RIDGWAY beschuldigt de Roden: ..opzettelijke fraude VERKEER Nederlands eerste militaire vlieger: IN 90 MINUTEN 90 KM Tussen neus en lippen Tot besprekingen bereid, maar 's vijands eisen van de hand gewezen zijn tol Warme ontvangst van nieuwe Tsjech, ambassadeur in Y.S. Alarmtoestand inAbadan Ontvluchte gevangene gepakt Lt.-generaal Ter Poorten 40 jaar geleden gebrevetteerd JAN PRONK eist Vier doden Heftige aanvallen aan het front Samenstelling Ned. delegatie Het weer Kopje thee werd hem noodlottig Holland-Festival in gevaar Tot hoofd en hart Versoeningsgezinde houding vanNehroe wereldkampioen der stayers Oplichting voor bijna twee ton 1 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 e 75ste JAARGANG No. 25161 Hoe durf je te komen naar een vrij landterwijl het bloed van je handen druipt? Ook Truman neemt geen blad voor de mond REGEN.... OVERAL Japans vredesverdrag Grady spreekt met Sjah van Perzië Gewonde Korea-strijders Grote Japanse walvis- vloot VERRASSING EN_ ONTSTEMMING Gemeente Amsterdam geeft, geen subsidie meer Verbazing Drie jaar geëist tegen commissaris Vermaak in 1950 PUBLIEK GAF 97 MILLIOEN UIT ^ABARDINE REGENJASSEKrj BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20300 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonitaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. SUnd hoofdredacteur: W, Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Generaal Kidgway, de opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N. in Korea heeft vandaag onomwonden de eis van de Noordelijken verworpen, dat een nieuw onderzoek moet worden ingesteld naar de beweerde luchtaanval van de geallieer den op Kaesong. Hij beschuldigde de Noordelijken in bittere bewoordingen op nieuw van „opzettelijke fraude" door met behulp van een eigen vliegtuig de zgn. luchtaanval te hebben geënsceneerd. Ridgway heeft opnieuw zijn bereidheid te kennen gegeven de besprekingen te hervatten. iitmiHHiiiiitimiiiimiiiimiiiiiiiiiiiimiiHiiMiiiiiimiiiiim Dinsdagavond is nabij het kruispunt Quatre Bras onder de gemeente Wou denberg een bestelauto, komende uit de richting Amersfoort, door een autobus, komende uit de richting Utrecht, gegre pen. De bestuurder van de bestelauto de 48-jarige gehuwde aannemer B. J. van Eldik uit Ochten in de Betuwe en zijn passagiere, de 28-jarige mej. A. C. Spiers uit Scheveningen, werden vrijwel op slag gedood. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk. dat de bestuurder van de bestelauto, toen hij uit een zijweg kwam, geen voorrang gaf aan de autobus, hoe- Wel deze op een voorrangsweg reed en van recht kwam. De bestelauto werd Zwaar beschadigd, de autobus licht. Op de Geldersekade te Amsterdam is Dinsdagavond omstreeks half zes een 39- jarige wielrijder beklemd geraakt tus sen een slippende vrachtauto en een boom. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de oorzaak meldt de politie, dat de auto plotseling moest remmen voor een andere wielrijder en daardoor op het vochtige wegdek slipte. Op de Driebergsestraatweg te Doorn is Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf de 74-jarige wielrijder v. B. uit Drie bergen tegen een touringcar uit Bot terdam, gereden. Hij geraakte met het hoofd onder het achterwiel van de bus ën werd op slag gedood. Omstreeks 10 uur gisteravond is de vee handelaar J. S. wonende aan de Kort- steektenveg te Alphen a. d. Rijn nabij zijn woning met zijn motorrijwiel door de glad- held van het wegdek geslipt. S is door omwonenden, die op de hevige klap kwa men toelopen, in ernstige toestand op de weg aangetroffen. De toestand van S. die nog steeds buiten kennis is, baart zorgen. In weerwil van de bittere toon van het geallieerde antwoord op de jongste Noordelijke aantijging zijn waarnemers te Tokio van oordeel, dat de kans op voortzetting van de bestandsbesprekin- gen nog niet geheel is verdwenen. De nationalistische „China Daily News" berichtte gisteren, dat generaal Lin Piao, de een-ogige bevelhebber van het Chinese vierde veldleger, in dien de wapenstilstanflsonderhandelin- gen mislukken, het bevel over de strijdkrachten van Rood China in Ko rea op zich zal nemen. Het blad meldde dat 500.000 soldaten onder Lin zijn verzameld aan de Mandsjoerijse zijde van de Yalu-rivier, die de grens met Noord-Korea vormt. Het blad voegde hieraan toe, dat de Chinezen ontevreden zijn over generaal Peng Teh-Hoeai thans bevelhebber van de Chinese strijdkrachten in Korea, om dat deze er niet in is geslaagd de over hand te krijgen bij de wapenstilstands besprekingen. Het hoofdkwartier van het achtste leger op Korea heeft medegedeeld over geen gegevens te beschikken betreffen de aanwezigheid van Oost-Europese troepen op Korea. De mogelijkheid werd geopperd, dat de nationalisten op For mosa misschien inlichtingen zouden kunnen verstrekken. China Union Press, een klein nationalistisch persbureau, heeft Maandag gemeld dat ruim twee duizend militairen in begin Augustus m Mandsjoerije waren aangekomen uit Polen, Lithauen, Roemenië en andere landen achter het IJzeren Gordijn. Het nationalistische ministerie van Defensie heeft verklaard, het bericht niet te kun nen bevestigen of ontkennen. De communisten hebben Dinsdag: zes tegenaanvallen gericht tegen de linies van de verbondenen ten Noorden en Noord-Westen van Janggou aan het Oos telijke front in Korea, doch tegen mid dernacht waren al deze aanvallen afge slagen, aldus een communiqué van het De nieuwbenoemde Tsjechoslowaakse ambassadeur bij het Witte Huis, Pro- chazka, die president Truman gisteren zijn geloofsbrieven heeft overhandigd, sprak daarbij de wens uit: „er in te zul len slagen de Amerikaans-Tsjechoslo- waakse betrekkingen hartelijker te ma- Ren". „De beste wijze om dat te berei- ^e9en.._. regen over de Seme, over de - otre Dame en over de Eiffeitoren. hehhU n darijs. Twee jonge mensen bt)en ijverig en volhardend gespaard Obi A a m, eens die droom te kunnen beleven: ein naar Parijs. Nu is die droom I aeHik werkelijkheid geworden. Het vacantie, ze zijn in Parijs, samen •ter i regent- Het regent, zoals in Am- Ma z°els in Brussel, zoals overal. ar ?iiets is zo knus als samen wan- aelen onder een paraplu en Parijs. ze zien ken," antwoordde Truman, „is 't op vrije voeten stellen van de in Tsjechoslowa- kije gevangen gezette Amerikaanse jour nalist Oatis. De betrekkingen tussen de V.S. en Tsjechoslowakije zijn verslech terd sinds de moord op Jan Masaryk." (Masaryk Jr was minister van Bui tenlandse Zaken, toen de communisten, in Februari 1948, de macht in Tsjectio- Slowakije aan zich trokken. Masaryk kreeg toen huisarrest en kwam om het leven bij een val uit een raam. De of ficiële lezing voor zijn dood was: zelf moord). De Tsjechoslowaakse ambassa deur antwoordde niet op deze opmer kingen van Truman. De secretaris van Truman voor perszaken, Short, heeft de pers over het verloop van het gesprek, dat minder dan vijf minuten duurde, in gelicht. Prochazka zelf vertelde de ver slaggevers, dat hij Truman „vriendelijk" gevonden had. Toen de ambassadeur bij het Witte Huis aankwam, hadden zich daar onge veer 50 Tsjechische refugié's opgesteld om te protesteren tegen het communis tische bewind, dat hij vertegenwoordigt. Zij droegen borden, waarop stond té lezen: „Hoe durf je te komen naar een vrij land, terwijl het bloed van je han den druipt?" „Ga je Truman de lijst van je dwangarbeiderskampen laten zien? Wij willen Oatis, niet Prochazka", „Be vrijd aartsbisschop Beran, de Slowaak se en Tsjechische bisschoppen en gevan gen gehouden geestelijken," Er wacht de Tsjech echter nog meer. Vandaag heeft hij een afspraak met de minister van Buitenlandse Zaken, Ache- son, die al gezegd heeft, dat hij uitvoe rig op de zaak-Oatis zal ingaan. De Nederlandse delegatie, welke zal deelnemen aan de conferentie over het Japanse vredesverdrag te San Francis co, zal als volgt zijn samengesteld: Leider der delegatie: mr. D. U Stik ker, minister van Buitenlandse Zaken; plaatsvervangend leider: dr. J. H. van Roijen. Hr. Ms. ambassadeur te Washing ton: iid: mr. G. E. baron van Ittersum, chef directie Oosten, ministerie van Buitenlandse Zaken; adviseurs: jhr. mr. J. D. van Karnebeek, consul-generaal der Nederlanden te San Francisco; drs. S. Meyer, hoofd van het bureau Oost- Azië en Pacific, ministerie van Buiten landse Zaken; jhr. mr. H. F. van Pan- huys, assistent van de juridisch adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken. achtste leger. De tegenstander verlegde daarop de druk naar het Noord-Oosten van Janggon en het gebied ten Noord- Westen van Kansong. Hier gingen ba taljons van dc tegenstander tot heftige aanvallen over, die nog voortduren. Ten Westen van Kansong werden twee aan vallen afgeslagen, doch pas nadat zwaar geschut van dc vloot te hulp was geko- Maandag heerste in Abadan alarm toestand. Een Perzische kanonneerboot, de „Simorg", die in de Sjat El Arab voor anker lag, meldde de komst van Britse landingsvaartuigen met troepen en pantserauto's. In allerijl werd es» Per zische gemotoriseerde troepen en pant serauto's naar het gebied van Abadan gezonden. Ongeveer 9000 soldaten en ongeveer 1000 matrozen betrokken stel lingen „teneinde Abadan te verdedi gen". Volgens Perzische berichten voeren de Britse landingsvaartuigen echter door naar Basra. Op een door de Perzische autoriteiten ingediend protest antwoord de het Britse consulaat geen officiële mededelingen over de troepenbeweging te hebben ontvangen. „Wij zijn niet verplicht aan de Perzische autoriteiten mededeling te doen over alle troepen bewegingen", aldus het consulaat. Dr. Henry Grady, de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, zou vandaag een bezoek aan de Sjah brengen ter bespre king van het probleem der afgebroken Anglo-Iraanse oliebesprekingen. Grady hoopt ook de Perzische premier, dr. Mossaaeq, dezer dagen te ontmoeten. Men veronderstelt, dat Grady zal infor meren, of de Perzen nog nieuwe voor stellen willen doen. Met een speciaal vliegtuig van de Luchtstrijdkrachten zijn Dinsdagavond te ongeveer zeven uur op het vliegveld Valkenburg tien gewonde Nederlandse Korea-vrijwilligers aangekomen. Het waren de militairen: sergeant M. J. Fontijn uit Den Haag, korporaal H. A. Jorink uit Zwolle en de soldaten P. dc Boer uit Amsterdam, J. de Jager uit Den Haag. B. Herber uit Den Haag, J. Heutz uit Maastricht. J. Mulder uit Dja karta, C. Sok uit Zuidwolde, P. van der Pol uit Dordrecht en A. van Kampen uit Winssen. Met het s.s. „Empire Pride" waren, zoals reeds gemeld, zeventien Neder landse gewonden Maandag te Liverpool gearriveerd. De nacht hadden zij in een militair hospitaal aldaar doorgebracht. In twee groepen komen zij naar Neder land. De tweede groep van zeven ge wonden kan hedenavond in ons land worden verwacht. Ter begroeting was Dinsdagavond op Valkenburg aanwezig namens de chef generale staf diens adju dant, de ritmeester Broertjes. De tien patiënten zijn naar de hospitalen te Utrecht en Den Haag vervoerd. West-Duitsland. Meer dan 34 in woners van het Duitse dorp Mützenich, een ten zuiden van Aken liggend grens- plaatsje, bevinden zich in arrest. Zij worden ervan verdacht in ongeveer een jaar tijd meer dan 100.000 kilo koffie van België uit de Westduitse bonds republiek te hebben binnengesmokkeld. Nagenoeg alle families in het dorp zou den hierbij zijn betrokken. Verwachting tot Donderdagavond: Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Aan vankelijk weinig, morgen weer toe nemende bewolking met later op de dag plaatselijk buien met een kans op onweer. Vrij warm. Zon: 5.4619.34 Maan: 2.5919.02 Vijf en twintig van de snelste Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen, type F 86 Sabre (sabel)-straaljagers, zijn in etap pes van de vliegbasis „Dow" in Maine (V.S.), naar hun nieuwe basis „Shep herd's Grove", nabij Bury St. Edminds in Suffolk, Engeland, gevlogen Zij zul len deel uitmaken van de Engelse Lucht macht. De vliegtuigen zijn van hetzelfde type, dat in 1948 het snelheids-wereld- record bracht op 670.98 mijl per uur. Ze zijn van het gevechts-escadrille, dat onder commando staat van kolonel Robert J. Garrigan. Op de foto: de aan winst van de Engelse Luchtmacht, na de landing op Shepherd's Grove. Japan zal dit jaar met de grootste walvisvloot sedert de oorlog' naar het Zuidpoolgebied vertrekken. De vloot zal 46 schepen omvatten (o.a. 3 moeder schepen, 26 jagers en 8 koelschepen). Japan heeft zich ten doel gesteld 750 potvissen en 1750 blauwe walvissen te vangen. De in het begin van deze maand uit het Huis van Bewaring te Amsterdam- uitgebroken Utrechtse accountant M. v. O. is Dinsdag in Den Haag gepakt. Hij zat daar in een hotel met zijn vrouw een kopje thee te drinken. In de mid dag van 8 Augustus ontvluchtten uit het Amsterdamse Huis van Bewaring twee gevangenen, die met behulp van een derde over de hoge gevangenis muur waren geklommen. De derde ge vangene werd, tegen de tevoren ge maakte afspraak in. aan de binnenzijde van de muur achtergelaten. Onderwijl snelden de twee anderen de vrijheid tegemoet, n.l. een koopman en de accountant, beiden uit Utrecht afkomstig. De koopman is in de avond van 20 Augustus door de Amsterdamse recherche ingerekend, toen hij in de Staalstraat liep te wandelen. Enkele da gen daarvoor ontving de directeur van het Huis-van Bewaring de gevangenis kleren van de beide ontvluchten netjes (Van onze verslaggever) Op de reeds thans verschenen ge meentebegroting 1952 van Amsterdam is geen subsidie meer uitgetrokken voor het Holland Festival, hetgeen de ge meente 70.000 bespaart. Van de zijde der K.V.P.-fractie in de Amsterdamse raad is enige malen be zwaar gemaakt tegen het gemeentesub sidie omdat men het Holland Festival van onvoldoende belang acht voor de Amsterdamse bevolking dan dat daar voor 70.000 kan worden uitgetrokken. Bij de behandeling van de laatste ge meentebegroting heeft dan ook deze fractie medegedeeld dat zij haar stem voor een volgend subsidie zou voorbe houden, Ongeveer in deze geest spraken ook enige andere fracties. Blijkbaar is dit voor het gemeentebestuur aanleiding geweest om geen subsidie voor 1952 op de gemeentebegroting te plaatsen. Bij informatie bij de Stichting Holland Festival te Amsterdam toonde men zich zeer verrast over het ontbreken van het gemeentesubsidie. Men had uit bespre kingen ter zake een andere indruk ge kregen en men kon ons nog niet mede delen of het ontbreken van het gemeen tesubsidie aanleiding zal zijn om het Holland Festival het volgend jaar niet te hcJuden. Mr. H. J. Reinink, Secretaris-Generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en president van het Holland Festival, was eveneens zeer verbaasd over de beslissing van burgemeester en wethouders van Am sterdam. Hij begreep het ook niet goed, want hij was nog in bespreking over deze kwestie met de Amsterdamse wet houder van Financiën, mr. F. C. van Wijck. De heer Reinink vreesde dat door de beslissing van het gemeentebestuur het Holland Festival ernstig in gevaar komt, want al zou het Rijk subsidie verlenen en de gemeente 's Gravenhage (de twee andere partners in de subsidieverlening), dan zou dit toch Onvoldoende zijn om het Holland Festival te kunnen houden. Ook het Haagse gemeentebestuur was zeer verrast, beter gezegd ontstemd, omdat de onderhandelingen tussen de drie partners nog niet waren afgelopen. Het Haagse gemeentebestuur was wel voornemens subsidie te verlenen. Bij informatie ten Stadhuize van Am sterdam deelde men ons naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Rei nink en het Haagse gemeentebestuur mede dat het gemeentebestuur van Am sterdam zelfstandig uitmaakt of en aan wie het subsidie verleent. ..De beide andere instanties financieren Amsterdam niet en hebben dus niet te klagen als wij geen verder subsidie willen verle nen". was het commentaar, dat wij ten Stadhuize ontvingen. „Als vroeger een toestel niet de lucht in wilde, bonden we een hamer aan de staart, als we dachten dat deze te licht was". Dit vertelde lt.-generaal bd. H. ter Poorten, toen hij terug dacht aan 29 Augus tus 1911, de dag waarop hem als 48e het brevet van de F. A. 1. (Federation Aero- nautique Internationale) werd uitgereikt. Dst is veertig jaren geleden, toen de jonge Nederlandse artillerie-officier in Genck bij Hasselt (B.) zijn brevet haalde hoven het veld, waarop in 1830 nog de Nederlandse weermacht gekampeerd had. Het luchtruim was toen niet nieuw voor hem, want reeds in 1909 werd hij bal loncommandant, toen, hii als artillerist studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft. „Ik had reeds als jongen belangstel ling voor de luchtvaart", vertelde hij, „en toen ik hoorde, dat in 1909 op de I L. A. in Frankfort een Zeppelin werd tentoongesteld, ben ik er heen vertrok ken. De bekende Duitse balloncomman dante Katchen Paulus gaf daar demon straties en voor honderd mark kon je mee de lucht in. Ik heb toen mijn laat ste penningen bij elkaar geschraapt en daar ging ik voor het eerst van mijn le ven naar boven. De tocht eindigde des avonds om elf uur in de bomen van het Zwarte Woud en van die tijd af had de luchtvaart me te pakken". Hij werd de eerste militaire vlieger in Nederland en al spoedig maakte hij naam door met een Bronckère-twec- dekker In anderhalf uur een afstand van.... 90 km- af te leggen. Ook in Indië behoorde hij tot de eerste militaire vliegers en hem komt de eer toe de eerste te zijn geweest, die de kwaliteiten van de Glenn Mar tin-fabriek ontdekte. Dat was in 1914, toen hij in opdracht van de Ned.-Indi sche regering naar Amerika gestuurd werd om uit te kijken naar een geschikt type vliegtuig voor de militaire lucht vaart. In een achterbuurtje te Los An geles vond hij een fabriekje, dat het beste product leverde, dat hij toen kon vinden en men mag wel zeggen, dat van dat ogenblik af de opgang van de Glenn Martin-vliegtuigfabrieken da teerde. Het KNIL introduceerde de Glenn-Martins, die later over de gehele wereld beroemd zijn geworden. In 1916 overkwam hem een vliegon geval en na hersteld te zijn keerde hij naar de artillerie terug. Uiteraard bleef hij belangstelling voor de vliegerij hou den. doch direct contact kreeg hij er eigenlijk pas weer mee, toen hij in 1941 benoemd werd tot opperbevelhebber van het KNIL, als opvolger van de bij een vliegtuigongeval om het leven ge komen luit.-generaal Berenschot- Hij leidde de strijd van het KNIL tegen de Japanners, waarin de Neder landse luchtmacht een zo belangrijke rol speelde. 8 Maart 1942 werd hij geïnterneerd en toen begon de moeilijke tijd in krijgsgevangenschap. Tezamen met o.m. gouverneur-generaal Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. de Ameri kaanse generaal Wainwright en de En gelse opperbevelhebber Percival, werd hij gevangen gezet in kampen in Mandsjoerije, Korea, Formosa en Ja pan. totdat hij in 1945 door een Rus sische jeeppatrouille ten noorden van Moekden bevrijd werd. 1 Maart 1946 ging hij met pensioen en keerde naar Nederland terug. Zijn belangstelling voor de lucht vaart is nog groot en nog kort geleden zat hij met oude F.A.I.-vrienden in België aan een diner aan, waar o.m. een broer van Jan Olieslagers tot de gasten behoorde. God, laai niet voor niets uw leven kruisen door de levens van vele rutasten. j per post terug- De accountant heeft met zijn tactiek om de politie te doen gelo ven dat hij reeds lang in het buitenland (Frankrijk) vertoefde, gefaald. De poli tie deed alsof, maar wist wel beter, om dat zij zekerheid had dat zijn vrouw re gelmatig met. hem in contact stond. Dit is hem tenslotte noodlottig geworden De Utrechtse rechercheur, die de echtge note schaduwde, volgde haar, toen zij Dinsdagmiddag per trein naar Den Haag ging en daar van het Staatsspoor naar het Hollandse Spoor tramde. Zij ging een tegenover het Hollandse Spoor gelegen hotel binnen, even later gevolgd door de Utrechtse rechercheur, die daar de accountant arresteerde, toen hij ach ter een kopje thee gezeten zijn echtge note wachtte. Het bleek, dat de voortvluchtige on der een valse naam in een pension aan de Rijswijkse weg verbleef, waar hij zich had uitgegeven voor ambtenaar van een van de departementen. Intussen was hij druk doende om in Den Haag, natuurlijk ook onder valse naam, een werkkring te vinden. Van O. was indertijd tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens valsheid in geschrifte en het verkopen van goede ren uit een failliete boedel. Hij was van dit vonnis in hoger be roep gegaan, maar was te ongeduldig om in het Huis van Bewaring de ver dere behandeling van zijn zaak af te wachten. f,Ik denk niet dat het ook maar enigs zins waarschijnlijk moet worden geacht dat Pakistan Kasjmir, aan de voor avond van de verkiezingee voor een grondwetgevende vergadering, die al daar in September a.s. zullen worden gehouden, zal binnen vallen", aldus verklaarde de premier van India, Nehroe, te New Delhi tegenover ver slaggevers. De premier, die een meer verzoe ningsgezind standpunt t.a.v. het geschil over Kasjmir scheen in te nemen, dan in maanden het geval was geweest, zei- de verder nog: „Wij zijn er verlangend naar dit geschil door een volksstem ming uit de wereld te helpen. Wij wen sen niet dat het aanleiding geeft tot een blijvende verslechtering der betrek kingen tussen India en Pakistan. Doch wij wensen niet dat aan deze volks stemming voorwaarden worden verbon den, welke in strijd zijn met de door de Commissie van Goede Diensten der V. N. gestelde bepalingen, die wij aan vaardden". Na de nederlagen van onze sprinters- school en later van onze achtervolgings- troeven Schulte en Derksen. begon de hoop op een wereldtitel voor ons land in het Nederlandse kamp tc vervagen. Doch als een verrassende „donder slag" kwam gisteravond liet bericht, dat onze nationale stayerkampioen Jan Pronk, eeuwige tweede onder dc stayers van klasse, op dc Vigorellibaan zijn con currenten van zich had afgeschud cn het klaar had gespeeld met een fraaie eerste plaats de hoogste wielereer te verwer ven. Het behoeft geen betoog, dat in het Nederlandse kamp onbeschrijfelijke vreugde heerste over dit „succes van zijn leven", waarmee hij voor ons land de eer prachtig heeft gered cn een nieuw hoofdstuk schreef in het crcbock van dc Nederlandse stayerij. die sinds 1903 met geen regenboog meer bekroond is ge weest. De 60-jarige commissionnair in effec ten G. van N. uit Boskoop heeft de af gelopen jaren een goed leven geleid. Toen belastingambtenaren eens een on derzoek instelden naar de juistheid van de belastingaangiften, die na de oorlog door Van N. gedaan waren, werd de stoot gegeven tot de ontmaskering van V7an N„ die Dinsdag voor de Haagse rechtbank verscheer.. Hij bleek tweemaal onjuist zijn be lastingbiljet te hebben ingevuld cn voorts tal van personen, wiens vertrouw wen hij genoot, tezamen voor ruim f 182.000 te hebber, opgelicht. „Schandelijk" noemde de president de oplichting van mej. V- uit Leiden, die als huisnaaister regelmatig bij de fam. Van N. werkzaam was en die door Van N. voor f 3900 werd benadeeld. Zij hoorde als getuige dat zij haar spaarcentjes kwijt was. „Van N. ver telde mij indertijd dat mijn effecten in beslag waren genomen." „U was zon aangenaam populair mens in de omgang met zo'n vriende lijk uiterlijk en zo'n prettig optreden, die enorme bestellingen deed bij leve ranciers en op grote voet ieefde" aldus de president, „Middelerwijl' bestal u echter uw huisnaaister en wist u tal van mensen door uw vrien delijk optreden te misleiden". Drie jaar gevangenisstraf met aftrek, luide de eis. Uitspraak 11 September. varN't (Vntp JRist .^erschenen publicatie u voor de Statistiek „Sta tistiek van het bezoek aan vermakeliik- heidsinstellmgen 1950" ontlenen wil dat gedurende 1950 het publiek 97 mil-' 5q n?ulden h<*ft uifgTgeten^b^a •50 per inwoner) aan toegangsbewij- hZ VOOr Ver'7laak' "1 millioen plaats bewijzen werden verkocht (bijna II per inwoner). Meer dan de helft had be- ekkmg op bioscoopbezoek. In vergelijking met 1949 zijn nagenoeg geen verschillen waarneembaar in deze aantallen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Echtgenoten Mevrouw Lou Nova uit Los Angeles vroeg echt scheiding aan op grond van. „geestelijke wreed heid" van haar echtge noot. Haar man, een zwaargewicht bokser, had zijn blote voeten op tafel gelegd naast het voor zijn schoonmoeder bestemde schuimgebakje. Mevrouw Nova's eis werd toegewe zen. „Geestelijke wreed heid" ten opzichte van een schoonmoeder schijnt voor de Amerikanen al een voldoende reden tot echtscheiding op te leve ren. Een veeg teken, hoe zeer de waarde van het huwelijk in Amerika al is gedevalueerd! In Turijn verliet de 60- jarige Erminio Marchetti na slechts twee weken huiselijk leven zijn 56-ja rige vrouw, omdat zij volgens hem niets doet dan eten. „De eerste week was ik al door mijn spaar duitjes heen", verklaarde by, „en na veertien dagen was ik geruïneerd." Zijn vrouw is vast voornemens voldoende onderhouds kosten van hem te eisen om haar „gezonde eet lust", zoals zij het noemt, te kunnen bevredigen. Als haar dat mocht lukken, had Marchetti beter het lot, dat hem de oren van het hoofd gegeten worden, gelaten kunnen aanvaar den. Erg appetijtelijk zijn deze beide geschiedenis sen evenwel niet. Zwem-virtuoos Een zekere George Hopper heeft met de han den op de rug geboeid in de Mississippi gezwom men en trok in die hou ding een boot met vier soldaten erin achter zich aan alsmede zes vaten, waarop reclame werd ge maakt voor Amerikaanse defensie-obligaties. Handtastelijk In de wijnzaak van me vrouw Helen Cassinelli in San Francisco kwam een onbekende binnen, die een hand veelbetekenend in de zak van zijn jas hield en de inhoud van de kassa opeiste. Mevrouw Cas sinelli reikte de man met haar rechterhand 200 dol lar over, maar stak tege lijkertijd haar linkerhand in de zak van de man om te voelen, of er werkelijk een revolver in zat. Dat bleek niet het geval te zijn. Haastig griste zij toen de man het geld weer uit de hand, en de ongewenste bezoeker ver liet verbouwereerd de zaak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1