BRANDSTICHTER LEGT BEKENTENIS AF Misverstand Aantal doden o tot 150 Jamaica gestegen Zeven en twintig pond taart jarige prinses Margaret f RODEN ORGANISEREN „volksbegrafenis Belgische vishandel beducht voor Nederland Stopzetten van import wordt overwogen Tussen neus en lippen Psychopaat en pyromaan. Niet geheel toerekeningsvatbaar Communisten vallen aan Opruiming van illusies Gedicteerde vrede Raadsel in de Ooypolder opgelost Oormak van jongste twist der Ambonezen Poging in Perzië op „hoog niveau" Binnenkort voor rechtbank? Zware ontploffing bij Terschelling De „martelaar" van Kaesong Aanwezig: drie Westerse journalisten een Amerikaanse kapitein.... maar het lijk niet weer Tol hoofd en hart Officier van Justitie: MEXICO IN DE GREEP VAN ORKAAN 'ee MORRIS ie(mjeu imjf DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25154 Volgens mededeling van de Officier van Jusfifie ie Arnhem, mr. J. baron Speijari van Woerden, heefi de zeventien jarige bakkersknecht, die werd verdacht van de brand stichtingen in de Ooypolder bij Nijmegen, Maandagmiddag een bekentenis afgelegd. Volgens de Officier is de jongen een psychopaat en pyromaan, die niet als volkomen toe rekeningsvatbaar beschouwd moei worden. Harriman, Mossadeq en Stokes opnieuw bijeen Z.-Koreanen op terugtocht DAMESPANTALONS voor 4 55 Vijftig Korea-strijders vanavond op Schiphol BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rtm. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milNmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Nadat officiële oorlogsverklaringen in onbruik zijn geraakt om voor onverhoedse overvallen plaats te maken schijnen thans ook de langdurige en precaire vredesconferenties tot het voltooid verleden te gaan behoren. Immers, Amerika en Engeland hebben 'n ontwerp-vredesverdrag met Japan op gesteld, dat aan de bondgenoten ter amen dering werd toegezonden en dat straks, na 'n drietal keren weinig ingrijpend gewijzigd te zijn, definitief in San Fran, cisco aan de vroegere vijanden van Japan a prendre ou a laisser zal worden voorgelegd. Wij hebben hier dus te ma ken met een vrede, die niet door de overwinnaars aan de overwonnene wordt gedicteerd, maar door de mach tigste overwinnaars aan de minder machtige en onmachtige mede-overwin naars. Met Duitsland heeft men deze nieüwe en zonderlinge procedure niet durven volgen. Ten aanzien van dit land heeft men voorlopig volstaan met een verklaring, waarbij men de staat van oorlog heeft beëindigd. Het probleem Duitsland is nog te verwikkeld en te ha chelijk om het als een Gordiaanse knoop simpelweg door te hakken. Maar waarom doet men het dan met Japan wèl? Amerika en Engeland willen koste wat "et kost Japan zo spoedig mogelijk tot een bastion tegen het in Oost-Azië op dringende communisme en een krach tige bondgenoot in een mogelijke derde wereldoorlog maken. En juist omdat dat de bedoeling is, stond men erover ver baasd. dat Sovjet-Rusland te kennen gaf. dat het in San Francisco van de partij wilde zijn. Amerika haastte zich aan de Sovjet-Unie te verklaren, dat er aan het definitieve ontwerp-verdrag niet meer getornd mocht worden en dat in San Francisco alleen maar onderte keningen en geen onderhandelingen zouden plaats hebben. De Sovjet-Unie schijnt echter niet van plan zich de wet te laten voorschrijven en zal met een delegatie van meer dan 30 man naar San Francisco oprukken en trachten toch nog zijn rode vingers in de verse pie te steken. Of dat veel zal baten, staat nog te bezien. Amerika schijnt niet meer van zins zich door Russische obstructie nog langer in het versterken van zijn defensieve positie in de wereld te laten dwarsbomen. Het wil doorzet ten, zoals het in Korea heeft doorgezet, en dat is begrijpelijk. Al komt Japan bij het ter tekening liggende vredesverdrag er bijzon- Her goed en ons land er nogal be kaaid af, toch willen wij de ogen niet sluiten voor het overheersende wereld belang, dat in het Verre Oosten de Wes. terse democratie een zo sterk mogelijke stelling betrekt. Door de overgang van China naar de machtssfe'er van de Sovjet-Unie. door de enorme slijtage in Korea en door de neutraliteitspolitiek van bet souverein geworden Indonesië, S f,rn, (r door de communistische guer- dieasteiUr,indo"China en Malakka was keliik Z° g®havend, dat het wer- eindehik ,?a+0vfbodiSe 'dxe is, als zij blijft p^hto a worden verstevigd. Het soiiverpi f vraag, hoe een weder ortwiSi-®^ Jshan zal. gaan ontwikkelen en wat de waarde en de gevolgen van partiele vredessluiUngen op de duur zullen blijken te zijn. Indien deze nieuwe methode zoals die nu be proefd gaat worden succes zou op leveren, zou zij misschien te eniger tijd ook met West-Duitsland en Oosten rijk kunnen worden geprobeerd, maar daar zijn de risico's uiteraard veel groter, omdat de Sovjet-Unie en haar satellieten er met hun hoofdmachten vlak in de buurt zitten. llllltlllllllllllllllllllllllllMlllllimilllllllllMIIHIIIIMIIIMIIIIII Naar aanleiding van het onderzoek, dat het parket te 's-Hertogenbosch heeft ingesteld naar de oorzaak van de onge regeldheden in het Ambonese woonoord te Vught, deelt de substituut-officier van Justitie mr J J M. Dony, mede, dat een goed bedoelde geste van een aal moezenier de bloedige vechtparty tot gevolg had. Onder de ruim drie duizend bewoners van het woonoord ..Lunetten" bevinden zich zestig Keiezen, onder, wie veertig katholieken. Deze minderheid, die zowel confessioneel als politiek anders is ge aard dan de overgrote meerderheid in wanoord, voelde zich niet bijster op haar gemak. Een aalmoezenier, die op de hoogte was van de minder pret tige omstandigheden, waarin de hem toevertrouwden verkeerden, had het plan opgevat het groepje Keiezen een aangename ontspanning te bezorgen. Hij zou met hen per autobus uit Vught naar een klooster in Limburg gaan. waar de Keiezen enkele volksdansen mochten komen demonstreren. Het vertrek uit het woonoord, zo deelde mr. Dony mede, werd door de Ambonezen ten onrechte uitgelegd ais een -vlucht uit -de n&liüe-k-e -sfeer -en-als een duidelijke demonstratie van net standpunt der minderheid. Dit voorstel alarmeerde enige Ambonezen, die bo vendien nog van een revolver hadden horen spreken. Het gevolg hiervan was het reeds gemelde handgemeen. Een der zwaargewonden, die thans in het Groot Ziekengasthms te 's-Her togenbosch wordt verpleegd, is zodanig aan de linkerhand gewond geraakt, dat de onderarm moest worden geampu teerd. kaan, die reeds 1600 km heeft afgelegd, beweegt zich in de richting van de Rio Grande, die de grens tussen Mexico en de V. S. vormt. Het aantal slachtoffers van de orkaan die Jamaica getroffen heeft, is vandaag gestegen tot 150. De schade bedraagt haar schatting 56 millioen dollar. De regering is dagelijks bijeen en erleent hulp aan de bevolking met kleinere herstelwerkzaamheden het Verschaffen van onderkomen aan de daklozen en voedsel aan de hongerigen. Inmiddels heeft het weerbureau van New Orleans meegedeeld dat de orkaan met een snelheid van ruim 200 kilo meter over de Golf van Mexico naar het Mexicaanse laagland trekt. Hij be vond zich vanmorgen ongeveer 500 km ten Oosten van Tuxpan en men ver dacht dat hij laat op de dag de kust Sal bereiken Volgens de eerste berichten zijn op "et schiereiland Yucaton een persoon gedood en velen gewond. De aangerich te schade wordt enorm genoemd. De orkaan die af en toe snelheden van 120 mijl per uur bereikte, ging om de mchtbevolkte gebieden heen. Enkele °°rpjes. gebouwd op de ruïnes van de oude Mayansteden. werden echter met grond gelijk gemaakt. Volgens ^e Amerikaanse meteorologi- 7che stations zou de orkaan, die tijdens het overtrekken' over het schiereiland h hevigheid is afgenomen, boven zee zlJn vroegere kracht herkrijgen. De or- Minister Stokes, leider van de Britse delegatie, dc Amerikaanse bemiddelaar Harnman en de Perzische premier Mos sadeq hebben vandaag geconfereerd om te pogen een nieuwe basis te vinden voor onderhandelingen in het oliege schil Een Brits woordvoerder noemde deze bespreking „een poging op hoog niveau" Gisteren is besloten de Britse en Perzische delegaties niet bijeen te laten komen vóórdat de huidige moei lijkheden „op hoog niveau" zijn opge lost. Voor het ogenblik is nog geen ont moeting tussen de delegaties vastge steld, en tenzij de „grote drie" vanmor gen iets hebben kunnen bereiken, wijst alles er op, dat de besprekingen zullen worden afgebroken. Volgens zijn verklaringen heeft hij in Juni j.l. ook de brand gesticht bij de bakker Van Mook te Bemmel (bij Nij megen). Kort vóór deze brandstichting was in dezelfde bakkerij een kleine brand uitgebroken, waarbij hij zelf ter nauwernood aan de vuurdood was ont komen. Hij heeft toen blijkbaar een z.g. „tik" gekregen, welke in hem de drang deed ontwaken naar brandstichtingen. Toen de politie in de Ooypolder de onderzoekingen voortzette naar de dader van de geruchtmakende brandstichtin- Communistische strijdkrachten zijn, na uitgebreide versterkingen te hebben ont vangen, vandaag een tegenaanval begon nen, waarbij de Zuid-Koreancn zijn ver dreven van de stellingen, die zij bij het beperkte geallieerde offensief in de af gelopen vier dagen hadden bezet. De communistische aanvallers lieten zich niet weerhouden door hevige bombar dementen door artillerie, luchtmacht en vloot der verbondenen, welke zware verliezen onder hen veroorzaakten. De Noordelijken hebben gepoogd een staken van het vuren te bewerkstelligen buiten de besprekingen van Kaesong om, aldus een bericht, dat tot nu toe door de censuur der V.N. is tegengehouden. De Noordelijken hebben in het „nie mandsland" bussen zodanig geplaatst, dat zij in het oog vallen en hierin brie ven gesloten, gericht aan officieren der V.N. met het voorstel, dat de tegenover elkaar staande soldaten elkaar aan de frontlinies ontmoeten en de wapens neerleggen. Soms zijn de brieven ook overhandigd door boeren. De campagne wordt reeds enkele dagen gevoerd. In brieven aan bevelvoerende officie ren wordt gezegd: „De besprekingen te Kaesong zijn traag. Wij wensen vrede. Wij stellen voor, dat gij de witte vlag hijst en ons te (aanwijzing op de kaart) ontmoet op het door u geschikt geachte tijdstip. Wij kunnen afspreken snel een einde aan de strijd te maken en de wapens neer te leggen en zodoen de een einde te maken aan het doden van soldaten van beide partijen. Geef ons antwoord op dit voorstel door een brief in dezelfde bus te plaatsen, waarin gij deze brief hebt gevonden". Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 gen, kreeg de Rijkspolitie in het district Nijmegen een wenk van de Rijkspolitie in Bemmel, die daarbij de aandacht vestigde op de jongen P. V., die. in de week van 12 tot 19 Augustus, juist in de week, waarin de brandstichtingen vielen, thuis was. Mr. Speijart van Woer den, die in de loop van Vrijdag 1.1. naai de Ooypolder was gekomen, heeft na verschillende aanwijzingen en onderzoe kingen van de Rijkspolitiemannen Looi en Van der Vegte de jongen V. laten aanhouden. De jongeman heeft tot het laatste toe alles ontkend. Tot Maandagmiddag, toen hem werd bekend gemaakt, dat de familie er prijs op zou stellen, dat hy de waarheid zou zeggen. En dat heeft hij toen gedaan. Hij heeft bekend dat hij een lucifer in de hooischuren wierp of een lucifer legde aan dc voet van de hooischelven. Hy had zelf met zeker genoegen naar de brand gekeken en verklaarde telkens een onbedwingbare drang in zich te voelen om brand te stichten. De jongeman blijft voorlopig in arrest en zal waarschijnlijk binnenkort voor de rechtbank moeten verschijnen. Hij wordt beschouwd als geestelijk niet toerekenbaar; hij heeft zijn spijt uitge drukt over wat er gebeurd is. Op een vraag, of hij nog meer brandstichtingen zou plegen, antwoordde hij: „Als ik die drang in mij voel opkomen, dan weet ik niet wat er zal gebeuren". Ten opzichte van de familie, die in Leuth een zeer goede naam heeft, is de gehele gemeenschap uit de Ooy, onder wie ook de slachtoffers, mild gestemd. Op vijf mijl ten Noord-Oosten van Terschelling is door dc kustwacht een zware ontploffing waargenomen. De reddingboot „Brandaris" is onmiddellijk uitgevaren, evenals de sleepboot „Stor- temelk". Sleepboten uit de omgeving zyn gewaarschuwd Vandaag viert op Balmoral Castle in ie Schotse Hoog landen Prinses Mar garet haar een en twintigste verjaar- iag. In Schotland geboren keert zij er lelkenjare rond haar geboortedag terug. Zij zal vandaag een door de koninklijke familie zelf gebak ken taart krijgen met een en twintig kaarsjes. De ver jaardagstaart weegt zeven en twintig pond, heeft een doorsnee van een meter en is vijf en veertig centimeter hoog. Tot deze taart zullen de cadeaux zich begrijpelijker, wijze niet beperken. De feestelijkheden zullen evenmin van luister zijn ge speend. Het zal er Schots toegaan, dat wil zeggen volgens de Schotse traditie, maar niet volgens de spreekwoordelij ke Schotse zuinig heid. Het zal een royaal, een konink lijk verjaardagsfeest zijn, nu Prinses Margaret meerder jarig wordt. De Prinses, wier bezoek aan Neder land tijdens de in huldiging van Ko ningin Juliana men zich nog wel zal herinneren, bekleedt vele functies. Haar ontvangen van bezoekers. persoonlijke liefhebberijen zijn vrij wel alle bekend. Zij is een begaafde pianiste en een enthousiast danseres, een hartstochtelijk schouwburgbezoek ster, die zelf ook graag acteert. Zij houdt zeer veel van paardrijden. Zeer dikwijls vergezelt zij haar moeder en helpt haar bij het organiseren van partijen en het Alle corres pondentie. die men tot haar richt, leest zij door. Zij is actief betrokken bij het werk van vele verenigingen in den lande. Het zal haar niet aan belangstel ling ontbreken vandaag, zoals het haar en zeer begrijpelijk nooit aan be langstelling ontbrak, een van Enge- lands favoriete prinsessen. Drie Westelijke journalisten en een 'Amerikaanse kapitein hebben .gisteren in de neutrale zone van Kaesong de „volksbegrafenis" bijgewoond van de Chinese patrouilleleider Yao Tsjing Hsiang, die volgens de communisten in de gedemilitariseerde zone door soldaten van de UNO-troepen zou zijn neergeschoten. Het drietal Ronald Noble van de BBC, James Healy van het fotopersbureau ACME en Bernard Kaplan van Reuter was tezamen met de Amerikaanse kapitein Henry Mc Allister vQor deze plechtigheid uitge nodigd door Alan Winnington, een journalist van de Londense „Daily Worker", die ■moor dit communistische blad de besprekingen van Kaesong ver slaat. De correspondenten vertelden bij hun terugkeer, dat men met de uitvaart diensten speciaal op hen scheen te heb ben gewacht. Hoen zij bij de gehavende school, waar de plechtigheid plaats vond, arriveerden, begon althans een groep Noord-Koreaanse soldaten met het aandragen van kransen, terwijl op hetzelfde ogenblik een aantal camera's in werking werd gesteld Aan weers kanten van de ingang stonden Chinese en Noord-Koreaanse troepen opgesteld. De school was gedecoreerd met vele kransen en zijden linten. Een opschrift luidde: „Voor een volkssoldaat, die viel voor de zaak van de vrede". Nadat de correspondenten de school waren binnengetreden, kwam een groep in volgens Chinese traditie witte rouw-gewaden gestoken Kore aanse vrouwen op hen af, om rouw banden om de armen der gasten te be vestigen. Hun protesten baatten niet, zelfs niet, nadat een hunner en ge voelige prik met een naald in de arm had gekregen. Ondertussen snorden al. lerwege de camera's. Winnington zette voor zijn niet-com- munistische collega's uiteen, dat men, wat het ongevraagde omdoen van de rouwbanden betrof, met een „oude Chinese traditie" te doen had en hij voegde eraan toe: „Jullie ziet wel, dat dit geen militaire, maar een volks begrafenis is." De persmensen konden in de gehele gebeurtenis niets anders zien dan een grote propagandu-stunt, speciaal met het oog op de aanwezig heid van westelijke vertegenwoordi gers in elkaar gezet. Ter toelichting werd de corresponden ten voorts medegedeeld dat overeen komstig een andere „oude Chinese ge woonte" het lichaam van de „martelaar" Yao Tsjing Hsiang bij de plechtigheid niet aanwezig was. Het werd vervangen door een met witte kleden behangen ta fel in het midden van de kamer, waar op hyacinten én zonnebloemen waren gelegd en die verder van vele leuzen in het Chinees en Koreaans voorzien was. Generaal Nam II, het hoofd der Noordelijke delegatie in Kaesong, stond met een effen gezicht naast de tafel een sigaretje te roken. Ook de andere leden der communistische delegatie woonden de „volksbegrafenis" bij, o.a. de Noord- Koreaanse generaal Ts.iang Pyoeng. die ook bij deze gelegenheid zijn opzichtige rood gestreepte pantalon droeg. Tijdens de plechtigheid traden twee rijen Chinese en Noord-Koreaanse sol daten zonder wapens de zaal binnen en hielden halt voor de gedrapeerde tafel. Uit de gang klonken daarop tonen van een harmonica. Er werd een Koreaans lied gespeeld dat door een koor van jonge vrouwen werd meegezongen. Hedenavond om negen uur wordt op Schiphol de K.L.M.-Constellation ver wacht, die vijftig afgeloste Korea-vrij- willigers terugbrengt naar het vaderland. De vrijwilligers zullen namens de re gering worden ontvangen door Staats secretaris H. C. W. Moorman, en namens de chef van de generale staf door ge- neraal-majoor J. R. H. Lagas, inspecteur verkeerswezen. IBS® Ou (2a 2So MJke verwoestingen heeft de orkaan aangericht op Jamaica. Tot nu toe zijn en te betreuren en hele stadswijken zijn veranderd in een puinhoop, zoals deze wijk in Kingston. De Belgische regering schijnt van plan maatregelen te nemen ter bescher ming van het visserijbedrijf, dat ern stig van Nederlandse concurrentie te lijden heeft. Deze maatregelen zouden overeenkomst vertonen met die, welke getroffen werden voor de landbouw. Wanneer de visprij/cn beneden een zeker minimum zouden dalen, zou alle visimport worden stopgezet. Daarenbo ven overweegt men een vestigingswet, die het buitenlanders onmogelijk moet maken de hand te leggen op de Bel gische vishandel. Deze is nameiyk ten zeerste bevreesd door Nederland te zullen worden opgeslorpt wanneer een volledige Economische Unie in werking zou treden. Op de informele conferentie van Goes werd intussen al aangenomen, dat de vrije invoer van Nederlandse vis per X Januari 1952 niet zal kunnen door gaan. Deze vrijgeving behoort volgens de Beigen geleidelijk te geschieden naarmate het kostprijsniveau tussen beide landen gelijk geschakeld zal wor den. Voorlopig moet men genoegen ne men met gedeeltelijke vrijgevingen, waarvoor Nederland dan nog een vol doende tegenprestatie dient te leveren door bij voorbeeld de invoer van Bel gische sprot toe te laten. Er heerst dus in Belgische visserijkringen eerder een anti-Beneluxklimaat. wat nochtans Bel gische en Nederlandse visseri j vertegen woordigers niet belet heeft Zaterdag j.l. te Ierseke bijeen te komen ten einde op particulier plan de standpunten te con fronteren. Het Belgische standpunt ziet als grote moeilijkheid de aanzienlijk la gere kostprijs van de Nederlandse vis. Zolang dit verschil in exploitatie kosten blijft bestaan, kan er van vrij making van de markt geen sprake zijn. doch wel dient men alles in het werk te stellen om genoemd verschil op te heffen. Die hogere exploitatie kosten komen voort uit een ongunsti ger ligging van België ten opzichte van de visgronden in de Noordzee, uit de grotere visrijkdom van de Ne derlandse kustwateren, en vooral uit de hogere Belgische arbeidslonen en sociale lasten. Van Nederlandse zijde wijst men dit standpunt af. Men acht de kwestie van het kostprijsverschil onoplosbaar zomin als men iets zal kunnen veranderen aan de ongunstiger geografische positie van België. Men verlangt dat België de tra ditionele Nederlandse uitvoerposxtie naar zijn Zuiderbuur zal erkennen en de belemmerende maatregelen, die reeds eerder getroffen werden, zal opruimen. Natuurlijk is België daar niet zo licht voor te vinden. Zijn garnaalvisserij was zender die maatregelen reeds ten dode gedoemd geweest. Wel gaf het Neder land de invoerpositie die vroeger door Denemarken werd ingenomen. Doch van een prijsgeven van een hele bedrijfstak wil het niet weten. Integendeel is men er voorstander van nieuwe invoerrech ten. die men op 2 fres. per kilo gesteid zou willen zien. en waarvan de op brengst bij de 18 millioen fres. on geveer de helft van de hoge sociale las ten zou moeten compenseren. Intussen zoeken de Belgen door een technisch betere uitrusting van hun vis sersvloot de Nederlandse voorsprong wegens gunstiger ligging ongedaan te maken. Met deze modernisatie schijnt men reeds op grote schaal begonnen, en sommigen menen hierin de voornaam ste reden te mogen zien van het Neder landse ongenoegen ten opzichte van Bel gië dat de laatste tijd in visserijkrin gen tot uiting is gekomen. De overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie en de veder lichte Unie waren volgens de toenmalige Nederlandse regering het beste, wat er na het jammerlijk ge- wankel tussen flink doen en slap zijn te bereiken viel. Een weinig enthou siaste verklaring, die niettemin met heel veel illusoire hoop werd aange kleed- zodat er weer een nieuw ver- kleed naakt speelpopje a la Lingadjat- ti nan. het Nederlandse volk werd voorgehouden om het te doen verge ten, dat de omes zijn Indische spaar pot hadden verspeeld. Die omes meen den het echter werkelijk goed. Vol gens het oude spreekwoord het hemd is nader dan de rok lieten ze zich de Indische rok van het lijf scheuren om tenminste het hemd van de Marshall- dollars te houden. Ze kregen het op de duur wel een beetje koud, maar de den dan maar, of zij daar niets van bemerkten. En nu staan de heren, die alsmaar pleitten voor vertrouwen in en hoop op de resultaten van de we derzijds vrijvhllig aanvaarde Ronde Tafelovereenkomsten inclusief de ve derlichte Unie, werkelijk in hun hemd en het gehele land met hen. Sukarno heeft de vederlichte Unie werkelijk ook als een veertje van zijn mond geblazen en prof. Supomo gaat in Den Haag spreken over een ver vanging van de Unie door een dood gewoon internationaal verdrag als tussen twee mogendheden, die geen drie eeuwen van eenheid achter de rug hebben. Devederlichte Unie, die het niet eens tot een begin van uit voering heeft kunnen brengen, werkt Indonesië op de gevoelige nationalis tische zenuwen. Zij levert psychologi sche bezwaren op, natuurlijk niet voor de millioenen eenvoudige, ongeletter de tani's, die alleen maar rust en orde wensen en van de Unie evenmin iets weten als van N.-Guinea, maar alleen voor de beperkte kring van nationalis tische politici en de daaruit gevormde regering, die bovendien nog op net randje van de hachelijke schopstoel der partijen zit. Over de vele en grote en waarachtig niet alleen psychologi sche bezwaren, die in wijde kringen van ons volk leven betreffende de nog altijd bedroevende gang van zaken in Indonesië, niet clleen voor de Neder landers, maar ook voor cle Indonesiërs self, daarover wordt natuurlijk niet gerept. Nederland mag geen bezwa ren van welke aard dan ook hebben. De Unie moet weg, omdat zij als chantage middel voor Indonesië om. ook N.- Guinea in zijn macht te krijgen tot nog toe geen succes heeft opgeleverd. 7V 7"u hebben wij in tegenstelling Y met de regeringen, die, zij het ook mede onder druk van Ame rika en Engeland en van de commis sies van goed genoemde, maar kwade diensten, ontijdig Indonesië een sou- vereiniteit hebben verleend, waarvoor het nog niet rijp was, nooit enig ver trouwen in de reële waarde van de Unie gehad. Wij souden het dan ook niet zo'n grote ramp vinden, indien met die fictie werd afgerekend, mits we maar enig vertrouwen konden heb ben in een nieuw verdrag met een partner, die zich tot nu toe niet bijs ter veel van vrijwillig door hem met ons aangegane overeenkomsten heeft aangetrokken. Zo lang de Indonesische machthebbers N.-Gumea als door Ne derland wederrechtelijk bezet Indone sisch gebied beschouwen, gelijk pre sident Sukarno heeft verklaard, gaapt er een afgrond van moedwillig onbe grip tussen hen en ons, een onbegrip, dat verder praten niet alleen nutte loos, maar ook gevaarlijk maakt. Niet temin wil de regering met. Supomo praten, al heeft zij de stelling van president Sukarno onhoudbaar ge noemd. Doch de trieste geschiedenis van de door onze wankelmoedige re geringen gevoerde politiek ten aanzien van Indonesië heeft bewezen, dat In donesië pleegt te krijgen, wat officieel in Nederland te haastig onhoudbaar wordt geheten. REFLECTOR Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking, maar geen regen Tan betekenis. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.3S—19.52 Maan: 21.20—12.27 er altijd vrouwen geweest, die de mode vooruit wil len zijn, honderd jaar voor. uit is een beetje onaan nemelijk veel. Zij meent dan ook, dat hier geen sprake kan zijn geweest van een kouseband, maar van een geheim kenteken, dat „heksen" plachten te dragen. Door zijn snel en tactvol optreden zou Ed ward III voorkomen heb ben, dat de schone lady Salisbury als heks naar de brandstapel werd ver wezen. Het is mogelijk, dat dr. Margareth Murray gelijk heeft. In ieder ge val waren er schone hek sen. voordat er kousen en kousebanden waren. TSfonderolie tegen Smokkelaars. Het was de Duitse doua ne opgevallen, dat een aantal dezelfde mensen opvallend dikwijls de grens tussen Duitsland en Oostenrijk passeerden. Zij werden aangehouden en gevisiteerd, doch aanvan kelijk zonder enig resul taat. Daarop nam de doua ne een geneesheer in de arm, die ontdekte, dat be doelde personen eigen aardige knobbels in hun darmen hadden. Hij gaf ze wonderolie in, waarop uit rubber vervaardigde cap sules, waarin zich dollar en markenbiljetten be vonden, te voorschijn kwa men. I Zet elk goed plan zo door alsof van het gelukken daarvan alles j afhangt. De geschiedenis van de Kouseband. Men kent de officiële geschiedenis van de kou seband, die aanleiding is geworden tot het instellen van de hoogste Engelse onderscheiding, welke al leen aan regerende nor- sten en leden van hun huizen en aan uitzonder lijk verdienstelijke figu ren zoals b.v. Winston Churchill (die haar af wees) pleegt te worden aangeboden. In het jaar 134i verloor de legendarisch schone lady Salisbury op een hofbal haar kouseband. Koning Edward III van Engeland raapte de kou seband op en deed die om zijn eigen been, zeggend: „Honni soit qui mal y pen- se" (Schande over hem, die er kwaad van denkt). Deze ridderlijke daad van de koning, waardoor hij een edelschone uit de verlegenheid redde, werd de oorzaak van het ont staan van de Orde van de Kouseband. Dr. Margareth Murray, een egyptologe, die tot voor kort nog verbonden was aan de universiteit van Londen, heeft op een bijeenkomst van geleerden te Edinburgh echter me degedeeld, dat hij de his torische juistheid van dit verhaal in twijfel trekt. Zonder kleren, geketend aan zijn bed, heeft de 26- ..Waarom droeg lady Satis- iarige Milton Samiof tn Troy in Amerika zes dagen bury kousebanden hon- op het dak moeten doorbrengen. Dit was de straf, derd jaar. voordat men die zijn Pa en Ma hem voor zijn „boze buien" had kousen kende?" zo vroeg den opgelegd. Of zijn humeur er beter van geworden zij. En inderdaad, al zijn' ie, betwijfelen wij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1