Feestpluim op de hoed van aalmoezenier Nij sen Reeds 65.000 bezoekers in dit seizoen Roofoverval Purmerend opgehelderd Keizerlijke familie van Oostenrijk schonk fraai kazuifel Waarom een veldwachter bij de kerkdeur nodig was Belastingwetten afgekondigd Vier man in een jeep T BLIKSEMAFLEIDERS AGENDA Spaans Ballet van José Greco vormt Zondag een feestelijk besluit Arrestatie te Koedijk Een menselijk document 1 SLOT DETECT? HERINGA WUTNRICH WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 Intieme receptie en gezellige feestavond in het Concertgebouw Mars door Haarlem-O. Concert en Taptoe op verjaardag van Prinses Wilhelmina Winterprogramma H.O.V. Passagierslijsten Burgerlijke Stand Laboratorium bloembollen- onderzoek wordt uitgebreid Bloemendaals Openluchttheater Uitvaart schoenmaker J. v. d. Linden M. Beekman met pensioen Afscheid kapelaan Grimbergen Ruitenwisser werkte niet Koperdief aangehouden Orgelbespeling Spreekuur burgemeeester SANTPOORT Kostbare vondst HEEMSTEDE Electriciteitsstoring vanavond opgeheven Insluiper stal sierspeld en parelcollier ZANDVOORT H. Wijnne gewijd BASKETBALL De Sportbond kampioen der le klasse heren Volleybal WASSERIJ DUYN Het eeuwfeest van Zandvoorts parochie SPA A RN DAM Koninginnefeest op 31 Augustus 15.ü&fP t -t Wat gebeurt er in Grote Hout straat 112 Emigrantenschepen Beurs van Amsterdam Beurs van New York Faillissementen Waterstanden „DE sleutelspecialist" Het moet voor majoor-aalmoezenier J. A. Nijsen een grote voldoening zijn geweest, dat hij gistermiddag ter gele genheid van zijn koperen priesterfeest kon recipiëren in het Katholiek Militair Tehuis aan het Donkere Begijnhof, dat mede door zijn toedoen herschapen is in een moderne, prettige gelegenheid, waar de militairen hun vrije uren kun nen doorbrengen. Van twee tot half vier kwamen vele belangstellenden de jubi lerende aalmoezenier de hand drukken en aan de grote opkomst kon men ge makkelijk zien. hoe deze soldaat van de Kerk in het garnizoen Haarlem gewaar deerd wordt. De officiële huldiging werd aange houden tot de feestavond, die in de grote zaal van» het Concertgebouw ge houden werd. en waarvoor zowel uit burgerlijke als uit militaire kringen grote belangstelling bestond. De garnizoenscommandant, Overste Stout, begon zijn feestrede met de loop baan van de jubilaris na te gaan. Geboren op 10 Februarri 1912 te Nij megen. ging pater Nijsen later naar het Klein-Seminarie in Boxtel. In 1931 is hij als novice ingetreden en een jaar later ging hij voor de hogere studie naar België. Op 26 Februari 193.9 werd pater Nijsen te Leuven tot priester gewijd. In 1940 maakte hij een avontuurlijke vlucht naar Frankrijk, waar hij als professor in het Kerkelijk Recht werkzaam was. Na de bevrijding kwam hij naar ons land en werd hij aangewezen om ais aalmoezenier naar Indië te gaan. Bij de keUring bleek echter, dat de pater voor de tropen niet geschikt was en zo kwam hij naar Haarlem, waar men hem best kon gebruiken. ..Beter dan mijn woorden", aldus de garnizoenscommandant, ..geeft uw wijze van werken een indruk van uw kunnen. U bent klein van omvang, maar groot van geest." Spreker herinnerde er aan, hoe de nieuwe aalmoezenier in Haarlem niet over een vervoermiddel beschikte om het nodige werk te verzetten. Door de A.A.T. werd hem een drie-tonner aange wezen. waarmee pater Nijsen als een handig chauffeur op weg ging. Met uit zondering van Amsterdam, behoort im mers heel Noord-Holland tot zijn ar beidsterrein Zo heeft aalmoezenier Nijsen voor verschillende lichtingen als een uit stekende zielzorger gewerkt. Steeds had hij ook veel belangstelling voor de meerdaagse oefeningen en hij be woog zich tevens op het gebied van de ontspanning. Tijdens 'n weekeinde in Luxemburg heeft hij het klaargespeeld om voor zijn jongens tegen sterk ver laagde prijs plaatsen te krijgen voor de interlandvoetbalwedstrijd Luxem burgZwitserland. Overste Stout roemde de grote werk kracht van de jubilaris, die zich overal voor inspande, zelfs voor de opening van het Chr. Militair Tehuis. Namens allen feliciteerde spreker pater Nijsen met zijn 12'2-jarig priesterfeest en hij sprak de wens uit, dat de aalmoezenier nog hoog op de geestelijke ladder mag stij gen en dat de Provinciaal van de As- sumptionisten rekening wil houden met het feit, dat de soldaten het in Haarlem moeilijk zonder zo n uitstekende aalmoe zenier kunnen stellen. Als stoffelijk huldeblijk werd pater Nijsen een gotisch bureau met stoel aangeboden. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal op Vrijdag 31 Augustus onder auspiciën van Haarlem's Comité voor Nationale Fees ten. afd. Oost, een concert worden ge geven door de R.K. Harmonie .,De Spaarnebazuin". Daarvoor zal de eigen muziektent van het comité geplaatst worden aan de Zomervaart nabij de Nagtzaambrug. Het concert zal van 3 10 uur duren en het programma zal er als volgt uitzien: 1. Wilhelmus. 2. Openingsmars, Ne.y. 3. Souvenir du Grand Cèdre, Adria Pel- le. 4. Marie Henriëtte, L. Montagne. 5. Gouden Bruiloft (suite in 5 delen), Alyne Delhaye: a. carillon b. cortege; c. a l'église; d. Ie festin; e. valse. 6. Mars. Hierna volgt een, korte pauze. 7. Taptoe, met medewerking van tamboercorps. a. roffel tamboers en hoornsignaal; b. mars; c. tamboers; d. Russische taptoe; e. tamboers; f. Wilt heden nu treden; g. Wilhelmus (tamboers); h. Wilhelmus (harmonie); i. tamboers; j. slotmars. Mars van tamboercorps van „De Spaarnebazuin". Vertrek 7 uur n.m.; route: Jan Huvgenstr., Linschotenstr., Kamperstr., Kampersingel, Lange brug, O. L. Vrouwegracht, Burgwal, Hagestr., Spaarnwouderstr., Amsterdamstr.. A. L. Dyserinckstr., Romolenstr., Vooruitgang- str., 2e Vooruitgangstr., Nagtzaamstr., Jacob Geelstr., Betje Wolffstr., Zomer- kade, Nagtzaambrug, Kruistochtstr., Pla- dellastr., Arnulfstr.. Merovingenstr., By- zantiumstr.. Vijfhuizerstr., Zomerstr.. v. Keulenstr., Bisschop Ottostraat, Gr. v. Wiedstraat, Graaf Willemstr.. Gouwwe- teringkade, Damiatestr., Emostr., Kruis tochtstr., Zomervaart. In ons artikel over het winterprogram ma van de H.O.V. ia gisteravond abusie velijk een regel weggevallen in de ali nea, waarin gesproken werd over de fi nanciële toestand van de vereniging. De lezer zal begrepen hebben, dat de tekst als volgt moest luiden: „Dat het orkest niet is opgeheven schrijft het bestuur vooral toe aan de spontane reacties te gen een mogelijke opheffing en de gro te belangstelling voor deze concerten in Haarlem en de provincie." Aan het bureau van onze krant lig gen de passagierslijsten van de „Tosa- ri" en de ,,Kota Baroe", die resp. 22 Augustus van Djakarta en 23 Augustus van Port Said naar Rotterdam zijn ver trokken. ter inzage. Ook de lijst van de „Willem Ruys". die 21 Aug. van Dja karta vertrok, ligt hierbij. GEBOREN: A. J. J. RamakersHu- zemeier, M. A. HesselsHuischer, J. M. van der Meij—Haverink. M. E. Klein den Nijs, A. M. RiksmanDuijndam, al len een zoon; E. P. J. Bollandvan Her- warade. H. W. C. van WijkRoeland, J. M. de Schrijver—Buskermolen, M. A. VosMuijlwijk, allen een dochter. ONDERTROUWD: T. H. Mulder en A van der Heijden, W. Molenaar en G. Vermeer. GEHUWD: M. Hoogendoorn en T. de Jong, G. J. Hofstede en T. C. Aarts, H. J. Parson en A. C. Elfering, H. E. Valk en J. A. Bakker. OVERLEDEN: E. Derks—Evers, 91 j. Hazepaterslaan; S. de Jongde Boer, 8Üo j. de Haasstraat; J. Scholte, 39 j. Kamper laan. In zijn dankwoord uitte de jubilerende aalmoezenier zijn grote erkentelijkheid jegens Overste Stout voor de uitsteken de samenwerking, die het geestelijk heil van de soldaten alleen maar ten goede komt. Als een van de vele voor beelden noemde spr. het wederom in stellen van de maandelijkse Garnizoens mis. Ook dankte hij de leden van het ere-comité, waarin o.m. dominee Tim mer en kapitein Limpens zitting hadden genomen, en tenslotte al de anderen, die hebben meegewerkt om deze dag voor hem onvergetelijk te maken. „Met uw steun zal ik ook in de toe komst de moeilijkheden kunnen trotse ren", zo zei aalmoezenier Nijsen en hij vervolgde: „Ik weet, dat mijn mensen achter mij staan en daar ben ik steeds erg blij om." Na het officiële gedeelte werd het resterende deel van de avond op be schaafde en prettige wijze verzorgd door het gezelschap van Willy Vervoort. Gro te bijval verwierven de Pico's met hun accordeons, die zelfs het lievelingslied van pater Nijsen „Mariandel" speelden. Tonny Boucher, tijdens haar tournee door Indië door de Hollanders „de bloem van Sumatra" genoemd, oogstte ook hier veel succes met de charmante liedjes van Willy Vervoort, die zelf natuurlijk ook het zijne er toe bijdroeg om de feestvierenden een buitengewoon gezel lige avond aan te bieden, die tevens het sluitstuk was van de jubileumviering. Rembrandt: In 's hemelsnaam, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Costel- lo in het vreemdelingenlegioen, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Lach en vergeet, a.l., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Wo.: Het teken van de Gorilla 14 j., 2.30, 7 en 9.15 n.; Do.: Gekooide meisjes (volw.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De schat der Comanchen, 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Captain Ame rica, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Speciale filmvoorstellingen: City: Laurel en Hardy in .Achter de tra lies", a.l., 10.30 uur. Donderdag 30 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door George Miles. 3 uur. Kathedrale Basiliek: Beklimming van de toren om 3 en 4 uur. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek te Lisse zal in het komende half jaa- belangrijk worden uitgebreid, door het bouwen van een bedrijfsgebouw met enkele kassen. In verband met het houden van demonstraties van resulta ten is deze uitbreiding dringend no dig. Voor dit doel zal eer. ruime zaal worden gereserveerd. Het nieuwe gebouw zal ook dienen voor het ontvangen van buitenlandse gasten, die steeds in groten getale het Laboratorium bezoeken De Haarlemse architect C. C. van Beaumont heeft namens zijn opdracht gever bij onderhandse aanbesteding de bouw gegund aan de laagste inschrij ver, de Aannemers Mij. „De Kondor" te Amsterdam. De firma D. Schaap te Lisse is be last met het bouwen van een dubbele personeelswoning voor de bedrijfslei der en de technicus van het Laborato rium. De gehele bouw moet tegen 1 Maart van het volgend jaar gereed zijn. Wanneer het Zondag 2 September moot weer is, zal in het openluchtthea ter te Bloemendaal het laatste evene ment van dit seizoen plaats hebben. Het wereld-vermaarde Spaans ballet van José Greco zal dan een bijzonder programma tonen. De belangstelling voor het theater is in ons land nog geenszins verflauwd (65.000 personen kochten dit seizoen een entreebewijs terwijl de maand September nog moet beginnenen uit het buitenland komen steeds nieuwe verzoeken om in lichtingen. Zoals bekend hebben verleden jaar de Bestendige Deputate.. der provin cie Antwerpen het theater bezocht. Een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Londen heeft een vragen lijst gezonden met de hoop, dat de ant woorden ter lering zullen zijn en tot navolging van het Bloemendaalse ini tiatief zullen leiden Bijzonder interessant is de aanvra ge voor tekeningen en foto's, uitgaande van het Bureau voor Internationale Technische Hulp. De ingenieurs W. Schotel en D. Lem, adviseurs in dienst van dit bureau, dat door de Ver enigde Naties is ingesteld, moeten op verzoek van de urbanische afdeling van de federale regering in Joego slavië rapport over het openlucht theater te Bloemendaal en het Amstel- station te Amsterdam uitbrengen De uitvoeringen zijn dit jaar zo goed als alle door mooi weer begunstigd en verschillende avonden waren er meer dan 1400 toeschouwers, waardoor het maximum eigenlijk overschreden werd. Een hoogtepunt vormde het be zoek van H. M. de Koningin bij een van de opvoeringen van „The knight of the burning pestle" door de Engelse to neelgroep „The Young Vic"; een grote verrassing was het debuut van de spe lers, die het Kennemer Toneel Festival inluidden met „Dorp in Opstand". Deze vertoningen hebben gemiddeld de hoogste bezoekcijfers behaald. Ook de beide kindervoorstellingen oogstten een uitverkocht huis. Het grote voordeel van dit zeer gun stige verloop is, dat het stichtingsbe stuur telkens in staat wordt gesteld wer kelijk culturele evenementen te bren gen. Het Spaanse ballet mag daar ze ker onder gerangschikt worden. De troep van José Greco telt tien dansers en danseressen (o.a. Nila AmparoenCa- rola Goya); medewerking verlenen ver der Spanje's grootst» Flamenco-danse res en paedagoge La Quica, de Spaanse pianist Roger Machado, de guitarist Ro- gelio Reguera en de Flamenco-zanger Chico de Madrid. Het programma vermeldt Cante Jon- do (zigeunerlied en dans in een her berg), Dans van de buren (uit de Drie kanten Steek), Dans van de Molenaar, Bolero, Jota de Alcaniz (zang en dans van de boeren van Alcaniz), Castellana (een folkloristische scène van Tolédo), Madrid 1900, En EI Cortyo (Anda- lisische scènes) etc. Het Ballet van José Greco, zoals dat Zondag in Bloemendaals Openluchttheater zal optreden. Van de zijde van de R.K. Bond van Schoenmakerspatroons „St. Crispinus", aid. Haarlem deelt men ons mede. dat d» uitvaart en begrafenis van de heer J. v. d. Linden uit de Benviljoenstraat. die Maandagmorgen tijdens zijn werkzaam heden &an een hartverlamming overleed, zijn bepaald op Donderdag 30 Augustus in de St. Elisabeth en Barbara-kerk. Vanavond om half acht wordt in de kerk het Rozenkransgebed gebeden. Vrijdag 31 Augustus zal de heer M. Beek man, besteller 1 bij de P.T.T., wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd de dienst verlaten. De heer M. Beekman is, nadat hij 15 jaar dienst heeft gedaan in Numansdorp, in Maart 1931 overgeplaatst naar Haarlem, op de afdeling Bestelling. De scheidende ambtenaar is de laatste ja ren werkzaam bij de Technische dienst aan het Postkantoor in de Zijlstraat. Morgenavond om acht uur zal er voor de parochianen van St. Liduina en de overige belangstellenden gelegen heid zijn om afscheid te nemen van kapelaan W. Grimbergen. Het afscheid heeft plaats in het gebouwtje aan de Raadhuisstraat. De Haarlemse recherche heeft gister morgen om tien uur de 50-jarige los-ar- beider J. H. uit Haarlem aangehouden. Deze wordt er van verdacht in Velsen 113 kilo koper gestolen te hebben voor een waarde van ruim ƒ300. De man is overgegeven aan de Velsense politie. Een niet-werkende ruitenwisser is de bestuurder van een personenauto gister avond noodlottig geworden. Toen hij in de regen gisteravond om kwart voor tien over de Nieuwe Groenmarkt reed, zag hij door zijn vuile ruit de onder een brandende lantaarnpaal geparkeerde vrachtauto niet. Een botsing was het gevolg. De echtgenote van de ongeluk kige bestuurder kreeg een hoofdwonde, doordat zij tegen de voorruit vloog. Bei de auto's werden beschadigd. In de Grote Kerk zal op Donderdag' 30 Augustus, des middags van drie tot vier uur, door George Th. Miles uit Birmingham het volgende programma gespeeld worden; 1. Prelude en fugue in f (Buxtehude); 2. Prelude on the Flemisch choral: ..Laet ens met herten reijne" (John Buil); A ground (Henry Pureell); Echo fanta sia (Sweelinck)3. Toccata, adagio en fugue in C (J. S. Bach); 4. Choral pré ludes: a. Herzlich thut mich verlangen (Brahms); b. Herzlich thut mich ver langen (Bach); c. Herzlich thut mich erfreuen (Brahms)d. In Dir ist Freude (Bach); 5. Trio Sonata: Allegretto, Adagio, Vivace (Peter Wislnrt); 6. Or gan concerto in F, 1st Movement (G. F. Handel). De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers zal in plaats van Vrij dag, morgen zijn spreekuur houden. Op de Brederoodseweg te Santpoort, bij het eindpunt van buslijn 3, is een gouden Halskettinkje met een gouden hangertje en enige briljanten gevonden. De eigenaresse kan nadere inlichtingen bekom-n bij de politiepost, Hoofdstraat, Santpoort. De gehele nacht zijn een vijftal ge meente-arbeiders bezig geweest met het zoeken naar de oorzaak van een tweetal storingen in de electriciteitskabel op de Kerklaan, van Huize Sint Bavo tot aan de Herenweg. Hoewel er zich enkele complicaties voordeden, kon de eerste storing kort na middernacht worden opgeheven. Naar de oorzaak van de tweede storing, die in dezelfde kabelsectie is opgetreden, wordt nog gezocht. Men hoopt met de herstel lingswerkzaamheden, die door het harde wegdek nogal bemoeilijkt worden, vóór vanavond gereed te zijn, zodat de be woners van dat gedeelte van de Kerk laan. die zich gisteravond met kaarsjes en olielampen moesten behelpen, deze herinnering aan de laatste oorlogswinter niet voor de tweede maal behoeven mee te maken. Op klaarlichte dag heeft gisteren éen on bekende insluiper dot>r het weghalen van een horretje zich toegang verschaft tot een wo ning aan de Adriaan Pauwlaan te Heem stede. De dief ging er met een gouden sier speld en een parelcollier van door. De eerw. heer Hendricus A. Willem Wijnne uit Zandvoort van de orde der paters Benedictijnen ontving Zondag 26 Augustus in de abdij van Egmond uit handen van Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, de H. Wijding van het subdiaconaat. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal de vereniging tot viering van nationale feestdagen op 31 Aug. 's avonds om half tien precies een groot bloemen-vuur- werk afsteken op het strand te Zand voort. Uitslagen: PSVH IHGA I heren 13—31 OK ISportbond I heren 2233 PSVHRapiditas dames 142 OK—Rapiditas dames 34—10 Programma van 27 tot en met 31 Aug,: Maandag 27 Aug. 19 uur: HGA II—PS VH I heren. Dinsdag 28 Aug. 19 uur: HGA II—Ra piditas heren. Woensdag 29 Aug. 19 uur: HOC IIPS VH II heren. Donderdag 30 Aug. 19 uur; HOC II Rapiditas dames. Vrijdag 31 Aug. 19 uur: Sportbond II HGA dames. Voor het einde van de Zomeravond competitie zijn de afdelingskampioenen reeds bekend, en bij de heren le klasse is het de Sportbond gelukt op prachtige wijze beslag te leggen op de titel; in de 2e klasse heren is Oosterkwartier II kampioen geworden, terwijl bij de dames natuurlijk de titel gegaan is naar het ook nu weer ongeslagen HOC I. De onderète plaats in de le klasse heren wordt bezet door PSVH I, doch in de andere afdelin gen is nog niet met zekerheid te zeggen welke ploegen onderaan de ranglijst zul len eindigen. De beslissingswedstrijd tussen de da mes van PSVH II en Ramplaan is ge- eindigend in een 2-1 overwinning voor PSVH II. Hierdoor is dus ook het tweede zestal van PSVH kampioen in de Zomer competitie II. De Rijkspolitie heeft Zondagmiddag een bewoner van Koedijk gearresteerd onder verdenking de roofoverval in de nacht van 7 op 8 Augustus j.l. op de fa milie Laan te Purmerend te hebben ge pleegd. Op die nacht drongen tegen 12 uur een of meer mannen via een ingeslagen rui tje van de stal de boerderij, waar Jan Laan en zijn twee zusters Neeltje en Su sanna woonden, binnen. In het slaap vertrek, waar de drie oude mensen waren Jan Laan was 79 jaar, zijn Advertentie Ter gelegenheid van het honderd-jarig beslaan van de parochie van St. Agatha te Zandvoort is een ook typografisch Keurig verzorgd gedenkboekje uitgege vensamengesteld door pater dr. H. J. Barnhoorn M.S.F., zoon van de parochie, en de heer Joh. G. Crabbendam. De eer ste geeft een hoogst interessant over zicht van honderd jaar godsdienstig leven te Zandvoort, terwijl de laatste veel wetenswaardigheden vermeldt in zijn kroniek van de parochie. Pater Barnhoorn houdt zich bezig met de vraag, hoe het komt, dat het in Zandvoort steeds moeilijk is geweest tot een echt bloeiend en vurig katholiek léven te geraken. De voornaamste oor zaak is wel, dat de katholieken steeds een kleine minderheid van de bevolking nebben uitgemaakt, het percentage katholieken varieerde van 14 tot 21 pet., thans 20 pet.). Dan heeft hier vooral tn de eerste decennia van net bestaan der parochie een rol gespeeld de armoede waaronder Zandvoort gebukt ging. Door de aanleg van de straatweg en de ontwikkeling als badplaats is hei lage economische peil langzaam gestegen. Zo iets gaat echter langzaam in zijn werk en 'omdat het nauwelijks 25 jaar geleden begonnen was, was de Zana- voortse bevolking van 1851 nog verre van welvarend te noemen. De arme dorpelingen hadden nogal eens vaak hun toevlucht gezocht m strandjutterij en stioperij en nóg altijd moesten ze hard ploeteren om aan de kost te komen. En omdat menige huismoeder als „visvrouw" regelmatig met haar waar stadwaarts trok, kwamen het geregelde gezinsleven, het toezicht op de kinderen en hun op voeding zeer in het gedrang. Wanneer pater Barnhoorn zich tot de nieuwe tijd bepaalt, noemt hij het op vallend dat uit de honderdjarige paro chie nog geen wereldgeestelijke is voort gekomen. Uit Zandvoort zijn afkomstig zeven priesters, twee broeders en elf zusters. De kroniek van de heer Crabbendam lezende krijgt men een eerbiedige be wondering voor de eerste pastoor van Zandvoort, Jacobus Joannes l'Amie, die de parochie acht en dertig jaren heeft bestuurd. Hij moest het parochieleven opbouwen en met een kleine groep van merendeels arme en onontwikkelde parochianen in een omgeving, welke zeker als anti-katholiek mag worden be schouwd. Toen de kerkklok ging luiden maakte de burgemeester bezwaar omdat de paarden zouden kunnen schrikken. Krachtens de wet moest de kerkdeur tijdens het houden van godsdienstoefe ningen geopend zijn. Toen de burgemeester op klacht van een inwoner de pastoor er op wees dat op Zondag 8 October 1854 de deur gesloten was, kreeg hij ten antwoord: „Daar ik geen koster heb, verzoek ik u de veldwachter op de Zon- en feest dagen aan de kerkdeur te plaatsen om, als ae deuren zouden dicmgaan onder de godsdienstoefening, deze wederom te openen". De veldwachter werd er gepiaatst! Toen de predikant ter plaat se met steek en bef op het algemene kerkhof preekte vond de pastoor het ook tijd om de lijken der katholieken in priesterlijke gewaden te begeleiden. Op 29 November 1864 strandde ten Zuiuen van Zandvoort een Frans schip genaamd „Pauline". De kapitein en enkele leden der bemanning konden zich zwemmende redden. Toen de pastoor van een misdienaar hoorde van de stranding is hij er direct op uitgegaan om even tuele geestelijke hulp te verlenen. In zijn gedenkschriften rept de pastoor niet over zijn bewezen diensten maar deze moeten toch wel zeer groot geweest zijn want op 4 September i860 ontvingt hij van de keizer van Frankrijk een gouden medaille eerste klas. In de jaren 1883 en 1884 hebben ver- scniiienae leden van de keizerlijke iamilie van Oostenrijk te Zandvoort ver toefd en pastoor l'Amie bezocht. Onder de geschenken die de herder van de teden van ae keizerlijke familie mocht ontvangen was een zeer fraai kazuifel, in Wenen vervaardigd en van veel goud- brocaat voorzien. Aan de achterzijde zijn onderaan de wapens van de keizerlijke familie geborduurd, waar boven de Oos tenrijkse kroon is aangebracht. Op plechtige feestdagen wordt dit kazuifel nog gebruikt en het bevindt zich in zeer goede staat Morgen zullen wij nog enkele andere passages uit het gedenkboek releveren. beide zusters resp. 74 en 76 jaar oud stond een brandkast. Hierop had de in dringer, of indringers, het kennelijk voorzien, want na de overval werd het zware meubel omvergeworpen gevon den. Voor het echter zover was, was een der zusters wakker geworden. Zij was uit haar bed gekomen, maar neergesla gen. Toen zij ongeveer een half uur later bijkwam, was van de indringer geen spoor meer te bekennen. Haar broer en zuster waren zwaar gewond, Jan Laan zelfs zo zwaar, dat hij enkele dagen later in het ziekenhuis te Purmerend overleed. Het signalement dat de neergeslagen vrouw aan de politie kon geven, was aanvankelijk het enige spoor, dat de po litie bezat. Tenslotte schijnen er echter aanwijzingen te zijn binnengekomen, die verdenking tegen D., koopman te Koedijk, deden rijzen. Aanvankelijk verzocht de politie de arrestatie van D.. welke reeds Maandag geen geheim meer was, te verzwijgen, zulks in ver band met het onderzoek naar eventuele medeplichtigen. In het Staatsblad van gisteren is opge nomen de wet van 16 Augustus 1951 tot wijziging van het besluit op de inkom stenbelasting 1941, het besluit op de Loonbelasting 1940 en de wet op de Vermogensbelasting 1892. Voorts zijn in dit staatsblad versche nen de wet van 16 Augustus 1951 tot verhoging van het tarief van de Vermo gensbelasting en de wet van dezelfde datum tot verhoging van het tarief der Vennootschapsbelasting, evenals de wet op de Herkapitalisatie 1951. Deze wet ten treden 29 Augustus in werking. Met ingang van 1 September treedt in werking de wet van 16 Augustus 1951 tot wijziging en aanvulling van de Successiewet. In Verband- met de weersomstandig heden op Koninginnedag, die veelal te wensen overlaten, heeft het daartoe be voegde comité op die dag alleen kinder spelen georganiseerd. De eigenlijke volksleesten worden nu op de 31ste Aug. gehouden, de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Des middags om 3 uur zullen de ker misvermakelijkheden worden openge steld. Des avonds wordt een ringrijderij gehouden op het losse paard om prijzen van 1 25.f 15.en f 10.—. Zaterdag om half drie wordt een ringstekerij op de fiets gehouden voor dames en heren om de wisselbeker en luxe prijzen, waar na om vier uur 'n wedstrijd vooi dames volgt in „gebak-happen" en om vijf uur vindt een wedstrijd in boegsprietlopen voor heren plaats. De kermis duurt ook öeze dag voort. Advertentie Vrijdag begintin het Rembrandt- Theater de Zwitserse film „Vier man in een jeep" te draaien, een film van de maand, bekroond op het Festival te Cannes. De geschiedenis van „Vier man in een jeep" is spoedig verteld. Een Rus, een Fransman, een Engelsman en een Amerikaan verrichten in een jeep hun politiediensten in Wenen, raken betrokken in de moeilijkheden, die een jonge vrouw van de Russen ondervindt juist op het ogenblik, dat zij haar man uit een Russisch kamp thuis verwacht. Er is iets niet in orde. voelt de Ame rikaan en hij neemt de vrouw onder zijn bescherming, brengt haar uit de Russische zone naar de Franse, waar zij bij zijn collega onderdak vindt. Zo komen Westelijken steeds scherper te staan tegenover de Russen. De zwijgzame Wassili, die eigenlijk een oud strijdmakker is van de Amerikaan Bill, is nu zijn mysterieuze vijand. Er is inderdaad iets aan de hand: de krijgsgevangene is vroegtijdig ont vlucht en wordt gezocht in de buurt van Wenen. Er is nog iets aan de hand: Bill is verliefd op zijn beschermelinge. Het conflict spitst zich toe, de hogere machten onder de bezetters van Wenen komen met elkaar in botsing. Maar Bill zet zijn plannen door, ook als de vluchteling is komen opdagen en hij de angstige man en zijn rillende vrouw tegen de Rus moet verdedigen in een fel gevecht, dat de vluchtelingen in staat stelt zwaar gewond te ontkomen. En dan gaat de jeep met de vier M.P.'s haar tocht door Wenen weer beginnen. Afgezien van de levendige vorm, waarin Lindtberg in beweeglijke en be wogen filmtaal zijn verhaal vertelt, munt zijn film ook uit door het thema zelf, dat een hedendaags historisch beeld van het verdeelde Wenen geeft en ais zodanig een document mag genoemd worden. Het lijkt alles zo getrouw, dat men zich achteraf nogmaals verbaast over het bezwaar, dat de Russen des tijds in Cannes tegen de film hebben gemaakt. Men kan zelfs zeggen, dat Lindtberg de Russische sergeant, die zulk een belangrijke rol in het drama speelt, niet eenzijdig getekend heeft. Hij kent hem, als het er op aankomt, sympathieke eigenschappen toe. die hem tot een humaan mens maken, wel iswaar sterk door zijn bevelen gebon den en zeker niet, als onze Amerikaan, een emotioneel individu, maar toch ook geenszins een onmens, die alleen maar de vernietiging van anderen najaagt. Die Rus is wel de best getekende fi guur van de film, maar naast hem her kent men onmiddellijk de ï.aïeve Ame rikaan, de flegmatieke Londense jon gen en de menselijke Fransman, wiens gezin de regisseur langs zijn neus weg op schilderachtige wijze aan de hande ling laat deelnemen. De verschillende talen, die over de handeling verspreid liggen, geven da film kleur en geur en achter de drama tische gebeurtenissen voelt men de stad leven in haar moeilijkheden en haar lijden, waarvan de meesterlijk gefilm de ontvangst der krijgsgevangenen aan het station een treffend beeld geeft. Hier raakt de film een diepe kern en hier krijgt zij haar zuiverste stijl: de documentaire stijl, die het kenmerk is van 'vrijwel alle en toch zeker van de best geslaagde fragmenten van Lindt- berg's filmdrama. Eindelijk weer een een zeer mense lijk document van onze eigen tijd, dat o.i door zoveel mogelijk mensen moet gezien worden. De vrouw, de Rus en twee Westerse M.P.'s in de film „Vier man in een jeep" van Leopold Lindtberg. 28 v. Colombo n. CHESHIRE, Amst. GR. BEER, Wellington. v. Trinidad n. (Nlet-officiële Koersen) :t% Nederl 1948 Si/. pCt Ned. 1950 3-3y, Nederland 194, 3 Ned. 62-04 bei.fac insclir. UrtbK 48 3 pCi Ned Handel Mij oer, A.K.U. Van Berkels Patem 'Jalvè-Delft eert. van Gelder Kon Hoogovens een Unilever eert. Ned Kabel Philips Nieuwe Philips Kon Petroleum Amsterdam' Rubbei Boll. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mn Ned. Scneepv Unie H .VA. heb Mil eert ex div Vorig Opening slot. 29/8 81 81% >0%:as 81 S3»2 81% 138'2 167* 106 123 157* 141V2 233% 234 166a/i 159 158 2b8-l4 288 99% 178 129 132 141% 143 111 111 80gl 80% 28/8 27/8 Anaconda Copper 46% 46 td Bethlehem SteeJ 52 51 Va Chrysler Corp 89 69 General Electric 59% 60 General Motors 49% 491/4 Hudson Motors 13% 13% tAennecott Copper 79% 79% Montgomery Ware 69 68% North American C* 18 18 Radio Corp. 21% 21% Republic Steel 41% 41 Shell Union Uil 67% 65% Southern Pacific 62 61% Southern Railway 50% 50% Tidewater 39% 39% U/S. Steel 4154 41 Va De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 28 Augustus 1951 in staat van faillissement ver klaard: J. Troost, metselaar, wonende te Haarlem, Ampzingstraat 11. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curatrice: mej. mr. C. F. Kehrer, ad vocate en procureur te Haarlem. A. Goets, koopman, wonende te Haar lem, Cheribonstraat 1. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. C. G. Kamphorst, echtgenote van J. A- Mast, wonende te Aerdenhout, gem- Bloemendaal, Leeuweriklaan 9. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advo caat en procureur te Haarlem. IJMUIDEN, Woensdag 29 Augustus. Hoog water: 1-47 u. en 14.21 u. Laag water: 9.36 u- en 22.01 u. Donderdag 30 Augustus. Hoog water: 2.38 u- en 15.01 u. Laag water: 10-30 n- en 22.47 u- Advertentie lange VEERSTRAAT 10 - rELj^ Advertentie HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2