VECHTPARTIJ onder AMBONEZEN in kamp Lunettente Vught Drie zwaargewonden naar ziekenhuis Zeiljacht lek geslagen en gezonken Chauffeur gedood, twee meisjes ernstig gewond m VICARIS AMMERLAAN ten grave gedragen Orkaan over eiland Jamaica Verlofgangers veroorzaken onrust Boerenzoon gearresteerd Geert meer op be las ti ngform ulier Drama op IJsselmeer Drie doden, twee opvarenden redden zich zwemmend Autobus van Philips in botsing met trailer Jongen klimt in hoogspanningsmast Het weer Indrukwekkende plechtigheid in dekenale kerk Mgr. Van Deursen: Zorgen sloopten zijn gezondheid Honderd doden; duizenden daklozen Atoomkogels voor vliegtuigen Toi hoofd en hart nt J MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25153 Twist lussen Kei-ezen en Ambonezen Aanstichter van alle branden in de Ooypolder Minister deelt mede: Koningin met prinsesjes naar Het Loo Felle tegenstellingen Moeder van negen kinderen gedood 'J motorongeluk te Almelo Ongeval met HT.M.-bus Chauffeur had niet voldoende uitzicht Passagiers bevonden zich vlak naast hem Aan gevolgen van botsing overleden Bemanning Duits jacht gered Waaghalzerij eindigt met verbrande voet Congres over Boodschap van Fatima te Lissabon Eureka-club weer open Na vechtpartij spoor loos verdwenen De lijkrede HEREN SHORTS SHIRTS „Pro Ecclesia et Pontifice" voor mevr. De Bruijn BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rui». Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Zondag: omstreeks het middaguur zijn in het woonoord „Lunetten" te Vught, waar een groot aantal Ambonese gezinnen, in totaal drieduizend personen zijn ondergebracht, ongeregeldheden uitgebroken. Een aantal onruststokers, die van uit andere Ambonese woonoorden op z.g- verlofpassen naar Vught waren ge komen, heeft kans gezien beroering te wekken onder de Ambonezen aldaar. De goedwillende Ambonezen in de „Lunetten" bleken daarvan toch niet gediend en besloten eigenhandig een einde aan de onrust te maken. Het gevolg was een hevige vechtpartij, die ongeveer een half uur duurde. De gevolgen hiervan waren naar de burgemeester van Vught, jhr. mr. F. van Rijckevorsel, ons mede deelde, dat er enkele zwaargewonden vielen. Drie moesten zelfs per ijlings ont boden ambulance-auto naar het ziekenhuis in Den Bosch worden overgebracht. Voor hun leven wordt gevreesd; zij zijn voorzien van de laatste H H. Sacramenten. Intussen was de gemeente-politie uit Vught gearriveerd; deze kreeg aanstonds versterking van mare chaussee en Rijkspolitie. Onmiddel lijk werden de voornaamste rad draaiers gegrepen en zwaar geboeid naar het politiebureau in Vught overgebracht; een aantal wist tevo ren echter te ontsnappen. De hoofd man van de onruststokers bleek zich met een pistool in een barak te heb ben verschanst. Na overreding en sommatie gaf hij zich over en is hij in arrest gesteld. Ook deze man bleek op een z.g. verlofpas naar Vught te zijn gekomen. De Vughtse politie was door de kamp leiding niet ingelicht over de aanwezig heid van de onbetrouwbare elementen, die het woonoord waren binnengekomen. Bij een onderzoek van de barakken wer- Naar wij van kapitein Cammaert, dis tricts-commandant van de Rijkspolitie te Nijmegen, vernemen, is een jongeman aangehouden, de 17-jarige P. V., een zoon van een der rijkste boeren in de Ooypolder, tegen wie ernstige verden kingen gerezen zijn, dat hij deel gehad zou hebben aan de brandstichtingen in de Ooypolder. In de acht van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag is in de „Ooy" niets gebeurd, maar de verken- nings- en bcwakingsmaatregelen bleven met alle strengheid toegepast. P. V. werkt als bakkersgezel in Bem- mel. In de week, dat op vele plaatsen in de Ooypolder branden ontstonden, was V. met vacantie in Leuth. De jongeman heeft tot nu toe geen bekentenis afge legd. .H,et, Tweede Kamerlid Suurhoff (Arb.) heeft zoal., bekend de mi nister van Financiën vragen gesteld over het uitreiken van met een letter „J" gemerkte formulieren voor de ver- rekening van belastingaanslagen aan Joodse Nederlanders. Minister Lieltinck deelt nu mede, dat zulks zich heeft voorgedaan aan het ontvangkantoor van de Directe Belastingen te Amsterdam. Toen na de bevrijding van ons land met betrekking tot sommige der in het journaal geboekte posten verzending van een bepaald formulier nodig was, nam men onnadenkend de „J" op het formulier over. Als enig, zij het zwak, lichtpunt in deze betreurenswaardige gang van zaken kan slechts gelden, dat het getal der aldus uitgegane formu lieren niet groot is. Van begin 1947 af tot Juli 1951 zijn in totaal 87 stuks ver zonden. De aanduiding „J" zal voortaan niet meer worden gebezigd, aldus minister Lieftinck. (Van onze corespondent) Koningin Juliana wordt vandaag op Het Loo verwacht, waar zij evenals vorige jaren het laatste deel der schoolvacantie met de prinsessen zal doorbrengen. en dolken, een handgranaat alsmede een boksbeugel gevonden. Deze attributen zijn in beslag genomen. De burgemees ter van Vught deelde mede, dat de on ruststokers, alsmede die Ambonezen, door wie nieuwe vechtpartijen zouden kunnen ontstaan, naar andere plaatsen zullen worden overgebracht. In het woonoord „Lunetten" was het Zondag avond weer geheel rustig. Aan de vechtpartij, zo vertelde burge meester Van Rijckevorsel nog, hebben ongeveer vierhonderd personen deelge nomen. Er zijn rake klappen uitgedeeld; er werd met messen en dolken gestoken en met klewangs geslagen. Toen de po litie kwam, waren de vechtpartijen al voorbij, maar toch moesten er uit enkele kamers in de verschillende barakken nog Ambonezen met de sterke arm ver wijderd worden. In totaal zijn tien per sonen in verzekerde bewaring gesteld, van wie enkelen voor eigen veiligheid. De laatste dagen waren reeds enkele wrijvingen voorgekomen, veroorzaakt door enkele onruststokers uit andere kampen, die in het Vughtse kamp een honderdvijftigtal aanhangers kregen. De meerderheid reeft zich echter verzet; de slachtoffers vielen dan ook onder de raddraaiers. „Het was echter 'n fout van de kampleiding, dat men mij niet heeft ingelicht en dat men heeft geprobeerd zelf de moeilijkheden op te lossen, an ders had ik maatregelen kunnen treffen en was mogelijk een botsing voorko men," aldus de burgemeester. De kampraad, 3ie in tegenstelling tot de kampleiding geheel uit Ambonezen bestaat, staat geheel achter de overheid, zo besloot mr. Van Rijckevorsel. Zondagavond had het A.N.P. nog een onderhoud met de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, in zijn kwaliteit Zondagmorgen omstreeks zeven uur is het zeewaardige zeiljacht, toebehoren de aan dr. P. Brons uit Steenwjjk, nabij de vuurtoren „De Ven" bij Enkhuizen door nog onbekende oorzaak gezonken. Van de vijf opvarenden wisten twee, de 4ti-jarigc arts W. A. B. Bok uit Meppel en de 25-jarige medische student A. A. Sollewijn-Gelpke uit Utrecht, zich zwemmend te redden. De drie andere opvarenden, de 54-ja- rige dr. P. Brons uit Stecnwijk, de 35- jarige ir. H. L. Prinsen Geerligs uit Giethoorn en de 23-jarige medische student A. van Arkel uit Leiden zijn verdronken. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zjjn nog niet gebor gen. Het jacht was Zaterdagmiddag uit Zwartsluis vertrokken voor een tocht over het IJsselmeer. De vijf opvarenden waren allen ervaren z-eilers en zeilden in de nacht door. Zondagmorgen, één kilo meter uit de kust bij Enkhuizen, begon plotseling water in de boot te stromen. De vijf mannen overlegden wat te doen cn besloten in de mast te klimmen. Toen zij daar enige tijd zaten, naderde op een afstand van circa vijf kilometer een ander jacht. De hoop keerde weer in de verkleumde drenkelingen, maar veranderde al spoedig in wanhoop om- Toen een Philipsbus met meisjes uit ♦Jeert in het dorp Maarheeze een auto ♦♦"de inhalen, naderde uit tegenoverge stelde richting een trailer met opleg- se''. De chauffeur van de bus trachtte "O? zijn voertuig veilig te stellen op de hem links gelegen parkeerplaats, la i slaa£de daarin niet. De zwaar be- «ipfn trailer reed recht op de bus in t, 1 het gevolg, dat de chauffeur van j* trailer, de 43-jarige P. S. uit Leiden, P slag gedood werd. ein" de aut°bus bleken twee meisjes Ep, 'S doch niet levensgevaarlijk te zijn «-wond. Circa twintig andere meisjes, din°n uit België, liepen lichte verwon- h-'a eii 0£>' ^an brie gewonden, die Verv ziekenhuis te Weert werden Wnn,?eild' kon één gewonde naar haar "plaats terugkeren. De twee ande- T- È°nd\£,1™el0 is z?ndagmiddag op de dat het reen Taglsch ongeval gebeurd, Sarigp t leven heeft gekost aan de 32- Zifrer^?' Eu.' K1' St"M' uit Wier- Ihotor L d b« haar man achter op de tor sUne". kv-'am te vallen, toen de mo- n00d- Mevr VrijWel °P slag ge" eSen kina was moeder van v'er weken "0" u"?" T'e het i°ngste 1S en het oudste negen jaar. ren werden later op de dag naar een ziekenhuis in België overgebracht. Do passagiers kwamen allen uit Maeseyck of omgeving. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Het ongeluk, waarbij Zaterdagochtend in Den Haag een kolentrein op een autobus van de H.T.M. reed, is volgens de Haagse politie te wijten aan het feit. dat de chauffeur van de bus niet vol doende uitzicht had, daar een aantal pas in de bus gestapte passagiers zich nog vlak naast de bestuurder bevond. De 20-jarige J. L. H. N. uit Arnhem, die dezer dagen in Apeldoorn als be stuurder van een motorfiets tegen een stilstaande auto reed, waarbij zijn duo passagier werd gedood, is Zaterdag m het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn aan zijn bij dit ongeval opgelopen ver wondingen, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, bezweken. dat het jacht, dat de schipbreukelingen niet had opgemerkt, van koers veran derde en zich weer verwijderde. Het zinkende schip was inmiddels geheel in de golven verdwenen en daarom oesio- ten enige drenkelingen te trachten naar het land te zwemmen en daar hulp te halen. Toen zij op enige afstand van de plek des onheils waren gekomen zagen zij. dat ook anderen de mast hadden verlaten en zich zwemmend trachtten te redden, daarbij gebruik makend van wrakhout. Twee mannen, dokter Bok en de student Sollewijn-Gelpke, wisten tenslotte de kust te bereiken, maar de drie anderen, die waarschijnlijk tijdens hun benarde positie in de mast van het zinkende schip al water naar binnen hadden gekregen, moesten de strijd om het leven opgeven en verdronken. Dé Nederlandse kustvaarder „Peto' f'brie mannen en twee vrouwen afgehaald van het kleine jacht Dune" dat nabij vuurschip Terschellingerbank in moeilijkheden verkeerde Het jacht was afkomstig uit Hamburg. Het vissersvaartuig SCH 339, de „Guus heeft Zondagavond op onge veer twmtig mijl ten Noorden van IJmuiden het Belgisch jacht „Zwarte Tulp" opgepikt. Aan boord bevonden zich een man, een vrouw en enige kin deren, die allen overstuur waren. Van nacht omstreks half twee zijn beide schepen de haven van Scheveningen binnengelopen. van voorzitter van de Provinciale Raad voor Gerepatrieerden. De Commissaris noemde de oorzaak van de vechtpartij een twist tussen Ambonezen en bewo ners van de Kei-eilanden, de z.g. Kei ezen. Deze laatsten zijn voor het meren deel katholiek en hangen een minder progressieve politiek aan dan de Am bonezen over het algemeen. De Commis saris verklaarde het incident zéér be treurenswaardig te achten, maar niet verbazingwekkend, omdat in deze klei ne gemeenschap de politieke tegenstel lingen nogal op de spits worden gedre ven. De directe oorzaak van het incident was, volgens de heer Scheffer, de socia le leider van het woonoord „Lunetten", dat een Ambonees had verklaard, dat een Kei-ees het kamp was binnengeko men met een revolver. Dit gerucht is tenslotte uitgegroeid tot een vechtpartij, waarbij van kapmessen gebruik werd gemaakt. Ten spijt van alle droeve voorvallen in het verleden en van alle reeds ge geven waarschuwingen moet telkens weer opnieuw gewezen worden op de ernstige gevaren, verbonden aan het lichtzinnig en onrechtmatig beroeren van bovengrondse electriciteitswerken. Dezer dagen was een gezelschap kam peerders in de bossen nabij Dongen be zig met het ongetwijfeld zeer interes sante verkennersspel, dat „spoorzoe ken" heet. J. L. uit Schiedam kwam daarbij in de verleiding een van de masten van de 50.000 voltlijn der N.V. Provinciale Noord-Brabantsche Electri- citeits-Maatschappij als uitkijkpost té benutten. Hoewel deze masten op in het oog lopende wijze voorzien zijn van borden, die waarschuwen tegen dreigend le vensgevaar, klom hij naar boven met het gevolg, dat hij met de stroomvoe- rende koperleidingen in aanraking kwam. Wonder boven wonder is deze onverantwoordelijke waaghalzerij nog betrekkelijk goed afgelopen. De jonge man bleef bewusteloos in de mast han gen en kwam er met een verbrande voet af. Onder voorzitterschap van de Aarts bisschop van Mitilene is te Lissabon een nationale commissie opgericht tot voor bereiding van het Internationaal Con gres over de Boodschap van Fatima tot sluiting van het Heilige Jaar in de Cova da Iria. Aangezien het genadeoord van de Cova da Iria geen plaats biedt voor de vele Congressisten die aan dit Interna tionaal Congres zullen deelnemen, zal dit Congres plaats vinden te Lissabon van 7 toten met 10 October van dit jaar. De sluiting zal plaats vinden in de Cova da Iria in tegenwoordigheid van de Pauselijke Legaat op 12 October a.s. Katholieken die aan het Congres wil len deelnemen, moeten zich wenden tot het Secretaria Geral de Congresse In- temacional da Mensagem da Fatima, te Lissabon, Campo des Matires da Patria 43. De inschrijving sluit op 15 September a.s. Bij de aanvrage tot deelname aan liet congres moet een bedrag van 100. Escudos gestort worden. Zondagavond is in de Eureka-club aan het Thorbeckeplein te Amsterdam een algemene ledenvergadering gehouden, waarin besloten is, dat de club weer ge opend zal worden voor de leden der ver eniging, en dat alle spelen, die men eg- wend was te spelen ook baccarat weer zullen worden gespeeld, met uit zondering van roulette. Verwachting tot Dinsdagavond; Vannacht weinig wind en tamelijk koud. Morgen overdag vrjj zonnig en droog weer, met een matige wind tussen Zuid-West en Zuid en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.32—19.54. Maan; 21.05—11.08. De uitvaart van Mgr. Ammerlaan. Foto, genomen op het ogenblik, dat de kist met het stoffelijk overschot wordt uitgedragen uit de St. Jozefkerk in de Jansstraat. Geheel links de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers. „Dit is onze roem: de getuigenis van ons geweten, dat wij in eenvoud des harten en oprechtheid voor God en niet in menselijke wijsheid, maar in de genade Gods hebben gewandeld in deze wereld." Deze woorden van Sint Paulus, neergeschreven op het bidprentje ter nagedachtenis van Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris-Generaal van de Bisschop van Haarlem, tekent de figuur van deze priester volkomen. Het was ook zijn wens, dat zijn uitvaart en begrafenis zo sober mogelijk zouden geschieden, maar de aanwezigheid van Mgr. Paolo Giobbe, de Pause lijke Internuntius, Mgr. J. Danien, Vice-Kector van het Pauselijk Nederlands College te Home, Mgr. Dr. W. Koenraadt, de Vicaris-Generaal van de bisschop van Breda, en honderden priesters en leken uit het Haarlems diocees hebben aan de laatste tocht van de overleden Vicaris een eervolle en waardige luister gegeven. kerk was tot de laatste plaats gevuld met priesters en leken, onder wie bijna alle dekens uit het Bisdom, professoren van Warmond en leraren van Hageveld, toen Mgr. Huibers door het Kapittel werd ingehaald en naar zijn troon werd geleid. Even tevoren was de Pauselijke Internuntius, Mgr. Giobbe, met zijn se cretaris gearriveerd. Aanwezig waren verder nog Mgr. F. op den Coul, ir. J. v. d- Laan. prof. G. Zeegers en prof. Granpré Molière, de bisschoppelijke bouwinspecteur, enkele leden van de Haarlemse raadsfractie van de KVP, familieleden van de Vicaris en talrijke genodigden. De Bisschop werd bij de pontificale H. Mis geassisteerd door de secretaris van de Vicaris; presbyter-assistens was de Proost van het Kapittel, en Praeses van het Theologicum Mgr. H. J. v. Deursen. terwijl Mgr. v. d. Burg en deken Kuil man als troondiakens fungeerden. De Schola onder leiding van de heer Tom de Vries, voerde de Gregoriaanse gezangen uit. Tegen het einde van de H. Mis besteeg Mgr. van Deursen de kansel om de volgende lijkrede uit te spreken: Zondagmiddag werd het stoffelijk overschot van de Mariastichting overgebracht naar de dekenale kerk aan de Jansstraat, de kerk, waar Mgr. Ammerlaan vrijwel iedere Zondag de Hoogmis bijwoonde. Het priesterkoor was in het liturgisch paars gestoken en op de kist, die gesloten bleef, rustten de bonnet en het kanunnikenmanteltje van de Vicaris. Om zeven uur gisteravond werden de Metten gezongen, waarbij deken J. Kuilman als agens fungeerde, geassis teerd door pastoor J. Timp uit Den Haag en rector F. Lohman uit Halfweg; cantores waren de kapelaans J. v. In- gen en L. Witteman. Mgr. Huibers, bij wie de deken van Amsterdam, Mgr. G. v. d. Burg en de officiaal van het Haarlemse diocees, Mgr. v. Trigt, als troondiakens fungeerden, woonden met het vrijwel voltallig Haarlemse kapittel deze Metten bij. Indrukwekkend waren de plechtig heden van deze morgen toen om half tien de Lauden werden gezongen. Agens was hier Mgr. C. v. Trigt, die geassi steerd werd door de secretarissen van de Vicaris, de weleerw. heren Groot en C. J. v. d. Knaap; cantores waren de kape laans J v d. Velden en J- v. Ingen. De Een van de krachtigste orkanen, die Jamaica ooit getroffen heeft, heeft m de nacht van Vrijdag op Zaterdag het leven gekost van minstens honderd per sonen. De orkaan verwoestte honderden huizen. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. De schade wordt geschat op 5fi millioen dollar. De storm, die soms snelheden van 1G0 kilometer per uur bereikte, ver woestte bijna geheel het historische stadje Port Royal. Slechts ongeveer een half dozijn huizen zijn bewoonbaar ge bleven. Het gebied van Kingston en St. An drews overstroomde ten gevolge van hevige regens. Het werd van de rest van het eiland afgesneden. Tot Zondag was het onmogelijk de telegraafverbin dingen te herstellen. Schepen kapseis den in de haven en verscheidene lie pen aan de grond. Het grootste blad van het eiland kon niet verschijnen door gebrek aan electriciteit. De ge bouwen en installaties van de vlieghaven van Kingston zijn tegen de grond ge gaan. Ook vandaag waren de verbindin gen naar het binnenland nog niet her steld. Het armenhuis van Kingston, de 63.000 inwoners tellende hoofdstad van Jamai ca. stortte gedeeltelijk in. Een inrichting voor zenuwzieken is zwaar beschadigd. Gemeld wordt dat in beide instellingen bewoners om het leven zijn gekomen. Een gedeelte van het katholieke wees huis stortte tengevolge van windsto ten van reusachtige kracht i:„ Drie kin deren kwamen om het leven. Tegen vijf uur in de namiddag be woog het centrum van de storm zich met een snelheid van ongeveer 24 ki lometer per uur in de richting van het Kanaal van Yucatan tussen Cuba en Mexico. Toen de orkaan Kingston en het na burige gebied van St- Andrew naderde, knielden honderden personen in twee kerkgebouwen van de protestantse (Ang licaanse en Methodistische) kerk neer. De predikanten bleven preken en de gelovigen luisterden, geknield in de kerkbanken. Een gedeelte van hei dak van beide kerken werd weggeslagen en het electrische licht werkte niet meer. Daarop staken de kerkgangers storm lantaarns aan. Zij maakten van elke korte tussenpoos in het huilen van de wind gebruik om de gezangen ten ge hore te brengen. Door de gaten in de daken der kerken viel de regen ir. stro men neer en doorweekte de kerkgan gers. Passagicrs van vliegtuigen, die uit Kingston, de hoofdstad van Jamaica, te Miami, in de Amerikaanse staat Flori da, zjjn aangekomen, hebben medege deeld dat hongerige inwoners van het eiland, die in de war waren geraakt door hetgeen zij hadden meegemaakt, het hotel „Myrtle Bank" te Kingston wilden bestormen, om aan levensmidde len te komen. De politie zette de om geving van het hotel af, waarna de twee a driehonderd eilandbewoners zon der verdere moeilijkheden konden wor den verspreid. De passagiers verhaal den ook nog dat een huis op Jamaica, waar zich zeven personen in bevonden, door de storm in zijn geheel werd mee gevoerd. Volgens de laatste berichten heeft de orkaan, die weer een snelheid van 130 km per uur heeft, het eiland Yoecoetan getroffen. Men weet niets omtrent scha de. De radiostations aan de Oostkust, het enige communicatiemiddel, werden gesloten toen de storm naderde. (Van onze correspondent) Zaterdagavond is op het kermisterrein bij café ,,'t Haantje" te Winschoten-Zui derveen tegen sluitingstijd een vecht partij ontstaan tussen meerdere perso nen. Een van de vechtende personen, de 19-jarige H. Tj., wonende te Nieuwe Pe- kela, is zeer waarschijnlijk bij deze vechtpartij gewond geraakt. Tj. is na de vechtpartij gevlucht en tot op heden is hij spoorloos verdwenen. De gemeente politie van Winschoten heeft de zaak in onderzoek en kon nog geen nadere in lichtingen verstrekken. Nu wjj staan aan de lijkbaar van N. L. A. Ammerlaan, in leven Vicaris-Gene raal van dc bisschop van Haar lem, die menselijkerwijs gespro ken te vroeg is heengegaan, be speuren wij het ondoorgronde lijke van Gods raadbesluiten. Met zijn rijzige en jonge verschijning leek hij in de kracht van zijn leven. Hij was de dra ger van plannen, die van groot belang waren voor het bisdom en nog in een begin-stadium verkeerden. Met zijn Bis schop treuren allen, die zijn eenvoud, werkkracht en doorzettingsvermogen hebben gekend. Maar de Vicaris-Gene raal werd opgeroepen, hij hoort niet meer tot deze, onze wereld. Als priesters, die leven uit het geloof, kunnen wij niets anders doen, dan de ogen ten hemel richten en de handen vouwen tot God, om te bidden en Hem te bedanken voor dit schone en heilige priesterleven. „Aan de Koning der Eeuwen, aan God, zij ook bij deze lijk baar de eer en de glorie." Wij danken God voor het voorbeeld, dat Hij ons allen in mgr. Ammerlaan heeft geschonken, priesters en leken. Vooral priesters, want zijn functie bracht hem weinig in aanraking met leken. Mgr. Ammerlaan was eerlijk en rond borstig en had een hoge opvatting van zijn plicht. De zware verantwoordelijk heid, welke hij op zich voelde drukken, deed hem recht op de man af gaan en handelen naar zijn plicht. Als hij woor den sprak die hard aankwamen, deed hem dat zelf pijn, omdat hij behoefte had aan vriendschap. Altijd is hij trouw gebleven aan zijn roeping: priester, zielzorger. Reeds in zijn kapelaansjaren stonden de woorden in zijn ziel gebrand: ook de Mensenzoon is niet gekomen om gediend te worden maar om te dienen. Zeventien jaar heeft deze prie^jer ge werkt aan de opvoeding der toekomsti ge priesters op Hageveld. Ook daar toonde hij zich de zielzorger. Daar ook leerde hij inzien, hoezeer de zielzorg afhankelijk is van materiële factoren. Toen hij zag, dat het leerlingenaantal tengevolge van de hoge kosten op het seminarie terug liep, nam hij radicale maatregelen, waarop een stijging volgde. Sedert 1938 was de Vicaris de hoogste raadgever van de Bisschop en van meet af aan hebben de zor gen, door de oorlog verveelvoudigd, zwaar op hem gedrukt. Hij leed met zijn grijze bisschop onder het nijpend tekort aan kerken, vooral in de grote steden. Het hoge ambt, dat hij bekleedde, bracht het gevaar met zich mee van ambtenarij, maar hij bleef desondanks de zielzorger. Daarom zwoegde hij van de vroege morgen tot de late avond; hij was de schepper van grote plannen en reisde het bisdom af. biddende en smekend de medewerking vra gend van priesters en leken. Hij maakte gaarne gebruik van de hulp der leken en de moderne weten schap. Deze kerkelijke gezagdrager heeft de vruchtbare samenwerking begrepen tussen priester en leek. Het heeft niet aan hem gelegen, dat de plannen slechts ten dele konden worden verwezenlijkt. Hij bezat ongetwijfeld een kinderlijk vertrouwen op God. maar zijn aard was zó dat hij zijn heilige onrust niet van zich af kon zetten. De zorgen sloopten zijn gezondheid, hij wist dat. en aanvaardde het. In in tieme kring bekende hij enkele vrienden zijn voorgevoel voor de dood en ver klaarde, dat hij het einde van het jaar niet zou halen. De dag na het feest van Maria ten Hemelopneming heeft dc hand van God zich gelegd op het hart van deze harde werker. Bij alle droefheid brengen w|j dank aan God voor dit vruchtbare priester leven en voor dit schone einde. Monseigneur Ammerlaan vraagt nu, dat wij allen, priesters en leken, zijn voorbeeld zullen navolgen en onze bis schop zullen blijven steunen bij de vol voering van het tien-jaren-plan. Na de absoute in de kerk werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het Klein Seminarie Hageveld te Heem stede waar de begrafenis geschiedde op het kerkhof van het seminarie. Het stoffelijk overschot werd gedragen door leden der bisschoppelijke bouwinypectie. De absoute werd verricht door de regent van het seminarie, mgr. dr. C. Henning, daarbij geassisteerd door de secretarissen van de bisschop, J. Soile- veld en dr. M. de Jong. De schola van het seminarie zong de liturgische ge zangen. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 De Amerikaanse senator Lister Hill heeft Zondag verklaard, dat het niet lang zal duren of Amerikaanse vliegtui gen zullen met kanonnen afvuurbare atoomprojectielen kunnen vervoeren. Hill, die lid is van de sub-commissie voor militaire toewijzingen van de se naat, zei verder, dat hij er bij de com missie van chefs van staven en bij de waarnemende minister van defensie Ro bert Lovett op zou aandringen spoedig tot een uitbreiding van dc luchtstrijd krachten over te gaan. De echtgenote van de voorzitter van de K. A. B„ mevr. De Bruijn. is on derscheiden met „Pro Ecclesia el Pon tifice." Mgr. J. van Schaik heeft de versierselen persoonlijk uitgereikt. Die op een ander steunt, steunt op een zivak riet. Met het vliegtuig, dat Woensdag 29 Augustus naar Djakarta vertrekt, kan luchtpostcorrespondentie voor Nieuw. Guinea worden verzonden. Het verdient aanbeveling, de stukken niet later dan 27 Augustus te bezorg'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1