PIET BRUIN Frankrijk gepakt in ra W* Leerling-vlieger 2™ kon niet meer landen Grootste deel van de buit nog in Nederland? 1 Roden stellen voorwaarde voor hervatting bespreking Offensief der Noordelijken in voorbereiding? Tussen neus en lippen '1* 0 Tol hoofd en hart Diplomatie en werkelijkheid In Marseille opgesloten Gesneuveld in Korea Caféhouder gedood Met zenuwaandoening naar huis 170.000 brom fietsen Korea: Praten of vechten? Niet „REKKEN Ridgway houdt stafconferenties «5 weer DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 75ste JAARGANG No. 25160 meer dan een ton verduisterd Roofoverval te Rotterdam Een vroege HERFST! W eer-vooruit zichten ongunstig Wedloop U itlevering Korea-vrijwilligers in Liverpool Eisenhower: FALCON REGENKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StumpMusstt. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, te». 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur. Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De besprekingen, die prof. Supomo namens de Indonesische regering over de omvorming van de Unie tot een gewoon internationaal verdrag en de herziening der Ronde Tafel-Con ferentie zal voeren met regeringsinstan ties in Den Haag, en politieke figuren Uit de partijen, zijn Vrijdagmiddag be gonnen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad eer de onderhandelingen konden worden geopend, want onze Re gering vond, ons inziens terecht, dat de jongste rede van president Sukarno nu juist niet een geschikte basis vormde om zakelijke besprekingen te voeren met de-vertegenwoordiger van de Indo- t nesische regering prof. Supomo. Deze diplomaat vertelde bij zijn aankomst op Schiphol met een beminnelijke glimlach en op zeer hoffelijke wijze, dat de rege ring in Djakarta de reële samenwerking tussen beide souvereine staten wenst te zuiveren van vormen en formaliteiten, die in de praktijk blijken „koloniaal psychologische" reacties bij het Indone sische volk te kweken. Nogal diplomatiek, nietwaar? Sukarno sprak tot de Indonesiërs minder diplo matiek bij de herdenking van de uit roeping van de Indonesische onafhan kelijkheid op 17 Augustus j.l. Hij ver klaarde toen o.a. dat naar de mening van de Indonesiërs de Nederlanders thans een deel van het nationale grond bezit van Indonesië bezet houden en betoogde dat daarom de Unie diende te Worden opgeheven. Hij zei dat ook ge zien van het standpunt, dieper gaande dan de vete over West-Irian, de Unie in feite iets is dat te moeilijk is voor het Indonesische volk dan dat het in overeenstemming zou kunnen worden gebracht met de denkbeelden van vol ledige onafhankelijkheid en souvereini- teit. De Indonesische regering heeft be sloten middelen te zoeken om een eind te maken aan de Unie. Hoe sneller hoe beter, aldus de president, die ten aan zien van Irian tenslotte zei: „Blijft eisen en vergeet niet onze eed van Sabang tot Merauke". Zoals men begrijpt klonk dat heel wat minder diplomatiek, om niet te zeggen onbeschaamd in Nederlandse oren. De regering vroeg dan ook in Djakarta nadere opheldering over deze rede en Wenste geen contact met prof. Supomo alvorens deze kwestie in het reine was gebracht. Inderdaad schijnt de regering in Djakarta, zonder officieel de rede van Sukarno te desavoueren, onze Regering min of meer een zekere genoegdoening te hebben verschaft waarop de onder handelingen met Supomo konden be ginnen. Waarin die genoegdoening heeft bestaan en in welke bewoordingen zij is geuit, weren wij niet. Maar wel me nen wij, dat in de praktijk onze Regering er verstandig aan zal doen aan de woor den van president Sukarno méér waarde te hechten dan aan die van de bekwame diplomaat, die misschien zijn bedoelin gen beter en handiger zal weten te ca moufleren. Het is goed dat men hierbij het vol gende vóór ogen houdt: Ten eerste: Sukarno c.s. wil beslist van de Unie en het grootste deel van de R.T.C.-overeenkomsten af. Ten tweede: Het is niet zeker, dat hij Nieuw-Guinea werkelijk in bezit wil hebben, maar het is een dankbaar mid del om het eerste doel mee te bereiken. Ten derde: De Nederlanders zullen in Indonesië alleen nog zolang geduld wor den als zij (de Indonesiërs) dezen niet door anderen zullen kunnen vervangen. Wij zijn ervan overtuigd dat zolang de groepen rondom Sukarno, de huidige Indonesische regering en lieden als Yamin c.s. de macht in handen hebben, Wat dit laatste punt betreft, géén ver andering in de houding jegens de Ne derlanders zal intreden. Als onze Rege ling hiermede geen rekening houdt en alleen op goed vertrouwen haar houding Zal blijven baseren, zal zij steeds op hieuw bedrogen uitkomen. Men volge de gebeurtenissen slechts op de voet. Yamin, oud minister van Justitie, lid van de Staatscommissie voor de herziening van de Nederlands Indonesische overeen komsten, verklaarde dezer dagen, dat de rede van Sukarno voldoende duide lijk is en „dat zij gebruikt moet wor den als basis en doel voor de bespre kingen tussen Nederland en Indone sië; dat zij overeenstemt met de wil van het volk. namelijk, dat de Unie dient te worden opgeheven en dat West- Irian bij de Republiek Indonesië dient te worden gevoegd". De heer Yamin betreurde het dat de taak van prof. Supomo niet, voldoende duidelijk is voor het volk en het parlement. Men lette ook.op de suggestie van de sectie buitenlandse zaken van het Indo nesische parlement van Zaterdag °m de a.s. zitting van het Uniehof maai bit te stellen, aangezien de situatie in Indonesië thans politiek niet gunstig is Voor het houden van conferenties van de Unie-organen. Als men nu weet. dat de Nederlandse leden van het Uniehof dezer dagen naar Indonesië zouden ver trekken, begrijpt men de ontstemming in Den Haag over deze suggestie. Volgens de jongste berichten gaat de fitting wél door, maar de onaange naamheid jegens de Nederlanders is Weer eens gedemonstreerd. Het zijn allemaal even zovele teke nen dat er van goede wil weinig sprake is Het is precies zoals Sukarno zei: er dioet zo spoedig mogelijk een einde aan de Unie komen. En dan zijn wij ge- hejgd te vragen: wat dan? De New York Times schreef giste- n®n dat het verstandiger en voordeliger y°or Indonesië zou zijn de Unie te handhaven. Het Amerikaanse blad ver bijt. de Republiek dat zij van het be Shi af de plannen voor een federatie heeft gesaboteerd. Wij 'ezen d^it •"et instemming doch zouden dit gelm S&&rne een anderhalf jaar gele her, vernomen. Nu Amerika en Enge- 'and in andere Aziatische landen aa lijve ondervinden de gevolgen Jen politiek waarmede zij zei' ,T\ ®°nesië begonnen zijn. komt hun tna 'U'helderd inzicht wel wat laat. Intussen volgen wij met grote be- Jfngstelling de bespreking van prof. StuPomo met de Nederlandse regering. fjet zou ons niet verwonderen dat het parool gelijk had toen het dezer dagen °chreef dat het niet uitgesloten lijkt ?at de Regering de indruk heeft ge regen dat bij verscheidene politieke Partijen en met name bij een groot deel ber K.V.P. het opgeven van de Unie °S altijd moeilijk valt te verwerken, v Wkunnen ons dat voorstellen. De jT'Y.P. heeft namelijk heel wat minder jichtig met de Unie omgesprongen dan en' P'v'd-A. en als de P.v.d.A„ althans jbjge van haar kopstukken, niet steeds jlfkarta in al zijn nationalistische ei- had gesteund dan zou prof. Supo- In een jeugdherberg te La Coitat in Frankrijk is Maandagmorgen Piet Bruin ge arresteerd. De Nederlandse inspecteurs Posthuma en Wooning slaagden er op grond van diverse inlichtingen in om na een uitvoerig onderzoek de verblijfplaats van Pieter Bruin op te sporen. Dc avontuurlijke jongeman werd door de Franse politie gearresteerd. Om zjjn uitlevering is verzocht- Pieter Bruin is voorlopig in Marseille opgesloten. Piet Bruin was in dienst van Publieke Werken te Amsterdam en moest gere geld aanzienlijke bedragen storten op het Gemeentelijk Girokantoor. Bij de loketten liggen stortingsformulieren. Ze iiiiinimmiiiMMitiimiMimiimiimmiiimiiiiimmHiiiiiiii De Nederlandse regering maakt be kend. dat tot haar leedwezen op 14 Aug. aan te voren bekomen verwondingen is overleden soldaat le klasse C. H. Trebels. legemummer 300506235, van het Neder landse detachement Ver. Naties. Soldaat Trebels was een en twintig jaar, ongehuwd en afkomstig uit Soera- a ;a. Hij ruste in vrede. Drie gemaskerde mannen zijn van nacht om half een het café „Tarantel la" om de hoek van de Putselaan en de Retiefstraat te Rotterdam binnenge drongen. Met een pistool gewapend wilden zij de caféhouder dwingen zijn geld af te geven, maar toen hij daar niet onmiddellijk toe bereid bleek te zijn en de aandacht van buiten trachtte te. trekken door een vaas te grijpen cn die door de ruiten te werpen, viel er een schot en werd de 'caféhouder, de 44-jarige G- G. Beeude, dodelijk in het hoofd getroffen. De daders ontvlucht ten, zonder dat zij iets meenamen. Zjj zjjn nog niet gegrepen. i worden door de ambtenaar, die het geld in ontvangst neemt, afgestempeld en gelden dan als bewijs van storting. De jongeman schijnt er in geslaagd te zijn de stempels na te maken. Zo kon hij bij de Dienst stortingsbewijzen inleve ren zonder het hem toevertrouwde geld gestort te hebben. En omdat de afre kening van het girokantoor, die controle mogelijk maakt, pas na verloop van tijd wordt gezonden, was ontdekking van de verduistering niet dadelijk mogelijk. In Mei bleef de jongeman weg van zijn kantoor en men ontving daar de vol gende dag een brief, waarin hij schreef zijn ontslag te hebben genomen omdat het hem gelukt was te monsteren op een schip, hetgeen reeds geruime tijd zijn bedoeling was geweest. Hoewel deze wijze van ontslagnemen uiteraard zeer ongebruikelijk is, had men aanvanke lijk geen enkele argwaan. Maar toen medio Juni de afrekening van het giro kantoor kwam, bleek dat de jongeman meer dan een ton had verduisterd. De jongeman was toen al naar het buitenland uitgeweken. Zijn rugzak had hij in het bagagedepot van het C.S- te Amsterdam achtergelaten. Er zaten slechts wat kampeerartikelen in en ook zond hij nog een taart aan de ambtena ren van Publieke Werken te Amster dam met als opschrift: „Australië?" Dit was waarschijnlijk bedoeld om de poli tie op een dwaalspoor te brengen. De gemeente Amsterdam had in de laatste week van Juni een beloning van 1000 gld. in het vooruitzicht gesteld voor degene die inlichtingen kon ver strekken, welke tot de arrestatie zou- Een woordyoerder van het Indonesi sche ministerie van Defensie heeft me degedeeld dat een actie tegen de voor- malige guerilla's in Zuid-Gelebes, die een dag voor hun overgang naar de A.P.R.I. (Indonesische strijdkrachten) naar het binnenland vluchtten, is be gonnen. Tot dusver zijn er geen ge vechten gaande. aangezien de ex- guerilla's elk contact met de A.P.R.I. vermeden. Enige van hen hebben zich inmiddels overgegeven. Ulrich Leibtrandt, een zeventien-jari ge schooljongen uit Kaapstad, heeft eer gisteren zichzelf en het grondpersoneel van het vliegveld Youngs benauwde ogenblikken bezorgd. Ulrich, die geen onbekende is op het vliegveld omdat hij er vrijwel al zijn vrije tijd doorbrengr, had altijd al gezegd dat hij dol op vlie gen was. Gisteren ..leende" hij een Auster-vliegtuig en ging er mee de lucht in. Hij had vijftig vlieguren op zijn naam staan, maar alleen als passa gier. Bestuurd had hij een vliegtuig nog nooit en na enige tijd bemerkte hij, dat hij niet wist hce te landen. Twee uur lang cirkelde hij boven het vlieg veld en tenslotte wierp hij een bood schap uit, om het personeel van het vliegveld van zijn toestand op de hoogte te brengen. Daarop steeg een ander vliegtuig op, waayvan de piloot een schoolbord buiten boord hield. Ulrich las de met krijt geschreven aanwijzin gen op het bord. knikte, maar liet toen een tweede boodschap vallen. Hij wei gerde te landen, voordat men een groene lichtkogel had afgevuurd als te ken, dat men niets tegen hem zou on dernemen. De kogel wérd afgevuurd en Ulrich maakte een uitstekende lan ding. Hij moest echter met een zenuw aandoening naar kuis worden vervoerd. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. waren op 1 Augustus j.l. de volgende aantallen motorrijtuigen in bedrijf: 160.000 (138.625) personenauto's, 5.900 (5.763) bussen, 108.000 (95.299) motor rijwielen en 170.000 (55.239) rijwielen met hulpmotor. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het Centraal Bureau 'voor de Statistiek verstrekte gegevens ner 1 Augustus 1950. Zoals men uit bovenstaande cijfers ziet, waren er op 1 Augustus 1951 reeds tienduizend meer bromfietsen dan per sonenauto's in gebruik. den leiden van de „1.90 meter lange jongeman met ver van zijn hoofd af staande grote oren": Pieter Jan Bruin. Van verschillende kanten kreeg de Amsterdamse politie aanwijzingen, die echter weinig of niets opleverden. Er kwamen berichten binnen dat hij in Zweden, Duitsland en België zou zittten. Enige tijd geleden echter ontving de politie ettelijke berichten van verschil lende zijden, dat Piet Bruin zich in het Zuiden, of in andere delen van Frank rijk zou ophouden. Daarom vertrokken aan het eind van de vorige week in specteur W. Posthuma van de Amster damse politie en de inspecteur van de Rijksrecherche IV. C. J. Wooning uit Den Haag naar F'rankrijk om de juist heid van de berichten na te gaan. Zo als gebleken is, verbleef Piet Bruin in derdaad in Frankrijk. De inspecteurs Posthuma en Wooning werden bij de arrestatie geassisteerd door de Franse politie. Piet Bruin is gistermorgen gepakt in een jeugdher berg te La Coitat bij Marseille. Hij is opgesloten in Marseille in afwachting van de beslissing van het verzoek tot uitlevering. Na de frontpassage van Zondag j.l. lag ons land gisteren in een sterke Wes telijke luchtstroming, waarin tal van buien voorkwamen, welke o.a. langs de kust en in het Noorden van ons land van onweer vergezeld gingen. Dit ge bied met buien werd op de voet gevolgd door een actieve depressie, die met een voor de tijd van het jaar zeer grote snelheid de Oceaan is overgetrokken. In de nanacht bereikte het brede regen- gebied hiervan ons land, waardoor het weer vandaag en morgen er weer verre van zomers uit zal zien. Daar er aan wijzingen zijn volgens het K.N.M.I., dat er zich ten Westen van Frankrijk al- veer een niéuwe storing ontwikkelt, is de kans op onstuimig en aanhoudend regenachtig weer met weinig zonne schijn groot te noemen. Ook de verdere vooruitzichten kunnen niet gunstig ge noemd worden, daar er een koele en krachtige luchtstroming uit het Westen nadert en het weer ons af en toe al aan de komende herfst zal herinneren. „Al is Piet Bruin nu gearresteerd, toch is daarmede de zaak niet „rond", zo vertelde ons commissaris J. Posthuma, hoofd van de Amsterdamse recherche. „Want", zo ging de commissaris voort, „het gaat er nu om waar het geld f 113.000, dat ten nadele van de gemeente Amsterdam is gestolen is gebleven. Ik veronderstel tenminste niet dat Piet Bruin met de „ton" onder zjjn arm naar Frankrijk is gegaan" en dus was de commissaris er stellig van overtuigd dat een groot deel van de buit in Nederland is achtergebleven. Helaas zal het volgens de commissaris nu veel moeilijker worden om dit achtergebleven geld op te sporen, daar de arrestatie is uitgelekt. De commissaris verwachtte echter wel dat het ogenschijnlijk „slome ambtenaartje" zo verstandig zal zyn hierover zijn mond open te doen. De arrestatie is voor de Amsterdam se politie niet onverwacht geweest. Al dagenlang liep het 'hardnekkige gerucht dat twee politiemannen: inspecteur Posthuma van de Amsterdamse politie en inspecteur Wooning van de Rijksre cherche te Den Haag. met een auto naar Frankrijk waren vertrokken omdat men de gezochte op het spoor was. De poli tie had enige tips ontvangen en elk ogenblik verwachtte men op het hoofd bureau in Amsterdam „nieuws". Het Hoofd van de Centrale Recherche. Com missaris F. Bergsma. zat met vacantie in Friesland en vond bij zijn terugkeer in Amsterdam de mededeling van het ver trek der politiemannen. Hef wérd een wedloop tussen de Franse en de Nederlandse politie en tus sen de politie en de journalisten. Tot dat opeens op het hoofdbureau in Am sterdam het persbericht van de arresta tie van Piet Bruin binnenkwam. En enkele minuten later ook het politiebe richt van de officiële recherchedienst te Den Haag. De geheimzinnige sfeer, die dagenlang om het hoofdbureau op de Elandsgracht had gehangen, was ver broken, maar bijzonderheden waren nog niet bekend. Commissaris Bergsma kon nog niets vertellen over de arrestatie j zelf omdat hij nog geen contact had ge- had met de Nederlandse politiemannen, die de arrestatie in de jeugdherberg bij Marseille hebben verricht. Hij ver wacht hen bovendien pas over enkele dagen per auto terug. Na het stopzetten van de onderhande lingen te Kaesong door de communisten, die de strijdkrachten van de Verenigde Naties ervan beschuldigden, de neutrale conferentie-zone te hebben geschonden, heeft generaal Matthew B. Ridgway een antwoordnota opgesteld, waarin hij alle beschuldigingen ontkende. Hoewel de nota was gesteld in koele, enigszins honende bewoordingen, werd toch de mogelijkheid opengelaten tot hervatting van de onderhandelingen. Op de foto de Zuid-Koreaanse It.-kolonel Lee Soe Young (recths), die de antwoord-nota overhandigt aan de eerste verbindings officier van de communisten, Chang. Verwachting tut Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.45—19.36 Maan: 1.44—18.46 ji-N/ Vice-admiraal Turner Joy klimt in zijn helicopter, getiteld „Old Dad", op het vliegveld te Kimpo. Ook over het „naspel" van de arres tatie kon hij nog weinig mededelen. Vast staat dat de uitlevering van Piet Bruin langs de officiële diplomatieke weg zaï worden gevraagd. En dat kan nog wel enige tijd duren want de Fran se Justitie zal moeten beslissen. Boven dien is het mogelijk dat Piet Bruin in Frankrijk zelf vervolgd wordt als hij daar de wet heeft overtreden. En dan duurt de uitlevering natuurlijk nog veel langer. Met achttien gewonde Nederlandse Korea-vrijwilligers aan boord is het troepentransportschip „Empire Pride" gisteren in Liverpool aangekomen. Aan boord bevinden zich verder ruim 1500 andere militairen, onder wie 50 gewon den. De Nederlanders zullen zo spoedig mogelijk per vliegtuig naar het vlieg veld Valkenburg worden vervoerd. De Chinezen en Noord-Koreanen hebben vandaag de deur naar een mogelijke hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen weer een beetje wijder opengezet ZIY ,6 WaaTnrerS bctwiifelen of generaal Ridgway in dit stadium reeds bereid zal zijn de besprekingen voort te zetten. De roden hebben voorge steld het onderzoek naar de neutraliteitsschendingen te Kcasong door een ge- mengde commissie te hervatten. Zij hebben Ridgway verzocht zijn verbindings officieren naar Kaesong te zenden voor een hernieuwd onderzoek, zulks als voorwaarde voor een hervatting van de onderhandelingen". De communistische voorstellen, die vanmorgen door radio-Peking zijn bekend gemaakt, bevatten evenwel de oude beschuldigingen, waarvan de roden er enkele een nieuw accent hebben gegeven. Vandaag zou een verbindingsofficier van de V N. per helicopter naar Pan Mun Jon vertrekken, naar men aanneemt om daar van de roden de voorstellen officieel in ontvangst te nemen. Ondertussen meldt U.P. uit Tokio, dat de Noordelijken volgens binnengekomen militaire rapporten een groot offen sief voorbereiden, waaraan volgens onbevestigde berichten tweeduizend vrijwilligers uit Oost-Europese landen zullen deelnemen. Volgens een vandaag gepubliceerd gecensureerd rapport van een subcom missie van de Amerikaanse Senaat, die in Juli een bezoek aan Europa heeft gebracht, heeft generaal Eisenhower, dc opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Noord-Atlantisch verdrag, ver klaard, dat de V.S. tot de grens van hun productiecapaciteit en van het vermogen van Europa om de militaire hulp te ver werken moeten gaan, en wei terstond. Verder zou Eisenhower hebben gezegd, dat het enige wat de V.S. verloren zou kunnen doen gaan het „rekken" van het bewapeningsprogram zou zijn. Eisenhower's verklaring werd gepu bliceerd, terwijl de Senaat het debat voorbereidde over een 7.535.750.000 dol lar omvattend wetsontwerp op de bui tenlandse hulp. Men mag aannemen, dat de Senaat dit bedrag, dat al 964.250.000 dollar lager ligt dan het bedrag dat door president Truman gevraagd was, nog verder zal willen besnoeien. In hun verklaringen legden zowel Eisenhower als zijn stafchef, generaal Alfred Gruenther, de nadruk op de rol welke de macht in de lucht moet spelen bij het creëren van een atmosfeer, waar in de Europese naties hun economische en militaire kracht weer kunnen op bouwen. mo nog geen twee jaar na de plechtig gesloten overeenkomsten der R.T.C. thans in het land van Hugo de Groot, die zijn volkenrecht op het pacta sunt servanda baseerde, het niet wagen na mens zijn regering besprekingen te voeren om deze verdragen ongedaan te make» De vice-president van Brazilië heeft ook Tito een bezoek gebracht. Tijdens een receptie te zijner ere verenigden zich rond de maarschalk in gepeins verzonken de echtgenote van de Argentijnse ambassadeur en de ambassadeur zelf, die zich juist neerbuigt naar een hond. Links van Tito, lachend, de Nederlandse gezant ir. Charles Dozy. In de via radio-Feking bekend ge maakte voorstellen eisen de Noordelij ken eveneens „de volledige publicatie" van de tussen beide partyen gewisselde nota's. Peking beweerde ook, dat het gebied van Kaesong niet eenmaal doch driemaal was gebombardeerd. „Een der vier napalmbommen" was pas na het onderzoek, waaraan ook officieren van de verbondenen deelnamen, ontdekt. In het bericht worden de vier plaatsen omschreven, -waar de bommen, afkom stig van een Amerikaans vliegtuig, neer gekomen zouden zijn. De gisteren geuite beschuldigingen werden herhaald. Aan het einde van de verklaring wordt ge zegd, dat men op een antwoord van de verbondenen zou wachten- Op grond van toegenomen patrouille activiteit van de Noordelijken en een grootscheepse aanvoer van voorraden en troepen wordt aangenomen, dat een nieuw krachtig offensief reeds binnen een week kan beginnen, aldus meldt U.P. Luchtwaarnemers berichtten dat de aanvoer achter het vijandelijke front intensiever is dan ooit tevoren tijdens de strijd in Korea. Op sommige wegen, aldus bericht Ü.P., strekten de vijandelijke convooien zich, volgens geallieerde vliegers, uit van horizon tot horizon. Generaal Ridgway heeft gisteren een bezoek van verscheidene uren aan Ko rea gebracht. Aangenomen werd dat hij heeft geconfereerd over de onderbreking van de bestandsbesprekingen en over het dreigende gevaar van een nieuw offensief van de Noordelijken. De plaat sen, die hij bezocht heeft, werden in het desbetreffende communiqué niet ge noemd. Aan het centrale en het Oostelijke front in Korea hebben de communisten een golf van gematigde tegenaanvallen ingezet. In de sector aan de Oostkust maakten de Zuid-Koreanen ten Noord- Westen van Kansong vorderingen tegen verbeten tegenstand. Ten Zuid-Oosten van Pyongyang, ten Zuiden en Zuid-Oosten van Kunsong en ten Noorden en Noord-Westen van Janggou vielen de communisten in com pagnie sterkte aan. De verbondenen boden over het algemeen de aanvallen het hoofd, doch ten Noord-Oosten van Janggou trokken zij iets terug. De Zuid-Koreanen veroverden in het gebied van Kansong een heuvel en sloe gen vervolgens met de artillerie een tegenaanval af. Vanmorgen heeft een Noordeliike verbindingsofficier in een dorp in de neutrale zone van Kaesong aan een pagnie-sterkte aan. De verbondenen de jongste nota van de Noordelijken overhandigd. De Noord-Koreaanse kolonel Tsjang zei kortaf: „Voor generaal Ridgway", toen hij het document aan de Zuid- Koreaanse kolonel Lee Soo Young overreikte. Men neemt aan, dat het stuk een af schrift is van de Maandag door radio Peking uitgezonden boodschap. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Eert groot man is de tijdgenoot van de toekomst,J BOLSJEWISERING VAN UNIVERSITEITEN Moskou ts begonnen met een grote politieke „schoonmaak" op de uni versiteiten in de satelliet staten va>n de Baltische Zee via de Kaukasus tot Midden-'Azië. De zuive- ■ringsactie is er op gericht om de zgn. bourgeois-na- tionalistische invloeden rondom de Sovjet-Unie uit te roeien en de satel lietstaten ook ideologisch volkomen te bolsjewise- ren. Het voornaamste jachtterrein, waarop de Sovjets thans in het ge weer zijn, is dat van de Sovjet-geschiedenis en de Sovjet-wetenschap. Zij hebben het vooral op niet-Russische intellec tuelen, schrijvers en kun stenaars, die verdacht worden van ideologische afwijkingen, gemunt ln Azerbeidsjan werden on langs de professoren Dc- mirchirade en Rafili en de schrijver Arsaly in de plaatselijke pers aange vallen, omdat zij jaren voor de oorlog hadden meegewerkt aan de publi catie en populavisatie van het nationale epos „Dede Korkoet", waarin het le ven in Azerbeidsjan van de 11de eeuw wordt ge schilderd. Partij-maniak ken hebben nu plotseling uitgemaakt, dat dit historische epos niets an ders is dam „propaganda voor de pan-Turkse ge dachte" en een „verheer lijking van het chauvinis me en de haat, gebaseerd op religieus vooroordeel". Het ministerie van Op voeding in Azerbeidsjan, de Academie van Weten schappen en het Letter kundig Instituut kregen van de plaatselijke parrtij- organisaties en van de ..Pravda" te Moskou en 'de „Litteraire Gazettede dreigende waarschuwing, dat zij zich „aan een ern stige politieke misdaad" hadden schuldig gemaakt. In Kazakhstan heeft de pers scherpe critiek gele verd op de president van ue Kazakh-Academie van Wetenschappen, K. Sat- paev, omdat hij verschei dene van zijn collega's in bescherming had geno men, ofschoon zij beschul digd werden van „natio nalistische tendenzen". Hij werd ook verantwoor delijk gesteld voor het „tolereren van prof. Bek- mahanov, die thans ont maskerd is als bourgeois- nationalist". In Tadzkiskistam, even eens in Midden-Azië, is het communistische blad een campagne begonnen tegen de leidende compo nisten der republiek, Z. Shahidi en A. S Lenski, en heeft verklaard, dat hun muziek „ideologisch leeg" is. Ook viel het blad de Kunstcommissie aan en verweet haar, dat de propaganda voor de mu ziek in de republiek op een te laag niveau staat. In een artikel in de Moskouse Pravda heeft de secretaris van de cen trale commissie van do communistische partij in Estland, I. Kebin, met na druk gewezen op de on doelmatigheid van de par tijorganisaties bij het le ring geven aan universi taire kringen van de re publiek in de communis tische leerstellingen, waarbij men vooral te kort schoot in de univer siteitsstad Tartoe. Hij zei, dat de politieke opvoe ding van de intellectuele werkers in de gehele re publiek thans de voor naamste taak is van de partij. Voorts leverde hij critiek op het tijdschrift van de Estland se Schrij vers Unie, omdat bleek, dot dit blad „schadelijke tendenzen en buitenland se ideeën, die nog steeds in de Estlandse littera tuur worden binnenge smokkeld uit het buiten land", neerschreef. Soortgelijke critiek werd geleverd op een partij conferentie in Lemberg. Deze conferentie ont dekte de „meest ernstige ideologische afwijkingen" onder plaatselijke schrij vers en intellectuelen De vergadering verklaarde, dat de dichters en schrij vers A. Shmigelski, Irina Vilde, Mihail Biriukov en Juri Koyletski de voet stappen waren gevolgd van de dichter O. So- siufz, die kort geleden door de Pravda onder handen was genomen, omdat. hij uitdrukking gegeven had aan Oekrain- se separatistische ten denzen. Critiek leverend op het werk van de professoren en schrijvers, zegt de Sovjet-pers. dat zij ge zondigd hebben tegen de „politiek van eenheid van alle Sovjet-volken, de politiek, die de beste waarborg is voor de kracht van de Sovjet unie". Intussen heeft de Prav da in een serie artikelen in de afgelopen twee we ken steeds weer gewezen op de betekenis van het Sovjet-patriotisme en het gevaar van het „cosmo- politisme en bourgeois nationalisme". De intellectuelen en kunstenaars in ons land, voorzover zij uitgespro ken of onuitgesproken sympathieën voor het communisme koesteren, dienen zich eindelijk eens terdege rekenschap te ge ven van wat hun juist sis intellectueel en kunste naar te wachten zou staan, indien het commu nisme in West-Europa eens de allesbeheersende mncht zou worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1