WOONSCHEPEN: tw 'Eric de Hoor man: DE PftUS DEP WRAKE ii Hf UNTER Soldateske krabbels DE WERELD VAN DEZE WEEK Good Catch Russen zullen toch praten in San Francisco eerlijk Mensen op reis VERRASSEND PLAN Geen noodzakelijk kwaad maar GOED Duurte een groot bezwaar Weer emigrantenvluchten naar Canada IFS1F «s li Tabakssmokkelaars gegrepen de nieuwe mixture van Douwe Egberts Nederlanders uit Rusland te Amersfoort ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 PAGINA f Benoemingen bij Land- en Luchtmacht Paard door bijen gedood Haring naar Duitsland vacantie j ,/t Verleden heeft nu afgedaan; l 'k Zal in de olie verdergaan" Gedetineerde door mede gevangene vermoord? Vragen aan minister van Justitie ,£1BAJAK" WORDT GERESTAUREERD a full flavoured Mixture VREDESCONFERENTIE JAPAN „Aristo" eist dwangsom van f 10.000 In vier en twintig uur Per bromfiets naar Parijs Wij hebben de heer E. Muller nog gevraagd hoe hij zich voorstelt, dat b.v. de huisvrouw, die ergens verloren in de polder aan een vaartje woont, haar inkopen moet doen. Het antwoord luidt, dat daar, waar de klanten zitten, ook de leverancier zal verschijnen: de za kenman vindt daar al parlevinkend wel een oplossing voor. Kort en goed: de voorsteller van dit plan ziet het wonen op het water niet als een noodzakelijk kwaad, waar jon ge paartjes, die geen gat meer zien om aan een gewoon huis te komen, dan in vredesnaam maar genoegen mee ne men, doch integendeel als een noodza kelijk goed, omdat het ons land cultuur grond zou besparen en de waterwegen weer rendabel maakt. Rijen woonschepen aan 't Jaagpad. Over woonschepen is al zoveel gepraat en geschreven, dat wij ons op dit mo ment niet geroepen voelen een reportage te wijden aan de geneugten en perikelen van het wonen op het, water Dezer dagen spraken we echter met de heer E. Muller uit Wassenaar, die bepaald een oorspronkelijke kijk heeft op de mogelijkheden, die het woonschip zou kunnen bieden ter oplossing van een der moeilijkste problemen, waar onze nationale economie mee worstelt; hij beziet namelijk het wonen op het water niet met die glimlach, welke deze nood-oplossing doorgaans krijgt, doch wil het juist propageren. De heer Muller is oud-directeur van de Shell in Indonesië en Nederland; hij vervult thans het voorzitterschap van de vereniging „Nederlands Fabrikaat" en van het Haagse departement van de „Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel", staat aan het hoofd van het „Nederlands Instituut voor Efficiency" en is lid van een groot aantal commissies. Het leek ons interessant aan zijn visie grotere bekendheid te geven, niet echter zonder er ook het commentaar van enkele deskundigen op het gebied van woningbouw en volkshuisvesting bij te plaatsen. (Van onze Haagse redacteur) Van jaar tot jaar neemt het aantal vaarten en kanalen, die niet of nauwe lijks meer gebruikt worden door de scheepvaart, toe- De Statistiek voor de Scheepvaart vermeldt verschillende tel- punten, waar in een jaar tijds niet meer dan een paar honderd schepen, soms zelfs maar enkele dozijnen, passeren. Het vervoer langs de weg groeit niet °P de laatste plaats ten nadele van het Watervervoer; daarenboven zijn er wa terwegen, welker oorspronkelijke func tie goeddeels vervallen is het Noord- Hollands Kanaal is hier een sprekend voorbeeld van- Een en ander leidt tot de Prognose, dat binnen afzienbare tijd vele honderden kilometers scheepvaart- Wegen nagenoeg onbenut zullen liggen. Dat is punt één- Punt twee luidt, dat Nederland het dichtstbevolkte land van Europa per hoofd der bevol king de kleinste oppervlakte cultuur grond ter beschikking heeft; het heeft voorts dc grootste inwonersstijging van geheel West-Europa en al die nieuwe inwoners willen liefst een eigen huis met eigen tuin. De groei van de steden betekent een fatale aanslag op onze waardevolle en zo schaarse cultuur- gronden. Legt men deze twee kwesties naast Kaar, dan ligt de vraag voor de hand: waarom zouden wij niet al die onge bruikte vaarten en kanalen, die nu nut teloos en renteloos liggen, uitbuiten voor bewoning, ze zo rendabel maken en tevens op die- manier cultuurgrond besparen? De oud-directeur van de Shell, die deze gedachte lanceert, meent dat er ook nog andere voordelen aan het wo nen op het water verbonden zijn. Het belangrijkste daarvan is, dat men de hoge kosten voor het bouwrijp maken Van de gronden zou uitsparen: Het wa ter ligt kant en klaar om er een schip in te leggen. Ook zijn vele kanalen geflankeerd door harde wegen, soms aan één, dikwijls zelfs aan twee kanten; aanleg van we gen, welke zeer vaak met huizenbouw gepaard gaat, kan dus meteen uitge spaard worden. Voorts zou het tempo Van de woningbouw aanzienlijk kun nen toenemen, want men heeft heel wat sneller een schip op een betonnen hak klaar dan een huis met al wat daarbij behoort, zoals fundering enz. Een slot-argument-pro zou nog kun nen zijn, dat een volk levend, werkend en wonend op het water, een unicum is, zodat wellicht het toeristenverkeer haar ons land zal toenemen als men bit plan ten uitvoer brengt- Bij dit allcjs is niet gedacht aan die Primitieve prutsbootjes, welke men thans tussen de royaler uitgevoerde Woonschepen ook wel ziet en waarop het wonen nauwelijks meer menswaar dig mag heten, doch aan degelijke schepen op een betonnen bak, die enkele kamers, waaronder een w'oonvertrek van b.v. vier bij vijf meter, tellen. Zulk een woonschip zal vermoedelijk op een twaalf- a vijftienduizend gulden komen. Bij K.B. zijn benoemd en aangesteld hii het dienstvak der intendance tot kolonel-intendant, commandant van het regiment intendancetroepen, de luite nent-kolonel-intendant P. van der Heide. Met ingang van 1 Augustus 1951, benoemd en aangesteld bij het wapen ber Militaire Luchtvaart, tot kolonel ?c luitenant-kolonel M. A. Smeenk, tot Kolonel-waarnemer F. J. Molenaar, tot kolonel-vlieger, de luitenant-kolonel- viieger L. M. Kamp tot kolonel-vlieger- waarnemer, de luitenant-kolonel-vlie- ®Sr-waarnemer B. J. Fiedeldij, allen an dat wapen. i Te Weverslo werd het paard van de gndbouwer W., dat in een weide op de r-Odipkesberg graasde, aangevallen door zwerm bijen De insecten nestelden *lch in de manen van het paard en J, .«ken het zodanig, dat het na enige vb overleed. t>e West-Duitse autoriteiten hebben bedrag van 100.000 dollar toegewe- 3 voor invoer van gezouten haring v" 10.000 dollar voor invoer van vee- ederplantenzaad uit Nederland. voi^i be stijgende belangstelling lerrip ^'Sratie naar Canada en de toe- emial vraag naar luchtvervoer door in n zal de K.LM- deze maand vlucht negen a tien emigranten- ti0„ "cen naar Canada uitvoeren. Tot van Hp6 Werben gemiddeld vier a vijf Verwaph. vluchten per maand gemaakt. laanri o "?ag worden, dat ook in de na ScDtpmh.r rip ri M (Van onze Haagse redacteur) Wij hebben het pan om het wonen op het water te stimuleren net ter be oordeling voorgelegd aan kennissen op een woonschip, die een vrjj hardnekkige strijd hebben te voeren tegen de mug gen. Met enkele inconveniënten staat of valt de aanvaardbaarheid van dit project dat vooral let op de economi sche aspecten van deze zaak, niet. Trouwens er wordt door mensen, die op zo'n schuit zitten, zeer verschillend geoordeeld over de voor- en nadelen van deze huisvesting De een is erg ge desillusioneerd, omdat hij op het wa ter koelte verwachtte te vinden, en dat schijnt op een stilliggende boot bij warm weer niet mee te vallen; de ander is juist erg enthousiast.' omdat hij niets bemerkt van vochtinvloeden op zijn piano Wel echter heeft het zin dit gedurfde plan te toetsen op zijn economische mérites en practische verwerkelijkings mogelijkheden in het algemeen. Wij hebben met het oog hierop de mening terzake gevraagd van enkele deskundi gen op het gebied van woningbouw en volkshuisvesting. Zij vonden allen het idee origineel, maarzeer aanvecht baar. De heer Muller duchtte, dat men wel vooral met bezwaren van aesthetische aard zou komen aandragen bezwaren, die hij afwijst, omdat het economische z. i. praevaleert en bovendien een rij bontgeschakeerde huisboten, in frisse kleuren geschilcierd, juist naar zijn smaak een „note gaie" aan het landschap geeft men zie het entree van de stad Utrecht bij de Oude Rijn. die zonder woonschepen maar een dood vaarwater zou wezen. Onze zegslieden hebben dan ook in derdaad t.a.v. „lintbescheping" wel eens bedenkelijk gekeken, maar de aan vechtbaarheid van dit plan gronden zij toch in wezen op andere overwegin gen. De belangrijkste daarvan is, dat een woonschip veel korter mee gaat dan een huis; er moet dus ook veel snel- ner op worden afgeschreven. Op twintig jaar schat men de levensduur van een woonschuit, de economische levensduur van een huis i& echter 50 jaar en de technische levensduur 75 jaar. Bovendien zou het onderhoud van een schip veel intensiever en dus kostbaarder zijn dan dat van een huis aan de wal Daar komt nog bij, zo zegt men, dat reeds bij de aanschaffingskosten zich bij huis en woonschip een verschil voor doet ten nadele van het laatste. Een groot deel van onze huizenbouw wordt - fOp* 43. Het is de aanvoerders van het koninklijk leger echter onbekend dat Hovin voorbereid is op hun komst. De pijl, welke Yark de Stijfhoofdige de oude eenogige trawant van de Wreker nazond deed zijn werk niet grondig genoeg. Hoewel gewond weet de oude vos, sluipend door de struiken, de burcht van heer Olaf te bereiken, waar Hovin z'n hoofdkwartier heeft opgeslagenen laat zich hijgend voor zijn meester leiden. Awain, die onopgemerkt in het hol van de leeuw is teruggekeerd, en door de niets vermoedende Hovin met ruwe vriendschap wordt bejegend, heeft het gevoel of zich een ijskoude hand om zijn hart sluit als hij de oude krijger, die thans zijn geheim kent, plotseling voor zich zietDe man werpt hem een blik vol haat toe. Doch Hovin. breeduit tronend in de grote burchtzaal, gunt hem geen tijd. „Wat brengt je hier, oude! Spreek! Waarom Hovin te storen!" De tanden opeengeklemd en zo nu en dan Awain een blik vol haat toewerpend vertelt de eenogige hoe hij, op zijn tocht door het woud, het leger dat Eric komt wreken heeft zien naderen. „En dan heb ik ong een andere mededeling..." gromt hij, naar Awain wijzend. Maar de reusachtige Hovin snijdt met een grauw zijn woorden af. „Later! Is dit de tijd om nog verder naar je beuzelpraatjes te luisteren? Zwijg!" Hij stoot een ruwe lach uit, alsof zich plotseling een aantrekkelijk plan aan hem voordoet, en zich tot heer Olaf wendend snauwt hij: „Luister eens, burchtheer Is er een vluchtgang uit dit klamme hol van u? Bestaat er een geheime uitgang tuaar- door men heimelijk deze burcht kan verlaten?" Heer Olaf tynikt zwijgend. Een brede grijns trekt over Hovin's gelaat. Prachtig! Dan zullen wïj die koninklijke honden die Hovin willen vangen eens een val zetten waar ze niet meer uitkomen." Hij wenkt z'n onderaanvoerders en begint op bijtende toon z'n bevelen te geven. In de algemene opwinding let niemand, zelfs niet de eenogige, op Afwain, die onopgemerkt naar de deur schuift. Zweet parelt op het voorhoofd van de jonge edelman als hij de gang bereikt en zich onopvalle?-rt voorthaast naar de richting van de stallen. Als door een wonder wordt hem een kort respijt gegunt. Maar thans tellen seconden. Het lijdt geen twijfel of de eenogig* zal Hovin over zijn trouw aan de zaak des konings inlichten zodra hij er de kans voor ziet, en dan Awain denkt aan Hovin's razende driftbuien, en een huivering vaart door hem heen terwijl hij haastig z'n paard zadelt. Maar juist als hij het dier bij het bit wil grijpen verstart hij. Achter hem klinken langzame voetstappen Bij een poging om 's nachts vijfhon derd pakjes shagtabak, vijfhonderd pak jes sigarettenpapier en een hoeveelheid thee bij Gennep over de grens te smok kelen, werden Th. K. uit Gennep en M. v. d. W. uit Nijmegen door grenscom- miezen in samenwerking mèt de Rijks politie gegrepen. De beide smokkelaars zijn naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. „Eureka", een moderne watervilla. immers gevormd door de arbeiderswo ningen; die komen op acht a negendui zend gulden plus rond f 1200 voor het bouwrijp maken van de grond zeg uiteindelijk tien duizend gulden en dit is toch minder dan men voor een goed woonschip meent nodig te hebben. Op dit financiële argument-contra volgt een practlsch bezwaar inzake de ligging van onze niet- of weinig ge bruikte waterwegen, Deze bevinden zich namelijk vooral in het Noord- Oosten des lands maar het probleem van de aantasting van de cultuurgrond door de opdringende stedenbouw doet zich juist met name voor in de zo genaamde Randstad-Holland; Den Haag. dat de tuindersgronden van het West- land bedreigt, is daarvan het klassieke voorbeeld. In Zuid-Holland nu vindt men niet zoveel waterwegen, die onge straft in beslag zouden kunnen worden genomen; er zijn zeker wel van die vaarten, b.v. in de Alblasgerwaard, maar dan stopt men de mensen toch wel weg in een erg geïsoleerd gebied. Wanneer er verder gesproken wordt van wegen langs de kanalen, dan op pert men hiertegen het bezwaar, dat het gros daarvan te smal zou zijn om het busvervoer, dat deze spreiding van de werkende bevolking mee zou bren gen te verwerken. Een volgende bedenking raakt de gemeenschappelijke voorzieningen ten gerieve van de woonschipbevolking. Hoe moet het gaan met scholen, kerken, ziekenhuizen enz. voor deze, over zo langgerekte afstanden levende mensen? Tenslotte hetis maar een détail vraagt men zich af hoe het zou moe ten worden aangelegd met de riolerin gen; er zal toch iets gedaan moeten worden om vervuiling van onze bin nenwateren te voorkomen. Dit zijn de voornaamste bezwaren. Het plan van de voorzitter der vereni ging „Nederlands Fabrikaat" is verras send, mar grote kans van slagen heeft het. dunkt ons, niet. Advertentie HUNTER (0.75 p. pakje HUNTER DE LUXE (1- p. doosje Plain en Cork-tipped (Mossadeq) j Zaj September de K.L.M- in staat knhoev» een groot aantal vluchten ten lVi^i Van rif* f.anaHa.omi rrvontnn lak. en. van de Canada-emigranten te Bovenstaande woorden hebben een vrij diepe zin; zij weiden, naar wij aannemen, niet alleen ge sproken door Iran's economische Na poleon, maar ook (vóór hem) door Rockefeller en, blijkens hetgeen volgt, door de nobelen, die in het goede gar nizoen Breda tot legeraanvoerder worden opgeleid. Dit gebeurt in cur sussen van enkele maanden, die elkaar slinksgewijs overlappen, zodat de „ouwen" nog enige tijd de aanwezig heid van de „nieuwen" moeten verdu ren. Hun blijdschap over hun vertrek uit zich in de' ontzagwekkende schrans- partü, die de „ouwen" de avond voor hun vertrek aanleggen, en die ten slotte vèr buiten de kazernemuren doorgespoeld wordt roet de gorge lende spiritualiën, waarvan reeds Joost (van den Vondel) het glas zo levensgraag geheven verzuchtte: O alcohool, o conincksnat, Nogh eer hul 'k me in een vijghenblat Oft word' een beerenvel-barbaer Dan dat ick ooit den jajem spaer Of 't bier int oude vat". Over de wijze, waarop de „nieuwen" deze merkwaardige zonen van Bac chus en Mars dienen te onthalen, be staan in de traditie vastgelegde be palingen, die met ijzeren discipline de Nederlander vreemd in acht genomen worden. De opleiding, waarin wij meedrij ven, heeft zich niet aan deze adat onttrokken. Wij begonnen de feeste lijkheden met wars van elk desbe treffend voorschrift de officiers totem, die in de stijl van een ronde tafelconferentie behoort te worden overgedragen, uit zijn schuilplaats te roven en in eigen vertrekken met een dun draadje aan het plafond te bin den. De „ouden" („ouwe jongens", noemen zij zich) deden aanvankelijk nog zwakke pogingen, het vreemd ge vormd eind hout te heroveren; maar toen zij zagen, hoe licht het subtiel be vestigde voorwerp hun hersens kon verpletteren, hulden zij zich in buiten model en trokken feestvierenderwijze de stad in niet echter alvorens hun schamele privé-bezittingen buiten ons weten in een gymnastiekzaal te hebben verborgen. Nauwelijks echter hadden zij hun afgetrapte hielen gelicht, of de „nieu wen" haalden hun deur uit de hengsels, schroefden hun bedden uit en door elkaar, keerden alle beschikbare vuilnisemmers ondersteboven, draai den de lampen in de „ouwen"-vertrek- ken er uit en, lieten bij wijze van toegift de rest onder water lopen. Daarna legde men ijlings barricades aan in de eigen vleugel van het gebouw, en rolde buiten de brandslangen uit om elke vorm van verontwaardigde agressie onmiddellijk de kop in te drukken. Een schildwacht werd er bij gezet als beveiliging. Toen trok men zich in de versterkte veste terug- Vér in de nacht keerden de „ouwen" terug, en werden prompt ontnuchterd door de wildernis van water, vuil en ijzer, die zij te aanschouwen kregen. Nadat zij zich in een moordlustig tempo in gevechts tenue hadden gestoken, overrompel den zij de slapende spuitgast en richt ten het voornaamste wapen van de „nieuwen" met pijnlijke nauwgezet heid op de openstaande ramen, die onder de druk der omstandigheden met bekwame spoed werden gesloten. Vervolgens forceerden zij onder on welluidend gebrul de eerste deur, die ons beschermde; de tweede bleek hun echter te machtig en zij trokken af om te beraadslagen- Inmiddels had echter een detache ment van deze vrolijke „ouwe jongens" een aantal slapende lieden aangetrof fen in de onmiddellijke nabijheid van hun verborgen eigendommen in het gymnastieklokaal. In werkelijkheid waren dit vrij onschuldige piloten, die zich aanvankelijk hoewel hun appar tementen tussen die der rivalen lagen neutraal hadden verklaard. Nadat deze verklaring op historische gron den was afgewezen en hun primitieve versperringen geslecht waren, trokken zij onder protest af en vestigden zich tijdelijk elders helaas juist op de plaats waar zij argwaan wekten. De „ouwen" vonden hun aanwezig heid een verdacht teken, dat hun schuilplaats ontdekt was; en zij de monstreerden hierover hun ontstem ming door enige zevenklappers temid den der slapenden te gooien. De over levenden zochten in paniek een heen komen, maar werden door de (vijan delijke) spuitgasten in de donkere nacht uiteengedreven- Intussen had de „ouwe" hoofdmacht een grootscheepse aanval op de „nieuwe" stellingen ingezet. Toen de verdere deuren nauwelijks voor ont wrichting vatbaar bleken, spoten de belegeraars onkundig van het feit, dat alles daarbinnen was afgedekt met op de „ouwen" veroverde dekens enige ruiten in en smeten een af schrikwekkende hoeveelheid traan- gasbommen naar binnen; de uitwer king hiervan was ontzettend. De „nieuwen" staken hun hoofden in emmers water, -trachtten de verblin dende stank weg te waaien met stof fende dekens, braken tenslotte in tra nen uit en vroegen zich vertwijfeld af, of zij dit zouden overleven. Uit eindelijk bleek de menselijke weer stand niet meer opgewassen tegen de golvende gaswolken; wij trokken ons verblind terug in ons laatste vertrek, waarvan de deur door 's vijands druk al op instorten stond. Helaas had een weinig accurate geest verzuimd hier een klein tuimelraampje te sluiten; en weer herhaalde zich hetzelfde treurige proces, nog aangevuld door de talrijke gillende keukenmeiden en ratelslangen, die de „ouwe jongens" naar binnen meenden te moeten kwakken. Ten einde raad besloot men tot een uitval. De geforceerde deur werd ge opend, de horde stortte naar bui ten. Een man tegen man gevecht brandde los, beneden in het water, boven, langs de trappen, temidden van gas en bommen. Wie in brand raakte, werd door het water gedweild; wie nat was, werd drooggerookt. Tenslotte slaagden de „nieuwen" er in, da „ouwe" formaties door welgerichte bom-smijterijen uiteen te jagen; tot dat de vijand een eerloze zond, die bondgenootschap voorwendde en er tenslotte met alle munitie tussen uit ging. Toen de strijd tenslotte gestaakt werd, bleek ergens nog een uitgerookt lichaam te liggen van iemand, die van hogerhand was komen zeggen, dat zo'n vernielpartij eigenlijk ongepast was. Zijn naam zal blijven voortleven. Heel langzaam is de vleugel weer bewoonbaar geworden. Af en toe drijft nog een golfje traangas door de (kapotte) ruiten naar buiten, maar de grote ramp is overleefd. En de „nieuwen", na het vertrek van de anderen zélf „ouwen" gewor den, beramen reeds met een wraak zuchtig gemoed de plannen die zij hun opvolgers op de nek zullen schuiven. Opdat de wereld blijve draaien. FRANS GROSFELD TT" rijgen we nog een bakkie kof- J\ fie, Martin?" vraagt de on- zichtbare stuurman aan de ma troos-roerganger De kleine kustvaar der ploegt een melkwit zog door de Noordzee. Aan bakboord pinkelen de lichten van Yarmouth. Een boei met rood licht danst op de deining. Tus sen twee wolken twinkelen een paar sterren. In het stuurhuis is het don ker, behalve het kleine kompas lampje. „Eb jij een lucifertje?" zingt dan de machinist in goed Schevenings met veronachtzaming van alle „h"s. Hij zit boven op de kaartentafel en broeit waarschijnlijk op een nieuw sterk verhaal. De meester, zoals elke machinist genoemd wordt, vaart al drie en dertig jaar. Hij voer op vis sersschepen, sleepboten, op de grote, de kleine en de binnenvaart. Hij zit boordevol verhalen en geintjes en doet niets liever dan lachen. Even knipt een lamp aan en kijkt de stuurman op de zeekaart. De roerganger krijgt een nieuwe koers: „Noordwestten westen halfwest." De matroos herhaalt. „Kennen jullie dat verhaal uit mijn diensttijd in Amsterdam'?" vraagt de meester dan tussen koffieslokken door. „We adden daar een snuiter, die niet elemaal snik was in de kompenie. Je kon die knaap alles wijs maken. Zo adden wij em al een ele tijd verteld, dat de promotie tot korporaal altijd 's nachts tijdens het slapen kwam. Up een goeie nacht ebben wij een paar van die bananenschillen op zijn uni formjas genaaid. Laat die kerel nou serieus geloven dat hij echt bevorderd was. Vol trots verscheen 'j op et appèl en ging daarna bij de andere korporaals aan tafel zitten. Man, daar is een deining over geweest. Dat was je reinste insubordinatie, vonden on ze officieren." „Hebben jullie nog straf gehad?" wilde- de stuurman weten. „Eerst wist niemand, wie de dader was. Maar toen wilden ze een on schuldige soldaat er voor op laten draaien. Toen ebben wij maar kleur bekend." De meester hikt nog lachend na bij de herinnering. Dan volgen nieuwe verhalen, de hele platvoet-wacht, van acht tot. twaalf uur. Om middernacht gaat hij naar zijn kooi. Vier uur sla pen. Vier uur op. vier uur af. Aan boord verlangt hij weer naar de wal. Eenmaal thuis, wil hij weer varen. De meester is, het echte type van een varende HoÜander. Lachen en varen varende Hollander. Lachten en va ren Het Tweede Kamerlid jonkvrouwe mr. Wttewaall van Stoetwegen (C-H.) heeft aan de minister van Justitie ge vraagd of het juist is, dat een gedeti neerde in de psychatrische observatie kliniek van het gevangeniswezen te Utrecht door een medegedetineerde om het leven is gebracht- Zo ja, is de mi nister dan niet van mening, dat het onbegrijpelijk is, dat zo iets gebeuren kan zonder dat de bewaking tijdig in grijpt? Is de minister bereid te bevorderen, dat voortaan de gedetineerden in de huizen van bewaring óf alleen óf met z'n drieën in de cel verblijven, in ieder geval in een psychiatrische observatie kliniek? De „Sibajak", het voormalige mail schip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, dat in de oorlogsjaren als troe pentransportschip en daarna als eva cuatie-, repatrianten- en emigranten schip dienst deed, wordt op het ogen blik op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij verbouwd en gerestaureerd. Deze verbouwing, waar mede zeer belangrijke bedragen ge moeid zijn en die ten 'doel heeft dit drie en twintig' jaar oude schip, na de zwa re oorlogsdiensten en het intensief ge bruik in de jaren daarna, opnieuw tot een goed zeeschip met een behoorlijke passagiersaccommodatie te maken, zai in étappes geschieden. Als alles voltooid is, zal de „Sibajak" 600 passagiers in uitsluitend buitenhut ten voor twee, vier of zes personen kunnen vervoeren; bovendien 58 passa giers in een drietal kleinere slaapzaal- tjes en 298 passagiers verdeeld over drie grote slaapzalen. Het Is tegenwoordig zo merkwaardig gesteld in de internationale politiek. De Russen weten, dat er bij de kleine landen, die vertraagd te hebben, de Riin als eerste natuurlijke dat de wereld zich hogeliik verbaast en zich tevens verontrust, wanneer de Russen be sluiten wél een Ameri kaanse uitnodiging te aan vaarden voor een vredes conferentie. Dat is nu het geval voor San Francisco, waar een vrede met Ja pan zal moeten worden hereikt. Mensen, die de Russische politiek menen te doorgronden, vinden de rang van zaken begrij pelijk. aangezien de Rus sen tot dusverre steeds- aan het kortste eind trok ken, wanneer zij wegble ven. zoals tijdens de be handeling van het Kore aanse geschil in de Veilig heidsraad. Is het Kremlin er op uit het welslagen van een internationale conferentie te saboteren, dan zet het nu maar lie ver een vertegenwoordi ger achter de vergader tafel. Foster Dulles is de geestelijke vader van het ontwerp -vred cs verdrag met Japan. Hij werd m Wvsiinsky's New Yorkse scheldkanonnades iot aartsvijand van de we reldvrede verklaard, een bewijs, dat Dulles ziin mannetie staan kan en dat ziin geest, welke de te Frisco confererenden bezielen moet, een uiterst krachtige zal zijn. Van daar. dat het Kremlin een van ziin onvermoeibaarste politfeke „knokploegen" aan de harde Gromiko heeft meegegeven. Men weet, dat Amerika een „soft peace" met Ja pan wil. Foster Dulles, die Wilson's teleurstellingen van Versailles van nabij heeft meegemaakt, wil een herhaling van „harde vredes" voorkomen, zeker met een explosieve nat'e van 80 millioen Japanners, die zonder expansie moei lijk zullen kunnen leven. Japan tot vijand hebben defensieve barrière zal gehad, nog een wraak zuchtige stemming heerst. Zij zullen die ongetwijfeld tegen de Amerikanen willen gebruiken. Wan neer Eisenhower dit kar wei zal hebben laten uit voeren hoopt hij inmid- traebten te bundelen en dels reeds een eindweegs stellig hebben zij met vol- gevorderd te zijn met het doening vernomen, dat India al te kennen gege ven heeft niet naar San Francisco te zullen gaan. Indien de Amerikanen hun „zachte vrede" toch kunnen doordrijven zal dat dan ook een politiek succes van de eerste rang voor Washington bete kenen? Eisenhower is bezig in de Beierse bergen krach ten verzamelen om in de nazomer prac+isch te gaan werken aan de verde diging van West-Europa. Vooruitlopende op zijn plannen realiseren van het plan- Pleven. dat beschouwd moet worden als een mi nimum-voorwaarde om tot de oprichting ven een West-Europees leger te geraken. Het zijn in deze wereld thans allerwegen de Ame rikanen, die de lakens uitdelen. Fostc Dulles tracht de moeilijke Aziatische politiek in handen te houden. Eisen hower is bezig een ,j minimaal Europees legertje bijeen te brengen en Ridg- way hoopt de eerste de generaal vruchten te plukken van leeft in Frankrijk in een glazen hoofdkwartier waarin maar heel weinig verborgen schijnt te kun nen worden gehouden verwacht men reeds, dat hii de zaken zeer krachtig zal gaan aanpakken. Op het eerste gewapende U.N.O.-verzet tegen agres sie. Tenslotte is er nog Harriman. die als arbiter inspannende weken ach ter de rug heeft te Tehe ran. waar hij het begrip Rede moet trachten te la- korte termijn zullen alle veren tussen de Scylla Amerikaanse bases West-Duitsland teruggenomen Frans grondgebied weer opgericht. In de vooruit geschoven posities in Duitsland zullen dan al leen nog veldhospitalen van Perzische explosivi- worden teit en de Charybdis van en op Britse belangen en pres tige. Mocht Harrimati's onvermoeibaar streven nog met een succesje bekroond worden, dan zal hij nog niet kunnen uit en frontkwartieren blij-' rusten, want Egypte wil ven. zodat men dan vijf hem dan gaarne in de divisies, welke Amerika schaduw van zijn trotse daar aan het eind van bet ovramides onthalen in de jaar zal hebben, zal moe- hoop. dat hij wil mep ten beschouwen als een werken om de Engelse soldaten uit de Suez-zone te verdrijven. Welaan. zeer mobiel leger, dat heel snel ziin Duitse stel lingen zal kunnen veria- mister Harriman heeft ten om zich terug te trek- ook al vernomen, dat hij ken achter de Riin. Want het is langzamerhand wel duidelijk geworden, dat Amerika zijn spaarzame in West-Europa gecon- wellicht de opvolger van Dean Acheson wordt en hii zal derhalve zijn dok ter wel eens gevraagd hebben, of hij dit alles zal centreerde krachten, niet kunnen verwerken. zal inspannen om de Ëlbe- linie te houden in geval Overal Amerikanen, waar moeilijkheden zijn. van een aanval, doch dat Voor de oorlog waren bet het, na op Duits gebied Fransen of Duitsers, ja. de aanval zoveel mogelijk zelfs wel eens een Rus. Advertentie Rusland heeft duidelijk te kennen ge geven dat het van plan is nieuwe voor stellen in te dienen voor een Japans vredesverdrag, wanneer de volgende maand de conferentie in San Francis co begint. Dit gaat recht in tegen het standpunt van de Amerikaanse rege ring, uitgedrukt in een nota, die Don derdag te Moskou is overhandigd. Alle bladen en alle radiostations in de Sov jet Unie hebben gisteren een officiële bekendmaking gepubliceerd, dat niet alleen een uit 32 man bestaande delega tie naar San Francisco zou gaan, maar dat zij tevens voorstellen zou indienen. In de Amerikaanse nota aan Rusland werd gezegd, dat de conferentie van Vrijdagmiddag om vijf uur zijn 54 ex- gevangenen afkomstig uit een kamp uit Kiew in het Boskamp te Amersfoort ge arriveerd. Naar uit inlichtingen van de teruggekeerden kon worden opgemaakt, is dit waarschijnlijk het laatste grote contingent Nederlanders, dat uit Rus land is teruggekeerd. Bij de groep be vinden zich enkele mannen, wier ge zondheidstoestand te wensen overlaat; vier ernstige zieken zijn achtergebleven in een hospitaal te Friedland. Een aan tal anderen is uit vrije wil in Duitsland gebleven. Van de 54 teruggekeerden zullen dertig mannen, direct nadat de nodige formaliteiten zijn vervuld en na dat zij aan een geneeskundig onderzoek zijn onderworpen, op vrije voeten wor den gesteld. De vier cn twintig anderen worden nog vastgehouden voor een speciaal onderzoek. Zoals bekend, zal 20 Augustus voor de president van de Haagse rechtbank een kort geding dienen dat door vier bestuursleden van de vereniging cercle privé „Aristo" te 's-Gravenhage tegen de Staat der Nederlanden aanhangig is ge maakt. In de dagvaarding, die thans is uitgebracht, stellen eisers o m. dat het optreden van justitie en politie ten aan zien van genoemde club onrechtmatig is geweest en dat de Staat der Nederlan den zich zal onthouden van elk ingrijpen in het bestaan der vereniging. Voorts dat al hetgeen in beslag is genomen aan eisers zal worden teruggegeven en alles in de oude toestand hersteld zal worden tot de rechter in deze een beslissing zal hebben genomen. „Aristo" eist een dwangsom van f 10 000 voor iedere dag, dat gedaagde in gebreke blijft, te voldoen aan of in strijd handelt met een door de rechter te nemen beslissing. San Francisco geen conferentie is om onderhandelingen over de vredesvoor waarden te heropenen. Deze conferentie, aldus de nota, is bedoeld ter voltooiing en ondertekening van het verdrag. Men hecht ook veel waarde aan het feit. dat alle Russische bladen een volle pagina gewijd hebben aan de verklaring van de Chinese communistische minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai. dat de conferentie van San Fran cisco illegaal zal zijn zonder de aanwe zigheid van afgevaardigden van de re gering van Peking. De Russen hebben van het begin af het standpunt ingeno men, dat de Chinezen een van de be langrijkste partijen op de conferentie zouden zijn. Ondertussen heèft ook Polen laten weten, dat het zai deelnemen aan de conferentie te San Francisco, aldus ver neemt U. F. van zegslieden van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Polen is na Rusland het tweede communistische land dat de Amerikaanse uitnodiging heeft aan vaard. Vier bromfietsrijders uit Zeist, die Donderdagmorgen elf uur uit hun woonplaats vertrokken zijn om een non- stoprit ZeistParijs te rijden, zijn Vrij dagmorgen elf uur in Parijs aangeko men. Op een aggregaat met een maxi mum snelheid van 22 km per uur heb ben ze het gepresteerd binnen vier en twintig uur een afstand van vijfhonderd km af te leggen. De équipe bestond uit de heren Kruis, Hamers, Schimmel en Koster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5