STOKES' voorstellen scheppen een optimistische sfeer in Teheran ■Eric de N/ook* wan:DE PRUS DER WRAKE Ruim 20.000 Nederlanders in 1952 naar Canada Mgr. °P Stepinac niet terug zetel van Zagreb Londen erkent principe der nationalisatie Krijgen Duitsers archieven van vermiste personen Indonesische pelgrims normaal in Djeddah ontscheept 9 Spanje krijgt 400 m dollar voor bewapening Samenwerking bij productie en afzet H. Vader prijst Oostpriesterhulp Verscherpte situatie op Aruba Twee processen in Oost-Europa Tijdige aanmelding gewenst Einde gevangenschap spoedig te verwachten Senaatscommissie der Ver. Staten verklaart zich accoord DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951' PAGINA 5 Twee Nederlanders slaan in Surabaja terecht Op vermeende rampokkers geschoten Nieuwe Ned. commandant in Korea Het Verzet protesteert Na strubbelingen met autoriteiten Eisenhower's stafchef: Balkan-satellieten te zwak voor een aanval DE IDEALE COMBINATIE VAN DUKE VIRGIN IA-SMAAK EN PERFECTE MILDHEID W.-N.-Guinea niet vergeten I Jonge postduif na vier weken terug Supomo op weg naar Nederland Leraar en raads lidmaatschap Nieuwe regeling in voorbereiding Richard Stokes, leider van de Britse olicdelegatie, heeft gisteren de Perzen een plan tot beëindigen van het oliegeschil overhandigd. Perzische afgevaardigden zeiden later: „Wij geloven dat een accoord mogelijk is". De Perzen glimlachten bij het verlaten van de vergadering, die 80 minuten geduurd heeft en haastten zich naar een gemeenschappelijke vergadering van het kabinet en de oliecom missie, ten huize van premier Mossadeq- De Perzische minister van Onderwijs, Sandjabi, die deel uitmaakt van de olie- delegatie, verklaarde tegenover Reuter; „Na kennis te hebben genomen van Sto kes' voorstel zijn wij nog steeds optimistisch. Stokes heeft in grote lijnen een mogelijke overeenkomst geschetst. Er hangt veel af van het invullen der details. Misschien zal het nodig blijken Stokes om nadere bijzonderheden te vragen". der olie-nationalisatie, aldus meldt Reu ter. „In de tweede plaats, aldus Stokes, zal de Anglo-Iranian in Perzië ophou den te bestaan. Haar activa zullen tegen vergoeding aan de Perzische regering worden overgedragen". „In de derde plaats zien wij allen de noodzakelijkheid in van eerlijke samenwerking om tot een doelmatige productie en afzet te komen. Deze samenwerking zal berusten op het reeht van de Perzische staat om de exploratie en extractie en exploitatie van olie te beheren volgens de wet van 20 Maart". Ali Sjaygan, een ander lid van de oliecommissie, zei na de vergadering van de afgevaardigden: „Overeenstem ming moet mogelijk zijn op basis van Stokes' voorstellen". Stokes verklaarde zelf: „Ik heb een schip te water gelaten ik ben verheugd". Aan verslaggevers deelde hij gisteravond mede: „De afge vaardigden zijn overeengekomen dat de documenten in elk geval tot de volgen de bijeenkomst geheim worden gehou den. tk heb hen vandaag de basis van een mogelijk accoord gegeven- Over eenstemming over de voornaamste trek ken van een accoord zal de volgende stap zijn". In het voorstel van Stokes erkent de Britse regering het principe De persdienst van de Oostpriester hulp deelt ons mee, dat tot dusver 13 kapelwagens hun zegenrijk werk in Duitsland konden aanvangen. In totaal werden bovendien tot nu toe een klein millioen kilogrammen kleding, schoeisel en levensmiddelen verdeeld. Uit de maandelijkse rapporten die over de kapelwagens binnenkomen blijkt dat dit werk vele vruchter. af werpt. Tot 93 pCt. van de katholieken in de diaspora ontvangen er de sacra menten, en het verblijf van een kapel wagen in een dorp betekent een geeste lijk feest. In drie dagen vinden acht tot tien predicaties plaats, alle zieken wor den bezocht, het huisbezoek wordt grondig ter hand genomen, huwelijken worden in orde gebracht, en het getal dat na lange jaren weer voor de eerste maal komt biechten 's verbluffend groot. Zijne Heiligheid dc Paus heeft aan de Apostolische Nuntiatuur in Duits land opgedragen om de stichter en lei der van Oostpriesterhulp de volgende brief te doen toekomen: Zeereerwaarde Pater Werenfried! Het is mij een vreugde U te kunnen meedelen. dat de Heilige Vader met grote aandacht en blijde voldoening heeft kennis genomen van een verslag over Uw voorbeeldige charitatieve werkzaamheid, hetwelk Monseigneur Kmdermann aan Zijne Heiligheid had doen toekomen. De Heilige Vader verleent U Zijn Apostolische Zegen en drukt tevens de wens uit, dat Uw lofwaardig initiatief ook in de toekomst veel succes moge oogsten en dat U zult kunnen voortgaan in de Liefde van Christus de armen en veriatenen door troost en hulp op te beuren. God zegene U, Hij beware U m Zijn Liefde en belone U voor het goede, dat Gij in Zijn naam verricht. De vrede zij met U! Uw in Xto toegenegene t A. J. Muench Aartsbisschop van Fargo Apostolische Nuntius. Pater van Straaten die zo juist uit Ierland terugkeerde voerde daar be sprekingen die er toe leidden, dat men thans ook in Ierland de handen ineen slaat. Wat de bemanning van de kapelwa gens betreft, er is nog steeds behoefte aan priesters die zes weken deel willen uitmaken van de bemanning, terwijl ook voor de Erholungsactie van over werkte priesters uit de diaspora plaats- Vervangers welkom zijn. Inlichtingen hierover verstrekt gaar ne het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing, dat dit onder deel van het grote werk op zich nam. Adres: Soestdijkseweg 213 Z te Biltho- ven. Giften en gaven in geld of natura v°or het kapehvagenwerk worden inge dacht bij het Ned. R.K. Huisvestings comité Oostpriesterhulp, Hekellaan 6, 's-Hertogenbosch. Gironummer 34348. „In de vierde plaats, waarbij ik geen ogenblik toegeef dat er in het verleden politieke interventie is geweest, zullen door middel van een notawisseling tus sen beide regeringen regelingen moeten worden getroffen om interventie in in terne of politieke aangelegenheden van Perzië door de op te richten organisatie te voorkomen", aldus Stokes. Tenslotte verklaarde Stokes aan de verslaggevers: „Het gehele voorstel, dat thans door de Perzische regering wordt bestudeerd, doet niets af aan de rechten van de Perzische regering, de Britse regering en de oliemaatschappij". Hij verwacht, dat de Perzen op de volgende vergadering nadere toelichting zullen vragen. Het Gerechtshof te Surabaja heeft het hoger beroep behandeld in de zaak tegen de heren Houben en Van Sloten, administrateur en employé van de on derneming Kajumas, die ervan be schuldigd worden begin 1949 op dus danige wijze met hun wapens te zijn omgegaan, dat tengevolge daarvan twee vermeende rampokkers werden getrof fen, van wie één dodelijk- De heer Houben was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en de heer Van Sloten tot drie jaar. Laatstgenoemde slaagde er in uit het ziekenhuis, waar hij ver pleegd werd, te ontvluchten en is nog steeds voortvluchtig- Binnenkort wordt schriftelijk vonnis gewezen. De heer Houben bevindt zich thans ongeveer negen maanden in hechtenis. Dit is op zichzelf reeds een zware straf, vooral als men bedenkt, dat hij er van overtuigd is dat hetgeen hem ten laste wordt gelegd, door hem gedaan werd in de uitoefening van zijn plichten en uit noodweer. Bovendien was hij er van overtuigd te doen te hebben met ram pokkers of althans met lieden, die geen goede bedoelingen hadden. Op de Statenvergadering der Antillen van Maandagavond heeft de Statenvoor- zitter medegedeeld, dat de regeringsraad weer naar Aruba is gegaan, omdat de toestand aldaar ernstiger is geworden. De vergadering duurde dientengevolge slechts kort. Naar vernomen wordt zijn wederom mariniers op het terrein van de ,,Lago" gestationneerd. Het ligt in de bedoeling, zo verne men wvj van officiële zijde, tot com mandant van het Nederlands detache ment in Korea te benoemen majoor Christan, thans chef staf van de Ko ninklijke Landmacht op Nieuw-Guinea. Majoor Christan is onderweg naar Ne derland. In Warschau en Boekarest zijn giste ren twee spionnageprocessen beëin digd tegen negen hoge Poolse officieren en acht vooraanstaande Roemenen, onder wie een voormalig bevelheb ber van de luchtmacht. Het Roemeense Persbureau heeft medegedeeld, dat vier Roemenen op beschuldiging van spion- nage voor Engeland ter dood werden veroordeeld. Het zijn de voormalige generaal- majoor Mihail Romanescu, een voor malig aandeelhouder van verscheidene handelsmaatschappijen, George Polizu- Micsunesti, de oud-kolonel Mihail Bo- soar.ca en Alexandru Liciu. De vier an deren werden veroordeeld tot dwang arbeid. variërend van twaalf tot vijf en twintig jaar met verval van burger rechten .en confiscatie van persoonlijke eigendommen. Alle beklaagden hadden „oprecht schuld bekend". Het proces in de Poolse hoofdstad heeft veertien dagen geduurd. De ne gen Poolse officieren wreden be schuldigd van hoogverraad, spionnage en samenzwering om het bestaande regiem omver te werpen. Vier g'ene- raals kregen levenslang, drie kolonels vijftien jaar, een majoor twaalf jaar en een luitenant tien jaar. ..Houdt u gereed!" roept Haifa veelbetekenend naar Yark, „daar komen de werkelijke prinsenrovers" Als enig antwoord zwaait de kleine man vervaarlijk met z'n zwaard. Klets niet zoveel" gromt hij driftig. ..Hoe meer van dat soort mijn weg kruist, des te liever is het mij! Mijn vriend Eric mogen ze uit de weg geruimd hebben, maar Yark zal die oude rekening vereffenen of ik eet mijn oud paard op!" Seconden later dreunen de zwaarden op elkaar, en terwijl heer Haifa zich met brede uithalen twee aanvallers van het lijf houdt zoekt hij naar Awain. „Kom hier, verrader!" buldert hij. Ontmoet mijn goed zwaard, koningsrrioordenaar!" En ook Yark, die met de oude, eenogige volgeling van Hovin in een verwoed gevecht ge wikkeld is, vestigt bij het horen van die kreet z'n aandacht op de jonge edelman. „Ha, is dat hem nu!" gilt hij woedend, terwijl hij een tegenstander in het zand laat bijten. „Aan de kant, Haifa! Deze man is voor mij!" „Ik betwist hem u!" dondert heer Haifa waardig, en doet een uitval welke een tweede krijgsknecht voorgoed machteloos maakt. „Mijn zwaard hunkert naar de onverlaat!" „Laat hem aan mij over!" sist Yark. naar voren springend. Zo doldriest van woede is de Stijfhoofdige, dat hij geheel vergeet de oude eenoog in het oog te houden. Met een grijns ziet die z'n kans schoon en, echter de kleine zwaardvechter sluipend, heft hij hoog z'n zwaard op om hem verraderlijk in dc rug te treffen. Heer Haifa slaakt een waarschuwende kreet. Maar eer Yark nog beseft wat er gaande is, wankelt dc moordenaar reeds onder de flitsende slag van een ander wapen „Onze eerste afrekening met Hovin's honden!" roept Awain triomfantelijk, die, het gevaar ziende, waarin Yark verkeerde, als een panter naar voren is gesprongen. En zich lenig omwendend voegt hij er met een lichte neiging aan toe: „Vrees niet, heer Haifa. Ik ben nog steeds uw vriend!" „Wie zegt dat wij iets vrezen!" valt Yark verontwaardigd uit. .,En wat zijt gij eigenlijk voor een kerel? Voor wie vecht ge nu precies? Hoewel ik moet toegeven dat die klap raak was," voegt hij er meesmuilend aan^toe. Voor een jonker weet ge vrij aardig hoe gc een zwaard vast, moet houden In plaais van te antwoorden strekt Awain de arm uit. „Laat die man met o^r» snappen!" roept hij verschrikt uit, wijzend op de oude eenoog, die hoewel gewona$ ongemerkt is weggekropen en nu tracht te ontsnappen. „Ik zal u alles uitleggen, heer Haifa, maar als die oude vos Hovin hveet te bereiken is al mijn werk voor niets geweest Advertentie 1 Januari a.s. zal het Internationaal Centrum van de Missie tot opsporing van vermiste personen te Arolsen-Wal -x I Tijdens de optocht van de communistische jeugd in Oost-Berlijn daalde een regen van pamfletten over de stoet neer. Met raketten, ballons en parachutes werd het propagandamateriaal vanuit West-Berlijn naar het Oosten gezonden. Men ziet hier een parachute nederdalen, terwijl de lucht vol pamfletten is. Advertentie (Van onze Haagse redactie) In 1952 zullen naar Canada 12.000 aSrariërs en 6.000 niet-agrariërs kunnen «migreren. Daarnaast zullen nog enige duizenden emigranten, die familie of relaties in Canada hebben, naar dit land bunnen vertrekken. Nog steeds zijn de berichten over de ervaringen van de Nederlandse immigranten in Canada bijna z°nder uitzondering gwistig. Het land ^erkeert in een stadium van zeer snelle 'Udustriaiisatie. Daardoor worden nog ateeds mensen van het platteland ge- J'°kken naar de industriële centra. Ne- er'andse ambachtslieden en industriële eiders zijn daarom, naast landarbei- ers en landbouwers, zeer welkom. sr?tLCoi^rale Stichting Landbouw Emi- voor JT1Jst ?r echter op, dat men zich te melrin^ï.® ?aar. Canada tijdig dient bii "O de eigen organisaties, of Degenen U11K cmigraue-centrales. "taanden n™ ZlCh in de eerstvolgende ben de h pgeven en voorbereiden, heb- Van 1950f ,ans vroeg in het voorjaar alle adsnir„ kunnen vertrekken. Aan eens rih n„„ jemigranten w°rdt ook nog toe te ln aanbevolen zich vooral Sulse ta='SSen op bet leren van de En- cU en> voor wat de agrariërs be treft, op machinaal meiken en het wer ken met gemechaniseerde landbouw werktuigen. Met het oog op het invoeren van ka pitaalgoederen door emigranten in Ca nada, zonder dat zij invoerrechten be hoeven te betalen, deelt de C.S.L.E. verder mede, dat zij, die tussen 10 April 1945 en 11 April'49 in Canada zijn gearri veerd, vrijdom van invoerrechten zullen genieten voor „Settlers-effects" (kapi taalgoederen als landbouwwerktuigen enz.), welke zij vóór 11 April 1952 heb ben ingevoerd. Deze bepaling is van belang voor alle emigranten die gebruik willen maken van de regeling voor de aankoop van inventarisgoederen, doch die, omdat zij reeds langer dan drie jaar geleden in Canada aankwamen, niet in aanmerking zouden komen voor vrij dom van invoerrechten. Bij invoer van montage-woningen zal door de douane-autoriteiten van geval tot geval worden nagegaan of vrijdom van invoerrechten kan worden verleend. In principe blijven montage-woningen onderhevig aan invoerrechten. Verzoe ken om ontheffing kunnen echter in welwillende overweging worden geno men. Nogmaals wordt sterk aanbevolen geen montage-woning te laten komen zonder zich er van vergewist te hebben of deze voldoet aan de plaatselijke Ca nadese bouwvoorschriften. Naar aanleiding van geruchten betref fende het terugroepen van pelgrimssche pen die van Djakarta naar Djeddah va ren, wordt van de zijde van de drie Nederlandse rederijen medegedeeld, dat met de Indonesische regering was overeengekomen, dat dit jaar 4300 pel grims in totaal zouden worden ver voerd. Hiervoor waren beschikbaar de Tarakan, Kota Baroe, Poelau Laut, Blitar en de EurybateS. 8 Augustus ontvingen de rederijen een telegram, dat het ministerie van Gods dienstzaken van de Indonesische rege ring had verzocht de drie laatstgenoemde schepen in verband met een vermeen de besmettelijke ziekte in Saudisch Arabië niet te laten vertrekken. Ten aaAzien van de reeds met ongeveer 1850 pelgrims op weg zijnde schepen Tarakan en Kota Baroe zou nog een andere be slissing worden genomen. De dag daarop ontvingen de rederijen bericht, dat de Indonesische regering be sloten had het pelgrimvervoer te laten vervallen en dat zij de pelgrims van de Tarakan en de Kota Baroe ergens ont scheept zou willen hebben zonder dat zij het vasteland van Saudisch Arabië zouden betreden. Zij zouden dan met een terugkerende boot zo snel mogelijk naar Java moeten worden gebracht. Inmiddels had het agentschap van de drie rederijen medegedeeld, dat Sau disch Arabië niet besmet was. De scheepvaartmaatschappijen hadden aan de Indonesische regering als hun standpunt kenbaar gemaakt, dat het uit gesloten is de pelgrims ergens aan land te zetten, te huisvesten en te voeden. Het zou voorts ruim een maand duren, voor een terugkerend schip hen terug zou kunnen brengen. Zij gaven als haar mening te kennen, dat zij niet anders konden doen dan de schepen normaal naar Djeddah te laten varen. Inmiddels verklaarde de Indonesische legatie te Djeddah, dat zij haar regering had ingelicht en dat ook zij geen andere oplossing zag dan dat de pelgrims te Djeddah aan land gaan. Hiermede is de Indonesische regering tenslotte accoord gegaan. Van. een conflict tussen de Indo nesische regering en de drie rederijen is geen sprake. De pelgrimstochten van de Poelau Laut, de Blitar en de Eurybates zijn door de Indonesische regering ech ter definitief afgelast. De scheepvaart maatschappijen hebben deze drie sche pen inmiddels voor lading bestemd, zo dat zij voor het pelgrimvervoer niet meer beschikbaar zijn. Generaal Eisenhower's stafchef Gruenther is van oordeel, dat de Rus sen in Europa geen oorlog bij volmacht kunnen beginnen, zoals zij dat in Korea hebben gedaan. Luitenant-generaal Al fred Gruenther heeft voor de commis sie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden getuigd, dat de Balkansatcllietcn daartoe op het ogenblik niet voldoende sterk zouden zijn. Gruenther verklaarde, dat hij in te genstelling tot sommige berichten van oordeel was, dat een wapenstilstands overeenkomst in Korea een oorlog in Europa thans minder waarschijnlijk zou maken. Generaal Gruenther zei: „Ik ge loof, dat er meer kans op moeilijkhe den in Europa is, indien de zaak in Korea niet geregeld wordt." De wapen stilstandsovereenkomst, zei hij, zou het de geallieerden mogelijk maken hun verdediging op te bouwen en in het bij zonder hun luchtstrijdkrachten in Eu ropa te versterken. Tijdens de besloten zitting deelde Gruenther aan de commissie mee. dat het thans vooral nodig was Europa's luchtmacht uit te breiden. deck in Duitsland, dat tot dusverre door de U.N.R.R.A. gefinancierd werd, zijn werkzaamheden moeten staken. De archieven van deze centrale zijn zeer omvangrijk. Ze bevatten niet minder dan 21 millioen documenten, betrekking hebbende op ca. 7 millioen personen. x De opsporing geschiedde niet alleen naar ex-politieke gevangenen, maar ook naar tewerkgestelden tijdens de bezet tingsjaren, hetzij de hierbij betrok kenen vrijwillig of gedwongen te werk zijn gesteld. Verder ook naar hen die dienst genomen hebben in het Duitse leger, bij de Oost-Kompagnie, het Rode Kruis enz. Er werd tevens gezocht naai vermiste buitenlanders, die reeds lang ir. Duitsland woonden, waartoe ook ge rekend werden de inwoners die vermist werden in de in 1946 geannexeerde streken. Het werk is nog bü lange na niet beëindigd en er wordt nu een oplos sing gezocht door deze belangrijke archieven over te dragen aan de Duitsers, waartegen men vooral uit de kringen van het verzet ernstige be zwaren heeft. Niemand immers kan voorspellen hoe de mentaliteit zich in Duitsland verder ontwikkelen zal. Wel is geconstateerd dat hier en daar reeds groepen naar boven komen, die de Nazi-politiek niet vergeten zijn en deze zo enigszins mogelijk ook willen voortzetten. Als toevallig uit deze groepen het nieuwe ambtenarencorps wordt geformeerd,, dan vreest men dat deze kostbare en gewichtige ar chieven niet ongeschonden zullen blij ven. In verband hiermede is er reeds een poging gedaan om deze archieven over te dragen aan het Internationale Rode Kruis, doch deze poging is niet ge slaagd. Dit is wel begrijpelijk als men weet dat er bijvoorbeeld een ruimte beschikbaar moet worden gesteld ter grootte van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevan genen heeft nu besloten om de Neder landse regering het verzoek te doen zich met de U.N.O. te willen verstaan door voor te stellen om dit gewichtige a'-chief als een internationaal bezit in handen te geven van een internatio nale commissie met ruime bevoegd heden en dan het verdere werk hier aan verbonden onder internationaal toezicht aan de Duitsers op te dragen. De Nederlandse Vereniging heeft zich tevens gewend tot de zusterorganisaties in Frankrijk, België, Luxemburg, De nemarken en de anti-communistische zusterorganisatie in West-Duitsland om aan de regeringen aldaar hetzelfde ver zoek te doen. Tegen eind September heeft er een internationale bijeenkomst plaats te Parijs, waarop op verzoek van de Nederlandse delegatie deze materie aan de orde zal worden gesteld. De Amerikaanse senator Blair Moody heeft gisteren, tijdens een audiëntie bij de H. Vader meegedeeld, dat maarschalk Tito blijkbaar van plan is om spoedig iets te doen om een eind te maken aan de gevangenschap van aartsbisschop Stepinac, de Joegoslavische prelaat. Moody verklaarde later tegenover U. P. te geloven, dat Tito van plan is mgr. Stepinac te deporteren of hem in een klooster in Joegoslavië onder te brengen. In elk geval, zeide Moody, schijnt Tito vastbesloten te zijn om mgr. Stepinac niet meer als aartsbisschop van Zagreb te accepteren. Moody heeft Zondag in Belgrado drie uur met Tito geconfereerd. Gisteren werd hij ontvangen door de Paus in diens zomer-residentie te Castel Gan- dolfo. Hij bracht aan de Heilige Vader rapport uit over Tito's houding ten aan zien van de 53-jarige aartsbisschop, die in 1945 op beschuldigingen van hoog verraad door de Joegoslaven veroor deeld was. Moody vestigde er nogmaals de aan dacht op, dat de gemengde bevolking van Joegoslavië het probleem voor Tito compliceert. De Serven zouden zich te gen de vrijlating van mgr. Stepinac ver zetten, terwijl de Joegoslavische katho lieken hem natuurlijk op vrije voeten wensen. Moody zeide, dat Tito zeer voor zichtig te werk moest gaan, omdat dc Russen een soepel optreden jegens de aartsbisschop zouden kunnën benutten voor een nieuwe aanval op het regime van Tito. Tito's houding en het standpunt van het Vaticaan in deze affaire maken het onwaarschijnlijk, dat het probleem spoedig bevredigend voor beide par tijen kan worden opgelost. Tito wil blijkbaar onder geen voorwaarde, dat de aartsbisschop zijn werkelijke functies weer opvat. Het Vaticaan en meer speciaal mgr. Stepinac zelf wen sen geen oplossing te aanvaarden wel ke impliceren zou, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen geaccep teerd worden, zelfs indien daarmee de vrijheid gewonnen kon worden. Verder is het bekend, dat mgr. Stepi nac geen oplossing wenst, welke hem zou dwingen het land te verlaten. In Vaticaanse kringen verluidt, dat het niet waarschijnlijk is, dat het Vati caan een opvolger voor mgr. Stepinac zou benoemen, indien hij verbannen zou worden. Advertentie Douwe Egberts „AMPH0RA is een in reepjes gesneden, geperste pijptabak. Door 'n speciale fabricage-methodc J een maximum aan geur en smaak. Aardbeving Een seismoloog in Dor king, Engeland, heeft gisteravond „de zwaarste aardbeving van het jaar" ge registreerd. De plaats was „moeilijk te bepalen". Volgens het Bendandi obser vatorium in Faenza, Italië, dat eveneens een „buitengewoon zware aardbeving" registreerde, ligt het epicentrum 1200 km buiten Italië. De seismograaf geraakte door de hevigheid van de trillingen in het ongerede. De Amerikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft het plan goedgekeurd o'm Spanje mili taire en economische bijstand ter waarde van 400 millioen dollar te verlenen. De commissie verwierp de critiek van haar subcommissie, die met enkele andere leden een reis door Europa heeft ge maakt, op het Spaanse regiem. De sub commissie had aangeraden de bijstand te verlenen onder voorwaarde, dat de Spaanse regering „de door het Spaanse volk beminde vrijheden" zou bevorderen. De voltallige commissie echter schrapte de desbetreffende passages uit het rap port. De commissie verklaarde van oordeel te zijn, dat het voor Spanje van essen tieel belang is, dat 't opgenomen wordt in het grote plan „voor defensie tegen agressie". De sub-commissie had ver klaard, dat het thans in de practijk niet mogelijk was „wegens een aantal uit eenlopende redenen" om Spanje of Joe goslavië uit te nodigen lid te worden van het Atlantische Pact. Het voorstel van de sub-commissie om het daarheen te leiden, dat het geld gebruikt werd voor militaire en economische zaken „die Spanje en de V.S. in de grdtotst mogelijke mate zouden dienen" werd wel door de voltallige commissie goed gekeurd. Een vijf maanden oude postduif van de heer W. van Well te Alkmaar, welke duif sinds de postduivenvlucht van Ze venbergen af op 15 Juli, waarbij tachtig pet. van de deelnemende duiven ver mist werd, niet was teruggekeerd, is dezer dagen, dus na vier weken, op z'n hok teruggekeerd. De heer Van Well had juist van de Ned. Postduivenorgc- nisatie te Vlaardingen bericht ontvan gen, dat zijn duif terecht was gekomen bij mr. J. Jeffs, Downland Avenue, Southwich in Sussex (Eng.). Deze heer heeft de duif Vrijdag bij gunstige wind losgelaten. Om drie uur 's middags kwam de jonge postduif op zijn nest te rug. Prof. Supomo, de speciale ambassa deur van de republik Indonesia. is he denochtend met mr. Zain, hoofdamb tenaar van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, als adviseur, uit Djakarta naar Nederland vertrokken voor het voeren van informele voorbe reidende besprekingen met de Neder landse regering en Nederlandse politie ke personen over de wijze, waarop de overeenkomsten van de Ronde Tafel conferentie zouden kunnen worden op geheven. Prof. Supomo deelde aan Aneta mede. dat de nationale eis inzake West-N.- Guinea niet vergeten zal worden. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer rfoogcarspel (C.P-N.) over de z.i. bestaande tenachterstelling van leraren aan H B S. en bij leraren aan Gymnasia en Lycea, in geval van een eventuele benoeming tot gemeente raadslid, heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende geantwoord: De minister heeft kennis genomen van het besluit, op 5 Juxi j.l genomen door de raad der gemeente Groningen om een benoemd verklaard raadslid niet tot de raad toe te laten op grond van artikel 25 der Gemeentewet, aan gezien haar echtgenoot leraar is aan de Rijkshogereburgerschool te Gronin gen. De minister acht de regeling van ar tikel 25 aer Gemeentewet ten aanzien van het onderwijzend personeel niet be. vredigend. Het bepaalde in dat artikel leidt o.m. tot een verschil in behande ling van de leraren bij het Middelbaar Onderwijs en van die bij het Voorbe reidend Hoger Onderwijs. Ook heeft de toepassing van dat artikel moeilijkhe den gegeven in de gevallen, dat een le raar aan een school voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs (ly ceum) tot lid van de raad ener gemeen te wordt benoemd. Met zijn ambtgenoot van Binnenland, se Zaken pleegt de minister overleg over de wijze om hier to'. een op lossing te geraken Daar een wijziging van dit artikel 25 van dc Gemeentewet een onderdeel vormt va het in studie genomen vraagstuk van eer herziening der bestaande regeling inzake de in- comptabiliteiten, is het de minister nog niet mogelijk mededelingen omtrent dit overleg met zijn ambtgenoot te doen. De minister mist de bevoegdheid het bedoeld besluit van de raad der ge meente Groningen aan de Kroon ter vernietiging voor te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5