Haarlem verkeert in financiële positie zeer ernstige Comedia krijgt haar subsidie van f 30.000.- MORGEN Geen vriendelijke woorden voor Bloemendaal Isolement van Haarlem ten behoeve van douairières? Vandalisme in oorlog leidde tot groojs eerherstel Kapitaalsuitgaven moeten tot het uiterste beperkt worden Salarissen bij H.O.V. liggen ongeveer roemt lager Melksanering ten tweeden male aan de orde gekomen Nieuwe kruisweg op opalineglas geschilderd Motor slaat vlak voor rails af Poging tot moord in Den Haag vinti DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 PAGINA 2 VENTEN IN WINKEL- STRATEN Gemeentelijk verbod Scheidsrechters gevraagd in de H.V.B. Openluchtconcert Dronken man verzette zich Burgerlijke Stand Bouw van 150 woningen EERSTE H. MIS PATER DEMMERS Oudjes naar Openlucht theater 8-jarige jongen duwde vriendje in het water Door spiegelruit gelopen „EX 1ST ENT IA LIST I SC H NIHILISME" Gemeenteraad van Haarlem CONCERT Het afscheid van kapelaan Grimbergen Concert op de Grote Markt HEEMSTEDE Dahlia-avond Onderl. T uinliedenvereniging Aanvang concert Raadhuis plein Concert in „Meer en Bos" Geen tweede prot. christ. huishoudschool Huishoudscholen Het eeuwfeest van Zandvoorts parochie Openluchtconcert „De Ghesellen van de Spelewei" Bejaardenzorg HaarlemBloemendaal Woningperikel Vier militairen aan de dood ontsnapt Tweede groep gewon den uit Korea terug LAATSTE NIEUWS Dader slaat daarna de hand aan zichzelf jurgemeester Cremers liet gistermiddag in de Haarlemse gemeenteraad een somber geluid horen ten opzichte van de financiële positie van de gemeente. Een uiterst zuinig beleid zal er moeten worden gevoerd en nieuwe kapitaals uitgaven, groot of klein, zullen vermeden worden, als maar enigszins blijkt, dat het betrokken object niet allerdringendst noodzakelijk is. De burgemeester noemde de kaspositie van Haarlem zeer ernstig en naar aanleiding van deze mededeling voerden verschillende sprekers het woord. Het bleek, dat de fractie voorzitter van de K.V.P., de heer Schippers, alles nogal optimistisch bekeek, ofschoon de uiteenzetting van wethouder Bakker niets aan duidelijkheid te wen sen overliet. Bij de aanvang der behandeling van de agendapunten deelde de burgemees ter mede, dat de voorstellen tot bouw van een brugwachtershuis.ie bij de Gra- venstenenbrug en tot bouw van een openbare kleuterschool van de agenda werden teruggenomen. „De kasoositie van de gemeente is zo ernstig," aldus de burgemeester, „dat het zich niet laat aanzien, dat op korte termijn opdracht kan worden gegeven tot de bouw." Spr. bracht een en ander in verband met de investeringsmoeilijkheden en betoogde, dat wanneer de raad bepaalde kapitaals uitgaven zou goedkeuren en B. en W. later het werk daarvoor niet zouden laten uitvoeren, de verantwoording daar van alleen op het college zou komen te rusten. De raad moest echter weten, hoe het thans met de gemeente stond. Ten aanzien van de voorgestelde kleu terschool zeide spr. nog, dat men zal uitzien naar een goedkopere oplossing. De heer ALBRECHT (Arb.) stelde daarop de vraag, welke betekenis nog de beslissingen van de raad hebben ten aanzien van kapitaalsuitgaven. Op de oorzaken van deze precaire situatie wil de spreker niet nader ingaan. Deze kun nen een kwestie zijn van geen geld of van zware rente. Bij te nemen beslissin gen zullen in het vervolg andere facto ren meespreken, n.l.: is er werkelijk geld en is die uitgave verantwoord te genover de gehele Nederlandse gemeen schap. De raad beslist wel, maar weet verder niet. wat er gebeurt. De heer Albrecht wees er verder op, dat er toch ook nog werken worden uit gevoerd. die niet allerdringendst zijn; met name op de Papentorenvest en de B. en W. van Haarlem hebben op grond van artikel 130 der Algemene Politieverordening ongeoorloofd ver klaard in het belang van de openbare orde en veiligheid het venten met bloe men. fruit of geringe eetwaren op een aantal openbare wegen in de gemeente Haarlem-, Het verbod geldt: Anegang, Bartel- jorisstraat. Gedempte Oude Gracht (voor zover gelegen tussen Raaks en Zijl straat). Generaal Cronjéstraat, Gier straat, Grote Houtstraat, Grote Markt. Julianapark. Kleine Houtstraat. Koning straat, Korte Veerstraat, Krocht. Kruis straat, Kruisweg. Lange Veerstraat, Plein. Schoterweg (voor zover gelegen tussen Kloppersingel en Paul Kruger- straat), Smedestraat. Spaarnwouder- straat. Verwulft, Zijlstraat, benevens de op een dezer wegen uitkomende zijstra ten. over een afstand van 25 meters ge rekend van de hoek. waar de rijbaan kanten elkaar kruisen. Nu het nieuwe voetbalseizoen in aan tocht is, richt de scheidsrechters-com- missie van de afdeling Haarlem van de K.N V.B. zich weer tot de oud-voetbal lers en voetbalenthousiasten. In de laatste jaren is er regelmatig een tekort aan scheidsrechters geweest en nu het aantal elftallen dat voor de competitie is ingeschreven, al weer groter is dan in voorgaande jaren zal ook het tekort aan scheidsrechters zich weer ernstig doen gevoelen indien hier in geen verbetering optreedt. Speciaal oud-voetballers, waarvan verondersteld mag worden dat z. de voetbalsport nog een warm hart toe dragen, komen voor een dergelijke functie in aanmerking, omdat zij vooral het nut en de noodzakelijkheid van een goede leiding bij de voetbalwedstrijden zo goed kunnen begrijpen- Het is daar om dat de commissie voorai op hen een beroep doet hun medewerking te ver lenen maar zou niet minder verheugd zijn wanneer ook andere voetbal enthousiasten zich als scheidsrechter wilden aanmelden. Binnenkort wordt door de commissie een speciale cursus ter opleiding tot scheidsrechter georganiseerd waarover nadere mededelingen zullen volgen. Wie zich wil opgeven als toekomstig scheidsrechter, hij wende zich tot de secretaris van de scheidsrechters com missie van de H.V.B., de heer G. 7. A. de Körte, Marnixstraat 152, Haarlem. Op de verjaardag van Prinses Wil- helmina zal de muziekvereniging „Voor uitgang" om acht uur des avonds in het Openluchttheater te Bloemendaal een concert geven. Gisteravond om zes uur heeft een Haarlemse politie-agent de 40-jarige W. Z. uit Haarlem aangehouden, omdat hij dronken over de Baan fietste en nog wel in verboden richting. De agent wilde de man naar het politie-bureau Centrum brengen- De dronkaard was het hier niet helemaal mee eens. Hij heeft in zijn verzet de agent tegen het hoofd geschopt en wist ook de jas van een de agent assisterende burger te ver nielen- Uiteindelijk is de man toch in de cel terechtgekomen- GEBOREN: E- van Dijk-van tingh, z-; B. Schotel-'t Hoen, z.; de Graaf-van Ommeren, z.; T. G. Kaestner-van den Nieuwenhof, d-; Doo- K. C. W. _-, J. C. de Santy-Zwetsloot, d.; J. P- M. Postma-Moerkerk, d-; M. J. S. Rotte veel-Wassenaar, d-; E. van Tol-Dijkhui- zen d- GEHUWD: J. H. Robben en C. van der Weijden, P- de Winter en A. M. Huijboom, H. J- Pelser en A- Harskamp, H. J. Heeremans en C. M. Bersee, J. G. B- Rooijers en E- G- Kunis, T. H. Wijf jes en M. W. P. van Reijssen, T. C. M. Heins en T. A. M. van Tongeren, J. J. A. van Hazebroek en R. J. Kappen, A. A. J. Schaap en G- J- Hendriks, P- Jon gens en M. E. Makkes van der Deijl, L. de Jóng en L. M. Klaassen, F- C- Kol- lerie en M- M. Ros, J. Zwart en M. Koi. derie, A. Van Zoest en A. E- J- Brou wer, K. Verweij n J. J. Tilbusscher, A. J. Schut en J- C. van Raalte, H. A. Eeltjes en E. M. van Rijswijk, J. A. Vlot en G. Krabbe- OVERLEDEN: A. van Wijngaarden, 54 j., Bakenessergracht; H. M. E. Mul ler, 68 j., Koninginneweg; J- van der Linde, 50 j., Benviljoenstraat. Catharijnebrug. Hij wilde dan ook we ten, of er nu een urgentielijst wordt aangelegd voor de uit te voeren werken en of de gemeentelijke Diensten onder ling overleg zullen plegen, zodat niet iedere Dienst voor zijn eigen werk gaat vechten. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) bracht in eerste instantie hulde aan B. en W., die zoveel activiteit aan de dag hebben gelegd voor het afsluiten van een lening van vier millioen gulden. „We worden nu," aldus de heer Schippers, „gecon fronteerd met de verarming van ons land. Een grote calamiteit is ontstaan, welke later aan de oppervlakte ver scheen dan verwacht werd. Wij moeten de consequenties daarvan dragen." Spr. drong derhalve aan op zeer grote bespa ringen en stuurde zijn betoog in dezelfde richting als dat van de heer Albrecht. Op zijn bekende zakelijke manier gaf wethouder BAKKER nog eens een uit voerige uiteenzetting. B. en W. meenden zich niet in de oorzaken, maar wel in de consequenties te moeten verdiepen. Reeds lange tijd is het zo gesteld, dat er geen kapitaal te krijgen is. Dit werd onderstreept en actueel, toen in December 1950 de besturen van de grote gemeenten in Den Haag werden uitgeno digd om de ontstane moeilijkheden te bespreken. De regering deed toen een beroep op de gemeenten om te bezui nigen op de investeringen. Alleen de allernoodzakelijkste materialen moesten worden aangeschaft en daarom hebben B. en W. alle beslissingen over uitgaven naar zich toegetrokken, ook al waren die betalingen op de begroting verantwoord. Tot op heden was de gang zo, dat des ondanks de verschillende werken wer den voorbereid om direct te kunnen be ginnen als er geld was. Deze methode wordt nu niet meer gevolgd. De wethouder deelde mede, dat vrijwel alle werken thans zijn uitgevoerd. Een drietal werken, die niet dwingend zijn, wacht nog op uitvoering. Uit de ver schillende gemeentelijke Diensten is een urgentie-commissie in het leven geroe pen, die alles zal beoordelen op belang rijkheid. Werkzaamheden als aan de Pa- In aansluiting op de debatten in de Haarlemse gemeenteraad deelt wethou der Bakker ons mede, dat in totaal 150 woningen voor ongeveer anderhalf mil lioen gulden gebouwd kunnen worden ondanks de moeilijkheden met de kas geldvoorziening. Ged, Staten van Noord- Holland zijn n.l. bereid een verklaring te geven dat geld op lange termijn aan wezig is, aangezien de gemeente nog kortgeleden een obligatielening van f 4.000.000 heeft kunnen sluiten. Deze verklaring heeft betrekking op een vier tal plannen betreffende woningbouw, die de raad gepasseerd hebben. pentorenvest b.v. worden voorzien uit de gewone dienst, die draaiende blijft door de gebruikelijke inkomsten van de gemeente. De heer ALBRECHT vroeg, of de raad een urgentielijst ter inzage kon krijgen en de heer SCHIPPERS zag deze kwes tie ook graag besproken in de financiële commissie. Deze spreker was er van overtuigd, dat er wel verbetering zou komen. Hij beschouwde deze tijd als een overgang van de gedirigeerde financieringspoli- tiek naar een vrijere politiek, waar over hij zich overigens verheugde en welke de gemeenten ten goede zou komen. Wethouder BAKKER had geen be zwaar tegen overlegging van de urgen tielijst en kon slechts hopen, dat de ge dachte van de heer Schippers bewaar heid zou worden. Onze stadgenoot, frater Gulielmus Demmers O.F.M., hoopt Zondag 2 Sep tember in het klooster der Pater Min derbroeders te Weert uit handen van mgr. dr. A. H, Hansen de Heilige Pries terwijding te ontvangen- Zaterdag 15 September zal de neo mist des middags te kwart over vier feestelijk worden ingehaald in de pa rochie van St- Bavo aan de Heerenweg te Heemstede, in welke kerk hij Zon dag d.a.v. te 10 uur zijn Eerste Plech tige H. Mis opdraagt. Des middags van half drie tot half vier recipieert hij ten huize van zijn moeder aan de van der Spiegellaan 10 te Heemstede. De oudjes van de complexen gemeen tewoningen te Haarlem zullen Zaterdag avond het Openluchttheater te Bloemen daal bezoeken. Ongeveer 360 bejaarden zullen een concert kunnen volgen en een tractatie ontvangen dank zij de mede werking van de directie van het Open luchttheater, de N.Z.H., Snelverband, de harmonie de „Vooruitgang" en de trac- tatie-leveranciers. Gistermiddag omstreeks half een is het 7-jarig jongetje J. A. G. R. uit Haar lem door een 8-jarig jongetje in de Leidse Vaart geduwd. De kinderen lie pen nabij de Prins Hendrikbrug, toen de oudste van de twee de ander plot seling een duw gaf. De bestuurster van een juist passerende auto heeft de drenkeling op het droge gebracht. Het jongetje bleek geen letsel te hebben opgelopen. De kinderpolitie stelt een onderzoek in naar de reden van het ge beurde. De 13-jarige Haarlemse jongen <-• B. is gistermiddag om twaalf uur door de spiegelruit van de gesloten deur van het Rembrandt-theater gelopen. De jon gen had naar de plaatjes in de hall staan kijken. Toen hij weer weg wilde gaan, dacht hij dat de deur openstond, maar toen hij even later een luid ge rinkel van brekend glas hoorde en een grote wonde in de knie opliep, kwam hij tot andere gedachten. De knie van de jongen is in de Johannes de Deo gehecht. De ruit, die gesneuveld is, is twee bij anderhalve meter groot. De toneelgroep „Comedia" krijgt de gevraagde ƒ30.000.— subsidie, bat is gistermiddag in de Haarlemse gemeen teraad besloten. Maar eer het zover was. is er de nodige critiek geleverd op het beleid en de gang van zaken rondom de subsidieregeling. De heer SCHIPPERS (KVP) memo reerde het tekort van Comedia over het vorige jaar. Haarlem zou met 1C.000.bijspringen, als Utrecht het zelfde zou doen. Dat laatste is niet ge beurd en hij wilde daarom weten, of Haarlem toch die 10.000.— heeft be taald. Zo niet. dan was het tekort ge bleven en daarop was de vraag. hoe dat gedekt zou worden. Mevr. SCHELTEMA (VVD) vond het allemaal maar vreemd. Deze nieuwe subsidie was niet behandeld in de be trokken commissies. Ofschoon de subsi die inging met 1 Augustus, krijgt de Raad er over te beslissen aan het einde van deze maand. Er is derhalve niet rustig de tijd geweest om te beraad slagen. Deze spreekster had nog een rekensommetje. Het totale tekort van Comedia bedraagt 120.000.Haarlem geeft ƒ30.000.—. Utrecht eveneens, Am sterdam 15.000.Wie betaalt nu die resterende ƒ45.000. Als er nu in de loop van het seizoen weer een tekort is, moet de Raad dan weer bijspringen? Mevr. Scheltema noemde de salarissen van het admini stratieve personeel vrij hoog ten op zichte van de H.O.V. De heer SPEK (AR.) had een ander rekensommetje. Hij was van mening, dat het Rijk ƒ80.000.subsidie geeft. Er blijft dus geld voor Comedia over! Deze spreker kwam nog met salaris- cijfers. De twee directeuren van Co media verdienen resp. 12.000 en 10.000.per jaar. De twee directeu ren van de H.O.V. verdienen samen 10.000.Hetzelfde is het geval met de spelers, in die zin, dat de salarissen bij Comedia ongeveer het dubbele zijn van die bij de H.O.V. De heer PROPER (Comm.) gewaag de nog van het „existentialistisch ni hilisme", dat in de stukken van Come dia de boventoon voerde en waardoor deze groep niet meer zo'n grote be langstelling had in Haarlem. Wethouder GELUK verklaarde, dat de kwestie rond Comedia uitvoerig moest worden besproken. De onder handelingen met het Rijk verliepen echter bijzonder traag. Hij bracht voorts nog even de voorgenomen opheffing van Comedia en het verzet daartegen van Haarlem en Utrecht ter sprake en kwam toen op het subsidiebedrag zelf terecht. Vorig jaar was er een tekort van 180.000.—. Door bezuiniging was dit geslonken tot 120.000.De be doeling was de gemeenten 80.000. subsidie te laten betalen en het Rijk ƒ40.000.Amsterdam kan niet meer doen dan 15.000.zodat het Rijk nu 45.000.zal geven. De vacanties zijn er oorzaak van ge weest, dat de subsidie niet in de com missies is besproken. De wethouder merkte nog op, dat de subsidie nu niet gegeven wordt over het kalender jaar, maar over het speelseizoen. De befaamde 10.000.van het laat ste tekort zijn door Haarlem niet uit gekeerd. omdat ook Utrecht het niet gedaan heeft. Comedia voert nog besprekingen met Utrecht en ais deze mislukken zal het benodigde geld uit een speciaal fonds betrokken moeten worden. De vergelijking met de H.O.V. noem de de wethouder mank. Bij het toneel is het een Centraal Bureau, dat de sa larissen vaststelt. Het toneelwerk stelt ook meer eisen, waarmede spreker niet zeggen wilde, dat de musici minder te bieden hebben. De wethouder verzekerde tenslotte, dat de begroting van Comedia goed is opgezet en dat er enige speling is ge houden. Rembrandt: In 's hemelsnaam, 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Abbott en Costello in het vreemdelingenlegioen, 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Lach en vergeet, a.l., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gekooide meisjes (volw.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De schat der Coman- chen, 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne: Captain America, 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Speciale filmvoorstellingen: City: Laurel en Hardy in „Achter de tralies", a.l., 10.30 uur. Donderdag 30 Augustus Grote Kerk: Orgelbespeling door Georg^ Miles, 3 uur. Kathedrale Basiliek: Beklimming van de toren orrr 3 en 4 uur. Vrjjdag 31 Augustus Openluchttheater Bloemendaal: Open luchtconcert, 8 u. Kathedrale Basiliek: Beklimming van de toren om 3 en 4 uur. Concertgebouw: HOV-concert o.l.v. Marinus Adam, solist: Johan Verster, piano; 8 uur. Zomervaart nabij Nagtzaambrug: Openluchtconcert door „De Spaarneba- zuin". Hiervoor mars door Haarlem- Oost, 7 u. Aanvang concert 8 uur. Advertentie Men verzocht ons mede te delen dat de parochianen en andere belangstellenden eerst hedenavond negen uur afscheid kunnen nemen van kapelaan Grimber gen. De bijeenkomst van kwart over acht is uitsluitend voor genodigden. Het muziekcorps Arti et Religione zal morgenavond op verzoek van het centrumcomité Koninginnedag een po pulair concert geven op de Grote Markt. Op het Nassauplein zuilen oran jelampjes in de Wilhelminaboom ont stoken worden. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" een Dahlia-avond in net Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef, waarvoor vrij grote belangstelling bleek te bestaan, al was het aantal in gezonden Dahlia's door de leden niet be paald overweldigend te noemen. Vooraf werden eerst enige huishoudelijke zaken besproken, waarbij o.m. als nieuw lid werd voorgesteld de heer W. Horsch. In verband met het feit, dat de jaar lijkse tentoonstelling slechts weinig pu bliek trekt en bovendien het voorberei dende werk altijd voor rekening komt van dezelfde leden, meende het bestuur ditmaal te moeten adviseren, geen ten toonstelling in 1951 te houden. Daarte genover werd besloten, op Woensdag 19 September een tentoonstelling te houden van door de leden vervaardigd bind werk. In samenwerking met Haarlem, Am sterdam en Aalsmeer zal het volgend voorjaar weer een huisbroeitentoonstel- ling worden georganiseerd op een nader te bepalen datum. De betreffende bollen zullen op een volgende vergadering ter beschikking van de deelnemers worden gesteld tegen de vastgestelde prijs. Daarna hield de heer C. Geerlings, dahlia-kweker, alhier, een causerie over deze fleurige en veelsoortige bloemen en wees daarbij allereerst op het verschil van smaak; Amerika b.v. wenst grote bloemen, omdat daar grote gebouwen zijn en Nederland heeft meer belangstel ling voor kleinere bloemen. Achtereen volgens behandelde de spreker tal van soorten en vooral het kweken van nieu we soorten, alsmede de verzorging van de planten en bescherming tegen ziek ten, waarvoor sommige soorten zeer vat baar zjjn. In aansluiting op de mededelingen om trent het concert met taptoe op het Raadhuisplein, wordt de aandacht er op gevestigd, dat het concert precies 8 uur begint; de taptoe te half tien. Vrijdagavond geeft het Heemsteeds Fanfai'ecorps „Excelsior" in kapel „Ire ne" op de Stichting „Meer en Bos" een concert. Vocale medewerking wordt ver leend door het onlangs opgerichte Heem steeds Christelijk gemengd koor onder leiding van de heer J. Nibbering. Vijf uren lang is de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag bijeen geweest en het nieuwe „seizoen" is niet zonder vuur ingezet. De precaire financiële positie van de gemeente, waarvan wij in een apart verslag melding zullen maken, voerde wel de boventoon. Daarnaast kwam nog even aan de orde de melksanering, waarin de raad ook graag wat te brokken heeft, maar desondanks niet veel kan uit richten; de mogelijke stichting van een prot.-christelijke huishoudschool leidde tot een principieel debat; bij het uitbreidingsplan „Omgeving Station-Bloemendaal" werden er minder vriendelijke dingen gezegd aan het adres van Bloemendaal: Comedia kreeg de gevraagde subsidie, zij het niet zonder commentaar, en aan het slot werd de vergadering nog min of meer spectaculair, toen het er om ging, of de gemeente een woning zou kopen voor de pas benoemde gemeente-ontvanger. Tussen de bedrijven ging de raad nog in besloten zitting voor het voorstel tot het bouwen van 75 flatwoningen met 5 garages aan de Planetenlaan. Alleen al een tweetal ingekomen stuk ken vroeg een bespreking van een vol uur en het was de heer BLOKDIJK (Arb.). die de aandacht van B. en W. nog eens vestigde op een ingezonden adres van twee bewoners uit de Alexan- derstraat. Deze vroegen n.l. een vergoe- 'dmg voor de geleden schade tengevolge van een overstroming in hun beneden woningen. Dat zou geschied zijn bij de rioleringswerken, en de heer Blokdijk vroeg het college een objectief onder zoek in te stellen. Indien de schuld lag bij Openbare Werken, diende er een soepele regeling te worden toegepast. De heer SPEK (A.R.) informeerde, of er nog meer schadegevallen waren geweest en of daarin ook met een vergoeding zou worden voorzien. Wethouder ANGENENT antwoordde, dat hij moeilijk een positieve toezegging kon doen, omdat het onderzoek nog gaande is. Overigens wees hij er op, dat bij de verschillende werkzaamheden on gemakken zoveel mogelijk vermeden worden, maar niet altijd kunnen worden ontweken. De klachten over schade in de Alexanderstraat waren tot deze twee adressen beperkt gebleven. Het comité van actie tegen de gedwon gen melksanering in Haarlem had een verzoek gericht om een duidelijke uit spraak, of de raad een gedwongen melksanering al dan niet wenst. Het college stelde voor. dat verzoek voor kennisgeving aan te nemen, maar de heer PROPER (Comm.) bracht naar voren, dat deze kwestie in aller belang stelling staat en hij achtte het juister, wanneer B. en W. binnenkort daarover een prae-advies aan de raad zouden uit brengen De heer SPEK (A.R.) was het daarmede eens en zag ook gaarne, dat de raad zich over deze kwestie zou uit spreken. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) verschilde in zoverre van de vorige spre kers, dat zij dit primair een zaak vond van B.- en W., zoals dat destijds reeds gezegd was. Het college zou er echter wel rekening mee kunnen houden, dat het grootste gedeelte van de raad tegen de melksa nering gekant was. De lieer VAN TURN HOUT (K.V.P.) stuurde hef weer in de richting van een prae-advies, ofschoon hii bang was. dat zulks onmogelijk was. Die sanering vond hij echter wel de moeite waard om grondig bestudeerd te worden. Nadat ook nog de heer VOOGD (Arb.) er het zijne van had gezegd, ontnam de VOORZITTER aan de raad iedere illu sie met te verklaren, dat B. en W. het verzoek alleen maar als kennisgeving zouden aannemen. De wettelijke bepa ling is nu eenmaal zo, dat de beslissing eigenlijk in banden ligt van het Bedrijf schap voor Zuivel. Een eventueel sane- ringsbesluit zal echter niet worden uit gevoerd. indien B. en W. bezwaren heb ben. Indien de sanering dus officieel In de raad behandeld zou worden, dan zou de raad zich verlagen tot een advies college van B. en W. Daarom zou het maar beter zijn als de raad (on)rustig de komende beslissing afwachtte en in dezen niet op de stoel van B. en W. ging zitten. De voorzitter voegde er echter aan toe, dat hij er persoonlijk geen bezwaar tegen had, wanneer er na die beslissing uit de raad een motie van goed- of af keuring kwam. Tenslotte adviseerde de voorzitter de raad met enige nadruk zich aan zijn eigen afbakening te houden van rechten en plichten. Uitvoerig ging de raad in op het af wijzend prae-advies van B. en W. inza ke de stichting van een tweede prot.- christelijke huishoudschool. Wethouder GELUK deelde in eer ste instantie mede, dat er een en ander moest geschrapt worden uit een con- In het gedenkboek bij gelegenheid van het eeuwfeest van de St. Agatha-pa- rochie verschenen, worden ook enige hoofdstukken gewijd aan de jongste ge schiedenis. De kroniek vermeldt de stichting van het tegenwoordige kerkgebouw in 1928 en de verbouw van de oude kerk tot patronaatsgebouw. In 1932 werd het H. Hartbeeld in de tuin van Huize „Sterre der Zee" met grote plechtigheid geïn- troniseerd. In de nacht van 11 op 12 September 1940 tijdens de algemene verduistering vanwege de oorlog, toen niemand tus sen 10 uur en 4 uur 's nachts op straat mocht, tenzij Rijks-Duitsers, politie en leden van de luchtbeschermingsdienst, werden op laaghartige wijze de handen van dit beeld afgeslagen. Daders na tuurlijk onbekend. Een algemene ont roering en heilige verontwaardiging ging door de rijen van de bevolking van Zandvoort, zowel bij niet-katholieken als bij de katholieken zelf. Van alle kanten, ook van buiten de parochie, vooral van Amsterdam kwamen brieven binnen van deelneming. Door verschil lende personen werd er geld gestuurd voor herstel en desnoods voor een nieuw beeld. Zondag 15 September werd een Lof tot eerherstel gehouden, waarbij behalve zeer veel parochianen, ook veel protestanten en zelfs Joden tegenwoor dig waren. Met grote bekwaamheid van der Kooi geheel belangeloos het beeld op kunstige wijze gerepareerd en daardoor Zandvoorts katholieke bevol king aan zich verplicht. Niets aan het beeld \Vijst er op, dat deze schennis heeft plaats gehad. Trouwens, de oorlogsjaren zijn niet ongemerkt aan de Zandvoortse parochie voorbij gegaan. In de nacht van 22 op 23 Juli 1941 heeft een vliegtuig, dat ver moedelijk werd achtervolgd, zijn bom- menlast afgeworpen en het patronaats gebouw werd. door 4 projectielen getrof fen, die wonder boven wonder niet ontploften. Niettemin was de ravage groot. Op 7 November 1942 kwam het bevel van de algehele evacuatie van Zand voort. Het merendeel der parochianen en de zusters van Huize „Sterre der Zee" moesten vertrekken. De pastoor bleef achter met 40 katholieke gezinnen. Uit voorzorg werden de beste paramen ten en andere kostbaarheden van de kerk in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem ondergebracht. Op 10 November 1942 werd het Pa tronaatsgebouw gevorderd ei\ ingerient als een soort Wehrmachtsheim. Na deze rampspoed noteerde de huidige pastoor van Diepen: „Wat ons nog verder bo ven het hoofd hangt weet God alleen. In Te Domine speravi, non confundar in aeternam." In November 1943 werd door de duitsers in de toren van de kerk dy- heeft de Zandvoortse steenhouwer S. namiet gelegd, om deze bij naderend krijgsgevaar te laten springen. Op 8 April 1943 werden de drie bronzen klokken van de kerk geroofd. Na de bevrijding herstelde de pa rochie zich snel van de gevolgen van de oorlog. De parochianen kwamen gelei delijk naar Zandvoort terug, nieuwe kerkklokken werden aangeschaft, 't pa tronaatsgebouw en Huize „Sterre dei- Zee" weer in gebruik genomen. Het kerkgebouw werd verfraaid door het aanbrengen van nieuwe glas-in-lood- ramen en thans door het cadeau der pa rochie bij dit eeuwfeest: een kruisweg, op opalineglas geschilderd en vervaar digd door de Haarlemse kunstenaar de heer Louryssen, die echter de uitvoering van dit laatste werk niet heeft mogen beleven. De Haarlemse Tiroler- en Boerenkapel zal heden(Donderdag)avond het laatste concert van dit seizoen te Zandvoort ge ven op het Raadhuisplein. Aanstaande Zondag zal na de Hoog mis in het patronaatsgebouw te Zand voort nog gelegenheid worden gegeven tot het bespreken van plaatsen voor de feestavonden in „Monopole" ter gelegen heid van het eeuwfeest der parochie. De „Ghesellen van de Spelewei" voeren op Zondag 9 en Maandag 10 September een drietal toneelstukken op, waarin ernst en vrolijkheid elkaar zullen afwis selen. Wij vernamen dat voor Zondag avond reeds bijna alle plaatsen zijn be sproken. clusie van het prae-advies. Deze con clusie hield in de noodzaak van een vierde, en dan een neutrale huishoud school' die gevestigd zal moeten wor den in de omgeving van de Jan Gij- zenvaart. De wethouder verklaarde, dat deze uitspraak wel wat voorbarig was geweest. De heer VOOGD (Arb.) onderstreep te de inhoud van het prae-advies; mej. BOLSIUS (K.V.P.) deed dat eveneens, maar kon zich niet aansluiten bij de ar gumentatie, die daarin werd aange voerd. Zij bepleitte nog eens met na druk, dat de ouders vri' blijven bij de keuze van een school voor hun kinde ren. De redenen, waarom zij zo hun keuze bepalen, doen er niet toe: of dat nou de mooie gevel van de school is, een aardige juffrouw of het goede on derwijs. Wat de kwestie zelf betreft, bestaat er geen aanleiding tot stichting van deze school. Er is geen voldoende reden te verwachten, dat deze zal uitgroeien tot een volwaardige school. De heer WENSING (C.H.) hield een uitvoerig betoog, waarin hij onder meer liet uitkomen, dat het onderzoek lang niet volledig was geweest. Hij vroeg het college dan ook een breed en objectief onderzoek alsnog in te stellen. Dat ver zoek legde hij vast in een motie, welke de steun had van mej Bolsius, mevr. Scheltema en de heren Spek en v. d. Giessen. Deze drie laatsten voegden er nog een persoonlijk commentaar aan toe en mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) deed de suggestie om één goed geoutilleerde op te richten, waarvan de verschillende richtingen gebruik zouden kunnen ma ken. Wethouder GELUK betoogde, dat er een goed onderzoek was ingesteld, om dat de opgegeven cijfers van het school bestuur niet klopten met die van de ge meente. Waar de cijfers bij het lager onderwijs als volgt liggen: 2/3 van de leerlingen bij het bijzonder onderwijs en 1/3 bij het openbaar, en de prot.- christelijke groep daarbij de minder heid vormt in het bijzonder onderwijs, leek het hem onwaarschijnlijk, dat juist uit die kleinste sector een tweede huis houdschool moest komen. Van de zijde van B en W. is alles ge daan om het schoolbestuur van de be staande school in de Tetterodestraat te gemoet te komen. De motie had de sym pathie van het college en de suggestie van mevr. Scheltema had de volle aan dacht. Zowel de motie als het voorstel van B. en W. werden tenslotte aange- Het voorstel tot het verlenen van een jaarlijkse bijdrage aan de Haarlemse stichting Bejaardenzorg kreeg al even zeer de nodige commentaar. De heer GOEDEE (Arb.) verheugde zich ener zijds over dit voorstel, anderzijds be treurde hij het, dat het slechts langs deze weg mogelijk was om ook minder draagkrachtigen in het tehuis aan de Orionweg te huisvesten. Hij vond het tevens jammer, dat er in 1949 geen ex ploitatierekening was opgevraagd. Het tekort is er nu eenmaal, aldus deze spre ker, en gedeeltelijk werd dit nu gedekt door het huidige voorstel. Wethouder ANGENENT zette de hele kwestie dui delijk uiteen en aan de hand van het prae-advies toonde hij aan, hoe het over blijvende tekort nog zou kunnen worden gedekt en zelfs zo, dat er nog een zeker voordeel zou zijn. Hij zegde toe, dat al les zeer serieus behandeld zou worden. Het voorstel werd daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het uitbreidingsplan „Omgeving sta- tion-Bloemendaal" ontlokte nogal wat critiek aan het adres van Bloemendaal. De heer BETTINK (VVD) kan zich met dat plan volkomen verenigen, maar wees er op, dat er ook rekening gehouden moest worden met het streekplan. Hij ging accoord met de verbinding van de Orionweg en Bloemendaal. maar kon niet enthousiast zijn over de voorgeno men natuur-schending bij de boerderij „Veen en Duin". (Over deze kwestie schreven wij Zaterdag j.l. reeds uitvoe rig). De heer GOEDEE (Arb.) kon zich niet indenken, dat B. en W. van Bloemendaal niet accoord konden gaan met de bedoel de weg, maar hij wilde dan ook weten, of zij dan wel een andere weg Wensen. De bestaande wegen zijn in ieder geval onvoldoende. De heer VAN VELSEN (KVP) sloot zich daarbij aan en noem de de argumentatie in het prae-advies goed en gelukkig. Hij had het idee, dat B. en W. van Bloemendaal geen behoef te hadden aan een nieuwe verbinding. De heer PROPER (Com.) betoogde, dat Bloemendaal te weinig zijn taak ziet als natuurgemeente en hij verdacht deze ge meente ervan „Haarlem te willen isole ren ten behoeve van douairières". Na al die instemming met het prae-ad vies was het begrijpelijk, dat wethouder ANGENENT zich bijzonder prettig voel de. Spreker wees er nog eens op, dat Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een woongebied vormen. In die gedachte heeft Bloemendaal een tweeledige functie te vervullen, n.l. woonoord voor beter gesitueerden en recreatie-oord voor Haarlem, in het bij zonder voor Haarlem-Noord. Bloemen daal voelt wel die eerste taak aan, zo betoogde hjj verder, maar de tweede ac cepteert het niet. Bloemendaal erkent slechts twee op lossingen: een verbinding via een voet pad en de Kleverlaan, welke al het verkeer moet opvangen. Deze oplossing kan Haarlem niet aanvaarden. Ten over vloede zeide de wethouder nog, dat Bloemendaal te weinig erkent, dat het deel uitmaakt van één groot woonge bied. Het prae-advies werd daarna goedge keurd. Bij het voorstel over de aanleg van een huistelefooninstallatie in het nieuwe gebouw van Sociale Zaken aan de Raam- singel vroeg de heer SCHREURS (K.V.P.), of het niet beter was zo'n in stallatie aan te kopen. Het bleek echter dat het huurcontract min of meer in die zin is afgesloten, maar dat de huurbe- palingen o.m. recht geven op eventuele modernisering enz. Het laatste voorstel' van de agenda bracht een zekere sensatie, want aan vankelijk zag het er naar uit, dat de nieuwbenoemde gemeente-ontvanger het huis aan de Kleverparkweg, dat de ge meente voor hem wilde kopen, niet zou krijgen. De heer VAN VELSEN (K.V.P.) maakte als eerste bezwaar tegen da aankoop. Dat moest volgens hem alleen geschieden in zeer bijzondere gevallen, wanneer dar b.v. bij een sollicitatie is toegezegd. Bovendien noemde hij de koop wel bijzonder duur, welke met da inrichting mee op f 20.000 zou komen te staan. De reëele waarde was slechts 10.000, zodat er in zekere zin f 10.000 aan zwart geld bij moest. Hij achtte deze aankoop dan ook niet verantwoord. De heer GOEDEE (Arb.) wees op de con sequenties, die uit deze aankoop zouden kunnen voortvloeien. Er zijn trouwens nog wel meer vooraanstaande hoofd ambtenaren, die worstelen met het wo ningprobleem. Ook deze spreker maakte bezwaren tegen de prijs. De heer SPEK (A..R.) liet zich in diezelfde geest uit en de heer STOFFELS (V.V.D.) deed dat al evenzo. De heer BLOKDIJK 'Arb.) daarentegen nam het voor B. en W. op en gewaagde in dezen van morele ver plichtingen. De heren De LANDMETER (C.H.) en MENSINK (Arb.) vielen hem bij. De heer MOL (Comm.) suggereerde woningruil en van andere zijde werd nog gewezen op de mogelijkheid tot vorde ring. Wethouder HAPPE hield een zakelijk pleidooi, waarin hij sprak van een uit zonderingsgeval. Aan de betrokken ge meente-ambtenaar was de verzekering gegeven, dat alles gedaan zou worden om hem aan een huis te helpen. Woning- ruil bleek niet mogelijk, omdat de ge meente Enschede daartoe geen medewer king wilde verlenen, terwijl vordering zeer moeilijk zou zijn, zo niet juridisch onmogelijk. Van de replieken werd geducht ge bruik gemaakt, maar tenslotte werd de aankoop goedgekeurd met 19 tegen 13 stemmen. De overige agenda-punten werden zonder meer doorgehamerd. Daarvan noemen wij de waterkabels door het Spaarne, en de bouw van een transfor matorstation aan de Kruisweg. Vier militairen uit de Harskamp, die met een auto, bestuurd door de soldaat O. G. Manders, de spoorlijn Utrecüt Arnhem bij Ede passe.-™..,,, Woens dagavond op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen de motor vlak voor de rails afsloeg. Op dat moment, het was ongeveer half tien, naderde namelijk de D-trein AmsterdamBazel. De machi nist, die reeds afremde vanwege de stand van een der signalen, bracht de trein onmiddellijk tot stilstand, toen hü de auto opmerkte. Hij hoorde een luid gekraak. Bij nader onderzoek bleek, dat de trein de bumper van de auto had afgerukt, terwijl de treeplank van een der wagons was vernield. Niemand liep echter letsel op. De trein kon met twintig minuten vertraging de reia voortzetten. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is op het vliegveld Valkenburg de tweede groep gewonde militairen uit Korea per vliegtuig uit Liverpool aangekomen. Deze groep bestond uit de eerste lui tenant T. Oostendorp uit Wageningen, soldaat J. A. Bakker uit Aalsmeer, ser geant H. Bremer uit Den Haag, sergeant C. W. Gieles uit Overveen, sergeant K. Stoevelaar uit Den Haag, soldaat B. N. Vrijvogel uit Rotterdam en soldaat F. Werson uit Eindhoven. Zij werden naar de hospitalen te Den Haag en Utrecht overgebracht. Op het vliegveld waren ter begroeting aanwezig generaal-majoor J. R. H. Lagas, directeur van het verkeerswezen van. het ministerie van Oorlog en. namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, kapitein T. Zandleven. Het Deense hospitaalschip „Jutlandia" is met gewonde militairen uit Korea in Port-Said aangekomen. Het schip heeft 206 gewonden aan boord, onder wie vier Nederlanders. Prins Bernhard is vanmorgen om kwart voor negen met de regerings- Dakota op het vliegveld Twenthe ge land- In zijn gezelschap bevond zich Prinses Armgard. De Prins bestuurde het toestel zelf. Z. K. H. nam vandaag in Enschede deel aan een concours- hippique. Op de 55-jarige toonkunstenaar F. een bekend koorleider in Den Haag. is Woensdagavond in zijn woning aaJ* de Den Helderstraat te Den Haag ecl» moordaanslag gepleegd door een vroe gere vriend van zjjn zoon, de 31-jarige electricien J. B. De heer Z. was met zijn vrouw eb zoon naar de bioscoop geweest. Op weg naar huis werden zij gevolgd door d® electricien. Toen de familie Z. haar wo ning betrad, drong ook B. naar binnen in de gang trok hij een revolver et* met een „nu gaan jullie beiden er aan loste hij vier schoten op het echtpa^ Mevr. Z. werd niet geraakt, doch heer Z. echter werd door enige scho* ten getroffen. In zorgwekkende toe* stand is hij naar het ziekenhuis Zuid" wal overgebracht. ht De dader B. is na zijn daad gev^u<lje naar het Westland. In een schuurw aan de weg langs de spoorbaan Nootdorp vonden enkele arbeiders h j denmorgen zijn stoffelijk overschot. een revolverschot had hij een ein aan zijn leven gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2