Heksen, duiveIs bezweerders en oplichters Nieuwe moeilijkheden op ARUBA? -Eric de Noorman: DE PRUS DHP WRAKE i ar McCarthy-isme bespoedigt morele crisis in politieke leven der V.S. Merkwaardigheden in het hedendaagse Duitsland Ondertekening Japans vredes verdrag nog niet zeker Egypte betwist stemrecht leden Veiligheidsraad van Combinatie van geld en politieke invloed heeft funeste gevolgen Stand monetaire reserves niet verontrustend Nieuwe secten in afgelegen dorpen Rechten Binnenkort beslissingen omtrent liberalisatie-goederen DINSDAG 28 AUGUSTUS 1951 PAGINA Loon'accoord 1 i .4; NEDERLAND NAAR SAN FRANCISCO De Ministerraad heeft Maan dag besloten, dat Nederland deel zal nemen aan de confe rentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Als diens plaatsvervanger zal de Neder- Kwestie Suezkanaal Vier Tsjechen vluchten met regeringsvliegtuig LASTERCAMPAGNES HEBBEN OOK EEN VERDIENSTE: Congress behoeft nieuwe politieke ethica landse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Royen, fun geren. Naar wij voorts vernemen zal de Nederlandse regering haar bezwaren, die zij ten aanzien van het ontwerp-verdrag naar voren heeft gebracht, handha ven en in dit verband zich de ondertekening van het verdrag voorbehouden. van de mens Bortn wil wederinvoering Duitse onderscheidingen „Federale adelaar" rempla- cant voor het hakenkruis Gromyko slecht ges temd Broodvergiftiging in Frankrijk eist 2 doden lea- va" rift (Van onze correspondent in Duitsland) /edere maatschappij heeft een stabiele kern, die omgeven is door een rand. van onstabiele, sociaal erg bedreigde of a-sociale elementen, die niet in de normale maatschappij passen. Het is duidelijk, dat Duitsland om en na 1945 een vrij brede rand van zulke elementen vertoonde, waarvan de samenstelling erg verschillend was: vluchtelingen uit het Oosten, DP's, ondergedoken nazi's, Heimkehrer, zwervende jongeren, misdadigers, werklozen, zwarte handelaren etc. in de loop van de jaren is deze rand ietwat smaller geworden, maar hij is er nog. Nog altijd stromen haveloze vluchtelingen over de zone-grens naar het Westen, ondermijnen rode agenten het politieke leven, opnieuw ageren nazi-clubs en ge- hei me organisaties. Hetzelfde speelt zich ook op het religieuze en geestelijke ter rein af: zoals in de oorlog gelooft men in voorspellingen en wonderdokters, en men doet met een zeldzame hartstocht aan de voetbal-toto mee, waarbij tedere Zondag millioenen marken worden omgezet. In de afgelegen dorpjes, waar wan hopige vluchtelingen volkomen geproletariseerd jarenlang bijeen hokken, wor den nieuwe secten gesticht met half-waanzinnige voorstellingen en gebruiken het jaar 1950 moest zich de justitie in 16 processen met deze praktijben bezig houden. Onlangs heeft een boer voor de recht bank in Lüneburg terecht gestaan, die een postbode met een schep halfdood had geslagen, omdat hij vernomen had dat deze bode ,de boze geest was, die zijn vee ziek maakte. De boer had deze wijs heid door een ..Hemels-Brief" vernomen en nadat hij zich met zijn gezin weken lang op zijn boerderij had opgesloten, nam hij de eerste de beste kans waar om de boze geest in een directe aanval te verslaan. Men kan zich gemakkelijk indenken, hoe de sfeer in gehele dorpen bedorven en zelfs gevaarlijk wordt, omdat mensen elkaar niet meer vertrouwen en overal heksen, duivels, boze geesten en bezetenen vermoeden. Over deze dingen ieest men niet vee) in de Duitse kranten en hoort men nog v&el minder in de grote steden. Maar gaat men naar de eenzame streken en de verloren dorpen, dan zal men meer van deze sociale ziekteverschijnselen hierken, die als nasleep van een oorlog en een enorme nederlaag nauwelijks Verbazingwekkend zijn. Omdat zij ech ter in direct verband staan met een jarenlange geestelijke desintegratie door Verschillende wereldbeschouwingen, kan hien over deze symptomen niet te licht denken. Öp de Lüneburger Heide leeft sinds jaren het geloof in heksen en spoken, dat een veel verspreid gebruik van alle mogelijke middelen tegen heksen, bn.e geesten en bezetenen tot gevolg heeft. De boeren kunnen daar overal in de drogisterijen „duivelswortels" kopen, om voor slechts 25 Pfennig de duivel te verdrijven, het vee tegen ziek te te vrijwaren en de oogst te verbete ren. 's Nachts staan ijverige oude Vrouwtjes aan kruiswegen en bestrijden biet ingewikkelde formules en onder het geknal van „gillende keukenmeiden" de onzichtbare duivels. Zowel in het Noor den van Duitsland als in de bergdorpen Van Hessen en in het Zwarte Woud k'ordt veel verteld over de magische bijbel: „Het zesde en zevende boek van ^ïozes", een bandleiding tot bestrijding Van de boze geesten, die nog kortelings ahoniem werd gedrukt. Al deze bijge lovige praktijken worden gevaarlijk door tie gevolgen, die zij niet alleen voor de enkeling, maar ook voor de samenle ving hebben. Er is op de Lüneburger Heide b.v. een boer, die „Hemels-Brie ven" verstuurt en verkoopt, die de mensen in de jas moeten vastnaaien of °P het erf moeten begraven, om gezond te blijven en een goede oogst te hebben. Ken andere boer verkoopt een akelig riekend water een derde verdient een aardig sommetje als magnetiseur etc. Ir Hetzelfde gebeurde in een klein dorpje in Zuid-Württemberg, in Kehlen bii Ra- vensburg, waar een eenvoudig spoorweg wachter zieke dieren en mensen onder zocht en met behuip van kokende melK, die op een briefje met to ver-formules („INRI, Ito, Aio'' etc.) gegoten wordt, kon aangeven, welke door een boze geest be zeten persoon deze ziekte veroorzaakt had. Het gevolg van deze even dwaze als ge vaarlijke heksen-therapie was natuurlijk uitermate onaangenaam: er ontstonden de hevigste veetes tussen buren, oude vrien den, totaal onbekenden, omdat de helder ziende van Kehlen op een goede dag zo maar iemand als de boze geest aanduidde. Een geheel andere garde van de geestelijk ontredderden vormen de avonturiers, de oplichters, de cheveliers d'industrie. Op de bodem van het chaotische na-oorlogse Duitsland gedijden zij weelderig naast de wonderdokters en de zwarte handelaars. Zij zijn sociale heksenmeesters, die wel niet een oud vrouwtje in een schoon jong meisje kunnen omtoveren, maar die zich zelf wel van een gewoon soldaat tot ge neraal, van een ondergedoken SS-man tot burgemeester of rabbijn, van een kleine zwarte handelaar tot hooggeplaatst politi cus kunnen promoveren. De besten onder hen doen het niet om het gewone be drog of om politieke redenen. Het zijn mensen die een sterk romantisch element in onze droevige samenleving brengen. Het gaat om het spel zelf: l'art pour l'art. De grootste onder hen is zeker de be roemde Pitt Seegers, die ruim 30 jaar oud een biographie afgewerkt heeft, die moeilijk na te vertellen is: Duits soldaat, deserteert hij om zich in Berlijn zelf Het dagblad „Amigoe di Curacao" van Donderdag j.l. schrijft onder het op schrift „Het spel met vuur", dat alar merende berichten van Aruba uit er op lijzen, dat nieuwe moeilijkheden te Eerwachten zijn in verband met de on langs geëindigde olie-staking. De bijzon dere regeringsbemiddelaar, de hëier W. K. Plantz, heeft n.l. een telefonisch on derhoud gehad met de regeringsraad, daarin de heer Plantz medegedeeld ^eeft, dat er nieuwe moeilijkheden te Eerwachten zijn. Omtrent de aard van deze moeilijkheden kon de heer Plantz z'ch niet uitlaten. In dit stadium moeten wij ons al dus het blad van elk commentaar ont houden. Wel kunnen wij mededelen, dat do toestand uitermate ernstig schijnt te |ijn. dat de gezaghebber van Aruba, mi- ft. Jas, met spoed ontboden is bij de gouverneur voor het voeren van zakelij ke besprekingen. In kringen van de re geringsraad wordt de situatie als ernstig beschouwd. In een redactioneel commentaar schrijft „Amigoe di Curagao", naar aan leiding van de recente staking bij „La- go;' op Aruba voorts, dat rechtszeker heid en arbeidsvrede de twee pilaren 2ijn, waarop de welvaart van de Neder landse Antillen steunt. Zou één van bei de wegvallen: onherroepelijk stort het économisch en politiek bestaan van de yntillen ineen. „Degenen, die de rechts zekerheid of de arbeidsvrede in ernsti ge mate storen of in gevaar brengen, rlih minstens gelijk te stellen aan sluip- "Moordenaars en zijn zelfs nog erger, «angezien zij een directe aanslag wagen. op het welzijn van de gehele bevolking, terwijl de staking in de huidige wereld crisis bovendien in wezen sabotage is van de strijd tegen het internationaal communisme". Tenslotte zegt het blad, dat duidelijk geworden is, wat de drijfveer van deze staking is geweest, namelijk vrees- Want toen er voldaende politieversterking was aangekomen om de werkwilligen en hun gezinnen te beschermen, keerde tachtig pet. van de arbeiders naar het werk terug, ofschoon niets anders werd toegezegd, dan dat onderhandeld zou worden over dezelfde voorstellen van de „Lago", die tevoren als onaanvaard baar door de leiders verworpen wer den. Thans zijn nadere bijzonderheden be kend over de loon-overeenstemming bij C-P.I.M. Na lang vergaderen heeft het tertegenwoordigende lichaam van de arbeiders van de Curacaosche Petro leum Industrie Maatschappij, de arbei ders-adviescommissie, unaniem en vol ledig ingestemd met de door de direc tie voorgestelde nieuwe loonregeling. Krachtens deze regeling zal met ingang van 1 Juni j.l. aan alle arbeiders een algemene loonsverhoging van tien cent op het basisloon worden toegekend en zal de huidige duurte-toeslag met 5.7 pet. in het basisloon geïncorporeerd worden, waardoor het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud weer to thonderd wordt teruggebracht. Het wezenpensioen wordt verlengd van het vijftiende naar het zestiende jaar. De normale prestatieverhogingen, welke aan het eind van het jaar zullen worden gegeven, blijven hierdoor onaangetast maarschalk Papagos weert zich voor de verkiezingen, die in September in Griekenland worden gehouden. Hy heeft zich candidaat gesteld. tot officier te benoemen, die op eigen bevel een „Wehrmachts-uurtje" aan de radio houdt voor de soldaten aan het Oostfront. Hij vindt dat hij deze welis waar ongevaarlijke, maar belangrijke bezigheid zo goed gedaan heeft, dat hii zichzelf een hoge onderscheiding ver- leent, alles officieel, maar met gefin geerde telefoontjes, telegrammen etc. Lang trad hij ook als generaai Seegers op. Na de oorlog dirigeert hij in Berlijn een comité van ontvangst voor soldaten pit het Oosten, knoeit phenomenaai met geld en etenswaren, reist als kapitein van de Secret Service, en loopt einde lijk tegen de lamp. In Zuid-Duitsland had hij fantastische geldsommen bijeen gekregen voor een enorm hotel, dat er nooit kwam. Deze zeer summiere sa menvatting lijkt wel voldoende. Toch moet hij voor dit alles slechts twee jaar gevangenisstraf uitzitten, wat natuurlijk zijn initiatief geenszins remt. Zojuist heeft Seegers uit zijn cel aan de Zeppe lin-werven te Friedrichsliafen aan het Meer van Konstanz opdracht gegeven een één-mans-Zeppclin te bouwen met een Volkswagen- of buitenboordmotor. Want hij heeft, zoals hij beweert, vaste contracten met een groot aantal krartten en tijdschriften, om in een dergelijke Zeppelin 108 landen te bezoeken en re portages te maken. Hij zou met 100 rege ringen reeds in directe onderhandelin gen zijn. In Friedrichshafen heeft men slechts geglimlacht, maar alles wacht met spanning op Seegers' vrijlating. Want hij is uitermate begaafd en niet krankzinnig, alleen vol ambitie. Dat valt niet te ontkennen. Niet minder begaafd is Friedrich Ól- mes, een man met grootse projecten en zin voor hoge politiek. Slechts 31 jaar oud, vertelde hij verleden jaar in ver scheidene bekende kranten van West- Duitsiand, hoe hij geprobeerd had, hoge Duitse officieren uit Nederlandse ge vangenissen te bevrijden, hoe hij de vesting Landsberg binnen wilde drin gen, om bij de oorlogsmisdadigers te komen etc. Dit alles werd zo gretig ge loofd, dat verschillende redacties hem grote sommen ter beschikking stelden, om de in Frankrijk gevangen gehouden generaal Ramcke (die inmiddels vrij is) te ontvoeren. Daarna wendde hij zich tot vooraanstaande politici om geld voor zijn plan tot bevrijding van maarschalk Pétain. Maar het mooiste stukje van Olmes, dat pas onlangs bekend werd, heeft zelfs eeh onaangename nota-uitwisseling tus sen de Westelijke en de Oostelijke be zetters van Duitsland tot gevolg gehad. Olmes, die gedurende de oorlog zichzelf tot luitenant had bevorderd en wegens allerlei andere bedriegerijen ter dood veroordeeld was, gaf in 1947 aan de Engelse Secret Service een uitermate belangrijke hint: de wereldberoemde atoomgeleerde prof. Heisenberg van de universiteit Göttingen, drager van de Nobelprijs, zou door Sovjet-Russische agenten ontvoerd worden. Olmes legde een hele lijst van deze agenten over en* hij was in staat, dag en duur van de ontvoering te noemen. De Secret Service gaf onmiddellijk bevel, de villa van prof. Heisenberg in Göttingen streng te bewaken. En inder daad, op de aangegeven dag, laat in de nacht, naderden twee zeer suspect uit ziende figuren de villa van prof. Hei senberg. Zij werden meteen gegrepen en konden geen verklaring geven noch over de bedoeling van het late bezoek noch van enorme geldsbedragen, die zij op zak droegen. Zij ontkenden slechts krampachtig, iets met de ontvoering van Heisenberg te maken te hebben, wat natuurlijk niet geloofd werd. Na weken lang verhoor vielen zjj door de mand: zij waren zwarte handelaars uit de Oostzone, die van Olmes gehoord had den, dat hij prof. Heisenberg een grote zending sterke drank te koop was! Olmes had hen en -de Engelsen in de val gelokt. De meteen opgesloten Olmes werd op zijn geestestoestand onderzocht: geheel gezond, zeer begaafd, ietwat te veel eerzucht luidde de uitspraak. Oplichters, tovenaars, heksenüezweer ders etc. kenmerken een maatschappij die geestelijk en sociaal bedreigd en aangetast is. Hier helpt het weinig, als men alleen met politiemaatregelen in grijpt. Want slechts een dieper ingrij pende sociale therapie kan voorkomen, dat zich deze euvels uitbreiden. :;V"P«S 51. ,,Ai! Bij Thor!" stamelt Yark met verstikte stem, terwijl hij overeind vliegt. MoordenaarsDoch met een ruk trekt Haifa hem weer terug. „Moordenaars",her haalt de Stijfhoofdigetevergeefs trachtende om zich aan Halfa's ijzeren greep te ontworstelen. „Laat mij gaan, lafhartige," hijgt de kleine man driftig. Huiverend bedekken de onvrijwillige toeschouwers de ogen, doch als zij die éne wanhopige gil van de onge lukkige horen, grijpt Yark nogmaals zijn boog. Met een verwensing mikt hij op de voorste van de troep ruiters, die nu in langzame galop terugkeren en elkaar uit bundig gelukwensen met het welslagen van deze jacht... Doch ten tweeden male houdt Haifa de Stijfhoofdige tegen. „In 's hemelsnaam... wilt ge een gevecht, uitlokken?" bijt de edelman hem toe. Wilt ge Erwin opofferen?" Deze laatste woorden brengen Yark tot zich zelf.. „Erwin....", gromt hij. „Gij hebt gelijk, wat duivel...." en bitter laat hij er op volgen: „Aan Erwin hebben die monsters dan hun leven te danken.... 't gaat raar in dé wereld." Ongeduldig wachten zij tot Hovin's beulsknechten uit het gezicht zijn en pas als het laatste gerucht van hun ruwe stemmen verstomd is, durven zij hun schuilplaats ver- laten. Zwijgend snellen zij voort over het bospad, tot waar een stille, slappe gedaante half tussen de struiken terneer ligt. „Mijn goede, brave Awain!" zegt Haifa zacht, met smartelijke stem- en met een moedeloos hoofdschudden zinkt hij naast zijn oude makker op zijn knieën neer. „Z-zijn hart k-klopt toch nog?" stottert Yark ontroerd, doch Haifa schudt het hoofd. „IJdele hoop, waarde vriend," zegt hij toonloos. ,Jieer Awain zal sterven. Zo volgen allen, die de Koning trouw toonden in het leven, hem ook in de dood ,.Gij vergist u," klinkt op dat ogenblik een krassende stem tmnuit het struikgewas. „Hij zal leven." Wij breken binnen korte tijd met En geland!" riep de Egyptische minister president Nahas Pasja tijdens een dezer dagen uitgesproken rede en hij hief de hand ten hemel Egypte heeft gisteravond in de Veilig heidsraad geëist, dat de raad het Inter nationale Hof van Justitie zal verzoeken om een advies met betrekking tot de vraag of Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Turkije en Amerika, alle leden van de Veiligheidsraad, het recht hebben te stemmen over de resolutie, waarbij Egypte wordt opgedragen de be perkingen- van het scheepvaartverkeer in het Suezkanaal te niet te doen. Daar voor had sir Gladwyn Jebb, de gedele geerde van Groot-Brittannië, zich ge kant tegen de Egyptische bewering, dal genoemde landen partijen in het geschil zijn en daarom op grond van het hand vest van de U.N.O. niet het recht heb ben te stemmen over dc resolutie. Francis Lacoste (Frankrijk) wees er daarna op, dat het geschil van belang voor de gehele wereld is, omdat het be ginsel van vrije doorvaart van schepen van alle naties door het Suezkanaal op het spel staat en dat daarom de landen, die zitting hebben in de Veiligheidsraad, uit naam van alie bij de U.N.O. aange sloten landen opheffing van de beper kingen verlangen. De Egyptische eis, in de vorm van een resolutie ingediend door Mahmoed Fawzi Bey, zal vrijwel zeker door de Veilig heidsraad worden verworpen. Fawzi Bey had, voor hij de resolutie indiende, scherpe critiek uitgeoefend op Groot- Brittannië en Amerika, die volgens hem bijdroegen tot vergroting van de onrust in het Nabije Oosten door Israël te hel pen met uitvoering van wat hij noemde agressieve plannen. De Veiligheidsraad ging zonder gestemd te hebben tot mor genavond uiteen. Van officiële Amerikaanse zijde is medegedeeld, dat een eenmotorig Tsje- choslowaaks regeringsvliegtuig, waarin zich twee mannen en twee vrouwen bevonden. Zondag op het Amerikaanse militaire vliegveld van Coburg, in Beieren, is geland. De Tsjechen ver klaarden om politieke redenen naar West-Duitsland te zijn uitgeweken. Het vliegtuig is eigendom van het Tsje- choslowaakse ministerie van Landbouw. De inzittenden hadden vergunning we ten te krijgen om het toestel te gebruiken door voor te wenden dat zij anti-insectenpoeder boven te velde staande gewassen moesten uitwerpen. (Van onze Amerikaanse correspondente) Eén verdienste hebben de lastercampagnes van Senator McCarthy gehad, ze hebben er het hunne toe bijgedragen een morele crisis in het Amerikaanse politieke leven te bespoedigen. Een crisis, die zulke verontrustende vormen heeft aangenomen, dal niet alleen president Truman zich in zjjn laatste redevoe ringen gedrongen voelde, te wijzen op de gevaarlijke consequenties van praktijken waar diverse leden van het Congress zich niet te goed voor achten, wanneer er maar persoonlijk voordeel of partijpolitieke propaganda uit kan worden geslagen; maar dat ook in het Congress zelf stemmen zijn opgegaan om de eigen vrijheid wat aan banden te leggen, in die zin dat er specifieke „politiek-morele" wetten zouden moeten worden gemaakt, tot navolging waarvan elke Senator en Afge vaardigde zich bij de aanvaarding van zijn congressioneel ambt onder ede zou verplichten. „McCarthyisme", ofwel het beschul digen van personen op onvoldoende gronden, heeft ondanks de stijgende verontwaardiging in het Congress, in de pers en onder denkend Amerika, zeer veel slachtoffers kunnen maken dank zij de immuniteit van Congrcssleden. En het was een courageuze Senator. William Benton, vroeger onder-minister van Buitenlandse Zaken, die onlangs, nadat McCarthy weer een nieuwe na menlijst van 29 personen met „Commu nistische sympathieën" aan de publici teit had prijs gegeven, in de Senaat op stond en om McCarthy's aftreden vroeg: daarmee aldus de aandacht van het pu bliek vestigend op het alarmerend mis bruik dat van de congressioncle on schendbaarheid wordt gemaakt door Senatoren van het kaliber van McCarthy, die wel oppast zijn beschuldigingen bui ten het Congress te herhalen. De moed van Senator Benton moet worden on derstreept, omdat geen der andere wet gevers, die alle McCarthy's tyrannie hebben te vrezen, zolang zij nog be schikken over een naam die deze door het slijk kan halen hetzelfde zou hebben durven doen. Senator Benton verzekerde zich echter onmiddellijk na deze aanval op zijn al- cmgevreesde collega van de morele pu blieke steun door publicatie van wat hij zelf de nieuwe „tien geboden" voor Congregsleden noemt. Hierin geeft hij blijk het McCarthyisme niet als een op zichzelf staan verschijnsel te beschou wen, maar als een der gevolgen van de door een combinatie van geld, politieke invloed en macht algemeen in het Con gress gedegenereerde opvatting van ethisch-politieke maatstaven. Een com binatie die speciaal in Amerika met zijn ontzaglijke rijkdom en macht gevaarlijk wordt. Men ziet de rol die het vele geld speelt duidelijk in de ondernemingen der verschillende lobbies. Demonstra tie daarvan werd duidelijk, toen tégen alle belang van het Amerikaanse pu bliek in, de lobbies het gedaan kregen, dat de wet op economische controles danig werd verminkt, al wist iedereen dat daardoor inflatie in de hand moest worden gewerkt en slechts bepaalde groepen der bevolking zouden worden bevoordeeld. Doch hoewel hierover behalve door de bevoordeelde groe pen door iedereen schande werd ge sproken, reageerde het publiek zelf zogoed als niet tegenover Congress: overtuigd ais het scheen ook met een stroom van individuele brieven niet tegen de goed gefinancierde fatale in vloed der lobbies op te kunnen. Vier van senator Benton's „Tien Ge boden" doelen dan ook onmiddellijk op die lobby-invloed waaraan vele sena toren toegeven, en het eerste gebod luidt: „In dezelfde zin waarin een rech ter zichzelf onthoudt van beslissingen, waarbij hij een financieel belang heeft, zo zal ook ik mij in zulk geval van wetgevende beslissingen onthouden; ol wanneer ik verkies te stemmen, zal ik het wezen en karakter van mijn in teresse volledig aantonen." Het vierde en vijfde gebod hebben direct betrekking op het voorkomen van McCarlhyisme, en andere geboden richten zich tegen partijpolitieke voor delen ten koste van het nationaal be lang. Ook senator Fulbright en de demo craat Paul Douglas zijn bezig op mid delen te zinnen om het Congress een nieuwe politieke ethica te geven. Sena tor Douglas heeft aan alle hooggeplaat ste regeringsambtenaren brieven ge zonden met het verzoek een manier te vinden waardoor de regering de normen, die ambtenaren en employé's in hun gedrag moeten leiden, kan verbeteren. Senator Douglas zelf kwam tot een an dere oplossing dan Benton en had het liefst een commissie willen oprichten, die eenieder op de vingers zou tikken, die zich met ongepaste activiteiten in liet, of die anderszins de naam van het Congress in discrediet bracht. Maar Amerikanen als de Minister van Han del, Sawyer, verwerpen dit voorstel als te naïef. „Ethische voorschriften", ant woordde minister Sawyer aan Douglas, „welke zich van de wettelijke onder scheiden doordat men de eerste zich zelf vrijwillig oplegt, worden kn eerste instantie bepaald door de individuele opvatting van wat gepast is en wat niet. En wanneer iemands maatstaven zo zijn, dat hij zich voor een behoorlijk bedrag geld zal laten omkopen, kan geen commissie hem andere bijbren gen Toch is senator Douglas met zijn naïef plan practisch. Hij heeft dagelijks met McCarthy's te doen, kent door en door de ijdelheid van vele senatoren, die bijv. informaties in geheime zit tingen verkregen laten uitlekken of prijsgeven. (Speciaal gedurende de McArthur-verhoren is dit nogal eens voorgevallen) Hij heeft dag in dag uit met partijpolitieke trucs te maken, de schandelijke pressie-methodes, ziet de macht van de grote sommen gelds, van aangeboden posities en kent de besliste, haast vertwijfelde, wil van collega's tot elke prijs kiezers te behouden en te winnen. Hij weet tè goed dat zelf-opge- legde normen en nieuwe „tien geboden" voor velen niet meer dan nieuwe rege len zullen betekenen, die ontdoken kunnen worden. Senator Douglas wil actief kunnen ingrijpen; zijn commissie de macht ge ven om minderwaardige activiteiten, waar ze voorvallen, aan de kaak te stellen, alsook diegenen die ze bedrij ven. Een naïeve methode? Misschien; maar zeker een effectieve voor een Congress dat dit jaar telkens opnieuw heeft getoond, dat partijpolitiek op de éérste plaats komt, onverschillig of dit het nationale en wereldbelang, of het internationale respect voor Amerika's wetgevers ondergraaft. De „New York Times" schrijft, dat Nederland ongerust is over zijn onmacht om te bereiken, dat de Nederlandse amendementen op het ontwerp-vredes- verdrag met Japan in overweging wor den genomen. Intensieve politieke gedachtenwisseling met Washington zou tot dusver slechts een vage belofte hebben opgeleverd, om te zien wat gedaan kan worden oip aan de Nederlandse eisen tegemoet te komen. De heer Morosov, afgevaardigde van de Sovjet-Unie, heeft Maandag in een zitting van de economische en sociale raad van de V. N., die te, Genéve wordt gehouden, in een de bat over de rechten van de mens de zaak Bertha Hertogh aange haald. Hij zei, dat de rechten vam dc- vrouw in vele landen niet be schermd worden. „Wij hebben hier van een voorbeeld in Malakka, icaar het Britse gouvernement een nieu we wet uitvaardigde- om het huwe lijk van een Maleier met een half- Europese vrouw nietig te verklaren. Het meisje werd gedwongen ge scheiden en gedeporteerd", aldus Morosov. Volgens een bericht in „The Observer" overweegt het Westduitse kabinet een verzoek aan de geallieerde autoriteiten tot wederinvoering van oorlogsdecora- ties. De Westduitse minister van Bin- Volgens de „New York Times" hebben nenlandse Zaken. Lehr, die het voorstel de drie voor Nederland onaanvaardbare j heeft ingediend, heeft echter twee punten betrekking op het afzien van restricties. Hij is niet van plan dit ver herstelbetalingen, de schadeloosstelling van voormalige gevangenen en het pa- komen door Japan van de beperkingen op de visserij. „Ik ben vóór ondertekening van het Japanse vredesverdrag, aangezien ik er van overtuigd ben, dat daardoor de weg geopend wordt voor de stabilisering van de financieel-economische toestand in Indonesië, en tevens, omdat ik de onder tekening voor Indonesië belangrijk acht om zijn positie in Zuid-Oost-Azië te ver sterken. Dit laatste is op korte termijn noodzakelijk, indien men rekening houdt met eventuele gevaren uit het Noorden", aldus heeft de Indonesische minister van Financiën, mr. Wibisono, als zijn per soonlijke mening tegenover Aneta te kennen gegeven. Minister Wibisono zeide het stand punt van India en Birma volkomen te kunnen begrijpen. Voor die landen be staat er immers geen reden om slechte verhoudingen te hebben met de aan grenzende Chinese volksrepubliek. „Het is voor Indonesië in deze kwestie echter een onmogelijkheid hetzelfde standpunt in te nemen als deze landen." De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Subardjo is met een deel van zijn delegatie per vliegtuig uit Dja karta naar San Francisco vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië Merle Cochran en de waarnemend Nederlandse Hoge Commissaris Schürmann. Subardjo zal op doorreis naar Amerika drie uur op Schiphol vertoeven. De Russische delegatie voor de con ferentie te San Francisco over het Japanse vredesverdrag is gisteren met de „Queen Elizabeth" te New York aangekomen. De leider van de delegatie, de plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko, ver klaarde tegenover journalisten: „De Sovjet-Unie zal op de conferentie voor stellen doen voor het opstellen van een vredesverdrag met Japan. De aard dezer voorstellen zal eerst tijdens de beraad slagingen bekend worden gemaakt. Nadat hij zijn tevoren opgestelde ver zoek betrekking te doen hebben op alle 64 oorlogsonderscheidingen en op toe komstige medailles mag geen hakenkruis voorkomen. Het verzoek zou hoofdzake lijk betrekking hebben op de verschil lende klassen van het IJzeren Kruis, dat hoofdzakelijk als vooroorlogse onder scheiding beschouwd diende te worden. Het hakenkruis zou dan door de „fede rale adelaar" worden vervangen. In het dorpje Pont Saint Esprit, nabij Marseille, heeft zich gisteren een brood- vergiftiging voorgedaan. De ziektever schijnselen hebben zich bij de leden van zes gezinnen geopenbaard. Tot nu toe zijn twee patiënten overleden. klaring had voorgelezen, deden ver schillende journalisten pogingen vragen te stellen, maar deze werden afgesne den met een toegesnauwd: „Geen ander commentaar". Gromyko scheen in een niet al te beste stemming te zijn. In zijn verklaring deelde Gromyko verder nog mee te hopen, dat elke rege ling, welke te San Francisco getroffen wordt, vooral rekening zal houden met de belangen der landen, die het ergst van de Japanse agressie te lijden heb ben gehad". Hij sprak tenslotte nog de hoop uit, „dat de conferentie er toe zal leiden, dat Japan weer normale diplo matieke betrekkingen met andere staten zal kunnen onderhouden." Bij het: verlaten van de kade stiet de één en dertig man sterke Sovjet-delega tie op een groep demonstranten van de „Amerikaans-Hongaarse vefeniging", die borden droegen met leuzen, waarin o.a. werd geprotesteerd tegen de deportaties, welke de Hongaarse regering thans op grote schaal in het land doet uitvoeren. Op de borden van de vijftig posters werd verder het communisme in het alge meen en Gromyko in het bijzonder ver oordeeld. Op sommige borden stond: „Gromyko leeft in weelde, de Hongaren in slavernij". Bij de beoordeling van de stand van onze monetaire reserves moet men voor zichtig te werk gaan. Een vooraanstaand buitenlands blad heeft aan de monetaire positie van Nederland een beschouwing gewijd, welke, naar men ons uit zeer goede bron mededeelt, wel een zeer pessimistische voorstelling van zaken geeft. Neemt men de cijfers, afgeleid van de weekstaten van de Nederlandsehe Bank in ogenschouw, dan blijkt immers, dat sinds Mei 1951 de monetaire reser ves van ons land, behoudens enkele „ups and downs", nogal stabiel gebleven zijn. Daarentegen liepen zij in de voorafgaan de periode hollend achteruit, hetgeen uiteraard zorg heeft gebaard, te meer, waar de debetpositie van Nederland in de Europese Betalings Unie steeds op gelopen is. Dit alles neemt niet weg, dat het to taal van de posten goudvoorraad en ove rige valuta's (welke overwegend dollars zijn) sinds April vrijwel onveranderd is gebleven. Het saldo van alle valuta-pos ten, welke actief op de balans van de Nederlandsehe Bank voorkomen, na af trek van de schuld aan de E.B.U., beliep op 1 April 1951 1100 mill. en thans is dit saldo nog ongeveer hetzelfde. Er is der halve geen aanleiding tot ongerustheid op korte termijn, zo verzekerde men ons, daar de schuld aan de E.B.U. nu een maal niet onmiddellijk opeisbaar is- Ten opzichte van de E.B.Ü-landen, d.w.z uit die landen, welke bij de Marshall hulp zijn aangesloten, is onze invoer ge liberaliseerd voor 60 pet. Wij hebben goede redenen om asn te nemen, dat aan deze proportie niet zal worden getornd, ofschoon tegelij kertijd de verwachting kan worden uitgesproken, dat, waar deze invoer altijd nog onder controle staat, tot een selectie van de in te voeren gelibera liseerde goederensoorten zal moeten worden overgegaan. Kan men dus voorzien, dat het globale percentage van 60 pet. voor geliberaliseerde goe deren niet zal worden verlaagd door de Nederlandse regering, evenzeer kan men vrezen, dat Nederland zich niet kan veroorloven er boven te komen, en nog minder het tot 75 pet. op te voeren. Binnen korte tijd kan men, naar ons werd medegedeeld, belangrijke bespre kingen en beslissingen tegemoet zien, waarover nadere officiële mededelingen dan ook njet lang meer uit zullen blij ven. Naar Agéfi verneemt, zal op de inter ministeriële conferentie van de Benelux, welke op 3# Augustus te Brussel wordt gehouden, voornamelijk aan de orde worden gesteld het in acht nemen van een lijst, welke tot doel zal hebben het quantum door Nederland uit België en Luxemburg in te voeren goederen in te krimpen. Bovendien zou er sprake zijn van het instellen van licenties voor het gedeel te van de geliberaliseerde goederen, het welk de richtlijnen van de O.E.E.S. over. schrijdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5