GEEN SPÏJ'F VAN HUN BESLUIT, maar.... „Laat nu een ander het eens opknappen naar Onze troepen niet Duitsland Britten met naar ons land STOKES stelt de Perzische regering voor de keus Tussen neus en lippen Reg krijgt Tante van Charley' meer zakgeld Nieuw voorstel moet worden aanvaard of onderhandelingen worden afgebroken Sanering der huren noodzakelijk Vijftig Korea-vrijwilligers weer thuis Te koud, te heet, te veel regen!" ering vraagt inlichtingen r Spaanse voetballer Tot hoofd en hart Nieuwe boringen in Overijssel 1300 arrestaties in Indonesië Vliegtuig verbrand Het weer WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25155 Net de rede van Sukctrno Lichting 1950-11 in Februari naar huis Vn ontsnapte gevangene weer in arrest Oppasser mishandelt olifantje Weelde van cadeaux voor prinses Margaret dodelijk verongelukt Met taxi onder Hout hem tegen boom gereden Eén Nederlander en twee Indonesiërs vermoord De „Oranje" naar Indonesië Bemanning redt zich na noodlanding Australië wijzigt het immigratie-program Ongehuwden genieten de voorkeur Overeenstemming op Curagao BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 5998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruiv Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogle. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In een circulaire aan de gemeentebe sturen over de verhoging van het huurpeil van nieuw te bouwen wo ningen, met financiële steun van het Rijk ingevolge de woningwet of de pre- niieregaling-woningbouw-1950, zet de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de motieven uiteen op grond waarvan het huurpeil van deze wonin gen wordt verhoogd van 130 tot 145 pCt. var de huurprijs van 1940, Deze maat regel is het gevolg van het mislukken van de goedkoop-geld-politiek der Re gering. Daardoor wordt de rentelast op de exploitatie der nieuw te bouwen wo ningen verzwaard en de toestand van 's lands financiën laat niet tos 't hogere exploitatie-tekort uit 's Rijks kas te sup pleren. Daarom moest de Regering tot een maatregel overgaan waardoor de huren van de nieuws te bouwen wonin gen f 0.75 tot f 1.05 per week hoger zul len zijn dan van die welke tot dusver gebouwd werden. Men krijgt nu in Nederland drieërlei huurpeil: 115 pCt. van de huur van 1940 voor alle woningen, die vóór 27 Dec. 1940 zijn gebouwd; 130 pCt. voor de wo ningen, gebouwd na 27 Dec, 1940 en vóór H Juli 1951, en 145 pCt. voor de wonin gen, die na 11 Juli 1951 zijn gebouwd. Deze ongelijkheid heeft verschillende aspecten voor de huurder zowel als voor de eigenaar. Het algemene loonpeil, zoals dit door de Regering wordt beheerst, houdt reke ning met een huurbetaling, welke niet hoger is dan 115 pCt. van de huur van 1940. Maar tienduizenden Nederlanders (namelijk zij die een huis bewor en dat ha 1940 is gebouwd! betalen 130 pCt. van de huur van 1940, en hier komt nu bij een geleidelijk groter wordende catego rie. die zelfs 145 nCt. huur zal moeten betalen. Nu de Regering er eenmaal mee is be gonnen het huurpeil te gebruiken als een belangrijke factor in de beheersing van het loon- er. prijspeil, kan zij zon der tot grote onrechtvaardigheden te komen niet toelaten dat het door haar aangenomen huurpeil in steeds sterkere mate een fictie wordt. De minister zegt dan ook in bovenge noemde circulaire: „Ik ben er mij van bewust, dat door deze maatregelen enige ongelijkheid wordt gebracht inhethuur- heil van nieuwe woningen. Het ligt in het voornemen van de Regering, bii een toekomstige herziening van het huur- Oeil, dAze ongelijkheid ongedaan te ma- hen. Zii zal dus niet van blijvende aard zijn." Deze passage verdient bijzondere aan dacht, omdat daaruit blijkt, dat de Re gering als de omstandigheden daar voor gunstig ziin tot een verdere ver hoging van het algemeen huurpeil wil komen. Want de te nemen maatregel zal zeker niet tot de ..nieuwe" woningen be perkt kunnen blijven. Er is reden om aan te nemen dat de Regering uiteinde lijk tot een huumeil wil komen dat ligt °n mveer 145 oCt van dat van 1940. Trouwens de directeur-Gene raal var» de Volkshuisvesting. Dr. kort iJ' van der Meer, heeft oh na de bevrijding gepleit voor een cugemene huurverhoging tot 150 pCt., roet gelijktijdige invoering van een huurbelasting ten bate van een woning bouwfonds ter financiering van de wo ningbouw. Had men toen de suggestie van dr. v. d- Meer aanvaard en ingepast in de loon- en prijspolitiek, dan zou men zich veel zorgen hebben bespaard. Nu heeft men sedert 1940 moedwillig voor woninghuur een steeds geringer deel van het inkomen der huurders bestemd. Vroeger gold, dat voor woninghuur 1/6 of 1/7 van het inkomen besteed moest V'orden. De lonen zijn sedert 1940 over het algemeen meer dan verdubbeld, maar de verhoging der huren is zeer be perkt gebleven. Een veteraan op het ge bied van de volkshuisvesting, mr. P. A. van der Drift, vreest dan ook een fail lissement van de volkshuisvesting, in dien bij voortduring gedoogd wordt, dat het woongerief een immer lagere plaats gaat innemen in de rang onzer bevre digingsmiddelen. Voorop stellende, dat een algemene huurverhoging wordt ingepast in de loon- en prijspolitiek, willen wij dc aandacht er op vestigen, dat daardoor ook een groot algemeen belang wordt behartigd. De tot dusver door de Rege ring voor de „oude" woningen gevolgde huurpolitiek heeft een belangrijk deel van ons nationaal vermogen gedegra deerd. Huizenbezit, veelal belegging van de kleine man (er zijn in Nederland rond 1.600.000 woningen met een waarde van pl.m. 10 milliard gulden) is onder de huidige omstandigheden onaantrekke lijk. want de verhoging van de huur met 15 oCt. staat niet in verhouding tot de gestegen belastingen en kosten van onderhoud Een huurverhoging tot 145 PCt. (Zij het dan ook ten dele „afge roomd" door een huurbelasting) zal dit bezit enigszins rendabel maken en de mogelijkheid openen voor het bekostigen Van het noodzakelijk onderhoud. Het Rijk heeft bovendien zelf een Sroot belang gekregen bij aanpassing van de huren aan het gestegen peil der bosten van levensonderhoud, want daar door zal het exploitatie-verlies der met steun ingevolge de woningwet gebouw de woningen aanmerkelijk verminderen 6yenals dat op de nieuw te bouwen wo ningen. Men verlieze in dit verband niet dit het oog dat de bouw van woningen het enige middel om de ons volksbe staan bedreigende woningnood doeltref fend te bestrijden momenteel vrijwel ditsluitend wordt beheerst door finan ciële overwegingen. £>e sanering van de huren is een ope ntte die noodzakelijk is om de geleide lijk verder scheefgroeiende verhoudin gen op dat gebied weer in goede banen ,e leiden. Hierbij dient echter grote o°rgvuldigheid te worden betracht, op- g®t ook aan de sociale en economische 5sPecten van deze zaak voldoende aan- acht wordt gewijd. ?5 (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen in alle vroegte zijn dc laatste van de vijftig Korea vrijwilligers, die gisteravond om negen uur op Schiphol arriveerden, bij hun familieleden terug gekeerd. Het is de eerste groep militairen van het „Van Heutsz-regiment", die na bijna een jaar op het Koreaanse schiereiland te hebben doorgebracht, op de nor male manier is afgelost. Van de 633 vrijwilligers, die op 26 September van het vorig jaar met de Zuiderkruis naar Korea vertrokken, waren enkelen om bij zondere redenen reeds eerder naar ons land teruggekeerd. Deze maand nog zal de rest van het detachement aan boord van de „General Mac Rac" de thuisreis aanvaarden. De vijftig veteranen, die gisteravond met de K.L.M.-constellation „Amster dam" op Schiphol landden, hebben het geluk gehad, dat dit vliegtuig, na een speciale vlucht van Nederland via Nieuw-Guinea naar Tokio, geen pas sagiers had voor de thuisreis. Voor de vijftig beschikbare plaatsen werden al lereerst die militairen aangewezen, die door persoonlijke omstandigheden op een snellere overtocht recht hadden en vervolgens een aantal vrijwilligers, dat zich onderscheiden had door bijzonder goed gedrag. De militairen waren zeer goed te spreken over de reis, die zo'n snel verloop heeft gehad, dat er in To kio geen tijd meer beschikbaar was voor een medische keuring- Tenslotte arriveerde het toestel ook nog een uur eerder op Schiphol dan verwacht was. Dit bracht echter het onaangename ge volg met zich mee dat de officiële be groeting eerst geruime tijd na aan komst kon plaats vinden. Namens H.M. de Koningin was haar adjudant, kapitein-luitenant ter zee C- W. Th. Baron van Boetzelaer, ter be groeting aanwezig. Staatssecretaris H. C. W. Moorman vertegenwoordigde de Naar wij vernemen heeft de Nederlandse regering nadere inlichtingen gevraagd aan de regering van Indonesië naar aanleiding van de uil de persverslagen bekend ge worden rede van president Sukarno op 17 Augustus Dit is uiteraard van belang in verband met hei begin der besprekingen, die prof. Supomo wenst. Nederlandse regering, genekaal-majoor J. R. H. Lagas de Generale Staf en lui tenant-kolonel W- Vis de Inspecteur- generaal. Na in snel tempo de douane te zijn gepasseerd werden de vrijwilligers aan een medische keuring onderworpen. Hiervoor moesten zij het-ruime voor- portaal van de aankomsthal passeren, waar gedeeltelijk achter lage hekken een klein aantal familieleden al gerui me tijd ongeduldig stond te wachten. Het was alleszins begrijpelijk, drt toen een van de teruggekeerden zijn moeder op korte afstand ontdekte, hij haar wilde begroeten. „Laat me door, dat is mijn moeder", riep hij toen de poli tie hem tot tweemaal toe de doorgang wilde versperren. Hij verbrak de af zetting en na slechts een korte begroe ting keerde hij terug in de rij militai ren, die in een vertrek verdween. Het liep al tegen elf uur toen de art sen met hun noodzakelijke arbeid ge reed waren en dit onverwachte opont houd was een nieuwe teleurstelling voor militairen en verwanten. Eerst na de eigenlijke officiële ontvangst, die hierna plaats vond, kregen de militairen gelegenheid familie, vrienden en ook enkele reeds eerder in Nederland terug gekeerde Korea-vrijwilligers te begroe ten. Om ongeveer elf uur klonk nog twee maal het commando „Geeft acht" en meldde de groepscommandant zijn jon gens met een stram saluut bij generaal- majoor Lagas. Baron van Boetzelaer trad voor de aangetreden groep en las met heldere stem de volgende boodschap van H.M. de Koningin voor: „Ik heet U allen hartelijk welkom en met eerbied gedenk ik met U in stilte Uw makkers die gij ginds achter hebt moeten laten. De wyze, waarop gij Uw taak hebt vol bracht, vervult ons met trots en dank baarheid. Moge gij straks, hetzij als militair, hetzij als burger, de U toebe deelde taak met dezelfde energie ver vullen. Ik wens U een prettige thuis komst". Staatssecret. H. C- W. Moorman, die daarna naar voren trad, noemde het een groot voorrecht de vrijwilligers namens de regering in het vaderland welkom te mogen heten. „U hebt waarschijnlijk, en laten we het hopen, de zwaarste taak van uw leven achter de rug", zo zeide hij. Hij wees er op, dat de militairen de V.N., maar voor al ook hun eigen land op uitstekende wijze hebben gediend. „U hebt daar- mede het Nederlandse volk het ver trouwen in de Nederlandse soldaat gegeven,,' aldus verklaarde de staats secretaris. Nadat de teruggekeerde vrijwilligers in het restaurant een dronk was aange boden en hun bij de uitgang een pakje sigaretten en een busje hopjes was toe gestopt, werden zij met de wachtende auto's langs de kortste weg zo snel mo gelijk naar huis gebracht. De stemming onder de jongens was uitstekend, al wa ren er wel wat klachten over het lange oponthoud op Schiphol. „Van het front naar Tokio leek haast vlugger te gaan dan van de douane naar huis", zeide een van hen. Niemand voelde er iets voor naar het strijdtoneel terug te ke ren. „Laat nu een ander het maar eens opknappen verklaarde een oud-O.V. W-er, en zijn voornaamste bezwaren tegen Korea formuleerde hij in de zin: „Te veel bergen, te koud, te heet en te veel regen". Niemand van de terugge keerden. die wij spraken, had er even wel spijt van verleden jaar vrijwillig naar Korea te zijn gegaan. Allen koes terden zij hoge verwachtingen van de acht en twintig dagen verlof, waaraan zij vandaag zijn begonnen. Wachtend op Schiphol ter vervul ling van de formaliteiten. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt, is het op het moment nog zeer onduidelijk hoe de kansen liggen voor het Neder landse leger om te oefenen in Duitsland. De mogelijkheid hiertoe is nog niet ge heel van dc baan. doch wel is het vrij wel zeker, dat de Nederlandse militairen niet over een blijvend onderkomen in Duitsland zullen kunnen beschikken. Voor de winterlegering hier te lande worden de kampen Oirschot en „De Wit tenberg" (Stroe) in gereedheid gebracht Men is bezig met de bouw van vier nieuwe kazernes voor in totaal 12.000 man. Voorzover hier nog twijfel over mocht bestaan, kan worden meegedeeld, dat de lichting 1950-11, die in October 1950 is opgekomen, na zestien maanden diensttijd in Februari van het volgend jaar zal afzwaaien. Kortgeleden hebben berichten gecir culeerd, die simpel gesteld hierop neer kwamen, dat een deel van het Britse Maandagavond is één van de twee ge- ailgctien, jjje enjge tgjd geleden uit het u's van Bewaring aan de Amstelveen- aeWeg te Amsterdam ontvluchtten, door c centrale recherche te Amsterdam Scpakt. onri6 man bleek in Amsterdam te zijn StaaTged°ken en wandelde rustig in de „u "(straat. Hij werd door een recher- cheuf van de centrale recherche, die tee surveilleerde, herkend en gearres- 2ijn Het is de koopman V. uit Utrecht. snarit"maat", die tegelijk met hem ont- v'ndt -een accountant uit Utrecht, be- in Frankr1'1 naar a^e waarschijnlijkheid hen°alSimen weet, stuurden beide man- EenisiH e dagen gejeden hun gevan- ding terug naar de directeur van etuis van Bewaring te Amsterdam. Karei Strassburger, directeur van het gelijknamige circus, heeft eerst uit de dagbladpers vernomen dat een dieren- oppasser wegens mishandeling van een olifantje door de Haagse politierechter tot acht dagen hechtenis is veroordeeld. Hij bleek zeer ontdaan over het gebeur de en heeft een onderzoek laten instel len. Op zijn aandringen is de oppasser van hei vonnis in hoger beroep gegaan. Volgens het vonnis heeft de oppasser het olifantje met de houten achterkant van een borstel opzettelijk enige slagen op een oog gegeven. Zou inderdaad een mishandeling heb ben plaats gevonden en nog wel een zó ernstige, dat daarvoor gevangenisstraf moet worden opgelegd, dan is voor de betrokken verzorger geen plaats bij het circus Strassburger, zo verklaarde hij. leger in Nederland gestatïonnecrd zou worden. Naar van alleszins gezagheb bende zijde te Den Haag vernomen wordt, zijn berichten in deze vorm vol komen uit de lucht gegrepen. Wel is men bezig met het ten uitvoer leggen van een internationaal plan voor het bezetten en verdedigen van vlieg velden in oorlogstijd en aangezien dit inhoudt, dat niet alleen Nederlanders als de nood aan de man komt van deze vliegvelden gebruik zullen maken, wor den er voorzieningen getroffen voor het aanleggen van voorraden der R.A.F. in Nederland. liet Engelse volk heeft Dinsdag prin ses Margaret met duizenden telegram men gefeliciteerd en haar familie, vrienden en landgenoten hebben die toegenegenheid onderstreept, met dia manten, parels, saffieren, bont, antiqui teiten en een du/re automobiel De stroom van geschenken overtrof in schittering die, welke haar zuster prinses Elizabeth ontving, toen de erf gename van de troon vier jaar geleden de 21-jarige leeftijd bereikte. Op haar verjaardag ging een staats- toelage van 8.000 pond in, als aanvulling van het zakgeld, dat zij van koning George krijgt. Zij erfde tevens 20.000 pond, haar nagelaten door de eertijds zeer bekende mrs. Ronnie Greville, die een goede kennis van Margaret's levenslustige overgrootvader Edward is geweest, aldus meldt U. P. De 84-jarige Queen Mary is vandaag niet naar Schotland gereisd, doch de rest van de koninklijke familie was aanwezig aan de verjaardagslunch. Ook zaten aan Billy Wallace, stiefzoon van de Amerikaanse schrijver Herbert Agar, lord Dalkeith, zoon van de hertog van Buccleuch, en lord Ogilvy, zoon van de graaf van Airlie. Zij zijn leden van de vriendenkring van de prinses. De Engelsen zouden gaarne gezien hebben, dat deze dag geaccentueerd zou worden door de aankondiging van de verloving van de prinses, maar hofkrin gen zeggen, dat zij haar hart nog niet verloren heeft en dat zij geen onmid dellijke trouwplannen heeft. Van nu af aan krijgt zij een iets betere kans om rond te kijken. Bij traditie wordt bij bereiken van de meerderjarigheid de sleutel van de voordeur meegegeven en het is de prinses nu toegestaan, dat haar een of twee vrienden in Buckingham Palace bezoeken, hoewel haar hofdame dan altijd aanwezig moet zijn. Een van de cadeaux, die zij kreeg, is een Daimler Roadstar van haar vader, die haar ook een paar turkoois-arm banden van historische waarde gaf. Koningin Elizabeth gaf Margaret haar eerste paar diamanten oorbellen. De tiara, die zij van Queen Mary keeg, be hoorde tot de fabuleuze collectie van de Koningin-Moeder, naar verondersteld wordt de beste collectie van het konink rijk. Prins Charles, zoon van prinses Eliza beth, gaf zijn tante (die zich vaak niet zonder humor de „Tante van Charley" noemt) een diamanten broche in de vorm van een beer. Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 Gisternacht omstreeks twee uur is een taxi, rijdende van Maastricht in de richting Valkenburg, onder Houthem op de provinciale weg met grote vaart tegen een boom gebotst en na een vol gende boom even geraakt te hebben tegen een derde boom tot stilstand fe- komen. Bij deze botsing werd de Span jaard Alfredo Espiga, middenvoor van het Spaanse voetbalelftal „Sabadell" bij Barcelona, zó zwaar gewond, dat hij kort nadat hy in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht was opgenomen aan de bekomen verwondingen is overleden. In de auto bevonden zich verder nog de drummer van Boyd Bachmann, da heer Scherpenhuizen uit Groningen, die ook verschillende ernstige verwondingen heeft opgelopen. Hij is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen, alsmede mej Bens uit Rotterdam, die beenbreuken kreeg. Een juffrouw uit Amsterdam had lichte verwondingen en kon na verbon den te zijn, het ziekenhuis verlaten. De chauffeur van de auto bekwam geen letsel. De 37-jarige G. E. Plas, employé van de thee-onderneming „Kiarapajung" in het Noord-T.iandj'urse, benevens twee Indonesiërs, zijn vermoord, toen zij met 70.000 Rupiahs per vrachtauto van Tjan- djur naar Kulon reden. De vrachtauto werd uitgebrand teruggevonden, aldus meldt Aneta. Het m.s. „Oranje" zal Donderdag 23 Augustus weer naar Indonesië vertrek ken; het schip is geheel volgeboekt. Tot de passagiers behoort de sultan van Kutei; in Southampton zal de sultan van Johore aan boord gaan. In de Apostel Pau- luskerk te Los An geles, in de Ameri kaanse staat Cali- fornië, is zuster Quentin Rita, links op de foto, in het klooster getreden en daarmee heeft ze haar loopbaan als de film-actrice Jua- nita Quigley be ëindigd. Zuster Quentin Rita, die nu twintig jaar oud is, heeft op het witte doek kinderrollen vertolkt en het film- minnend publiek in de Verenigde Staten kende haar slechts als „baby Jane." Ze zal gedurende 2 jaar canoniek recht stu deren en daarna bij het onderwijs gaan. Op de foto, die na haar plechtige in trede bij de orde van de Dochters van Maria en Jozef werd genomen, is zuster Quentin in gezel schap van haar Moeder-Overste. Lord Grootzegelbewaarder Stokes heeft de Perzische regering Dinsdagavond een laatste voorstel doen toekomen, waarop hij hedenmiddag antwoord wenst te ontvangen. Gaat de Perzische regering er niet op in dan keert hy naar Londen terug. Het voorstel komt in de plaats van het uit acht punten bestaande aanbod, dat hij eerder had gedaan, maar Dinsdag als zijnde niet langer discussiabel had ingetrokken. Volgens het nieuwe voorstel zou het gehele Britse personeel van de raffinaderij te Abadan onder leiding van een Engelsman gesteld worden, die op zijn beurt onder Perzische controle zou staan. Indien premier Mossadeq zijn nieuwe voorstel zou aanvaarden, zou hij, Stokes, trachten de discussie over andere aangelegen heden te heropenen. Op verzoek van Mossadeq heeft minister Stokes vanmorgen de gestelde termijn voor een antwoord van twaalf uur tot hedenmiddag drie uur verlengd. By het ter perse gaan van dit nummer was een beslissing nog niet bekend. De Perzische Senaat en de Tweede Kamer hebben vandaag premier Mos sadeq een motie van vertrouwen gege ven en er op aangedrongen de oliebc- sprekingen voort te zetten, aldus meldt A. P. De uitslag van de stemming kwam een uur na het tijdslimiet, dat door R. Stokes was vastgesteld. Een Britse woordvoerder heeft ge zegd, dat Stokes daarna de tijdslimiet verlengde tot drie uur met het oog op het feit dat het parlement de bespre kingen niet wilde laten afbreken. De Britse staf in Abadan heeft eenpa rig geweigerd aan het werk te blijven indien de Perzische regering zou blijven staan op „onmogelijke arbeids- en be- heersvoorwaarden". Het was. aldus Stokes, een feit, dat er geen betere staf in de wereld bestond. Indien deze staf voor Perzië verloren zou gaan, zou hij niet vervangen kunnen worden en zou de olie niet kunnen vloeien. De Amerikaan Harriman heeft Dins dagavond de tekst gepubliceerd van een brief van tweeduizend woorden aan Mossadeq, waarin hij een overzicht geeft van de gebeurtenissen sinds hij vijf we ken geleden te Teheran aankwam. „De wederkerigheid der belangen van beide partijen bij hit geschil is zo danig, dat een oplossing, die voor beide van liut zou zijn, naar mijn overtuiging volkomen mogelijk en uitvoerbaar is", aldus de brief van Harriman. Enkele opmerkingen van Harriman over de compensatie en het technische beheer der industrie beschouwen waarnemers als een stilzwijgende goedkeuring van de Britse voorstellen, die Stokes eerder op de dag introk, omdat zij door de Perzen verworpen werden. Het Britse kabinet is Dinsdagavond Wontrouwen is een bijl aan de boom der liefde. bijeengekomen om te spreken over de ontwikkeling in de Perzische olie kwestie. Behalve ministers waren ook aanwezig luchtmaarschalk sir John Slessor, chef van de luchtmachtstaf, en sir William Frazer, voorzitter van de Anglo-Iranian Oil Company. Men meent te weten, dat de ministers spraken over de politiek, die Engeland zal volgen in geval van een algeheel afbreken van de Pcrzisch-Britse besprekingen. Volgens welingelichte kringen te Lon den bespraken de ministers de plannen, die reeds eerder zijn gemaakt „om het leven van Britse onderdanen in Perzië te beschermen", indien de onderhan delingen definitief worden afgebroken. De Nederlandse Aardolie Maatschappij acht de omgeving van Wanneperveen nog steeds van belang voor de ontsluie ring van de veronderstelde bodemgehei men in de kop van Overijssel. Niet al leen in de richting Giethoorn zal men verder zoeken, doch ook naar de kant van Kolderveen, gemeente Wanneper veen. Thans zal namelijk ook een horing worden verricht bij de zogenaamde Schuurmanssteeg, welke het dorp Kol derveen met Bovenboer verbindt. Het totaal aantal arrestaties van de zuiveringsacties van de laatste weken in Indonesië loopt ver in de duizend. De correspondent van Aneta te Medan meldde Woensdag, dat te Pematang Si- antar 321 personen zijn aangehouden. Tezamen met de ruim 500 arrestaties in Medan, ongeveer 200 in Oost-Java. 100 in Cheribon, 25 in Tangerang, 60 in Dja karta bij de eerste razzia en naar schat ting ruim 100 bij de arrestaties aan de vooravond van de 17 Augustus-viering, komt men reeds aan een getal van 1300. Hierbij zijn niet inbegrepen de arres taties in andere plaatsen, zoals Semarang en Surakarta, waar het totaal aantal arrestaties onbekend is. Een „Percival-Proctor" van de waar- mcrsschool op Gilze-Rijen heeft Maan dagmiddag als gevolg van het ontstaan van een brandje in de motor op een wei land in Nieuwerkerk aan de IJssel een noodlanding moeten maken. De drie in zittenden, een sergeant-vlieger, een ser geant-telegrafist er. een leerling-telegra fist, konden zonder enig letseel het toe stel, dat geheel uitbrandde, verlaten. Omtrent de oorzaak van 't ontstaan van de brand is niets bekend. De Australische premier Robert Men- zies heeft bekend gemaakt, dat Austra lië, rekening houdend met zijn defensie- en productie-behoeften, wijzigingen wil aanbrengen in zijn immigratie-program ma. aldus meldt A.P. Aangenomen wordt, dat het aantal immigranten dit jaar beperkt zal worden van 200.000 tot 150.000 en dat ongehuwden de voorkeur zullen genieten. Menzies zei, dat ofschoon normaal een groot aantal gezinnen wordt toegelaten, het thans wenselijk is, dat de immigran ten onmiddellijk een bijdrage leverden aan de productie. Om die reden zal men zich ten doel stellen, het percentage wer kende immigranten zo hoog mogelijk te doen zijn. Ingevolge de nieuwe plannen zal in het bijzonder de nadruk worden gelegd op de werving van geschoolde arbeiders, speciaal die met ervaring op het gebied van de voedselproductie en van de se cundaire industrieën, die van belang zijn voor de defensieproductie. De besprekingen, die gevoerd zyn tussen de directie van de Curacaosche Petroleum Industrie Maatschappij en de adviescommissie van de arbeiders, heb ben tot overeenstemming geleid. Nadere gegevens over de bereikte overeenstem ming zijn nog niet beschikbaar. Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met hier en daar wat lichte regen. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.35—19.50 Maan: 21.39—13.46 „Nu mag mijn vader het weten". Mevrouw Lisbeth Wehr- hahn verklaarde, toen zij na een tocht van 2 uur in een luchtballon boven W. Duitsland w&er vaste grond onder de voeten had: „Nu mag mijn vader het weten. Ik heb van te voren niets gezegd, omdat hij al zorgen genoeg heeft." Haar vader is n.ï. de bondskanselier Dr. Adenauer. Atoom-tulp De Nederlandse gezant in Argentinië, de heer Bernard Klein Molen kamp, heeft aan de Ar gentijnse regering mede gedeeld, dat de Neder landse plantkundige Wil lem de Mol met behulp van atoomstraling en splitsingsenergie een nieuwe soort tulp heeft ge kweekt, die genoemd is naar de Argentijnse vrij heidsheld. de generaal San Martin. Ter staving van deze mededeling bood de gezant een waterverfteke ning en een wetenschap pelijke verhandeling over de kweekmethode van de nieuwe variëteit, de Ge neraal San Martin-tulp" aan. Noodlottig misverstand De 35-jarige Engelsman Anthony Part en diens echtgenote uitnodiging hadden op verwacht thuiskwam, hij van de heer in de mening verkeerde, en mevrouw Eric Schroe- dat Mr. Part een inbreker der in Cambridge in Amerika het huis van de Schroeders betrokken, terwijl de familie Schroe- der twee maanden vacan- tie nam. De Schroeders hadden echter vergeten was. Mr. Part, die de zoon van de Schroeders niet kende, zag op zijn beurt Mare voor een inbreker aan. Het gevolg was een hevige vechtpartij, waar bij Mr. Part zo ernstig ge- hun zoon Marc, die ergens wond werd, dat hij in aan het zeilen was, van zorgwekkende toestand in deze regeling op de hoog- een ziekenhuis moest te te brengen, zodat toen worden opgenomen, de 14-jarige jongen on- Prettige vacahtie! Houdt het hoofd koel. Een jongen van 15 jaar liet zich in Amerika vanwege de warmte aldus knippen. De coiffeur deed het met pleizier, want hij voelde on der het werk de kunstenaar in zich ontwaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1