TWEE SPIONNEN in Den Haag MGR. J. M. GROOT, vicaris- GRADY (^Ts)zal met Perzen spreken Parlement valt premier Mossadeq aan Ons nieuwe feuilleton RADIO-PEKING beschuldigt geallieerden opnieuw: Getracht militaire geheimen aan buitenlandse mogendheid te verkopen Twee kinderen verdronken Lege huizen in Kaesong.... „Vliegtuigen boven Sjanghai; G.G.D. vroeg reservering van twintig bedden V eiligheidsactie in Indonesië BINNENL. VEILIGHEIDSDIENST GRIJPT IN generaal van Haarlems bisschop neutrale zone binnengedrongen" Grote ontsteltenis over dodelijke val van arbeider Tot hoofd en hart .J J MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25159 Dezer dagen heefi de Haagse recherche iwee Hagenaars gearresteerd, die Nederlandse militaire geheimen aan een buitenlandse mogendheid probeerden ie verkopen. Dit is de eerste maal na de oorlog, dat er in ons land spionnen zijn gearresteerd. Arrestaties op W.-Java Opvolger van Mgr. Ammerlaan On-officieel bemiddelaar Oud K.N.I.L.-officier voor de Ambonezen Gen.-maj. P. Scholten hoofd' leider van de kampen Koningin naar F.F. in zee ALBERTI om het leven gekomen "S SL „DE RUSSEN KOMEN IN MORA „DE RUSSEN KOMEN IN MORA loy verdraait feiten Ridgway liegt IBii Bombardement Sovjet-grens bij o LEDEREN KLEDING De fabrieksbrand te Zaandam BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingebonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Eén van de twee gearresteerden, D., werkte als tekenaar in een Haagse in dustrie, waar een bepaald soort landmijn Wordt vervaardigd. Het proto-type van deze mijn is reeds in de laatste wereld oorlog in gebruik geweest. Het huidige type is een verbetering ervan. D. heeft door zijn positie in het bedrijf kans ge zien zich de tekeningen en een exem plaar van deze landmijn toe te eigenen Vrijdagnacht zijn in West-Java onge veer veertig personen gearresteerd, on der wie de Nederlanders Koops (die onwettig in het bezit van wapens zou zijn geweest), jhr F. Alewijn, admini strateur van de onderneming Rad ja- hiandala", die echter Zaterdag weer op vrije voeten werd gesteld, en W. F. van de Woestijne, administrateur van de on derneming „Goenoeng Susuruh"; voorts het parlementslid en de voorzitter van de Masjumi voor West-Java, Isa Ansha- T en vijf en twintig Chinezen. Hedenochtend is in Djakarta het parlementslid Djaetun van de Indone sische communistische partij gearres teerd. Hiermede is het aantal gearres teerde parlen-Rntsleden gestegen tot vijftien. Een geneim Brits straalvliegtuig, ge bouwd voor snelheden groter dan die vangeluid, waarmede proeven werden genomen, is gisteravond boven Stansted Airnort in de lucht openge barsten. De piloot stierf onmiddellijk. Het vliegtuig, een „Handley Page 88" vliegende driehoek spatte letterlijk uit elkaar. Ooggetuigen verklaarden geen explosie of ander geluid te hebben ge hoord. met het doel een en ander aan een buitenlandse mogendheid te verkopen. Hij zag zelf echter geen kans om in contact te komen met een agent van een buitenlandse mogendheid en nam daar om een vriend van hem in de arm, G. Deze G. was croupier geweest bij een speelclub in Den Haag en kende daar door tal van mensen. Ongeveer één maand geleden ont moette G. in een bar van een café restaurant in de Haagse binnenstad een kennis, waarvan hij aannam, dat datze hem het verlangde contact zou kunnen bezorgen. Deze kennis ant woordde bevestigend op de vraag deze hem het verlangde contact zou kunnen brengen met „iemand uit het Oosten". woord do bevestieenrt on de vraag gearresteerd Dc kennis waarschuwde echter onmid dellijk de Binnenlandse Veiligheids- üienst (BVD). Na onderling overleg werd besloten dat hij zijn rol zou blijven spelen. Zodra dc BVD er zeker van was dat het hier inderdaad een geval van spionnage betrof, waarschuwde hij de Haagse recherche. De kennis berichtte enige tijd later aan G. en D„ dat hij een „koper" voor de landmijn had gevonden. G. en D. stemden er in toe deze „koper" te ontmoeten. De ontmoeting werd ge arrangeerd in een café aan de Laan van Meerdcrvoort te Den Haag. In het café en daarbuiten hadden zich rechercheurs opgesteld, omdat verwacht werd, dat G. en D. niet tezamen naar de bespreking zouden komen. G. ver scheen inderdaad alleen. D. bleef buiten het café rondslenteren. De kennis stelde G. voor aan de pseudo-koper en alles scheen volgens de (politie)plannen te verlopen totdat de kennis plotseling aan de telefoon werd geroepen. Hij dacht, dat een rechercheur hem opbelde en zei daarom zQiets als „het gaat prachtig ze lopen in de val". Hij had echter D. aan de telefoon. Zonder iets te zeggen ver brak deze de verbinding. Zo snel als zijn benen hem dragen konden, verwij derde hij zich van het café. Gelukkig werd zijn plotselinge vlucht opgemerkt door de buiten het café opgestelde re chercheurs. Zij gingen hem achterna en arresteerden hem. In een tas. die hij bij zich had bevond zich een landmijn. G. werd in het café gearresteerd. G. en D. hebben een volledige be kentenis afgelegd. Een andere moge lijkheid hadden zij ook niet. G. heeft als motief voor zijn verraad aan de Nederlandse zaak opgegeven, dat hij een overweldigende haat koesterde tegen ons land,* omdat zijn vader, een politiek delinquent, na de bezetting ter dood veroordeeld en gefusilleerd is. D. is tot zijn daad gekomen uit geld zucht. Naar wij nog vernemen is het perso neel, dat op de landmijnenfabriek werk zaam is, niet op zijn antecedenten on derzocht, Het is niet onmogelijk dat dit na deze spionnagezaak alsnog zal ge beuren. e Maandagmorgen begon voor ons Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot vicaris-generaal de hoogeerw. heer J. M. Groot, een der se cretarissen van het bisdom Haarlem. De hoogeerw. heer Johannes Martinus Groot werd op 23 Juli 1906 in Hillegom geboren Na zijn studie te Hageveld en te Warmond werd hij op 14 Juni 1930 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Krommenie en te Rotterdam (H. Barba ra). waarna op 1 Juli 1937 zijn benoeming volgde tot rector van het St. Veronicage- sticlit te Haarlem en tot secretaris van de vicaris-generaal. 15 December 1950 werd hij benoemd tot Secretarias Delegatus ad temporalia. De nieuwe vicaris was twaalf jaar godsdienstleraar van het R.K. Meis- jeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem. Sinds Januari had Mgr. Ammerlaan reeds een deel van zijn werkzaamheden aan de hoogeerw. heer Groot overgedragen. Men verwacht, dat de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, dr. Henry Grady, binnen enkele dagen weer zal gaan optreden als „onofficieel bemiddelaar" in het Brits-Perzische oliegeschil, aldus meldt Reuter. Naar te Teheran vefluidt zal hij P°gen de Perzische leiders er toe te brengen zodanige voorstellen naar voren te brengen, dat de Britten bereid zijn de besprekingen te hervatten. Waarnemers te Teheran verklaren, dat Grady's pogingen door de Britse ambas sade worden gewaardeerd. De Britten zijn echter van mening, dat geen overeen komst mogelijk is zolang Mossadeq aan de macht is. Een bijeenkomst van dc Perzische Tweede Kamer is gisteren in tumult geëindingd, nadat afgevaardigden van de oppositie premier dr. Mossadeq had den aangevallen, wegens het beëindigen Van de besprekingen met de Britten ter regeling van het Perzische oliegeschil. De leider van de oppositie in de Tweede Kamer (Majlis) Djemal Imami ver klaarde, dat Mossadeq het vertrouwen Van het parlement had geschonden door "n strijd te handelen met de onlangs kangenomen motie, waarin de volks vertegenwoordiging het beleid goedkeur de en Mossadeq machtigde de onder handelingen voor te zetten- Hij verzocht Mossadeq, die zelf niet aanwezig was, om spoedig voor de Maj lis te verschijnen teneinde een positieve Politiek ten aanzien van de nationaii- Eatie van de olie-industrie uiteen te zetten. Toen vervolgens de afgevaardig de Nasser Sadri, die eveneens tot de °Ppositie behoort, het woord nam, werd deze al spoedig door aanhangers van Mossadeq overstemd. De voorzitter Poogde tevergeefs de rust te herstellen, vele aanhangers van de regering ver- Peten de zaal, waardoor het vereiste kantal niet meer aanwezig was en de Vergadering moest worden verdaagd. Hoessein Fatemi. de persoonlijke me dewerker van premier Mossadeq, heeft ^■kterdag in Teheran verklaard er zeker an te zijn, dat de onderhandelingen Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk wisselende bewolking met vanavond nog enkele buien. Morgen later op de dag weer toene mende bewolking met een kans op ®Scn. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Iets 'mgerc temperaturen. zon: 5.43—19.39 Maan: 0.33—18.23 zouden worden hervat, omdat de jong ste voorstellen van Perzië niet door Stokes waren verworpen, doch naar Londen waren medegenomen ter be studering. Alle leden van de Britse staf der „Anglo-Iranian" waren gistermiddag uit de Zuid-Perzische olievelden te Abadan aangekomen. Behalve de Brit ten verlieten ook een twintigtal Indiërs en Pakistanen de Zuid-Perzische olie velden. Officieel heeft de Perzische olieraad uit naam van de Perzische na tionale oliemaatschappij het beheer over de installaties overgenomen. Van een daadwerkelijke overneming werd ech ter niets gemerkt. Naar gemeld wordt is binnenkort de benoeming te verwachten van de gepen- sionneerde generaal-majoor P. Scholten van het voormalige K.N.I.L. tot hoofd leider van de kampen, waarin Ambone zen zijn gehuisvest. Generaal-majoor Scholten zal in het bijzonder worden belast met het hand haven van orde en tucht in deze kam pen. Hij zal komen te staan onder de ministers van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en van Binnenlandse Zaken. 30 Augustus zal H. M. de Koningin een officieel bezoek brengen aan de tentoon stelling „F. F." te Enschede. Het bezoek zal ongeveer twee uur duren. Minister Albregts gaat Woensdag naar Enschede. gelukkig. In de vroegte belden wij aan het statige vicarishuis, Kruis weg te Haarlem, in de hoop de nieuwe rechterhand van onze bisschop te kunnen ontmoeten. De bel was nau welijks overgegaan of wij stonden voor de hoogeerw. heer Groot, zoals wij hem al jaren kennen, met zwarte actentas en breedgerande hoed. De vicaris stond op het punt te vertrekkenmaar een kwartiertje „voor de krant" mocht er nog wel af. En wij dankten onze En gelbewaarder, die ons juist bijtijds naar de Kruisweg duwde. Een verrassing was de benoeming voor vicaris Groot eigenlijk niet. Toen de ge zondheidstoestand van mgr. Ammerlaan achteruit ging en'.deze- zelf verwachtte niet lang meer te zullen leven, trof de bisschop reeds voorzieningen door de secretaris als „delegatus ad temporalia" aan te wijzen. Dat was op 15 December 1950 en sindsdien droeg secretaris Groot reeds een groot deel van de verantwoor delijkheid en de lasten aan het ambt van vicaris verbonden. Zondagavond heeft mgr. Huibers in het Bisschoppelijk Paleis de benoeming meegedeeld. In de kringen van de clerus van het bisdom was secretaris Groot, die in 1937 als zodanig benoemd werd, natuurlijk geen onbekende, maar in het Haarlemse gemeenschapsleven was hij nauwelijks opgenomen, al zullen hon derden meisjes van „Sancta Maria", aan welk lyceum hij gedurende twaalf jaar godsdienstonderwijs gaf, zich dankbaar zijn lessen herinneren. Vele Haarlemmers zagen dagelijks de twee figuren in het zwart secretaris Van der Knaap week zelden van de zijde van zijn collega van het Veronica- gesticht aan het Spaarne naar het vicarishuis aan de Kruisweg wandelen, maar zij wisten eigenlijk niet wie de een en wie de ander was, weshalve het portret, hierbij afgedrukt, ons onont beerlijk leek. ..Wij leefden inderdaad vrijwel in het verborgene", erkende de vicaris. ..en wat hier binnenshuis verze* werd. bleef binnen het raam van het bisdommelijk bestuursbeleid." Als wij de personalia noteren, blijkt, dat de nieuwe vicaris 45 jaar geleden in Hillegom geboren werd. Het is dus weer de bollenstreek, die van zich doet spreken. Vader Groot, die een schoenenzaak dreef en zich in Hille gom zeer verdienstelijk maakte als kerk- en armmeester, stierf twintig jaar geleden, één jaar nadat hij de Bjj het baden in zee te Monster zijn Zaterdagmiddag twee kinderen verdron ken, n.l. de zevenjarige Marga Petri uit Naaldwijk en haar even oude neefje Berti Witvoet uit Ermelo, die met zijn ouders te Naaldwijk logeerde. Zaterdagmiddag was een veertienjarig meisje uit Utrecht met de twee zoons van de familie uit Lisse, bij wie ze lo geerde, bij het radiostation te Noord- wijkerhout in zee aan het spelen met een bal. Bij een poging de wat ver in zee gegooide bal te pakken, raakte het meisje, dat de zwemkunst piet machtig was, in diep water en werd door de stroom in zee getrokken. De achttien jarige zoon van de familie zwom haar direct achterna. De 43-jarige J. B., een technisch ambtenaar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, die juist met zijn doch tertje en een autoband aan het spele varen was, ging hem met de band achter na om zonodig assistentie te verlenen. Hij smaakte het genoegen het meisje, dat zich door spartelen drijvende had weten te houden, op de band te krijgen. Met het meisje de terugtocht aanvaar dend, miste hij de „redder". Het bleek, dat deze bewusteloos in het water dreef. Met de ene hand de bewusteloze jongen boven water houdende en met de an dere hand het meisje op de band mee voerend, kon de heer B. slechts lang zaam tegen de sterke stroom in, vorde ren. De heer K. uit Den Haag zwom daarop het drietal tegemoet en assisteer de bij het aan wal brengen der drenke lingen. Tijdens de training voor de op 2 Sep tember te houden wedstrijden op het circuit van Monza slipte de Italiaanse coureur Alberti in de bocht en werd buiten de baan geslingerd. Hij werd ernstig geblesseerd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij na aankomst overleed. Morgen begint in onze krant een feuilleton, dat elke lezer, man of vrouw, in hoge mate zal boeien. Het is ons namelijk gelukt de hand te leggen op het dagboek van de Poolse vrouw I'Alexandra Orme, die drie maanden lang zeer nauw in contact is geweest met het Russische leger, dat het Hongaarse dorp. waar ze woonde, „bevrijdde" van de Duitsers. heet dit hoogst belangwekkende, pittig geschreven dagboek, dat door zijn vrouwelijke zin voor detail de Russische mannen (en vrouwen) van het Rode leger voor ons neerzet, als waren wij zelf in hun gezelschap geweest. De schrijfster is een intelligente, geestige, zeer moedige vrouw, die dank zij haar internationale opvoeding en door haar zwervend bestaan als vluchtelinge, vele talen kent en niet gauw voor een ongewone of gevaar lijke situatie terugschrikt. Zij beleeft de te boek gestelde avonturen in gezelschap van een Hongaarse aristocratische familie, bij wie ze inwoont met een Poolse vriendin en haar tweede man. Haar eerste man was gestor ven tengevolge van de doorgestane oorlogsellende. Het meest aantrekke lijke van haar spannend en interessant relaas is echter haar onuitroeibare levensliefde en haar onschokbaar geloof in de goedheid van de mens. Al door weer tracht ze in iedere Rus op de eerste plants de mens te zien. Men zal dit bemerken, wanneer men leest over haar ervaringen gedurende die weken, dat zij en haar huisgenoten in het landhuis te Mora dagelijks werden lastig gevallen door dwingende, eisende, vorderende of hun ver tier zoekende Russen. Zij wil begrijpen, waarom zij zo zijn. is een verhaal, waarnaar men iedere dag zal grijpen, omdat het iets open baart, op onderhoudende, geestige en objectieve wijze, over een volk. dat om meerdere redenen midden in de belangstelling staat. vreugde mocht smaken zijn oudste zoon priester te weten. Zijn echtgenote stond na zijn dood voor de bijna bo venmenselijke taak om nog negen jonge kinderen op te voeden. Dat zij daarin wel op zeer bijzondere wijze geslaagd is, moge1' blijken uit het feit, dat zes zoons priester werden. Drie wereldheren staan in dit bisdeftn: aller eerst dan de vicaris-generaal, vervol gens dr. Joës Groot, professor aan het Philosophicum te Warmond, en rector G. Groot van St. Joannes de Deo in Amsterdam. Maar ook de missie heeft aan de familie Groot veel te danken. Een zoon is Witte Pater in Afrika, een heeft als pater van de Heilige Geest de zielzorg in Haïti en een als Francis caan in Brazilië. Mgr. Groot vernam op de laatste dag van zijn vacantie. dat mgr. Ammerlaan in de Mariastichting was opgenomen. Zijn 69-jarige moeder is met hem mee gegaan naar Haarlem om bij de zusters aan het Spaarne korte tijd te logeren. Als eerste heeft zij daar de hoge benoe ming van haar zoon vernomen en de vreugde van deze uitverkiezing mogen smaken. De nieuwe vicaris heeft enkele maan den gewerkt met mgr. Pichot en daar na de gehele ambtsperiode van mgr. Ammerlaan meegemaakt. „Na de oor log werd de positie van de vicaris-ge neraal vrijwel geheel gekoppeld aan de kerkenbouw", merkten wij op; „wordt dit ook voor U het zwaarste deel van Uw taak?" „Eerste taak van een vicaris is het verlenen van hulp aan de bisschop in diens tijdelijk bestuur van het bisdom" luidde het antwoord. „Deze taak is verre van eenvoudig. Mgr. Ammerlaan heeft het ontstellend gebrek aan kerken na de oorlog zo ernstig aangevoeld, dat hij een plan ontwierp en bij de uitvoering daarvan zo'n last op zijn schouders laadde, dat ze bijna niet te dragen was. Eén man kan de beide taken feitelijk niet doen. Het vraagstuk van de ker kenbouw en de financiering daarvan is echter reeds op verschillend terrein ge splitst". Het huis aan de Kruisweg zal een nieuwe bewoner krijgen. Groot is zijn naam, maar zijn gestalte wekt geen enkele herinnering op aan zijn voor ganger. Moge de nieuwe jonge viearus door grote daden en overvloedige zegen van God zijn zware ambt uitoefenen, tot steun van onze bejaarde bisschop I aanval bloot stond". Daarom, aldus radio en tot heil van de diocesanen. Peking, was het verkeerd van generaal Na Zondag opnieuw te zijn uitgevaren tegen het beweerde geallieerde bom bardement van de neutrale zone van Kaesong, heeft radio-Peking hedenmorgen nieuwe beschuldigingen geuit. De Chinezen verklaarden, dat „verscheidene" Amerikaanse vliegtuigen vorige weck Donderdag en Zaterdag zijn doorgedron gen tot de gebieden van Sjanghai en Tsingtao op het Chinese vasteland. Bijzon derheden werden niet meegedeeld. De uitzending geschiedde in het Japans. De Chinese radio citeerde verder een correspondent van het communistische nieuwsagentschap te Kaesong, volgens wie Zaterdagmorgen een groep Ameri kaanse en Zuid-KoreaanSe „rechercheurs in burger" de Panmunjom-sector van de neutrale zone zouden zijn binnengedrongen en getracht zouden hebben com munistische militaire poiitie-agenten te „vermoorden". Zij zouden echter ver dreven zijn. In de middag van dezelfde dag zouden voorts zeven Amerikaanse vliegtuigen „het gebied van Kaesong zijn binnengedrongen". Ridgway te zeggen, dat de opschorting van de besprekingen reeds eerder over wogen werd en het incident ten behoeve daarvan geënsceneerd was. Joy, het hoofd van de geallieerde wapenstilstandsdelegatie, werd er van beschuldigd gen. Ridgway een „eenzijdig rapport" te hebben voorgelegd over het „bombarderen" van de neutrale zone bij Kaesong. De woordvoerder voor radio Peking zei, dat geallieerde verbindings officieren, die het onderzoek naar het beweerde bombardement hebben inge steld, Donderdagmorgen niet te Kaesong verschenen waren voor een nieuw onderzoek bij daglicht. In de uitzending werd gezegd, dat gen. Ridgway een verklaring gebaseerd op het rapport van Joy had uitgegeven, maar met nadruk werd er op gewezen, dat het rapport van Joy een geheel verkeerde voorstelling van zaken gaf. „Het feit, dat van de kant van de Radio Peking heeft gisteravond ge deelten uit een hoofdartikel van het te Peking verschijnende „Volksdagblad" geciteerd, waarin gezegd wordt, dat een hervatting van de wapenstilstandsbe sprekingen „ondenkbaar" is, zolang de Amerikanen niet hun „verachtelijke en barbaarse gedrag" wijzigen. Dit was de krachtigste aanval, die de Noordelijken op de verbondenen hebben gelanceerd sinds het begin der onderhandelingen te Kaesong. De aanval van radio Peking was ge richt op vice-adm. Joy, die beschuldigd werd de „feiten" van het incident, dat voor de communisten aanleiding was de besprekingen op te schorten, verdraaid te hebben. Peking verklaarde, dat de communistische delegatie verplicht was de besprekingen op te schorten, omdat zij „elk ogenblik aan een eventuele troepen der V.N. op deze manier is opgetreden en dat dit voortduurt, dringt de conclusie op, dat de troepen der V.N. opzettelijk de wapenstil standsbesprekingen te Kaesong af breken", aldus radio Peking. Het officiële Chinese communistische nieuwsagentschap New China heeft ver klaard, dat generaal Ridgway „heeft ge logen" in zijn uiterst koele boodschap van Zaterdag, waarin hij ontkend heeft dat strijdkrachten van de V.N. de neu traliteit van Kaesong hebben geschon den. In een telegram van New China uit Peking, dat in Londen is opgevangen, wordt gezegd, dat de boodschap van Ridgway Zaterdag aan de Chinese en Noord-Koreaanse communisten „een houding van uitzonderlijke arrogantie aan de dag legt". Een woordvoerder van het Ameri- kaanse ministerie van Defensie heeft in antwoord op vragen van verslagge vers verklaard, dat een verrassende aan val, die Zaterdag op Rasjin nabij de Russische grens is uitgevoerd, „een onderdeel vormt van de algemene poli tiek om de vijand te verhinderen zijn strijdkrachten in Korea op te bouwen". Rasjin is een belangrijk spoorwegknoop punt in Noord-Korea. De laatste aanval op Rasjin werd gedaan op 12 Augustus 1950. De gezamenlijke chefs van staven hadden daarna verboden luchtaanval len op Rasjin uit te voeren. De verslag gevers hadden gevraagd, of de aanval van Zaterdag een wijziging in de poli tiek betekende. Advertentie DARTEL30RISSTRAAT 20 TEL. 13439 Blijven de huizen te Kaesong, die gebruikt worden voor de wapenstilstandsbe sprekingen, voorlopig leeg, of Zoals in een groot deel van onze yonge oplage is gemeld, heeft de brand in de fabricage-afdeling van de verf- en vernisfabriek N.V. Pieter Schoen te Zaandam, één dode geëist. Hoe ernstig de situatie tijdens de brand was moge blijken uit het feit, dat de bedrijfsge neeskundige dienst aan de gemeentelijke geneeskundige dienst om reservering van niet minder dan twintig bedden in het gemeentelijk ziekenhuis heeft ver zocht. De brand zelf had niet veel om het lijf. al veroorzaakte de explosie grote schrik; de bedrijfsbrandweer had het vuur reeds onder de knie, toen de krin gen 3 ©n 4 kwamen aangereden. Het is echter onverantwoordelijk geweest om de magyrusladder zo laat te laten uit rukken. Was deze wagen bijtijds ter plaatse geweest, dan zou een mensen leven gespaard zijn gebleven. De val van de 24-jarige jongeman, Wietse Dijkstra, veroorzaakte grote ontsteltenis onder de honderden toe schouwers. Ook hier deed zich weer een haast ongelooflijk voorval voor. Nie mand van de toeschouwers kwam op het Hoe volmaakter iets is, des te meer is het werkzaam. idee op de begane grond een buffer te vormen of met een geïmproviseerd zeil gereed te staan. In hun angst riepen de mede-arbeiders van Dijkstra naar bo ven: blijf hangen, blijf hangen, we ko men je halen. Doch het slachtoffer moet in doodsnood alleen de rookgolven uit de benauwde vensters van het betonnen fabriekspand, dat meer weg heeft van een gevangenis dan van een fabriek, gezien hebben en de lekkende vlammen op de vijfde verdieping. Zijn val van bijna twintig meter was dodelijk. Hem kon nog het H. Oliesel worden toege diend. waarna het slachtoffer spoedig overleed. De plechtige H. Requiemmis is Dinsdag om half tien in de Bonifa- tiuskerk. Een eresaluut moet gebracht wor den aan de kranige Kees Esser, de hoofdelectriciën bij Pieter Schoen; hij bevond zich in dezelfde ruimte waar Dijkstra een reparatie verrichtte. Hij ramde echter geen ruit. doch snelde de gang op, waar hij hulpgeroep hoorde van twee van zijn aibeidska- rneraden, G. Ruiven en G. Meyns, die in de lift, die buiten werking 'was ge steld door de ontstane kortsluiting, zaten opgesloten. Esser kroop boven op de liftkoker. Met behulp van touwen wisten de twee arbeiders, die in doodsangst verkeerden en in het begin zelfs niet meer begrepen dat redding op komst was. zich uit de verstikkende koker te bevrijden. (Vervolg op pag. 2)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1