TWINTIG HAARLEMMERS NAAR 1000-JARIG THORN Avontuur der verbroedering tussen Noord en Zuid lEric de N/oor man; 1>E P13US PEP WRAKE TROPHY DE PLAATS VAN DE LEEK IN DE KERK Arrestaties in Oost-Java TOT DE RAND VAN DE AFGROND Vier duizend onderduikers TEHERAN: DUURT GESPREK VOORT Benoemingen in het bisdom Haarlem Diocesane studiedagen van de K AB. te Voorhout AKKERTJES Scherpe controle op de pers Jeugdfestival in Berlijn gesloten Drie beswaren tegen de voorstellen van Stokes DOOR LEO BRADY MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 ^4. Opgetogen burgerij Prof. Friethoff O.P. vraagt ontslag Lector Barendse O.P. zijn opvolger VUURWERK OP KAMPEERTERREIN CORK TIP f. 0.85 Explosie in Singapore eist vijftien doden Leerzame inleidingen Wèg die pijn Vermoeidheidverveling en defecte luidsprekers Guerilla-strijders naar Zuid-Celebes VRAAG NAAR Mossadeq beseKuldigd Ver van zijn haardstad Haarlem, op drie kilometer afstand van het Limburgse stadje Thorn, stapte in de late namiddag van verleden Zaterdag Godfried Bomans uit de voorste auto van een stoet van zes, om een laatste appèl te houden, voordat hij en de zijnen, afgevaardigden van de Haarlemse kunstenaarssociëteit „Teister- bant", hun joyeuze entree zouden maken in het duizendjarige witte stadje, ten einde aldaar de reeds lang toegezegde contributie te gaan leveren aan de toen juist tot een hoogtepunt geklommen feestelijkheden. President Bomans en portier Spoor namen plaats in een open wagen, de overige auto's volgden en cortege daar achter. Het was groots en indrukwekkend, want Spoor was gestoken in het uni form van zijn dienstbaarheid, door witte handschoenen en de obligaat op te houden pet tot enkel waardigheid verheven. Aldus het voorspel van de verwerkelijking van het langs zo merkwaardige wegen gegroeide plan, waarover wij reeds eerder uitvoerig berichtten: de socië teit, genaamd naar het rijk, waarvan Bilderdijk zich koning droomde, ging haar verbondenheid betuigen met het stadje, eens door de Graaf van Teisterbant gesticht. nen; zij zouden wellicht Dinsdagmor gen arriveren De Maastrichter Stef Kleyn bood ver volgens een door Frans Vos vervaardigd schilderij aan de Haarlemse gasten aan waarna Harrie Prenen met passende verve zijn in Bilderdijkiaanse trant ge schreven gedicht voordroeg, culmine rend in de strophe: En het is geworden wat men er zich van had voorgesteld, een verbroedering tussen Zuid en Noord op geen andere wezenlijke titel dan de spontaan gevoel de behoefte daaraan. Zo werd het ook begrepen door de burgemeester en de pastoor van Thorn, door de feestcom missie en de opgetogen burgerij. Het begon met een ontvangst ten stadhuize. waar enige subtiele zinspelingen op de verbeide erewijn, zoals deze vervloch ten lagen in een eerste rede van God fried Bomaris, voldoende bleken om de champagne uit haar schuilhoeken van daan te halen; het vond zijn glorieus vervolg op de feestwei, waar de spitse eloquentie van Noord en Zuid hoogtij vierde, Harrie Prenen zijn voor deze ge legenheid geschreven vers voordroeg en de beide, onderling moeitevol harmo niërende, harmonieën van Thorn bewe zen, hoe rijk een repertoire kan zijn. wanneer men zich tot marsen weet te beperken. De stoet, die zich door het rijk ver lichte Thorn langs de prachtige Stifts- kerk en het enige monument, dat, naar een zegsman beweerde, voor een belas tingambtenaar ooit in Nederland was opgericht, in de richting der feestwe; bewoog, was van een wonderlijke sa menstelling. Voorop gingen twee bomen van kerels, door hun leren voorschoten kenbaar als behorend tot het gilde der brouwersgezellen en dragend aan een abondant versierd juk een tachtig kilo gram zwaar fust bier. Vlak achter deze beloftevolle voortrekkers en zich rege lend naar hun langzame tred kwamen Godfried Bomans, Harrie Prenen, de Verdere Haarlemse gasten en de verte genwoordigers der burgerij. Inmiddels had zich welhaast de voltallige Thornse bevolking op de feestwei verzameld, met spanning wachtend op de wonderlijke dmgen, die te gebeuren stonden. Nadat gasten en gastheren zich op een over dekt podium hadden opgesteld, te linker en te rechter geflankeerd door de beide inheemse muziekcorpsen, sprak aller eerst de burgemeester een hartelijk be groetingswoord, waarin ondanks enige malicieuze toespelingen op de „kaas koppen" van het Noorden een hang naar verbroedering duidelijk te onder kennen viel. Godfried Bomans hield daarna zijn excellente rede, waarover generaties van Thorners nog zullen spreken. Openhartig, en precies legde hij uit, waarom er slechts twintig afgevaar- dtfiden der sociëteit waren gekomen, Ofschoon zo nauwe banden Thorn met Teisterbant verbonden. Alle drie honderd en zoveel leden hadden wil len komen, maar waar het een kun stenaarskring betrof en dus slechts zes leden in het bezit ener auto waren, moesten de meesten wenend achterblijven. Zeven roekeloos begees terden waren de tocht te voet begon- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. G. Onel, die pastoor Was te Roelofarendsveen. Benoemd tot kastoor te Roelofarendsveen de weleerw. heer D. Schoenmaker; tot pastoor te Dordrecht (H. Bonif.), J. P. van Houten; tot pastoor <te Wormerveer, H. H. West- dijk; tot pastoor te Haastrecht, Th. van ^ugt, die godsdienstleraar was aan het U.K. Lyc. v. Meisjes te Den Haag. Heeft benoemd tot leraren aan het klein-sem. „Hageveld" te Heemstede, de Weleerw. heren Chr. J. Wüst, die kape laan was te IJmuiöen en A. G. W. Nijs, die kapelaan was te Warmond. Tot ka pelaan te IJmuiden (H. Greg. v. Utrecht) J. C. M. Hamers (neom.)te Warmond, J. J. M. Stieger (neom.); Amsterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.); P. J. J. Hof stede; te Rotterdam (H. Teres.) L. L. Pas; te Volendam, P. A. M. Al; te Hoog- karspel, G. M. J. A. Schlatmann (neom.t; te Haarlem (H. Joan, de Doper), H. N. M. van der Plas; te Rotterdam (H.H. Mart. v. Gorcum), J. A. Dekker; te Lisse (H.H. Engelbew.) A. J. Hubers; te Kudelstaart, S. A. Bruin (neom.); te Amsterdam (H. Bonif.), J. M. Wijsbroek; te Rotterdam (H.H. Mart. v. Gorcum), A. Blonk; te Overschie, A. J. Hogema; te Wervershoof, G. H. Lagerberg; te Den Haag (H. Liduina), N. Buurman; ■e Alkmaar (H. Laur.), J. A. H. Buffing; je Heemskerk, W. Th. Rriebel; te Ouder kerk aan de Amstel, J. G. J. Straathof fheom.); te Den Haag (H. Familie). N. V Duyn; te Beverwijk (H. Agatha), S. s van Gastelen; te Katwijk a.d. Rijn, yf- M. I. van den Ende (neom.); te Am- verdam (H. Nic. binnen), N. P Velze- £°er; te Den Haag (H-H.Engelbéw.) A. j' H. Drost; te 's Heerenhoek, F. J. de (°nS; te Middelharnis A. Ph. Harding re°m.); te Den Haag (H. Jeroen), V', C. Raadschelders; te Leid- bendam, M. W. Meiman; te Diemen jietnerbrug), C. J. Kuik (neom.); te te Daag (H. Sacram.), A. L. Umans; te Hippol.), B. J. van Bommel; tp Alphen a. d. Rijn, L. M. G. Biemans; v Heemster, A. B. M. Douwes; te De - Wakel, J. F. Steenman (neom.); te -6n Haag "(O. L. Vr7w G~. Raad")","'f "es t te Scheveningen (H. Ant. Abt) C. J. P. E. Bak- Zondag Ln^ scling; te Amstelveen, A (hn te Leimuiden, A. vT'H' te Schevenii.0. duitta? der Voorn; te Rotterdam (H. Li- Woua J- A- Huiberts; te Zoeter- ^hizen ^oan- Onth.), C. Nieuwen- ieeom te. Hoofddorp, E. J. van Poecke T,eyii2"); te Westerblokker, B- C. van ^oel rflen <neom-H te Alkemade, J. J. kers (keom.); te Ursem, G. P. M. Geu- Z. heer 'nh Hxc. heeft aan de weleerw. ëegevenvan *?er Hinden, opdracht ?oort ZJJh studies in de Klassieken Hijrnegen °P de Universiteit te In Aartsbisdom 6 Jnh rt!i)isschop van Utrecht, Z. koerpri t' ,Kardinaal de Jong, heeft be daren,, ore-kanunnik van het hoog- 6erw f thetropolitaan kapittel de hoog- toor van Ct A' Van Laak' ®mir-pas- „Daarom, toen wij van ver Uw f eestfanfare hoorden, Rees Teisterbant omhoog en ging er spoorslags heen. En thans op deze plek zijn 't Zuiden en 't Noorden, Zolang vaneengescheurd, weer broederlijk bijeen!" Nauwelijks was de storm van applaus verklonken of Godfried Bomans benutte de stilte tot het stellen van een reeks indrukwekkende daden; het aanbieden van geschenken, symbolische en echte. De echte bestonden in buitengewone lidmaatschappen der sociëteit Teister bant en in twee kransen, onderscheiden lijk voor de vaandels der beide muziek corpsen. Eén zware opgave werd gesteld aan zijn diplomatie, toen moest worden uitgemaakt, welk vaandel het eerst moest worden begiftigd, want tussen de beide corpsen (een „wereldlijk": de Koninklijke harmonie, en een „kerke lijk": de harmonie St. Michaël) heerst een discrepantie, zó vruchtbaar, dat de partijtegenstellingen in de Thornse ge meenteraad er op bleek te kunnen wor den gebouwd. De te rechter tijd ontdek te omstandigheid, dat des heren Bo mans' schoonvader erelid der „Konink lijke" was geweest, bracht gelukkig uitkomst. Voorzitter Palmen van het feestcomité besloot de plechtigheid, door de Thornse burgerij met zóveei waarderingsvolle spanning bijgewoond, dat zij voor de rest van de avond haar vermaak zochi in feestelijk sedans op de zomerse wei Het Nederlandse Episcopaat heeft aan prof. magister dr. C. Friethoff O.P., hoogleraar in de Thomistische wijsbe geerte aan de Gem. Universiteit te Am sterdam, op diens verzoek eervol ontslag verleend In zijn plaats is benoemd Pa ter lector B. Barendse O.P., die profes sor was in de philosophie aan het kloos ter der paters Dominicanen te Zwolle. Pater Barendse, in 1906 te Amsterdam geboren, is in 1924 bij de Dominicanen ingetreden en heeft zijn wijsgerige stu dies gemaakt in het studiehuis der orde te Zwolle, zijn theologische in het Studium Generale der Franse Domini canen „Le Saulchoir" in België waar hij in 1932 tot lector is bevorderd. Daarna is hij benoemd tot professor te Zwolle om metaphysica en criteriologie te doce ren. Sinds 1950 gaf hij aan de philosophi- sche faculteit van de Saulchoir colleges. Hij is bekend door zijn wijsgerig werk in het Tijdschrift voor Philosophie, in de „Bulletin Thomiste", en door zijn cursussen in de studiekringen van prof. Granpré Molière. Hij is bestuurslid van de Ver. voor Thomistische Wijsbegeerte. Het jaarlijkse vuurwerk, aangeboden door de kampeervereniging Bakkum, had ook nu weer een geweldige be langstelling. Moest het vorige week wegens het ongunstige weer uitgesteld worden, Zaterdagavond was dit gelukkig niet het geval en om acht uur trokken de bewoners van het kampeerterrein, voor afgegaan door het fanfarecorps D.I.U. naar het strand. Voor de aanvang van het vuurwerk werden door kampeerders enige volks dansen uitgevoerd. Voor de aanvang van het vuurwerk sprak de heer Jansma, voorzitter van de K.V.B. de aanwezigen toe en sprak een woord van welkom tot burgemees ter Smeets. Ook dankte hij de aanwe zigen voor de financiële steun, waar door dit vuurwerk mogelijk was. De aankondiging „groot vuurwerk is werkelijk niet overdreven geweest. Twaalf prachtige stukken met water val, raket, gouden regens, bengaals vuur, dit alles volgde elkaar snel op. Werkelijk een grandioos vuurwerk en het hartelijk, langdurig applaus was dan ook welgemeend. 44. Aumin gunt de krijgerdie achter hem opduikt, geen gelegenheid om ook maar een kreet te slaken. Of de man door Hovin is gezonden om hem te doden dan wel slechts uit nieuwsgierigheid het heimelijke gedrag van de jonge edelman bespiedt, is op dit ogenblik van geen belang meer. Elk oponthoud betekent een wisse dood! Met een flitsende zwaai trekt Awain z'n zwaard en een forse slag met het plat van het wapen tegen de slaap toegebracht doetje wapenknecht zonder geluid ineen zinken. Nog voor hij geheel stil ligt heeft Awam zijn paard reeds langs hem heen geleid en steekt met kloppend hart het slotplein over. Voor de Westelijke poort staan enkele wachters, die opschrikken als zij hem zien naderen en verbaasd hun speren heffen. „Ik rijd uit in opdracht van heer Hovin," zegt Awain rustig. „Om de sterkte van het naderende leger des konings te bespieden. Gij kunt mij over een uur terug ver wachten Advertentie Hij kan niet verder gaan. Een woedend geschreeuw uit de richting van de stal maakt hem duidelijk dat de neergeslagen wapenknecht daar ontdekt is. Er is geen ogenblik meer te verliezen. Awain laat zijn paard stijgeren, en eer de ontzet terzijde springende wachters zich hersteld hebben draaft hij in volle ren de valbrug over. Tientallen pijlen snorren om hem heen. Krijgers slingeren zich op paarden om hem te achtervolgen. Maar Awain drukt dieper zijn paard de sporen in de flanken en denkt er nog slechts aan hoe hij op tijd moet komen om het koninklijk leger te waarschuwen voor Hovin's verraderlijke hinderlaag. En op hetzelfde moment gaat de reus een dichte drom mannen voor door de ge heime gang die de burcht verbindt met het woud. Houdt u gereed," sist hij, als schemerig licht het einde van de gang aankondigt. Binnen enkele ogenblikken vallen wij aan VIRGINIA VIRGINIA DE LUXE PLAIN CORK TIP I. 1. Minstens 15 personen werden gedood en 20 gewond na twee explosies welke vanochtend vroeg de 11.000 ton metende tanker Dromus op de rede van Singa pore in brand hebben gezet. Bij het aan breken van de dag was men de brand meester. Verscheidene leden van de be manning van dit schip, dat eigendom is van de Anglo-Saxon Petroleum Com pany, sprongen van het brandende vaar tuig en zwommen naar de kant. De oorzaak van de explosies is niet bekend. Een deel van de lading van 7.000 ton benzine en 3.000 ton diesel olie geraakte in brand voordat de tanker buiten de haven kon worden gesleept. Men slaag de er echter in de brand meester te worden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de explosies, maar er is geen enkele aanwijzing dat sabotage vermoed wordt. (Van onze corespondent) „Wij in de kerk" luidde het algeme ne thema van de studiedagen, waarvoor de kernen der Katholieke Arbeiders Beweging uit het bisdom Haarlem ruim, tweehonderd deelnemers in Voorhout bijeen zijn geweest. Dr. A. Olierook, directeur van het Ontwikkelingscentrum der K.A.B., wees Zaterdagmorgen in zijn proloog op de noodzakelijkheid der standen. Zich tegen de maatschappelijke ongelijkheid ver zetten is onmogelijk. „Het komt er op aan, dat de verschillende standen el kaar begrijpen en waarderen." Prof. Anton van Duinkerken sprak over „De kerk heeft naast een godde lijk ook een menselijk karakter." De Kerk van Christus is de kerk van de God-mens, niet van God alleen. Christus stichtte de zichtbare kerk, om als God-mens onder de mensen te zijn. Het apart-zetten van het Goddelijke doet veel kwaad. Juist door de God-mens Jezus Christus komen wij tot de Vader. Zij, die de Kerk enkel totalitaire bevoegdheden toekennen, vergeten dat zij geboren is uit menselijke liefde en Goddelijke liefde. Het zichtbaar zijn van de Kerk is onderhevig aan de veranderingen in de loop der ge schiedenis. Dat de Kerk eeuwig is, wil niet zeg gen, dat haar leden tegen dwaling wor den behoed. Geen mens heeft altijd ge lijk, omdat hij katholiek is. Zelfs de Zoon heeft niet gezegd: wees volmaakt zoals Ik volmaakt ben, maar: zoals de Vader volmaakt is. Dat is een kenmerk van Christus menselijkheid, die naast de Goddelijkheid in de kerk voortleeft." Dr. F. Holthuyzen hield Zaterdagavond een vrij zakelijk, maar niet minder boeiend betoog over het onderwerp „Niets zonder de Bisschop". De zucht naar nieuwe dingen, die Paus Leo XIII in „Rerum Novarum" noemde, bestaat nog. Daardoor ontstaat er dik wijls critiek op het beleid van de be stuurders, met name de bisschoppen. Men moet evenwel beseffen dat het be stuur over de bisschoppen ook een men selijk karakter heeft. De mogelijkheid bestaat altijd, dat de bisschop een beslis sing neemt, die de leiders van het sociale leven niet prettig vinden. Gehoorzamen aan een feilbare bisschop valt niet altijd mee. Laten we dat toch doen en dan met een acte van geloof erbij. De bisschop moet als bestuurder voor zichtig zijn en Sint Thomas noemt het zelfs de bestuurdersdeugd bij uitstek. Deze voorzientigheid houdt echter een zeker afremmen in. Komt het gezag nu achteraan? Neen: Wat de vernieuwers willen is sensationeel optreden door gro te veranderingen aan te brengen en dat doet de bisschop niet. Wat hij wel doet, wordt te veel óver het hoofd gezien en dan krijgen we de indruk dat het gezag achteraan, komt. De volgende spreker was mr. L. Baas, die sprak over de plaats en de taak van de ieek in de kerk. „Het lidmaat zijn van het Mystiek Liihaam van Christus," aldus mr. Baas, „brengt een belangrijke apostolaatstaak mee voor priester en leek. Hierbij heeft de leek een zielzorg verantwoordelijkheid voor het buiten kerkelijke leven. Door de heersende ont kerstening drukt deze taak zeer zwaar. Om deze te kunnen verrichten, moeten we een diepgaand geestelijk leven leiden. Rector J. Th. Kraakman sprak Zon dagmiddag over „Wrijfvlakken in de huidige kerkelijke praktijk". Spreker zette uiteen, dat de Kerk leeft en werkt in de wereld en dat ze dus aan het aardse gebonden is- Vroe ger was men in geweten verplicht, een tiende gedeelte van zijn bezit aan de kerk te geven. Deze methode is in ver val geraakt en in Juli 1907 afgeschaft. Zoals echter de staat bestaansmogelijk heid verschaft aan de bestuurders, zo moet de Kerk dat ook ten opzichte van haar bedienaars. Dat is geen kwestie van naastenliefde, maar van recht. Nu kennen wij de zogenaamde stoolrech ten en andere taxen o.a. bij rouwen en trouwen. Dit zijn bijdragen, die wij ge ven op grond van een goedgekeurde gewoonte. Er is geen sprake van be taling, want het geestelijke wordt niet met het stoffelijke verkocht, We moe ten dat niet als een last, maar als een zedelijke plicht zien. Er zijn parochies waar het plaatsengeld dé bron van in komsten is- Er bestaan immers prak tisch geen grote fondsen, de kerk is aangewezen op de vrijwillige bijdrage. Het is goed, dat men weet in hoeverre de staat de priesters steunt. Zo zijn er van de 350 priesters in ons bisdom 203 die een salaris krijgen dat varieert van 400 tot 500 gulden per jaar. Van de 592 kapelaans ontvangen er 140 de somma van honderd tot honderdvijftig gulden per jaar. Volgens een rekensom van de inlei der geeft de staat per jaar f 111.000 voor de kerk uit, wat neerkomt op ongeveer twee gulden per week per priester Sinds tientallen jaren krijgen de geeste lijken van nieuwe parochies geen cent. Weet men, dat een toog tweehonderd gulden kost en dat de pastoors in ons bisdom gemiddeld 1400 tot 1600 gulden per jaar huishoudgeld uit de kerkenkas krijgen? Zo leeft de kerk op basis van vrijwil lige offervaardigheid, die ons katholie ke geloofsleven zozeer kenmerkt. Critiek van leken op dubieuze of foutieve prak tijken is geoorloofd. mits zij aan het juiste adres ter kennis wordt gebracht, op kennis van zaken is gebaseerd en door goede motieven en intenties inge geven wordt, zo zei rector Kraakman. Als laatste inleider sprak de heer Her man Divendal over samenwerking van priester en leek in de moderne geeste lijke noden. Hij wees op het belang van een geest van meeleven en meewerken aan het volbrengen van de zending: het vestigen van het Rijk Gods. Dit vraagt samenwerking. De priester kan het zon der de leek niet stellen. Advertentie - die Uw nachtrust, Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J - In een officiële verklaring, die Za terdag in Surabaja is gepubliceerd, wordt bekend gemaakt, dat op last van de Indonesische regering een aantal personen in Oost-Java is gearresteerd. Gezegd wordt, dat de arrestaties niet gericht zijn tegen een bepaalde groep of ideologie. De bevolking wordt aange spoord rustig te blijven en op normale wijze haar dagelijkse werkzaamheden te verrichten. Naar Aneta verneemt bevinden zich onder de zes en twintig arrestanten verscheidene journalisten, onder wie Go Tjing Hok, hoofdredacteur van de „Javapost", welk blad in de afgelopen weken opzienbarende onthullingen heeft gedaan over het bestaan van een ondergrondse beweging in Indonesië, die gericht zou zijn op de omver werping van de regering. Voorts zijn gearresteerd de hoofdredacteur van de „Trompet", Masjaraket, en van „Thay Khong", Siang Po, alsmede een drietal redacteuren van dit blad en een redac teur van het weekblad „Demokrasie". Verder zijn aangehouden de plaatse lijke voorzitter van de Partai Kommu- nïs Indonesië, Hutapa, twee bestuurs leden van de afdeling Surabaja en een Nederlands gedemobiliseerd KNIL- man. Van de Sobsi werden in Surabaja gearresteerd Surono, die tevens voor zitter is van de SBKA (vakbond spoor wegpersoneel) en het bestuurslid Suto- mo. Onder de gearresteerden bevinden zich tenslotte de voorzitster van de vrouwenorganisatie „Gerwisx", mevr. Parjani Ilham, de voorzitter van de Indonesisch-Chinese vriendschapsbewe- g'ing en een leerlinge van de Chinese school. Ook Amerikanen in arrest? Het blad van de Masjumi ,Abadi" weet te melden, dat bij de razzia's in Djakarta ook twee Amerikanen zouden zijn gearresteerd. Noch bij de procureur- generaal noch van Amerikaanse zijde kon men aan Aneta hieromtrent inlich tingen verstrekken. De jongste arrestaties hebben zich niet beperkt tot Surabaja, doch strekten zich uit over de residenties Malang, Bod- jonegoro, Madiun en Kediri. Het aantal arrestanten beloopt daar 175. De procureur-generaal, Suprapto. heeft aan het dagblad „Keng Po" me degedeeld, dat de regering in de huidi ge toestand niet zal schromen strenge maatregelen te treffen tegen alle publi- caties in de pers, die het karakter dra gen van „ongezonde" critiek en die het land kunnen benadelen. „Keng Po" vernam voorts in rege ringskringen, dat men verscherping van de perscontfóle van belang acht voor het waarborgen van de veiligheid van land en volk. Vooral de buitenlandse pers dient thans te beseffen, dat zij slechts gast is in Indonesië. Zij dient zich daarom als gast te gedragen, aldus deze kringen. (Volgens nieuwe richt lijnen behoren o.m. vele Chinese bla den tot de buitenlandse pers). Uit berichten, die te Djakarta uit de grote plaatsen in de Archipel zijn ontvangen, blijkt, dat de viering van de 17e Augustus overal zonder inci denten is verlopen. Het enige inci dent waarvan melding wordt ge maakt. is de ontploffing van een handgranaat in Bandung op Donder dagavond, die echter geen slacht offers heeft gemaakt of schade ver oorzaakt heeft. De politie is er in ge slaagd de twee daders te arresteren. 70 (Uit het Engels vertaald door André Noorbeek en wit gegeven door Het Spectrum, Utrecht.) En toen zag hij Craig; dat moest de andere gevangene zijn geweest. Hij zag er ook als een gevangene uit, heel an ders dan eerst: zijn kleren waren ge kreukeld en vol vlekken, hij was ze nuwachtig en trok hevig aan een slap, platgedrukt eindje sigaret. Hij zat in een stoel tegenover Martin; hij glim lachte niet meer en was helemaal niet meer zo zelfbewust. „Mijnheer Craig", fluisterde Martin; de norse ogen flikkerden hem vijandig aan. Martin schrok er van zoals Craig was.veranderd. Dat was wéér een sym bool van zijn eigen toekomstmogelijk heden, dat voor zijn ogen in stukken lag. Hij vroeg zich af. of dan niemand de last van een schuld kon dragen en prettig voortleven in de catacomben van de opstandigheid, vrij van de voor schriften voor brave Hendrikken. Zijn vader in geen geval en het meisje ook niet; en blijkbaar zelfs Craig niet, van wie hij in dat opzicht nog het meest had verwacht. En wat had Craig te maken met de roofoverval of met het gebeur de in de pastorie? Mandel deed omzichtig de deur dicht en voelde eerst nog of die wel goed gesloten was, voor hij zich omwendde naar de aanwezigen in de kamer. Martin begreep niets van de situatie; het leek alles een ingewikkeld weefsel van intriges, die alleen ten doel hadden zijn wil te breken, een samenzwering van de burgerlijke middelmatigheid. Waren alle verontrustende elementen van die avond vol verschrikkingen hier bijeengebracht, alleen om hem angst aan te jagen? Of was er een ander, in tiemer verband tussen al die dingen; werden ze allemaal aan elkaar geregen door een wonderlijk toeval: de priester, het meisje, Craig en Evers en ook Mandel, die zijn blikken nu onheil spellend over hen allen liet gaan. Er gens zat de bedreiging; ze waren in ze kere zin allemaal knechten van de oude priester: ze handelden volgens een plan, dat deze zou hebben goedgekeurd. Maar staan, was die een vriend of een vijand? Alleen de positie van Mandel was dui delijk: hij was een vijand; zijn bedaar de gezicht wees de weg naar de af grond. Als hij er maar op kon vertrou wen, dacht Martin, dat de kamer hem niet zou verraden. Hij had voor het faald, en de hele weg aflopen naar de bittere vrede van het kwaad. Maar de droom schakelde weer over naar zijn tegendeel; door het gewicht van de schuld, doordat zijn handen zo groot leken, door de angst, die hij in de hal van de bioscoop had uitgestaan, door ogenblik zijn verlangen vergeten om te de rondtollende biechtstoelen en het worden beschuldigd, alleen toegevend hoofd van de oude priester. Als hij al aan de instinctieve drang om niet te worden gepakt. Door die zorg werd hij onvoorzichtig, zodat hem kon paaien. Van de plaats waar hij stond, links van de haard, kon hij het duidelijk zien; het stond als een edel werkstuk op het schrijfbureau, precies op de plaats waar het had gestaan, toen hij het de laatste keer had gezien toen hij het er zelf had neergezetHet lette niet op hem; het deed niets, het het kruisbeeld blijven. Welke ware vrijheid? te slim was geweest, zou zijn vrede, zijn verkwikking misschien voor altijd uit- oplossing beloofde de U wilt zeker wel weten, wat dit alles te betekenen heeft?" vroeg Mandel hun verlegen. Het leek wel een zakenconfe- rentie met vertegenwoordigers uit afge legen delen van het land. De rechercheur stond aan de andere kant van het schrijfbureau van pastoor Kirkman, dicht bij de deur en ver van hen alien af. Achter zijn lange gestalte hing een was onbeweeglijk en alleen maar een verkleurde plaat van een Madonna met stuk brons. Jij zou mij als de dader Kind naar Rafaël. kunnen aanwijzen, zei hij tegen het cru cifix; jij zou alles in orde kunnen ma ken. Maar tegelijkertijd was hij bang U begrijpt, dat het over de moord gaat." Craig bewoog zich zenuwachtig in zijn stoel. Het meisje verschoof nauw dat het zou gebeuren. Er gebeurde merkbaar, de beugel van haar handtasje evenwel niets. Het corpus getuigde niet, tikte ergens tegenaan. De moord, dacht het was alleen maar een magere, smar- Martin; misschien hebben ze dan toch telijke pop op een effen kruis, keurig Mandel mompelde nog meer. in metaal uitgevoerd, de armen uitge strekt, het hoofd gebogen, het bolle schedeldak met zorg gevat in de ge- styleerde doornenkroon. Mandel mompelde iets tegen Evers bij de deur; Craig stak een nieuwe sigaret op. Martin's onderkaak spande zich in eer. soort inwendige glimlach, terwijl hij naar het kruisbeeld staarde. Hij was Martin keek naar het meisje erj span de zijn lippen tot een vage glimlach; ze waren de vorige avond kameraden ge weest. Wat had zij sindsdien gezegd of gedaan? Wat zou ze nu doen? Maar zij scheen hem niet te zien en zijn blikken gingen verder naar Craig, die ongeluk kig, in elkaar gezakt, onder een donker WKÊ schilderij van de Kruisiging zat, waarop toch wel heel slim te werk gegaan, beter het bleke Lichaam sterk verlicht hing dan hij gedacht had. Omdat het crucifix in het midden van de rechthoekige lijst, nog op dezefde plaats stond, was hij er i i.*—j zeker van, dat de mogelijkheid, dat het als wapen zou zijn gebruikt, niet bij hen was opgekomen: die medeplichtige van hem werd in geen geval verdacht. Hij tuurde er behoedzaam naar en trachtte er iets aan te ontdekken, dat er niet hoorde, een vlekje of iets dergelijks. Maar hij zag niets. Misschien had hij helemaal geen reden om zich ongerust te maken. Misschien konjiij zich met de tegen een achtergrond van honende ge zichten. de man, die er van ver dacht wordt," Mandel wachtte even. Hij zal mijn naam noemen, dacht Martin. Maar dat. deed hij niet. „John Travis Craig." Martin kon zijn oren niet gelo ven. Craig en pastoor Kirkman. Craig verdacht van het misdrijf, dat hij zelf had gepleegd, zijn eigen, persoonlijke misdaad. Hij keek naar de man, die de vriend was, Craig zat daar nog, versla- Zondagavond hebben 500.000 jonge Duitse communisten op het Marx-Engels- piein in Oost-Berlijn trouw gezworen aan Stalin, aan de beweging voor we reldvrede en aan het vaste voornemen „de misdadige plannen van de weste lijke oorlogsstokers te doen mislukken". Driemaal schreeuwden de fanatieke jongelui: „Wö zweren het". Aan de eedsaflegging gingen twee uren van redevoeringen vooraf, uitge sproken door een Duitse, een Franse een Russische, een Chinese, een Kore aanse en een Amerikaanse communist, gericht tegen het Westen. President Grotewohl spande de kroon met de ver klaring, dat de communisten de herbe wapening van het Westen zouden sa boteren en stakingen zouden verwekken. Onder leiding van hun voormannen werden de jongelieden in vrachtwagens naar de samenkomst gébracht. Het Marx-Engels-plein en de naburige stra ten waren stampvol. Het luidsprekers systeem faalde en de redevoeringen kon den slechts bij de ere-tribune goed wor den gevolgd. Over het geheel hing een atmosfeer van vermoeidheid en verve ling. Het vuurwerk, dat de avond be sloot, viel daarentegen zeer in de smaak. Gedurende de demonstratie dwarrel den honderden pamfletten op de „Marx- Engels-platz" neer. Deze waren afkom stig van ballons, die in West-Berlijn wa ren opgelaten. Zoals Zaterdag in een deel van onze oplage nog kon worden gemeld, zijn vierduizend voormalige guerilla-strijders, die in Makassar zouden worden geïn stalleerd als leden van de Apri, naar „schuilplaatsen in Zuid-Celebes" ver trokken, met medeneming van twee miliioen Rupiahs. 4500 militaire unifor men en een aantal trucks. De gue.rilla-kwestie in Zuid-Celebes, die reeds sinds het vorig jaar slepende is, zou Vrijdag j.l. voorgoed uit de we reld zijn door opneming van vier guerilla-bataljons in de Apti. De minister van Binnenlandse Zaken van de Repu bliek Indonesia, mr. Iskak Tjokrohadi- surjo, was voor deze gelegenheid naar Makassar gevlogen. Daar wachtten echter, aldus de cor respondent van Aneta, de vele autori teiten tevergeefs, totdat tenslotte per luidspreker bekend werd gemaakt, dat de plechtigheid geen doorgang zou vin den, omdat de vier betrokken bataljons niet waren gearriveerd. De territoriale troepencommandant van Oost-Indonesië, kolonel Kawilarang, gaf in een korte rede uitdrukking aan zijn teleurstelling. „Er zijn geruchten, dat de batal jons de aangewezen rayons hebben verlaten. Gezien deze omstandighe den zal de regering gepaste maat regelen treffen", zo zeide hij. Het ministerie van Defensie te Dja karta heeft nog medegedeeld, dat een bekend guerilla-commandant zijn onder geschikten heeft overgehaald de rayons te verlaten, omdat de met het territori ale commando gesloten overeenkomst niet zou zijn uitgevoerd voor wat be treft de vrijlating van de guerilla- gevangenen en de overplaatsing van reactionnaire stafofficieren. Deze punten kwamen echter niet voor in de officiële tekst van de overeen komst, aldus de woordvoerder van het ministerie van Defensie, die tenslotte zei, dat „om de veiligheid van de be volking te verzekeren moet worden op getreden tegen groepen, die niet in staat blijken te zijn de constructieve taken jegens het land en het volk op zich te nemen". Aan de voorzitter van de regerings raad van de Nederlandse Antillen, mr. dr. Da Costa Gomez, is gevraagd, of achter de staking op „Lago" communis tische agitatie zou kunnen staan. Zijn antwoord was, dat naar zijn mening de Nederlandse Antillen nog niet besmet zijn door het communisme. Advertentie CAMERA'S FILMS van Craig en van het meisje verwachtte nodige brutaliteit door de hele zaak gen, bijtend op een sigaret. Kon dit nog hij toch niet, dat ze hem op die manier in de val zouden laten lopen. En de kapelaan, die aan zijn kant scheen te heenslaan en zich een weg banen naar een werkelijke vrijheid, slagen waar zijn vader en Craig en het meisje hadden ge- wel een valstrik zijn? (Wordt vervolgd). Na drie en een half uur met de Britse delegatieleider Stokes, en de Amerikaanse bemiddelaar Harriman te hebben beraadslaagd, heeft de Perzische premier, dr. Mossadeq vandaag tegenover persvertegenwoordigers verklaard: „Ik hoop nog steeds dat wij in staat zullen zijn tot een regeling te komen. De toestand ziet er heden beter uit dan gisteren". Minister Stokes en Truman's speciale vertegen woordiger Harriman hadden vanmorgen weer contact met premier Mossadeq opgenomen, teneinde te pogen een dreigende mislukking van de olie-onderhan delingen te voorkomen. Deze laatste poging van Harriman en Stokes volgt op de weinig hoopgevende ontwikkelingen, die zich gisteren in het gesehil hebben voorgedaan. In aanwezig heid van Harriman zijn de Britse en de Perzische delegatie gisteren bijeengeko men, om de bezwaren van Perzië tegen de Britse voorstellen te bespreken. inhouden, dat zijn voorstellen niet ver enigbaar zijn met het principe van nationalisatie. De Perzen stellen zekere punten als basis voor het_ bereiken voor een oplossing van de impasse. Deze punten zijn: 1. Perzië zal Engeland alleen olie ver kopen voor binnenlands verbruik in Engeland en niet voor wederverkoop op de wereldmarkten. 2. Perzië zal geen Brits personeel op collectieve basis in dienst houden, doch zal individuele contracten sluiten met iedere Engelsman, did in de nationale Perzische oliemaatschappij zou willen werken. 3. Perzië stemt niet in met oprichting van een organisatie voor transport en verkoop van olie in het buitenland. Naar te Basra Zondag is meegedeeld, zal Maandag de Engelse torpedobootja- ger „Chivalrous", die onlangs uit de Middellandse Zee te Basra is aangeko men, een ligplaats kiezen bij de kruiser „Euryalus" ter hoogte van Abadan. In de Perzische Golf bevinden zich thans verder de torpedobootjagers ..Chequers „Chieftain", ..Chevron", het fregat „Wren" en enige bevoorradingsschepen. De Perzische afgevaardigden verlieten onmiddellijk het paleis voor een bespre king ten huize van premier Mossadeq. Deze besprekingen duurden twee uur Ir, de Madjlis (het parlement) deden afgevaardigden van alle partijen aan vallen op het Britse voorstel. Premier Mossadeq, die beschuldigd werd van het voeren van „geheime onderhandelin gen", werd gewaarschuwd het voorste) niet te aanvaarden. De voorzitter deelde mee. dat hij de premier zal verzoeken op Donderdag in een geheime zitting van het parlement rapport uit te brengen. Stokes heeft Zondagavond in de tui nen van het parlementsgebouw ter overstaan van leden van het Perzische parlement een uiteenzetting gegeven over zijn voorstellen. Een afgevaardigde deelde later mee, dat Stokes „zeer op gewekt en vol vertrouwen" scheen. De Perzen hadden geen commentaar op Stokes' verklaring gegeven. Uit officiële bron verneemt U.P., dat het Perzische antwoord aan Stokes zal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3