Zr. Christiana verlaat Haarlem Maria Viola overleden ONTDEKKINGSREIS naar Haarlems rumoerige marktstad Ook de jongere generatie door haar stijl geboeid Het spiegelbeeld ener sociëteit H Blijdschap en idealisme kenmerken van haar regiem Subsidie Comedia TirmA.MtermMin Fenny Heemskerk speelt schaak spel met textiel Indon. regering verleent gratie Kerkconsecratie te Bakkum DINSDAG 21 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 Na achttien jaar op „Sancta Maria" KYNOLOGENCLUB „KENNEMERLAND" Woningbouw aan de Planetenlaan Herwonnen Levenskracht Excursie Berg en Bosch Burgerlijke Stand Wederom 30.000 voor nieuwe seizoen Examen Hoofdakte OOK VOOR PRISMAKUKTRS Zilveren jubileum Nederl. Volleybal Bond Marktmeester een ongekroonde koning Uit alle delen van het land Schaakkampioene in textiel Teisterbant exposeert de leden CRICKET R. en W.'Comb.B.M.H.C. Touring Zandvoort Huis viel op No. 15026 Rond het eeuwfeest der parochie Optreden van de „Ghesellen van de Spelewei" Geslaagd vuurwerk Aan 14.000 personen 4 Heemsteedse trekkers keerden terug Bezoek aan Jamboree Door Mgr. Huibers Prijshoudende markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York 5° Hen vakman voor Uw bed 35 iaar 1 meuwe %>k en ervarmgj kapok ^1 dag retour HAAHLËNSCH 1IITUASSEM»«1Sij3 Met ingang Tan het nieuwe cursus jaar is Zuster dr. Christiana, de rectrix van het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" aan de Dreef, benoemd tot rec trix van het R.K. Lyceum voor Meis jes aan de Reinier Vinkeleskade in Am sterdam-Zuid. Voor het katholieke on derwijs in Haarlem en vooral voor het lyceum zelf betekent deze overplaatsing van de rectrix een ernstig verlies. Niet minder dan achttien jaren is Zr. Christiana aan het lyceum verbonden geweest, waar zij zich een bekwaam do cente toonde in* de klassieke talen. Twaalf jaren lang was Zr. Christiana belast met de functie van con-rectrix en na de dood van Zr. Hortense werd zij benoemd tot rectrix. Velen, die in de loop der jaren met zr. Christiana in contact zijn gekomen, zullen ongetwijfeld persoonlijk afscheid van haar willen nemen. Ouders en oud leerlingen krijgen daartoe de gelegen heid tijdens een receptie, die Zondag 26 Augustus in het lyceum van drie tot vier uur gehouden wordt. Tevens kan men dan kennis maken met de nieuwe rectrix. Docenten en leerlingen krijgen apart gelegenheid om afscheid te nemen. Tot rectrix, als opvolgster van zr. Christiana, is thans aan „Sancta Maria benoemd zuster dr. Cherubine Snijders, die tot op heden als lerares verbonden was aan het R.K. Meisjeslyceum in Amsterdam. Zr. Cherubine is doctor in de klassieke talen en doctcranda in Geschiedenis. Toen in Sept. 1945. in een bevrijd Ne derland na vier jaar van gedwongen zwijgen. ..Primitiae", het orgaan van het meisjeslyceum Sa. Maria weer zijn stem verhief, was dat eerste num mer van de elfde jaargang gewijd aan de nagedachtenis van onze onvergete lijke Zr. Hortense. oprichtster van de school, die in Juli 1945 was overleden. In het welkomstwoord aan de nieuwe rectrix Zr. Christiana ..le roi est mort, vive le roi" lazen wij het volgende zin netje: ..Wat Sa. Maria is. werd het door Zr. Hortense: wat Sa. Maria wordt, moet De Kynologenclub „Kennemerland" hield een picnic voor haar leden en in- troducé's met hun honden op het buiten „De Hazelaar" te Aerdenhout. hiertoe welwillend door de eigenaar afgestaan. Het begon slecht met regen en nog eens regen, zodat het eerste uur van de picnic een binnenkamertwaalfuurtje werd. Maar om twee uur juist toen de be schermheer der club, Haarlems burge meester mr. P. O. F M. Cremers het terrein betrad, kon met het défilé van de honden begonnen worden. Vele ras sen waren vertegenwoordigd, waaron der enkele in Holland zeer zeldzame als de Welsh Corgi en de Deerhound. Na het défilé gaf de voorzitter, de heer Heerkens Thijssen, een korte uiteenzet ting van de kenmerken van elk ras aan de hand van een der vertegenwoordigers. Hier viel voor ieder kynoloog nog wat te leren: afstamming, geschiedenis, merkwaardige raseigenschappen en bij zondere kenmerken. Na de pauze volgden enkele demon straties van kinderen met hun honden, waarbij een whippet zijn elegante wijze van rennen liet bewonderen en enkele poedels hun gehechtheid en gehoorzaam heid aan hun jonge meesters demon streerden. Toer, kwamen de heer en mevrouw Toman een demonstratie geven van perfecte opvoeding, gehoorzaamheid er, schranderheid van hun Duitse Herder en Schotse Collie. Het slot was een voorbrengen van honden, net als op een echte tentoonstelling, maar nu door kleuters, onder het motto: „jong geleerd, oud gedaan". Het was voor de keur meester de heer Knapen niet gemakke lijk de prijswinnaars aan te wijzen, maar hij vond de gelukkige oplossing in een reep chocolade voor iedere deelnemer (neemster) en een drietal „echte" diplo ma's. Dr. van Hoolwerf sprak namens alle leden het dankwoord aan de organisato ren van deze geslaagde middag, de heer en mevrouw Heerkens Thijssen. een be dankje dat welverdiend onderstreept w erd met een driewerf hoera. De woningbouwvereniging Huis ter Cleeff kreeg 18 Juli j.l. van de Ra, u een voorschi van f 963.350 voor de bouw van 75 flatwoningen met vijf ga rages op een terrein gelegen aan de Planetenlaan In verband met gema„k- te bezwaren door de Wederopbouw stel. len B. en W. voor het crediet te verla gen tot i 934.982. Voor de bouw van acht flatwoningen op hetzelfde terrein dienende als herbouwplicht van per celen aan de Kleverlaan, Delftkade en Kleverparkweg'Is een bedrag van ïuim f 138000 nodig De huur van deze laat ste woningen zal f 04.80 per maand be dragen. De bouw van 75 flatwoningen is ruim en goed verzorgd, waardoor i e gemiddelde huurprijs f 4o.75 per maand zal bedragen. Wegens de vele aanvragen voor de eerste excursie, waarvan vele afgewezen wegens te grote deelname, zal nu Zon dag 23 September a.s- een tweede ex cursie plaats vinden naar het sanatorium van de K.A.B. Berg en Bosch te Bilt- hoven. Er zijn nog een aantal plaatsen disponibel. De tocht geschiedt per tou ringcar. Voor deelname en inlichtingen wende men zich tot de heren B. Reijn- ders. Zomervaart 134 en Th. Uiterdijk, Leidsestraat 24 zwart. GEBOREN: B. G. Woltjer-Van der Woude z.; J. Cillekens-De Groot z-; P. A. J. Herbers-Simons z.; G. van de Voort-Verbeek z.; E. M. F. Verpoorten- Arts z.; A- H. Weidema-Van Houtum z.; E. A. Zandstra-Gerrits z-; M. M. Teeuwen-De Block z.; L. J- Christiaans- Smit z.; M. G. J- jL,eereveId-Looman z.; J. H- van Beelen-Van Bilderbeek z.; M. E. Wijdeveld-De Bruijn d.; H- L. M. van der Kuijl-Fabel d.; S. C- Hentenaar- Landwier d.; P. M. A. Provoost-Van de Ven d.; H. Pander-Smedes d.; M. van der Wekken-De Ruiter d.; M. M. van Zelst-Otten d. GEHUWD: C. L- J. den Hollander en A. van der Putten; R. A. Koster en M. M. Moonen. OVERLEDEN: n. C- de Regt-Teunis- se, 84 j.. Kleine Houtweg; E. Stemler- Boone, 63 j., Julianastraat; K. Leen- dertz, 59 j„ Gasthuisvest; F. Soucek, 73 j., Neptunusstraat; P. Roet, 40 j., Maar ten van HeemskerkstraaL het worden door U met onze medewer king." In de sleur van het dagelijks leven staan weinigen er gewoonlijk bij stil, wat zo'n spontaan geuite wens geworden is. Maar tekent eigenlijk niet juist het feit, dat niemand zich in de afgelopen zes jaar een ogenblik ver diept heeft in de vraag of die wens in vervulling is gegaan, dat alles verliep zoals men het gehoopt had? Het was geen gemakkelijke taak, die Zr. Christiana op de schouders ge legd. kreeg. In. hoeveel opzichten ver schilden de mentaliteit en de geest onder- de na-oorlogse jeugd van die der vroe gere schoolgeneraties! Maar de rectrix kende de eisen vin haar tijd en het Schip van School heeft in de afgelopen jcren de juiste koers behouden. Zes jaar zijn in een rectrixloopbaan slechts een zeer kort tijdsbestek. Met des te meer bewondering denken wij nu terug aan alles wat Zr. Christiana voor §a. Maria in die periode gedaan heeft. Met het vele werk. dat haar ernstige taak met zich mee bracht bleef zij de belang stellende voor ieder van haar leerlingen. Zij had waardering voor elk initiatief en iedere poging van de meisjes. Maar bij die waardering bleef het niet; met raad en daad stond zij ter zijde, wie maar haar hulp in kwam roepen. Hoe hebben altijd sport- en spelpres- taties haar belangstelling gehad- Was niet de oprichting van de schoolvereni ging VIVOS in 1945 die al zo menige sportmiddag op touw heeft gezet, voor een groot deel te danken aan haar medewerking? De grote gave van Zr. Christiana was het. een juist evenwicht te scheppen tussen het ernstige en het vrolijke element bij alles wat in de school geboden werd. Sa. Maria was onder haar regime een school, waar van de blijdschap en het idealisma uitstraalden. En de vele oud-leer lingen die onder haar leiding zich voorbereidden op een hogere studie, kunnen nu getuigen, dat de werklust en de energie die zij nu als studente opbrengen een erfenis zijn van de Sa. Mariajaren bij Zr. Christiana. Groot was haar ideaal, door haar toe gewijd werken een geestelijke elite aan de maatschappij af te leveren; en die geestelijke elite behoefde waarachtig niet alleen te bestaan uit a.s. universi teitsstudenten, hoewel de studie steeds een warm plaatsje in haar hart heeft. Belangrijk was het in de eerste plaats voor haar, dat de meisjes die haar school verlieten, geestelijk weerbaar waren. Daarop was haar streven gericht; in een all round vorming van de leer lingen zag zij haar taak, en het gods dienstig element nam daar natuurlijk een zeer grote plaats ih. Veel oud-lerlingen zullen haar daar voor dankbaar zijn. Hoe geliefd Zr. Christiana altijd bij haar leerlingen is geweest, bleek wel op het feest, dat zij 1 Maart 1946 her dacht. Op die dag was zij V.'A jaar aan de school verbonden- Ook haar vele oud-leerlingen zien haar maar node vertrekken, want nooit kwam er een van haar vergeefs aankloppen om raad. Vele meisjes heeft zij de juiste richting gewezen voor een verdere studie en op leiding en haar grote levenservaring heeft in menige moeilijkheid de oplos sing gebracht. Zr. Christiana, vanaf deze plaats de grote dank van uw oud-leer):ngen. Wanneer wij u toewensen, dat uw taak in A'dam even veel vruchten moge af werpen als hier in Haarlem, dan moge u daaruit verstaan hoeveel u voor ons betekend heeft. Ook wij zullen u mis sen, maar wij weten, dat anderen op haar beurt van uw vele gaven de beste vruchten zullen plukken. Wij wensen u veel succes in Amster dam. JOKE VAN ROSSUM. In de raadsvergadering van 29 Au gustus zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om de Stichting Toneelgrcep Comedia zoo- het speel seizoen 19511952 een subsidie toe te kennen van f 30-000. Dit subsidie zal alleen verleend wor den als het Rijk zijl. toegezegde subsi die van f 15.000 en de gemeente Utrecht haar bijdrage van f 30.000 zullen hand haven. De wijziging van het tableau de la troupe zal geen vc. mindering van het aantal voorstellingen te Haarlem ten gevolge n.bben, „erwijl volgens 3. en W. de spelers een behoorlijk peil der voorstellingen zullen waarborgen. Geslaagd voor ged. B: mei. G. Doevelaar en de heren J. Ettes; C v. Leeuwen; A. Bouma. BIOSCOPEN Rembrandt: Papa Boem, a.l. 2, 4.15, 7 en 9,15 uur Palace: Tea for two. volw. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 j. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Een woudsprookje, a.l. 11, 2, 3.30, 7 en 8.30 uur. City: De inspecteur-gene raal, a.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: RobinsonTurpin, a.l. 11, 1, 3, 5, 7 en 9 uur. Speciale filmvoorstellingen Rembrandt: Bambi, a.l. 10.30 uur. City: Het gebochelde paardje, a.l. 10.30 u. Dinsdag 21 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Advertentie ioo;?5crvicc-x Gr. Houtstr. 17 Haarlem Op Donderdag 23 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn dat mejuffrouw D- G. Ronde in dienst trad bij de firma P. P. Rietfort te Haarlem, ateliers voor kerkelijke gewaadkunst. Begonnen als leerlingnaaister heeft zij zich in de loop der jaren weten op te werken tot hoofdjuffrouw van de naai ateliers. Dames: PSVH I—VU 2—0; PEN—BGV I 1—2; OV RA—BGV II 2—0; Heren: StampersBoru I 1—2; OVRA—Gas en wa ter 2—0; PSVH—BGV 2—0; Damlate—PEN 02; Mar. Hosp. IIR.-piditas II 20; VCR— Pol. Bl'daal 0—2; Boru II—KI. Houtstraat 0—2: VU—Damiate 2—0; Mar. Hosp. IRapi- ditas I 21. Programma. Dames: 20 Aug. 7 uur, pol. sportveld: PSVH II— Ramplaan; 21 Aug. 7 uur: Hendr. Roozenlaan Rapiditas—BGV I; 22 Aug. 7 uur, Overton- straat: BGV IIKI. Houtstraat. Heren: 21 Aug.. 7.30 uur, Hendr. Roozenlaan: Ramp laanBoru II: 22 Aug. Overtonstraat 7 uur: Rapiditas IBGV; 19.30 uur: Boru IOVRA: 8 uur: Mar. Hosp. II—Stampers; 7.30 uur: Gas en waterRapiditas II. De bekende katholieke schrijfster Maria Viola is in de ouderdom van bijna tachtig jaar overleden. Zij was ge boortig uit Rotterdam. In 1896 is Zij ka tholiek geworden. Zij is toen gaan mee werken aan De Katholieke Gids er be hoorde in 1900 tot de oprichters van het letterkundige tijdschrift „Van On zen Tijd". Zjj is aan de redactie daar van verbonden gebleven, tot het in 1920 verdween. Een tiental jaren heeft zij met dr. C. R. de Klerk, met wie zij in 1904 gehuwd was, de redactie van de Katholieke Illustratie gevoerd. Daarin heeft zij mooie opstellen gepubliceerd over oude schilderkunst. Hoewel zij als dichteres en novelliste haar debuut had gemaakt, heeft zij zich later beperkt tot het schrijven van essays, waarmede zij naam gemaakt heeft. Het doodsbericht van Maria Viola, dat ons gisteren laat in de ochtend be reikte. zal bij alle minnaars van de ka tholieke letterkunde heel wat herinne ringen hebben opgeroepen Zij immers Is met haar echtgenoot. Dr. C. R. de Klerk, de ziel geweest der vernieu wingsbeweging die in het jaar 1900 haar orgaan vond in het maandblad „Van Onzen Tijd". Haar boeiende beschouwingen over de schone letteren en over beeldende kunst zijn meer geweest dan goed ge schreven critische opstellen. Met deze stukken is katholiek Nederlana in de twintigste eeuw in Thijmse geest opge voed. Over de bijzondere gevoeligheid, die Maria Viola voor het schone aan de dag legde, hield Karei Meeuwisse nog onlangs voor het Thijmgenootschap een ontroerende rede. die te kennen gaf, hoe ook de jongere generatie geboeid is door de fijngevoelige stijl van Maria Viola. Helaas heeft zij haar opstellen nooit_ gebundeld. De meest uitvoerige verza meling brachten G. Knuvelder er. Th. de Jager bijeen in een boek, „Pioniers", dat in de Geel-ruggenserie van Her man v. d. Eerenbeemt verscheen. Hier krijgt men vooral een indruk van de wijze, waarop Maria Viola kunstwer ken schroomvallig benaderde en met een reeds vasthoudend tasten wist te keuren. Hoewel zij in „Van Onzen Tijd" en in „De Katholieke Illustratie" voor een li ooms publiek uiterst gewenste voor lichting gaf. werd zij als bekeerlinge Wanneer in de vroege Maandagmorgen honderden kooplieden in trein of anto stappen om naar Haarlem te reizen, is op de Botermarkt en de Gedempte Oude Gracht, -waar zij hun levendige handel zullen drijven, de nieuwe dag nog niet ontwaakt- De kramen staan erbij als onbewoonde huizen. In het café van Moeke en ome Willem mist men de klinkende glazen en de pruttelende koffiepot. Hier heerst de rust van een slapend stukje stadsleven. Maar als de zon eenmaal boven de ont bijttafel staat en de stad ontwaakt, dan is het een weldaad te zien, hoe het koopmansleven hier in enkele uren tijds, met al haar wisselvalligheden, als een sneeuwstorm binnenwaait. Van heinde en verre zijn de handelaren gekomen en nog voordat hun stad geheel op de been is, klinkt het reeds uit hun gesmeerde kelen: komt dat zien, komt dat zien! Het is de moeite waard, deze uitnodiging aan te nemen. En dan valt het oog al spoedig op de edelachtbare burgemeester, die hier marktmeester heet en in het bevol kingsregister als L. D. Vrij staat ge boekt. Met zijn zwarte pet steekt hij een eind boven de menigte uit. En dat is nodig, want ook in deze stad is de burgemeester de hoogste gezagsdrager. Hij zorgt ervoor, dat zijn onderdanen het leven niet te bont maken, dat zij op tijd belasting betalen en dat 7,j de gelegenheid hebben, om door ijverig werken in hun dagelijks levensonderhoud te kunnen voorzien. Daarvoor hebben zij echter ook woonruimte nodig en juist dit onderdeel van het bestuur baart ook deze burgemeester de grootste zor gen. Wanneer om negen uur de poor ten van de stad officieel worden ge opend, moeten alle inwoners een tijde lijk onderdak hebben en laten we nu eens gaan kijken, hoe de marktmeester dit zaakje regelt. De kooplieden, die door middel van een abonnement over een vaste kraam beschikken, leveren weinig moeilijkhe den op. Nu gebeurt het dikwijls, dat een deel van deze mensen niet komt op dagen, zoals gisteren in verband met de jaarmarkt te Hoorn. Zo blijven er ge middeld ongeveer vijf en twintig kra men leeg en deze worden dan verdeeld onder de losse kooplieden. De vraag naar deze plaatsen overtreft echter het aanbod en de marktmeester gaat dan ook met groot beleid te werk. Hij vindt het een goed recht, dat zij die het langst de markt bezoeken, het eerst aan bod zij:i, mits zij natuurlijk het staan geld en de kraamhuur betalen. Dan zijn er nog de standwerkers, die uit hoofde van hun beroep de lastigste klanten zijn. Zij hebben namelijk een grote ruimte nodig voor het publiek, dat zij met hun opzienbarende wondermiddel- tjes naar zich toetrekken. Bepaald hin derlijk zijn de zogenaamde zwemmers. Dit zijn de standwerkers, die door hun enorme aantrekkingskracht zoveel men sen om zich heen vergaren, dat zij zo langzamerhand over de hele markt zwemmen. Dat de Gedempte Oude Gracht nu voor doorgaand verkeer gesloten is, vindt de marktmeester dan ook een be langrijk voordeel. Het duurt wel even, voordat hij de driehonderdvijfentwintig plaatsen aan de juiste kooplieden heeft toegewezen. Jammer genoeg moet hij elke keer een aantal mensen naar huis sturen, door gebrek aan ruimte. Soms kunnen zij het treffen, bijvoorbeeld als een abon nementhouder voor de derde maal ver stek laat gaan en zijn vaste kraam ver valt „Dat er zo'n grote belangstelling He- staat voor de Haarlemse markt is een goed teken", zegt de marktmeester en hij vervolgt: „Uit alle dele., van het land komen ze hier naar toe en vooral uit Amsterdam, waar het marktleven na de oorlog sterk achteruit is gegaan, zoals b.v. op het Waterlooplein. In Haarlem-Noord neemt de Markt, die nu ruim vier jaar bestaat, hand over hand toe en als men niet oppast „ko men we nog eens in het Spaame te recht." Ook de markten in Beverwijk en Halfweg zijn in trek. Daar staat echter maar een klein percentage koop lieden, omdat men rekening wil hou den met de middenstand. Van een min dere trek naar onze markt is dan ook niet veel te merken. Wat de bloemen markt op Zaterdag betreft, wel, de marktmeester meent, dat deze de mooi ste van het hele land is. Na deze zakelijke uiteenzetting wil de burgemeester ons met het grootste plezier iets van zijn stad laten zien. Het inwonerstal bestond voor de oorlog voor tachtig procent uit Joden. Nu is dit nog maar twintig procent. Daar is bijvoor beeld een Joodse koopvouw, die al vijf entwintig jaar achter haar houten toon bank staat. Evenals iedere andere koop vrouw heeft zij de beste kwaliteit textiel. Ook de Chinees, die enkele kramen verder staat, doet in textiel. Hij rekent de burgemeester blijkbaar tot de vogelwereld, want als deze pas seert roep hij: „Goeiemorgen markt- mees." Overigens kan hij het hier best uit houden al staat hij dan niet met pinda- pinda-lekka-lekka, te leuren. Twee jaar geleden is hij getrouwd met een Utrechts meisje, dat ook op de markt stond. Het was een groot feest en de marktmees ter was van de partij. Van het Chinese eten kreeg hij een vuurwerk in zijn maag. Wanneer de marktmeester ons iets gaat vertellen over de beroemdheden van zijn stad, dan denken wij aan Bing Crosby, die per gramofoonplaat geko men is of aan Alexander Dumas, in het boekenkraampje door zijn drie muske tiers vertegenwoordigd. Maar hjj stelt ons voor aan niemand minder dan de Nederlandse schaakkam pioene mevrouw Fenny Heemskerk, die hier als een doodeenvoudige vrouw lin nen staat te verkopen en gerust zin heeft in een gemoedelijk babbeltje. Tijdens haar wereldreizen met het schaakbord heeft zij heel wat indrukken opgedaan. Zojuist is ze uit Venetië gekomen, waar- ze het voor-tournooi van de wereldkam pioenschappen heeft gewonnen. Haar dagelijks leven gaat nu weer gewoon door en als het er op aankomt, vindt ze een paar meter linnen verkopen wel zo belangrijk als het schaakzetten van de koning in Moskou of Venetië. „We moe ten ook op dit gebied de Nederlandse kleuren hoog houden", zegt Fenny Heemskerk en dan helpt ze een volgende klant. Meneer Van Loggum, die nog een bil jartkampioenschap op zijn naam heeft staan, drukken wij achter zijn kraam de hand en dan is het tijd voor een kopje thee van Moeke, die samen met ome Willem een café langs de markt be stuurt. In de loop der jaren zijn deze mensen in heel wat koopmans-lief en -leed betrokken. Vooral wanneer het gloeiend heet of ijskoud is, komen er nogal wat vaste klanten binnenwaaien. Hier klinkt het glas op een goede zaak en staat in de barre winterdagen dc snert op de kachel. Moeke is beroemd om haar erwtensoep en iedereen kent haar geheim: zij is de dochter van een opperwachtmeester der cavalerie, die naar wij uit betrouwbare bron verna men, nimmer de suiker in de erwten soep heeft gedaan. Hier kunnen we ook een kijkje ne men in de marktbijbel. Dat is het zoge naamde gemeentearchief, bestaande uil een boek, waarin de burgemeester de aardigste belevenissen, die hij in zijn dertien dienstjaren meemaakte, heeft beschreven. Daar kunt ge lezen van d? vrouw, die met open mond naar een schreeuwende standwerker stond te luis. teren en van verbazing haar kunstgebit liet vallen. Voorts over de wonderdokter met zijn middeltje tegen hardlijvigheid. ..Toe, geef me maar een plaatsje, ik heb het toch op mijn stembanden' had hij tegen de marktmeester gezegd. Deze stemde toe en toen hij na een uurtje terug kwam, bleek het met de stembanden van de wonderdokter nogal mee te vallen, want hij had een enorme menigte van hardlijvige Haar lemmers om zich heen vergaard en er was geen speld tussen te krijgen. Dergelijke feiten worden geboekstaafd en wie weet of er niet. eens een beste roman uit voortkomt. Want dat het le ven in die kleine stad romantisch is, zal niemand betwijfelen, die het eens heeft meegemaakt. Naast de romantiek moet de marktmeester de zakelijke kant aan voelen. Hij weet. dat zijn mensen het niet altijd gemakkelijk hebben. Daar zijn de kosten van het reizen en het goederenvervoer, het marktgeld, de kraamhuur enzovoort. Gelukkig gaan de zaken vrij goed en komen er weinig ongeregeldheden voor. „In dertien jaar heb ik maar acht be keuringen moeten geven en daar ben ik blij om", zegt de markmeester, die te vens vredesrechter en onbezoldigd ge meenteveldwachter is. Hij kent zijn men sen en hij weet hoe hij er mee om moet gaan. Als hij tegen vijf uur zijn laatste rondgang maakt, ziet hij veel tevreden gezichten en is er een prettige toon in de conversatie. „Kan ik Zaterdag een plaatsje krijgen marktmeester?" vraagt een ijverige standwerker in krulspelden. „We zullen zien", is het antwoord. „Ach man ik heb toch zeker mijn fi guur mee!" Zoals het leven in deze stad langzaam aan begonnen is, zo sterft het tegen de avond uit. De centen worden geteld en het overgebleven goed gaat In kisten en koffers. We kijken nog even bij de man, die in twee minuten een silhouet knipt en bij een ander met fraaie strop dassen. Vroeger verdiende hij zijn brood door middel van een muisje, dat over zijn arm kroop. Niemand zag ooit de zwarte haar waarmee het beestje werd voortgetrokken, maar toen de vrouw van de koopman haar lange hoofdtooi liet knippen, was het met de muizen-trekkerij gedaan. Ja, er is veel te beleven in de kleine stad, die zwelt van koopmansgeest. Het is er een drukte van belang. Een druk te, die verminderd naarmate het later wordt. Als de klok vijfmaal achtereen heeft geslagen, moet ieder zijn biezen pakken en worden de kramen in het pakhuis opgeslagen. Dan is er in de uit stervende ééndags-stad alleen nog maar de gemeente-reiniging, die de stoffelijke resten van een stevig brok volksleven voor haar rekening neemt. et is een enigermate vreemdsoortig geval, daar in de Vishal. Zoals op de markt een doorkijk onder de doeken luifels langs de open kramen de meest vreemde combinatie van artikelen te zien geeft, zo is het eigenlijk ook in de Vishal maar dan geen koop-markt, alleen een kijk-markt, een expositie. En met het noemen van dit deftige woord is er direct weer het vreemde waarom je dat woord zou wil len vermijden. Een expositie toch, draagt in zich de ordelijkheid van een systeem, van onge veer gelijkwaardigheden en dat is er in de Vishal nu helemaal niet- Het is een aan trekkelijke wanorde op hoog niveau. Als alles wat er staat, ligt en hangt geluid zou produceren dan zou je het een ka- kafonie kunnen noemen, en daarmee een goede omschrijving hebben gevonden. Maar er is helaas mets wat lawaai maakt, ter is dan toch iets, dat er met is), er zijn hoogstens enkele zaken die geuren en vele die kleuren. Het oog is blijk baar het enige zintuig waarop gespecu leerd is. Als je niet van een stomme kakafonie kunt spreken, omdat die niet bestaat, dan is het werkelijk toch het meeste een markt, hoewel een vreemde omdat er allerlei artikelen te zien zijn, die je op een normale markt nooit ziet. Dit is dan ook een kunst-markt. In onze krant werd de ondarwerpelijke gebeurtenis aangekondigd als: „Teister- bant-expositie", welke redactie een fout tegen de logica heette te zijnj ér had moeten staan: Leden van Teisterbant exposeren. Maar de vorm welke deze tentoonstelling heeft verkregen, maakt de fout eigenlijk wonderlijk goed: zo vreemd is deze tentoonstelling. Er zou nog één volmaaktere karakteristiek mo gelijk zijn die zou moeten luiden: „De leden exposeren Teisterbant" omkeer baar als „Teisterbant exposeert de le den". Want het een zowel als het ander is het precies Teisterbant, dat logischer wijze niet exposeren kan, wordt geëx poseerd door degenen, die haar uitma ken. En de ongelijksoortigheid van de on derdelen der expositie is het spiegel beeld van de sociëteit in de ongelijksoor tigheid van de bezigheden harer ledtn: fotografie, poëzie, muziek, ballet, gra fiek, toneel- en boekschrijfkunst. sprook jes- en kroniekschrijverij, emaille pein- ture en journalistiek, boetseerwerk, edel- smederij en hoedenmode, maar het meest veelvuldig zijn er, als een bindend gla zuur, de beeldende kunsten. Eén gemeenschappelijkheid is er dus, en dat is de culturele. In de solidariteit die een gemeensch.ap siert. liggen hier de voortbrengselen van vakmanschap en liefhebberij vriend- zaam neven een. Een solidariteit, die wij wensen te eerbiedigen en er geen twin tig naar voren mogen halen. Want het is geen expositie die om een gedétail- leerde bespreking vraagt, maar een sa menvoeging van de trekken, die teza men het portret van Teisterbant ver men. Veertien dagen lang kan men dit zeker niet onsympathieke culturele gelaat aan schouwen op de banken en aan de wan den van de Visha' L. T. voor té modern aangezien. Voor haar kon geen plaats gevonden worden in het katholieke culturele leven van haar dagen. Het grootste deel van haar schrijversleven is zij kunstredactrice van het „Algemeen Handelsblad" ge weest, waarin haar beschouwingen over schilderijen van tijdgenoten en oudere meesters bijzonder sterk de aandacht trokken. Zij was een vrouw, die voor al het nieuwe, het levende, het groeiende vol- 1» aandacht bleef houden, ook toen zij al een hoge leeftijd had bereikt. Men kon haar niet bezoeken, of zij infor meerde met gretige belangstelling naar alle levenstekenen die tot vreugde kon den stemmen. Een stuwkracht ten goede bleef zij. niet enkel in het openbaar. Die haar persoonlijk mochten kennen, onttrok ken zich niet aan haar smaakvormende omgang. Zij heeft het. haar ondankbare, katholieke volksdeel van Nederland ontroerend liefgehad. Zij ruste in vrede. De revanchematch werd Zondag j.l. door R. en W. gewonnen. R. en W.- comb. 155/5: L. Moli.jn 34, N. J. P. Gil- tay Veth 46. J Goosens 34, R. Wildschut 13 en W. Heybroek 16 n.o. Bowlingqij- fers J H. Reus 1-39, W. Kramer 2-3o, B Schmeink 1-31 en S. van Hengel 1-10 B.MH.C. kwam deze keer tot 46 runs waarvan J. H Reus 28. Bowlingcijfers: R. Wildschut 2-5, L. Moli.jn 2-5, W. Hey broek 3-7, J. Goosens 1-10 en L. Paar- dekooper Overman 1-8. Aanstaande Zondag besluit B M.H.C. haar eerste cricketseizoen met een friendly game tegen Groen Geel te Wassenaar. Rood en Wit 4CVHW 2. CVHW 2: 159 v 9 A. Bak 59. J. Leijer Sr 39 J Machielse 12, R. van Eek 14 D. v. d Zouwe 1 v. 34. G. Ledeboer 5 v 35. J Nijhuis 3 v. 10 Rood en Wit 4: 204 v. 7. Th de Windt 24. J. de 'Jong 45 ret.. J. Nijhuis 102 n.o A. Bak 4 v. 53, E Klunhaar 1 v. 80 W. van Duinen 1 v. 8. Onder grote belangstelling vond Maandagmiddag in „Esplanade" te Zandvoort do trekking plaats van de loterij der stichting „Touring Zand voort". Als voorzitter der stichting sprak burgemeester Van Fenema een inleidend woord waarin werd gememo reerd dat de reclame voor de loterij tevens dienstbaar werd gemaakt voor de propaganda voor de badplaats- 300-000 postkaarten werden verspreid én in radio-bladen met een oplage van een millioen exemplaren werd geadver. teerd. Hulde werd gebracht aan de ar chitect Olim Meijer, die het huis, dat de hoofdprijs van deze loterij is, ont worpen heeft. Over de hoofdprijs sprekende her innerde de burgemeester zich zijn eigen woningprobleem: „Het zou zo gek niet zijn als ik dit huis won, want zo u weet, heb ik nog steeds geen huis te Zandvoort". Notaris Van Eyck uit Haarie.u verrichtte toen de trek king. Hilariteit ontstond toen de bur gemeester het lot bleek te be.itten dat het eerst uit de bus kwam en daarmede een fles eau de cologne won. De spanning was gebroken, toen de hoofdprijs viel op lot no. 15026. Geen der aanwezigen behoorde tot de geluk kigen- Ter inleiding van het eeuwfeest van de parochie van St. Agatha te Zand voort zullen op Donderdag 6 en Vrij dag 7 September in de kerk geestelijke oefeningen worden gehouden, waarbij ais predikant zal optreden de oud-ka pelaan der parochie, B. A. M- Vroklagc uit Noordwi.jkerhout. De kerkdienst op Vrijdag 7 September zal worden be. sloten met een grote, openbai e hulde van de parochie aan het H. Hart rond om het beeld, dat staat in ie tuin van de Zusters van Sterre der Zee- Voor de buitenkerkelijke viering is een tweetal avonden georganiseerd in „Monopole" en wel op Zondag 9 en Maandag 10 September. Deze avonden zijn toegankelijk voor alle parochianen bóven de leerplichtige leeftijd. De „G.nesellen van de Spelewei" on der leiding van Anton Sweers zullen dan opvoeren: 1- Het meisje van Domrémy; 2. Docus uit de acht zaligheden; 3. Peerke Kustermans. Zondag 26 Augustus krijgen de pa rochianen na de Hoogmis tot half twee in het Patronaatsgebouw gelegenheid tot het afhalen van laatsbewijzen voor deze voorstellingen. Er worden alleen gereserveerde plaatsbewijzen uitge reikt, waarvoor men per plaats 25 cent betaalt. Voor de leerplichtige jeugd van onze parochie zal hetzelfde gezelschap op Maandag 10 September 's middags in ..Monopole" een kindervoorstelling ge ven. De kinderen gaan onder leiding van het onderwijzend personeel deze voorstelling bijwonen. Zaterdag organiseerde de V.V.N.F. een groot vuurwerk op het strand te Zandvoort. Reeds enkele uren vóór de aanvang kwamen vele bezoekers, de meesten per rijwiel, naar de badplaats en gaven de verkeerspolitie veel werk. Het vuurwerk zelf was het best ge slaagde van dit seizoen; vele malen kon men een applaus van de duizendkoppige menigte horen. Vooral het slotstuk, dat met veel moeite aoor de organiserende vereni ging aan het programma was toege voegd, 'n „strijd" van twee galjoenen op zee, viel bijzonder in de smaak, daar de weerspiegeling op het water een zeer bijzonder effect gaf. Ter gelegenheid van de onafhanke lijkheidsdag lieeft de Indonesische rege ring op 17 Augustus J.l. gratie verleend aan ruim 14.000 personen. Volgens An- lara bevinden zich onder de vrijgelaten gevangenen 23 Nederlanders. Zaterdagmiddag precies 3 minuten over vijven arriveerden onder luid ge toeter aan het gebouw aan de Cruquius- vveg de vier Heemsteedse trekkers, hop man L. Bakker, J. Weesie. P. Hart en D. H. van der Meer, die met een oude Ford, gekocht voor de prijs van 210 gld., een tocht van 3000 k.m. hebben gemaakt zon der de minste pech en die de Wereldr Jamboree te Bad Ischl in Oostenrijk hebben bijgewoond. Gezond en vol levenslust sprong het viertal uit de met vlaggen en opschrif ten versierde auto, waarna ze door vrienden, alsmede door de heer N. Vos, namens de oudercommissie van de Heemsteedse trekkers hartelijk begroet werden. Nadat zij eerst waren gelaafd met een kopje thee, gaf hopman Bakker een kort maar levendig verslag van de prachtige tocht door Duitsland en Oos tenrijk, en gewaagde daarbij van aller lei kleine avontuurtjes, die echter op net verloop van de reis niet de minste in vloed maakten. Ook de Jamboree, net doel van de tocht, kwam natuurlijk aan de orde en het bleek, dat de vier avon turiers als gasten het daar goed hebben getroffen en daar voorrechten wisten te verwerven die de feitelijke deelnemers niet konden krijgen. Opvallend was ook dat zij in verschillende plaatsen in Duitsland zeer hartelijk werden ontvan gen. Na dit korte verslag sprak de heer N. Vos namens de oudercommissie woorden van dank en waardering voor de wijze waarop deze vier ondernemende trek kers de goede naam van Nederland hebben hoog gehouden. Tot slot van deze hartelijke ontvangst deelde hopman Bakker mede. dat hij er nu toch eens over gaat denken, wat va- cantie te nemen om daarna met frisse moed aan het werk te gaan, een mede deling', die natuurlijk nogal wat hilariteit verwekte. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft hedenmorgen, nadat hu gisteravond plechtig en officieel "00j gemeente-autoriteiten en geestelijk-hem in het dorp was ontvangen, de nieuwe parochiekerk vam O. L. Vrouw ten He melopneming in de buurtschap Bakkutn onder Castricum geconsacreerd. In de vroege morgen van deze feeste lijke zomerdag begonnen de plechtig heden met de intrede van de Bisschop en de geestelijkheid in het kerkge bouw. Mgr. werd vergezeld door pastoor C. Koning, bouwpastoor te Rotterdam, als diaken, de weleerw. heer C. de Ruijter, zoon van de parochie, kapelaan te Amsterdam, als subdiaken De ove rige functies werden vervuld door de geestelijkheid van parochies uit de om geving. Monniken van de abdij van Egmond traden op als cantores. Nadat de relieken in processie wa ren rondgedragen, ko-nden ook de gelo vigen de plechtigheden in de kerk bij wonen. Zeer velen volgden het verloop van deze indrukwekkende consecratie. Toen Mgr. na de bewieroking en zal ving van het altaar de twaalf kruisen op de muren van de kerk zalfde, volg de hem een stoet van bruidjes met fraaie gladiolen, die door pastoor J. Th. de Wit, herder van deze nieuwe paro chie, naast de twaalf kruisen werden bevestigd. Met grote aandacht volgde men de laatste zalvingen van bet altaar en de wijding van de benodigdheden voor d» altaardienst, waarna Mgr. de pontificale Mis van Kerkwijding celebreerde, met dezelfde assistentie als tijdens de voorafgaande plechtigheden. Pastoor G. Goes van Castricum fungeerde als presbyter-assistens, als cantoreg de weleerw. heer A. Meyer, fjarochiezoon, en kapelaan P. H. Heemskerk van Cas tricum. Deken B. G. Hosman van Be verwijlt, pastoor W. van Gastele van Haarlem- pater J. de Nijs, pater Engelmundus van IJmuiden-Oost en andene geestelijke11 woonden deze voor Bakkum belangrijke plechtigheid bij, die een nieuwe perio de inluidde voor de katholieken van deze buurtschap. Amsterdam. 20 Avë- 1951- De koersverschillen in de toohaan!~, vende fondsen op de aandelennial waren vandaag bij opening van germg.- omvang en in het verder verloop gen de meeste fondsen zich binnen nauwe grenzen. Een gebrek aan belang stelling was daarbij merkbaar, doch desondanks brokkelde het koerspe" vrijwel niet af. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 21/8 3% Nederl. 194! 3% pCt. Nea. 1951 3-3M, Nederland 194. 3 Ned. 62-64 Bel.lac lnschr. Grtbk 48 3 pet Ned. Handel MO eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delfi eert van Gelder Kon. Hoogovens eert t nüever eert. Ned Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum „Amsterdam RuODei Holl. Amerika Lpn Kon. N. Stoomb Mij Nea. Scheepv Unie H.V.A. Dell MO eert 86' 2 86j2 95gb,'..gl ST't 85 137 D I71gl t07 ''2 124 155 I43tsgb 235-6gl 212gb 166g1 291'i-i-i 175 L*j 38449'2g' 84 iV 235 159'/* 291 104% 126 140 114 83 Anaconda Coppei Bethlehem SteeJ Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors i^ennecott Coppei vlontgomery Waro North American Cc Radio Corp Republic Stee) Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S SteeJ ex div 20/8 45% 52 3, 70*4 60 •i9 '/ft 77Vs 69 U 18 vè 41% 64% 64% 51% 40% 12 Va 17/8 45%; 53% 70% 60% 14% 75% 69% 18?» 41% 64% 64% 52% 40 42% Advertentie I bijgevuld met Java- Maakloon: 1-pers. matras 2-pers. matras 3X Nog enige veren tijk voor uw verenbed, ook per meter. H. DE GRAAFF, Gr. HOU®STB- TEL. U485

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2