ZOMERSE ZONNEBRAND 13 Van Gasselt in de halve finale te Sche Belevenissen van de struisvogel Rasmus m ■Ha®Jr North State I m "m ""n/n 8? mi mi mi mii m mm**1 SCHEEPVAARIBERICHTEN n Regen spelbreker Van Yilsteren wint springconcours s-Gravenhage lat at m t"w; m m Kruiswoordraadsel I M I 1 1 8 j ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 PAGINA 4 Medisch standpunt Van Steenis van leiding verdrongen Competitie-indeling eerste klasse hockey Courses Leeuwarden Egyptenaren weigeren kanaal-prijzen „De koning beledigd Laatste étappe Ronde van Duitsland 1952 per vliegtuig ENGELMAN WINT F AST NET-RACE Sportflitsen in Prins Bernhard achtste Sim. Sam ei? uêü mn ij Spaart keel en zenuwen IH en Rasmus naar Afrika Damrubriek m m"m' m. I i I I I I#i W m M '<M W. v/a <m fl H W In üi tÊ ,m m m ,m\ nl W* iü W- W. Wt Schaakrubriek Gm H.O.C. en „De Gazellen wordt H.G.C. Damesclubkampioen- schappen athletiek Liturgische weekkalender In de weken dat de Zon boven de Amsterdamse breedtegraad het hoogste klimt, trekken de mensen niet alleen naar buiten om zoveel mogelijk van de zon te genieten, maar gaan zich ook aan de zon te buiten. Het is in deze tijd gebrui kelijk om in dag- en weekbladen reclame te ma ken voor de zon. voor openluchtbaden. huidcrêmes, strandgeneugten. etc.. maar anderzijds ook om de zon en de daaraan verbonden genoegens onsympathiek voor te stellen en als ge vaarlijk te brandmerken. Wij sluiten ons bij deze tra ditie aan, komen echter met ons artikel over zonnebrand niet in de voor-zomer als een waarschuwing, maar op een moment dat reeds velen de schadelijke gevolgen van een overvloedige hoeveelheid zon aan den lijve hebben er varen. en zij. door schade en schande wijzer geworden, het nu volgende als lering zullen verwerken en propa geren. De zon is in het aards bestel een onmisbare om standigheid en is een zowel geestelijk als lichamelijk voelbare behoefte van de wezens, die op de aardkloot rondtieren en die wij men sen noemen. Om deze be hoefte begrijpelijk voor te stellen is het niet eens no dig om te gaan praten met de poollanders. die dit he mellichaam enige maanden per jaar in het geheel niet boven de einder zien stijgen. Ook de bewoners van de gro te steden vertonen hier en daar dervingsverschijnselen als gevolg van een gebrek aan licht en bestraling: een zekere beklemdheid, bescha digde levensvolheid, huis kleur en verminderde eet lust. Het verlangen naar zon bij mens en dier vindt een wetenschappelijke ver klaring in de reeds vroeger genoemde functie van de huid, die onder invloed van directe zonnestralen vitami ne D produceert. Dit mag echter geen reden zijn om de huid stelselmatig gedurende vele uren van zomerse da gen bloot te stellen aan de inwerking van de zon onder het motto.' hoe bruiner ik ben. des te gezonder. Op de achtergrond van dit motto hurkt de ware reden van de mateloze zonnevere- ring: hoe bruiner, hoe mooier! In werkelijkheid is het zo, dat de zonnebaden, waaraan tegenwoordig velen hun vrije tijd offeren, scha delijke consequenties heb ben, die het twijfelachtige voordeel van de bruine teint meer dan te niet doen. Is het eigenlijk geen kinderlijke wens om stoer gebronsd te willen zijn gelijk bepaalde uitheemsen. een wens, over gebleven uit de puberteit, toen we met Karl May naar bed gingen en droomden van Winnetou, Apachen en donkerhuidige cowboys-zon- der-nivea? De schadelijke consequenties van langduri ge zonnebaden zijn ver moeidheid, slapeloosheid, ge brek aan eetlust, alle ver oorzaakt door het ontstaan van stoffen, die ongunstig inwerken op de samenstel ling van het bloed. Om nog niet te spreken van een op pervlakkige aantasting van de huid: rode, pijnlijke, ge zwollen velden, die de aan raking van kleren niet meer verdragen en na korte tijd in flardige vellen worden afge stoten. Ook de z.g.n. zon nesteek kan op deze wij ze worden opgedaan: hoofd pijn, gevoel van matheid, misselijkheid, braken, bij kinderen gepaard met stui pen, nie* Zelden gevolgd door bewusteloosheid. Dit beeld wordt gedeeltelijk verklaard door de giftige stoffen, die in de huid ont staan, gedeeltelijk door te grote temperatuursstijging van de hersenen. Nog een enkele opmerking aan het adres van de bruin gebakken zogen, „sportmen sen": J. J. van Loghem, pro fessor in de gezondheids leer, schrijft in „Mens Sa na", dat men in de wereld der athleten, nog voordat het experiment een uitspraak had gedaan, van mening was, dat hoe bruiner de me dedinger door de zon was gebrand, men des te minder van zijn prestaties kon ver wachten.' Bekend is overigens, dat mensen met een oud tuber culeus proces in de longen zich tijdens een zonnebad aan levensgevaar bloot stellen, want de achtergeble ven haarden breken open en geven een verse uitzaaiing van de smetstof. Ook aan suikerzieken moet een ver blijf in de zon dringend worden ontraden. Samenvattend komen we tot de conclusie dat, nog af gezien van het verbod voor longpatiënten en lijders aan suikerziekten, langdurige zonnebaden voor iedereen uit den boze z ij n. Dat men zich. na ge zwommen te hebben, goed afgedroogd en wel, overgeeft aan een uurtje sport of spel op het strand, is zonder meer aan te raden Het vad sig neerliggen in de gloeiende zon en zich laten gaan in door de lome warmte bedui melde gedachten en gevoe lens is een „bezigheid", die zowel voor het lichaam als voor de ziel fnuikend is. Wat betreft het jonge kind: dit is, zoals wij enige tijd geleden schreven, gebaat bij de direct opvallende zonne stralen. De hoeveelheid moet echter met een .zekere mate van nauwkeurigheid worden gedoseerd. De kinderhuid Is zeer gevoelig. Men beginne daarom met een kwartiertje. Naarmate het gevormde brui ne pigment toeneemt, kan de tijd langzaam worden uitge breid tot een of anderhalf uur. Bij grote warmte houde men echter zijn kind in Ie schaduw, waar ook nog al tijd ultra-violet licht door dringt, al is het slechts de helft van in de onmiddeltüke zon. J M. Regen was Vrijdag een onwelkome spelbreker voor de wedstrijdleiding van de nationale tenniskampioenschappen. Ruim een uur was gespeeld toen de egaalgrijze lucht zich ontlaadde, eerst met enkele druppels, daarna met een steeds doordringender wordend bui tje, dat spelers en toeschouwers van de banen verdreef. Voor het zover was wa ren slechts vjjf enkelspelen verwerkt. Mevr. Van Berkel schakelde mevr. Scholten uit in twee sets (6-4, 6-3), door betere lengte, betere spreiding en te veel fouten van mevr. Scholten. Zonder moei te ook plaatste mevr. Schmier zich in de halve finale door een vlotte, onbe dreigde 6-2, 6-2 op Elly Hooghoudt. Min der snel kwam het einde van 'de ont moeting tussen mej. Rollin Couquerque en mej. Grosveld. Mej. Grosveld gaf haar tegenstandster uitstekend partij. In de derde en beslissende set gaf de gro tere routine van mej. Rollin Couquerque toch weer de doorslag en zonder verder een game te verliezen won zij de partij. In het heren-enkelspel werd nu om drie gewonnen sets gespeeld. Voor Wil ton en Van Dalsum waren drie sets vol doende om zich een plaats in de halve eindstrijden te veroveren. Wilton gat' zijn rivaal H. Beernink slechts zes games in totaal. De eerste set was reeds met 6-0 door Wilton gewonnen toen Beernink wat meer loskwam, maar ver der dan tot twee games bracht hij het niet. In de derde set varen vele goe'de momenten. Beernink, sneller en beweeg lijker, kon nu menig punt scoren met goedé passeerslagen, maar Wilton legde meer vaart in zijn drives en ook zijn grotere variatie was Beernink tenslotte te machtig. Wilton won de set met 6-4. Jos Windt, die het zo verrassend ver had gebracht, kreeg tegen het degelijke tennis van Van Dalsum geen kans. De vaak zeer goede momenten van Windt waren te zeldzaam om het de constant spelende Van Dalsum welk een uit nemende service heeft deze toch las tig te kunnen maken. Van Dalsum won met 6-0, 6-2, 6-1. Het aantrekkelijkste spel werd op de ze vijfde dag van de kampioenschappen ten beste gegeven in de kwart eindstrijd tussen Borren en Van Gasselt. Het was een partij met aan beide kanten prach tig opbouwend plaatsspel met het zoe ken en vervolgens benutten van ope ningen. Van Gasselt, die reeds de vorige dagen de aandacht op zich vestigde, o.a. door het uitschakelen van Krijt, won de partij tenslotte door iets meer snelheid en scherpere spreiding, maar niet in het minst ook door beter volleren. Na een moeizame 8-6, leek de Venloënaar na 6-3 in de tweede set gemakkelijk te gaan winnen, maar Borren herstelde zich daarna goed, terwijl Van Gasselt fouten ging maken aan het net. Met 7-9 won Borren de derde set. Toen kwam de regen en pas een klein twee uur later kon de strijd worden voortgezet. Voor Borren, die juist in zijn spel begon te komen, was deze onderbreking een han dicap en regelmatig werkte Van Gasselt zich met mooi tennis naar de zege. die hij met 6-2 in de vierde set behaalde. Mevr. Roos en mevr. Blaisse, ook al door de regen gestoord, maakten hun partij op het Centre Court snel af, door de sterk spelende mevr. Roos met 6-3, 6-3 gewonnen, terwijl in de andere hoek van het hoofdcomplex Van Meegeren en Taminiau hun duel voortzetten. Taminiau was weinig zwakker dan zijn tegenstander, doch hij wilde kennelijk de gevaarlijke backhand van Van Meegeren te veel vermijden. Hierdoor nam hij te veel risico met het gevolg, dat tal van ballen, juist iets te scherp geplaatst, uit gingen en zodoende welkome pun ten voor Van Meegeren opleverden, Bij de heren-dubbels hadden Van Dalsum en Dehnert, voornamelijk door slecht afmaken van Dehnert, op vallend veel moeite met het duo Ton- jesStork. Laatstgenoemden wonnen de tweede set met 6-1 en alles leek nog mogelijk voor hen, maar in de be slissende set bleek Stork de pressie niet te kunnen volhouden en Van Dal sum en Dehnert verloren geen game meer. Hughan en Kramer werden in twee sets door het hecht sluitende paar HolstVolkmaars uitgeschakeld. Mej. I. Eggersman en Karsten waren de eersten, die zich in een finale plaat sten. In een partij met veel spanning, veel niet bestrafte voetfouten sloegen zij het echtpaar Borren met 6-3, 6-8, 7-5. Karsten en Borren vertoonden onder ling weinig krachtsverschil, maar het tactische spel van mevr. Borren bleek minder effect te hebben dan de sterk gesneden en daardoor niet opkomende drives van mej. Eggersman. De uitslagen luiden: Dames-enkelspel, kwart eindstrijd: Mevr. E. Van Berkel sl. mevr. E. Schol ten 6-4, 6-3. Mej. M. Rollin Couquerque sl. mej. C. Grosveld 6-3, 5-7. 6-2. Mevr. Z. Schmier sl. mej. E. Hooghoudt 6-2, 6-2. Mevr. J. Roos sl. mevr. G. Blaisse 6-3. 6-3. Heren-enkelspel, kwart eindstrijd: Wilton sl. H. Beernink 6-0, 6-2. 6-4. Van Dalsum sl. Windt 6-0, 6-2, 6-1. Van Gas selt sl. Borren 8-6, 6-3, 7-9, 6-2, Van Mee geren sl. Taminiau 6-2, 6-3, 6-2. Heren-dubbelspel, kwart eindstrijd: Krijt en Wilton sl. Van Duyvenbode en Elink Schuurman 6-2, 6-3. Karsten en Rinkel sl. Van der Lely en Bouwer 6-2, 6-2. Van Dalsum en Dehnert sl. Stork en Tonj es 6-2, 1-6, 6-0. Holst en Volk maars sl. Hughan en Kramer 8-6, 6-4. Dames-dubbelspel, kwart eindstrijd: Mevr. G. Blaisse en mevr. J. Roos sl. mej. E. Hooghoudt en mej. A. Schraa- gen 6-1, 6-2. Mevr. E. van Berkel en Mej. M. Rollin Couquerque sl. mevr. E. Vlie- lander Hein en mej. C. Grosveld 6-3, 6-0. Mevr. Z. Schmier en mevr. E. Scholten sl. mevr. E. van Loon en mevr. Z. Wack. witz 4-6, 6-1, 6-1. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijd: Mej. I. Eggersman en Karsten sl. mevr. Borren en Borren 6-3, 6-8, 7-5. Vrijdagavond werden de voorwed strijden om het schaakkampioenschap van Nederland in Amsterdam voortgezet met de wedstrijden voor de 5e ronde. De uitslagen zijn: Van Oosterwijk Bruin Bunt A'A, KarperStumpers 01, SeewaldVinken ld. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Vinken (Spekholzerh.) 4% pnt.; 2. Van Steenis (Utrecht) 3'A pnt. 1 afgebr.; 3. Bunt (Gron.) 3A pnt.; 4. Orbaan (Amsterdam) 3 pnt. -f 1 afgebr.; 5. Ba- rendregt (Amsterdam) VA pnt. -f 2 af gebr.; 6'7. Oosterwijk Bruin (Maartens dijk) en Seewald (Bergen) VA pnt.; 8. Stumpers (Eindh.) V/, pnt. 1 afgebr.; 9. Bouwmeesters (Amsterdam) 1 pnt. 4- 3 afgebr;. 10. Van Donk (Den Haag) 1 pnt. 2 afgebr.; 11. Op 't Einde (Am sterdam) 1 pnt. 1 afgebr.: 12. Karper (Amsterdam) A pnt- 1 afgebr. De competitie-indeling van de eerste klasse-hockeyclubs voor het seizoen 1951/52 is: Heren, Westen: HHIJC, TOGO, Gooi, Laren, HOC, BMHC, HDM, Be Fair, Amsterdam en SCH. Zuiden: Venlo, HTCC,* Tilburg, Breda, Zwart Wit, EMHC, MOP, Eindhoven. Oosten: PW, DKS, Union, Hengelo Arnhem, Nijmegen. Deventer en Wage- ningen. Noorden: Groningen, Meppel, Gron Studenten, GHBS, HVA, GCHC, LHC en RAP. Dames, Westen: BDHC, HHIJC, Am sterdam, Hilversum, Be Fair, TOGO, Rood Wit en Gooi- Zuiden: Venlo Girls, EMHC, Oranje Zwart, Tilburg, Push, VKH, MOP en Eindhoven. Oosten: Quick, Union, Almelo, Nij megen, PW, Deventer, EHV. DKS. Noorden: Groningen, GCHC, LHC, Meppel, HVA, HCW, GHBS, en Hurry Up. De uitslagen van de te Leeuwarden gehouden draverijen luiden: Hoekstex'poortprijs. 1. Pauline km.-tijd 1.37.8; 2. Prince Bond; 3. Oeke. Tot. w. 5.70, pl. 1.90, 1.40, 1.70. gek. 16.80. cov. 2.90. Vrouwenpoortprijs. 1. King Scott 1.32.2; 2. Marianne Scott; 3. Meta Dyna mic. Tot. w. 6.10. pl. 1.80, 3.70, 2.—. gek. 6.90. cov. 23.20. Wirdummerpoortprijs: le serie. 1. Leidstar 1.30.9; 2. Lieveling. Tot. w. 2.30, pl. 1.60, 2.70, gek. 9.10. cov. 5.60. 2e serie: 1. Jacob Diamant 1.31.1: 2. Nestkuiken S; Tot. w. 25.pl. 5.90, 2.60, gek. 30.70. cov. 4.40. Finale: 1. Nestkuiken S. 1.31.7; 2. Lord van Fresena, 3. Marry Simons. Tot. w. 6.10, pl. 2.40, 3.70, 3.90. gek. 25.30. cov. 12.80. Kanselarijprijs: 1. Nonja Fried 1.31.5; 2. Moeskops: 3. Pretty Polly. Tot. w. 8.70, pl. 3.20, 2.20, 2.90, gek. 9.60, cov. 5,—. Beursprijs. Ie serie: 1. Nestkuiken S. tijd 1.04.5. Tot. w. 3.90. 2e serie: 1. Op- veger 1.06.5; 2. Marry Simons Tot. w. 2.20. cov. 4.40. 3e serie: 1. Mr. Fried 1.04.5; 2. Louis F. H.; Tot. w. 1.60, cov. 2.20, gek. 2.30. Finale: 1. Opveger tijd 1.01.8; 2. Mr. Fried; 3. Nestkuiken S. Tot. w. 2.90, cov. 4.10. gek. 4.40. Totale orpzet f 28.129. De Egyptische deelnemers aan de Kanaalzwemtocht, o.w. de winnaar Mareeh Hassan Hamad, hebben de ge wonnen prijzen geweigerd als protest tegen aanvallen van de Britse pers op koning Faroek van Egypte. De Kanaal- zwemtocht was, zoals bekend, uitge schreven door de Daily Mail, met een prjjs van 1.000 pond voor de winnaar en geldprijzen voor allen, die de tocht volbrachten. Vrijdagavond werden de prijzen uit gereikt aan een banket in het Grand Hotel te Folkestone. Zwemmer na zwemmer werd luide toegejuicht door de enthousiaste gasten. Toen werd de winnaar, Mareeh Hassan Hamad, ge vraagd een paar woorden te spreken. Hamad, die geen Engels kent. bleef op zijn plaats zitten en zei geen woord. In zijn plaats nam de leider van de Egyp tische ploeg, brigadier-generaal dr. Mohammed Sabri Bev, het woord. Hij zei: „Het lijkt mij buitengewoon vreemd, dat zulk een groot krakten bedrijf als de Daily Mail van de slechts vier pagina's, waarmee het uitkomt, er twee practised geheel aan de sport wijdt en de andere twee practisch geheel aan het belasteren van onze koning. Geen enkele krant heeft ooit meer gedaan door het Kanaal- zwemmen, maar ook geen enkele krant heeft meer gedaan om kwaad bloed te zetten tussen onze beide volkeren. Daar om hebben mijn zwemmers mij verzocht om thans namens hen te verklaren, dat zij de prijzen weigeren uit protest tegen de voortdurende aanvallen op hun koning." Deze verklaring kwam als een don derslag. Evenals andere Britse kranten beeft de Daily Maif onlangs uitvoerige berichten gegeven over de Europese huwelijksreis van koning Faroek, waar bij bijzonder veel aandacht werd ge schonken aan de activiteit van de ko ning aan de speeltafel. Stuart McClean, een der directeuren van de Daily Mail, sprak er zijn spijt over uit, dat een zuivere sportaangele- genheid voor eën politiek doel was ge bruikt. In de volgend jaar te houden Ronde van Duitsland zullen de deelnemers de laatste etappe gedeeltelijk door de lucht afleggen. Van de voorlaatste etappe plaats, Hamburg, zullen de renners n.l. per vliegtuig naar West-Berlijn worden gebracht, daar er van de in de Sowjet- russische sector gelegen wegen geen ge bruik kan worden gemaakt. Van het vliegveld Tempelhof af zal men dan dwars door West-Berlijn naar bet Olym pisch Stadion, waar de finish is. rijden. De kotter „Yeoman" van de Brit O. A. Aisher heeft de Fastnetrace gewon nen met een berekende tijd van 99 uur 7 min. 2 sec. voor de afstand van 630 mijl. De „Yeoman" werd ook eerste in klas se 2, terwijl de „Jocasta" van de Brit G. P. Pattinson met een berekende tijd van 104 uur 33 min. 56 sec. de eerste plaats bezette in klasse 1. Tweede in klasse 1 werd de „Circe" van de Zweed C. ,Hardeberg met een berekende tijd van 105 uur 28 min. 32 sec. en derde de „Olivier van Noort" van A. W. Goudri- aan (N) met 109 uur 55 min. 20 sec. De ..Zeevalk" van C. Bruynzeel (N.) werd tweede in klasse 2 met 100 uur 30 min. 47 sec. Advertentie 'hWIODJJKER HEBT U Op 7, 8 en 9 September wordt op een nader te bepalen plaats in Italië een landenwedstrijd tennis (heren en dames) ItaliëNederland gespeeld. De Franse ploeg voor het wereldkam pioenschap op de weg voor professionals te Varese is thans volledig. Ze bestaat uit Louison Bobet, Barbotin, Geminiam, Varnajo, Redolfi en Edouard Muller. Re serves: Canavese en Gueguen. Tot nu toe zijn voor de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan en op de weg te Milaan voor de ver schillende nummers de volgende in schrijvingen binnengekomen' Sprint amateurs 67, sprint profs 28, achtervolging amateurs 52, achtervol ging profs 27, stayers 25, wegkampioen- schap amateurs 121, wegkampioenschap profs 77. Vijf landen, t.w. Oostenrijk, Dene marken, Duitsland, Zwitserland en Ita lië zullen aan het kampioenschap cyclo- ball deelnemen. Het jaarlijks driedaags nationaal con cours hippique te Den Haag, georgani seerd door de Zuid-Hollandse jachtver- eniging, begon Vrijdag onder niet al te gunstige weersomstandigheden. Een druilerige regen verjoeg in de middag uren het weinige publiek van de tribu nes, juist toen men met het springcon cours was begonnen. Dit parcours, dat uit 12 hindernissen bestond, die een maximum hoogte van 1 meter 20 had den, was iets moeilijker dan dat van het vorig jaar. Een zeventigtal inschrijvingen waren voor dit nummer binnengekomen. Zes tien combinaties legden het parcours, dat 450 meter lang was, foutloos af. Het tempo was op 350 meter per mi nuut bepaald en de maximum toegesta ne rijtijd 77 sec. Winnaar werd J. E. A. van Vilsteren (Wassenaar) met Wodan, die 0 fouten maakte en de snelste tijd reed. namelijk 50 2/5 sec. Prins Bernhard kwam met Agenda eveneens zonder fouten rond; zijn tijd bedroeg 55 3/5 sec., waarmede hij eni ge tijd de leiding behield. Hij moest deze tenslotte weer afstaan aan ritmees ter Bischof van Heemskerk, die op zijn beurt weer onttroond werd. Prinses Beatrix, die zich onder het publiek be vond, volgde met opmerkzame belang stelling de verrichtingen. Het springconcours voor dames had tot uitslag, na barrage: 1. mevr C. de Hoog (Den Haag) met My Hope, 0 ft., 26 1/5 sec.; 2. mej. Tentzen (Amersfoort) met Chigo, 4 ft., 25 4/5 sec.; 3. mevr. J. RijksVan der Eynden (Rotterdam) met Romanichel, 4 ft., 26 sec. In de morgenuren werd de dressuur- proef 1-a gereden, welke uit twee afde lingen bestond: in ring A werd mej. H. ten Bos uit Almelo eerste, die 342 pun ten behaalde en daarmede in het bezit kwam van de wisselbeker; in ring B behaalde mej. K. Lieftinck (Haarlem) met Naisha met gering verschil op ï'itm. J. J. Gruppelaar de eerste prijs. Zij kreeg 377 y, pt. en tevens de wissel beker, terwijl ritm. Gruppelaar 377 pt. wist te verzamelen. ASSISTENTIE NODIG ZODRA U HET SEIN rC VyTvT ACi HALLO.' HALLO.' !K BEN ONKLAAR LUCHTSLAN3 KLEM GEEFT HALEN WE OP/ ZO JONGEN,UÓÓB ALLES EEN CIGARET/ HIEG NEEM EEN, .NORTH STATE J? VOOR DE ZENUWEN. m cigarettes „Oopyriqht P. I. B Bo» 6 Copenhogen Probleem voor geoefende oplossers: No. 1926 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. v/w- W/M Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk 15 September aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van No. 1917 van B. J. Pran ger te Den Haag. Wit speelt naar 25, 29, 39—33, 22, 33, 47—24, 20. 38. 14, 17 27 37 en wint. Ei/n zeer moeilijk probleem; de ontleding zal aan de oplossers, die het tot een goed einde wisten te brerïgen. wel een uurtje gekost hebben. Voor beginners No. 167 van Th. de Zwart te Sassenheim Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 167 en 168 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 September a.s. aan bovengenoemd adres. Oplossingen van de nummers 163 en 164 163 is van H. J. C. A. Nunnink te Deltt en gaat aldus: 4440, een zet, die niet voor de hand ligt! 19x39; 5044, 39x5(1: 4944, 50x10; 15x4, 35x44; 4x19 en wint. Een heel goed miniatuur met gave ont leding, doch wat vreemde stand, althans als men deze bekijkt vanuit partijspel opvatting. No. 164 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam geeft een schijnbaar hope loze stand voor wit te zien, waarin w:t echter als volgt wint: 2520, een zet, waarvan de bedoeling vooralsnog niet te zien is! 26x46; 4943, 38x40; 45x32, 46x43; nu blijkt het, waarom het stuk op 20 moet staan. 48x6, 2429; 61. 2933; 134, 3338; 3448 en het is uit! Een prachtig stukje werk, waarin alles sluit als een bus, scherp van begin tot het einde! Namen van oplossers en prijswinnaars worden in de volgende rubriek vermeld. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de driezet nr. 1006 van Jos. Duvergé, Tijdschrift N.SB. April 1933. 1. Pd5 dreigt 2. d3 mat 1. ,Dxc4f 2. Pc3t etc. 1bxe4, 2. d3f etc. 1. .Pxd5, 2. Dh7t etc. 1Dxd5, 2. cxb5 mat- Ontpennings-sleutelzet, waar op de zwarte Dame schaak kan geven, ten koste van zelfpenning; welke variant eindigt met een economisch rein spie- gelmat. Na ....bxc4 volgt penmat; na 1Pxd5 volgt een spiegelmat. Probleem 1009 22. De grootste zeerover kreeg een idee. Hij haalde de plug van het rumvat af en liet do schatkaart in het vat vallen. Toen de drie vrienden dat gezien hadden, verstopten zij zich in het ruim en gingen rustig slapen. De volgende morgen werden zij gewekt door schoten. Zij kropen uit het ruim te voorschijn en op het dek gekomen ontdekten zij, dat nu al de zeerovers aangemonsterd zouden worden. Allen kwa men haastig aanlopen met bezems en emmers bewa pend, „Kom", zei Rasmus, „we doen mee". abcdef gh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zenden, aan Jos. Duve'rgé, Binnen Brou wersstraat 40, C. In een gezamenlijke vergadering, Vrij dagavond door de Haagse hockeyclubs H.O.C. en G.H.C. „De Gazellen'hebben beide verenigingen met instemming van alle aanwezige leden besloten tot een fusie over te gaan. Als naam voor de nieuwe vereniging werd gekozen. 's-Gravenhaagse/Wassenaarse hockey club H.O.C—Gazellencombinatie. kort weg H.G.C. genaamd. De clubkleuren van H.G.C. zullen blauw-zwart zijn, zo als H.O.C. die tot dusver voerde, het clubembleem bestaat uit een gazel. Het toekomstig terrein is gelegen aan de Roggewoning. Voorts werd het besluit genomen in de komende competitie mei; één herenelftal in de eerste klasse, en met twee teams in de promotie-klass» uit te komen. H.O.C. speelde tot nu toe in de eerste klasse, terwijl „De Gazel len" met het eerste elftal in de promo tie-klasse uitkwam. 19 Augustus a.s. worden, georgani seerd door de Haagse scholieren-athle- tiekvereniging „Celebes" aan de Sintel- baan, Laan van Poot, de Nederlandse damesclubkampioenschappen om de „Prinses Juliana"-beker gehouden. Aan deze kampioenschappen zullen deelne men de verenigingen Sagitta, A. D. A. (beide Amsterdam), Hollandia (Rotter dam), „D.E.M." (Beverwijk), Zaanland (Zaandam), Siomb, Zwaluwen, Olym- pia '48, Celebes (alle Den Haag). 1 2 3 4 5 7 8 9 10 13 34 15 i r 37 18 19 20 21 22 23 2 4 25 26 27 28 29 30 31 32 33 3< 35 36 37 38 39 AO 41 42 43 45 46 48 49 50 51 52 53 M 55 56 Horizontaal: 1. balletje papier; 5. pit; 9. familielid; 10. vrucht; 12. ho ningdrank; 13. pers. voorn.; 14. streng afgesloten maatschappelijke kring; 16. noot; 17. hulp; 19. bovendien; 20. insect; 22. toverheks; 23. boom; 24. overrijp; 26. noot; 27. staaf; 28. gravure; 30. we reldstad; 32. vreemde munt; 34. vlies; 36. spil; 38- klepper; 39. noot; 40. voor zetsel; 42. plezier; 43. moede; 44. mid dellijn van een projectiel; 47. waterstand (afk.); 49. achterstand in betalingen; 50. voertuig; 51. lichaamsdeel; 53. voortref felijk! 54. verachtelijk! 55. aanzien; 56. titel. Verticaal: 1. vrucht: 2. staaf; 3. voorzetsel; 4. beheer, bewind; 6. titel (afk.); 7. hond; 8. hachelijk; 10. zang stem; 11. bevel; 14. titel van een ge ïllustreerd tijdschrift, dat enige tijd na de bevrijding is uitgekomen; 15. bouw land; 17. bundel; 18. feestkleding; 20 vis# 21. ondiep slootje; 24. zuivelproduct; 25. meubelstuk; 27, opstootje; 29. noot: 31. vis-delicatesse: 33. verachter van alle weelde en genot; 35. sluippoort van een vestingwerk; 37. baard; 39. insect; 41. water in Zuid-Holland; 43. telwoord: 45. branie; 46. soort mand; 48. vóór; 50. hou ding; 52. pers. voorn.; 54. noot. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 27 Aug. aan "t Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraadsel) N.Z. Voorburgwal 65 Amsterdam Oplossing 4 Aug.: L N B S E E A T LEPELAAR NEERSLAG BALSEMEN STALMEST A A E S R G N T Na loting werden de prijzen gewonnen door: B. Steenbergen, Jan Evertsenstraat 101 II Amsterdam; E. Lemmers-van Honschoten, Popelinstraat 20 Haarlem; mej. G: v. Vliet, Kerklaan 267 Aker sloot; M. Dekker. Uranusstraat 8 Haar lem; R. Bernaards, IJweg 883 Hoofd dorp; mevr. G. SneekUrbanski, Laar- derweg 15 Bussum. AAGTEDIJK 18 te Norfolk. ABBEKERK 18 te Tanga. AGAMEMNON 18 te Paramaribo. ALAMAK p. 18 Liss. n. Mars. ALUDRA 18 te Newport. ALDEGONDA p. 18 Penang n. Bangkok. ALDERAMIN p. 17 Scilly n. d. V.S. ALPHACCA p. 18 Abrolhos n. Rio de Ja». ALTAIR 17 v. Rio Grande n. Pt. Alegre. ALWAKI 17 v. Rio Grande n. Montev. AMSTELDIEP p. 18 Azoren n. d. V.S. ARIDNE p. 18 Dungen. n. Amst. BALI 17 te Semarang. BLOEMFONTEIN 18 te Durban. BORNEO 17 rede Tj. Priok. BRITSUM 18 te Delfzijl. CALT. LEIDEN 17 v. Sidon n. Rott. CALTEX NED p. 18 Gibr. n. Sidon. CALT. UTRECHT 18 te Rott. CELEBES p. 18 Finisterre n. Mars CHAMA 19 te Curasao verw. CLEODORA p. 17 Rasalrad n. Mersey. ENGGANO 18 v. Pt. Said n. Rott. GR. BEER p. 18 Dungen. n. Ind. HEEMSKERK p. 17 Diegogarcia n. Adel. JUPITER 17 v. Bougie n. Tel Aviv. KOTA GEDE 17 te Rott. LEMSTERKERK 17 te Basrah. LEUVEKERK 19 te Calc. verw. LISSEKERK p. 18 Dungen. n. Rott. LOENERKERK 17 te Karachi. LOMBOK 17 te Seattle. LUTTERKERK 18 te Suez. MAASKERK 18 te Luanla. MACOMA 18 te Rott. MACUBA p. 17 Ouessant n. Curasao. MARPESSA p. 18 Finisterre n. StanloW. MELISKERK p. 17 Djeddah n. Rott. MERWEDE p 18 Azoren n. N. Orleans. MODJOKERTO 18 te Makassar. MOLEN KERK 18 te Takoradi. N. AMSTERDAM 18 te Rott. PR. ALEXANDER p. 18 Scilly n. Rott REAEL 3 8 te Surabaja. RIOUW 17 rede Amiran. RONDO 18 v Mars. n. Amst. RIJYS 17 v. Mauritius n. Mombasa. SALLAND p. 17 Madeira n. Zd. Amerika. SCHERPENDR. p. 17 Azoren n. Ene SIAOE 37 v. tj. Priok n. Tj. Pandan STAD BREDA 18 te Huil ST. DORDRECHT 17 v. Sfax n. Ned. ST MAASTRICHT 17 te Savona TAMO .17 v. Philadelphia n. Rott. TANKH. II 17 v. Bangkok n. S Gerong» TARAKAN 18 te Suez. TART A 17 v. Stanlow n. Antw TERNATE 17 v. Singapore n. Djak. TIBA 17 Catarina Pt. n. Zd. Amerika. VENUS p. 13 Dungen n. Amst. WESTERDAM 20 te Rott. verw. WOENSDRECHT 17 v. Tripolis n. Hamburg- ZONDAG 19 Augustus: 14de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. JoanneS Eudes; 3 octaaf v. O.L. Vrouw; Credo: pre fatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: H. Bernardus, abt, belijder, kerkleraar; eigen Mis; 2 octaaf v. O.L- Vrouw; Credo; prefatie v. O.L. Vrouw; wit. DINSDAG: H. Joanna Francisca Fremio* de Chantal, weduwe; Mis Cognovi; 2 octaaf O L. Vrouw; Credo; prefatie v. O.L. Vrouw; wit. WOENSDAG: Onbevlekt Hart v. Maria; eigen (nieuwe) Mis; (in gelezen Missen 2 H. Timotheus en gezell.) Credo; prefatie v. O.L. Vrouw; wit. Utrecht: Kerkwijding v. d. Kathedraal; Mis Terribilis; (in ge lezen Missen: 2 octaaf v. O.L. Vrouw); Cre do; gewone prefatie; wit. DONDERDAG: H. Philippus Benitius, bel;. Mis Justus; 2 vigilie; gewone prefatie; laat ste evangelie v. d. vigilie; wit. Utrecht: Onbevlekt Hart v. Maria; eigen Mis; 3 H. Philfppus; 3 vigilie; 4 voor de Bisschop*» Credo; prefatie v. O.L. Vrouw; laatste evan gelie v. d. vigilie; wit. VRIJDAG: H. Bartholomeus, apostel: eigen Mis; Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood- Den Bosch: Kerkwijding v. d. Kathedraal; Mis Terribilis; Credo; gewone prefatie; wit. ZATERDAG: H. Gregorius, bisschop, Mis Sacerdotes tul; 2 H. Lodewijk; (UtrCoiiê 3 kerkwijding; Credo; Haarlem: 3 tot heiligen); gewone prefatie; wit. &ve ,y' H. Lodewijk, bel.; eigen Mis; 2 tot ali heiligen; 3 naar keuze: gewone prefatie, wit. Den Bosch: H. Bartholomeus, apos«i, eigen Mis: 2 H. Lodewijk; Credo; preiatie v. d. Apostelen; rood. ZONDAG 26 Augustus15de S n® Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H Zephynnus. 3 tot alle heiligen; (Utrecht, Den Bosch: 2 kerkwijding: 3 H. Zenhynnus); Credo: pre fatie V. d. H. Drievuldigheid; groen. ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.15 koorzang, 8.30 boeren, 8.10 gram., 9.12 postduiven, 9.15 verzoek- progr., 9.45 causerie, 10.00 jeugd. 10.25 Met en zonder omslag, 10.50 Instrumen taal trio, 11.20 voordracht, 11.35 amuse mentsmuziek. AVRO: 12.00 orkestcon cert. 12.30 Mikropolis, de Nederlandse Miniatuurstad, causerie, 12.40 orgel, 13.00 nieuws, 13.20 Promenade-orkest. 13.50 Even afrekenen, Heren, 14.00 gram., 14.05 boek, 14.30 Latijns Ameri kaanse muziek, 15.15 film, 15.30 Concert gebouworkest en solist, 16.30 sport. VARA: 17.00 koorzang, 17.20 De drie studenten, hoorspel, 17.40 gram18.00 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 Herv. kerkd. IKOR: 19.00 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 operaconcert, 21.20 rechter Van Lier vertelt, hoorspel, 21.50 amusem.muziek; 22.20 lichte muziek, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek, 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 nieuws, 9.45 gram., 10.00 Geref. kerkd., 11.30 muziek. KRO. 12.15 ka merorkest en solist, 12.40 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muziek, 13.45 Uit het Boek der 'Boeken, 14.00 Radio Philharm. Orkest en solist, 15.15 viool, cello en piano, 15 45 gram., 16.10 thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. Herv. kerkd. NCRV: 19.00 gram., 19.15 prot. pr., 19 30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 19.52 boek, 20.05 gevar. progr., 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 13.40 operamuziek, 16.00 operamu ziek, 18.35 kamermuziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 19.30 orkestconcert, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek, 13.25 gevar. muziek, 16.45 dansmuziek. 18.15 Phil- harmonisch Orkest, 20.00 opera- en operettemuziek, 22.45 amusem.muziek, 0.10 dansmuziek, 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 16.09 La Dame Blanche, opera. 17.50 Nationaal orkest en soliste, 20.00 lichte muziek, 22.50 kamerkoor. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 klass. muziek, 12.32 lichte muziek, 14.00 opera- en bel cantoconcert, 16.30 Intern, muziekfeest te Wenen, 17.50 lichte muziek, 19.30, ge varieerde muziek. 484 m.: 13.1.0 verzoekprogr., 14.30 lichte muziek, 16.30 dansmuziek, 22.10 dans muziek. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.40 orgel, 9.00 gram. VPRO: 10 00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.35 vrouw, 10.50 zieken, 11.40 viool en piano, 12.00 Intern, muziek concours te Kerkrade, 12.33 platteland, 12.38 lichte muziek. 13.00 nieuws, 13.15 middenstand, 13.20 Metropole-orkest en soliste, 13.50 gram., 14.00 Lichaam en gezondheid, causerie, 14.15 gram., 14.45 idem, 15.10 kleine annonces, hoorspel, 16.00 gram., 17.00 jeugd, 17.30 dansmuz., 18.00 nieuws, 18.15 militair comm., 18 25 gram-, 18.35 amusem.muziek, 19.00 par lementair overz., 19.15 gram., 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 lichte muziek, 21.00 cabaret, 21.30 orgel, 21.50 De belastingpolitiek van het huidige kabinet, causerie, 22.05 orkestconcert, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 gram- HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.18 muziek, 8.45 gram.» 9.15 zieken. 9.30 amusem.muziek. 10.00 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 alt-mezzo en piano, 11.30 gram., 11.45 lichte muziek, 12.33 orgel, 13.00 nieuws. 13.15 lichte mu ziek, 13.45 gram., 14.00 jeugd, 14.33 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.30 strijkkwartet, 16.00 prot. pr., 16.45 vo caal ensemble en solist, 17.00 kleuters, 17.15 orgel, 17.45 Heroriëntatie van de volksopvoeding in Nieuw-Guinea,, 18.00 zigeunerkwintet, 18.15 gram., 18.25 pif' no-duo, 18.45 boek, 19.00 nieuws, 19.1® Volk en Staat, causerie, 19.30 gram., 19-40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 Radio Philharm. Orkest, 20.50 Een meester vah de oude stempel, hoorspel, 22.00 gram-» 22.10 prot. pr., 22.20 dubbelkwartet. klein-orkest en solisten, 22.45 prot. pf" 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 3S" m.: 13.10 gevar. muziek, 14.00 Schot» orkest, 18.30 orkestconcert, 19.30 syhi* phonie-orkest en solist. ,n BBC, light progr. 1500 en 247 m.: Schots orkest, 15.45 dansmuziek, 22 lichte muziek, 22.20 dansmuziek, 23-' lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUN^ 309 m.: 12.00 lunchconcert, 13.25 muziek, 14.15 amusem.muziek, rhythmische muziek, 18.00 gevar. jjjj ziek. 20.05 operettemuziek, 21.30 ope muziek, 0.30 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. '^\a%0 249 m.: 12.30 Don Procopio, opera, kamermuziek. 17.30 dansmuziek. Nationaal orkest, 21.07 Nationaal or BRUSSEL. 324 m.: 12.40 .«'e*: 15.00 kamermuziek, 17.10 lichte n\ Qt~ 18.00 lichte muziek, 19.30 Philharm j5 kest en solist, 20.40 lichte muzi omroeporkest. 19-39 484 m.: 17.10 amusem.muziek, symphonie-orkest en solist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4