Pyromaan in de Ooypolder? Raadsel van de branden nog niet opgelost Meer helderheid over de Koningin van Saba? Trein grijpt H.T.M.-bus Standpunt SUKARNO niet houdbaar RADIO TEHERAN: Engelse voorstellen onaanvaardbaar Tussen neus en lippen Tweehonderd Britten verlaten olievelden l" A Bevolking leeft in angst Minder dollars voor Europa Communisme en O Zwaar bewapende expeditie doet opgravingen in Zuid-Arabië Het weer Zonnig weekend? fgen Grote manoeuvres van zeven landen Den Haag reageert: Nederlandse opvatting destijds aanvaard Radio Peking optimistisch éfe'MORRIS "MrnmMl Tot hoofd en hart mm HET HUIS WERKT TRUMAN TEGEN esteJxy, Negen gewonden, van wie één ernstig Geen compensatie voor verhoogde kolenprijs Ontsparing in 1951 tot dusver 151 millioen Relletjes in Perzische hoofdstad ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25152 Minister deelt mede: HALF SEPTEMBER: Ned. haalt geld van de bank Over onderhandelingen der subcommissie te Kaesong Supomo bij dr. Drees en mr. Stikker NOORSE WAMPELSOKKEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stufnphkisstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rue. Vfnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Boer Hoenselaars uit Leuth in de Ooypolder bij Nijmegen is over het alge meen een rustig man, die zich weinig aantrekt van de woelige dingen die rond om gebeuren. Hij bewerkt zijn land met het geduld van een Oosterling, melkt elke morgen met een soort innige voldoening zijn glanzende koeien, die in de vroege uren samengedreven staan in de dampige weiden, hij smoort zijn pijp en behoort tot de gelukkigen, die kunnen zeggen dat de wereld hun gestolen kan worden. Nu ja. de moderne tijd heeft hem tenslotte ook parten gespeeld zelfs een oude boer kan soms zwichten voor het gemak en hij heeft een bromfiets aangeschaft. Al heeft dat „knetterding" hem de eerste dagen, dat hij het bezat, niet weinig geschokt om het blote feit dat het bezit van een motor, hoe klein ook, op een Westerling dezelfde uitwerking kan hebben als de aanschaffing van een slaaf bij minder beschaafde lieden, maar nu hij eraan gewend is, heeft zelfs dit mechanische wonder geen invloed meer op zijn levensrust. Evenwel is boer Hoen selaars deze week diep geschokt. Want er zijn vreemde dingen gebeurd in de Ooypolder. Zesmaal in een week tijd heeft een felle rode gloed het duister van de avondlijke hemel boven de wijde polder verscheurd, rukte de brandweer met gillende sirenes uit en scheurden gierende politieauto's door de bochten van de polderdijken. Drie boerderijen en. drie hooimijten brandden door een totaal on bekende oorzaak af en naarmate het aantal branden groeide, werd het gerucht een kwellifig, dat een snoodaard in het donker zou rondsluipen om met wrede wellust de vlam te steken in have en goed van de arbeidzame boeren van die streek. En daarom blijft boer Hoenselaars helemaal van zijn st.uk, totdat het raadsel van de branden in de Ooy zal zijn opgelost. Het drama is Zondag j.l. begonnen. Nauwelijks hadden de torenklokken ne gen uur geslagen of de rode haan kraai de boven de boerderij van A. Jeuken in Leuth. Weinig tijd later sloegen de vlammen uit de schuur van W. Jeuken in Erlecom en voor de dag verstreken tvas spoot de brandweer kille waterstra len op het brandende erf van J. Damen. De boeren, de brandweer en de politie stonden voor een raadsel. Er was geen enkele aanwijsbare oorzaak voor de branden te vinden en men tastte vol komen in het duister. Vreemdsoortiger werd de zaak, toen twee dagen later de hooimijt van boer Jansen afbrandde en het werd een triest verhaal, bijna on gelofelijk wanneer de uitgebrande bouwvallen niet zo'n duidelijke taal spraken, toen Donderdagavond opnieuw twee branden woedden in de hooimijten van W. Keukens aan de ingang van het dorp Leuth. Niemand dacht meer aan toeval. Hier moet boos opzet in het spel zijn. Is het een krankzinnige, een pyromaan, een lepe misdadiger, een hele bende, zijn het saboteurs? Vragen die zich aan de boe ren van de Ooy met steeds groter he vigheid opdringen, de spanning vergro ten en een nervositeit doen ontstaan, die een rechtgeaarde boer in deze druk ke oogstdagen helemaal van de wijs brengt. Een expeditie onder leiding van de Amerikaanse archeoloog Wendell Phil lips verricht al twee jaar lang opgra vingen in Z. W. Arabië en hoopt daar sporen, te ontdekken van het leven van de koningin van Saba, die, zoals het Verhaal in de Bijbel vertelt, met al haar Pracht en praal naar koning Salomon kwam (en hem tot afgodendienst bracht). Reeds uit de Bijbel is bekend, dat het Volk der Sabeeeën een rijk volk was, dat handelde in goud, wierook, edelge steenten en specerijen. Hun stad Marib 's op het ogenblik een woestijnfort van een beduïnenstam, opgetrokken uit stenen afkomstig van andere steden, die onder de gefortifieerde stad bedol ven liggen. De expeditieleider is van mening, dat sommige van die ruïnes uit de tijd van Abraham kunnen stammen. Ongeveer 600 albasten beelden, uit die ruïnes afkomstig (op sommige plaatsen staken zij boven de grond uit) heeft Phillips onder ogen gehad. Ongeveer drie kilometer van Ma- rib heeft de expeditie de ruïnes ge vonden van een oude tempel, die be kend is als de tempel van Saba. Uit inscripties op de muren schijnt men te kunnen afleiden, dat die tempel ook door een vrouw gebruikt is. Al deze mededelingen heeft Phillips m Londen gedaan. Hij voegde er nog ®an toe, dat in de nabijheid van de tempel van Saba een maantempel ge- Vonden is, waarvan de pilaren ongeveer 10 meter boven het zand uitstaken. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk weinig, later toe nemende bewolking met morgen la ter op de dag kans op een regenbui. Matige tot vrij krachtige wind tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. Vrij Warm. Zondag: Zon: 5.28—19.58. Maan: 20.42—8.26 Maandag: Zon: 5.30—19.56. Maan: 20.53—9.48. Een actieve depressie midden boven Oceaan, die volgens het K.N.M.l. niet ^°ór morgenavond in ons land neerslag *al brengen, stuwt aan de voorzijde een }farme lucht naar ons land. terwijl aan e achterzijde koude lucht met buien de omgeving van Groenland naar ast-Europa stroomt. .Al kunnen wij gedurende het week- lnde nog vrij warm en zonnig weer erwachten, nadien zal ons land weer in en Westelijke luchtstroming van de °eaan komen te liggen, met koel weer n regenbuien. In het gebied bcvindf zich eveneens de grote Marib-dam, die als een van de grootste werken uit de oudheid wordt beschouwd. Hij zej dat de dam ge bouwd was in de achtste eeuw. en ver geleken kou worden met de tegenwoor dige bouwwerken op dit gebied. Met de irrigatie, die deze dam mogelijk maak te, moet het gebied een waar paradijs geweest zijn. Arabische schrijvers schrij ven het verval van Zuid-Arabië toe aan de vernietiging van deze dam. Phillips' expeditie heeft nu twee jaar opgravin gen gedaan in Timan, de hoofdstad van het oude koninkrijk Quataban. De grote opgravingen in Marib be ginnen waarschijnlijk eerst in October of November, daar men wil wachten tot het weer wat koeler is geworden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar. digden heeft de door de regering aan gevraagde gelden voor economische hulpverlening aan Europa met een be drag van 350 millioen dollar beknot. Verder heeft de commissie voor de toewijzingen van het Huis ondanks de waarschuwing van de Amerikaanse regering, dat de inlichtingendienst „nieuwe berichten" van onheilspel lende aard heeft ontvangen over de productie van atoombommen in de Sovjet-Unie gisteren uitgemaakt, dat de uitgaven voor de burgerlijke ver dediging met bijna 90 procent be snoeid moeten worden. De commissie kende een bedrag van 65 255 000 dollar voor de federale civiele verdediging over het belastingjaar 1952, in plaats van de 535.000.000 waarom president Truman dringend had ver zocht, toe. De commissie schrapte een bedrag van 250.000.000 dollar voor de bouw van schuilkelders tegen de atoombom en stemde voor een ingrijpende verminde ring van gelden voor het aanleggen van medische voorraden en federale hulp aan de burgerlijke verdedigingspro grams van stad en land. De commissie wees aan de atoom energiecommissie een som toe van 260.000-000 dollar slechts 13 millioen minder dan gevraagd was ten behoe de van de bouw van nieuwe fabrieken in Zuid-Carolina en Kentucky en ter uitbreiding van de atoomproductie. Advertentie Dit transportmiddel geeft JM de oplossing van Uw goe- derenvervoer probleem. 4'/i cub. m. laadruimte, korte wielbasis, laag ben zine verbruik. De comraer- ciële bestelwagen voor Uw bedrijf. Smedeslraat 22 Reeds is in de anders zo rustige Ooy polder voor ineer dan een half millioen schade aangericht. Drie kapitale boer derijen, nauwelijks hersteld van de wre de verwoestingen van de oorlog, zijn zwartgeblakerde puinhopen en drie gro te hooimijten, 200 ton veevoeder, zijn niet meer dan modderige ashopen, waar aan niets tc redden viel, ook al waren de brandweren van Nijmegen, Ubbergen en Millingen enkele minuten na het uit breken van de branden ter plaatse. On der de boeren in de Ooy is een felle haat gegroeid tegen degene (of dege nen) die deze branden heef veroorzaakt. Zij zullen niet rusten voordat de dader gevonden is. De gehele week lang zijn zij bijna niet uit de kleren geweest. Tot diep in de nacht houden zij de wacht op hun erven en wee degene die met snode bedoelingen daar zou binnenslui pen. hij krijgt ondanks het politie- verbod een stoot hagel in zijn rug uit de jachtgeweren, die geladen in de arm van de wakende boeren rusten. (Vervolg op pag 3) (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen om acht uur heeft zich in Den Haag een vrij ernstig ongeluk voorgedaan op de onbewaakte overweg, die gelegen is op de kruising Parallel wegFruitweg- Een volle bus van de H.T.M., die reizigers opgenomen had by een halte op nog geen tien meter af stand van de overweg cn die zich weer in beweging zette, kwam in botsing met een passerende kolentrein, die met een snelheid van nauwelijks vijf km per uur reed. De locomotief sleurde de zwa re bus een tiental meters mee en kwam juist voórbij de spoorwegovergang tot stilstand. Negen personen werden hier bij gewond, van wie één zeer ernstig. De meeste passagiers liepen snijwonden op en kneuzingen, voornamelijk van een ijzeren hek dat langs de rails stond en na afgeknapt te zijn, in de bus drong. De spoorwegrails waren ter plaatse een weinig ontzet. Het is volkomen onbegrijpelijk, dat dit ongeluk heeft kunnen gebeuren. Het uitzicht ter plaatse is zó ruim en onbe lemmerd. dat deze overweg de enige is op het hele traject, waar de kolentrein niet met een rode vlag over de ver keersweg geloodst behoeft te worden. Bovendien- reden zowel locomotief als bus deze vertrok immers juist van de halte met zèer geringe snelheid. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Brandenburg (C.P.N) betreffende de plotselinge prijsverhoging van kolen, gas en electra, heeft minister Van den Brink geantwoord, dat het verloop der invoerprijzen, alsmede de onmogelijk heid binnen het kader der huidige fi nanciële politiek tot subsidiëring van de kolenprijzen over te gaan, het on vermijdelijk maakten deze prijsverho ging toe te passen, zodra het interna tionale prijsverloop daartoe op duide lijke wijze aanleiding gaf. De minister acht het niet mogelijk haar ongedaan te maken- Hij vestigt er de aandacht op, dat de invloed van deze prijsstijging op de kosten van levensonderhoud gemid deld kan worden geschat op f 0,30 per gezin per week. Het is niet gebruikelijk bijzondere maatregelen te treffen ter compensatie van de gevolgen voor de kosten van levensonderhoud. De verhouding tussen deze kosten als geheel en de Ionen wordt 'egelmatig onder de ogen gezien in het overleg tussen de interdeparte mentale commissie voor prijzen en lo nen en de Stichting van de Arbeid. H. M. Koningin Juliana heeft Vrijdag middag een bezoek gebracht aan de stichting Hoenderloo, waar voogdij pupillen, regeringspupillen en kinder rechterpupillen worden verzorgd. Aan de Koningin werden door de voorzitter van het bestuur der stichting, mr. M. B. van der Werk, enige door de jongens zelf vervaardigde geschenken aangebo den. Koningin Juliana temidden der stichtingsbevolking. Rechts mr. van der Werk. „Exercise Counterthrust" is de code naam voor Amerikaans-Brits-Neder- lands-Frans-Belgiseh-Deens-N oorse ma noeuvres, die van 14 September tot 23 September in West-Duitsland zullen worden gehouden. Volgens een mededeling van het hoofdkwartier van het Britse Rijnleger zal de „strijd" gaan tussen de „legers" van „roodland"? en „blauwland". De grens tussen roodland en blauw land ligt ergens tussen Bremen en Ham burg. Roodland ligt het Noordelijkst van de twee, is machtig en streeft naar uit breiding van grondgebied. Blauwland, dat meer naar het Zuiden ligt, is een land met een zeer hoog ontwikkelde in dustrie, dat oorlog tot het uiterste wil vermijden, maar vastbesloten is zijn grenzen tot het uiterste te verdedigen. De aanvallers zijn de roodlandse troe pen. die bestaan uit een Britse infante riedivisie aangevuld met Amerikaanse, Franse en Deense eenheden en gesteund door een „tactische groep" vliegtuigen van de RAF. De verdedigende blauw- landse troepen zullen bestaan uit een legerkorps en twee Britse tankdivisies aangevuld met Nederlandse, Belgische en Noorse troepen en gesteund door RAF-vliegtuigen. De manoeuvres zullen worden gehouden in vijf Noordwest - duitse „Kreise" en in delen van vijf andere „Kreise", aldus meldt U. P. Volgens het C.B.S. is bij alle spaar banken in Nederland gedurende de maand Juli ingelegd f 62 millioen en te rugbetaald f 73 millioen, zodat de ont sparing f U millioen bedroeg. Geduren de de maanden Jan. t/m Juli is inge legd totaal f 417 millioen en terugbe taald f 568 millioen, zodat f 151 millioen ontspaard is. In dezelfde periode van 1950 waren inleg en terugbetaling resp. f 474 millioen en f 480 millioen, een ont sparing dus van „slechts" f 6 millioen. In officiële Haagse kringen is ken nis genomen van een kort resumé van een rede van Sukarno, die hij ter gelegenheid van de herdenking van de Indonesische onafhankelijk heid te Djakarta heeft gehouden. De volledige tekst van deze rede is hier te lande nog niet bekend, zo dat een reactie daarop slechts met enig voorbehoud kan worden gege ven. Het is niet de eerste maal, zo zegt men, dat Sukarno zich uitspreekt over het Nieuw-Guinea-geschil. De opvatting, dat Nederland ten onrechte Indonesisch gebied bezet houdt werd tijdens een Indonesisch perscongres op 16 Januari van dit jaar ook reeds door hem uitge sproken. Dit standpunt is niet houdbaar. Im mers, toen de RTC-overeenkomst en de Unie tot stand kwamen, is door alle be trokken partijen het Nederlandse stand punt, dat Nieuw-Guinea niet onder de Radio Peking heeft Vrijdag gemeld dat de subcommissie voor de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen de eerste stap heeft gedaan in de richting van het vinden van een oplossing voor het pro bleem, dat de besprekingen tot stilstand had gebracht. Intussen deelt het Amerikaanse acht ste leger mee, dat geallieerde en com munistische strijdkrachten Vrijdag zo wel aan het Oostelijke als aan het Wes telijke front in gevechten van man tegen man gewikkeld zijn geweest. souvereiniteitsoverdracht zou zijn be grepen, aanvaard. Dat de Indonesische regering streeft naar een nieuwe basis voor de Neder lands-Indonesische betrekkingen, waar bij zij ook het Nieuw-Guinea-probleem in de discussie wil betrekken, was hier te lande bekend. Men kan zich echter afvragen of er niet een zeer belangrijk verschil in accent bestaat tussen de wij ze waarop de president het probleem stelt en die waarop andere verantwoor delijke regeringspersonen in Indonesië dit hebben gedaan. Deze streven namelijk naar opheffing van de psychologische bezwaren, welke het Indonesische volk ziet in het Unie statuut en de daarbij behorende over eenkomsten, doch zoeken daarvoor niet de grond in een onhoudbare stelling van een vermeende schending door Neder land van het charter van souvereiniteits- overdracht, aldus deze officiële kringen in Den Haag. Prof. Supomo en diens adviseur, mr. Zain, die Donderdag in Nederland zijn aangekomen om informele besprekingen te voeren over de omzetting der Unie in een gewoon internationaal verdrag, zijn Vrijdagmorgen achtereenvolgens ontvangen door de minister-president, dr. W. Drees, en de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. De informele besprekingen met de Ne derlandse regering zullen Dinsdag a.s. beginnen. p de Sociale Studiedagen van de K. A. B. in het bisdom Den Bosch heeft pater dr. A. v. d. W-eij O. Carnt. als kern-verschil tus sen communisme en christendom aan gegeven, .dat het communisme slechts het leven op aarde erkent en dus op aarde het geluk zoekt, terwijl het christendom het volle geluk slechts in het hiernamaals bereikbaar acht, hoewei het erkent, dat wij ook in de wereld moeten trachten gelukkig te zijn en anderen gelukkig te maken. Het communisme, aldus het verslag over pater dr. v. d. Weij's uiteenzet ting, zoekt dus aards geluk, dat wordt gevormd door stoffelijke goederen, kunst, wetenschap enz. .Het gelooft, dat de tijd komt, dat de producerende ook de consumerende mens zal zijn, dat iedereen gelijk zal zijn. En hij noemde dit een rationele mythe. Daartegenover wees hij er op, dat het christendom ook het doel heeft de mens op aarde gelukkig te maken, maar dat dit vroeger wel eens te veel werd vergeten, terwijl het nu soms te veel op de voorgrond wordt ges hoven. Hoezeer wij het in grote trekken met deze uiteenzetting ook eens zijn, toch menen wij, dat het nuttig kan zijn een en ander nog even nader te preciseren. Het communisme heeft niet ten doel de individuele mens ge lukkig te maken, maar de collectivi teit, waaraan de individuele mens eventueel meedogenloos wordt opge offerd, terwijl het christendom juist het geluk van ieder individu wil be werken, het geluk, dat hier op aarde op de allereerste plaats bestaat in een gerust geweten en de stellige ver wachting van een eeuwige gelukza ligheid na dit leven. Het welzijn van geest en ziel staaf in het christen dom op de voorgrond, hoewel het erkent, dat het lichaam als woning van de H. Geest zijn rechten heeft en. het stoffelijk welzijn het geestelijke kan bevorderen. De onverzoenlijke principiëlecontroverse tussen com munisme en christendom uit zich ook in het verschil omtrent de begrips opvatting van wat geluk hier op aar de is. Wat het christendom hieronder verstaat, hebben wij zo juist reeds aangegeven. Het communisme ver staat daaronder een slaafse dienst aan materiëlewelstand. Waar nu ma teriële welstand altijd ten dele bepaald wordt door factoren, die aan net machtsbereik van de mens ontsnam- pen, b.v. invloeden van natuurkrach ten, vruchtbaarheid van de bodem, klimaat enz., blijft alle materiële wel stand een hachelijk en aan grote risi co's onderhevig bezit, dat bovendien nooit ontkomen kan aan de wet der vergankelijkheid, welke alle stof be heerst. Daarom drijft het communis me de mens aldoor op tot grotere in spanning en grotere productiviteit; het jaagt de mens op. tot hij als een versleten en onbruikbaar geworden machine-onderdeel wordt weggewor pen. Het communisme kent geen naas tenliefde. maar slechts begeerte en waardering voor materiële nuttigheid. Het leidt tot een geestelijke mens- onwaardigheidf die ook door een materieel menswaardig bestaan nooit kan worden gecompenseerd. REFLECTOR. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De fantastische griezel verhalen van Edgar Allan Poe worden soms door de werkelijkheid overtroffen. Dat bleek, toen de politie te Jersey City in Ameri ka zich toegang verschaf te tot de woning van de gezusters Fafflock. In de Sinister een half millioen dollar lenen verzoeken zich des Beërfd. Zondags i»-u een bezoek Indianen wensen aan.ons gebied ritslui- Zondagsrust Alles wijst er op, dat de Perzen vandaag tijdens de bijeenkomst met de Britse delegatie de voorstellen van Engeland over het oliegeschil openlijk van de hand zullen wijzen. Aangezien het eveneens duidelijk is, dat Stokes,«de Britse delegatie leider, geen genoegen zal nemen met een dergelijk antwoord, geloven de meeste waarnemers in Tehefan, dat de conferentie van vandaag de laatste zal zyn, en dat het vertrek van de Britse onderhandelaars onmiddellijk op handen Is. Gisteravond is in een uitzending van radio-Teheran in scherpe bewoordingen verklaard, dat de Britse voorstellen tot een regeling van de oliekwestie voor de Perzische regering „niet aanvaardbaar zijn". En in een eveneens gisteren te Teheran uitgegeven com muniqué heeft de leider der Britse delegatie, Stok.es, o.m. verklaard: „Myn aanbod is het beste, dat ik kon doen. Ik ben echter bereid tot het aanbrengen van geringe wijzigingen, onder voorwaarde, dat mijn voorstel in principe aanvaard wordt". Door dit communiqué zfjn de kansen op succes van de olieconferentie nog verder verminderd. Tot dusver bestond nog de mogelijkheid dat Engeland nog niet zijn laatste voorstellen te berde had gebracht. Uit de verklaring van Stokes blijkt echter dat Engeland slechts bereid is geringe wijzigingen in het acht punten omvattende plan aan te brengen. De Perzen zijn dus gedwon gen op de bijeenkomst van vandaag een duidelijk antwoord te geven. Het Per zische antwoord is reeds door een bij zondere commissie uitgewerkt en door de parlementaire commissie goedge keurd. Het kabinet zou de tekst van daag bestuderen. gesproken als zou ingeval van een mis lukken van de besprekingen premier Mossadeq met Harriman naar Washing ton gaan, ten einde het olievraagstuk met president Truman te bespreken. Bevoegde Amerikaanse kringen heb ben de Perzische persberichten tegen- Richard Stokes heeft gisteren voorts verklaard, dat de Anglo-Iranian Oil Company elders olie zal betrekken als Perzië het Britse voorstel afwijst. Tweehonderd employé's van de A.I.O.C. zullen Maandag de olievelden verlaten en naar Abadan gaan. Door deze evacuatie zullen nog slechts 150 Britse arbeiders, op de velden blijven Deze verwachten binnenkort ook op dracht te krijgen naar Engeland te vertrekken Te Teheran zyn gisteren negen per sonen gewond, toen de politie leden van de „Fedayan Islam", die ondanks een verbod toch wilden demonstreren, uit eendreef. Ongeveer 200 leden van de beweging trachtten een anti-Britse be toging te houden bij de moskee van de Sjah, waar de vroegere premier Razmara door een lid van de „Fedayan Islam" in Maart j.l. werd doodgeschoten, De autoriteiten hadden de demonstratie verboden en politiemannen bewaakten de toegangsweg tot de moskee. Toen zij hun weg versperd zagen, wierpen de betogers hun vlaggen weg en trokken messen. De politie dreef hen met knuppels uiteen. Twaalf personen werden gearresteerd, onder wie twee of drie Moellahs (geloofsleraren)Vol gens berichten is ook het waarnemend hoofd van politie, met een mes ver wond. HELPT OE BISSCHOP KERKEN BOUWEN' Wacht, nooit tot morgen om het goede te doen. tend uit een oogpunt van amusement te on'hëm- De Cherokee-Indianen, den. Wij he"bben de in die in een reservaat in de druk, dat onze christen- Amerikaanse staat Noord- broeders zich niet bewust Carolina leven, hebben zijn van de ernst van de zich, aldus meldt het toestand. Het geestelijk persbureau der Nèd. Herv. leiden van onze Indiaanse ouderwets, maar rijk ge- Kerk, met de volgende op- volksgenoten zal grate meubileerde flat vond zij roep gericht tot touristen schade lijden, wanneer n#n het dode lichaam van de en dagjesmensen, die hen uw kant niet spoedig een zestigjarige Clara Fafflock willen bezoeken: „Wij andere instelling mocht in bed liggen. Op de grond richten tot alle christenen blijken." het ernstige verzoek ons Ér is een tijd geweest, te nelpen de grote scharen waarin de blanken de toeristen en dagjesmen- roodhuiden de christelijke sen tegen te gaan, die op les lazen. Als nu maar niet de dag des Heren ons re- de on- of anti-christelijke servaat bezoeken. Hier ligt touristen en dagjesmensen een probleem, dat wij niet juist op de Zondagen ko- zonder uw hulp kunnen men opdagen, want dan oplossen. Wilt ge aan alle zou het er wel eens hei baptisten en andere chris- dens toe kunnen gaan. daarnaast lag haar 64-ja rige zuster Marie te ziel togen, terwijl in een hoek het cadaver van Clara's raaf reeds tot ontbinding overging. Er was evenwel geen misdaad in het spel. Clara bleek aan kanker te zijn overleden en dat moest vier dagen geleden gebeurd zijn. Marie, die waarschijnlijk al sinds twee dagen het beivustzijn had verloren, verkeerde in een reddeloze staat van verhongering. Een onder zoek in de uit vier kamers bestaande flat, waar de dames dertig jaar hadden gewoond, bracht aan het licht, dat er geen kruimel voedsel in huis was. Wel vond men een metalen doos met 23.940 dollar aan contanten en boeken, die een bankdeposito van 10.000 dollar vermeldden. De buren van de gezus ters Fafflock wisten te vertellen, dat de dames zich zelden op straat ver toonden. dat zij nooit hun woning lieten opschilderen en evenmin de ramen lie ten lappen. Onlangs kwam een gedeelte van het pla fond naar beneden, maar een stucadoor werd er niet bijgehaald. De zusters zou den het zelf wel opknap pen. Vier jaar geleden overleed een derde zuster en de beide overleven den hadden haar dood verscheidene dagen geheim oehouden. Volgens de op zichter van de woning hadden de dames Fafflock indertijd van haar vader De generaties zijn voor elkaar een bron van ver bazing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1