Finales wereldkampioenschap sprint zonder Nederlanders r~ a Nederland Nations wint Prix des in Le Zoute Eindhoven is met Ajax heeft AROL- Sparta niet klaar beker voorgoed Titelstrijd Engelse clubs reeds nu in felle strijd gewikkeld Koelbloedige Reg Harris prolongeert zijn hoogste titel Bakker en Pronk k lournooienkoorts stijgt ten top Fraai debuut van jan Derksen in de achtervolging in cijf ers Van Vliet en Derksen raken het hoofd Geen zelfvertrouwen plaatsen zich in eindstrijd stayers Fanny Blankers wint vijf kamp Amateurs uitgeschakeld Zilveren Bal nog niet uitgerold VSV met 3—1 bedwongen IN MILAAN VOOR HET EERST SINDS TIJDEN Afgelopen tandwiel Ook Schulte in de kwart finale Successen voor Van As tijdens weekend Slechts drie elftallen nog ongeslagen Harris naar Amsterdam1 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1951 kwijt m matches a trois Onze sportredacteur telefoneerde ons Zondagnacht uit Milaan: Er is van de spreekwoordelijke muzikaliteit der Italianen vanavond op de Vigorelli-baan maar bitter weinig terecht gekomen. De achttienduizend toeschouwers van deze felst bewogen sprinifinales sinds de oorlog vielen van de ene verrassing in de andere en reageerden daarop zoals aan mensen van hun aard en aanleg betaamt. Zaterdagavond, toen Bergomi tot onbeschrijfelijke vreugde van de gaan derij hei spriniwonder Harris versloeg en de overigens voor de derde maal in successie wereldkampioen geworden Engelsman de herkansing nodig had om zich van een plaats in de halve eindstrijd ie verzekeren, was dat feest al be gonnen. Verrassing nummer twee was, dat een hyperner veuze Derksen, die door tegenslag in zijn eerste serie vol komen uit zijn evenwicht was geslagen, aan de kwart eind strijd noch aan de herkansing voldoende had om zich të plaatsen en dat Van Vliet alleen door een niet ie geloven eindspurt nog juist verhinderde dat Senfflleben hem weer eens de pas afsloot. Maar 24 uur later stonden we toch voor het feit, dat voor het eerst sinds mensenheugenis de sprini finales zonder Nederlanders moesten worden verreden, want een onzekere Van Vliet verloor vanavond zowel de halve finale als de repechage zonder enige kans en bij de amateurs had Jan Hijzelendoorn aan die beide ritten ook al niet genoeg voor de laatste grote strijd. Voeg daarbij dat de Italiaan Sacchi in deze caiegorie wereldkampioen werd met Moreitini als derde, dat De Rossi en Messina zich in de halve finales der amaieurachiervolgers plaatsten en concludeer dan zelf, dat hel warmbloedige publiek ook buiten de gebruikelijke incidentjes reden ie over had om zo nu en dan een keel op te zetten, dat horen en zien je vergingen. Beste prestatie van dit jaar te Bern: 4185 pnt. HONK BA L UI TSLA GEN Nee, in dat opzicht behoeft de TJ.C.l. er geen spijt van te hebben dat zij dit jaar voor het eerst de belangrijkste sprintritten in matches a trois heeft laten verrijden. Het feit dat er ditmaal dus geen Nederlands dundoek aan de eremasten heeft gewapperd, kan ons toch niet blind maken voor het feit, dat de strijd er ongewoon levendig en zelfs wel eens zeer verward door is ge worden, ook al waren er in die heksen ketel van emoties dan ook wel elemen ten die minder voldeden en waarop wij deze week nog wel eens zullen terug komen. Maar de Nederlandse sprintschool heeft op de Vigorelli-baan zijn zwaarste nederlaag geleden sedert tientallen ja ren. Het begon al bij de amateurs, waar noch de veteraan Van Gelder, noch de jonge Schotman ook maar een schijn van kans hadden en alleen Jan Hijzelen doorn met gemak over Simpson en Nemetz heenwandelde. In de kwart finale tegen de Engelsman Bradley en de Belg Martens lag de Nederlander ook in gewonnen positie, maar Bradley viel op het laatste rechte eind en hoe wel hij toen al verslagen was, moest de rit worden overgereden. In die rit was de Amsterdammer, die aarzelde met zijn aanval, al vrijwel verslagen, maar hij kwam prachtig terug en werd toch nog eerste. Maar vanavond, nadat de baan, die door een heftige regenbui doornat was geworden, met kunst en vliegwerk weer berijdbaar kon worden gemaakt, was er van deze Hijzelendoorn niet veel meer over- De twee jonge Duitse sprin ters, die geen kans hadden gezien op zienbarende dingen te doen, waren toen allang weer op weg naar huis en aan (Van onze sportredacteur) De stayersseries hebben, in tegenstel ling tot sprint en achtervolging, maar weinig opwindends geboden. Zaterdag middag moest Pronk de kat de bel aan binden er. als voornaamste tegenstan der kreeg hij de 41-jarige Duitser Loh- mann tegenover zich, die reeds in 1937 wereldkampioen achter dc motor werd. Lohmann nestelde zich reeds spoedig na de start aan de kop en Pronk heeft niet eens geprobeerd om hem van de leiding te verdringen. Onze landge noot hield zich bezig met het verdedi gen van zijn tweede positie, die nodig was voor een plaats in de eindstrijd. Maar noch de Fransman Lemoine, noch Michaux (B.) of Meyer (Zw.) konden hem verdringen. Titelhouder Lesueur had Zaterdag avond laat niet de minste moeite om zijn concurrenten van zich af te hou den. De Belg Leliaert daarentegen moest zijn tweede plaats met man en macht bewaken tegen Heymann (Zw.) en Mar- tino (It.). Onze landgenoot de Best, die zonder gangmaker in Milaan was ver schenen, maakte met zijn laatste plaats op zes ronden weinig indruk. Zoals te verwachten, wist ook Bakker zich voor de eindstrijd te plaatsen. Evenals Pronk had ook hij een Duitse renner voor zich en dreigde de rit, die op een onmenselijke tijd in de nacht van Zondag op Maandag verreden werd, eenzelfde saai verloop te hebben als de eerste serie. Doch na tien kilometer moest Bakker wegens een lekke band van fiets verwisselen en even later stap te Schorn (D.) voor hetzelfde euvel af. Beiden zaten echter spoedig weer in het zadel en in hun positie kwam geen ver andering. Bakker eindigde 200 meter achter Schorn. De volledige uitslagen waren: Eerste serie: L. Lohmann (Did.) (100 km. in 1.22.59, gem. 72 km.), 2. Pronk (Ned.) op 50 meter, 3- Michaux (Belg.), 4. Le moine (Fr.), 5. Meyer (Zwits.). Tweede serie: 1. Lesueur (Fr.) 1.20-34.8, 2. Le liaert (B.), op 2 ronden en 200 meter, 3. Heymann (Zw.), 4. Martino (It-), 5. Kittsteiner (Did), 6. De Best (Ned.), Derde serie: 1- Schorn (Did.) 1.22.05, 2. Bakker (Ned.), 3. Besson (Zw.), 4. Ver- schueren (Belg.). 5. Frosio (It-). de finalist van het vorig jaar Even, die nu in zijn serie al verslagen werd, dacht al niemand meer, toen Hijzelen doorn aantrad met de Italiaan Morettini en de vlug opgekomen snelle Australiër Hockridge. Onmiddellijk na de start ndm Mockridge de leiding, maar Hijze lendoorn ging al gauw resoluut naar de eerste positie toe en maakte de indruk dat hij het initiatief niet uit handen zou geven. Maar hij deed dat wel, want toen Morettini plotseling uit derde positie demarreerde, aarzelde de Am sterdammer juist lang genoeg met de tegenaanval om het met geen mogelijk heid verder te kunnen brengen dan het achterwiel van de Italiaan, die dus met de winnrar van de eerste halve finale, zijn landgenoot Sacchi, in de finale kwam. De verliezers vochten het onder el kaar nog even uit om de derde plaats. Hijzelendoorn koos nu de vierde po sitie, maar Mockridge, die het daar na een ronde had afgewacht, sprong op 250 meter plotseling onder zijn tegenstanders door en weer belette een moment van aarzeling en onop lettendheid onze landgenoot om snelle Australiër nog te bedreigen. Datzelfde gebrek aaA zelfvertrou wen en daardoor aan rust kenmerkte Van Vliet. Het was stellig niet on verstandig van de Woerdenaar, dat hij Bergomi, de overwinnaar van Har- ris. en de snelle Bellenger achter zich hield, maar vriend en vijand stonden verbaasd, toen de Nederlander al op 350 meter demarreerde. Wel schoot hij een ogenblik als een furie van zijn tegenstanders weg en konden die maar heel langzaam het verloren terrein herwinnen, maar op de laat ste 20 meter bleek onze landgenoot volkomen leeggepompt en moest hij beiden laten passeren. Nadat de on verstoorbare Harris zich inmiddels door een zege op Patterson en Lognay in de finale had geplaatst, mocht Van Vliet het met deze twee en Bergomi nog eens over doen. En weer had Bergomi een presentje voor zijn enthousiaste landgenoten op de tribunes klaar. Op 600 meter demar reerde hij plotseling als een wildeman. Onverantwoordelijk misschien, maar bij wijze van verrassing in dit gezelschap van vier misschien zijn enige kans- En wat heeft het gescheeld! Zijn tegen standers zaten netjes te wachten tot dc anderen aanvielen en om aan het wieltje mee te kunnen gaan en toer. zij er ein delijk een beetje vaart in hadden kon Van Vliet, die in vierde positie zat, zelfs niet eens meer opklimmen tot de derde. Patterson, die tewslotte de kat maar dc bel had aangebonden, stoof zo waar nog juist voor de uitgeputte Ita liaan over de streep. En zo kreeg Har- ris een finale gepresenteerd, zo gemak kelijk als hij die nog nooit had gehad. Hij toonde zich die eer volledig waar dig door Patterson en Bellenger op klas sieke wijze te verslaan. Bij de amateurs was het ook al opge legd pandoer, want Sacchi en Morettini speelden het samen natuurlijk wel klaar met Mockridge. Sacchi kreeg dc eer en werd dus wereldkampioen. De uitslagen zie elders. de Tijdens de atletiekwedstrijden te Bern heeft onze landgenote Fanny Blankers Koen op het nummer vijfkamp dames de beste prestatie van dit seizoen gele verd. Op de 200 meter werd zij eerste in 24,5 voor de Duitse mej. Wackerreuther (26,4) en mej. Seonbuchner (Did.) (27,4). Het hoogspringen werd eveneens door onze landgenote gewonnen met 1,50 meter voor mej. Wackerreuther (1.43 meter) en mej. Seonbuchner (1,43 meter). Fanny werd ook winnares bij het kogelstoten. Zij stootte 11.10 meter, terwijl mej. Wackerreuther 9.93 meter haalde en haar landgenote mej. Seon buchner 8.55 meter. Voorts werd zij eerste op de 80 meter horden in 11,2 sec. en eerste bij het verspringen, met 5.80 meter. In het eindklassement had zij hier door een totaal van 4185 punten. Fanny bleef onder de 4225 pnt., welke de Rus sin Tschudina in 1950 heeft getotali seerd. In tegenstelling met vorige berichten is de tabel voor de puntenberekening van de vijfkamp wel goedgekeurd door de I.A.A.F., zodat de prestatie van Fanny Blankers Koen in de vijfkamp te Bern, wara zij 4185 punten totaliseerde, een nieuw wereldre cord is. Voor de verrichting van de Russin Tschudina, die in 1950 4225 punten haalde, is geen erkenningsaanvraag bij de I.A.A.F. ontvangen. Het officiële record stond sinds Augustus 1950 op naam van mej. A. Ben Hamo (Frankrijk). De uitslagen van de Zaterdag en Zondag voor de competitie van de Nederlandse Honkbalbond gespeelde wedstrijden zijn: Eerste klasseSC HaarlemRCH 19. HHC—Blauw Wit 8—1, O VVO—EDO 8—3. Overgangsklasse A: ABCSparta 21, EHS—HHC II 6—2. De Spartaan—Ajax II 513. B: HFC HaarlemSC Haarlem II 15—0. TYBB—The Catchers 0—4, VVGA II DWS 4—1. Tweede klasse A: NeptunusRFC 2—9, RCH II—EDO II 15—7. C: Quick—DWV 2—4, VVGA II—ABC II 6—4, Zeeburgia— DEC 4—3. D: Thor—'t Gooi 18—8. Promotiewedstrijden om een plaats in de overgangsklasse: KennemerlandSchoten 2 1110. Om een plaats in de tweede klasse: Groep 4a: PSVSparta II 65. Groep 4B: Allen Weerbaar—USC 12—11, OVVO II— Animo 4—2, De Catchers II—DWS II 7—18. LE ZOUTE, 26 Augustus Het drie daags internationaal concours hippique te Le Zoute (België) dat met een schit terend succes voor onze équipe begon, eindigde met een nog grotere overwin ning voor de Nederlandse ruiters. Onze landgenoten, majoor J. Baron van Lyn- den (Den Haag), J. Rjjks jr. (Rotter dam), T. Timmer (Den Haag) en W G. Hendrickx (Gratham), die resp. met „Competente", „Romanichel", „Zwarte Piet" en „Bijou" voor de landenprijs startten, wisten dit zeer zware parcours, bestaande uit 16 hindernissen tot een maximum hoogte van 1.60 meter in prachtige stijl af te leggen. 36'j punten werden voor hen genoteerd, waarmee zij juist voor dc bekende sterke Engelse Ajax' aanvoerder Potharst neemt de kostbare AROL-beker in ont vangst. en Franse équipes eindigden, en daar mede, voor het eerst sinds jaren, de lan denprijs, de wereldberoemde Prix des Nations, wonnen. Het springconcours Americain om de prijs „Wings-Hotel", werd gewonnen door mèj. Bormeau (Fr.) met „Eten- dard". Zij sprong 17 hindernissen. W. G. Hendrickx uit Grathem eindigde op de vijfde plaats, ook met 17 sprongen, terwijl J. Rijks uit Rotterdam met „Master" als zevende werd geklasseerd- Voor hem werden 14 sprongen geno teerd. Op de tweede dag van, het concours won de Fransman Jonquere d'Oriola het zware springconcours om de Grote Prijs van Le Zoute. Onze landgenoot Tonny Tinimer uit Den Haag maakte met „Zwarte Piet" acht fouten en klas seerde zich daarmede vijfde. 1 (Van onze sportcorrespondent) Na een tweede reeks van zes wedstrijden op Spangen is thans komen vast te staan, dat Zaterdagmiddag half vijf de ploegen van Eindhoven en Sparta in de eindstrijd om de Zilveren Bal zullen uitkomen. De halve eindstrijden tussen Eindhoven en het Nijmeegse Quick en tussen de rivalen Feijenoord en Sparta hebben verdienstelijk spel laten zien. Een ogenblik zag het er naar uit, dat de regen roet in het eten zou gooien, doch slechts enkele buitjes zorgden voor wat opfrissing. Ook ditmaal weer twee wedstrijden, die m een gelijk spel eindigden, zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. Wij konden weer eens constateren, dat het nemen van strafschoppen voor vele spelers nog vele moeilijkheden oplevert. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 36 Augustus 1951. A.F.C. is de AROL- beker kwijt. Met lede ogen moest voorzitter G. H. Hou- bcn toezien, hoe aanvoerder Jan Potharst van Ajax de beker temidden van zijn dolgelukkige medespelers mee nam om zijn voor altijd in de toch al volgepropte prij zen kast van Ajax op te berger.. Zowel Blauw-Wit als VSV konden Ajax niet weerhouden de zozeer begeerde beker, die vijf en twintig honderd gulden waard is, in zijn macht te krijgen. Het weer werkte ook vandaag niet mee om de spelers tot grootse prestaties aan te moediger.; het publiek echter zorgde weer voor een uitverkocht huis, zo dat velen nog een heenkomen moesten zoeken op de dijk aan de Wandelweg. Gerrit Scnulte „wandelde" over de finish in zijn serie bij de achtervolging. MILAAN, 26 Augustus Elders in deze beschouwing over de soms nogal enerverende wedstrijden op de Vigorelli-baan staat beschreven hoe Derksen, uit zijn evenwicht gebracht door zijn tegenslag in dc eerste sprint- series, zich de pas naar de halve finale zag afgesneden. Maar Zondagmiddag, juist voordat een bandjir van hemelwa ter zich boven het velodrome ontlastte, had de Amsterdammer zich in een slim gereden achtervolging op voortreffelij ke wijze gerehabiliteerd, ook al ver loor hij deze. Er bestond zo links en rechts nogal wat scepticisme over het voornemen van Derksen om zich na zijn desillusie iu de sprint, dan maar op de achtervol ging te werpen. Edoch, Signor Antomo Bevilacqua, die zich Derksen als tegen stander rn de achtervolging zag toege wezen, zette ogen op als theeschoteltjes, toen deze zelfde Derksen hem na twee ronden op een allergenoegelijkste en zeker niet ongevaarlijke manier in de rug zat te kijken. Zeker, onze landge r.oot had die achthonderd meter ais Onder de rook van de felle strijd, die in Milaan om de hoogste wielereer ge streden wordt, hebben vele wegrenners zich in Nederland op het strjjdpad bege ven. Zo werd in Middelburg Zaterdag de ronde van die naam verreden. Piet van As uit Roozendaal won de strijd over 148 km. in 3 uur 47 min. en 20 sec. Tweede werd de Belg Mekeiret, 3. Vin ken, 4. Van Est, 5. Roks, 6. Evers, 7. De Groot, 8. Spackaert (B). Zondag moest Van As met een derde plaats genoegen nemen. Hij- reed toen in Halsteren een 135-km. wedstrijd, waar in Schoenmakers (Eindhoven) als eerste over de finish stormde. Steenbakkers bezette hier de tweede plaats en de volgorde luidde verder: 4. Sanbeek, 5. Suyckerbuyck, 6. De Vries. Wagtmans en Peters zochten hun heil tijdens het weekend in België, waar zij te Rijkevoorde startten. Zij brachten het (tesp.) niet verder dan tot de vijfde en elfde plaats. Op het circuit van Klingnau werd Voorting (Ned.) vijfde in een wegwed strijd voor profs, die Zbinden (Zw.) won. Faanhof kwam als negende aan. De baanwedstrijden, die vorige week te Nijmegen verregend waren, zijn gis teren doorgegaan. Hetzelfde program ma, als eerder in Utrecht was verreden, had hier het volgende resultaat: Austra lische achtervolging: 1. Lakeman en Smits, 2. Dielissen en Tolen; Olym pische achtervolging (amateurs) 1. Am sterdam (Rijnders, Kunst, Van Ouwer- kerk en Kleyn) 2. Brabant. 18 km. profs achter Joco-motoren: 1. Lakeman, 2. Bakker, 3. Van Elderen; Klassements wedstrijd profs: 1. Lakeman, 2. Tolen, 3. Smits; Sprint amateurs: 1. Bontekoe (12,4), 2. Willems, 3. Rijnders. een sprinter en stellig niet als een achtervolger gereden. maar zelfs een wereldkampioen als Bevilacqua kor zich gerust onprettig voelen bij de veertig a vijftig meter achterstand die hij daar plotseling had opgelopen. Ronden lang zat men toen op de Vi gorelli-baan nog in spanning of Derk sen er middels een tussensprintje nog in zou slagen zijn maar langzaam slin kende voorsprong opnieuw te verho gen. Maar na zeven ronden had de Ita liaan eindelijk een geringe voorsprong gekregen en bij het gestage tempo dat de titelhouder toen ontwikkelde, kon Derksen. die in zijn snelle start blijk baar alias had gegeven, uiteraard de kracht niet meer oporengen voor het sprintje dat zijn achterstand van bijna veertig nieter nog moest goedmaken. Maar natuurlijk hoef je ook Derksen over zijn kansen tegen een rijder ais deze niets wijs te maken. Hij reed dan ook op een tijd, die de twee beste ver liezers toch in de kwartfinales zou brengen en inderdaad slaagde hij daar in. Het waren dus twee Nederlanders in de volgende reeks van het achter volgingskampioenschap der professio nals. Want Schulte had op niet veel meer dan één been de Oostenrijker Schiebel ïaten zien hoe een „oude man" afscheid neemt van de grote in ternationale wedstrijden. Hij had in de zesde ronde weliswaar een lekke band gekregen, maar zijn tempo had van dat incident niet het minst gele den. Hij zette de rit voort waar hij hem had moeten staken en noteerde ondanks een dubbele (staande) start nog 6.34.6. In de kwartfinales echter, die Maandagavond worden verreden, heeft hij het tegen de grote Zwitser Koblet heel wat moeilijker dan Derk sen tegen Nielsen. De Luxemburger Gillen rijdt tegen de Belg De Beu- ckelaer en Bevilacqua start tegen Matteoli. Onze amateurs hebben beiden de eerste reeks overleefd, maar dat is eer lijk gezegd niet allemaal kracht en kun de geweest. Visser dankte zijn plaat sing eigenlijk aan het feit, dat zijn Bel gische tegenstander Jochum, wiens tijd slechts ongeveer een seconde slechter was, na acht ronden op nog altijd nie: afdoend verklaarde wijze zijn handen op het stuur legde alsof hij de finish ai gepasseerd was, maar plotseling tot de ontdekking kwam dat hij er nog met v/as en weer doorzette. Wel, hij was er inderdaad niet, maar die paar secon den verlies brachten niet alleen Vissei doch ook hemzelf als snelste verliezer toch nog in de achtste finale. Tegen Glorieux echter was de Haar lemmer kansloos en ook Willekes, die eerst gemakkelijk van Ryan had ge wonnen, werd in achtste finale door de Fransman Andrieux bijna ingelopen. Zie verder de uitslagen. Te Dison (België) werden een inter nationale wegwedstrijd voor amateurs gehouden over 130 km. De Belg Lowie werd winnaar in 3 uur 39 min. Onze landgenoot Nolten eindigde als achtste. Een internationale wedstrijd te Brus sel voor amateurs over 95 km is door ae Nederlander Plantaz gewonnen in 2 uur 36 min. SPRINT PROFS. Finale: 1. Harris (G.B.), wereldkampioen (11.4 sec.); 2. Bellenger (Fr.); 3. Patterson (Austr.). Eerste halve finale: 1. Bellenger (Fr.); 2. Bergomi (It.); 3. Van Vliet (Ned.). Tweede halve finale: 1. Harris (G.B.): 2. Lognay (Fr.); 3. Patterson. Herkan sing: 1. Patterson; 4. Van Vliet. Vierde kwart finale: 1. Lognay (Fr.), 2. Astol- fi (It.); 3. Derksen (Ned.). Herkansing: 1. Patterson; 2. Plattner (Zw.); 3. Derk sen. SPRINT AMATEURS. Finale: 1. Sacchi (It.), wereldkampioen (11.2 sec.); 2. Mockridge (Austr.); 3. Morettini (It.). Eerste halve finale: 1. Sacchi: 2. Saelens (B.); 3. Bardsley (G.B.). Tweede halve finale: 1. Morettini (It.); 2. Mockridge (Austr.); 3. Hijzelendoorn (Ned.). Her kansing: 1. Mockridge; 2. Hijzelen doorn. ACHTERVOLGING PROFS: 1. Schulte (Ned.) 6.43.12: 2. Schiebel (Oost); 1. Ko blet (Zw.); 2. Gielen ingehaald in laat ste ronde; 1. Nielsen (Den.) 6.25.4. 2. Matteoli (Fr.); 1. De Beuckelaer (B.) 6.34.4; 2. James (Austr.); 1. Gillen (Lux.); 2. Kamber (Zw.) ingehaald in laatste ronde; 1. Bevilacqua (It.) 6.23.4; 2. Derksen (Ned.) 6.27.4. Geplaatst in kwart finales: Schulte, Ko blet, Nielsen, De Beuckelaer, Gillen, Be vilacqua, Derksen en Matteoli. Derksen zal tegen Nielsen uitkomen en Schulte tegen Koblet. ACHTERVOLGING AMATEURS: Series: 1. Visser (Ned.) 5.08.6; 2. Jochums B. 1. Willekes (Ned.) 5.16.8; 2. Ryan (Ier land); Achtste finales: 1. Andrieux (Fr.) 5.14.0; 2. Willekes (Ned.) 5.21.2; 1. Glorieux (B.) 5.02.4; 2. Visser (Ned.) 5.18.2. Kwartfinales: 1. Messina (It.) 5.01.8; 2. Andrieux (Fr.); 1. Glorieux (B.) 4.56.8; 2. Wimmer (Oost); 1. De Rossi (It.) 5.01.0; 2. Keiler (G.B.); 1. Jochums (B.) 5.06.4; 2. Muller (Zw.). EindhovenEmma (30). Voor de rust kreeg men een tam partijtje voet bal te zien. Er zat in beide ploegen te weinig doorzettingsvermogen, om een doelpunt dat dan ook uitbleef te wettigen. In de tweede helft werd er wat geest driftiger gespeeld, vooral van de zijde van de Zuidelijken, die zich door doel punten van Lubse en Van Melis, in de in de halve einstrijd werkten. StormvogelsQuick (33). Heel veel krachtsverschil viel er aanvankelijk niet te bespeuren. Deuling, Stormvogels' rechtsbuiten, gaf zijn vereniging de lei ding, doch een seconde voor rust zag Pfyffer kans Kraak's doel te doorboren U-D. De Nijmegenaren waren na de pauze actiever en toen Engelsman zijn ver eniging met een schuiver een voorsprong had bezorgd, zag het ei" naar uit, dat de strijd al beslist was, doch Snoeks verraste Steinvoort in het Nijmeegse doel met een hard schot (22) en zo moesten strafschoppen de beslissing brengen. Quick was het gelukkigst en kwam daardoor 's middags in de halve eindstrijd. SpartaMaurits (00). Noch de voorhoede van Sparta, noch die van Maurits maakte een grootse indruk. Een aantal schoten op de veste van Maur;ts, waaronder er een van Van Ede voor open doel, kon Mol gemakkelijk stop pen. Ook de aanval van Maurits stelde Landman niet voor al te grote proble men, zodat er voor de rust niet werd gescoord (00) Ook in de tweede helft domineerden de verdedigingen. Landman werd een maal voor een moeilijke taak gesteld, doch hij keerde Maessen's schot voor treffelijk. Het werd een doelpuntloze strijd. Door het nemen van strafschop pen kwam Sparta in de halve eindstrijd. VVVFeijenoord (13). Het begin was voor Feijenoord, dat regelrecht op het vijandelijk doel afstevende. VVV begon daarna terrein te winnen en nam zelfs door haar rechtsbinnen Van Rhee de leiding (10). Na dc rust'kwam er de nodige span ning, toen Koning uit een voorzet van Luyten Feijenoord's achterstand teniet deed en Luyten even daarna zijn ver eniging een voorsprong gaf (12). Of schoon VVV al het mogelijke deed om het verloren terrein te herwinnen, mocht haar dat niet baten. HALVE EINDSTRIJDEN EindhovenQuick (31). De verde diging van Quick werd aanstonds aan de tand gevoeld. Toen de bal voor het Nijmeegse doel zweefde, liep Steinvoort uit, waardoor Van Melis gelegenheid werd geboden de score te openen (1—0). Kort voor de rust forceerde Eindhoven een hoekschop, waaruit Schmidt met een kopbal scoorde, zodat het met 20 voor Eind hoven rusten werd. In de tweede helft scoorde Schmidt met een kopbal uit een voorzet van Louwers weldra het derde Eindho- vense doelpunt. Quick hield goed vol en het was v. d. Heuvel, die een te- genpunt fabriceerde (31). SpartaFeijenoord (20). Het is tus sen deze twee plaatselijke clubs een aantrekkelijke wedstrijd geworden, waarin het element spanning zeker niet ontbrak. Feijenoord had Linssen en Hoek in de gelederen, waardoor haar spel in kracht was toegenomen. Sparta was daarentegen enthousiaster, zodat de strijd vrijwel gelijk opging. Een hard schot van v. d. Engel bezorgde Landman nogal hoofdbrekens. Aan de andere kant ging een ingezonden bal van v. d. Oever naast. Toen v. d. Bijl een door Borrani afgegeven schot slechts tot hoekschop kon verwerken, kwam het eerste doelpunt tot stand, want Van Ede plaatste uit de voorzet de bal hoog op het doel, waar deze achter v. d. Bijl in het net verdween. Feijenoord deed al het mogelijke om Sparta's ver dediging te passeren, doch Terlouw en zijn mannen gaven geen krimp. Feijenoord begon de tweede helft met enkele goede aanvallen, doch Landman was in goede vorm, zodat de voornoede van de Overkanters niet vermocht, door te breken. Sparta nam een ver dedigende houding aan, doch bij een snelle doorbraak nam Van Ede de bal mee om zijn ren tenslotte met een laag schot, dat doel trof, te besluiten (20). Nu het Engelse voetbalseizoen een week oud is, hebben de meeste clubs drie wedstrijden gespeeld, en alles wijst er op, dat de strijd om het kampioen schap dit jaar zeer fel zal worden. Slechts drie van de 92 ciubs in de vier afdelingen, hebben zes punten kunnen behalen, t.w Sheffield United in de tweede divisie en Reading en Brighton in de Zuidelijke afdeling van de derde divisie. Ook Sunderland heeft in de eerste divisie nog geen punt verloren, maar deze club speelde slechts twee wedstrijden Anderzijds hebben Fulham, Blackburn, Wrexham en Rochdale in drie wedstrijden geen enkel puntje kunnen verwerven. Preston North End leed zijn eerste nederlaag, en nog wel op eigen veld. Middlesbrough had in de eerste helft een 10-voorsprong ge nomen door toedoen van Delaphena, en voerde daarna een zo hardnekkige vcr- dedigingstaktiek.. waarbij keeper Ugo- line bovendien in topconditie bleek te verkeren, dat de stand verder ongewij zigd bleef. Aston Villa leverde een der beste prestaties van ét* dag door Derby met 41 naar huis te sturen, de grootste zege in deze divisie. Ook Manchester United, Bolton en Blackpool, die alle drie met rust achter hadden gestaan, brachten het tot een zege. Een prach tige goal van de Chileen Robledo. die voor de gewonde Jackie Milburn op de midvoorplaats inviel, gaf Newcastle United de leiding tegen Manchester United, maar Jack Rowley bracht beide partijen, kort na rust, op gelijke voet, waarna Newcastle een zware klap moest incasseren, doordat keeper Fair- brother een sleutelbeen brak. Robledo ging in het doel staan, maar de tien man van Newcastle konden geen stand houden onder de voortdurende aanval len en Downie scoorde het winnende doelpunt voor de Mancanians. Van de vier Londense eerste klassers kon alleen Tottenham, dat West Brom- wich Albion sloeg, een nederlaag ver mijden. Fulham, Charlton en Arsenal verloren hun wedstrijden, maar Charl ton en Arsenal stónden resp. tegen Portsmouth en Wolverhampton gelijk tot vier minuten voor het einde. De Gunners waren gehandicapt in het laat ste half uur van de match door het uit vallen van hun linkshalf Forbes. Vijf tigduizend toeschouwers woonden de wedstrijd ChelseaLiverpool bij, waar in de Londenaars hun tweede nederlaag in successie leden. De uitslagen in de eerste divisie lui den: Aston VillaDerby County 41. BurnleyFulham 10, ChelseaLiver pool 13, Huddersfield TownBlack pool 13. Manchester UnitedNew castle United 2—1, Potrsmouth Charlton Athletic 10, Preston North EndMiddlesbrough 0—1, Stoke City Bolton Wanderes 12. Sunder landManchester City 30, Tot tenham HotspurWest Bromwich Al bion 31, Wolverhampton Wanderers Arsenal 21. De resultaten in de tweede divisie waren: BarnsleySouthampton 31, BrentfordRotherham United 2—0. Bury—Luton Town 01, Coventry City Queens Park Rangers 00, Doncaster RoversLeeds United 20. Everton Sheffield Wednesday 3—3. Leicester CityBirmingham City 40, Notting ham ForestCardiff City 23, Sheffield United—Hull City 4—1. Swansea Town Notts County 11, West Ham United Blackburn Rovers 31. Zaterdagavond heeft de Belgische kampioen middengewicht De Keersgie- ter op punten gewonnen van Harry Bos. VSV—HBS 2—2. Van deze wedstrijd willen wij even aanhalen, dat bij HBS Schwencke en Van de Vegt, alhoewel officieel opgesteld, op de tribune moch ten toezien hoe 'n enthousiaster en beter spelend VSV een gelijk spel wist te for ceren en na het nemen van strafschop pen de finale bereikte. Schwencke en Van de Vegt moesten voor deze finale gespaard worden, aldus de taktiek van het HBS-bestuur. Blauw-WitAjax 02. Deze aloude Amsterdamse derby is niet geworden wat ervan verwacht werd. Het tot de laatste minuut vechten voor de 0V®T; winning was er vooral bij Blauw-W1 niet bij. De mooiste kansen werden oh1 zeep gebracht, hetgeen wel te begnj' pen viel, daar elk gevaarlijk element in de beide voorhoedes zoek was. Ajax met zijn „tweede-hands" ploeg bracht het er nog het best af en vooral Van de Wel. Westers en linksachter Boskamp hebben soms traai spel te zien gegeven. Laatstgenoemde onderscheidde zich door vaak schitterend afgeven en een prima tackle. De rust ging met dub- belblanke stand in, maar daarna bleek Ajax wel duidelijk de meerdere van een onrustig Blauw-Wit, dat zich be dreigd voelde door de uiterst beweeg lijke Van de Wel en Westers van Ajax. De beide doelpunten in deze helft kwa men dan ook van de voeten van deze twee spelers, die Van Raalte volkomen verrasten, resp. na 30 en 38 minuten. Onder de lange pauze, welke hierna volgde, zorgden twee dameshandbalelf- tallen voor een elegante verpozing. ADA won met 32 van Zeeburg. AjaxVSV 31. In deze finale dach ten wij hetzelfde beeld van de wedstrijd HBS—VSV te zullen zien. De hoger aan geslagen Ajax-ploeg wist eerst geen raad met de levendige voorhoede van VSV, waarin Van der Kuil een eminente partij speelde en herhaaldelijk een ver rassende wending aan het spel wist te geven. Nadat Ajax na 8 min, door Van Dijk de leiding had genomen door een grove blunder van Van Gelder, maakte Van der Kuil een minuut later met een „uitgekookte" bal gelijk 11. De VSV-verdediging kreeg het nu wa' benauwd en Spaans dacht dit op e kunnen lossen door Van Dijk ongeoof" loofd opzij te zetten. Voor de prima fluitende scheidsrechter Horn was da' aanleiding een strafschop te geven, wel ke linksbinnen Van de Wel benutte» 21. Linksachter Kunst van VSV raak te nu geheel de kluts kwijt en. zaaide Pa* niek onder zijn eigen spelers. Van def Kuil probeerde het nog eens, maar verder dan de lat kwam ook hij »iet meer. Na de rust zakte het spel tot een bedenkelijk laag peil en ware spil Spaan» van VSV niet zo vriendelijk gewees middenvoor Westers van Ajax stcviS weg te duwen en daardoor wederom een strafschop cadeau te geven, waren de toeschouwers waarschijnW ingedommeld. Van de Wel benutte toegestane strafschop op rustige wi)zC 3—1. de De wereldkampioen Harris en ^et Australiër Patterson, die derde in erd. wereldkampioenschap te Milaan uep en voorts Van Vliet en Derksen z te op 6 September op de stadionbaa Amsterdam een sprintwedstrijd rU° pet matches a trois. Nummer twee ea e wereldkampioenschap te Mindn'et Fransman Bellenger, zal die avon op de stadionbaan starten. o. 3-7 ,^dii 'en: v pana'" ^ne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4