Niet PRATEN maar TEKENEN Amerikaanse waarschuwing aan Rusland Imp te asse Teheran V oor 1000 lire vijf mark! "£ric de Is/oopwan: "DE P"RUS WRAKE GEVAERT „Cracks" lijden verrassende nederlagen tegen geplaatsten lilt het Dagboek Van Et AAR D HIT DOMEIN DIRVROUW Het augustus -me De Sovjets en het Japanse vredesverdrag Stokes terug naar Londen Verklaring van het Hongaars Episcopaat uur over Suezkanaal zomer vangst De gehuwde VROUW en haar GEZIN „LUXOR" werpmolens de beste VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 Rede van MacArthur Roden swendelen irr Berlijn Kerkelijk grondbezit wordt Staatseigendom Op tenniskampioen schappen Maar tot stemmen is het met gekomen CANDIDATEN WERELD KAMPIOENSCHAPPEN REVANCHES NEDERL. KAMPIOENSCHAPPEN Duke wereldkampioen LUIK—ROME—LUIK GESTART Geus jeugd-schaakkampioen van Nederland 1951 Nederlands succes bij de „Doortocht van Namen' FinlandNoorwegen 1—1 Sportflitsen ZWALUWEN NAAR FRANKRIJK? Z.-Afrikaans speedway team wint in Amsterdam Van Steenis alleen aan de kop Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Rusland formeel mee gedeeld dat de Russische gedelegeerden op de conferentie over het Japanse vredesverdrag alleen maar het Anglo-Amerikaanse verdragsontwerp kunnen on dertekenen. De Amerikaanse ambassadeur, Alan Kirk, heeft gisteren in Moskou *en nota aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken overhandigd, waarin Jcrklaard werd dat de conferentie van San Francisco geen conferentie was om de onderhandelingen over de vredesbepalingen te heropenen. In de Amerikaanse nota werd er op gewezen, dat elf maanden over de tekst Tan het verdrag onderhandeld is. „Rus land heeft met andere bondgenoten de zelfde gelegenheid gehad om de diverse herzieningen vorm te geven, welke ge resulteerd hebben in de tekst, die deze tveek >s gepubliceerd". De V.S. lieten Rusland weten, dat men met genoegen Vernomen heeft, dat Rusland de uitnodi ging om naar de conferentie te komen geaccepteerd heeft. Om echter de mo gelijkheid van een misverstand te ver mijden roepen de V.S. in herinnering, hat de regeringen van de V.S. en Enge land een „definitieve tekst" van het vredesverdrag hebben laten circuleren, öe uitnodiging was voor „de conferen tie voor bet sluiten en ondertekenen van het vredesverdrag met Japan vol gens de bepalingen van die tekst". Uit Moskou wordt vernomen, dat Rusland aan de Amerikaanse ambassa de om visa voor een delegatie van 33 personen heeft gevraagd. Aan de Fran se ambassade werd om doorreis-visa gevraagd. Frankrijk zal. samen met de V.S. en Engeland, tot de eerste landen beho ren, die het ontwerp-vredesverdrag met Japan zullen ondertekenen, zo verneemt Reuter in gewoonlijk goed ingelichte kringen te Parijs. De Fran se regering is bereid terwille van de eensgezindheid onder de landen van het Atlantisch Pact over bepaalde be- Richard Stokes, de leider van de britse delegatie voor de 'onderhandelin gen over de Perzische oliekwestie, heeft Rennen gegeven, dat hij niet bereid 's «onbepaalde tijd" in Pcrzië te blijven en gezaghebbende kringen zeggen, dat Sto kes overweegt om morgenavond naar Londen terug te vliegen, indien de Britse voorstellen ter regeling van het oliegeschil formeel verworpen worden. Voor morgen is een bijeenkomst ter be spreking van de Britse voorstellen vast gesteld, doch de Perzische reactie op deze voorstellen was zo ongunstig, dat gevreesd wordt, dat de besprekingen hopeloos in een impasse zijn geraakt. Neutrale waarnemers zijn van mening, dat de Britten niet van plan zijn nog Eerdere concessies te doen. In officiële Britse kringen te Teheran is men dan ook pessimistisch gestemd over het slagen der besprekingen. Naar verluidt verwacht de Britse delegatie, dat de Perzen de voorstellen van Stokes op de vergadering van morgen defini- llef zullen verwerpen. Volgens de Perzische gedelegeerde Lazem Hassibi is Perzië slechts bereid aan Engeland de olie tc verkopen, welke dit land zelf nodig heeft. Perzië zou er 'bet in toestemmen, dat Engeland olie ontvangt, die het met winst zou kunnen Verkopen. Dit. zo zeide hij, was het struikelblok. Weliswaar ging dit lijn recht in tegen de kern van het Britse foorstel, doch de gehele Perzische dele gatie alsmede de leden van de oliemissie ■amen dit standpunt in. Leden van de Italiaanse delegatie naar het communistische jeugdfestival in Oost-Bcrlijn hebben gisteren fel gepro testeerd, toen zg ontdekt hadden, dat cte organisatoren hen bij het omwisselen van hun geld hebben bedrogen. Zij ont dekten, dat zg in West-Berlijn voor 1000 lire 29 Oost-Duitse marken konden ^rijgen en zagen toen dat zg waren be logen. omdat de organisatoren van hel estival hen voor 1000 lire maar vijf "ost-Duitse marken hadden gegeven, ^mgens Oost-Berlgnse zegslieden waren Ie ?rna ook <le °Ken °Pen gegaan van eh van andere delegaties. Verwacht werd, dat na het Italiaanse s.r°test de wisselkoers door de organi- «toren zal worden verhoogd tot 10 ost-Duitse marken voor 1000 lire. Hun 'sselkoers is echter nog steeds 9.35 vP0r een pond sterling (tegen 51.74 in est-Bei-lijn), 0.95 voor 100 Franse 3 plics (tegen 5.28 in West-Berlijn) en lCdoV°0r een Amerikaanse dollar (tegen m West-Berlijn). Ue politic van West-Berlijn heef*. Sisteren ondertussen door kordaat op- jp'den communistische plannen voor inet beleggen van jeugdbijeenkomsten IL West-Berlijn verijdeld. Ongeveer dei West-Bei lijnse politiemannen hiei- in. op dr'e „invasiepunten" betogers- "sP,e tegen. Vlij in m festivalgangers werden gisteren vVr*' A— ?r*<&en vei, '^est-Berlijn wegens ordeverstoring ar;riBordeel<l. Enkelen kregen zwaren, die zij zou kunnen maken tegen sommige aspecten van het voor gestelde verdrag, heen te stappen In een door de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken aan de minis terraad aangeboden verslag wordt daar entegen voorgesteld, dat Egypte beslui ten zal een einde te maken aan de staat van oorlog met Japan, doch zal weige ren de vredesconferentie te San Fran cisco bij te wonen, aldus meldt A.F.P. President Truman heeft gisteren ver klaard, dat generaal Douglas MacArthur de Japanse vredesconferentie te San Francisco kan toespreken, indien hij dat wenst. Op zijn wekelijkse persconferen tie zei de president niet te weten of generaal MacArthur voor de conferen tie was uitgenodigd. Hij voegde er ech ter aan toe geen bezwaren te hebben, als het ministerie van Buitenlandse Za ken een dergelijke uitnodiging had ge daan. Naar vernomen wordt, hebben functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken inderdaad met voorafgaande goedkeuring van het Witte Huis generaal MacArthur een dergelijk voorstel gedaan. De president verklaarde voorts, dat hij niets zag, wat de conferentie van San Francisco zou kunnen verstoren en de ondertekening, van het Japanse ver drag zou kunnen verhinderen. Deze op merking was zijn antwoord op een vraag of hij meende, dat de aanwezig heid van Rusland op de conferentie de ondertekening van het Japanse verdrag zou kunnen verijdelen of de conferentie in. de war zou sturen. Truman zeide tenslotte, dat hij gaarne de Russische plaatsvervangende minister van Buitënlandse Zaken, Gromyko, zou ontvangen, wanneer Gromyko naar San Francisco gaat ert zulk een samenkomst wenst. Deze commentaar was het ant woord op een vraag of Gromyko eén afspraak met Truman heeft gemaakt. De Hongaarse katholieke bisschoppen hebben afstand gedaan van alle grond bezit, dat de kerk na de landhervorming van 1945 nog had behouden. Zij hebben de parochies verzocht in haar eigen belang alle landerjjen die zij bezitten, aah de staat tè koop aan te bieden. De kerk krijgt compensatie, aldus hebben de bisschoppen medegedeeld, en alle priesters mogen een kleine hoeveelheid grond behouden om als tuin te gebrui ken. De desbetreffende resolutie, die op 8 Augustus door de Raad van bisschoppen is aangenomen, is gisteravond door het officiële katholieke nieuwsagentschap bekend gemaakt, adus mélden A.P. én U P Volgens de statistieken van 1948 bezat de Rooms-Katholieke Kerk voor de landhervorming 345.000 ha grond en na die tijd 4300 ha. 42. Onbekend met het feitdat hun -prins nog geen vijfhonderd meter van hen verwijderd geweest is, zetten de krijgers van koningin Winonah, onder aanvoering van heer Ewoud, hun tocht naar Tyrfing in alle stilte voort. En hetzelfde wapen- geschitter, dat Erwin op de vlucht gedreven heeft, trekt juist Haifa en Yark aan. Verscholen tussen de struiken aan de rand van een glooiende bosweide slaat het vreemde tweetal achterdochtig de lange colonne gade. „Ziet!" roept de zwierige edelman „en verheugt u! Want daar nadert het instru ment van het koninklijk recht!" De kleine eenoog is niet in het minst onder de indruk. Hij haalt onverscmuig de schouders op en snuift verachtelijk. „Larie!" blaft hij opstandig. Heer Haifa Werpt hem een vernietigende blik toe. „Komaan gij onvolprezene!" smaalt de edelman, „gij kunt niet verlangen, dat ai deze lieden zo volmaakt zijn als gij, doch een zekere mate van bruikbaarheid ku ge de stumpers niet ontzeggen!" En zijn ros de sporen gevende stormt hij tnovijan- telijk de ruiters tegemoet, op ruime afstand gevolgd door Yark, die vergeefs tracht Haifa's woorden te verwerken. Misprijzend slaat de kleine driftkop de begroew g tussen Ewoud en Haifa gade. „Hebt ge uw ogen de kost gegeven, schampert h\), „zijt ge het prinsen jong niet tegengekomen? Hé?" Verbaasd ziet Ewoud hen aan. „De prins is buiten de burcht," bevestigt Haifa met een hoofdknik. „Dank zij heer Awain's moed en toewijding, aan de greep van de woesteling Hovin ontrukt, en ware het niet om deze onhebbelijke figuur," voegt hij er bars aan toe, „dan z u prins Erwin nu veilig onder onze hoede zijn!" „Lasteraar!" brult Yark barstend van verontwaardiging, maar Ewoud legt hem het zwijgen op. „Wat spreekt gij daar over de aartsverrader Awain?" vraagt hij bits. „Heer Awain is onze zaak toegédaan!" antwoordt Haifa met dramatisch gebaar, „ie midden van verwording en verruwend gezelschap doet hij zijn nobele pitent. „Zijt ge daar wel zeker van?" houdt Ewoud ^argwanend aan. „Wanneer dit zo is, koestert Hovin dan in 't geheel geen argwaan?" M4 „Integendeel,"' stelt Haifa hem gerust, en in korte bewoordingen hun ontmoeting met de drie krijgsknechten, welke Hovin onder Awain s aanvoering had uitgezonden om de vermiste prins op te sporen. „Haha!" snerpt York's stem voldaan, „en dat waren nu juist de eniM snimeyt. die vriend Hovin over Awain zouden kunnen inlichten, als ze nog leef „Dan hebben we nu de handen vrij!" roept Ewoud uit. „Ik zal een afdeling van mijn krijgers uitzenden om naar de prins te zoeken, en wij, wij trekken tefr Strijde... tegI.nDoch "wanneer zij de donkere gestalte hadden Kunnen zien. die he zelfde moment van achter dichte struiken na tuurde, wellicht waren Eric s getrouwen dan iets minder opgewekt geweest Moeizaam volgt dc man met Zijn ene oog de ruiters en dan, Inspanning sleept hij zich weer voort. Een steunende zucht ontsnapt zyn hPP moet het halen*.Ik móét... kreunt hij... heer Hovin u^arschuwcnvoordatdeze schavuiten de burcht aanvallen en ik zal Awam, die vuige verrader ontmaske ren voor hij nog meer onheil sticht Advertentie Ook gisteren werden de wedstrijden ont dé nationale tennistiteis door goed weer begunstigd en het talrijke publiek heeft sommige zeer goede wedstrijden kunnen aanschouwen. Bij de enkelspe len voor heren kwamen verrassende resultaten voor, daar enkele cracks, die gisteren voor het eerst moesten spelen, het onderspit dolven tegen geklasseerde spelèrs. Zo verloor Dehnert relet 6-4 en 6-1 van de uiterst snelle Jos Windt, die ook de vorige dag in het gemengd dubbelspel samen niét mej. Ten Bosch een goed fi guur had geslagen. In de kwart-eind strijd zal Van Dalsum. die nu ir. Tönjes moeizaam overwon (7-5, 3-6, 6-3), alle krachten moeten inspannen om tegen Windt enige kans te maken. Een tweede verrassing eveneens in het heren enkelspel was de nederlaag van onze Daviscup-speler Krijt tegen de Zuide lijke speler Van Gasselt. Taminiau moest een zware strijd leveren tegen Van Swaai, doch zegevierde tenslotte toch. De Veiligheidsraad van dc V. N. is gisteren ongeveer zeven uur bijeen ge weest ter behandeling van de Suczka- naalkwcstie. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben een resolutie ter tafel ge bracht waarin Egypte wordt opgewekt de blokkade van het Suezkanaal op tc heffen. De Veiligheidsraad is echter gis teren niet aan stemmen toegekomen. Joegoslavië diende een aantal amende-/ menten in en men moest een lange lijst van sprekers afwerken. Gedurende de zitting werd hét evenwel duidelijk, dat de ingediende resolutie het vereis te aantal stemmen zal krijgen. Egypte legt reeds sinds geruime tijd belemmeringen in de ^eg aan het voor Israël bestemde goederenverkeer. Egypte stelt zich op hét standpunt dat het hier toe het recht heeft, omdat het land nog in staat van oorlog met Israël is. Het standpunt van Israël is, dat de wapen stilstandsschikkingen van 1948 en de re soluties van de Veiligheidsraad van Egypte verlangen de blokkade op te heffen. De Engelsman Sir Gladwyn Jebb, ds Fransman Jean Lacoste, dè Nederlander Von Balluseck en de Braziliaan Joao- Carlos Muniz gaven allen hun steun aan de drie-mogendheden-resolutie. De Turk Selim Sarper, die met de gedelegeerden van Ecuador en Brazilië het geschil re gelrecht had willen regelen, teneinde te vermijden dat Egypte in het openbaar aan de schandpaal zou worden gezet door een resolutie van de Veiligheids raad verklaarde teleurgesteld te zijn, dat deze pogingen gefaald hebben en hij deelde mee dat ook hij de resolutie zou steunen. Hiermede was de beslissende zevende stem voor de resolutie verwor ven. Het was ook zeker dat Ecuador voor zou stemmen. De leider van de Nederlandse delega tie J. Von Balluseck opende de middag zitting met de verklaring, dat Egypte het recht niet in eigen handen behoorde te nemen. De Veiligheidsraad ging tenslotte uit een tot Dinsdagmiddag vier uur, nadat dc Egyptenaar Mahmoed Fawzi Bey nog had beweerd, dat de Raad niet het recht heeft ovér de resolutie te stemmen omdat deze in flagrante strfjd was met de beginselen van de UNO. Duitsland In de Bismayck-mijn te Gelsenkirchen is een ondergrondse brand uitgebroken. Naar verluidt wor den vier Duitse mijnwerkers vermist. Reddingsploegen zijn reeds sinds giste ren vanaf de vroege morgen bezig om eventuele slachtoffers té bevrijden- De oorzaak van de brand is niet bekend. Bij de dames hadden de vrijgestelden het heel wat gemakkelijker. Geen enke le geklasseerde speelster overleefde de ze ronde en slechts mej. Hooghoudt had enige moeite met mevr. Vlielander Hein (8-6, 6-4). Alle andere vrijgestelden won nen met flinke cijfers. Een aardige partij speelden Van der Lcly en A. Bouwer in het heren-dubbel spel tegen Borren en Cooke. Na 6-4 en 2-6 hadden laatstgenoemden nog alle moeite om de volgende ronde te berei ken. Dat de B-spelers Van Renesse van Duivenbode en Elink Schuurman de prominenten Breukink en Klinkspoor versloegen mag in deze categorie ook nog als een verrassing worden aange merkt. De uitslagen van de vierde dag luiden: Dames-dubbelspel, tweede ronde (voor- tournooi): mevr E. Vlielander Hein en mej. C. Grosveld slaan mevr. J. van Geest en mevr. H. van der Linden 6-2, 6_2 Dames-dubbelspel, eerste ronde (eind- tournooi): mevr. E. Vlielander Hem en mej. C. Grosveld slaan mej. A. J. DuO- bers en mej. J. Muilemeister 6-1, o-Z. Mej. Y. Schouten en mej. A. van aer Torre sl. mej. R. Kruisinga cn mevr. A. A. C. Herreilers 6-1, 6-3. Mevr. E. van Loon en mevr. Z. Wackwitz sl. mej. T. van Dalsum en mej. L. H. Fikenscher 7-5, 6-4. Mej. E. Hooghoudt en mej. A. Schraagen sl. mevr. A. A. van Marle en mej. F. J. Tekelenburg 4-6, 9-7, 6-3. Dames-enkelspel, eerste ronde (eind- (-tournooi)Mevr. J. F. Roos sl. mej. L. H. Fikenscher 6-0, 6-1. Mevr. G. Blaisse sl. mej. F. J. Tekelenburg 6-2, 6-1. Mevr. E. Scholten sl. mevr. J. Losecaat Vermeer 6-4, 6-3. Mej. Rollin Couquerque sl. mevr. M. A. Schimmel 6-0, 6-2. Mej. A. Grosveld sl. mej. I. Kiek 6-2, 6-4. Mevr. Z. Schmier sl. mej. J. Müllemeister 6-2, 8-6. Mej. E. Hooghoudt sl. mevr. E. G. H. Vlielander Hein 8-6, 6-4. Heren-enkelspel, eerste ronde (eind- tournooi): Wilton sle Maris 6-1, 6-2. H. Beernink sl. Breukink 6-4, 6-4. Van Dal sum sl. Tönjes 7-5, 3-6, 6-3. Windt sl. Dehnert 6-4, 6-1. Borren sl. Adama van Scheltema 6-4, 5-7. 9-7. A. L. van Meege ren sl. Bouwer 6-1, 6-4. Taminiau sl. Van Swaay 6-0, 3-6, 6-3. Van Gasselt sl. Krijs 7-5, 6-1. Gemengd dubbelspel, kwart-eind9trijd: Mej. M. Rollin Couquerque en Dehnert sl. mevr. G. Blaisse en A. L. van Mee geren 7-5. 2-6, 6-3. Mej. I. Eggersman en Karsten sl. mevr. A. van Loon en Volk- maars 9-7, 6-1. Mevr. A. Borren en Bor ren sl. mej. J. Versteege en Van der Lely 6-4, 6-1. Mevr. Z. Schmier en Wil ton sl. mevr. E. van Berkel en Rinkel 6-4, 6-3. Heren-dubbelspel, tweede ronde (voor- tournooi): Van der Ree en Weidema sl. Adama van Scheltema en Ketjen 8-6, 6-3. Heren-dubbelspel eerste ronde (eind- tournooi): Holst en Volkmaars sl. Van der Graaf en Deibert 6-3, 6-1. Van der Lely en Bouwer sl. Borren en Cooke 6-4, 2-6, 6-3. Van Renesse van Duiven- bode en Elink Schuurman sl. Breukink en Klinkspoor 8-6, 8-6. Stork en ir. Tön jes sl. Van der Ree en Weidema 5-7, 6-2. 7-5. 10 dagen, ene werden vrijgelaten zodra de ?lttet hechtenis, die zij moesten uit- de ii'BWas verstreken. Zij behoorden tot *earro .^ethoofden, die Woensdag zijn daa„ ,swerd. De overigen zouden van- herecht. Ï5erlijnr7,a? en Zondag zullen in Oost- Se ep-, hrie stations van de ondergrond- Die rn» zijn voor léden van de F.D.J. hien om gel is waarschijnlijk geno- hartie een 20 Sroot mogelijke deei- Verzckerende slotparacie van Zondag te duizenden buitenlanders be- cm tP .ï,ck Sisteravond in West-Berlijn Eeri von 1 tcn 0ost-Duitse marken te- ttn, rij ?er koers te krijgen. Ande- ^'est-Berr-niet wilden riskeren naar dat «taJ 'c S»an zonder een voor *Wartp geldig visum, bezorgden fcooUe j ant|elaars in Oost-Berlgn een «ie» want zelfs die lieden betaal- hisawü VOortle'iger koers dan de orga- wren van het festival. o langzamerhand duidelijk te worden dat we het woord zomer eigenlijk beter kun nen vervangen door bijvoorbeeld: het natte seizoen. Weliswaar zijn we geen weerkundigen, maar toch wil het ons voorkomen dat wij dit jaar op een lang niet aardige manier in de steek gelaten worden door de natuur. Mijn vriend Paddy is op het gebied van vocht toch anders heus wel wat gewend, want zijn geboorteland, het groene Ierland, is vol gens de statistieken regenachtiger dan Nederland. Maar nu is hij werkelijk van de regen in de drup terecht gekomen. Hij had het niet slechter kunnen treffen. Allerverschrikkelijkst is maar een zwak woord voor een dergelijke valpartij van water. En natuurlijk met als gevolg dat onze hengelsport danig te lijden heeft en er bijzonder slecht gevangen woi'dt. Bestendig weer met een vaste wind, dat werkt een goede visvangst in de hand. Maar 't enige bestendige, dat het weer tot dusver vertoonde, was juist de onbestendigheid er van. Zodat zelfs in water, waarvan algemeen bekend is, dat er goed vis zit, verbazend slecht gevan gen werd. Ook gedurende de betrekke lijk korte perioden van normaal zomer weer was het meestal maar zo zo. Nu is het nog altijd van dien aard. dat vissen met de hengel slechts voor eén klein deel wetenschappelijk verantwoord kan worden. Eigen inzicht van de hen gelaar en experimenteren spelen een grote rol. En dat is trouwens maar goed ook, want de aardigheid zou er gauw af gaan, zo het slechts een eenvoudig re- I kensommetje werd. Toch zijn er dingen, begint het ons j proefondervindelijk en door ervaring be- wezen, waaraan wij, hengelaars, een zekere houvast hebben. raaiende winden zijn, om te begin nen, altijd nadelig voor ons. Even als een sterk dalende barometer. Ook een zeer snel stijgend glas biedt weinig voordeel. De vis past de lucht druk in zijn zwemblaas aan bij de druk van de atmosfeer boven het water. En de voortdurende verandering er van brengt met zich mee dat de vis weinig 'eetlust vertoont. Vast weer is dus wel je ware. Wanneer de wind dagenlang in dezelfde hoek zit, begint er verbetering in de zaak te komen. Maar alle winden zijn niet eender. Zo mag dan in het na jaar een zacht Zuidenwindje gunstige resultaten afwerpen, om deze tijd van het jaar is diezelfde wind meestal do delijk slecht. Ook de ten onrechte be faamde Zuid-Westelijke bries kan ons nu niet vaak bekoren. Vooral wanneer wij in veengaten zaten te karperen of te brasemen bleek die funest. Merkwaar dig genoeg boekten wij nogal eens pracht vangsten met een „hoge" wind. Hetgeen neerkomt op een uit Noordelij. ke richting komende wind. De beste echter/daarover zijn we het lang eens, is een niet te straffe Noord-Westenbries. Advertentie Terwijl Oost en Zuid-Oost pas weer goed werden, nadat ze al meer dan een week vast waren. Bovendien speelt ook de bewolking een rol. Een strakke blauwe lucht is niets voor ons. Maar windveren tegen de hemel zien we ook niet graag. Want die betekenen harde wind en dat is nooit een goed voorteken. Funest kan het ook zijn, wanneer, als je zit te vissen en je haalt op, de water droppels langs je snoer naar -beneden „biggelen", als ware het olie. Of als je 's morgens vroeg over een waar spiegel glad water lang nadien nog kunt zien, waar je langs geroeid bent, doordat de bellen, die de riemen veroorzaakten, op het water bleven drijven. Zulks beduidt niet veel goéds. En dan heb je nog die beroerde och tendnevels, of nog erger, mist! Maar ik zei het U reeds, de wetenschap staat er nog grotendeels buiten! Want twee jaar geleden, in October, het beloofde een pracht-dag te worden en het werd het ook, hebben Piet en ik op een plas snoekbaars gevangen als nooit tevoren. Samen hadden we-twee- en-veertig stuks; de kleinste ruim drie pond. Geweldig zoals ze toen beten. Terwijl het potdik was van de mist.... En terwijl we om een uur of elf, toen de mist optrok, doordat er een zacht Westenwindje kwam opzetten, geen hob- beltje meer kregen. We hebben geen beet meer gezien. Daar zit je dan met je theorieën. Verklaar dat maar eens. Zelfs Paddy ziet er geen kans toe. Df. t Zoals men dezer dagen in de dagbladen heeft kunnen lezen, heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport uitgebracht over de arbeid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin. In dit rapport wordt o.a. gewe zen op het gevaar, dat door deze arbeid buiten het gezin, deze gehuwde vrouwen haar primaire plicht, n.l. arbeid in het gezin, niet of niet goed vervullen. Nu zal wel niemand willen ontkennen, dat dit gevaar in derdaad aanwezig is. Een mens kan nu eenmaal maar op één plaats tegelijk zijn en de tijd, die de huisvrouw besteedt buitenshuis, kan ze niet tegelijk in haar huis be nutten. Nu kan men natuur lijk twisten over 'wat een vrouw zelf in haar gezin be hoort te doen, wat ze aan an deren kan overlaten en hoe veel tijd ze daaraan moet be steden. Dat is, wij hebben dat al eens eerder betoogd, iets wat ieder persoonlijk, uiteraard in overeenstem ming met haar echtgenoot, kan bepalen en beoordelen. Over het algemeen zal men geen enkel protest horen, wanneer een middenstands vrouw meewerkt in de zaak van haar man. Toch heeft ook de middenstandsvrouw maar één paar handen en zal haar werk in het gezin even goed door een ander rtioe- ten worden gedaan als dat van de vrouw, die op kantoor is, zelfstandig een praktijk als arts heeft of werkhuizen heeft. Wij gelo ven, dat als een vrouw maar goed doordrongen is van die primaire taak, n.l. werken in haar gezin, dan weinig gevaar te duchten is. Ons grote bezwaar is echter, dat men steeds lichter gaat den ken over deze primaire taak. Hoe vaak gebeurt het niet. dat wij een jonge vrouw, die pas haar eerste baby heeft. horen zeggen: „Het zijn toch handenbindertjes! Je kunt gewoon niet meer van huis weg." Maar de primaire taak van de vrouw en moeder ligt in het gezin. Wie het huwe lijk en het moederschap kiest, dient ook de normale daaruit voortvloeiende ge volgen te dragen. Zij kan het kind niet beschouwen als iets wat haar afhoudt van allerlei andere dingen, die zij graag zou doen. Haar plaats is in huis, bij haar gezin. Pas nis zij, na die primaire plicht vervuld te hebben, tijd over heeft, kan zij daarover naar eigen willekeur beschikken. Dit klinkt natuurlijk vrese lijk ouderwets, maar in feite is het nog altijd zo. Gehuwde vrouwen, die haar gezin te kort doen in dit opzicht, ko men te kort in hnar plicht van staat en misschien is het dan nog minder erg als zij haar tijd besteden aan werk buitenshuis dan aan thee- of koffievisites en aan kaart- middagjes. Voor velen valt de va- cantietijd in de maand Augustus, een tijd die maakt dat men straks weer fris en uitgerust aan het nieuwe werkjaar begint^ Natuurlijk zijn rust, bui tenlucht en ontspanning op hun tijd alle heel belang rijk voor onze fitheid en werklust. Maar een niet min der groot aandeel daarin heeft een goede voeding, het gehele jaar door! Bij iedere warme maaltijd behoort bij voorbeeld een flinke portie verse groente èn een eiwit rijk gerecht (vlees, vis, kaas, ei, een melk- of peul- vruehtengerecht). Een halve liter melk, karnemelk of yoghurt per dag en geregeld kaas en zo mogelijk fruit dat zal ook onze gezondheid ten goede komen, méér dan cnmatig snoepen! Wij geven hier als voor beeld het menu voor een Augustus-week, waarvan elke maaltijd evenwichtig en volledig is in voedings waarde: Zondag: (soep van verse tomaten) aardappelen, sperciebonen, vlees—(vruch- tensia). Maandag: (aardappelen), sla, witte bonen, zure saus chocoladevla. Dinsdag: witte bonensoep met geraspte kaas gebak ken aardappelen, snijbonen. Woensdag: rijst, tomaten- sla, ragout van lever (yoghurt). Donderdag: aardappelen, bloemkool, spiegelei (ci troenvla). Vrijdag: aardappelen, ge bakken vis, gestoofde kom kommer (griesmeelpap met peren). Zaterdag: aardappelen, wortelen, gehakt- (karne- melkvla) Recepten voor 4 personen. Ragout vam lever. 200 gr. lever, 6 dl. water, 1 ui, 50 gr. (6 eetlepels) bloem, 100 gr. of meer boter of margarine of vet, aroma, peper, zout. De lever in het water in 15 minuten gaar koken en in blokjes snijden De boter, de margarine of het vet in een braadpan smelten, het uitje snipperen en even mee frui ten. De bloem in een koe kenpan lichtbruin roosteren en aanmengen met een scheutje afgekoeld kooknat van de lever. De rest van het kookvocht in de braadpan weer aan de kook brengen met de gefruite ui en binden met de aangemengde bloem. De stukjes lever hierin heel even meestoven. De ragoüt op smaak afmaken met peper, zout en aroma. Citroenvla 2 citroenen, 1, water. 50 gr. giesmeel, pl.m, 90 gr. (51i eetl.) suiker. De citroenen uitpersen. Het water aan de kook bren gen met een dun stukje ci troenschil. Het griesmeel, vermengd met de suiker, aan het kokende water toevoe gen. De massa pl.m. 5 min. laten doorkoken. De schil verwijderen en het citroen sap toevoegen. De vla laten afkoelen en met een garde goed schuimig kloppen. Advertentie Maandag 20 Aug. 8 uur Uitdaging: BAKKER—PEONK achter grote motoren. Deelnemers o.a.: v. VLIET - DERKSEN PATTERSON - v. d KAMP HIJZELENDOORN - VISSER enz. De grote prijs van Ulster is in de 350 cc. klasse gewonnen door de Brit Geoff Duke met Norton die de afstand van 215 mijl (346 km.) reed met een gemiddelde snelheid van 155,86 km. per uur. Tweede werd de Australiër Ken Kavanagh, eveneens op Norton. De race telde mee voor het wereld kampioenschap, en Duke is thans zeker van de titel in de 350 cc. klasse. In de 250 cc. klasse werd de Italiaan Ruffo eerste met Motoguzzi. In de 125 cc. klasse won McCandless (G.B.) met Mondial, gem. snelheid 117,72 km. Tijdens de autorallye Luik-Rome-Luik, waarvoor Woensdag 126 wagens te Luik zijn gestart en waaraan ook Nederlan ders deelnemen, heeft zich een ongeluk voorgedaan. De Belgische équipe Richard-Caselitz, die een Ferrari reed, slipte in de vroege morgen om tien minuten voor vier tus sen de Belgische grens en Thionville, en botste tegen een boom. De heer Case- litz werd aan de rechterschouder ge wond, terwijl de heer Gaillard ernstige blessures over het gehele lichaam op liep. Voorts werden de Belgen Michel en Collard met Singer door motorpanne uitgeschakeld. Wagner en Radrizzi (Lux.) hebben met BMW moeten opge ven wegens een breuk in de versnel lingsbak. De Belgisch-Duitse ploeg, Bisemortel- Wats, die een Gutbrod bestuurt, liep straf punten op, omdat zij te Nancy elf minuten na het tijdschema arriveerde. De eerst aankomende équipes te Nandy waren de Duitsers Engel-Lentzen met Borward-Hansa en de Belgen Jean De- mael-Meert met M.G. De 17-jarige W. J. Geus uit Den Hel der heeft de titel van jeugdkampioen schaken van Nederland 1951 gewonnen door in de derde ronde van de beslis- singsdriekamp om het jeugdkampioen schap te winnen van zijn Amsterdamse rivaal J. Staal. Meer dan 400 zwemmers en zwem sters hebben deelgenomen aan de door tocht van Namen. In de categorie heren vrije slag won de Lomaert van de Gentse Z. V. voor Van Rijk (D. J. K. Amsterdam), Cloes (Mava Luik) en Hessing (D. J. K. Am sterdam) Verdere uitslagen waren: Dames vrije slag: 1. Rieneke Symons (M. Z. en P. C. Maastricht), 2. mej. Ver- kist (Antw. Z. C.). Dames schoolslag: 1. Raymonde Ver- gauwen (Gentse Z. V.), 2. mej. Piel (Gentse Z. V.), 3. mej. Konings (M. Z. en P. C. Maastricht). Bij de veteranen werd de doortocht gewonnen door Nida SchefferSenff van D. J. K. Amsterdam. Te Helsinki is de interlandvoetbal wedstrijd FinlandNoorwegen in een gelijk spel (11) geëindigd. Met rust had Finland de leiding, door een door Vaiheaa in de 39ste minuut gescoord doelpunt. Acht minuten na de pauze was het Bredsen, die de partijen op ge lijke voet bracht. Tot nu toe zijn voor de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan en op de weg te Milaan voor de ver schillende nummers de volgende in schrijvingen binnengekomen- Sprint amateurs 67, sprint profs 28, achtervolging amateurs 52, achtervol ging profs 27, stayers 25, wegkampioen- schap amateurs 121. wegkampioenschap profs 77. Vijf landen, t.w. Oostenrijk, Dene marken. Duitsland, Zwitserland en Ita lië zullen aan het kampioenschap cyclo- ball deelnemen. Aan het einde van de eerste dag van de vijfde en laatste toetswedstrijd tegen Engeland waren de Zuidafrikanen aan de kant gezet voor het magere totaal van 202 runs, terwijl de Engelsen 2 wickets hadden verloren voor 51 runs in hun eerste innings. De Belgische wegploegen, die aan de wereldkampioenschappen op het circuit van Varese deel zullen nemen zien er als volgt uit. Professionals: Schotte. Anthonjs. de Feyter, Germain de Rycke, Van Kerck- hoven en Van Steenbergen. Amateurs: Henri Denys, Marguillier, Noyelle. Van Holsbeke, Omer van der Voorden en Zagers. In het raam van de sportuitwisseling Haarlem—Derby werd gisteren een cricketwedstrijd gespeeld tussen de HCC Haarlem en een elftal van Derby. De wedstrijd eindigde in een draw. Jan Derksen heeft het sprintnummer gewonnen tijdens de op de baan van Aarhus (Den.) gehouden internationale wedstrijden. Het eindklassement luid de: 1. Derksen (N.), 2. Patterson (Austr.), 3. Schandorff (Denem.), 4. Senfftleben (Fr.). Het Franse blad „TEquipe" meldt, dat de Franse voetbalbond,- de F.F.F., con tact heeft gezocht met de K.N.V.B. ten einde een Zwaluweneiftal naar Frank rijk te laten komen om Donderdag 20 September te Parijs als „sparring-part ner" te fungeren voor het Franse natio nale team. Het Zuid-Afrikaanse speedway-team heeft zijn succesvolle tournee door W.-Europa Donderdagavond in het Olympisch Stadion beëindigd met een tweede glorieuze overwinning op de Ne derlandse ploeg in dit seizoen. Evenals een paar maanden geleden moesten ook ditmaal de Nederlanders met groot pun ten verschil het onderspit delven. Niet temin waren de verschillende heats zeer spannend en de Nederlanders hebben hun uiterste best gedaan om toch nog zoveel mogelijk de eer te redden. De Afrikaanse ploeg bestaande uit: B. Ful ler (captain) die inmiddels weer ge heel hersteld was van zijn ongelukkige val die hij bij de vorige wedstrijd in het Olympisch Stadion maakte J. Blank- field, B. Raw, M. Fenton, H. du Tolt, T. Boshoff en A. Blankfield (reserve), wist 44 punten te behalen. Het Neder landse team, dat gevormd werd door de rijders J. Boef (captain), P. van Aart- sen, T. Metzelaar, G. Jonker. H. Ste- man, A. Hartman en de beide reserves H. Verhoef en J. de Vreugde, bracht het tot slechts 28 punten. B. Raw. B. Fuller en H. du Toit wis ten bij de gasten de meeste punten in de wacht te slepen, terwijl T. Metze laar, J. Boef en H. Steman de beste Nederlanders waren. In de sterren-race die na de pauze verreden werd, wisten de Afrikanen B. Raw en J. Blankfield en de Nederlan ders J. Boef en H. Steman zich in de finale te plaatsen. Helaas had B. Raw reeds in de eerste ronde hiervan pech met zijn motor en kon hij de wedstrijd niet uitrijden. H. Steman werd eerste in de snelle tijd van 1.21.3 (tevens snel ste tijd van de hele avond), tweede werd J. Boef, derde J. Blankfield. In de pauze werd nog een demonstratie gegeven van „cycle-speedwav door een achttal jongens uit Hilversum in de leeftijd van pl.m. 13—18 jaar. Het ligt in het voornemen ook in Amsterdam een ,,cycle-speedway"-club op te ncn- ten. Donderdagavond werden de voorwed strijden om het schaakkampioenschap van Nederland in Amsterdam voortge zet met de wedstrijden voor de vierde ronde. De uitslagen zijn. Bouwmeester Van Oosterwijk Bruin 1-0, BuntBaren- dregt Op 't EindeVan Steenis 0-1, Van DónkSeewald ]/.-%, Vinken— Karper 1-0, StumpersOrbaan 0-1. De stand na de vierde ronde luidt: 1. Van Steenis (Utrecht) pnt., 2. en 3. Vinken (Spèkholzerh.) en Orbaan (Adam) 3 pnt. plus 1 afgebr., 4. Bunt (Gron.) 3 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5