SCHIPHOL VERBRUIKT ZEER VEEL VOEDSEL YELSENS BRANDWEER NA DE OORLOG GEREORGANISEERD BLIKSEMAFLEIDERS Karavaan-kamp te Zandvoort internationaal succes Alleen het beste van het beste komt in aanmerking 3§F* li; Ergerlijke huisvesting in Santpoort op eigen verzoek stellen op een jeugdig uiterlijk! Financiering Bad-Zuid en verlichting boulevards AGENDA F[et aantal taken is sterk uitgebreid HERINGA WUTHRICH Voor mannen die prijs u* WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 -- Jfm W v Pagottan Bloemendaal De bedrijven in Indonesië H.K.G. WORDT STICHTING AANRIJDINGEN FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand WEENSE OPERA IN HAARLEM Orgelbespeling Examen Hoofdakte" Het caravan-kamp Wat de luchtvaartpot schaft WASSERIJ DUYN Preventieve taak Wachtdienst Verpakte artikelen Poging tot doodslag Chauffeur rijdt op agent in Beurs van Amsterdam Beurs van New York 41 J?'t s4< - Av V4 X sv ~K'< ir\ Honderden Haarlemmers en vele vreemdelingen hebben in deze vacantie- tnaand de Vrouwetoren van de Kathedrale Basiliek beklommen. Daar had den zij onder meer een fraai uitzicht op de koepel van Cuypers' imposant bouwwerk. Op de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders Woensdag 29 Augustus zal de directie der Pa- gottan Handel en Landbouwmij N.V. te Bloemendaal een interessant verslag uitbrengen over het verloop van de cultuur der vennootschap in Indonesië Eind 1949 besloot dc Raad van Commis sarissen de rehabilitatie der fabriek met kracht ter hand te nemen. Beslo ten werd de fabriekscapacitcit voor lopig te verkleinen en als richtdatum voor het wederom in gebruik stellen van de fabrek werd de campagne 1952 aangenomen. Ondanks de monetaire moeilijkheden in Indonesië is de wederopbouw met alle kracht ter hand genomen. Het aan bod van arbeiders was ruim voldoen de. De arbeidsprestaties daarentegen zijn in verhouding tot de vooroorlogse ver beneden de verwachting. Gedurende het eerste jaar dat de fabriek gewerkt heeft in de souvereine Republiek Indonesië heeft ook de on derneming ruimschoots haar deel ge kregen van de moeilijkheden, waarmede de jonge republiek te kampen had: mo netaire maatregelen, sprongsgewijze stijging van lonen, huren en prijzen. Éen belangrijk verschijnsel is de snelle groei van het vakverenigingsle ven, waaraan helaas verschillende uit wassen, gebonden aan een te snelle groei en een organisatie van bovenaf, verbonden zijn. Tegenover de snelle toeneming der kostprijzen staat nog geen evenredige verhoging der op- brengstprijzen van het product, omdat deze gebonden zijn aan de prijzenpoli tiek van de overheid. De omstandig heden zijn nog te onoverzichtelijk dan dat met enige grond een toekomst- prognose gemaakt kan worden. Voor lopig wordt alle tijd en aandacht be steed aan dc weder in bedrijf stelling van de fabriek in de stellige verwach ting, dat dit ten voordele van alle be trokken partijen zal zijn. De balans en de verlies- en winstrekening over 1950 sluiten met een nadelig saldo van f693.844.52. Dit bedrag zal bijna geheel als depreciatie-verschil worden over gebracht in afwachting van een stabi lisering der valuta-verhouding tussen Nederland en Indonesië. Het resterende verlies-saldo zal worden afgeschreven van de statutaire reserve, die begin 1951 bedroeg f 288.585,25. Teneinde het werk van de Haarlemse Kunstgemeenschap ook in de toekomst vlot te doen verlopen en in verband met de grote groei van de vereniging stelt het bestuur voor als Stichting naar buiten op te treden, waardoor rechts persoonlijkheid verkregen wordt. Te dien einde zal op Vrijdag 31 Augustus om kwart over acht in het Waaggebouw een algemene ledenvergadering worden gehouden. Voorgesteld wordt de vereni ging te ontbinden, waarna een Stichting kan worden gevormd. Is op deze avond het vereiste aantal stemgerechtigde le den niet aanwezig, dan zal een tweede vergadering plaats vinden op Donder dag 6 September. Deels door onvoorzichtigheid, deels door andere oorzaken, zijn er gisteren weer vier inwoners van onze stad naar het ziekenhuis vervoerd, nadat ze het slachtoffer waren geworden van een verkeersongeval. De 17-jarige H. H. is gisteravond omstreeks kwart over acht door een autobus van de N. Z. H. aan gereden in de Grote Houtstraat. De jon gen was op het trottoir aan het stoeien met een vriend en juist toen er een autobus passeerde, liep hij in bokshou ding achteruit de rijbaan op. De jon gen is per ziekenauto naar de Maria- stichting vervoerd. Na geneeskundig onderzoek bleek hij een schedelbasis- fractuur te hebben opgelopen. Naar omstandigheden is zijn toestand op het ogenblik bevredigend. Doordat hij dronken op de fiets reed, is de 57-jarige werkman P. J. K. uit Haarlem, toen hij de Teylerstraat uit kwam rijden gistermiddag om kwart over drie, door eer. auto aangereden. De werkman zag de auto niet, daar hij waarschijnlijk al zijn aandacht bij zijn stuur moest houden, teneinde niet al te veel over de weg te slingeren. De be stuurder van de vrachtauto, die op de Herensingel reed, kon een aanrijding niet meer voorkomen. K. liep een aan tal snij- en schaafwonden op aan het gezicht. Hij is naar het Grote Gasthuis gebracht, waar men zijn wonden heeft gehecht en de bloedproef heeft afgeno men. De 46-jarige Haarlemse stratenma ker L W. J. van der V. heeft een vlees wond aan zijn rechterknie opgelopen, doordat hij door de tram is aangereden. De man, die in dienst is van Openbare Werken, was gistermorgen om negen uur bezig met het repareren van het wegdek tussen de tramrails op de He- renvest. De stratenmaker vergiste zich in de snelheid van de naderende tram en kwam hierdoor in onzachte aanra king met de treeplank. Nadat zijn wond in het Grote Gasthuis was verzorgd, kon het slachtoffer naar zijn woning vervoerd worden. De zestienjarige leerling-apothekers assistente A. M. G. is gistermiddag kwart over een door haar fiets gezakt. Het meisje reed op de Vergierdeweg, toen haar voorvork bezweek. Zij bleef bewusteloos op het wegdek liggen. Het meisje is per ziekenauto naar de Maria- stichting vervoerd. De Rechtbank te Haarlem heeft. Dins dag 21 Augustus 1951 failliet verklaard: Greta A. Jonges, wed van H. v. d. Heyde, geen beroep, Haarlem, Van Eedenstraat no. 7; Rechter-commissaris mr. N. Smits; Curator: mr. J, W. Rut gers. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingsijst is geëindigd het fail lissement van: J. de Graaf, lederhande laar, Zaandam; Rechter-commissaris: mr. N. Smits; Curator: mr; H. S. J. M. Fel- hoen KraalOtto, Wormérveer. Geboren: J. J. van Berkel-Scholder, z. H- M. van Opzeeland-de Vos, z. J. Plug-Repko, z. L. J. B- de Leede-Rik- kerink, z. G. S. Laan-Hartgerink, z. A. Huijsmans-Twisk, z- E. Haazer-Franke, d- E. Liberg-Kesseler, d. A. Havenaar- Uiterwijk, d. B. van der Beek-Zonne veld', d. J. H. Reemer-Neeven, d. J. J. Coppens-Groenendijk, d. E. Leendertse- Vreugdenhil, d- Ondertouwd: A. E- F. Huijts en A. Reijn; H. J. Barten en A. Oversteegen: J. G. van de Pieterman en A. Bergsma. Getrouwd: P. van Lieshout en J. H- van Deventer; W. J. Jaski en J. M. Jan sen. Overleden: C. G. Daudeij, 28 j. Kam perlaan; J. Tullekens-Hendriks, 65 j., Parklaan; E. M. Suijkerbuik, 1 mnd.. Kamperlaan, Verleden maand plaatsten wij een artikel onder het opschrift: „Ratten terroriseren gezin van veertien perso nen", waarin verhaald werd over de familie Tervoort, die in het perceel Van Dalenlaan 26a te Santpoort-Station zeer gebrekkig gehuisvest is en waar de ratten als kind in huis zijn. De wethou der van Velsen. meer in het bijzonder belast met de volkshuisvesting, de heer F. J. A. Strijbosch, heeft ons na zijn terugkeer van vacantie een aantal bij zonderheden hieromtrent medegedeeld, welke een geheel ander licht op de zaak werpen en waarvoor wij dan ook graag een plaats inruimen. Inderdaad was de wethouder het er mee eens, dat de huisvesting van het gezin allermiserabelst is en ook, dat er van een ratten-invasie gesproken kan v/orden. Maar het doet dan wèl bijzon der vreemd aan, te moeten vernemen dat de heer Tervoort bijna op zijn knieën gesmeekt heeft om toestemming dit huis te mogen bewonen. Tot drie maal toe is het hem geweigerd, omdat het gemeentebestuur dit geen geschikte woning vond voor het gezin. Maar om dat hij bleef aandringen, daarbij als ar gument aanvoerend, dat hij bij zijn werk moest wonen, omdat er zoveel van hem gestolen werd, is op 12 April 1949 de vergunning uitgereikt. Ongeveer een jaar geleden is de di recteur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst bij de heer Tervoort geweest om met hem te praten over de rattenverdelging. De gemeente was be reid om daar alles aan te doen, maar de heer Van der Burg vroeg daarvoor ook de medewerking van de heer Ter voort om zijn erf op te ruimen, de overtollige rommel te verbranden en schillen en andere afval, alsmede het varkensvoer voor zover mogelijk, in af gedekte tonnen op te slaan. Maar daar voor ontbrak de bewoner de tijd. Ook onlangs is de heer Van der Burg er weer geweest, maar hij vond er nog steeds dezelfde rommel. Wethouder Strijbosch stelt hierbij de vraag, of het met zo'n groot gezin dan werkelijk helemaal onmogelijk is om in vrije uren door gezamenlijke inspanning eens schoon schip te maken. In ons artikel van 21 Juli schreven wij, dat de gemeentelijke instanties op de hoogte waren. Dat is juist, maar hoelang? De vrouw des huizes was bij de burgemeester geweest op 9 Juli 1951 en dat was om over de rattenplaag te spieken, terwijl de kwestie van ver andering van woning nauwelijks ter sprake is gekomen. Wij publiceerden ons artikel twaalf dagen later. Inder daad is er ook een aanvraag ingediend om een andere woning. Wij hebben deze bij de wethouder gezien en het formulier droeg als datum van binnen komst Donderdag- 12 Juli 1951. Dat was dus zegge en schrijve precies één week, voordat onze verslaggever het gezin bezocht. Met het verstrekken van deze gege vens wil de gemeente Velsen zich ze ker niet voor de rest van het geval af maken. Deze ellendige huisvesting houdt de aandacht der autoriteiten, maar bij de huidige précaire woning positie is het niet eenvoudig zo maar even een andere geschikte woning aan te wijzen. Want deze woning moet niet alleen liggen in de buurt van het be drijf van de heer Tervoort, maar daar naast moet het perceel geschikt zijn voor bewoning door veertien personen En dergelijke woningen zijn in Velsen niet dik gezaaid. Ook heeft men van gemeentewege nagegaan, in hoeverre het mogelijk is de woning door reparatie weer bruik baar te maken. Daarbij is men tot de conclusie gekomen, dat, wil er iets van terecht kunnen komen, de enige oplos sing zou zijn het hele pand af te bre ken en dan opnieuw op te bouwen. Met lapmiddelen valt hier niets te bereiken en al kan Bouw- en Woningtoezicht een verhuurder wijzen op zijn verplich ting om een verhuurd pand in bewoon bare staat te houden, in dit geval zou dat leiden tot „goed geld naar kwaad geld gooien", want aan dit pand is practisch niets meer te doen. En daar voor heeft Bouw- en Woningtoezicht zijn bevoegdheid toch ook weer niet gekregen. Resumerende komt het dus hier op neer, dat dit gezin zijn gebrekkige huisvesting grotendeels aan zichzelf te wijten heeft. En dat er nu niet direct op stel en sprong een andere woning beschikbaar is, kan iedereen, zeker in Velsen, begrijpen. En dat er op een boerderij met varkens ratten voor komen is een algemeen verschijnsel. Maar talloze boerderijen zijn er om te bewijzen, dat men door zindelijkheid de woning van deze langstaarten vrij kan houden. Rest nog de vraag of het gemeente bestuur dan niet in gebreke blijft wan neer zij deze toestand, die niet alleen voor het gezin, maar ook voor de om geving een gevaar voor de volksge zondheid in zich houdt tolereert en laat bestendigen. Gesteld, dat de ge meente deze mensen zou trachten te dwingen door grootscheepse schoon maak de rattenverdelging mogelijk te maken, omdat zij anders op straat ge zet zouden worden, en deze mensen la ten de boel de boel. Dan zou de ge meente consequent moeten zijn en het hele gezin op straat zetten. Maar dan? Dan komen zij opnieuw ten laste van diezelfde gemeente, die geen ander onderdak bij de hand heeft. Er moet dus van twee kwaden het minst erge gekozen worden, waarbij wethouder Strijbosch hoopt, dat hij zo spoedig mogelijk in staat zal zijn door het be schikbaar komen van een bruikbare woning deze rotte plek, genummerd Van Dalenlaan 26a, uit de gemeentelijke huishouding weg te snijden. Advertentie HAARLEM Advertentie Een kostelijke, nieuwe scheercrême die de huid verzacht en veerkracht geeft. Thans kunt U werkelijk trjdens het scheren Uw huid in goede conditie brengen. U kunt U prettiger en scho ner scheren - en tegelijk Uw gelaat de weldaad laten ondervinden van een wonderbaarlijke, nieuwe substan tie, die helpt de huid jong en gezond te houden 1 Dit alles is te bereiken met de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline- extract bevat - een onlangs door medici gedane ontdekking, waarmee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone la- noline. Lanoline-extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het sche ren. Het helpt de huid jong en ge zond te houden. Uilsluitend in Williams Zodra U de nieuwe Williams Shaving Cream geprobeerd hebt, zult U nooit meer genoegen nemen met gewone scheercrêmes. Alleen Williams bevat lanoline-extract. 668 B Het Oostenrijkse Opera-gezelschap „Wiener Opern Studio", waartoe beho ren veel op de voorgrond tredende jon ge Weense kunstenaars en enkele Ne derlandse musici, zal 21 September in het Concertgebouw te Haarlem optre den. Een Weens programma zal ten ge hore worden gebracht onder de titel „Grande Soirée Musical bij Prins Or- lofsky in Wenen". Door een binding met kleine scènes is in feite een nieuwe operette ontstaan met tal van verwik kelingen. Het gezelschap zal Mozart-concevten geven in Den Haag en Amsterdam, waartoe de H.O.V. waarschijnlijk mede werking zal verlenen. In de Grote Kerk te Haarlem zal op Don derdag 23 Aug. van 34 uur door George Robert het volgende programma gespeeld worden: 1. Komm, Heiliger Geist, Herre Gott, Joh. Pachelbel. 2. Preludium en Fuga e kl. t.f J. S. Bach. 3. Was mein Gott will, W. F. Bach. 4. Deux Noëls, L. C. d'Aquin. 5. Pastorale, L. Vierne. 6. Eerste ged. vijfde Symphonie, Ch. M. Widor. Geëxamineerd voor gedeelte A 7 can- didaten. Geslaagd de heren: J. J. W. C. de Boer. Geëxamineerd voor ged. B 7 candida- ten. Geslaagd de dames: H. M. Spalburg, M. M. Dekker. Woensdagmiddag om 12 uur pre cies, rinkelt bij alle brandweerlie den van de Velsense brandweer thuis de alarmschcl. Je zoudt er de klok op gelijk kunnen zetten. Maar daarvoor gaat de bel niet over, want de Velsense brandweerlieden zijn wat men noemt bij de tijd ge noeg. Het is slechts een controle maatregel om na te gaan of alle bellen goed functionneren. Daarom ook gaat de bel maar een keer. Doch rinkelt hij drie keer door dringend na elkaar, dan weet de brandweerman, dat zijn hulp ergens nodig is. In sneltreinvaart schiet hij in zijn brandweer-uniform, kno pen vast maken komt onderweg wel, en een paar minuten na de melding kan de eerste wagen met mensen en materiaal reeds uitruk ken om de brand te bestrijden. De Zandvoortse raad vergaderde Dins dagavond onder voorzitterschap van burgemeester Van Fenema. Aangenomen werd een voorstel van de voorzitter om aan Gedeputeerde Staten te vragen de jaarwedde van de wethouders ad f 1237.50 met 5% te verhogen. Voor de vloeren van de openbare kleuterschool werd f 4790 beschikbaar gesteld. Ten behoeve van de R.K. school werd medewerking verleend voor de aanschaffing van 16 banken, waarmede pl.m. f 900 is gemoeid. Bij het voorstel tot verhoging van de gastarieven met 1 cent per m3. meende mevr. Mol (P.v.d.A.) te weten, dat Haar lem voor de eigen ingezetenen de prijs niet zal verhogen; voor Zandvoort moet dan één lijn getrokken worden. Wethouder Slagveld antwoordde, dat regelmatig overleg met Haarlem wordt gepleegd en als goede buur haalt Haar lem Zandvoort het vel niet over de neus. De laatste prijsverhoging van Vi cent heeft Zandvoort niet doorgevoerd, maar daarom kan de nieuwe verhoging met 1 cent thans niet achterwege blijven. De heer Siegers (K.V.P.) merkte op, dat Haarlem aan Zandvoort de kostprijs be rekent met u cent winst; een stijging van de kostprijs moet verhoging van de inkoopsprijs ten gevolge hebben. Het voorstel om een grondbedrijf in te stellen werd door de heer Siegers (K.V.P.) toegejuicht, maar om practiscne redenen drong spr. aan op het aanwijzen van een verbindingsman, die de schakel is tussen gegadigden van grondaankoop en de directeur van publieke werken, Ir. Van Kuijk (PvdA.) was het niet dui delijk. waarom de directeur van publie ke werken geen directeur van 't grond bedrijf genoemd kan worden. De heer Tates (V.V.D.) informeerde naar de fi nanciële consequenties, bijv. door ver hoging van de personeelsuitgaven. De voorzitter deelde mede. dat de in stelling van het grondbedrijf geen uit gaven tengevolge zal hebben. De laatste grote grondaankoop (54 ha van de fami lie Quarles van Ufford voor f 181.800) der gemeente moet nog door Gedepu teerde Staten worden goedgekeurd; spr is in onderhandeling om een geldlening voor deze grondaankoop te verkrijgen. De directeur van publieke werken is als zodanig belast met de voorbereiding van aan- en verkoop van gronden; zijn in structie wordt op dit punt nog verdui delijkt, zodat het niet nodig is hem nog uitdrukkelijk directeur van het grond bedrijf te noemen. Het voorstel om een derde maatschap pelijk werker aan te stellen bij de dienst voor sociale zaken wilde de heer Tates (V.V.D.) aanhouden tot hét efficiency- rapport is verschenen. Spr. vergeleek Zandvoort met enkele andere kustplaat sen. waar de dienst van soc. zaken ver houdingsgewijs niet zo zwaar bezet is als thans in Zandvoort. Spr. meende, dat de Zandvoortse bevolking geen bijzonder soort mensen vormt. Als alle bewoners van kustplaatsen hebben zij iets van de zee het veranderlijke in hun ge dragingen opgenomen. De directeur van de dienst heeft ver klaard, dat enkele ambtenaren aan een zenuwoverspanning toe zijn; dat be vreemdt spr. bij een werktijd van 6% uur per dag. Mevr Mol (P.v.d.A.) wees op de morele steun, welke de maat schappelijke werkers in de gezinnen ge ven; dat kost veel tijd. maar is van on berekenbaar nut In Zandvoort zijn 212 gezinnen „in zorg", die elk kwartaal op nieuw moeten gecontroleerd worden; daarin is nu een grote achterstand. De heer Siegers (K.V.P.) ondersteunde het betoog van de heer Tates. In de parti culiere bedrijven wordt langer dan 6% uur per dag gewerkt.. De leiders van de gem. diensten werken zo nodig 's avonds en Zondags, maar de lagere employé's houden zich aan de bureau-uren. De voorzitter wees er op, dat Zandvoort zich ook van de andere kustplaatsen onder scheidt door een sterke mutatie in de bevolking, welke jaarlijks 10% van het totaal aantal inwoners bedraagt. Dat heeft een grote weerslag op het werk van de dienst voor sociale zaken. Wet houder Slagveld (C.H.) deelde mede, dat het efficiency-rapport nog niet volledig is ingediend, maar door de grote achter stand in het werk kan met uitbreiding van personeel niet worden gewacht. Na een langdurige discussie werd het voor stel Tates-Slegers (aanhouding) verwor pen met 84 stemmen en het voorstel van B en W. met dezelfde stemverhou ding aangenomen. Bij de rondvraag stelde de heer Sie gers (KVP) enkele vragen over het ca ravan-kamp. Dit is een groot succes ge worden en daarom moet er een groter terrein worden gebruikt dan de raad BIOSCOPEN Rembrandt: Papa Boem, a.l. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: Tea for two, volw. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty, 14 j. 2, 7 en B.15 uur. Frans Hals: Een woudsprookje, a.l. 11, 2, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: De inspecteur-gene raal, a.l. 2 15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: Robinson—Turpin. a.l. 11, 1. 3. 5. 7 en 9 uur. Speciale filmvoorstellingen Rembrandt: Bambi, a.l. 10.30 uur. City: Het gebochelde paardje, a.l. 10.30 u. Donderdag 23 Augustus Kathedrale Basiliek: Beklimming van de toren om 3 en 4 uur. Grote Kerkt Orgelconcert door George Robert, 3 uur. aanvankelijk beschikbaar stelde. Nu oefent een voetbalvereniging (TZB) te midden van de caravans en dat is zeer hinderlijk; spr. vroeg aanwijzing van een ander terrein voor deze vereniging. Ook bepleitte spr. toezicht op het gebruik van de voetbalvelden door de vereniging „Zandvoortmeeuwen", opdat deze niet overspeeld worden. De voorzitter wees op het grote tekort aan voetbalvelden; spr. hoopte, dat het pan, om 3 velden binnen het circuit aan te leggen, ver wezenlijkt zal worden. Het kamp voor kampeerwagens is een grote reclame voor Zandvoort in binnen- en buiten land geworden. B. en W. hebben daarom besloten, tot 1 Sept. het gehele terrein door de „caravans" te laten gebruiken en de voetbalvereniging zal op het mid denterrein kunnen trainen, doch niet met een voetbal. Na 1 Sept. worden de wagens geconcentreerd en komt het voetbalterrein weer geheel beschikbaar. B. en W. gaan binnenkort enkele cara vankampen elders bezichtigen. De beer Gosen stelde vragen omtrent Bad-Zuid en de verlichting van de Zuid- Boulevard. De voorzitter deelde mede, dat het plan voor de herbouw van Bad- Zuid geheel gereed is, maar de financie ring is nog een punt van onderhande ling, want het rijk is teruggekomen op zijn toezegging van integrale vergoe ding. Voor de verlichting van de Boule vards is het plan bij de dienst voor Publieke Werken gereed gekomen. Het zal spoedig in behandeling komen. De heer v. d. Werff (CH) betreurde het, dat de gunstige maatregel inzake het toela ten van het zwemmen op het strand na enkele dagen weer ongedaan is gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat de poli tie met sprekers instemming ëe~ durende korte tijd tegen overtreding van dit verbod geen processen-verbaal heeft opgemaakt. De in die periode op gedane ervaringen zijn aan de hand van verschillende rapporten in het Strand schap besproken, maar het bestuur van het Strandschap heeft gemeend niet tot intrekking van het verbod te moeten overgaan. Men moet hier trouwens met voorzichtigheid te werk gaan. Vreemd kan het gaan in dc lucht vaart. Niet elke dag worden er levende koeien vervoerd aan boord van de vrachtmachines van de K.L.M., maar dagelijks gaan er honderden kilo's koe met de gewone machines mee naar alle delen van de wereld. De Civiele Dienst op dc Amsterdamse luchthaven Schip hol verwerkt 360 kg vlees in de maand en dat gaat mee de lucht in; in welke vorm dan ook. Advertentie AMSTEKOAMSÉv A AR T 20 T KL. 11055 Gaven wij in een vorig artikel (Zie Ntve. Haarl. Courant van 14 Augustus) aan de hand van gegevens, ons verstrekt door opper-brandmeester J. Schliker, een overzicht van de ontwikkelingsgang van de Velsense brandweer vanaf het ont staan van IJmuiden tot en met de tweede wereldoorlog, niet minder interessant is het na te gaan, hoe in de na-oorlogse jaren de brandweer op geheel andere leest werd geschoeid, aangepast aan de moderne middelen en tevens gericht op een eventuele interlocale samenwerking. De brandweer, die vóór de oorlog uitsluitend een zaak van iedere ge meente afzonderlijk was, is na de oor log min of meer door het Rijk naar zich toegetrokken. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft een aantal voorschriften uitgevaardigd, waaraan gemeentelijke brandweren, die dus in zekere mate hun zelfstandigheid heb ben behouden, dienen te voldoen. Deze voorschriften behelzen in hoofdzaak voorwaarden, waaraan de organisatie van de gemeentelijke brandweer heeft te voldoen: bepalingen ten aanzien van het materieel, de kleding en uitrusting van de brandweerlieden, de aan hen toe te kennen beloningen, enz. Boven dien werd een Rijksbrandweer-inspec tie ingesteld, een adviserend lichaam, dat in de afgelopen jarèn zeer belang rijk werk verzet heeft. De gemeente Velsen is met betrek king tot deze ministeriële voorschriften direct tot daden overgegaan en na '45 is de brandweer dan ook aan deze voorschriften aangepast. Het verouder de materieel werd in de jaren 1945 1951 vervangen door drie auto-brand spuiten met een capaciteit van 2500 li ter per minuut onder een druk van acht atmosfeer ieder, twee ladderwa gens met elk een uitschuifbare lengte van negentien meter, één manschappen- wagen speciaal bestemd voor de be strijding van duin- en bosbranden en tenslotte een commandowagen. Alle auto-brandspuiten zijn verder voorzien van zuurstof-apparaten, verse- lucht-apparaten, gasmaskers. schuim- blus- en koolzuursneeuw-apparaten en dan nog breek- en sloopmateriaal, want heel vaak gebeurt het, dat de brandweer zich eerst een weg moet banen om bij de vuurhaard te kunnen komen. In de gereedschapswagen vindt de brandweerman alle gereedschappen, die hij mogelijkerwijze in de uitoefe ning van zijn functie nodig zou kunnen hebben. En nog is de uitrusting niet compleet, want nog dit jaar wordt een benzine-aggregaat aangeschaft voor de opwekking van electrische stroom, die nodig zal zijn om straks de brandweer lieden 's nachts met schijnwerpers bij te lichten. De brandweer heeft niet alleen tot taak ontstane branden te blussen. Van nog veel meer belang is bet voorkomen van brand en dat kan in belangrijke mate geschieden door het geven van voorschriften ten aanzien van de brand beveiliging. Deze taak is opgedragen aan een ambtenaar voor de brand-pre- ventie, die op 1 Januari 1950 in Velsen zijn intrede deed. Alle te bouwen ob jecten van enig belang worden in teke ning aan hem voorgelegd, opdat hjj de toekomstige gebouwen op brandveilig heid kan beoordelen. Tengevolge van zijn optreden zijn veie nieuwe gebou wen nu voorzien van brandleidingen, branddeuren, hand-brandblusapparaten, brandmuren, enz. enz. Ook in reeds langer bestaande gebouwen zijn op zijn advies diverse beveiligingen aange bracht, waarbij steeds gezocht wordt naar een tussenweg tussen het uit vei ligheidsoverwegingen wenselijke en financieel mogelijke. Wanneer men bedenkt, dat de directe materiële schade door brand in Neder land, waarbij dan niet gerekend wordt de schade door stilstand in een bedrijf tengevolge van de brand, per jaar zo tussen de dertig en veertig millioen gulden beloopt, dan blijkt hier wel uit, dat een brand-preventie, mits goed toe gepast, ons land veel en veel goedkoper komt, dan „zo af en toe eens een brand". Want dat af en toe kan men gerust met een korreltje zout nemen: zie maar eens de cijfers van de boer derij-branden. In 1949 werden er rond 650 gebouwd, maar niet minder dan ongeveer achthonderd boerderijen gin gen in datzelfde jaar in vlammen op. Tot de preventieve maatregelen be hoort ook de controle op hooibroei, een onderdeel, dat in Velsen zeer nauw keurig in de gaten wordt gehouden. Deze controle is dan ook niet zonder resultaat gebleven, want uit de cijfers van de Velsense brandweer blijkt, dat zij de laatste tien jaar geen enkele hooibrand in de gemeente Velsen heeft gehad, die ontstaan was door hooibroei. De na-oorlogse tijd is ook hogere eisen gaan stellen aan het brandweer personeel. Want het is tegenwoordig niet alleen meer het uitrukken voor de bestrijding van een kleine of grote brand, er komt nu veel meer voor kij ken om paraat te zijn. En dan zijn er nog enkele algemene taken. Per jaar komt het zo ongeveer vijftig- tot ze ventig maal voor, dat de brandweer voor uitrukken wordt gealarmeerd. Daarnaast is er de wekelijkse oefe ning. waar het personeel voor de meest gekke situaties wordt geplaatst om maar zijn spitsvondigheid en door tastend optreden te bevorderen. Ook het wacht-kloppen is de brand weerlieden niet meer vreemd. Op de eerste plaats is er de centrale meldings- post, waar dag en nacht iemand aan wezig moet zijn. Daarnaast zijn er de wachtdiensten op Zon- en feestdagen. Door de week is practisch al het brandweer-personeel te bereiken, maar op de Zondagen willen ook zij er wei eens uit. Dat kan, maar alleen als zij een vrije Zondag hebben, zodat althans een deel van het corps aanwezig is. En wie thuis is, ook al heeft hij geen dienst, en hij hoort de brandbel gaan, blijft natuurlijk niet aan tafel zitten. Velsens brandweermannen zijn wild op een brandje en dat is ook een eerst vereiste om een goed brandweerman te zijn. Tenslotte kent Velsen nu ook zijn brandwacht in het Rex-theater. Wan neer daar een uitvoering gegeven wordt uitgesloten films van het bio scoop-programma dan loopt daar een brandweerman rond, keurig in uni form. die er niet alleen op moet letten dat er in de zaal niet gerookt wordt, maar vooral, dat er „achter de scher men" ook niet gezondigd wordt tegen de beveiligings-voorschriften en dat het brandblusmaterieel in orde is. Deze geschiedschrijving van de Vel sense brandweer zou onvolledig zijn, wanneer, na de opsomming van de ge- talstrekte in vroegere periodes, welke in het vorige artikel werd gegeven, de huidige bezetting van het brandweer corps zou ontbreken. Het personeel is thans ingedeeld in de volgende rangen: één commandant, één plaatsvervangend commandant, drie brandmeesters eerste kiasse, drie brandmeesters, drie onder brandmeesters, zeven hoofd-brandwach- ten, dertien brandwachten eerste klas se, 'een en twintig brandwachten twee de klasse en één ambtenaar voor de preventie, zodat in totaal drie en vijf tig mensen bij de brandweer betrokken zijn. Velsen kan momenteel bogen op een goed getraind cn modern uitgerust brandweercorps. Komt er hier of daar onverhoopt brand, dan kan gerekend worden op spoedige en doeltreffende hulp. Maar het allerbelangrijkste blijft de brandpreventie, niet alleen door die ene ambtenaar, die daarvoor speciaal is aangesteld, maar door alle burgers. Wanneer iedere ingezetene meewerkt om het brandgevaar zo klein mogelijk te houden en dat kan bijv. gebeuren door het tijdig ragen van een schoor steen, door een goede manier van kacheistokcn, door het sluiten van on gebruikte gaskranen, door het niet achteloos omspringen met vuur in bos en duin, zal zal de brandweer maar weinig te doen krijgen. En al staat er dan duur brandweer-materieel rente loos, het is toch altijd nog voordeliger dan wanneer de rekening van de brand schade komt. Vreemd is het ook met de kip. Als eendagsdier gaat het vaak bij honder den tegelijk het luchtruim in om in het buitenland een welkome aanvulling te zijn van de pluimveestapel; iets ouder geworden neemt de K.L.M. er 500 af om ze aan boord te verstrekken als onder deel van het noenmaal of de soep. Te gen het gebruik van het product van de kip: het ei. bestaat ook geen overwe gend bezwaar, gezien een maandelijks verbruik van 50.000 stuks. Het Hoofd van de Civiele Dienst weet de vliegschema's waarop staat vermeld welke machines er vertrekken en kan aan de hand daarvan zijn dienst de voedselschema's laten opstellen, die een handleiding zijn voor de bevoorrading van de machines. Bij het samenstellen van voedselschema's dient men met tal van factoren rekening te houden: route (koude en warme gebieden), het kli maat, de aard van de passagiers (gods dienst en levensbeschouwing, waardoor het gebruik van vlees of het vlees van bepaalde dieren soms niet is toege staan). en het seizoen (met het oog op te verkrijgen primeurs op tuinbouwge bied). Voor een belangrijk gedeelte van deze voedselschema's moet de chef-kok wor den ingeschakeld en deze heeft de ver antwoording voor de samenstelling van de maaltijden, die door de keukenbri gade worden bereid. Hij bekijkt of het aanbieden van bepaalde spijzen in overeenstemming is met hetgeen erna wordt genuttigd en de maatstaf of iets inderdaad smakelijk is wordt voor een deel bepaald door een aantal mensen (ook van buiten de K.L.M.) die op ge zette tijden zich rond de tafel scharen en met verwende tong en verhemelte proeven wat er in de keuken is tot stand gekomen. Of zij het hoofd zullen schudden of wel er goedkeurend mee zullen knikken is vanzelfsprekend mede afhankelijk van de mate van bekwaam heid, waarmee de inkopen worden ge daan. Ontelbare offertes worden gedaan en alleen het beste van het beste komt voor aankoop in aanmerking. Een pro bleem op zichzelf is het zodanig samen stellen van voedselschema's, dat een passagier, van Djakarta komende en op doorreis via Amsterdam naar New York. niet op beide routes dezelfde maaltijden krijgt voorgeschoteld. Was het aandeel van de keuken be langrijk, er zijn niettemin nog tal van zaken, die op het voedselschema voor komen. doch niet uit de keuken van Schiphol komen. Hierbij denken wij aan de verpakte artikelen, zoals hopjes en chocolade. Ook moet niet vergeten worden al hetgeen uit het entrepot van de douane komt: 100.000 pakjes kauwgom, 150.000 sigaretten, 1000 blik ken Nescafé, 220.000 zakjes suiker, 3600 kleine flesjes eau de Cologne, 150 liter eau de Cologne in grote flessen. Alles in maandcijfers uitgedrukt. En de drank bestemd voor apéritifs, after- dinners en slaapmutsjes: 600 liter jene ver, 500 liter whiskey, 450 liter cognac, 750 liter champagne, enz. Aan proef- flesjes drank, die door de K.L.M. als aandenken worden verstrekt, gaan er per maand 36.000 de lucht in. De afdeling Boordverzorging heeft met dit alles de handen vol en dan is er nog niet gesproken van de borden, kop jes. schotels, glazen en couverts, en de dienbladen, die alle in onberispelijk reine staat aan boord moeten gaan. Voor dit aan boord gaan zorgt de Ex peditie, die met handige kleine auto'tjes van de barakken van de Civiele Dienst heen en weer rijdt naar en van de vliegtuigen. De afdeling bevoorrading zet alles klaar: het eetgerei en het diep gevroren voedsel (waar broodjes bij zijn, die in diepgevroren toestand ette lijke dagen oud zijn, maar na onldooing knappend vers worden), de drank en de sigaretten in verzegelde bakken. Ook zogenaamde „kleinigheden" mogen niet worden vergeten, zoals zout- en pe perstrooiers. mosterd, enz. Uit een. belangrijke afdeling van de keuken komen dagelijks grote hoeveel heden lekkernijen, die wij niet zonder meer voorbij mogen gaan: wij bedoelen de banketbakkerij. Noemen wij een aantal van 15.000 gebakjes per maand, die niet alleen staan, gegeven het feit, dat er 27.000 plakjes cake worden ge consumeerd (deze worden aan de grond gesneden!). Ook nagerechten in de vorm van bavarois (pudding) komen hier vandaan: 4500 porties. De wagentjes rijden af en aan. De keuken werkt op volle toeren. Voorin wordt naar buiten gedragen wat rne£r naar achteren wordt klaargemaakt. Een luidsprekersysteem is aangelegd om na gekomen bestellingen en spoedopdrach ten ogenblikkelijk te kunnen opgeven aan de mensen in het wit Zij werken gestadig door: vier ploe gen maken het mogelijk om de keuken 24 uur in bedrijf te houden, hetgeen noodzakelijk is. omdat Schiphol nooit slaapt en de dagmachines ongemerkt ziet overgaan in nachtmachines. Bovendien worden hier per maand alle 700 kosjer maaltijden bereid, die orthodox-Joodse passagiers kunnen be stellen. Want hier is ook een dame door het Rabbinaat gemachtigd om te koken, de bewaarplaatsen van het bereide voedsel en de uitgifte ervan te contro leren. Eveneens worden hier maandelijks 5700 koude lunches bereid en 16.00" diepvries-maaltijden. Maar daar m-f* worden bijvermeld. dat er langs langste geregeld bevlogen route", de AmsterdamDjakarta lijn, eveneens maaltijden worden bereid voor ver strekking aan boord. De keuken van de K.L.M. in Cairo fourneert maandelijks 1000 diners, 700 lunches en 2300 ontbij ten. in Karatsji zijn de aantallen als volgt: 2400 diners, 2300 lunches en 2800 ontbijten, waarbij wij aantekenen, dat een groot deel van de ontbijten aan de grond wordt genuttigd. Dezer dagen zag de 34-jarige agen' van politie H. H., dat de 37-jarige Haagse taxichauffeur A. P. B. zijn wagen in de Schaarsbergenstraat te Den Haaj? juist bij een bushalte had geparkeerd- Hij wees hem op deze overtreding en gelastte B. de auto te verplaatsen» waarbij hij hem een procesverbaal aan zegde. De chauffeur reageerde hierop door H- voor „dienstklopper" uit te maken. Tergend langzaam reed hij om daarop met een vaart van 25 a 3" kilometer terug te keren en op de agent in te rijden. Deze kon door ene1 met zijn fiets het trottoir op te gaan een aanrijding voorkomen. De chauffeur lS later aangehouden wegens poging t0 doodslag. (Niet-officiële koersen) Vorig OpenjhS slot 22/8 3% Neder). 1948 86(21. 3% pCt. Ned. 1950 85%I. 82 3-3% Nederland 1947 82%-3% 3 Ned. 62-64 bel-fac. 86 lnschr. Grtbk. '48 3 pCt. 83% Ned. Handel Mij. cert. 13812§ A.K.U. 170 Van Berkels Patent 107 Calvé-Delft cert. 125§ Van Gelder 155% 143 Kon. Hoogovens cert. 235^ Unilever cert. 235(2 - Ned. Kabel 21344 Philips 163% 290% 102 Nieuwe Philips 158%!-% Kon. Petroleum 90%5-l% ..Amsterdam" Rubber 104§ Holl. Amerilca Gun 175 l27.i 139" U3'/i Kon. N. Stoömb. MIJ. 126%-%! Ned. Scheepv. Ume 140% H.VA 113§',2 Dell Mt). cert. 82% Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Paeiiv Southern Rail" Tidewater U.S. Steel ex div. 21/8 45% 51% 69% 59» 49% 1344- 76% 69% 18 22% 65 64% 51% 40% 42 4 6# i>2% 70% 60-i ,9;? -.3% 77% 69% 64% 64% 61% 40% 42%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2