Pater Steph. Kopong Keda droeg eerste plechtige H. Mis op li TAXI-13000" Hartelijk meeleven in parochie van pastoor van Eeden mmm RECEPTIE ZUSTER CHRISTIANA DRUK BEZOCHT Ook zusters Salezia en Felicie verlaten Sancta Maria Verhuizingen - Verpakkingen Pianotransport - Meuhelopslag Nieuwe R.K. school in Haarlem-Noord geopend Plankeniers in Openluchttheater Driekoningenavonden de Vrolijke Vrouwtjes van Windsor KROUWELS H I L L M A N F. Dainiaans %n Plechtige inzegening Volkswagens te huur HERINGA WUTHRICH Amsierdamsche Rijtuig Mij I\T.V. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 PAGTNA 2 Burgerlijke Stand n TIP VAN BOOTZ Onbewoonbaar-verklaring Brand in kelder Oud-leerlingen namen afscheid Hersenschudding ZIJLVEST 41, HAARLEM - TELEF. 12456.14155-11141 Koperen priesterfeest pater Nijssen Ongeval H.O.V.-Zomerconcert m.m.v. Johan Verster Homerisch gelach bij Shakespeare Orgelbespeling Zilveren jubileum Kap. W. Grimbergen verlaat Haarlem Benoemd tot godsdienst leraar in Den Haag DE BRAND TE ZAANDAM zonder chauffeur PLEIN 33 - Tel. 17000 HEEMSTEDE V erkeersmoeilijkheden op de Zandvoortselaan Crediet van f 15.300. voorgesteld Nieuwe kast voor bibliotheek WASSERIJ DUYN ELECTRISCHE BOILERS en FORNUIZEN Electiische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Ondernemersprijs: Sedan f 6290.— Cabriolet f 7630.— Deze zeer gevraagde Engelse klassewagen tijdelijk uit voorraad leverbaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie. Official dealer: HAARLEM - PLEIN 21 - Tel. 10338 - 12730 Uitslag toneelcompetitie W.K.A. „Tobo" uit Bovenkerk wint eerste prijs o o n Y v> Zulks is ook gebeurd. Klokke half ne gen trok een lange stoet, welke pater Kopong Keda voorafging, van de pas torie uit de tuin door en het kerkplein over naar de ingang van de kerk. Aeh- ter de misdienaars met kruis en kaar sen volgden een twaalftal bruidjes, on der wie enkele meisjes uit de verre Oost. Een groep misdienaars sloot zich daarbij aan en tenslotte kwamen ver schillende geestelijken en de neomist zelf. Terwijl het koor het Veni Creator zong, werd pater Kopong Keda naar het altaar geleid, dat bijzonder fraai in de bloemen was gezet. Bij zijn eerste plechtige H. Mis werd hij door pater Paulus Sani S.V.D. als diaken en pater Piet Muda S.V.D. als subdiaken geassisteerd. Presbyter-assis- tens was kapelan M. Schipper. Behalve pastoor A. van Eeden hadden o.m. op het priesterkoor plaats genomen pater J. Ebben S.V.D., oud-deken van Laran- tuka - (Flores), pater A. v. d. Ende S.V. D.. oud-pastoor van Larantuka. en pa ter"li. van Vliet S.V.D., professor op het groot-seminarie van Flores, terwijl ook enkele landgenoten van de neomist de plechtigheid bijwoonden. Het parochiële zangkoor onder leiding van de heer H. van Eeuwijk, met aan 't orgel de heer W. Theunissen, zong de wisselende gezangen van de vijftiende Zondag na Pinksteren en de Missa Super Dixit Maria van H. L. Haszler. Pater Sani hield met veel vurigheid de feestpredicatie en sprekend over de waardigheid van het priesterschap bracht naar voren, hoe de priester alles voor allen moet zijn. Hij verheugde zich over de plechtigheid van deze morgen en legde er de nadruk op. dat allen. ONDERTROUWD: 25 Aug.: C. R. G. Swildens en A. Kruijer. GEHUWD: 25 Aug. H. van der Meu- len en J. de Grooth. GEBOREN: 24 Aug.: E. M. Flipsen— Vervuurt, z.; C. W SuersBake, z.; 23 Aug.: M. H. KappersKruissink, z.; 22 Aug.: M. C. W. A. DerkinderenSmit, d.; 24 Aug.: A. van der HeijdenHaze- winkel. d.; B. TeimaatRas, d.; S. de Zeede Jager, d.; A. H M. Captijnvan Krieken, d. OVERLEDEN: 24 Aug.: M. J. Geh- ringMastbraak, 65 j., Kinderhuissin gel; T. MeijerLans, 69 j., Spaanse- vaartstraat: M. E. TuckermannSchaui- kes, 86 j., Zijlweg: J. M. de Vries, 7 j., Minahassastraat. De vacantie bracht twee weken regen: Geen straaltje zon nebben we gekregen. Maar bij iedere bui Hiep ik vrolijk: „Kom lui, Neem 'n TIP en je kan er weer tegen". Inz. Mej, F. M. te A'dam ontv. 1 fl. TIP. De hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Noord-Holland adviseert, in verband ihet de zeer slechte toestand waarin het perceel zich bevindt, over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woning Kloosterstraat 20. Blijkens het bij de stukken gevoegde ambtelijk rapport vertoont het perceel inderdaad tal van zodanige gebreken, dat het door het aanbrengen van verbe teringen niet in bewoonbare staat kan worden gebracht. B. en W. stellen voor tot onbewoonbaarverklaring te besluiten. Zondagmorgen om zeven uur ontdekte een tweetal vissers in de kelder van een in aanbouw zijnd huis aan de Prins Mauritslaan te Haarlem een brandje. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon een hoeveelheid brandend stu- cadoorsriet in korte tijd blussen. Vermoed wordt, dat een onbevoegde de nacht in de kelder heeft doorgebracht en een brandend sigarettenpeukje ach terliet. Het leek wel een reünie van oud-leer lingen gistermiddag, toen honderden af gestudeerden van het R.K. Meisjesly ceum Sancta Maria aan de Dreef daar waren samengekomen om ae scheidende rectrix, zuster dr. Christiana, voor het laatst de hand te drukken. De afscheids receptie vond in de docentenkamer plaats. Zuster Christiana stond er naast de moeder-overste van het klooster, zuster dr. Cherubine uit Amsterdam, de opvolgster van zuster Christiana, en de lerares in wis- en natuurkunde, zuster Salezia, die het lyceum eveneens zal verlaten. Zij gaat net zuster Christiana mee naar het Amsterdamse meisjesly ceum en wordt daar conrectrix. Zuster Salezia komt in de plaats van zuster Longina, die Provinciaal Overste is geworden. Het moet gezegd worden, dat deze kwieke kleine zuster, die be kend stond om haar duidelijke manier van doceren, door alle leerlingen zeer gemist zal worden Het is voor hen een troost te weten, dat ook zuster Salezia haar school zal missen. Als de vacantie achter de rug is, zul len de meisjes nog een bekend gezicht moeten missen. Zuster Felicie, de En gelse docente, zal niet meer terugkeren. Zij is reeds naar hef moederhuis ver trokken en zal niet meer voor de klas terugkeren. Zuster Salezia en zuster Felicie heb ben de groei en bloei van Sancta Ma ria gedurende lange jaren meegemaakt. Zestien jaren is zuster Salezia, die in de wandeling altijd populair zuster „Sleetje" werd genoemd, aan de school verbonden geweest. En zuster Felicie, die zo onderhoudend over het Engelse volk wist te vertellen en die gelijk met zuster Salezia haar koperen klooster- feest vierde, heeft ongeveer veertien jaar les op het lyceum gegeven. Zuster Christiana en zuster Salezia hebben gistermiddag honderden handen gedrukt van oud-leerlingen, die hen nog «ens kwamen danken voor al wat zij bij haar geleerd hebben Een leuke attenue was het, dat een dochtertje van een der oud-leerlingen de scheidende rectrix een fleurig Biedermeierboe ketje aanbood. Zaterdagmiddag ontdekte een hoofd agent van politie een 16-jarige jongen, die pêr fiets in verboden richting op de Raamsingel reed. Toen de jongen de agent zag, sprong hij in volle vaart van zijn fiets, viel met zijn hoofd op straat en liep een lichte hersenschudding op. Per auto werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. BIOSCOPEN: Rembrandt: In 's hemelsnaam, 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Costel- lo in het vreemdelingenlegioen, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Lach en vergeet, a.l., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Ma.: The Jol- son story, 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur; Di.: Concerto, a.l., 2.30 en 8 uur; City: De schat der Comanchen, 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Captain America, 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Speciale filmvoorstellingen: City: Laurel en Hardy in „Achter de tra lies", a.l., 10.30 uur. Dinsdag 28 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door George Kobert, 8 uur. Advertentie Al deze takken van dienst vergen goed materiaal en vakkundig personeel. VRAAG ONS EENS INLICHTINGEN! Dinsdag 28 Augustus viert pffter Nijs sen zijn koperen priesterfeest. Des mor gens om acht uur wordt er in de Sint Jozefkerk voor al de militairen en be langstellenden een plechtige heilige mis opgedragén. Van twee uur tot half vier is er in het Militair Tehuis, Donker Be gijnhof 3, gelegenheid tot feliciteren. Des avonds om acht uur is er een feest in het concertgebouw. Tussen Spaarndam en Buitenhuizen is Zaterdagavond omstreeks half zeven een inwoner uit Zaandam een droevig onge val overkomen. Even tevoren is hij reeds blijkbaar door inwendige pijn ge waarschuwd, want men vond de getrof fene in een greppel liggen, terwijl zijn bromfiets aan de kant van de weg stond. Dr. Westerweel onderzocht de getrof fene en constateerde vermoedelijk hart verlamming. Kap. Keukens diende onder voorwaarden het H. Oliesel toe. De wet telijke formaliteiten werden vervuld door de politie uit Haarlemmerliede. Met veel luister heeft de parochie van O. L. Vr. Zeven Smarten en Sint Bavo in Haarlem-Noord het priesterfeest gevierd van pater Steph. Kopong Keda S.V.D. De neomist wordt hier over het kerkplein naar de ingang van de kerk geleid. In een straffe wind. die meer op herfst dan op zomer duidde, wapperde gisterochtend aan de toren van de Sint Bavo-kerk in Haarlem-Noord dc natio nale driekleur met de pauselijke wim pel. En tot dat feestelijk vertoon was alle aanleiding, want honderden paro chianen zochten hun plaatsje op in de kerk of drentelden nog even op het kerkplein rond om getuige te zijn van de feestelijkheden rond de neomist van die dag, pater Steph. Kopong Keda S. V. D. Met veel eerbetoon heeft men deze Florinese pater die ver van zijn geboorteland en zijn familie die dag moest vieren, omgeven als gold het een eigen parochiezoon. en pastoor Van Eeden en de Haarlemse familie, die de verzorging van het feest met veel lief de op zich hadden genomen, hebben niets nagelaten om alles in een hartelij ke parochiesfecr te doe„ verlopen. blank en bruin, dezelfde vader hebben: God, en dezelfde moeder: de H. Kerk. Na de H. Mis werd de neomist weer uitgeleide gedaan, terwijl koor en ge lovigen het Christus Vincit zongen. Uit de parochianen had zich een comi té gevormd om te zorgen voor een pas send parochiegeschenk. In de vroege middag gaf dat comité acte de présence in de St. Catharinaschool, waar pater Kopong Keda zou recipiëren. De heer Rooyers voerde het woord en wenste de neomist van harte geluk met de eer, die hem ten deel was gevallen. De heer Kooy overhandigde daarna namens de parochie een prachtige ciborie. Namens de K.A.B.-Noord sprak de héér Vissers, die de neomist een keuzebon schonk voor de aankoop van boeken. Pater Kopong noemde in zijn dank woord deze feestdag een ware sensatie. Het is natuurlijk voor iedere neomist zo zeide hij een ontroerende erva ring te zien. hoe het katholieke volk meeleeft met zijn priesters, maar voor mij, die zo ver van het land van mijn jeugd mijn priesterfeest moet vieren, is dat hier een bijzondere gebeurtenis, waarvan ik nimmer heb kunnen dro men. Hij zegde de parochianen dan ook toe hen immer in zijn gebeden te zul len gedenken. Velen maakten daarna van de gele genheid gebruik om persoonlijk hun ge lukwensen aan te bieden. Met een plechtig danklof werd deze dag 's avonds besloten. Advertentie Haarlem-Noord, dat zich steeds meer uitbreidt, heeft er een nieuwe R.K. school bijgekregen. Aan de Geuse Vesperstraat bij de Muiderslotweg is in be trekkelijk korte tijd een modern gebouw verrezen, dat schoon van vorm en dege lijk van aard is. Het zal voor de jeugdige bewoners van het Noordelijkste kwartier vam de gemeente prettig zijn onderwijs te ontvangen in de ruime, frisse klaslokalen met hygiënische linoleumvloerbedekking en heerlijk grote ramen. En voor de leer krachten zal het een genot zijn les te mogen geven in deze zonnige vertrekken. Wat een grote overgang zal dat betekenen, als zij, leerlingen en onderwijzers, terugdenken aan het afgelopen jaar, dat ze doorgebracht hebben in de oude Van der Leyschool aan de Rijksstraatweg, waar in dit gebouw is een openbare lagere school gevestigd overigens veel gastvrijheid ondervonden werd. Zon dagmiddag werd de nieuwe school, toegewijd aan de H. Dominions Savio, inge zegend. Had men een betere patroonheilige voor een jongensschool kunnen kie zen dan deze nieuwe heilige, die een eenvoudig kind. was, een model voor de schoolgaande jeugd? Pastoor A. P. van Eeden verwelkom de de genodigden namens het school bestuur. Hij stelde het vooral op prijs te kunnen begroeten de wethouder van Onderwijs, de heer D. Geluk, de Rijks inspecteur van het L.O., de heer Schoen makers en mej. A. Bolsius, namens de Kath. fractie van de gemeenteraad. Spr. uitte zijn erkentelijkheid voor de grote medewerking van overheidswege, onder vonden voor en tijdens de bouw van de school. De uiterste zuinigheid moest worden betracht, doch wie zal kunnen zeggen, dat deze school gebouwd is in een tijd van nood? Aanvankelijk zou den de gangen met trottoirtegels gepla veid worden, maar gelukkig ging dat niet door. De leerlingen zullen nu over keurige gele tegeltjes naar de klaslo kalen kunnen stappen. De bouwers hebben prachtig werk af geleverd, net op tijd voor het nieuwe schooljaar, aldus de pastoor. Hierna geschiedde dc inzegening van het schoolgebouw, een plechtigheid, die kapelaan M. Schipper verrichtte. Nadat de aanwezigen het „Vcni Creator" ge zongen hadden, bad de priester het mooie gebed: „Heer Jezus Christus, hei lig dit gebouw voor de opvoeding van de kinderen bestemd. Beveel Uw enge len het onder hun hoede te nemen en alle macht van de vijand er verre van te houden. Vervul hen, die in dit gebouw onderricht geven, met de geest van we tenschap, wijsheid cn vrede voor U. Koester de leerlingen met hemelse ge nade, opdat zij de heilzame lessen in hun verstand opnemen, in hun hart bewaren en in hun daden uitvoeren." Toen de inwijding geëindigd was, werden verschillende toespraken gehou den. Als eerste sprak wethouder Geluk, die het schoolbestuur en het hoofd, de heer P. H. Havermans, geluk wenste met de nieuwe school. Hij memoreerde hoeveel moeite het gekost heeft na dc oorlog weer tot het bouwen van scholen te geraken en merkte op. dat het be stuur het voordeel heeft gehad, dat het gebouw in een gunstige tussenperiode verrezen is, waardoor de inrichting be ter is dan van andere na-oorlogse scho len, zowel van de complexen, die reeds gebouwd zijn, als van die, v/elke de eerstvolgende jaren gesticht ztflien wor den. Ondanks de beperkende bepalingen hoopte spr., dat ook de overige uitbrei dingsplannen van het schoolbestuur (oprichting van een R.K. meisjesschool er. een gymnastieklokaal) spoedig uitge voerd zouden kunnen worden. De inspecteur van het L.O., de heer Schoenmakers, raadde het bestuur aan de steigers niet al te ver weg te zetten. Volgend .iaar zal de toeneming van liet aantal leerlingen der lagere school 30 pet. hoger zijn dan normaal het geval is. Spr. heeft, om de grote stroom te kunnen opvangen, in overleg met de ge meente Den Haag geadviseerd toestem ming te verlenen, dat in Haarlem-Noord nog een katholieke school, een christe lijke en een openbare lagere school ge bouwd worden. Architect G. Loogman, die ook namens zijn collega, de heer J. van Velsen, sprak, droeg daarna de school onder overreiking van de bouwtekeningen over aan de heer Havermans, die in een dankwoord zijn grote vreugde over de nieuwe school uitte. Hij sprak de wens uit, dat de sfeer van het fraaie gebouw, gelegen in een rustige omgeving, een goede invloed op het onderwijs en op de jeugd mag hebben. Het 8e Zomerconcert, dat de H.O.V. op Vrijdag 31 Augustus zal geven, staat wederom o.l.v. Marinus Adam, terwijl de pianist Johan Verster als solist zal optreden. Deze blinde pianist speelt in het eerste programmadeel het Piano concert in d-moll van Mozart, alsmede na de pauze de Variations Symphoniques van César Franck. Het verdere program ma bestaat uit de volgende werken: het Concert voor strijkorkest van Jean Baptiste Lully en de Tweede Symphonie van Saint-Saëns. NRT w Kapelaan M. Schipper wijdde gistermiddag officieel de nieuwe school aan de -Geuzenvesperstraat in. Zaterdgavond hebben „De Plankeniers van Naarden" zich geducht doen gelden, toen zij in het eivolle openluchttheater te Bloemendaal, dat bij wijze van spre ken overbelast was, de Vrolijke Vrouw tjes van Windsor voor het voetlicht brachten. Het vorige jaar mochten zij met dit vrolijke spel van Shakespeare op dezelfde plaats veel lauweren oogsten en daarom was het geen wonder, dat zij Zaterdagavond weer een opgetogen pu bliek huiswaarts zagen gaan. Nu staat dit stuk van Shakespeare er wei borg voor, dat de toeschouwer en kele uren lang in zijn handen knijpt van plezier, en de vrije, zeer populaire, vertaling van mr. Planten gooit daar nog een schepje boven op. Maar deze troep van amateurs presteert het toch om veel dilettanterie weg te spelen en haar publiek op genoeglijke wijze te boeien. Het feit, dat zij er goed „in zit ten" brengt het gevaar met zich mede van een zekere oppervlakkigheid, doch een dankbaar publiek pareerde dat ge vaar al bij voorbaat. De bekende Shakespeareaanse Falstaff krijgt in dit stuk de rol van een vadsige Don Juan toebedeeld, die oud en afge leefd twee dames tegelijk nog het hof maakt. Dat gaat hem niet gemakkelijk af en met veel aplomb stapt hij in de ene valstrik na de andere, die hem ge bannen wordt. Falstaff moet al zijn on dernemingen duur betalen en het slot is, dat hij voor zijn omgeving nog méér wordt dan hij was: een domme bruut, even lachwekkend als omvangrijk. En passant krijgt een ware liefde haar kos telijke bekroning. Over het spel van de Plankeniers in deze comedie schreven wij reeds eerder en wij mogen nu volstaan met te herha len, dat mr. Planten van die dwaze Fal staff een prachtfiguur maakte, al ont kwam hij ditmaal niet aan een bepaalde oubolligheid. Alle anderen deden het even plezierig en een enthousiast pu bliek gaf de Plankeniers een langdurige ovatie. H. Het zag er Zondag in de vooravond naar uit, dat de voorstelling van „Drie koningenavond", die eveneens door het Naardense voortreffelijke dilettanten gezelschap gegeven zou worden, door regen zou moeten worden afgelast. Maar naarmate de wijzers dichter de acht naderden klaarde de lucht op, hoewel dit wel wat te laat was om evenveel toeschouwers naar het openluchttheater te lokken als Zaterdagavond. Shakespeare's „Driekoningenavond waarvan de titel de inhoud niet in het minst deKt, maar die de vertaler, mr. Planten, toch maar aangehouden heeft, heeft niet alleen in de schouwburg, maar ook in verschillende openluchttheaters successen geboekt. We hebben deze co medie enkele jaren geleden in Valken burg gezien in een omgeving, die ideaal genoemd mocht worden. In Bloemendaal kwam de vertoning goed tot haar recht, zelfs beter, omdat de heer Planten som mige taferelen aan elkgar koppelde, die eigenlijk in verschillende bedrijven thuis horen, en enkele verantwoorde coupures aanbracht. Men kan ons nog altijd de vrees niet doen delen, dat klassieke stuk ken of die er voor doorgaan, omdat ze enkele eeuwen geleden geschreven wer den, ernstig worden aangetast door „be werkingen". Het gaat er maar om wie de bewerker is. „Dorp in opstand" van Lopez de Vega zou nooit meer vertoond zijn als een moderne literaire hand er geen nieuw leven in had gestort en „Driekoningenavond" is er als in de openlucht bruikbare vertoning op voor uit gegaan door de bewerking van mr. Planten. De bezetting was geheel anders dan Zaterdagavond, waaruit geconclu deerd mag worden, dat „De Plankeniers" op een uitgebreid tableau de la troupe mogen bogen. De twee voornaamste ko mische figuren in dit stuk der mense lijke dwaasheid zijn de onsterfelijke Jonker Tobias Hikkenburg, de zoon van de gravin Olivia en Jonker Andries Bib- berwang. Hoeveel grote acteurs hebben in deze rollen niet geëxcelleerd! Tobias werd in al zijn zotheid voorgesteld door H. Harms en Andries vond de juiste lachwekkende gestalte in J. van Rink- huyzen. De liefdesintriges, zo bekend van Shakespeare, werden verzorgd door jonge mensen, die door de charme van hun optreden het teveel aan onbewo gen reciteren veelal teniet konden doen- De costuums van Louca Asser Zoals de goede lezer uit het bij gaande Verslag heeft kunnen lezen, hebben de Plankeniers een onge meen succes geboekt met hun Vro lijke Vrouwtjes van Windsor'. Het was echter een bijzonder originele scène niet geboren uit het brein van Shakespeare himself of van de regisseur, maar louter uit de tragi- comische omstandigheden waar door de lachlust der honderden toe schouwers werd opgewekt en het succes en plezier van de verdere avond werden verzekerd. Toen namelijk de edelman Fenton aan Vrouw Haastig nog eens beves tigd had, hoezeer hij Anna Page liefhad, snelde hij weg „door liefde voortgedreven." Maar hij ging ken nelijk zó in die liefde op, dat hij geen rekening meer Meld met de realiteit en pardoes de vijver van het openluchttheater instapte Mevr. H. van Sonde Jonge toon de zich toen als Vrouw Haastig de ware routiné, want op deze onge dachte scène reageerde zij met de woorden: zo gaat de liefde door wa ter en vuuï. Als een orkaan brak er een ho merisch gelach los en het duurde enige minuten, eer het applaus ver storven was en de humor van Sha kespeare weer aan bod kwam! waren fleurig en origineel en deden door hun warme kleuren de koude van de avond, die met sterren eindigde, vergeten. Van W. In de Grote Kerk te Haarlem op Dins dag 28 Augustus, 's avonds van 89 uur. zal George Robert het volgende Bach- programma spelen: I. Preludium en Fuga e. kl. t.; 2. Sonata III Andante, Adagio e dolce, Vivace; 3. Kleines Har- monisches Labyrinth; 4. Koraal en be werking; „Vater unser im Himmelreich"; 5. Partite Diverse Sopra: „O Gott, du frommer Gott"; 6. Fantasia c. gr. t. De heer J. Heintjes, Hofmeyerstraat 16, Viert op Dinsdag 28 Augustus de dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Amsterdamse Rijtuig Maatschappij te Haarlem. De officiële lijst der benoemingen in het Haarlemse bisdom bracht ons van morgen o.m. het bericht, dat kapelaan W. Q. Grimbergen belast is met het godsdienstonderricht op het katholieke meisjeslyceum in Den Haag. Door deze benoeming zal dus deze bekende priester lijke figuur uit het Haarlemse katholie ke leven verdwijnen. Gewoonlijk pleegt men in dergelijke gevallen te spreken van een „gevoelig verlies", maar dc scheidende kapelaan is er de man niet naar om dat allemaal zo tragisch ou te nemen. Dat neemt echter niet weg, dat kape laan Grimbergen zeer velen aan zich verplicht heeft door zijn werkzaamhe den op velerlei terrein. Want het ge bied. waarop hij zich letterlijk met gro te vaart bewoog, bleef niet beperkt tot de parochie van St. Liduina. Het hele Haarlemse terrein doorkruiste hij en aan alle mogelijke verenigingen moest hij zijn aandacht schenken. Sedert 1943 is hij nu aan de St. Li- duina-parochie verbonden. Al die jaren was hij trouw iedere ochtend in de kin dermis, gaf hij zijn godsdienstlessen, stond hij iedereen met raad en daad bij en de laatste tijd had hij ook de kajot- ters onder zijn hoede. De Haarlemse middenstand had in hem een goed adviseur, als moderator van de K. A. voor jongemannen was er het nodige werk aan hem toevertrouwd en in het Haarlemse district werd zijn werk al evenzeer gewaardeerd. Wij hebben hier slechts een summiere opsomming gegeven, overtuigd, dat er nog veel meer te melden zou zijn. Wij denken b.v. aan de hulp aan onderdui kers in oorlogstijd, maar het is, zoals pastoor Schalke het vanmorgen uitdruk te. onmogelijk om in kort bestek alles weer te geven. „Hij was een en al be weeglijkheid", zo voegde de pastoor er1 aan toe, „en daarmede is heel zijn werk getekend". En de insiders, onder wie wij ons ook bescheidenlijk mogen rekenen, kunnen dat alles slechts ten volle be vestigen. Naar alle waarschijnlijkheid kunnen de parochianen en alle andere belang stellenden Donderdagavond afscheid ne men van kapelaan Grimbergen. De bisschop heeft thans in de Sint Liduinaparochie benoemd kapelaan H. J. A. van Dijk. Deze werd in 1940. pries ter gewijd en was sedert 1947 kapelaan in de parochie van het H. Hart van Je zus in Den Haag. (Vervolg van vagina 1) Bij al de consternatie en verwarring die er heerste, was het een ware ver kwikking het optreden van de medische staf en van de gemeentelijke geneeskun dige dienst gade te slaan. De dienst van wethouder Tilkema leverde een kranig staaltje van schitterend teamwork. Het is mede aan het tactische en doortasten de optreden te danken, dat nog meer ernstige ongelukken zijn uitgebleven. De doktoren Berkesteijn, Van Wel, v. d. Vorm en Berghuis, die allen nog mid den in hun praktijk zaten, kwamen in hun witte jassen aangestoven drie van hen hebben namelijk in de omge ving van Pieter Schoen hun woningen en hielpen waar nodig was, want velen liepen met brand- en schaafwon den rond. Direct bij het uitbreken van de brand was wethouder Meulenkamp op het terrein aanwezig, later volgden ook nog wethouder Hille, de commissa ris van politie en de burgemeester. De belangstelling op de weg was bui tengewoon groot, ook al, omdat de wild ste geruchten de ronde deden, o.a, zou den niet minder dan vier arbeiders van de top van de fabriek brandend in de Zaan zijn gesprongen. De politie regelde het verkeer echter uitstekend, 'n specia le ordonnansdienst hield de wachtende belangstellenden en vrouwen van arbei ders telkens op de hoogte. Het regelma tig af- en aanrijden van de ziekenwa gens was echter niet bevorderlijk voor de rust. De slachtoffers maken het redelijK wel; er is geen sprake van levensgevaar, Advertentie Daar het smalle gedeelte van de Zandvoortselaan tussen de Jac. Perk- laan en de P. C. Boutenskade een be lemmering vormt voor een vlot verloop van het verkeer is het Heemsteedse ge meentebestuur van plan hier enige veranderingen aan te brengen. Een zeer belangrijke vooruitgang kan worden bereikt wanneer de voortuinen, die zijn gelegen aan de Zuidzijde van bovenge noemd gedeelte van de Zandvoortse laan, worden opgeheven. Hierdoor kan er onmiddellijk langs de huizen een trottoir gemaakt worden en tussen het voetpad en de rijbaan een fietspad. Reeds enige tijd worden er onderhan delingen gevoerd en deze zijn reeds zo ver gevorderd dat het eigendom van de voor deze aanleg benodigde stroken grond kan worden verkregen. Een en ander zal echter een bedrag van rond f 11.000.vorderen. De kosten verbon den aan het verkrijgen van de grond worden begroot op ongeveer f 5000 Bij een raadsbesluit van 1 Maart 1951 is hiervoor reeds f 700.toegestaan, zodat in "totaal nog een bedrag van f 15.300 nodig is voor de voorgestelde verbeteringen. Dit bedrag moet in ze ven jaar worden afgeschreven- De commissie van Openbare Werken is van mening, dat deze verbetering noodzakelijk is voor de veiligheid van het verkeer en daarom stellen B. en W. de raad voor een crediet van f 15.300.beschikbaar te stellen- B- en W. stellen de raad voor een crediet van f 900.beschikbaar t«> stel len voor de aanschaffing van een kast voor de openbare bibliotheek. Dit in verband met de omstandigheid dat er ruimtegebrek is om de boenen op te bergen. In dit ruimtegebrek kan voor lopig worden voorzien door in de gang van het gebouw een afsluitbare kast te plaatsen. Het is n.l. niet gewenst om de boeken op de zolder te bérgen, daar dit uitbreiding van het personeel ten gevolge zou moeten hebben. Aavertentie Aavertentie KONINGINNEWEG G. Telefoon 14024 Advertentie HAARLEM Advertentie Onder zeer grote belangstelling werd Zondagavond in het Restaurant-Cafeta ria alhier de uitslag bekend gemaakt van de toneelcompetitie Kring Kenne- merland W.K.A. waarover gelijk men weet in de afgelopen maanden nogal wat te doen is geweest. Er was voor deze bekendmaking, welke onder de uit stekende leiding van de heer J. A. Coli te Den Haag stond, een buitengewone belangstelling en de voorzitter van de jury, de heer Jan Icas van Dijk uit uit Haarlem, had dan ook aller oor toen hij niet alleen de uitslag bekend maakte maar ook in een uitvoerig rapport, dat naast gedegen critiek tal van uitsteken de wenken bevatte, het standpunt van de jury uiteenzette. De uitslag luidt: 1. R.K. Toneelgroep Tobo" te Bovenkerk bij Aalsmeer met De storm raast voort" 83V, punt; 2. R.K. Toneelvereniging „Kunst zij ons streven" te IJmuiden met „De Rozen krans" 83 punten. De R.K. Toneelvereniging „Benne- broek met „Marjatta's Kerst" 75'/, punt; 4. R.K. Toneelgroep „Het Masker" te Beverwijk met „Zonsopgang" 65 k- punt en de R.K. Toneelvereniging „Door Een* dracht Sterk" te Heemstede 59-'/, punt met „De Vreemdeling". Daarnaast wer den verschillende spelers en speelster* geprezen voor het zeer goede spel dat zf hadden gebracht. Na zijn uiteenzetting drong de heer v- Dijk er op aan, allereerst, indien het enigszins mogelijk is, een beroepsregis seur met de leiding te belasten en voorts toch vooral voor goede toneelstukken te willen zorgen. Uit het rapport van de jury bleek, dat men niet zeer tevre den was over de keuze van de stukken- Na dit uitvoerig rapport en de bekend making van de uitslag die in elk gew3 voor „Tobo" uit Bovenkerk een zeef grote en aangename verrassing is gewor den. hield de heer J. A. Coli een intere?' santé causerie over de waarde en d® betekenis van het amateurtoneel. Advertentie N.vanBREEMEN ÜP huisfrianctoUe 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2