ENGELAND overleg Op nieuw basis van formule van Harriman is bereid tot met PERZIË Express ramt ontspoorde sneltrein bij Metz AANLAND: „Bier? Om je dood te lachen! Eerder Vrede" „Bier? Ja, twee tinnetjes maargeen ruimte" per dag In Juni 5340 Verdaging NIET definitief bedoeld Tussen neus en lippen Minstens twaalf doden en veertig gewonden Tot hoofd en hart voltooid het gesprek na antwoord Hervatting van bevredigend rn Truman wanhoopt nog niet Ongevallen met bromfietsers KNAC eist direct ingrijpen TWEE DODEN bij KOREA: te land of ter zee BIJ DE MARINE: H Twee eenheden twee levens DEFENSIE-STUDIECENTRUM OPGERICHT Problemen betreffende de lands verdediging komen aan de orde De rode maskerade in Kaesong Zware gevechten auto-ongelukken FAROEKS LEVEN IN GEVAAR? Jctcht op twee Mohamme danen Muntproductie 1949 arnman nu naar Luit.-gen. Calmeyer directeur SCHOENEN van Bata naar Zweden Levensmiddelen voor India VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1951 - 75sfe JAARGANG No. 25157 LANDBOUWER ONDER WAGEN MET KOREN Tito NIEUWE WONINGEN FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaal. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdagavond een ver klaring uitgegeven, waarin het de schorsing der besprekingen met Perzië oP rekening der Perzische regering schrijft. Engeland is bereid opnieuw in overleg te treden op basis van de formule van Harriman, die door beide partijen tot dus ver in tegengestelde zin is geïnterpreteerd. Om Engelands goede wil te tonen zal niet al het Britse personeel der oliemaatschappij in Perzië worden geëvacueerd, maar de staf in Abadan zal toch tot 350 man worden teruggebracht. Engeland zal, wanneer de Perzische regering niet voor de veiligheid der achtergeblevenen blijkt te kunnen instaan, deze veiligheid zo nodig zelf en met krachtige middelen garanderen. in het geschil blijven handhaven en zich houden aan de voorlopige uitspraak van het Hof van 5 Juli. Volgens deze voor lopige uitspraak mag geen enkele stap ondernomen worden, die in strijd ie met het beheer van de olie-industrie in Per zië in de vorm, waarin deze beheerd werd, voordat de tweede Perzische wet op de nationalisatie van de olie op 1 Mei werd aangenomen. Engeland heeft oorlogsschepen liggen op 65 kilometer van de oliehaven, een luchtvloot in het naburige Irak en een brigade parachutisten op het eiland Cyprus in het Oostelijk bekken van de Middellandse Zee. Richard Stokes, de leider van de Britse oliemissie, is vandaag uit Teheran te Londen aangekomen om persoonlijk aan eerste minister Attlee verslag uit te brengen over het afbreken van de olïe- besprekingen met Perzië. Bij zijn aankomst verklaarde Stokes Teheran te hebben verlaten „in een atmosfeer van vriendschap. Wanneer eenmaal de kwestie van het zorgen voor bevredigende omstandigheden voor de staf in Abadan geregeld is, ben ik er van overtuigd dat met een beetje goede wil aan beide zijden, wij de onderhandelin gen kunnen hervatten en tot een bevre digende regeling kunnen komen". De Engelse regering zal haar verzoek aan het Internationaal Gerechtshof te Den Haag om een definitieve uitspraak De Britse premier, Clement Attlee, heeft een brief gezonden aan die le den van de „Anglo Iranian", die in Perzië zullen blijven. Hij zegt daar in, dat sommige leden van de staf zullen blijven om te tonen, dat de Britse olie-industrie Perzië niet ver laat, doch bereid blijft tot een over eenstemming, die voorziet in een ef ficiënte leiding van de Perzische olie-industrie, de veiligheid van de Britse technici en het voort doen vloeien van de Perzische olie naar de wereldmarkten. De premier verzoekt de achterblij- venden hun moeilijkheden met ge duld te dragen totdat de rede zege viert. Het Perzische volk zal naar ik hoop, spoedig inzien welk kwaad zijn tegenwoordige regering Perzië be- to^de Heeft 'n een afïrCS stLf m,n|ster van Verkeer en Water- ivti me* he* dringend verzoek «•«.ït.I-- '"mijn te willen aanwijzen ruw.iclcn met hulpmotor met een rijwiel gelyk gesteld worden. Het toe nemend aantal ongevallen met de brom fietsers, die niet weten waar ze zich aan te houden hebben, vereist, naar de me ning van de K.N.A.C., een direct ingrij pen. De toestand zal hierdoor al veel verbeteren, hoewel nadere maatregelen voor de bromfiets wellicht overwogen dienen te worden. Aansluiting bij de Belgische bepaling, Waar onlangs een cylinderinhoud van 50 c.c. als grens werd gesteld verdient naar de mening van de K.N.A.C. aanbe veling. (Van onze correspondent) Tengevolge van het springen van een band is Woensdagmiddag onder de ge meente Holten een auto tegen een boom gereden. Eén van de vier inzittenden, de 77-jarige mevr. M. HeininkVogel- Zang, werd daarbij zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later in het ziekenhuis te Deventer is overleden. De auto werd bestuurd door een zoon van het slacht offer, de caféhouder Heinink uit Losser. Op de Rijksstraatweg bij Dordrecht is een personenauto tegen een tankwagen gebotst. De bestuurder, de vier en twintigjarige P. v. L. uit Tilburg, werd op slag gedood. Zijn medepassagier liep slechts lichte verwondingen op. De auto sloeg over de kop en werd geheel Vernield. Op verzoek van de Egyptische rege ring heeft de Franse politie alle een heden in staat van alarm gesteld, om uit fe zien naar twee Egyptische fanatici, die koning Faroek willen vermoorden. De Egyptische autoriteiten hebben de Franse politie er van in kennis gesteld dat Mohammed El Elwy en Mohammed Ahmet Asfoer, die thans in Zwitserland Verblijven, misschien zullen proberen de Srens van Frankrijk over te komen om "en aanslag te plegen op het leven van honing Faroek. De Franse politie gaf toe dat de beide jannen, leden van de Mohammedaanse broederschap, misschien reeds in Frank rijk zijn en zei dat de politie en gen darmerie bezig zijn alle plaatsen in de Omgeving van Cannes te onderzoeken. Berichten uit Cannes zeggen dat vier Politiedeskundigen uit Cairo zijn aan gekomen om de bescherming rond de '-oning te versterken. Verschenen is bet verslag van 's Rijks Munt over 1949. Het slaan van de nieuwe Nederlandse munten werd, zoals daaruit blijkt, regelmatig voortgezet. Een productie werd be reikt van 311.6 millioen muntstuk ken, waarvan 96.6 millioen nikkelen en 115 millioen bronzen stukken, vertegenwoordigende een nominale waarde van f 15.800.00» en met een wettelijk gewicht van 186.000 kg. aan nikkel, resp. 263.000 kg. aan brons. Te Kolham heeft een ernstig onge luk plaats gevonden bij het binnen halen van de oogst, waarbij de vijftig jarige landbouwer K. N. het slachtof fer werd. Een wagen beladen met ko ren kiepte om juist toen deze de schuur werd ingereden. N. kreeg de wagen over zich heen en werd daarbij ernstig gewond. Met een gebroken borstbeen en inwendige kneuzingen werd hij overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen. AMERIKA De democratische afgevaar digde, Daniel Flood, heeft bij het Congress een resolutie ingediend om het Italiaanse vredesverdrag te herzien. rokkent, aldus Attlee. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat zijn speciale afgezant, Ave- rell Harriman, onmiddellijk uit Perzië via Belgrado naar Washington zal terug keren. De president sprak zijn teleur stelling uit over het opschorten van de oliebesprekingen. Hij zei, dat Harriman ongeveer over een week in Washington zal terug zijn, maar voegde hieraan toe te hopen, dat de onderhandelingen zul len worden hervat. Indien men zou wensen, dat Harriman naar Teheran terugkeerde, zou deze zulks doen. Truman verklaarde: „Mijn hoop blijft erop gevestigd, dat tenslotte een oplos sing gevonden wordt, die voor beide partijen bevredigend ie. Het is bij de on derhandelingen gebleken.dat zowel Per zië als Engeland oprecht een regeling wenste. Ik vertrouw er op, dat tenslotte een regeling kan worden uitgewerkt". Het standpunt, dat Harriman in zijn brief van 21 Augustus aan Mossadeq naar voren had gebracht, was ook Tru man's mening is geweest, aldus de presi dent. In Stuttgart is dezer dagen gevormd de Raad voor de bevrijding van de volke ren van Rusland", waarin vijf anti-communistische Russische groepen samen werken. Alexander Kerenski, de eerste premier van Rusland na de revolutie, is een van de leidende figuren in de nieuwe organisatie. Men ziet hem hier links op de foto. Naast hem Mikhaël Soloview en Sergei Melgounoff, leiders van de Strijd- unie voor een vrij Rusland. Vanochtend vroeg is de Frankfort- Farijs-express in Oost-Frankrijk, "abij Metz, gederailleerd en daarna door de Bazel-Calais-cxpress geramd. Bij deze botsing zijn minstens twaalf personen om het leven gekomen en veertig inzitten, den gewond. De reddingsbrigade heeft verklaard te vrezen, dat zich onder de wrakstukken nog meer lijken bevinden. Zes uur nadat de botsing had plaatsge vonden waren zeven overleden slacht offers geborgen. Onder de doden bevin den zich twee Amerikaanse soldaten en ongeveer de helft van de gewonden zou eveneens tot het personeel van het Amerikaanse leger behoren, aldus meldt A.P. Volgens tl.P. bevinden zich onder de doden ook verscheidene Franse spoorwcg-employé's. De sneltrein Frankfort-Parijs was, kort na het kruispunt Metz te zijn ge passeerd, door onbekende oorzaak uit de rails gelopen- De express Bazel-Calais reed met een tijdverschil van drie mi nuten op hetzelfde traject achter de tot stilstand gekomen sneltrein aan. Het personeel van de ontspoorde snel trein deed wanhopige pogingen om nog tijdig de aandacht van de aanstormende expresstrein te trekken. Men poogde te telefoneren, doch daar was geen tijd meer voor. Daarop werd geprobeer met lichten en vuurwerk de aandacht van de bestuurder van de andere sneltrein te trekken, doch niets hielp. Met een vaart van ruim negentig kilometer per uur reed de express op de andere sneltrein in. De twee ach terste wagons werden geheel versplin terd door de locomotief. Het dak van de achterste wagon werd op dat van de een na laatste geslingerd, die dwars over het spoor kwam „a staan en vervolgens ook geheel uiteen werd geslagen. Vele passagiers werden ernstig gewond door de ontsnappende stoom. Leden van politie en brandweer boe ken onder de wrakstukken koortsachtig naar mogelijk nog niet gevonden slacht offers. Een spoorwegbeambte, die het ongeluk zag gebeuren, sprak de vrees uit, dat het aantal slachtoffers hoger zal zijn dan aanvankelijk werd gemeld. Toen vanmorgen de sneltrein Bazel- Amsterdam in de hoofdstad arriveerde konden de reizigers in de eerste edities van enkele dagbladen een bericht lezen, waarin gemeld werd dat hun trein het ernstige ongeluk bp Metz was overko men. Door de ontstane verwarring, in het kleine, in het duister gehulde station van Sanry-sur-Neid, werd in de eerste berichten van de persbureaux n.l. ge meld, dat de geramde trein de express BazelAmsterdam was. Nadat de Neder landse Spoorwegen dit hadden tegenge sproken was het misverstand spoedig op gehelderd. Verwachting tot Zaterdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king en tijdelijk enige regen. Morgen overdag wisselend bewolkt en over wegend droog weer. Matige en nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Iets koeler dan vandaag. Zon: 5.38—19.45. Maan: 22.42—16.09. m Ko!,ea?" D,at het eerste wat je gevraagd wordt, als I heeft verhinerd, omdat alle schepen je aan boord van Hr. Ms. „Van Galen komt. Dat vroeg men mij ook, toen ik I paraat ziin om oeenblikkeliik in te de „Evertsen bezocht: „Vertel eens wat van Korea, we horen er hier zo weinig van". En terug bij de troep in Korea moet je dan horen: „Zo, weer eens bij de marine geweest? Lekker bruin geworden. Man wat een leven moeten ze daar hebbenaldus schrijft reserve eerste luitenant W. Dussel, die de afgelopen maanden de vrijwilligers in Korea en de mannen van de Nederlandse oorlogs schepen heeft bezocht. partrouille gedurende een bepaald en veelal van de voren vastgesteld aantal dagen. Men weet precies wanneer men op de basis Sasobo of Kure terug is.... Volgens een welingelichte Amerikaan- woordvoerder in Teheran zou Harrl- !ar>, die vanavond naar Belgrado zal U'egen, persoonlijk door maarschalk zijn uitgenodigd. In officiële Ame- Tito8 n aanse kringen wilde men geen com- £ntaar op dit bericht geven. -Acteren heeft maarschalk Tito in zijn rnerresidentie te Bied de Britse onder- 'nister van Buitenlandse Zaken, Ernest Joe 6s' ontvangen. De Britse gezant in Joe °S!av'ë en de plaatsvervangende Soslavische minister van Buitenland- 4-aken woonden de bespreking bij. Er is verschil, ja zelfs groot verschil tussen de levens van beide groepen, het verschil is zelfs zó groot, dat op veler lei gebied een vergelijking nauwelijks mogelijk is. In Korea hebben onze sol daten, na hun aankomst in November nimmer meer een stukje zee gezien. Op de „Van Galen" daarentegen heeft nog niemand ooit een voet op Koreaanse bodem gezetDe Korea-vrijwilli gers hebben een zwervend bestaan ge leid. Zij hebben ontberingen geleden zoals nog nooit tevoren een onderdeel van de Nederlandse strijdmacht. Koude, vocht, sneeuw, ijs, honger en dorst zijn maar enkele. Zij hebben hoog in de bergen en diep in de dalen geworsteld en gestreden tegen een altijd weer over machtige vijand en in meer dan en kele zware gevechten tientallen van hun kameraden verloren. Zij zijn bijna nooit afgelost, verkeerden vrijwel con stant in de voorste linie en waren dus doorlopend in levensgevaar. En nu de mannen van de „Evertsen" en van de „Van Galen", die je, als je bij hen aan boord komt, aankijken als of ze willen zeggen: ,,Zie je dat? Daar heb je er één uit Korea". Want op een schip weet men niet wat Korea is- Dat schip vaart maar en vaart maar. Het beveiligt een carrier, het vaart zijn Men weet echter ook, dat al vaart en vaart dat schip maar" het de aanwezigheid van de „Van Galen" en al die andere zeestrijd krachten is, die het 't leger te velde mogelijk maakt, zich van de zeezijde onbedreigd te voelen en dat die vloot daar op zee het mogelijk maakt, dat alle voorraden van wa pens, munitie, uitrusting, mensen, kortom alles wat een modern leger te velde nodig heeft, in een onaf gebroken stroom, dat leger kan be reiken. Men weet eveneens, dat, mocht er wat gebeuren, de zeemacht direct ter plaatse is om te zorgen, dat die stroom van goederen hen blijft bereiken. En tenslotte weet men, dat het wellicht wel eens de simpele aanwezigheid van die schepen zou kunnen zijn, die een torpe dering van troepenschepen door een „onbekende onderzeeboot" zoals wij dat vóór de afgelopen oorlog hebben gezien, Als uw bezit vermindert, sterven I vaak ook de vrienden. paraat zijn om ogenblikkelijk in te grijpen. Op een schip heeft een ieder zyn eigen bed een kooi zijn eigen kaatje, ja, zijn eigen alles. Er zijn douches en er is stromend water, warm en koud nog wel. Er is electrisch licht en er is zelfs airconditioning, al werkt die dan ook wel eens onvoldoende. In Korea is dat alles natuurlijk niet. Wc hebben er ons eigen bed, hetgat-in-de-grond, waarin we zitten, liggen en als het kan slapen. We eten er maar we wassen ons er niet. Dat hebben we wel eens in vijf weken niet kunnen doen. We kregen er ook nooit bier, zoals op de schepen. Bier? Om je dood te lachen! Bier! We zouden eerder nog vrede verwachten dan bier! De „Van Galen" heeft bier aan boord uit Nederland nog wel en ieder krijgit twee tinnetjes per dag. Op de „Van Galen" hebben ze een paar keer per week film aan boord. Je stikt van de hitte als je er naar gaat kijken in een van die hete verblijven, maar goed, je ziet dan toch een film. In Korea kregen we onze eerste rolprent na vier maanden Het is warm en benauwd op de sche pen, heet en drukkend. Vooral het ma- chinekamerpersoneel en de koks in de kombuis verdienen in dit verband een extra woord van hulde voor hun uithou dingsvermogen. De verblijven, waarin eigenlijk te veel mensen slapen, zijn in deze omstandigheden niet, wat ze moes ten zijn, en de wachtregeling is zodanig, dat ieder een behoorlijk portie te ver werken krijgt. In Korea is de soldaat gewend in Gods vrije natuur te liggen ik wil niet zeggen: „slapen", want daar komt 's nachts weinig van maar in ieder geval: hij kent bij alle beper kingen die hem opgelegd zij» deze ene toch niet: gebrek aan ruimte. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Juni 1951 5340 nieuwe woningen vol tooid. In het eerste halfjaar van 1951 kwamen 26.423 woningen gereed, tegen 21.563 in het eerste halfjaar van 1950. In Juni van de jaren 1945 t/m 1950 wer den resp. 65, 65, 784, 2.527, 3.471 en 3.904 woningen opgeleverd. In Juni j.l. werd begonnen met de bouw van 2.140 woningen (in Juni 1950: 6.921). recteur van het defensiestudiecentrum zal worden benoemd luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, die onder generaal Kruis plaatsvervangend chef van de generale staf is geweest. Aan deze op- perofficier worden toegevoegd een vlag officier van de marine, een opperofficier van de luchtmacht, een hoofdambtenaar van Buitenlandse Zaken en een hoofd ambtenaar van Economische Zaken. De directeur zal worden terzijde gestaan door een curatorium. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard de leiding hiervan op zich te nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de colle ges begin November a.s. zullen be ginnen. Zweden heeft een belangrijke export order bij de Nederlandse schoenenindus trie geplaatst. Het betreft hier 60.000 paar damesschoenen die door de Ned. Schoen en Lederfabrieken Bata in Best op korte termijn gefabriceerd en geleverd zullen worden. Naar het A.N.F. verneemt, heeft de minister van Oorlog en Marine na over leg met zijn betrokken ambtgenoten besloten in Nederland een defensie studiecentrum op te richten, waar hoge re ambtenaren, opper-, vlag- en hoofd officieren, alsmede niet-ambtelijke per sonen, die op economisch of sociaal terrein betrokken zijn bij de lands- defensie, zullen worden voorbereid voor het bezetten van leidende functies in die organen, welke belast zjjn met de voor bereiding en zo nodig de uitvoering van de landsdefensie. De verhoogde inspanning, welke Ne derland zich als lid van de Atlantische volkerengemeenschap tengevolge van de internationale politieke toestand moet getroosten, heeft duidelijk doen uitko men, dat de defensievoorbereiding in de huidige tijd niet alleen een zaak is van de ministeries van Oorlog en Marine, doch dat hierbij de bundeling geboden is yan tal van ambtelijke en niet-ambte lijke instanties. De ervaring leidde er in Engeland, op initiatief van minister Churchill, reeds na de eerste wereld oorlog toe, om de wetenschappelijke voorbereiding van allen, die op belang rijke posten betrokken zijn bij de lands defensie. tot een voorwerp van Staats zorg te maken. Hiertoe werd in 1928 in Engeland het Imperial Defence College gesticht. Enige tijd later volgden Frank rijk en na de tweede wereldoorlog de Verenigde Staten, Canada en thans ook Zweden met overeenkomstige instellin gen dit voorbeeld. Naast hec verschaffen van de nodige kennis en het nodige inzicht, die anders slechts in de practijk, en dan dikwijls te laat, worden verkregen, wordt op het defensiestudiecentrum een band gelegd en bekendheid verkregen met elkanders werkwijze en denkbeelden tussen allen, die in een tijd van crisis aan de lands verdediging moeten medewerken. Da werkwijze op alle bedoelde instellingen bestaat uit het in studie nemen van urgente problemen be treffende de landsverdediging in de ruimste zin door zo gemengd moge lijk samengestelde comité's van omstreeks acht personen, waarbij de meest bevoegden uit eigen land en waar nodig uit het buitenland, wor den uitgenodigd tot het houden van een voordracht, gevolgd door discus sies. De rapporten, die op grond van deze studies worden opgesteld, zul len worden voorgelegd aan de rege ring. De regering kan de leden van bet defensiestudiecentrum ook op dracht geven om bepaalde proble men in studie te nemen. Het defensiestudiecentrum zal worden gevestigd in de Nieuwe Freder-ikska- zerne te Den Haag. In verband hiermede zullen de hogere krijgsschool, de lucht machtstafschool en de marine stafcursus eveneens naar de Nieuwe Frederiks- kazerne worden overgebracht. Tot di- De communistische commandanten in Korea hebben hedenmorgen het voorstel gedaan de geschorste bestandsbesprekingen in Kaesong te hervatten, maar in een formeel protest tegelijkertijd betoogd, dat de onderhandelingen alleen op gevat kunnen worden op basis van een „bevredigend antwoord" door de com mandanten der verbonden legers op de beschuldigingen van schendingen der neutrale zone van Kaesong. Het protest, zowel door radio Peking als door radio Pyongyang uitgezonden, liet duidelijk uitkomen, dat het afbreken van de be sprekingen niets definitiefs was. Alleen de conferentie van gisteren was slechts afgezegd. Radio Pyongyang noemde de onderhandelingen „g>eschorst". Radio Peking sprak in een uitzending in de Engelse taal van „verdaagd". „De generaals Kim II Soeng en Peng Ten Hoeai. aldus werd in het protest gezegd, hopen dat de wapenstilstandsbesprekingen vlot doorgang kunnen vinden en dat men zal komen tot een rechtvaardig en redelijk vergelijk, dat aanvaardbaar is voor beide partijen". Luitenant-generaal James van Fleet, de bevelhebber van de UNO-troepen te velde, heeft vandaag verklaard, dat de strijdkrachten van de V. N. opgewassen zijn tegen elke nieuwe communistische aanval, zelfs indien de roden meer man schappen, meer tanks, meer kanonnen en meer vliegtuigen zouden gebruiken dan zij ooit tevoren in Korea gedaan hebben. In een exclusief interview met Associated Press deelde de generaal mee, dat de geallieerde strijdkrachten de rust van de 61 dagen wapenstilstandsbespre kingen gebruikt hebben voor grondige oefening. Gedurende de afgelopen 24 uur heb ben de zware gevechten aan de Oost kust van Korea voortgeduurd, met aan vallen en tegenaanvallen van beide zij den. Gisteravond veroverden Zuid-Ko- reancn ten Noord-Westen van Yanggu terrein, dat zij door een tegenaanval van twee Noordelijke bataljons gistermorgen hadden moeten prijsgeven, doch na een communistische nachtaanval moesten de Zuid-Korcanen opnieuw wijken Ten Zuid-Westen van Kansong golven de gevechten eveneens heen en weer en volgens de laatste berichten trokken de Zuid-Koreanen hier, door een zware tegenaanval van de communisten ge dwongen, terug. Zware kruisers en lor- pedobootjagers van de verbondenen heb ben, ter ondersteuning van de infanterie, Noordelijke mortierstellingen en troe penconcentraties tussen Kansong en Ko- song beschoten. Gisteren heeft voor de eerste maal een nieuwe Amerikaanse tweemotorige straaljager van de marine, de „F2H Banshee", in Korea zijn intrede ge daan. De „Banshee's" stegen op van het vliegtuigdekschip „Essex". Een typhoon heeft Donderdag boven Zuid- en Midden-Korea gewoed en heeft zware schade toegebracht aan huizen en de oogst. Ruim 550 personen werden dakloos, toen zware zeeën tegen de Zuidkust sloegen en vele houten huizen aan het strand van Pusan meesleurden of overstroomden. Een halve kilometer van de rails tus sen Taedjon en de haven in het Zuid- Westen Yosoe werd weggespoeld. Vol gens het weerstation te Pusan kwam de typhoon in het begin van de dag West- Korea binnen tussen Makpo en Munsan. Hij bewoog zich in Oostelijke richting en bereikte in de middag Taegoe. Ten gevolge van vérbindingsmoeilijkheden bereiken slechts onvolledige berichten Pusan. Generaal Ridgway heeft gisteravond verklaard, dat een grondig onderzoek naar aanleiding van „het bombardement van het neutrale gebied van Kaesong" niet heeft aangetoond, dat een aanval door vliegtuigen van de V.N. werd uit gevoerd. President Truman heeft Donderdag als zijn mening te kennen gegeven: „Er is natuurlijk geen waarheid in de com munistische bewering, dat een vliegtuig der Verenigde Naties het gebied van Kaesong heeft gebombardeerd. Er be vond zich zelfs geen vliegtuig der ver bondenen in de nabijheid oP het tijdstip, dat het bombardement zou zijn uitge voerd, Het is niet duidelijk of er enig vliegtuig van de tegenstander ter plaatse was, de onbeduidende aard van het aan de verbindingsofficieren van de verbon denen getoonde zogenaamde bewijs maakt het uiterst twijfelachtig, dat er enig bombardement heeft plaatsgevon den. Wij kennen niet de bedoeling van deze nieuwe maskerade van de com munisten." Woensdag 29 Augustus vertrekt het s.s. „Indian Endeavour" van Rotterdam naar Calcutta. Aan boord zal zich een eerste zending geconcentreerde levens middelen bevinden, door het Neder landse volk bijeengebracht ter leniging van de nood in de hongergebieden van India. Een deputatie der jeugdorganisa ties zal de goederen die dag symbolisch overdragen aan de waarnemend gezant van India in Nederland, die namens zijn regering dit eerste geschenk zal aan vaarden Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13-939 Verstandig besluit De Niagara Falls, de we reldberoemde geweldige watervallen, die zich op de grens tussen Canada en de Verenigde' Staten be vinden, zijn sinds lang een geweldige attractie voor huwelijksreizigers, waaghalzen en aspirant- zelfmoordenaars. Dit is geen pleonasme, want wie 'in het huwelijksbootje stapt, mag soms een waaghals heten, zelf moord is nooit de bedoe ling, zelfs niet van het meest riskante huwelijk. In de Ipop der jaren heb ben al heel wat wedders voor een handvol dollars of enkel op sensatie be luste mensen hun pogin gen om ingekuipt in een metalen of rubber vat de Niagara over te steken, met de dood moeten be kopen, terwijl talrijke zelfmoordenaars zich in de brullende en schui mende diepte hebben ge stort. Nog kort geleden heeft een 32-jarige man in een caoutchouk ton, waarin hij de waterval len, die vijftig meter hoog zijn, was ingegaan, de dood gevonden. De Canadese premier Leslie Frost heeft thans eindelijk echter een ver bod uitgevaardigd voor dergelijke ondernemingen en de politie opdracht ge geven een ieder, die zich met welke bedoeling dan ook' te dicht bij de water vallen te water wil bege ven, te arresteren wegens poging tot zelfmoord. Een verstandig besluit, dat echter wel wat laat komt. Maar beten laat dan nooit. Een slecht geheugen, maar pienter In Baltimore raakte de zevenjarige Jimmy Lucas verdwaald en wist zich niet meer te herinneren, waar hij precies wooncle. De politie brak zich het hoofd over het schier on oplosbare probleem, hoe zij het jochie weer zo spoedig mogelijk bij zijn moeder zou kunnen bren gen, tot het ventje plotse ling zei: „Weet u wat? Zet me op de televisie. M'n tante heeft een toe stel en de buren hebben er ook een." Aldus ge schiedde en met succes. Zonderling verband In het ziekenhuis van Sinton in Texas kwam tot griezelende verbazing van de verpleegsters een zekere Henry Machado binnenwandelen met een mocassinslang om zijn hand gewikkeld. Hij ver telde, dat de slang hem in de hand had gebeten en dat hij hem toen de gena deslag had gegeven en het dode dier bij wijze van verband had ge bruikt. Nadat Machado behandeld was, voelde hij zich best.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1