Nederlandse eer in Milaan gered Onverwachte regenboogtrui na goede medewerking van Bakker HET DOMEIN DER VROUW Ned. Biljartbond viert 40-jarig bestaan met massaal Tussenseizoen Bewonderde, VROUWEN HARING Ter verrijking van geest en hart Gestoofde gekookte of gebakken DE ZAGENDE PIJNEN Eerst Duits offensief Geen moment rust DE KOMENDE MODESHOWS WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 PAGINA 5 Voor het eerst sinds 1903 titel voor Nederlandse stayer Onverslaanbare Koblet verslagen A'ederl. temiisters slaan Zwitserland: 7—6 Nederland deelt eerste Plaats met Engeland Eur. kampioenschap Caneton-klasse Titel voor gemiddelde van 1 Olymp. Spelen kosten Oslo SV2 millioen Finalisten stayersnum mer naar Amsterdam Inschrijving van wereld klasse in Twentse Marathon Hensen wint spring concours Groningen Katholieke Illustratie 6.39 pet. dividend bij William Pont Examens Kurzaalberichten De overwerkactie bij Werkspoor JAN PRONK wereldkampioen Onze sportredacteur telefoneerde ons Dinsdagnacht uit Milaan: Er is op de Vigorellibaan dus toch nog een Nederlandse driekleur in de hoogste •bast gegaan en een Nederlands volkslied gespeeld; er heeft toch nog feestelijke drukte geheerst in de Nederlandse kleedkamer en er zijn toch nog hooggestemde Verhalen via de telefoonkabels naar het dierbaar vaderland geseind. Jan Pronk, eeuwige tweede bij de stayers sedert Kopenhagen, is tegen het middernachtelijk Uur wereldkampioen geworden! Tegen alle verwachting zijn het niet de Duit sers en niet de Fransman geweest die in deze finale de toon hebben aangegeven, Waar onze landgenoten. Meervoud dus. Want niet alleen Jan Pronk, die van nacht de droom van zijn leven in vervulling zag gaan, heeft voor het forum van «e uitverkochte Vigorellibaan een uitstekende wedstrijd gereden, maar in zeker tiet mindere mate ook Cees Bakker. Door een achterstand binnen enkele ki lometers was het Bakker's rol geworden, om de leidende positie welke Pronk *'Ch na 35 kilometer voor I.esueur en Lohmann had veroverd, te verdedigen. En dat heeft hij ook schitterend gedaan! Onophoudelijk hebben de Fransman en de Duitser aanvallen op het Nederlands bolwerk ondernomen, maar Bak ker week vrijwel geen ogenblik voor dit vermoeiend bombardement en zo 's het de eerste keer dat de Nederlandse stayers bij een wereldkampioenschap de handen ineen hebben geslagen, ook meteen op een regenboogtrui en een cud en medaille uitgedraaid. De eerste sedert die van Piet Dickcntman in..... 1303! Onmiddellijk nadat hij van zijn fiets was geklommen, stevende Jan Pronk snc' a's zijn uiteraard eerst wat stramme knieën hem konden dragen op ®akker af cn het was niet anders dan logisch, dat met Pronk en diens gang- waker Wiersma, ook de tweede Nederlander deelde in de triomf van het klas sieke ererondje. Een half uur later daverde de Vigo rellibaan opnieuw van de toejuichin gen voor een wereldkampioen. Of eigenlijk was dat al eerder begonnen. De hele finale van het achtervolgings kampioenschap door hebben de twin tigduizend op de tribunes samenge pakte toeschouwers een koor van aanmoedigingskreten aangeheven en die kreten veranderden al heel gauw m een onophoudelijk gejubel, omdat de onverslaanbare Koblet van de Tour de France op de Vigorellibaan verstek moest laten gaan en plaats moest ma ken voor een weinig zelfverzekerde finalist, die welbeschouwd na zes van de 1214 ronden al kansloos was ver slagen. In de halve finales had het daar al jiaar uitgezien. Bevilacqua had zonder al je veel moeite afgerekend met de Deen Nielsen, maar Koblet had aan Gillen heel wat vasthoudender tegenstan- ®er het was tenslotte een verrassing. °at de Luxemburger in de strijd om de berde plaats de eer aan Nielsen moest laten en al bedroeg zijn voorsprong °P het laatst nog altijd 35 meter, het zag er niet naar uit, dat déze Koblet voor de unale tegen de ijzersterke Italiaan als tavoriet kon gelden. En inderdaad is het volgens de ver pachting gegaan. Na de eerste ronde had Koblet een lichte voorsprong, maar m de volgende begon Bevilacqua onder een heftig gescandeerd „Tonio, Tonio!" rij" triomfantelijke opmars en van h ronde raakte de winnaar Na Jur de France verder achter. XNfi ronden had hij zijn achterstand og altijd tot tien meter beperkt, maar toen opeens gmg het hai-d. Met ongeveer tien meter per ronde liep de Italiaan steeds verder van hem weg en het la waai was eenvoudig onbeschrijfelijk, toen hij met zeventig meter verschil tenslotte voor de tweede maal in suc cessie de wereldtitel won, Italië's derde bi deze baanwedstrijd. En zó geestdriftig pas het uitgelaten publiek, dat het in "und vertrouwen zijn kampioen meteen bringend ,,Varese, Varese!" begroette, bm hem te laten weten, dat hij ook in de pegwedstrijd van Zondag tot zijn grote favorieten aehoorde. Het spel van de stayersfinale was be- Sonnen met een offensief van de Duit sers. Schorn, die in zevende en laatste Positie achter Pronk was gestart, mar cheerde vrijwel direct na het beginsig- jiaal de hele familie, inclusief zijn 'Sndgenoot Lohmann, voorbij en nestel de zich op de tweede plaats achter pcliaert. En daarbij bleef het niet. Toen P3 15 kilometer een aanval van de .C'dende Belg op de drager van de rode pntaarn mislukte, profiteerden de Duit- ers daar onmiddellijk van en rukten in «csloten formatie naar de voorste gele deren op. Daar zaten zij dan en de man Cle hen verdringen wilde, moest, te oor- beien naar deze vastberaden ouverture van goeden huize komen. Maar die man °f beter gezegd, die mannen, werden pderdaad gevonden en al gauw bleek, bat de machtspositie van de Dtiitsers een even korte als schone droom was geweest. Het begon met een aanval van Lesueur op Schorn, die het contact met rijn gangmaker verloor en, wat zijn _igen kansen bëtrof, op dat zelfde nio- ment zijn boeltje wel kon pakken. Vijf- ben kilometer lang bleef de Fransman ich met de tweede plaats achter Loh mann tevreden stellen, maar na ruim kilometer, toen Pronk inmiddels de erde plaats voor zich had opgeëist, be- hlet het kleinst mogelijke verschil, j"~"6. hebben de Nederlandse dames de b'erland tenniswedstrijd tegen de Zwit- rSe damesploeg gewonnen. De vier jpriijen van de laatste dag leverden drie «berlandse overwinningen op. De re elaten luiden: mej. Grosveld (Ned.) j" Alice Charbonnier <Zw.) 36 64 b. mevr. G. Blaisse (Ned.) sl. Violette 'Sollet (Zw.) 108 63; mevr. J. Roos mevr. Z. Schmier (Ned.) slaan Alice Opbonnier en Ruth Kaufmann (Zw.) ju"® 64 g4. Edeth Boehm en Violette 'Sollet (Zw.) sl. mevr. E. van Berkel 6? mej. M. Rollin Qouquer)ue (Ned.) 3 64 SoN eeh ruwe zee en bij een wind van Strjj?1 werden te St. Nazaire de wed- scha om het Europese zeilkampioen- hnet p in de Caneton-klasse voortgezet be tweede race. Groot-Brittannië Sev0j met 8 yK pnt. de eerste plaats Pgb door de Nederlandse combina- ^alia' *en A' c- Laagwater met 7 pnt., ..pnt- Frankrijk 5, Portugal 4, Hetn^k 3 en Bel§ië 2 Pnt' «fiu klassement luidt thans: 1- Gr.- Nederland 15pnt. 3. ex fcg Frankrijk, Portugal, Italië, Bel- stenrijk en Zwitserland. gon het spel, waarin de Nederlanders nu eindelijk eens een hoofdrol zouden spelen. Met Lesueur aan zijn wiel was Loh mann over Schorn en Lemoine heenge- wandeld alsof die niet bestonden. Maar plotseling kwam Pronk als een wervel wind achter zijn gevaarlijkste tegenstan dei's aanstuiven. Lemoine en Schorn, maar ook Lesueur en Lohmann, die los raakte van zijn rol, bogen voor deze tornado het hoofd als wuivend riet en onmiddellijk profiteerden de Nederlan ders van de verwarring om hun positie te consolideren. Bakker liet zich achter Pronk terugzakken en plaatste zich vóór Lesueur en Lohmann met een ge baar dat zoveel betekende, als dat zo maar moesten komen. Wel. ze kwamen. Geen ogenblik heeft Bakker rust gehad. Nu eens kromde zich Lesueur met al zijn grimmige wils kracht over het stuur, dan weer schoot Lohmann als een meteoor over de baan, in een verwoede poging om de drempel naar het succes te overschrijden. Maar Bakker hield stand. Stand tegen alles er iedereen, dus ook tegen Leliaert, die in vierde positie zijn kansen rustig zat at te wachten en ten aanval trok, toen de drie groten juist een pittig robbertje achter de rug hadden. Tweemaal moest Bakker zijn aanvallers voorbij laten, omdat hij door een benauwde positie tussen hen en de voor hem rijdende Pronk in het nauw werd gedreven. Maar tweemaal kwam hij terug en toen hij tenslotte een nieuwe verbitterde aanvai had afgewezen van Lohmann, die op nieuw losraakte en zelfs gedubbeld werd, was hij machteloos bij een felle demarrage van de nog frisse Leliaert:. Maar rustig liet hij zich een volle ronde terugzakken en kwam precies op tijd weer achter Pronk, om een nieuwe aan val van Lesueur af te slaan. Tegen het einde verhoogde Pronk zijn tempo en zo kon hij, mede dank zij Bakker, de we reldtitel winnen zonder dat hij eigenlijk éénmaal werkelijk ernstig was bedreigd. Zij hadden hun lesje van de andere ja ren goed geleerd, onze landgenoten, en hun spelletje opperbest gespeeld! De officiële uitslag van de finale om het wereldkampioenschap achter grote moto ren is: 1. JAN PRONK (Nederland) gangmaker Wiersma 100 kilometer in 1 uur 21 min. 30.5 sec. Gemiddelde snelheid 73.610 kilometer: 2. Leliaert (België) gangmaker Van den Bosch op 50 meter: 3. Lemoine (Frankr.) gangmaker Pasquier op 170 meter; 4. Le sueur (Frankr.) gangmaker Guerin op 180 meter; 5. Lohmann (Duitsland) gangma ker Groslimont op 300 meter; 8. Cees Bakker (Nederland) gangmaker De Graaf op 1200 meter; 7. Schorn (Duitsland) gang maker Merkens op 2300 meter. Half September a.s., om precies te zij" de zeventiende, zal de Nederlandse biljartbond zijn veertigste verjaardag vieren. En volgens de plannen belooft het een pittig verjaardagsfeestje te wor den! Eerst zullen tijdens het weekend van 8 en 9 September practiseh alle biljart tafels in de vier bekendste biljartzalen van Amsterdam in beslag genomen worden voor een massaal jubilenmtour- nooi, waain 270 geselecteerde deelnemers elkaar in alle klassen (van beginneling tot grootmeester toe) op 't groene laken zullen bestrijden. Vervolgens wordt het publick van Woensdagavond 12 tot en met Zaterdagmiddag 15 September in Krasnapolsky te Amsterdam op een internationaal invitatietoumooi vergast, waaraan 's werelds zes sterkste 3-banden en zes sterkste kaderspclers deelnemen. Voor Frankrijk zijn dit Lagache en Lacroix, voor België Vingcrhoedt en Dessart en voor Nederland Kok en Sweering, allen driebanden, terwijl het programma voor het 47/2 kadcrspel voor Frankrijk Galmiche en Chassereau, voor België Gabriels en Van Hassel en voor Nederland Van de Pol en De Ruyter vermeldt. Dit tournooi zal een z.g. drie- landentoumooi worden, dus geen per soonlijke strijd. Zaterdagavond 15 September zal de feestviering in Krasnapolsky worden voortgezet met een „spectaculaire biljartavond". Het menu hiervoor is: vriendschappelijke revanche van het gehouden libre-kampioenschap te Luik tussen Van Hassel en De Ruyter (De Ruyter verloor in Luik de barragepartij), een partij tussen Van de Pol en zijn Belgische rivaal Gabriels, libre, groot biljart, twee partijen tussen de vier beste driebandenspelers van het tourooi en tenslotte een demonstratie fantasie clas- sique door de wereldkampioen René Vingerhoedt. Na een welverdiende rust wordt de feestviering dan Zondag 16 September besloten met een receptie van het bonds- bestuur in het Victoriahotel tussen 3 en 5 uur des middags en met een diner van het bondsbestuur met de buitenlandse gasten en officials in hetzelfde hotel. Voor het massale jubileumtoumool op 8 en 9 September, dat voor het publiek gratis toegankelijk zal zijn, worden de talloze partijen gespeeld in in het Parkhotel hotel Suisse, café restaurant Dubois en café „De IJs breker, alle te Amsterdam, Het „feest" begint in deze zalen op Zaterdag 8 September om half twee, wordt met de laatste ronden en halve finales in het Parkhotel Zondagmorgen 9 Sep tember voortgezet en vindt zijn besluit om twee uur met de finales. Dezelfde avond besluit men dit massale tournooi met een gemeenschappelijk feestdiner voor alle deelnemers in Krasnapolsky. De 270 deelnemers zijn voor het over grote deel geselecteerd uit de districts kampioenschappen. De Bond telt onge veer 13.000 leden en heeft 39 districten.. Uit 36 hiervan nemen spelers aan het tournooi deel. In totaal is er geselecteerd uit 4471 deelnemers. Er zal worden ge speeld in zes libre-klassen (inclusief hoofdklasse), zodat de districtskampi oenen der vijfde klasse 'met een gemid delde op klein-biljart libre van maxi maal 1.25!) elkaar thans voor het eerst nationaal zullen bestrijden en er een „jubileurri'-kampioen komen met een gemiddelde van nauwelijks 1. Verder wordt nog gespeeld derde, tweede, eerste en hoofdklasse 38/2, idem driebanden en tenslotte hoofdklasse 47/2, waaraan De Leeuw, Eichelsheim, Kruythof en De Ruyter deelnemen. Onder de 270 deel nemers bevinden zich n.l. ook de vier best geplaatste spelers uit de zeven na tionale kampioenschappen, tezamen 28. De voorzitter van de gemeentelijke commissie, die met het oog op de Olympische Winterspelen te Oslo is in gesteld, heeft verklaard, dat de uitbrei ding van het stadion en andere voor zieningen in verband met de spelen te Oslo de stad ongeveer 5% millioen gulden zullen kosten. Hij voegde eraan toe, dat men hoopte, dat de verkoop van kaarten enz. 2'4 millioen gulden zou opleveren. JAN PRONK De zeven stayers, die Dinsdagavond op de Vigorellibaan in de finale om het wereldkampioenschap streden: Le moine, Lesueur, Lohmann, Schorn, Pronk, Bakker en Leliaert, komen al len aan de start bij de revanches we reldkampioenschappen in Amsterdam op 6 September a.s. In het Olympisch Stadion zullen dan ook komen de pro fessional-sprinters Harris, Belienger, Patterson, Van Vliet en Derksen in matches a trois. Voorts is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat Bevilacqua in de achtervolging tegen Schulte rijdt en dat Hijzelendoorn de kampioen der amateur-sprinters Sacchi ontmoet. De internationale Marathon, die Za terdag 1 September a.s. ter gelegenheid van de sluiting der tentoonstelling „FF" te Enschede wordt gehouden, heeft een inschrijving van wereldklasse gekregen. Finland, Zweden, Noorwegen, Enge land, België, Frankrijk, Oostenrijk en Nederland vaardigen hun beste lopers af. Zo wordt Finland vertegenwoordigd door Karvonen, de man, die bij de Scandinavische kampioenschappen de Marathon (42.195 km.) won in 2 uur, 28 min. 23 seconden, de populaire Noor Systad is voor Enschede een oude be kende. Verder is dezer dagen ook de inschrijving binnengekomen van Tom Richards, de Engelse marathonloper, nummer 2 van de jongste Olympische marathon en van de Marathon Ensche de 1949. Verder zal Engeland vertegen woordigd worden door G. Iden en door Schutts. België vaardigt Meskens af. Frankrijk komt uit met Josset en met de Franse marathonkampioen 1951 Frangois Sercou. Oostenrijk doet zich vertegenwoordigen door A. Wagner. Wat de Nederlandse deelnemers betreft 40 in totaal onder wie twee En- schedeërs tot hen behoren Overdijk. alsmede de jonge 25-km.-kampioen A. van der Zande, die in Enschede voor het eerst een marathon loopt. Ook Moons is van de partij. Ter gelegenheid van de viering van Groningens ontzet is een nationaal con cours hippique gehouden Het spring concours M.A. om de J. E. Scholten- prijs werd gewonnen door K. Hensen met Maaike. Het parcours had een leng te van 450 meter, waarin 10 hindernis sen waren opgesteld tot een hoogte van 1.30 meter. Aangezien drie deelnemers met 0 fouten eindigden, B. van der Voort Jr., K. Hensen en M. Pruikema ker moest er gebarreerd worden. Het springconcours L om de „Raben- haupt-prijs" met een parcours van even eens 450 meter en 10 hindernissen werd een zege voor kapt. H. Westerhoff met Reveille. Voorts werd een geschikt- heidsproef voor jachtpaarden gehouden, die tot resultaat had: 1. J. J. Gruppe- laar met Good Friend; 2. mej. S. Wyndham Brown met Rhedaja. Ted Pentecost. Howard Spring is. me nen wij, in Nederland vooral bekend geworden door „O Absolom". In deze nieuwe lijvige roman, waarvan de Ne derlandse vertaling bij Strengholt is verschenen, laat hij Ted Pentecost, in het verhaal een succesvol schilder, het leven vertellen van zijn familie, die uit de kleine middenstand langzamerhand naar welstand groeit. Het verhaal heeft tal van kwaliteiten, die het bij de on derhoudende lectuur rangschikken: de personen zijn over bet algemeen kleu rig en levend getekend, de sfeer vooral de genoeglijke, onbekommerde van omtrent de eeuwwisseling is uitstekend getroffen, de groei van de samenleving in een halve eeuw tijds is boeiend in het leven van de hoofdfigu ren weerspiegeld en dat alles is met een rustig, opgewekt, menselijk gevoel verteld. Daar staat tegenover, dat Ho ward Spring zich wat meer zelfbeper king had kunnen opleggen. Hij heeft niet veel zelfcritiek. Hij heeft ook geen critiek tegenover allerlei vrijmoedige opvattingen, die een verstandige lezer overigens zelf wel op haar juiste waarde zal weten te schatten. De kijk. die de meeste figuren in dit boek op de huwe lijkstrouw hebben, is niet de onze; zij is onaanvaardbaar, vooral omdat de omstandigheden er een schijn van ge lijk aan geven. R. Willy Ver voort; Ik verkoos de blij heid. Uitg. A. J. G. Strengholt-A'dam De bekende humorist en radio-con ferencier Willy Vervoort heeft een boek geschreven „Ik verkoos de blij heid". Reeds de aanhef is van die aard. dat men glimlachend begint te lezen, maar gezien de vaak gewild geestige opmerkingen elkaar opvolgen zonder enige tussenpoos krijgt men er al spoe dig genoeg van. Men krijgt het gevoel of men is uitgegaan om van een cabaret te genieten en slechts de conferencier te horen krijgt. Er zijn mensen, die zelfs dat kunnen genieten. Voor ons was het werkelijk van het goede te veel. J. d. P Meet the Poets is de levendige titel van een door dr. A. Bogaerts samenge stelde bundel Engelse poëzie. Het boek is vooral bedoeld voor jonge mensen en dat de samensteller uit ervaring weet wat teen-age readers boeit, blijkt uit de voortreffelijke keus die hij gemaakt heeft. Gedichten als The Bells, The Rime of the Ancient Mariner en The Cloud, zou men al zijn ze dan nog zo bekend ook in deze verzameling niet graag willen missen Men stuit in dit werkje echter ook op tal van verrassingen. Een fragment van Chaucer wordt zo gepre senteerd, dat het met weinig moeite te bevatten en te genieten valt. T. S. Eliot's Journey of the Magi is een gedicht van deze grote, maar moeilijke hedendaagse dichter, dat inderdaad in dit boek past Een aardige vondst is voorts de bespie geling van Jacques in Shakespeare's As You Like It over „the seven ages of man"; door niet alleen de vermaarde eerste twee regels te citeren, maar ook de rest van het betoog, wijst de samen steller er nog eens op, dat men tal van levenswijsheden van Shakespeare (en andere klassieken) niet ongestraft uit de context kan rukken. Een fraaie typogra fische oplossing is gevonden voor de aantekeningen, die in de marge werden aangebracht. De bundel is met zorg, en niet duur. uitgegeven door J. Muusses te Purmerend. H. Br. Onder de titel „Herrijzend Azië" heeft dr. W. F. Wertheim bij van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem een bundel op stellen over de Oosterse samenleving het licht doen zien, voornamelijk handelend over de Indonesische samenleving, maar van daaruit trachtend enkele wezenlijke trekken van de Oosterse wereld in het licht te stellen. De bijzondere waarde van deze opstellen is, dat daarin zeer bewust wordt gebroken met de Europa- centrische beschouwingswijze van de Oosterse maatschappij om in de plaats daarvan een onbevangen, zoveel moge lijk objectieve historisch-sociologische basis te stellen, in aansluiting op de werkwijze van de jong gestorven ge schiedschrijver van Zuid-Oost-Azië, dr. J C. van Leur, aan wiens oeuvre het eerste dezer opstellen gewijd is. Het boek handelt over een groot aantal boeiende onderwerpen van zeer ver schillende aard, zeer actuele vraagstuk ken. die momenteel de Indonesische samenleving en de verhouding van dit Aziatische land tot het Westen beroeren. Prof. Wertheim zegt daar indringende en behartigenswaardige dingen over. Degenen, die zich werkelijk interesseren voor de fascinerende problematiek van het Oosten zullen goed doen van dit boek kennis te nemen. L.H Het Boek der boeken. derde deel: De profeet en de. koning, Samuel en Saul. Uitgave De Spaarnestad. Haarlem. Met dit derde deel zet de oekende scripturist drs. J. Eyckeler S.M.M. zijn serie Bij belse beschouwingen voort, die tot nu toe overal een allergunstigst onthaal heeft gevonden. Zijn bedoeling is inlei dende verklaringen te schrijven op de studie van de H. Schrift in populaire vorm, hoewel wetenschappelijk volko men verantwoord. In dit derde deel heeft de schrijver tot onderwerp geko zen de tijd van de laatste rechter en de eerste koning van Israël, de tijd n.l. van Samuël en Saul. Het boek is de be schrijving geworden van beider vriend schap, samenwerking en tenslotte van beider uiteengaan. Samuël en Saul ver tegenwoordigen een nieuwe phase in de geschiedenis van het uitverkoren volk, die de schrijver meesterlijk heeft weten te verduidelijken. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of dit nieuwe boek van drs. Eyckeler zal even gretig ter hand worden genomen als zijn beide eerste. Zijn verhaaltrant is prettig en boeiend. Alleen zouden wij hem in overweging willen geven enige zelfcontrole te be trachten, opdat hij niet door zijn gave van vertellen meegesleept wordt, zijns ondanks desnoods, tot een al te popu laire toon Voor het begrijpen van de H. Schrift zijn de uiteenzettingen van pater Eyckeler van grote waarde. Wij bevelen dan ook dit derde deel van zijn serie weer van harte met alle nadruk aan. L. Jaarboek 1950 van het Werkgenoot- schap van katholieke theologen in Ne derland. Voordrachten en gedachtenwis- selingen. Uitgave N.V. Gooi Sticht. Hilversum. Ongeveer vijftig Nederlandse theolo gen, wier namen in vakkringen en vaak De vrouw denkt, na deze winterse zomer nog zo node aan haar winterkle ren, want ze hoopt vurig, dat tenminste de maand September nog iets aan ons goed zal maken. Toch kan ze niet als een struisvogel maar net doen of de nabije toekomst geen ingrijpen vergt, want over enige weken zal ze blij zijn als de mantel voor koeler weer paraat is. Naast de swagger zal deze winter de aangesloten mantel zijn rechten doen gelden, maar veel verandering is er niet, tenzij in de details. De komende modeshows zullen openbaren wat de Nederlandse confectiefabrikanten ons voor het aanstaande seizoen gaan voor zetten en daarbij is de mantel het eer ste wat ons interesseert. Voorlopig ech ter voelen we ons nog thuis in de tus- senjas, de voor- en najaarsmantel, die deze zomer de nodige diensten heeft be wezen! Deze Amerikaanse heeft haar zomer-swagger voorzien van een flu welen kraagje, als toenadering tot het herfstige! Met de bijpassende hand schoenen is het zeer smaakvol. A. X' Wij hebben op deze plaats al eens eerder geschreven over de nogal dwaze vragen, die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie bij tijd en wijle aan een deel van het Nederlandse volk schijnt te stellen. Wie de uitverkore nen zijn, tot wie de enquê teurs en enquêtrices zich richten, is ons niet bekend. Eerlijk gezegd hebben wij nog nooit iemand ontmoet, die tot de ondervraagden behoorde en wij ontmoeten toch nogal wat mensen. Wij willen echter wel geloven, dat het N. I. P. O- haar on derzoekingen uitstrekt tot een zo gevarieerde groep van Nederlanders, dat zij de re sultaten als de opinie van het Nederlandse volk naar voren kan brengen. Dat neemt echter niet weg. dat bij ons de verbazing blijft bij de gedachte, dat al die ondervraagde mannen en vrouwen blijkbaar bereid zijn met een paar woorden te antwoorden op vragen, die wij deels geen antwoord waard zouden achten, en die anderdeels zo i ngewikkeld zijn, dat wij hierover hele verhandelingen zouden kun nen houden zonder tot een bepaald oordeel te kunnen komen. Afgezien daarvan echter begrijpen wij dikwijls niet wat het voor nut heeft bepaalde vragen te stellen en de verkregen antwoorden te publiceren. Zo heeft het N- I. P. O. weer eens geïnformeerd „welke van de nu levende vrouwen leden van de koninklijke familie niet mee gerekend bewondert u het meest?" Ongeveer 15 pet. van de ondervraagde man nen heeft hierop geantwoord „mijn eigen vrouw" of „mijn moeder". Dit lijkt ons in elk geval een reële bewon dering toe. Eigen moeders en eigen vrouwen staan tenminste zo dicht bij, dat het mogelijk is over haar met enig recht te oordelen. Op de algemene ranglijst van de bewonderde vrouwen bleek mevrouw Roosevelt nog steeds nummer een te zijn met 13 pet. van de uit gebrachte stemmen. Num mer twee werd Fanny Blan- kers-Koen, die daarmee Hen- riëtte Roland Holst 'n plaats terug drong. Moeten wij daaruit de conclusie trek ken, dat in het afgelopen jaar de culturele belangstel ling en waardering van het Nederlandse volk is afge nomen ten. koste van de in teresse voor sport en li chaamskracht? Het lijkt ons onjuist. Veel waarschijnlij ker is de verklaring, dat mevrouw Roland Holst vorig jaar haar tweede plaats dankte aan het feit, dat zij ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag in het volle licht van de publieke belangstelling heeft gestaan. Dit wordt trouwens beves tigd door het verschijnen van Eva Peron als vierde op de lijst. Aan haar en haar werk immers is in de afge lopen maanden, ook al in verband met het bezoek van Prins Bernhard, vrij veel aandacht gewijd. Wel duidelijk blijkt hier uit echter ook, dat de grote bewondering van velen maar van zeer korte duur is. Verder herhalen wij, dat het ons niet duidelijk is. wie er mee gebaat is, te weten welke vrouw op een bepaald ogenblik de meeste bewon deraars of bewonderaarsters heeft in een land. De enige gevolgtrekking van beteke nis. die wij uit dit opinie onderzoek kunnen trekken is, dat de invloed van pu blicaties in pers en radio betreffende een bepaald per soon onmiskenbaar van in vloed zijn op de publieke opinie- Maar dat is iets. wat ook voor dit N. I. P. O -on derzoek reeds bekend was. Weinig huisvrouwen denken er aan, dat behalve de „nieuwe'' of maatjesharing, ook verse haring een uitstekend voed sel is. dat aan de maaltijd vlees kan vervangen. Verse haring kan men koken, bak ken of stoven en door aller lei toevoegsels kan men deze drie bereidingswijzen op vele manieren variëren. Vooral het stoven op ver schillende manieren (in di verse sausen, met kruiden, mosterd, azijn e.d.) biedt gelegenheidom de haring steeds in een nieuwe ge daante en steeds met een nieuw aroma op te dienen. Hieronder volgen de re cepten, voor vier personen: Verse haring koken. 4 of 8 haringen. 15 gr. (ruim 1 eetlepel) zout per liter water. De haringen schoonmaken en opzetten met water en zout. aan de kook brengen, in pl.m. 5 min. gaarkoken. De haring opdienen met ge smolten boter, botersaus (en mosterd) of mosterdsaus, peterseliesaus of zure saus. Men kan aan het kook water desgewenst wat ge snipperde ui, peterselie, een laurierblaadje, kruidnagel en thijm toevoegen. Verse haring stoven. 4 of 8 haringen, een klont je boter of margarine (azijn), zout (aardappel meel). De haringen schoonmaken, eventueel openleggen. in wrijven met wat zout en vervolgens in een pan of vuurvaste schaal leggen. Een weinig water, een klontje boter of margarine en een scheutje azijn of ci troensap toevoegen. De vis op het vuur of in de oven gaar stoven. Wanneer het ge recht in de oven gezet wordt, kan er naar verkiezing wat paneermeel over de vis ge strooid worden. Stooftijd 7 a 10 min. op het vuur, 10 a 15 min. in de oven. Het vocht naar verkiezing bijbinden met wat aangemengd aard appelmeel en er als saus bij geven. Verse haring gestoofd in kerriesaus. 4 oj 8 haringen, Vz 1. (3 kopjes) water of visbouillon, 35 gr. (ruim 2 eetlepels) bo ter of margarine, 50 gr. (5 eetlepels) bloem, 1 ui, 2 theelepels kerrie, zout. De bodem van een pan of vuurvaste schotel insmeren met wat boter of margarine. De fijngesnipperde uit met de kerrie fruiten, de bloem en het zout onder roeren toevoegen en bij kleine scheutjes het water er bij schenken. De schoonge maakte. gewassen en gezou ten vis in de pan of de scho tel leggen en overgieten met de saus. De vis 15 a 20minq* ten laten stoven op het vuur of in de oven. Oxford-haring. 4 of 8 haringen of filets daarvan, l'j eetlepel mos terd. 1 eetlepel suiker, 20 gr. (ruim 1 eetlepel) boter of margarine, 1 gesnipperd uitje. 2 laurierbladen. 1 kruidnagel. 1 dl. (ruim L kopje) water, een scheutje azijn, wat aardappelmeel, zout en peper. De haringen schoonmaken en van de graat ontdoen. De filets met een mengsel van peper en zout bestrooien De mosterd vermengen met de suiker, dit mengsel aan de binnenzijde van de filets smeren en deze oprol len met de velkant naar bui ten. Het gesnipperde uitje fruiten in de boter of mar garine. De opgerolde haring- filets rechtop in dezelfde pan zetten en het water, wat azijn en de kruiden er aan toevoegen. De vis 10 minu ten zachtjes in het vocht la ten sudderen. De vis af en toe met het vocht bedruipen. Tenslotte zo nodig de saus bijbinden met wat aange mengd aardappelmeel. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Toga! baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apot.li. en drog. f Ó.83, f 2.08 en f 7.9A ook daarbuiten een goede klank hebben, komen op gezette tijden samen ter be studering van thema's, die uit hoofde van de actualiteit van het onderwerp of anderszins in het middelpunt der be langstelling staan. Het jaarboek 1950 is het tweede in de reeks, die door het werkgenootschap zal worden uitgege ven. Uiteraard is deze uitgave op de eerste plaats voor vakmensen bestemd. Maar ook niet-deskundigen zullen vaak om informatieve redenen een of meer onderwerpen met belangstelling en groot nut consulteren. Zo bevat het jaarboek 1950 twee voordrachten van moralisten, die eveneens bij artsen een zeer geïnteresseerd gehoor zullen vin den, n.l. drs. Wagemans' inleiding over de morele beoordeling van de kunst matige inseminatie, en dr. van Zunde- ren's uiteenzetting van de vragen, die zich. van zedelijk standpunt uit, voor doen met betrekking tot de overplan ting van ledematen en organen. Bijzon der actueel is ook het thema van dr. Hoegen: Over de zin van de maagdelik- heid, haar doel, betekenis en waarde in vergelijking met de huwelijkse staat. De overige voordrachten zijn hoofdzakelijk van dogmatische aard. Zo bespreekt b.v. dr. Sehoonenberg S.J. de genade en de zedelijk goede act; dr. J. Groot de blij vende betekenis van Christus' Myste riën; dr. v. d. Putte O.P. de dogma-ont wikkeling en de theologische redene ring. Dit tweede jaarboek is een écla tant getuigenis van vruchtbare samen werking, die in de toekomst rijke resul taten moge boeken. L. Engels voor emigranten. Dit boek van dr. H. J. de Maas, dat vele practische lessen over het leven in Australië en over het Canadees Engels bevat, met een supplement voor landbouwers, heeft in korte tijd al de zevende druk beleefd. Uitgave P. Noordhof f N.V. Groningen. Prof. dr. Van der Ploeg O.P. vervolgt in dit nummer zijn reeks artikelen over het Heilig Land met een historische be schouwing over Jerusalem, rijk geïl lustreerd met foto's van de K.I.-foto- graaf. Er is een fotoreportage van het instituut voor blinde mannen en jongens te Grave en over de vernuftige leermid delen, welke er bij het onderwijs wor den gebruikt. Paardenliefhebbers zullen met veel belangstelling het artikel lezen over de jaarlijkse tweedaagse paarden- tentoonstelling in Den Bosch, verlucht met foto's van Martien Coppens. Er worden interessante bijzonderheden ver meld over de verdelging der malariamug in Amsterdam-Noord. Voorts een cau serie over Scandinavische kinderspeel terreinen en een fotoreportage van Jamsjedpoer, de staalstad van India De Dag van de Vreugde op Avifauna wordt in woord en beeld herdacht. Verder de 1 oman, verhalen, wekelijks^ bijdrage van aalmoezenier van de arbeid E. van Iersel en de andere vaste rubrieken. ZAANDAM-, De aandeelhouders vergadering van de N.V. Houthandel v/h William Pont, te Zaandam, is Dins dagmiddag gehouden, onder leiaing van mr. H. F- van Leeuwen. Overeenkom stig het voorstel van de directie en de commissarissen werd als dividend over het boekjaar 1950 vastgesteld: 6,39% op de cumulatief preferente aandelen, 9% op de gewone aandelen en f 52,50 per winstbewijs onder aftrek van 15% di vidend-belasting. De jaarverslagen, balans, en verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. Dr. ir. W. J, Muller werd herkozen ais commissaris- Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaats- examen voor scheepsbouwkundig inge nieur: L. T. Bakker, Hilversum; J. C. de Does, 's-Gravenhage; B. Doorenbos, 's-Gravenhage; J. Gerritsma. Delft; C. C. M. Schneiders, Den Helder; K. So- nius, Delft. Advertentie V denkt toch wel om.' Alkalivri) betekent vooral niet: Getchikt voor aJJet en nog wat. Veilig wast U indien U speciaal alkalivrij wast Speciaal alkalivrij voor u>ol is Echfrdem en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon* De Spaanse balletgroep van JoséGreco geeft op Zaterdag 1 en Dinsdag 4 Sep tember voorstellingen in de Kurzaal. In de twee verschillende programma's, die door de pianist Roger Machado muzikaal worden geleid, werken de solodanseres sen Nila Amparo en Carola Goya mede. George van Renesse verzorgt op Zon dagochtend 2 September een klavierreci tal met werken van Beethoven, Schu bert en Chopin. Nicole Henriot is de soliste bij de concerten van het Residentie-orkest op Woensdag 5 en Vrijdag 7 September. Berto Pasuka's ..Ballets Nègres'' ge ven op Donderdag 6 September de eerste van een tweetal voorstellingen. Ook bij Werkspoor te Utrecht en Amsterdam is een overwerkactie ge organiseerd ten bate van de Stichting 19401945. Deze heeft een fraai re sultaat opgeleverd. Ir. totaal werd in Amsterdam bijeengebracht f 4492.88, te Utrecht f 5702,80. Totaal f 10.195.68. Dit bedrag werd vermeerderd met een gelijke bijdrage van de Directie van Werkspoor, zodat totaal kan worden af gedragen de somma van f 20.391,36.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5