Vurige rede van president DE UNIE moet verdwijnen Nederland heeft een bezettingsleger op Nieuw-Guinea HONDERD PERSONEN IN DJAKARTA IN ARREST ■I MGR. TV L A. AMMERLAAN Donderdagmiddag overleden Vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem Lijfwacht van koning Farouk wint de Kanaalwedstrijd N' Geen ideale oplossing Tussen neus en lippen f Late bekering? Samenwerking b ve bestaan Wapens en goud uit China Ministers zouden worden ontvoerd Vlottere handel met Duitsland? weer Tot hoofd en hart v. In memoriam J VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 e 75sfe JAARGANG Nó. 25151 „Geen vriendschap pelijke daad" Supomo gearriveerd FALCON REGENKLEDING I Gouverneur Van Waarden- burg voor de radio Benzine in Oostenrijk duurder Nieuwe ambassadeur van Zuid-Afrika Oorzaak treinongeluk te Gouda Ook Nederl. deelnemer volbrengt de tocht Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor ad"Vertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. W Zo in het laatste jaar van een parle mentaire periode en met nieuwe verkiezingen in de niet al te verre toekomst gaat het met politici als met sommige lieden, die de pensioengerech tigde leeftijd naderen en het laatste sta dium van een overigens wel besteed le ven ingaan: het geweten begint te kna gen over sommige daden uit hun ver leden en hun vroomheid begint zich wat spontaner te uiten, want er is nog wei eens wat goed te maken. Is het u bij voorbeeld nog niet opgevallen, dat de regeringspartijen, die de financiële po litiek van minister Lieftinck steeds ge steund en mogelijk gemaakt hebben, zich thans langzaam maar zeker van deze expert gaan distanciëren? Heeft U niet gemerkt, dat de Grondwet, die, in de jaren '48 en '49 vooral, als quantite négligeable werd beschouwd, een ouder wets plechtanker voor conservatieven werd genoemd en aan de zelfkant waar van onze politici hun politiek spel speel den, plots weer heel belangrijk begint te worden? Is het U ontgaan, dat men plotseling weer aandacht gaat besteden aan de po sitie van de individuele volksvertegen woordiger in de Kamer, die onaf hankelijk en deskundig moet zijn wil hij zijn taak in het parlement naar be horen kunnen vervullen? Onze politieke leiders beginnen weer braaf te worden. Zij verkondigen weer de bekende theorieën, regels en voor schriften, zoals die, zelfs in het simpel ste schoolboekje over onze staatsinrich ting, altijd zijn te vinden geweest, maar helaas de laatste jaren waren vergeten of willens en wetens op de achtergrond waren geschoven, omdat zij niet goed in de kraam der progressieve staatspolitiek te pas kwamen. Wij kunnen ons over deze bekering slechts verheugen. Beter laat dan nooit tenslotte en daarom citeren wij met ge noegen enige passages uit een ster-arti kel van prof. Romme, de fractie-voor zitter der K.V.P. in de Tweede Kamer. Op 14 Aug. j.l. schreef hij o.a. als volgt: „Misschien is het niet overbodig, als eisen van een goede functionne- ring onzer, democratie aan de kant van de gekozenen te noemen: onafhan kelijkheid en deskundigheid, En dan denken we bij de onafhanke lijkheid meer aan de individuele volksvertegenwoordiger, bij de des kundigheid meer aan de groep, de frac tie, waartoe hij behoort. De gekozene moet onafhankelijk zijn van geest en van gestel tenis. Wij bedoelen, die onafhanke lijkheid, die hem doet staan bóven elke groepering van een volksdeel, selfs boven de groepering van zijn eigen part ij. Het is de onafhankelijkheid, die zich bewust is, dat men het algemeen welzijn en niets dan het algemeen welzijn heeft te if J?en' e.n die in onze Grondwet haar gevonden in de re- gel van het stemmen-zonder-last-of- ruggespraak." IAP'} Precies, wat wij in de jaren ...f9; ^oen de progressieve Indone- Sie-politiek ten koste van wat ook, door enkele politieke leiders in kabinet en parlement werd doorgedreven, hebben betoogd. De onafhankelijkheid der volksvertegenwoordigers was voor hen secundair, hun deskundigheid niet min der gen vierde hoogtij moeilijk tot uiting kunnende komen in het parlement, juist omdat de onafhan kelijkheid en deskundigheid zich op het tweede plan bevonden, was bijzaak. Nu na enkele jaren zitten wij met de brok ken, niet alleen wij, maar ook het Indo nesische volk. De gebeurtenissen in In donesië van gisteren en vandaag maken ieder nader commentaar eigenlijk over bodig. Maar nogmaals, wij verheugen ons over deze bekering. Tenslotte is het nog niet zo heel lang gele den, dat dezelfde schrijver van het ster artikel van 14 Aug. 1951 op het Partij congres van de K.V.P. op 13 November 1949 het volgende in een grote rede over de resultaten van de Ronde-Tafelconfe rentie, die hij niet onbevredigend noem de, verklaarde: „Ik stel er prijs op duidelijk te ver klaren, ten eerste, dat de centrale verantwoordelijkheid van de K.V.P. inzake de gevolgde Indonesi sche politiek op m ij persoonlijk terugvalt en ten tweede, dat i k, bij nauwkeurige terugblik op die politiek, haar niet anders zou hebben willen voeren. Ik ben realist genoeg", zo besloot hij, „om te begrijpen, dat, in dien zij zou mislukken, het resultaat van invloed zal zijn op de oordeelvel ling". Deze woorden werden gesproken in een periode waarin een groot deel van bet Nederlandse katholieke volk het de Volksvertegenwoordigers zeer kwalijk bam dat zij maar steeds voor de eisen van de Indonesiërs zwichtten en, naar bien aannam, aan de leiband liepen van mui politieke leiding, zonder onafhan kelijk genoeg te zijn, of voldoende des kundig, om een eigen oordeel uit te EPreken. Prof. Romme nam toen alle, de 'entrale verantwoordelijkheid zoals bij zelf zeide op zich, en disculpeerde daardoor enigszins de andere kath. Volksvertegenwoordigers. Dit was mis schien wel nobel in die omstandigheden, blaar daarom nog niet in overeenstem ming met ons staatsrecht. Als wij ons Soed herinneren, heeft de uitspraak van komme destijds dan ook nogal wat stof °®n opwaaien. Er was toen echter veel s*°f, dat de zon van het Nederlandse Overzeese gebied in Indonesië herhaal delijk verduisterde. Misschien dat prof. K0rbme nu realist genoeg is om te er- j/bnen, dat die zon thans helemaal voor ederland is verdwenen. Hij leze ei nders de verklaringen van Sukarno en bb°f. Supomo maar eens op na. Intussen loc1 voor zijn uitspraak van 14 Aug. v erg dankbaar. Des te meer, omdat bwel op dezelfde dag de socialistische actieleider in de Eerste Kamer, de bpr Van de Kieft, precies het tegen- v bbSestelde van prof. Romme's betoog kr,b Aug. j.l. verklaarde, door te ver- Vjd bigen: „Wij zitten hier niet als indi- Part""bbaar als leden van een politieke jn J' De K.V.P. distancieert zich hier- A]Us,°°k duidelijk van de P.v.d.A. bu m e spectaculaire vroomheid zich gen braar niet alleen vóór de verkiezin- Veel b3? 1^52 demonstreert, doch, wat Het bgrijker is, ook daarna, gaan met de kiezers niet hetzelfde boot d met pas getrouwde echtge- onhen„le tcfienover zijn jonge vrouw erg heushf ^33' Toeb men hem op deze on- Wom-wJ fb. onhoffelijkheid wees, ant- hij laconiek: „Als je een vis •as meer!?»ebt' geef je hem toch geen r. De politieke wil van enkelin- n vierde hoogtij, de volkswil, In eer vurige rede ter herdenking van de Indonesische onafhankelijkheid heeft Sukarno vandaag aangedrongen op het onmiddellijk doorsnijden van de laatste zwakke banden tussen de republiek en Nederland: de Nederlands-Indonesische Unie. De Unie moet verdwijnen, zo zei de president! Aldus bericht A. P. uit Djakarta. De rede van de president was opgesteld voor de plechtigheid, die werd gehou den in het presidentiële paleis, ter herdenking van de zesde verjaardag van de Indonesische proclamatie van onafhankelijkheid. Een groot deel van Sukarno's rede was gewijd aan Nieuw-Guinea. Indone sië, aldus ,de president, verwerpt het vroegere Nederlandse voorstel om het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan een gezamenlijke Unie over te dra gen. Hij zei, dat de Nederlanders op het ogenblik een gebied besturen, dat aan Indonesië toebehoort en dat dit geschiedt zonder toestemming van In donesië. Volgens onze opvattingen, aldus Su karno, houden de Nederlanders een deel van ons nationale grondgebied be zet. Zij hebben een bezettingsleger. Zij hebben zich een optreden gepermit teerd, dat niet als een vriendschappe lijke daad beschouwd kan worden. Moeten wij dan in een Unie blijven, terwijl zij dusdanig gehandeld hebben? Westelijk NieuwGuinea staat onder controle van het buitenland, de Unie met Nederland is nog niet verdwenen. De constitutionele vergadering is nog niet gevormd. Desniettegenstaande dat hebben wij onze oorspronkelijke doel stellingen bereikt. Sukarno drong er tenslotte op aan, dat er harder gewerkt moet worden en waarschuwde de Indonesiërs er voor, dat. indien zij er niet in slagen de geest te herwinnen, die hen tot de revolutie bracht, zij het respect van de wereld zullen verliezen. Sukarno hield zijn rede voor een me nigte van vijftigduizend mensen, die zich rond het Paleis verzameld hadden. De herdenking van de proclamatie der Prof. Supomo, die in ons land be sprekingen komt voeren over de om zetting der Unie in een normaal inter nationaal verdrag, is Donderdag op Schiphol aangekomen. „Ik stel er," aldus zei Supomo tot de journalisten, „prijs op te verklaren, dat het niet in onze bedoeling ligt de sa menwerking met Nederland op te zeg gen. Wij willen de gehele samenwer king tussen onze beide landen zuiveren van de formaliteiten, die in de practijk blijken koloniaal psychologische reac ties bij het Indonesische volk te wek ken en de goede verhoudingen te ver storen. De Unie immers blijkt als vorm van samenwerking psychologisch voor het Indonesische volk moeilijk aanvaard baar. Daarom moet zij worden vervan gen door een andere vorm van samen werking, die vrij is van psychologische gebreken en die aan de werkelijkheid der samenwerking geen afbreuk zal doen. Ook de aan het Uniestatuut ge hechte overeenkomsten zullen om de zelfde reden aan de levende werkelijk heid moeten worden aangepast. Wij hebben verder nog onze natio nale claim op Irian. Als wij ook hier voor een oplossing kunnen vinden, ge loof ik, dat de laatste obstakels voor een goede samenwerking zijn wegge nomen" De Indonesische minister van Voorlichting, heeft Donderdag medegedeeld, dat ongeveer honderd personen, verdacht van communisme, door de militaire politie in Djakarta gearresteerd zijn. Monomutu verklaarde dit na een bijzondere ple naire zitting van het parlement, dat in gesloten zitting bijeengekomen was om een kort verslag aan te horen, dat Sukarno gaf van het optreden van de politie, aldus meldt AP. uit Djakarta. Hij zinspeelde op een regeringsverkla ring van enkele weken geleden, waarin gezegd werd, dat geen enkel optreden, bedoeld de regering met geweld omver te werpen, geduld zou worden. Zijn ver klaring impliceerde, dat een samenzwe ring tegen de regering was ontdekt. In zorgvuldig gekozen woorden heeft premier Sukiman later gezegd, dat de massa-arrestaties verricht zijn „op de veronderstelling dat degenen die gear resteerd werden een activiteit ontplooi den die nadelig was voor de staat". Van goed ingelichte zijde wordt ver klaard, dat de communistische agitators in Indonesië wapens en geld ontvangen hadden van communistisch China. De politie heeft de bewijzen, dat opium en goud door de Chinezen in Indonesië gesmokkeld worden om de ondergrondse activiteit te financieren. Van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, dat in Djakarta nog meer arrestaties plaats vinden en voorspeld wordt dat elders eveneens veiligheids maatregelen genomen zullen worden. Het is bekend dat Surabaya een broei nest van communisten is. Het blad „Sin Po", waarvan de directeur en vijf redacteuren zijn gear resteerd, publiceerde Donderdagavond de tekst van de door de procureur- generaal uitgevaardigde arrestatiebeve len. Daarin wordt o.a. gezegd dat de arrestaties zijn verricht „gelezen de rapporten waarin wordt gezegd dat de afgelopen maand voorbereidingen zijn getroffen om een staatsgreep te doen te Djakarta en omgeving, waarbij mi nisters en hoofdambtenaren zouden worden ontvoerd". Donderdag werd de stad Pematang Siantar aan de Oostkust van Sumatra volledig van de buitenwereld afgesloten toen de politie en het leger alle toe gangswegen blokkeerden. Het spoorweg verkeer naar de stad werd eveneens stilgelegd, zo meldt Aneta. Ook binnen de stad werd alle verkeer verboden. De bevolking moest binnenshuis blijven. Er werden huiszoekingen verricht, o.a. in het Siantarhotel. Volgens het Nieuwsblad van Sumatra zou tot de drie bij de razzia's te Medan aangehouden Nederlanders behoren ka pitein Geus van het Leger des Heils, directeur van de Leprozerie Pulau Sitjanang nabij Belawan. Intussen zijn er vandaag enkele nieu we arrestaties verricht. O.a. is Sakirman, fractievoorzitter van de P.K.I, (comm. partij), in arrest gesteld. Drie van de zestien parlementsleden, cie gisteren gearresteerd zijn, zijn vrij gelaten. Zij waren allen leden van de politieke partij, Murba. Advertentie Met redelijkheid kan verwacht wor den dat van Duitse zijde de afgifte van invoervergunningen bel,angiik zal wor den versneld. Hierdoor zal het mogelijk zijn de opgetreden vertraging van de Nederlandse uitvoer naar Duitsland en de achtergebleven Nederlandse inkom sten in het handelsverkeer met Duits land in te halen. Verwacht mag worden, dat in de komende weken van Duitse zijde de contingenten voor dc maanden September en October reeds thans be schikbaar zullen worden gesteld. Genoemde vertraging was in hoofd zaak toe te schrijven aan administratief- technische problemen in Duitsland. De achtergebleven inkomsten bewegen zich in een orde van grootte van ca f75 tot f 100 millioen. Van 5 tot 9 Augustus heeft een Ne derlandse delegatie, onder leiding van mr. S. Th. J. Teppema, hierover te Bonn besprekingen gevoerd met ver schillende Duitse autoriteiten. BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 onafhankelijkheid is zonder incidenten verlopen. Het hoogtepunt van do plechtigheden op het paleis was het hijsen van de ver schoten rood-witte „pröclamatievlag". De vlag was dezelfde, welke Sukarno zes jaar geleden om dezelfde tijd hees. Hedenavond kwart over zeven zal de gouverneur van Nieuw-Guinea, S. M. L. van Waardenburg, via de zender Hil versum II, spreken over de situatie en de problemen van Nederlands Nieuw- Guinea. De benzine-prijs in Oostenrijk, welke tot dusverre voor buitenlanders drie schilling bedroeg, is verhoogd tot $3.50. Dientengevolge is ook de prijs van de Oostenrijkse benzine die in Nederland kan worden gekocht, verhoogd tot f5.30 per tien liter. Tot ambassadeur van Zuid-Afrika in Nederland als opvolger van D. B. Bos man is benoemd kol. Petrus Imker Hoo- genhout, thans administrateur van het Mandaatgebied Zuid-West-Afrika. Hij was vroeger secretaris-generaal van het Zuid-Afrikaanse departement van Bin nenlandse Zaken. De heer Hoogenhout bezit een grote kennis van onderwijsaangelegenheden en heeft een belangrijké rol gespeeld in de strijö om de erkenning van het Zuid-Afrikaans als landstaal naast het Engels. Zijn vader C. P. Hoogenhout was een der oprichters van het „Genootskap van Regte Afrikaners", dat het Zuid- Afrikaans tot schrijftaal verheven heeft. De nieuw benoemde ambassadeur werd op 2 Februari 1884 te Wellingdon nabij Kaapstad geboren. Zijn opleiding ontving hij in zijn geboortedorp en aan de universiteiten van Stellenbosch en Kaapstad. Hij is gehuwd met mej. E. E. Muller. Uit dit huwelijk zijn drie zonen geboren, van wie er een gedu rende de tweede wereldoorlog in actie ve dienst gesneuveld is. In antwoord op vragen van het Eerste- Kamerlid Schoonenberg (C.P.N.) be treffende het treinongeluk te Gouda, heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat medegedeeld, dat als enige oorzaak kan worden aangenomen een bedieningsfout van de bij het ongeval omgekomen machinist-motortractie. Deze fout had ten gevolge, dat bij het naderen van het station Gouda over onvoldoende luchtdruk voor afremming,, van de trein beschikt werd. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en een overwegend matige Zuidelijke wind. Morgen naar Westelijke richtingen draaiende wind en in de loop van de dag opklaringen, het eerst in het Westen van het land. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Zon: 5.27—20.00 Maan: 20.31—7.00 Donderdagmiddag is in de Mariastich- ting te Haarlem, waar hij reeds enige tijd werd verpleegd, overleden de vicaris- generaal van de bisschop van Haarlem, mgr. N. L. A. Ammerlaan. Zoals bekend, kreeg de vicaris Zondag 5 Augustus een ernstige hartaanval in zijn woning aan de Kruisweg en bleek overbrenging naar de Mariastichting noodzakelijk. Diezelfde dag ontving hij de Sacramen ten der Stervenden uit handen van mgr. J. P. Huibers. Het heengaan van mgr. Ammer laan betekent voor het bisdom een gevoelig verlies, omdat deze grote en rijzige figuur bij uitstek geschikt bleek om de zware en verantwoor delijke functie, waarin de bisschop hem had aangesteld, te vervullen. De kerkenbouw in het bijzonder was zijn grootste zorg en de insider vooral weet, hoe de vicaris dag in dag uit bezig was om de vele pro blemen op dat gebied tot een goede oplossing te brengen. Wie het leven van mgr. Ammerlaan nagaat komt wel tot de ontdekking dat hij steeds het grootste vertrouwen ge noot van zijn Kerkelijke Overheid, want steeds was het een verantwoordelijke post waarop hij geplaatst was. Mgr. Am merlaan werd de 21ste Mei 1894 in 's-Gravenhage geboren. Na zijn priester wijding op 15 Augustus 1917 werd hij op 1 September van hetzelfde jaar be noemd tot kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Visitatie te Schiedam. Óp 16 Maart van het jaar daarop vertrok hij naar Zaandam en drie jaren later, de 20ste Augustus 1921, benoemde de bisschop hem tot leraar aan het klein seminarie „Hageveld" te Voorhout. Daar doceerde hij in de klassieke talen en wie de jonge leraar van nabij be schouwd had verwonderde het niet dat deze zeven jaar later, op 13 Augustus 1928, benoemd werd tot sub-regent. Sub regent Ammerlaan moest zijn zorgen nu meer direct op de studenten richten en zijn lessen bepaalden zich toen voor namelijk tot Bijbelse Geschiedenis en Katechismus. In de dagen van sub-re- gent Ammerlaan geschiedde ook de ver huizing van het seminarie naar Heem stede. Mareen Hassan Hammad, een 34-ja- rige kolos uit de lijfwacht van koning Farouk, heeft dc door de Londense Daily Mail uitgeschreven zwemwed strijd over Het Kanaal gewonnen. De Egyptenaar stapte aan land hij de Shakespeare Öliffs 12 uur en 12 minu ten nadat hij en 18 andere zwemmers en zwemsters uit tien landen gisteroch tend in Frankrijk bij kaap Gris Nez in het water waren gegaan. De winnaar werd door drommen mensen omringd en sommigen klopten hem op zijn vette schouders, aldus U.P- De 27-jarige Fransman Roger Le Morvan werd voor het tweede achter eenvolgende jaar tweede. Hij ging slechts 1 minuut na de Egyptenaar aan land te St. Margarets Bay, op een plek die 6 mijl lag van de plaats waar de Egyptenaar zijn tocht eindigde. De Egyptenaar won 1-000 pond met zijn eerste plaats. Le Morvan krijgt 500 pond. De overigen die de fimsh haalden, kregen 250 pond, met uitzondering van de eerste vrouw, die ook 1.000 pond krijgt. Dat is de 23-jarige Engelse Brenda Fisher, die te St- Margarets Bay aan land kwam. Haar onofficiële tijd was 12 uur en 40 minuten. Zij brak daarmee het record voor damec dat verleden jaar door de Amerikaanse Florence Chadwick op 13 uur 20 minu ten was gesteld. De winnaar van verleden jaar, de Egyptenaar Abd el Rehim, zijn landge noot Saied el Araby en de 21-jarige Engelsman Godfrey Chapman, die de jongste deelnemer aan de wedstrijd was, kwamen ook aan land in het val lend duister dat het moeilijk maakte de zwemmers te zien. Daarna arriveerde de 25-jarige Cana dese mrs. Winnie Roach, de Zweed Lars Bertil Warle, de Nederlander Jan van Hemsbergen, de Fransman Raphael Mo- rand, de Zweedse Sally Hauer, de Ar gentijnse Enriqueta Duarte en de Peru. viaan Daniël Carpio. In de 513e Staatsloterij, vijfde klas se, zeventiende lijst, is op lot no. 17969 een niet gevallen met een premie van f 3000 voor het laatst uitgekomen num mer. Slechte voorbeelden werken meer uit dan goede regels. Mar. N. L. A. Ammerlaan In 1934 nam de toenmalige regent van „Hageveld", de hoogeerwaarde heer M. W. A. Wijtenburg, om gezond heidsredenen ontslag uit zijn functie. Aan iedereen, ook aan de bisschop, was het bekend hoe sub-regent Am merlaan een uitstekende leidsman was voor de studenten en hen met raad en daad bijstond. Daarom vond iedereen het bijna vanzelfsprekend, dat sub-regent Ammerlaan benoemd werd 'tot regent van het klein-semi- narie. Dat was op 23 Juli 1934. In deze functie was de regent tevens voorzitter van het Diocesaan Missie comité en van het Genootschap tol Voortplanting van het Geloof. Ook was het diocesaan directeursschap van het Apostolaat des Gebeds in zijn handen. Slechts vier jaren zou „Hageveld" van de gaven van regent Ammerlaan kun nen genieten, want in 1938 vroeg de toenmalige vicaris-generaal van het bis dom, mgr. Th. W. Pichot, om gezond heidsredenen ontslag uit zijn functie. Deze vicaris was een financier bij uit nemendheid, die met grote kracht werk te aan het saneringsplan der arme of noodlijdende kerken. Mgr. Huibers stond toen voor de moeilijkheid een deskun dige opvolger voor deze vicaris te vin den en het oog viel tenslotte op „Hage- velds" regent, die reeds als sub-regent zo'n uitstekend financieel beleid had gevoerd op het klein-seminarie. In de ochtend van 14 Maart 1938 begaf mgr. Huibers zich persoonlijk naar „Hageveld". waar hij aan leraren en leerlingen, die in de refter waren bijeengeroepen, be kend maakte, dat de regent Ammerlaan benoemd was tot vicaris-generaal. Ruim elf jaren heeft mgr. Ammer laan deze post nu bekleed en we mo gen wel zgggen, dat hij wel de moei lijkste jaren heeft doorgemaakt, die óóit een vicaris heeft gekend. De oor log verwoestte veel, wat met moeite en zorg was opgebouwd, maar met alle energie zette de vicaris zijn schou ders onder het werk om het verloren terrein weer in te halen. Zulks heeft zeer veel van zijn krachten gevergd en het is niet overdreven te schrijven dat het moeilijke en zware ambt de gezondheidstoestand van mgr. Ammer laan niet ten goede is gekomen. De waardering voor het werk van mgr. Ammerlaan kwam in een tweetal onderscheidingen tot uitdrukking. Hij was Huisprelaat van Z. H. de Paus en Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Plechtige Metten worden Zondag avond zeven uur in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat gezongen. Maandag morgen half tien volgen de Lauden, waarna mgr. J. P. Huibers de Pontifi cale Requiemmis zal opdragen. De be grafenis is op het kerkhof van het Klein Seminarie Hageveld te Heemstede. iet zonder diepe ontroering zullen velen in stad en diocees het over lijdensbericht van Mgr. Ammer laan hebben ontvangen. De ernstige be richten van de laatste dagen hadden ons met bezorgdheid vervuld, maar er werd gebeden en gehoopt. God heeft echter anders beschikt en Zijn trouwe en ijve rige dienaar tot Zich geroepen uit de zorgen en lasten, waaronder hij gebukt ging. Als Vicaris-Generaal was hij de eerste raadsman van de Bisschop en diens medebestuurder in het meest volk rijke en moeilijkste Bisdom van ens land. Zijn zorgen strekten zich voorna melijk uit over de tijdelijke goederen van de Kerk, over de financiën van zo vele kerken en kerkelijke instellingen van heel het diocees, op zich genomen reeds een zware en veelomvattende taak, maar een taak die nog belangrijk ver zwaard werd door de grote problemen, waarvoor de na-oorlogse toestand der parochies hem plaatste. Tengevolge van de oorlog waren meerdere kerken ver woest of zwaar beschadigd en was de bouw van nieuwe godshuizen vertraagd en jarenlang practisch onmogelijk ge worden. Thans was er door de snelle uitbreiding der steden en door het ont staan van vele nieuwe bevolkingscentra dringend behoefte aan tientallen nieuwe kerken. De Vicaris zag de geestelijke nood van de mensen groeien; hij begreep, dat er allereerst priesters en kerken nodig wa ren om de mensen tot God te brengen en hij peinsde zwaar op middelen om aan die nood het hoofd te kunnen bie den. Hij ontwierp een groots-opgezet plan en hij reisde heel het Bisdom af om priesters en gelovigen van de nood der kerken te doordringen; hij voerde besprekingen met deskundigen en met vele instanties, en de gunstige resultaten bleven niet uit. Maar boven die resulta ten uit zag hij steeds nieuwe problemen groeien, zag hij hoe de moeilijkheden zich steeds opstapelden en zijn zorgen vergrootten. Zich diep bewust van zijn zware verantwoordelijkheid, liet de nood der kerken* hem geen ogenblik met rust; bij dag noch bij nacht kon hij zich de kwellende zorgen uit het hoofd zet ten. Zijn leven werd er door gebroken en zijn levensoffer ging gebracht wor den in de dienst van Haarlems Kerk. Wie in nauwer contact met hem ston den, waardeerden niet alleen zijn onver moeide ijver en toewijding aan de hem opgedragen taak, maar eerbiedigden hem ook als hoogstaand mens en voor- /n zijn rede, gehouden op de Sociale Studieweek te Rolduc, heeft Prof. J. J. M. van der Ven van de RK. Universiteit van Nijmegen geconsta teerd, dat er in ons land inderdaad bezitsspreiding plaats heeft. Aan deze constatering koppelde hij echter de vraag, of bezitsspreiding in deze gecom pliceerde tijd wel een ideale oplossing is. Wij geloven, dat deze vraag een rhetorische is. waarop het antwoord ontkennend moet luiden. Neen, de ..be zitsspreiding" zoals die heden ten dage in ons land ivordt bewerkstelligd, is géén ideale oplossing, zij roept wel licht méér nieuwe problemen op dan ze pretendeeh op te lossen. Dit zal menig een, die in het vooral in progressieve kath. kring bijna als een politiek ge loofspunt verkondigde slagicoord ge looft, een boude bewering lijken. Maar waar komt de bezitsspreiding, die wij vandaag de dag beleven, practisch op neer? De fiscus zuigt met progressieve zuigkracht bezit weg van de meer-be deelden voor bestrijding van de on kosten en uitgaven van de staat en wel op een dergelijke drastische ma nier, dat intellectuelen en middenstan ders voor zichzelf nauwelijks en voor kinderen in het geheel niet het maat schappelijk peil, waargp zij stonden, kunnen handhaven, dat liet bedrijfs leven er ernstig door wordt geremd en dat sparen en investeren voor de nog- bezitters weinig aanlokkelijke, want vrijwel illusoire resultaten opleveren. Zeker, ook een deel van het van de meer-drdagkrachtigen of voor zodanig aangezienen weggezogen bezit wordt door de staat besteed voor het ver minderen van de druk op de minder- draagkrachtigen en voor het treffen van sociale voorzieningen voor de minder bedeelden, zodat men van een collectieve bezitsvermeerdering voor die groepen kan spreken, maar aan de vorming en bevordering van het persoonlijke bezit voor hen komt men niet toe. En toch is het scheppen van de gelegenheid tot eigen individuele bezitsvorming voor de minderbedeelden een beter en minder bezwaarlijk middel tot verkleining van een al te grote afstand tussen bezitters en bezitlozen. Die afstand geheel op heffen is in de Franse en de Russische revolutie al geprobeerd en mislukt, omdat ook de meest radicale bezits- nivellering weer teniet wordt gedaan door de natuurlijke ongelijkheid in ge aardheid van de individuen. Ook in de communistische heilstaat bestaat dit verschil, maar heeft er tot heel wat minder redelijk en zedelijk verant woorde tegenstellingen geleid. T T"et „Haal het bij de rijkenis een gemakkelijke en dankbaar demagogische leuze, maar wor den de niet-bezitters er beter van, wanneer de rijk-geachten zo hard worden aangepakt, dat hun de lust en vaak ook de mogelijkheid tot het op voeren van de productie, het uitbrei den van hun bedrijven en het scheppen van nieuwe werkgelegenheid en het doen van uitgaven, waaraan anderen verdienen, vergaat? In tijden van grote welvaart en overvloed moge met be zitsspreiding een zekere vermindering van ongewenste tegenstellingen bereikt kunnen worden, in tijden van nationale armoede als de tegenwoordige kan ze licht leiden tot een algemene benau wenis, waarin tenslotte niemand meer zal kunnen ademen behalve de alsmaar vorderende staat. Wij zijn benieuwd, hoe lang men het terrein van de in dividuele bezitsvorming voor de arbei der en de kleine man nog braak zal laten liggen en het in een richting blijft zoeken, waar de ideale oplossing niet te vinden is. REFLECTOR. beeldig priester. Het priesterschap lag hem nader aan het hart dan de hoge waardigheid, die hem was geschonken. Dat toonde hij als leraar, later als sub regent en vooral als regent van het Se minarie „Hageveld", waar de vorming der toekomstige priesters hem was toe vertrouwd. Vóór alles was hij priester, en zielenherder zijn was ook in zijn verheven ambt steeds zijn hoogste ideaal. Naar menselijke berekening te jong nog is hij opgeroepen uit het werk, waaraan hij zijn beste krachten tot het uiterste toe gegeven heeft. God heeft zijn levensoffer aanvaard, hem de rust gegeven, die hij zich zelf niet gunde, en zo mogen we vertrou wen de zorgen hier op aarde verwis seld voor de vreugde hierboven. Het Bisdom Haarlem, in wiens dienst hij met zoveel inspanning van geest en hart heeft gewerkt, zal met waardering en dankbaarheid deze edele priester blijven gedenken, die met opoffering van zijn persoon door zijn rusteloze ijver en toewijding zoveel deed voor het godsdienstig leven der mensen. Hij ruste in vrede. C. VAN TRIGT, OfficiaaL Voetbalwedstrijd werd vechtpartij In een dal in de omge ving van het Portugese plaatsje Grijo de Parade werd met groot enthou siasme een voetbalwed strijd gespeeld. Op de aangrenzende heuvels graasden vredig een aan tal runderen, die niet de minste belangstelling voor de verrichtingen met het bruine monster toonden. Maar plotseling verloor een vette os zijn even wicht, rolde de heuvel af en kwam midden tussen de voetballers terecht. De ze onverwachte verschij ning van een zij het ook gehavende stier deed in de Portugezen een ander instinct dan dat van de geestdriftige voetballer 'JntwakenGewapend met messen en.bijlen stormden ze op het dier los en bin nen enkele seconden was het door de elftallen vak kundig gestroopt en in stukken verdeeld. De sla ger van Grijo de Parade speelde n.l. in het thuis- elftal mee Melkkoetje De dertienjarige Brits- Friese koe, die naar de fraaie naam Manningford Faith Jan Graceful luis tert, heeft in Oxford het wereldrecord melkgeven gebroken met een totale melkproductie van 120.292 liter. Zij sloeg met deze prestatie de inmiddels ge storven 18-jarige kam pioene Ionia Ormsby Queen van het Ameri kaanse Holstein-ras, die S L. minder heeft gegeven. Graceful, die het eigendom is van twee broers, heeft sinds zij haar carrière als melkkoe begon. 200 maat haar eigen gewicht in melk geproduceerd. Steek eens op, heren! De „Evening Tribune" van San Diego heeft een briefje gepubliceerd, dat het blad had ontvangen vergezeld van een kistje Nederlandse sigaren met de uitnodiging „Steek eens op, heren." Het briefje was afkomstig van een Nederlandse jongeman en luidde: „Beste lezers, wie wil mij helpen emi greren? Ik pak alles aan en werk hard. Ik ben niet getrouwd. Ik geloof wel, dat ik een fatsoenlijke jongen ben. Ik ben 21 jaar oud." De sigaren maren bedoeld als vergoeding voor het plaatsen van de advertentie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1