3 H. G. A. I 6 2 P. S V. H. I 5 1 Heren II: Het Gevl, Wiel 6 5 Oosterkwartier II 4 4 P. s V. H. II 4 3 Rapiditas 4 2 Sportbond II 5 2 H G. A. II 4 1 H. O. C. II 4 1 Reserve Politie J> 0 Dames: H O. C. I 6 6 Sportbond I 5 4 Oosterkwartier 5 3 Sportbond II 6 3 Rapiditas 3 2 P. S. V. H. 5 1 H. O. A 6 1 H. O. C'. II 5 0 gel. verl.pt. Uitslagen: Sptrtbond IH.G.A. I heren 18—20 P.S.V.H. I—H.O.C. I heren 18—6 H.G.W.Res. Politie heren 5513 Sportbond IIRaoiditas dames 711 In de eerste klasse heren heeft de ploeg van gemeente-ambtenaren we derom voor een verrassing gezorgd door een overwinning op het ongeslagen team van de Sportbond, waardoor de spanning in deze klasse weer volko men terug is. De wedstrijd Sportbond— Oosterkwartier moet nu a.s. Woensdag door laatstgenoemde ploeg gewonnen worden, om gelijk met Sportbond te eindigen. Uitslagen 3e week, 611 Aug. 1951. Er komt reeds tekening in de com petitiestand van de zomercompetitie II. Al is het nog niet geheel duidelijk, wie de bovenste en wie dg onderste plaats zal bezetten, toch blijkt reeds, welke clubs om deze plaatsen moeten strijden. De dames zijn bijna uitgespeeld en de stand is hier: Dames: PSVH,IRapiditas 3-0, PSVH II—BGV II 1-2, Ramplaan—Kl. Houtstr. 2-0. PEN—VU 2-0, OVRAKl. Houtstr. 0-2, VURapiditas 0-2. Competitiestand afd. A: PSVH I Rapiditas BGV 1 PEN VU Dames afd. B: Ramplaan PSVH II Kl. Houtstr BGV II OVRA Heren, klasse A: Boru I—Gas Wa ter 0-2 Rapiditas II—Stampers 2-1, Pol. Bl'daai—BGV 2-0. PSVH—Rapiditas I 2-1. DamiateKl. Houtstr. 0-2, VCR— Mar. Hosp. I 0-2, Mar. Hosp. II—Boru I 2-1. Heren, klasse B: Rapiditas II—OVRA 0-2, Boru II—PEN 0-2, VU—Ramplaan 2-1, Pol. Bl'daaiMar. Hosp I 2-0. Programma 4e week 13—18 Aug. 1951. Dames: PSVH II—Ramplaan 19.00 uur. 13 Aug., Politie sportveld; PSVH 1 —VU, 20.00 uur, 14 Aug. idem; PEN— BGV I, 19.00 uur. 15 Aug., Overtonstraat; OVRA—BGV II. 19.00 uur, 15 Aug., idem. Heren; Stampers—Boru I, 19.30 uur. 15 Aug.. Overtonstraat; OVRAGas Water, 19.30 uur, 15 Aug., idem; PSVH— BGV. 20.00 uur, 15 Aug., idem: Damiate PEN, 20.00 uur, 15 Aug., idem; Mar. Hosp. IIRapiditas II, 19.00 uur, 16 Aug., Marine Hospitaal; VCRPol. Bl'daai 19.30 uur, 16 Aug. idem; Boru IIKl. Houtstr. 20.00 uur, 16 Aug., idem; VU— Damiate, 19.00 uur. 16 Aug.. Prov. Zie kenhuis; Mar. Hosp. IRapiditas 1 19.30 uur. 16 Aug.. idem. 3 3 0 0 6 3 2 1 0 4 2 1 1 0 2 3 1 2 0 2 3 0 3 0 0 3 3 0 0 6 3 2 1 0 4 2 1 1 0 2 2 1 1 0 2 3 0 3 0 0 .WIST KKOAflsr.YA ART 20 TTX.1105? Er mankeerde iets aan de auto van de 32-jarige chauffeur C. M. Hij zette zijn wagen op de hoek van de Pieter Kies- straaf en de Zijlweg en sloeg de motor kap open om de motor na te zien. Ter wijl de motor draaide boog hij zich voorover en voelde plotseling een klap tegen zijn hoofd. Een schroefblad van de propeller was losgeraakt en trof de man achter zijn linkeroor. Met een niet ernstige vleeswond werd de chauffeur naar het Grote Gasthuis vervoerd. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmiddag om kwart voor vijf. Vermoedelijk zonder voldoende Op het verkeer te letten stak pastoor A. v. Eeden van de parochie van O. L. Vr. van Ze ven Smarten Zondag om kwart vóór een plotseling de Rijksstraatweg over. Hij werd door een wielrijder aangereden en liep schaafwonden op, een gescheur de lip en een wondje boven het rech teroog. Zaterdagmiddag is pater Frans Zegwaard M.S.F. na een dertien-jarig verblijf in de Philippijnse missie in de ouderlijke woning te Zandvoort teruggekeerd. Pastoor Van Diepen, kapelaan Blom en vele vrienden kwamen de missionaris begroeten en de Zandvoortse muziekkapel bracht hem een serenade. De stichting Touring Zandvoort organi seert op Woensdag 15 Augustus des avonds een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het strand voor Bad-Termes. Voor het origi neelste costuum is een prijs uitgeloofd. In het badplaats-tournooi om de Zilveren Watertoren speelt (heden) Maandagavond om 7 uur op het sportveld aan de Vondel laan te Zandvoort Bloemendaal tegen VV3. De in de parochiekerk St. Agatha te Zandvoort gehouden grote collecte ten bate van de kerk heeft ruim f 1200 opgebracht. Op het Luna-park te Zandvoort is Zondagmiddag een ongeval gebeurd dat gelukkig nog goed is afgelopen. Toen de raket-molen, geheel met publiek ge vuld. in beweging werd gezet, brak de as. De helft van de raket-coupé's kwam op de grond terecht en de passagiers konden spoedig uitstappen. Moeilijker was dit voor de inzittenden van de andere coupé's. waaronder verschillen de kinderen, die in de lucht kwamen te hangen. Het personeel van het ker- misbedrijf slaagde er evenwel met veei moeite in, allen behouden op de be gane grond te brengen. Indien dit on geval zou zijn gebeurd op een moment dat de molen met grote snelheid draai de. zouden de gevolgen zeker zeer ern stig zijn geweest Het voor j.l. Zaterdagavond aangekon digde strandvuurwerk kon wegens de on gunstige weersomstandigheden niet door gaan. Niettegenstaande hiervan door mid del van een geluidswagen te Haarlem en omgeving kennis was gegeven, waren nog talrijke bezoekers naar Zandvoort geko men. „IJs en weder dienende" zal het vuurwerk nu worden afgestoken op Za terdag 18 Augustus a.s. Voor de ballonwedstrijd van de stichting ..Touring Zandvoort" bestond Zaterdag middag grote belangstelling. Alle deelne mende kinderen ontvingen een fraaie bal lon met een kaartje, waarop hun naam en adres stonden vermeld. In optocht ging het naar de Rotonde, waar alle ballons de lucht in gingen. Voor de ballons die blijkens de terug te ontvangen kaarten het verst zijn neergekomen zijn prijzen uitgeloofd, welke na de zandbouwwedstrijd van Woensdag Augustus a.s. zullen worden uitgereikt. Onze Haagse redacteur meldt met be trekking tot de onfortuinlijke zeereis van mr, Burger nog dat de portefeuille van de heer Burger met een paar du1" zend gulden op het strand gevonden 1 door een Scheveninger. Hij heeft ha_,_ aan de eigenaar geretourneerd. „Caro" was een jacht van zes ton, f 24.000 heeft gekost. De dat (Niet-officiële koersen) vorig slot slot 10/8 3U Nederl. 1948 31, pet. Ned. 1950 3-3y, Nederland 1947 871 86% 3 Ned. 62-64 bel.fac. 38 Lg Inschr. Grtbk '48 3 pCt 86% Ned. Handel Mij. eert 137i/2 A.K.U. 167 Van Berkels Patent 109 Calvé-Delft eert 1241/4 Van Gelder 157 Kon. Hoogovens eert 144 t/niléver eert. 228% 229 Ned. Kabel Philips 167% 166% Nieuwe Philips 159% 286 Kon Petroleum 286% 98 „Amsterdam" Rubber 97 Holl. Amerika Lijn 169% 12414 Kon. N. Stoomb. Mij. 125 137 Ned. Scheepv. Unie 136V2 113 H.V.A. 111% 78(4 Deli Mij. eert. 78% 160 Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft uit Berlijn de volgende voor lopige opgave ontvangen van de namen van Nederlanders, die uit Rusland te rugkeren en die te Frankfurt aan de Oder zijn overgedragen aan Nederlandse autoriteiten. J. Baltus, Vledder, J. v. d. Kallen, Den Bosch, J. Corvers, Rotterdam, C. Kok, A. Knijff, Den Haag, A. Mulders, K. van Ossenbruggen. Broich (Did.), J. Oonk, Aalten, W. Pijnenburg, Tilburg, J. Pelt. Rotterdam, F. v. d. Plas, Utrecht, H. Post, Enschede, L. Pot, Amsterdam, G. Rei- nard, Den Haag, J. de Ruyter, Amster dam. P. Riethoven, Den Haag, Th. Ro- zendaal, Antwerpen, H. Rozen, Heerlen, L. Sweers, Haren, P. Smits, Den Bosch. J. Snieder, Amsterdam; J. Spronk, G. Stelbrink, Haarlem; W. Storms, Hoens- broek; F. Tillmann, Amsterdam; J. Till- mann, Amersfoort; H. Tuinman,, Rot terdam; J v. d. Tuuk, Vledder, J. Tuk kers; H. den Turk, Rotterdam; W. van Uden, Middelharnis; J. Faber, Winsum! W. Fels. G. v. d. Ven, Waalwijk; N- Verbeek, Scheveningen; D. Verboom. Waarder; J. Vertommen, Maastricht; J- Ferwerda, Overijsel; A. Vis, Enschede! W. van 't Vlie, Haarlem; M. van Vliet. Doest: J. Vriesema, Sneek; P. van Vuu ren, Delft, A. Hagens, Arnhem; B. de Haan, Groningen. G. Houttuin. Groningen, M. Helms, Medan, J. Hemelaar, Amsterdam, A- Henkes, Den Haag, W. Herbert3' Leiden. W. Hilgerson, Den Haag. J. Hilgerson, Rotterdam, Th. HardorfJ. Den Haag, G. v. d. Horst, Putten, Tsiek, Rotterdam, G. Schouten, Maar' tensdijk, J. Schepers. Kellersberg, A Slotboom, Rotterdam, Th. Smoor. En schede, G. Schoonewil, Rotterdam, P- Spijker, Utrecht, Th. Stam, Grotebroeki J. de Jong. Appelsga, S. v. d. Els Den Haag, L. Bouman, Amsterdam, Rikkers, Batavia, H. van Meurs, LeWe Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2