Rassenprobleem in Amerika voorlopig nog niet opgelost Sric de N foorman:OE PttUS DEP WRAKE DE KLAD in het tekenonderwijs ZWALUWEN en WESPEN in ROME Frankrijk houdt vast aan eigen plan Europees leger Branden van brilleglazen i in pottenbakkersoven In Noordelijke staten is men niet veel verder dan in de Zuidelijke mï Resultaten zijn in het algemeen niet bijsonder gunstig D Het geheim van „glazen-smid'' Jan Willems Averell Harriman in Parijs Chefarine „4" doet wonderen Onbevoegde leerkrachten Concurrerende prijzen MUREN TUSSEN HET BLANKE EN GEKLEURDE RAS Vooroordelen onder kleurlingen zelf W.-Europese federatie sleutel van het probleem Tito ontvangt 50 mill, dollar WOLPRIJZEN DALEN in Australië WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 PAGINA 4 uN A' Wm Verklaring van Eisenhower Besprekingen met Eisen hower, mogelijk bezoek aan Bonn Economische hulp (Van onze correspondente) NEW YORK. Augustus Het is een merkwaardige coïncidentie, dat de „New York Times" in een zijner Zondagsbijlagen een groot artikel wijdt aan de „afbrokkeling der scheidsmuren tussen het blanke en zwarte ras" in Amerika, terwijl zich juist in een voorstadje van Chicago de laatste dagen een drama heeft afgespeeld, dat de predictie van dit artikel, n.l. dat over tien jaar gelijke behandeling voor negers en blanken in heel Amerika zal bestaan, zonder woorden weerlegt, maar het weerlegt met in bloed ge schreven feiten. Een Europeaan, die in Amerikaanse steden door de neger- wijken loopt, kan zich nooit onttrekken aan de doem, die op zo'n stadsdeel ligt. Ogenschijnlijk leven de bewoners er niet meer of minder gelukkig dan elders. Maar dat er geen blanke in die districten te bekennen is, geeft die toestand een psychologisch reliëf, waardoor men het gevoel krijgt zich onder paria's te bevinden. Ook in New York's Harlem wordt men dat gewaar, en toch zijn de blanke New Yorkers in woord en gedrag tegenover het ge kleurde ras zo liberaal als nergens in Amerika. Een negerjongen kan in de subway rustig blijven zitten als een blanke dame aan de lus hangt. Negers bekleden allerlei stads- en staatsambten en worden er door blanken gewoon en joviaal behandeld. En over het algemeen ontwikkelt zich de toestand voor de negers in alle Noordelijke staten van Amerika langzaam naar al thans de wil tot en het inzicht van volkomen gelijke behandeling voor negers en blanken. Het leger helpt mee aan het opruimen ran de rassenvoordelen door geen voor. delen aan blanken toe te kennen tegen over kleurlingen. Er wordt door promi nente Amerikanen veel gedaan om ge lijke rechten in de prakt ij k voor negers te verkrijgen- Maar zelfs waar nieuwe tolerantie ontstaat, daar blijft vooreerst het besef van deze tolerantie nog sterk: en daarmee de distantie. Eeuwenlange rassenhaat heeft de wortels te diep geslagen om zelfs maar te verwachten, dat deze in decennia zou zijn uitgeroeid- Zelfs intellectueel Amerika heeft nog moeite om het ras senprobleem van de niet-emotionele kant te bezien, en voor het volk is een geringe provocatie al voldoende om de tolerante houding te doen verkeren in een laaiende verachting, die soms tot agressie overgaat. Zulk een agressie vond plaats in Cicero, een voorstadje van Chicago, waar een zekere Clark, veteraan van de tweede wereldoorlog, een jonge neger, die de Universiteit had bezocht, een bescheiden apparte ment voor zijn vrouw en twee kin deren had gehuurd- Toen hij daarin wilde trekken, verhinderden hon derden mensen de toegang en sloe- gen hem letterlijk de straat uit, ter wijl de politie passief toezag. Het gerecht, waarbij Clark een klacht indiende, beval daarop de politie om Clark bi0 de verhuizing naar het flatje bij te staan „met dezelfde ijver waarmede is getracht hem daaruit te houden". Maar *«en Clark zijn meubels liet overbrengen, begon men stenen i: het huis te gooien en onder de dreiging van een menigte, die aangroeide tot vierduizend mensen, moesten twintig blanke families, die ook in het huis woonden, dit verlaten. Daarmee niet tevreden, zag het rapalje kans om in het tuis door te dringen en Clark's meubelen er uit te smijten, die ver brand werden; in het gehele huis werd grote ravage aangericht. Drie avonden werd er gevochten, politiewagens om vergeworpen, 500 leden van de Natio nale Garde moesten met bajonetten er aan te pas komen, meer dan 60 perso nen werden gearresteerd en gewonden naar het hospitaal gebracht. Dat dit nu nog kan voorvallen in een voorstadje van Chicago, bekend als bij na zo liberaal tegenover negers a,s Detroit of New York, is een bewijs dat ook in de Noordelijke staten van Ame rika het volk in de grond niet zoveel verder is dan dat der Zuidelijke staten, waar de negers nog een uidrukkelijk aan de blanken ondergeschikte rol is toegewezen. Wanneer men met Amerikanen over zo'n geval spreekt, trachten de meesten de kern van de zaak te ontwijken. „Communisten ruien het volk op", zeg gen ze b-v. Het is waar dat Communis ten goede propaganda uit de rassenhaat halen en haar aanwakkeren waar moge lijkallee.; de rassenhaat was er eerder dan de Communisten, die zon der die haat niet veel konden uitrich ten. Een andere en contradictoire verontschuldiging van de onverdraag zaamheid der blanken is: „We gunnen negers gelijke behandeling met ons, maar ze moeten niet in onze districten gaan wonen". Waarmee die „gelijke be handeling" al onmiddellijk weerspro ken is, doordat de negers een vrijheids beperking wordt opgelegd. Wel voegt men daarbij: „Blanken gaan immers ook niet in negerwijken wonen". Ten eerste is dat niet waar hier en daar wonen wel eens blanken (al behoren die niet tot de elite!) in negerwijken, maar deze wijken zijn meestal verval len buurten, waarvoor de blanken zich wel zullen wachten daarheen te trek ken, zolang ze wat beters kunnen krij gen. Terwijl de negers, zoals in het ge- val van Clark, soms geen plaats meer vinden in hun overvolle wijken en het dan wel in de buurt der blanken moé ten zoeken. Er kan lang en kort over worden ge praat; het rassenprobleem is in Amerika voorlopig nog niet opgelost, ondanks de vooruitgang die er tot in de Zuide lijke staten valt waar te nemen, en waar soms met nadruk berichten wor den gepubliceerd dat „steden in het Zuiden steeds meer negers in andere en betere dan arbeidersbetrek kingen plaatsen". De Zuidelijke staten, waar de slavernij pas 86 jaar geleden werd opgeheven, houdt negers in eigen scholen en eigen kerken, in liften en treinen nog gescheiden van blanken. Ook economisch voordeel voor de blan ken speelt een rol in de geringe mede werking der Zuidelijke staten voor ge lijke behandeling van negers, want deze leveren goedkope arbeid. Wat nog een speciale tragische trek aan deze verhoudingen geeft, is dat onder de kleurlingen zelf zich door deze Frankrijk. René Didelon, een 49- jarige seinwachter, is na een officieel onderzoek beschuldigd van onvrijwillige manslag door nalatigheid, zulks in ver band met het treinongeluk bij Metz, waarbij Vrijdag 21 personen om het leven kwamen en 35 gewond werden. Verklaard wordt, dat Didelon de eerste trein gewaarschuwd had te stoppen zon der zich er van te vergewissen, dat de volgende trein ook zou stilstaan. druk sterke rassenvooroordelen hebben ontwikkeld. In die zin, dat b.v. Portori- canen niets met negers te maken wil len hebben. Daar ze echter in dezelfde wijken wonen, geeft dat aanleiding tot ontzaglijk veel wrijvingen. Het is bij de wet in de staat New York niet toegestaan om in hotels of dansgelegen heden een bord met: „Verboden voor Negers" te plaatsen. Wanneer men nu ergens wél kleurlingen maar geen ne gers/wil ontvangen, zendt men, om dat wettelijk verbod te ontkomen, invita ties en aldus wordt de neger ge weerd. De kleurlingen houden zich sterk bij hun „huidskleurgroep". Portoricanen worden door blan ken als kleurlingen beschouwd; maar er zijn soms zulke blankhui- digen onder, dat blanken geen be zwaar tegen ze maken. Deze blanke kleurlingen breken meestal met donkerhuidige broers en zusters: en deze broers en zusters onder elkaar zijn soms weer veel lichter of donkerder van kleur en verbre ken om die reden soms betrekkingen met elkaar, daar de donkerhuidigen de kansen van familieleden met lichtere huidkleur in de weg kunnen staan. En dat moge in nuchter Holland alles vreemd en overdreven klinken, maar het is de tragische waarheid. Zoals het een feit is dat, wanneer een blanke vrouw met negerbloed en getrouwd met een blanke een donker kind krijgt, haar man op basis van fraude kan scheiden Amerika zal nog een lange weg moe ten gaan voor de „muren tussen het blanke en gekleurde ras" zullen zijn gevallen. Advertentie BEROÊNDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET I IEGEN PDNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 52. Op alles voorbereid, springen Yark en Haifa op. De laatste trekt snel zijn zwaard en stelt zich beschermend vóór de koningszoon. Doch tot hun grote opluchting treedt slechts een oude vrouw uit het struikgewas op hen toe. Met stille eerbied neemt Yark de onverwachte verschijning op en het schijnt hem toeof hier de verpersoonlijking van de grijze oudheid voor hem staat..., Wie zijt gij., vrouwe," gromt Yark. „Ik ben de Schemer van het Woud", antwoordt zij en op het horen van deze naam doen de mannen onwillekèxirig een schrede achteruit. Deze vrouw heeft een legendarische bekendheid en over haar wondere gaven doen vele ongeloofwaardige verhalen de ronde. De grijze vrouw slaat geen acht op hun verwondering en een benige vinger naar Awain uitstrekkende, krast zij: „Luister, hij wil spreken! Fluks buigt Haifa zich over zijn oude vriend heen. „Hovin.... a-aanval," klinkt het steunend. Dieper buigt Haifa zich over de gewonde heen. K-koningsburchtaanval... twee uur... aanvalde zwakke stem sterft weg in een gereutel en Awain's hoofd knikt opzij.... Dus over enkele uren zet Hovin een aanval op Wogram's slot inherhaalt Haifa, wanneer hij zijn ontroering weer meester is. „Dan is handelen geboden!" buldert Yark. Bemoeit gij u met Awain en dat prinsenjong, ik ga verder! Hoewel dat lopen mij de keel uithangt. Ik zeg u Eensklaps zwijgt de kleine man abrupt en een vrolijke grijns trekt over zijn gelaat. Want daar, geen vijftig meter van hen vandaan, staat het gezadelde paard van Awain te knabbelen aan een takje.... Bij Thor!" juicht de Stijfhoofdige. Geen blaren meer! Een paard voor Yark!! Goeie middag, wij zien elkaar wel weer! En terwijl Yark wegstormt, neemt Haifa Awain in zijn sterke armen en samen met Erwin volgt hij de „Schemer" het woud in.... Kunt gij mijn goede makker genezenvraagt Haifa na enige tijd. „Zijn verwon- dingen zijn ernstig!" „Hij geneest!" krast de oude. „Twijfel er niet aan. Gij zult in mijn woning een edelman aantreffen, die veel dichter op de rand van de dood gelegen heeft. Doch ik genas hem met mijn kruiden en weldra zal hij weer in staat zijn tot de zijnen terug te keren." „Een edelman, zegt ge?" herhaalt Haifa ademloos.... „Een edelman," knikt de grijze vrouw, „twee maanden heb ik hem verzorgd, dag tn dag uit." „Ach," zucht Haifa teleurgesteld, „dan is het Ewoud niet.... Zwijgend zetten zij de tocht voort en de last van Awain's lichaam begint Haifa allengs zwaarder te wegen. Hun pad voert nu langs een heldere bergbeek en eens klaps herkent Haifa de omgeving.... Een duistere blik verschijnt in zijn ogen. Hier vlakbij bevindt zich immers de plaats waar de grote koning, Eric de Noormandoor moordenaarshanden viel.... In sombere gedachten verdiept, volgt Haifa met Erwin de grijze vrouw, tot zij even later de hut van de oude voor zich zien liggen. De edel- man kan niet vermoeden, welke vreemde ontdekking hij daar zal doen.... Honderdduizend arbeiders hebben te Buenos-Aires gedemonstreerd om Peron te bewegen zich candidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen van Argentinië en Eva Peron er toe te brengen zich als vice-presidente beschikbaar te stellen. (Van een bijzondere medewerker) rerwijl men van de ene kant streeft naar verlenging van de duur van de schoolopleiding, omdat in deze tijd vakbekwaamheid en deskundigheid dringender dan ooit noodzakelijk zijn, tracht men van de andere kant om financiële redenen zoveel mogelijk beperkingen in te voeren, zonder al te grote schade aan te richten. Verlenging van de schoolopleiding stuit op voor namelijk twee bezwaren. Ten eerste vreest men het gevaar, dat aan de leerlin gen daardoor ie zware eisen zullen worden gesteld, en ten tweede brengt verlen ging van de schoolopleiding te hoge kosten met zich mee. Beperkingen worden echter al sinds tientallen jaren in verschillende afdelingen van onderwijs toege past, en helaas niet zonder ernstige schade zowel voor de ambachten en tech nische vakken als voor het innerlijk leven van de leerling. Bijzonder duidelijk treedt dit aan het licht bij het tekenonderwijs, dat niet alleen ten doel heeft de tekenvaardigheid, maar het schoonheidsgevoel bij de jeugd te ontwikkelen. Het tekenotiderwijs bereidt dus het kind voor op een eventuele verdere tech nische opleiding en op het hogere beschavingsleven. In het eerste kwart van deze eeuw was men overtuigd van de waarde van dit vak. Een belangrijke vernieuwing van het tekenonderwijs was tot stand gekomen. In 1917 werd het tekenonder wijs als leervak zelfs aan het Gymna sium ingevoerd. Doch na de eerste we reldoorlog is men op grond van econo mische en technische redenen het te kenonderwijs aan alle soorten van scholen steeds meer gaan beperken en men schijnt daarmee nog steeds niét gereed te zijn. Zo heeft men, om slechts enkele voorbeelden te geven, omstreeks 1930 de vaktekenonderwijzers aan de L S. ontslagen en op wachtgeld gesteld. Dat onderwijs werd aan de klasseonderwijzer opgedragen. De resultaten zijn op enkele uitzonde ringen na niet gunstig geweest. Aan de Hogere Burgerscholen werd in 1926 het rechtlijnig tekenen als eind examenvak afgeschaft en in 1931 het handtekenen. De tekenleraar was niet meer lid van de examen-commissie en is het nog niet. In 1903 waren voor hand- en rechtlijn tekenen in de vijf klassen 10 en 5 uren uitgetrokken. In 1937 respectievelijk 7 en 3 uren. Een achteruitgang dus van 5 uren, terwijl in de vijfde klasse hand- en lijnteke nen facultatief werden gesteld. Ten slotte werd in 1937 aan de H.B S.-B. het vak handtekenen in de 3e en 4e klasse van 2 op 1 i'Ur teruggebracht. De reden van dit laatste was een uit breiding van het onderwijs in wiskun de. De Senaat der Technische Hogeschool heeft destijds in een adres aan de min. van O-, K. en W- inzake het leerplan '37 van de H.B.S-B. onder meer het volgende gezegd: „Ten aanzien van het onderwijs in tekenen valt een grote achteruitgang van het totaal aantal wekelijkse les uren in handtekenen te constateren; er vervalt n.l. één lesuur zowel in de 3e als in de 4e klas, zodat daarvoor slechts in elk dier klassen één lesuur per week van 50 minuten overblijft, d.i. prac- tisch veertig minutenDit wordt in hoge mate onvoldoende geacht, niet alleen voor het verwerven van de zo nodige practische ervaring voor de a.s. De|ptse student, maar ook voor diens algemene vorming". Naar aanleiding van dat besluit van 1937 heeft ook de Ned. Ver. voo- Te kenonderwijs pogingen in het werk ge steld om het tekenonderwijs weer meer vruchtdragend te maken. Het heeft o.m. een verzoek tot adhaesiebetuiging aan vooraanstaande personen en betrokken instellingen toegezonden. Onder de 1165 binnengekomen adhaesiebetuigingen wa ren er 45 van Hoogleraren en 471 van Rectoren, Directeuren en Leraren Gym nasium, Lyceum en HB.S- (geen teken, leraren). Aan de Ambachtsscholen is door uitbreiding van het practisch werken en het lager onderwijs het urenaantal voor het handtekenen met 50% verminderd. De grootste klap echter viel toen de driejarige cursus werd teruggebracht tot een tweejarige. Na de oorlog heeft zich een ander merkwaardig verschijnsel voorgedaan en wel bij de benoeming van leer krachten aan kunstscholen. We geven slechts één voorbeeld. Aan een school te Amsterdam zijn de 12 leerkrachten, zacht gezegd, uiterst links van politieke richting, terwijl er slechts 3 bevoegd zijn. Worden op die manier de jonge ren van 16 tot 20 jaar aan een neutrale onderwijsinrichting niet bewust éénzij dig beïnvloed? Waar blijft nu het nieu we psychologische standpunt in op voeding cn onderwijs n-1. dat men van het kind of de jongere zelf moet uit gaan? Kan de benoeming van veel on bevoegden in het tekenonderwijs niet de oorzaak zijn van de in de laatste ja ren sterke teruggang van het percen tage der geslaagde candidaten voor de akte M.O.-A- tekenen? De uitslag van dit examen in 1950 was zeer slecht. Het onderwijs moet zo worden ge regeld, dat niet alleen wordt voorzien in de verstandelijke groei, maar ook in de ontwikkeling der zielsvermogens, waartoe de zin voor schoonheid en kunst behoort. Wil men werkelijk dienen, dan is voorzichtigheid bij eventuele wijzigin gen in het onderwijs geboden en moet worden uitgegaan van het belang van het kind, de jongere cn de groei der gemeenschap. Iedere stad heeft haar spits en haar stille uren. Het lijkt soms 0f wereldsteden als Rome, Parijs en Londen alleen maar spitsuren hebben. Het verkeer begint in Rome al vroeg. Om zes uur is het al rennen naar en dringen in de trams. Dit duurt zo voort tot twee uur. Dan zit voor de meeste beambten de werkdag er op. Alle winkels zijn ge sloten, het laatste markt- kraampje is weggeruimd, de krantenventers vinden geen klanten meer en de trams be ginnen traag door de lege straten te ï'ijden- De stille uren zijn aangebroken. Het leven speelt zich af achter de gesloten jaloezieën. De Romei nen trekken zich in de voor de wereld afgesloten ruimten terug als slakken in hun schelpen. De mannen verwis selen hun elegante gabardi ne zomerpakken tegen een costume, dat veel op dat van Adam in zijn goede tijd lijkt. Er worden achter die geslo ten luiken veel macaroni- slierten, tomaten en vruch ten gegeten; er wordt veel koele wijn en ijswater ge dronken. Op deze culinaire geneugten volgt de siësta. De siësta wordt afgemeten naar de temperatuur van de dag. Hoe hoger de temperatuur, hoe langer de rustpoze: twee uur. drie uur, vier uur. Wij weten niet, wie het eerst verschijnt in de stra len van de dalende zon; wie het eerst zijn zwerftocht be gint rond de kruinen van de Romeinse pijnbomen, om de kolommen van het Fo rum, over de koepels en de daken van Rome, il ponente (de westenwind) of de zwa luw- De Romeinse mussen zijn schuw en achterdochtig, de duiven zijn er niet populair zoals in Venetië en in As- sisië. De zwaluwen echter hebben alle poëtische eigen schappen, die men de vogels toedenkt. Zij zijn de trots en de vreugde van de Ro meinen. Niemand weet. waar zij, als bij afspraak, vandaan komen. Als op 't eind van de middag de luiken worden opengegooid en de mensen in frisse shirts en kleurige japonnen op de balkons ver schijnen, zijn zij er. Zij cir kelen boven je hoofd, zij ja gen elkaar achterna, zij dan sen en glijden, zij stijgen en dalen in groepen, in rijen, die uit elkaar vallen en zich weer samenvoegen. Iedere buurt rekent zich het monopolie van de Ro meinse zwaluwen toe, want zij zijn overal: boven het ver maarde balkon van Musso lini op de Piazza Venezia, op het witte gevaarte, dat „monumento nazionale" heet, boven de steegjes van het oude Trastevere. om de fon teinen van Bernini op het Sint Pietersplein en op de heuvel van het kapitool. Mis schien daar wel het meest, want men zegt, dat hun bet- bet-overgrootouders daar 't eerst hun nestje bouwden en dat de zwaluwen aan deze 'eeuwenoude traditie vasthou den. e rondedans van de zwaluwen duurt kort. Ook de schemering in Rome duurt kort. Opeens is het westenwindje er niet meer en de zwaluwen zijn er niet meer. Opeens zien we Venus aan de donkere hemel en de neonverlichting boven de winkelramen. Dan breekt er een nieuw spitsuur aan. Vers opgemaakte meisjes komen uit de donkere flat gebouwen, kinderen lopen ijs te likken, huisvrouwen halen boodschappen, alle stoeltjes voor café's en restaurants worden bezet. Mannen met opgestroopte hemdsmouwen zetten zich breed en moe aan de tafeltjes van hun stam kroeg. De dorst van heel de lange, warme dag wordt ge lest door middel van 'n halve liter en weer 'n halve liter. Wijn voegt niemand er ach ter. want v/ie zou er ooit een halve liter van iets anders drinken? De halve liters volgen el kaar op, want de osteriagas- ten zitten hun geld uit. Zij zitten er nog als het leven van de straat zich heeft ver plaatst naar de binnenhuizen. Maar eigenlijk is het straat leven in de zomermaanden nooit hélemaal stilgelegd. Als het tegen middernacht lijkt of er heus wat rust komt in de Romeinse straten, steken de wespen van wal. Neen, niet de insecten, want die zijn niet bet ergst. Wespen heten de motorscooters, die in Ne derland bescheiden en geruis loos rondtoeren. In Rome lijkt het. of ieder kwajongen zich de luxe van een „Vespa" heeft kunnen veroorloven. In de nachtelijke uren houden zij wedstrijden rond een plein of in een lege straat. Zij overtroeven elkaar in snel heid en in het voortbrengen van lawaai. Geen slaapgrage burger achter de neergelaten jaloezieën heeft ooit geweten, dat deze onschuldig uitziende scootertjes zulke nijdige gil len en knallen konden voort brengen. De straatpolitie? NU en dan schijnt zij bekeurin gen uit te delen, doch het is als met de muggen. Je slaat links en je slaat rechts en je bent er altijd naast. Is het wonder, dat de zwa luwen, die hoog in de lucht hun geluidloze rondedans doen, de vreugde uitmaken van het volk van Rome? C. P.—D. Het Franse kabinet heeft gisteren met algemene stemmen besloten zijn plan voor het instellen van een Europees le ger op de bijeenkomsten, welke door vertegenwoordigers der statenleden van het Noordatlantische Verdrag in Septem ber en October a.s. respectievelijk te Ottawa en Rome zullen worden gehou den, te verdedigen. Ook zal de Franse (Van onze speciale verslaggever) Het is wellicht onnodig te onthullen, dat er brilleglazen bestaan, die een twee-eenheid vormen en door welke men zowel lezen kan, als staren in wijde en onbestendige verten. Sedert jaar en dag bedient het slecht-ziendc deel der mensheid zich immers van dit product van optisch vernuft. Dienstig kan echter zijn te verhalen, hoe Jan Willems, slijper bij Schmidt's optische instrumentenhandel, na vijf jaren experimenteren er thans met de nederigste middelen in is geslaagd ook in Nederland dubbel-focus-glazen te vervaardigen. Glazen, in de luxe uitvoering dan, want reeds lang kon hij een tweede focus slijpen in een normaal brilleglas. Maar daarbij is immer de scheidingslijn tussen de beide focussen duidelijk zichtbaar en vormt zich een „maantje", in de vorm van een der vier kwartieren, op het glas, dat door vele brillen-dragers niet gewenst wordt. Uit Amerika, Frankrijk en Engeland importeert de vaderlandse optiekhandel daarom dubbel-focus-glas van een dusdanige constructie, dat het tweede focus aan de waarneming van een ieder ontsnapt, behalve aan die van diegene, die een dergelijk glas voor een goed gebruik van zijn ogen van node heeft. In een normale pottebakkersoven heeft Jan Willems nu geleerd deze luxe glazen zelf te branden en hij eist de eer voor zich op tot nu toe de alléén-fabrikant van dubbel-focus-glazen in ons land te zijn. Bij deze glazen worden twee soorten glas crown- en flintglas op elkaar gesmolten, waarna het geheel, al naar gelang het vereiste nummer, kan wor den afgeslepen. In het ruwe crown-gias heeft Jan Willems hiertoe een bepaald segment uitgeslepen en op dit segment wordt op een vernuftige wijze een kleiner stukje flintglas, dat bijzonder loodhoudend is. vastgesmolten. Het ge val ziet er uit als een doorbakken krielei, waarvan de dooier naar één kant is uitgegleden.'Het gaat er nu maar om, dat er tussen beide glassoorten geen lucht- en geen stofdeeltjes achterblijven. Elk vleugje lucht zou als een „bel" tus sen het glas blijven zitten en zelfs het kleinste stofdeeltje zou bij verbranding gas ontwikkelen, hetgeen hetzelfde re sultaat oplevert. Na veel zoeken heeft Jan Willems deze problemen weten te ondervangen. Men moet een bakker niet vragen naar het geheim in de samen stelling van zijn geurige koek en even min mogen wij trachten deze „glazen- smid" zijn geheim te ontfutselen. Jarenlang heeft hij getracht zijn gla zen te branden in verschillende ovens. Steeds echter met een pover resultaat. Totdat hij in contact kwam met de pot tenbakster Jos Smit, die haar schacht oven, waarin doorgaans de kostelijkste ceramiek tot wezenlijke schoonheid wordt, ter beschikking stelde. Een eerste proef gelukte wonderwel en gis teravond heeft Jan Willems 28 glazen Hemdsmouwen, spi ritus en een scho ne theedoek doen goede diensten bij gebrek aan een le ren werkpak en dito behang. aan het vuur toevertrouwd in de rustige zekerheid, dat hij slagen zou. Terwijl hij in hemdsmouwen met een sober ritueel de ruwe glazen in brandspiritus wast, vertelt hij, hoe m de grote optische fabrieken in Parijs de dubbel-focus-glazen worden ge brand in een geheel met leer beklede ruimte, hoe de mannen, die daar de ovens bedienen, eveneens in leer zijn gehuld om te voorkomen, dat er stof op het glas komt. Hij wrijft alleen met een verse theedoek zijn glaasjes schoon en kan slechts hopen op een leren werkpak en behang van het zelfde materiaal, wanneer zijn succes bestendigd blijft. Voorlopig zal hij alleen dubbel-focus- zonneglazen branden, voor hen, die de zon niet uit hun ogen wensen te ver jagen door duistere „voorzet-glazen" op hun bril te monteren, maar een normale bril wensen, die tevens als zonnebril dienst kan doen. Uit het buitenland wordt namelijk slechts zonneglas van een bepaalde kleur geïmporteerd en Jan Willems wil met de mode mee. Wanneer de markt er om vraagt en uit het oogpunt van deviezenbesparing is dit niet onwaarschijnlijk zal hij ook blanke glazen gaan branden. Hij is er in ieder geval van overtuigd, dat hij gla zen kan fabriceren, ondanks de beperkte middelen, die hem ten dienste staan, van een zeer goede kwaliteit, tegen een derde van de prijs van het ruwe product, dat thans uit het buitenland komt. regering vasthouden aan haar stand punt, dat zij slechts zal instemmen met herbewapening van West-Duitsland, in dien de Duitse eenheden worden inge lijfd in een Europees leger, onder een algemene Europese bevelvoering. Deze beslissing van Pai'ijs ontneemt alle grond aan de in de laatste tijd ver spreide geruchten, volgens welke de Franse regering bereid zou zijn haar plan voor de instelling van een Euro pees leger te laten varen, in ruil voor waai'borgen dat West-Duitsland en de andere betrokken Europese landen het plan-Schuman voor het onder één ver enigd beheer plaatsen der Europese steenkool- en staalindustrie zouden be krachtigen. Naar verluidt heeft de Franse rege ring steun gevonden bij generaal Eisen hower, die zich eveneens heeft uitge sproken voor het vormen yan een ver enigd Europees leger. Een subcommissie van de Amerikaan se Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft bekend gemaakt, dat generaal Eisenhower tegen de groep Amei-ikaanse senatoren, welke in Juk een bezoek aan Parijs bracht, heeft ver klaard, dat hij de hoop gerechtigd acht, dat „onze moeilijkheden verdwijnen zullen, indien West-Europa een federa tie zou zijn". De sleutel van het pro bleem was de vereniging van Europa, zo was Eisenhower's overtuiging. „Hoewel vele van mijn collega's me' nen, dat ik niet wijs ben, zou ik, indien de vereniging via de vorming van een Europees leger mogelijk was, hieraan medewerken." Indien een West-Euro- pese fedei'atie tot stand zou komen zou Rusland Oost-Duitsland nooit kunnen verhinderen zich hierbij aan te sluiten- Het was volkomen in het belang der V.S. West-Europa tot zelfverdediging te inspireren, aldus heeft Eisenhower verklaard. Averell Harriman, de speciale afge zant van president Truman, is gister middag per vliegtuig uit Londen in Tarijs aangekomen. Harriman zal er ook morgen nog blijven en besprekingen voeren met generaal Eisenhower cn officiële Franse en Amerikaanse per soonlijkheden. Dinsdag heeft hij gedi neerd met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de O.E.E.S. Slikker. Het is mogelijk, aldus heeft Harriman verklaard, dat ik naar Bonn ga om de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, McCIoy te ontmoeten, alvorens Vrijdagmorgen naar Washing ton te vertrekken om aan Truman ver sla? uit te brengen over mijn missie in Teheran. Trumans speciale gezant heeft, naar A.F.P. uit gewoonlijk welingelichte De V. S., Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen aan Joegoslavië 50 mil- lioen dollars aan economische hulp te ver lenen» teneinde maarschalk Tito's „bijdra ge aan de veiligheid van de vrije wereld" te steunen. Dit maakte de E.C.A. gister avond bekend. De E.C.A. deelde tevens me de, dat zij reeds een bedrag van 29.8 mil- lioen dollars had toegewezen als eerste ter mijn, teneinde Joegoslavië te helpen om katoen, cokes en staal te kopen. De E.C.A. voegde daaraan toe, dat En geland binnenkort zijn besluit zou be kendmaken om 11,5 millioen dollars be schikbaar te stellen als bijdrage tot ver betering van het economische leven van Joegoslavië. Verder wordt verwacht, dat de Franse regering in de naaste toekomst haar bijdrage bekend zal maken. Goed in gelichte functionarissen zeiden, dat de eerste Franse hulp omstreeks 5 of 6 mil lioen dollars groot zou zijn. kringen te Londen verneemt, bij zij" bezoek aan het Joegoslavische staats hoofd, maarschalk Tito, de kwestie va» de herziening van het Italiaanse vre desverdrag besproken. Hij zou deze kwestie ook met de Britse minister® tijdens zijn verblijf in Londen behan deld hebben. De wolmarkt te Sydney vertoonde tegen het slot van de tweede dag va» de gehouden wolveilingen nog steeds een dalende tendenz. De prijzen voo" fleeces en skirtings daalden met 5 pct' in vergelijking met gisteren en dievoor andere kwaliteiten daalden zelfs meer. De prijzen van gisteren ware» 5 tot 15 pct. lager dan de recoi-dcijferSj welke in Juni werden bereikt. Er b®* stond weinig mededinging en het co»" tinent verrichtte de meeste aankopen terwijl Engeland en Japan gei'inf!^ steun boden. De hoogste prijs was va»* daag 125 d- per 1b. voor 8 balen greasy merino fleece. Een record menigte woonde de eet ste veiling van bet seizoen te Adelai» bij toen de prijzen voor soortgelijk merino wolsoorten even hoog v/are, als de openingsnoteringen van de bu^ dige serie veilingen te Sydney. Er ver bijna geen crossbred of comebackw aangeboden. Van de 13.947 balen, werden aangeboden, werden 13-576 .V, len verkocht. De hoogste prijs was 1-^ j, 129'^ pence per lb voor 9 balen AAA V Er bestond goede mededinging, Engeland, het continent en de bjnn - landse fabrieken de grootste k°*jen waren, hoewel enige aankopen wei verricht voor rekening van de Ver. o ten. Amerika. Vier democratische gf toren hebben de Amerikaanse Seix van in kennis gesteld, dat zij zu f^an d* ren voor het ongedaan maken -gj-u- besnoeiingen op het door presxden man voorgestelde bedrag van oinj- liard dollar voor militaire en ec sche hulp aan het buitenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4