Menselijk geluk in kleine tabletjes druppels en in i Nederlandse Lederwaren- beurs geopend collecties deelnemers van V mrfsnm Dn Bedrijfsleven in België acht beperking beswaarlijk Bedrijvigheid in Nederl havens Nederlandse vliegveldbouwers naar Egyptische polders? Het gaat goed bij de K.L.M. erenmodebe urs De export naar Nederland Groeiende industrie -béd Is ook voor U Ideaal! Amsterdammers gearresteerd HG.de Boer ridder orde St. Gregorius WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Geheimzinnig buurtschap tussen chemische industrie en begraafplaatsen Steun aan Surinaamse suikeronderneming Van Ned. regering aan de Ned. Handel Mij. Romeinse legerplaats in Nijmegen Maandag opening Voor 70 pet. bepaald door West-Duitsland Amerik. docenten en studenten naar Nederl. M Aanbod uit Alexandrië Verbouwing 2e Kamer kost f 691.700 Korporaal door stroom gedood Nationale postzegel tentoonstelling Tot en met 31 Aug. in „Kras" te Amsterdam DOOR ALEXANDRA ORME a—u STEWARDESS ALS NAVIGATRICE K.L.M. overweegt zulks Inbraken in pastorieën opgehelderd Er schijnt een geheimzinnige voor keur te bestaan bij chemische fabrieken om zich te vestigen in de naaste omgeving van een begraaf plaats. Destijds bezichtigden wij in Bazel de wijdvermaarde C.I.B.A.-fa- trieken en in welk der vele gebou wen wij ons ook bevonden, als wij een blik uit een venster wierpen, naar de zijde van de binnenhof, viel deze otiontkomelij k op een klein, vreed zaam kerkhof, waar de doden slui merden in de schaduw van deze mach tige industrie. En toen wij dezer da gen te Diemen de DAGRA-fabrieken bezochten, was 't eerste wat ons op- Viel: de ligging, wederom pal naast ®en begraafplaats. Ginds en hier dus Uitersten die elkaar raken: ds dood en de dragées, die het leven zullen bevorderen. De oude alchemie jong leerde reeds met het mysterie van le ven en dood, kolf en retort als sym bolen geflankeerd door het doods hoofd. En de jongste loot van dit Perwetenschappelijk bedrijf, de che mische nijverheid onzer dagen, in het bijzonder de pharmaceutische of geneesmiddelenindustrie, behoudt voor de leek meer dan ooit haar geheim zinnigheid, een wereld aan de grens Van het Jenseits. En waarom hier nu ook weerde DAGRA, als een sym bool van gezondheid, vitaliteit en le ven, toevallig naast een kerkhof moet liggen, intrigeert de leek en stelt hem Voor diepe raadselen. De pharmaceutische industrie heeft tegenwoordig een deel van de werk zaamheden van de apothekers overge nomen. tot dan toe dragers van de ontwikkeling van de artsenijbereid- hunde. De situatie is thans zo, dat de Spotheken zich bepalen tot de uitvoe ring van bijzonder gedoseerde recep ten, terwijl de industrieën met be hulp van uitgebreide en kostbare technische hulpmiddelen en een staf Van wetenschappelijke medewerkers op chemisch, medisch, pharmacologisch en pharmaceutisch gebied de berei ding van gedoseerde geneesmiddelen in grote gestandaardiseerde kwanta op zich hebben genomen. Menig speciaal apothekersrecept, product van soms belangrijke onderzoekingen, maar uiteraard met beperkte afzet, en daar naast tal van ouderwetse huismlddel- 'ies hebben dan ook in onze dagen de nachtkastjes van zieken en herstellen- Jten ontruimd. Het klassieke bittere "tankje in de hoge smalle fles met ten label van formaat en de lepel er naast voor het innemen, hebben plaats Sexnaakt voor sierlijke flaconnetjes, in huisjes en dozen verpakt, met uit voerige beschrijvingen bijgevoegd, zoals de industrie die aflevert, of het buisje vol tabletten, hygiënisch achter watten en kurk, met visitekaartje en omschrijving er keurig omheen ge plakt. Men realiseert het zich niet, maar deze ommekeer is snel en vol ledig geweest. Wij herinneren ons nog uit onze jeugd hoe die eerste fabrieks- geneesmiddelen in de handel kwa men, het joyeuse entrée van de Asperine, begeleid door het schone lied: „Asperine mag niet hinderen, voor je kanarie, voor je kinderen". En nu zijn we reeds aan de zoveelste letter van het vitamine-alphabet toe, zonder dat iemand dit product de zanghulde bracht, die het verdient. De twintigste eeuw geldt als de eeuw van het kind, de eeuw van de luchtvaart, de eeuw van dit en de eeuw van dat. Maar als zij iets is, dan is het de eeuw van de chemische industrie, welker producten in het dagelijks leven een steeds groter rol spelen. Kunststoffen, plasticartikelen, nylons noemen wij, zo goed als kunst meststoffen, insecten- en plantenziek- tebestrijdingsmiddelen, en wie van daag iets prettigs proeft of ruikt, mag deze ervaring in heel wat gevallen op rekening van de chemie zetten. Maar misschien nog het sterkst komt dit tot uiting in de synthese van ge neesmiddelen. Zon huisapotheekje, zoals ons bij DAGRA werd getoond, waar tel van afwerende middelen legen allerlei ongemakken des levens in aanwezig zijn, is toch een weelde, waar onze grootouders en zelfs onze ouders nog nimmer van hebben ge droomd. En dit geldt in nog heel wat sterkere mate voor de medische we tenschap, welke in haar ontwikkeling door de chemische industrie belang rijk werd gestimuleerd en van steeds nieuwe, verbeterde middelen voor zien. Zo is het de trots van de DAGRA- fabrieken, dat met haar vinding op het gebied van Röntgen-contraststof- fen zulke belangrijke resultaten konden worden bereikt. De verschil lende organen van het menselijk lichaam met hun eventuele afwijkin gen tekenen zich hier duidelijk zicht baar mee af op de foto's, hetgeen in verschillende gevallen tot dusver niet mogelijk was. Verrassend zijn ook de resultaten, welke hier met de ont wikkeling van vitaminen werden be reikt. Zo nam men in het Coolsingelzie- kenhuis te Rotterdam een belangrijke proef met het product Dagravit E bij patiënten, lijdende aan de hardnek kige kwaal van z.g. open benen. Als resultaat van de behandeling van achttien ernstige zieken werd gecon stateerd, dat bij allen het genezings proces zich zes maal sneller had vol trokken dan met alle mogelijke an dere geneesmiddelen onder dezelfde omstandigheden! Deze vitamine E mag ook gelden als vruchtbaarheidsvitamine bij uitstek, dat aangewend bij telkens terugkeren de miskraam opmerkelijk effect heeft En verder noemt men zijn Vitamine D kalkpreparaten als bestrijdingsmiddel van de in Nederland schijnbaar niet te temmen tandwolf, waar het Nederland se leidingwater in hoofdzaak schuld aan heeft, met zijn tekort aan fluoor, een vorm van kaikgebrek. En het suc ces van het haarwater Stilbépan berust op de ontdekking, dat zowel bij man nen als vrouwen de haaruitval een ge volg is van het verstoorde evenwicht tussen mannelijke en vrouwelijke hor monen. en wel een teveel aan manne lijke. Door, via een lotion, bepaal de hormonen en vitaminen in de hoofdhuid te brengen kan dit even wicht worden hersteld en tenmin ste verdere uitval worden voorkomen of aanmerkelijk verminderd. De DAGRA-fabrieken hebben zich met deze en andere vindingen een eer volle plaats verzekerd in de pharma ceutische industrie en een uitstekende roep verworven onder medici van bin nen- en buitenland. Indrukwekkend is zo n prijscourant voor do handel, wan neer men die doorbladert en ziet tegen wat al kwalen en narigheid heul wordt geleverd in tabletten, dragees, flacons en ampullen, hoeveel nieuwe levens kracht en gezondheid voor elkeen in de vorm van vitaminen verkrijgbaar is. Als men zou kunnen nagaan wat deze moderne huismiddelen, en ook de spe ciale producten ter beschikking van de medische wetenschap, reeds aan ziek ten hebben gekort en genezen, en het mogelijk ware het mensengeluk, gele gen in het zich wel voelen en weer ge zond zijn, te becijferen, zou men tot machtige uitkomsten komen. Nu kan men hoogstens berekenen hoeveel ge spaard werd aan kosten van sociale voorziening, gewonnen aan nationale inkomsten door verhoogd arbeidsver mogen, tenslotte als men wil aan de viezen van de tabletjes, die in buiten landse magen verdwijnen. Zoals ooit de vijzel en de oude apothekerspotten, die nog een ereplaats innemen in de directiekamer, zo zijn het thans ver nuftige machines, die vervaardigen wat vernuftige geesten in rusteloos onder zoeken aan mogelijkheden schiepen tot verzachting van het leed en vergroting van het welzijn der mensen. Misschien dat die toevallige buurschap van indus trie en kerkhof hierbij slechts deze vermaning betekent: het levenselixer is tot dusver nog niet uitgevonden. Bij de Tweede Kamer is ingediend »en wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1950 van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen. Daarin wordt een be tas van f 1.552.591 aangevraagd als tergoeding aan de Nederlandse Handel ^0., wegens nadelige saldi over de boekjaren 1939/1940 tot en met l949/1950 op de exploitatie van de Sui keronderneming „Mariënburg" in Suri- De mogelijkheid tot afschaffing van tegergenoemde steunregeling, welke sociale gronden in het leven was ge- toePen om sluiting van het bedrijf te "orkomen, is onlangs door heide par- Jen ernstig onder ogen gezien. Door Handel Mij. inmiddels op beperkte tehaal gedane proefnemingen met me- panische hulpmiddelen hebben echter j^mate bevredigende resultaten opge- Jterd, dat deze proeven thans op gro te schaal zullen worden voortgezet. t)e Nederlandse regering heeft op f °nd hiervan besloten nog geen einde tig. Haken aan de steunregeling, doch i te in overleg met de N.H-M. voor- Big in 1951 en 1952 tot beperkte be teen, n l. resp. f 380.000 en f 100.000, ort te zetten. Twintig geroutineerde gravers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek zijn, onder leiding van dr. H. runsting, bezig met opgravingen in ter- te'nen aan de Ubbergse veldweg te Nij- I/tegen, waar eens het legerkamp van e' tiende Romeinse legioen heeft gele pt. Een belangrijk gedeelte van het tt-astellum Romanum", daterend uit de Kren 70—100 na Christus, is hier thans 'Ootgeiegd. Grondsporen, ongeveer an- ^tehalve meter onder de oppervlakte der jokers, hebben de vroegere aanwezig- 'd van soldatenverblijven en paarden- b? len aangetoond. Terzijde van de 'tets der soldatenverblijven heeft men Vp sPoren ontdekt van brede leemlagen, Vp teengd met keien en steen, waarop twjilijven van legerleiders gestaan heb- fe Gebleken is, dat hier over ouder ??ieins bouwwerk is gebouwd, hjteoitus verhaalde reeds van deze Ro ot, nse sterkte, welke zich uitstrekte tot vfgeveer ter hoogte van het huidige Vd "museum Kan en het Canisiuscol- Zjte, waar al eerder kostbare vondsten fep? gedaan. Deze vondsten zijn nu in tauseum Kan te zien. cG? het centrum van Nijmegen, op de feptedslagen van de verwoeste Broere- worden opgravingen verricht. On- teh r twee duizend jaar geleden is hier fep. Romeinse begraafplaats geweest. fe„'telve vondsten van Romeinse origine men hier nu ook twee sierlijke van Frankische oorsprong opge ien. j. (Van onze verslaggever) teit- tebdagmorgen 3 September om tien te °Pebt burgemeester mr. A. d'Ailly <terdet Amsterdamse R.A.I.-gebouw de herenmode beurs. Deze vakexpo- *l)n Z£h in aard en opzet vrijwel gelijk de Aaan die, welke in het voorjaar in cfet^.hollohal werd gehouden. Alleen zal fe6t aal het publiek in ruimere mate bij test evenement worden betrokken. Mede het oog daarop wordt 's avonds V0 «taal de hedenmodeshow in revue- Btetv?" waarschijnlijk een Europese Sehili e gearrangeerd. In de ver- ïebhende sktaches, di° uiteraard gele- teori'h bieden tot een show van heren- vSb tertikelen, treden o.m. Matthieu V»,. Eysden, Ingeborg Winkler en Mary den Berg op. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) De aangekondigde werkvergadering, die een zeker aantal Benelux-ministers Donderdag te Brussel zullen houden, wekt tot nu toe in de Belgische pers weinig commentaar. De vacanties van journalisten en van hun contactmensen in de diverse ministeriële departemen ten zijn daar zeker niet vreemd aan, evenmin als trouwens het stilzwijgen, dat dit soort vergaderingen voortaan zal omgeven. Intussen onthalen de bla den, die wel op de gebeurtenis ingaan, de voorgenomen beperking van de ex port van België en Luxemburg uit naar Nederland op de nodige scepsis, waar van men de bron natuurlijk moet zoe ken bij het Belgisch bedrijfsleven. Zo constateert „La libre Belgique", dat die export zich wegens verzadiging van de Nederlandse markt vanzelf reeds aan het inkrimpen is, terwijl het over schot artikelen betreft waaraan Neder land behoefte heeft. Het blad gelooft trouwens niet, dat het deficit in de be talingsbalans een gevolg is van de 30 procent hogere vrijgevingen in het ka der van de Benelux. „De Nieuwe Gids" voegt daaraan toe, dat het bedrijfsle ven van geen nieuwe contingenteringen wil weten. Anderzijds acht deze Vlaamse krant de vergadering van Donderdag het ge- Het landelijke statistische bureau van Bremen heeft een vergelijking van het Duitse vervoer over de Duitse zeehavens en over de Nederlandse havens opge steld, waaruit men aan Duitse zijde de conclusie trekt, dat de Nederlandse klachten over diverse uitzonderings tarieven van de Duitse spoorwegen on gegrond zouden zijn. V_n de 18 millioen ton vervoer over de Nederlandse ha vens was volgens de cijfers van het bu reau 13 millioen transitogoed naar en van Duitsland, zodat West-Duitsland voor 70 pet. de bedrijvigheid in de Ne derlandse havens bepaalde. Zelfs het meest omstreden uitzonde ringstarief voor ijzer zou volgens het bureau het vervoer over de Rijn niet hebben verminderd. Volgens de statistie ken van de „Wirtschaftsvereinigung Stahl und Eisen" ging de staalexport uit het door dit tarief bestreken gebied in 1950 voor 59 procent over de Benelux- havens, namelijk 333.000 ton van in to taal 566.000 ton. Over Bremen ging uit dit gebied 192.000 ton staalwaren of 34 procent en over Hamburg slechts 40.000 ton of 7 procent. Met het s.s. Veendam zijn Dinsdag zestien Amerikaanse leraren en lerares sen aangekomen, die in 't kader van het Fullbright-programma les zullen geven aan Nederlandse middelbare scholen. Voorts zullen in de komende weken nog verschillende onderwijskrachten per boot of vliegtuig uit Amerika aankomen, alsmede Amerikaanse studenten, die aan Nederlandse hogescholen of universitei ten gaan studeren. volg van een verzoek van de „Organisa tie voor Europese Economische Samen werking", die tegen de genoemde 30 procent wel bezwaren zou hebben. Som mige van haar leden menen namelijk, dat deze ruimere vrijgevingen feitelijk te hunnen koste worden verwezenlijkt. De Nieuwe Gids" acht een heroriënte ring van de Belgische export nodig, welke zich tot nu toe al te uitsluitend op de Europese en met name op de Nederlandse en Engelse markt richtte. Naar wjj vernemen is onlangs van Egyptische zijde aan Nederlandse des kundigen een uitnodiging gericht tot het maken van een ontwerp voor vlicg- vcldvoorzieningcn bij Alexandrië. Ne derland Heeft daarbjj ais mededingers aangetroffen de Verenigde Staten en Engeland, doch hoewel het hier te iande gemaakte plan het duurste was, schijnt de voorkeur van Egypte uit te gaan naar het Nederlandse project, daar men met een poldergrond te maken heeft en de opdrachtgever wel fiducie had in de Nederlandse kennis te dien aanzien. Dezelfde deskundigen hebben een ont werp gemaakt voor een startbaan op Aruba, welk plan binnenkort in uit voering komt. Met de experts in kwestie is bedoeld het raadgevend ingenieursbureau, ..Ne therlands Airport Construction OXlice". een instituut tot stand gekomen door samenwerking van de B.P.M., de K.L.M.. Philips, de Hollandse Beton Mij., de Vries Robbé en andere ondernemingen. Dit bureau, dat onder leiding rtaat van ir. T. K. Huizinga, voorheen directeui van het laboratorium voor grondmecha nica te Delft, had aanvankelijk de bedoeling niet alleen het ontwerpen, doch ook de uitvoering van vliegveld- werken in binnen- en buitenland te bewerkstelligen. Dit tweede doel heeft het „N.A.C.O.'' nog niet kunnen ver werkelijken, daar er voor de Neder landse aannemers niet weinig moeilijk heden te overwinnen zijn bij het uitvoe ren van werken in den vreemde. Inmiddels is sedert het begin van 1949 echter wel belangrijk werk verricht inzake het leveren van constructieplan- nen. Op Curasao is men half gereed niet het vervaardigen van een startbaan, die door het N.A.C.O. te Den Haag ontworpen is en in Paramaribo is men eveneens bezig met de uitvoering van plannen, die van hetzelfde bureau af komstig zijn. Voor Birma werd grond onderzoek verricht en voor Sorong op Nieuw-Guinea gewerkt aan een plan betreffende een B.P.M.-vliegveld; voor Damascus is in Nederland een project van een vliegveld-stationsgebouw ont worpen en in overleg met autoriteiten te Düsseldorf zijn plannen omgewerkt voor het bouwen van een zelfde gebouw aldaar. Ook aan een aantal kleinere plannen is door het N.A.C.O. medewerking ver leend; voorts lopen er zich ontwikkelde relaties met Ethiopië en is ook contact gezocht met de minister van Verkeer uit Irak. die vorige week in ons land ver toefde. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1950 van de Hoge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin. De gewone dienst wordt verhoogd met f 810.000, de buitengewone dienst, voor wat de kapitaalsuitgaven betreft, met f 391.700. Ter toelichting van laatstbedoelde post wordt o.m. gezegd: Werden aanvankelijk de aan de ver bouwing van het gebouw van de Twee de Kamer verbonden kosten geraamd op f 430.700, het tegenvallen van be staande constructies, later gestelde eisen en wijzigingen in de plannen, met name o.a. de verlaging van de vloer in de vergaderzaal, deden de verbouwings- kosten stijgen, in verband waarmede in 1950 aan de Rijksgebouwendienst credieten moesten worden verstrekt tot een bedrag van totaal f 691.700. In Appingedam is de daar gelegerde korporaal van de luchtstrijdkrachten E. J. E. met een electrische stroomlei ding in aanraking gekomen en gedood. Het slachtoffer was werkzaam als mon teur. Hij was 23 jaar oud en afkomstig uit Zutphen. Dank zij het initiatief van eert jeugdige inwoonster van Lunteren, is een van de weinige in dit dorp nog aanwezige oude huizen in de Dorpsstraat, dat onder slo pershanden zou vallen, bewaard ge bleven. Na de nodige herstellingen werd het oude huis geheel in oud- Veluwse trant ingericht met het daar bij behorende meubilair, de gebruiks voorwerpen, gereedschappen uit vorige eeuwen, antiquiteiten, kunstvoorwerpen enz. Het initiatief daartoe was genomen door Mej. Nel Denijs, dochter van de gemeente-archivaris van Ede, stu dente aan de Arnhemse Academie voor beeldende kunst en kunstnijverheid. Zij huurde het geheel verwaarloosde huis en richtte het volgens ha ar plan in. De bovenste foto toont een exterieur- opname van het huis. Foto onder: Mej. Nel Denijs in oud-Veluwse kleder dracht- in de mooie oudheidskamer, die Lunteren thans' rijker geworden is. De bekroningen, toegekend op de Nationale Postzcgeltentoonstelling „Phi- lapost", die van 24—26 Augustus te 's-Gravenhage is gehouden, zijn gepu bliceerd. De voornaamste zijn: Ereklasse: medailles van H.M. de Ko ningin, M. C Samson. Rotterdam; 2. Medaille van Z.K.H. de Prins der Ne derlanden, J. Poulie, Amsterdam; 3. De minister van Verkeer en Waterstaat, H. v. Strieland, Bussum; 4. Commissaris der Koningin prov. Z -Holland, N. He- deman, Den Haag; 5. Burgemeester van 's-Gravenhage. A. v. d. Sloot, Schiedam. 6. Staatsbedrijf der P.T.T., I. Vooren, Rotterdam. Wat de Nederlandse lederwaren-in dustrie, die de laatste tien jaar een enorme vlucht heeft genomen, met, en vooral zonder leer aan de detaillist voorzet, tezamen met importproducten, kan men tot en met 31 Augustus in Advertentie Lekker warm en volkomen geruisloze vering. DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMKE (Van onze verslaggeefster) an oudsher heeft de mens gereisd, getrokken en zich verplaatst en van oudsher heeft hij daarbij zijn hebben en houden meegedragen in een om hulsel dat stevig is en bestand tegen de eeuwige treiteraar, de regen. Naar mate echter het daarvoor aangewezen materiaal, de dierenhuid, duurder wordt is men het leer de laatste tijd gaan vervangen door rubberdoek en plastic. Rub berdoek dat, vooral voor kaffers, kleine en grote reistassen, een eigen sportief cachet heeft, en plasticdóek, dat op steeds verrassender wijze tracht te zijn wat het niet is en op het eerste gezicht zelfs al voor kostbaar slangenlcer kan doorgaan. „Kras" in Amsterdam zien op de gis termiddag geopende Nederlandse Le- derwarenbeurs, die, na een bescheiden begin in Januari j.L, thans voor de tweede maal exposeert met veelzijdige collecties van tachtig deelnemers. Voor de circa vierhonderd Neder landse bedrijven die lederwaren fabri ceren en daarmee aan zevenduizend arbeid (st)ers werk verschaffen, is de toegemeten expositieruimte op de Utrechtse Jaarbeurs te klein geworden. Vandaar dit initiatief van de Bond van Lederwaren- en Kofferfabrikanten (waarbij ongeveer de helft der bedrij ven is aangesloten) om een eigen beurs te houden, die aan de detaillist een ruimer overzicht geeft van hetgeen er geboden wordt. In de toekomst hoopt men dan, in samenwerking met de Jaarbeurs, deze eigen lederwarenbeurs ook regelmatig in Utrecht te houden. Al wat zich „lederwaren" noemt, of het van leer is of niet, heeft zich langzamerhand stevig vastgebeten in ons dagelijks leven, waarin steeds meer behoeften gekweekt worden. Wat wisten onze grootouders, die op reis gingen met degelijke, loodzwa re leren verliezen, van een last-mi- nute-bag? En zie de soorten en ma ten van tassen, waarmee vrouwen in 1951 van huis gaan, voor een van de man, maar niet meer dan die werd ingenomen door kleerhaken, Franzi is een meter drie-en-tachtig. Zijn enige en uitsluitende eerzucht is; helft. Honono was volkomen onbruik- waaraan "reeds alle bontmantels van voor een boer te worden versleten. Door baar en maar een sta-in-de-weg, terwijl Dolly hingen. Koffers dienden als stoe- voortdurende oefening heeft hij dit doel de arme Muki maar zes en zwakjes bereikt, en zelfs de uitdrukking van was. (Hoe vaak schold de Zwijger op 't zijn gezicht is die van een boer. Gezien noodlot, dat hem een dergelijke familie de opvoeding van zijn ouders moet dit op zijn dak stuurde!) Gewoonlijk lcwa- geen gemakkelijke opgave geweest zijn. men ze iedere dag na het middageten Niettemin is Franzi, zoals zijn moeder naar het Herenhuis van top tot teen een aristocrate is, nu van top tot teen een boer, waar hij ook Jack KinS er 's morgens naar toe om gaat of staat, wat hij ook zegt of doet, een °°SJe op de stoeterij te houden. Er ja zelfs in voorkeur en voorkomen. Zo- 'varite nog maar een paar paarden, want wél hij als zijn moeder hebben altijd ge- de Duitsers hadden de meeste meege leefd in de schaduw van de Zwijger, die nomen. in ieder geval was Jack de eni- als een echte Zeus hun wereld beheerst dle Paard mocht rijden. De Zwijger heeft en althans aan de buitenkant gedecreteerd, dat in deze zoals al hun gedachten en handelingen n,J noemde „tijden van nationale vorm gaf (De Zwijger beeft ook een fouw riJden en jagen ongepaste verma- dochtei* maar ze was in Zwitserland op £UJ^ren, al was het maar, omdat het kostschool en is een getrouwe copie schouwspel van adellijke heren te paard van haar- mopder en op Iacht een heel slechte indruk op van haar moeder.) de boeren _,ou mak nu immevs Mijn man, bijgenaamd Jumbo wegens hele mannelijke jeugd onder de wape- zijn tengte en omvang is ondanks zij nen geroepen en het land zelf in een lichaamsgrootte niet sterk, en die we- slagveld veranderd was. Jumbo was ken in een Duitse gevangenis hebben hot met hem eens maar ik vermocht zijn gezondheid 1 geruïneerd. Dan was er Elsie, Marietta's nicht en met haar uit Boedapest gevlucht een popperig, exotisch persoontje, wier moe der een Engelse was, maar met Maleis bloed in de aderen. Elsie is klein, tenger en heel don ker van teint. Haar pupillen zijn groot en zwart en als drijvend in een blauw achtig oogwit, en ze staan bijna altijd heel angstig bezorgd. Haar mond met de aardige, volle lippen heeft de hele win ter door een paarse kleur, en ze moet dan een donkerder soort lippenstift ge bruiken om dit feit te verbergen. Haar kleine, negenjarige zoon Alec lijkt op het negerkind uit de „Rosenkavelier". De fameuze Zamor van Madamme du Barry moet er in zijn jeugd ook zo uit gezien hebben. Alec is zo n mooi kind, dat 't een genot is alleen maar naar hem te kijken. Hij is erg druk en stoot voort durend ongearticuleerde klanken uit, jjzeren hek in een soort portaal, dat die het geluid van vliegtuigen, machx- via ppn zware houten deur onmiddellijk negeweren en vallende bommen moeten met geen mogelijkheid in te zien, welk effect ons niet-eten van een paar fa zanten op de passanten zou kunnen ma ken. En Fifi al evenmin. We hadden zo onze eigen denkbeelden omtrent de boeren. Ze zouden dan pas vrede heb ben met ons bestaan, als we niet meer bestonden. Waarom zouden we dus trachten een goede indruk op hen te maken? Gedurende de laatste paar dagen was het front steeds dichterbij gekomen. Lang tevoren al hadden we besloten om, als het tot gevechten in Mora zelf kwam, naar een kelder onder de boom gaard naast de Villa te gaan en daar te wachten, tot het ergste voorbij zou zijn. Het was een wijnkelder, ruim en zinde lijk, drie bij zes meter. Hij lag onder een stenen toren, die alleen stond in de schaduw van een paar dennen en olij ven. Je kwam door een poortgewelf en imiteren. Met hem onder één dak te le ven was dan ook een nachtmerrie en voor iemand met zwakke zenuwen een volkomen onmogelijkheid. Fifi en Jack aten op de Villa, samen met Marietta's broer en diens familie, die uit het zuiden hierheen waren ge vlucht. Het waren Rudi, zijn vrouw Dol ly, Muki hun zoon en diens kindermeis je Honono. Doly was het type van een vrouw, dat wil zeggen, de betere helft via een zware houten deur onmiddellijk naar de keldertrap voerde. Onder aan de trap was weer een houten deur en daar achter lag dan de kelder. Hier lagen, een week lang al, dertien strozakken, bedekt met Perzische kleedjes. In een hoek stond een boekenrek, beladen met hammen, worsten, levensmiddelen in blik en potjes met jam. In een andere hoek was een plank met dozen kaarsen en twee aarden kruiken: één met petro leum, de ander met die klassieke aller dranken; mede. Weer een andere hoek len. Het zag er zo weelderig uit als in het graf van een Pharao, en de twee kinderen waren een en al ongeduld, daar te mogen slapen. De hele vorige week had Muki zijn ouders aan het hoofd gezeurd: „Als ik braag ben, héél braaf, mogen we daar dan slapen?" „Misschien", had hij dan tot antwoord gekregen, want wij groteren zagen ook uit naar de dag, dat we in de kelder zouden gaan slapen ook al waren we er bang voor: want die dag zou ons de bevrijding brengen. De kranten spraken over de Russen nooit anders dan als over die „beulen' of „die sadisten", en de plaatselijke zender, die door Duitsers bediend werd. bleek onvermoeibaar in het uitzenden van verhalen over gruwelijke misdaden, bedreven in het oostelijk deel van het land, dat de Russen al geruime tijd bezet hielden. Het was in het oosten, dat Jumbo's fabriek lag. Zijn hoofd ingenieur was met vrouw en drie kin deren naar Mora gevlucht. Ofschoon die Machick niet veel gezien had, omdat hij bijtijds de benen had genomen, was hij maar al te zeer geneigd om de vre selijke dingen te beschrijven welke er gebeurd moesten zijn. Al de bedienden luisterden naar hem met dat ontzag en die bewondering, waartoe enkel de eenvoudigen van geest in staat zijn. En die verhalen van hem gingen ais een lopend vuurtje door het hele dorp. Dus was het, dank zij hem en de radio, iedereen duidelijk dat de Russen plun derden, op ontaarde wijze vrouwen ont- eerden, de laarzen van andermans be nen rukten en onsehuldigen vermoord den ongeacht leeftijd of geslacht. Onder elkaar mochten we toegeven, dat de mogelijkheid bestond, dat er nu en dan eens enkele soldaten uit de band spron gen, dronken werden en een enkele vrouw, die ze toevallig tegenkwamen, minder eerbaar bejegenden, doch over het algemeen koesterden we toch de allerbeste opinie omtrent het Russische leger. De Zwijger had zelfs verklaard, dat hij een feestmaal zou aanrichten voor het eerste Russische regiment, dat Mora bereiken zou. Hij zou zoveel scha pen doen slachten als de gelegenheid vereiste en zou hun ook verder op on bekrompen wijze voedsel, hooi en on derdak verschaffen als zij slechts komen wilden, als ze toch eindelijk maar wilden komen en ons bevrijden! Wordt vervolgd). boodschappenmiddag, een dsg, een weekend of een vacantie. Die tas sen van rubberdoek, gekleurd of geruit, zijn zo practisch en prettig, dat geen vrouw er meer buiten kan. Ook voor koffers is rubberdoek ideaal, want de koffer is sterk en licht. Waar in de lederwaren-wereld de grens ook precies ligt tussen noodzaak en luxe is niet zo precies te zeggen, maar er is op deze expositie tussen kof fers, reistassen, actentassen, sportartike len en portemonnaies ook veel dat meer luxe dan noodzakelijk is als nécessai res en damestassen. „Geklede" tasjes, die de vrouw allereerst kiest als bijpassend onderdeel van haar toilet en het eèn toegift vindt als dan ook nog alles er in gaat wat ze bij zich wil hebben. Nog steeds is het moderne tasje een kleine, harde schrijn, vierkant of bolvormig, die wijd openslaat en de inhoud overzich telijk aanbiedt. Wie er geld voor heeft neemt zoiets van echt slangenleer of van het altijd edele suède, maar de tas waarvan er dertien in een dozijn gaan is van plastic. En de (Duitse) fabriceer- ers van plastic-doek geven dit tegen woordig iedere allure van kostbaar leer, tot en met struisvogelleer! De aller nieuwste Amerikaanse tasjes zijn van ottomanzijde, een Nederlandse fabrikant maakt ze reeds na. Wat de semi-geklede. semi-sportieve tas betreft, is de schoudertas weer erg in trek, maar dan met verstelbare riem, die met één beweging van de schou dertas handtas maakt. De populariteit van de rits is een strop voor de zak kenrollers. Bij het mooie en perfect afgewerkte nport-kleingoed o.a. uit Duitsland, Oostenrijk, Italië, Tsjechoslow-akije zijn verrassende kleerborstels, waarvan men het dek-leer aan de bovenkant kan openritsen om er een complete manicu reset in te vinden en haarborstels, die een naai-etui bevatten. Slechts tien pro cent van wat wij aan lederwaren ver bruiken is import. Van de totale Neder landse omzet, die vijftig millioen gul den per jaar bedraagt, wordt een tiende gedeelte geëxporteerd. De resultaten van de KLM geduren de het eerste halfjaar van 1951 hebben de ramingen overtroffen, aldus deelt de KLM-persdienst mede. De productie is ten opzichte van het eerste halfjaar van 1950 toegenomen met 22 procent; de verkoop met 26 procent. De vooruitzich ten voor het tweede halfjaar 1951 zijn gunstig behoudens het feit, dat door de gevolgen van het olieconflict in Pcrzië een aantal bijzondere vluchten naar het Verre Oosten en Australië moet verval len. Naar aanleiding van berichten als zou de KLM het plan hebben om een vrouwelijke navigator op een van haar luchtlijnen in te zetten, deelt de lucht vaartmaatschappij mede, dat deze mede delingen op zijn minst een voorbarig karakter hebben. Mej. L. la Tour. een van de leden van het corps KLM- stewardessen, die o.a. reeds in het bmt is van het vliegbrevet B en die dus over de vereiste kennis als, navigatrice be schikt, heeft, op haar verzoek, van de KLM-directie de gelegenheid gekregen in deze richting verder te studeren. Te dien einde is mej. La Tour Dins dagavond als extra-bemanningslid met het vrachtvliegtuig naar New York ver. trokken, om, onder leiding van de ge zagvoerder en de voor deze vlucht in gedeelde navigator, haar praktijkstudie voort te zetten. De vraag of een en an der zal leiden tot een eventuele indienst treding bij de KLM in deze functie vormt op dit moment nog geen punt van overweging in de maatschappij. De recherche van de rijkspolitie te Almelo heeft een gelukkige hand ge had. Enkele dagen geleden werden te Borne twee Amsterdammers gearres teerd, verdacht van diefstal. Na een zeer uitgebreid onderzoek bleek, dat dit tweetal, tezamen met nog twee, van wie een reeds enige tijd in de ge vangenis zit om een ander geval, in de loop van enkele maanden veertig in braken en diefstallen hebben gepleegd. De buit bestond uit rijwielen, motor rijwielen, radio's, gebruiksvoorwerpen, rookartikelen en in totaal f 25 000 aan contant geld. De gearresteerden hebben een beken tenis afgelegd. De inbrekers hadden het voornamelijk gemunt op pastorieën, o.a. braken zij in in de pastorie te Duiven bij het dorpje Loo, in Heeten bij Raal- te, in Dalfsen en in Ommen, waar hen grote buit in handen viel. In andere gevallen was de buit van geringere be tekenis. De derde man werd einde vo rige week te Amsterdam aangehouden. Op het feest van St. Augustinus en bij de herdenking van het negende hu welijkslustrum heeft Deken Brinkman van Noordwijk aan de heer H. G. de Boer medegedeeld, dat het Z. H. de Paus heeft behaagd de ere-voorzitter en oud-voorzitter van de St. Augusti nus Vereniging, de nog volijverige president van de Internationale Urne van Katholieke Onderwijzers en de re dacteur-secretaris van Het Katholiek Schoolblad te benoemen tot Ridder in de Orde van St. Gregorius. Namens het hoofdbestuur ,,St. Au gustinus" belichtte de heer J. H. M. Derksen, als voorzitter, speciaal het in tern. werk van de heer De Boer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3