Verkeerspolitie kreeg ruimere behuizing Brandweer groeide met IJ minden mee Bewaking op Schiphol zeer streng Zeven instanties waken er tegen ongerech tig heden 4', I VEELHEID BIEDT ECHTER NOG GEEN HOOGSTE VEILIGHEID Personeelsbezetting kon regelmatig verminderd worden m ar|£ DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 PAGTNA 2 Gebouw aan Lange Wijngaardstraat biedt beter onderdak Gouden priesterjubilé Em.-pastoor Hoosemans Examen Hoofdakte Examen Handenarbeid Geslaagd Algemene vergadering Ned. Heidemaatschappij Concert Spreekuur burgemeester „HET WITTE PAARD" Zwemwedstrijden Derby Haarlem ZANDVOORT Openingsuren postkantoor „Hulp aan gerepatrieerden" HEEMSTEDE Bedevaart naar Heiloo s* DE SFEER OP NEDERLANDS GROOTSTE LUCHTHA VEN Burgerlijke Stand TEGENSTELLINGEN Brandklok Zij kwamen te laat Geen kijkspel OOK VOOR BAROMETERS tooX Serviced Ruzie op theevisite Jongen reed links van de weg Vrachtauto met vaten raakte Idem onder viaduct Timmerman stal bronzen beeldjes bij kunstschilder Auto uitgebrand Beslissingswedstrijd V.Z.V.Sleutelstad Auto tegen tram Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Een vakman voor Uw bed 35 jaar ervaring kapok in rl dag retour HAAHLEMSCH MATKASSEAHEIS In het grote gebouw nummer veertien aan dc Lange Wijngaardstraat, waar vroeger een godsdienstschool gevestigd was, heeft sinds enige weken de Haar lemse verkeerspolitie haar tenten opge slagen. Voor die tijd huisde deze be langrijke afdeling van het politieappa raat in de Smedenstraat, waar de be schikbare ruimte niet bepaald overwel digend was. De verhuizing naar het nieuwe gebouw betekende een welko me verbetering en de chef van de ver keerspolitie, die ons gisteren zijn nieu we domein liet zien, toonde zich bui tengewoon tevreden. Voordat echterede verandering van onderdak een feit* was. is er heel wat met het oude en verwaarloosde perceel in de Lange Wijngaardstraat gebeurd. Er viel nog al het een en ander aan te doen. Niet alleen moest het gebouw zo ingericht worden, dat het aan zijn nieu we bestemming kon voldoen, maar ook het restaureren eiste een massa werk. Waar het nodig was werden muren af gebroken en opgetrokken. In twee gro te leslokalen verrezen tussenmuren, die de ruimte verdeelden in vier flinke ka mers. In één van deze kamers vóór aan de straat zetelen thans twee brigadiers, die elke bezoeker te woord staan en heel wat telefoontjes per dag verwer ken. Boven de deur hangt het bekende bordje: „hier aanmelden''. Meldingen van verkeersongevallen komen hier ook binnen. Men staat er, wanneer het no dig is, rechtstreeks in contact met de radiowagens, die door de stad kruisen. Een zijdeur geeft toegang tot de kamer aan de andere kant an de opgetrok ken muur. waar twee hoofdagenten ad ministratieve werkzaamheden verrich ten. Hun domein ziet er al even floris sant en prettig uit als dat van de mo torpolitie. die haar intrek heeft geno men in 't tweede tot kamers omgetoverde leslokaal, tezamen met collega's van de verkeersongevallen-administratie. Een daarachter gelegen verhoor-kamertje grens direct aan de „tuin". Een tuin is het eigenlijk niet. Meer een open plaats. Deze zal echter wer benut worden door er een overdekte rijwielbergplaats te maken. De verkeerspolitie heeft nu een heel wat genoeglijker behuizing dan zij voor een paar weken terug had. Over ruimte valt niet te klagen. Toch is practisch al les bezet. Niet alle kamers zijn iedere dag in gebruik. Het kleine vertrek, waar eventueel verhoren afgenomen moeten worden, doet niet altijd als zodanig Advertentie Morgén hoopt de ook buiten zijn vroe gere parochie (de „Obrecht" te Amster dam) bekende em.-pastoor H. W. J. Hoo semans zijn gouden priesterfeest te vie ren, des ochtends in zijn oude parochie kerk en later op de dag in de Egmonder Abdij, waar hem een feestgave zal wor den aangeboden in de vorm van de stichting van eén cel, welke zijn naam, St. Hubertus, zal dragen. Pastoor Hoosemans, Fries van geboor te, is 16 jaar lang de herder geweest van zijn Amsterdamse parochie, waar hij, evenals op Texel, zijn eerste pas toorsstandplaats, met voor die tijd mo derne middelen de liturgische beleving tot nieuwe bewustheid heeft gewekt, met de H. Mis als centraal gegeven. Vol be grip en waardering voor de moderne kunst, heeft hij tal van eigentijdse kun stenaars aangetrokken (Matthieu Wieg man, Mari Andriessen, Otto van Rees en anderen) ter verrijking van de kerk zijner parochie. Thans is de eertijds zo seigneurale priester lichamelijk zwak. maar nog da gelijks draagt hij de H. Mis op in zijn huiskapel te Amsterdam. Geëxamineerd voor ged. A acht can- didaten. Geslaagd de dames: M. J. Mie- kels. S. M. C. van Beek. N. B. W. M. Balink, A. M. v. d. Berg, E. B. M. Lubbe, C. Th. Mak. Geëxamineerd voor ged. B zeven can- didaten. Geslaagd de dames: E. Strin ger, C. H. Boogmans, E. Jordans, M. de Lange, H. B. van Kessel. Geëxamineerd voor gedeelte B 7 can- didaten. Geslaagd de dames: M. A. v. Bergenhenegouwen en de heren W. Top, R. Buter en A. J. Böke. Geslaagd de dames: S. Blaauwèndraad W. Hogeweg. P. Spuls, J. Visscher en M. van Harten; de heren: A. Scheer der, N. v. d. Idsert. Afgewezen geen. De examens zijn geëindigd. Voor het examen meester-kleermaker slaagde te Utrecht de heer C. W. Straathof, Zijl weg 69 te Haarlem. dienst. Men gebruikt het ook als teken kamer. Een gedeelte van het vroegere leslo kaal beneden doet dienst als wacht kamer. Op de eerste verdieping troont de chef van de verkeerspolitie, die zijn bureau ruimte deelt met zijn inspecteur. Hier hoeft men niet bang te zijn om in de verdrukking te geraken. Een scherpere tegenstelling met de kleine vertrekken in het gebouw aan de Smedestraat zai moeilijk te vinden zijn. Op dezelfde 'verdieping is ook nog een leslokaal. Behalve al die voordelen van een gemakkelijk verblijf, is er nog het feit. dat men onmiddellijk de be schikking heeft over het rijdend mate rieel. De verkeerspolitie is n.l. door de verhuizing naar de Lange Wijngaard straat dichterbij de garage gekomen, waaruit o.a. de uitrukwagen naar de plaats van een ongeval moet vertrek ken. Deze garage met bijbehorende re paratiewerkplaats ligt naast het nieuwe verblijf. Het is begrijpelijk, dat de leden van de verkeerspolitie zich direct thuis- voelden in hun nieuwe woning. Wie zou dat niet in zo'n groot gebouw, dat ondanks de ouderdom als nieuw aan doet. Wanneer je de hal binnenkomt, slaat de verflucht je tegemoet. Er is hard gewerkt om het geheel wat op te fris sen. Het houtwerk kon best wat verr gebruiken en er is een dankbaar ge bruik gemaakt van de verfkwast. Dat de verkeerspolitie tevreden is niet de nieuwe behuizing zal niemand be twijfelen, die het gebouw binnengaat en zijn ogen de kost geeft. Het doet de bur ger-bezoeker ook aangenaam aan in zo'n prettige omgeving ontvangen te worden. De Nederlandsche Heidemaatschappij houdt 7 September haar 61e algemene vergadering ir. Haarlem. Devolgende dag is er een excursie. „Euphonia" o.l.v. de heer Lefebre zal Zondag 19 Augustus om drie 's middags een concert geven in het openlucht theater. Burgemeester P. O F. M. Cremers zal deze week niet Vrijdag 17 Augustus, maar Donderdag 16 Augustus zijn spreekuur houden. In de finale voor het zomertournooi werden de volgende partijen gespeeld: J. v. d. PutteA. Rosenhart 01, G. v d. StoopL. v. d. Valk G. Reeu- wijkTh. Schoorl 1C, J. WillemseH. Holtkamp O1, N. HooglandE. Hey- mans 10, L. StevensJ. Happel Jr. 10. A. RosenhartG. Beelen 10. H. HoltkampH. Boon 10, J. Happel Jr. J. Stolvoort 01, C. BlekenmolenE Heymans 01, G. de VosP Castemuller 10, J. GosenJ. v. d. Putte 10. B. SpoorH. Huneker 10, J. Holdorp H. v. d. Velde 01, P. v. ,Deyzen—H. Klein 01, B. GoedemansH. Huneker 01, M. v. d. BergJ. Reeuwijk 10, Th. HappelW. Happel E. de Ree—Th. Hetem V2Vè, J- Reeuwijk— J. Holdorp 10, H. v. d. VeldeM. v. a Berg '2—li, Th. Hetem—Th. Happel 10, L. v. d. ValkP. v. Deyzen B. SpoorB. Goedemans 10. H. Hune ker—A. Komen 01, B. GoedemansA. Komen 0—1. 6 September begint de onderlinge competitie. Wegens het koude water zullen - de zwemwedstrijden tussen zwemsters en zwemmers hedenavond in Stoopsbad niet buiten maar binnen gehouden wor den en de aanvang is nader bepaald op 8 uur. Naar wij vernemen, zal met ingang van 20 Augustus de middagsluiting van het Zandvoortse postkantoor vervallen. Het kantoor zal dan geopend zijn op werkdagen van 8 tot 19 uur (Zater dags tot 13 uur) en voor de telegraaf- en telefoondienst van 8 tot 20 uur. Hierdoor wordt een groot ongerief voor het publiek weggenomen. Woensdag 15 Augustus zal te Zand- voort een collecte worden gehouden door de stichting „Hulp aan gerepa trieerden". 's Middags om 2 uur zal de echtgenote van de burgemeester, mevr. v. FenemaBrantsma een warong (In disch eethuisje) openen, waarin Indische lekkernijen, bereid door gerepatrieer den uit „De Schelp", zuilen worden verkocht. Deze warong blijft geopend tot 18 Augustus. Ook de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging neemt op Zondag 26 Augustus deel aan de bedevaart naar Heiloo. Deze bedevaart draagt de algemene intentie: Dieper inzicht in de leer en ruimer toepassing van de Sociale Encyclieken. De geestelijke leiding van deze be devaart is ook ditmaal weer toever trouwd aan de weleerw. heer B. G. Stammeyer uit Beverwijk. Er bestaat gelegenheid om de reis zowel per trein als per rijwiel te ma ken; de trein vertrekt uit Haarlem te 8.51 en de wielrijders te 8 uur van net Raadhuisplein te Heemstede. De kos ten van de treinreis bedragen f 1.75. Zij die aan deze bedevaart willen deelnemen, kunnen zich vóór 21 Au gustus opgeven bij de heren G. Brou wer, Talmastraat 4. P. Prins, Utrecht laan 18. Jac. Spann, Wiekerplein 4 en L. J. Fleris, Rijnstraat 40. Daarbij te vens te vermelden of men per trein of per rijwiel gaat. Waar mensen verblijven, daar is kans op brand. Natuurlijk kan ook het hemel vuur op onbewoonde plaatsen schade aanricht n. maar daartegen zjjn dan. bij het ontbreken van mensen, geen maat regelen te treffen. Maar zodra zich ergens een groepje mensen vestigt, al is dat groepje nog zo klein, dan houdt dat in zich een gevaar voor brand, maar tevens dc mogelijkheid om een onver hoopte brand te bestrijden. Dit is de theorie en toetst men deze in IJmuiden aan de praetijk, dan blijkt alles wonder wel te kloppen. Want op 1 November 1876 werd IJmuiden officieel geboren en nog geen twee jaar later, in 1878, werd de eerste brandweer-verordening vast gesteld. In deze eerste brandweer-verordening was onder meer bepaald, dat tot de dienst bij de brandweer werden geroe pen alle mannelijke ingezetenen der gemeente Velsen van 18 tot 60 jaren Vrijgesteld hiervan waren de leden van de gemeenteraad, de gemeente-secretaris de gemeente-ontvanger, de geestelijk heid, onderwijzers aan de openbare scholen, genees-, heel- en verloskundi gen, politie- en justitie-ambtenaren. rijksambtenaren, degenen, die behoorden tot de „brievenposterij", en zij, die door jaarlijks f 10 in dé gemeentekas te stor ten zich hadden vrijgekocht. Tijdelijk waren o.a. vrijgesteld zij. die minder dan 20 m. van het brandende perceel woonden (hadden genoeg voor eigen veiligheid te zorgen), zij, die meer dan 25 minuten gaans van het brandspuit huis woonden (zouden toch te laat ko- De commandant van de K. L. M.- tcrrein-politie, inspecteur v. d. Weyde. Voor regelmatige Sclviphol- bezoekers een vertrouwde morliale verschijning. (Van onze speciale verslaggever) orige week hebben wij een bericht gepubliceerd In de nacht van Zaterdag op Zondag verloor een taxichauffeur in de Kenne- merstraat de macht over zijn stuur, ten gevolge van de gladheid van de weg. Zijn auto slipte tegen het huls no. 44. Een wielrijder, die Zaterdagavond om kwart over zes zonder teken yan rich tingverandering te geven vanuit de Zijl- weg de Duvenvoordelaan in reed, veroorzaakte een aanrijding. De be stuurder van een naderende auto rem de zo hevig, dat zijn wagen geheel om draaide. De achterkant van de auto raakte het rijwiel, waarvan het achter wiel verbogen werd. Een bestelauto reed Zaterdagmorgen om kwart voor negen achteruit tegen een op de Botermarkt geparkeerde bak fiets, die geladen was met vijf kisten vol eieren. 150 eieren gingen door de schok verloren. GEBOREN: T. C. M. van der Mee— Peters; G. E. van der PuttenBoerssee; L LagerweijLimpl; C. P. Abbink Pieters; J. J. E. MolenkampKoek; A. M. A. van Roode—Wildeboer; E. G. Meijer—Kooien; M. M. Balm—Dirks al len een zoon. C. ZuiderduinZeven boom, 2 d-; M. Bliek—Hol; C. Hesseling —Blei; A. L. Koehorst—Urbanowitz; M. C R. Koster—De Rijk; W. C. van Hat- temSievert; A. J. HeidebrinkTerol; A. G. WillemsenKuitert; R. de Vos Brandsma; A. Weij—Bood allen een dochter. ONDERTROUWD: J. J. Sint en M. K. van den Heuvel, P. Kernekamp en J- van Drunen. OVERLEDEN: K. de Boer, 75 j. Ver- spronckweg; G. Wapperom, 72 j. Gast- huisvest. Vorige week hebben wij een benent gepuDiiceeru over een zaak voor de Haarlemse rechtbank waarbij zowel de president als de officier van justitie en de verdediger bijzonder onplezierige opmer kingen maakten ten aanzien van de sfeer op de luchthaven Schiphol. F.r moesten zich tijdens die zitting n.l. drie K.L.M.-employe's verantwoorden we- eeus materiaal-diefstallen en dat feit gaf mr. Smits aanleiding om op te mer ken dat „er op Schiphol maar links en rechts gegapt en gesnaaid wordt en dat daaraan nu maar eens een einde moest komen-". Mr. Cohen, een van de ver dedigers, ging nog een stapje verder en noemde Schiphol niet meer of niet min der dan een „poel van ongerechtigheid", terwijl de officier mr. G. v. d. Valk Bouman de atmosfeer op Schiphol tenslotte met het veelzeggende adjectief ver dorven meende te moeten omschrijven. Deze, naar onze smaak, nogal zwaarwegende beschuldigingen, waarbij ook de goede naam van het wereldbedrijf van de K.L.M. in het geding is, hebben ons op het idee gebracht op Schiphol eens nadere informaties in te winnen bij de genen, die krachtens hun functie van deze zaken op de hoogte kunnen en moe ten zjjn. Het eerste wat ons daarbij opviel is dat men op Schiphol nu niet bepaalde lijk over een gebrek aan politiebewa king mag spreken, zoals men misschien na oppervlakkige beschouwing uit bovenstaande aantijgingen zou willen concluderen. Integendeel, onze opper vlakkige en wel door deze en gene ge deelde mening is, dat er op Schiphol zelfs wel een beetje veel „soorten" po litie zijn. Men oordele zelf. Men kan op Schiphol te maken krijgen met achter eenvolgens de Rijkspolitie, de douane, de Marechaussee, de gemeentelijke ter- reinpolitie, de KLM-terreinpolitie. de KLM-bedrijfsbeveiliging en als het helemaal verkeerd wil de fiscale re cherche van de Ned. Bank. Al deze organen hebben natuurlijk hun eigen zo scherp mogelijk afgeba kende terrein van werkzaamheid. De douane heeft niets te maken met de KLM-bedrijfsbeveiliging, de Mare chaussee niets met de Rijkspolitie. Maar dat neemt niet weg, dat men de werkzaamheden onderling niet zo scherp kan verdelen of er blijven toch nog wel een zo groot aantal raakvlak ken over, dat men overlappingen (en de daarmee meestal gepaard gaande wrijvingen) nauwelijks kan vermijden. Hiermede nu, zo hebben wij begrepen, raakt men aan de kem van de kwestie. Er kunnen n.l. op Schiphol spoedig ze kere tegenstellingen ontstaan tegen stellingen met name tussen de Rijks politie en de K. L. M.-bewakings- diensten en het zijn niet in de laatste plaats deze tegenstellingen die er mede oorzaak van zijn, dat bepaalde za ken wel eens meer stof doen opwaaien dan anders normaliter het geval zou zijn. Want, laten wij dit wel scherp onderschei den, de K.L.M. ontkent met klem dat er in haar bedrijf meer zou worden ont vreemd, dan in welk ander groot bedrijf ook. Het is niet meer dan jaarlijks onge veer eén procent van het 4000 man sterke personeel, dat zich hieraan schuldig maakt en de schade, welke hierdoor wordt aangericht, besomt men op hooguit een fractie van een procent van de totale materiaalvoorraad. Men vindt dan ook, eerlijk gezegd, dat de betrokken rechterlijke functionaris sen beter behoorden te weten. Min of meer grote kruimeldiefstallen zijn nu eenmaal hoe onaangenaam deze con statering op zich ook is inhaerent aay een actief groot bedrijf en het is beslist onjuist te menen, dat de K.L.M., ook al neemt zij dit feit als feit aan, verder lijdzaam in deze kwestie zou berusten. Zij heeft op het ogenblik een 55 man sterke eigen terreinpolitie. Die politie beschikt over een snelle patrouillewagen met telefoonverbindingen over geheel het terrein. Ze post voortdurend op alle belangrijke punten op het veld, terwijl daarnaast de K.L.M.-bedrijfsbeveiliging vooral ook de taak op zich heeft geno men het personeel zo te selecteren, dat noch personen, die zich in het verleden hebben misdragen, noch zij, die bij een mogelijke toekomstige ontwikkeling een onjuiste rol zouden kunnen spelen, tot het bedrijf worden toegelaten. Uiteraard beperkt deze activiteit zich niet tot Schiphol alleen. De K.L.M.-be wakingsdienst omvat het hele net zij het dan, dat op de 'minder drukke sta tions de bewakers ook nog andere func ties verrichten terwijl bovendien een aantal reizende inspecteurs ter beschik king staan, die steeds daarheen worden gedirigeerd, waar hun activiteit gewenst of noodzakelijk is. Dat alles neemt echter niet weg, dat de K.L.M. toch ook wel degelijk oog heeft voor haar eigen tekortkomingen. Zij realiseert zich volkomen, dat de de- viezenperikelen, die b.v. wel eens door haar vliegend personeel worden ver oorzaakt, maar heel moeilijk voortdu rend uit „onbekendheid met de voor schriften" kunnen worden verklaard. Zij realiseert zich ook, dat in het verleden op Schiphol inderdaad misstanden heersten. Direct na de oorlog stelde de K.L.M. n.l. de snelle wederopbouw van het bedrijf primair. Daarop richtte zij al haar activiteit, er toen in berustende, dat aan die snelle wederopbouw een aantal nadelen, 1 zoals o.a. ook diefstallen, inhaerent wa- men), zij, die ernstig ziek of ongeschikt waren, en zij, die tijdens het uitbreken van de brand een overledene in huis hadden. Op overtredingen waren boeten gesteld. De beloning bedroeg voor ieder? oefening met de spuit 10 cent, terwi;. aan hen, die zich bij een brand gunst.s hadden onderscheiden, door de gemeen teraad ten beloning kon worden ver leend Het alarmeren van de brandweerplich- tigen geschiedde door het luiden van torenklokken of bellen of door het bla zen op een hoorn. Blijkbaar zijn er m die eerste jaren brandweerplichtigen geweest, die zich eerst „moed in moester, drinken", want in de verordening van 1894 werd de bepaling opgenomen, dat het gebruik van sterke drank bij oefe ning of brand verboden was. De gemeen te was oorspronkelijk verdeeld in vier afdelingen met ,n iedere afdeling een brandspuit. Met de uitbreiding der ge meente werd het aantal brandspuiten opgevoerd tot acht. Het aantal officie ren en manschappen per spuit bedroeg 124 man. zodat er in totaal 992 man voor de brandweer nodig waren. Bij het in bedrijf komen van de water leiding in 1917 waren de handpompen overbodig geworden, behalve in de Spaarndammerpolder. waar er een tot 1929 in gebruik bleef. Wel werd een tweewielige motorspuit aangeschaft voor bet blussen van eventuele branden in deze polder, maar de spuit stond in Vel sen gestationneerd en moest met paard en wagen naar de polder worden ge bracht. Later heeft deze spuit nog dienst gedaan in de afdeling Santpoort, waar hij in 1939 vervangen werd door de toen ir. IJmuiden overbodig geworden Fia»- motorspuit. In de brandspuithuisjes, verdeeld over de gehele gemeente waren in 1917 in totaal veertien slangenwagens onder gebracht. voor elk der veertien afdelin gen van Velsen één. Op iedere slangen- wagen vond men 200 m. slang, twee standpijpen met sleutels en diverse ge reedschappen. Het personeel, dat nu ui, vrijwilligers bestond, bedroeg veertien man per wagen en was dus in totaal 196 man. Het melden van brand geschiedde meestal aan de politieposten. Van daar uit werd de brandweerman, die het dichtst Dij de post woonde, gewaar schuwd en deze zorgde er voor. dat de overige brandweerlieden bericht kregen. In 1929 werd dc gehele brandweer ge reorganiseerd, dit naar aanleiding van een grote brand in een garage aan het Kennemerplcin te IJmuiden. De garage met de twee er boven gelegen woningen ging geheel verloren, omdat de drie afdelingen van IJmiiiden-West en (U- twee uit IJmuiden-Oost. die met de blus sing belast waren, te veel tijd nodig had den gehad om de slangenwagens lopend naar dc brand te brengen. Daarom weid in dat jaar een auto- brandspuit aangeschaft voor IJmuiden en in het volgende jaar een voor Velsen- Noord. Ir, Santpoort werd tot 1939 ge bruik gemaakt van de oude tweewielige motorspuit, die op een oud Ford-chassis was gebouwd. Dc capaciteit van deze drie motorspuiten bedroeg resp. 1200. 1000 en 400 liter water per minuut bij 50 m. opvoerhoogte. Het gehele brandweer personeel, commandant en onder-com mandant inbegrepen, bedroeg nu nog 35 man. Dat is dus 957 man minder dan ir, 1878, terwijl in die tussentijd de gemeen te toch enige malen groter was ge worden. 'In 1937 werd voor de afdeling IJmui den een ladderwagen aangeschaft van 19 m. uitschuiflengtc en in 1939 kwam er een nieuwe motorspuit. Toen kon dc Advertentie ren. Zij was echter ook de eerste, die op Schiphol een bewakingsdienst in het leven riep en zij is er zich op het ogen blik wel van bewust en zulks blijkt uit onze daden, zegt zij dat voor een doeltreffende verdere uitbouw van haar bedrijf scherpe bewaking en betrouw baar personeel even onmisbaar zijn als vleugels en motoren voor haar toestel len. Dit vooropgesteld, wil zy echter bo vendien in haar eigen bedrijf haar eigen zaken regelen. Zij stelt er prijs op wanneer op haar eigen terreinen diefstallen worden gepleegd die in eerste instantie volgens haar eigen normen te beoordelen. Zij meent, dat zij die kwesties zo goed als welke particulier ook af kan doen door enkele ontslagverlening, terwijl de Rijkspolitie daarentegen het standpunt inneemt, dat dergelijke straf bare feiten direct bij haar ter kennis moeten worden gebracht en dat het aan de rechterlijke instanties moet worden overgelaten uit te maken of dergelijke zaken kunnen worden geseponeerd of niet. Zo bestaan er op Schiphol een aantal raakvlakken tussen de diverse bewa kende groepen, die het o.i. begrijpelijk maken, dat men in K.L.M-kringen wel eens de wenselijkheid hoort uitspreken, dat in de toekomst het bewakingspro bleem Schiphol nog eens op andere wijze wordt opgelost. Dat, neemt men aan, zou dan mis schien tevens tot gevolg kunnen hebben, dat bepaalde discriminerende uitlatin gen, die misschien in het verleden enige zin zouden hebben gehad, in de toe komst achterwege blijven. Verschillende reacties zijn er 00 onze artikelen-serie naar aanleiding van het 75-jarig bestaan op onze redactietafel gekomen. Eén daarvan werd aanleiding tot een tweetal ar tikelen, die oorspronkelijk niet in het schema waren opgenomen, maar die toch moeilijk in deze cyclus ge mist kunnen worden, namelijk over de ontwikkeling van het brandweer wezen. Hiervoor mochten wij een dankbaar gebruik maken van een schat van gegevens, ons verstrekt door de heer J. J Schliker, onder commandant van de brandweer en oudste in dienstjaren. Veel wist hij dus uit eigen ervaring en daarnaast heeft hij voortdurend gezocht naar gegevens en materiaal van vroeger. En naast deze kennis heeft hij ook inderdaad nog een kleine verzame ling brandweer-attributen uit vroe ger jaren onder zijn berusting. In een volgend artikel zullen wij nader ingaan op de ontwikkeling van Velsens brandweer in de jaren na de tweede wereldoorlog oude motorspuit van IJmuiden naar dc afdeling Santpoort, waar het oude beest je met zijn 400 liter per minuut beslist onvoldoende capaciteit had. Ook werd aangeschaft een gereedschapswagen, die voorzien werd van alle materialen, die bij een brand maar nodig zouden kunnen zijn. De alarmering geschiedt nu voor de gehele gemeente door brandwekkers, aangesloten op het telefoonnet. De tijd. nodig voor uitrukken, bedraagt ongeveer 3 minuten en in de nacht 4 tot 5 minu ten. Maatregelen worden overwogen om deze tijd nog te bekorten. We'-d vroeger een brand gezien ais een afwisseling in het gelijkmatige be staan van de bevolking, tegenwoordig wordt brand beschouwd als een ramp, die met alle mogelijke middelen moet worden voorkomen. Daarom worden dan ook zowel aan materiaal als aan het brandweerpersoneel hoge eisen gesteld. De paraatheid moet zoveel mogelijk worden opgevoerd door veel oefenen en door het volgen van cursussen. Zij, die behoren tot het brandweerpersoneel, we ten dat zij ieder ogenblik van dag of nacht geroepen kunnen worden tot hulp aan anderen. Maar de liefhebberij voor dit werk is meestal zodanig, dat zij er tijd, nachtrust, koude, gevaar en een nat pak voor over hebben om deze taaK ten volle te kunnen beleven. Het is jam mer, dat de Devolking dit slechts ten dele beseft, waardoor dit werk niet al tijd de waardering verkrijgt, die het verdient. Dit zal het brandweerpersoneel echter niet beletten, om. wanneer het geroepen wordt, onmiddellijk bereid te zijn tot helpen. De oorlogsjaren zijn aan de brandweei niet" ongemerkt voorbijgegaan. Door de vele bombardementen moest dikwijls worden uitgerukt. De grote bombarde menten in Maart en Augustus 1944 heb ben van het personeel zeer veel gevergd. Beide keren duurde het blussen van de talrijke branden vier dagen en vier nachten achtereen. Da afdelingen Sant poort en Velsen-Noord verleenden hier bij hulp. Ook aan de Hoogovens werd meermalen assistentie verleend. Bij de munitie-ontploffingen in Juli 1945 te Beverwjjk verleende Velsen hulp in het bestrijden van de brand. Maar 's avonds 0111 10 uur kwam de befaamde explosie te IJmuiden en moesten men sen en materiaal ingezet worden om hulp te verlenen op de vele plaatsen, waar munitie terecht was gekomen. En gedurende vier dagen en nachten wer den door de brandweerlieden wacht diensten verricht. Nog steeds onder vindt de brandweer de gevolgen van de oorlog, want telkens worden nog bij bos- en duinbranden explosieven aange troffen, waaruit blijkt, dat nog steeds levensgevaar aanwezig is voor het brandweerpersoneel bij het blussen var die branden. Op 15 December 1944 werden door de bezetters de motorspuit en de ladder wagen uit IJmuiden weggehaald, zodat de brandweer daar zonder blusmiddelen kwam te zitten. De autospuit uit Velsen- Noord kwam toen naar IJmuiden, wat mogelijk was door de bereidverklaring van Beverwijk om bij eventuele bran den Velsen-Noord in zijn werkterrein op te nemen. Een deel van het brand weerpersoneel, dat uit Velsen-Noord was geevacueerd, kwam in dienst bij de brandweer van Beverwijk Advertentie Advertentie Gr. Houtstr. 37 Haarlem In de bestuurderscabine van de patrouille-auto. Telefoon aan boord. Een Haarlems echtpaar ging bij een ander echtpaar in de Vollenhovenstraat op theevisite. Dat is op zichzelf niets bijzonders, maar niet iedere visite heei't tot gevolg dat er gedreigd wordt met het smijten van kopjes thee. En dat was bij die visite van gistermiddag wel het geval. De gezelligheid werd plotseling verstoord door ruzie tussen man en vrouw die op bezoek waren. De echtge noot wilde zijn wederhelft met een kop je thee gooien, maar dat werd de gast vrouw wel wat al te bar. Zij moeide zich er mee en trok partij voor de vrouw. De man greep echter resoluut in en gaf zijn nieuwe tegenstandster een duw tje. Dit kwam echter wel zo hard aan, dat de vrouw op de grond viel en met haar hoofd onzacht in aanraking kwam met de haard. Het gevolg was een paar builen en hoofdpijn. De politie verscheen ten tonele en maakte procesverbaal op wegens mis handeling en huisvredebreuk. Een 16-jarige jongen veroorzaakte gisteravond om zeven uur een aanrij ding op de Schotersingel. Hij fietste geheel links van de weg en trok zich niets aan van een auto, die hem uit tegenovergestelde richting naderde. De autobestuurder zag het gevaar bijtijds en remde krachtig. De jongen reed ech ter met onverminderde snelheid tegen de wagen op. Hij werd op de motor kap geslingerd en kwam via de voor ruit op de weg terecht. Een flinke snij- wond aan de bovenlip was er het ge volg van. Toen een vrachtauto beladen met va ten het viaduct aan de voormalige Oude Weg onderdoor reed, sprong één van de vaten omhoog en bleef klem zitten tussen het viaduct en de overige la ding. Als gevolg hiervan werd een tien tal vaten volkomen in elkaar gedrukt. Rembrandt: Cinderella, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Tea for two. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 j., 2, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: De grote parade van 1915, a. 1.. 2.30 en 8 uur; City: Tarzan's wonderbion, 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: ..Opium" en Pechvogel", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Speciale filmvoorstellingen; Rembrandt: Alleen op de wereld, a. 1., 10.30 uur. City: Watt en Half-Watt op manoeuvre, a.l., 10.30 uur. Dinsdag 14 Augustus: Grote Kerk: Orgelbespeling door Jacob Bijster, 8 uur. Woensdag 15 Augustus: Openluchttheater Bloemendaal: Toneel groep „Puck" met „Joseph in Dotan", half 3; met „De gecroonde leerse", 8 u. Santpoort Dinsdag 14 Augustus: Hoofdstraat, 7.30 uur: Ontvangst jubile rende pastoor. Parochiekerk, 8 uur: Lof met welkomst woord. Woensdag 15 Augustus: Parochiekerk, 9 uur: Solemnele Hoogmis door jubilaris. Pastorietuin, 12.30 uur: Zanghulde school kinderen. Zomerlust, 1.302.30 uur: Receptie voor genodigden; 2.303.30 uur: Algemene re ceptie. Parochiekerk, 4 uur: Dank-Lof. Kerkplein, 8 uur: Serenade R.K. Harmo nie „Soli Deo Gloria" en défilé jeugd organisaties. De plaatselijke politie van Hoofddorp heeft op verzoek van de Haarlemse re cherche de 50-jarige timmerman J. W. uit Haarlem aangehouden, die ervan verdacht werd kunstvoorwerpen, zoals bronzen beeldjes, gestolen te hebben bij zijn buurman, die kunstschilder is. De man sloeg de beeldjes stuk en ver kocht de gedeelten als oud koper. Het gestolene, dat een waarde had van 500 is door de politie in beslag genomen. In de garage-werkplaats van de heer M. aan de Glip te Heemstede was men bezig met het schoonmaken van een DKW. Het motorblok was afgeborsteld met benzine. Daarna zou men het blok droogblazen met gecomprimeerde lucht doch op onverklaarbare wijze volgde een explosie, en ontstond brand. Met vereende krachten wist men de bran dende auto op straat te duwen, waar men met zand en water de auto pro beerde te behouden, doch doordat da benzinetank leeg liep wakkerde het vuur steeds opnieuw aan, zodat de auto geheel uitbrandde. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Nadat VZV zich eerst gunstig waande met de vier binnengehaalde punten in de tweede klasse C heren, zijn de Vel- senaren door pech toch nog in degra datiegevaar .gekomen; de vastgestelde wedstrijd SleutelstadVZV ging niet door doordat VZV op weg naar Leide» auto-panne kreeg en daardoor niet op tijd in Leiden arriveerde, de wedstrijd niet gespeeld werd en VZV twee straf- punten kreeg te incasseren. De hierna op nieuw vastgestelde wedstrijd Sleu telstadVZV werd door de Velsenaren verloren waardoor de beide ploegen ieder met twee punten op de onderste plaats eindigden. Maandagavond wordt nu in Hillegom tussen deze ploegen een wedstrijd gespeeld waarin de beslissing moet vallen wie degradatie-wedstrijden moet gaan spelen. Een auto. die in de richting van de Raamsingel reed, verleende op de hoek yan de Van Eedenstraat en de Tempe lierstraat geen voorrang aan een nade rende tram. De botsing was vrij hevté en de rechtervoorzijde van de auto wef ernstig beschadigd. Op de hoek van de Jansweg en he': Stationsplein kwam gisteravond ort^ kwart over zeven een 18-jarige kan toorbediende met zijn rijwiel m botsing met een vrachtauto. De wielrijder ver leende geen voorrang. Hij kwam er zelf goed af, maar zijn fiets werd totaal vernield. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 14/8 3% Nederl. 1948 87 3(4 pCt. Ned. 1950 87% 3-314 Nederland 1947 86% 86 3 Ned. 62-64 belJac. 88% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 86% Ned. Handel Mij. eert. 138 A.K.U. 170% Van Berkels Patent 109% Calvé-Delft eert. 123 Van Gelder 157% Kon. Hoogovens eert. 144% Unilever eert. 229(4 229 Ned. Kabel 211 Philips 166% Nieuwe Philips 159% 159% Kon. Petroleum 284% 284 „Amsterdam" Rubber 99 100 Holl. Amerika l-ljn 169 Kon. N. Stoomb. Mij. 124 Ned. Scheepv. Unie 137 136% H.V-A. 113% 114 Dell Mij. eert. 80% 81 13/8 Anaconda Copper 45% Bethlehem Steel 51 Chrysler Corp. 72% General Electric 58 General Motors 50 Hudson Motors 13% Kennecott Copper 73% Montgomery Ward 70 North Amencan Co 18% Radio Corp. 21% Republic Steel 41 Shell Union Oil 63 Southern Pacific 63% Southern Railway 51%* Tidewater 39 U.S. Steel 41% ex div. 10/8 454» 5014 704» 57% 50 13% 7« 70% 1814 21% 40% 63 6414 5313 39% 41 Advertentie Nieuwe tok en bijgevuld met Java- Maakloon: 1-pers. matras fff*5® 2-pers. matras W*— Nog enige verentijk voor uw veren bed, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. HOUTSTR- 10 TEL. 11485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2