AMBONEZEN AAN HET WOORD heeft OONHUYSNv- TOT DE RAND VAN DE AFGROND Onheuse behandeling door Marechaussee veel kwaad bloed gezet Protestvergadering Stichting „Door de eeuwen trouw Indonesië laat ambtenaren van Chinese ambassade met toe Gij hebt schoonste militaire tradities hooggehouden Trouw aan Vorstenhuis Telegram aan H.M. de Koningin Staking op Aruba duurt voort !ÜH K ML ,Geen aantasting van de belangen van een bevriende staat" Geen aardappel meel in margarine Generaal Pereira in ons land DOOR LEO BRADY MAANDAG 13 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Vice-pres. van Brazilië in ons land Benoeming „Nederland onbetaalde baboe van Djocja" wr gsg -t wfWmm hm! (flpliiiil mm LOCOMOTIEVEN VOOR INDONESIë Smaakvolle zitmeubelen van eigen fabrikaat Ridgway tot Korea-vrijwilligers 0.85 65 Examens Militairen van de K.L. naar N.-Guinea en Tokio DRIJFJACHT OP WILDE ZWIJNEN Hoofd Nederl. militaire missie in Indonesië XiM9- Groentenexport weer geheel vrij Nederl. oorlogsschepen terug uit de Oost (Van onze speciale verslaggever) Er heerst onder 18 Ambonezen, de vrijgezellen uit het kamp in Middelburg, die na het bekende incident naar de kampen Ybenheer (Fr.) en Marum (Gr.) zijn over gebracht, een zeer neerslachtige stemming. De jongemannen, allen tussen de 20 en 26 jaar, hebben spijt als haren op hun hoofd om hetgeen er in de dagen van de Middelburgse kermis, einde vorige week, gebeurd is- Ze voelen zich zwaar gestraft, nu ze uit Zeeland zijn weggehaald en onderge bracht zijn in gezinskampen, die ver van de bewoonde we reld liggen, in een van de dunst bevolkte streken van ons land, waar de boerderijen kilometers uit elkaar liggen. An ders weer is de stemming in Woerden, waar het vlag- incident heeft plaatsgevonden. Daar is men erg gebeten op de „Regeringsambtenaren", die de Ambonese vlag op 28 Juli Ook in Marum zijn de jongens zeer slecht over de behandeling van de ma rechaussee te spreken. Het volgende zou zich n.l. hebben voorgedaan: Toen de bussen, waarin ze naar het Noorden vervoerd werden, enige tijd onderweg waren, werd er in de buurt van Breda even gestopt, omdat dit om begrijpelijke redenen nodig was. De jongens konden toen langs de weg, waar druk verkeer was van wandelen de, fietsende en auto-rijdende mensen, hun behoefte doen. De marechaussee stond er achter met de stengun in de aanslagDat is een bittere pil voor hen geweest. Bovendien heeft dit zelfde zich enige tijd later nog eens herhaald. Hun relaas over het gebeurde in Middelburg was aanvankelijk zeer' ver ward. Er schijnen dan op de kermis vijf jongelieden geweest te zijn, van wie er een zich uitgaf voor bokser Die vijf jongelieden daagden de Ambone zen uit om er vijf van hen aan te wij zen, die tegen de bokser en zijn vrienden zouden moeten vechten. Wat er toen gebeurde kan men zich wel voorstellen! Een van de Ambonezen heeft toen de politie geroepen en verder de jongens gevraagd niet te gaan vechten. De politie kwam, trok de gummiknuppel en heeft, aldus de- Ze Ambonezen, er blindelings op los geslagen, zodat ook degenen, die met het hele geval niets te maken had den, rake klappen kregen. „Wij wer den toen heel kwaad op de politie", zo luidde het slot van dit relaas. Vraagt men nu wie er dan geweest zijn bij de „echte" schermutselingen, dan weet niemand dit. Wel weten ze te vertellen, dat er bij hen geen en kele raddraaier onder zit; zij heb ben zich zelfs vrijwillig voor over plaatsing opgegeven! Dit zou dan als volgt in zijn werk gegaan zijn: Op de bewuste morgen moesten alle Vrijgezellen om 6 uur aantreden. Het kamp was zwaar afgezet en een gedeelte Van de M.P. bevond zich In het kamp. De kampleider heeft hen toen enige flinke uitbranders gegeven. Om 12 uur 's middags moest opnieuw aangetreden worden. Er werden toen een aantal machinegeweren opgesteld met de lopen op de Ambonezen gericht. De kamplei der liep langs de jongens en wees er 10 aan, die naar Ybenheer overgeplaatst zouden worden. Men geeft toe, dat er onder hen inderdaad enige belhamels geweest zijn. Vervolgens vroeg de kamp leider, wie zich vrijwillig voor over plaatsing wilde opgeven. Dit kamp, zo moet hij gezegd hebben, wordt toch op geheven. Ongeveer 40 jongens hebben zich toen vrijwillig gemeld. Zij voelen omlaag hebben gehaald. Het optreden van die ambtenaren acht men beledigend. Het valt niet gemakkelijk om deze Ambonezen aan het praten te krijgen. Ze vertrouwen de zaak niet en er is tel kens een lange inleiding nodig om hun duidelijk te maken, dat het geen „onderzoek" betreft, maar eenvoudig een ge legenheid, die hun gegeven wordt om zelf nu eens uiteen te zetten hoe ze over de zaken denken. In Y'benhcer, waar we de jongelui aan tafel aantroffen, kregen wc als eerste een hartstochtelijk verhaal aan te horen over de uitstekende verstandhouding tussen de burgerij en de Ambonezen. „We hebben goed geleefd met de burgerij", verklaarde er een in gebrekkig Nederlands, „we konden met die luitjes goed opschieten. Maar de marechaussee heeft ons als krijgsge vangenen, als communisten behandeld!" Zondagmiddag tegen twee uur arri- 'eerde op Schiphol de vice-president van Brazilië dr. José Cafe Filho, die tot 15 Augustus in Nederland zal vertoe ven, teneinde verschillende industrieën w bezichtigen. Dr. Filho heeft grote industriële pro jecten in Europa en wenst objecten te bestuderen, die voor de ontwikkeling van zijn land van belang zijn. In ons land heeft hij vooral interesse voor de zoutindustrie, daar in Brazilië, hoewel op vrij grote schaal, toch nog op te eenvoudige wijze zeezout wordt gewonnen. Behalve het bedrijf van de Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo worden nog bezocht: de Philipsfabrieken, het Haven bedrijf „De Rietlanden" (voor de over slag en verschepingen van zout), en de Ned. Dok- en Scheepbouw Mij. De Zui derzeewerken heeft de vice-president direct na aankomst op Schiphol bezich tigd. y r°sé Cafe Filho (voorop) verlaat het "egt uig, dat hemnaar Nederland bracht Z. H Exc. de bisschop van Haarlem benoemd tot rector te Den Hel- r (St. Liduina-Ziekenhuis) de wel- ®erw. heer P. j. Roessen. zich thans echter „zwaar gegrepen", om dat iedereen nu meent, dat zij tot de rad draaiers behoren. „Maar, zo verklaarden ze ons, het grootste aantal raddraaiers zit nog in Middelburg! Wij, die niets met de hele zaak te maken hadden en zelfs van de ruzie niets gezien hebben, wer den tot op onze huid gefouilleerd en als boeven behandeld en weggebracht. Dat heeft bü ons haat gezet!" Moeilijk oordeel Die in Ybenheer, de „uitgekozenen", zijn erg gebelgd over het feit, dat de politie niets heeft onderzocht, terwijl toch de vijf vreemde kermisgangers het waren n.l. geen Middelburgers direct Een woonkamer in het kamp „Ybenheer" te Fochtelo (Friesland). In één kamer leeft hier een gezin van man, vrouw en twee kinderen. Het ene vertrek moet dienen, als woonkamer, slaapkamer en keuken. hun messen hebben laten zien! Ook over het uitkiezen waren ze niet te spreken. De kampleider heeft alleen gekeken naar hen. die het slechtst gekamd waren of gewassen! De gewoonte is het onder de Ambonezen, dat de Kampraad, die door hen zelf gekozen is. uitmaakt wie de schuldige is. Aan de Kampraad is in dit geval niets gevraagd. Duidelijk is het ons wel geworden, dat deze Ambonezen zeker niet kwaadaardig zijn en geen enkele wrok (Van onze Haagse redacteur) Zaterdag hebben drie sprekers van de Stichting „Door de eeuwen trouw" in de voormalige Dierentuin te Den Haag ge protesteerd tegen de regeringsmaat regelen inzake de toegang tot de woon oorden der Ambonezen en de gang van zaken bij het vlagincident te Woerden. De heer H. Coenradi, voorzitter der stichting, zei in zijn openingswoord, dat het ,,Door de eeuwen trouw" om een hoger belang gaat dan de politiek, na melijk om de verwezenlijking van een menselijk recht voor de Ambonezen. ,,Onze consciëntie laat ons geen rust", aldus spr. ter toelichting op deze pro testbijeenkomst. Daarna besprak de heer Johan van Hul zen het gebeurde te Woerden, dat hij zag als een symptoom, dat de Neder landse regering onze wapenspreuk ,.Je maintiendrai" heeft omgezet in ,,Je Iacherai". Spr. uitte de wens, dat de politieke partijen bij de aanstaande ver kiezingen de erkenning van de Repu bliek der Zuid-Molukken als een punt van hun programma zullen opnemen. Aan de Ambonezen gaf hij de raad een vak te leren. Prof. dr. S. H. Zuidema bracht ver volgens naar voren, dat de Ambo nezen verkocht en verraden zijn. Gelet op hetgeen er thans in Nederland ge schiedt kan men zeggen, dat zij even goed hadden kunnen blijven, waar ze waren. Wanneer aan de regering ge vraagd wordt waar het recht aan ont leend wordt om de vlag neer te halen, ontvangt ijien ten antwoord: de rege ring is bevoegd. Dit spel van „waarom- daarom" deed prof. Zuidema denken aan de kinderkamer. Spreker hekelde met sarcasme en felheid het beleid van minister van Maarseveen ten deze, waar bij hij bijzondere instemming van de vrgadering vond, en gaf als zijn mening dat de regering sterk geïnfecteerd is door het socialisme. Omtrent de Repu bliek der Zuid-Molukken zei prof. Zui dema, dat deze door de Hoge Raad als staat erkend is. Als derde woordvoerder kwam de Ambonese chirurg dr. H. J. Kainema aan bod, die o.m., gelijk ook de beide vorige sprekers hadden gedaan, de trouw der Ambonezen aan Vorstenhuis en vlag beschreef. Spr. zei er aan te twijfelen of het afvoeren van de Am bonezen naar Nederland inderdaad uit het besef van oen zedelijke verplichting geschied is. Hij kreeg de indruk, dat Nederland de onbetaalde baboe van Djocja is geworden. Voordat de Am bonezen scheep gingen was hun gezegd, dat zij garnizoensdiensten zouden kun nen verrichten; twee uur na hun aan komst in Nederland werden zij echter gedemobiliseerd. Dr. Kainema stelde de Nederlandse regering de vraag of t.a.v. de afvoer der Ambonezen met de In donesische regering een geheime af spraak is gemaakt. Met instemming van de aanwezigen is een telegram verzonden aan de Konin gin, waarin een beroep wordt gedaan op Hare Majesteit, om te voorkomen, dat in de toekomst de Nederlandse viag en/of de vlag van een andere staat op smadelijke wijze wordt neergehaald. Aanwezig waren op deze bijeenkomst o.a. de heren Gerbrandy, Winkelman en v. d. Feltz en een aantal Ambonezen. De vergadering had een ordelijk ver loop; in de nabijheid van de zaal was uit voorzorg een jeep van de politie ge- stationneerd. Vorige week Dinsdag hebben wij een van onze Haagse redactie afkom stige onthulling geplaatst over de achtergrond van de incidenten in en rondom de kampen der Ambonezen. Vandaag geven wij hiernaast het re sultaat van een enquête, gehouden door een speciale verslaggever, on der de kampbevolking zelf. Door aldus ook de Ambonezen zelf aan het woord te laten hebben wij getracht een zo groot mogelijke objectiviteit te be reiken. Deze objectiviteit zal nog na der worden gediend door een be knopt verslag der Zaterdag in Den Haag gehouden protestvergadering van „Door de eeuwèn trouw", welk verslag u elders in dit blad aantreft. Men houde in het oog, dat het jongste incident, dat van het woonoord Schattenberg, zich nog niet had voor gedaan toen de enquête werd gehou den. koesteren tegen de Nederlandse bevol king. Opvliegendheid is hun grootste kwaal en dat ze zich stierlijk vervelen geven ze volmondig toe. Herscholing Wat nu de herscholing of omscholing betreft: het is inderdaad zo, dat de ani mo daarvoor niet zo erg groot is. Ener zijds komt dit, omdat de interesse vrij wel uitsluitend uitgaat naar de techni sche vakken maehine-bankwerken en monteur en de tuinbouw en verder is het mooie weer daar schuld aan; men gaat dan n.l. liever op stap'. In vele kam pen is alles ook nog lang niet gereed; destijds is alles zo overhaast moeten gaan. Een factor, die veel kan verklaren is de militaire geest, die hun hele leven be heerst. Wij hebben niet aan de indruk kunnen ontkomen, dat deze mensen le ven in een. langgerekte gevcchtspauze, waarbij ze uitrusten van de strijd en wachten tot ze ergens weer zullen wor den ingezet. „Wat heeft het voor zin om een vak te Ieren, zo menen ze. Wij kunnen met wapens omgaan en vechten en als Nederland eens ooit in een oorlog mocht geraken, staan wij klaar!" Hun trouw aan ons Vorstenhuis is dik wijls ontroerend! Tenslotte vinden ze. dat, wanneer Ambon weer „vrij" is, er toch een leger nodig zal zijn! Met de kampleiders, die al het moge lijke en soms het onmogelijke doen om de zaak in het rechte spoor te houden, hebben we ons afgevraagd wat er van deze mensen zal geworden. De noodop lossing, die het verblijf in de Neder landse kampen is, doet zich overal te zeer voor als een noodoplossing, als geen oplossing dus. Slechts 4 maanden zijn deze mensen .pas hier. Ze hebben slechts kennis kunnen maken met de beste zijde van ons klimaat. Straks komen en de herfst en de winter, een winter in een kamp, in Drente, in Bra bant of in Zeeland! De staking bij de „Lago" raffinaderij op Aruba duurt nog steeds voort en omvat thans circa vierduizend arbei ders. Zaterdagavond was er enig tumult bij de hoofdpoort van de Lago. De po litie schoot enige malen in de lucht, doch overigens was alles rustig op het eiland. De winkels van de Lago zjjn gesloten. In de omgeving van de raffinaderij zijn communistische emblemen op de muren gekalkt. Nadat Zaterdagmiddag reeds de lands- ministers Van Romondt en Delvalle op Aruba waren aangekomen, arriveerde later de voorzitter van de regeringsraad Da Costa Gomez, alsmede pl-ocureur- generaal Ellis met twintig man politie- versterking. De ministers Gomez, Van Romondt, Delvalle, Pauw, Lampe en de procureur-generaal vergaderden 's avonds met de vier fractieleiders van Aruba, die beurtelings ontvangen wer den. Óm half elf vertrokken de minis ters naar de directie van de Lago om overleg te plegen op basis van zestien procent loonsverhoging op voorwaarde, dat minister Plantz tot bijzondere be middelaar wordt benoemd en de arbei ders het werk hervatten. Deze oproep tot de arbeiders leverde 'echter geen resultaat op. SgB öö-Wi, De Indonesische regering heeft nog steeds geen toegang verleend aan de zestien stafleden van de ambassade der Chinese Volksrepubliek en de Chinese consulaten in Indonesië, zo deelt een correspondent van een Chinees commu nistisch nieuwsagentschap mede. „De Indonesische regering gaat voort een onvriendschappelijke houding aan te nemen, ondanks het protest op 22 Juli van de regering der volksrepubliek na de weigering om deze personen in Indo nesië binnen te laten. Zij werden ge dwongen naar China terug te keren, of schoon zij van dc Indonesische ambas sade in China op 19 Juni visa hadden ontvangen." In genoemd bericht wordt voorts ge zegd, dat „het ministerie van Buiten landse Zaken van de Chinese Volksre publiek deze maatregel beschouwt ais een schending van het internationaal gebruik en als uiting van een zeer on vriendschappelijke houding." De Indonesische minister van Voor lichting, Mononutu, heeft intussen aan Aneta verklaard, dat er tussen de Repu- biik Indonesia en de Chinese volksrepu bliek geen gespannen verhouding of koude oorlog bestaat. Hij voegde er aan toe, dat de Republik Indonesia nimmer de belangen van de Chinese volksrepu bliek zal schaden. Op de vraag betref fende de regeling tot toelating van de ambtenaren van de Chinese ambassade in de Republik Indonesia, verklaarde de minister, dat de regering daarin geen aanleiding ziet. die de belangen van een bevriende staat aantast. o was het gisteren in Zand voort, guur en triest als op een winde rige, natte herfstdag De strand stoelen stonden op elkaar gedrongert als een groepje verkleumde ouwe bes jes en alleen de dapperste vacantiegan- gers waagden zich voor een wandeling op het strand. Niet veel anders was het in de rest v.i ons lieve vaderland en in het grootste deel van West-Europa. De eerste twee van de door de Indo nesische regering bij Krupp bestelde serie van honderd locomotieven zullen Woensdag 15 Augustus uit Amsterdam worden verscheept. De locomotieven, die elk een gewicht hebben van 64.000 kg.. zullen als deklast op het m.s. „Celebes" van de Maatschappij Nederlaind wor den vervoerd. Advertentie LEtDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM Generaal Matthew Ridgway, opperbe velhebber van het commando der Ver enigde Naties heeft vandaag de volgen de boodschap aan de officieren en man schappen van het Nederlandse detache ment op Korea gepubliceerd. „Met trots en eerbied grijp ik deze gelegenheid aan om aan de officieren en manschappen van het Nederlandse deta- Advertentie V\RG^ Voor nu en nog's... Broches! En als het'een spoor was, dat Martin als de moordenaar had achtergelaten, dan kon hij zich nog rechtvaardigen als hij het voor Mandel verzweeg. Recht vaardigheid en genade waren in laatste instantie identiek, onder welke vormen zij zich ook voordeden: zij waren als een tweeling bij een maskerade. Als hij het papiertje aan Mandel gaf, zou hij (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en uitgegeven door Het Spectrum, Utrecht.) zonde te belijden, om zijn wil in bewe- schapen? Als Martin het vertrouwen ging te brengen en terug te keren tot niet waardig wasAls de genade uit- de kudde. bleef zoals een brief die zoekt raakt. Eindelijk was hij, na verscheidene De afstand tussen barmhartigheid en andere stemmen te hebben gehoord met dwaasheid was zo klein, zo miniem voor Mandel verbonden. „Ik moet u iets' zeg- het beperkte gezicht. Maar de goede gen." De stem van de rechercheur klonk vermoeid. „Gisteravond hebben we Martin Lynn gearresteerd" De priester schrok. „Wegens roof. Het gebeurde moeten toezien, hoe het mechanisme voor ik het wist. Hij wordt vastgehouden 's-GRAVENHAGE Notarieel ex L ten Brink. Hillegersberg, le ged. 's-GRAVENHAGE Tekenen M.O. acte MB: mej. E. Crok Den Haag, mej! H. Doll Voorburg, K. Bosch Den Haag, J. Epke, Den Haag, J. Torenbeek, Am sterdam. Tekenen M.O. acte MC: mej. A. Groenhaart. IJmuiden (O) en J. Du- gour, Den Haag. Notarieel examen: J. v. Heijst, Nijme gen, 2e ged. J. Smits, Edam, 2e ged. van een onpersoonlijke justitie zou beginnen te snorren en te draaien om het hoofd van de jongen en daar mis schien alle neiging tot gebed en be rouw zou overstemmen. Door die in lichting voor zich te houden, hield hij oen weg tot inkeer open voor de zon daar; na enige tijd- zou Martin mis schien weer een behoorlijk mens wor den, berouw krijgen cn te biechten gaan. zoals hij. als katholiek, vroeger geregeld had gedaan. Maar ondanks al die overwegingen, voelde de priester zich toch nog in de ban van de zwijgzame spookverschij ning van de rechercheur, terwijl hij het nummer van het bureau draaide. Hij stelde zich voor, hoe de lange man het hoofd zou schudden en de lippen op elkaar zou persen, als hij het te weten zou komen „Het is nu te laat," zou Mandel op zijn geduldige manier zeg gen, als hij die inlichting eindelijk kreeg en dan zou hij zijn vriendelijke ogen beschuldigend op de priester rich ten, als om te zeggen: Moet u het nu juist zijn, die de justitie tegenwerkt? En als de jongen nu gevlucht was De priester stond naast het schrijf bureau in de studeerkamer, wachtend op de telefoonverbinding, terwijl de Zondagzon door de vensters viel en de barsten en bulten in de oude vloer dui delijk doen uitkomen. Het had een willekeurig Zondag kunnen zijn, met pastoor Kirkman en de gebruikelijke assistentie van een andere priester, ter wijl hijzelf op zijn ontbijt wachtte. Maar het was niet zo: er waren van daag twee andere priesters en hij zou waarschijnlijk alleen ontbijten. Hij hield zich steeds maar weer voor, dat 1 Martin een kans moest krijgen om zijn onder verdenking van die affaire in het Galaxy-theater; die roofoverval, waarbij geschoten werd. Die caissière is er overigens goed afgekomen. Hij zit nu in een cel. Ik dacht omdat hij van uw parochie is dat u het wel graag zou weten „Zijn ze er zeker van?" vroeg de priester. „Hebben ze bewijzen?" Hij ge loofde niet. dat die minder grote'mis daad voldoende verklaring kon zijn voor de angst en de wanhoop van de jongen; en zeker geen verklaring voor het blaadje papier. „Het is allemaal maar gissen. Hij wordt alleen maar verdacht." erkende Mandel. „Maar er zijn een boel getui gen, ^ie verklaard hebben, dat hij de hele Zaterdag vreemd heeft gedaan. Vrijdagavond is hij in de buurt van de bioscoop gezien, en hij is bij Swanson geweest met een heleboel geld bij zich en later bij Counihan; met veel meer geld dan hij anders had. En hij is in derdaad erg in de war." „Het is onmogelijk." zei de priester. „Hij kan dat niet hebben gedaan." Bijna had hij gezegd: „óók nog gedaan," en hij was weer in tweestrijd over dat blocnote-blaadje. „De zaak staat niet sterk," gaf Man del toe. „Ik ben bereid, voor hem in te, staan, wat die tenlastelegging betreft," zei de priester. Hij was volkomen overtuigd; hij kon geloven dat Martin in een vlaag van bitter verdriet iemand zou kunnen doden, maar roof, dat leek hem te ba naal. „Ik ben er zelf ook niet van over tuigd," erkende Mandel. „Als u voor hem zou willen instaan Hoever ging de herder voor zijn herder kon onzinnig ver gaan „Ik sta voor hem in." antwoordde hij. „Ik waag het er op met hem." Mandel zweeg even om op die wijze zijn in stemming te betuigen en vroeg toen: „Wanneer komt u?" Ze spraken af, dat ze elkaar om een uur in het bureau van de stadsgevange nis zouden ontmoeten. „Ik zal zorgen, dat ik er ben," zei Mandel. „loopt u dan bij me aan. Ik maak het in orde." „Martinzei Kapelaan Roth. „Als hij naar de Mis wil u heeft daar een aalmoezenier. Zou u dat aan Martin willen zeggen?" Er was even een stilte. „Ik neb net hem al gevraagd." antwoordde Mandel gemelijk. ..Hij wilde niet gaan." „ODe koster trok aan de touwen en de oude kerkklokken begonnen te luiden. De priester hing de telefoon op de haak en ging terug naar de kerk om God aan God te offeren. Dat was de iro nie van het lot: hij was bereid, in te staan voor Martins onschuld, wat de roofoverval betrof, omdat hij geloofde, dat de jongen schuldig was aan moord Het was de feestdag van de heilige Hi- larion, die als overwinnaar van boze geesten wordt vereerd; de priester bad tot hem voor de verdoolde. III Martin was verbaasd, toen hij zag. dat de raampjes niet alleen tralies hadden, maar ook ruiten in de kozijnen. Hij vroeg zich af, waarom hij er nooit aan gedacht had, dat gevangenen tegen re gen en kou werden beschermd; comfort voor misdadigers, hoe primitief dat ook mocht zijn, leek hem altijd onverenig baar met hun straf. Hij had zich de zonden altijd voorgesteld, geketend aan een rpts en aan de elementen blootge steld. Het raampje stond een beetje open en een zacht windje stroomde naar binnen. (Wordt vervolgd). chement, die op het punt staan de strijd krachten der V.N. te verlaten om naar hun vaderland terug te keren, Gods hulp toe te wensen. De uitstekende staat van dienst in de harde Koreaanse veldtocht ondanks de ontberingen, de hevige klimatologische condities, het moeilijke terrein en het overweldigende aantal vijanden, strekt uzelf, uw land en bet commando der V.N. grotelijks tot eer. Door de buiten gewone heldhaftigheid aan de dag ge legd door ieder afzonderlijk van déze uitstekende gevechtseenheid, hebt gij de bewondering en dankbaarheid ge wonnen van alle vrijheidlievende vol keren in de gehele wereld. Wijl mensen sterven en vergeten kun nen worden zullen de roemvolle daden die zij hebben verricht lange tijd in de herinnering voortleven. Het heldhaftig standhouden van het Nederlandse deta chement bij Hoengsong en Wonjoe zal met de andere grote veldslagen der ge schiedenis voortleven door de eeuwen als een eerbewijs aan de dappere en moedige soldaten die vechten aan de zij de van de vrijheid, van het recht en dc menselijkheid. De mannen en vrouwen van uw land waarheen gU thans terug keert mogen groot respect koesteren voor de manier waarop gij hun schoonste militaire tradities hebt hoog gehouden." Van de zijde van de ondervakgroep margarine-fabrikanten wordt ons me degedeeld dat het niet in de bedoeling van de margarinefabrikanten ligt bin nenkort een gering percentage aardap pelmeel aan de margarine van de lagere prijsklasse toe te voegen. Wel overwe gen de fabrikanten een kwaliteitsonder- scheiding van twee prijsklassen. Er is echter nog geen plan uitgewerkt. Zaterdag is van Schiphol een „Constel lation" vertrokken met militairen der Koninklijke Landmacht voor Nieuw- Guinea. Het toestel brengt vijftig mili tairen, bestemd voor aflossing van an deren naar Biak, waar het 15 Augustus wordt verwacht. Van Biak vervoert net dan vijftig vrijwilligers voor het Ne derlands Detachement Verenigde Naties naar Tokio om vandaar 18 Augustus te vertrekken met vijltig leden van dit detachement, die worden afgelost en 21 Augustus op Schiphol zullen repatriëren. Tijdens een nachtelijke drijfrit op wilde zwijnen te Elspeet werden dezer dagen drie dieren neergelegd. Twee andere wisten te ontkomen- Deze wer den echter later door een boer in een akker haver, tijdens het maaien, ont dekt. Buurtbewoners zetten met stok ken en hooivorken een achtervolging ui, en doodden ook deze twee jonge zwijnen- Hoewel Spijk al jaren achtereen geen ooievaar had gezien, vertoont zich de laatste tijd een drietal heel bijzondere ooievaars. Deze dieren zijn n.l. geheel zwart, hetgeen in de ooievaarswereld een grote zeldzaamheid schijnt, te zjjn. Met het vliegtuig uit Djakarta is in ons land aangekomen het hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indone sië, generaal-majoor A. J. A. Pereira. Te zijner begroeting was op het vliegveld aanwezig de oud-legercommandant in Indonesië, luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden. Generaal Pereira deelde mede, dat de militaire missie op het ogenblik uit rond duizend man bestaat. „De Marine, die aanvankelijk alleen duizend man in Indonesië had, heeft sinds half Juli het grootste deel van haar personeel naar het vaderland teruggezonden, aangezien de bijzondere taak, dis haar was toege wezen, namelijk het vrijmaken van de Indonesische wateren van mijnen, vol tooid is", zo zei hij. Voor de Marine en voor het leger in de militaire missie rest nu slechts het verlenen van militair technische bijstand. De bijzondere taaie, die de luchtmacht is toegewezen, name lijk de vliegverkeersleiding op de diver se militaire vliegvelden in Indonesië, is nog niet beëindigd, al loopt deze taak langzaam af. „Ik ben in Nederland", zo zei 'generaal Pereira, „ter bespreking van een aantal interne aangelegenheden en personeels zaken." Advertentie Met ingang van Maandag 13 Augus tus *al de uitvoer va„ groenten naar Duitsland weer geheel vrij zijn. Van Nederlandse zijde opgelegde be perkingen in de uitvoersoorten zjjn in gaande die datum opgeheven aldus een officieel communiqué. 20 Augustus vertrekt Hr. Ms. torpedo- bootjager „Banckert", onder bevel van luitenant-ter-zee der eerste klasse J. G. Stegeman uit Sorong (Nieuw-Guinea) naar Nederland. 2 October wordt het schip ter rede van Den Helder ver wacht. De eerste divisie zeegaande mijnen, vegers, bestaande uit Hr. Ms. „Jan van Gelder", onder bevel van de divisie commandant, luitenant-ter-zee der eer ste klasse J- H. van de Weyer, Hr. Ms. „Abraham Crijnssen", onder bevel van luitenant-ter-zee der eerste klasse A. W. Huidekoper, Hr. Ms. „Abraham van der Hulst", onder bevel van luitenant, ter-zee der eerste klasse W. Langeraar en Hr. Ms. „Pieter Florisz", onder be vel van luitenant-ter-zee der eerste klasse J. H. C. Vermeer, vertrekt 15 Au gustus uit Surabaja naar Nederland. De schepen worden 26 October ter rede van Den Helder verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3