Branden bij Nijmegen eisen half millioen Zestien parlements leden in arrest Worden wolprijzen gesta bil iseerd Verlamd meisje fietst nu en rijdt paard Oost-Duitse communisten vallen W.-Berlijn binnen POLITIE gaat demonstranten met brandslangen en knuppels te lijf Brand in villa van Toorop Noteringen in Nieuw-Zeeland 65 pet. lager dan in Januari Lagerhuislid wilde spreken op de Dam Vijf agenten gewond Jongeman ziet verloofde in zee verdrinken Doodstraf op wapen bezit Boeren betrekken de wacht Grote hospitalen naar Frankrijk Zegening bij het beeld van O.L. Vrouw van Fatima Maar... de Dam is Hydepark niet Hengelaar vangt reiger Trieste serie dodelijke ongelukken Tot hoofd en hart HONDERD GRADEN IN TEXAS Twee Italiaanse motor- remxers gedood DE VIEZENPOSITIE WORDT BETER Toestand Mgr. Ammer- laan zeer ernstig H. Vader bidt de H. Maagd om voorspraak DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25150 Volgens welingelichte kringen te Djakarta zijn in de afge lopen nacht zestien parlementsleden gearresteerd. In arrest be vinden zich o.m. van de communistische partij: Mudigdo, Tjugito, Djoko Sudojono; van het front Buruh: Mustafa; van de Partai Murba: Pandu, Sudyono en Maruto; van de boerenbond: Sidik Kerktopati; voorts Abdullah Aidit van de P Ki, en Sjouw Giok. partijloos. Verder zijn gearresteerd twee hoofdambtenaren van het mi nisterie van Arbeid, n.l. Abdul Rachman en Suprapto, een der leiders van de vereniging van de arbeiders in de oliebedrijven, „Ferbum", Situmeang en vijf redacteuren van het Chinese blad „Sin Po", n.l. een redacteur van de Indonesische en vier redac teuren van de Chinese editie. De regering zal hedenavond in een besloten zitting van het parlement een verklaring afleggen. In parlementskringen is men van mening, dat de arrestaties zijn verricht in verband met het vermoeden, dat een poging tot een staatsgreep zou geschieden. Grote verrassing Hittegolf eist 32 doden Prijsindexcijfer gezins- verbruik iets hoger Vlug telefoontje Bestemming militair achterland De f 15.000 er uit Dr. Stein veeJ beter WONDERBAARLIJKE GENEZING IN AUSTRALIë Fiscale stra(a)tegie KHAKI-PANTALONS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Ruft. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. Omstreeks het middaguur heeft een mobiele brigade het parlements gebouw, waar een vergadering gaande was, afgezet. Niemand ook de pers niet kon het gebouw verlaten. Inmiddels melden Aneta's verslaggevers, dat de arrestaties zijn verricht op last van de procureur- generaal. Voorts wordt gemeld, dat het centraal kantoor van de commu nistische partij Donderdagochtend onder zware bewaking van de mili taire politie stond. Een half uur. nadat de mobiele briga de een cordon had gelegd om het parle mentsgebouw, kregen de zich daar be vindenden weer de gelegenheid naar buiten te gaan. Dit geschiedde, nadat, door de mobiele brigade het gezochte parlementslid Sarwono van de P.K.I. had verklaard zich tegen de arrestatie niet te zullen verzetten. Sarwono verklaarde aan Aneta, dat blijkens het hem voorge lezen arrestatiebevel zijn aanhouding verband hield met de gebeurtenissen in Priok en het vermoeden van een poging tot een staatsgreep. De massale arrestaties in Djakarta on der de communistische en zeer linkse leden van het parlement, de redacteu ren van de links Chinese dagbladen en arbeidersleiders kwamen weliswaar niet geheel onverwacht na de reeksen van arrestaties in de laatste weken te Medan, Cheribon en op O.-Java, maar vormden toch zeker een grote verras sing in parlements- en politieke krin gen. Het normale leven in de hoofdstad, voorzover zich dit op straat afspeelt werd In Texas heerst nu al vijftien dagen een hittegolf, waardoor reeds 32 perso nen om- het leven zijn gekomen. Ge durende het weekeinde hebben onwe- ders hier en daar tijdelijk wat opluch ting gebracht, maar de laatste aagen steeg de temperatuur weer snel, op sommige plaatsen boven de honderd graden Fahrenheit. Geraamd wordt dat de katoenoogst 35 tot 50 procent bene den normaal is. In Dallas zijn maatre gelen goedgekeurd, die zuinigheid met water verplicht stellen. Het C.B.S. heeft thans prijsindexcijfers Van het gezinsverbruik samengesteld per IS Juli 1951. Het totaal-indexcijfer liep van, 15 Juni tot 16 Juli 1951 op met 1 punt hetgeen vrijwel uitsluitend liet gevolg was van prijsstijgingen bij de voedings middelen. Het indexcijfer voor deze groep steeg met 3 punten. De oorzaak hiervan ligt in de eerste plaats 013 de aardappelen. Oote vlees en eieren stegen in prijs. Voorts liep het indexcijfer voor fruit op. De prijzen van groenten ver toonden een daling De Italiaan Gianni Leoni, een van de bekendste motorrenners in de 125 cc klasse en zijn landgenoot Gemeniniani zijn gisteren in botsing gekomen tijdens de proefronden voor de Ulster Grand Prix. Leoni werd onmiddellijk gedood en Geminiani overleed later in het zie kenhuis. De schade, die de laatste tijd door de branden in de polder Ooy bij Nijmegen is geleden, bedraagt ongeveer een half millioen. De politic tast nog steeds in het duister met betrekking tot de dader van deze brandstichtingen. Hoevcbcwo- ners rond Nijmegen hebben een onder linge boerenwacht gevormd ter bescher ming van hun bezittingen tegen brand stichters. Zij werken nauw samen met de gemeente- en rijkspolitie. Dinsdagavond werd de Nijmeegse brandweer evenwel opnieuw gealar meerd voor een brand in Erlecom, ge meente UbbergenBeek. Ditmaal liet de brand zich niet zo ernstig aanzien. Het was een hooimijt, die in brand was geraakt. De brandweer van Ubbergen Beek had het vuur spoedig bedwongen. Omtrent de oorzaak van deze nieuwe brand is niets bekend. Uit een onderhoud met de burgemees- Dinsdagavond laat is het atelier in de J?"a „De Vlerken" van de bekende ®ergense schilderes Charley Toorop uit- sebrand. De zestigjarige schilderes, die lch juist naar bed had begeven, werd gewaarschuwd door een buurjongen. Zij '®agde er in de meest waardevolle seh'<ienien naar buiten te brengen- De bedraagt ongeveer vcertigdui- gee gu,den, exclusief enige verloren j^gane schilderijen en kunstvoorwer- doc?*3 '?rand Is vermoedelijk veroorzaakt Weer rtsluiting. De Bergense brand- len e Test ke<; water van zeer ver ba- koDner overmaat van ramp brak een straal waai"door zij maar met één van d Waa?r kori werken- Met behulp men p lkmaarse brandweer slaagde Pint. J- ln ,de brand tot de bovenverdie. Pinetrpd^ 5e villa te beperken. Het wo- mggedeelte liep veel waterschade op. ter van UbbergenBeek, mr. P. Sassen, en de commandant van de rijkspolitie district Nijmegen, kapitein A. Cammaart. bleek, ons, dat deze laatste brand het onderzoek naar de dader (s) van de brandstichtingen niet heeft vergemakke lijkt. De indruk werd versterkt, dat men hier te doen heeft met (een) da- der(s), die te werk gaat(n) volgens een vast plan. Nu hij weet, dat de hoeven een bij zondere bewaking hebben gekregen, heeft hij zich in het open veld gewaagd. De moeilijkheid van het onderzoek wordt nog vergroot door het feit, dat de dader niet het minste spoor nalaat en een lucifertje voldoende is om het hooi te doen branden. De mening over heerst, dat men hier te maken heeft met iemand, die ter plaatse zo goed be kend is, dat hij precies weet, waar hij ongestraft zijn misdaad kan plegen. Een felie brand, vermoedelijk ontstaan door hooibroei, heeft een grote schuur met hooi en landbouwwerktuigen, deel uitmakend van het boerenbedrijf van A. Velthoen in IJsselmonde, in een trieste puinhoop veranderd. Ook andere stallen gingen in vlammen op. Het woonhuis zelf kon door snel in grijpen van de brandweer worden ge red, maar heeft veel waterschade opge lopen. De vrouw van de landbouwer, die met haar kind van anderhalf jaar in huis vertoefde, was nog geheel onkun dig, maar werd door buren gewaar schuwd en kon tijdig met het kind op de arm vluchten. De brand werd tijdig ontdekt door een man van de P.T.T., die hoog in een nabijgelegen telefoonpaal bezig was met de revisie van de buitcnleiding. De man, die over de lijn waaraan hij werk te kon telefoneren, belde direct de brandweer op. Deze was binnen enkele minuten ter plaatse. Daardoor was het mogelijk het woonhuis te behouden. Bij het blussingswerk viel een drie ëntwintigjarige brievenbesteller, die als iid van de vrijwillige brandweer op het dak van het huis meehielp, naar bene den en werd vrij ernstig gewond. overigens door de gebeurtenissen aan de of twintig jaar gevangenisstraf. De vmir- POGING tot staatsgreep in I ndonesië i-v vooravond van de zesde herdenking van de proclamatie van de onafhankelijk heid van Indonesië niet beïnvloed. Niet alleen bij de „Sinpo", ook bij andere te Djakarta verschijnende bladen blijken arrestaties te zijn ver richt. Het gearresteerde parlements lid Siouw Giok Tjhan leidde de redactie van Harian Rakjat. Verder zijn gearresteerd Hasan van Indone sia Raya, Lie Kit Foe van het Chine se blad „Cheng Limen", en Liem Khoen Hian, voormalig* hoofd van een politieke partij, genaamd Persa- tuan Tianghoa Indonesia. Ook in Tangeran werden volgens een be richt van de correspondent van Aneta in totaal twee en twintig personen gearresteerd. De minister van Voorlichting, Mono- nutu, heeft Donderdag op een perscon ferentie verklaard, dat in de kabinets zitting van Woensdag is besloten, dat onwettig wapenbezit of onwettige wa penhandel* voortaan gestraft zal kunnen worden met de doodstraf, levenslange napenordonnantie is in die zin geamen deerd. De fractievoorzitter van de communis tische partij in Indonesië, Sakirman heeft verklaard, dat de arrestaties be zorgdheid onder het volk hebben ge wekt. „Zoals herhaaldelijk door de lei ders van de P.K.I. naar voren is ge bracht. is de P.K.I. legaal en beweegt deze partij zich eveneens legaal. Er be staat dus voor de regering geen enkele wettige reden om bii de lede" van de P.K.I. huiszoekingen te verrichten en deze leden te arresteren. Dit geldt voor al nu dc 17e Augustus nadert, op welke datum het volk in broederschap en met een nationale solidariteit de dag van de nationale revolutie en de nationale een heid zal vieren", aldus de verklaring van de fractie-voorzitter van de Partai Kommunis Indonesia, die tenslotte zei. tegen de maatregelen van de regering, „die een openlijke schending vormen van de menselijke grondrechten en de democratische rechten", ten sterkste te* protesteren. Het 11-jarige negerjongetje Sugar Chile Robinson (tweede van rechts), dot hier gefotografeerd is met drie Engelse vriendjes, is in Engeland en de V. S. een beroemdheid. Hij is een boogie-woogie-pianist, trad op voor de Engelse radio en televisie, wil de provincies in Engeland afreizen en dan schitteren aan het firma ment van het „London Palladium". De kleine boogie-woogie-virtuoos, wiens eigen lijke naam Frankie Isaac Robinson is en die afkomstig is uit Detroit, zit hier met zijn vriendjes een ijsco te eten bij Moore's beeldhouwwerk, op de „South bank"- tentoonstelling te Londen Uit militaire bron verneemt A. P., dat het Amerikaanse leger alle een heden welke geen gevechtstroepen zjjn. naar Frankrijk terugtrekt. Het Euro pese commando heeft het bevoorra- aingssysteem in Frankrijk gereorgani seerd en vereenvoudigd en heeft het gehele land tot zone van verbindings wegen bestempeld. Dit betekent dat de grote hospitalen, depots en andere installaties, welke zich in Duitsland bevinden, naar Frankrijk overgebracht zullen worden, zodat in Duitsland slechts dergelijke eenheden als veldhospitalen en gemak kelijk te evacureren reparatiewerk- plaatsen en depots zullen blijven. Reeds is met de overbrenging een begin gemaakt en het nieuwe stelsel zal bij manoeuvres, welke binnen een paar weken gehouden zullen worden, worden beproefd onder oorlogsomstan digheden. Alle Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten zullen aan deze manoeuvres deelnemen. Bordeaux is het havengebied voor de bevoorrading, waar reeds scheeps ladingen munitie, benzine en andere voorraden gelost en opgeslagen zijn. Dit magazijngebied bevindt zich in het moerassige gebied ten Zuiden van Bordeaux, van waaruit spoor- en ver keerswegen naar het Oosten lopen. Over Bordeaux met zijn diepe haven aan de Gironde zou ook in geval van oorlog de evacuatie van burgers en fa milieleden van de militairen lopen. Van Bordeaux loopt de bevoorra dingsroute naar Oost-Frankrijk, waar vooruitgeschoven bases zijn ingericht te Metz en Verdun. Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika hebben bijzonderheden bekend gemaakt van een algemeen plan om een einde te maken aan heftige schommelingen in de wolprijs. Volgens dit plan zal een organisatie worden opgericht voor de aankoop van wol, wanneer de prijzen beneden een vast gesteld niveau zouden dalen. Deze wol zou dan worden verkocht wanneer de prijzen weer stijgen, waardoor een sta biliserende invloed op de markt kan worden uitgeoefend. Een centraal orgaan in Londen zou de algemene politiek vaststellen, doch de werkzaamheden in elk der wolpro- ducerende landen zouden worden ver richt door de aldaar tot dit doel aan te wijzen autoriteiten. Met het plan wordt niet beoogd de wolprijzen óp een kunstmatig hoog ni- De minder ongunstige ontwikkeling, die de deviezenvoorraad de laatste tijd vertoont, werd blijkens de weekstaat van de Ned. Bank per 13 Aug., in de afgelopen week voortgezet Het nadelig saldo der netto deviezenpositie is ge slonken tot 247 mill, tegen verleden week 262)4 mill. Hiermede is de devie zenvoorraad opgelopen van 931)4 tot ruim f 947 millioen. Het saldo van de schatkist vertoont nog steeds een creditpositie, Het is in de afgelopen week weliswaar met f 10 mill, verminderd, n.I. tot ruim f 17 mill,, doch daar staat tegenover, dat het rechtstreeks door de Bank gekochte schatkistpapier is afgenomen met niet minder dan f 48 millioen. Op de geldmarkt blijft de situatie ruim. Callgeld noteert onveranderd 1 pet. Er is weinig affaire. Papier wordt maar in kleine hoeveelheden aangebo den en het aangebodene wordt gretig opgenomen. De bankbiljettenomloop vertoonde een nieuwe forse daling, waarmede de circulatie thans is beland op 2743 mil lioen gulden, vrijwel overeenkomende met de stand van een maand geleden. Op no. 4610 van de 513e staatsloterij <5e klasse. 15e lijst) is een prijs van f 15.000 gevallen. Op nummer 21394 van de 513e Staats loterij (5e klasse, 10e lijst) is een prijs gevallen van f 1000, met een premie van f 30.000. veau te handhaven of alle schommelin gen uit te schakelen aldus werd ver klaard. Iedere regering met aanzien lijke belangstelling moet gelegenheid hebben voor internationaal overleg, wanneer kan worden aangenomen, dat aankopen op grote schaal tegen de minimumprijzen een aanzienlijke om vang aannemen. Het schema moet wor den gefinancierd door overheidsmidde len tot een totaalbedrag van 66 mil lioen pond sterling. AUCKLAND, (Nw. Zeel.) 15 Aug. Op dc wolveiling, die heden alhier is gehouden, daalden de prijzen tot ge middeld ongeveer 40 pence per pound vergeleken met een prijsgemiddelde van 115 pence per pound op de veilingen van Januari j.l. De hoogste prijs was vandaag 75% pence per pound, welke betaald werd voor zés balen Corriedale Ooi AA, waarvoor in Jan. j.l. 165 pence zou zijn betaald. De prijsdaling werd ten dele toege schreven aan het ontbreken van Ame rikaanse belangstelling en ten dele aan onzekerheid onder de kopers over de mogelijkheid, dat de Int. Grondstoffen- conferentie te Washington zal besluiten tot een zekere vorm van internationale toewijzingen voor wol. Over het alge meen waren de prijzen 65 pet lager dan in Jan. toen de staking der havenarbei ders uitbrak, waardoor de veilingen moesten worden stopgezet. Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. Zon: 5.25—20.02 Maan: 20.19—5.31 De toestand van de vicaris-generaal van de Bisschop van Haarlem, Mgr. N, L. A. Ammerlaan, is nog steeds niet gun stig te noemen. Gisterochtend kreeg de vicaris weer een aanval, maar gister avond kwam er enige verandering ten goede. Vanmorgen echter volgde weer een nieuwe hartaanval, die zich zeer ernstig liet aanzien. De Bisschop werd in allerijl gewaarschuwd en bracht vanmorgen in de Mariastichting de vi caris een bezoek. Over de toestand van de patiënt kon men ons geen verdere mededelingen verstrekken. De gezondheidstoestand van dr. J. Stein S.J., directeur van de Vaticaanse Sterrenwacht, die, zoals gemeld, een z?vaï'^1 operatie heeft ondergaan, is aan- I het beeld het zienlijk verbeterd. Volgens de artsen w -,AT zal dr. Stein weldra naar de Sterren- Wa^a_WaS^a- Onder de zieken, die de wacht op Castel Gandolfo kunnen te- ze£©n ontvingen, bevond zich Joan rugkeren. Westblade (Van onze Haagse redactie) Het „pelgrimsbeeld" van O. L. Vrouw van Fatima, dat zijn tocht over de we reld in Portugal is begonnen, en waar mede men thans de Australische dioce sen afreist, is in Australië in het mid delpunt van de belangstelling komen te staan. De wonderbaarlijke genezing van een ziek meisje is hiervan de oorzaak geweest. Op „Anzac-day", de dag, waarop Au stralië de gevallenen uit de beide we reldoorlogen gedenkt, bezocht men met Lewisham-hospitaal te die aan poliomyelitis leed, In tegenstelling tot Hydepark in Londen is het niet toegestaan zonder vergunning op de -Dam te Amsterdam redevoeringen af te steken. Dit on dervond Woensdagmiddag het Britse parlementslid Julian Snow, die om kwart over vijf op een bankje klom, dat midden op de Dam was geplaatst, maar die tien minuten later geflankeerd door een agent van politie naar het bureau Warmoesstraat wandelde. Mr. Snow, die voor de Labourparty zitting heeft in het Lagerhuis, is een aanhanger van de idee voor een we reldregering. Hij is naar Nederland ge komen met de bedoeling Nederlandse parlementsleden en autoriteiten te be wegen deel te nemen aan een conferen tie, die einde September in Londen zal worden gehouden met het doel, tot een wereldregering te geraken. In de tien minuten, dat hij gelegenheid had zich tot de voorbijgangers op de Dam te wenden, betoogde hij dat het nood zakelijk is brieven te schrijven naar de leden der Eerste en Tweede Kamer, teneinde deze op te wekken naar Lon den te gaan. De redevoering trok de aandacht van ongeveer honderd voorbijgangers. Na dat een op de Dam.surveillerend agent mr. Snow had gevraagd of hij toestem- Gisteren hebben vrijwel dc gehele avond ernstige ongeregeldheden plaatsgevon den in Berlijn. Om vjjf uur zijn zesduizend Oost-Duitse communistische jongeren op drie punten de Westelijke sectoren binnengedrongen en slaags geraakt met de politie. Enkele uren nadat de orde hersteld was, werden nieuwe incidenten ge meld aan dc grens van de Franse cn de Sovjet-sector. Deze gevechten ontstonden doordat honderden West-Berljjncrs een aantal leden van de Oost-Berlijnse volks petitie aanvielen die trachtten een Wcst.-Berlijner te ontvoeren. Men slaagde er in de arrestant te bevrijden, waarbij verscheidene personen licht werden gewond. Kort voor middernacht duurde de opwinding in Berlijn nog voort. Vele demonstranten deelden commu nistische propagandabiljetten uit en op verscheidene punten langs de sector grens werden van Oost-Berlijn uit raket ten afgeschoten, die boven West-Berlijn propaganda-materiaal uitstrooiden. De demonstraties begonnen om ongeveer vijf uur en een uur later, aldus de po litie, was de toestand weer normaal. De West-Berlijnse politie heeft ook een lid van de Oost-Berlijnse volkspoli- tie gearresteerd, omdat hij de sector grens overschreden zou hebben, teneinde de communistische jongeren hulp te ver lenen. De West-Berlijnse politie deelde nog mede, dat de demonstranten hen aangevallen hadden en getracht hadden hun hun pistolen, gummiknuppels en helmen af te nemen. Het hoofdkwartier van de West-Duitse politie heeft onmiddellijk versterkingen gezonden naar de hele sectorgrens, ten einde mogelijke verdere invasicpogingen onmiddellijk de kop in te kunnen druk ken. De gehele West-Berlijnse politie verkeert in staat van alarm voor de duur van het festival, dat aanstaande Zondag gesloten wordt. iiiiiiiiiHiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiMiimiiiiii ming bezat hier te spreken, werd dit ontkennend beantwoord. Toen hem werd verzocht even mee te gaan naar het politiebureau, beëindigde mr. Snow zijn toespraak, onmiddellijk. Hij was in het gezelschap van enkele studenten. In bare n.l.... Ter Apel geschiedde een wonder- visvangst. Een hengelaar ving een reiger. De heer Middel, logeerde bij familie in de Westerstraat te Ter Apel. Vislief- hebber als hij was ging op een morgen in het Achterdiep aan het vissen, want men voorspelde hem daar een rijke buit. Maar uren achtereen zat de heer Middel op zijn dobber te turen, zonder ook maar een keer beet te krijgen. Te gen de middag zette hij zijn hengel vast en ging naar huis. Toen hij echter terug- kwam.wreef hij zich toch wel even van verbazing de ogen uit. want aan zijn hengel zat een reiger. Wellicht was er een vis aan het haakje gekomen, die weer door de reiger was opgeslokt met alle kwade gevolgen van dien. Enfin het haakje werd uit de bek van de reiger gesneden en het dier herkreeg zijn vrij heid. In Sleen is de sleur gebroken! De fiscus gaat daar op een bijzondere manier over de tong. In &e praat wel te verstaanDe Sleense burgers en boeren zijn ietwat onthutst over hun nieuwste aanslagen in de straat belasting. Niet omdat het bedrag van de penningen dit jaar bijzon der hoog of Icrng is, niet omdat het schone lied „wie zal dat betalen...." weer actualiteit geniet, maar om een reden, die zelfs sterrenwichelaars tot wanhoop brengt. De fiscale dienaren van dit dorp hebben wat nieuws bedacht, wel licht om hun benarde medeburgers enig respijt van zorgen te gunnen. Deze rekenmeesters bepaalden n.l de tweede vervaldag voor de straat- belasting op.... 31 November 1951! een ontsteking in de grijze stof van het ruggemerg, die soms dodelijk is en meestal, zoals ook in dit geval, een ver lammende uitwerking heeft op armen cn benen. Ofschoon hét meisje de ziekte iD een zeer ernstige graad had, bemerk te zij, volgens haar eigen verklaringen, beweging in haar verlamde spieren. De volgende dag reeds wierp ze haar spal ken en krukken weg en liep, fietste en reed paard. De moeder van het meisje verklaarde naar aanleiding van het gebeurde, dat Joan enige tijd geleden voor een specia listische behandeling naar Sydney was geweest. Het over haar uitgebrachte rapport was allesbehalve bemoedigend. Haar heupen en knieën gingen wel vooruit, maar haar voeten waren geheel verdraaid. Ze had lange spalken aan baar benen, speciale veren in haar schoe nen om te trachten haar voeten naar buiten te draaien en ze moest steeds op krukken lopen. Het thans genezen meisje vertelde, hoe ze met vele anderen voor het beeld zat en de zegen ontving. Ze voelde meteen een kleine verandering in de spieren van haar rechtervoet. Enige tijd daarna voelde ze, dat ze haar knie kon bewe gen. Sinds haar ziekte was ze hiertoe niet meer in staat geweest. Ze stond op en liep enige stappen. De volgende mor gen ervoer ze als een verheugende wer kelijkheid. dat ze weer normaal kon lopen. Later op de dag fietste ze naar oe bisschop om hem te laten zien wat ei met haar gebeurd was. Ze liep nog een weinig mank, maar doktoren die naar onderzochten verklaarden, dat alle spieren weer werkten en dat alles spoe dig weer normaal zou zijd. De Heilige Vader heeft gisteravond In ?en in het Italiaans uitgesproken radiorede, welke speciaal was gericht tot de bevolking van Catania, de voor spraak van de Heilige Maagd Maria in geroepen om de wereld weer gerech- tighcid en vrede deelachtig te doen worden. Advertentie Neem iedere dag zoals hij tot u komt. Woensdagmiddag is de zevenentwin- tig-jarige mej. F. Melgers uit Zeist bij het zwemmen in zee bij de Koog op Texel verdronken voor de ogen van haar verloofde. Zij raakte in een diepe kuil aan de rand van een wrak. Haar verloofde slaagde er tenslotte in haar te grijpen en aan het strand te brengen, maar toen bleken de levensgeesten reeds geweken. Op het strand van Koudekerke is het stoffelijk overschot van de zevenender tig-jarige Amsterdammer A. L. Uitter- hoeve aangespoeld. Hij is vermoedelijk elders aan de Nederlandse kust of aan de Belgische kust bij het baden ver dronken. In de Zaan is de driejarige Rudi van Dijk uit Zaandam verdronken. Twee dochtertjes van de familie Groe- newegen te Delft zijn uit het raam van de bovenverdieping gevallen. Het drie jarige meisje werd ernstig gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Haar tweejarig zusje, dat op haar was gevallen, werd minder ernstig gewond, doch moest eveneens naar het gemeenteziekenhuis worden overge bracht. Toen de 23-jarige arbgider C. de K. uit Tilburg met een collega bezig was een drijfriem te leggen op de hoofddrijf as in de spinnerij der firma P. van Doo- ren op Broekhoven, kwam hij plotseling op de balustrade lopend onder de drijfas te vallen. Hij werd door de riem gegre pen en enkele malen rondgeslingerd. Hoewel de machine spoedig werd afge zet, was het slachtoffer reeds overleden. In een Belgische mijn te Luik zijn twee Geleense mijnwerkers gedood, toen zij het slachtoffer werden van een in storting. Het waren de 26-jarige gehuw de H. Cornips, vader van vier kinderen en de 19-jarige ongehuwde C. Mons.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1