HOGENBIRK's SMEDERIJ behoort tot het verleden Teisterbant in de Vishal FILMS IN HAARLEM Het genie heeft het gemak van de vele facetten Succes Schotels 12.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek jshztvnsvss est* D In Jn Burgemeester Den Tex leerde daar paarden beslaan Dr. Verhage motiveert zijn standpunt Nog weinig resterende bezoekdagen Zwemwed strijde n in Velserend ss L ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 Verloren romantiek in Zijlstraat Hoefsmid door motor verdreven Voorzitterschap van Bond van Bloembollen handelaren voor hem onmogelijk Dwars-doorsnede van artistieke werkwijze Examen Hoofdakte Zr. Augustina verlaat Philomenaschool Zondagmiddag afscheids receptie De huisuitzetting aan de Kleverparkweg Burgerlijke Stand De Rembrandt-expositie in de Vleeshal Frans Hals City Palace Rembrandt Luxor Spaarne mei soep en toespijs naar keuze f 3.50 Zondag Maandag Dinsdag NIEUW ORKEST Vrijdag Zaterdag Derby—Haarlem SANTPOORT Hulppostkantoor Kerkbericht Zondagsdienst geb°den' HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten •-"k: U «gif £fvi rnr(s Verkooplokaal Notarishuis MEUBILAIRVEIUNG 4/5 SEPT- Beurs van New York A r zullen maar weinig oudere Haarlemmers zijn, die in hun jeugd geen j trouwe pottenkijkers van de hoefsmid waren. De scherpe geur van het eelt waarop het gloeiende ijzer werd gezet en het geluid van de hamerslag trokken steeds veel knapen en meisjes naar de werkplaats, waar de smid in de gloed van het vlammende vuur de paardenvoeten met hoefijzers besloeg. Nu het moderne verkeer dag aan dag toeneemt en het edele paard practisch geheel uit het stadsbeeld verdwenen is, gaan de kinderen naar de speeltuin of de Hertenkamp. De romantiek van de smederij kennen zij niet en zij zullen er later hun kleinkinderen niet over vertellen. Dat kunnen alleen zij, die op de stoep van de smederij telkens weer iets van deze romantiek beleefden en die oude smeden in onze stad goed hebben gekend. Exterieur van Hogenbirk's smederij aan de Zijlstraat. De foto werd gemaakt vóór de verbouwing, zodat de travalje nog te zien is. Onder deze vaklieden nam wijlen de heer Dirk Hogenbirk een belangrijke plaats in en nu dezer dagen zijn beken de smederij .voor paarden, rijtuigen en kachels in de Zijlstraat nummer zeven tien voorgoed gesloten is, zijn wij op bezoek geweest bij een broer van de Haarlemse smid, de heer J. G. Hogen birk, die ons over de geschiedenis van deze, in het centrum van de stad zo be faamde smederij, wel het een en ander kon vertellen. In het ver achter ons liggende jaar 1874 trok de smid Hogenbirk zich terug uit de zaak van zijn vader, die in Bloe- mendaal gevestigd was. Hij begon in de Zijlstraat voor zichzelf en daar de Hogenbirken als uitstekende vaklieden bekend stonden, duurde het niet lang, of boeren, burgers en buitenlui lieten hun paarden door de Haarlemse smid van nieuwe ijzers voorzien. Dit gebeur de toentertijd nog door middel van de zogenaamde travalje, een houten con structie. die voor de werkplaats op de stoep stond en waarin de viervoetige klanten tijdens de behandeling werden vastgezet. De smid ging dan aan het travailleren en dit werkwoord, dat van het Frans komt. betekende niet voor niets ingespannen werken of arbeiden. Toen in 1900 het perceel verbouwd werd en de werkplaats aan de eisen van een nieuwe tijd moest voldoen, verdween deze travalje en gingen de smeden de paardenvoeten uit de hand beslaan. In die jaren werkte men in de Zijl straat met niet minder dan veertien knechten. Deze gingen ook dikwijls voor de zaak op reis om in verafgelegen ste den en dorpen de nieuwe ijzers onder te slaan. Vooral houders van renpaarden lieten hun dieren graag door de Haarlemse smid behandelen, omdat hij o.a. buiten gewoon handig was in het uitbalance ren van het toongewicht, dat voor elke voet gelijk moet zijn. Ook in het herstellen van kreupele paarden was hij een meester en het ge beurde dan ok maar zelden, dat hij een kreupel dier niet meer op de been kon brengen. In de barre winterdagen, ais de wegen door het opvriezen uiterst glad en dus voor de paarden gevaarlijk wa ren, was het in de smederij een drukte van belang. Als aardige bijzonderheid uit de .drukke jaren 1912—1914 hoorden wij vertellen, dat jhr. mr. C. J. A. den Tex, nu burgemeester van Bloemen- daal, een geregelde bezoeker van de smederij was. De heer Den Tex was reserve-officier van de cavalerie en als zodanig moest hij zelf de paarden van nieuwe hoeven kunnen voorzien, omdat deze voor de dieren net zo be langrijk waren als de schoenen voor de infanterist. Daarom trok de reser ve-officier 's avonds naar de smederij van Hogenbirk. die hem dit gedeelte van het vak leerde. De burgemeester kan zich deze tijd nog heel goed her inneren en toen wij hem naar zijn ervaringen vroegen, antwoordde hij: „Hogenbirk was een alleraardigste ke rel en een goed vakman". Toen de eigenaar in 1914 overleed, deed hij zijn zaak over aan de zoons H. en D. Hogenbirk, die er een naam loze vennootschap van maakten. Nadat enkele jaren geleden de laatstgenoemde directeur kwam te overlijden, heeft de heer H. J. Hogenbirk de zaak nog voort gezet, maar nu hij in verband met zijn gezondheidstoestand niet langer in het vak mag blijven, is hij als de laatste Hogenbirk uit de smederij vertrokken en heeft deze opgehouden te bestaan. Niet alleen in de steden, maar zelfs op het platteland wordt het werk van de paarden meer en meer door de mo toren overgenomen. „Wie nu een ad vertentie zou plaatsen voor een hoef smid, zou er waarschijnlijk geer. ant woord op krijgen", zo vertelde de heer Hogenbirk. „En dat is eigenlijk jam mer, want het is zö'n mooi en roman tisch vak. Een goede smid heeft heel veel voor de paarden te betekenen, al is het alleen maar omdat hjj aan de hamerslag hoort, wanneer hij de spij ker in het vlees siaat In aanwezigheid van een aanzienlijk aantal leden der Sociëteit Teisterbant en andere belangstellenden is gisteren in de Haarlemse Vishal de tentoonstel ling geopend, die, naar het woord van Teisterbant's voorzitter Godfried Bo- mans, dient te worden gezien als een dwars-doorsnede van de aard en het peil der artistieke werkzaamheid bin nen de kring der Sociëteit. In een bewijskrachtig betoog, dat gelegenheid bood tot het in herinne ring brengen van wat de Sociëteit reeds voor Haarlems culturele leven had be tekend, bracht de heer Bomans tot uitdrukking, dat een achterstand werd ingehaald doordat de voorheen en bij uitzondering van Teisterbant's activiteit verstoken gebleven Vishal op nieuw in de belangstelling van Haar lems burgerij werd getrokken. Prof. A. Fokker, die de openingsrede Prof. A. Fokker bekijkt samen met God fried Bomans (rechts) een inzending van een dameshoedje, vervaardigd van Franse krantenknipsels door Rithé Funke (links). mmmj uitsprak, betoogde met een gans over bodige bezigheid doende te zijn. daar naar zijn mening een tentoonstelling niet behoeft te worden geopend, doch, als een bloem, vanzelf opengaat. Zij geeft het uitzicht op perspectieven wel ke, tevorep onvermoed, als nieuwe werkelijkheid worden ervaren. Prof. Fokker wees er op, dat deze uit onder linge solidariteit geboren expositie er een was zonder pretenties en maakte vervolgens het onmisbare verband tus sen kunst en kunde tot onderwerp van bespiegelende redenering. Onze medewerker voor beeldende kunst zal volgende week terugkomen op deze tentoonstelling, welke, als vrucht van het gelukkig initiatief van het 'Sociëteitslid de heer P. Leffelaar, ten opzichte van de Haarlemse burgerij moet worden gezien als een zelfopen baring der Sociëteit in haar meest we zenlijke aspect: de artistieke werk zaamheid harer léden. Geëxamineerd voor ged. A: 7 candi dates Geslaagd de heren A. Schoema- ker, A P. J. Hoornick. A. G. Ettes. Geëxamineerd voor gedeelte B: 7 can- didaten. Geslaagd de dames E. M. Franken. M. C. Kuijper en de heren J. P. van Westen. G. de Jong, W. Koelemay, M. Bouta, W Koopmans. De eerwaarde zuster Augustina, hoofd der St. Philomenaschool in Haarlem- Noord, gaat de school met ingang van het nieuwe schooljaar verlaten. Met in gang van die datum is zij benoemd tot hoofd te Bussum. Voor de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten bete kent dit vertrek ongetwijfeld een zware slag. Gedurende negentién jaar heeft zuster Augustina aan het hoofd gestaan van een steeds groeiende school en in die tijd heeft zij kans gezien om haar schooi niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief op grote hoogte te brengen. Nog onlangs kwam een nieuwe vleugel gereed, die bestemd is voor de VGLO en waarvoor dankbaar van haar inzich ten en adviezen geprofiteerd is, zodat dat gedeelte van het scholencomplex ook werkelijk een lust voor het oog is en. vanzelfsprekend een genoegen moet zijn voor de meisjes om daar onderwijs te ontvangen. Zondag 19 Augustus is er gelegenheid om van zuster Augustina afscheid te nemen. Om 3 uur is er receptie voor genodigden en van 4 tot 5 uur kunnen allen, die dit wensen van het scheidende hoofd afscheid nemen in de St. Philome- na-school. Zoals wij deze week reeds konden berichten, heeft dr. A. J. Verhage zijn benoeming tot voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren niet aange nomen- In het vandaag verschenen nummer van het Weekblad voor Bloem bollencultuur motiveert nu dr. Verhage in een open brief aan de Bond van Bloembollenhandelaren zijn weigering. Zoals reeds in een enige maanden ge leden gevoerde bespreking door de heer Verhage was medegedeeld, zou de aan vaarding van het voorzitterschap van de bond alleen kunnen geschieden in dien over de drie volgende punten geen bezwaren zouden rijzen. In de eerste plaats wordt dan genoemd dat de ver kiezing met een behoorlijke meerder heid zou geschieden en dat het voorzit terschap van de bond zou kunnen worden aanvaard in de overtuiging dat een loyale samenwerking met een be hoorlijke meerderheid mogelijk zou zijn- En voorts dat deze functie gecombineerd zou kunnen worden met het voorzitter schap van het Bedrijfschap voor sier teeltproducten, ook in het geval dat dit in productschap zal zijn omgezet. En ten derde dat een aanvaarding van het voorzitterschap zou geschieden in goede harmonie en in overeenstemming met de leidende figuren uit de bloemisterij wereld. Dr. Verhage zegt nu in zijn brief dat hij ten aanzien van het eerste punt niet de overtuiging heeft van de voorzitter en van enkele leden van het bestuur van de Bond van Bloembollenhandela ren een loyale medewerking te mogen verwachten. Verreweg de meerderheid van de bestuursleden heeft echter deze loyale medewerking wel toegezegd. „Ten aanzien van het tweede punt bleek na een uitvoerige bespreking, dat de consequenties, die ik verbind aan het combineren van bovenvermelde twee Om te voorkomen, dat enige passages uit ons verslag van gisteren over het geval van huisuitzetting aan de Klever parkweg een verkeerde indruk zouden wekken, zij nog het volgende medege deeld. Naar wij hedenmorgen van het ge meentelijk bureau voor volkshuisvesting vernamen, valt het buiten de compe tentie 'en de feitelijke mogelijkheid van dit bureau om reservewoonruimte in een noodgeval als het onderhavige ter be schikking te stellen. Men kon daar dus geen ander advies geven dan dat de uit gezette familie zich moest wenden tot de dienst sociale zaken. Vervolgens dient de verwijzing ten stadhuize, waar de heer Seepers en zijn vader hebben getracht de burgemeester te spreken, volgens de inlichtingen van bet huisves tingsbureau zo te worden begrepen, dat men (dus zeker niet de burgemeester persoonlijk) hen daar attent gemaakt heeft op de mogelijkheid van zich te wenden tot de afdeling volkshuisvesting en hen overigens verwezen heeft naar het huisvestingsbureau, alwaar men om genoemde redenen onmachtig was tót het verlenen van directe hulp. GEBOREN: 17 Aug.: A. A. A. Captijn -Janssen, z.; C. Vermeulen—Rcod, z 16 Aug.: J. C. GroskampRozenhart, z.; 17 Aug.: L. M. van Oijen—Hornick, d.; 16 Aug.: M. M. de Kruijf—Pieters, d.; 17 Aug.: M. GoedhartBijster, d.; 16 Aug.: C. de Vriesvan Ee, d.; 15 Aug.: A. RijndersHeemskerk, d.; 17 Aug.: A. M. StaalMerckens, d.; C. M. Kroon Koks, d.; 16 Aug.: J. Schoutende Graaff, d. OVERLEDEN: 15 Aug.: A. Beesemer, 23 j., Hazepaterslaan 26; 16 Aug.: G. Nauta, 17 u., Hazepaterslaan; N. L. A. Ammerlaan, 57 j., Kruisweg; M. Wie- ringaBink, 38 j.. Trompstraat; C. van Puffelen, 66 j„ Bloemveldlaan. De conclusie, waartoe we zijn geko men aan het slot van de bespre king van Rembrandt's tekenin gen, geldt onverminderd ook voor zijn etsen; hier echter zouden we dezelfde notities willen plaatsen als punt van ne leeuwenjacht" en de sociale belang stelling in de „zittende bedelaar". Die drie stammen zullen naast elkaar opgroeiend winnen aan monumentali teit en kracht, en de in elkaar vergroei de bladkruinen torsen en voeden tot die ene Rembrandt: de extatische met het kosmisch bewustzijn, de zwiepend- Een zekere charme kan men aan de Russische film „Een Woudsprookje" niet ontzeggen. De camera volgt met een straffe nauwkeurigheid het doen en la ten der dieren, in bos en water. De bever, kennelijk het meest attractieve dier voor een cameraman, vormt daar bij wel het middelpunt en de toe schouwer wordt geconfronteerd met de niet aflatende strijd om het bestaan van het dier. Aan de film heeft men veel vakmanschap laten gelegen liggen; de kleuren zijn in een goede harmonie ge kozen en bepaalde fragmenten brengen een ware verrassing. Maar met dit laatste is tevens een gebrek van dit woudsprookje aangeduid. nX het is allemaal tè fragmentarisch en tè veel reportagewerk geworden. De film deed ons in vele opzichten aan Disney's Be vervallei denken, maar daar vonden wij een speelse en bijna menselijke ver telling. Niettemin zal ook dit woud sprookje honderden natuurvrienden veel genoegen geven. Alle leeftijden. De inspecteur-generaal, die zich de komende week presenteert, is niemand anders dan Danny Kaye. Of liever ge zegd, hij is inspecteur-generaal tegen wil en dank en alles gaat goed, totdat de ware man op het doek verschijnt. Men kent dergelijke situaties, waaruit de meest dwaze verwikkelingen voort komen. Geen origineel thema dus. maar de Engelse komiek staat er borg voor, dat de toeschouwer een paar kostelijke uurtjes doormaakt Iedereen kan er heen. Zoals te verwachten was is de film „Tea for two", waarin Doris Day, Szöke Szakall en .Gordon McRay de hoofdrol len spelen, geprolongeerd. Volwassenen kunnen deze show gaan zien. De Zweed Nils Poppe doet voorlopig nog sterk aan Chaplin denken. Door zijn clownerieën, waarmee „Papa Boem" rijkelijk doorspekt is, maar ook door bepaalde trekjes in zijn manuscript voor deze amusante film. Het zou interessant zijn na te gaan in hoeverre de duiten, die regisseur Lars Eric Kjellgren, teza men met de opnamen van Poppe's solo nummertjes, in het zakje doet tevens aan deze komiek te danken zijn. Ieder- eén zal veel plezier met „Papa Boem" kunnen hebben. Alle leeftijden. Ook Danny Kaye blijft nog een week langer in de Spaarnestad. Bijgestaan door de lieftallige Virginia Mayo zal hij u voor honderd procent amusement le veren. Veertien jaar. Wij hebben de filmopnamen gezien van de bokspartij tussen Turpin en Ro binson. Niet Ben Turpin en ook niet Paul Robeson, twee namen, die men ook wel eens in de film tegenkomt. Maar Randolph Turpin en Sugar Ray Robinson Veertig minuten lang gaan deze twee heren elkaar te lijf en als wr de liefhebbers mogen geloven, geven ze een hele reeks krachtige open en niet- open stoten weg op eikaars hoofd en maag. Het moet geweldig geweest zijn. Zowel in een gesproken Amerikaanse als in een bijzonder slecht Nederlandse geschreven tekst, wordt ons duidelijk gemaakt dat Turpin een meester is en Robinson een taaie kampioen van de echt soort. De film is een regelrechte observatie van de strijd. Het is dus eigenlijk geen film, maar een fotografische weergave. Wie er van houdt houdt er van en daarmee uit. Heel sportief, zei een be wonderaar naast ons. En dat zullen de krachtsportliefhebbers allemaal met hem eens zijn. We kunnen u echter niet verzekeren, dat ook de niet-boksenthou- siast deze film zal waarderen. Veertien jaar. uitgang- Ook in de etsen is de volledige fenej innig-ontroerde, zoals hij zich in Rembrandt aanwezig: de volheid der de tweede helft van de vitrines rcgcl- dingen in hun tweede gezicht, dus niet matig vertoontJSn dankte eenjwtreklke- dat van de realiteit maar van 'de emo tie. Voor R's beeldingswijze in Licht lijk en Ruimte, waaraan elk der materia len: verf, drukinkt en tekeninkt dienst baar waren, was bij zijn spontaneïteit juist de ets-techniek zo uitermate ge. schikt. Dc eerste opwelling kan er vlot mee gevangen worden, naar vluchtig- ernst dieper op de documentatie ingaat. voor het oog verloren werkje als „Christus op de Olijfberg" voldoende om de grootheid van deze getuigenis omgekeerd levendig te doen zijn aan de maat van het etskoper- De ernst waarmee R- zich ontwikkel de is meermalen waar te nemen uit studieuze oefeningen op zichzelf ju weeltjes waarin R. in bedwongen op zo eenvoudige wijze te beleven in de Haarlemse Vleeeshal. Na die datum wordt de collectie weer verspreid over de verzamelingen van musea en parti culieren waaruit zij werd samengesteld. De raming van 15 a 20 000 bezoekers zal dan verwerkelijkt zijn. In dit laatste artikel, gewijd aan dit cultureel evenement, willen we niet na laten openlijk en met de meeste klem er op aan te dringen de nog weinige resterende bezoekdagen niet te laten voorbijgaan zonder minstens één bezoek aan de nalatenschap van ons nationale symbool Rembrandt gebracht te heb ben. De daar bijeen liggende geldswaarde van anderhalf millioen moge hoog zijn, de cultuiele waarde overtreft het gul densbedrag vele malen. L. T. functies, door de leden van het algemeen bestuur op één uitzondering na. niet konden worden aanvaard. Ik moge hier aan toevoegen, dat in het verleden en in het heden deze consequenties door de leidende figuren uit de bloemisterij vol ledig worden aanvaard hetgeen mij de combinatie van mijn beide huidige func ties mogelijk maakt. Ten aanzien van het derde punt heb ik na bovenvermeld onderhoud een be spreking gehad met de leidende figuren uit de bloemisterijwereld, waarbij mij gebleken is, dat vooral bij enkelen hun ner de mening heerst, dat het aanvaar den van het voorzitterschap van de bond de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" voor buitengewoon grote moeilijkheden zou stellen. Op grond van het verloop dezer be sprekingen meen ik over de aanvaar ding van het voorzitterschap van de bond geen verdere besprekingen te kun nen voeren en dit te moeten afwijzen" Advertentie, Halve gebraden Kip - Appelmoes. Macaroni met Ham en Kaas. Kalfsoester - Tyrolienne. Woensdag Nassi Goreng - Kroepoek. DnnHprrlarr Lamscotelet - Pommes uonaeraag frites snijbonen. Drie gepocheerde Eieren - Rijst en Kerrysaus. Duitse Biefstuk - Groenten - Aardappelen. Op uitnodiging van de directie van Velserend heeft de Derby-zwemploeg Vrijdagmiddag een autobustocht ge maakt, een bezoek aan het openlucht theater in Bloemendaal gebracht en daarna de sluizen in IJmuiden bezich tigd. Omstreeks half vijf werd de gas ten in Velserend een welvoorziene tea aangeboden en om zeven uur namen de zwemwedstrijden een aanvang. Jammer was het dat door de weersomstandighe den het programma bekort moest wor den. De waterpolowedstrijd werd aldus een duistere geschiedenis. De 100 nieter vrije slag heren werd gewonnen door Wim Geurtsen HPC, X min. 4.4 sec. Fied Pieterse DWR, vond een fel*e tegenstan der in Fons Roozekrans DWT, maar wist hem nog achter zich te houden zodat hij tweede werd in 1 min. 7,1 sec. Fons Roozekrans 1 min. 8,2 sec. Bij de dames ging de strijd tussen Margot Marsman, HVGB en Margaret Munro, Derby. De Engelse dame moest echter de eer aan de Haarlemse laten die 1 m. 12.8 sec. draaide. Munro deer er l m. 13.7 sec. over en Rin Nelissen werd der de in 1 min. 20.6 sec. T. Redfern, Derby, kon bij de 100 meter schoolslag heren het hoge tempo van de Heemstedenaar Aat de Vries niet blijven volgen en Jan Lablans wist hem in de laatste 2a njmcr in te halen zodat de uitslag werd A. de Vries HPC 1 min. 18 sec.; Jan La blans, DWT. 1.22,1; T. Redfern, Derby, 1 22 3.' Bij de dames ging de strijd in de wedstrijd 100 meter dames tussen Pat Sowter Derby, en Paula van Bruggen, DWT. Zij maakten dezelfde tijd 1.35,6. Thea Timmermans, DWT, volgde met 1.36,6. Fred Pieters, DWR. won de 100 meter rugslag in 1.22,5. Aat de Vries, HPC deed er 1,2 sec. langer over en T. van Rijswijk werd derde in 1.26,5. Met ingang van 20 Augustus zal het hulppostkantoor te Santpoort-Station voor het publiek geopend zijn op de volgende tijden: Post: Maandag tra.'-Vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. van 14 tót 16 uur en 's avonds van 17 iót 19 uur. s Zaterdags van 8.30 tot 13 uur Telegraaf en telefoon: Maandag t.m. Zaterdag van 8.30 tot 12.30, van 14 tot 16 uur en 's avonds van 17 tot 19 uur. 's Zondags van 8 tot 9 uur. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 16 Augustus 1951 af, gedurende 14 dagen, op de gemeente-secretarie, 4e afdeling, voor een ieder ter inzage ligt, in 'n uitvoerige kaart uitgewerkt, het by raadsbesluit van 6 Augustus 1951, no o. vastgestelde plan van uitbreiding v bescheiden. O. L,. Vrouw van Allijdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; s avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag, Don derdag en Zaterdag 10 uur gez. Huwel. mis. Maandag 7.30 uur Maria-garde I. Dinsdag 8 uur Maria-congr. dames. Woensdag 7.30 uur H. Familie jeugd. Donderdag 8 uur H. Familie heren. Vrij dag 7.30 uur Lof. Zaterdag 5—9 uur biechten, 7.30 uur Broedersehapslof. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst: Apo theek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort tel. 8284 en Bloemondaalse Apotheek, Blocmondaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. K 2500 22181. heid bestendigd, terwijl het doorwerken met de uiterst dunne lijn de fijne gra deringen bedachtzaam voert naar de clima -. Naarmate de doorwerking het zwart uitdiept, trilt een steeds hoger licht in de open gelaten partijen tot een evenwicht van krachten is bereikt als het onbewerkte wit het doorwrochte zwart overstraalt. Ziedaar de bekoring van ne techniek. Boven de exacte gravure zijn met de Het zijn meest portretjes. zoals dat charmante van de met paarlen getooide Saskia en het zeer verfijnde zelfportret bij het venster. aarnaast permitteert het Genie zich om met de minste middelen de grootste expressie te geven zoals in 't „Oriëntaalse Portret", in de „Omval aan de Amstel" en de Boom groep (113) in een zodanige lineatuur te zetten, dat het moderne begrip „rhyth- me" over de lippen komt, ofwel door in grootste gaafheid landschappen trans- ets de mogelijkheden van het impres- parant te bewerken (68 88) en dan siomsme-vóór-de-stijl verkregen- Daar- weer juist door de doorwerking de bij zijn licht en kleur de constructieven grootste spanning te bereiken: „De drie van het beeld, negerend de feitelijke bomen", „De Schelp constructie van het voor-beeld, hoewel Soms ook, t-w. lij de „bedelaars" (97) beide elkaar dekken omdat vertekening cn „Ecce Homo, IV" denken we even van de vorm nog niet werd overwogen, terug aai Breughel en zijn tijd. Wij zijn trouwens van mening dat Rembrandt De etsen zijn ter expositie chrono- grote „humorist" Breughel en in+rmctnlH hetgeen overeen- de Sa^stfSChe jordaens aan de bron logisch uitgestald, hetgeen overeen komt met de indeling van de Engels man Hind. Een oudere indeling is die van Bartsch, volgens welke de etsen gesorteerd zijn naar de onderwerpen. Het is duidelijk dat de chronologische indeling nu de dateringen vrijwel alle zeker zijn een sterker ontwik kelingsbeeld verschaft- Ongeveer de helft van Rembrandt's gehele etsproductie is op de zolder van de Vleeshal bijeen. Het eerste etsje dat er te zien is, is tevens nummer één getiteld in Hind's internationale catalogus en werd door R. gemaakt toen hij twee-en.twintig jaar was. In die eerste we de thema's voor de brandt reeds geëxposeerd: de diepe ob servatie, knap en raak genoteerd in het gevoelige portretje van zijn moeder, de ontladingen van de emotie in de „klei- verwant is, dat zijn woordelijke natuur echter een ander geuite reactie op de zelfde gevoelens ontwikkelde. Na de felheid van de „Uitdrijving der hande laren" cn van de „Phoenix" volgen toch altijd wee- de uitingen van barmhartig heid en liefde: „Dc Verloren Zoon", de ziekengenezende Christus en de Predi. kende Christus, welke laatste ets de aandacht en de concentratie op de spre kende God-mens zo voelbaar maakt, dat deze boven de z.g. Honderdgulden- prent uitgaat. In dc laatste bladen van zijn oeuvre is duidelijk de grote rust en zekerheid waar te nemen, welke Rem- vitrine vinden brandt een geestelijke en technische be- latere Rem- heersing verschaffen. Deze hele weelde van 's werelds grootste etser en grote onder de zeer groten der Westerse beschaving is nog tot en met onherroepelijk 2 September De uitslag van de 50 meter vrije slag meisjes is Ria Nelissen, DWT, 35.6 sec. Marleentje Smit, HPC, 36.5 sec. en Ma rianne van Lelyveld, HVGB, 37,8 sec. Van de 3 x 50 meter wisselslagestafette heren is de uitslag HPC 1 min. 42 sec. DWR 1 min. 44 5 sec. en HVGB 1 min. 45 sec. Derby 1 min. 47,5 sec. In de wa terpolowedstrijd HaarlemDerby werd het in de eerste speelhelft door doelpun ten van Fons Roozekrans, die vanuit de Ka'arlemachterhoede de bal inschoot, en Piet Smit 20 waarna de Derby ploeg na verschillende vergeefse pogingen de achterstand verkleinde. In de tweede speelhelft bracht Geurtsen de Haarlem- voorsprong op 31 waarna de stujd werd geëindigd. Hierna bleef men nog enige tijd in het restaurant Velserend in genoeglijke stemming bijeen en bij 't vertrek werd door de heer Cornforth, namens de Engelse gasten, dank ge bracht aan de directie van Velserend voor het gulle onthaal hun deze middag Maandag 8 uur: repetitie „Laudate Dominum", 8 uur bestuur H B C. Dinsdag 8 uur: repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël", 8 uur repetitie Ka tholiek gemengd Koor. Woensdag 730 uur: clubavond Dam club „St. Bavo". Donderdag 8 uur: St. Vincentius. Vrijdag 8 uur: toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Op 19 Augustus wordt de Zondags dienst voor artsen waargenomen door dr. J. G. M. B. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377 en dr. J. J. v- Luin, Bron steeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging: Zuster P- Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320- BIOSCOPEN Rembrandt: Papa Boem, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Tea for two, volw. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 j. 2, 7 en 9.15 uur; Za. en Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Een woudsprookje, a.l. 11, 2, 3.30, 7 en 8.30 uur. City: De inspecteur-generaal, a.l. 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: RobinsonTur pin, a.l. 11, 1, 3, 5, 7 en 9 uur. Speciale filmvoorstellingen. Rembrandt: Bambi, a.l. 10.30 uur. City: Het gebochelde paardje, a.l. 10.30 u. Zandvoort: Vuurwerk op zee, 22 uur. Kathedrale Basiliek: gelegenheid om de toren te beklimmen om 3 en 4 uur. Zondag 19 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Concert, 3 uur. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote markt. Tekeningen etsen van Rembrandt. Geopend op werk gen en Zondags van IQ17 uur. (t-i*1* September.) tcam- Museum Het Huis Van Looy. Ingang perlaan. Zomertentoonstelling „De Hoiw" Aquarellistenkring. Geopend op werkaas rTen^oor^tellmg^ Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. Tentoonstelling over reisschetsen van Poppe Damave. Cultuurcentrum „De Stompe Toren", te Spaarnwoude. Blijvende expositie. Geopend Donderdags van 2—6 uur, Zaterdags van 3—0 en Zondags van 26 uur. (Ook volgens afspraak). Te bevragen bij mr. H. K. ae Raaf, Bronsteewegl, Heemstede, 's morgens vóór 9 uur. Tel. 38199. APOTHEKEN De Zondags-, avond- en naehtdiensfen van de Haarlemse apotheken worden van 18 Aug. tot 26 Aug waargenomen door Bosch en Vaart-apotheek, B. en V. straat 26, tel. 13290; Apotheek v/h Florijn, Gr. Houtstraat 78 tel. 10500: H. Remmers en Zn.. Kruis straat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, J» Gijzenkade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot. Gr. HoulstraatO. tel. 11900; Margriet. Turfmarkt 19 rd.. tel. 21400; t® Heemstede Fa. Buitenman en Co., Raadhuis plein 7, tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. R.K. Gezinszorg (Kenaupark 18). Spreek uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 8.3010.00 uur. Wit-Gele Kruis (Kenaupark 15): Kraarn- verzorging spreekuren: Ma. 24 uur; W®* 2—3 uur; Do. 10—11 uur. Bur. voor Huwelijksvoorlichting: Spreek uur Rector de Bot.: Di. 4—5 uur en Dins- dagavond 7.30—8.30 uur; spreekuur dr. Ter vooren, Mauritsstraat 9. dag. van 13.3014 uur en na afspraak. Kantooruren 9—5 uur- Advertentie Dir. W. N. Wolterink Bilderdljkstraat la - Haarlen» Tel. (K 2500) 11928 aangenomen. 17/8 Sterfbed van Maria (etst. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US Steel ex div. 45%* 53% 70% 60% 50 14% 75% 69% 18% 23 41% 64% 64% 52% 40 42% 16/* 46% 52% 70% 60% 50 J4% 76 60"% 18% 22% 41% 63 61% 52% 39'% 42%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2